Στεγάζεται στο ισόγειο μιάς τριώροφης βιομηχανικής αποθήκης, η διακόσμηση και όλο το concept είναι αφενός βιομηχανικού τύπου, αλλά σε νησιώτικους λευκούς τόνους.

Το φαγητό είναι βασισμένο σε ένα μεγάλο κομμάτι του στην Πάρο, όσον αφορά στα προϊόντα αλλά και στο όνομα, εξού και «Σούμα», που είναι τοπικό παριανό απόσταγμα, κάτι μεταξύ ρακής και τσίπουρου.
Από την άλλη, το κολοκύθι είναι ένα «παρεξηγημένο», υλικό το οποίο όλοι χρησιμοποιούν, αλλά λίγοι μπορούν να εκμεταλλευτούν όπως πρέπει.

Το ατού του μαγαζιού, πέρα απο τη διακόσμηση, είναι η ανοιχτή κουζίνα που σου δίνει την ευκαιρία να δεις τον τρόπο προετοιμασίας και παρασκευής του πιάτου σου!

Δευτέρα και Τρίτη κλειστά Τετάρτη - Σάββατο 19:30 - 01:30 Κυριακη 13:00 - 19:00

Έχει parking
Φιλικό προς χορτοφάγους
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

13 Ιαν 2017

Είχαμε ακούσει πολύ καλά λόγια και το επισκεφτήκαμε ένα βραδάκι.

Το προσωπικό πολύ ευγενικό και γρήγορο με χαμόγελο και ευγένεια. Ο χώρος αρκετά φωτεινός, παλιάς κοπής μοντέρνο εστιατόριο που όμως δεν ήταν το πιο ζεστό και cozy περιβάλλον για να κρατήσει τον κόσμο αρκετή ώρα.

Ο κόσμος περισσότερο ζευγάρια με παιδιά δεδομένου ότι ο χώρος είναι φιλικός και συνοικιακός. Η κουζίνα ανοιχτή και ο χώρος καθαρός και περιποιημένος όπως και οι τουαλέτες.

Δοκιμάσαμε τα εκπληκτικά ρολάκια μελιτζάνας με μετσοβόνε και σάλτσα καυτερή τα οποία ήταν απίστευτα τραγανά, καθόλου λαδερά και απίστευτα ισορροπημένα. (7 ευρώ).

Πολύ μέτρια τα τσιγαριστά χόρτα με την ωμή ντομάτα, φασόλια και φέτα στα 6,50 ευρώ νομίζω, μεγάλη μερίδα αλλά καμία φαντασία ή ένταση στο πιάτο.

Πολύ ζουμερό και άριστα δοσμένο το μοσχαρίσιο μπιφτέκι με τις πατατούλες baby στα 11 ευρώ, με ένταση λόγω των ελαφριών ντιπς, σωστά ψημένο και πολύ ωραία γεύση. Από τα καλύτερα που έχoυμε φάει.

Πολύ καλό και το κοντοσούβλι κοτόπουλου στην ίδια περίπου τιμή, ψημένο τα κάρβουνα μάλλον, με ωραία μυρωδικά και πολύ ωραίο πλιγούρι για συνοδευτικό.

Οι μερίδες πολύ καλές και το service άμεσο.

Πολύ καλό και το κρασί / χύμα στα 7 ευρώ το μισό κιλό.

Το νερό ρωτηθήκαμε ήρθε βρύσης και για αρχή προσφέρθηκε ψωμάκι ζυμωτό με ντιπ από πατζαρι, αρκετά δροσιστικό για να αρχίσεις το φαγητό.

Παράλειψη θεωρήσαμε ότι δε μας κέρασαν τίποτα, ούτε λίγη μαστίχα και ο λογαριασμός ήρθε στα 50 ευρώ περίπου.

Θα το ξαναδοκιμάζαμε φυσικά αν και θεωρήσαμε ότι οι τιμές θα μπορούσαν να είναι καλύτερες.

12 Μάρ 2017

Ακολουθώντας τις διθυραμβικές κριτικές των καλοφαγάδων του ask4food, μας έβγαλε ο δρόμος μας στο ΣΟΥΜΑ ΚΟΛΟΚΥΘΙ ένα μεσημέρι Κυριακής για να δούμε και εμείς "ιδίοις όμμασι" περί τίνος πρόκειται!

Το ΣΟΥΜΑ ΚΟΛΟΚΥΘΙ βρίσκεται σε μη κεντρικό σημείο στα σύνορα Αγίου Δημητρίου και Δάφνης, στον πρώτο παράλληλο της Εθνικής Αντιστάσεως ("Βουλιαγμένης" ρεύμα προς Αθήνα). Στεγάζεται σε χώρο βιομηχανικό, ψηλοτάβανο, με αποτέλεσμα να είναι ευάερο και ευήλιο, ενώ ο κήπος του δίνει την αίσθηση νησιού ενώ είσαι στην Αθήνα! Minimal χώρος με διακριτικές πινελιές στη διακόσμηση. Δεν επιτρέπεται το κάπνισμα, ή τουλάχιστον έτσι κατάλαβα, μιας και κανείς δεν κάπνιζε εντός του εστιατορίου! Έτσι, θα απολαμβάνετε ελεύθερα το φαγητό σας, με λίγες μυρωδιές από την κουζίνα που είναι ανοιχτή. Κάποιες στιγμές νιώσαμε μια ψύχρα πάντως... Χώρος/ατμόσφαιρα, λοιπόν, (3/4)

Στο εστιατόριο, δουλεύουν νέα παιδιά, δύο στην κουζίνα και δύο στο service. Μας εξυπηρέτησε ένας ευγενικός νεαρός, όμως λίγο η καθυστέρηση στο να έρθει για την παραγγελία (τουλάχιστον 10' αφού είχαμε πια αποφασίσει), καθώς έτρεχε να σερβίρει και λίγο η χαλαρή ροή των πιάτων, με σημαντικά κενά μεταξύ τους, δεν μας άφησαν να χαλαρώσουμε τελείως για να απολαύσουμε το (καλό κατά τα άλλα) γεύμα μας. Το αξιοπερίεργο είναι ότι το μαγαζί δεν ήταν 100% γεμάτο εκείνη την ώρα. Η παρατήρησή μου είναι ότι το προσωπικό παίζει πάνω από τα όριά του όταν το μαγαζί γεμίζει. Εξυπηρέτηση, λοιπόν, (3/4)

Ο κατάλογος έχει διάφορες επιλογές κι εμείς θέλοντας να ξεχωρίσουμε τις πιο ενδιαφέρουσες, παραγγείλαμε τα εξής:

- Με το που καθίσαμε, ήρθε το καλωσόρισμα με φέτες ψωμιού (αδιάφορο) και ένα νόστιμο ντιπ παντζαριού.

- Σαλάτα κολοκύθι-αβοκάντο, ωραία, δροσερή γεύση με το ωμό κολοκύθι να πλαισιώνεται όμορφα από το αβοκάντο και τη γραβιέρα Νάξου. Ίσως ήθελε κάτι ακόμα για να απογειωθεί. Αξίζει πάντως να το δοκιμάσετε για κάτι διαφορετικό.

- Ρολάκια μελιτζάνας με μετσοβόνε, νόστιμα, με συνοδεία πικάντικης σως. Το σύνολο σε παραπέμπει σε spring rolls, με την καλή έννοια!

- Ψητό ταλαγάνι με μαρμελάδα φρούτων, ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ πιάτο, το highlight του γεύματός μας.

- Ψαρονέφρι παγιάρ, καλοψημένο (ίσως λίγο παραπάνω απ'ότι έπρεπε) με πατάτες baby και σως μουστάρδας, ένα σίγουρο-τίμιο πιάτο, δοκιμασμένη συνταγή.

- Σπαλομπριζόλα με πατάτες baby και καραμελωμένα κρεμμύδια. Τεράστια μερίδα (500 gr), η οποία ήρθε πολύ σωστά μέτρια ψημένη για να αναδεικνύεται η γεύση της, αλλά κάτι δεν με έπεισε δυστυχώς. Κάτι έλειπε από τη γεύση, δεν είχε αλατιστεί καλά; Δεν ξέρω. Εξαιρετική τιμή πάντως για την ποσότητά του (14,00 €)

- Τα παραπάνω συνοδεύτηκαν από πολύ καλό χύμα κόκκινο κρασί.

- Κλείσαμε με εξαιρετικό banoffee, ελλείψει άλλων επιλογών εκείνη την ημέρα.

Το γεύμα μας είχε τα πάνω και τα κάτω του, συνολικά όμως μας άφησε σαφώς ευχαριστημένους. Όπως σχεδόν παντού, υπάρχει περιθώριο βελτίωσης. Γεύση λοιπόν, (3/4)

Στο δια ταύτα, δύο άτομα πληρώσαμε 49,00 € (απόδειξη κανονικά), τα οποία αποτελούν σεβαστό ποσό (αν συνυπολογίσει κανείς ότι μας κεράστηκε το γλυκό). Θεωρώ ότι οι τιμές θα μπορούσαν να είναι ένα κλικ πιο κάτω.

Θα ήθελα να το επισκεφτώ ξανά για να δω και τα υπόλοιπα πιάτα, ειδικά τα κυρίως για να σχηματίσω (ελπίζω καλύτερη) άποψη.

Υ. Γ. Σχετικό-άσχετο. Το ότι κάποιος είναι πολυγραφότατος δε σημαίνει ότι είναι απαραίτητα και καλύτερος. Δείτε για (πρόχειρο) παράδειγμα, τον Woody Allen. Το έχω ξαναπεί και το τονίζω πάλι εδώ. Φιλικά πάντα

24 Δεκ 2016

Οι γεύσεις κλασσικές μεν αλλά νιώθεις ότι τρως καθαρό, προσεγμένο φαγητό.

Για αρχή πήραμε τη σαλάτα με το κολοκύθι και το αβοκάντο: δροσερή και ελαφριά ότι, καλύτερο για ξεκίνημα.
Ύστερα ήρθαν τα μανιτάρια με το πετιμέζι και την γκοργκονζόλα που ήταν εξαιρετικά, τα συνιστώ ανεπιφύλακτα.
Τέλος μία σπαλομπριζόλα με baby πατάτες και καραμελωμένα κρεμμύδια που δεν με ενθουσίασε, ήταν απλά καλή.
Για επιδόρπιο ένα τσιζκέικ με μαστίχα, φίλο καταίφι για βάση, και μία πολύ νόστιμη μαρμελάδα βύσσινο on top. Φρεσκότατο και με αγνά υλικά, αλλά θέλει περισσότερη μαστίχα (πολύ περισσότερη), λιγότερη ζάχαρη στην κρέμα (έχει ήδη πολύ η μαρμελάδα) για να ισορροπήσει.

Το σέρβις ικανοποιητικό. Ο χώρος πολύ καλός, ζεστός με ανοικτή κουζίνα, καθαρός, γενικά νιώθεις άνετα.

Τα μείον τώρα: μικρή κάρτα. 4 σαλάτες, μία δεκαριά ορεκτικά, 6-7 κυρίως και 4 επιδόρπια. Οι μερίδες και αυτές θα μπορούσαν να είναι πιο ''γεμάτες'' αλλά συμβαδίζουν με τις τιμές (οικονομικές). Σε γενικές γραμμές το συστήνω, είναι το είδος εστιατορίων που καλό θα ήταν να στηριχθούν διότι σέβονται τον πελάτη και έχουν τη σωστή νοοτροπία.