Οταν πριν από δύο χρόνια η Ευδοξία Πάντου και ο Νίκος Κρασσάς άνοιξαν το «Μαύρο Πρόβατο του Press Café» στο Παγκράτι (Αρριανού 31) είχαν στον νου τους μερικές βασικές αξίες, τις οποίες ήθελαν να υπηρετήσουν: ελληνική δημιουργική κουζίνα απολύτως πιστή στις ελληνικές εξαιρετικές πρώτες ύλες, επιμονή στην ποιότητα, εντιμότητα και ευαισθησία απέναντι στην οικονομική κρίση. Το πείραμα πέτυχε! Επειτα από πολλή σκέψη και πολύ περισσότερη προετοιμασία, το «Μαύρο Πρόβατο» αποκτά αδερφάκι στα Μελίσσια: Σωκράτους και Ζαΐμη 2. Το «Μαύρο Πρόβατο του Press Cafe» στα Μελίσσια διατηρεί όλα τα στοιχεία, τα οποία οι θαμώνες εκτίμησαν σε εκείνο του Παγκρατίου.

Κάθε μέρα από τις 13:00 ως τη 01:00

Παροχές για ΑμεΑ
Φιλικό προς χορτοφάγους
Δέχεται πιστωτική κάρτα
Take away
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

11 Ιουν 2017

Απομεσήμερο Τρίτης 6.6.17, γύρω στις 16.30 μ. μ., ξεθεωμένοι από δουλειές και ψώνια στο Χαλάνδρι, ανηφορίζουμε με μια φίλη στα Μελίσσια, για ελαφρύ γεύμα στο ΜΑΥΡΟ ΠΡΟΒΑΤΟ ΤΟΥ PRESS CAFÉ ΣΤΑ ΜΕΛΙΣΣΙΑ(ΜΠ), το κλωνοποιημένο αδελφάκι του γειτονικού μου μαγαζιού στο Παγκράτι, για το οποίο μάλιστα έγραψα σχετική κριτική μου πριν από 1½ χρόνο!

Το ΜΠ άνοιξε τον Σεπτέμβρη του 2014, από την Ευδοξία Πάντου, ιδιοκτήτρια και του senior shop, του πρωτότοκου δηλαδή ΜΠ του Παγκρατίου, που το είχαν ανοίξει δύο χρόνια πρωτύτερα. Την ευγενική ιδιοκτήτρια την προλάβαμε στο τσακ πριν φύγει, για να επανέλθει δριμύτερη το βράδυ, μιας και το μαγαζί, κατά τη συγκεκριμένη ώρα - μεταίχμιο γεύματος και δείπνου, ήταν σχεδόν άδειο. Το ΜΠ βρίσκεται στην κομβική συμβολή των οδών Σωκράτους και Ζαΐμη με τη Λεωφόρο Πηγής, διαγωνίως απέναντι απ’ το Νοσοκομείο ‘Αμαλία Φλέμινγκ’. Λειτουργεί καθημερινά από 13.00-01.00, δίνει πακέτα take away, αλλά δεν έχει delivery, αφού εστιάζουν στην εκεί πολυσύχναστη πελατεία τους.

Ο χώρος είναι μινιμαλιστικός και industrial, με επικράτηση αφαιρετικής λιτότητας και γήινων χρωμάτων. Θα συμφωνούσα με προηγούμενες κριτικές ότι πρόκειται για ένα μοντέρνο μεζεδοπωλείο, με κυρίαρχη τη χρωματική αντίθεση άσπρου/ μαύρου και -από πλευράς υλικών κατασκευής- με έντονη την παρουσία ξύλου, γυαλιού (στις τεράστιες τζαμαρίες των δύο όψεων), γυμνού μπετόν και σιδήρου. Η αφαιρετική λογική και το όλο στυλ φέρουν και εδώ, όπως και στο Παγκράτι, τη σφραγίδα της Ολλανδής διακοσμήτριας Λίαν Βερμέερ! Απ’ τις τζαμαρίες φωτίζεται ο κάπως σκοτεινός χώρος, με τις μαύρες πλάκες δαπέδου, και τις φωτογραφίες και σκίτσα μαύρων προβάτων σε διάφορα σημεία. Υπάρχει φυσικά κι εδώ ο μεγάλος μαυροπίνακας με ποικίλα γαστρονομικά σλόγκαν και αποφθέγματα απ’ τον Επίκουρο μέχρι τις μέρες μας. Με την ευκαιρία, ο Επίκουρος, κακώς κατηγορήθηκε ως ‘ηδονιστής’, αφού η ‘ηδονή’ στην οποία στόχευε το ‘λάθε βιώσας’ που διακήρυσσε, δεν ήταν αισθησιακή ασωτία, αλλά απλά αποφυγή ψυχικής ταραχής και σωματικού πόνου! Τόσο στον μαυροπίνακα της αίθουσας του ισογείου, όσο και στο πατάρι αναγράφεται επίσης η φράση: Tο μαύρο πρόβατο έχει λευκή καρδιά! (ενώ για τους απανταχού vegans, όσοι το σφάζουν και το τρώνε θα έχουν αναμφίβολα μαύρη καρδιά…). Συγνώμη αν ξέφυγα λίγο, επανέρχομαι στο θέμα.

Στη μεγάλη και ψηλοτάβανη αίθουσα, ύψους περίπου 6 μέτρων (! ), παρατηρούμε τους τεράστιους σωλήνες εξαερισμού και κλιματισμού, τη σχεδόν ανοιχτή κουζίνα απ’ το μεγάλο παράθυρο-πάσο, τα μαύρα ξύλινα τραπέζια με τις μπεζ καρέκλες, ενώ στο βάθος -προς τη μεριά της κουζίνας- υπάρχουν, υποθέτω για κοντράστ και 3-4 μαρμάρινα τραπέζια. Η αίθουσα έχει χωρητικότητα 80-90 θαμώνων (λόγω ώρας δεν μπόρεσα να διαπιστώσω τον βραδινό συνωστισμό και τη σχετική βαβούρα), ενώ εξωτερικά -ο χώρος ήδη άνοιξε για το καλοκαίρι- μπορούν να καθίσουν ακόμη 100 περίπου άτομα. Στο πατάρι, με τα μπεζ τραπεζοκαθίσματα για καμιά 30αριά επιπλέον πελάτες, βρίσκονται 2 ανδρικές και 2 γυναικείες τουαλέτες, που ήταν κυριολεκτικά πεντακάθαρες! (ελπίζω και το βράδυ…).

Παρότι στο κατάστημα επικρατούσε ησυχία, εργάζονταν 2-3 άτομα στην ανοιχτή κουζίνα, καθώς και 2 ευγενέστατοι σερβιτόροι. Πράγματι, ο κύριος που μας εξυπηρέτησε ήταν εκπληκτικά πρόθυμος να μας εξηγήσει εδέσματα και σπεσιαλιτέ με κάθε λεπτομέρεια, και μου θύμισε τον συνάδελφό του στο Παγκράτι, για τον οποίο σας είχα γράψει στην τότε κριτική μου. Ευτυχώς, αποδίδουν τη δέουσα σημασία στην άρτια εξυπηρέτηση και γι’ αυτό δεν στερούνται πελατείας! Μας μίλησε, λοιπόν, για τρεις από τις σπεσιαλιτέ τους: τον σιδηρόδρομο (μοσχαράκι κοκκινιστό με κριθαράκι γιουβέτσι (21 €), το Κρητικό αρνάκι με θυμάρι και γαμοπίλαφο (26 €), ουσιαστικά για δύο άτομα, και τη χοιρινή μπριζόλα Tom. hawk (17.50 €).

Εμείς όμως θα θέλαμε, για το συγκεκριμένο ζεστό απομεσήμερο (παρά τον ελαφρύ κλιματισμό της σάλας), κάτι πιο ελαφρύ, και καταλήξαμε σε μια σαλάτα, ένα ορεκτικό και ένα ζυμαρικό για κυρίως πιάτο, τα οποία και μοιραστήκαμε, δηλαδή:

• Στην αρχή ήρθαν κερασμένα σφηνάκια ρακής, παξιμαδάκια με ντιπ ντομάτας, και κανάτα με δικό τους φιλτραρισμένο κρύο νερό, με την ένδειξη Hydro-sommelier!
• Ακολούθησε η σαλάτα επιλογής μας, με Κατίκι Δομοκού, μαριναρισμένη ντομάτα, κάππαρη, σπανάκι, ρόκα και μικρά κομμάτια ντάκου. Τιμή 6.40 €. Ήταν το λιγότερο πετυχημένο πιάτο τους, αφού το βρήκαμε υπερβολικά υδαρές, νερουλιασμένο δηλαδή, μάλλον από υπερβολική ποσότητα ντομάτας.
• Δυο φωλιές κανταΐφι, με τυρί Μετσοβόνε, μελιτζάνα, και κομμάτια από καρύδια, πάνω σε βάση από μαρμέλαδα ντομάτα. Τιμή 6.80. Ενδιαφέρον αλλά κάπως τσιμπημένο ορεκτικό.
• Μια μερίδα τσουχτή, δηλ. μακαρονάδα Μανιάτικη, που εδώ ήρθε με λιγκουίνι, μυτζήθρα καβουρδισμένη σε βούτυρο και αυγό. Τιμή 6.20 €. Ήταν το πιο πετυχημένο και χορταστικό πιάτο.

Σημειωτέον, ότι πρόλαβα να ρωτήσω την κυρία Πάντου για τον σεφ τους και πληροφορήθηκα ότι είναι ο Νίκος Μεντής. Τον κ. Μεντή, για τον οποίο είχα διαβάσει σχετικά, τον είχα αναζητήσει τον περασμένο μήνα στον ΜΑΡΤΙΝΗ, όπου μου είπαν ότι είχε φύγει πρόσφατα, έχοντας όμως αφήσει εκεί τη σφραγίδα της μαγειρικής του τέχνης. Αναρωτήθηκα λοιπόν αν πρόκειται για απλή συνωνυμία ή για το ίδιο πρόσωπο…Τους ρώτησα αν τυχόν βρισκόταν τότε εκεί και ήμουνα τυχερός γιατί βγήκε απ’ τα ενδότερα και συνομιλήσαμε για δυο λεπτά!

Μου είπε ότι, πράγματι, ήταν ο σεφ του Μαρτίνη πέρυσι, άρα αυτός που εμπνεύστηκε τις εκεί βραδινές εξωτικές σαλάτες και τα πρωτότυπα μίνι σουβλάκια σε τορτίγιες!!
Προηγουμένως, το 2014-2015 πρωταγωνίστησε στο στήσιμο του μενού του ΜΠ, ενώ πέρυσι, μετά τον Μαρτίνη, εργάστηκε την καλοκαιρινή σαιζόν και στην ΥΔΡΟΥΣΣΑ του Χαλανδρίου, επαυξάνοντας γαστρονομικές εμπειρίες και αποδόσεις. Του είπα, ευθύς αμέσως, ότι θα έπρεπε να εμπλουτίσει και εδώ τον κατάλογό τους με αντίστοιχα πρωτότυπα πιάτα και ιδέες, και με πρόλαβε λέγοντάς μου πως ετοιμάζουν με την ιδιοκτήτρια τον θερινό κατάλογο του ΜΠ, που θα εφαρμοστεί μάλιστα μέσα στον μήνα. Άρα, πάντες οι πιστοί προσέλθετε και πιστεύω ότι δεν θα χάσετε!!

Ήμασταν τυχεροί γιατί ο γνωστός σεφ, που τον αναγνώρισα, μας κέρασε ένα εκπληκτικό γλυκό του, το καλύτερο από όσα δοκιμάσαμε: mille- feuille μήλο με σταφίδες, κρεμώδη σος καραμέλας και κανέλα. Το γλύκισμα αυτό, που έφερνε κάπως προς μηλόπιτα, ήταν όλα τα λεφτά, ό, τι έπρεπε για την τελική μας επίγευση, και προπαντός, μια ευγενέστατη χειρονομία του ταλαντούχου σεφ-ζαχαροπλάστη, απ’ τον οποίο πρέπει να περιμένουμε ακόμη πολλά!

Θα αναφέρω επίσης ότι στον τωρινό τους κατάλογο υπάρχουν 7 κρεατικά (6-26 €), 10 ορεκτικά (3-7 €), 6 σαλάτες (5-8 €), 8 μεζέδες (5-8 €), και καμιά 15αριά κύρια πιάτα αλλά και θαλασσινά, από 4-15 €. Οι κατάλογοι των 2 ΜΠ δεν συμπίπτουν!

Ο κατάλογος των ποτών, εξάλλου, περιλαμβάνει περί τις 30 ετικέτες εμφιαλωμένων κρασιών, λευκών, ροζέ και κόκκινων, από 12-28 € (για το Μαγικό Βουνό του Λαζαρίδη), χύμα ½ λίτρου γύρω στα 5 €, ποτήρια χύμα κρασί στα 2-3 €, 8 μπύρες στα 3-4 €, αποστάγματα 200 ml, στα 7-9 €, αναψυκτικά ~2 €, καθώς και διάφορα οινοπνευματώδη και κοκτέιλ.
Υπόψη ότι οι κατάλογοι αυτοί υπάρχουν ηλεκτρονικά στο σάιτ τους στο Διαδίκτυο, οπότε μπορείτε να πάτε διαβασμένοι!

Συμπερασματικά, συγκρίνοντας τα δύο ΜΠ, βρίσκει κανείς αναλογίες που αντικατοπτρίζουν τη νοοτροπία των ιδιοκτητών των μαγαζιών αυτών, που τελικά τα έχω βαθμολογήσει και με την ίδια ακριβώς βαθμολογία!!
Ωστόσο, το ΜΠ των Μελισσίων είναι πολύ πιο ευρύχωρο (χωρητικότητα σχεδόν τριπλάσια εκείνης του Παγκρατίου), και βρίσκεται σε ένα προάστιο πιο ήσυχο και με συγκριτικά κάπως πιο άνετο πάρκιν, παρότι σε δρόμο πιο κεντρικό… Εμείς σταθήκαμε τυχεροί, βρίσκοντας, τη συγκεκριμένη ώρα, θέση, με το πρώτο, ακριβώς απέξω (!! ), αν και τα βράδια θεωρώ ότι θα χρειάζεται και λίγη τύχη, αλλά προπαντός και έγκαιρη τηλεφωνική κράτηση!

Να πάτε, στην κρεατοπιάτσα των Μελισσίων και να κρίνετε με τη σειρά σας τον νέο θερινό κατάλογο που ετοιμάζει πυρετωδώς ο σεφ!

27 Μάρ 2017

Ρε το Μαύρο Πρόβατο! Ακόμα το θυμάμαι να πρωτοξεκινά το 2012 στο Παγκράτι, όταν υπηρετούσα στον στρατό ακόμα! Ευτυχώς υπήρχαν τα Goldendeals και τα είχα γνωρίσει έτσι, αν και δεν αξιώθηκα να γράψω κριτική! Πως είχε πρωτοεμφανιστεί;Προέβαλε πρώτα τον χώρο του που αν θυμάμαι καλά ήταν επιμελημένος από Ολλανδή διακοσμήτρια αλλά η τελική εντύπωση ήταν θετικότατη από το φαγητό! Το Μαύρο Πρόβατο μεγάλωσε.... και επεκτάθηκε εδώ και 2 χρόνια.

Η φετινή χρονιά μου είναι διαφορετική από τις προηγούμενες. Άλλαξαν οι προτεραιότητες μου και ο πρώτος λόγος ανήκει στη σχολή μου και στο αγαπημένο μου 5ώρο που όσο κουρασμένος και να είμαι δεν το χάνω! Μετά είναι αρκετά πιθανή η επίσκεψη μου σε Χαλάνδρι-Βριλήσσια μέσω Αττικής Οδού και όπως παρατηρείτε, οι κριτικές μου για τα βόρεια προάστια είναι αρκετές! Και νομίζω θα ακολουθήσουν κι άλλες!

Μαύρο Πρόβατο λοιπόν, γκραν σουξέ και σιγουράκι πλέον. Αυτό το κλικ που χρειαζόμουν για να το επισκεφθώ ήρθε από την πολύ καλή κριτική της Ucook και θέλω να την ευχαριστήσω καθώς με έβγαλε ασπροπρόσωπο στη συνοδό μου και πιθανότατα θα ξανακάνουμε επίσκεψη. Ήδη το πρότεινε σε γνωστούς της! Τα tips της ήταν εύστοχα σαν να σουτάρει ο Llull υπό πίεση! Περάσαμε πολύ καλά και την επόμενη ημέρα χρειαστήκαμε 2 ώρες προπόνηση για να καλύψουμε την υπερβολική βουλιμία μας!

Το Μαύρο Πρόβατο είναι στις βασικές επιλογές της περιοχής όπως επίσης το Kozi's και το Sasi's και ήδη κανονίζεται μάζωξη! Υπάρχουν αρκετά tips και για αυτά και νομίζω έχουμε πολύ καλό πλάνο.

Για το Μαύρο Πρόβατο τώρα, βρίσκεται πολύ κοντά στο νοσοκομείο Αμαλία Φλέμινγκ και τις καθημερινές δεν θα δυσκολευτείτε ιδιαίτερα να παρκάρετε κοντά. Εμείς την Τρίτη 21/3/2017 και ώρα 22.30 μια χαρά τα καταφέραμε. Όσο πλησιάζει το σ/κ πιθανολογώ πως θα μεγαλώνει και ο βαθμός δυσκολίας.

Σαν χώρος είναι αρκετά πολιτισμένος και φωτεινός, με αρκετά καλές αποστάσεις μεταξύ των τραπεζιών. Ο χώρος είναι αρκετά μεγάλος και επιτέλους υπάρχει σαφής διαχωρισμός μεταξύ καπνιζόντων και μη! Μάλιστα οι ευνοημένοι είναι επιτέλους οι μη καπνίζοντες που βρίσκονται στον εσωτερικό χώρο που ήταν και πολύ ζεστός σε σημείο που σκάσαμε! Όχι όμως πως και ο περιφραγμένος είναι κακός! Καθαρό μαγαζί με ανοιχτή κουζίνα που δεν έχει τίποτα να κρύψει. Το φόντο είναι μάυρο για λόγους που όλοι καταλαβαίνετε, ενώ και οι τουαλέτες είναι αρκετές και περιποιημένες! Συγχαρητήρια!

Το μόνο που μου έκανε εντύπωση ήταν πως δεν ακουγόταν μουσική, πιθανότατα λόγω προβλήματος με τα ηχεία. Υπάρχει και πατάρι για να εξυπηρετεί περισσότερο κόσμο σε ώρες αιχμής! Ξύλινες καρέκλες καλής ποιότητας και χωρίς ίχνος φθοράς, μαρμάρινα τραπέζια στρωμένα με λαδόκολα.

Η εξυπηρέτηση από νέα παιδιά, με χαμόγελο και με γνώση του καταλόγου. Χαμογελαστά και ευγενικά, με διακριτικότητα. Η ιδιοκτησία του καταστήματος έχει κάνει καλή δουλειά και φαίνεται πως δεν επαναπαύεται. Έχω συναντήσει και πιο θερμή αντιμετώπιση αλλά αυτό δεν μειώνει την προσπάθεια τους! Ιδανικά θα βαθμολογούσα με 3.5...

Ο κατάλογος παιχνιδιάρικος, με αρκετές ιδέες που το "ψάχνουν"! Μάλιστα τη συγκεκριμένη ημέρα προσφερόταν και μενού αφιερωμένο στη γαλλική κουζίνα. Υπάρχουν αρκετά πιάτα ημέρας και θα συμφωνήσω πως θα βόλευε καλύτερα η λογική των μεζέδων στη μέση παρά των μερίδων! Θα ικανοποιηθείτε και από την ποικιλία αλλά και από την ποιότητα. Εμείς παραγγείλαμε:

- Βασικά έρχεται κέρασμα στην αρχή από παξιμαδάκια με ντιπ από τομάτα με μυρωδικά (κύμινο;) και ρακή που δεν βαράει. Νερό βρύσης, όπως περιγράφεται στην πρόσφατη κριτική.

- Ψωμάκι καμπαγιού στα 0.9 ευρώ που πραγματικά ήταν πολύ νόστιμο.

-Βελουτέ γλυκιάς κολοκύθας με φασκόμηλο και καπνιστή πανσέτα στα 5.5 ευρώ. Ζεστή και νόστιμη, με ψιλοκομένα κομμάτια πανσέτας. Ίσως μια ιδεά γιαουρτιού και ηλιόσποροι, παραλλαγή που δοκίμασα στη Βουδαπέστη, το απογείωνε. Φυσικά και προτείνεται, αν και οι βελουτέ του bro είναι καλύτερες. Από τα πιάτα ημέρας.

- Σπιτικά κεφτεδάκια στα 6.5 ευρώ. Περισσότερο κρεατένια σε σχέση με άλλων εστιατορίων, συνοδεύονται με το ντιπάκι που έρχεται ως κέρασμα. Λίγο πιο βαριά σε γεύση αλλά με ΚΑΘΑΡΗ γεύση, χωρίς προσμίξεις. Άρεσαν πολύ, σε τσουπωτό μέγεθος!5 τεμάχια.

- Φωλιές από καταϊφι, τυρί Μετσοβόνε, μελιτζάνα, καρύδι και μαρμελάδα τομάτας ως βάση στα 6.8 ευρώ. Η μαρμελάδα κολλάει μόνο στο φύλλο καταϊφι, το τυρί δίνει μια πικάντικη γεύση ενώ το καρύδι με τη μελιτζάνα αλληλοσυμπληρώνονται. Βαρύ σαν ορεκτικό αλλά παιχνιδιάρικο στην όψη,2 τεμάχια. Τσιμπημένη τιμή.

- Γραβιέρα σαγανάκι με μέλι και μαυροκούκι, σβησμένο με ούζο στα 5.5 ευρώ.2 τριγωνικά fried κομμάτια, χωρίς υπερβολική γλύκα. Το ούζο το κατάλαβε η συνοδός μου μόνο στην άκρη του πιάτου. Ίσως κάποιο πιο μαστιχωτό τυρί ταίριαζε καλύτερα.

- Τσουχτή στα 6.2 ευρώ. Λινγκουίνι με καβουρδισμένη μυζήθρα και αυγό. Στο Μάνη-Μάνη είναι διαφορετική παραλλαγή με αυγό μάτι στην κορυφή του πιάτου που τον σπας και απλώνεται στο ζυμαρικό. Εδώ τα υλικά έρχονται "προετοιμασμένα" από πριν και έχουν "παντρευτεί" δίνοντας πλούσια αρώματα και νόστιμη γεύση που όσο και να ήθελα δεν σταματούσα. Η μυζήθρα είχε τον πρώτο ρόλο στη γεύση. Αξιοπρεπέστατη μερίδα!

- Ημίγλυκο κόκκινο κρασί στα 4.8 ευρώ/500 μλ. Όντως στην κορυφή όσων έχω δοκιμάσει, μαζί με το Δράμι. Ευκολόπιοτο και φρουτώδες!

- Μιλφέιγ μήλου στα 5.5 ευρώ. Το φύλλο πολύ τραγανό, η κρέμα προσεγμένη αλλά εμάς μας άρεσε το μήλο με τη σταφίδα που τα έλουζε η σάλτσα καραμέλας. Είχε μια διακριτή γλυκύτητα που δεν σε μπούχτιζε. Άρεσε αρκετά.

Σύνολο στα 41.7 ευρώ.

Συμπερασματικά θα πω πως η ποιότητα είναι εμφανέστατη και ο κόσμος δεν είναι χαζός. Ο ψεύτης και ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρεται (σε όλους τους τομείς... ). Σημασία δεν έχει να φας οικονομική σαβούρα αλλά να δώσεις κάτι παραπάνω και να το μνημονεύεις. Δεν θέλει ρώτημα λοιπόν αν το προτείνω... Δύσκολα θα αφήσετε μπουκιά στο πιάτο που θα πάει χαμένη και ας χρειάζεστε 200 κοιλιακούς την επόμενη μέρα για να επανέλθετε!

Κλείνοντας θα πω...

"Θα πρέπει να βρούμε με ΠΟΙΟΝ θα φάμε και θα πιούμε, πριν βρούμε τι θα φάμε και θα πιούμε"...

18 Αυγ 2017

Ολιγοωρο διάλειμμα διακοπών στην πρωτεύουσα και ταυτόχρονα λίγος χρόνος για ανταλλαγή νέων με αγαπημένο πρόσωπο. Τόπος συνάντησης τα βόρεια προάστια που βόλευαν για τους δύο.
Κάνοντας μια μικρή βόλτα στην "πιάτσα" που περιλαμβάνει τα γνωστά "κρεαταδικα" το μαύρο πρόβατο και άλλα εστιατόρια καταλήξαμε στο μαύρο πρόβατο.

Παρασκευή μεσημέρι λίγο πριν τον δεκαπενταύγουστο και είχε αρκετές παρέες, ο χώρος ήταν απλός με άνετα τράπεζια, ανεμιστήρες να δροσίζουν από τη ζέστη και σχετικά απομονωμένος από το δρόμο. Για τον εσωτερικό χώρο θα σας πω ότι είναι μάλλον προτιμότερος όσο τον είδα και πολύ μεγάλος. Τέλος οι τουαλέτες αρκετα φροντισμένες και καθαρές.

Η εξυπηρέτηση αρκετά καλή με προτάσεις για πιάτα ταχύτητα, νερό που ήταν δροσερό κλπ μία παρατήρηση μόνο έχω ότι ήρθαν πολύ γρήγορα τα πάντα και μέχρι να δοκιμάσουμε το πρώτο ορεκτικό είχαν έρθει όλα με αποτέλεσμα τα υπάρξει μια δυσκολία και στην κατανομή του χωρου στο τραπέζι.... αλλά και στο στομάχι μας....

Όσον αφορά το φαγητό δοκιμάσαμε:
-κερασμα στην αρχή ρακή και παξιμάδια με ντομάτα (δε ξέρω αν χρεώθηκε)
- μους φέτας με παξιμάδι χαρουπιού και ζελε ντομάτας (δροσερό πιάτο με φαντασία, που μου αρέσε αρκετά)
-κριθαρωτο λαχανικών, σωστά χυλωμενο σωστή υφή, ισορροπία στη γεύση.
-φωλια κανταιφιου με μελιτζάνα και μετσοβόνε (είναι το πιάτο που ήρθε ανάμεσα στα άλλα κ ίσως δεν το αξιολόγησαμε σωστά, πάντως δεν μας ενθουσίασε γευστικα)
-κοτομπιφτεκια με πατάτες τηγανιτές, χερατες οι πατάτες, τον κιμά θα τον ήθελα λίγο πιο δεμένο με τα υλικά του, όπως και να έχει είναι αγαπημένο μου πιάτο και το έφαγα όλο.
Ήπιαμε μια μπύρα νήσος.

Για αυτά δώσαμε περίπου 30€ πόσο ικανοποιητικο μπορώ να πω ειδικά αν αναλογιστούμε την περιοχή που βρίσκεται το μαγαζί, τον κόσμο που έχει και την ποιότητα που προσφέρει!
Συνολικά εμείς ευχαριστήθηκαμε αρκετα και πιθανόν να το επισκεφτούμε ξανά αν και δε βρίσκεται κοντά μας, ο κατάλογος έχει αρκετό ενδιαφέρον.
Αποτελεί σίγουρα μια αξιόλογη λύση που δε θα απογοητεύσει κάποιον.

20 Μαι 2017

Η κριτική μου για το ΜΑΥΡΟ ΠΡΟΒΑΤΟ των Μελισσίων έχει γραφτεί εδώ και ένα μήνα περίπου, αλλά κάπου είχε ξεχαστεί στον υπολογιστή μου. Τέλος πάντων, δεν έχει περάσει και τόσος καιρός, από την επίσκεψή μου (κάτι λιγότερο από δίμηνο), οπότε μια κριτική και μια ακόμη επιβεβαίωση για το ΜΑΥΡΟ ΠΡΟΒΑΤΟ θεωρώ ότι είναι καλοδεχούμενη. Λοιπόν έχουμε και λέμε...
Επίσκεψη στο ΜΑΥΡΟ ΠΡΟΒΑΤΟ τέλη Μαρτίου, απογευματά

κι καθημερινής. Στην πιάτσα των Μελισσίων με τους αρκετούς και δημοφιλείς χώρους εστίασης δεν είχα πάει ποτέ, βρεθήκαμε, λοιπόν, με τη γυναίκα μου στην περιοχή, οπότε είπαμε να δοκιμάσουμε σε κάποια από τα «σιγουράκια» που βρίσκονται σε κοντινή απόσταση μεταξύ τους. Εγώ η αλήθεια είχα μια επιθυμία για επίσκεψη στο Kozi’s, το αφήσαμε ωστόσο για επόμενη φορά. Εξάλλου, το Μαύρο Πρόβατο του Παγκρατίου το έχουμε τιμήσει ουκ ολίγες φορές κατά το παρελθόν, με εξαιρετικές εντυπώσεις, οπότε δεν είχαμε την παραμικρή αμφιβολία ότι και στα Μελίσσια θα μέναμε ικανοποιημένοι.

Ευτυχώς, λόγω ώρας και ημέρας πιθανότατα, η υπόθεση παρκάρισμα ήταν ιδιαιτέρως εύκολη. Ενδεχομένως τις μέρες και ώρες αιχμής, τα πράγματα δυσκολεύουν. Ο χώρος, τελείως διαφορετικός από αυτόν του Παγκρατίου, που όσο και εάν είναι περιποιημένος και γουστόζικος, είναι αρκετά στριμωγμένος. Εσωτερικά μια μεγάλη αίθουσα λοιπόν, με αρκετά άνετα τραπέζια, σε ικανοποιητική απόσταση μεταξύ τους και αποκλειστικά για μη καπνιστές (όπως τουλάχιστον μας ενημέρωσε, ο νεαρός που μας υποδέχτηκε). Εξωτερικά, ένας εξίσου σχεδόν μεγάλος και άνετος χώρος, περιφραγμένος με τις γνωστές προεκτάσεις, που υποθέτω ότι το καλοκαίρι απομακρύνονται, ζεστός παρόλα αυτά με ικανοποιητικότατη θέρμανση (όπως διαπίστωσα προς το τέλος της εξόδου που άναψαν θερμάστρες που υπήρχαν σε αυτόν). Όταν φθάσαμε εμείς, υπήρχαν μόλις 2 παρέες στο μαγαζί που κάθονταν στον «εξωτερικό» χώρο, οπότε και εμείς είπαμε να καθίσουμε εκεί.

Η εξυπηρέτηση πολύ καλή από όλο το προσωπικό. Μας υποδέχτηκαν στην αρχή, μας εξήγησαν τα πιάτα, μας ρώτησαν αν μείναμε ευχαριστημένοι και στο τέλος μας ξεπροβόδισαν πάλι με ευγένεια και χαμόγελο. Δεν έχω κάτι αρνητικό να τους προσάψω, κέρασαν και στην αρχή δύο σφηνάκια ρακή και παξιμαδάκια με τριμμένη ντομάτα, όλα καλά.

Λόγω σαρακοστής, το μενού περιείχε αρκετές νηστίσιμες επιλογές, οπότε και εμείς είπαμε να κινηθούμε προς αυτήν την κατεύθυνση. Δύο άτομα λοιπόν παραγγείλαμε:

- για αρχή μαζί με τη ρακί και τα παξιμαδάκια, ήρθε ένα πολύ ωραίο ζεστό ψωμάκι (0,90 €) που με δυσκολία αντισταθήκαμε για να μην το καταναλώσουμε σκέτο, πριν έρθουν τα πιάτα που παραγγείλαμε.

- πατατοσαλάτα με καπνιστό τσίρο, κρεμμύδι και πιπεριά (5,80 €), εξαιρετική και πεντανόστιμη, με τις πατάτες να έχουν πάρει ωραία γεύση από το καπνιστό ψάρι.
- μους λευκού ταραμά (3,90 €), νόστιμη, καταναλώθηκε με όσο ψωμί είχε απομείνει. Ίσως την προτιμούσα λιγότερο ρευστή.

- κροκέτες μπακαλιάρου με αγιολί (7,70 €), εξίσου πολύ νόστιμο πιάτο, μαζί με την πατατοσαλάτα κέρδισαν τις εντυπώσεις. Εξαιρετικά τηγανισμένες οι κροκέτες, χωρίς να κρατούν λάδι, με ευδιάκριτες τις γεύσεις από τον μπακαλιάρο και τα διάφορα μυρωδικά. Η ποσότητα θα μπορούσε να είναι και λίγο μεγαλύτερη.
- χταπόδι ξυδάτο (8,80 €), νόστιμο χωρίς εκπλήξεις.

- γιουβέτσι θαλασσινών (11,50 €). Σωστά βρασμένο το κριθαράκι, ωραία και τα διάφορα συνοδευτικά θαλασσινά. Η ποσότητα οριακά καλή

- 500 ml. λευκό κρασί (4,50 €), δροσερό και ωραίο.

Συνολικά, οι γεύσεις με άφησαν απόλυτα ικανοποιημένο, καθώς όλα τα πιάτα ήταν προσεγμένα και νόστιμα. Ο συνολικό λογαριασμός των 43,10 € μου φάνηκε ωστόσο, κάπως τσιμπημένος, με υψηλότερες τιμές από το ΜΑΥΡΟ ΠΡΟΒΑΤΟ του Παγκρατίου (αν και η αλήθεια έχω 1-2 χρόνια να το επισκεφθώ), ένα κλικ κάτω θα ήταν ασφαλώς καλοδεχούμενο.

Όπως και να’ χει, η συνολική εμπειρία από την επίσκεψη στο ΜΑΥΡΟ ΠΡΟΒΑΤΟ στα Μελίσσια ήταν άκρως θετική. Οπότε εάν βρεθείτε στην περιοχή, να πάτε, αποτελεί κάτι παραπάνω από ασφαλή επιλογή.

15 Μάρ 2017

Το μαύρο προβατάκι με την λευκή καρδιά, φόρεσε τη φανέλα με το νούμερο 3 και μπήκε πλέον δυνατά στο δικό μου "τρίγωνο των Μελισσίων", μαζί με τα δίδυμα Αφρικάνικα και το Ψαροκόκκαλο, που παραμένουν σταθεροί και ακμαίοι παίκτες στο τεραίν.
Η γνωστή αντιπάθεια που έχω στο ρεζερβέ, με κράταγε καιρό μακριά του, αλλά πρόσφατα ήρθε πια η ευκαιρία να τσεκάρω επιτέλους "γιατί ποτέ δεν βρίσκουμε τραπέζι στο Μαύρο Πρόβατο". Η κριτική μου θα είναι μια σύνοψη 2 κοντινών επισκέψεων, η πρώτη έγινε στις 28/1, Σάββατο, γύρω στις 11 το βράδυ, και η δεύτερη, Τετάρτη 1/3, γύρω στις 9.30.

Βρήκαμε πανεύκολα τραπέζι και τις δύο φορές, χωρίς κράτηση, σε ένα μαγαζί σχεδόν κατάμεστο.
Στο παρκάρισμα θα αντιμετωπίσετε μια μικρή Οδύσσεια, κυρίως τα Παρασκευοσάββατα. Μικρές καβάντζες υπάρχουν στα στενά πίσω από το Αμαλία Φλέμινγκ, δοκιμάστε την τύχη σας εκεί. Τις καθημερινές, ευκολότερο, μπροστά ακριβώς στην είσοδο του μαγαζιού ή λίγο πιο κάτω.

Άνετος χώρος, φιλοξενεί έναν πραγματικά μεγάλο αριθμό θαμώνων, ο εσωτερικός ανήκει αυστηρά στους μη καπνίζοντες (όαση για εμένα... ), ενώ στον εξωτερικό με τις σόμπες-μανιτάρια προωθούνται οι καπνιστές. Υπάρχει και πατάρι.
Η ευγένεια και το χαμόγελο σε συνδυασμό με τον επαγγελματισμό, όλων των σερβιτόρων ανεξαιρέτως, δεν μας έλειψε και τις 2 φορές, καθώς έκαναν τα πάντα για να μείνουμε ευχαριστημένοι. Ζεστασιά, καθαριότητα, καλαισθησία χωρίς υπερβολές, χαλαρή ατμόσφαιρα και μια όμορφη και απλή art de la table, είναι αυτά που με κέρδισαν με το καλησπέρα.

FACTS

- Εναρκτήριο κέρασμα ( χωρίς χρέωση ) σφηνάκι γλυκόπιοτης ρακής, με λαδοριγανάτα παξιμαδάκια και δροσερό ντιπ φρέσκιας ντομάτας με μυρωδικά.
- Νερό σε μποτίλια δική τους. Μόνο αν ζητηθεί εμφιαλωμένο, έρχεται εμφιαλωμένο. Μάλιστα αξιοπρόσεκτο είναι το εξής: o σερβιτόρος έρχεται με 2 μπουκάλια στα χέρια του, με το ένα γεμίζει τα ποτήρια και αφήνει το δεύτερο γεμάτο στο τραπέζι. Το έχουν μελετήσει το θέμα!!
- Οι μερίδες είναι όντως κανονικές προς το μικρό, και σε κάποια πιάτα, τις λες και τσιμπημένες. Αντισταθμίζονται όμως από προσεγμένες γεύσεις και με άριστα υλικά, όχι σαβουρίτσες του σωρού.
- Δική μου άποψη, εστιάστε σε ορεκτικά και μεζέδες και αφήστε σε δεύτερο ρόλο τα κυρίως. Τα βρήκα υπερτιμημένα για την ποσότητά τους. Θεωρώ πιο τίμιο vfm τους μεζέδες στη μέση του τραπεζιού.
- Εξαιρετικό το χύμα κόκκινο ημίγλυκο, για όσους το προτιμούν. Δεν είναι το συνηθισμένο που έχω πιει παντού. Πιο φρουτώδες και με αρώματα.
- Αφήστε χώρο για την απίθανα δροσερή και χωνευτική μους λεμονιού με τα καραμελωμένα αμύγδαλα αλλά και για το υπέροχο μιλφέιγ μήλου με κρέμα και καραμέλα, που φτιάχνεται εκείνη τη στιγμή.
- Στο βασικό μενού ( που καλύπτει σε θαλασσινές επιλογές και τους νηστεύοντες ) προσαρτάται και ένα με μερικά πιάτα ημέρας, που αλλάζει ανά τακτά χρονικά διαστήματα κι έχει ομολογουμένως πολύ ενδιαφέρουσες επιλογές.
- Η ανοιχτή του κουζίνα που εργάζεται πυρετωδώς, δεν αφήνει καθόλου οσμές στο χώρο. Υποθέτω ότι και στο θέμα του εξαερισμού έχει γίνει επιμελημένη δουλειά.

Πιο αναλυτικά λοιπόν, στην πρώτη μας επίσκεψη.

- Ψωμάκι καμπαγιού ( χειροποίητο φρατζολάκι. Ο γούγλης μας εξηγεί: γαλλικό παραδοσιακό ψωμί, από αλεύρι σίτου, βυνάλευρο και με προζύμι σίκαλης ). Υπέροχο. Ούτε λευκό ούτε σικάλεως. Πήραμε 2 τέτοια φρατζολάκια, 0,90 το καθένα, επαρκής ποσότητα και για τους 3 μας.
- Πατατοσαλάτα με φρέσκο κρεμμυδάκι, καπνιστό τσίρο, χρωματιστές πιπεριές, μουστάρδα και άνηθο ( 5,80 ) εξαιρετική και χορταστική. Ο τσίρος δίνει τον τόνο.
- Χαλούμι σχάρας με ξερό δυόσμο ( 5 ευρώ ). Τρία μεγαλούτσικα κομμάτια, νόστιμο, όμορφα περασμένο στη σχάρα, ζουμερό.
- Σαλάτα φακές ( πιάτο ημέρας ) με διάφορα λαχανικά, μυρωδικά, πορτοκάλι και φρέσκο σολωμό ( 4,70 ) ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ. Άψογα βρασμένες οι φακές, δροσερό σύνολο, πρωτότυπος συνδυασμός υλικών, θα τη φτιάξω και στο σπίτι.
- Μουσακάς, με κοτοκιμά και μπεσαμέλ σπανάκι ( πιάτο ημέρας ). Απίστευτη νοστιμιά κι εδώ, ευφάνταστος μεζές σε ωραία εκτέλεση, πολύ μικρή όμως μερίδα ( 4,50 ευρώ ).
- Κριθαρότο λαχανικών. Ο ΣΤΑΡ ΤΗΣ ΒΡΑΔΙΑΣ. Μας προτάθηκε από την σερβιτόρα ως κάτι που δεν έπρεπε να παραλείψουμε και ήταν όντως έτσι, αφού το παραγγείλαμε και δεύτερη φορά και δεν έμεινε ούτε κόκκος ( πιάτο ημέρας, 5,50 ευρώ επί 2 ).
Φυσικά φτιάχνεται εκείνη τη στιγμή, ούτε να διανοηθείτε microwave εδώ. Άψογο χύλωμα, ζουλιέν κομμένα τα λαχανικά, ζουμερό, βουτυράτο, αρωματικό ( λευκό κρασί ) αλλά κάποιο υλικό μου έμενε στο στόμα που δεν μπορούσα να το προσδιορίσω. Ζήτησα από τη σερβιτόρα να ρωτήσει διακριτικά την κουζίνα και να μου πει, αν ήταν εφικτό... Σόγια, μου ψιθύρισε.
- Κοτομπριζολάκια με παστουρμά, γραβιέρα και ντομάτα. Αδύναμο πιάτο, η έμπνευσή του εξαντλείται στον τίτλο του. Μικρή ποσότητα από μπουτάκια φιλεταρισμένα, χωρίς κάποια γεύση, άτεχνη τοποθέτηση υλικών, γεύσεις άσχετες μεταξύ τους. Και ακριβό (8 ευρώ).
- Ψαρονέφρι σχάρας με ψητά πλευρώτους ( 10,50 ευρώ ). Μέτριο, είχα μεγαλύτερες προσδοκίες. Αρκετά μαλακό, αλλά όχι λουκούμι, μικρή ποσότητα για την τιμή του ( τα 4/5 του πιάτου ήταν τα μανιτάρια ). Πολυφορεμένο, το βρίσκουμε παντού.
- Κλέφτικο στη λαδόκολλα. Έρχεται σε κλειστό πουγκί. Μπουκιές χοιρινό, με φέτα, πιπεριές και μυρωδικά, συνοδεύτηκε με φρέσκιες τηγανιτές πατάτες ( 9 ευρώ ). Η ποσότητα του κρέατος μικρή, μόλις 3 κομμάτια. Άψογο ψήσιμο, πολύ μαλακό κρέας, η φέτα είχε λιώσει ιδανικά, αλλά εξωφρενικά τσιγκούνικη μερίδα. Τί μου έμεινε από αυτό; ο πάτος της λαδόκολλας με τη λιωμένη φέτα, που σκούπισα με το ψωμί μου.
- Ημίγλυκο κρασί, μισό κιλό ( 4,80 ευρώ )
- Μιλφέιγ μήλου ( 5,50 ευρώ ), σας το είπα και πιο πάνω. Δοκιμάστε το οπωσδήποτε!!
- Μους λεμονιού με καραμελωμένα αμύγδαλα ( 4,10 ευρώ ). Εξαιρετικό και αυτό!!
Σύνολο με απόδειξη στα 75 ευρώ, με πολύ φαγητό.

Στην πιο πρόσφατη επίσκεψή μας, καταρχήν κινηθήκαμε σε αυτά που θέλαμε να ξαναφάμε, αλλά βγήκε από την τσέπη και το σκονάκι για τα αναπληρωματικά της προηγούμενης φοράς. Πήραμε λοιπόν:

- 1 ψωμάκι καμπαγιού ( 0,90 )
- Σαλάτα Μυρτώ ( 7,80 ευρώ ) με ανάμικτες πρασινάδες, σωταρισμένους ξηρούς καρπούς ( διέκρινα καρύδι και κουκουνάρι ), φιλεταρισμένο πορτοκάλι ( βαμμένο κόκκινο από τη σως βατόμουρου ), ψητό μανούρι και τη σως που προανέφερα. Φρεσκότατη, ισορροπημένη, ελαφρώς γλυκιά, το πορτοκάλι κάνει όλη τη διαφορά με το μανούρι να εξισορροπεί και να δένει το σύνολο. Άψογη.
- Κριθαρότο λαχανικών. Αδιαπραγμάτευτο.
- Σαρικόπιτα, με μπόλικη ξυνομυζήθρα, μέλι και σουσάμι. Άψογη και από τις πλέον κορυφαίες που έχω δοκιμάσει προσφάτως. Τραγανή, ζουμερή, με μπόλικο τυρί και χωρίς λαδίλα. ( 5,60 ).
- Συκώτι μοσχαρίσιο σε μπουκιές, με μπαχαρικά, ξερό κρεμμύδι και πάπρικα ( 5,80 ), απείρως ανώτερο και από του Πεύκου και από του Μαύρου Γάτου, τέτοιο καλλιτεχνικό τηγάνισμα δεν έχω ξανασυναντήσει.
- Χουνκιάρ μπεγιεντί. Μαζί με το συκώτι, ήταν τα 2 τοπ πιάτα αυτής της φοράς. Έφαγα το πιο πολύ, και ήδη το νοσταλγώ. Ένα μοσχαράκι τρυφερό, με τα μπαχαρικά του, πάνω σε έναν βελούδινο πουρέ καπνιστής μελιτζάνας, σε άψογο vfm για την ποσότητά του ( 6,80 ευρώ ). Μην τυχόν και το παραλείψετε!!
- Κοτομπιφτέκια σχάρας, με πατατούλες ψητές ( πιάτο ημέρας ). Μέτρια προς μικρή ποσότητα για κυρίως πιάτο με τιμή 8,70. Τη σάλτσα γιαουρτιού που έγραφε στο μενού, δεν την είδαμε πουθενά. Τα 2 μικρά μπιφτεκάκια ήταν αρκετά νόστιμα. Και μέχρι εκεί.
- Χοιρινά μπριζολάκια σχάρας, με πατάτες τηγανιτές ( 8,90 ευρώ, επίσης πιάτο ημέρας ). Λίγο μεγαλύτερη ποσότητα, αλλά και πάλι όχι επαρκής. Μαλακά τα φιλετάκια, ακόμη κι όταν κρύωσαν, νόστιμα, αλλά όχι κάτι που θα ξαναεπέλεγα.
- Ημίγλυκο κόκκινο, όπως πιο πάνω.
- Μους λεμονιού, ξανά.
- Τάρτα με bitter σοκολάτα, αλατισμένη καραμέλα και παγωτό φυστικοβούτυρο ( 5,80 αν θυμάμαι καλά ). Επέμενε η παρέα για σοκολάτα, δεν φταίω εγώ. Η τάρτα μου φάνηκε χθεσινή και κάπως στεγνή. Το παγωτό ωραίο, αλλά είχε κρυσταλλάκια. ( Μιλφέιγ μήλου, ξανά και ξανά... )

Σύνολο με απόδειξη στα 65 ευρώ, με το ίδιο αίσθημα κορεσμού ότι φάγαμε ξανά χορταστικά και πολύ ποιοτικά. Άποψη προσωπική, αν είχαν παραλειφθεί τα 2 κυρίως και στη θέση τους έμπαιναν 2 ή 3 ακόμη μεζέδες, θα μιλάγαμε για ακόμη πιο καλό vfm. Aλλά.... δεν με ακούνε πάντα!!!

FACTS VOL.2

- To Μαύρο Πρόβατο έχει τα φόντα να καθιερωθεί σε νέο στέκι.
- Επιμένω στη λογική των μεζέδων στη μέση. Έχει μεγάλη γκάμα για να μη βαρεθείς ποτέ. Και τους ανανεώνει συχνά.
- Η πρώτη ύλη είναι πολύ ποιοτική.
- Σε κάνουν να νιώθεις παραπάνω από ευπρόσδεκτος.
- Είναι ανοιχτό μέχρι αργά. Ιδανικό για τους ξενύχτηδες ή τους πολυάσχολους. Ακόμα και στις 00.30 ήρθαν παρέες για φαγητό.
- Είναι τίμιο σε αυτά που προσφέρει. Και από αυτή την άποψη, το λες και οικονομικό.

Είναι σιγουράκι και εννοείται πως το προτείνω. Τίποτα τελικά δεν είναι τυχαίο.

18 Ιαν 2017

Μετά απο πολλές κριτικές που καιρό τώρα εκθειάζουν το εστιατόριο αυτό καθώς και το αδερφάκι του στο

Παγκράτι, μπήκε στην λίστα "Must visit" και μια Κυριακή βράδυ έγινε η επίσκεψη μετά απο κράτηση 1 μέρα πρίν.

Χώρος (3/4):

Σχετικά μεγάλος με αρκετά τραπέζια σε μια παράταξη που δεν δημιουργεί όμως κάποια ιδιωτικότητα. Είναι σαν μια μεγάλη αίθουσα κάπως κρύα χωρίς γωνίες που το κάνουν πιο ζεστό σαν χώρο.

Απο την άλλη ο ψηλοτάβανος χώρος, καινούργιος με τις μεγάλες τζαμαρίες που χαρίζουν θέα και φαντάζομαι το μεσημέρι άπλετο φώς του δίνουν το 3/4

Γεύση (4/4):

Απλά φαγητά αλλά πολύ γευστικά. Δοκιμάσαμε τα παρακάτω

Κοτόπουλο φιλέτο στήθος σκέτο για την μικρή (πολύ καλό, γευστικό,8/10)

Αρνάκι στην λαδόκολλα (νοστιμότατο, μαλακό πολύ,8/10)

Κλέφτικο στην λαδόκολλα (πολύ πολύ καλό,8.5/10)

Πατάτες τηγανιτές (7/10)

Τυρί φέτα σκέτη για την μικρή (7/10)

Σαλάτα Μυρτώ (φρεσκότατη, νοστιμότατη 8/10)

Πήραμε κανά δυό πιάτα το πολύ επιπλέον αλλά δεν τα σημείωσα. Λόγω Χριστουγέννων είχαμε φάει τόσο πολύ που δεν μπορούσαμε να δοκιμάσουμε κάτι παραπάνω. Σίγουρα θα πάμε άλλη φορά να το επισκεφθούμε για να δοκιμάσουμε περισσότερες γεύσεις

Εξυπηρέτηση (4/4):

Η κουζίνα γρήγορη, το σέρβις επίσης. Εξυπηρέτηση φιλική και ζεστή. Πραγματικά μας εξυπηρέτησαν σε ότι απαιτήσεις είχαμε εξαιτίας του παιδιού.

Value for money (4/4):

Πολύ λογικά λεφτά για τις γεύσεις και για το όνομα που έχει πλεόν φτιάξει στην αγορά. Υπολογίστε ένα κόστος γύρω στα 20 ευρώ το άτομο για να φάτε καλά και κανά 28 ευρώ για να φάτε πολύ.

Συμπέρασμα:

Έχω μια μη ολοκληρωμένη εικόνα για το μαγαζί αυτό. Το ξέρω απο το μενού και τις άλλες κριτικές που έχω διαβάσει. Στην επόμενη επίσκεψη θα πάμε πιο προετοιμασμένοι.

17 Ιουν 2017

«Μελίσσια city». Στη γειτονιά που μεγάλωσα και πέρασα 25 χρόνια από τη ζωή μου το λέγαμε αυτό για πλάκα (ή και για κανένα υβριστικό σύνθημα) γνωρίζοντας ότι είμασταν σε χωριό. Ρε πως άλλαξαν τα πράγματα! Εκεί που υπήρχαν μόνο κάτι καφενεία που το απόγευμα γίνονταν και πιτσαρίες, τώρα κάθε γαστρονομική σχολή πρέπει να εκπροσωπηθεί στην πρωτεύουσα της γεύσης των Β. Π. Στα Μελίσσια πλέον μαγαζιά κλείνουν και ανοίγουν πριν πεις «μαύρο πρόβατο» και σε απόσταση περπατήματος στριμώχνονται μπιραρίες, ψαροφαγάδικα, burgers, κεμπαπτζίδικα και gourmet επιλογές. Μεγαλεία και υπερβολή μαζί!

Κάθε λέξη έχει συνέπειες. Κάθε σιωπή το ίδιο.

Η μεγάλη επιτυχία εξαργυρώνεται σε στριμωξίδι. Στην περιοχή το είδαμε να γίνεται αυτό πρώτη φορά στο Kozi’s αλλά είναι νόμος παντού. Με μια πρώτη ματιά ο χώρος φαίνεται όμορφος, ειδικά έξω, κι ας είσαι δίπλα στο δρόμο, καθώς φράζεται από τη βοή της κυκλοφορίας με φυτά και διαχωριστικά. Μέσα κάθονται οι μη καπνίζοντες και αυτό είναι πολύ καλό, γιατί έτσι είναι ουσιαστική και όχι εικονική η διαφορά στον αέρα ως προς τα επίπεδα «τσιγαρομυρωδιάς» (διεθνώς καταρτισμένος δείκτης ομοίως υπολογιζόμενος με το pH στις πισίνες χαχαχα). Αλλά τα τραπέζια είναι πολύ κοντά μεταξύ τους και θα μπορούσα να πω ότι κάθεσαι άνετα μόνο αν μιλάγαμε για αστικές συγκοινωνίες. Όταν το μαγαζί είναι γεμάτο θα δυσκολευτείς να πας τουαλέτα χωρίς να ξεβολέψεις κάποιον. Η οποία είναι unisex και μου έκανε κακή εντύπωση με το βιομηχανικό της στυλ και τη γούρνα για άλογα (αντί νιπτήρα) που μου έφερε μνήμες από παιδικές κατασκηνώσεις.

Ο Θεός έφτιαξε τις τροφές. Και ο διάβολος τις μαγειρεύει.

Στα ουσιαστικά τώρα. Δεν είναι τυχαία η αναγνώριση, ποτέ και πουθενά δεν επιτυγχάνεται με μαϊμουδιές. Το φαγητό είναι πραγματικά προσεγμένο και η βαθμολογία του κυμαίνεται από τη βάση του «τρώγεται» μέχρι το τέλειο «τι λες τώρα». Συγκεκριμένα:

•Ψωμάκι ζεστό και χειροποίητο (και μόλις στα 0,90 €).
•Κριθαρότο λαχανικών. Ε, εγώ δεν τρώω λαχανικά, οτιδήποτε υγιεινό δεν είναι και νόστιμο άλλωστε, γνωστά πράγματα (όχι, κι όμως δε ζυγίζω 150 κιλά). Διάβασα όμως εδώ ότι είναι φοβερό πιάτο και επέμεινα να το πάρουμε για να το χαρεί η γυναίκα μου. Ναι καλά, την πάτησε. Το μισό και βάλε το έφαγα εγώ όταν δεν κοίταγε…
•Χαλούμι με δυόσμο. Όσο όσο. Όσο απλό όσο ακούγεται δηλαδή.
•Τηγανιά. Καλή ποσότητα αλλά τίποτα το ιδιαίτερο.
•«Τσουχτή» ή αλλιώς λιγκουίνι με μυζήθρα και αυγό. Είμαστε μακαρονάδες, τι να κάνουμε. Κολλάνε λίγο τα λιγκουίνι μεταξύ τους αν κρυώσουν και δεν τα φας αμέσως (που να προλάβουμε, ήρθαν όλα γρήγορα. Καλό είναι αυτό το τελευταίο, ε, μην παρεξηγηθώ, κλείνει η παρένθεση) αλλά το νόστιμο είναι νόστιμο.
•Κοτομπριζολάκια με παστουρμά, γραβιέρα και πατάτες τηγανιτές. Εδώ θα ήθελα να σταθώ λίγο παραπάνω. Το κρέας ήταν τόσο τρυφερό και εύγεστο που λυπήθηκα που δεν είχαμε μαζί μας το παιδί. Οι πατάτες φρέσκες, κομμένες στο χέρι και ζεστές. Πάλι λυπήθηκα που έλειπε η junior. Απλά δεν κατάλαβα όμως που ήταν ο παστουρμάς και που ήταν η γραβιέρα. Εκτός αν πρόκειται για λάθος του καταλόγου.

Πρέπει να αποφασίσεις με ποιον θα φας και θα πιείς και μετά τι θα φας και τι θα πιείς.

Ειδική μνεία πρέπει να γίνει στην άψογη και επαγγελματική εξυπηρέτηση. Και εξηγούμε με παράδειγμα: Αρχικά παραγγέλνουμε το κριθαρότο και ρωτάμε αν έχει σκόρδο. Ενημερωμένος ο σερβιτόρος μας απαντά ότι δεν έχει (έχουμε ακούσει άπειρες φορές στις εξόδους μας την απάντηση «θα ρωτήσω στην κουζίνα» και μετά να ξεχνιέται το θέμα). Στη συνέχεια παραγγέλνουμε κεφτεδάκια. Και χωρίς να ρωτήσουμε μας ενημερώνει άμεσα ότι έχουν σκόρδο. Αυτό είναι ο ορισμός του «κάνω κάτι παραπάνω στη δουλειά μου από αυτό που είμαι υποχρεωμένος να κάνω».

Το μαύρο πρόβατο έχει λευκή καρδιά.

Τίμια πράγματα. Χορτάσαμε πλήρως και πληρώσαμε 32 €. Πρωτοτύπησαν κιόλας στο κέρασμα μιας και ήρθε τσιπουράκι στην αρχή του γεύματος αντί για το τέλος, σαν να λέμε καλύτερα να κάνεις προθέρμανση παρά αποθεραπεία. Γενικά έχουν γραφτεί πολλά στο site και από πολύσκουφους χρήστες, τα περισσότερα θετικά, άρα μιλάμε πλέον για «σιγουράκι». Άλλη μια πινελιά και από εμένα για να συμπληρωθεί το μωσαϊκό απόψεων είναι ότι το Μαύρο Πρόβατο είναι ιδανικό για ζευγάρια και παρέες, όχι για οικογένειες, όχι για πρώτα ραντεβού (ε να μην ακούνε οι δίπλα αυτά που λέτε), μόνο μαύρο δεν είναι και σίγουρα όχι πρόβατο, αφού η κουζίνα του αποδεδειγμένα δεν ακολουθεί την πεπατημένη.

09 Μαι 2017

Σε επίσκεψή μου σε κοντινό εστιατόριο στην περιοχή και περνώντας έξω από το μαύρο πρόβατο μου τράβηξε την περιέργεια να ψάξω για αυτό. Μετα από τις κριτικές που διάβασα αποφασίσαμε να το επισκεφτούμε χωρίς κανένα δισταγμό για την επιλογή.
Ωραίος χώρος μεγάλος καθαρός, έχουν αναφερθεί εκτενέστερα οι από κάτω οπότε δεν έχω κάτι άλλο να σημειώσω.
Με το που κάτσαμε το νερό ήρθε μπουκάλι βρύσης (επιτέλους). Μαζί ήρθε σε ένα πιάτο 3-4 παξιμάδια με αρωματικά από πάνω και 2 σφηνάκια ρακή.

Η παραγγελία μας

Σαλάτα δήμητρα
Φρέσκια σαλάτα πράσινη με ωραία βινεγκρετ Σύκα ανθότυρο λάδδι τρούφας

Σαρικόπιτα με ξινομυζηθρα μέλι και σουσάμι
Η γέμιση δεν με ξετρέλανε ήταν λίγο άνοστη για τα γούστα μου.

Φωλιές από κανταίφι τυρί μετσοβόνε μελιτζάνα καρύδια και μαρμελάδα ντομάτας
Πολύ ωραίο πιάτο νόστιμο

Κεμπάπ κοτόπουλο πάνω σε πίτα με σώς γιαουρτιού
Ωραίο πιάτο σωστά ψημένο με πιτούλα δικιας τους εκτέλεσης νόστιμο.

Μοσχαρίσιος σιδηρόδρομος στον Φούρνο με κριθαράκι.
Ήταν στα πιάτα ημέρα. Για 2 άτομα όπως μας ενημέρωσε ο σερβιτόρος που μας πήρε την παραγγελία. Ήταν καταπληκτικό, μου θύμησες τραπέζι στο σπίτι μαμαδιστικο κυριακάτικο φαγητό.

Επιδόρπιο διαλέξαμε τάρτα με πικρή σοκολάτα αλμυρή καραμέλα και παγωτό φυστικοβούτυρο. Ήταν απλά καταπληκτικό.
Ήπιαμε στο τέλος 2 εσπρεσάκια.

Πληρώσαμε μαζί με ένα ποτήρι κρασί 66 ευρώ και νομίζω ότι αξίζει το κάθε ευρώ που δώσαμε σίγουρα είναι από τα μαγαζί που θα ξανά πάω.

10 Απρ 2017

Τα Μελίσσια αποτελούν ένα μοναδικό κατά την γνώμη μου case study για revival άσχετων μέχρι τώρα περιοχών για γαστρονομικές απολαύσεις, και εάν δεν ήταν το Kozi’s να τα βάλει και να τα εδραιώσει στον χάρτη, πιθανότητα ακόμα άγνωστα θα έμεναν.

Πάρα πολύ θετικό φυσικά οτιδήποτε έχει να κάνει με κόσμο που ξοδεύει τα ωραία του λεφτά σε μη αναμενόμενες περιοχές για να μπορούν όλα τα τύπου Μελίσσια των Αθηνών, να βγάζουν κι αυτά το ψωμί τους. Βέβαια το παρκάρισμα, ειδικά Παρασκευή βράδυ να μην το σχολιάσω. Οπλιστείτε με υπομονή και αν έχετε την επιλογή πάρτε το μικρό αμάξι της οικογένειας, αυτό που το «πετάς» παντού και δεν σε νοιάζει? Αυτό. Αλλιώς παρκάρισμά γιοκ.
Το «μαύρο πρόβατο» το είχαμε πολύ καιρό στην λίστα των pending για επίσκεψη και με αφορμή τα γενέθλια του μπαμπά μου χθες, Παρασκευή 07/04 το βράδυ το επισκεφθήκαμε. Φυσικά και ευτυχώς είχαμε πραγματοποιήσει κράτηση, γιατί αλλιώς δύσκολα θα μας βόλευαν κάπου παρότι 4 άτομα.
Ο χώρος εξωτερικά είναι πολύ ωραίος, μεγάλος και φωτεινός. Η πόρτα της εισόδου είναι λίγο δύσκολο να την εντοπίσεις εάν δεν έχεις ξαναπάει, και μάλιστα συνορεύει με ένα άλλο μαγαζί, που σε μπερδεύει λίγο από που να μπω τώρα. Η είσοδος στον χώρο δεν μου έκανε πολύ καλή εντύπωση γιατί την έχουν επεκτείνει και επενδύσει με ένα προστατευτικό πλαστικό προκειμένου να δημιουργήσουν έναν ειδικό-απομονωμένο-χώρο για τους καπνίζοντες. Οπότε μπαίνοντας μέσα αφενός σου έρχεται όλη η κάπνα αφετέρου ανοίγει μια προκατ πόρτα και διασχίζεις έναν προκατ διάδρομο μέχρι να βρεθείς στον κυρίως χώρο.

Ο οποίος κυρίως χώρος πάρα πολύ ανοιχτός, ψηλοτάβανη σάλα, καλή η διαρρύθμιση των τραπεζιών χωρίς να πρέπει να ενοχλήσεις του καθήμενους για να περάσεις, χωρίς να χρειάζεται να στριμωχτείς και να στριμώξεις κάποιον για να κάτσεις! Τα τραπέζια είναι μικρά μαρμάρινα καλυμμένα με λαδόκολλα και με στρωμένα τα σερβίτσια και οι καρέκλες είναι ξύλινες, μοντέρνες και καλοδιατηρημένες, όπως και όλος ο χώρος. Η κουζίνα είναι εμφανής και σαν μαγειρείο η λογική της, με τα πιάτα να «βγαίνουν» μπροστά-μπροστά και το σέρβις να γίνεται άμεσα και γρήγορα.

Για το σέρβις έχω πολύ καλά λόγια να πω: πολύ προσωπικό, νεαρό προσωπικό, κεφάτοι, ευγενέστατοι, απευθύνονται όλοι προς όλους στον πληθυντικό, ταχύτατοι, δεν προλαβαίναμε να ζητήσουμε κάτι και ερχότανε, γνώστες του καταλόγου και γενικά έβλεπες ένα σύστημα να πηγαίνει «ρολόι» σε όλα τα τετραγωνικά, που είναι και πολλά.

Τους αξίζουν πολλά μπράβο δεδομένου ότι εξυπηρετούν πολύ κόσμο καθημερινά και φροντίζουν όλοι να παραμένουν και να φεύγουν ευχαριστημένοι και χορτασμένοι. Οι δε πελάτες πολλοί και ποικίλοι, ζευγάρια, παρέες από μικρές ηλικίες, παρέες από μεγάλες ηλικίες, γονείς με παιδάκια, γονείς με μεγαλύτερα παιδάκια, πολύς κόσμος και διαφορετικό μείγμα.

Ο κατάλογος σαν πρώτη ανάγνωση φαίνεται πολύ ενημερωμένος και to the point για έναν τέτοιον χώρο που τον χαρακτηρίζεις ως κυριλέ μεζεδοπωλείο. Μου άρεσαν πιο πολύ τα πιάτα στο μικρό χαρτί που εσωκλειόταν στον κατάλογο, και υποθέτω προτείνει κάποιου είδους «πιάτα ημέρας» αλλά και νηστίσιμες επιλογές λόγω των ημερών που διανύουμε.

Οι επιλογές μας λοιπόν ήταν:

• Η σαλάτα με μπρεζάολα και σύκα- μια πάρα πολύ δεμένη σαλάτα με τρομερά εύστοχες επιλογές υλικών και πολύ καλές και ποιοτικές πρώτες ύλες. Η μπρεζάολα ήταν πολύ λίγη, μόνο δυο λεπτές φέτες πάνω πάνω σαν γαρνιτούρα πιο πολύ παρά σαν πρωταγωνιστής, οπότε δια του 4 που την μοιραστήκαμε 2 άτομα δεν την απόλαυσαν. Κατά τα άλλα το κατίκι με το αποξηραμένο σύκο, όπως κάθε τυρί με φρούτο, είναι συνδυασμός που σκοτώνει, τουλάχιστον τον δικό μου ουρανίσκο, οπότε μόνο καλά λόγια έχω να πω. Εκτός από την ποσότητα, που σαν γενικότερο συμπέρασμα το γράφω αυτό, οι μερίδες του είναι μικρές και τόσο όσο, η γεύση της πάρα πολύ καλή.

Το θέμα με τις μερίδες όμως θέω να το σχολιάσω λίγο παραπάνω γιατί δεν μπορείς να αποκαλείσε μεζεδωπολείο και οι μερίδες να είναι σχεδόν ατομικές. Αμέσως αμέσως χάνεις το πιο βασικό στοιχείο σου και άρα το DNA του μαγαζιού σου..!

• Γραβιέρα σαγανάκι με μέλι και μαυροκούκι- όπως γράφω και παραπάνω το τυρί με κάποιου είδους γλυκό, είτε είναι φρούτο είτε μέλι/μαρμελάδα κτλ. Είναι από τα αγαπημένα μας πιάτα. Η συγκεκριμένη γραβιέρα δεν έχανε σε τίποτα από γεύση, ούτε από ψήσιμο. Η μόνη μας ένσταση ήταν στην ένταση [??] του μελιού που παραγλύκιζε, ίσως θα προτιμούσαμε έναν άλλον συνδυασμό λίγο λιγότερο λιγοτικό όπως ήταν το μέλι, αλλά γενικά μια safe επιλογή ορεκτικού

• Λινγουίνι με θαλασσινά- τα θαλασσινά ήταν κατεψυγμένες γαρίδες [το έγραψε στον κατάλογο ότι τα είδη αυτά ήταν κατεψυγμένα], 3 στο σύνολο τις μεγάλες, οι οποίες ήρθανε καθαρισμένες από την μέση και πάνω αφήνοντας μόνο το «τράβηγμα» της ουράς για να καθαρίσει ο πελάτης που είναι ένας πολύ λογικός και non-messy τρόπος για να σερβίρεις μια γαρίδα. Οι γαρίδες ήταν μεγάλες και καλοψημένες, λίγο ζουμερές αλλά το κρέας τους ήταν πολύ χορταστικό. Τα λινγουίνι μαγειρεμένα τέλεια και σβησμένα με ούζο, κάτι που το αντιλαμβανόσουν από την ώρα που σερβίρουν το πιάτο και ακόμα αχνίζει. Μια πάρα πολύ καλή μακαρονάδα με θαλασσινά που την προτείνω ανεπιφύλακτα σε όποιον έχει διάθεση για pasta στο εν λόγω μέρος

• Κριθαρότο με λαχανικά- ξανά μικρή μερίδα. Ωραία χυλομένο το κριθαρότο αλλά εικάζω ότι το είχαν χυλώσει και με ζωμό από γλυκιά κολοκύθα γιατί η επίγευση κάθε μπουκιάς έβγαζε μια γλύκα που βάση των συστατικών του, δεν θα έπρεπε να υπήρχε. Σερβιρισμένο σε ένα μικρό πυρίμαχο στρογγυλό πιάτο, αποτελούταν από το κριθαρότο με λωρίδες λαχανικών όπως καρότο, κολοκύθι και πατάτα. Η γλύκα που αναφέρω παραπάνω ήταν ο λόγος που δεν μπόρεσα να ολοκληρώσω το πιάτο αυτό, ενώ είχα πολύ όρεξη ακόμα για να φάω

• Χιουνκιάρ μπεγιεντί- δεν δοκίμασα. Συνοδευόταν όμως με πουρέ μελιτζάνα και τα σχόλια του μπαμπά μου που το επέλεξε ήταν τουλάχιστον διθυραμβικά, κυρίως για την μελιτζάνα. Οπτικά επίσης μικρή μερίδα σερβιρισμένη και αυτή σε ένα μικρό πυρίμαχο στρογγυλό πιάτο

• Κλέφτικο- το κλέφτικο ήταν το μόνο που άργησε πολύ να σερβιριστεί με αποτέλεσμα οι άλλοι 3 να περιμένουμε υπομονετικά σκαλίζοντας ακρούλες από τα πιάτα μας μέχρι να ξεκινήσουμε και οι 4 μαζί το dinner μας. Πάρα πολύ μικρή μερίδα με ελάχιστες τηγανητές πατάτες, αλλά και η μερίδα κρέατος δεν ήταν πολύ γενναιόδωρη. Από τους σερβιτόρους που πηγαινοέφερναν κλέφτικα σε όλο το μαγαζί πάντως, συμπεραίνω ότι είναι από τα best sellers τους, οι εντυπώσεις του συζύγου μου όμως λένε ότι ήταν ένα απλά οκ πιάτο, χωρίς καμία έκπληξη ή αυτό το κάτι που θα το απογειώσει

Για όλα τα παραπάνω συν δυο 2 λίτρα από το χύμα κρασί τους πληρώσαμε 62,80€, δηλαδή περίπου 16€ το άτομο, που οκ δεν το λες και πολλά. Δεν είναι πολλά. Από γεύση δεν τρελαθήκαμε, δεν γευτήκαμε κάτι σουπερ, ούτε κάτι που δεν το τρως παντού και με πολύ λιγότερη προσπάθεια και με πολύ λιγότερο «σικ» περίβλημα, όσο είναι ο χώρος του «μαύρου πρόβατου» στα Μελίσσια.

Δεν μου έμεινε κάτι από τον κατάλογο που να θέλω να δοκιμάσω, δεν θεωρώ ότι το συγκεκριμένο μαγαζί έχει κάτι άλλο να προσφέρει και δεν νομίζω να ξαναπάω. Χωρίς να θέλω να το ακυρώσω εάν μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτή την λέξη, θεωρώ ότι το συγκεκριμένο μαγαζί είναι ένα hype, ένας διάττοντας αστέρας στον γαστρονομικό χάρτη και προσωπικά αμφιβάλλω για την διάρκεια του, γιατί δεν έχει κάτι άλλο να πει και να προσφέρει από αυτό το γρήγορο, το τύπου μαγειρείο, με το ωραίο του περίβλημα, στον τύπου μοντέρνου του χώρο.
Δεν ξέρω, μπορεί και να είμαι άδικη.

Αυτό σαν επίλογος είναι ένα σχόλιο που θα ήθελα να κάνω μετά από 4-5 κριτικές που έχω ήδη γράψει: είμαι αυστηρή αλλά νομίζω δίκαιη. Σέβομαι απόλυτα τους φίλους του ask4food και που γράφουν και που διαβάζουν, κυρίως αυτούς που διαβάζουν γιατί κι εγώ κυρίως σε αυτή την κατηγορία ανήκω. Για αυτό και αποφάσισα να ξεκινήσω να γράφω κριτικές γιατί βαρέθηκα να βλέπω παντού και ανεξαίρετα 4 ντοματούλες σε όλες τις κατηγορίες. Κάτι που εκ των πραγμάτων δεν γίνεται να συμβαίνει. Δεν γίνεται στην πλειοψηφία των κριτικών όλα να είναι τέλεια, ή να αποτυπώνονται ως τέλεια ενώ στην πραγματικότητα είναι απλά μέτρια. Τουλάχιστον εγώ δεν θα δώσω τις 4 ντοματούλες μου παραμόνο εάν όντως με εντυπωσιάσει κάτι.

14 Νοε 2016

Πολλές φορές πήγαμε στο "Μαύρο Πρόβατο" και πάντα ευχαριστηθήκαμε. Η αγάπη μας για το κρασί βρήκε ακόμα καλύτερο έδαφος αφού πρόσθεσαν κάποιες εξαιρετικές ετικέτες σε χαμηλές τιμές ("Μαγικό Βουνό" ερυθρό στα 25€ για καιρό και μετά στα 28€ και πάλι vfm, "Κοκκινόμυλος" στα 27€ κ. ά. ), το φαγητό είναι πάντα νόστιμο και με μικρή ανανέωση ανα εποχή, ο εσωτ. χώρος ΑΚΑΠΝΟΣ όπως πρέπει, ευχάριστος και πολύβουος αν και πολύ στριμωχτός (για να χωρούν οι πολλοί πιστοί θαμώνες), η εξυπηρέτηση από νεαρά παιδιά καλή και με χαμόγελο έστω και με λαθάκια καμιά φορά...

Το κρασί έχει και αλλιώς την τιμητική του από φέτος στο ΜΠ στα Μελίσσια, γιατί όπως θα είδατε κι από την ενημέρωση εδώ στο ask4food διοργανώνονται βραδιές γευσιγνωσίας με το απόλυτο vfm!

Μας αρέσουν οι γευσιγνωσίες, το συνταίριασμα μικρών πιάτων με το ανάλογο ποτήρι κρασί (4-5 διαφορετικά) και έχουμε πάει σε διάφορα εστιατόρια αναρίθμητες φορές. Στο ΜΠ ήταν με τη χαμηλότερη τιμή (20€ το άτομο, χωρίς καμία έξτρα χρέωση, νερό βρύσης και ψωμί ήρθαν κανονικά μαζί με το κλασικό κέρασμα ρακής με παξιμαδάκια-ντιπ που περίμενα ότι θα παραλείψουν στην ειδική βραδιά! ). Πήγαμε λοιπόν 9/11 στη βραδιά με το Κτήμα Πόρτο Καρρά και απολαύσαμε 5 γενναιόδωρα ποτήρια κρασί (τα 2 νέα αφρώδη "Yliana" και "Zoe", το λευκό "Μελισσάνθη", το ροζέ και το ερυθρό Syrah που είναι ακριβή φιάλη... ) με υπέροχο φαγητό:

Ψαρόσουπα πεντανόστιμη, σαλάτα "Μυρτώ" με ψητό μανούρι, μουσακαδάκι με κοτοκιμά και μπεσαμέλ σπανάκι (πολύ καλό! ), μοσχ. στηθοπλευρά με κριθαράκι (τέλεια ψημένο το κρέας, umami το κριθαράκι), και το περίφημο μιλφέιγ μήλου (όλα ατομικά εκτός από τη σαλάτα που ήταν μία ανά 2 άτομα).

Κάποιοι νέοι σερβιτόροι δε γνώριζαν καθόλου το κρασί, με αποτέλεσμα να σερβίρουν με τη σαλάτα το γλυκό ροζέ αφρώδες (ήταν για το επιδόρπιο) αντί για το ξηρό ροζέ που τη συνόδευε. Λάθη γίνονται, αλλά παρόλο που το αναγνώρισα αμέσως χωρίς να δοκιμάσω (από το μπουκάλι και τον αφρισμό φυσικά) και το είπα με σαφήνεια, πήραν τα ποτήρια για να τα επιστρέψουν λίγο αργότερα (τα ίδια) επιμένοντας ότι ήταν το σωστό κρασί (το οποίο άφριζε στα ποτήρια) και χρειάστηκε αρκετή επιμονή από μέρους μου μέχρι να φέρουν το σωστό μπουκάλι και να σερβίρουν εκ νέου. Δεν έπρεπε να αγχωθώ, άλλωστε η πανταχού παρούσα ευγενική ιδιοκτήτρια ήταν κοντά αν χρειαζόταν να καταφύγω και να λυθεί το θέμα... Αργότερα πέρασε (όπως κάθε φορά που πάμε) να ρωτήσει πώς μάθαμε για τη βραδιά γευσιγνωσίας και μάς είπε να δώσουμε αν θέλουμε το e-mail μας για ειδοποιήσεις (το κάναμε ευχαρίστως).

Εννοείται ότι θα ξαναπάμε, και σε γευσιγνωσίες (συνεχίστε τις! ) και σε σαββατιάτικες εξόδους για αλα καρτ δείπνο (ευχόμενοι να συνεχίσουν να παρέχουν μεγάλα κρασιά σε μικρές τιμές! )

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ekatn.