Κρητική κουζίνα

Δευτέρα κλειστά

09 Απρ 2016

Το ΞΑΘΕΡΙ (στην κρητική διάλεκτο = το ιδιαίτερο, το ξεχωριστό) είναι πράγματι ένα ιδιαίτερο εστιατόριο στο τέρμα της λεωφόρου Εθνικής Αντιστάσεως που διασχίζει την Καισαριανή το οποίο υπηρετεί άψογα την κρητική κουζίνα. Είναι γωνιακό, με αρκετό χώρο μπροστά του (μια ελαφρά υπερυψωμένη εξέδρα με τούβλινο τοιχάκι γύρω γύρω, η οποία βέβαια είναι εκτεθειμένη στο θόρυβο του δρόμου) που χωρά μπόλικα τραπέζια, όταν ο καιρός είναι καλός, και ένα πολύ φροντισμένο εσωτερικό χώρο. Δεν θα δυσκολευτείτε να το βρείτε και θα παρκάρετε εύκολα, μια και στη χειρότερη περίπτωση εκατό μέτρα πιο πάνω υπάρχει ένας τεράστιος ανοικτός χώρος στάθμευσης.

Μπαίνοντας στο μαγαζί θα σας εντυπωσιάσουν πολλά. Κρητική ταβέρνα; Ναι όσον αφορά την κουζίνα, κατά τ’ άλλα ούτε λύρες και σαντούρια, ούτε μινωϊκά, ούτε μπακίρια και κεραμικά, ούτε φωτογραφίες μυστακοβρακοφόρων, τίποτε, μόνο κάποιες γκραβούρες με θέματα από την Κρήτη στους τοίχους. Μοντέρνα διαρρύθμιση, απαλά χρώματα, ωραίος φωτισμός, τίποτε το ενοχλητικό για το μάτι. Στο βάθος κάτι σαν μπάρα, με φωτισμένες εσοχές που φιλοξενούν κάποια διακοσμητικά στοιχεία. Ο διάκοσμος ιδιαίτερα φροντισμένος και – όπως είπα – ευχάριστα ουδέτερος, θα μπορούσατε κάλλιστα να βρίσκεστε σε εστιατόριο πολυτελείας. Επιτέλους κάτι διαφορετικό. Τα τραπέζια, καμιά εικοσαριά στο ισόγειο και ίσως άλλα δέκα στο πατάρι, ξύλινα ρουστίκ και άνετα, σε λογική απόσταση μεταξύ τους, μπορούν να φιλοξενήσουν παρέες όλων των μεγεθών. Αναπαυτικές ψάθινες καρέκλες, ιδιαίτερα βολικοί κάποιοι καναπέδες περιμετρικά. Εμένα προσωπικά από την πρώτη στιγμή το περιβάλλον μού έκανε κλικ. Δεν ξέρω βέβαια πώς θα αντιδρούσα αν έπεφτα πάνω σε κρητικό live, από αυτά που είδα να διαφημίζονται.

Η κουζίνα βρίσκεται στο υπόγειο, πράγμα που δημιουργεί ένα μικρό πρόβλημα, αφού οι σερβιτόροι αναγκαστικά ανεβοκατεβαίνουν χωρίς να χρησιμοποιούν δίσκους, προκαλείται έτσι αρκετή καθυστέρηση στην εξυπηρέτηση της πελατείας. Ένα δεύτερο φάουλ, που ίσως όμως να είναι ατυχία της ημέρας (μεσημέρι βροχερής Κυριακής με το μαγαζί γεμάτο κατά το ήμισυ), γιατί το μαγαζί δείχνει κατά τ’ άλλα πεντακάθαρο, έχει να κάνει με τις τουαλέτες, επίσης στο υπόγειο: το καζανάκι ημιθανές, σαπούνι και χειροπετσέτες απουσίαζαν.

Οι δύο νεαροί σερβιτόροι, με σκούρο πουκάμισο και παντελόνι, για να μη λείψει το κρητικό ύφος εντελώς, κατέβαλαν φιλότιμες προσπάθειες να εξυπηρετηθούν όλοι με τη σειρά. Με το που καθίσαμε προσγειώθηκε στο τραπέζι το αναπόφευκτο εμφιαλωμένο νερό, δεν είπα όμως τίποτε, μια και ήταν «Νερά Κρήτης» και όχι «Ζαγόρι», «Δίρφυς» κτλ. Σε λίγο ήρθε το πανεράκι με φρέσκο λευκό ψωμάκι, χωρίς κάποιο συνοδευτικό (στερεό ή υγρό), και οι κατάλογοι. Καλοστημένοι και καλογραμμένοι – στα κρητικά – με τις παρακάτω ενότητες: Τα κάναμε…σαλάτα, τυριά – αλοιφές, στη παρασά, τζιμπολοήματα, τσικαλέματα, ζυμαρικά τση Κρήτης, να σας γλυκάνουμε. Αν δεν έχετε μαζί σας ελληνοκρητικό λεξικό, ρωτήστε τα παιδιά, θα χαρούν να σας διαφωτίσουν.

Μην το παρακάνετε όμως στην παραγγελία, οι μερίδες είναι αρκετά μεγάλες και χορταστικές. Το σφουγγάτο (= ομελέτα) με απάκι, κολοκυθάκι, κρεμμύδι και πατάτα είναι αρκετό για τρία – τέσσερα άτομα, το ίδιο και τα λουκάνικα Ρεθύμνου. Μην παραλείψετε τα ταπεινά μακαρούνια σύζουμα με ανθότυρο, όταν τα επαινέσαμε στο σερβιτόρο, έπεσε η ατάκα «Αυτά δεν είναι φαγητό, είναι φάρμακο». Δεν έχω δοκιμάσει το γαμοπίλαφο, ούτε το οφτό αρνί, μπορώ όμως να σας συστήσω όλες ανεξαιρέτως τις σαλάτες, κυρίως την «ανώμαλη» και «του Βερή», εκτός από φρεσκότατες είναι και πρωτότυπες στη σύνθεση.

Το χύμα ροζέ που συνήθως προτιμώ, επειδή ο μαρουβάς μού πέφτει βαρύς, είναι απλά αποδεκτό, ενώ πολύ ωραίος ήταν ο σαρακοστιανός χαλβάς που μας κέρασαν την τελευταία φορά. Ο λογαριασμός για ένα πραγματικά χορταστικό, γνήσια κρητικό γεύμα, χωρίς τα ποτά, δεν θα ξεπεράσει τα 30 ευρώπουλα. Γενικά το ΞΑΘΕΡΙ είναι κάτι παραπάνω από αυτό που συνηθίζουμε να αποκαλούμε «τίμια πρόταση», όταν σας φέρει από εκεί ο δρόμος, π. χ. μετά από ένα ωραίο περίπατο στον Υμηττό, μη διστάσετε να το δοκιμάσετε.

Πρωτομαγιά 2017 και έχουμε κάνει κράτηση από την προηγούμενη ημέρα για 10 άτομα στο συγκεκριμένο μαγαζί.

Μας ενημερώνουν πως να πάμε μετά τις 14:30 γιατί στις 14:00 έχουν πολλές κρατήσεις και θα γίνεται χαμός. Τους λέμε λοιπόν πως θα είμαστε στο μαγαζί στις 15:30.

Φτάνουμε στο μαγαζί ακριβώς στις 15:30 και μας ενημερώνουν πως θα αργήσουν 10 λεπτά γιατί έχει μπλοκάρει η κουζίνα λόγω φόρτου εργασίας.

Το περίεργο ήταν πως δεν είχε μεγάλη προσέλευση κόσμου την ώρα που φτάσαμε καθώς τα περισσότερα τραπέζια ήταν ήδη γεμάτα πιάτα επομένως ο φόρτος εργασίας δεν πρέπει ήταν τόσο μεγάλος όσο ισχυρίζονταν.

Παραγγέλνουμε και τα πρώτα πιάτα (σαλάτες) έρχονται μετά από 1,5 ώρα αφότου κάτσαμε στο μαγαζί. Τα κυρίως πιάτα βέβαια ήρθανε 2 ώρες(κυριολεκτικά 120 λεπτά)αφότου είχαμε κάτσει στο μαγαζί.

Εννοείται πως παραπονεθήκαμε στην αρχή αλλά το μόνο ουσιαστικό που έκαναν ήταν να μας ρωτήσουν εάν θέλουμε να μας κεράσουν κάτι στο τέλος (γλυκάκι ή ρακόμελο).

Η ποιότητα ήταν πολύ καλή, με το κριθαρότο με απάκι να κλέβει τις εντυπώσεις.

Το κόστος ήταν 20€/ άτομο σε μια παρέα 10 ατόμων. Δεν χορτάσαμε καθόλου με αυτά που παραγγείλαμε απλά φουσκώσαμε με το ψωμί που φάγαμε τις πρώτες 2 ώρες αναμονής.

Ο χώρος ευχάριστος και καθαρός.

23 Νοε 2015

Κυριακή μεσημέρι. πεινασμένη τετράδα στρωθήκαμε για φαγητό, στο εκλεκτό Ξαθέρι. Άνετο παρκινγκ στη περιοχή, πολύς ο κόσμος, αρκετή φασαρία. Βολευτήκαμε σε μια άκρη κάτω από ένα ηχείο, που ευγενικά χαμήλωσαν λίγο την ένταση οι υπεύθυνοι, μετά από πρότασή μας. Για να φάμε ως άνθρωποι. Πιθανόν να μας μίσησαν οι γλεντζέδες, αν και η περισσότερη βουή τελικά, προερχόταν από τους πελάτες, παρά από τη μουσική.

Μας υποδεχτήκαν με δροσερές ρακές, ότι πρέπει να κάνεις κεφάλι. Ο κατάλογος ωραίος, με λίγα και καλά. Όχι όλα κατανοητά, αν δε κρατά η σκούφια σου από τη Κρήτη, αλλά οι σερβιτόροι, πρόθυμοι να σου λύσουν απορίες. Ψηφίσαμε μεζεδάκια στο κέντρο, αν και έβλεπα λαχταριστές μερίδες κυρίως πιάτων στα διπλανά τραπέζια (την επόμενη φορά). Η σαλάτα μας η Ανώμαλη, αρκετά καλή. Πράσινη μαρουλάτη, με μπόνους σύκο. Το απάκι άπαικτο, όπως και το κοκκινιστό χοιρινό με τη λιαστή ντομάτα. Τα δυο αυτά πιάτα, εξαφανίστηκαν αμέσως. Όπως και ότι άλλο παραγγείλαμε, ήταν καλομαγειρεμένο και γευστικό.

Δυο μόνο τα φάουλ στην επίσκεψή μας. Το ένα, το κέρασμα. Αφού είχαμε ήδη καταναλώσει τόσες ρακές, πρόσφερέ μας στη λήξη-χώνεψη κάτι σε παραδοσιακό γλυκάκι και όχι κι άλλο μπουκάλι. Επίσης, η αργοπορία των σερβιτόρων να φέρουν τα πιάτα και γενικότερα να συντονιστούν. Η εμπειρία θύμιζε λίγο πανηγύρι πλατείας και αν δεν είσαι σε ταιριαστό κεφάτο mood (εμείς ευτυχώς ήμασταν), μπορεί και να στραβώσεις με τις καθυστερήσεις. Το φαγητό όμως ήταν σε καλό επίπεδο και σίγουρα θα το επισκεφτούμε, σε πιο νορμάλ κίνηση.

Έκπτωση μέχρι 20%

Εθνικής Αντιστάσεως 232, Καισαριανή