Από το πρωί. Kυρ. από το απόγευμα

19 Σεπ 2016

Πλεον τα wine bar ειναι πολυ της μόδας και όλοι ψάχνουμε για έναν ευχάριστο και ιδιαίτερο χώρο για ενα ποτήρι κρασί που ομως να συνδυάζει και γευστικά τα κρασιά του με κάποια πιάτα.
Πεμπτη νωρίς το βραδάκι και ηταν ήδη γεμάτο. Με δυσκολία χωρις κράτηση να βρούμε τραπέζι για φαγητό και ποτό ταυτόχρονα. Ευτυχώς, ηρθε η υπεύθυνη και μας έβαλε σε ενα πασάκι στο εσωτερικό.
Ποικιλία μικρών και μεγάλων οινοπαραγωγών και αναρτημένα ολα σε πίνακες ψηλά επάνω απο το μπαρ, ορατά απο κάθε γωνία σχεδόν. Πολύ χρήσιμο για να πάρεις αμέσως μια ιδέα του τι μπορείς να παραγγείλεις.
Δυστυχώς χρειάστηκε να περιμένουμε μισή ωρα για να παραγγείλουμε, ομως ευτυχώς η καλή μουσική μας έκανε να ξεχαστούμε περιστασιακά. Το κρασί, ροζέ, ξηρό και αρωματικό όπως θέλαμε. Ακριβό βεβαια το ποτήρι, 10€ τα 150ml, που ειναι με κλασική και κανονική ποσότητα σε ποτήρι.
Παραγγείλαμε μια σαλάτα με ανάμεικτα λαχανικά μια Κινόα, αδιάφορη χωρις σχεδόν αισθητό το ντρέσινγκ. 1η απογοήτευση. Στη συνέχεια ηρθε ως ορεκτικό, γαρίδες σε φύλλο καταΐφι με γλυκόξινη σάλτσα (12€). Νόστιμο ωστόσο σου έμενε η γεύση του τηγανητού λαδιού στο τέλος. Για κυρίως πήραμε ενα ριζότο με μανιτάρια και λάδι τρούφας, πραγματικά πολυ καλο που σε παρέπεμπε σε αυθεντική τρατορία Ν. Ιταλίας και καλαμάρι με σάλτσα πέστο και τσιπς πατάτας. Δυστυχώς και τα δυο ηταν τόσο λεπτά κομμένα σε μπαστουνακια που το μεν καλαμάρι ηταν λαστιχωτό, οι δε πατάτες, καμένες και σου άφηναν πικρή επίγευση.
Ενω είχαμε αρχίσει να απογοητευόμαστε απο το φαγητό, ειπαμε να δοκιμάσουμε ακόμα ενα ροζέ κρασί αλλου παραγωγού ώστε να ξεχάσουμε το θέμα των μη νόστιμων πιάτων. Χρειάστηκε να περάσουν 30' μεχρι να μας φερει το 2ο ποτήρι κρασί, και λιγο πριν ζητήσουμε τον λογαριασμό, ενοχλημένοι σχετικά απο την ολη καθυστέρηση.
Προσωπικό ευγενικό θα έλεγα, το ίδιο και η υπεύθυνη, γεγονός που έρχεται να ισορροπήσει τη μετριότητα του φαγητου. Παρόλα αυτά, δεν μπορώ να μοιραστώ τις διθυραμβικές κριτικές για το συγκεκριμένο μαγαζί. Ισως να ηταν υψηλές οι απαιτήσεις, λόγω προηγούμενων σχολίων. Παντως, αν κάποιος θέλει επιλογές στο κρασί του και αρκείται σε μια ποικιλία τυριών, τότε το συνιστώ ανεπιφύλακτα. Για όλα τα παραπάνω να σημειώσω οτι πληρώσαμε 80€, αρκετά για τις μερες μας!!!

05 Ιούλ 2016

Απόγευμα Τετάρτης, γύρω στις 7.30μμ, ύστερα από βόλτα στα πέριξ του Συντάγματος καταλήγουμε δύο άτομα στη βινερία By the Glass. Τα τραπέζια στη στοά γεμάτα, εκτός από ένα τεσσάρων ατόμων που ήταν réservée στις 9.30. Καθίσαμε αλλά αμέσως άδειασε το διπλανό τραπεζάκι για δύο, οπότε καθίσαμε εκεί για να λείψουν οι έννοιες. Στη στοά έχει δροσιά και τις ζεστές ημέρες.

Ο κύριος που μας εξυπηρέτησε ήταν πάρα πολύ εξυπηρετικός και καταρτισμένος, καθώς και οι περισσότεροι σερβιτόροι - πραγματικά εντυπωσιάστηκα με τα αρνητικά σχόλια των προηγούμενων κριτικών, γιατί ενώ έτρεχε παράλληλα και εκδήλωση στην απέναντι πλατεία όλοι τσακίζονταν να εξυπηρετήσουν.
Οι χώροι τόσο μέσα προς το μπαρ όσο και στη στοά και απέναντι στην πλατεία είναι πάρα πολύ ευχάριστοι και κομψοί. Προσωπικά μου θύμισαν αντίστοιχους χώρους στο Λονδίνο και το Εδιμβούργο.

Παραγγείλαμε 2 ορεκτικά πιάτα:
- ένα πλατώ καπνιστού σολομού με cream cheese και λεπτά φετάκια ψωμιού spelt (ραβδάκια αγγουριού και καπαρούλες για γαρνιτούρα), αρκετό για δύο άτομα, € 12,
- γαρίδες τυλιγμένες σε φύλλο καταίφι με μια γλυκόξινη σως - νόστιμο πιάτο τύπου finger food, με πέντε τροφαντές γαρίδες και ένα μπολάκι με τη σως, € 14.
Ήπιαμε δύο ποτήρια κρασιού chavignon blanc κτήματος Μίγα, πλούσια παλαιωμένη γεύση καπνιστού ξύλου, και ένα ποτήρι επιπλέον μαλαγουζιά - δεν θυμάμαι το κτήμα, όλα των 75ml.
Τα ποτήρια προσφέρονται σε τρία μεγέθη εκ των οποίων των 75ml - γύρω στα € €3,5 είναι μεσαίας ποσότητας και των 150ml - €5-8 είναι για να πιείς ένα ποτήρι κρασί και να το ευχαριστηθείς.

Σύνολο € 38 - ακριβά για τις ποσότητες και μην επικαλεσθεί κανείς ότι τα δύο πιάτα που παραγγείλαμε θεωρούνται εκλεκτού περιεχομένου-δεν φάγαμε και αυγοτάραχο ή χαβιάρι beluga.
Οι τιμές τους είναι τσιμπημένες τόσο στο φαγητό όσο και στα κρασιά, γιατί και τα μπουκάλια τα χρεώνουν ακριβά. Βέβαια πρέπει να ομολογήσω ότι οι λίστες τους είναι άξιες δοκιμής και δεν περιορίζονται σε συνηθισμένες ετικέτες.
Θα ξαναπάω κάποια στιγμή προετοιμασμένος για την κατάσταση γιατί αυτήν τη φορά η επίσκεψη έγινε απρόοπτα.
Πάντως εάν είστε οπαδοί του wine bar να το επισκεφτείτε.

05 Αυγ 2016

Το by the glass είναι ένα από τα μέρη της Αθήνας που είναι καταρχήν πολύ ταιριαστά στην προσωπική μου αισθητική, κυρίως όσον αφορά το χώρο και τα προσφερόμενα προϊόντα

Ως wine bar/restaurant, επικεντρώνεται φυσικά στο κρασί: υπάρχει μεγάλη ποικιλία ετικετών, και μάλιστα με έμφαση σε Έλληνες παραγωγούς. Υπάρχουν επίσης πολλές επιλογές σε ποτήρι, και μάλιστα σε διαφορετικά μεγέθη ποτηριού/ποσότητας, γεγονός που επιτρέπει οινογευσία στα μέτρα και τη διάθεση καθενός.

Τα πιάτα που προσφέρονται συνοδεύουν, κατά την άποψή μου, πολύ ικανοποιητικά τα κρασιά. Σε διάφορες επισκέψεις μου τα τελευταία 2 χρόνια περίπου, έχω δοκιμάσει τα μπιφτεκάκια, τα ντακάκια, κάποιες σαλάτες, το ρυζότο με μανιτάρια, τις γαρίδες με γλυκόξινη σως, τα φιλετάκια κοτόπουλο με πορτοκάλι και τζίντζερ, την πιατέλα τυριών, και όλα τα έχω βρει περιποιημένα από όλες τις απόψεις. Πέρσι το καλοκαίρι, έτυχε να γευτώ ένα καταπληκτικό σουφλέ σοκολάτας με παγωτό, που δεν ξέρω αν προσφέρεται πλέον.

Η εξυπηρέτηση, όλες τις φορές για τις οποίες μπορώ να μιλήσω, ήταν γενικά πολύ καλή. Όπως θα περίμενε κανείς σε ένα τέτοιο μέρος, οι σερβιτόροι έχουν πολύ καλή γνώση για τα κρασιά, και μπορούν να κάνουν προτάσεις ανάλογα με τις προσωπικές προτιμήσεις των πελατών.

Ο χώρος είναι εξαιρετικός: μέσα στην όμορφη στοά Ράλλη στο κέντρο της Αθήνας, ωραία διαμορφωμένος, διακοσμημένος καλόγουστα, είναι, βρίσκω, πολύ κατάλληλος για οινογευσία. Μπορεί κανείς να επιλέξει να καθίσει είτε σε έναν από τους δύο εσωτερικούς χώρους, είτε στον εξωτερικό, στην είσοδο της στοάς. Το καλοκαίρι υπάρχουν τραπέζια και στην απέναντι πλευρά του δρόμου, έξω από τη Ρωσσική εκκλησία.
Στο by the glass, η εμπειρία μίας οινογευσίας θα μπορούσε να είναι εξαιρετική, αν εξέλιπαν δύο προβλήματα: Το ότι επιτρέπεται το κάπνισμα και το ότι συχνά, λόγω του κόσμου και της μουσικής, δημιουργείται ενοχλητική φασαρία. Και τα δύο αυτά κάνουν μερικές φορές την επίσκεψη απαγορευτική για μένα.

Το value for money είναι, πιστεύω, λογικό για αυτά που συνολικά προσφέρονται.

Συνοψίζοντας, το by the glass είναι από τα ωραιότερα wine restaurants/bars της Αθήνας, και για μένα είναι πάντα μία πολύ καλή πρόταση για μία ευχάριστη έξοδο, και το χειμώνα και το καλοκαίρι, αρκεί να αποφεύγω τις 'δύσκολες' ώρες αιχμής του.

06 Ιουν 2016

Βρεθηκα κοντα στη Φιλελληνων και αποφάσισα να επισκεφτω με την παρεα μου το διασημο by the glass.

Παρα το γεγονος οτι ο χωρος και η ποικιλια στα κρασια ειναι εντυπωσιακή σε μενα συνεβη το παρακατω περιστατικο που φανταζομαι σας λεει πολλα για το μαγαζί. Μιας και δε μπορουσα να πιω αλκοόλ παρηγγειλα virgin bloody Mary το οποιο χρεωθηκα κανονικά οπως το κοκτέιλ. Ηθελα να το μοίραστω μαζι σας γιατι δε μου συμβαινει καθημερινα να πληρωνω 9 ευρω για ντοματοζουμο.

Για αποδειξη φυσικα ουτε λογος. Μου εφεραν αφου την ζητησα και ηταν φυσικα χτυπημενη τη στιγμη που εφευγα. Δε θα το συνιστούσα....

15 Μάρ 2016

Δεύτερη απόπειρα για ένα αξιοπρεπές brunch στην Αθήνα, δεύτερη απογοήτευση.
Τελικά ό, τι γίνεται μόδα, δεν έχει ποιότητα.

Ο χώρος καλός.

Εξυπηρέτηση τυπική (με μια δόση βαριεστημάρας).
Αν δεν θέλετε ρε παιδιά εσείς μια, δεν θέλουμε εμείς δέκα!

Φαγητό:
Πήραμε τα 2 από τα 3 πιάτα με αυγά (scrambled eggs και ομελέτα).
Ήταν από μηχανή, εγώ τα φτιάχνω καλύτερα.
Το δε αβοκάντο είναι τόσο σπάνιο φρούτο που το κάνουμε οικονομία;

Πήραμε επίσης μια από τις 2 σαλάτες (την πρώτη στο μενού). Αδιάφορη.

Το ριζότο ήταν όμως καλό.

Τέλος παραγγείλαμε και ένα burger που ήταν ικανοποιητικό.

Λογαριασμός 75€ (με 2 χυμούς και 1 ποτό), απόδειξη κόπηκε για τα φαγητά μόνο.

Συνεχίζουμε την αναζήτηση, πλέον ακούμε προτάσεις: )

07 Ιαν 2016

Εξαιρετικός χώρος, όμορφα στολισμένος. Μέχρι εκεί όμως. Κακή εξυπηρέτηση καθώς είχαμε κάνει έγκαιρα κράτηση και όταν φθάσαμε δεν μπορούσαν να την εντοπίσουν... Το είχαν ξανακάνει και την προηγούμενη φορά που είχαμε πάει, τότε θεωρήσαμε ότι ήταν κατά λάθος. Μάλλον γίνεται από σύστημα.

Οι τιμές και τσουχτερές και τσιμπημένες από την προηγούμενη φορά που πήγαμε. Για την απαγόρευση καπνίσματος, ούτε λόγος. Ντουμάνι ο χώρος.

Τέλος, για μία ακόμη φορά, ο λογαριασμός μας ανακοινώθηκε προφορικά, όταν ζητήθηκε απόδειξη ήρθε η γνωστή "πρόχειρη" απόδειξη (που δεν συνιστά φορολογικό στοιχείο) και μόνο όταν ζητήσαμε ξανά την απόδειξη, μας ήρθε η νόμιμη. Από φίλους που μίλησα, μου μετέφεραν αντίστοιχες εμπειρίες.

Κρίμα, ένα τόσο ωραίο μέρος να μην τηρεί κανόνες. Δεν θα ξαναπάμε,

07 Δεκ 2015

Σε αυτο το μέρος έδωσα τρεις ευκαιρίες λόγω τού ότι μου άρεσε η τοποθεσία του αλλά και το μπαρ του.

και στις τρεις περιπτώσεις απογοητεύτηκα εντελώς!
Υψηλές τιμές κρασιών, αδιάφορη έως κακή κουζίνα, θορυβώδες και το επιστέγασμα εξωφρενική αγένεια

Μετά από παραγγελία 2 φιαλών κρασιού και ενός αδιάφορου ριζότο με 1 πιατο μπρουσκέτες, ζητήσαμε 3η φιάλη που ήρθε με καθυστέρηση 15 λεπτων και μετά από υπενθύμιση παραγγελίας. Στην αίτησή μας για κάτι συνοδευτικό ήρθε 1 πιατάκι με 3 ψημένες μικρές φέτες ψωμιού!

09 Οκτ 2015

Η επίσκεψη στο μαγαζί κατόπιν κράτησης και ενώ είχε ζητηθεί τραπέζι στους μη καπνίζοντες, τοποθετηθήκαμε σε τραπέζι καπνιζοντων.
Παρακαλέσαμε για αλλαγή αλλά δεν εισακουστήκαμε. Σε άλλη περίπτωση θα είχα αποχωρήσει αμέσως, αλλά επειδή η παρέα είχε έρθει από μακριά δεν ήθελα να χαλάσω το κλίμα.

Τα πιάτα του χωρίζονται σε κρύα και ζεστά με τις τιμές τους να είναι αρκετά ακριβές.
Προτιμήσαμε μια ποικιλία αλλαντικών και τυριών ( 15€) που μόνο ποικιλία δεν ήταν.
(2 είδη αλλαντικών και ένα τυριού και 2 κριτσινάκια)

Στο τομέα των κρασιών αρκετές επιλογές με τιμές προς το ακριβό.
Προτιμήσαμε την επιλογή των 75ml ώστε να μπορέσουμε να δοκιμάσουμε περισσότερα κρασιά. ( επίσης έχει επιλογή 20ml και 150ml )

Όσον αφορά την εξυπηρέτηση, τραγική!!!
Του στυλ, χάρη σας κάνουμε που σας δεχτήκαμε στο μαγαζί μας.
Ο δε σερβιτόρος δεν μπήκε καν στον κόπο να ενδιαφερθεί στο τι είδος κρασιού θα θέλαμε να δοκιμάσουμε ή να πει 2-3 πράγματα ώστε να μας βοηθήσει στις επιλογές μας. (Μεταξύ μας, αμφιβάλλω εάν είχε έστω κάποιες ελάχιστες γνώσεις πάνω στο κρασί ).

Στο δια ταύτα, ένα πολύ ωραίο αισθητικά μαγαζί, στο οποίο εξυπηρέτηση και τιμές σε προτρέπουν να μην το επισκεφτείς ξανά.

Άλλωστε στο τομέα του κρασιού οι επιλογές πλέον στο κέντρο της Αθήνας αμέτρητες και ανώτερες.

Κύριοι κατεβείτε από το καλάμι όσο είναι νωρίς…

Γ.Σουρή 3 και Φιλελλήνων, Σύνταγμα