ΤΟ ΜΑΥΡΟ ΠΡΟΒΑΤΟ ΤΟΥ PRESS CAFE ΣΤΑ ΜΕΛΙΣΣΙΑ

Σωκράτους & Ζαίμη 2, Μελίσσια [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Κάθε μέρα από τις 13:00 ως τη 01:00
Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Έχει δίκτυο Wifi Παροχές για ΑμεΑ Φιλικό προς χορτοφάγους Δέχεται πιστωτική κάρτα Take away Υπάρχει εξωτερικός χώρος Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Οταν πριν από δύο χρόνια η Ευδοξία Πάντου και ο Νίκος Κρασσάς άνοιξαν το «Μαύρο Πρόβατο του Press Café» στο Παγκράτι (Αρριανού 31) είχαν στον νου τους μερικές βασικές αξίες, τις οποίες ήθελαν να υπηρετήσουν: ελληνική δημιουργική κουζίνα απολύτως πιστή στις ελληνικές εξαιρετικές πρώτες ύλες, επιμονή στην ποιότητα, εντιμότητα και ευαισθησία απέναντι στην οικονομική κρίση. Το πείραμα πέτυχε! Επειτα από πολλή σκέψη και πολύ περισσότερη προετοιμασία, το «Μαύρο Πρόβατο» αποκτά αδερφάκι στα Μελίσσια: Σωκράτους και Ζαΐμη 2. Το «Μαύρο Πρόβατο του Press Cafe» στα Μελίσσια διατηρεί όλα τα στοιχεία, τα οποία οι θαμώνες εκτίμησαν σε εκείνο του Παγκρατίου.

Γράψε τη δική σου κριτική

2017

Ρε το Μαύρο Πρόβατο! Ακόμα το θυμάμαι να πρωτοξεκινά το 2012 στο Παγκράτι, όταν υπηρετούσα στον στρατό ακόμα! Ευτυχώς υπήρχαν τα Goldendeals και τα είχα γνωρίσει έτσι, αν και δεν αξιώθηκα να γράψω κριτική! Πως είχε πρωτοεμφανιστεί;Προέβαλε πρώτα τον χώρο του που αν θυμάμαι καλά ήταν επιμελημένος από Ολλανδή διακοσμήτρια αλλά η τελική εντύπωση ήταν θετικότατη από το φαγητό! Το Μαύρο Πρόβατο μεγάλωσε.... και επεκτάθηκε εδώ και 2 χρόνια.

Η φετινή χρονιά μου είναι διαφορετική από τις προηγούμενες. Άλλαξαν οι προτεραιότητες μου και ο πρώτος λόγος ανήκει στη σχολή μου και στο αγαπημένο μου 5ώρο που όσο κουρασμένος και να είμαι δεν το χάνω! Μετά είναι αρκετά πιθανή η επίσκεψη μου σε Χαλάνδρι-Βριλήσσια μέσω Αττικής Οδού και όπως παρατηρείτε, οι κριτικές μου για τα βόρεια προάστια είναι αρκετές! Και νομίζω θα ακολουθήσουν κι άλλες!

Μαύρο Πρόβατο λοιπόν, γκραν σουξέ και σιγουράκι πλέον. Αυτό το κλικ που χρειαζόμουν για να το επισκεφθώ ήρθε από την πολύ καλή κριτική της Ucook και θέλω να την ευχαριστήσω καθώς με έβγαλε ασπροπρόσωπο στη συνοδό μου και πιθανότατα θα ξανακάνουμε επίσκεψη. Ήδη το πρότεινε σε γνωστούς της! Τα tips της ήταν εύστοχα σαν να σουτάρει ο Llull υπό πίεση! Περάσαμε πολύ καλά και την επόμενη ημέρα χρειαστήκαμε 2 ώρες προπόνηση για να καλύψουμε την υπερβολική βουλιμία μας!

Το Μαύρο Πρόβατο είναι στις βασικές επιλογές της περιοχής όπως επίσης το Kozi's και το Sasi's και ήδη κανονίζεται μάζωξη! Υπάρχουν αρκετά tips και για αυτά και νομίζω έχουμε πολύ καλό πλάνο.

Για το Μαύρο Πρόβατο τώρα, βρίσκεται πολύ κοντά στο νοσοκομείο Αμαλία Φλέμινγκ και τις καθημερινές δεν θα δυσκολευτείτε ιδιαίτερα να παρκάρετε κοντά. Εμείς την Τρίτη 21/3/2017 και ώρα 22.30 μια χαρά τα καταφέραμε. Όσο πλησιάζει το σ/κ πιθανολογώ πως θα μεγαλώνει και ο βαθμός δυσκολίας.

Σαν χώρος είναι αρκετά πολιτισμένος και φωτεινός, με αρκετά καλές αποστάσεις μεταξύ των τραπεζιών. Ο χώρος είναι αρκετά μεγάλος και επιτέλους υπάρχει σαφής διαχωρισμός μεταξύ καπνιζόντων και μη! Μάλιστα οι ευνοημένοι είναι επιτέλους οι μη καπνίζοντες που βρίσκονται στον εσωτερικό χώρο που ήταν και πολύ ζεστός σε σημείο που σκάσαμε! Όχι όμως πως και ο περιφραγμένος είναι κακός! Καθαρό μαγαζί με ανοιχτή κουζίνα που δεν έχει τίποτα να κρύψει. Το φόντο είναι μάυρο για λόγους που όλοι καταλαβαίνετε, ενώ και οι τουαλέτες είναι αρκετές και περιποιημένες! Συγχαρητήρια!

Το μόνο που μου έκανε εντύπωση ήταν πως δεν ακουγόταν μουσική, πιθανότατα λόγω προβλήματος με τα ηχεία. Υπάρχει και πατάρι για να εξυπηρετεί περισσότερο κόσμο σε ώρες αιχμής! Ξύλινες καρέκλες καλής ποιότητας και χωρίς ίχνος φθοράς, μαρμάρινα τραπέζια στρωμένα με λαδόκολα.

Η εξυπηρέτηση από νέα παιδιά, με χαμόγελο και με γνώση του καταλόγου. Χαμογελαστά και ευγενικά, με διακριτικότητα. Η ιδιοκτησία του καταστήματος έχει κάνει καλή δουλειά και φαίνεται πως δεν επαναπαύεται. Έχω συναντήσει και πιο θερμή αντιμετώπιση αλλά αυτό δεν μειώνει την προσπάθεια τους! Ιδανικά θα βαθμολογούσα με 3.5...

Ο κατάλογος παιχνιδιάρικος, με αρκετές ιδέες που το "ψάχνουν"! Μάλιστα τη συγκεκριμένη ημέρα προσφερόταν και μενού αφιερωμένο στη γαλλική κουζίνα. Υπάρχουν αρκετά πιάτα ημέρας και θα συμφωνήσω πως θα βόλευε καλύτερα η λογική των μεζέδων στη μέση παρά των μερίδων! Θα ικανοποιηθείτε και από την ποικιλία αλλά και από την ποιότητα. Εμείς παραγγείλαμε:

- Βασικά έρχεται κέρασμα στην αρχή από παξιμαδάκια με ντιπ από τομάτα με μυρωδικά (κύμινο;) και ρακή που δεν βαράει. Νερό βρύσης, όπως περιγράφεται στην πρόσφατη κριτική.

- Ψωμάκι καμπαγιού στα 0.9 ευρώ που πραγματικά ήταν πολύ νόστιμο.

-Βελουτέ γλυκιάς κολοκύθας με φασκόμηλο και καπνιστή πανσέτα στα 5.5 ευρώ. Ζεστή και νόστιμη, με ψιλοκομένα κομμάτια πανσέτας. Ίσως μια ιδεά γιαουρτιού και ηλιόσποροι, παραλλαγή που δοκίμασα στη Βουδαπέστη, το απογείωνε. Φυσικά και προτείνεται, αν και οι βελουτέ του bro είναι καλύτερες. Από τα πιάτα ημέρας.

- Σπιτικά κεφτεδάκια στα 6.5 ευρώ. Περισσότερο κρεατένια σε σχέση με άλλων εστιατορίων, συνοδεύονται με το ντιπάκι που έρχεται ως κέρασμα. Λίγο πιο βαριά σε γεύση αλλά με ΚΑΘΑΡΗ γεύση, χωρίς προσμίξεις. Άρεσαν πολύ, σε τσουπωτό μέγεθος!5 τεμάχια.

- Φωλιές από καταϊφι, τυρί Μετσοβόνε, μελιτζάνα, καρύδι και μαρμελάδα τομάτας ως βάση στα 6.8 ευρώ. Η μαρμελάδα κολλάει μόνο στο φύλλο καταϊφι, το τυρί δίνει μια πικάντικη γεύση ενώ το καρύδι με τη μελιτζάνα αλληλοσυμπληρώνονται. Βαρύ σαν ορεκτικό αλλά παιχνιδιάρικο στην όψη,2 τεμάχια. Τσιμπημένη τιμή.

- Γραβιέρα σαγανάκι με μέλι και μαυροκούκι, σβησμένο με ούζο στα 5.5 ευρώ.2 τριγωνικά fried κομμάτια, χωρίς υπερβολική γλύκα. Το ούζο το κατάλαβε η συνοδός μου μόνο στην άκρη του πιάτου. Ίσως κάποιο πιο μαστιχωτό τυρί ταίριαζε καλύτερα.

- Τσουχτή στα 6.2 ευρώ. Λινγκουίνι με καβουρδισμένη μυζήθρα και αυγό. Στο Μάνη-Μάνη είναι διαφορετική παραλλαγή με αυγό μάτι στην κορυφή του πιάτου που τον σπας και απλώνεται στο ζυμαρικό. Εδώ τα υλικά έρχονται "προετοιμασμένα" από πριν και έχουν "παντρευτεί" δίνοντας πλούσια αρώματα και νόστιμη γεύση που όσο και να ήθελα δεν σταματούσα. Η μυζήθρα είχε τον πρώτο ρόλο στη γεύση. Αξιοπρεπέστατη μερίδα!

- Ημίγλυκο κόκκινο κρασί στα 4.8 ευρώ/500 μλ. Όντως στην κορυφή όσων έχω δοκιμάσει, μαζί με το Δράμι. Ευκολόπιοτο και φρουτώδες!

- Μιλφέιγ μήλου στα 5.5 ευρώ. Το φύλλο πολύ τραγανό, η κρέμα προσεγμένη αλλά εμάς μας άρεσε το μήλο με τη σταφίδα που τα έλουζε η σάλτσα καραμέλας. Είχε μια διακριτή γλυκύτητα που δεν σε μπούχτιζε. Άρεσε αρκετά.

Σύνολο στα 41.7 ευρώ.

Συμπερασματικά θα πω πως η ποιότητα είναι εμφανέστατη και ο κόσμος δεν είναι χαζός. Ο ψεύτης και ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρεται (σε όλους τους τομείς... ). Σημασία δεν έχει να φας οικονομική σαβούρα αλλά να δώσεις κάτι παραπάνω και να το μνημονεύεις. Δεν θέλει ρώτημα λοιπόν αν το προτείνω... Δύσκολα θα αφήσετε μπουκιά στο πιάτο που θα πάει χαμένη και ας χρειάζεστε 200 κοιλιακούς την επόμενη μέρα για να επανέλθετε!

Κλείνοντας θα πω...

"Θα πρέπει να βρούμε με ΠΟΙΟΝ θα φάμε και θα πιούμε, πριν βρούμε τι θα φάμε και θα πιούμε"...

2017

Μετά απο πολλές κριτικές που καιρό τώρα εκθειάζουν το εστιατόριο αυτό καθώς και το αδερφάκι του στο

Παγκράτι, μπήκε στην λίστα "Must visit" και μια Κυριακή βράδυ έγινε η επίσκεψη μετά απο κράτηση 1 μέρα πρίν.

Χώρος (3/4):

Σχετικά μεγάλος με αρκετά τραπέζια σε μια παράταξη που δεν δημιουργεί όμως κάποια ιδιωτικότητα. Είναι σαν μια μεγάλη αίθουσα κάπως κρύα χωρίς γωνίες που το κάνουν πιο ζεστό σαν χώρο.

Απο την άλλη ο ψηλοτάβανος χώρος, καινούργιος με τις μεγάλες τζαμαρίες που χαρίζουν θέα και φαντάζομαι το μεσημέρι άπλετο φώς του δίνουν το 3/4

Γεύση (4/4):

Απλά φαγητά αλλά πολύ γευστικά. Δοκιμάσαμε τα παρακάτω

Κοτόπουλο φιλέτο στήθος σκέτο για την μικρή (πολύ καλό, γευστικό,8/10)

Αρνάκι στην λαδόκολλα (νοστιμότατο, μαλακό πολύ,8/10)

Κλέφτικο στην λαδόκολλα (πολύ πολύ καλό,8.5/10)

Πατάτες τηγανιτές (7/10)

Τυρί φέτα σκέτη για την μικρή (7/10)

Σαλάτα Μυρτώ (φρεσκότατη, νοστιμότατη 8/10)

Πήραμε κανά δυό πιάτα το πολύ επιπλέον αλλά δεν τα σημείωσα. Λόγω Χριστουγέννων είχαμε φάει τόσο πολύ που δεν μπορούσαμε να δοκιμάσουμε κάτι παραπάνω. Σίγουρα θα πάμε άλλη φορά να το επισκεφθούμε για να δοκιμάσουμε περισσότερες γεύσεις

Εξυπηρέτηση (4/4):

Η κουζίνα γρήγορη, το σέρβις επίσης. Εξυπηρέτηση φιλική και ζεστή. Πραγματικά μας εξυπηρέτησαν σε ότι απαιτήσεις είχαμε εξαιτίας του παιδιού.

Value for money (4/4):

Πολύ λογικά λεφτά για τις γεύσεις και για το όνομα που έχει πλεόν φτιάξει στην αγορά. Υπολογίστε ένα κόστος γύρω στα 20 ευρώ το άτομο για να φάτε καλά και κανά 28 ευρώ για να φάτε πολύ.

Συμπέρασμα:

Έχω μια μη ολοκληρωμένη εικόνα για το μαγαζί αυτό. Το ξέρω απο το μενού και τις άλλες κριτικές που έχω διαβάσει. Στην επόμενη επίσκεψη θα πάμε πιο προετοιμασμένοι.

2017

Το μαύρο προβατάκι με την λευκή καρδιά, φόρεσε τη φανέλα με το νούμερο 3 και μπήκε πλέον δυνατά στο δικό μου "τρίγωνο των Μελισσίων", μαζί με τα δίδυμα Αφρικάνικα και το Ψαροκόκκαλο, που παραμένουν σταθεροί και ακμαίοι παίκτες στο τεραίν.
Η γνωστή αντιπάθεια που έχω στο ρεζερβέ, με κράταγε καιρό μακριά του, αλλά πρόσφατα ήρθε πια η ευκαιρία να τσεκάρω επιτέλους "γιατί ποτέ δεν βρίσκουμε τραπέζι στο Μαύρο Πρόβατο". Η κριτική μου θα είναι μια σύνοψη 2 κοντινών επισκέψεων, η πρώτη έγινε στις 28/1, Σάββατο, γύρω στις 11 το βράδυ, και η δεύτερη, Τετάρτη 1/3, γύρω στις 9.30.

Βρήκαμε πανεύκολα τραπέζι και τις δύο φορές, χωρίς κράτηση, σε ένα μαγαζί σχεδόν κατάμεστο.
Στο παρκάρισμα θα αντιμετωπίσετε μια μικρή Οδύσσεια, κυρίως τα Παρασκευοσάββατα. Μικρές καβάντζες υπάρχουν στα στενά πίσω από το Αμαλία Φλέμινγκ, δοκιμάστε την τύχη σας εκεί. Τις καθημερινές, ευκολότερο, μπροστά ακριβώς στην είσοδο του μαγαζιού ή λίγο πιο κάτω.

Άνετος χώρος, φιλοξενεί έναν πραγματικά μεγάλο αριθμό θαμώνων, ο εσωτερικός ανήκει αυστηρά στους μη καπνίζοντες (όαση για εμένα... ), ενώ στον εξωτερικό με τις σόμπες-μανιτάρια προωθούνται οι καπνιστές. Υπάρχει και πατάρι.
Η ευγένεια και το χαμόγελο σε συνδυασμό με τον επαγγελματισμό, όλων των σερβιτόρων ανεξαιρέτως, δεν μας έλειψε και τις 2 φορές, καθώς έκαναν τα πάντα για να μείνουμε ευχαριστημένοι. Ζεστασιά, καθαριότητα, καλαισθησία χωρίς υπερβολές, χαλαρή ατμόσφαιρα και μια όμορφη και απλή art de la table, είναι αυτά που με κέρδισαν με το καλησπέρα.

FACTS

- Εναρκτήριο κέρασμα ( χωρίς χρέωση ) σφηνάκι γλυκόπιοτης ρακής, με λαδοριγανάτα παξιμαδάκια και δροσερό ντιπ φρέσκιας ντομάτας με μυρωδικά.
- Νερό σε μποτίλια δική τους. Μόνο αν ζητηθεί εμφιαλωμένο, έρχεται εμφιαλωμένο. Μάλιστα αξιοπρόσεκτο είναι το εξής: o σερβιτόρος έρχεται με 2 μπουκάλια στα χέρια του, με το ένα γεμίζει τα ποτήρια και αφήνει το δεύτερο γεμάτο στο τραπέζι. Το έχουν μελετήσει το θέμα!!
- Οι μερίδες είναι όντως κανονικές προς το μικρό, και σε κάποια πιάτα, τις λες και τσιμπημένες. Αντισταθμίζονται όμως από προσεγμένες γεύσεις και με άριστα υλικά, όχι σαβουρίτσες του σωρού.
- Δική μου άποψη, εστιάστε σε ορεκτικά και μεζέδες και αφήστε σε δεύτερο ρόλο τα κυρίως. Τα βρήκα υπερτιμημένα για την ποσότητά τους. Θεωρώ πιο τίμιο vfm τους μεζέδες στη μέση του τραπεζιού.
- Εξαιρετικό το χύμα κόκκινο ημίγλυκο, για όσους το προτιμούν. Δεν είναι το συνηθισμένο που έχω πιει παντού. Πιο φρουτώδες και με αρώματα.
- Αφήστε χώρο για την απίθανα δροσερή και χωνευτική μους λεμονιού με τα καραμελωμένα αμύγδαλα αλλά και για το υπέροχο μιλφέιγ μήλου με κρέμα και καραμέλα, που φτιάχνεται εκείνη τη στιγμή.
- Στο βασικό μενού ( που καλύπτει σε θαλασσινές επιλογές και τους νηστεύοντες ) προσαρτάται και ένα με μερικά πιάτα ημέρας, που αλλάζει ανά τακτά χρονικά διαστήματα κι έχει ομολογουμένως πολύ ενδιαφέρουσες επιλογές.
- Η ανοιχτή του κουζίνα που εργάζεται πυρετωδώς, δεν αφήνει καθόλου οσμές στο χώρο. Υποθέτω ότι και στο θέμα του εξαερισμού έχει γίνει επιμελημένη δουλειά.

Πιο αναλυτικά λοιπόν, στην πρώτη μας επίσκεψη.

- Ψωμάκι καμπαγιού ( χειροποίητο φρατζολάκι. Ο γούγλης μας εξηγεί: γαλλικό παραδοσιακό ψωμί, από αλεύρι σίτου, βυνάλευρο και με προζύμι σίκαλης ). Υπέροχο. Ούτε λευκό ούτε σικάλεως. Πήραμε 2 τέτοια φρατζολάκια, 0,90 το καθένα, επαρκής ποσότητα και για τους 3 μας.
- Πατατοσαλάτα με φρέσκο κρεμμυδάκι, καπνιστό τσίρο, χρωματιστές πιπεριές, μουστάρδα και άνηθο ( 5,80 ) εξαιρετική και χορταστική. Ο τσίρος δίνει τον τόνο.
- Χαλούμι σχάρας με ξερό δυόσμο ( 5 ευρώ ). Τρία μεγαλούτσικα κομμάτια, νόστιμο, όμορφα περασμένο στη σχάρα, ζουμερό.
- Σαλάτα φακές ( πιάτο ημέρας ) με διάφορα λαχανικά, μυρωδικά, πορτοκάλι και φρέσκο σολωμό ( 4,70 ) ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ. Άψογα βρασμένες οι φακές, δροσερό σύνολο, πρωτότυπος συνδυασμός υλικών, θα τη φτιάξω και στο σπίτι.
- Μουσακάς, με κοτοκιμά και μπεσαμέλ σπανάκι ( πιάτο ημέρας ). Απίστευτη νοστιμιά κι εδώ, ευφάνταστος μεζές σε ωραία εκτέλεση, πολύ μικρή όμως μερίδα ( 4,50 ευρώ ).
- Κριθαρότο λαχανικών. Ο ΣΤΑΡ ΤΗΣ ΒΡΑΔΙΑΣ. Μας προτάθηκε από την σερβιτόρα ως κάτι που δεν έπρεπε να παραλείψουμε και ήταν όντως έτσι, αφού το παραγγείλαμε και δεύτερη φορά και δεν έμεινε ούτε κόκκος ( πιάτο ημέρας, 5,50 ευρώ επί 2 ).
Φυσικά φτιάχνεται εκείνη τη στιγμή, ούτε να διανοηθείτε microwave εδώ. Άψογο χύλωμα, ζουλιέν κομμένα τα λαχανικά, ζουμερό, βουτυράτο, αρωματικό ( λευκό κρασί ) αλλά κάποιο υλικό μου έμενε στο στόμα που δεν μπορούσα να το προσδιορίσω. Ζήτησα από τη σερβιτόρα να ρωτήσει διακριτικά την κουζίνα και να μου πει, αν ήταν εφικτό... Σόγια, μου ψιθύρισε.
- Κοτομπριζολάκια με παστουρμά, γραβιέρα και ντομάτα. Αδύναμο πιάτο, η έμπνευσή του εξαντλείται στον τίτλο του. Μικρή ποσότητα από μπουτάκια φιλεταρισμένα, χωρίς κάποια γεύση, άτεχνη τοποθέτηση υλικών, γεύσεις άσχετες μεταξύ τους. Και ακριβό (8 ευρώ).
- Ψαρονέφρι σχάρας με ψητά πλευρώτους ( 10,50 ευρώ ). Μέτριο, είχα μεγαλύτερες προσδοκίες. Αρκετά μαλακό, αλλά όχι λουκούμι, μικρή ποσότητα για την τιμή του ( τα 4/5 του πιάτου ήταν τα μανιτάρια ). Πολυφορεμένο, το βρίσκουμε παντού.
- Κλέφτικο στη λαδόκολλα. Έρχεται σε κλειστό πουγκί. Μπουκιές χοιρινό, με φέτα, πιπεριές και μυρωδικά, συνοδεύτηκε με φρέσκιες τηγανιτές πατάτες ( 9 ευρώ ). Η ποσότητα του κρέατος μικρή, μόλις 3 κομμάτια. Άψογο ψήσιμο, πολύ μαλακό κρέας, η φέτα είχε λιώσει ιδανικά, αλλά εξωφρενικά τσιγκούνικη μερίδα. Τί μου έμεινε από αυτό; ο πάτος της λαδόκολλας με τη λιωμένη φέτα, που σκούπισα με το ψωμί μου.
- Ημίγλυκο κρασί, μισό κιλό ( 4,80 ευρώ )
- Μιλφέιγ μήλου ( 5,50 ευρώ ), σας το είπα και πιο πάνω. Δοκιμάστε το οπωσδήποτε!!
- Μους λεμονιού με καραμελωμένα αμύγδαλα ( 4,10 ευρώ ). Εξαιρετικό και αυτό!!
Σύνολο με απόδειξη στα 75 ευρώ, με πολύ φαγητό.

Στην πιο πρόσφατη επίσκεψή μας, καταρχήν κινηθήκαμε σε αυτά που θέλαμε να ξαναφάμε, αλλά βγήκε από την τσέπη και το σκονάκι για τα αναπληρωματικά της προηγούμενης φοράς. Πήραμε λοιπόν:

- 1 ψωμάκι καμπαγιού ( 0,90 )
- Σαλάτα Μυρτώ ( 7,80 ευρώ ) με ανάμικτες πρασινάδες, σωταρισμένους ξηρούς καρπούς ( διέκρινα καρύδι και κουκουνάρι ), φιλεταρισμένο πορτοκάλι ( βαμμένο κόκκινο από τη σως βατόμουρου ), ψητό μανούρι και τη σως που προανέφερα. Φρεσκότατη, ισορροπημένη, ελαφρώς γλυκιά, το πορτοκάλι κάνει όλη τη διαφορά με το μανούρι να εξισορροπεί και να δένει το σύνολο. Άψογη.
- Κριθαρότο λαχανικών. Αδιαπραγμάτευτο.
- Σαρικόπιτα, με μπόλικη ξυνομυζήθρα, μέλι και σουσάμι. Άψογη και από τις πλέον κορυφαίες που έχω δοκιμάσει προσφάτως. Τραγανή, ζουμερή, με μπόλικο τυρί και χωρίς λαδίλα. ( 5,60 ).
- Συκώτι μοσχαρίσιο σε μπουκιές, με μπαχαρικά, ξερό κρεμμύδι και πάπρικα ( 5,80 ), απείρως ανώτερο και από του Πεύκου και από του Μαύρου Γάτου, τέτοιο καλλιτεχνικό τηγάνισμα δεν έχω ξανασυναντήσει.
- Χουνκιάρ μπεγιεντί. Μαζί με το συκώτι, ήταν τα 2 τοπ πιάτα αυτής της φοράς. Έφαγα το πιο πολύ, και ήδη το νοσταλγώ. Ένα μοσχαράκι τρυφερό, με τα μπαχαρικά του, πάνω σε έναν βελούδινο πουρέ καπνιστής μελιτζάνας, σε άψογο vfm για την ποσότητά του ( 6,80 ευρώ ). Μην τυχόν και το παραλείψετε!!
- Κοτομπιφτέκια σχάρας, με πατατούλες ψητές ( πιάτο ημέρας ). Μέτρια προς μικρή ποσότητα για κυρίως πιάτο με τιμή 8,70. Τη σάλτσα γιαουρτιού που έγραφε στο μενού, δεν την είδαμε πουθενά. Τα 2 μικρά μπιφτεκάκια ήταν αρκετά νόστιμα. Και μέχρι εκεί.
- Χοιρινά μπριζολάκια σχάρας, με πατάτες τηγανιτές ( 8,90 ευρώ, επίσης πιάτο ημέρας ). Λίγο μεγαλύτερη ποσότητα, αλλά και πάλι όχι επαρκής. Μαλακά τα φιλετάκια, ακόμη κι όταν κρύωσαν, νόστιμα, αλλά όχι κάτι που θα ξαναεπέλεγα.
- Ημίγλυκο κόκκινο, όπως πιο πάνω.
- Μους λεμονιού, ξανά.
- Τάρτα με bitter σοκολάτα, αλατισμένη καραμέλα και παγωτό φυστικοβούτυρο ( 5,80 αν θυμάμαι καλά ). Επέμενε η παρέα για σοκολάτα, δεν φταίω εγώ. Η τάρτα μου φάνηκε χθεσινή και κάπως στεγνή. Το παγωτό ωραίο, αλλά είχε κρυσταλλάκια. ( Μιλφέιγ μήλου, ξανά και ξανά... )

Σύνολο με απόδειξη στα 65 ευρώ, με το ίδιο αίσθημα κορεσμού ότι φάγαμε ξανά χορταστικά και πολύ ποιοτικά. Άποψη προσωπική, αν είχαν παραλειφθεί τα 2 κυρίως και στη θέση τους έμπαιναν 2 ή 3 ακόμη μεζέδες, θα μιλάγαμε για ακόμη πιο καλό vfm. Aλλά.... δεν με ακούνε πάντα!!!

FACTS VOL.2

- To Μαύρο Πρόβατο έχει τα φόντα να καθιερωθεί σε νέο στέκι.
- Επιμένω στη λογική των μεζέδων στη μέση. Έχει μεγάλη γκάμα για να μη βαρεθείς ποτέ. Και τους ανανεώνει συχνά.
- Η πρώτη ύλη είναι πολύ ποιοτική.
- Σε κάνουν να νιώθεις παραπάνω από ευπρόσδεκτος.
- Είναι ανοιχτό μέχρι αργά. Ιδανικό για τους ξενύχτηδες ή τους πολυάσχολους. Ακόμα και στις 00.30 ήρθαν παρέες για φαγητό.
- Είναι τίμιο σε αυτά που προσφέρει. Και από αυτή την άποψη, το λες και οικονομικό.

Είναι σιγουράκι και εννοείται πως το προτείνω. Τίποτα τελικά δεν είναι τυχαίο.

Μεζεδοπωλεία - Μελίσσια, Αθήνα

Πολλές φορές πήγαμε στο "Μαύρο Πρόβατο" και πάντα ευχαριστηθήκαμε. Η αγάπη μας για το κρασί βρήκε ακόμα καλύτερο έδαφος αφού πρόσθεσαν κάποιες εξαιρετικές ετικέτες σε χαμηλές τιμές ("Μαγικό Βουνό" ερυθρό στα 25€ για καιρό και μετά στα 28€ και πάλι vfm, "Κοκκινόμυλος" στα 27€ κ. ά. ), το φαγητό είναι πάντα νόστιμο και με μικρή ανανέωση ανα εποχή, ο εσωτ. χώρος ΑΚΑΠΝΟΣ όπως πρέπει, ευχάριστος και πολύβουος αν και πολύ στριμωχτός (για να χωρούν οι πολλοί πιστοί θαμώνες), η εξυπηρέτηση από νεαρά παιδιά καλή και με χαμόγελο έστω και με λαθάκια καμιά φορά...

Το κρασί έχει και αλλιώς την τιμητική του από φέτος στο ΜΠ στα Μελίσσια, γιατί όπως θα είδατε κι από την ενημέρωση εδώ στο ask4food διοργανώνονται βραδιές γευσιγνωσίας με το απόλυτο vfm!

Μας αρέσουν οι γευσιγνωσίες, το συνταίριασμα μικρών πιάτων με το ανάλογο ποτήρι κρασί (4-5 διαφορετικά) και έχουμε πάει σε διάφορα εστιατόρια αναρίθμητες φορές. Στο ΜΠ ήταν με τη χαμηλότερη τιμή (20€ το άτομο, χωρίς καμία έξτρα χρέωση, νερό βρύσης και ψωμί ήρθαν κανονικά μαζί με το κλασικό κέρασμα ρακής με παξιμαδάκια-ντιπ που περίμενα ότι θα παραλείψουν στην ειδική βραδιά! ). Πήγαμε λοιπόν 9/11 στη βραδιά με το Κτήμα Πόρτο Καρρά και απολαύσαμε 5 γενναιόδωρα ποτήρια κρασί (τα 2 νέα αφρώδη "Yliana" και "Zoe", το λευκό "Μελισσάνθη", το ροζέ και το ερυθρό Syrah που είναι ακριβή φιάλη... ) με υπέροχο φαγητό:

Ψαρόσουπα πεντανόστιμη, σαλάτα "Μυρτώ" με ψητό μανούρι, μουσακαδάκι με κοτοκιμά και μπεσαμέλ σπανάκι (πολύ καλό! ), μοσχ. στηθοπλευρά με κριθαράκι (τέλεια ψημένο το κρέας, umami το κριθαράκι), και το περίφημο μιλφέιγ μήλου (όλα ατομικά εκτός από τη σαλάτα που ήταν μία ανά 2 άτομα).

Κάποιοι νέοι σερβιτόροι δε γνώριζαν καθόλου το κρασί, με αποτέλεσμα να σερβίρουν με τη σαλάτα το γλυκό ροζέ αφρώδες (ήταν για το επιδόρπιο) αντί για το ξηρό ροζέ που τη συνόδευε. Λάθη γίνονται, αλλά παρόλο που το αναγνώρισα αμέσως χωρίς να δοκιμάσω (από το μπουκάλι και τον αφρισμό φυσικά) και το είπα με σαφήνεια, πήραν τα ποτήρια για να τα επιστρέψουν λίγο αργότερα (τα ίδια) επιμένοντας ότι ήταν το σωστό κρασί (το οποίο άφριζε στα ποτήρια) και χρειάστηκε αρκετή επιμονή από μέρους μου μέχρι να φέρουν το σωστό μπουκάλι και να σερβίρουν εκ νέου. Δεν έπρεπε να αγχωθώ, άλλωστε η πανταχού παρούσα ευγενική ιδιοκτήτρια ήταν κοντά αν χρειαζόταν να καταφύγω και να λυθεί το θέμα... Αργότερα πέρασε (όπως κάθε φορά που πάμε) να ρωτήσει πώς μάθαμε για τη βραδιά γευσιγνωσίας και μάς είπε να δώσουμε αν θέλουμε το e-mail μας για ειδοποιήσεις (το κάναμε ευχαρίστως).

Εννοείται ότι θα ξαναπάμε, και σε γευσιγνωσίες (συνεχίστε τις! ) και σε σαββατιάτικες εξόδους για αλα καρτ δείπνο (ευχόμενοι να συνεχίσουν να παρέχουν μεγάλα κρασιά σε μικρές τιμές! )

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ekatn.

Μεζεδοπωλεία - Μελίσσια, Αθήνα

Τετάρτη του Αγ. Δημητρίου και κλείσαμε τραπέζι για 6 άτομα στους καπνίζοντες στον έξω χώρο με τις τζαμαρίες, που είχε αρκετή φασαρία λόγω πολυκοσμίας και της σχετικά κοντινής απόστασης των τραπεζιών.

Παρ’αυτά το Service υπήρξε υποδειγματικό, γρήγορο και φιλικό. Σε εξυπηρετούσαν άμεσα και σωστά.

Καλοσώρισμα με φρυγανισμένα παξιμαδάκια και ντιπ σάλτσα τομάτας και από ένα σφηνάκι ρακί.

Στο φαγητό μείναμε ικανοποιημένοι από τα περισσότερα πιάτα.

Η σαλάτα Δήμητρα πολύ καλή, η σαλάτα Μυρτώ καλή.
Ψητά μανιτάρια πλευρώτους καλά.
Πατάτες ξεροψημένες χειροποίητες πολύ καλές.
Φωλιές από κανταΐφι μέτριο.
Ψητό ταλαγάνι καλό.
Μελιτζανοσαλάτα πολύ καλή.

Κοτομπριζολάκια σχάρας με πατάτες τηγανιτές πολύ καλά.
Μπιφτέκια σχάρας με τηγανιτές πατάτες όχι κάτι το ιδιαίτερο.
Χοιρινά μπριζολάκια με πουρέ και σταφίδα καλά.
Αρνάκι σούβλας για δύο άτομα πολύ καλό.

Μπύρες Fischer παγωμένες, σε παγωμένα ποτήρια, επίσης σε παγωμένα ποτήρια βαρελίσια ωραία Κρητική μπύρα, δεν θυμάμαι το ονομά της.

Μιλφέιγ μήλου με σάλτσα καραμέλας καταπληκτικό.
Τάρτα με σοκολάτα bitter, αλμυρή καραμέλα και φυστικοβούτυρο παγωτό, στους περισσότερους δεν άρεσε.

Κόστος 150 ευρω.

Οι τουαλέτες στον ημιόροφο ήταν πεντακάθαρες.
Το Parking αρκετά δύσκολο.

Μεζεδοπωλεία - Μελίσσια, Αθήνα

Το εστιατόριο το γνωρίσαμε ενάμιση χρόνο πριν, όταν επισκεφθήκαμε το "Οξύμωρον", που βρίσκεται ακριβώς απέναντι.
Βλέποντας τον χαμό απο τον κόσμο, σκεφτήκαμε πως κάτι καλό θα " παίζει" εκεί..

Κάτσαμε στον εξωτερικό χώρο, που είναι και η είσοδος του μαγαζιού.
Εκεί έχουν βγάλει πολλά τραπέζια, δίπλα ακριβώς στον πολυσύχναστο δρόμο.

Μας έφεραν για καλωσόρισμα ένα μπουκάλι νερο βρύσης, 4 παξιμαδάκια με ντηπ απο σάλτσα τομάτας και δυο σφηνάκια ρακή.

Παραγγείλαμε ψητό ταλαγάνι(4,9€).
Είχε σαν συνοδευτικό δυο κομμάτια τομάτα και κάτι σαν πίτα ολικής, που έμοιαζε με πατατάκι φούρνου.

Ψαρονέφρι με σωτέ κολοκύθι και σάλτσα ξινομυζήθρας(7,2€).
Εδώ, μας τα χάλασαν..
Το πιάτο, οπτικά, θύμιζε μια γκριζοπράσινη λάσπη, οπου δεν ξεχώριζες που ήταν το ψαρονέφρι και πού το κολοκύθι.
Στη γεύση, το κρέας μου φάνηκε άνοστο και μόνο η σάλτσα του φαγητού βελτίωνε λίγο το πιάτο.
Κοτομπριζολάκια με παστουρμά(8€).
Εδώ τα πράγματα ήταν σαφώς καλύτερα.
Κοτόπουλο απο μπούτι, ξεκκοκαλισμένο, παστουρμάς, τομάτα και τυρί όλα μαζί σε ένα κατσαρολάκι που μόλις το έβγαλαν απο τον φούρνο.
Παράπονο δεν είχαμε, μόνο που τα υλικά δεν ήταν "δεμένα" μεταξύ τους.

Μπιφτέκι σχάρας με τηγανητές πατάτες. (8€).
Το πιάτο ήρθε χωρίς κάποιο άλλο συνοδευτικό, πχ τομάτα, λίγη σως, μουστάρδα κλπ.
Οι πατάτες δεν ήταν προτηγανισμένες και τα μπιφτέκια πολύ γευστικά, αν και με υπερβολικό κρεμμύδι μέσα.

Στο τέλος δεν μας κέρασαν κάποιο φρούτο ή γλυκό.
Με αυτά, συν δυο μπύρες, πληρώσαμε 35€,, που τα θεωρώ πολλά, γιατί δεν πήραμε επιπλέον σαλάτα, ψωμί ή κάποιο άλλο κυρίως πιάτο.

Μεζεδοπωλεία - Μελίσσια, Αθήνα

Δεν έχω επισκεφθεί και μάλλον ούτε πρόκειται μελλοντικά το ΜΑΥΡΟ ΠΡΟΒΑΤΟ στο Παγκράτι. Δεν μπορώ να πω ότι δεν με ιντρίγκαρε το concept του, αλλά αρνούμαι να δεχθώ ότι (πιθανόν) μπορεί να φάω στο πεζοδρόμιο ενός δρόμου, ‘’αγκαλιά’’ με ένα παρκαρισμένο αυτοκίνητο και τους διερχόμενους πεζούς. Άντε να πιω ένα καφέ, πες ότι αυτό το δέχομαι και αυτό υπό προϋποθέσεις, να υπάρχει μια ανοιχτωσιά, μια θέα βρε αδερφέ, όχι ένα στενό και αδιάφορο δρομάκι στο ‘’συνωστισμένο’’ Παγκράτι.

Όμως στο φαγητό είναι λογικό να υπάρχουν κάποιες άλλες στοιχειώδεις απαιτήσεις εκ μέρους ενός τυπικού πελάτη, όπως θέλω να πιστεύω ότι είμαι. Από την στιγμή όμως που το προβατάκι ‘’κλωνοποιήθηκε’’ και άρχιζε να βελάζει και στα Μελίσσια, μια σαφώς πιο συμπαθητική και λιγότερο ‘’πνιγμένη’’ περιοχή, τότε ναι οφείλω να ομολογήσω ότι άλλαξα γραμμή πλεύσης και το έβαλα σφαίρα στην short list μου.

Tο ΜΑΥΡΟ ΠΡΟΒΑΤΟ είναι σίγουρα ένα case study ή αλλιώς το talk of the town της τελευταίας διετίας. Διαβάζοντας διαδικτυακά άρθρα δεξιά και αριστερά, κατέληξα ότι η επιτυχία του συνίσταται στο ιδιαίτερα ιντριγκαδόρικο όνομά του, την πρωτότυπη διακόσμηση του, την απλή, συμπαθητική και λίγο πειραγμένη κουζίνα του, τις εξαιρετικές τιμές του και τέλος το φιλικό service. Πάμε όμως να δούμε παρέα τι έδειξε το δικό μας test drive.

Κυριακή 6 Δεκεμβρίου 2015, ώρα 17:00, άτομα 2, χωρίς κράτηση (δείτε γιατί το τονίζω).

Θα ξεκινήσω κατά την προσφιλή μου συνήθεια με τον χώρο. Ίσως η προσέγγιση μου σας φανεί λίγο ‘’αιρετική’’, αλλά πιστέψτε με αποτελεί προϊόν εκτεταμένης ανάλυσης. Είναι στην ουσία ένα νεομεζεδοπωλείο, οπότε τι σας έρχεται αμέσως κατά νου; Ένας χώρος χαρούμενος, φιλόξενος, με ευχάριστες διακοσμητικές πινελιές, είναι η δική μου προσέγγιση.

Μπορεί όμως μια Ολλανδέζα διακοσμήτρια, όπως αυτή που ανέλαβε την διακόσμηση να μπει στην καρδιά και την ψυχή ενός Έλληνα και να προσεγγίσει το concept ενός μεζεδοπωλείου, όπως αυτός το γνωρίζει; Η απάντηση κατά την ταπεινή μου γνώμη και χωρίς να θέλω να υποτιμήσω την δουλειά της διακοσμήτριας είναι πως όχι!!

Ο χώρος θα μπορούσε να ανήκει σε ένα premium νεομπεργκεράδικο, σε ένα lounge δήθεν εστιατόριο μοριακής γαστρονομίας, σε ένα επαρχιακό νεοφαστφουνάδικο που θέλει να εντυπωσιάσει, ή ακόμη λόγω διάταξης και ‘’στριμώγματος’’ των τραπεζιών, στα εστιατόρια των στρατιωτών του 6ου Συντάγματος Πεζικού. Όμως η υπερμοντέρνα (νέο)industrial ‘’αφαιρετική διακόσμηση’’ με το άφθονο τζάμι, το γυμνό τσιμέντο και τα μουντά-σκούρα χρώματα που κυριαρχούν, ο ανάλογος φωτισμός, η open kitchen και η πλήρη απουσία κάποιας μουσικής, φέρνουν άλλους συνειρμούς και δεν βοηθούν τον πελάτη να χαλαρώσει και να νοιώσει οικεία. Στα θετικά του χώρου θα μνημονεύσω τον σωστό διαχωρισμό καπνιστών και μη, τον λιγότερο συνωστισμένο χώρο στο πατάρι, τις προσεγμένες τουαλέτες και το σωστά ρυθμισμένο σύστημα κλιματισμού.

-Τάσο έκλεισες τραπέζι; Ήταν η ερώτηση της γυναίκας μου.

-Έλα μωρέ σιγά μην δεν βρούμε τραπέζι στις 17:00. Μάλλον εμείς, δύο με τρείς ξεχασμένες παρέες και τα γκαρσόνια θα είμαστε!!

Ναι καλά το άλλο με τον Τοτό το ξέρετε; Το μαγαζί ήταν πίττα ακόμη και στην αγαπημένη μου β΄ βάρδια και στην αναμονή βρίσκονταν ήδη 2 με 3 άλλες παρέες. Χλόμιασα δεν το είχα καν φανταστεί. Ευτυχώς σταθήκαμε τυχεροί, οι άλλες ήταν μεγαλύτερες παρέες και με την βοήθεια της τύχης και της ευγενέστατης hostess, στα 3΄ λεπτά είχε αδειάσει ένα δυάρι τραπέζι. Το service λοιπόν ξεκίνησε με γκολ από τα αποδυτήρια και πάνω κάτω έτσι συνέχισε σε όλη την παραμονή μας. Θα μπορούσα συνοπτικά να το χαρακτηρίσω ως επαγγελματικό, κατηρτισμένο, επεξηγηματικό και υπομονετικό (παρά την πολυκοσμία). Αν ήταν λίγο πιο φιλικό, πρόσχαρο και χαμογελαστό, όπως αρμόζει σε ένα μεζεδοπωλείο, τότε θα βαθμολογούσα με τέσσερις ντοματούλες. Η ροή των πιάτων στο σωστό αγαπημένο μου τέμπο, σε δόσεις τόσο όσο. Τέλος αναχωρώντας, μια ευγενέστατη κυρία (ίσως η ιδιοκτήτρια;) μας ρώτησε τις εντυπώσεις μας.

Η κάρτα του menu είναι διαθέσιμη on line και κρίνω σκόπιμο να τονίσω ότι είναι στην σωστή έκταση και περιλαμβάνει προτάσεις δημιουργικής κουζίνας, πλήρως κατανοητές και ενδιαφέρουσες, που καλύπτουν τα γούστα του τυπικού πελάτη.

Δοκιμάσαμε:
-Για καλωσόρισμα μας προσφέρθηκαν τα κλασικά παξιμαδάκια, με ένα μάλλον άχρωμο ντιπάκι ντομάτας και δύο σφηνάκια συμπαθητικής ρακής.

-Σαλάτα με φακές, λαχανικά, σολωμό και vinaigrette πορτοκαλιού. Πρωτοτυπήσαμε αλλά δεν το μετανιώσαμε, διότι όλοι πάνω κάτω διαλέγουν τη Μυρτώ ή την Δήμητρα. Οι φακές τέλεια εκτελεσμένες, τα λαχανικά ψιλοκομμένα, ο σολομός και η αρωματική vinaigrette, συνθέτουν ένα εξαιρετικό αποτέλεσμα.

-Κριθαρότο λαχανικών. Ισορροπημένη γεύση, τα τέλεια εκτελεσμένα λαχανικά, το ποιοτικό λιωμένο τυράκι και το al dente κριθαράκι μας απογείωσαν. ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ

-Κεφτεδάκια με ούζο και δυόσμο. Αφράτα, ντελικάτα, σωστά ψημένα και στραγγισμένα κεφτεδάκια, με μια αξιοζήλευτη αρμονία των συστατικών που ‘’ακούγονταν’’ όλα στον σωστό τόνο.

-Χουνκιάρ μπεγιεντί. Ποιοτικά συστατικά, ήθελα λίγο πιο έντονη την παρουσία του πουρέ μελιτζάνας.

-Ψαρονέφρι σωτέ με ψητά κολοκύθια, ξυνομυζήθρα και φρέσκο θυμάρι. Το ψαρονέφρι ‘’αφρός’’, έδενε πολύ αρμονικά με τα λοιπά συστατικά, τα οποία ‘’ακούγονταν’’ (όπως και τα κεφτεδάκια), με το όξινο της υπόθεσης στον σωστό τόνο. Η σαλτσούλα προσφέρεται για ωραίες ‘’βούτες’’. ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ

-Για επιδόρπιο προτιμήσαμε ένα αξιοπρεπές μιλφέιγ μήλου με σάλτσα καραμέλας.

-Ένα μπουκάλι ευκολόπιοτο Κύκλος Βογιατζή αγιωργίτικο στα 9,70€. Αυτά να τα βλέπουν κάποιοι άλλοι ‘’ξύπνιοι’’ εστιάτορες, που τιμολογούν 10€ το λίτρο, χύμα κρασί αμφιβόλου ποιότητας.

Check please
Στα 44,20€ με αναλυτική απόδειξη.

Κατέληξα ότι:
Το ΜΑΥΡΟ ΠΡΟΒΑΤΟ μπορεί να είναι trendy, αλλά δεν θα σας πουλήσει ‘’φύκια για μεταξωτές κορδέλες’’. Υπόσχεται Ελληνική δημιουργική κουζίνα, με εξαιρετικές πρώτες ύλες, μια τίμια σχέση ποιότητας-τιμής και σεβασμό στον πελάτη, ο οποίος θα απολαύσει το γεύμα του σε ένα θερμό κλίμα. Αν λοιπόν εξαιρέσουμε τον μάλλον ‘’ψυχρό’’ και υπέρ του δέοντος industrial χώρο του, μπορώ να σας διαβεβαιώσω ότι θα φανεί αντάξιο των υψηλών προσδοκιών σας.

Υ. Γ Tip προς ναυτιλομένους. Κάντε κράτηση οπωσδήποτε. Στην rush hour οτιδήποτε άλλο είναι μάλλον αδιανόητο!!

Μεζεδοπωλεία - Μελίσσια, Αθήνα

Έχοντας γράψει παλαιότερα κριτική για το πρωτότοκο μέλος της οικογενείας, δεν ήξερα κατά πόσο θα είχα τη δυνατότητα να γράψω και για το κλωνοποιημένο αδελφάκι στα Μελίσσια. Αυτές οι σκέψεις τριγύριζαν στο μυαλό μου πριν πάω. Γιατί μετά τις επισκέψεις διαπίστωσα ότι, όπως όλα τα αδερφάκια δίδυμα και μη, έχουν ομοιότητες αλλά και πολλές διαφορές.

Και εξηγούμαι:
Χώρος: Δαγκωτό Μελίσσια. Κερδίζει από τα αποδυτήρια. Δεν γίνεται καν σύγκριση. Δεν εκνευρίζεσαι ψάχνοντας αρκετή ώρα να βρεις να παρκάρεις στο Παγκράτι, ούτε κάθεσαι στριμωχτά στον εσωτερικό χώρο ή στο πεζοδρόμιο στις άβολες μεταλλικές καρέκλες, δίπλα στα παρκαρισμένα αυτοκίνητα και τον κόσμο που συνεχίζει να περνάει από μπροστά σου.

Κινείσαι άνετα στην Λ. Πεντέλης, στο τέρμα της στρίβεις για Μελίσσια, περνάς Φανάκι, Kozis και στη γωνία στρίβεις αριστερά. Παρκάρεις άνετα όπου βρεις. Μπροστά από το μαγαζί, δίπλα από το μαγαζί, πίσω από το μαγαζί, απέναντι από το μαγαζί. Κατεβαίνεις βρίσκεις τραπέζι έπειτα από κράτηση, μέσα, έξω ή πάνω και κάθεσαι άνετα. Ο χώρος μοντέρνος, εξωτερικά κυριαρχεί το μαύρο χρώμα στις άνετες καρέκλες, απόσταση ανάμεσα στα τραπέζια, με αρκετά φυτά και δεντράκια πέριξ του χώρου. Εσωτερικά, τζαμαρία πέριξ με χαρακτηριστικό το μαύρο πρόβατο, απόχρωση του άσπρου στις καρέκλες, ανοιχτή κουζίνα και κλασσικά ο μαυροπίνακας δίπλα του, φωτιστικά πολλά βιομηχανικού στυλ, άνετα τραπέζια.

Εξυπηρέτηση: Στα σημεία Μελίσσια. Ευγενικά νεαρά άτομα που ενδιαφέρονται να περάσεις καλά, αν έφαγες καλά, πρόθυμα να ακούσουν τα παράπονά σου, αν υπάρχουν. Επεξηγήσεις των πιάτων ημέρας αλλά και του υπόλοιπου μενού αν δεν το γνωρίζεις. Στην εξυπηρέτηση, όπως και στο Παγκράτι, το καλωσόρισμα με το κλασσικό πλέον σφηνοπότηρο ρακή με τις φρυγανισμένες φέτες μπαγκέτας με ψιλοκομμένη ντομάτα και μυρωδικά. Και γιατί κερδίζει στα σημεία; Διότι στα Μελίσσια δεν δουλεύει με βάρδιες όπως λόγω χώρου στο Παγκράτι, ούτε ενώ του έχεις πει να μην σε βάλει σε τραπέζι που χτυπάει ο ήλιος διότι έχεις μικρό παιδί αυτός το ξεχνάει και σε τοποθετεί με τον ήλιο κατάματα. Λεπτομέρειες θα πει κάποιος αλλά….

Φαγητό: Και εδώ στα σημεία Μελίσσια. Μα καλά ίδιος ιδιοκτήτης, δεν έχουν το ίδιο μενού; Μέχρι την στιγμή που σταμάτησα τις επισκέψεις στο Παγκράτι δεν υπήρχαν πιάτα ημέρας. Το μαγαζί των Μελισσίων το γνώρισα με πολλά και πολύ καλά πιάτα ημέρας. Ιδιαίτερη μνεία στο μιλφέιγ μελιτζάνας μια παραλλαγή του αλλιώτικου μουσακά που είχε, με κιμά από κοτόπουλο και μπεσαμέλ από σπανάκι. Μυρωδάτη μαριναρισμένη ντομάτα, μυρωδικά, πλούσια ποσότητα γαλοτύρι και υπέροχη μελιτζάνα. Άνετα ορεκτικό για 4 άτομα, επί 2 για παραπάνω. Μικρή μερίδα και μικρή η τιμή του. Άλλωστε αυτή είναι και η φιλοσοφία του μαγαζιού. Χαμηλές τιμές έτσι ώστε να μπορείς να δοκιμάσεις πολλά πιάτα. Sticks κολοκυθιού με sauce απαλή τύπου τζατζικιού, τα οποία ξεπέρασαν κάθε προσδοκία. Μας έκαναν να ξεχάσουμε τα μέχρι τώρα αντίστοιχα sticks άλλων μεζεδοπωλείων. Τραγανά, γευστικά, χωρίς ίχνος λαδίλας, ορεκτικό απλό αλλά προσεγμένο, φτιαγμένο με μεράκι.

Χαλούμι σχάρας με δυόσμο λουκούμι, εφάμιλλο της παραλλαγής που προσφέρεται στις ταβέρνες της παλιάς πόλης της Λευκωσίας.
Σαλάτα Μυρτώ ισάξια της Δήμητρας που προτιμούσαμε συνήθως στο Παγκράτι με πρασινάδα, ψημένο μανούρι, ψιλοκομμένους ξηρούς καρπούς πορτοκάλι και sauce βατόμουρο. Ενδιαφέρουσα παρουσίαση και γεύση με έντονη την γεύση από το βατόμουρο, θα εμείνω στην Δήμητρα με το ανθότυρο, το σύκο και την brezaola, ιταλικό αλλαντικό από ωριμασμένη βοδινή μπριζόλα σε λεπτές φέτες.
Κεφτεδάκια με ούζο και δυόσμο, αφράτα γευστικά και μαλακά εσωτερικά, φουλ κυμαδίσια με το ούζο όμως να μην δίνει έξτρα άρωμα.

Χοιρινή τηγανιά σβησμένη με κρασί, μικρά μαλακά κομμάτια χοιρινό, χωρίς ίχνος λίπους με σάλτσα για πολλές βούτες από το φρέσκο καυτό ψωμί παραγωγής του Πρόβατου, πολύ καλύτερη η εκτέλεση από την αντίστοιχη του Παγκρατίου.
Κοτομπιφτέκια σχάρας με sauce γιαουρτιού και σαλάτα λαχανικών στο πιάτο πολύ καλά, όπως και το τρυφερό μαριναρισμένο φιλέτο κοτόπουλο.
Συνοδέψαμε με πολύ καλή ρακή. Υπάρχει επίσης μεγάλη ποικιλία από κρασιά εμφιαλωμένα και μη, αλλά και κάποιες μπύρες.

Ειδική μνεία στην ανανεωμένη λίστα γλυκών όλα super. Δοκιμάσαμε πειραγμένο μιλφέιγ μήλου με σάλτσα καραμέλας, μια mouse λεμονιού με καραμελωμένα αμύγδαλα και ένα σουφλέ σοκολάτας με κρέμα γάλακτος πολύ καλύτερο από τις προηγούμενες φορές που τοχα δοκιμάσει.
Σχέση τιμής – φαγητού: Κλασσικά ισοπαλία. Για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε με το tip 70 ευρώ τα 4 άτομα, τιμή αρκετά φιλική. Δεν διαπίστωσα αύξηση τιμών λόγω ΦΠΑ, το νερό ήρθε σε κανάτα δικιά τους και ανανεωνόταν και φυσικά όπως μας έχει μάθει το Πρόβατο το κέρασμα στην αρχή δεν χρεώνεται, δεν υπάρχει κουβέρ και το ψωμί έρχεται εφόσον το ζητήσεις και χρεώνεται.

Συμπερασματικά, οι λάτρεις του Πρόβατου θα συνεχίσουν να το επισκέπτονται και αναμένονται και νέοι επισκέπτες οι οποίοι μπορεί να είχαν απογοητευτεί κατά τις επισκέψεις τους στο Παγκράτι, στα Μελίσσια όμως θα φύγουν χαμογελαστοί.
Αναμένω να δω κατά πόσο μπορεί να κοντράρει στα ίσια το αντίπαλο δέος που ακούει στο όνομα ‘’Οξυμωρον’’ και αποτελεί παλιά καραβάνα στην περιοχή.

Μεζεδοπωλεία - Μελίσσια, Αθήνα

Για το "Μαύρο Πρόβατο" Μελισσίων συνοπτικά θα πω ότι είναι ένα αξιοπρεπές, από κάθε άποψη, εστιατόριο, που θα προτιμήσει κάποιος για μια συμβατική έξοδο. Τίποτα δεν είναι αξιοπρόσεχτο σε αυτό το μαγαζί, αλλά και τίποτα δυσάρεστο ή απορριπτέο. Το περιβάλλον είναι διακριτικό, καθαρό, ρέπει προς το "πολυτελές" της προ κρίσεως περιόδου, είναι όμως αδιάφορο, οι γεύσεις του δεν απογοητεύουν αλλά και δεν απογειώνουν, το service επαγγελματικό - διακριτικό και άμεσο, οι τιμές του εντιμότατες. Συγκεκριμένα, παρέα πέντε ατόμων παραγγείλαμε:

Για καλωσόρισμα προσφέρουν τσικουδιά και παξιμαδάκι με κάποιο ντιπ, τίποτα το ιδιαίτερο αλλά πάρα πολύ ευγενικό που σε προδιαθέτει θετικά.

- σαλάτα "Μυρτώ" με σαγκουίνι και μαρμελάδα κόκκινων φρούτων, δροσερή αλλά μέτρια σαν γεύση
- αρμιρίκια με ντομάτα, παξιμαδάκι και ταραμοσαλάτα, απρόσμενα ενδιαφέρουσα πρόταση
- ταραμοσαλάτα, συμπαθητική
- 2 πατάτες τηγανητές, χειροποίητες πολύ καλές
- 2 πιτάκια Καισαρείας, καλοφτιαγμένα και νόστιμα
- 2 πλευρώτους με κάτι - που δεν θυμάμαι - σε φωλίτσα καταίφι, σχεδόν άγευστο
- ρυζότο λαχανικών, καλοφτιαγμένο και πάρα πολύ νόστιμο
- χουνκιάρ μπειντί, νόστιμο αλλά δύσπεπτο
- μοσχαρίσιο συκώτι τηγανιτό - αφράτο και πεντανόστιμο
- 2 κιλά κρασί λευκό μοσχοφίλερο - παγωμένο και αρωματικό
- 2 μπύρες Fischer
- 1 perier, 1 coca light
- 1 μους λεμόνι, δροσερή αλλά μέτρια
- 1 κέικ καρότο, μέτριο
- 1 μιλφέιγ μήλου, ενδιαφέρουσα γέμιση αλλά το προτιμούσα με το κλασσικό φύλλο mille-feuille.

(Εντάξει το παρακάναμε κι εμείς, παραγγείλαμε σαν να είχαμε να φάμε τρεις μέρες)

Για τα παραπάνω πληρώσαμε € 20 ανά άτομο με τα pourboire και αποχωρήσαμε όλοι ευχαριστημένοι.
Θα σημειώσω ότι το βράδυ είχα δυσπεψία - αλλά πιθανότατα δεν φταίει η κουζίνα τους αλλά η πολυποικιλία των γεύσεων και η λαιμαργία μου.
Να συμπληρώσω ότι εξίσου καλά έχουμε φάει στο "Μαύρο Πρόβατο" Παγκρατίου, που όμως δυστυχώς είναι πολύ στριμωγμένα τα πράγματα, από χωρικής απόψεως.

Μεζεδοπωλεία - Μελίσσια, Αθήνα

Το μαύρο πρόβατο ανήκει στην αγαπημένη κατηγορία: Μεζεδοπωλείο με δημιουργική κουζίνα. Και φυσικά το μάυρο πρόβατο το πετυχαίνει πολύ καλά. Ίσως όχι τόσο καλά όσο αντίστοιχα μεζεδοπωλεία (βλ. Μάνη Μάνη) αλλά είναι μια αξιόπιστη και αξιοπρόσεχτη επιλογή σε μια περιοχή που γίνεται όλο και πιο ελκυστική. Αναφέρομαι στα Μελίσσια με το Cozy's, το Οξύμωρο κ. α

Στα πιάτα που επιλέξαμε (σημειώνω ότι όλες οι μερίδες είναι μικρές) ξεχωρίζουν (με πολύ μεγάλη απόσταση) το κριθαρότο λαχανικών (που το αναφέρουν όλοι μα όλοι στις κριτικές τους και δικαίως) και το μοσχαρίσιο συκώτι γαρνιρισμένο με κρεμμυδάκι (πολύ καλά μαγειρεμένο).

Τα κεφτεδάκια με το ούζο, η πίτα με το σουσάμι και το μέλι, η σαλάτα Μυρτώ ήταν απλά αποδεκτές χωρίς να σε απογοητεύουν αλλά σίγουρα και χωρίς να σε ενθουσιάζουν.

Η χοιρινή τηγανιά ήταν η μεγάλη απογοήτευση (με αυτή την κλασική αποτυχία που το κρέας μετατρέπεται σε λάστιχο) και αναγκαστήκαμε να την επιστρέψουμε. Συμπαθέστατη η αντίδραση του σερβιτόρου μάλλον μικροπρεπής η αντίδραση της ιδιοκτησίας που το χρέωσε ενώ οριακά είχαμε ακουμπήσει 2 κομμάτια.

Το καλύτερο για το τέλος (πάλι αναφέρεται σε όλες τις κριτικές και μπράβο τους). Τι γλυκάρα ήταν αυτή! Μιλφέιγ με κρέμα μαγαδασκάρης και μήλο στο κάτω μέρος και κάλλιστα θα μπορούσαμε να έχουμε φάει ένα ταψί.

Πολύ σημαντικό επίσης ότι 3 άτομα πληρώσαμε 40 ευρώ οπότε προτείνεται εύκολα.

Τραγούδι για Κυριακή Βράδυ:

Λεωνίδας Μπαλάφας Πυροσβεστήρας