ποικιλία αραβικών εδεσμάτων

Δευτέρα έως Σάββατο 10:30 - 21:30

27 Φεβ 2016

3,00 ευρώ για ένα καλό φαλάφελ σε ένα σχετικά νέο streetfoodάδικο -και άρα ορθιομάγαζο ή ελαφρώς καθιστός τέλος πάντων. Pas mal Jeanne Paul, pas mal.

Το φαλάφελ σαν φαλάφελ είναι από τα πολύ καλά: πιτούλα γεμάτη όσο πρέπει, δροσερή σαλάτα η οποία συνοδεύει και δεν κυριαρχεί, δυόσμος που 'ακούγεται' (μια μικρή ευχάριστη έκπληξη), σωστό χούμους και σάλτσα από ταχίνι δροσίζουν και δένουν τα υπόλοιπα υλικά.

Πρόβλημα είναι να το ζητάς καυτερό και να σου έρχεται ελαφρώς πικάντικο. Αλλά όσοι τρώμε καυτερά εν Ελλάδι μάλλον το έχουμε συνηθίσει αυτό. Χαλάλι γιατί στα ορθοτράπεζα έχει και κόκκινο καυτερό πιπέρι και κάτι σώζει.

Ευγενικά παιδιά στο service (μια από τις φορές που έκατσα με κέρασαν και μπακλαβαδάκι καταπληκτικό και βουτυράτο.... ), καθαρό μαγαζί (με σαφές προφίλ street food καταστήματος, βιτρίνα με υλικά κτλ, υπόνοια ανατολίτικης διακόσμησης και δυο-τρία τραπεζάκια με ψηλά σκαμπό):
καθαρή κριτική.

Αξίζουν τα τρία ευρώ; Η απάντηση είναι η εξής: δεν είναι ευκαιρία αλλά σε κάθε περίπτωση δεν σε κλέβει. Να σου πω ότι 2,80 θα ήταν πιο σωστό; Μπορεί...

Αν είσαι φαλαφελάς θα φας, θα ξαναπάς.

Από τα μαγαζιά που αξίζει να επιβιώσουν για να γλιτώσει το κέντρο από την μιζέρια της αφισοκολλημένης βιτρίνας και της εγκατάλειψης.

28 Μάρ 2016

Το είχα σταμπάρει το sumsmu από τότε που άνοιξε. Είχα διαβάσει και κριτικές εδώ στο ask4food, αλλά δίσταζα. Αραβικές γεύσεις στη Σόλωνος; Μήπως είναι μούφα; Ρώτησα λοιπόν φίλο που μένει λίγο πιο πάνω στον Λυκαβηττό. Μου είπε τα καλύτερα για το φαλάφελ του και έτσι το Sumsum ανέβηκε στην κορυφή της λίστας με μαγαζιά για γρήγορο φαΐ στο κέντρο και πιο συγκεκριμένα προς Εξάρχεια μεριά.

Την προηγούμενη εβδομάδα λοιπόν, είχαμε ξεμείνει στο κέντρο, μετά από δουλειές και καφέ, νωρίς το απόγευμα και η πείνα είχε κάνει φανερά την εμφάνισή της. Πριν πάρουμε το μετρό, αποφασίσαμε να κάνουμε στάση για αραβικό. Ο χώρος είναι τυπικός μέρους με φαγητό στο χέρι και πολύ μικρός. Το μεγαλύτερο μέρος του καταλαμβάνει η κουζίνα και η βιτρίνα με τα υλικά. Μου φάνηκαν όλα πολύ καθαρά. Έχει τζαμαρίες μπροστά και έναν πάγκο με λίγα στριμωγμένα σκαμπό. Έξω, στην εσοχή του πεζοδρομίου της Ασκληπιού έχει ψηλά τραπέζια και έναν ακόμα πάγκο με σκαμπό.

Παραγγείλαμε μέσα και κάτσαμε έξω. Ευγενέστατα τα νεαρά παιδιά που τρέχουν το μαγαζί. Μας έφεραν έξω κανάτα με νερό καθώς και το φαγητό μας. Τα σκεύη ήταν όλα πλαστικά, αλλά και μόνο που υπήρχαν είναι κάτι. Στο τέλος, όταν πήγαμε να πληρώσουμε, ζήτησαν τη γνώμη μας για το φαΐ και την εξυπηρέτηση. Σίγουρα η όλη εμπειρία είναι πολύ πιο ανθρώπινη από ένα κλασικό, απρόσωπο ταχυφαγείο.

Προσφέρουν σαλάτες, αραβικές γεύσεις και σε μερίδες, αλλά και τυλιχτά με αραβικές πίτες, σούπες κ. α. Σίγουρα οι επιλογές είναι πολλές.
Εμείς πήραμε δυο αραβικές πίτες. Επιλέξαμε την μια με κεμπέ (που πάει ο τόνος;), δηλαδή κεφτέ με πλιγούρι, τηγανισμένο αλλά χωρίς λαδίλες, κομμένο σε φέτες και συνοδευόμενο από την κατάλληλη σαλάτα και σος γιαουρτιού. Μου άρεσε πάρα πολύ. Η άλλη αραβική ήταν με κοτόπουλο σις ταούκ. Μαριναρισμένο κοτόπουλο, πολύ ζουμερό, με σαλατικό και τηγανιτές πατάτες. Επίσης, πολύ ωραίο και αυτό το τυλιχτό. Θα το προτιμούσα χωρίς τις τηγανιτές πατάτες.

Και οι δυο πίτες θα μπορούσαν να έχουν περισσότερη γέμιση, ιδίως αυτή με τον κεμπέ. Σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να πω ότι χορτάσαμε, αλλά από γεύση ήταν πολύ καλά. Κόστισαν και οι δυο μαζί 7 ευρώ. Επομένως το vmf δεν είναι τέλειο.

Θα το επισκεφθώ ξανά, σίγουρα.

16 Μάρ 2016

Απο καιρό ήθελα να γράψω κριτική για το -κατα τη γνώμη μου καλύτερο φαλαφελάδικο-το Sumsum. Επειδή βρίσκομαι αρκετά συχνά στο κέντρο για δουλειές, δεν παραλείπω να πεταχτώ μέχρι την γωνία της Ασκληπιού με Σόλωνος να φάω ένα τυλιχτό στο όρθιο.

Ο,τι και να έχω δοκιμάσει απο το συγκεκριμένο μαγαζί πάντα έχω μείνει πολύ ικανοποιημένος. Απο φαλάφελ μέχρι σις ταούκ(κοτόπουλο)ή μοσχάρι και κεμπάπ, όλα είναι πεντανόστιμα. Ο Αχμέτ-ο μάγειρας- φροντίζει όλα να τα έχει καθαρά και προσεγμένα και να μήν αφήνει τιποτα στην τύχη.

Αλλωστε όπως πολύ σωστά διάβασα και σε προηγούμενη κριτική, όλα είναι πίσω απο βιτρίνα και δεν υπάρχει τίποτα κρυφό στην κουζίνα. Επίσης το μενού είναι μέν "αραβικό", αλλά η πολύχρονη εμπειρία του μάγειρα δίνει πολύ προσωπικό στοιχείο στο αποτέλεσμα ακόμα και άν μιλάμε για ένα απλό "τυλιχτό". ¨Ετσι νομίζω δικαιολογούνται και τα 3Ε για το φαλάφελ, και τα 4Ε για τα κοτόπουλα -μοσχάρια.

Στον κατάλογο υπάρχουν και μερίδες αλλά μέχρι στιγμής δεν έχω δοκιμάσει, κάτι που θα συμβεί μέσα στις επόμενες επισκέψεις μου.