14 Δεκ 2018

Επιστροφή στα πάτρια εδάφη: Η ΜΠΟΥΡΝΟΒΑΛΙΑ (εκ του Μπουρνόβας, ένα από τα πλουσιότερα παραλιακά προάστια της Σμύρνης) απέχει μισή ωρίτσα με τα πόδια από την κεντρική πλατεία της Νέας Σμύρνης, βρίσκεται όμως κι αυτή σε μια άνετη, κυκλική πλατεία στην Άνω Νέα Σμύρνη, γνωστή στους ντόπιους ως πλατεία Άνοιξης. Θα μπορούσε να λέγεται και πλατεία Μπουρνοβαλιάς, η κοσμοσυρροή που γίνεται τις περισσότερες ώρες και μέρες στο γωνιακό κεμπαπτζίδικο θα το δικαιολογούσε απόλυτα. Πρόκειται σαφώς για ένα (πολύ καλό) μαγαζί γειτονιάς, που έχει αναπτύξει σχέσεις καλής γνωριμίας έως φιλίας με τους τακτικούς πελάτες του, αν και φαντάζομαι ότι το εξαιρετικό κεμπάπ του προσελκύει και κόσμο από την ευρύτερη περιοχή. Εύκολα θα το βρείτε, εύκολα θα παρκάρετε (3 στα 10, ας μην υπερβάλλουμε) και εύκολα θα σας τακτοποιήσουν σ’ ένα βολικό τραπέζι, ακόμα κι αν δεν έχετε κάνει κράτηση, την οποία θα συνιστούσα για μεγάλες παρέες.
Δύο πράγματα θα σας εντυπωσιάσουν: αφενός η καθαριότητα σε τραπέζια και σερβίτσια, αλλά και στις εξαιρετικά φροντισμένες τουαλέτες, εκεί όπου κερδίζει τη μάχη των εντυπώσεων κάθε συνοικιακό μαγαζί που σέβεται το όνομά του, αφετέρου η σβελτάδα, ακρίβεια, ευγένεια και ο επαγγελματισμός του προσωπικού, νικούν κατά κράτος τα μαγαζιά της κεντρικής πλατείας.
Η ΜΠΟΥΡΝΟΒΑΛΙΑ είναι, όπως είπαμε, γωνιακή και ελαφρά στενόμακρη. Ο μέσα χώρος, με κρεμ χρώματα, ακάλυπτο τούβλο και την ψησταριά στο βάθος, είναι πιο μικρός, ο έξω χώρος, περιφραγμένος με νάιλον και τζαμαρία, αισθητά μεγαλύτερος. Το σύνολο είναι πολύ φωτεινό, η διακόσμηση αναμενόμενη, με κυρίαρχη μια αφίσα της παλιάς πατρίδας. Επίπλωση και διαρρύθμιση η κλασική της ελληνικής ταβέρνας. Δύο πράγματα ωστόσο με ενοχλούν: Στον έξω χώρο, που θεωρείται αίθριο, επιτρέπεται το κάπνισμα, κι ας υπάρχουν οικογένειες με παιδιά, ενώ τα ηχεία είναι ή κακοτοποθετημένα ή κακορυθμισμένα, ή και τα δύο, με αποτέλεσμα, ειδικά σε ώρες αιχμής, να δημιουργούν μάλλον βαβούρα παρά ευχαρίστηση. Τέλος πάντων, στη ΜΠΟΥΡΝΟΒΑΛΙΑ δεν θα έρθεις για να κάτσεις με τις ώρες, περνώντας από τα πρώτα στα δεύτερα κι από ‘κει στα κυρίως, μετά στο επιδόρπιο πριν το λιμοντσέλο. Θα έρθεις για να φας σχετικά λιτά και να φύγεις χορτάτος, έχοντας πληρώσει όχι πάνω από 15 ευρώπουλα το άτομο. Αν μάλιστα εκμεταλλευθείτε τη δυνατότητα να παραγγείλετε μισές μερίδες, μπορείτε να δοκιμάσετε περισσότερες γεύσεις και να πληρώσετε περίπου τα ίδια ή λιγότερα. Αν πάλι είστε μεγάλη παρέα, οι τεράστιες σαλάτες και οι king size πιατέλες με ποικιλίες κρεατικών θα σας μαγέψουν. Vfm 4 ντοματάρες χωρίς δεύτερη συζήτηση.
Ο φροντισμένος στενόμακρος κατάλογος χωρίζεται σε «ορεκτικά» (συστήνω τυροπιτάρια, λαχματζούν, μελιτζανοσαλάτα αγιορείτικη και παστουρμαδοπιτάκια με υλικά ΜΙΡΑΝ), «σαλάτες» (δοκιμάστε αυτή του μαγαζιού, αλλιώς περάστε στο παρασύνθημα), «μερίδες» (οπωσδήποτε σις μοσχάρι, κεμπάπ και αρναούτ τζιερ, δηλαδή συκώτι κομμένο σε μπουκίτσες), «καλαμάκια» (βολικά για να δοκιμάσετε διάφορες γεύσεις) και «τυλιχτά». Ανάμεσα στα ποτά ξεχωρίζουν κρασιά από Σάμο, Νεμέα και Ζίτσα, ειδικά τα τελευταία τα σπάνε.
Τα πολλά λόγια είναι φτώχια: Αν σας φέρει ο δρόμος, αν θέλετε κάτι αλλιώτικο από τα τετριμμένα της κεντρικής πλατείας, αν εκτιμάτε φιλική συμπεριφορά και φιλικές τιμές, δώστε στη ΜΠΟΥΡΝΟΒΑΛΙΑ μια ευκαιρία. Θα γίνει στέκι σας!
Με την ευκαιρία εύχομαι σε όλους τους καλοφαγάδες του a4f καλές γιορτές και συνιστώ εγκράτεια -: ) Ελπίζω ακόμα ο καινούριος χρόνος να διώξει τα σύννεφα βαρεμάρας που σκιάζουν τον ουρανό του πάλαι ποτέ σούπερ κεφάτου μπλογκ μας. ΙΩΓΙΑΝΝΗ welcome back!

14 Ιουν 2019

Μια σύντομη κριτική από εμένα για την ΜΠΟΥΡΝΟΒΑΛΙΑ, στο ίδιο πνεύμα με τους υπόλοιπους χρήστες του site. Εξάλλου, εάν δεν είχα διαβάσει τις κριτικές τους, δεν νομίζω να με έφερνε ο δρόμος στην Άνω Ν. Σμύρνη. Απογευματάκι καθημερινής, λοιπόν, μετά τη δουλειά, με διάθεση για κεμπάπ σε κοντινή απόσταση. Αρχική σκέψη ο Αρίστος στο Π. Φάληρο, θέλοντας ωστόσο να δοκιμάσουμε κάτι διαφορετικό είπαμε να κατευθυνθούμε προς την ΜΠΟΥΡΝΟΒΑΛΙΑ.
Παρκάραμε με χαρακτηριστική ευκολία και τακτοποιηθήκαμε σε ένα άνετο τραπέζι του ημιυπαίθριου χώρου. Λόγω ώρας και ημέρας, υπήρχαν μόλις 2-3 παρέες, όσο περνούσε η ώρα ωστόσο η προσέλευση αυξανόταν (για το λόγο αυτό τις ώρες αιχμής ίσως η κράτηση να είναι και απαραίτητη). Η ατμόσφαιρα και το περιβάλλον σίγουρα δεν σε κερδίζουν με την πρωτοτυπία τους. Ένας μικρός σχετικά εσωτερικός χώρος, στον οποίο βρίσκεται και η κουζίνα, και ένας στεγασμένος εξωτερικός χώρος, σαφώς πιο μεγάλος, που προφυλάσσεται από νάιλον και τζαμαρίες. Κλασική διακόσμηση ελληνικής ταβέρνας με το άσπρο χρώμα να κυριαρχεί. Στα συν η καθαριότητα όλων των χώρων, στα αρνητικά το επιτρεπόμενο κάπνισμα στον εξωτερικό – αλλά στεγασμένο – χώρο που αναγκαστικά επιβαρύνει την ατμόσφαιρα.

Το service γρήγορο και ευγενικό, χωρίς παράπονα. Κεραστήκαμε μάλιστα στο τέλος και ένα πληθωρικό και νόστιμο γλυκό με κέικ, 3 μπάλες παγωτό και τριμμένο μπισκότο. Μείον 1 ντοματούλα, λόγω της προφορικής «ανακοίνωσης» του τελικού λογαριασμού και της μη έκδοσης απόφασης.

Η παραγγελία μας περιελάμβανε:
- Παστουρμαδοπιτάκια πολίτικα με τυρί και ντομάτα (5.50 €). Νόστιμο πιάτο, με καλής ποιότητας υλικά, ήθελε σίγουρα λίγη περισσότερη γέμιση, για να μην υπερισχύει το φύλλο.
- Μελιτζανοσαλάτα χειροποίητη καπνιστή (4.20 €), εξαιρετική με σωστό κάπνισμα.
- Πατάτες τηγανητές (2.80 €), πλούσια μερίδα, μας ικανοποίησαν.
- Μερίδα κεμπάπ, με πίτα, ντομάτα, πιπεριά και κρεμμύδι (8.20 €). Νόστιμο επίσης το κεμπάπ, με αφράτο κρέας και καθόλου βαριά γεύση για το στομάχι. Δεν ξέρω εάν είναι το καλύτερο που έχω δοκιμάσει, σίγουρα ωστόσο παίρνει υψηλή βαθμολογία.
- Μερίδα σις μοσχάρι (10.50 €), το καλύτερο σίγουρα πιάτο από όσα δοκιμάσαμε. Μαλακό και ζουμερό αλλά και καλοψημένο το μοσχάρι, μας ικανοποίησε απόλυτα. Προτιμήστε το χωρίς δεύτερη σκέψη.
- από ποτά πήραμε 500 ml κόκκινο χύμα κρασί (4.50 €), μια χαρά
Για τα παραπάνω ο λογαριασμός ήρθε στα 35 €, τιμή που τη βρίσκω πολύ καλή, δεδομένων και των ποσοτήτων των πιάτων, ιδίως των κυρίως.

Τίποτα παραπάνω λοιπόν από εμένα για την ΜΠΟΥΡΝΟΒΑΛΙΑ. Νόστιμες γεύσεις, μεγάλες μερίδες και λογικότατες τιμές από ένα συνοικιακό κεμπατζίδικο, το οποίο, εάν σας φέρει ο δρόμος, μπορείτε άφοβα να επισκεφθείτε.

21 Δεκ 2018

Πέμπτη 20/12/2018 και μετά από έναν αγώνα βόλευ που έμοιαζε περισσότερο σε μάχη μεταξύ Χριστιανών με λιοντάρια αποφασίστηκε να διασκεδάσουμε τις εντυπώσεις και να φάμε 5 άτομα στην περιοχή της Νέας Σμύρνης. Θυμόμουν από παλαιότερη αναζήτηση στο διαδίκτυο ένα άρθρο για το καλύτερο κεμπάπ στην πόλη και έτσι αποφασίσαμε με συνοπτικές διαδικασίες την επίσκεψη μας. Χρησιμοποιήσαμε το gps μιας και το μαγαζί βρίσκεται σε πλατεία (όχι την κεντρική) και παρκάραμε πολύ κοντά. Πάνω στον κυκλικό κόμβο.

Σε πρώτη φάση δεν εντυπωσιάζεσαι από κάτι. Ένα απλό μαγαζί, τυπικό του είδους (κεμπαπτζίδικο), χωρίς κάποια ιδιαίτερη διακόσμηση. Λευκά τραπεζοκαθίσματα, λαδόκολλες στα τραπέζια και ο ημιυπαίθριος χώρος περιβάλλεται από νάυλον. Γυμνό τούβλο όπως αναφέρθηκε. Η διακόσμηση δεν είναι το δυνατό σημείο του μαγαζιού. Δεν πας όμως για αυτό.

Η εξυπηρέτηση από την άλλη είναι σε πολύ καλά επίπεδα, με ευγένεια και υπομονή. ΟΚ, η ώρα ήταν 22.00 και το μαγαζί ήταν μισοάδειο αλλά αυτό πολλές φορές δεν λέει και τίποτα. Σε γενικές γραμμές δεν υπήρξε καθυστέρηση, η ταχύτητα ήταν μια χαρά. Όλα καλά. Δεν προβληματιστήκαμε ούτε ασχοληθήκαμε με λεπτομέρειες. Για να φάμε κάτι χαλαρό
και να γελάσουμε λίγο με τις αθλητικές ιστορίες της χρονιάς που φεύγει πήγαμε.

Με έκπληξη παρατήρησα ότι το άρθρο που θυμόμουν, είχε δημοσιευτεί 2.5 χρόνια πριν! Με δημοσιευμένο κατάλογο και τιμές που …. δεν είχαν αλλάξει στο ελάχιστο. Η παραγγελία μας δεν ήταν και τεράστια για να μπορεί να κριθεί η Μπουρνοβαλιά από μια επίσκεψη, μιας και υπάρχουν αρκετές επιλογές. Αρκεστήκαμε σε μισές μερίδες, κεμπάπ και κεμπάπ γιαουρτλού με 2 τεμάχια αντί τεσσάρων. Το αντίτιμο στα 5 και 5.5 ευρώ. Υπεραρκετές αν έχεις παραγγείλει νωρίτερα και κάποια ορεκτικά. Το κεμπάπ αφρός, σε καμιά περίπτωση τόσο βαρύ από τα μπαχαρικά, πολύ ευχάριστο. Η αναλογία σάλτσας και γιαουρτιού σωστή, υπήρξε γενικότερη ισορροπία.

Το ταμπουλέ στα 4.5 ευρώ ήταν φρεσκότατο, με έντονο κόκκινο χρώμα μιας και σκεπαζόταν από πολλά κομμάτια τομάτας. Ίχνος δεν έμεινε στο πιάτο. Το μαστέλο στα 5 ευρώ ήρθε σε 2 ορόφους. Τομάτα σε ροδέλα-μαστέλο-τομάτα-μαστέλο. Βαλσάμικο στην κορυφή. Δεν έμεινε ίχνος. Και τελευταίο πιάτο ήταν τα αυγά με πατάτες και παστουρμά. Πολυφορεμένο πιάτο πλεόν (τιμή στα 6 ευρώ αν θυμάμαι καλά) αλλά καλοφτιαγμένο λόγω της φρεσκότατης πατάτας.

Μοιραστήκαμε κάτι μπύρες (2.8 ευρώ η 500άρα σε παγωμένο ποτήρι), άφθονο ψημένο ψωμί και για το τέλος... επιδόρπιο προσφορά του μαγαζιού (6 ευρώ η τιμή καταλόγου). Κέικ λάβας με παγωτό βανίλια σε πλουσιοπάροχη έκδοση. Όμορφος συνδυασμός ζεστού-κρύου και επιτέλους(! ) όχι σκέτο "ψωμί"... Για το κέικ μιλώ. Κατάλαβαινες γεύση.

Το συνολικό αντίτιμο που κληθήκαμε να πληρώσουμε ήταν στα 46 ευρώ, τίμια τιμή για μια χαλαρή έξοδο. Θεωρώ πως η Μπουρνοβαλιά αξίζει επίσκεψης μιας και στον κατάλογο υπάρχουν κάποιες ακόμη καλές επιλογές που μου κέντρισαν το ενδιαφέρον. Αναφέρθηκαν και στην κριτική του Νο1 Φρατ αλλά θα τις σημειώσω και εδώ.

Παστουρμαδοπιτάκια Πολίτικα-Λαχματζούν Αρμένικο-Τυροπιτάρια Μπουρνοβαλιά (με 3 τυριά) και Αρναούτ Τζιέρι.

Η επίσκεψη μας πάντως έπιασε πολύ καλό vfm και αν βρεθώ ξανα στην περιοχή θα το τιμήσω!

13 Ιαν 2019

Μετά τις κριτικές των εμπίστων φίλων Fratello και Vangelis το εστιατόριο αυτό (οπως σχεδόν και καθε εστιατόριο που μας προτείνουν με καλές ή πολύ καλές κριτικές) μπήκε στην λίστα μας.

Χώρος (2/4):

Σε μια πλατεία της Νέας Σμύρνης με δύσκολο πάρκινγκ βρίσκεται το γεμάτο κόσμο και με λίγα τραπέζια (για τον κόσμο αυτό) εστιατόριο Μπουρνοβαλιά το αυθεντικό κεμπάπ της Σμύρνης (όπως αναφέρει). Σάββατο βράδυ θέλει κράτηση γιατί γίνεται χαμός.

Καθαρός χώρος, ανοιχτή ψησταριά οπου εχεις οπτική επαφή, μικρός εσωτερικός χώρος και μια κλειστή με τζαμαρία όμως προέκταση μπροστά με σόμπες υγραερίου.

Γεύση (3/4):

Μεγάλη και καλή ποικιλία την οποία προσπαθήσαμε να δοκιμάσουμε:

Τυροκροκέτες πικάντικες (6/10)

Τυροπιτάρια (7/10)

Λαχματζούν (5/10)

Γιαούρτι μπουρνοβαλιά με λάδι καρότο και βασιλικό (6/10)

Πατάτες με αυγά (7/10)

Μισή μερίδα γιαουρτλού κεμπάπ (7/10)

2 τεμάχια κεμπάπ (7/10)

1 τεμάχιο κεμπάπ κασερλί (7/10)

1 τεμάχιο σις κοτόπουλο (7.5/10)

Εξυπηρέτηση (4/4):

Νέα παιδιά, αρκετό προσωπικό για τον χώρο και στο σέρβις και στην κουζίνα. Πολύ χαρούμενα, ευχάριστα και εξυπηρετικά τα παιδιά.

Μόνοι τους γέμιζαν τις κανάτες μολις άδειαζαν και ήταν πολύ γρήγοροι στο σερβίρισμα των φαγητών.

Value for money (3/4):

Οι τιμές φυσιολογικές όπως πάνω-κάτω σε όλα τα Κεμπαπτζίδικα της Αθήνας. Για όλα τα παραπάνω με ψωμάκι ψημένο με λαδορίγανη και 1 αναψυκτικό πληρώσαμε γύρω στα 45 ευρώ και με πλούσιο γλυκό με κείκ σοκολάτας και παγωτό μαστιχωτό (πολυ καλό! ).

Συμπέρασμα:

Ένα καλό κεμπαμπτζίδικο το οποίο όμως δεν ξεχωρίζω απο τα υπόλοιπα καλά της Αθήνας. Σίγουρα δεν θα πώ σε κάποιον απο τα Βόρεια Προάστια να έρθει εδώ. Σε Νότιους όμως όπως ο Vagelis και ο Fratello προτείνω να περάσετε να το δοκιμάσετε, δεν θα σας απογοητεύσει.

01 Ιουν 2018

-Εξαιρετικό το φαγητό, σε πολύ ικανοποιητικές μερίδες, όμορφα παρουσιασμένες!
Ολόφρεσκή και μεγάλη η σαλάτα τους, πολύ καλοφτιαγμένα τα διάφορα
πιτάκια που παραγείλαμε και η ποικιλία κρεάτων άρεσε σε όλους.
Ιδιαίτερη μνεία αξίζει στις καλοτηγανισμένες κ νοστιμότατες πατάτες τους.

-Πολύ γρήγορη η εξυπηρέτηση, με χαμόγελο και ευγένεια!

-Ο χώρος δροσερός, λόγω πολύ καλού κλιματισμού, πολύ καθαρός,
χωρίς κάτι αρνητικό.
Το πάρκινγκ σχετικά εύκολο στην περιοχή.

-Δώσαμε 11-12 ευρώ κατ΄ άτομο και αυτό συμπεριλαμβάνει
περισσότερη από μία μπύρα για τον καθένα.

-Στο τέλος ήλθε ως κέρασμα γιά όλους, εξαιρετική σοκολατόπιτα, με
παγωτό κρέμα!!

-Ασφαλώς θα ξαναπάμε!!

30 Οκτ 2018

Κατόπιν ανάγνωσης πολλών κριτικών, εδώ και χρόνια, από το σεβαστό αυτό χώρο, αποφάσισα να συνδράμω και εγώ, επιτέλους, θέτοντας ένα λιθαράκι στη διαμόρφωση σιελοστάζοντων εμπειριών. Στο παρελθόν, πολλές φορές είχα σκεφτεί να το επιχειρήσω, αλλά οι όποιες θετικές γευστικές εμπειρίες είχα, συμφωνούσαν -σε γενικές γραμμές- με προλαλήσαντα μέλη του ιστοχώρου αυτού, οπότε το αναμάσημα παρεμφερών απόψεων θα ήταν ιδιαίτερα ανιαρό και ανώφελο. Άλλες φορές, τις όποιες αρνητικές μου εμπειρίες βαριόμουνα ή απαξιούσα να τις καταγράψω. Όπως, όμως λέει ένα ρητό: "δεν μπορείς να κάνεις ομελέτα αν δεν σπάσεις αυγά". Πάμε λοιπόν!

Σήμερα Σάββατο 20 Οκτωβρίου του σωτήριου έτους 2018, και περί ώραν 14:30, μια ηλιόλουστη μέρα με θερμοκρασία 25 βαθμών, αποφάσισα με την συμβία "μαστόρισα" και τη μια 10χρονη κόρη μας να τιμήσουμε το εν λόγω κεμπαπτζίδικο.

Παρκάρισμα σχετικά εύκολο σε στενάκι σε απόσταση 50 μέτρων από το μαγαζί.
Χώρος συμπαθητικός, με δυνατότητα επιλογής εστίασης μέσα ή έξω. Κάτσαμε έξω σε τραπέζι πλησίον του δρόμου, δίπλα σε μια παρέα που κάπνιζε (σε αντίθεση με εμάς) αλλά η μυρωδιά δεν έφτανε μέχρι το τραπέζι μας, δεδομένης και της ανοιχτής ζελατίνας που έχουν περιγράψει άλλοι κριτικοί. Γενικά πάντως ο χώρος είναι φροντισμένος και με καθαρές τουαλέτες.
Παραγγείλαμε ένα φαλάφελ (4,00€), έναν ντάκο για σαλάτα (5,00€), ένα κασερλί κεμπάπ (8,00€), ένα γιαουρτλού κεμπάπ (8,90€), μια μερίδα τηγανιτές πατάτες (2,80€), ένα μεγάλο και ένα μικρό ποτήρι μπύρας (σε τιμές ελαφρώς φθηνότερες από τις τιμές των αντίστοιχων εμφιαλωμένων).
Λόγω "προβλήματος με το βαρέλι" συμφωνήσαμε και μας έφεραν ένα μπουκάλι μπύρα της ίδιας ζυθοποιίας. Με την άφιξη της φιάλης, ο σερβιτόρος μας ρώτησε αν θέλουμε να την πιούμε στα προϋπάρχοντα μικρά... κρασοπότηρα ή αν θα επιθυμούσαμε παγωμένα ποτήρια μπύρας.
Η σαλάτα, το φαλάφελ και οι πατάτες έφτασαν σχετικά σύντομα και κατόπιν τα παγωμένα ποτήρια μπύρας. Ο ντάκος ικανοποιητικός σε ποσότητα και σε γεύση, το ίδιο και οι φρεσκοκομμένες πατάτες. Το φαλάφελ ήταν ιδιαίτερα σκούρας απόχρωσης, ωραίο σε παρουσίαση και συνοδευόμενο με τρεις σάλτσες. Όμως στην πρώτη μπουκιά κάτι περίεργο πείραξε την γλώσσα μου. Και η συμβία μου συμφώνησε μαζί μου, κατόπιν δοκιμής, πως υπήρχε μία επίμονη αίσθηση που θύμιζε μούχλα. Το πιάτο αποσύρθηκε και η απάντηση που ήρθε από την κουζίνα ήταν ότι "χρησιμοποιούν θυμάρι που καμιά φορά δίνει τέτοια γεύση".

Σύντομα έφτασαν και τα κεμπάπ: σε ικανοποιητική ποσότητα, με τα δύο πιάτα να περιέχουν από 4 κρεάτινα τμήματα. Το γιαουρτλού δεν ενθουσίασε κανένα μας, έχοντας μια πολύ διεκπεραιωτική και επίπεδη γεύση, πλέον της έντονης γεύσης κανέλας, που σε συνδυασμό με το γιαούρτι πιο πολύ μας θύμισε γευστικά... ρυζόγαλο! Το κασερλί ήταν σαφώς πιο συμπαθητικό. Μας προσφέρθηκε δε δωρεάν άλλη μια φιάλη μπύρας πιθανά για να αμβλυνθούν οι όποιες εντυπώσεις.
Τέλος μας προσφέρθηκε σαν κέρασμα γλυκό ή παγωτό, τα οποία δεν αποδεχθήκαμε, αν και παρατήρησα την ωραία παρουσίαση τους σε παρακείμενο τραπέζι.
Οικονομικά τώρα: το προβληματικό πιάτο δεν χρεώθηκε, το δε συνολικό ποσό του λογαριασμού, μας ανακοινώθηκε μέσω του κινητού της σερβιτόρου ότι ανερχόταν σε μόλις 27,50€, αν και ποσοτικά παραχορτάσαμε. Το ποσό καταβλήθηκε τοις μετρητοίς αλλά μαζί με τα ρέστα δεν έφτασε καμιά απόδειξη και έπρεπε να την απαιτήσω.
Συνοψίζοντας, δεν ξέρω τι δεν πήγε καλά στην χημεία μας σε αυτή την πρώτη και τελευταία επίσκεψη. Η σωρεία κριτικών τόσο εδώ μέσα όσο και σε άλλους ιστοχώρους με οδήγησαν στο να επισκεφθώ την Μπουρνοβαλιά με θετικότατη διάθεση. Η αλληλουχία όμως των γεγονότων που περιέγραψα, μας έκανε οικογενειακώς να αποφανθούμε ανεπηρέαστα αλλά με σύμπνοια ότι δεν πρόκειται να ξαναφάμε εκεί.