MOMO

Κίνα & Ν. Ασία

Αρτέμιδος 1, Γλυφάδα [Χάρτης]

Κίνα & Ν. Ασία - Γλυφάδα, Αθήνα

επιτελους ραμεν στην αθηνα!

δυο ειναι τα πιο δημοφιλη comfort foods στην ιαπωνια. το ρυζι με καρυ και το ραμεν. ειδικα το δευτερο, στις απειρες παραλλαγες του, ειναι εθιστικα ηδονικο οταν γινεται σωστα. και σωστα σημαινει καλος ζωμος, απο κοτοπουλο ή χοιρινο, κυριως, που σιγοβραζει για ωρες μεχρι να αποκτησει αυτο το υπεροχα ικανοποιητικο βαθος στη γευση. το γεγονος οτι ανοιξε μαγαζι με τα δυο αυτα πιατα και μερικα ακομα του ιαπωνικου street food με εσπρωξε να κανω το ταξιδι μεχρι τη γλυφαδα.

κατευθειαν στο φαϊ. χωρο, υποδοχη, χαμογελα και τετοια δεν τα καταλαβα ποτε σαν κριτηριο ενος μαγαζιου. ελεος δηλαδη. μια χαρα εξυπηρετηση ειχαμε δηλαδη και πολυ φιλικοι ολοι, αλλα και με τα μουτρα μεχρι το πατωμα να μας υποδεχονταν, δε μεγαλωσα στο downton abbey για να στραβωσω...

λοιπον, τηγανητο κοτοπουλο μια χαρα, ωραια κρουστα απ εξω και καργα ζουμερο μεσα, αν υπηρχε καποια σως να το συνοδευει θα ηταν αψογα ολα. αρτιο παντως.

ρυζι με καρυ (πηρα με μοσχαρι) και σκανε τα πρωτα χαμογελα.
το "κυριακατικο πιατο" της ιαπωνιας και, ελληνο-ασιατες οντες οι μαγειρες και ιδιοκτητες, εχουν συνηθισει να τρωνε αυτο το πιατο σχεδον καθε εβδομαδα απο τα μικρατα τους. οποτε ερχομαστε εμεις οι τυχεροι να γευτουμε αυτη την πιο ντελικατη ιαπωνικη εκδοχη του κατα τ αλλα ινδικου πιατου, κατευθειαν απο τις μαμαδιστικες θυμησες των μαγειρων. συγκινηση.

ραμεν. σπεσιαλ πιατο, μονο π-σ-κ.
μαγκια μεγαλη. μεγαλη ομως. ωραιος ζωμος, με λιγο αλατι, που στην αρχη φαινεται ισως λαθος αλλα στην πορεια αποδεικνυεται σοφοτατο, οπως καθεται στο στομαχι και γεμιζεις απο τη γευση. νουντλς, φρεσκο κρεμμυδι, μελατο αυγο μαριναρισμενο σε σογια και μιριν και πεντε φλουδες χοιρινο. λειπουν ενα-δυο υλικα ακομη (πχ. σπανακι και μανιταρια) για να ειναι πληρως ικανοποιητικο αλλα ευελπιστω οτι αν "πιασει" το πιατο σε ενα κοινο που δεν το ξερει, θα ερθει και η βελτιωση σε καποιες μικρες λεπτομερειες. αλλα το 80% του ραμεν ειναι ο ζωμος.

και εκει τους σφιγγω το χερι με χαρα που επιτελους, εστω και μετα απο ταξιδακι, μπορω πλεον να απολαμβανω αυτο το πιατο. γι αυτο αλλωστε εγραψα και την κριτικη, για να στηριξω οπως μπορω το μαγαζι, μην τυχον και κλεισει και μεινουμε μονοι με τα σουσι-κονσερβα που εχουν κατακλυσει την αθηνα.

την επομενη φορα παω για καλαμακι κοτοπουλο (τεριγιακι φανταζομαι) και τηγανητο ρυζι.

- γευση 3, επειδη ελπιζω σε εξτρα υλικα στο ραμεν και καμμια σως στο κοτοπουλο στο μελλον.

- εξυπηρετηση 3, επειδη θα ηθελα το ραμεν να σερβιρεται σε ωραιο μπωλ να γουσταρω να ρουφαω. φαινεται ασημαντη λεπτομερεια, για μενα πολυ σημαντικη, λυπαμαι.

- χωρος 3, νταξ, ποπ φαση, δεν με απασχολησε ιδιαιτερα αλλα δεν επαθα και καμμια πλακα να του βαλω 4. μια χαρα υποθετω.

- value 4αρακι δαγκωτο. 7 ευρω το ραμεν ειναι παραγγελια κατευθειαν απο τα βαθη του μυαλου μου. ευγε...

support παιδια...

(διόρθωση: πήγα ξανά και συνειδητοποίησα ότι το ράμεν κοστίζει 9 ευρώ τελικά. το θεωρώ λίγο υπερβολικό αλλά κυρίως κρίμα, γιατί δύσκολα θα γίνει δημοφιλές όταν είναι το πιο ακριβό πιάτο του μενού)...

Κίνα & Ν. Ασία - Γλυφάδα, Αθήνα

εχω επισκεφθει το συγκεκριμενο εστιατορια ηδη δυο φορες μετα απο προτροπη φιλων που κυκλοφορουν στη γλυφαδα και το γνωριζαν καθως δεν ειναι πολυ διαφημισμενο μεχρι στιγμης. ως εκ τουτου εχω καταφερει να δοκιμασω αρκετα απο τα πιατα που προσφερονται.

η βαθμολογια μου ειναι υψηλη τοσο εξαιτιας της εντυπωσης που μου δημιουργησε οσο και λογω του ενθουσιασμου για αυτη τη γαστρονομικη αφιξη.
κατ'αρχας ο χωρος ειναι ιδιαιτερα καλογουστος, καθαρος και ιδανικος για φαγητο στα ορθια με τρια τραπεζακια μεσα και λιγα ακομα εξω. ο καταλογος ειναι μικρος και αντιπροσωπευτικος ασιατικου street food.

απο τις σαλατες θα ξεχωρισω αυτη με το ντρεσιγκ με το ταχινι που ηταν δροσερη και ταυτοχρονα αφηνε ευχαριστη επιγευση. η δευτερη με το κρεμμυδι ηταν πιο πλουσια σε γευση και πικαντικη. απο τα υπολοιπα μου αρεσαν πολυ οι γαριδες σε ελαφρυ κουρκουτι τηγανισμενες με συνοδεια πικαντικης σως. το τηγανιτο κοτοπουλο που ηταν τραγανο εξωτερικα και πολυ ζουμερο μεσα. τελος το καλυτεο με διαφορα ηταν το καρυ, αποτελουνταν απο λαχανικα με σαλτσα μπαχαρικων(καρυ)που συνοδευοταν απο λευκο ρυζι, πικαντικο και πλουσιο σε γευση πιατο ιδανικο για χειμωνα.

ο, τι αλλο δοκιμασα (νουντλς, σουβλακια κοτοπουλο, πατατοσαλατα) μου αρεσε αλλα οχι τοσο οσο αυτα που περιεγραψα.
τα γλυκα που υπαρχουν ειναι κι αυτα ενδεικτικα της ιαπωνικης κουζινα, mochi με διαφορες γευσεις παγωτου. δεν μπορω να τα κρινω γιατι ειναι τελειως εκτος του γουστου μου αλλα με μια δοκιμη μπορειτε να κρινετε.
το σερβις ηταν εξυπηρετικο και ιδιαιτερα φιλικο οπως και ολη η ατμοσφαιρα που απεπνεε το περιβαλλον.

συνοψιζοντας λοιπον συστηνω ανεπιφυλακτα το μομο σε οποιον περιηγηται στην περιοχη της γλυφαδας και νιωσει ορεξη για ασιατικο, προσεγμενο γρηγορο φαγητο.
ειναι μια ενδιαφερουσα προταση για οποιον δεν θελει μπεργκερ ή κρεπα και το κοστος ειναι αναλογο των παραπανω.