14 Φεβ 2016

Εστιατοριο? δεν νομιζω! Μπαρ? δεν νομιζω. Κατι.. λιγο απ ολα.
Πηγα με παρεα για δοκιμασουν ασιατικη - ταυλανδζικη κουζινα, δικο μου λαθος! Υπαρχουν αλλα μαγαζια πιο νορμαλ κι original. Τι εννοω?
Εκτος απο το ντεκορ που ανηκει στα ωραια, ολα τ αλλα ειναι ψιλομπερδεμενα. Η μουσικη παιζει πολυ δυνατα, ακομη και για μπαρ. Πολυ βαβουρα για εστιατοριο. Πολλα τραπεζια για μπαρ!

Παραγειλαμε διαφορα μικρα πιατα να μοιραστουμε και να δοκιμασουνε. Συν καποια ποτα. Οι υπολοιποι θεωρησαν τις γευσεις κατι συνηθησμενο και τα ποτα το ιδιο. Οταν δε ηρθε (μετα κοπων και βασανων) ο λογαριασμος, ειπαν το: "οτι καλυτερα σουβλακι στο χερι και ποτο καπου αλλου! Οχι και 50 κατι € γα αυτα! Στο "ταδε" κινεζικο που πηγαμε ηταν τα μισα λεφτα γαι παρομοια πιατα και τα ποτα τα πινουμε σε πιο καλα μπαρ"

Εγω θα συμφωνησω στο οτι τιμη/μεριδα/γευση δε ειναι και οτι καλυτερο. Με 12 -13€ το πιατο δε νομιζω οτι προσφερει την γαστρονιμκη εμπειρια ωστε να δικαιολογησει την τιμη. Μιλαμε για sti fry με λαχανικα και σαλτσα, παιδια αυτο σε αλλα μαγαζια με πολυ καλυτερη γευση το εχουν 8-10€. Ουτε η μεριδα του ειναι κατι διαφορετικο. Τα burger 14€!!! Ελεος ρε παιδια... δεν kobe beef, παπια ειναι! Στο μπουφε δηλαδη που εχουν φιλετο παπιας τι να πουν!
Οσο για τα finger food ρε παιδια να ειναι στο ονομα οχι και πραξη. Δηλαδη μικρα και λιγα.

Να τελειωσω εδω, με το συμπερασμα: Εαν θελεις εστιατοριο δεν ειναι α... ακριβως, εαν θελεις μπαρ... δεν ειναι ακριβως. Τσιμπημενες τιμες, σερβις ψιλοχαμενο στην πολυβουια και την καπνιλα... αλλο κι αυτο! Ολοι μα ολοι ρ επαιδια καπνιζαν εκει μεσα.... ομιχλη!
Να ξαναπαω? Απο χλωμο εως.. ξεχνα το!

14 Σεπ 2016

Λοιπόν μια γρήγορη κριτική και από μένα.

Τυχαία το βρήκα το μαγαζί τριγυρνωντας στο κέντρο, και από τότε έχει γίνει - όχι στέκι αλλά προτεινόμενο σημείο εστίασης...

Γευση: η σαλάτα με το μοσχαρι απλά είναι; επιβεβλημενη.. Αγαπημένο πιάτο γιατί είναι πολύ διαφορετική από τα συνηθισμένα που συνήθως υπάρχουν στα ελληνικά εστιατόρια βλέπε χωριάτικη η πρασινη με βινεγκρετ κ. Τ. Λ ένα άλλο στάνταρ πιάτο είναι κοτόπουλο με κάρυ. Πολύ ωραίο

Χώρος. Είναι στα ευρωπαϊκα πρότυπα, πολύχωρος και μπαρ και εστιατόριο και καφέ. Εμένα μου αρέσει αυτό μεγαλο αρνητικό το κάπνισμα αλλά ο χώρος είναι πολύ ομορφος

Οι τιμές τσιμπημενες θα μπορούσε να ήταν πιο χαμηλά βέβαια και οι μεριδες στα όρια του αποδεκτόυ μικρές. Όσες φορές και αν έχω πάει ποτέ δεν έχω φύγει με το αίσθημα της πείνας. Αντιθέτως τρώμε μάλλον όσο χρειάζεται χωρίς να θέλω να περπατήσω μέχρι την Λαμία για να χώνεψω από την λαιμαργια.

Φυσικά το συστήνω η γιατί ο χώρος κ η γεύση είναι δε αρκετα υψηλό επίπεδο

10 Φεβ 2016

Επισκεφθήκαμε το Φουάρ Σάββατο βράδυ, μετά από κράτηση. Βρίσκεται στο κέντρο της Αθήνας, 2 λεπτά από το Σταθμό του μετρό "Μοναστηράκι", το οποίο και χρησιμοποιήσαμε, γιατί στην περιοχή είναι αδύνατον να παρκάρεις Σάββατο βράδυ.

Ο χώρος είναι ωραίος, με ένα αίθριο στο κέντρο, το οποίο έχει θόλο από παράθυρα, ξύλινα τραπέζια με μεταλλικές καρέκλες (λίγο άβολες). Η μουσική πολύ δυνατά, εάν θέλεις να μιλήσεις με τον διπλανό σου πρέπει να φωνάζεις.

Αυτό που ήταν πολύ αρνητικό, είναι ότι στο χώρο επιτρέπεται παντού το κάπνισμα, με πολύ κακό εξαερισμό, με αποτέλεσμα οι περισσότεροι από εμάς να έχουμε μετά από μισή ώρα κόκκινα μάτια από τον καπνό. Άσχετα όμως με τον εξαερισμό, για μένα είναι απαράδεκτο να αγνοείται επιδεικτικά η απαγόρευση του καπνίσματος (αυτός είναι και ο λόγος για το 1/4 στην βαθμολογία).

Στο σέρβις:
Πολύ αργό, ιδιαίτερα σε ότι αφορά στα ποτά. Σχεδόν είχαμε ολοκληρώσει τα πρώτα πιάτα και τα ποτά μας δεν είχαν έρθει ακόμη. Οι σερβιτόροι ευγενικοί και πρόθυμοι, αλλά όχι σωστά οργανωμένοι.

Φαγητό:
Πήραμε τη βιετναμέζικη σαλάτα και αυτή με το μοσχάρι, σπρινγκ ρολς,
και γουον τον για πρώτα και στα κυρίως δοκιμάσαμε σχεδόν όλα τα πιάτα (ημασταν 11 άτομα).

Οι ποσότητες των πρώτων εξαιρετικά μικρές (ειδικά οι σαλάτες), των κυρίως ικανοποιητικές. Γευστικά δεν ήταν ούτε άσχημα ούτε ωραία. Απλά αδιάφορα, έτρωγες εάν πεινούσες αλλά δεν σε πείραζε και εάν άφηνες φαγητό.

Τιμή:
11 άτομα δώσαμε 300€, με 11 κοκταιλ. Θεωρώ ότι δεν άξιζε σε καμία περίπτωση τα λεφτά του, ούτε από την άποψη του φαγητού, ούτε από την άποψη του χώρου. Θεωρώ υπερεκτιμημένες τις κριτικές του στο ask for food, γιατί αυτό που σου προσφέρει είναι ένα μέτριο φαγητό σε μία μέτρια ατμόσφαιρα, με το "φάουλ" του καπνίσματος.

Προφανώς δεν θα το ξαναπροτιμήσω.

17 Ιαν 2016

Μια γρήγορη κριτική!

Χώρος:
πολύ προσεγμένος και όμορφος χώρος, που σου αφήνει την αίσθηση οτι είσαι σε αίθριο-κήπο, όμορφα τραπέζια και ωραίο σερβίρισμα.

Γεύση:
απο ορεκτικά δοκιμάσαμε
-ταρτάκια με καραμελωμένα κρεμμύδια κ κατσικίσιο τυρί
-Ρολλά προσούτο με τυρί και βαλσαμικο
αν και στο μάτι μικρή η μερίδα, γευστικά πολύ καλά και αρκετά γκουρμέ
(5€ το κάθε ένα)
Κυρίως
-Ασιατικό burger (αρκετά νόστιμο και τα καρότα και τα λαχανικά του δίνουν μια άλλη νότα) 10€
-Red Curry Chicken (σερβίρεται με ρύζι ατμού, νόστιμο και αρκετά καλή η μερίδα, οχι κάτι ιδιαίτερο) 12€

Σέρβις:
λίγο αργό, αλλά μπορεί να έφταιγε κ το τραπέζι μας που ήταν λίγο απομονωμένο.

Αξίζε τα 32€ που δώσαμε, νομίζω θα ήταν ωραίο να προτιμούσαμε να δοκιμάσουμε όλα τα ορεκτικά τους και κάποια σαλάτα και κοκτείλ. Next time...

30 Νοε 2015

Το συνιστώ ανεπιφύλακτα!

Δεν νομίζω να πάει κάποιος και να φύγει με παράπονο από αυτό το μαγαζί!!!

Το μενού ικανοποιεί όλα τα γούστα... και γευστικά και σε ποσότητα.. και όλα τα πορτοφόλια επίσης! πολύ λογικές τιμές για την τόσο καλή ποιότητα και γεύση!

Το service άψογο!

Ο χώρος πάρα πολύ ωραίος!!!

Γενικά έχω πάει πολλές φορές και θα συνεχίσω να πηγαίνω γιατί δεν φεύγω ποτέ από εκεί δυσαρεστημένη!!!!!!! το συστήνω είτε για ποτάκι στο μπαρ με κάποιο finger food (είναι όλα τα 4€) είτε για φαγητό με παρέα!