ΚΥΨΕΛΗ ΚΑΛΑΜΑΚΙ

Φωκίωνος Νέγρη 58, Αθήνα [Χάρτης]
  211 0120610

Ψητά σχάρας, σουβλάκι

Σουβλάκι & Σχάρα - Κυψέλη, Αθήνα

Αν δεν κάνω λάθος, όλα τα παρακάτω τα άνοιξε ο ίδιος επιχειρηματίας και μάλιστα σε απόσταση του ενός οικοδομικού τετραγώνου.

Αρχικά υπήρχε το «Μεζεδομαχίες» το οποίο ήταν και παραμένει μια καλή πρόταση για φαγητό στην Κυψέλη. Μετά άνοιξε το «Κυψέλη καλαμάκι» για όσους τραβάει η όρεξή τους τις σουβλακοκαταστάσεις. Μετά άνοιξε ένα άλλο που είναι πιο πολύ στο στυλ μουσικού μεζεδοπωλείου του οποίου όμως το όνομα μου διαφεύγει. Όμως για όσους ήθελαν να δροσιστούν, έφτιαξε κι ένα με παγωμένες γεύσεις γιαουρτιού. Και τι, τους φίλους των θαλασσινών θα τους άφηνε παραπονεμένους?

Έτσι την τελευταία εβδομάδα άνοιξε το νεότερο αδερφάκι τους για ψαροφαγία. Και δόξα το Θεώ, όλα πάνε μια χαρά! Ε, όταν βλέπεις κάποιον να τα πηγαίνει τόσο καλά σε ότι έχει καταπιαστεί, καταλαβαίνεις ότι δεν μπορεί να είναι τυχαίο. Αυτό σημαίνει ότι ξέρει καλά το αντικείμενο και οι επιλογές του είναι τέτοιες που και παρέχει σωστές υπηρεσίες και σέβεται τον πελάτη του.
Εγώ μέχρι στιγμής έχω επισκεφτεί το «Μεζεδομαχίες» και το «Κυψέλη καλαμάκι».

Πάμε λοιπόν για το δεύτερο.
Σουβλακερί- ψητοπωλείο με συμπαθητικό χώρο, βαρέλια προς χρήση επίπλων και τραπεζάκια πάνω στην πλατεία (όταν ο καιρός το επιτρέπει). Δεν θα πω ότι ο χώρος θα σας ξετρελάνει αλλά είναι αξιοπρεπέστατος για το είδος της εστίασης που ανήκει.

Τώρα όσον αφορά την εξυπηρέτηση. Ο κύριος που ανέλαβε παραγγελία και σερβίρισμα ήταν «ψημένος» στο αντικείμενό του. Λίγο «βαρύς», λίγο «μόρτης» κτλ κτλ. Όμως κατά την άποψή μας, κάπου ξέφυγε από τα όρια που του επιτρέπονταν. Ατάκες του στυλ «Θα σου εγώ τι θα πάρεις. Μία ποικιλία έτσι κι έτσι κι έτσι» και στην συνέχεια αρνητική κριτική και ψιλοξίνισμα για τις επιλογές μας, είναι ασυγχώρητο. Αν εμείς θέλουμε τυλιχτά, απλά σεβάσου του και χαμογέλα μας. Σταμάτα να επιμένεις για το αντίθετο. Ίσως να μη σου κάνουμε τον τζίρο που θα ήθελες, αλλά αυτό τράβαγε η όρεξή μας και γι αυτό περάσαμε το κατώφλι σας.

Επίσης, δε καταλαβαίνω γιατί 5 τυλιχτά έπρεπε να μας σερβιριστούν μετά από 30-35 λεπτά και μάλιστα σε ώρα που το μαγαζί είχε ακόμα 3-4 παρέες. Το μεμονωμένο καλαμάκι που πήραμε, ήταν αρκετά πιο μικρό από ότι μας σερβίρεται συνήθως αλλά εκτιμήσαμε που μας ήρθε με λίγες πατατούλες.

Τα τυλιχτά του νόστιμα, αλλά για κάποιον λόγο, μετά από λίγο άρχισαν να τρέχουν ζουμιά μέσα από το περιτύλιγμα και μια σχετική ταλαιπωρία για να τα φάμε, την τραβήξαμε. Η χωριάτικη σαλάτα πλούσια. Οι πατατούλες, ευτυχώς, όχι κατεψυγμένες. Όλα στα φέρνουν μέσα σε λαδόκολλα.

Κακό κλείσιμο της επίσκεψής μας ότι έπρεπε να ζητήσουμε από μόνοι μας την απόδειξη και ο «ψημένος» σερβιτόρος μας δεν κατάφερε να κρύψει το στράβωμά του…

Για να μη λέω περισσότερα, το «Κυψέλη καλαμάκι» είναι μία αξιοπρεπέστατη πρόταση για τους φίλους της σουβλακοκατάστασης, όπως είμαι κι εγώ. Από εκεί και πέρα, αστοχίες και ατέλειες υπάρχουν αλλά στην τελική- ίσως από λάθος μας- δεν δίνουμε ιδιαίτερη βάση και σημασία.

Θα ξαναπάω αλλά αν ακούσω από την εξυπηρέτησή τους αντίστοιχα σχολιάκια και ατάκες, θα το ανοίξω το ρημάδι το στόμα μου…