ΤΟ ΜΑΥΡΟ ΠΡΟΒΑΤΟ ΤΟΥ PRESS CAFE ΣΤΑ ΜΕΛΙΣΣΙΑ

Σωκράτους & Ζαίμη 2, Μελίσσια [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Κάθε μέρα από τις 13:00 ως τη 01:00
Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Έχει δίκτυο Wifi Παροχές για ΑμεΑ Φιλικό προς χορτοφάγους Δέχεται πιστωτική κάρτα Take away Υπάρχει εξωτερικός χώρος Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Οταν πριν από δύο χρόνια η Ευδοξία Πάντου και ο Νίκος Κρασσάς άνοιξαν το «Μαύρο Πρόβατο του Press Café» στο Παγκράτι (Αρριανού 31) είχαν στον νου τους μερικές βασικές αξίες, τις οποίες ήθελαν να υπηρετήσουν: ελληνική δημιουργική κουζίνα απολύτως πιστή στις ελληνικές εξαιρετικές πρώτες ύλες, επιμονή στην ποιότητα, εντιμότητα και ευαισθησία απέναντι στην οικονομική κρίση. Το πείραμα πέτυχε! Επειτα από πολλή σκέψη και πολύ περισσότερη προετοιμασία, το «Μαύρο Πρόβατο» αποκτά αδερφάκι στα Μελίσσια: Σωκράτους και Ζαΐμη 2. Το «Μαύρο Πρόβατο του Press Cafe» στα Μελίσσια διατηρεί όλα τα στοιχεία, τα οποία οι θαμώνες εκτίμησαν σε εκείνο του Παγκρατίου.

Γράψε τη δική σου κριτική

Μεζεδοπωλεία - Μελίσσια, Αθήνα

Πολλές φορές πήγαμε στο "Μαύρο Πρόβατο" και πάντα ευχαριστηθήκαμε. Η αγάπη μας για το κρασί βρήκε ακόμα καλύτερο έδαφος αφού πρόσθεσαν κάποιες εξαιρετικές ετικέτες σε χαμηλές τιμές ("Μαγικό Βουνό" ερυθρό στα 25€ για καιρό και μετά στα 28€ και πάλι vfm, "Κοκκινόμυλος" στα 27€ κ. ά. ), το φαγητό είναι πάντα νόστιμο και με μικρή ανανέωση ανα εποχή, ο εσωτ. χώρος ΑΚΑΠΝΟΣ όπως πρέπει, ευχάριστος και πολύβουος αν και πολύ στριμωχτός (για να χωρούν οι πολλοί πιστοί θαμώνες), η εξυπηρέτηση από νεαρά παιδιά καλή και με χαμόγελο έστω και με λαθάκια καμιά φορά...

Το κρασί έχει και αλλιώς την τιμητική του από φέτος στο ΜΠ στα Μελίσσια, γιατί όπως θα είδατε κι από την ενημέρωση εδώ στο ask4food διοργανώνονται βραδιές γευσιγνωσίας με το απόλυτο vfm!

Μας αρέσουν οι γευσιγνωσίες, το συνταίριασμα μικρών πιάτων με το ανάλογο ποτήρι κρασί (4-5 διαφορετικά) και έχουμε πάει σε διάφορα εστιατόρια αναρίθμητες φορές. Στο ΜΠ ήταν με τη χαμηλότερη τιμή (20€ το άτομο, χωρίς καμία έξτρα χρέωση, νερό βρύσης και ψωμί ήρθαν κανονικά μαζί με το κλασικό κέρασμα ρακής με παξιμαδάκια-ντιπ που περίμενα ότι θα παραλείψουν στην ειδική βραδιά! ). Πήγαμε λοιπόν 9/11 στη βραδιά με το Κτήμα Πόρτο Καρρά και απολαύσαμε 5 γενναιόδωρα ποτήρια κρασί (τα 2 νέα αφρώδη "Yliana" και "Zoe", το λευκό "Μελισσάνθη", το ροζέ και το ερυθρό Syrah που είναι ακριβή φιάλη... ) με υπέροχο φαγητό:

Ψαρόσουπα πεντανόστιμη, σαλάτα "Μυρτώ" με ψητό μανούρι, μουσακαδάκι με κοτοκιμά και μπεσαμέλ σπανάκι (πολύ καλό! ), μοσχ. στηθοπλευρά με κριθαράκι (τέλεια ψημένο το κρέας, umami το κριθαράκι), και το περίφημο μιλφέιγ μήλου (όλα ατομικά εκτός από τη σαλάτα που ήταν μία ανά 2 άτομα).

Κάποιοι νέοι σερβιτόροι δε γνώριζαν καθόλου το κρασί, με αποτέλεσμα να σερβίρουν με τη σαλάτα το γλυκό ροζέ αφρώδες (ήταν για το επιδόρπιο) αντί για το ξηρό ροζέ που τη συνόδευε. Λάθη γίνονται, αλλά παρόλο που το αναγνώρισα αμέσως χωρίς να δοκιμάσω (από το μπουκάλι και τον αφρισμό φυσικά) και το είπα με σαφήνεια, πήραν τα ποτήρια για να τα επιστρέψουν λίγο αργότερα (τα ίδια) επιμένοντας ότι ήταν το σωστό κρασί (το οποίο άφριζε στα ποτήρια) και χρειάστηκε αρκετή επιμονή από μέρους μου μέχρι να φέρουν το σωστό μπουκάλι και να σερβίρουν εκ νέου. Δεν έπρεπε να αγχωθώ, άλλωστε η πανταχού παρούσα ευγενική ιδιοκτήτρια ήταν κοντά αν χρειαζόταν να καταφύγω και να λυθεί το θέμα... Αργότερα πέρασε (όπως κάθε φορά που πάμε) να ρωτήσει πώς μάθαμε για τη βραδιά γευσιγνωσίας και μάς είπε να δώσουμε αν θέλουμε το e-mail μας για ειδοποιήσεις (το κάναμε ευχαρίστως).

Εννοείται ότι θα ξαναπάμε, και σε γευσιγνωσίες (συνεχίστε τις! ) και σε σαββατιάτικες εξόδους για αλα καρτ δείπνο (ευχόμενοι να συνεχίσουν να παρέχουν μεγάλα κρασιά σε μικρές τιμές! )

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ekatn.

Μεζεδοπωλεία - Μελίσσια, Αθήνα

Τετάρτη του Αγ. Δημητρίου και κλείσαμε τραπέζι για 6 άτομα στους καπνίζοντες στον έξω χώρο με τις τζαμαρίες, που είχε αρκετή φασαρία λόγω πολυκοσμίας και της σχετικά κοντινής απόστασης των τραπεζιών.

Παρ’αυτά το Service υπήρξε υποδειγματικό, γρήγορο και φιλικό. Σε εξυπηρετούσαν άμεσα και σωστά.

Καλοσώρισμα με φρυγανισμένα παξιμαδάκια και ντιπ σάλτσα τομάτας και από ένα σφηνάκι ρακί.

Στο φαγητό μείναμε ικανοποιημένοι από τα περισσότερα πιάτα.

Η σαλάτα Δήμητρα πολύ καλή, η σαλάτα Μυρτώ καλή.
Ψητά μανιτάρια πλευρώτους καλά.
Πατάτες ξεροψημένες χειροποίητες πολύ καλές.
Φωλιές από κανταΐφι μέτριο.
Ψητό ταλαγάνι καλό.
Μελιτζανοσαλάτα πολύ καλή.

Κοτομπριζολάκια σχάρας με πατάτες τηγανιτές πολύ καλά.
Μπιφτέκια σχάρας με τηγανιτές πατάτες όχι κάτι το ιδιαίτερο.
Χοιρινά μπριζολάκια με πουρέ και σταφίδα καλά.
Αρνάκι σούβλας για δύο άτομα πολύ καλό.

Μπύρες Fischer παγωμένες, σε παγωμένα ποτήρια, επίσης σε παγωμένα ποτήρια βαρελίσια ωραία Κρητική μπύρα, δεν θυμάμαι το ονομά της.

Μιλφέιγ μήλου με σάλτσα καραμέλας καταπληκτικό.
Τάρτα με σοκολάτα bitter, αλμυρή καραμέλα και φυστικοβούτυρο παγωτό, στους περισσότερους δεν άρεσε.

Κόστος 150 ευρω.

Οι τουαλέτες στον ημιόροφο ήταν πεντακάθαρες.
Το Parking αρκετά δύσκολο.

Μεζεδοπωλεία - Μελίσσια, Αθήνα

Το εστιατόριο το γνωρίσαμε ενάμιση χρόνο πριν, όταν επισκεφθήκαμε το "Οξύμωρον", που βρίσκεται ακριβώς απέναντι.
Βλέποντας τον χαμό απο τον κόσμο, σκεφτήκαμε πως κάτι καλό θα " παίζει" εκεί..

Κάτσαμε στον εξωτερικό χώρο, που είναι και η είσοδος του μαγαζιού.
Εκεί έχουν βγάλει πολλά τραπέζια, δίπλα ακριβώς στον πολυσύχναστο δρόμο.

Μας έφεραν για καλωσόρισμα ένα μπουκάλι νερο βρύσης, 4 παξιμαδάκια με ντηπ απο σάλτσα τομάτας και δυο σφηνάκια ρακή.

Παραγγείλαμε ψητό ταλαγάνι(4,9€).
Είχε σαν συνοδευτικό δυο κομμάτια τομάτα και κάτι σαν πίτα ολικής, που έμοιαζε με πατατάκι φούρνου.

Ψαρονέφρι με σωτέ κολοκύθι και σάλτσα ξινομυζήθρας(7,2€).
Εδώ, μας τα χάλασαν..
Το πιάτο, οπτικά, θύμιζε μια γκριζοπράσινη λάσπη, οπου δεν ξεχώριζες που ήταν το ψαρονέφρι και πού το κολοκύθι.
Στη γεύση, το κρέας μου φάνηκε άνοστο και μόνο η σάλτσα του φαγητού βελτίωνε λίγο το πιάτο.
Κοτομπριζολάκια με παστουρμά(8€).
Εδώ τα πράγματα ήταν σαφώς καλύτερα.
Κοτόπουλο απο μπούτι, ξεκκοκαλισμένο, παστουρμάς, τομάτα και τυρί όλα μαζί σε ένα κατσαρολάκι που μόλις το έβγαλαν απο τον φούρνο.
Παράπονο δεν είχαμε, μόνο που τα υλικά δεν ήταν "δεμένα" μεταξύ τους.

Μπιφτέκι σχάρας με τηγανητές πατάτες. (8€).
Το πιάτο ήρθε χωρίς κάποιο άλλο συνοδευτικό, πχ τομάτα, λίγη σως, μουστάρδα κλπ.
Οι πατάτες δεν ήταν προτηγανισμένες και τα μπιφτέκια πολύ γευστικά, αν και με υπερβολικό κρεμμύδι μέσα.

Στο τέλος δεν μας κέρασαν κάποιο φρούτο ή γλυκό.
Με αυτά, συν δυο μπύρες, πληρώσαμε 35€,, που τα θεωρώ πολλά, γιατί δεν πήραμε επιπλέον σαλάτα, ψωμί ή κάποιο άλλο κυρίως πιάτο.

Μεζεδοπωλεία - Μελίσσια, Αθήνα

Δεν έχω επισκεφθεί και μάλλον ούτε πρόκειται μελλοντικά το ΜΑΥΡΟ ΠΡΟΒΑΤΟ στο Παγκράτι. Δεν μπορώ να πω ότι δεν με ιντρίγκαρε το concept του, αλλά αρνούμαι να δεχθώ ότι (πιθανόν) μπορεί να φάω στο πεζοδρόμιο ενός δρόμου, ‘’αγκαλιά’’ με ένα παρκαρισμένο αυτοκίνητο και τους διερχόμενους πεζούς. Άντε να πιω ένα καφέ, πες ότι αυτό το δέχομαι και αυτό υπό προϋποθέσεις, να υπάρχει μια ανοιχτωσιά, μια θέα βρε αδερφέ, όχι ένα στενό και αδιάφορο δρομάκι στο ‘’συνωστισμένο’’ Παγκράτι.

Όμως στο φαγητό είναι λογικό να υπάρχουν κάποιες άλλες στοιχειώδεις απαιτήσεις εκ μέρους ενός τυπικού πελάτη, όπως θέλω να πιστεύω ότι είμαι. Από την στιγμή όμως που το προβατάκι ‘’κλωνοποιήθηκε’’ και άρχιζε να βελάζει και στα Μελίσσια, μια σαφώς πιο συμπαθητική και λιγότερο ‘’πνιγμένη’’ περιοχή, τότε ναι οφείλω να ομολογήσω ότι άλλαξα γραμμή πλεύσης και το έβαλα σφαίρα στην short list μου.

Tο ΜΑΥΡΟ ΠΡΟΒΑΤΟ είναι σίγουρα ένα case study ή αλλιώς το talk of the town της τελευταίας διετίας. Διαβάζοντας διαδικτυακά άρθρα δεξιά και αριστερά, κατέληξα ότι η επιτυχία του συνίσταται στο ιδιαίτερα ιντριγκαδόρικο όνομά του, την πρωτότυπη διακόσμηση του, την απλή, συμπαθητική και λίγο πειραγμένη κουζίνα του, τις εξαιρετικές τιμές του και τέλος το φιλικό service. Πάμε όμως να δούμε παρέα τι έδειξε το δικό μας test drive.

Κυριακή 6 Δεκεμβρίου 2015, ώρα 17:00, άτομα 2, χωρίς κράτηση (δείτε γιατί το τονίζω).

Θα ξεκινήσω κατά την προσφιλή μου συνήθεια με τον χώρο. Ίσως η προσέγγιση μου σας φανεί λίγο ‘’αιρετική’’, αλλά πιστέψτε με αποτελεί προϊόν εκτεταμένης ανάλυσης. Είναι στην ουσία ένα νεομεζεδοπωλείο, οπότε τι σας έρχεται αμέσως κατά νου; Ένας χώρος χαρούμενος, φιλόξενος, με ευχάριστες διακοσμητικές πινελιές, είναι η δική μου προσέγγιση.

Μπορεί όμως μια Ολλανδέζα διακοσμήτρια, όπως αυτή που ανέλαβε την διακόσμηση να μπει στην καρδιά και την ψυχή ενός Έλληνα και να προσεγγίσει το concept ενός μεζεδοπωλείου, όπως αυτός το γνωρίζει; Η απάντηση κατά την ταπεινή μου γνώμη και χωρίς να θέλω να υποτιμήσω την δουλειά της διακοσμήτριας είναι πως όχι!!

Ο χώρος θα μπορούσε να ανήκει σε ένα premium νεομπεργκεράδικο, σε ένα lounge δήθεν εστιατόριο μοριακής γαστρονομίας, σε ένα επαρχιακό νεοφαστφουνάδικο που θέλει να εντυπωσιάσει, ή ακόμη λόγω διάταξης και ‘’στριμώγματος’’ των τραπεζιών, στα εστιατόρια των στρατιωτών του 6ου Συντάγματος Πεζικού. Όμως η υπερμοντέρνα (νέο)industrial ‘’αφαιρετική διακόσμηση’’ με το άφθονο τζάμι, το γυμνό τσιμέντο και τα μουντά-σκούρα χρώματα που κυριαρχούν, ο ανάλογος φωτισμός, η open kitchen και η πλήρη απουσία κάποιας μουσικής, φέρνουν άλλους συνειρμούς και δεν βοηθούν τον πελάτη να χαλαρώσει και να νοιώσει οικεία. Στα θετικά του χώρου θα μνημονεύσω τον σωστό διαχωρισμό καπνιστών και μη, τον λιγότερο συνωστισμένο χώρο στο πατάρι, τις προσεγμένες τουαλέτες και το σωστά ρυθμισμένο σύστημα κλιματισμού.

-Τάσο έκλεισες τραπέζι; Ήταν η ερώτηση της γυναίκας μου.

-Έλα μωρέ σιγά μην δεν βρούμε τραπέζι στις 17:00. Μάλλον εμείς, δύο με τρείς ξεχασμένες παρέες και τα γκαρσόνια θα είμαστε!!

Ναι καλά το άλλο με τον Τοτό το ξέρετε; Το μαγαζί ήταν πίττα ακόμη και στην αγαπημένη μου β΄ βάρδια και στην αναμονή βρίσκονταν ήδη 2 με 3 άλλες παρέες. Χλόμιασα δεν το είχα καν φανταστεί. Ευτυχώς σταθήκαμε τυχεροί, οι άλλες ήταν μεγαλύτερες παρέες και με την βοήθεια της τύχης και της ευγενέστατης hostess, στα 3΄ λεπτά είχε αδειάσει ένα δυάρι τραπέζι. Το service λοιπόν ξεκίνησε με γκολ από τα αποδυτήρια και πάνω κάτω έτσι συνέχισε σε όλη την παραμονή μας. Θα μπορούσα συνοπτικά να το χαρακτηρίσω ως επαγγελματικό, κατηρτισμένο, επεξηγηματικό και υπομονετικό (παρά την πολυκοσμία). Αν ήταν λίγο πιο φιλικό, πρόσχαρο και χαμογελαστό, όπως αρμόζει σε ένα μεζεδοπωλείο, τότε θα βαθμολογούσα με τέσσερις ντοματούλες. Η ροή των πιάτων στο σωστό αγαπημένο μου τέμπο, σε δόσεις τόσο όσο. Τέλος αναχωρώντας, μια ευγενέστατη κυρία (ίσως η ιδιοκτήτρια;) μας ρώτησε τις εντυπώσεις μας.

Η κάρτα του menu είναι διαθέσιμη on line και κρίνω σκόπιμο να τονίσω ότι είναι στην σωστή έκταση και περιλαμβάνει προτάσεις δημιουργικής κουζίνας, πλήρως κατανοητές και ενδιαφέρουσες, που καλύπτουν τα γούστα του τυπικού πελάτη.

Δοκιμάσαμε:
-Για καλωσόρισμα μας προσφέρθηκαν τα κλασικά παξιμαδάκια, με ένα μάλλον άχρωμο ντιπάκι ντομάτας και δύο σφηνάκια συμπαθητικής ρακής.

-Σαλάτα με φακές, λαχανικά, σολωμό και vinaigrette πορτοκαλιού. Πρωτοτυπήσαμε αλλά δεν το μετανιώσαμε, διότι όλοι πάνω κάτω διαλέγουν τη Μυρτώ ή την Δήμητρα. Οι φακές τέλεια εκτελεσμένες, τα λαχανικά ψιλοκομμένα, ο σολομός και η αρωματική vinaigrette, συνθέτουν ένα εξαιρετικό αποτέλεσμα.

-Κριθαρότο λαχανικών. Ισορροπημένη γεύση, τα τέλεια εκτελεσμένα λαχανικά, το ποιοτικό λιωμένο τυράκι και το al dente κριθαράκι μας απογείωσαν. ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ

-Κεφτεδάκια με ούζο και δυόσμο. Αφράτα, ντελικάτα, σωστά ψημένα και στραγγισμένα κεφτεδάκια, με μια αξιοζήλευτη αρμονία των συστατικών που ‘’ακούγονταν’’ όλα στον σωστό τόνο.

-Χουνκιάρ μπεγιεντί. Ποιοτικά συστατικά, ήθελα λίγο πιο έντονη την παρουσία του πουρέ μελιτζάνας.

-Ψαρονέφρι σωτέ με ψητά κολοκύθια, ξυνομυζήθρα και φρέσκο θυμάρι. Το ψαρονέφρι ‘’αφρός’’, έδενε πολύ αρμονικά με τα λοιπά συστατικά, τα οποία ‘’ακούγονταν’’ (όπως και τα κεφτεδάκια), με το όξινο της υπόθεσης στον σωστό τόνο. Η σαλτσούλα προσφέρεται για ωραίες ‘’βούτες’’. ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ

-Για επιδόρπιο προτιμήσαμε ένα αξιοπρεπές μιλφέιγ μήλου με σάλτσα καραμέλας.

-Ένα μπουκάλι ευκολόπιοτο Κύκλος Βογιατζή αγιωργίτικο στα 9,70€. Αυτά να τα βλέπουν κάποιοι άλλοι ‘’ξύπνιοι’’ εστιάτορες, που τιμολογούν 10€ το λίτρο, χύμα κρασί αμφιβόλου ποιότητας.

Check please
Στα 44,20€ με αναλυτική απόδειξη.

Κατέληξα ότι:
Το ΜΑΥΡΟ ΠΡΟΒΑΤΟ μπορεί να είναι trendy, αλλά δεν θα σας πουλήσει ‘’φύκια για μεταξωτές κορδέλες’’. Υπόσχεται Ελληνική δημιουργική κουζίνα, με εξαιρετικές πρώτες ύλες, μια τίμια σχέση ποιότητας-τιμής και σεβασμό στον πελάτη, ο οποίος θα απολαύσει το γεύμα του σε ένα θερμό κλίμα. Αν λοιπόν εξαιρέσουμε τον μάλλον ‘’ψυχρό’’ και υπέρ του δέοντος industrial χώρο του, μπορώ να σας διαβεβαιώσω ότι θα φανεί αντάξιο των υψηλών προσδοκιών σας.

Υ. Γ Tip προς ναυτιλομένους. Κάντε κράτηση οπωσδήποτε. Στην rush hour οτιδήποτε άλλο είναι μάλλον αδιανόητο!!

Μεζεδοπωλεία - Μελίσσια, Αθήνα

Έχοντας γράψει παλαιότερα κριτική για το πρωτότοκο μέλος της οικογενείας, δεν ήξερα κατά πόσο θα είχα τη δυνατότητα να γράψω και για το κλωνοποιημένο αδελφάκι στα Μελίσσια. Αυτές οι σκέψεις τριγύριζαν στο μυαλό μου πριν πάω. Γιατί μετά τις επισκέψεις διαπίστωσα ότι, όπως όλα τα αδερφάκια δίδυμα και μη, έχουν ομοιότητες αλλά και πολλές διαφορές.

Και εξηγούμαι:
Χώρος: Δαγκωτό Μελίσσια. Κερδίζει από τα αποδυτήρια. Δεν γίνεται καν σύγκριση. Δεν εκνευρίζεσαι ψάχνοντας αρκετή ώρα να βρεις να παρκάρεις στο Παγκράτι, ούτε κάθεσαι στριμωχτά στον εσωτερικό χώρο ή στο πεζοδρόμιο στις άβολες μεταλλικές καρέκλες, δίπλα στα παρκαρισμένα αυτοκίνητα και τον κόσμο που συνεχίζει να περνάει από μπροστά σου.

Κινείσαι άνετα στην Λ. Πεντέλης, στο τέρμα της στρίβεις για Μελίσσια, περνάς Φανάκι, Kozis και στη γωνία στρίβεις αριστερά. Παρκάρεις άνετα όπου βρεις. Μπροστά από το μαγαζί, δίπλα από το μαγαζί, πίσω από το μαγαζί, απέναντι από το μαγαζί. Κατεβαίνεις βρίσκεις τραπέζι έπειτα από κράτηση, μέσα, έξω ή πάνω και κάθεσαι άνετα. Ο χώρος μοντέρνος, εξωτερικά κυριαρχεί το μαύρο χρώμα στις άνετες καρέκλες, απόσταση ανάμεσα στα τραπέζια, με αρκετά φυτά και δεντράκια πέριξ του χώρου. Εσωτερικά, τζαμαρία πέριξ με χαρακτηριστικό το μαύρο πρόβατο, απόχρωση του άσπρου στις καρέκλες, ανοιχτή κουζίνα και κλασσικά ο μαυροπίνακας δίπλα του, φωτιστικά πολλά βιομηχανικού στυλ, άνετα τραπέζια.

Εξυπηρέτηση: Στα σημεία Μελίσσια. Ευγενικά νεαρά άτομα που ενδιαφέρονται να περάσεις καλά, αν έφαγες καλά, πρόθυμα να ακούσουν τα παράπονά σου, αν υπάρχουν. Επεξηγήσεις των πιάτων ημέρας αλλά και του υπόλοιπου μενού αν δεν το γνωρίζεις. Στην εξυπηρέτηση, όπως και στο Παγκράτι, το καλωσόρισμα με το κλασσικό πλέον σφηνοπότηρο ρακή με τις φρυγανισμένες φέτες μπαγκέτας με ψιλοκομμένη ντομάτα και μυρωδικά. Και γιατί κερδίζει στα σημεία; Διότι στα Μελίσσια δεν δουλεύει με βάρδιες όπως λόγω χώρου στο Παγκράτι, ούτε ενώ του έχεις πει να μην σε βάλει σε τραπέζι που χτυπάει ο ήλιος διότι έχεις μικρό παιδί αυτός το ξεχνάει και σε τοποθετεί με τον ήλιο κατάματα. Λεπτομέρειες θα πει κάποιος αλλά….

Φαγητό: Και εδώ στα σημεία Μελίσσια. Μα καλά ίδιος ιδιοκτήτης, δεν έχουν το ίδιο μενού; Μέχρι την στιγμή που σταμάτησα τις επισκέψεις στο Παγκράτι δεν υπήρχαν πιάτα ημέρας. Το μαγαζί των Μελισσίων το γνώρισα με πολλά και πολύ καλά πιάτα ημέρας. Ιδιαίτερη μνεία στο μιλφέιγ μελιτζάνας μια παραλλαγή του αλλιώτικου μουσακά που είχε, με κιμά από κοτόπουλο και μπεσαμέλ από σπανάκι. Μυρωδάτη μαριναρισμένη ντομάτα, μυρωδικά, πλούσια ποσότητα γαλοτύρι και υπέροχη μελιτζάνα. Άνετα ορεκτικό για 4 άτομα, επί 2 για παραπάνω. Μικρή μερίδα και μικρή η τιμή του. Άλλωστε αυτή είναι και η φιλοσοφία του μαγαζιού. Χαμηλές τιμές έτσι ώστε να μπορείς να δοκιμάσεις πολλά πιάτα. Sticks κολοκυθιού με sauce απαλή τύπου τζατζικιού, τα οποία ξεπέρασαν κάθε προσδοκία. Μας έκαναν να ξεχάσουμε τα μέχρι τώρα αντίστοιχα sticks άλλων μεζεδοπωλείων. Τραγανά, γευστικά, χωρίς ίχνος λαδίλας, ορεκτικό απλό αλλά προσεγμένο, φτιαγμένο με μεράκι.

Χαλούμι σχάρας με δυόσμο λουκούμι, εφάμιλλο της παραλλαγής που προσφέρεται στις ταβέρνες της παλιάς πόλης της Λευκωσίας.
Σαλάτα Μυρτώ ισάξια της Δήμητρας που προτιμούσαμε συνήθως στο Παγκράτι με πρασινάδα, ψημένο μανούρι, ψιλοκομμένους ξηρούς καρπούς πορτοκάλι και sauce βατόμουρο. Ενδιαφέρουσα παρουσίαση και γεύση με έντονη την γεύση από το βατόμουρο, θα εμείνω στην Δήμητρα με το ανθότυρο, το σύκο και την brezaola, ιταλικό αλλαντικό από ωριμασμένη βοδινή μπριζόλα σε λεπτές φέτες.
Κεφτεδάκια με ούζο και δυόσμο, αφράτα γευστικά και μαλακά εσωτερικά, φουλ κυμαδίσια με το ούζο όμως να μην δίνει έξτρα άρωμα.

Χοιρινή τηγανιά σβησμένη με κρασί, μικρά μαλακά κομμάτια χοιρινό, χωρίς ίχνος λίπους με σάλτσα για πολλές βούτες από το φρέσκο καυτό ψωμί παραγωγής του Πρόβατου, πολύ καλύτερη η εκτέλεση από την αντίστοιχη του Παγκρατίου.
Κοτομπιφτέκια σχάρας με sauce γιαουρτιού και σαλάτα λαχανικών στο πιάτο πολύ καλά, όπως και το τρυφερό μαριναρισμένο φιλέτο κοτόπουλο.
Συνοδέψαμε με πολύ καλή ρακή. Υπάρχει επίσης μεγάλη ποικιλία από κρασιά εμφιαλωμένα και μη, αλλά και κάποιες μπύρες.

Ειδική μνεία στην ανανεωμένη λίστα γλυκών όλα super. Δοκιμάσαμε πειραγμένο μιλφέιγ μήλου με σάλτσα καραμέλας, μια mouse λεμονιού με καραμελωμένα αμύγδαλα και ένα σουφλέ σοκολάτας με κρέμα γάλακτος πολύ καλύτερο από τις προηγούμενες φορές που τοχα δοκιμάσει.
Σχέση τιμής – φαγητού: Κλασσικά ισοπαλία. Για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε με το tip 70 ευρώ τα 4 άτομα, τιμή αρκετά φιλική. Δεν διαπίστωσα αύξηση τιμών λόγω ΦΠΑ, το νερό ήρθε σε κανάτα δικιά τους και ανανεωνόταν και φυσικά όπως μας έχει μάθει το Πρόβατο το κέρασμα στην αρχή δεν χρεώνεται, δεν υπάρχει κουβέρ και το ψωμί έρχεται εφόσον το ζητήσεις και χρεώνεται.

Συμπερασματικά, οι λάτρεις του Πρόβατου θα συνεχίσουν να το επισκέπτονται και αναμένονται και νέοι επισκέπτες οι οποίοι μπορεί να είχαν απογοητευτεί κατά τις επισκέψεις τους στο Παγκράτι, στα Μελίσσια όμως θα φύγουν χαμογελαστοί.
Αναμένω να δω κατά πόσο μπορεί να κοντράρει στα ίσια το αντίπαλο δέος που ακούει στο όνομα ‘’Οξυμωρον’’ και αποτελεί παλιά καραβάνα στην περιοχή.

Μεζεδοπωλεία - Μελίσσια, Αθήνα

Για το "Μαύρο Πρόβατο" Μελισσίων συνοπτικά θα πω ότι είναι ένα αξιοπρεπές, από κάθε άποψη, εστιατόριο, που θα προτιμήσει κάποιος για μια συμβατική έξοδο. Τίποτα δεν είναι αξιοπρόσεχτο σε αυτό το μαγαζί, αλλά και τίποτα δυσάρεστο ή απορριπτέο. Το περιβάλλον είναι διακριτικό, καθαρό, ρέπει προς το "πολυτελές" της προ κρίσεως περιόδου, είναι όμως αδιάφορο, οι γεύσεις του δεν απογοητεύουν αλλά και δεν απογειώνουν, το service επαγγελματικό - διακριτικό και άμεσο, οι τιμές του εντιμότατες. Συγκεκριμένα, παρέα πέντε ατόμων παραγγείλαμε:

Για καλωσόρισμα προσφέρουν τσικουδιά και παξιμαδάκι με κάποιο ντιπ, τίποτα το ιδιαίτερο αλλά πάρα πολύ ευγενικό που σε προδιαθέτει θετικά.

- σαλάτα "Μυρτώ" με σαγκουίνι και μαρμελάδα κόκκινων φρούτων, δροσερή αλλά μέτρια σαν γεύση
- αρμιρίκια με ντομάτα, παξιμαδάκι και ταραμοσαλάτα, απρόσμενα ενδιαφέρουσα πρόταση
- ταραμοσαλάτα, συμπαθητική
- 2 πατάτες τηγανητές, χειροποίητες πολύ καλές
- 2 πιτάκια Καισαρείας, καλοφτιαγμένα και νόστιμα
- 2 πλευρώτους με κάτι - που δεν θυμάμαι - σε φωλίτσα καταίφι, σχεδόν άγευστο
- ρυζότο λαχανικών, καλοφτιαγμένο και πάρα πολύ νόστιμο
- χουνκιάρ μπειντί, νόστιμο αλλά δύσπεπτο
- μοσχαρίσιο συκώτι τηγανιτό - αφράτο και πεντανόστιμο
- 2 κιλά κρασί λευκό μοσχοφίλερο - παγωμένο και αρωματικό
- 2 μπύρες Fischer
- 1 perier, 1 coca light
- 1 μους λεμόνι, δροσερή αλλά μέτρια
- 1 κέικ καρότο, μέτριο
- 1 μιλφέιγ μήλου, ενδιαφέρουσα γέμιση αλλά το προτιμούσα με το κλασσικό φύλλο mille-feuille.

(Εντάξει το παρακάναμε κι εμείς, παραγγείλαμε σαν να είχαμε να φάμε τρεις μέρες)

Για τα παραπάνω πληρώσαμε € 20 ανά άτομο με τα pourboire και αποχωρήσαμε όλοι ευχαριστημένοι.
Θα σημειώσω ότι το βράδυ είχα δυσπεψία - αλλά πιθανότατα δεν φταίει η κουζίνα τους αλλά η πολυποικιλία των γεύσεων και η λαιμαργία μου.
Να συμπληρώσω ότι εξίσου καλά έχουμε φάει στο "Μαύρο Πρόβατο" Παγκρατίου, που όμως δυστυχώς είναι πολύ στριμωγμένα τα πράγματα, από χωρικής απόψεως.

Μεζεδοπωλεία - Μελίσσια, Αθήνα

Το μαύρο πρόβατο ανήκει στην αγαπημένη κατηγορία: Μεζεδοπωλείο με δημιουργική κουζίνα. Και φυσικά το μάυρο πρόβατο το πετυχαίνει πολύ καλά. Ίσως όχι τόσο καλά όσο αντίστοιχα μεζεδοπωλεία (βλ. Μάνη Μάνη) αλλά είναι μια αξιόπιστη και αξιοπρόσεχτη επιλογή σε μια περιοχή που γίνεται όλο και πιο ελκυστική. Αναφέρομαι στα Μελίσσια με το Cozy's, το Οξύμωρο κ. α

Στα πιάτα που επιλέξαμε (σημειώνω ότι όλες οι μερίδες είναι μικρές) ξεχωρίζουν (με πολύ μεγάλη απόσταση) το κριθαρότο λαχανικών (που το αναφέρουν όλοι μα όλοι στις κριτικές τους και δικαίως) και το μοσχαρίσιο συκώτι γαρνιρισμένο με κρεμμυδάκι (πολύ καλά μαγειρεμένο).

Τα κεφτεδάκια με το ούζο, η πίτα με το σουσάμι και το μέλι, η σαλάτα Μυρτώ ήταν απλά αποδεκτές χωρίς να σε απογοητεύουν αλλά σίγουρα και χωρίς να σε ενθουσιάζουν.

Η χοιρινή τηγανιά ήταν η μεγάλη απογοήτευση (με αυτή την κλασική αποτυχία που το κρέας μετατρέπεται σε λάστιχο) και αναγκαστήκαμε να την επιστρέψουμε. Συμπαθέστατη η αντίδραση του σερβιτόρου μάλλον μικροπρεπής η αντίδραση της ιδιοκτησίας που το χρέωσε ενώ οριακά είχαμε ακουμπήσει 2 κομμάτια.

Το καλύτερο για το τέλος (πάλι αναφέρεται σε όλες τις κριτικές και μπράβο τους). Τι γλυκάρα ήταν αυτή! Μιλφέιγ με κρέμα μαγαδασκάρης και μήλο στο κάτω μέρος και κάλλιστα θα μπορούσαμε να έχουμε φάει ένα ταψί.

Πολύ σημαντικό επίσης ότι 3 άτομα πληρώσαμε 40 ευρώ οπότε προτείνεται εύκολα.

Τραγούδι για Κυριακή Βράδυ:

Λεωνίδας Μπαλάφας Πυροσβεστήρας

https: //www. youtube. com/watch?v=liml4sCCKho

Μεζεδοπωλεία - Μελίσσια, Αθήνα

Μαύρο πρόβατο: ευρηματικός τίτλος που σε κεντρίζει να επισκεφτείς το συγκεκριμένο μεζεδοπωλείο πέρα και από τη φήμη που το ακολουθεί. Πρωτίστως να σημειώσω ότι από πλευράς χώρου μόνο μεζεδοπωλείο δεν θυμίζει. Περισσότερο παραπέμπει σε εστιατόριο και μάλιστα πολυτελείας.

Ο χώρος αρκετά μεγάλος με πολλά τραπέζια. Χωρίζεται σε 2 μέρη: το ένα είναι ο εξωτερικός χώρος που έχει κλειστεί τώρα το χειμώνα και έχει αυτές τις σόμπες υγραερίου σαν μανιτάρια που όμως ζεσταίνουν αρκετά. Το διαπίστωσα καθώς ήταν μια από τις πιο παγωμένες μέρες αυτή που πήγα.

Αυτός ο χώρος απευθύνεται σε όσους καπνίζουν και ο άλλος είναι ο καθαρά εσωτερικός χώρος που προορίζεται για τους μη καπνίζοντες. Συνδυάζει κατά τη γνώμη μου το παραδοσιακό (ξύλο) με το μοντέρνο στοιχείο (σίδερο, βιομηχανικό design). Τέλος υπάρχει και πατάρι (ημιόροφος). Εντύπωση μου έκανε το γεγονός ότι μοιράζουν κουβερτούλες προληπτικά για όσους υπάρχει πιθανότητα να κρυώσουν.

Εξυπηρέτηση: εξαιρετική και εξηγούμαι: πολύ γρήγορη παρά τον πολύ κόσμο, με χαμόγελο και απίστευτη ευγένεια. Τα πιάτα ήρθαν γρήγορα και με τη σειρά που έπρεπε παρά τον πανικό που επικρατούσε, γεγονός που δείχνει καλό συντονισμό και εξαιρετική οργάνωση.

Οι σερβιτόροι μας ρώτησαν 1-2 φορές αν ήταν όλα καλά και αν είχαμε κάποιο παράπονο. Γενικότερα δεν χρειάστηκε να ζητήσουμε κάτι, γιατί προλάβαιναν να διαπιστώσουν τυχόν έλλειψη ψωμιού, νερού κλπ στο τραπέζι μας.

Ο κατάλογος περιλαμβάνει κατά βάση μεζέδες, γεγονός που σου επιτρέπει να παραγγείλεις και να δοκιμάσεις περισσότερα πιάτα ακόμη κι αν έχεις πάει με μικρή παρέα. Έχει και κάποια κυρίως πιάτα σε αντίστοιχη μερίδα. Γενικά έχει αρκετές επιλογές και σε ζεστά και σε κρύα ορεκτικά και το κυριότερο και σε κρεατικά και σε ψαρικά, θαλασσινά. Επίσης έχει και κάποια extra πιάτα ημέρας και τα κλασικά κρεατικά της ώρας.

Στην αρχή έρχεται για καλωσόρισμα ντιπ με ντοματούλα και παξιμαδάκια συνοδεία τσίπουρου, από τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει.

Παραγγείλαμε: ζεστή πατατοσαλάτα σε μια εκδοχή που δεν έχω ξαναφάει με πατατούλες βραστές με τη φλοίδα τους, εκδοχή που μου άρεσε αρκετά, κεφτεδάκια ούζου με μαραθόριζα, μαστέλο εξαιρετικό, γαρίδες πεντανόστιμες με μαραθόριζα και ούζο, πατάτες τηγανητές σε ελαιόλαδο, κλασική διαχρονική αξία, παντσετούλα σε μορφή ορεκτικού με μυρωδικά και θεϊκή γεύση.

Οι σαλάτες επίσης είναι αρκετά ενδιαφέρουσες. Θα σταθώ μόνο σε δύο: αυτή με το ψημένο μανούρι, τα λαχανικά, τους ξηρούς καρπούς και το πορτοκάλι με σως βατόμουρο και την άλλη με την μπρεζάολα, τα λαχανικά, τα σύκα, τη ρόκα, το ανθότυρο, το λάδι τρούφας και τη βινεγκρέτ με βαλσάμικο. Αυτό που δεν δοκίμασα αυτή τη φορά αλλά το άφησα για την επόμενη είναι το χιουνκιάρ μπεγεντί με πουρέ μελιτζάνας.

Άφησα για το τέλος τα επιδόρπια με τα οποία σίγουρα απογειώνεσαι: τι να πω για τη σπεσιαλιτέ -όπως έμαθα του μαγαζιού- το μιλφέιγ μήλου με σάλτσα καραμέλας που πραγματικά κλείνει με τον ωραιότερο τρόπο τη γευστική πανδαισία που έχει προηγηθεί αλλά και για τη μους λεμονιού και το σουφλέ σοκολάτας με κρέμα γάλακτος.

Στα συν του μαγαζιού:
-το ζυμωτό ψωμάκι τους που έρχεται ζεστό από το φούρνο

-το κόκκινο χύμα κρασί που είναι εξαιρετικό

-το νερό σε κανάτα που ανανεωνόταν συνεχώς πριν προλάβουμε να το ζητήσουμε

-το κέρασμα στο τέλος λικέρ μαστίχα

Οι τιμές είναι αρκετά προσιτές, γεγονός που σε μεγάλο βαθμό εξηγεί την επιτυχία του συγκεκριμένου μεζεδοπωλείου: συνδυάζει gourme γεύσεις σε προσιτές τιμές! Δεν θα πληρώσετε παραπάνω από 17 με 20 ευρώ το άτομο αναλόγως με το πόσο θα πιείτε. Το συστήνω.

Μεζεδοπωλεία - Μελίσσια, Αθήνα

Έχοντας καλές εντυπώσεις από το αντίστοιχο του Παγκρατίου αποφάσισα την επίσκεψη στα Μελίσια. Ο χώρος σαφώς πολύ καλύτερος και το πάρκινγκ απίστευτα πιο εύκολο (νομίζω ότι δεν χρειαζόταν καν η αναφορά).

Ο κατάλογος έχει διάφορους μεζέδες, σχετικά πρωτότυπους ενώ υπάρχουν και αρκετά πιάτα ημέρας. Στις μέχρι τώρα επισκέψεις μας δοκιμάσαμε:

Από ορεκτικά/Σαλάτες
Δήμητρα και Μυρτώ, εξαιρετικά πλούσιες σαλάτες, πολύ καλά υλικά.
Σαρικόπιτα, με μέλι και σουσάμι, καλή μερίδα, ωραία γεύση.
Κολοκυνθανθοί, ωραία γεύση, χωρίς ίχνος λαδίλας, καλή μερίδα
Κριθαρώτο λαχανικών, φοβερή γεύση, τα ψιλοκομμένα λαχανικά έδεναν τέλεια με το λιωμένο τυρί.
Φωλιές από κανταίφι με τυρί μετσοβόνε, μελιτζάνα κλπ. Ένα τρομερά γευστικό πιάτο. Απόλαυση. (5/4).

Από "κύρια" πιάτα
Μοσχαρίσιο συκώτι στο φούρνο. Ίσως ότι πιο γευστικό έχω δοκιμάσει σε συκώτι. Πραγματικά παίρνει 11 στα 10.
Αρνάκι στο φούρνο με πατάτες, συνοδευόμενο από μια παραλλαγή γαμοπίλαφου. Ήταν πιάτο ημέρας για 4 άτομα (52 ευρώ), αλλά μπορούσαμε να το πάρουμε και για 2 (όπως και κάναμε). Τα αρνάκι καλοψημένο, οι πατάτες, που ήταν ροδέλες, δεν με ενθουσίασαν, το ρύζι το βρήκα άγευστο και ίσως αταίριαστο. Η μερίδα των 2 ατόμων στα 26 ευρώ, θεωρώ ότι ήταν μικρή.
Κλέφτικο. Πολύ γευστικό συνοδευόμενο με τηγ. πατάτες. Απαράδεκτα μικρή η μερίδα του κρέατος για 9 ευρώ.
Κεμπάμπ κοτόπουλο. Αν και διστακτικός όταν παίρνω το κοτόπουλο σε κιμά, πρέπει να ομολογήσω ότι ήταν εξαιρετικό.

Για γλυκό έχουμε δοκιμάσει ένα μιλφέιγ μήλου με σος καραμέλας, απλά απολαυστικό.

Στην αρχή έρχεται για καλωσόρισμα ντιπ με ντομάτα, μικρά παξιμάδια και τσίπουρο. Για το τέλος έρχεται κέρασμα λικέρ μαστίχας αν και κάποιες φορές δεν έρχεται τίποτα (!!! ).

Γενικά οι γεύσεις είναι πολύ καλές ενώ οι μερίδες κανονικές προς μικρές.

Εξυπηρέτηση:
Τα παιδιά του service είναι γρήγορα, εξυπηρετικά και ευγενικά.

Χώρος:
Έχουμε καθήσει και στον εσωτερικό χώρο (μη καπνιζόντων), στο πατάρι. Ο χώρος σε αυτό το σημείο αδιάφορος. Στο κάτω μέρος είναι πολύ όμορφος σχετικά μοντέρνος. Ο εξωτερικός χώρος το χειμώνα ήταν κλεισμένος για καπνιστές. Τα τραπεζάκια είχαν απόσταση μεταξύ τους και ήταν αρκετά μεγάλα για να μπορέσουμε τα τακτοποιήσουμε άνετα τα πιάτα μας. Η φασαρία αρκετή.

Το πάρκινγκ είναι εύκολο.

Τιμές: Κανονικές
Μια καλή επιλογή. Πρόταση συκώτι, φωλιές από καταίφι, κριθαρώτο λαχανικών.

Μεζεδοπωλεία - Μελίσσια, Αθήνα

Ο χώρος προσωπικά δεν μου φάνηκε ιδιαίτερα όμορφος, μάλλον κάπως αδιάφορος. Η τετραγωνισμένη αίθουσα με τα πολλά τραπέζια και την βαβούρα που δημιουργούταν όσο το μαγαζί ήταν γεμάτο μου θύμισαν ειλικρινά την φοιτητική λέσχη που κάποτε τιμούσα καθημερινά. Καθώς η ώρα περνούσε και το μαγαζί άδειαζε, η εικόνα ήταν βέβαια σαφώς καλύτερη. Ευχάριστη λεπτομέρεια, ο εσωτερικός χώρος είναι όντως μη καπνιστών.

Παρόλη την πληρότητα των τραπεζιών, το σέρβις ήταν γρήγορο και οι σερβιτόροι ευγενέστατοι. Μου έκανε θετική εντύπωση επίσης ότι, ενώ ήταν πολλοί, κινούταν όλοι σβέλτα χωρίς να μπλέκονται ο ένας στα πόδια του άλλου όπως συχνά παρατηρεί κανείς σε ανάλογες περιπτώσεις. Στην αρχή ήρθε και κέρασμα αποτελούμενο από τσίπουρο και ζεστά παξιμαδάκια με ντιπ ντομάτας.

Ο κατάλογος είναι σε καλό μέγεθος, ούτε μικρός ούτε μεγάλος. Έχω δύο παρατηρήσεις όμως: πρώτον, ενώ υποψιάζεσαι λόγω τιμών ότι άλλα πιάτα είναι πιο μικρά και άλλα μεγαλύτερα, δεν υπάρχει σαφής διαχωρισμός· δεύτερον, δεν ήρθε κατάλογος με ποτά.

Οι επιλογές πιάτων ημέρας για δύο άτομα φαινόταν πολύ καλές, εμείς όμως προτιμήσαμε να πάρουμε μικρότερα πιάτα για να δοκιμάσουμε την κουζίνα του μαγαζιού. Ό, τι πήραμε ήταν πραγματικά πολύ νόστιμο. Ξεχωρίσαμε την σαλάτα με ρεβίθια και λιαστή ντομάτα και το κριθαρώτο λαχανικών. Το δεύτερο ειδικά ήταν πεντανόστιμο, κατοχυρώθηκε ήδη ως πιάτο που θα φτιάχνεται πλέον και στο σπίτι. Δοκιμάσαμε επίσης κεφτέδες κοτόπουλου και τηγανιά χοιρινή. Και τα δύο αρκετά εύγευστα.

Μαζί με μισό λίτρο κρασί, ο λογαριασμός ανήλθε στα €25. Η αλήθεια είναι ότι συμπτωματικά τα πιάτα που μας κέντρισαν το ενδιαφέρον ήταν από τα οικονομικά, αλλά θεωρώ ότι στη γενική περίπτωση δύο άτομα δεν θα χρειαστεί να δώσουν πάνω από τριαντα-κάτι ευρώ.

Συμπερασματικά, παρόλο που ο χώρος δεν με ενθουσίασε, το φαγητό μου άρεσε πολύ. Εάν μένετε στην περιοχή ή θέλετε να προγραμματίσετε μία βόλτα προς τα εκεί, βάλτε το στο πρόγραμμα. (Επίσης, θα πρότεινα να πάρετε ένα τηλέφωνο να κάνετε μία κράτηση. Εμείς πήραμε μόλις μερικές ώρες νωρίτερα που τα περισσότερα τραπέζια ήταν ήδη κλεισμένα αλλά μας εξυπηρέτησαν αποτελεσματικά και ευγενέστατα. )