Οταν πριν από δύο χρόνια η Ευδοξία Πάντου και ο Νίκος Κρασσάς άνοιξαν το «Μαύρο Πρόβατο του Press Café» στο Παγκράτι (Αρριανού 31) είχαν στον νου τους μερικές βασικές αξίες, τις οποίες ήθελαν να υπηρετήσουν: ελληνική δημιουργική κουζίνα απολύτως πιστή στις ελληνικές εξαιρετικές πρώτες ύλες, επιμονή στην ποιότητα, εντιμότητα και ευαισθησία απέναντι στην οικονομική κρίση. Το πείραμα πέτυχε! Επειτα από πολλή σκέψη και πολύ περισσότερη προετοιμασία, το «Μαύρο Πρόβατο» αποκτά αδερφάκι στα Μελίσσια: Σωκράτους και Ζαΐμη 2. Το «Μαύρο Πρόβατο του Press Cafe» στα Μελίσσια διατηρεί όλα τα στοιχεία, τα οποία οι θαμώνες εκτίμησαν σε εκείνο του Παγκρατίου.

Κάθε μέρα από τις 13:00 ως τη 01:00

Παροχές για ΑμεΑ
Φιλικό προς χορτοφάγους
Δέχεται πιστωτική κάρτα
Take away
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

23 Οκτ 2018

Ιδού λοιπόν η απάντησή μου στο ερώτημα "γιατί δεν βρίσκουμε τραπέζι στο Μαύρο Πρόβατο": αγάπη στα τοπικά προϊόντα, απλές γεύσεις που αποδίδονται στο μάξιμουμ, χαλαρή ατμόσφαιρα, παρείστικη συσκευασία, με vfm περιτύλιγμα.
Ενώ οι εμπνευστές του άκοπα θα μπορούσαν να εξαργυρώσουν το σίγουρο πλέον μερίδιο του στην αγορά, δεν έχουν μετακινηθεί χιλιοστό από τη βάση της φιλοσοφίας τους.
Και επειδή εγώ την πεζοδρομιακή λογική γενικώς δεν την ασπάζομαι για να με φέρουν τα βήματά μου στο Πρόβατο του Παγκρατίου, κατασκηνώνω στα Μελίσσια που πάντα βρίσκω εύκολα τραπέζι, αλλά ΠΣΚ μόνο με κράτηση πλέον.

Έχοντας αμέτρητες επισκέψεις, στον ενάμιση χρόνο που μεσολάβησε από την προηγούμενη κριτική, είδα αλλαγές στο μενού, αλλά καμία αλλαγή στην πάντοτε υποδειγματική τους εξυπηρέτηση. Το "καλώς ορίσατε" το εννοούν κάθε φορά και το καθιερωμένο αρχικό κέρασμα (ρακή παγωμένη και ντακάκια με ντοματένιο ντιπ) δεν λείπει ποτέ. Εμένα η χειρονομία αυτή με καλύπτει, κι ας μην έχουν φροντίσει για ένα γλυκό κέρασμα στο τέλος, δεν πειράζει.

Ο χώρος παραμένει απαράλλαχτος, χωρίς παρεμβάσεις. Βαβουριάρικος και άκαπνος μέσα, χωρίς αξιοσημείωτες μυρωδιές, ευχάριστος να τον απολαμβάνεις καθημερινές όπως συνήθως κάνω εγώ. Η αυλή μπροστά στο δρόμο είναι οκ, με τα μειονεκτήματά της, καλή και χαλαρή για καλοκαίρι, καταφύγιο για τους καπνιστές όλο το χρόνο. Πώς να μην επαινέσω τον σαφή και παγιωμένο διαχωρισμό καπνιζόντων και μη;

Ξαναπήγα πρόσφατα (Αύγουστο και Οκτώβριο) και βρήκα το μενού αισθητά μικρότερο. Κάποτε ήταν αγώνας να διαλέξεις μεζέδες, τώρα η κάρτα σαν να "άδειασε", ευτυχώς με τα αγαπημένα πιάτα παρόντα γιατί δε θα το άντεχα πχ. να λείπει το κριθαρότο ή το χουνκιάρ. Οι τιμές τσίμπησαν ελαφρά (10 ή 20 λεπτά του ευρώ δεν λέγεται αύξηση ) αλλά το άριστο vfm παραμένει.
Αποφεύγοντας συνειδητά τα κυρίως πιάτα για τους μεζέδες, ξέρω πια τί να παραγγείλω, βρίσκοντας τις τιμές τους πολύ φιλικές προς το χρήστη. Η έκπληξη υπάρχει συνήθως σε 4-5 πιάτα ημέρας, ενώ η αφαίρεση κάποιων μεζέδων έφερε σε ισορροπία τον αριθμό τους με τα κυρίως. Στα γλυκά καμία νέα προσθήκη, τα ποτά τιμώνται λίγο παραπάνω από ό, τι συναντάω αλλού. Πάντως έχεις επιλογές για να μην βαριέσαι, όπως βαριέμαι συνήθως εγώ.

Σταθερές αξίες που σπανίως λείπουν από το τραπέζι μας είναι φυσικά το κριθαρότο λαχανικών (5,70) πάντα μεστό σε γεύση, χορταστική μερίδα που παίζει μόνη της αλλά και ως side σε κάποιο κρεατοκεντρικό πιάτο, και το χουνκιάρ (6,90) κλασσικά εκτελεσμένο, δεν χρειάζονται εδώ πειραματισμοί, για μένα ωστόσο λίγη ακόμη καπνίλα στον μελιτζανοπουρέ θα το ανέβαζε κι άλλο.
Πρόσφατα κολλήματα είναι η χοιρινή τηγανιά (5,50) και οι φρέσκιες τηγανιτές τους πατάτες (3,60). Αν είναι δυνατόν, να κολλήσω εγώ με τις τηγανιτές πατάτες. Κι όμως, η σάλτσα αυτής της τηγανιάς είναι απερίγραπτα νόστιμη και δεμένη. Απλώς βουτάς μέσα τις πατάτες. Και κομμάτια από το καμπαγιού φρατζολάκι. Το κρέας είναι λουκούμι (αν και η μερίδα εμφανώς πιο μικρή τη 2η φορά... τί να γίνει, κόβει το μάτι μου, δεν φταίω). Αυτό το ντουετάκι πάντως είναι εθιστικό και νομίζω εξελίσσεται σε νέο γευστικό έρωτα.

Δοκίμασα για πρώτη φορά και το κεμπάπ τους (ανάμικτο, μοσχάρι-αρνί-χοιρινό) πάνω σε ανοιχτή πίτα με φρέσκο κόλιανδρο, ψητή ντομάτα και γιαουρτοσώς. Ωραίο, χωρίς μυρωδιές, σε αξιοπρεπή εκτέλεση για μαγαζί που δεν ειδικεύεται στο κεμπάπ, όχι κάτι φοβερό αλλά νόστιμο (5,60). Επίσης μια νέα σαλάτα με baby σπανάκι, λιαστή ντομάτα, γραβιέρα Κρήτης, καρύδι & καπνιστό Μάνης (8,80 η ακριβότερη από τις 4 του καταλόγου). Όλα τα υλικά ευδιάκριτα και φρέσκα, καλό και δεμένο γευστικά το σύνολο, επαρκής η βινεγκρέτ, διαφωνώ λίγο με την τιμή.

Από τα νέα κυρίως πιάτα οι αντιστάσεις μου κάμφθηκαν στην περιγραφή "φρέσκες παπαρδέλες, με κρασάτο κοτόπουλο, γκρεμολάτα & καφέ" καθώς όλα τα συστατικά του είναι από αυτά που αγαπώ και ήθελα να δω πώς συνδυάζονται. Η γκρεμολάτα (ιταλικό κοντιμέντο, τί άλλο;) πάντα ανεβάζει γευστικά τα κοκκινιστά/κρασάτα πιάτα. Έτσι συνέβη κι εδώ..
Mας ήρθε ένα εντυπωσιακό πιάτο πολύπλοκο και αρωματικό. Με το αλμυρό να ισορροπεί από νότες όξινες, κρασάτες, γλυκές, καραμελένιες και μια σάλτσα σύνθετη και ανεξήγητα παιχνιδιάρικη για τα κοτομπουτάκια και το ζυμαρικό, επιτέλους να ένα umami πιάτο, που το διαβάζω τόσο καιρό παντού και δεν ήξερα τί είναι. Η πεμπτουσία της 5ης γεύσης. Μας άρεσε πάρα πολύ! (10,90)

Με όλα αυτά, και με το πάντα εξαιρετικό τους κόκκινο ημίγλυκο, τις παγωμένες μπύρες, την "'άγνωστη"λέξη εμφιαλωμένο νερό, το δροσιστικό λεμονένιο μους για τα ζεστά καλοκαίρια και το αρωματικό μηλοκαραμελένιο μιλφέιγ για εκείνες τις βροχερές φθινοπωριές, ψάχνω να βρω έναν λόγο να παραπονεθώ για κάτι και δεν βρίσκω.
Το Μαύρο Πρόβατο συνεχίζει να κρατάει χαμηλό προφίλ και να παίζει πολύ δυνατά. Οι μετοχές του δεν κρύβουν ρίσκο, ενώ άλλοι τυχαίοι παίκτες απέναντί του σβήστηκαν γρήγορα από το χάρτη.

Το Πρόβατο δεν με έχει προδώσει ποτέ, δεν το έχω βρει πουθενά φάουλ, δεν με αφήνει να το βαρεθώ. Δεν ξέρω πώς το καταφέρνουν. Είναι θέμα εμπιστοσύνης. Και η εμπιστοσύνη θέλει το χρόνο της.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη Ucook.

Κάθε φορά που σκέπτομαι να πάμε στο Μαύρο Πρόβατο στο Παγκράτι, λίγο πριν κάνω την κράτηση δεν αντέχω να κάνω τέτοια απιστία στο Μαύρο γάτο και τσουπ! Κλείνω στο Γάτο!

Δεν υπήρχε λοιπόν άλλος τρόπος να πάω στο Μ. Πρόβατο από το να βγάλω διαβατήριο και να ξενητευτώ στα Μελίσσια (μακριά από τον πειρασμό.... )
Κάπως έτσι κατάφερα επιτέλους να δοκιμάσω το Μ. Π. -κάνοντας έγκαιρα κράτηση για 4 άτομα.

Πολύβουο μελίσσι το Μ. Π., αρκετά στριμωγμένα τα τραπέζια -ευτυχώς έχουν άνετες καρέκλες με ¨εκτόπισμα” που σώζει λίγο την κατάσταση.
Ο “εξωτερικός” χώρος αδιάφορος με διάσπαρτες σόμπες οι οποίες προσπαθούν να αποτρέψουν τις ριπές κρύου ανέμου που εισβάλλουν από τις χαραμάδες της κατασκευής που τον ντύνει, αρκετά σκοτεινός, με αποκορύφωμα τις (λίγες) σταγόνες νερού που έσταξαν πάνω μας (λόγω καταρρακτώδους βροχής το βράδυ που το επισκεφθήκαμε).
Οφείλω όμως να πω, ότι δεν έχω άποψη για τον εσωτερικό χώρο που αφορά στους μη καπνίζοντες (και μπράβο που υπάρχει ένα εστιατόριο που στέλνει στον έξω-“υποδεέστερο" χώρο- τους θεριακλήδες αφού ο κανόνας επιβάλλει το αντίθετο).

Όλα αυτά όμως υποσκελίζονται από το ευγενικό καλώς ήρθατε με κέρασμα ρακί, αφράτα παξιμαδάκια και σως ντομάτας (θα προτιμούσα πιο έντονη σε γεύση σως), από την άμεση χαμογελαστή και επαγγελματική εξυπηρέτηση και φυσικά από το δυνατό χαρτί τους: τις γεύσεις τους.

Σαλάτα Δήμητρα, μεγάλη και πράσινη, φρέσκα υλικά, τυρί μανούρι και σύκο. Χωρίς λόγια!
Κριθαρώτο με κάστανο, σωστά χυλωμένο, υπέροχο!
Χουνκιάρ με πουρέ μελιτζάνας, μουγκρίσματα ευτυχίας πάνω από το πιάτο
Ψαρονέφρι και στο πλάι του ψητά μανιτάρια, θα το ήθελα πιο ζουμερό
Μπιφτέκι με πατατούλες, γευστικό και αφράτο

Επιπλέον +
Ερωτηθήκαμε εάν θέλουμε ψωμί (ζητήσαμε επιπλέον τραγανά παξιμαδάκια)
Νερό βρύσης
Σωστός χρόνος σερβιρίσματος των πιάτων και στη σωστή θερμοκρασία
Υπέροχο κόκκινο χύμα κρασί, 3ποικιλιακό (merlot, cebernet, sauvignon)
Γευστικότατο και πολύ καλής ποιότητας τσίπουρο

Λογαριασμός στα euro 48,00 πολύ καλό vfm

Το προτείνω ανεπιφύλακτα!

12 Φεβ 2019

Πάει αρκετός καιρός από την τελευταία μου κριτική όμως αυτό δεν σημαίνει ότι δεν παρακολουθώ τις αναρτήσεις στην αγαπημένη μας ιστοσελίδα.
Λόγω έλλειψης χρόνου, δεν θα μακρυγορήσω και θα ξεκινήσω τις κριτικές μου για το 2019 με την επίσκεψή μας στο Μαύρο Πρόβατο στα Μελίσσια ένα Σαββατόβραδο. Τελευταία στιγμή σχεδόν αποφασίσαμε με το σύζυγό μου για φαγητό μετά από απογευματινή βόλτα και μέσω του e-table έκλεισα για το ίδιο βράδυ και στις 20:30 ένα τραπέζι για εμάς και τα δύο μικρά μας.
Πολλές φορές ήθελα να επισκεφθώ το συγκεκριμένο εστιατόριο όμως πάντα το άφηνα 2η και 3η επιλογή. Άδικα τελικά.
Ο χώρος έχει αναλυθεί και σε προηγούμενες κριτικές, μοντέρνο ύφος και φιλοσοφία γενικά, με το μόνο μειονέκτημα στον εσωτερικό χώρο τα τραπέζια που είναι πολύ κοντά το ένα στο άλλο.
Το προσωπικό πολύ ευγενικό, άμεση εξυπηρέτηση και πραγματικά δίπλα μας σε ότι χρειάστηκαν τα μικρά της οικογένειας, όπως παιδικά καθισματάκια ή μικρά ποτηράκια νερού, χωρίς να το ζητήσουμε.
Το καλωσόρισμα ήταν από δύο σφηνάκια τσικουδιά συνοδείας τραγανιστών μικρών μπουκιών με πάπρικα και μυρωδικά μαριναρισμένα καθώς και λάδι με μικρές ελίτσες μαζί.
Οι μπουκιές αν και πολύ αλμυρές συνόδευαν πολύ καλά την τσικουδιά μας.
Για αρχή πήραμε:
1) μία σαλάτα με παντζάρι, ρόκα και τυρί ανεβατό (7,80 Ευρώ). Πάρα πολύ νόστιμη, με χοντρές φέτες το παντζάρι ώστε να καταλαβαίνουμε απόλυτα τη γεύση και το άρωμα, με την όξινη σάλτσα να είναι σε απόλυτη ισορροπία με τα υπόλοιπα υλικά.
2) Μελιτζανοσαλάτα (4,90 Ευρώ), εξαιρετική. Χειροποίητη, με όσο έπρεπε μεγάλα τα κομμάτια της καπνιστής μελιτζάνας, όλα τα υλικά σε μία ισορροπία και το κάπνισμα τόσο όσο. Από μόνη της είναι λόγος για να επισκεφθούμε πολύ σύντομα και πάλι το εστιατόριο.
3) Μπουγιουρντί (5,80 Ευρώ), που είναι η κλασσική φέτα στο αλουμινόχαρτο με πιπεριά, ντομάτα και μπούκοβο. Πολύ ωραίο τυρί, πολύ καλή εκδοχή, που εξίσου έχουμε γευτεί και σε άλλα εστιατόρια ωστόσο.
Για κυρίως πήραμε:
1) Μία μερίδα μπιφτέκια σχάρας (8,30 Ευρώ) για τα παιδάκια μας, συνοδείας τηγανιτής πατάτας. Δυο μεγάλα μπιφτέκια αποτελούσαν τη μερίδα, πολύ καλά ψημένα, καθόλου καμμένα, με το δυόσμο να είναι αισθητός και να δίνει πολύ ωραία γεύση στο χειροποίητο μπιφτέκι. Και επειδή ήταν για τα μικρά μας, ήρθε και πολύ γρήγορα στο τραπέζι μας. Οι πατάτες, μεγάλες, χειροποίητες και σε ξανθό χρώμα.
2) Προσωπικά επέλεξα ένα από τα πιάτα ημέρας, το Οσομπούκο μπρεζέ (12.30 Ευρώ), που θα το χαρακτήριζα απλά Απίθανο. Επιφυλάκτικα αρχικά όμως είπα γιατί να μην δώσω μία ευκαιρία και εδώ. Το κρέας ήταν πραγματικά μελωμένο και το μελούδι άψογα βρασμένο. Μεγάλη μερίδα, με πηχτή και ωραία κόκκινη σάλτσα, συνοδείας πουρέ πατατας και κολοκύθας. ΑΨΟΓΟ. Το πουρέ απίθανης γεύσης με την πυκνότητα που πρέπει ιδανικά να έχει. Δεν απογοητεύτηκα ούτε στο ελάχιστο και χάρηκα πάρα πολύ.
3) Ο σύζυγός μου πήρε το 2ο πιάτο ημέρας, πανσέτα καπνιστή συνοδείας λαχανικών και πατάτας τηγανιτής (10,80 Ευρώ). Εμένα δεν με ενθουσίασε ιδιαίτερα καθότι βρήκα αρκετά λιπαρή και βαριά την πανσέτα, ωστόσο η σάλτσα που το συνόδευε ήταν πάρα πολύ καλή και τα ψητά λαχανικά, όπως η ρέβα, άψογα εκτελεσμένα. Ο σύζυγός μου το απόλαυσε.
Για όλα αυτά μαζί με το κουβέρ (1.00 Ευρώ) και μισό λίτρο λευκό κρασί, πληρώσαμε 57,00 Ευρώ.
Κάτι που με ενόχλησε, που ωστόσο δεν το σχολίασα εκείνη τη στιγμή καθότι το είδα στο αυτοκίνητο αργότερα, και γιατί άλλωστε, όπως υπογράμμισε ο σύζυγός μου, στο τέλος, ζητήσαμε μία μπάλα παγωτό OREO (νόστιμη πολύ), για τα μικρά μας ώστε να τη μοιραστούν, και μας τη χρέωσαν 2.00 Ευρώ. Να μου πείτε και γιατί να σας την κεράσουν, οκ, αλλά και πάλι γιατί όχι;

20 Δεκ 2018

Έχοντας καλές εντυπώσεις από το αντίστοιχο του Παγκρατίου ήμουν από τους πρώτους που επισκέφτηκα το αδελφάκι του στα Μελίσια. Ο χώρος σαφώς πολύ καλύτερος και το πάρκινγκ απίστευτα πιο εύκολο (νομίζω ότι δεν χρειαζόταν καν η αναφορά).
Ο κατάλογος έχει διάφορους μεζέδες, σχετικά πρωτότυπους ενώ υπάρχουν και αρκετά πιάτα ημέρας. Δυστυχώς ή ευτυχώς ο κατάλογος από καιρό σε καιρό έχει αλλαγές, και δεν είσαι πάντα σίγουρος ότι θα είναι διαθέσιμο το πιάτο που λιγουρεύεσαι. Βέβαια υπάρχει ένας σταθερός κορμός, ενώ τα πιάτα ημέρας πάντα τονώνουν και ανεβάζουν τον ενδιαφέρον Στις μέχρι τώρα επισκέψεις μας δοκιμάσαμε, μεταξύ άλλων:

Από ορεκτικά/Σαλάτες
Δήμητρα και Μυρτώ, εξαιρετικά πλούσιες σαλάτες, πολύ καλά υλικά.
Σαρικόπιτα, με μέλι και σουσάμι, καλή μερίδα, ωραία γεύση.
Κολοκυνθανθοί, ωραία γεύση, χωρίς ίχνος λαδίλας, καλή μερίδα
Κριθαρώτο λαχανικών: Από αυτό το πιάτο ξεκινάει πάντα η παραγγελία. Φοβερή γεύση, τα ψιλοκομμένα λαχανικά δένουν τέλεια με το λιωμένο τυρί.
Φωλιές από κανταίφι με τυρί μετσοβόνε, μελιτζάνα, μαρμελάδα ντομάτας. Ένα τρομερά γευστικό πιάτο. Απόλαυση. Απορώ γιατί δεν είναι στα σταθερά πιάτα (5/4).
Τηγανητές πατάτες. Ναι, ακόμα και οι πατάτες αξίζουν την προσοχή σας.

Από "κύρια" πιάτα
Μοσχαρίσιο συκώτι στο φούρνο. Ίσως ότι πιο γευστικό έχω δοκιμάσει σε συκώτι. Πραγματικά παίρνει 5/4.
Αρνάκι στο φούρνο με πατάτες, συνοδευόμενο από μια παραλλαγή γαμοπίλαφου. Πιάτο ημέρας για 4 άτομα (52 ευρώ), αλλά μπορούμε να το πάρουμε και για 2. Τα αρνάκι καλοψημένο, οι πατάτες, που ήταν ροδέλες, δεν με ενθουσίασαν, το ρύζι το βρήκα άγευστο και ίσως αταίριαστο. Η μερίδα των 2 ατόμων για 26 ευρώ, θεωρώ ότι ήταν μικρή.
Κλέφτικο. Πολύ γευστικό συνοδευόμενο με τηγ. πατάτες. Απαράδεκτα μικρή η μερίδα του κρέατος για 9 ευρώ.
Κεμπάμπ κοτόπουλο (με πίτα και σος γιαουρτιού). Αν και διστακτικός όταν παίρνω το κοτόπουλο σε κιμά (για τη γεύση εννοώ), πρέπει να ομολογήσω ότι ήταν εξαιρετικό.
Χοιρινά μπριζολάκια: Καλή σε μέγεθος μερίδα και πεντανόστιμα.
Τσουχτή: Λιγκουίνι με αυγό και μυζήθρα, ένα νόστιμο πιάτο που σε “πάει” λίγο στο χωριό σου, ελαφρώς brutal.

Για γλυκό έχουμε δοκιμάσει ένα μιλφέιγ μήλου με σος καραμέλας, απλά απολαυστικό.
Στην αρχή έρχεται για καλωσόρισμα ντιπ με ντομάτα, μικρά παξιμάδια και τσίπουρο. Μη ξεχάσετε να πάρετε και ψωμάκια! Για το τέλος έρχεται κέρασμα λικέρ μαστίχας αν και κάποιες φορές δεν έρχεται τίποτα (!!! ).
Γενικά οι γεύσεις είναι πολύ καλές ενώ οι μερίδες κανονικές προς μικρές.

Εξυπηρέτηση:
Τα παιδιά του service είναι γρήγορα, εξυπηρετικά και ευγενικά. Ο ορισμός των επαγγελματιών.

Χώρος:
Ο πάνω εσωτερικός χώρος (πατάρι) είναι παντελώς αδιάφορος. Ο κάτω εσωτερικός όμως είναι αρκετά όμορφος (γούστα βέβαια είναι αυτά), σχετικά μοντέρνος, φωτεινός, ψηλοτάβανος, με μερικώς ανοικτή και την κουζίνα. Ο εξωτερικός χώρος το χειμώνα είναι κλειστός και είναι για καπνιστές. Τα τραπεζάκια είχαν μάλλον μικρή απόσταση μεταξύ τους, αλλά όχι τόσο μικρή που να δυσφορείς αν και δεν θα αποφύγεις εύκολα να κάνεις γνωριμία με τους διπλανούς, και είναι αρκετά μεγάλα για να μπορούμε να τακτοποιήσουμε άνετα τα πιάτα μας. Η φασαρία αρκετή, αλλά κατανοητό αφού το μαγαζί είναι πάντα γεμάτο.

Το πάρκινγκ είναι εύκολο, αν υπάρχει διάθεση να περπατήσετε και 100 μέτρα.

Τιμές: Κανονικές

Μια άριστη επιλογή για κάθε περίπτωση. Πρόταση συκώτι, φωλιές από καταίφι, κριθαρώτο λαχανικών.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη denvas.

11 Ιουν 2017

Απομεσήμερο Τρίτης 6.6.17, γύρω στις 16.30 μ. μ., ξεθεωμένοι από δουλειές και ψώνια στο Χαλάνδρι, ανηφορίζουμε με μια φίλη στα Μελίσσια, για ελαφρύ γεύμα στο ΜΑΥΡΟ ΠΡΟΒΑΤΟ ΤΟΥ PRESS CAFÉ ΣΤΑ ΜΕΛΙΣΣΙΑ(ΜΠ), το κλωνοποιημένο αδελφάκι του γειτονικού μου μαγαζιού στο Παγκράτι, για το οποίο μάλιστα έγραψα σχετική κριτική μου πριν από 1½ χρόνο!

Το ΜΠ άνοιξε τον Σεπτέμβρη του 2014, από την Ευδοξία Πάντου, ιδιοκτήτρια και του senior shop, του πρωτότοκου δηλαδή ΜΠ του Παγκρατίου, που το είχαν ανοίξει δύο χρόνια πρωτύτερα. Την ευγενική ιδιοκτήτρια την προλάβαμε στο τσακ πριν φύγει, για να επανέλθει δριμύτερη το βράδυ, μιας και το μαγαζί, κατά τη συγκεκριμένη ώρα - μεταίχμιο γεύματος και δείπνου, ήταν σχεδόν άδειο. Το ΜΠ βρίσκεται στην κομβική συμβολή των οδών Σωκράτους και Ζαΐμη με τη Λεωφόρο Πηγής, διαγωνίως απέναντι απ’ το Νοσοκομείο ‘Αμαλία Φλέμινγκ’. Λειτουργεί καθημερινά από 13.00-01.00, δίνει πακέτα take away, αλλά δεν έχει delivery, αφού εστιάζουν στην εκεί πολυσύχναστη πελατεία τους.

Ο χώρος είναι μινιμαλιστικός και industrial, με επικράτηση αφαιρετικής λιτότητας και γήινων χρωμάτων. Θα συμφωνούσα με προηγούμενες κριτικές ότι πρόκειται για ένα μοντέρνο μεζεδοπωλείο, με κυρίαρχη τη χρωματική αντίθεση άσπρου/ μαύρου και -από πλευράς υλικών κατασκευής- με έντονη την παρουσία ξύλου, γυαλιού (στις τεράστιες τζαμαρίες των δύο όψεων), γυμνού μπετόν και σιδήρου. Η αφαιρετική λογική και το όλο στυλ φέρουν και εδώ, όπως και στο Παγκράτι, τη σφραγίδα της Ολλανδής διακοσμήτριας Λίαν Βερμέερ! Απ’ τις τζαμαρίες φωτίζεται ο κάπως σκοτεινός χώρος, με τις μαύρες πλάκες δαπέδου, και τις φωτογραφίες και σκίτσα μαύρων προβάτων σε διάφορα σημεία. Υπάρχει φυσικά κι εδώ ο μεγάλος μαυροπίνακας με ποικίλα γαστρονομικά σλόγκαν και αποφθέγματα απ’ τον Επίκουρο μέχρι τις μέρες μας. Με την ευκαιρία, ο Επίκουρος, κακώς κατηγορήθηκε ως ‘ηδονιστής’, αφού η ‘ηδονή’ στην οποία στόχευε το ‘λάθε βιώσας’ που διακήρυσσε, δεν ήταν αισθησιακή ασωτία, αλλά απλά αποφυγή ψυχικής ταραχής και σωματικού πόνου! Τόσο στον μαυροπίνακα της αίθουσας του ισογείου, όσο και στο πατάρι αναγράφεται επίσης η φράση: Tο μαύρο πρόβατο έχει λευκή καρδιά! (ενώ για τους απανταχού vegans, όσοι το σφάζουν και το τρώνε θα έχουν αναμφίβολα μαύρη καρδιά…). Συγνώμη αν ξέφυγα λίγο, επανέρχομαι στο θέμα.

Στη μεγάλη και ψηλοτάβανη αίθουσα, ύψους περίπου 6 μέτρων (! ), παρατηρούμε τους τεράστιους σωλήνες εξαερισμού και κλιματισμού, τη σχεδόν ανοιχτή κουζίνα απ’ το μεγάλο παράθυρο-πάσο, τα μαύρα ξύλινα τραπέζια με τις μπεζ καρέκλες, ενώ στο βάθος -προς τη μεριά της κουζίνας- υπάρχουν, υποθέτω για κοντράστ και 3-4 μαρμάρινα τραπέζια. Η αίθουσα έχει χωρητικότητα 80-90 θαμώνων (λόγω ώρας δεν μπόρεσα να διαπιστώσω τον βραδινό συνωστισμό και τη σχετική βαβούρα), ενώ εξωτερικά -ο χώρος ήδη άνοιξε για το καλοκαίρι- μπορούν να καθίσουν ακόμη 100 περίπου άτομα. Στο πατάρι, με τα μπεζ τραπεζοκαθίσματα για καμιά 30αριά επιπλέον πελάτες, βρίσκονται 2 ανδρικές και 2 γυναικείες τουαλέτες, που ήταν κυριολεκτικά πεντακάθαρες! (ελπίζω και το βράδυ…).

Παρότι στο κατάστημα επικρατούσε ησυχία, εργάζονταν 2-3 άτομα στην ανοιχτή κουζίνα, καθώς και 2 ευγενέστατοι σερβιτόροι. Πράγματι, ο κύριος που μας εξυπηρέτησε ήταν εκπληκτικά πρόθυμος να μας εξηγήσει εδέσματα και σπεσιαλιτέ με κάθε λεπτομέρεια, και μου θύμισε τον συνάδελφό του στο Παγκράτι, για τον οποίο σας είχα γράψει στην τότε κριτική μου. Ευτυχώς, αποδίδουν τη δέουσα σημασία στην άρτια εξυπηρέτηση και γι’ αυτό δεν στερούνται πελατείας! Μας μίλησε, λοιπόν, για τρεις από τις σπεσιαλιτέ τους: τον σιδηρόδρομο (μοσχαράκι κοκκινιστό με κριθαράκι γιουβέτσι (21 €), το Κρητικό αρνάκι με θυμάρι και γαμοπίλαφο (26 €), ουσιαστικά για δύο άτομα, και τη χοιρινή μπριζόλα Tom. hawk (17.50 €).

Εμείς όμως θα θέλαμε, για το συγκεκριμένο ζεστό απομεσήμερο (παρά τον ελαφρύ κλιματισμό της σάλας), κάτι πιο ελαφρύ, και καταλήξαμε σε μια σαλάτα, ένα ορεκτικό και ένα ζυμαρικό για κυρίως πιάτο, τα οποία και μοιραστήκαμε, δηλαδή:

• Στην αρχή ήρθαν κερασμένα σφηνάκια ρακής, παξιμαδάκια με ντιπ ντομάτας, και κανάτα με δικό τους φιλτραρισμένο κρύο νερό, με την ένδειξη Hydro-sommelier!
• Ακολούθησε η σαλάτα επιλογής μας, με Κατίκι Δομοκού, μαριναρισμένη ντομάτα, κάππαρη, σπανάκι, ρόκα και μικρά κομμάτια ντάκου. Τιμή 6.40 €. Ήταν το λιγότερο πετυχημένο πιάτο τους, αφού το βρήκαμε υπερβολικά υδαρές, νερουλιασμένο δηλαδή, μάλλον από υπερβολική ποσότητα ντομάτας.
• Δυο φωλιές κανταΐφι, με τυρί Μετσοβόνε, μελιτζάνα, και κομμάτια από καρύδια, πάνω σε βάση από μαρμέλαδα ντομάτα. Τιμή 6.80. Ενδιαφέρον αλλά κάπως τσιμπημένο ορεκτικό.
• Μια μερίδα τσουχτή, δηλ. μακαρονάδα Μανιάτικη, που εδώ ήρθε με λιγκουίνι, μυτζήθρα καβουρδισμένη σε βούτυρο και αυγό. Τιμή 6.20 €. Ήταν το πιο πετυχημένο και χορταστικό πιάτο.

Σημειωτέον, ότι πρόλαβα να ρωτήσω την κυρία Πάντου για τον σεφ τους και πληροφορήθηκα ότι είναι ο Νίκος Μεντής. Τον κ. Μεντή, για τον οποίο είχα διαβάσει σχετικά, τον είχα αναζητήσει τον περασμένο μήνα στον ΜΑΡΤΙΝΗ, όπου μου είπαν ότι είχε φύγει πρόσφατα, έχοντας όμως αφήσει εκεί τη σφραγίδα της μαγειρικής του τέχνης. Αναρωτήθηκα λοιπόν αν πρόκειται για απλή συνωνυμία ή για το ίδιο πρόσωπο…Τους ρώτησα αν τυχόν βρισκόταν τότε εκεί και ήμουνα τυχερός γιατί βγήκε απ’ τα ενδότερα και συνομιλήσαμε για δυο λεπτά!

Μου είπε ότι, πράγματι, ήταν ο σεφ του Μαρτίνη πέρυσι, άρα αυτός που εμπνεύστηκε τις εκεί βραδινές εξωτικές σαλάτες και τα πρωτότυπα μίνι σουβλάκια σε τορτίγιες!!
Προηγουμένως, το 2014-2015 πρωταγωνίστησε στο στήσιμο του μενού του ΜΠ, ενώ πέρυσι, μετά τον Μαρτίνη, εργάστηκε την καλοκαιρινή σαιζόν και στην ΥΔΡΟΥΣΣΑ του Χαλανδρίου, επαυξάνοντας γαστρονομικές εμπειρίες και αποδόσεις. Του είπα, ευθύς αμέσως, ότι θα έπρεπε να εμπλουτίσει και εδώ τον κατάλογό τους με αντίστοιχα πρωτότυπα πιάτα και ιδέες, και με πρόλαβε λέγοντάς μου πως ετοιμάζουν με την ιδιοκτήτρια τον θερινό κατάλογο του ΜΠ, που θα εφαρμοστεί μάλιστα μέσα στον μήνα. Άρα, πάντες οι πιστοί προσέλθετε και πιστεύω ότι δεν θα χάσετε!!

Ήμασταν τυχεροί γιατί ο γνωστός σεφ, που τον αναγνώρισα, μας κέρασε ένα εκπληκτικό γλυκό του, το καλύτερο από όσα δοκιμάσαμε: mille- feuille μήλο με σταφίδες, κρεμώδη σος καραμέλας και κανέλα. Το γλύκισμα αυτό, που έφερνε κάπως προς μηλόπιτα, ήταν όλα τα λεφτά, ό, τι έπρεπε για την τελική μας επίγευση, και προπαντός, μια ευγενέστατη χειρονομία του ταλαντούχου σεφ-ζαχαροπλάστη, απ’ τον οποίο πρέπει να περιμένουμε ακόμη πολλά!

Θα αναφέρω επίσης ότι στον τωρινό τους κατάλογο υπάρχουν 7 κρεατικά (6-26 €), 10 ορεκτικά (3-7 €), 6 σαλάτες (5-8 €), 8 μεζέδες (5-8 €), και καμιά 15αριά κύρια πιάτα αλλά και θαλασσινά, από 4-15 €. Οι κατάλογοι των 2 ΜΠ δεν συμπίπτουν!

Ο κατάλογος των ποτών, εξάλλου, περιλαμβάνει περί τις 30 ετικέτες εμφιαλωμένων κρασιών, λευκών, ροζέ και κόκκινων, από 12-28 € (για το Μαγικό Βουνό του Λαζαρίδη), χύμα ½ λίτρου γύρω στα 5 €, ποτήρια χύμα κρασί στα 2-3 €, 8 μπύρες στα 3-4 €, αποστάγματα 200 ml, στα 7-9 €, αναψυκτικά ~2 €, καθώς και διάφορα οινοπνευματώδη και κοκτέιλ.
Υπόψη ότι οι κατάλογοι αυτοί υπάρχουν ηλεκτρονικά στο σάιτ τους στο Διαδίκτυο, οπότε μπορείτε να πάτε διαβασμένοι!

Συμπερασματικά, συγκρίνοντας τα δύο ΜΠ, βρίσκει κανείς αναλογίες που αντικατοπτρίζουν τη νοοτροπία των ιδιοκτητών των μαγαζιών αυτών, που τελικά τα έχω βαθμολογήσει και με την ίδια ακριβώς βαθμολογία!!
Ωστόσο, το ΜΠ των Μελισσίων είναι πολύ πιο ευρύχωρο (χωρητικότητα σχεδόν τριπλάσια εκείνης του Παγκρατίου), και βρίσκεται σε ένα προάστιο πιο ήσυχο και με συγκριτικά κάπως πιο άνετο πάρκιν, παρότι σε δρόμο πιο κεντρικό… Εμείς σταθήκαμε τυχεροί, βρίσκοντας, τη συγκεκριμένη ώρα, θέση, με το πρώτο, ακριβώς απέξω (!! ), αν και τα βράδια θεωρώ ότι θα χρειάζεται και λίγη τύχη, αλλά προπαντός και έγκαιρη τηλεφωνική κράτηση!

Να πάτε, στην κρεατοπιάτσα των Μελισσίων και να κρίνετε με τη σειρά σας τον νέο θερινό κατάλογο που ετοιμάζει πυρετωδώς ο σεφ!

18 Αυγ 2017

Ολιγοωρο διάλειμμα διακοπών στην πρωτεύουσα και ταυτόχρονα λίγος χρόνος για ανταλλαγή νέων με αγαπημένο πρόσωπο. Τόπος συνάντησης τα βόρεια προάστια που βόλευαν για τους δύο.
Κάνοντας μια μικρή βόλτα στην "πιάτσα" που περιλαμβάνει τα γνωστά "κρεαταδικα" το μαύρο πρόβατο και άλλα εστιατόρια καταλήξαμε στο μαύρο πρόβατο.

Παρασκευή μεσημέρι λίγο πριν τον δεκαπενταύγουστο και είχε αρκετές παρέες, ο χώρος ήταν απλός με άνετα τράπεζια, ανεμιστήρες να δροσίζουν από τη ζέστη και σχετικά απομονωμένος από το δρόμο. Για τον εσωτερικό χώρο θα σας πω ότι είναι μάλλον προτιμότερος όσο τον είδα και πολύ μεγάλος. Τέλος οι τουαλέτες αρκετα φροντισμένες και καθαρές.

Η εξυπηρέτηση αρκετά καλή με προτάσεις για πιάτα ταχύτητα, νερό που ήταν δροσερό κλπ μία παρατήρηση μόνο έχω ότι ήρθαν πολύ γρήγορα τα πάντα και μέχρι να δοκιμάσουμε το πρώτο ορεκτικό είχαν έρθει όλα με αποτέλεσμα τα υπάρξει μια δυσκολία και στην κατανομή του χωρου στο τραπέζι.... αλλά και στο στομάχι μας....

Όσον αφορά το φαγητό δοκιμάσαμε:
-κερασμα στην αρχή ρακή και παξιμάδια με ντομάτα (δε ξέρω αν χρεώθηκε)
- μους φέτας με παξιμάδι χαρουπιού και ζελε ντομάτας (δροσερό πιάτο με φαντασία, που μου αρέσε αρκετά)
-κριθαρωτο λαχανικών, σωστά χυλωμενο σωστή υφή, ισορροπία στη γεύση.
-φωλια κανταιφιου με μελιτζάνα και μετσοβόνε (είναι το πιάτο που ήρθε ανάμεσα στα άλλα κ ίσως δεν το αξιολόγησαμε σωστά, πάντως δεν μας ενθουσίασε γευστικα)
-κοτομπιφτεκια με πατάτες τηγανιτές, χερατες οι πατάτες, τον κιμά θα τον ήθελα λίγο πιο δεμένο με τα υλικά του, όπως και να έχει είναι αγαπημένο μου πιάτο και το έφαγα όλο.
Ήπιαμε μια μπύρα νήσος.

Για αυτά δώσαμε περίπου 30€ πόσο ικανοποιητικο μπορώ να πω ειδικά αν αναλογιστούμε την περιοχή που βρίσκεται το μαγαζί, τον κόσμο που έχει και την ποιότητα που προσφέρει!
Συνολικά εμείς ευχαριστήθηκαμε αρκετα και πιθανόν να το επισκεφτούμε ξανά αν και δε βρίσκεται κοντά μας, ο κατάλογος έχει αρκετό ενδιαφέρον.
Αποτελεί σίγουρα μια αξιόλογη λύση που δε θα απογοητεύσει κάποιον.

27 Μάρ 2017

Ρε το Μαύρο Πρόβατο! Ακόμα το θυμάμαι να πρωτοξεκινά το 2012 στο Παγκράτι, όταν υπηρετούσα στον στρατό ακόμα! Ευτυχώς υπήρχαν τα Goldendeals και τα είχα γνωρίσει έτσι, αν και δεν αξιώθηκα να γράψω κριτική! Πως είχε πρωτοεμφανιστεί;Προέβαλε πρώτα τον χώρο του που αν θυμάμαι καλά ήταν επιμελημένος από Ολλανδή διακοσμήτρια αλλά η τελική εντύπωση ήταν θετικότατη από το φαγητό! Το Μαύρο Πρόβατο μεγάλωσε.... και επεκτάθηκε εδώ και 2 χρόνια.

Η φετινή χρονιά μου είναι διαφορετική από τις προηγούμενες. Άλλαξαν οι προτεραιότητες μου και ο πρώτος λόγος ανήκει στη σχολή μου και στο αγαπημένο μου 5ώρο που όσο κουρασμένος και να είμαι δεν το χάνω! Μετά είναι αρκετά πιθανή η επίσκεψη μου σε Χαλάνδρι-Βριλήσσια μέσω Αττικής Οδού και όπως παρατηρείτε, οι κριτικές μου για τα βόρεια προάστια είναι αρκετές! Και νομίζω θα ακολουθήσουν κι άλλες!

Μαύρο Πρόβατο λοιπόν, γκραν σουξέ και σιγουράκι πλέον. Αυτό το κλικ που χρειαζόμουν για να το επισκεφθώ ήρθε από την πολύ καλή κριτική της Ucook και θέλω να την ευχαριστήσω καθώς με έβγαλε ασπροπρόσωπο στη συνοδό μου και πιθανότατα θα ξανακάνουμε επίσκεψη. Ήδη το πρότεινε σε γνωστούς της! Τα tips της ήταν εύστοχα σαν να σουτάρει ο Llull υπό πίεση! Περάσαμε πολύ καλά και την επόμενη ημέρα χρειαστήκαμε 2 ώρες προπόνηση για να καλύψουμε την υπερβολική βουλιμία μας!

Το Μαύρο Πρόβατο είναι στις βασικές επιλογές της περιοχής όπως επίσης το Kozi's και το Sasi's και ήδη κανονίζεται μάζωξη! Υπάρχουν αρκετά tips και για αυτά και νομίζω έχουμε πολύ καλό πλάνο.

Για το Μαύρο Πρόβατο τώρα, βρίσκεται πολύ κοντά στο νοσοκομείο Αμαλία Φλέμινγκ και τις καθημερινές δεν θα δυσκολευτείτε ιδιαίτερα να παρκάρετε κοντά. Εμείς την Τρίτη 21/3/2017 και ώρα 22.30 μια χαρά τα καταφέραμε. Όσο πλησιάζει το σ/κ πιθανολογώ πως θα μεγαλώνει και ο βαθμός δυσκολίας.

Σαν χώρος είναι αρκετά πολιτισμένος και φωτεινός, με αρκετά καλές αποστάσεις μεταξύ των τραπεζιών. Ο χώρος είναι αρκετά μεγάλος και επιτέλους υπάρχει σαφής διαχωρισμός μεταξύ καπνιζόντων και μη! Μάλιστα οι ευνοημένοι είναι επιτέλους οι μη καπνίζοντες που βρίσκονται στον εσωτερικό χώρο που ήταν και πολύ ζεστός σε σημείο που σκάσαμε! Όχι όμως πως και ο περιφραγμένος είναι κακός! Καθαρό μαγαζί με ανοιχτή κουζίνα που δεν έχει τίποτα να κρύψει. Το φόντο είναι μάυρο για λόγους που όλοι καταλαβαίνετε, ενώ και οι τουαλέτες είναι αρκετές και περιποιημένες! Συγχαρητήρια!

Το μόνο που μου έκανε εντύπωση ήταν πως δεν ακουγόταν μουσική, πιθανότατα λόγω προβλήματος με τα ηχεία. Υπάρχει και πατάρι για να εξυπηρετεί περισσότερο κόσμο σε ώρες αιχμής! Ξύλινες καρέκλες καλής ποιότητας και χωρίς ίχνος φθοράς, μαρμάρινα τραπέζια στρωμένα με λαδόκολα.

Η εξυπηρέτηση από νέα παιδιά, με χαμόγελο και με γνώση του καταλόγου. Χαμογελαστά και ευγενικά, με διακριτικότητα. Η ιδιοκτησία του καταστήματος έχει κάνει καλή δουλειά και φαίνεται πως δεν επαναπαύεται. Έχω συναντήσει και πιο θερμή αντιμετώπιση αλλά αυτό δεν μειώνει την προσπάθεια τους! Ιδανικά θα βαθμολογούσα με 3.5...

Ο κατάλογος παιχνιδιάρικος, με αρκετές ιδέες που το "ψάχνουν"! Μάλιστα τη συγκεκριμένη ημέρα προσφερόταν και μενού αφιερωμένο στη γαλλική κουζίνα. Υπάρχουν αρκετά πιάτα ημέρας και θα συμφωνήσω πως θα βόλευε καλύτερα η λογική των μεζέδων στη μέση παρά των μερίδων! Θα ικανοποιηθείτε και από την ποικιλία αλλά και από την ποιότητα. Εμείς παραγγείλαμε:

- Βασικά έρχεται κέρασμα στην αρχή από παξιμαδάκια με ντιπ από τομάτα με μυρωδικά (κύμινο;) και ρακή που δεν βαράει. Νερό βρύσης, όπως περιγράφεται στην πρόσφατη κριτική.

- Ψωμάκι καμπαγιού στα 0.9 ευρώ που πραγματικά ήταν πολύ νόστιμο.

-Βελουτέ γλυκιάς κολοκύθας με φασκόμηλο και καπνιστή πανσέτα στα 5.5 ευρώ. Ζεστή και νόστιμη, με ψιλοκομένα κομμάτια πανσέτας. Ίσως μια ιδεά γιαουρτιού και ηλιόσποροι, παραλλαγή που δοκίμασα στη Βουδαπέστη, το απογείωνε. Φυσικά και προτείνεται, αν και οι βελουτέ του bro είναι καλύτερες. Από τα πιάτα ημέρας.

- Σπιτικά κεφτεδάκια στα 6.5 ευρώ. Περισσότερο κρεατένια σε σχέση με άλλων εστιατορίων, συνοδεύονται με το ντιπάκι που έρχεται ως κέρασμα. Λίγο πιο βαριά σε γεύση αλλά με ΚΑΘΑΡΗ γεύση, χωρίς προσμίξεις. Άρεσαν πολύ, σε τσουπωτό μέγεθος!5 τεμάχια.

- Φωλιές από καταϊφι, τυρί Μετσοβόνε, μελιτζάνα, καρύδι και μαρμελάδα τομάτας ως βάση στα 6.8 ευρώ. Η μαρμελάδα κολλάει μόνο στο φύλλο καταϊφι, το τυρί δίνει μια πικάντικη γεύση ενώ το καρύδι με τη μελιτζάνα αλληλοσυμπληρώνονται. Βαρύ σαν ορεκτικό αλλά παιχνιδιάρικο στην όψη,2 τεμάχια. Τσιμπημένη τιμή.

- Γραβιέρα σαγανάκι με μέλι και μαυροκούκι, σβησμένο με ούζο στα 5.5 ευρώ.2 τριγωνικά fried κομμάτια, χωρίς υπερβολική γλύκα. Το ούζο το κατάλαβε η συνοδός μου μόνο στην άκρη του πιάτου. Ίσως κάποιο πιο μαστιχωτό τυρί ταίριαζε καλύτερα.

- Τσουχτή στα 6.2 ευρώ. Λινγκουίνι με καβουρδισμένη μυζήθρα και αυγό. Στο Μάνη-Μάνη είναι διαφορετική παραλλαγή με αυγό μάτι στην κορυφή του πιάτου που τον σπας και απλώνεται στο ζυμαρικό. Εδώ τα υλικά έρχονται "προετοιμασμένα" από πριν και έχουν "παντρευτεί" δίνοντας πλούσια αρώματα και νόστιμη γεύση που όσο και να ήθελα δεν σταματούσα. Η μυζήθρα είχε τον πρώτο ρόλο στη γεύση. Αξιοπρεπέστατη μερίδα!

- Ημίγλυκο κόκκινο κρασί στα 4.8 ευρώ/500 μλ. Όντως στην κορυφή όσων έχω δοκιμάσει, μαζί με το Δράμι. Ευκολόπιοτο και φρουτώδες!

- Μιλφέιγ μήλου στα 5.5 ευρώ. Το φύλλο πολύ τραγανό, η κρέμα προσεγμένη αλλά εμάς μας άρεσε το μήλο με τη σταφίδα που τα έλουζε η σάλτσα καραμέλας. Είχε μια διακριτή γλυκύτητα που δεν σε μπούχτιζε. Άρεσε αρκετά.

Σύνολο στα 41.7 ευρώ.

Συμπερασματικά θα πω πως η ποιότητα είναι εμφανέστατη και ο κόσμος δεν είναι χαζός. Ο ψεύτης και ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρεται (σε όλους τους τομείς... ). Σημασία δεν έχει να φας οικονομική σαβούρα αλλά να δώσεις κάτι παραπάνω και να το μνημονεύεις. Δεν θέλει ρώτημα λοιπόν αν το προτείνω... Δύσκολα θα αφήσετε μπουκιά στο πιάτο που θα πάει χαμένη και ας χρειάζεστε 200 κοιλιακούς την επόμενη μέρα για να επανέλθετε!

Κλείνοντας θα πω...

"Θα πρέπει να βρούμε με ΠΟΙΟΝ θα φάμε και θα πιούμε, πριν βρούμε τι θα φάμε και θα πιούμε"...

20 Μαι 2017

Η κριτική μου για το ΜΑΥΡΟ ΠΡΟΒΑΤΟ των Μελισσίων έχει γραφτεί εδώ και ένα μήνα περίπου, αλλά κάπου είχε ξεχαστεί στον υπολογιστή μου. Τέλος πάντων, δεν έχει περάσει και τόσος καιρός, από την επίσκεψή μου (κάτι λιγότερο από δίμηνο), οπότε μια κριτική και μια ακόμη επιβεβαίωση για το ΜΑΥΡΟ ΠΡΟΒΑΤΟ θεωρώ ότι είναι καλοδεχούμενη. Λοιπόν έχουμε και λέμε...
Επίσκεψη στο ΜΑΥΡΟ ΠΡΟΒΑΤΟ τέλη Μαρτίου, απογευματά

κι καθημερινής. Στην πιάτσα των Μελισσίων με τους αρκετούς και δημοφιλείς χώρους εστίασης δεν είχα πάει ποτέ, βρεθήκαμε, λοιπόν, με τη γυναίκα μου στην περιοχή, οπότε είπαμε να δοκιμάσουμε σε κάποια από τα «σιγουράκια» που βρίσκονται σε κοντινή απόσταση μεταξύ τους. Εγώ η αλήθεια είχα μια επιθυμία για επίσκεψη στο Kozi’s, το αφήσαμε ωστόσο για επόμενη φορά. Εξάλλου, το Μαύρο Πρόβατο του Παγκρατίου το έχουμε τιμήσει ουκ ολίγες φορές κατά το παρελθόν, με εξαιρετικές εντυπώσεις, οπότε δεν είχαμε την παραμικρή αμφιβολία ότι και στα Μελίσσια θα μέναμε ικανοποιημένοι.

Ευτυχώς, λόγω ώρας και ημέρας πιθανότατα, η υπόθεση παρκάρισμα ήταν ιδιαιτέρως εύκολη. Ενδεχομένως τις μέρες και ώρες αιχμής, τα πράγματα δυσκολεύουν. Ο χώρος, τελείως διαφορετικός από αυτόν του Παγκρατίου, που όσο και εάν είναι περιποιημένος και γουστόζικος, είναι αρκετά στριμωγμένος. Εσωτερικά μια μεγάλη αίθουσα λοιπόν, με αρκετά άνετα τραπέζια, σε ικανοποιητική απόσταση μεταξύ τους και αποκλειστικά για μη καπνιστές (όπως τουλάχιστον μας ενημέρωσε, ο νεαρός που μας υποδέχτηκε). Εξωτερικά, ένας εξίσου σχεδόν μεγάλος και άνετος χώρος, περιφραγμένος με τις γνωστές προεκτάσεις, που υποθέτω ότι το καλοκαίρι απομακρύνονται, ζεστός παρόλα αυτά με ικανοποιητικότατη θέρμανση (όπως διαπίστωσα προς το τέλος της εξόδου που άναψαν θερμάστρες που υπήρχαν σε αυτόν). Όταν φθάσαμε εμείς, υπήρχαν μόλις 2 παρέες στο μαγαζί που κάθονταν στον «εξωτερικό» χώρο, οπότε και εμείς είπαμε να καθίσουμε εκεί.

Η εξυπηρέτηση πολύ καλή από όλο το προσωπικό. Μας υποδέχτηκαν στην αρχή, μας εξήγησαν τα πιάτα, μας ρώτησαν αν μείναμε ευχαριστημένοι και στο τέλος μας ξεπροβόδισαν πάλι με ευγένεια και χαμόγελο. Δεν έχω κάτι αρνητικό να τους προσάψω, κέρασαν και στην αρχή δύο σφηνάκια ρακή και παξιμαδάκια με τριμμένη ντομάτα, όλα καλά.

Λόγω σαρακοστής, το μενού περιείχε αρκετές νηστίσιμες επιλογές, οπότε και εμείς είπαμε να κινηθούμε προς αυτήν την κατεύθυνση. Δύο άτομα λοιπόν παραγγείλαμε:

- για αρχή μαζί με τη ρακί και τα παξιμαδάκια, ήρθε ένα πολύ ωραίο ζεστό ψωμάκι (0,90 €) που με δυσκολία αντισταθήκαμε για να μην το καταναλώσουμε σκέτο, πριν έρθουν τα πιάτα που παραγγείλαμε.

- πατατοσαλάτα με καπνιστό τσίρο, κρεμμύδι και πιπεριά (5,80 €), εξαιρετική και πεντανόστιμη, με τις πατάτες να έχουν πάρει ωραία γεύση από το καπνιστό ψάρι.
- μους λευκού ταραμά (3,90 €), νόστιμη, καταναλώθηκε με όσο ψωμί είχε απομείνει. Ίσως την προτιμούσα λιγότερο ρευστή.

- κροκέτες μπακαλιάρου με αγιολί (7,70 €), εξίσου πολύ νόστιμο πιάτο, μαζί με την πατατοσαλάτα κέρδισαν τις εντυπώσεις. Εξαιρετικά τηγανισμένες οι κροκέτες, χωρίς να κρατούν λάδι, με ευδιάκριτες τις γεύσεις από τον μπακαλιάρο και τα διάφορα μυρωδικά. Η ποσότητα θα μπορούσε να είναι και λίγο μεγαλύτερη.
- χταπόδι ξυδάτο (8,80 €), νόστιμο χωρίς εκπλήξεις.

- γιουβέτσι θαλασσινών (11,50 €). Σωστά βρασμένο το κριθαράκι, ωραία και τα διάφορα συνοδευτικά θαλασσινά. Η ποσότητα οριακά καλή

- 500 ml. λευκό κρασί (4,50 €), δροσερό και ωραίο.

Συνολικά, οι γεύσεις με άφησαν απόλυτα ικανοποιημένο, καθώς όλα τα πιάτα ήταν προσεγμένα και νόστιμα. Ο συνολικό λογαριασμός των 43,10 € μου φάνηκε ωστόσο, κάπως τσιμπημένος, με υψηλότερες τιμές από το ΜΑΥΡΟ ΠΡΟΒΑΤΟ του Παγκρατίου (αν και η αλήθεια έχω 1-2 χρόνια να το επισκεφθώ), ένα κλικ κάτω θα ήταν ασφαλώς καλοδεχούμενο.

Όπως και να’ χει, η συνολική εμπειρία από την επίσκεψη στο ΜΑΥΡΟ ΠΡΟΒΑΤΟ στα Μελίσσια ήταν άκρως θετική. Οπότε εάν βρεθείτε στην περιοχή, να πάτε, αποτελεί κάτι παραπάνω από ασφαλή επιλογή.

18 Ιαν 2017

Μετά απο πολλές κριτικές που καιρό τώρα εκθειάζουν το εστιατόριο αυτό καθώς και το αδερφάκι του στο

Παγκράτι, μπήκε στην λίστα "Must visit" και μια Κυριακή βράδυ έγινε η επίσκεψη μετά απο κράτηση 1 μέρα πρίν.

Χώρος (3/4):

Σχετικά μεγάλος με αρκετά τραπέζια σε μια παράταξη που δεν δημιουργεί όμως κάποια ιδιωτικότητα. Είναι σαν μια μεγάλη αίθουσα κάπως κρύα χωρίς γωνίες που το κάνουν πιο ζεστό σαν χώρο.

Απο την άλλη ο ψηλοτάβανος χώρος, καινούργιος με τις μεγάλες τζαμαρίες που χαρίζουν θέα και φαντάζομαι το μεσημέρι άπλετο φώς του δίνουν το 3/4

Γεύση (4/4):

Απλά φαγητά αλλά πολύ γευστικά. Δοκιμάσαμε τα παρακάτω

Κοτόπουλο φιλέτο στήθος σκέτο για την μικρή (πολύ καλό, γευστικό,8/10)

Αρνάκι στην λαδόκολλα (νοστιμότατο, μαλακό πολύ,8/10)

Κλέφτικο στην λαδόκολλα (πολύ πολύ καλό,8.5/10)

Πατάτες τηγανιτές (7/10)

Τυρί φέτα σκέτη για την μικρή (7/10)

Σαλάτα Μυρτώ (φρεσκότατη, νοστιμότατη 8/10)

Πήραμε κανά δυό πιάτα το πολύ επιπλέον αλλά δεν τα σημείωσα. Λόγω Χριστουγέννων είχαμε φάει τόσο πολύ που δεν μπορούσαμε να δοκιμάσουμε κάτι παραπάνω. Σίγουρα θα πάμε άλλη φορά να το επισκεφθούμε για να δοκιμάσουμε περισσότερες γεύσεις

Εξυπηρέτηση (4/4):

Η κουζίνα γρήγορη, το σέρβις επίσης. Εξυπηρέτηση φιλική και ζεστή. Πραγματικά μας εξυπηρέτησαν σε ότι απαιτήσεις είχαμε εξαιτίας του παιδιού.

Value for money (4/4):

Πολύ λογικά λεφτά για τις γεύσεις και για το όνομα που έχει πλεόν φτιάξει στην αγορά. Υπολογίστε ένα κόστος γύρω στα 20 ευρώ το άτομο για να φάτε καλά και κανά 28 ευρώ για να φάτε πολύ.

Συμπέρασμα:

Έχω μια μη ολοκληρωμένη εικόνα για το μαγαζί αυτό. Το ξέρω απο το μενού και τις άλλες κριτικές που έχω διαβάσει. Στην επόμενη επίσκεψη θα πάμε πιο προετοιμασμένοι.

09 Μαι 2017

Σε επίσκεψή μου σε κοντινό εστιατόριο στην περιοχή και περνώντας έξω από το μαύρο πρόβατο μου τράβηξε την περιέργεια να ψάξω για αυτό. Μετα από τις κριτικές που διάβασα αποφασίσαμε να το επισκεφτούμε χωρίς κανένα δισταγμό για την επιλογή.
Ωραίος χώρος μεγάλος καθαρός, έχουν αναφερθεί εκτενέστερα οι από κάτω οπότε δεν έχω κάτι άλλο να σημειώσω.
Με το που κάτσαμε το νερό ήρθε μπουκάλι βρύσης (επιτέλους). Μαζί ήρθε σε ένα πιάτο 3-4 παξιμάδια με αρωματικά από πάνω και 2 σφηνάκια ρακή.

Η παραγγελία μας

Σαλάτα δήμητρα
Φρέσκια σαλάτα πράσινη με ωραία βινεγκρετ Σύκα ανθότυρο λάδδι τρούφας

Σαρικόπιτα με ξινομυζηθρα μέλι και σουσάμι
Η γέμιση δεν με ξετρέλανε ήταν λίγο άνοστη για τα γούστα μου.

Φωλιές από κανταίφι τυρί μετσοβόνε μελιτζάνα καρύδια και μαρμελάδα ντομάτας
Πολύ ωραίο πιάτο νόστιμο

Κεμπάπ κοτόπουλο πάνω σε πίτα με σώς γιαουρτιού
Ωραίο πιάτο σωστά ψημένο με πιτούλα δικιας τους εκτέλεσης νόστιμο.

Μοσχαρίσιος σιδηρόδρομος στον Φούρνο με κριθαράκι.
Ήταν στα πιάτα ημέρα. Για 2 άτομα όπως μας ενημέρωσε ο σερβιτόρος που μας πήρε την παραγγελία. Ήταν καταπληκτικό, μου θύμησες τραπέζι στο σπίτι μαμαδιστικο κυριακάτικο φαγητό.

Επιδόρπιο διαλέξαμε τάρτα με πικρή σοκολάτα αλμυρή καραμέλα και παγωτό φυστικοβούτυρο. Ήταν απλά καταπληκτικό.
Ήπιαμε στο τέλος 2 εσπρεσάκια.

Πληρώσαμε μαζί με ένα ποτήρι κρασί 66 ευρώ και νομίζω ότι αξίζει το κάθε ευρώ που δώσαμε σίγουρα είναι από τα μαγαζί που θα ξανά πάω.