FALAFELADIKO

Μέση Ανατολή

Δροσίνη 5, Κηφισιά [Χάρτης]

Φαλάφελ κλασικό και κοτόπουλο. Κάθε μέρα από τις 6 το απόγευμα έως τις 2 το βράδυ.
6μ.μ.-2π.μ.

Μέση Ανατολή - Κηφισιά, Αθήνα

Οι Κυριακές είναι περίεργες. Άλλοτε μελαγχολικές που τελειώνει μια ωραία εβδομάδα, άλλοτε πιο μελαγχολικές που δεν έκανες αυτά που ήθελες, άλλοτε μοναχικές γιατί κάτι σου τριβελίζει το μυαλό. Κάποτε πάλι, σκεφτόμασταν ότι τη Δευτέρα έχουμε σχολείο... Σήμερα το αναπολούμε και αυτό.

Εσείς πηγαίνετε βόλτες μοναχικές ; Σας αρέσει να μπαίνετε στο αυτοκίνητο χωρίς προορισμό, με τη μουσική τέρμα δυνατά, το παράθυρο τέντα ανοιχτό και τη σκέψη ασυμμάζευτη ; Με στίχους what's on your mind, why does it have to be this way... Αναζωογονητικό είναι.

Η Κηφισιά την νύχτα μοιάζει με την Πλάκα. Είναι ήρεμη, γλυκιά, αλλοτινή, θες να την περπατήσεις, να την ακούσεις, να την σεργιανίσεις. Και δέχεται απλόχερα στην παρέα της και τους πολλούς, και τους μοναχικούς. Σε κάτι τέτοιες βόλτες παίρνεις ανάσες, παίρνεις αποφάσεις, παίρνεις εικόνες αλλά και ιδέες. Επίσης ξαναβλέπεις με άλλο μάτι κάτι που ήταν δίπλα σου και το είχες ξεχάσει ή το είχες περιφρονημένο.

Το φαλάφελ το αγαπώ. Από τότε που το δοκίμασα στο κέντρο της Αθήνας, δεν χάνω ευκαιρία να το αναζητώ. Ήταν κρίμα και άδικο να μην έχουμε κι εμείς στα βόρεια ένα φαλαφελάδικο. Στο Falafeladiko λοιπόν που λέτε, είχα φάει 2-3 φορές στην αρχή όταν πρωτοξεκίνησε. Δεν μου άρεσε που είχε φαλάφελ μόνο μικρό pocket και όχι τις μεγάλες αραβικές πίτες που υπάρχουν αλλού.
Όμως με χαρά βλέπω, ότι κάτι άλλαξε προς το καλύτερο. Υπάρχει πλέον νέο μενού, κατά πολύ εμπλουτισμένο και επιμελημένο από τον chef Μιχάλη Γιαννόπουλο, ο οποίος μαθήτευσε για όλα τα δέοντα μυστικά, στη γνωστή σχολή του Alain Ducasse στο Παρίσι.

Το μικρό αυτό ομολογουμένως μαγαζάκι, βρίσκεται κρυμμένο σε ένα πλακόστρωτο γραφικό δρομάκι της Κηφισιάς, απέναντι από γνωστό σινεμά και διαγώνια από γνωστό και ακριβοθώρητο μεζεδοπωλείο ( άδειο το βράδυ που βρέθηκα εκεί ). Ως χώρος δεν έχει κάτι, είναι street food concept, το μόνο που θα δείτε είναι 2-3 ψηλά τραπεζάκια με ψηλά καθίσματα και τίποτε άλλο.

Ωστόσο, το κρύο βράδυ που πήγα εγώ υπήρχαν fleece κουβερτάκια σε κάθε καρέκλα για να τυλιχτείς και να χουχουλιάσεις, και 2 σόμπες αναμμένες στο φουλ, οπότε δεν έχω κανένα παράπονο. Χώρος πεντακάθαρος κατά τα άλλα, οπότε μια χαρά, δεν μπορείς να ζητήσεις κάτι παραπάνω.

Στο μενού λοιπόν, υπάρχουν πίτες ( pocket αλλά και μεγάλες αραβικές πλέον ) με φαλάφελ, κοτόπουλο, ανάμεικτες, λαχματζούν, κεμπάπ. Όλα τα παραπάνω έρχονται και σε μερίδες αλλά και σε boxes μεγάλα και χορταστικά. Τα συνοδευτικά επίσης, είναι χούμους, ταμπουλέ, φατούς και τηγανιτές πατάτες. Αλλά... όταν εσύ σχεδιάζεις κάτι, είναι πια δεδομένο ότι κάποιος από πάνω γελάει μαζί σου. Κι έτσι όταν το μάτι μου άρπαξε στο πινακάκι "burger φαλάφελ" δεν υπήρξε δεύτερη σκέψη, και ομολογώ ήταν έρωτας με την πρώτη μπουκιά.

Παράγγειλα λοιπόν και απόλαυσα το συγκεκριμένο burger μενού ( στα 6,50 ευρώ ), το οποίο έρχεται σε ένα ξύλινο δίσκο με συνοδεία άφθονες τηγανητές πατάτες και ένα μπωλάκι με μια ολόδροση σως δυόσμου, που όμοιά της δεν έχω δοκιμάσει ξανά και ταίριαζε απόλυτα με τις πατάτες.
Το burger περιέχει έναν τεράστιο ρεβυθοκεφτέ, σε σχήμα μπιφτεκιού, εντελώς στα γούστα μου, τραγανό, καλοτηγανισμένο και πάρα πολύ νόστιμο. Επίσης έχει μαρούλι, ντομάτα, πίκλες, καραμελωμένα κρεμμύδια και την ίδια σως. Πολύ γευστικό το αποτέλεσμα!!
Και τί πρωτότυπη ιδέα να μπει το φαλάφελ σε ψωμάκι και να γίνει burger, είναι κάτι που πραγματικά δεν το έχω δει κάπου αλλού.

Επίσης παράγγειλα και το άλλο αγαπημένο μου, το χούμους, εδώ σε μια εξαιρετική εκτέλεση, σε υπερμπόλικη ποσότητα, με αρκετό λεμόνι και πάπρικα, φαίνεται καθαρά πως είναι χειροποίητο, έρχεται μέσα στο καλαθάκι του, με συνοδεία μπόλικα κομμάτια αραβικής πίτας, και πραγματικά έτρωγα, έτρωγα και σταματημό δεν είχα ( τιμή 3,90 ).
Το νεράκι μου το κέρασε ο νεαρός σερβιτόρος ( μάλλον με συμπάθησε φαίνεται ).
Σύνολο με απόδειξη 10,40 ευρώ.

Συμπέρασμα. Δεν χρειάζεται πια να "ξενιτευόμαστε" για φαλάφελ, όταν τόσο κοντά υπάρχει το Falafeladiko με εξαιρετικές λιβανέζικες γεύσεις, το οποίο φυσικά από τώρα και στο εξής, θα με βλέπει συχνότερα και για το μπέργκερ του και για την αραβική πίτα με φαλάφελ και για το box mix που έβαλα στο μάτι.

Οι βόλτες συνεχίζονται αμείωτες, τα μικρά μαγαζάκια περιμένουν να τα ξετρυπώσουμε ή να τα ανακαλύψουμε ξανά, ο κόσμος την νύχτα δεν κοιμάται...
Και εμένα, τριγυρίζει εμμονικά στο μυαλό μου κάτι που έχει πει o Charles Bukowski.
"Find what you love and let it kill you".

Μέση Ανατολή - Κηφισιά, Αθήνα

Μια κυριακάτικη βόλτα στη Κηφισιά μας οδήγησε στη Δροσίνη. Απέναντι σχεδόν από το Τζίτζικα είδαμε το Falafeladiko, ένα μικρό (πολύ μικρό) μαγαζάκι με 5 τραπεζάκια όλα και όλα στο δρόμο, το οποίο δουλεύει προφανώς με delivery.

Ο κατάλογος σχετικά μικρός και επικεντρωμένος προς τις αραβικές (ή λιβανέζικες όπως λέει το ίδιο) γεύσεις (φαλάφελ, λαχματζούν, κεμπάμπ, χούμους,... ). Η παραγγελία μας ήταν 2 μερίδες και ένα μικρό νεράκι. Δοκιμάσαμε:
Μερίδα Λαχματζούν. Δύο ανοικτές αραβικές πιτούλες, μέτριες σε μέγεθος, με αρκετό κιμά (ανάμεικτο χοιρινό/μοσχάρι και διάφορα σαλατικά μελιτζάνα, ντομάτα, σως γιαούρτι, κλπ). Δεν μου άρεσε ίσως γιατί είχα καιρό να φάω τόσο λαδωμένο πιάτο. Οι πίτες ήταν ήδη κομμένες κάτι που σε ανάγκαζε να φας με το χέρι (και να λαδωθείς), καθώς η χρήση του πλαστικού πηρουνιού δεν ήταν βολική.
Μερίδα Φαλάφελ. 5 τεμάχια φαλάφελ, μετρίου μεγέθους και ικανοποιητικά στη γεύση. Είχε συνοδεία πίτα αραβική, μαρούλι, ντομάτα, μελιτζάνα, σως γιαουρτιού, ταχίνι κλπ.

Εξυπηρέτηση: Οι άνθρωποι που το τρέχουν πολύ ευγενικοί αλλά για να έρθει η παραγγελία περιμέναμε πάνω από 15 λεπτά χωρίς να έχει κάτι το ιδιαίτερο σε κίνηση. Επίσης όταν ζητήσαμε να σβήσουν τη θέρμανση γιατί καιγόμασταν, πέρασαν πάνω από 5 λεπτά για να τραβηχτεί απλά η πρίζα (από άλλο πελάτη και όχι από το προσωπικό).

Χώρος:
Δεν μπορεί να γίνει κριτική.

Τιμές:
Τα 2 πιάτα και ένα μικρό νερό 11.3 ευρώ.

Μέση Ανατολή - Κηφισιά, Αθήνα

Επισκεφθήκαμε με τη φίλη μου το Φαλαφελάδικο χθες 28/04/15 το βράδυ. Εγώ ομολογώ πως δε γνώριζα την ύπαρξη του. Βρίσκεται στον πεζόδρομο της Δροσίνη στην Κηφισιά ανάμεσα στα γνωστά καφέ και έχει ανοίξει σχετικά πρόσφατα.

Ουσιαστικά επειδή μιλάμε για street food Λιβανέζικο δεν υπάρχει χώρος για να καθίσεις, εκτός από δυο τραπεζάκια με ψηλά σκαμπό και αλλά δύο μικρά τραπέζια που χωράνε μετά βίας 4 άτομα. Όλα είναι στο δρόμο καθώς εσωτερικός χώρος δεν υπάρχει. Το περιγράφω για να έχετε υπόψη σας ότι πρόκειται για κατάστημα take away κυρίως ή για delivery.

Η εξυπηρέτηση είναι γρήγορη και τα παιδιά ευγενικά. Υπολογίστε ότι θέλει περίπου 5 με 6 λεπτά να σας ετοιμάσουν τα φαλάφελ γιατί τα τηγανίζουν με την παραγγελία σας. Το κατάστημα λειτουργεί με self service.

Στο δια ταύτα τώρα παραγγείλαμε μια πίτα φαλάφελ(αραβική πίτα σαν τσεπάκι με 3 τραγανά φαλάφελ, μαρούλι, τομάτα, αγγούρι, τηγανιτή μελιτζάνα, sauce γιαουρτιού, ταχίνι και πιπεριά Φλωρίνης στα 3 ευρώ έκαστη. Επίσης πήραμε μια πίτα mix με ψητό στήθος κοτόπουλου, φαλάφελ, μαρούλι, τομάτα, αγγούρι, τηγανιτή μελιτζάνα, sauce γιαουρτιού ταχίνι και πιπεριά Φλωρίνης στα 4,50 ευρώ. Ήταν και τα δυο πάρα πολύ καλά σε γεύση και ελαφριά. Δεν μύριζαν καθόλου λαδίλα και τα φαλάφελ ήταν σωστά τηγανισμένα.

Επίσης μας κέρασαν ένα καλαθάκι χούμους που είναι πουρές ρεβυθιού με μυρωδικά και το συνοδεύουν με ζεστές πιτούλες κομμένες σε τριγωνάκια. Καλούτσικο ήταν αλλά κάτι ήθελε να αναδείξει την γεύση που ήταν λίγο flat. Μάλλον λίγο σκόρδο ή μπαχαρικά.

Ακόμα πήραμε και μια σαλάτα ταμπουλέ στα 3,50 ευρώ. Πάρα πολύ μικρή σε μέγεθος αλλά το πρόβλημα είναι ότι δεν είχε καμία απολύτως γεύση. Τις έλειπαν πολλά για θυμίζει ταμπουλέ. Δεν είχε ούτε λεμόνι ούτε αλάτι γενικά ήταν η χειρότερη που έχω φάει ως τώρα! Θέλει άμεση βελτίωση.

Για να συνοδεύσουμε το γευματάκι μας πήραμε ένα μπουκαλάκι εμφιαλωμένο νερό, μια σουρωτή και μια πορτοκαλάδα έψα.

Πληρώσαμε 15 ευρώ στο σύνολο και σε γενικές γραμμές φύγαμε ευχαριστημένες.
Θα το συνιστούσα για delivery, take away ή για να τσιμπήσετε κάτι στα γρήγορα κυρίως το μεσημέρι μετά τα ψώνια σας.

Μέση Ανατολή - Κηφισιά, Αθήνα

Τετάρτη βράδυ, βραδιά Champion League και η επιλογή μου ήταν κάτι το διαφορετικό. ΟΧΙ σουβλάκι ξανά, αλλά κάτι εναλλακτικό, πρόχειρο ίσως για παρέα στο ποδόσφαιρο με μπύρες.

Προσκεκλημένος σε φιλικό σπίτι, προθυμοποιήθηκα ότι θα φέρω κάτι εγώ για τσιμπολόγημα. Η ιδέα ήταν Φαλάφελ. Που όμως έχει κοντά?
Στο site μας καταχωρημένα μόνο δυο μαγαζιά του κέντρου.
Οπότε γκουγκλάρω για φαλάφελ στα βόρεια και βλέπω ότι σε απόσταση λιγότερο των δέκα λεπτών η επιθυμία μου μπορεί, να εκπληρωθεί.
Που είσαι βρε World που ότι είχε σχέση με Μέση Ανατολή το ανέβαζες πρώτος στο site? Μεσολάβησε τηλεφωνική επικοινωνία για ραντεβού μετά από 15 λεπτά για take away.

Πρόσβαση εύκολη ακόμα και με αυτοκίνητο. Το μαγαζί είναι ανάμεσα σε Κασαβέττη (κάθετος) και Λ. Κηφισίας, σε δρόμο ήπιας κυκλοφορίας.
Όμορφος και χαριτωμένος minimal χώρος με 3 ή 4 τραπεζάκια έξω για να μην φας στα όρθια, και μέσα ένα μεγάλο πάσο που χώριζε τα τηγάνια με τον χώρο παρασκευής των φαλάφελ από την αναμονή των πελατών.
Η παραγγελία μου ήταν έτοιμη.

Πολύ εξυπηρετικός και κατατοπιστικός ο νεαρός που τα επιμελήθηκε.
Μπορώ να παραθέσω ολόκληρο το μενού του μαγαζιού αλλά δεν θα το κάνω, υπάρχει στο Facebook μαζί με φωτογραφίες του χώρου.
Η παραγγελία μου ήταν 2 καλαθάκια φαλάφελ.
Αυτό, σημαίνει: 20 κεφτέδες φαλάφελ κλασικούς, 2 μπολ με χούμους, 2 σαλάτες ταμπουλέ και ένα πακέτο αραβικές πίτες, επτά τον αριθμό. Συνοδεύονταν από σκορδάτη σως γιαουρτιού και πάστα κόκκινης πιπεριάς φλωρίνης.
Η επιλογή για καυτερό, γίνεται με προσθήκη πάπρικας.

Οι κεφτέδες είναι νόστιμοι, σωστά τηγανισμένοι, τραγανοί εξωτερικά και ζουμεροί μέσα. Το χούμους ήταν λίγο φλάτ, θα το ήθελα πιο λεμονάτο και με καλύτερη επίγευση πιο πικάντικη, το ταμπουλέ σωστό γευστικά αλλά όχι μεγάλη μερίδα και οι σάλτσες ιδίως της πιπεριάς με extra πάπρικα πολύ καλή.
Μόνο ένας της παρέας τα σνόμπαρε, φαν του γύρου, αλλά οι υπόλοιποι τα εξαφάνισαν πριν το γκολ.

Το κάθε καλαθάκι τιμάται 10€. Το σύνολό μου ήταν 20€.
Για την ιστορία υπάρχει φαλάφελ και κοτόπουλο και mix.
Σερβίρει πίτες αλλά και μερίδες. Πίτα με κλασικό φαλάφελ στα 3€, αλλά και μερίδα με κοτόπουλο ή mix στα 5 ή 5,5€.
Μάλλον λίγο τσιμπημένες οι πίτες, αλλά οκ, εναλλακτική πρόταση είπαμε.
Για τους λάτρεις να το μάθουμε πλέον. Υπάρχει και φαλάφελ Κηφισιάς εξίσου νόστιμο και ποιοτικό του κέντρου.