Οταν πριν από δύο χρόνια η Ευδοξία Πάντου και ο Νίκος Κρασσάς άνοιξαν το «Μαύρο Πρόβατο του Press Café» στο Παγκράτι (Αρριανού 31) είχαν στον νου τους μερικές βασικές αξίες, τις οποίες ήθελαν να υπηρετήσουν: ελληνική δημιουργική κουζίνα απολύτως πιστή στις ελληνικές εξαιρετικές πρώτες ύλες, επιμονή στην ποιότητα, εντιμότητα και ευαισθησία απέναντι στην οικονομική κρίση. Το πείραμα πέτυχε! Επειτα από πολλή σκέψη και πολύ περισσότερη προετοιμασία, το «Μαύρο Πρόβατο» αποκτά αδερφάκι στα Μελίσσια: Σωκράτους και Ζαΐμη 2. Το «Μαύρο Πρόβατο του Press Cafe» στα Μελίσσια διατηρεί όλα τα στοιχεία, τα οποία οι θαμώνες εκτίμησαν σε εκείνο του Παγκρατίου.

Κάθε μέρα από τις 13:00 ως τη 01:00

Παροχές για ΑμεΑ
Φιλικό προς χορτοφάγους
Δέχεται πιστωτική κάρτα
Take away
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

17 Ιουν 2019

To " Μαύρο Πρόβατο" στα Μελίσσια ακολουθεί γευστικά το αδερφάκι του στο Παγκράτι και έτσι αποτελεί κλασική λύση για κάποιον που αναζητά ικανοποιητικές γεύσεις και casual καταστάσεις.
Σημαντικό για μένα το ότι κατά την τελευταία επίσκεψή μου στις 19.05 ημέρα Κυριακή υπήρχε και παρκαδόρος για να εξυπηρετήσει τους θαμώνες!
Ο χώρος είναι αρκετά μεγάλος εσωτερικά κυρίως, με αρκετή άνεση βέβαια και εξωτερικά. Τα γνωστά προβατάκια εννοείται ότι υπάρχουν και εδώ τόσο στις μαύρες μπλούζες των σερβιτόρων όσο και σε σημεία των τοίχων είτε σε κοπάδι είτε μεμονωμένα!!
Στον μεγάλο και κλειστό εσωτερικό χώρο ξεχωρίζει η ημιανοιχτή κουζίνα και οι μεγάλοι σωλήνες εξαερισμού που δίνουν το βιομηχανικό ύφος του χώρου. Ο σκεπαστός χώρος, χώρος καπνιστών, έχει το πλεονέκτημα της άμεσης εξωτερικής θέας. Ο δε εξωτερικός χώρος, σχεδόν πάνω στον δρόμο, καλύπτεται από μεγάλες ομπρέλες.
Στον πρώτο όροφο βρίσκονται ορισμένα τραπεζάκια αλλά και οι ευρύχωρες τουαλέτες με την μεγάλη μαρμάρινη γούρνα. Στο ισόγειο υπάρχει και WC για ΑΜΕΑ!
Τα περισσότερα τραπέζια είναι μαρμάρινα και στρωμένα με λαδόκολλα.
Ο κατάλογος είναι επαρκής, χωρίς να γίνεται χαοτικός, περιλαμβάνοντας ορισμένα πιάτα ημέρας, καθώς και κάποια κρασιά ημέρας, όπως τη Μαλαγουζιά Trebbiano ( 13,50 ).

Παραγγείλαμε τα εξής:

Σαλάτα παντζάρι (πιάτο ημέρας) με τυρί Ανεβατό, πορτοκάλι και χώμα φουντουκιού (7,80). Πρόκειται για βραστά παντζάρια πασπαλισμένα με κόκκους φουντουκιού και τρεις φέτες πορτοκαλιού περιμετρικά του στρογγυλού πιάτου. Το σκηνικό εμπλουτίζεται με την προσθήκη τριών πράσινων φύλλων, μάλλον παντζαριού...

Μανιτάρια Πλευρώτους (6,00), πολύ καλή γεύση και μπόλικη ποσότητα, σερβίρονται συνοδεία λεμονιού.

Χουνκιάρ Μπεγιεντί (7,10 ), μοσχαράκι κοκκινιστό με πουρέ μελιτζάνας. Δυστυχώς, το κρέας (τέσσερα χοντρά κομμάτια) ήταν αρκετά σκληρό.. Σερβίρεται μέσα σε μπόλικη κόκκινη σάλτσα.

Μοσχαρίσιο Συκώτι ( πιάτο ημέρας ), στα ΕΥΡΩ 5,90. Γύρω στα δέκα κομμάτια συκωτιού με ροδέλες κρεμμυδιού και μπούκοβο. Δεν υπάρχει κάποια γαρνιτούρα. Τρυφερά κομμάτια κρέατος, καλομαγειρεμένα!

Μπιφτέκι σχάρας με πατάτες τηγανητές (8,30). Το πιάτο περιλαμβάνει δύο μπιφτέκια μετρίου μεγέθους και αρκετά καλής γεύσης!

Κλείσαμε με γλυκό Προφιτερόλ (6,20), δεν αναφερόταν στον κατάλογο. Ουσιαστικά πρόκειται για τέσσερα μεμονωμένα μεγαλούτσικα σουδάκια πασπαλισμένα με σος σοκολάτας, άχνη ζάχαρη και φουντούκι που δεν θύμιζαν το γνωστό γλυκό, όπου ξεχειλίζει η σοκολάτα και που πάντως δεν μας συγκίνησε...

Μους espresso μαύρης και λευκής σοκολάτας (6,20). Αρκετά νόστιμο, σερβίρεται σε ποτήρι.

Το νερό βρύσης, μάλλον φιλτραρισμένο, έρχεται σε όμορφο μπουκάλι.
Στην αρχή πρόσφεραν καραφίτσα με ρακή και φρυγανισμένα ψωμάκια με ντίπ ντομάτας και λαδιού.

Ήπιαμε εκπληκτική μαύρη μπύρα 7 Μποφόρ, Νήσος (4,20)!!

Το "Μαύρο Πρόβατο" έτοιμο προς σφαγήν, βρώση και κριτική....

23 Οκτ 2018

Ιδού λοιπόν η απάντησή μου στο ερώτημα "γιατί δεν βρίσκουμε τραπέζι στο Μαύρο Πρόβατο": αγάπη στα τοπικά προϊόντα, απλές γεύσεις που αποδίδονται στο μάξιμουμ, χαλαρή ατμόσφαιρα, παρείστικη συσκευασία, με vfm περιτύλιγμα.
Ενώ οι εμπνευστές του άκοπα θα μπορούσαν να εξαργυρώσουν το σίγουρο πλέον μερίδιο του στην αγορά, δεν έχουν μετακινηθεί χιλιοστό από τη βάση της φιλοσοφίας τους.
Και επειδή εγώ την πεζοδρομιακή λογική γενικώς δεν την ασπάζομαι για να με φέρουν τα βήματά μου στο Πρόβατο του Παγκρατίου, κατασκηνώνω στα Μελίσσια που πάντα βρίσκω εύκολα τραπέζι, αλλά ΠΣΚ μόνο με κράτηση πλέον.

Έχοντας αμέτρητες επισκέψεις, στον ενάμιση χρόνο που μεσολάβησε από την προηγούμενη κριτική, είδα αλλαγές στο μενού, αλλά καμία αλλαγή στην πάντοτε υποδειγματική τους εξυπηρέτηση. Το "καλώς ορίσατε" το εννοούν κάθε φορά και το καθιερωμένο αρχικό κέρασμα (ρακή παγωμένη και ντακάκια με ντοματένιο ντιπ) δεν λείπει ποτέ. Εμένα η χειρονομία αυτή με καλύπτει, κι ας μην έχουν φροντίσει για ένα γλυκό κέρασμα στο τέλος, δεν πειράζει.

Ο χώρος παραμένει απαράλλαχτος, χωρίς παρεμβάσεις. Βαβουριάρικος και άκαπνος μέσα, χωρίς αξιοσημείωτες μυρωδιές, ευχάριστος να τον απολαμβάνεις καθημερινές όπως συνήθως κάνω εγώ. Η αυλή μπροστά στο δρόμο είναι οκ, με τα μειονεκτήματά της, καλή και χαλαρή για καλοκαίρι, καταφύγιο για τους καπνιστές όλο το χρόνο. Πώς να μην επαινέσω τον σαφή και παγιωμένο διαχωρισμό καπνιζόντων και μη;

Ξαναπήγα πρόσφατα (Αύγουστο και Οκτώβριο) και βρήκα το μενού αισθητά μικρότερο. Κάποτε ήταν αγώνας να διαλέξεις μεζέδες, τώρα η κάρτα σαν να "άδειασε", ευτυχώς με τα αγαπημένα πιάτα παρόντα γιατί δε θα το άντεχα πχ. να λείπει το κριθαρότο ή το χουνκιάρ. Οι τιμές τσίμπησαν ελαφρά (10 ή 20 λεπτά του ευρώ δεν λέγεται αύξηση ) αλλά το άριστο vfm παραμένει.
Αποφεύγοντας συνειδητά τα κυρίως πιάτα για τους μεζέδες, ξέρω πια τί να παραγγείλω, βρίσκοντας τις τιμές τους πολύ φιλικές προς το χρήστη. Η έκπληξη υπάρχει συνήθως σε 4-5 πιάτα ημέρας, ενώ η αφαίρεση κάποιων μεζέδων έφερε σε ισορροπία τον αριθμό τους με τα κυρίως. Στα γλυκά καμία νέα προσθήκη, τα ποτά τιμώνται λίγο παραπάνω από ό, τι συναντάω αλλού. Πάντως έχεις επιλογές για να μην βαριέσαι, όπως βαριέμαι συνήθως εγώ.

Σταθερές αξίες που σπανίως λείπουν από το τραπέζι μας είναι φυσικά το κριθαρότο λαχανικών (5,70) πάντα μεστό σε γεύση, χορταστική μερίδα που παίζει μόνη της αλλά και ως side σε κάποιο κρεατοκεντρικό πιάτο, και το χουνκιάρ (6,90) κλασσικά εκτελεσμένο, δεν χρειάζονται εδώ πειραματισμοί, για μένα ωστόσο λίγη ακόμη καπνίλα στον μελιτζανοπουρέ θα το ανέβαζε κι άλλο.
Πρόσφατα κολλήματα είναι η χοιρινή τηγανιά (5,50) και οι φρέσκιες τηγανιτές τους πατάτες (3,60). Αν είναι δυνατόν, να κολλήσω εγώ με τις τηγανιτές πατάτες. Κι όμως, η σάλτσα αυτής της τηγανιάς είναι απερίγραπτα νόστιμη και δεμένη. Απλώς βουτάς μέσα τις πατάτες. Και κομμάτια από το καμπαγιού φρατζολάκι. Το κρέας είναι λουκούμι (αν και η μερίδα εμφανώς πιο μικρή τη 2η φορά... τί να γίνει, κόβει το μάτι μου, δεν φταίω). Αυτό το ντουετάκι πάντως είναι εθιστικό και νομίζω εξελίσσεται σε νέο γευστικό έρωτα.

Δοκίμασα για πρώτη φορά και το κεμπάπ τους (ανάμικτο, μοσχάρι-αρνί-χοιρινό) πάνω σε ανοιχτή πίτα με φρέσκο κόλιανδρο, ψητή ντομάτα και γιαουρτοσώς. Ωραίο, χωρίς μυρωδιές, σε αξιοπρεπή εκτέλεση για μαγαζί που δεν ειδικεύεται στο κεμπάπ, όχι κάτι φοβερό αλλά νόστιμο (5,60). Επίσης μια νέα σαλάτα με baby σπανάκι, λιαστή ντομάτα, γραβιέρα Κρήτης, καρύδι & καπνιστό Μάνης (8,80 η ακριβότερη από τις 4 του καταλόγου). Όλα τα υλικά ευδιάκριτα και φρέσκα, καλό και δεμένο γευστικά το σύνολο, επαρκής η βινεγκρέτ, διαφωνώ λίγο με την τιμή.

Από τα νέα κυρίως πιάτα οι αντιστάσεις μου κάμφθηκαν στην περιγραφή "φρέσκες παπαρδέλες, με κρασάτο κοτόπουλο, γκρεμολάτα & καφέ" καθώς όλα τα συστατικά του είναι από αυτά που αγαπώ και ήθελα να δω πώς συνδυάζονται. Η γκρεμολάτα (ιταλικό κοντιμέντο, τί άλλο;) πάντα ανεβάζει γευστικά τα κοκκινιστά/κρασάτα πιάτα. Έτσι συνέβη κι εδώ..
Mας ήρθε ένα εντυπωσιακό πιάτο πολύπλοκο και αρωματικό. Με το αλμυρό να ισορροπεί από νότες όξινες, κρασάτες, γλυκές, καραμελένιες και μια σάλτσα σύνθετη και ανεξήγητα παιχνιδιάρικη για τα κοτομπουτάκια και το ζυμαρικό, επιτέλους να ένα umami πιάτο, που το διαβάζω τόσο καιρό παντού και δεν ήξερα τί είναι. Η πεμπτουσία της 5ης γεύσης. Μας άρεσε πάρα πολύ! (10,90)

Με όλα αυτά, και με το πάντα εξαιρετικό τους κόκκινο ημίγλυκο, τις παγωμένες μπύρες, την "'άγνωστη"λέξη εμφιαλωμένο νερό, το δροσιστικό λεμονένιο μους για τα ζεστά καλοκαίρια και το αρωματικό μηλοκαραμελένιο μιλφέιγ για εκείνες τις βροχερές φθινοπωριές, ψάχνω να βρω έναν λόγο να παραπονεθώ για κάτι και δεν βρίσκω.
Το Μαύρο Πρόβατο συνεχίζει να κρατάει χαμηλό προφίλ και να παίζει πολύ δυνατά. Οι μετοχές του δεν κρύβουν ρίσκο, ενώ άλλοι τυχαίοι παίκτες απέναντί του σβήστηκαν γρήγορα από το χάρτη.

Το Πρόβατο δεν με έχει προδώσει ποτέ, δεν το έχω βρει πουθενά φάουλ, δεν με αφήνει να το βαρεθώ. Δεν ξέρω πώς το καταφέρνουν. Είναι θέμα εμπιστοσύνης. Και η εμπιστοσύνη θέλει το χρόνο της.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη Ucook.

Κάθε φορά που σκέπτομαι να πάμε στο Μαύρο Πρόβατο στο Παγκράτι, λίγο πριν κάνω την κράτηση δεν αντέχω να κάνω τέτοια απιστία στο Μαύρο γάτο και τσουπ! Κλείνω στο Γάτο!

Δεν υπήρχε λοιπόν άλλος τρόπος να πάω στο Μ. Πρόβατο από το να βγάλω διαβατήριο και να ξενητευτώ στα Μελίσσια (μακριά από τον πειρασμό.... )
Κάπως έτσι κατάφερα επιτέλους να δοκιμάσω το Μ. Π. -κάνοντας έγκαιρα κράτηση για 4 άτομα.

Πολύβουο μελίσσι το Μ. Π., αρκετά στριμωγμένα τα τραπέζια -ευτυχώς έχουν άνετες καρέκλες με ¨εκτόπισμα” που σώζει λίγο την κατάσταση.
Ο “εξωτερικός” χώρος αδιάφορος με διάσπαρτες σόμπες οι οποίες προσπαθούν να αποτρέψουν τις ριπές κρύου ανέμου που εισβάλλουν από τις χαραμάδες της κατασκευής που τον ντύνει, αρκετά σκοτεινός, με αποκορύφωμα τις (λίγες) σταγόνες νερού που έσταξαν πάνω μας (λόγω καταρρακτώδους βροχής το βράδυ που το επισκεφθήκαμε).
Οφείλω όμως να πω, ότι δεν έχω άποψη για τον εσωτερικό χώρο που αφορά στους μη καπνίζοντες (και μπράβο που υπάρχει ένα εστιατόριο που στέλνει στον έξω-“υποδεέστερο" χώρο- τους θεριακλήδες αφού ο κανόνας επιβάλλει το αντίθετο).

Όλα αυτά όμως υποσκελίζονται από το ευγενικό καλώς ήρθατε με κέρασμα ρακί, αφράτα παξιμαδάκια και σως ντομάτας (θα προτιμούσα πιο έντονη σε γεύση σως), από την άμεση χαμογελαστή και επαγγελματική εξυπηρέτηση και φυσικά από το δυνατό χαρτί τους: τις γεύσεις τους.

Σαλάτα Δήμητρα, μεγάλη και πράσινη, φρέσκα υλικά, τυρί μανούρι και σύκο. Χωρίς λόγια!
Κριθαρώτο με κάστανο, σωστά χυλωμένο, υπέροχο!
Χουνκιάρ με πουρέ μελιτζάνας, μουγκρίσματα ευτυχίας πάνω από το πιάτο
Ψαρονέφρι και στο πλάι του ψητά μανιτάρια, θα το ήθελα πιο ζουμερό
Μπιφτέκι με πατατούλες, γευστικό και αφράτο

Επιπλέον +
Ερωτηθήκαμε εάν θέλουμε ψωμί (ζητήσαμε επιπλέον τραγανά παξιμαδάκια)
Νερό βρύσης
Σωστός χρόνος σερβιρίσματος των πιάτων και στη σωστή θερμοκρασία
Υπέροχο κόκκινο χύμα κρασί, 3ποικιλιακό (merlot, cebernet, sauvignon)
Γευστικότατο και πολύ καλής ποιότητας τσίπουρο

Λογαριασμός στα euro 48,00 πολύ καλό vfm

Το προτείνω ανεπιφύλακτα!

23 Οκτ 2019

Επισκεύτηκα το συγκεκριμένο μαγαζί την Κυριακή 13 Οκτωβρίου 2019 μαζί με άλλα δυο άτομα. Κάναμε κράτηση γιατί φίλος που είχε πάει μας είπε ότι μαζεύει αρκετό κόσμο και όντως έτσι ήταν. Λαμβάνοντας υπόψιν ότι το μαγαζί το επισκέπτεται αρκετός κόσμος, πίστευα ότι θα είναι καλό από άποψης ποιότητας και τιμών. Όμως πέσαμε από τα σύννεφα, παραγγείλαμε μια σαλάτα η οποία σε γεύση ήταν καλή αλλά σε ποσότητα λίγη, εγώ πήρα μπριζολάκια κοτόπουλο και κυριολεκτικά η μερίδα ήταν μικρότερη και από μια μερίδα πατάτες με τιμή περίπου στα 11 €, υπερτιμημένο για αυτό που προσφέρουν. Ο ένας ο φίλος πήρε μπριζόλα τόμαχοκ, η οποία δεν είναι κάτι ιδιαίτερο και τιμή περίπου στα 18 € και η κοπέλα μου πήρε μπιφτέκι, το οποίο δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο και τιμή κοντά στα 11 €. Επίσης πήραμε και 500ml ημίγλυκο κρασί με καλή γεύση και λογική τιμή περίπου στα 5 €. Για το τέλος επιλέξαμε ένα μιλφει και κάτι άλλο (δεν θυμάμαι αυτή την στιγμή). Για τα τρία άτομα πληρώσαμε 60 € δηλαδή 20 € ο καθένας μας αλλά δυστυχώς δεν ανταποκρίνεται στις προσδοκίες μας, καθώς για αυτό που προσφέρει είναι τσιμπημένες οι τιμές.

12 Φεβ 2019

Πάει αρκετός καιρός από την τελευταία μου κριτική όμως αυτό δεν σημαίνει ότι δεν παρακολουθώ τις αναρτήσεις στην αγαπημένη μας ιστοσελίδα.
Λόγω έλλειψης χρόνου, δεν θα μακρυγορήσω και θα ξεκινήσω τις κριτικές μου για το 2019 με την επίσκεψή μας στο Μαύρο Πρόβατο στα Μελίσσια ένα Σαββατόβραδο. Τελευταία στιγμή σχεδόν αποφασίσαμε με το σύζυγό μου για φαγητό μετά από απογευματινή βόλτα και μέσω του e-table έκλεισα για το ίδιο βράδυ και στις 20:30 ένα τραπέζι για εμάς και τα δύο μικρά μας.
Πολλές φορές ήθελα να επισκεφθώ το συγκεκριμένο εστιατόριο όμως πάντα το άφηνα 2η και 3η επιλογή. Άδικα τελικά.
Ο χώρος έχει αναλυθεί και σε προηγούμενες κριτικές, μοντέρνο ύφος και φιλοσοφία γενικά, με το μόνο μειονέκτημα στον εσωτερικό χώρο τα τραπέζια που είναι πολύ κοντά το ένα στο άλλο.
Το προσωπικό πολύ ευγενικό, άμεση εξυπηρέτηση και πραγματικά δίπλα μας σε ότι χρειάστηκαν τα μικρά της οικογένειας, όπως παιδικά καθισματάκια ή μικρά ποτηράκια νερού, χωρίς να το ζητήσουμε.
Το καλωσόρισμα ήταν από δύο σφηνάκια τσικουδιά συνοδείας τραγανιστών μικρών μπουκιών με πάπρικα και μυρωδικά μαριναρισμένα καθώς και λάδι με μικρές ελίτσες μαζί.
Οι μπουκιές αν και πολύ αλμυρές συνόδευαν πολύ καλά την τσικουδιά μας.
Για αρχή πήραμε:
1) μία σαλάτα με παντζάρι, ρόκα και τυρί ανεβατό (7,80 Ευρώ). Πάρα πολύ νόστιμη, με χοντρές φέτες το παντζάρι ώστε να καταλαβαίνουμε απόλυτα τη γεύση και το άρωμα, με την όξινη σάλτσα να είναι σε απόλυτη ισορροπία με τα υπόλοιπα υλικά.
2) Μελιτζανοσαλάτα (4,90 Ευρώ), εξαιρετική. Χειροποίητη, με όσο έπρεπε μεγάλα τα κομμάτια της καπνιστής μελιτζάνας, όλα τα υλικά σε μία ισορροπία και το κάπνισμα τόσο όσο. Από μόνη της είναι λόγος για να επισκεφθούμε πολύ σύντομα και πάλι το εστιατόριο.
3) Μπουγιουρντί (5,80 Ευρώ), που είναι η κλασσική φέτα στο αλουμινόχαρτο με πιπεριά, ντομάτα και μπούκοβο. Πολύ ωραίο τυρί, πολύ καλή εκδοχή, που εξίσου έχουμε γευτεί και σε άλλα εστιατόρια ωστόσο.
Για κυρίως πήραμε:
1) Μία μερίδα μπιφτέκια σχάρας (8,30 Ευρώ) για τα παιδάκια μας, συνοδείας τηγανιτής πατάτας. Δυο μεγάλα μπιφτέκια αποτελούσαν τη μερίδα, πολύ καλά ψημένα, καθόλου καμμένα, με το δυόσμο να είναι αισθητός και να δίνει πολύ ωραία γεύση στο χειροποίητο μπιφτέκι. Και επειδή ήταν για τα μικρά μας, ήρθε και πολύ γρήγορα στο τραπέζι μας. Οι πατάτες, μεγάλες, χειροποίητες και σε ξανθό χρώμα.
2) Προσωπικά επέλεξα ένα από τα πιάτα ημέρας, το Οσομπούκο μπρεζέ (12.30 Ευρώ), που θα το χαρακτήριζα απλά Απίθανο. Επιφυλάκτικα αρχικά όμως είπα γιατί να μην δώσω μία ευκαιρία και εδώ. Το κρέας ήταν πραγματικά μελωμένο και το μελούδι άψογα βρασμένο. Μεγάλη μερίδα, με πηχτή και ωραία κόκκινη σάλτσα, συνοδείας πουρέ πατατας και κολοκύθας. ΑΨΟΓΟ. Το πουρέ απίθανης γεύσης με την πυκνότητα που πρέπει ιδανικά να έχει. Δεν απογοητεύτηκα ούτε στο ελάχιστο και χάρηκα πάρα πολύ.
3) Ο σύζυγός μου πήρε το 2ο πιάτο ημέρας, πανσέτα καπνιστή συνοδείας λαχανικών και πατάτας τηγανιτής (10,80 Ευρώ). Εμένα δεν με ενθουσίασε ιδιαίτερα καθότι βρήκα αρκετά λιπαρή και βαριά την πανσέτα, ωστόσο η σάλτσα που το συνόδευε ήταν πάρα πολύ καλή και τα ψητά λαχανικά, όπως η ρέβα, άψογα εκτελεσμένα. Ο σύζυγός μου το απόλαυσε.
Για όλα αυτά μαζί με το κουβέρ (1.00 Ευρώ) και μισό λίτρο λευκό κρασί, πληρώσαμε 57,00 Ευρώ.
Κάτι που με ενόχλησε, που ωστόσο δεν το σχολίασα εκείνη τη στιγμή καθότι το είδα στο αυτοκίνητο αργότερα, και γιατί άλλωστε, όπως υπογράμμισε ο σύζυγός μου, στο τέλος, ζητήσαμε μία μπάλα παγωτό OREO (νόστιμη πολύ), για τα μικρά μας ώστε να τη μοιραστούν, και μας τη χρέωσαν 2.00 Ευρώ. Να μου πείτε και γιατί να σας την κεράσουν, οκ, αλλά και πάλι γιατί όχι;

20 Δεκ 2018

Έχοντας καλές εντυπώσεις από το αντίστοιχο του Παγκρατίου ήμουν από τους πρώτους που επισκέφτηκα το αδελφάκι του στα Μελίσια. Ο χώρος σαφώς πολύ καλύτερος και το πάρκινγκ απίστευτα πιο εύκολο (νομίζω ότι δεν χρειαζόταν καν η αναφορά).
Ο κατάλογος έχει διάφορους μεζέδες, σχετικά πρωτότυπους ενώ υπάρχουν και αρκετά πιάτα ημέρας. Δυστυχώς ή ευτυχώς ο κατάλογος από καιρό σε καιρό έχει αλλαγές, και δεν είσαι πάντα σίγουρος ότι θα είναι διαθέσιμο το πιάτο που λιγουρεύεσαι. Βέβαια υπάρχει ένας σταθερός κορμός, ενώ τα πιάτα ημέρας πάντα τονώνουν και ανεβάζουν τον ενδιαφέρον Στις μέχρι τώρα επισκέψεις μας δοκιμάσαμε, μεταξύ άλλων:

Από ορεκτικά/Σαλάτες
Δήμητρα και Μυρτώ, εξαιρετικά πλούσιες σαλάτες, πολύ καλά υλικά.
Σαρικόπιτα, με μέλι και σουσάμι, καλή μερίδα, ωραία γεύση.
Κολοκυνθανθοί, ωραία γεύση, χωρίς ίχνος λαδίλας, καλή μερίδα
Κριθαρώτο λαχανικών: Από αυτό το πιάτο ξεκινάει πάντα η παραγγελία. Φοβερή γεύση, τα ψιλοκομμένα λαχανικά δένουν τέλεια με το λιωμένο τυρί.
Φωλιές από κανταίφι με τυρί μετσοβόνε, μελιτζάνα, μαρμελάδα ντομάτας. Ένα τρομερά γευστικό πιάτο. Απόλαυση. Απορώ γιατί δεν είναι στα σταθερά πιάτα (5/4).
Τηγανητές πατάτες. Ναι, ακόμα και οι πατάτες αξίζουν την προσοχή σας.

Από "κύρια" πιάτα
Μοσχαρίσιο συκώτι στο φούρνο. Ίσως ότι πιο γευστικό έχω δοκιμάσει σε συκώτι. Πραγματικά παίρνει 5/4.
Αρνάκι στο φούρνο με πατάτες, συνοδευόμενο από μια παραλλαγή γαμοπίλαφου. Πιάτο ημέρας για 4 άτομα (52 ευρώ), αλλά μπορούμε να το πάρουμε και για 2. Τα αρνάκι καλοψημένο, οι πατάτες, που ήταν ροδέλες, δεν με ενθουσίασαν, το ρύζι το βρήκα άγευστο και ίσως αταίριαστο. Η μερίδα των 2 ατόμων για 26 ευρώ, θεωρώ ότι ήταν μικρή.
Κλέφτικο. Πολύ γευστικό συνοδευόμενο με τηγ. πατάτες. Απαράδεκτα μικρή η μερίδα του κρέατος για 9 ευρώ.
Κεμπάμπ κοτόπουλο (με πίτα και σος γιαουρτιού). Αν και διστακτικός όταν παίρνω το κοτόπουλο σε κιμά (για τη γεύση εννοώ), πρέπει να ομολογήσω ότι ήταν εξαιρετικό.
Χοιρινά μπριζολάκια: Καλή σε μέγεθος μερίδα και πεντανόστιμα.
Τσουχτή: Λιγκουίνι με αυγό και μυζήθρα, ένα νόστιμο πιάτο που σε “πάει” λίγο στο χωριό σου, ελαφρώς brutal.

Για γλυκό έχουμε δοκιμάσει ένα μιλφέιγ μήλου με σος καραμέλας, απλά απολαυστικό.
Στην αρχή έρχεται για καλωσόρισμα ντιπ με ντομάτα, μικρά παξιμάδια και τσίπουρο. Μη ξεχάσετε να πάρετε και ψωμάκια! Για το τέλος έρχεται κέρασμα λικέρ μαστίχας αν και κάποιες φορές δεν έρχεται τίποτα (!!! ).
Γενικά οι γεύσεις είναι πολύ καλές ενώ οι μερίδες κανονικές προς μικρές.

Εξυπηρέτηση:
Τα παιδιά του service είναι γρήγορα, εξυπηρετικά και ευγενικά. Ο ορισμός των επαγγελματιών.

Χώρος:
Ο πάνω εσωτερικός χώρος (πατάρι) είναι παντελώς αδιάφορος. Ο κάτω εσωτερικός όμως είναι αρκετά όμορφος (γούστα βέβαια είναι αυτά), σχετικά μοντέρνος, φωτεινός, ψηλοτάβανος, με μερικώς ανοικτή και την κουζίνα. Ο εξωτερικός χώρος το χειμώνα είναι κλειστός και είναι για καπνιστές. Τα τραπεζάκια είχαν μάλλον μικρή απόσταση μεταξύ τους, αλλά όχι τόσο μικρή που να δυσφορείς αν και δεν θα αποφύγεις εύκολα να κάνεις γνωριμία με τους διπλανούς, και είναι αρκετά μεγάλα για να μπορούμε να τακτοποιήσουμε άνετα τα πιάτα μας. Η φασαρία αρκετή, αλλά κατανοητό αφού το μαγαζί είναι πάντα γεμάτο.

Το πάρκινγκ είναι εύκολο, αν υπάρχει διάθεση να περπατήσετε και 100 μέτρα.

Τιμές: Κανονικές

Μια άριστη επιλογή για κάθε περίπτωση. Πρόταση συκώτι, φωλιές από καταίφι, κριθαρώτο λαχανικών.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη denvas.

05 Μάρ 2018

Πήγαμε τέσσερα άτομα Σάββατο απόγευμα πριν τρεις βδομάδες.. Ο πατέρας μου που επέμενε να με πάει εκεί η σύζυγος του και η κοπέλα μου... παρόλο που είχε κόσμο πολύ τα παιδιά μας βρήκαν τραπέζι χωρίς μεγάλη αναμονή. Ο χώρος δεν με ικανοποίησε πολύ.

Εργοστασιακο στυλ για μεζεδοπωλείο δεν μου έκατσε πολύ καλά.. Και τα τραπέζια κολλητά λες και είμαστε στα μπουζούκια... το σέρβις πολύ καλό και γρήγορο και με διάθεση για χιούμορ.. Το φαγητό όμως ήταν απαράδεκτο για το όνομα που έχει το μαγαζί.. τα τηγανητά ειδικά ήταν μες το λάδι.. χοιρινη τηγανια δεν μου άρεσε όπως και τα κεφτεδάκια. πήραμε φιλέτο κοτόπουλο το οποίο ήταν στεγνό και καθόλου για τα γούστα της κοπέλας μου. εγω παρήγγειλα το κλέφτικο όπου η μερίδα ήταν πολύ μικρή και δεν με εντυπωσίασε.

θα προτιμούσα επίσης ένα πιο μεγάλο μενού με περισσότερες επιλογές. Το θετικό της υπόθεσης είναι το ότι το μαγαζί έχει ξεχωριστό χώρο για καπνιστές και μη και επαναλαμβάνω ότι η εξυπηρέτησή ήταν άψογη.

Δύσκολα θα ξαναπάω αν μου το προτείνουν.