Από το πρωί. Kυρ. από το απόγευμα

19 Σεπ 2016

Πλεον τα wine bar ειναι πολυ της μόδας και όλοι ψάχνουμε για έναν ευχάριστο και ιδιαίτερο χώρο για ενα ποτήρι κρασί που ομως να συνδυάζει και γευστικά τα κρασιά του με κάποια πιάτα.
Πεμπτη νωρίς το βραδάκι και ηταν ήδη γεμάτο. Με δυσκολία χωρις κράτηση να βρούμε τραπέζι για φαγητό και ποτό ταυτόχρονα. Ευτυχώς, ηρθε η υπεύθυνη και μας έβαλε σε ενα πασάκι στο εσωτερικό.
Ποικιλία μικρών και μεγάλων οινοπαραγωγών και αναρτημένα ολα σε πίνακες ψηλά επάνω απο το μπαρ, ορατά απο κάθε γωνία σχεδόν. Πολύ χρήσιμο για να πάρεις αμέσως μια ιδέα του τι μπορείς να παραγγείλεις.
Δυστυχώς χρειάστηκε να περιμένουμε μισή ωρα για να παραγγείλουμε, ομως ευτυχώς η καλή μουσική μας έκανε να ξεχαστούμε περιστασιακά. Το κρασί, ροζέ, ξηρό και αρωματικό όπως θέλαμε. Ακριβό βεβαια το ποτήρι, 10€ τα 150ml, που ειναι με κλασική και κανονική ποσότητα σε ποτήρι.
Παραγγείλαμε μια σαλάτα με ανάμεικτα λαχανικά μια Κινόα, αδιάφορη χωρις σχεδόν αισθητό το ντρέσινγκ. 1η απογοήτευση. Στη συνέχεια ηρθε ως ορεκτικό, γαρίδες σε φύλλο καταΐφι με γλυκόξινη σάλτσα (12€). Νόστιμο ωστόσο σου έμενε η γεύση του τηγανητού λαδιού στο τέλος. Για κυρίως πήραμε ενα ριζότο με μανιτάρια και λάδι τρούφας, πραγματικά πολυ καλο που σε παρέπεμπε σε αυθεντική τρατορία Ν. Ιταλίας και καλαμάρι με σάλτσα πέστο και τσιπς πατάτας. Δυστυχώς και τα δυο ηταν τόσο λεπτά κομμένα σε μπαστουνακια που το μεν καλαμάρι ηταν λαστιχωτό, οι δε πατάτες, καμένες και σου άφηναν πικρή επίγευση.
Ενω είχαμε αρχίσει να απογοητευόμαστε απο το φαγητό, ειπαμε να δοκιμάσουμε ακόμα ενα ροζέ κρασί αλλου παραγωγού ώστε να ξεχάσουμε το θέμα των μη νόστιμων πιάτων. Χρειάστηκε να περάσουν 30' μεχρι να μας φερει το 2ο ποτήρι κρασί, και λιγο πριν ζητήσουμε τον λογαριασμό, ενοχλημένοι σχετικά απο την ολη καθυστέρηση.
Προσωπικό ευγενικό θα έλεγα, το ίδιο και η υπεύθυνη, γεγονός που έρχεται να ισορροπήσει τη μετριότητα του φαγητου. Παρόλα αυτά, δεν μπορώ να μοιραστώ τις διθυραμβικές κριτικές για το συγκεκριμένο μαγαζί. Ισως να ηταν υψηλές οι απαιτήσεις, λόγω προηγούμενων σχολίων. Παντως, αν κάποιος θέλει επιλογές στο κρασί του και αρκείται σε μια ποικιλία τυριών, τότε το συνιστώ ανεπιφύλακτα. Για όλα τα παραπάνω να σημειώσω οτι πληρώσαμε 80€, αρκετά για τις μερες μας!!!

05 Αυγ 2016

Το by the glass είναι ένα από τα μέρη της Αθήνας που είναι καταρχήν πολύ ταιριαστά στην προσωπική μου αισθητική, κυρίως όσον αφορά το χώρο και τα προσφερόμενα προϊόντα

Ως wine bar/restaurant, επικεντρώνεται φυσικά στο κρασί: υπάρχει μεγάλη ποικιλία ετικετών, και μάλιστα με έμφαση σε Έλληνες παραγωγούς. Υπάρχουν επίσης πολλές επιλογές σε ποτήρι, και μάλιστα σε διαφορετικά μεγέθη ποτηριού/ποσότητας, γεγονός που επιτρέπει οινογευσία στα μέτρα και τη διάθεση καθενός.

Τα πιάτα που προσφέρονται συνοδεύουν, κατά την άποψή μου, πολύ ικανοποιητικά τα κρασιά. Σε διάφορες επισκέψεις μου τα τελευταία 2 χρόνια περίπου, έχω δοκιμάσει τα μπιφτεκάκια, τα ντακάκια, κάποιες σαλάτες, το ρυζότο με μανιτάρια, τις γαρίδες με γλυκόξινη σως, τα φιλετάκια κοτόπουλο με πορτοκάλι και τζίντζερ, την πιατέλα τυριών, και όλα τα έχω βρει περιποιημένα από όλες τις απόψεις. Πέρσι το καλοκαίρι, έτυχε να γευτώ ένα καταπληκτικό σουφλέ σοκολάτας με παγωτό, που δεν ξέρω αν προσφέρεται πλέον.

Η εξυπηρέτηση, όλες τις φορές για τις οποίες μπορώ να μιλήσω, ήταν γενικά πολύ καλή. Όπως θα περίμενε κανείς σε ένα τέτοιο μέρος, οι σερβιτόροι έχουν πολύ καλή γνώση για τα κρασιά, και μπορούν να κάνουν προτάσεις ανάλογα με τις προσωπικές προτιμήσεις των πελατών.

Ο χώρος είναι εξαιρετικός: μέσα στην όμορφη στοά Ράλλη στο κέντρο της Αθήνας, ωραία διαμορφωμένος, διακοσμημένος καλόγουστα, είναι, βρίσκω, πολύ κατάλληλος για οινογευσία. Μπορεί κανείς να επιλέξει να καθίσει είτε σε έναν από τους δύο εσωτερικούς χώρους, είτε στον εξωτερικό, στην είσοδο της στοάς. Το καλοκαίρι υπάρχουν τραπέζια και στην απέναντι πλευρά του δρόμου, έξω από τη Ρωσσική εκκλησία.
Στο by the glass, η εμπειρία μίας οινογευσίας θα μπορούσε να είναι εξαιρετική, αν εξέλιπαν δύο προβλήματα: Το ότι επιτρέπεται το κάπνισμα και το ότι συχνά, λόγω του κόσμου και της μουσικής, δημιουργείται ενοχλητική φασαρία. Και τα δύο αυτά κάνουν μερικές φορές την επίσκεψη απαγορευτική για μένα.

Το value for money είναι, πιστεύω, λογικό για αυτά που συνολικά προσφέρονται.

Συνοψίζοντας, το by the glass είναι από τα ωραιότερα wine restaurants/bars της Αθήνας, και για μένα είναι πάντα μία πολύ καλή πρόταση για μία ευχάριστη έξοδο, και το χειμώνα και το καλοκαίρι, αρκεί να αποφεύγω τις 'δύσκολες' ώρες αιχμής του.

05 Ιούλ 2016

Απόγευμα Τετάρτης, γύρω στις 7.30μμ, ύστερα από βόλτα στα πέριξ του Συντάγματος καταλήγουμε δύο άτομα στη βινερία By the Glass. Τα τραπέζια στη στοά γεμάτα, εκτός από ένα τεσσάρων ατόμων που ήταν réservée στις 9.30. Καθίσαμε αλλά αμέσως άδειασε το διπλανό τραπεζάκι για δύο, οπότε καθίσαμε εκεί για να λείψουν οι έννοιες. Στη στοά έχει δροσιά και τις ζεστές ημέρες.

Ο κύριος που μας εξυπηρέτησε ήταν πάρα πολύ εξυπηρετικός και καταρτισμένος, καθώς και οι περισσότεροι σερβιτόροι - πραγματικά εντυπωσιάστηκα με τα αρνητικά σχόλια των προηγούμενων κριτικών, γιατί ενώ έτρεχε παράλληλα και εκδήλωση στην απέναντι πλατεία όλοι τσακίζονταν να εξυπηρετήσουν.
Οι χώροι τόσο μέσα προς το μπαρ όσο και στη στοά και απέναντι στην πλατεία είναι πάρα πολύ ευχάριστοι και κομψοί. Προσωπικά μου θύμισαν αντίστοιχους χώρους στο Λονδίνο και το Εδιμβούργο.

Παραγγείλαμε 2 ορεκτικά πιάτα:
- ένα πλατώ καπνιστού σολομού με cream cheese και λεπτά φετάκια ψωμιού spelt (ραβδάκια αγγουριού και καπαρούλες για γαρνιτούρα), αρκετό για δύο άτομα, € 12,
- γαρίδες τυλιγμένες σε φύλλο καταίφι με μια γλυκόξινη σως - νόστιμο πιάτο τύπου finger food, με πέντε τροφαντές γαρίδες και ένα μπολάκι με τη σως, € 14.
Ήπιαμε δύο ποτήρια κρασιού chavignon blanc κτήματος Μίγα, πλούσια παλαιωμένη γεύση καπνιστού ξύλου, και ένα ποτήρι επιπλέον μαλαγουζιά - δεν θυμάμαι το κτήμα, όλα των 75ml.
Τα ποτήρια προσφέρονται σε τρία μεγέθη εκ των οποίων των 75ml - γύρω στα € €3,5 είναι μεσαίας ποσότητας και των 150ml - €5-8 είναι για να πιείς ένα ποτήρι κρασί και να το ευχαριστηθείς.

Σύνολο € 38 - ακριβά για τις ποσότητες και μην επικαλεσθεί κανείς ότι τα δύο πιάτα που παραγγείλαμε θεωρούνται εκλεκτού περιεχομένου-δεν φάγαμε και αυγοτάραχο ή χαβιάρι beluga.
Οι τιμές τους είναι τσιμπημένες τόσο στο φαγητό όσο και στα κρασιά, γιατί και τα μπουκάλια τα χρεώνουν ακριβά. Βέβαια πρέπει να ομολογήσω ότι οι λίστες τους είναι άξιες δοκιμής και δεν περιορίζονται σε συνηθισμένες ετικέτες.
Θα ξαναπάω κάποια στιγμή προετοιμασμένος για την κατάσταση γιατί αυτήν τη φορά η επίσκεψη έγινε απρόοπτα.
Πάντως εάν είστε οπαδοί του wine bar να το επισκεφτείτε.

06 Ιουν 2016

Βρεθηκα κοντα στη Φιλελληνων και αποφάσισα να επισκεφτω με την παρεα μου το διασημο by the glass.

Παρα το γεγονος οτι ο χωρος και η ποικιλια στα κρασια ειναι εντυπωσιακή σε μενα συνεβη το παρακατω περιστατικο που φανταζομαι σας λεει πολλα για το μαγαζί. Μιας και δε μπορουσα να πιω αλκοόλ παρηγγειλα virgin bloody Mary το οποιο χρεωθηκα κανονικά οπως το κοκτέιλ. Ηθελα να το μοίραστω μαζι σας γιατι δε μου συμβαινει καθημερινα να πληρωνω 9 ευρω για ντοματοζουμο.

Για αποδειξη φυσικα ουτε λογος. Μου εφεραν αφου την ζητησα και ηταν φυσικα χτυπημενη τη στιγμη που εφευγα. Δε θα το συνιστούσα....