14 Δεκ 2018

Επιστροφή στα πάτρια εδάφη: Η ΜΠΟΥΡΝΟΒΑΛΙΑ (εκ του Μπουρνόβας, ένα από τα πλουσιότερα παραλιακά προάστια της Σμύρνης) απέχει μισή ωρίτσα με τα πόδια από την κεντρική πλατεία της Νέας Σμύρνης, βρίσκεται όμως κι αυτή σε μια άνετη, κυκλική πλατεία στην Άνω Νέα Σμύρνη, γνωστή στους ντόπιους ως πλατεία Άνοιξης. Θα μπορούσε να λέγεται και πλατεία Μπουρνοβαλιάς, η κοσμοσυρροή που γίνεται τις περισσότερες ώρες και μέρες στο γωνιακό κεμπαπτζίδικο θα το δικαιολογούσε απόλυτα. Πρόκειται σαφώς για ένα (πολύ καλό) μαγαζί γειτονιάς, που έχει αναπτύξει σχέσεις καλής γνωριμίας έως φιλίας με τους τακτικούς πελάτες του, αν και φαντάζομαι ότι το εξαιρετικό κεμπάπ του προσελκύει και κόσμο από την ευρύτερη περιοχή. Εύκολα θα το βρείτε, εύκολα θα παρκάρετε (3 στα 10, ας μην υπερβάλλουμε) και εύκολα θα σας τακτοποιήσουν σ’ ένα βολικό τραπέζι, ακόμα κι αν δεν έχετε κάνει κράτηση, την οποία θα συνιστούσα για μεγάλες παρέες.
Δύο πράγματα θα σας εντυπωσιάσουν: αφενός η καθαριότητα σε τραπέζια και σερβίτσια, αλλά και στις εξαιρετικά φροντισμένες τουαλέτες, εκεί όπου κερδίζει τη μάχη των εντυπώσεων κάθε συνοικιακό μαγαζί που σέβεται το όνομά του, αφετέρου η σβελτάδα, ακρίβεια, ευγένεια και ο επαγγελματισμός του προσωπικού, νικούν κατά κράτος τα μαγαζιά της κεντρικής πλατείας.
Η ΜΠΟΥΡΝΟΒΑΛΙΑ είναι, όπως είπαμε, γωνιακή και ελαφρά στενόμακρη. Ο μέσα χώρος, με κρεμ χρώματα, ακάλυπτο τούβλο και την ψησταριά στο βάθος, είναι πιο μικρός, ο έξω χώρος, περιφραγμένος με νάιλον και τζαμαρία, αισθητά μεγαλύτερος. Το σύνολο είναι πολύ φωτεινό, η διακόσμηση αναμενόμενη, με κυρίαρχη μια αφίσα της παλιάς πατρίδας. Επίπλωση και διαρρύθμιση η κλασική της ελληνικής ταβέρνας. Δύο πράγματα ωστόσο με ενοχλούν: Στον έξω χώρο, που θεωρείται αίθριο, επιτρέπεται το κάπνισμα, κι ας υπάρχουν οικογένειες με παιδιά, ενώ τα ηχεία είναι ή κακοτοποθετημένα ή κακορυθμισμένα, ή και τα δύο, με αποτέλεσμα, ειδικά σε ώρες αιχμής, να δημιουργούν μάλλον βαβούρα παρά ευχαρίστηση. Τέλος πάντων, στη ΜΠΟΥΡΝΟΒΑΛΙΑ δεν θα έρθεις για να κάτσεις με τις ώρες, περνώντας από τα πρώτα στα δεύτερα κι από ‘κει στα κυρίως, μετά στο επιδόρπιο πριν το λιμοντσέλο. Θα έρθεις για να φας σχετικά λιτά και να φύγεις χορτάτος, έχοντας πληρώσει όχι πάνω από 15 ευρώπουλα το άτομο. Αν μάλιστα εκμεταλλευθείτε τη δυνατότητα να παραγγείλετε μισές μερίδες, μπορείτε να δοκιμάσετε περισσότερες γεύσεις και να πληρώσετε περίπου τα ίδια ή λιγότερα. Αν πάλι είστε μεγάλη παρέα, οι τεράστιες σαλάτες και οι king size πιατέλες με ποικιλίες κρεατικών θα σας μαγέψουν. Vfm 4 ντοματάρες χωρίς δεύτερη συζήτηση.
Ο φροντισμένος στενόμακρος κατάλογος χωρίζεται σε «ορεκτικά» (συστήνω τυροπιτάρια, λαχματζούν, μελιτζανοσαλάτα αγιορείτικη και παστουρμαδοπιτάκια με υλικά ΜΙΡΑΝ), «σαλάτες» (δοκιμάστε αυτή του μαγαζιού, αλλιώς περάστε στο παρασύνθημα), «μερίδες» (οπωσδήποτε σις μοσχάρι, κεμπάπ και αρναούτ τζιερ, δηλαδή συκώτι κομμένο σε μπουκίτσες), «καλαμάκια» (βολικά για να δοκιμάσετε διάφορες γεύσεις) και «τυλιχτά». Ανάμεσα στα ποτά ξεχωρίζουν κρασιά από Σάμο, Νεμέα και Ζίτσα, ειδικά τα τελευταία τα σπάνε.
Τα πολλά λόγια είναι φτώχια: Αν σας φέρει ο δρόμος, αν θέλετε κάτι αλλιώτικο από τα τετριμμένα της κεντρικής πλατείας, αν εκτιμάτε φιλική συμπεριφορά και φιλικές τιμές, δώστε στη ΜΠΟΥΡΝΟΒΑΛΙΑ μια ευκαιρία. Θα γίνει στέκι σας!
Με την ευκαιρία εύχομαι σε όλους τους καλοφαγάδες του a4f καλές γιορτές και συνιστώ εγκράτεια -: ) Ελπίζω ακόμα ο καινούριος χρόνος να διώξει τα σύννεφα βαρεμάρας που σκιάζουν τον ουρανό του πάλαι ποτέ σούπερ κεφάτου μπλογκ μας. ΙΩΓΙΑΝΝΗ welcome back!

30 Οκτ 2018

Κατόπιν ανάγνωσης πολλών κριτικών, εδώ και χρόνια, από το σεβαστό αυτό χώρο, αποφάσισα να συνδράμω και εγώ, επιτέλους, θέτοντας ένα λιθαράκι στη διαμόρφωση σιελοστάζοντων εμπειριών. Στο παρελθόν, πολλές φορές είχα σκεφτεί να το επιχειρήσω, αλλά οι όποιες θετικές γευστικές εμπειρίες είχα, συμφωνούσαν -σε γενικές γραμμές- με προλαλήσαντα μέλη του ιστοχώρου αυτού, οπότε το αναμάσημα παρεμφερών απόψεων θα ήταν ιδιαίτερα ανιαρό και ανώφελο. Άλλες φορές, τις όποιες αρνητικές μου εμπειρίες βαριόμουνα ή απαξιούσα να τις καταγράψω. Όπως, όμως λέει ένα ρητό: "δεν μπορείς να κάνεις ομελέτα αν δεν σπάσεις αυγά". Πάμε λοιπόν!

Σήμερα Σάββατο 20 Οκτωβρίου του σωτήριου έτους 2018, και περί ώραν 14:30, μια ηλιόλουστη μέρα με θερμοκρασία 25 βαθμών, αποφάσισα με την συμβία "μαστόρισα" και τη μια 10χρονη κόρη μας να τιμήσουμε το εν λόγω κεμπαπτζίδικο.

Παρκάρισμα σχετικά εύκολο σε στενάκι σε απόσταση 50 μέτρων από το μαγαζί.
Χώρος συμπαθητικός, με δυνατότητα επιλογής εστίασης μέσα ή έξω. Κάτσαμε έξω σε τραπέζι πλησίον του δρόμου, δίπλα σε μια παρέα που κάπνιζε (σε αντίθεση με εμάς) αλλά η μυρωδιά δεν έφτανε μέχρι το τραπέζι μας, δεδομένης και της ανοιχτής ζελατίνας που έχουν περιγράψει άλλοι κριτικοί. Γενικά πάντως ο χώρος είναι φροντισμένος και με καθαρές τουαλέτες.
Παραγγείλαμε ένα φαλάφελ (4,00€), έναν ντάκο για σαλάτα (5,00€), ένα κασερλί κεμπάπ (8,00€), ένα γιαουρτλού κεμπάπ (8,90€), μια μερίδα τηγανιτές πατάτες (2,80€), ένα μεγάλο και ένα μικρό ποτήρι μπύρας (σε τιμές ελαφρώς φθηνότερες από τις τιμές των αντίστοιχων εμφιαλωμένων).
Λόγω "προβλήματος με το βαρέλι" συμφωνήσαμε και μας έφεραν ένα μπουκάλι μπύρα της ίδιας ζυθοποιίας. Με την άφιξη της φιάλης, ο σερβιτόρος μας ρώτησε αν θέλουμε να την πιούμε στα προϋπάρχοντα μικρά... κρασοπότηρα ή αν θα επιθυμούσαμε παγωμένα ποτήρια μπύρας.
Η σαλάτα, το φαλάφελ και οι πατάτες έφτασαν σχετικά σύντομα και κατόπιν τα παγωμένα ποτήρια μπύρας. Ο ντάκος ικανοποιητικός σε ποσότητα και σε γεύση, το ίδιο και οι φρεσκοκομμένες πατάτες. Το φαλάφελ ήταν ιδιαίτερα σκούρας απόχρωσης, ωραίο σε παρουσίαση και συνοδευόμενο με τρεις σάλτσες. Όμως στην πρώτη μπουκιά κάτι περίεργο πείραξε την γλώσσα μου. Και η συμβία μου συμφώνησε μαζί μου, κατόπιν δοκιμής, πως υπήρχε μία επίμονη αίσθηση που θύμιζε μούχλα. Το πιάτο αποσύρθηκε και η απάντηση που ήρθε από την κουζίνα ήταν ότι "χρησιμοποιούν θυμάρι που καμιά φορά δίνει τέτοια γεύση".

Σύντομα έφτασαν και τα κεμπάπ: σε ικανοποιητική ποσότητα, με τα δύο πιάτα να περιέχουν από 4 κρεάτινα τμήματα. Το γιαουρτλού δεν ενθουσίασε κανένα μας, έχοντας μια πολύ διεκπεραιωτική και επίπεδη γεύση, πλέον της έντονης γεύσης κανέλας, που σε συνδυασμό με το γιαούρτι πιο πολύ μας θύμισε γευστικά... ρυζόγαλο! Το κασερλί ήταν σαφώς πιο συμπαθητικό. Μας προσφέρθηκε δε δωρεάν άλλη μια φιάλη μπύρας πιθανά για να αμβλυνθούν οι όποιες εντυπώσεις.
Τέλος μας προσφέρθηκε σαν κέρασμα γλυκό ή παγωτό, τα οποία δεν αποδεχθήκαμε, αν και παρατήρησα την ωραία παρουσίαση τους σε παρακείμενο τραπέζι.
Οικονομικά τώρα: το προβληματικό πιάτο δεν χρεώθηκε, το δε συνολικό ποσό του λογαριασμού, μας ανακοινώθηκε μέσω του κινητού της σερβιτόρου ότι ανερχόταν σε μόλις 27,50€, αν και ποσοτικά παραχορτάσαμε. Το ποσό καταβλήθηκε τοις μετρητοίς αλλά μαζί με τα ρέστα δεν έφτασε καμιά απόδειξη και έπρεπε να την απαιτήσω.
Συνοψίζοντας, δεν ξέρω τι δεν πήγε καλά στην χημεία μας σε αυτή την πρώτη και τελευταία επίσκεψη. Η σωρεία κριτικών τόσο εδώ μέσα όσο και σε άλλους ιστοχώρους με οδήγησαν στο να επισκεφθώ την Μπουρνοβαλιά με θετικότατη διάθεση. Η αλληλουχία όμως των γεγονότων που περιέγραψα, μας έκανε οικογενειακώς να αποφανθούμε ανεπηρέαστα αλλά με σύμπνοια ότι δεν πρόκειται να ξαναφάμε εκεί.

01 Ιουν 2018

-Εξαιρετικό το φαγητό, σε πολύ ικανοποιητικές μερίδες, όμορφα παρουσιασμένες!
Ολόφρεσκή και μεγάλη η σαλάτα τους, πολύ καλοφτιαγμένα τα διάφορα
πιτάκια που παραγείλαμε και η ποικιλία κρεάτων άρεσε σε όλους.
Ιδιαίτερη μνεία αξίζει στις καλοτηγανισμένες κ νοστιμότατες πατάτες τους.

-Πολύ γρήγορη η εξυπηρέτηση, με χαμόγελο και ευγένεια!

-Ο χώρος δροσερός, λόγω πολύ καλού κλιματισμού, πολύ καθαρός,
χωρίς κάτι αρνητικό.
Το πάρκινγκ σχετικά εύκολο στην περιοχή.

-Δώσαμε 11-12 ευρώ κατ΄ άτομο και αυτό συμπεριλαμβάνει
περισσότερη από μία μπύρα για τον καθένα.

-Στο τέλος ήλθε ως κέρασμα γιά όλους, εξαιρετική σοκολατόπιτα, με
παγωτό κρέμα!!

-Ασφαλώς θα ξαναπάμε!!

26 Οκτ 2016

Παρακολουθώντας αρκετά χρόνια την πορεία του site και διαβάζοντας πάντα πριν από κάθε έξοδο για φαγητό τις κριτικές τόσο παλιών και έμπειρων χρηστών όσο και νεώτερων, άλλοτε συμφωνώντας ή σπανιότερα διαφωνώντας με αυτές, αποφάσισα να αρχίσω να συμμετέχω πιο ενεργά και να μοιράζομαι μαζί σας τις γευστικές μου εμπειρίες,

Μετά από κράτηση μέσω e-table Σάββατο βραδάκι 22/10/2016 επισκεφθήκαμε την Μπουρνοβαλιά.

Ο χώρος με το κλασικό πλέον κλείσιμο του εξωτερικού χώρου με πλαστικές τέντες και παρά τις όποιες προσπάθειες το αποτέλεσμα παραμένει μέτριο. Στα συν του χώρου οι σχετικά ικανοποιητικές αποστάσεις μεταξύ των τραπεζιών.

Το service γρήγορο και ευγενικό από 5 νεα χαμογελαστά παιδιά.
Πήραμε 1 ταμπουλέ, νόστιμο. λίγο παραπάνω ντομάτα από ότι χρειάζεται,4,5
1 τυροκαυτερή, απλά εξαιρετική, δοκιμάστε τη οπωσδήποτε 3,3
1 τυροπιτάρια, 4 τεμάχια με πλούσια γέμιση τυριών και άνιθο,5,2
1 παστουρμαδοπιτάκια, νόστιμα αλλά με λίγο τυρί παραπάνω στην γέμιση
θα ήταν ένα επίπεδο πάνω,5,5
1/2 μερίδα γιαουρτλού, πολύ καλό και χορταστικό,5,5(8,6 η πλήρης μερίδα)
1/2 μερίδα κεμπαπ σουτζούκι, ιδιαίτερη γεύση,5 (8 η πλήρης μερίδα)
1 μπύρα 2.9
1 αναψυκτικό 1,8
Απόδειξη κανονικά και στο τέλος κέρασμα σφηνάκι μαστίχα.
Συνοψίζοντας νομίζω είναι μια πολύ καλή πρόταση για τους φίλους των συγκεκριμμένων γεύσεων.