ΞΑΘΕΡΙ

Τοπική ελλ. κουζίνα

Εθνικής Αντιστάσεως 232, Καισαριανή [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Δευτέρα κλειστά

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Κρητική κουζίνα

Γράψε τη δική σου κριτική

Τοπική ελλ. κουζίνα - Καισαριανή, Αθήνα

Το ΞΑΘΕΡΙ (στην κρητική διάλεκτο = το ιδιαίτερο, το ξεχωριστό) είναι πράγματι ένα ιδιαίτερο εστιατόριο στο τέρμα της λεωφόρου Εθνικής Αντιστάσεως που διασχίζει την Καισαριανή το οποίο υπηρετεί άψογα την κρητική κουζίνα. Είναι γωνιακό, με αρκετό χώρο μπροστά του (μια ελαφρά υπερυψωμένη εξέδρα με τούβλινο τοιχάκι γύρω γύρω, η οποία βέβαια είναι εκτεθειμένη στο θόρυβο του δρόμου) που χωρά μπόλικα τραπέζια, όταν ο καιρός είναι καλός, και ένα πολύ φροντισμένο εσωτερικό χώρο. Δεν θα δυσκολευτείτε να το βρείτε και θα παρκάρετε εύκολα, μια και στη χειρότερη περίπτωση εκατό μέτρα πιο πάνω υπάρχει ένας τεράστιος ανοικτός χώρος στάθμευσης.

Μπαίνοντας στο μαγαζί θα σας εντυπωσιάσουν πολλά. Κρητική ταβέρνα; Ναι όσον αφορά την κουζίνα, κατά τ’ άλλα ούτε λύρες και σαντούρια, ούτε μινωϊκά, ούτε μπακίρια και κεραμικά, ούτε φωτογραφίες μυστακοβρακοφόρων, τίποτε, μόνο κάποιες γκραβούρες με θέματα από την Κρήτη στους τοίχους. Μοντέρνα διαρρύθμιση, απαλά χρώματα, ωραίος φωτισμός, τίποτε το ενοχλητικό για το μάτι. Στο βάθος κάτι σαν μπάρα, με φωτισμένες εσοχές που φιλοξενούν κάποια διακοσμητικά στοιχεία. Ο διάκοσμος ιδιαίτερα φροντισμένος και – όπως είπα – ευχάριστα ουδέτερος, θα μπορούσατε κάλλιστα να βρίσκεστε σε εστιατόριο πολυτελείας. Επιτέλους κάτι διαφορετικό. Τα τραπέζια, καμιά εικοσαριά στο ισόγειο και ίσως άλλα δέκα στο πατάρι, ξύλινα ρουστίκ και άνετα, σε λογική απόσταση μεταξύ τους, μπορούν να φιλοξενήσουν παρέες όλων των μεγεθών. Αναπαυτικές ψάθινες καρέκλες, ιδιαίτερα βολικοί κάποιοι καναπέδες περιμετρικά. Εμένα προσωπικά από την πρώτη στιγμή το περιβάλλον μού έκανε κλικ. Δεν ξέρω βέβαια πώς θα αντιδρούσα αν έπεφτα πάνω σε κρητικό live, από αυτά που είδα να διαφημίζονται.

Η κουζίνα βρίσκεται στο υπόγειο, πράγμα που δημιουργεί ένα μικρό πρόβλημα, αφού οι σερβιτόροι αναγκαστικά ανεβοκατεβαίνουν χωρίς να χρησιμοποιούν δίσκους, προκαλείται έτσι αρκετή καθυστέρηση στην εξυπηρέτηση της πελατείας. Ένα δεύτερο φάουλ, που ίσως όμως να είναι ατυχία της ημέρας (μεσημέρι βροχερής Κυριακής με το μαγαζί γεμάτο κατά το ήμισυ), γιατί το μαγαζί δείχνει κατά τ’ άλλα πεντακάθαρο, έχει να κάνει με τις τουαλέτες, επίσης στο υπόγειο: το καζανάκι ημιθανές, σαπούνι και χειροπετσέτες απουσίαζαν.

Οι δύο νεαροί σερβιτόροι, με σκούρο πουκάμισο και παντελόνι, για να μη λείψει το κρητικό ύφος εντελώς, κατέβαλαν φιλότιμες προσπάθειες να εξυπηρετηθούν όλοι με τη σειρά. Με το που καθίσαμε προσγειώθηκε στο τραπέζι το αναπόφευκτο εμφιαλωμένο νερό, δεν είπα όμως τίποτε, μια και ήταν «Νερά Κρήτης» και όχι «Ζαγόρι», «Δίρφυς» κτλ. Σε λίγο ήρθε το πανεράκι με φρέσκο λευκό ψωμάκι, χωρίς κάποιο συνοδευτικό (στερεό ή υγρό), και οι κατάλογοι. Καλοστημένοι και καλογραμμένοι – στα κρητικά – με τις παρακάτω ενότητες: Τα κάναμε…σαλάτα, τυριά – αλοιφές, στη παρασά, τζιμπολοήματα, τσικαλέματα, ζυμαρικά τση Κρήτης, να σας γλυκάνουμε. Αν δεν έχετε μαζί σας ελληνοκρητικό λεξικό, ρωτήστε τα παιδιά, θα χαρούν να σας διαφωτίσουν.

Μην το παρακάνετε όμως στην παραγγελία, οι μερίδες είναι αρκετά μεγάλες και χορταστικές. Το σφουγγάτο (= ομελέτα) με απάκι, κολοκυθάκι, κρεμμύδι και πατάτα είναι αρκετό για τρία – τέσσερα άτομα, το ίδιο και τα λουκάνικα Ρεθύμνου. Μην παραλείψετε τα ταπεινά μακαρούνια σύζουμα με ανθότυρο, όταν τα επαινέσαμε στο σερβιτόρο, έπεσε η ατάκα «Αυτά δεν είναι φαγητό, είναι φάρμακο». Δεν έχω δοκιμάσει το γαμοπίλαφο, ούτε το οφτό αρνί, μπορώ όμως να σας συστήσω όλες ανεξαιρέτως τις σαλάτες, κυρίως την «ανώμαλη» και «του Βερή», εκτός από φρεσκότατες είναι και πρωτότυπες στη σύνθεση.

Το χύμα ροζέ που συνήθως προτιμώ, επειδή ο μαρουβάς μού πέφτει βαρύς, είναι απλά αποδεκτό, ενώ πολύ ωραίος ήταν ο σαρακοστιανός χαλβάς που μας κέρασαν την τελευταία φορά. Ο λογαριασμός για ένα πραγματικά χορταστικό, γνήσια κρητικό γεύμα, χωρίς τα ποτά, δεν θα ξεπεράσει τα 30 ευρώπουλα. Γενικά το ΞΑΘΕΡΙ είναι κάτι παραπάνω από αυτό που συνηθίζουμε να αποκαλούμε «τίμια πρόταση», όταν σας φέρει από εκεί ο δρόμος, π. χ. μετά από ένα ωραίο περίπατο στον Υμηττό, μη διστάσετε να το δοκιμάσετε.

Τοπική ελλ. κουζίνα - Καισαριανή, Αθήνα

Το Ξαθέρι είναι ένα νέο (μόλις έκλεισε τον πρώτο του χρόνο λειτουργίας) κρητικό εστιατόριο, που έκανε αίσθηση κυρίως με τους καλλιτέχνες παραδοσιακής μουσικής που καλεί.

Βρίσκεται πάνω στην Εθν. Αντιστάσεως, ψηλά, και προσεγγίζεται πολύ εύκολα, και για εμάς που δεν είμαστε του κέντρου από Αλίμου-Κατεχάκη.
Γωνιακό καθώς είναι, σου δίνει αίσθηση πολύ μεγαλύτερου μαγαζιού.
Υπάρχει ένας άνετος εξωτερικός χώρος, όχι πεζοδρομίου, σαν βεράντας, όπου χωράνε άνετα δέκα τεσσάρια τραπέζια. Εσωτερικά υπάρχουν αρκετά τραπέζια, αλλά και κτιστοί πάγκοι σε ένα τοίχο. Υπάρχει και χώρος για dj μπροστά από την απομονωμένη κουζίνα. Μια εσωτερική μεγάλη σκάλα οδηγεί στο πατάρι που καταλαμβάνει το μισό περίπου μαγαζί. Δεν ανέβηκα όμως πάνω, θα είναι όμορφα τον χειμώνα με ορχήστρα, για την τσιγαρίλα δεν ξέρω.

Χρώματα παλ, λευκό με φιστικί, καμιά σχέση με άλλα μαγαζιά που δίνουν βάση στο χωριάτικο, με ταγάρια και κρεμασμένα χάλκινα τσικάλια.
Όλη η πρόσοψη κλείνει με τζαμαρία, και είναι πολύ φωτεινά.
Παρασκευή & Σάββατο βράδυ, ο χώρος μεταμορφώνεται για να μπεί το πάλκο και να δημιουργηθεί χώρος για τον χορό.

Εμείς το επισκεφτήκαμε όμως Κυριακή βράδυ, μια που έχουμε χορτάσει από τις καλοκαιρινές εκδηλώσεις, αλλά και τις γιορτές τσικουδιάς της εποχής.
Υποδοχή με ρακί (κέρασμα των 100 ml) και μπουκάλι νερό εμφιαλωμένο.

Ο κατάλογος είναι πλούσιος και με αρκετά προτότυπα, κυρίως μαγειρευτά πιάτα.
Για δύο άτομα που είμασταν, παραγγείλαμε σαλάτα Ανώμαλη, να εξηγήσω, ψιλοκομμένη με δυό ειδών μαρούλια και λάχανα, καρότο, λιαστή ντομάτα, απάκι και ένα πολύ νόστιμο φρέσκο σύκο. Η υπερπαραγωγή της περιελάμβανε και ξερή μυτζηθρα (7,90€).

Σαν ορεκτικό, πήραμε σφουγγάτο, πλούσια ομελέτα με απάκι ξανά, μας αρέσει μάλλον, πατάτες, κολοκύθι, τυρί γραβιέρα. (6,20€).

Μακαρόνια σκιουφιχτά με απάκι κοτόπουλου αυτή την φορά, που δεν το έχω βρεί πουθενά, ελαφρύ και νόστιμο, με κόκκινες και πράσινες πιπεριές. Και εδώ με ξηρό ανθότυρο χωρίς κρέμες γάλακτος. Είχε πολύ καλό δέσιμο αυτό το πιάτο, διατηρούσε μια υγρασία χωρίς να είναι σόβραστα που λένε οι Κρητικοί. (9,50€).

Το δικό μου ήταν ένα μελένιο χοιρινό με λιαστή ντομάτα σε σάλτσα κρασιού, που έλειωνε κυριολεκτικά στο στόμα. Συνοδεύονταν από πατάτες φούρνου με το ίδιο δέσιμο. Τα κρητικά μυρωδικά ήταν έντονα σε αυτό το πιάτο. (9,90€).

Ήπιαμε 1kg λευκό κρασί, που ήταν η δεύτερη επιλογή μας, καθώς το ροζέ που παραγγείλαμε στην αρχή δεν μας άρεσε και το επιστρέψαμε. Στα συν ότι δεν χρεώθηκε.

Υπάρχει ποικιλία μεζέδων και μπορείς να κινηθείς και μόνο σε μπινελίκια χωρίς κυρίως πιάτα. Φυσικά και αρκετά της ώρας που δεν τιμήσαμε.
Ερωτηθήκαμε αν θέλαμε γλυκό, σφακιανή ή γιαούρτι με γλυκό του κουταλιού, αλλά δεν πήραμε.

Δεν ήθελα να αλλάξω αυτή την τόσο ευχάριστη γεύση.
Η μέρα ήταν χαλαρή και το σέρβις γίνονταν μόνο από ένα νεαρό χωρίς καθυστερήσεις. Δεν έχω παράπονο από τις τιμές, οπότε δεν βλέπω τον λόγο να μην ξαναπάω. Το φαγητό του στέκεται σε πολύ καλό επίπεδο, δεν είχαμε φάουλ παρά μόνο το κρασί, που είναι θέμα προσωπικό, σε άλλους μπορεί να αρέσει.

Σας το προτείνω κυρίως γιατί δεν εντόπισα, καμία, δηθενιά, ξέρεις πουλάμε μόνο τοπικά και αγνά, άρα κοστολογούμε όσο θέλουμε.

Εδώ δεν ισχύουν αυτά, τους εύχομαι
Σ'αυτό το τόπο πούρθατε
Κρήτη για να μας μάθτε
Πάντα να είστε τίμιοι
Για να καλοπερνάτε

Τοπική ελλ. κουζίνα - Καισαριανή, Αθήνα

Παρασκευή βράδυ στο Ξαθέρι, μετά από πρόσκληση φίλων.

Το μαγαζί είναι Κρητικό αλλά απέχει από τα κλασικά παραδοσιακά Κρητικά μαγαζιά στην όψη. Πολύ φωτεινό, με μια τεράστια τζαμαρία και τα έπιπλα σε λευκό χρώμα. Ο χώρος είναι καλός αλλά η μουσική είναι αρκετά δυνατή. Πρέπει να φωνάξεις για να ακουστείς σε κάποιον που δεν κάθετε πολύ κοντά σου στο τραπέζι και αυτό δημιουργεί μια οχλαγωγιά στον χώρο.

Η εξυπηρέτηση είναι πολύ καλή. Ευγενικά παιδιά, γρήγορα και με ενδιαφέρον για το αν είναι όλα οκ στο τραπέζι.

Το φαγητό είναι μέτριο προς το καλό. 2.5 ντοματούλες θα έβαζα κανονικά. Καλομαγειρεμένα τα πιάτα και σωστές οι ποσότητες αλλά δεν έχει αυτό το κάτι που θα σε κάνει να τρέξεις να ξαναφάς στο μαγαζί. Παίξαμε πιο πολύ με πιάτα στη μέση και ρακές (πολύ καλή η ρακή του) και δεν εντόπισα κάποιο πιάτο που να με ξετρελάνει. Αυτό που ήταν πάρα πολύ καλό πιάτο ήταν η σφακιανή πίτα με το μέλι που σερβίρουν ως επιδόρπιο. Έφαγα μια ολόκληρη σχεδόν μόνος μου.

Οι τιμές απ' ό, τι είδα στον κατάλογο είναι καλές αλλά δεν έχω ξεκάθαρη εικόνα γιατί το τραπέζι ήταν κέρασμα.

Η συνολική εμπειρία από το μαγαζί είναι καλή. Θα ξαναπήγαινα γιατί δε βρήκα κάτι ιδιαιτέρως αρνητικό, δεν ήταν όμως και οι γεύσεις τέτοιες που να με κάνουν να το επισπεύσω.

Τοπική ελλ. κουζίνα - Καισαριανή, Αθήνα

Κυριακή μεσημέρι. πεινασμένη τετράδα στρωθήκαμε για φαγητό, στο εκλεκτό Ξαθέρι. Άνετο παρκινγκ στη περιοχή, πολύς ο κόσμος, αρκετή φασαρία. Βολευτήκαμε σε μια άκρη κάτω από ένα ηχείο, που ευγενικά χαμήλωσαν λίγο την ένταση οι υπεύθυνοι, μετά από πρότασή μας. Για να φάμε ως άνθρωποι. Πιθανόν να μας μίσησαν οι γλεντζέδες, αν και η περισσότερη βουή τελικά, προερχόταν από τους πελάτες, παρά από τη μουσική.

Μας υποδεχτήκαν με δροσερές ρακές, ότι πρέπει να κάνεις κεφάλι. Ο κατάλογος ωραίος, με λίγα και καλά. Όχι όλα κατανοητά, αν δε κρατά η σκούφια σου από τη Κρήτη, αλλά οι σερβιτόροι, πρόθυμοι να σου λύσουν απορίες. Ψηφίσαμε μεζεδάκια στο κέντρο, αν και έβλεπα λαχταριστές μερίδες κυρίως πιάτων στα διπλανά τραπέζια (την επόμενη φορά). Η σαλάτα μας η Ανώμαλη, αρκετά καλή. Πράσινη μαρουλάτη, με μπόνους σύκο. Το απάκι άπαικτο, όπως και το κοκκινιστό χοιρινό με τη λιαστή ντομάτα. Τα δυο αυτά πιάτα, εξαφανίστηκαν αμέσως. Όπως και ότι άλλο παραγγείλαμε, ήταν καλομαγειρεμένο και γευστικό.

Δυο μόνο τα φάουλ στην επίσκεψή μας. Το ένα, το κέρασμα. Αφού είχαμε ήδη καταναλώσει τόσες ρακές, πρόσφερέ μας στη λήξη-χώνεψη κάτι σε παραδοσιακό γλυκάκι και όχι κι άλλο μπουκάλι. Επίσης, η αργοπορία των σερβιτόρων να φέρουν τα πιάτα και γενικότερα να συντονιστούν. Η εμπειρία θύμιζε λίγο πανηγύρι πλατείας και αν δεν είσαι σε ταιριαστό κεφάτο mood (εμείς ευτυχώς ήμασταν), μπορεί και να στραβώσεις με τις καθυστερήσεις. Το φαγητό όμως ήταν σε καλό επίπεδο και σίγουρα θα το επισκεφτούμε, σε πιο νορμάλ κίνηση.

Τοπική ελλ. κουζίνα - Καισαριανή, Αθήνα

Πρώτη φορά στο Ξαθέρι (εξ άλλου είναι μόλις δύο μήνες ανοικτό) σε παρέα έξι ατόμων, με καλή διάθεση και αρκετό κέφι.

Ο χώρος άνετος και ευχάριστος, με την διακόσμηση λιτή και προσεγμένη. Μοναδικές παραφωνίες η μουσική η οποία ήταν δυνατή και μία αρκετά μεγάλη οχλαγωγία.

Το σέρβις γρήγορο και ευγενικό από νέα παιδιά τα οποία ήταν πάντα πρόθυμα να απαντήσουν σε ερωτήσεις.

Το φαγητό, κατά βάση Κρητική κουζίνα, σαφώς άνω του μετρίου, παρά το νεαρό του μαγαζιού. Πήραμε μια σειρά από ορεκτικά και μοιραστήκαμε και τέσσερα κύρια πιάτα, χωρίς να βρούμε κάποιο κακομαγειρεμένο. Τα κρέατα ήταν σωστα ψημένα, τα χορταρικά πραγματικά φρέσκα και γενικά είχες την αίσθηση του καλού σπιτικού φαγητού.

Σε μία περίπτωση μόνο θεωρήσαμε ότι εντοπίσαμε μειονέκτημα, όταν είδαμε το χοιρινό μπιφτέκι να είναι κατακόκκινο και συνεπώς κακοψημένο, αλλά ο ιδιοκτήτης μας εξήγησε χαμογελώντας ότι αυτο ωφείλετο στην τομάτα (και φυσικά είχε δίκαιο, μια που δεν υπήρχε ίχνος αίματος στο πιάτο)

Οι μερίδες σε μέγεθος ικανοποιητικές και το μόνο παράπονο -ίσως και τυχαία- ότι σε μία-δύο περιπτώσεις, το κρέας το οποίο είχε λειώσει στον φούρνο δημιουργούσε την εντύπωση ενός πιάτου με περισσότερο κόκκαλο από κρέας.

Στα κρασιά υπάρχει σαφώς πρόβλημα, με μόνο δύο ποικιλίες από τον Κρητικό αμπελώνα. Σίγουρα εδώ αξίζει κάτι καλύτερο και σαφώς και σε χύμα, πάντα κρητικό.

Συνολικά μια ευχάριστη εμπειρία, κυρίως αν συνυπολογισθεί το νεότατο του μαγαζιού.

Θα ξαναπάμε? Ναι