ΣΟΥΜΑ ΚΟΛΟΚΥΘΙ

Ομήρου 27 & Ιφιγενείας, Άγιος Δημήτριος [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Δευτέρα και Τρίτη κλειστά Τετάρτη - Σάββατο 19:30 - 01:30 Κυριακη 13:00 - 19:00
Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Έχει δίκτυο Wifi Έχει parking Φιλικό προς χορτοφάγους Υπάρχει εξωτερικός χώρος Φιλικό για οικογένειες/παιδιά Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Στεγάζεται στο ισόγειο μιάς τριώροφης βιομηχανικής αποθήκης, η διακόσμηση και όλο το concept είναι αφενός βιομηχανικού τύπου, αλλά σε νησιώτικους λευκούς τόνους.

Το φαγητό είναι βασισμένο σε ένα μεγάλο κομμάτι του στην Πάρο, όσον αφορά στα προϊόντα αλλά και στο όνομα, εξού και «Σούμα», που είναι τοπικό παριανό απόσταγμα, κάτι μεταξύ ρακής και τσίπουρου.
Από την άλλη, το κολοκύθι είναι ένα «παρεξηγημένο», υλικό το οποίο όλοι χρησιμοποιούν, αλλά λίγοι μπορούν να εκμεταλλευτούν όπως πρέπει.

Το ατού του μαγαζιού, πέρα απο τη διακόσμηση, είναι η ανοιχτή κουζίνα που σου δίνει την ευκαιρία να δεις τον τρόπο προετοιμασίας και παρασκευής του πιάτου σου!

Γράψε τη δική σου κριτική

Μοντέρνες ταβέρνες - Αγ.Δημήτριος, Αθήνα

Πρώτα απ’ όλα αισθάνομαι την ανάγκη να ευχαριστήσω το Ask4food και το Σούμα Κολοκύθι -το Σούμα Κολοκύθι και το Ask4food, που είχαν την ευγενή καλοσύνη να διοργανώσουν αυτή τη βραδιά συνάντησης χρηστών του αγαπημένου μας site.

Αρχικά ήμουν αρνητικός στην ιδέα να γράψω κριτική για την εν λόγω μας επίσκεψη, κάτι που είχα πει προς το τέλος της βραδιάς και στον ιδιοκτήτη του Σούμα Κολοκύθι και οικοδεσπότη μας αλλά και στους συντελεστές του Ask4food που παρευρέθησαν εκείνο το βράδυ. Όπως τους διευκρίνισα, θεώρησα πιο δίκαιο να επισκεφτώ το Σ. Κ. κάποιο άλλο βράδυ και να προσηλωθώ περισσότερο στις γεύσεις τους αφού στη συγκεκριμένη συνάντηση την προσοχή μου αφιέρωσα στους άλλους χρήστες που ήθελα να γνωρίσω καλύτερα.

Αυτές τις ημέρες διάβασα προσεκτικά όλες τις κριτικές που ανέβηκαν και τελικά άλλαξα γνώμη, σκεπτόμενος ότι έμμεσα ή άμεσα οφείλω να δώσω κι εγώ το feedback από αυτήν μου την επίσκεψη. Μη ξεχνάμε ότι όλο αυτό διοργανώθηκε για να λάβουν και τις απόψεις μας. Να αναγνωριστούν τα θετικά σημεία τους αλλά και να βοηθήσουμε επισημαίνοντας καλοπροαίρετα πάντα, τυχόν αστοχίες που θα μπορούσαν να διορθωθούν.

Η κριτική μου αυτή θα σχετίζεται με την γενική αίσθηση που αποκόμισα και ηθελημένα δεν θα έχει πολλές λεπτομέρειες για τα πιάτα τους. Επίσης δεν θα σταθώ σε διαδικαστικά θέματα που αφορούσαν στο «στήσιμο» της συγκεκριμένης βραδιάς. Επιφυλάσσομαι να επανέλθω με νέα κριτική μετά από άλλη επίσκεψή μου, αλλά ένας Θεός ξέρει πότε θα καταφέρω να με φέρει προς τα εκεί ο δρόμος μου.

Θα ξεκινήσω λίγο ανορθόδοξα. Με το Value for money. Όπως λέει και η Madonna, «we are living in a material world». Μεγάλη σοφία ξεστόμισε η αοιδός! Φυσικά λίγο καιρό πριν είχε πει και το «Like a virgin» και γέλασε κι ο κάθε πικραμένος, αλλά επανέρχομαι στο θέμα μας. Τι δίνει λοιπόν αξία σε μία βραδινή ή μη έξοδό μας? Σαφώς αν χρειαστεί να καταβάλουμε μεγαλύτερο ποσό απ’ όσο θεωρήσαμε ότι άξιζε το τραπέζι μας είναι κι αυτό ένας σημαντικός παράγοντας. Τι είναι όμως αυτό που πραγματικά μας μένει χαραγμένο? Για εμένα προσωπικά, είναι αν πέρασα κάπου όμορφα.

Κι αυτό δεν μετριέται σε πάνω-κάτω μερικά ευρώ. Δεν γίνεται παζάρια σε αυτό. Το ξέρεις με το που βγαίνεις από την πόρτα του εστιατορίου που πριν από λίγη ώρα έτρωγες. Είναι η αίσθηση που σε συνοδεύει γυρίζοντας σπίτι. Που με το πέρασμα του χρόνου ή θα παραμείνει έντονο ή θα ξεθωριάσει και ξεχαστεί.
Εγώ λοιπόν εκείνο το βράδυ πέρασα πολύ όμορφα. Άκουσα τρελές ατάκες (και κυρίως εκ των αριστερών μου…), γέλασα, αστειεύτηκα, έμαθα τι είναι το bonding, ζήλεψα αφόρητα για τα ταξίδια που έχουν κανονίσει άλλοι χρήστες ενώ μοιράστηκα εμπειρίες από δικά μου.

Είδα ποιοι βρίσκονται πίσω από τα nicknames και μου λύθηκε η απορία γιατί αυτά επιλέχτηκαν. Στο τραπέζι μου υπήρχαν από αθλητές μέχρι συγγραφείς! Όλους μας, μας ένωνε ένα κοινό χούι. Να γράφουμε ερασιτεχνικά τις εμπειρίες μας από εστιατόρια που έχουμε επισκεφτεί. Κατά τη συζήτηση όμως ανακαλύψαμε ότι δεν ήταν μόνο αυτό. Βρεθήκαμε με κοινούς τόπους καταγωγής. Με κοινούς φίλους. Όλο αυτό μας έφερε πιο κοντά. Οπότε το Value για εμένα όσον αφορά εκείνο το βράδυ, είναι καραμπινάτο 4. Αν σκεφτείς ότι το «Value» συνοδεύει και το «Money», τι κληθήκαμε να πληρώσουμε γι αυτή την επίσκεψη? Τίποτα, zero, nothing, nada. Οπότε το «value» της γενικής αποτίμησης της βραδιάς, στο δικό μου το μυαλό σκαρφαλώνει ακόμα περισσότερο ψηλά.

Έρχομαι τώρα στο service. Τι είδα εγώ από αυτό? Μία καλοκουρδισμένη κουζίνα κι έναν νευρώδη (με την καλή την έννοια), αεικίνητο ιδιοκτήτη που εκτελούσε ακομπλεξάριστα και χρέη εξυπηρέτησης. Που κλήθηκε να εξυπηρετήσει ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ τόσα μαζεμένα άτομα. Είναι εύκολο αυτό? Τσουκ! Είναι άθλος! Και ο ίδιος και η κουζίνα τους κατέβαλαν μεγάλη προσπάθεια για να βγούνε όλα τα πιάτα μαζί και να μας τα προσφέρουν. Κι όχι μόνο αυτό, αλλά κι όταν η βραδιά έφτανε στο τέλος της και είχαμε μείνει μερικοί μόνο από εμάς, του ζήτησα –γνωρίζοντας τη κούραση που θα έχει- να έρθει να πιει ένα ποτήρι κρασί μαζί μας και να μας δώσει την ευκαιρία και να τον ευχαριστήσουμε αλλά και να τον γνωρίσουμε καλύτερα.

Όντως, αφού έφερε τον χώρο σε μία στράτα Θεού, φόρεσε ένα χαμόγελο μέχρι τ’ αφτιά και μας πλησίασε με ένα μπουκάλι κρασί στο χέρι του. Δυστυχώς η ώρα είχε περάσει και φεύγαμε και οι τελευταίοι εναπομείναντες κι έτσι αυτό δεν κατέστη εφικτό. Αυτό όμως δεν μείωσε στα μάτια μου στο ελάχιστο την καλή του διάθεση και πρόθεση. Ίσα ίσα, με γέμισε ενοχές που δεν του αφιερώσαμε και του ίδιου χρόνο όπως η στοιχειώδης ευγένεια απαιτεί. Μέσω αυτής της κριτικής, απολογούμαι γι αυτό.

Ευτυχώς σε ενδιάμεσους χρόνους, μου δόθηκε η δυνατότητα να συνομιλήσω μαζί του. Συζητήσαμε για τις δυσκολίες του επαγγέλματος (τις οποίες γνωρίζω από την προσωπική μου ζωή και παρελθόν) και για τυχόν βελτιώσεις του χώρου. Όπως του είπα, θεωρώ ότι θα πρέπει να προστεθούν κάποια πιο μαλακά υλικά (όπως ύφασμα) γιατί έχει πολύ γυαλί κι αυτό δεν βοηθάει καθόλου στην απορρόφηση του ήχου, ίσα ίσα τον αυξάνει. Απ’ ότι μου είπε, είναι ήδη σε επικοινωνία και συνεννόηση με ειδικό τεχνικό για να τους ετοιμάσουν μελέτη βελτίωσης του χώρου. Σωστός!

Και μιας και μιλάω για τον χώρο, νομίζω ότι υπερτερεί ο εξωτερικός τους. Είναι πάνω σε μία ήσυχη γειτονιά που απ’ ότι κατάλαβα από εκείνο το βράδυ δεν έχει μεγάλη κίνηση, αφού για όση ώρα τον περπάτησα ερχόμενος από το Metro του Αγίου Δημητρίου, απάντησα ελάχιστα αυτοκίνητα. Δεν θα μπορούσα όμως να μη σχολιάσω τη πολλή καλή δουλειά που έχει γίνει στον εξαερισμό τους, αφού ήταν ελάχιστες οι στιγμές που έπιασα μία μικρομυρωδιά από αυτό που ετοίμαζαν στην ανοιχτή τους κουζίνα.

Ο Εσωτερικός τους χώρος είναι γλυκός και πιστεύω ότι με το πέρασμα του χρόνου θα αποκτήσει προσωπικότητα. Όπως και το σπίτι μας, έτσι κι ένας χώρος εστιατορίου «χτίζεται» σιγά σιγά. Μπαίνουν αντικείμενα που τους κάνουν πιο φιλόξενους και «ζεστούς». Απ’ ότι κατάλαβα, ο ιδιοκτήτης είναι «ανοιχτό πνεύμα» και το ψάχνει, οπότε με μικροπροσθήκες ή αλλαγές, συνεχώς ο χώρος θα ομορφαίνει. (άσχετο αλλά το ρεφρέν του «Material world» έχει κολλήσει σαν μέλι στο μυαλό μου, όση ώρα γράφω αυτή τη κριτική).

Κι έρχομαι τώρα στη γεύση. Δεν θα επαναλάβω τα όσα έγραψαν ήδη χρήστες για την ποσότητα των όσων μας προσφέρθηκαν. Καμιά φορά γίνονται και λάθος υπολογισμοί κι εδώ δεν γράφω για να κρίνω τέτοιες καταστάσεις. Εξάλλου δεν νομίζω ότι αφορούν άλλους αναγνώστες που θα διαβάσουν την κριτική μου για να αποφασίσουν εάν θα το επισκεφτούν ή όχι.
Θα προσπαθήσω να συντονίσω όσο το δυνατόν περισσότερο τη μνήμη μου για να θυμηθώ τα πιάτα που βρήκα πιο νόστιμα και ενδιαφέροντα αλλά και κάποια που μου φάνηκαν πιο αδύναμα.

Από σαλάτες μου άρεσε περισσότερο η Ελληνική. Αν θυμάμαι καλά ήταν κάτι μεταξύ ντάκου και ελληνικής (ή κατά του πιο διαδεδομένου, χωριάτικης σαλάτας). Η κύρια διαφορά τους ήταν στο ότι είχε χρησιμοποιηθεί μους φέτας, που την έκανε πιο ανάλαφρη και δροσερή.

Η σαλάτα με το κολοκύθι και το αβοκάντο, μου θύμισε παραλλαγή μίας που έχω πάρει εδώ και χρόνια σε εστιατόριο του Γκαζίου κι από τότε την κάνω συχνά-πυκνά κι ο ίδιος στο σπίτι. Μια από τις διαφορές των δύο αυτών σαλατών είναι ότι στο Σ. Κ. χρησιμοποιούν ωμό κολοκύθι (το οποίο επίσης λατρεύω) ενώ η άλλη (κι εγώ) ελάχιστα βρασμένο. Νομίζω ότι θα ήθελα να είναι λίγο πιο όξινη σε γεύση και με πιο αλμυρό τυρί. Να διευκρινίσω ότι σε αυτό δεν μπορώ να θεωρηθώ το μέτρο, αφού σε πιάτα που έχουν λεμόνι τους δίνω και καταλαβαίνει υπερβάλλοντας στη χρήση του (φτάνω στα όρια της κατάχρησης).

Όμως αν θυμάμαι καλά, έχω διαβάσει ότι το αβοκάντο το συνδυάζουν πάντα με λεμόνι γιατί αυτό το αναδεικνύεται περισσότερο και βοηθάει στην απορρόφηση των ουσιών του. Ίσως εάν του έβαζα λίγο παραπάνω φρέσκο πιπέρι να με ενθουσίαζε περισσότερο. Πάντως μου φάνηκε άκρως ενδιαφέρων σε γεύση και είναι μία σαλάτα που θα ξαναδοκίμαζα. Και ένα σχόλιο για την παρουσίαση ετοιμασίας της. Το αβοκάντο είναι προτιμότερο να ξεφλουδίζεται παρά να καθαρίζεται με αυτόν τον τρόπο. Ένα ώριμο αβοκάντο έχει όλες τις θρεπτικές τους ουσίες (που είναι πάρα πολλές) ακριβώς κάτω από την φλούδα του. Φυσικά καταλαβαίνω ότι ο σεφ τους ίσως να το καθάρισε έτσι για οικονομία χρόνου, αφού είχε καρφωμένα πάνω του δεκάδες ζευγάρια ματιών που περίμεναν το επόμενο βήμα της συνταγής.

Πιο αδύναμη από τις 3 σαλάτες μου φάνηκε αυτή με τη ρόκα. Για να είμαι ειλικρινής, σπάνια παραγγέλνω πλέον σαλάτα που έχει ρόκα. Ίσως γιατί δεν την θεωρώ πια ευφάνταστη (όσο την θεωρούσα πριν από αρκετά χρόνια που έκανε την απότομη εμφάνιση και επιτυχία της) αλλά και γιατί μου αρέσει να δοκιμάζω νέες γεύσεις.

Από ορεκτικά λάτρεψα τα ταλαγάνι με την μαρμελάδα ξηρών φρούτων. Έχω ξαναδηλώσει μέσω κριτικών μου ότι είμαι μεγάλος φαν αυτών των συνδυασμών. Αρκετά συμπαθητικοί ήταν οι λουκουμάδες με φέτα, μέλι, σουσάμι και λιαστή ντομάτα. Είμαι σίγουρος πως αν μας είχαν σερβιριστεί αμέσως με το που βγήκαν από τη φωτιά και το τυρί είχε κρατήσει ακόμα τη θερμοκρασία και σχετική ρευστότητά του, θα μου άρεσαν ακόμα περισσότερο. Όμως κατανοώ τη δυσκολία στο να ετοιμαστεί τόσο μεγάλη ποσότητα και να προσφερθεί άμεσα.
Σαν πιο αδύναμο ορεκτικό απ’ όσα δοκίμασα, θα χαρακτήριζα τους κολοκυθοκεφτέδες.

Άποψή μου είναι ότι είναι καλύτερο να ετοιμάζονται σε μεγαλύτερο μέγεθος και πάχος για να είναι πιο πλούσιοι σε γέμιση και γεύση αλλά και πιο ζουμεροί. Εξάλλου το κολοκύθι είναι ένα υλικό που δεν θέλει απαραίτητα πολύ ψήσιμο. Έχω δοκιμάσει κάποιους που μέσα το κολοκύθι είχε μείνει σχεδόν ωμό και πραγματικά δεν με χάλασε καθόλου.
Κι έρχομαι τώρα στα κυρίως. Εκεί ξεχώρισα το κοντοσούβλι κοτόπουλο (που συνόδευαν με πλιγούρι) και το μοσχαρίσιο μπιφτέκι και από άποψη γεύσης αλλά και από επιτυχία στην ετοιμασία τους.

Κλείσαμε με γλυκά αλλά επειδή δεν ήθελα να μπερδέψω τις γεύσεις μου, επικεντρώθηκα στο Μπανόφι OREO που μου άρεσε αρκετά. Μια καλοπροαίρετη παρατήρησή μου έχει να κάνει με το ότι ίσως να έπρεπε να επιλεγεί ένα άλλο σκεύος σερβιρίσματός του. Αυτό που είχαν χρησιμοποιήσει δεν βοηθούσε στο να πάρουμε ταυτόχρονα όλα τα υλικά που υπήρχαν. Ίσως να ήθελε κάτι πιο ρηχό και «απλωμένο» σαν σκεύος. Τα άλλα γλυκά ήταν πορτοκαλόπιτα και ένα ακόμα με σοκολάτα.

Μας προσφέρθηκε άφθονο και αξιοπρεπέστατο κρασί.
Επίσης, αντιλαμβάνομαι ότι ίσως να αδικώ κάποια από τα πιάτα τους γιατί στο να ετοιμάζονται για μία παρέα 3,4 ή 5 ατόμων από το να ετοιμάζονται για μία παρέα 40 ατόμων, υπάρχουν πρακτικές δυσκολίες και παράγοντες με ειδοποιό διαφορά. Όλοι καταλαβαίνουμε τι εννοώ με αυτό και θεωρώ ότι θα σας βρει σύμφωνους. Ας μη ξεχνάμε ότι αν είχα πάει ως μεμονωμένος πελάτης και είχα τη δυνατότητα να παραγγείλω από τον κατάλογό τους αυτά που ξέρω ότι μου ταιριάζουν περισσότερο σαν γεύσεις, ίσως η βαθμολογία μου σε αυτόν τον τομέα να ήταν μεγαλύτερη από «3».

Για να το κάνω ακόμα πιο κατανοητό, αν ας πούμε είχα πάει από μόνος μου και είχα πάρει το ταλαγάνι, την ελληνική σαλάτα, το κοτόπουλο και τα μπιφτέκια, μάλλον θα τους είχα βάλει «4».
Για να κλείσω, από αυτή τη βραδιά κρατώ μόνο τα θετικά στο μυαλό μου. Μου δόθηκε η δυνατότητα να γνωρίσω καλύτερα κάποιους από τους χρήστες αλλά και τον συμπαθέστατο ιδιοκτήτη του Σούμα Κολοκύθι. Εμένα αυτό κι από μόνο του θα μου ήταν αρκετό. Πόσο μάλλον που όλη η κουβεντούλα μας γινότανε συνοδείας φαγητού και ποτού.

Τέλος, να απολογηθώ για το θάρρος/θράσος μου να μπω στα της κουζίνας τους και να κάνω προτάσεις χωρίς ομολογουμένως να έχω τίποτα παραπάνω σαν εφόδιο από το προσωπικό μου γούστο και την καλή μου διάθεση.
Αγαπητοί Σούμα Κολοκύθι & Ask4food- Ask4food & Σούμα Κολοκύθι, σας ευχαριστώ για μία ακόμα φορά για την ευγενική πρωτοβουλία και κίνηση.

Μοντέρνες ταβέρνες - Αγ.Δημήτριος, Αθήνα

Μετά το καταπληκτικό γεύμα που προσέφερε το site στο Σούμα Κολοκύθι, αποφάσισα να μην γράψω κάτι για την συγκεκριμένη βραδιά που όντως στέφθηκε με μεγάλη επιτυχία αλλά να προσπαθήσω να κάνω μια δική μου αναγνωριστική επίσκεψη, με φίλους εξίσου καλοφαγάδες, για να διαπιστώσω την συνέχεια και διατήρηση της ποιότητας των πιάτων της βραδιάς του site...
Το εστιατόριο βρίσκεται σε στενό αρκετά κοντά στο μετρό του Αγίου Δημητρίου, και λόγω του ότι βρίσκεται και πάνω από την λεωφόρο Όλγας καθιστά πιο εύκολο το πάρκινγκ λόγω του ότι είναι σε απόκεντρο σημείο. Για τον λόγω αυτό το θέμα πάρκινγκ δεν μας δυσκόλεψε καθόλου...
Φτάνοντας κατά τις 9 και με κράτηση για 7 άτομα, εξυπηρετηθήκαμε αμέσως ως προς την τακτοποίησή μας στο τραπέζι καθώς και η υποδοχή ήταν αρκετά ευγενική.
Ο χώρος έχει βιομηχανικό design που νομίζω ότι προερχόταν από την επιχείριση που ήταν προ του εστιατορίου στο συγκεκριμένο μέρος που στεγάζεται τώρα το εστιατόριο. Η κουζίνα είναι ανοιχτή, κάτι που εμένα προσωπικά δεν με ενοχλεί καθόλου, αλλά ο εξαερισμός αρκετά καλός ώστε να μην υπάρχει το ανάλογο μπούκωμα από τις μυρωδιές.
Η κουζίνα συγκεντρώνεται κυρίως σε Παριανά εδέσματα, αλλά υπάρχουν και πιάτα ημέρας που παρουσιάζονται από τον σερβιτόρο, καθώς από μόνο του το μενού είναι limited. Έτσι και εμείς αφού ενημερωθήκαμε από τον ευγενέστατο σερβιτόρο για τα πιάτα ημέρας καθώς και λαμβάνοντας υπόψιν τον κατάλογο επιλέξαμε:
- 1 σαλάτα κολοκύθι (πολύ λεπτοκομμένες φέτες κολοκύθι, με αβοκάντο και γραβιέρα Νάξου) πολύ ωραία γεύση, παρουσίαση πιάτου αλλά μικρή μερίδα για 7 άτομα.
-1 σαλάτα ελληνική (ντάκος με ντομάτα και φέτα, τα υλικά τοποθετημένα σε στρώσεις, αρκετά νόστιμη), πολύ καλή παρουσίαση, φαινόταν ότι η παρουσίαση αυτή έγινε με την βοήθεια τσέρκι, αλλά μικρή μερίδα για 7 άτομα.
-1 μερίδα λουκουμάδες φέτας με μέλι και σουσάμι - το θεωρώ από τα καλύτερο πιάτο, άκρως γευστικό, άλλα η μερίδα περιείχε έξι λουκουμάδες, είμαστε επτά οπότε ο ένας από την παρέα αναγκάστηκε να μην δοκιμάσει.
-1 μερίδα πατάτες τηγανιτές, οι οποίες ήταν σχετικά εντάξει σαν μερίδα.
-3 μερίδες (κυρίως) μπιφτέκια τα οποία έλαχε και δυστυχώς πέσαν στα τρία από τα τέσσερα αγόρια της παρέας που εκτός από καλοφαγάδες της ποιότητας είναι και της ποσότητας. Τα μπιφτέκια ήταν δύο δεμένα με οδοντογλυφίδα και κάποιο λαχανικό (δεν θυμάμαι αν ήταν κολοκύθι ή ντομάτα). Οι τρεις φίλοι μου, μου είπαν ότι ήταν το ωραιότερο μπιφτέκι που έχουν φάει αλλά σαν μερίδα, δεν τους ικανοποίησε καθόλου, ειδικά τον έναν από τους τρεις ο οποίος μετά το φαγητό δεν αισθανόταν αρκετά χορτασμένος.
- 1 μερίδα φιλέτο κοτόπουλο σερβιρισμένο με ρύζι, καλή σχετικά μερίδα και αρκετά νόστιμο.
-1 μερίδα σουβλάκι κοτόπουλο, αρκετά μεγάλο σαν μερίδα σερβιρισμένο με πλιγούρι.
-1 μερίδα ριζότο μανιτάρια, ειλικρινά το καλύτερο πιάτο όλων το οποίο το μοιράστηκα μαζί με μια κοπέλα από την παρέα και μας έφτασε μια χαρά.
Τα φαγητά μας συνοδεύτηκαν από περίπου δύο κιλά χύμα κόκκινο κρασί το οποίο ανταποκρίθηκε πλήρως στις προσδοκίες μας.
Μετά το πέρας του γεύματος μας κεράστηκε η παραδοσιακή «σούμα» σε σφηνάκι. Σχετικά με το τελευταίο κέρασμα, θεωρώ ότι θα μπορούσε να έχει το κάτι παραπάνω όπως ένα οικονομικό και εύκολο γλυκάκι.
Ο λογαριασμός για όλα τα παραπάνω «έκλεισε» σε περίπου 125 Ευρώ για τα 7 άτομα της παρέας, ποσό που κατά την γνώμη μου είναι καλό, αλλά θα μπορούσε να είναι πιο οικονομικό για το μέγεθος της μερίδας συγκεκριμένων πάντα πιάτων.

ΓΡΗΓΟΡΟ ΠΡΟΦΙΛ: Ιδιαίτερος χώρος, ιδιαίτερες Ελληνικές γεύσεις, μέτριες μερίδες αλλά πολύ ποιοτικές στα υλικά τους.

Μοντέρνες ταβέρνες - Αγ.Δημήτριος, Αθήνα

Στο ΣΟΥΜΑ ΚΟΛΟΚΥΘΙ (ΣΚ) με εισήγαγε η ενδιαφέρουσα και λακωνική κριτική που έγραψε αυτό το μήνα ο ελληνοαμερικανός χρήστης PRitanis. Να είναι άραγε και Πρύτανης των χώρων εστίασης ;

To μαγαζί αυτό, που βρίσκεται στο ισόγειο μιας τριώροφης βιομηχανικής αποθήκης στον Άγιο Δημήτριο, το λειτουργούν ο Παναγιώτης και Γιώργος Παυλάκης, δυο αδέλφια από το χωριό Μάρμαρα της Πάρου (κοντά στις ορεινές Λεύκες), υπό τη γαστρονομική καθοδήγηση και μαεστρία του σεφ Νίκου Γκούμπλια, αρχιμάγειρα του MARIO στη Νάουσα της Πάρου. Το καθετί κουβαλάει φυσικά τη δική του ιστορία. Όπως στη θέση του MARIO προϋπήρχε η ξακουστή ψαροταβέρνα ΠΑΠΑΔΑΚΗΣ, της Αργυρώς Μπαρμπαρίγου, όπου είχα την τύχη να δειπνήσω 2-3 φορές τη δεκαετία του 90, πριν να μεταφερθεί στην Αθήνα στη θέση του Μαρίτσα 47 στη Βουκουρεστίου, έτσι και στη θέση του ΣΟΥΜΑ ΚΟΛΟΚΥΘΙ προϋπήρχε το γνωστό μαγέρικο ΣΤΕΚΙ ΤΟΥ ΠΑΣΧΟΥ, απ’ το 1981 έως το 2007…

Ο εσωτερικός χώρος του συνδυάζει τις industrial πινελιές με το κατάλευκο χρώμα των κυκλαδίτικων νησιών μας, σε τοίχους και τούβλα, πειραγμένο ωστόσο με κάποιες έξυπνες αποχρώσεις, όπως π. χ. τα έγχρωμα διακοσμητικά κουφώματα σε έναν από τους τοίχους του.

Η ονομασία ΣΚ είναι προφανώς εμπνευσμένη από το πάντρεμα της σούμας, δηλ. της παριανής ρακής με το κολοκύθι, που το μαγαζί τιμά δεόντως στα φαγητά.

Ο εσωτερικός χώρος, με 10-12 τραπέζια, εξυπηρετεί περί τα 50 άτομα, ενώ το καλοκαίρι η όμορφη αυλή τους μπορεί άνετα να χωρέσει γύρω στα 100 άτομα. Το ωράριο τους είναι Τετάρτη με Σάββατο 7.30 μ. μ. με 12.30 (η κουζίνα), ενώ τις Κυριακές λειτουργεί το μεσημέρι από 1.30-7 μ. μ.

Μπαίνοντας, εντυπωσιάζεται κανείς απ’ τον παλιό καθρέφτη, την ψηλοτάβανη οροφή του χώρου, τους 4 μεγάλους αγωγούς εξαερισμού και κλιματισμού περιμετρικά, τις φωτεινές τζαμαρίες στην πρόσοψη με τα ελαφρώς κατεβασμένα ρολά, και τις ποικίλες διακοσμητικές μικρολεπτομέρειες που έγιναν με πολύ μεράκι. Στο ισόγειο αριστερά -μετά την ανοιχτή κουζίνα και τα δύο ψυγεία με τα αναψυκτικά και τα ποτά-υπάρχουν δύο ευπρεπείς τουαλέτες, ανδρών & γυναικών.

Είναι προφανές ότι όλοι εκεί μέσα αγαπούν τη δουλειά τους: ιδιοκτήτες, μάγειροι, σερβιτόροι κ. λπ. Γι’ αυτό και το γευστικό αποτέλεσμα, το ζητούμενο πάντα, είναι πράγματι αξιόλογο! Λίγη υπομονή ακόμη και μπαίνω σύντομα στο ψητό…

Από την ανοιχτή κουζίνα τους, που δεν έχει την παραμικρή μυρουδιά χάρη στον καλό εξαερισμό, και όπου παίζονται όλα -τα άπαιχτα εν γένει εδέσματά τους- μπορεί κάποιος να παρατηρήσει τους πάντες και τα πάντα!

Ουδέν κρυπτόν, λοιπόν, στο ΣΟΥΜΑ ΚΟΛΟΚΥΘΙ και ειδικά μετά την τρίτη σύναξη των σαράντα περίπου εκλεκτών καλοφαγάδων του site μας, κατόπιν της ευγενικής πρόσκλησης των υπευθύνων του, με την οποία ουσιαστικά γιορτάστηκε και ο πρώτος χρόνος λειτουργίας του ΣΚ που άνοιξε στις 10/10/2014. Για μένα βέβαια ήταν η παρθενική μου γνωριμία με όλες και όλους τους φίλους χρήστες, αφού είμαι ακόμα οχταμηνίτης, παρά την πρόωρη ανάπτυξή μου, όπως θα διαπιστώσατε!! Αφήνοντας όμως τους αυτοσαρκασμούς κατά μέρος, έρχομαι τώρα στη γαστρονομική μας πανδαισία:

-Σαλάτα ελληνική με μους φέτας, τοματίνια, πιπεριές, ελιές και κάππαρη (8/10).
-Σαλάτα ρόκα με ντομάτα, καρύδι και κατσικίσιο τυρί (8/10).
-Ο βοηθός του σεφ, επίσης Νίκος, έφτιαξε μπροστά μας στο τέλος του φαγητού την έξοχη σπεσιαλιτέ τους, κολοκύθι αβοκάντο (9/10), αφού την είχαμε προηγουμένως δοκιμάσει, δηλαδή κυριολεκτικά τσακίσει!!

Από ορεκτικά δοκιμάσαμε λουκουμάδες φέτας με μέλι, σουσάμι και λιαστή ντομάτα (8/10), λουκάνικο πρασάτο (7/10), κολοκυθοκεφτέδες (8/10), και ο μάγειρας μας παρουσίασε στο τέλος το επίσης μεγάλο τους σουξέ, το μεσσηνιακό ταλαγάνι με μαρμέλαδα ξηρών φρούτων και κουκουνάρι (9/10).

Τα παιδιά, εκτός απ’ τις αγνές εγχώριες πρώτες ύλες, το ψάχνουν ιδιαίτερα το πράγμα και προπαντός πετυχαίνουν ένα φοβερό συνδυασμό των γεύσεων, παίζοντας κυριολεκτικά με αλμυρό, γλυκό, μπαχαρικά, ξηρούς καρπούς ή φρούτα και sauces!

Από κυρίως πιάτα μας πρόσφεραν πεντανόστιμο κοτόπουλο κοντοσούβλι με σαλάτα πλιγούρι (9/10), μπιφτέκι μοσχαρίσιο με ψητή μελιτζάνα και ντομάτα (7/10) και τελικά ο σεφ μας χόρτασε με την ονομαστή τους μοσχαρίσια σπαλομπριζόλα, με τα καραμελωμένα κρεμμύδια, ενώ στο τέλος μας εξήγησε και τον τρόπο παρασκευής της (8/10).

Ολοκληρώσαμε με τα γλυκά: πορτοκαλόπιτα(8/10), σοκολατόπιτα (7/10) και μπανόφι OREO (9/10). Σημειωτέον ότι και τα γλυκά τα παρασκευάζει ο σεφ τους!

Τα ποτά τους ήταν ανάλογα των φαγητών και έδεναν με το συγκεκριμένο μενού: ήπιαμε κρασί χύμα λευκό Μοσχοφίλερο, και κόκκινο Αγιωργήτικο, με ικανοποιητική επίγευση κατά τη γνώμη μου. Πάντως, οφείλω να προσθέσω ότι -βλέποντας τις σχετικές τιμές του καταλόγου τους- θεωρώ πως τα κρασιά είναι κάπως υπερτιμημένα, αφού το χύμα έχει τιμή λίτρου 10-12 € (! ), ενώ το ίδιο περίπου συμβαίνει και σε κάποια εμφιαλωμένα, όπως π. χ. το λευκό της Claudia Παπαγιάννη, Alexandra Μαλαγουζιά, που η τιμή του φθάνει τα 30 €, όντας περίπου τριπλάσια από ό, τι στις κάβες!

Η γενική μου εντύπωση ήταν ικανοποιητική, αφού άλλωστε περιστοιχιζόμουνα από τόσο αξιόλογους φίλους χρήστες. Η βαθμολογία μου αποτυπώνει την τελική εικόνα που σχημάτισα. Η γεύση, όπως ήδη ανέφερα κυμαίνεται, κάπως αυστηρά ίσως, περί το 3 στα 4, όπως κατά την άποψή μου τόσο ο χώρος -περιορισμένος κάπως- αλλά και το vfm, όπου πιστεύω ότι υπάρχουν περαιτέρω περιθώρια συμπίεσης. Ωστόσο, η εξυπηρέτηση ήταν υποδειγματική και αξίζει ένα 4 στα 4, παρότι τα μεγαλύτερα τραπέζια (των οκτώ ατόμων) χρειάζονταν ενίοτε συμπλήρωμα κάποιων μερίδων, το οποίο πάντως πραγματοποιείτο άμεσα!

Εν κατακλείδι, οφείλω να ομολογήσω ότι το ask4food είναι ένα σχολειό της γαστρονομικής μας εκπαίδευσης, και μάλιστα το πιο ενημερωμένο όργανο παρακολούθησης του όλου κυκλώματος των χώρων εστίασης: από τους παραγωγούς των πρώτων υλών μέχρι τους αξιόλογους επιχειρηματίες, καθώς και τους επαΐοντες της μαγειρικής και εντέλει όλους εμάς τους θαμώνες-καταναλωτές, χρήστες ή αναγνώστες του site, ανεξαιρέτως!!

Ας διατηρήσουμε λοιπόν το επίπεδό του υψηλό, με κύριο μέλημα για τα νέα μέλη μας την καθημερινή συμμετοχή α λ λ ά κ α ι την ψ η φ ο φ ο ρ ί α, όχι μόνο του φίλου χρήστη ή εστιάτορα, αλλά ό λ ω ν γενικά, αφού άλλωστε το site μάς έχει εφοδιάσει με τη στατιστική αξιολόγηση και βεβαιότητα κάθε χώρου, ό, τι πιο δημοκρατικό, δηλαδή, ως μέτρο σύγκρισης!!

Συμπερασματικά, πρόκειται για μια φιλότιμη προσπάθεια ανάδειξης μιας multi-fusion ψαγμένης και μοντέρνας ελληνικής κουζίνας, η οποία θέλω να πιστεύω ότι και με το σύνολο των δικών μας παρατηρήσεων θα συνεχίσει ολοένα να ανανεώνεται, καταλαμβάνοντας επάξια τη θέση της στο γαστρονομικό μας γίγνεσθαι!!

A M I G O S H A S T A L U E G O!!!

Μοντέρνες ταβέρνες - Αγ.Δημήτριος, Αθήνα

Ήρθε επιτέλους η ώρα για μια νέα κριτική μετά από πάρα πολύ καιρό. Και η αρχή θα γίνει με ένα από τα πιο «δυνατά ονόματα» του ask4food, το ΣΟΥΜΑ ΚΟΛΟΚΥΘΙ. Όλο αυτό του διάστημα που απείχα από το αγαπημένο μας site, το ΣΟΥΜΑ ΚΟΛΟΚΥΘΙ άρχισε να γίνεται ολοένα και πιο δημοφιλές και αγαπητό, μεσολάβησε και η βραδιά που διοργάνωσε το ask4food προς τους χρήστες του (στην οποία δυστυχώς δεν μπορούσα να παρευρεθώ) και η αλήθεια είναι έχουν γραφτεί πολλά σχόλια, ως επί το πλείστον θετικά, για το συγκεκριμένο εστιατόριο.

Την ίδια θετική εικόνα έχω σχηματίσει, σε γενικές γραμμές, και εγώ, υπάρχουν ωστόσο και ορισμένα σημεία που επιδέχονται βελτίωσης. Μετά λοιπόν από δύο επισκέψεις στο ΣΟΥΜΑ ΚΟΛΟΚΥΘΙ, η μία το φθινόπωρο, που ο καιρός ακόμη επέτρεπε να κάτσεις στον ομολογουμένως πολύ όμορφο εξωτερικό χώρο και η άλλη πρόσφατα, στον εσωτερικό χώρο του εστιατορίου, έχουμε και λέμε...

ΧΩΡΟΣ:
Το ΣΟΥΜΑ ΚΟΛΟΚΥΘΙ λοιπόν βρίσκεται σε μια πολύ ήσυχη γειτονιά, στα σύνορα Δάφνης και Αγ. Δημητρίου, οπότε μόνο εάν πας συστημένος θα το προσέξεις.
Στην είσοδο του μαγαζιού ξεχωρίζει ο κήπος που είναι πραγματικά πολύ όμορφος και δημιουργεί μια πολύ ευχάριστη ατμόσφαιρα για τις ζεστές βραδιές. Άνετα τραπέζια σε καλή απόσταση μεταξύ τους, διάφορα φυτά και διακοσμητικά (λευκού χρώματος), ωραίος φωτισμός, σε συνδυασμό με την ησυχία της περιοχής, σε προδιαθέτουν θετικότατα για την έξοδό σου.

Ο εσωτερικός χώρος είναι κάπως πιο περιορισμένος και τα τραπέζια σε πιο κοντινή απόσταση. Παρόλα αυτά, είναι περιποιημένος, καθαρός, ψηλοτάβανος σε γκρίζους χρωματισμούς, δεν πρόκειται να ενθουσιάσει κάποιον (όπως ο εξωτερικός χώρος), ούτε όμως αποτελεί και αποτρεπτικό παράγοντα. Στα θετικά να σημειωθούν η εικόνα της ανοιχτής κουζίνας, όπου υπάρχει άμεση οπτική πρόσβαση και η καθαρή ατμόσφαιρα του χώρου.

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ:
Η εξυπηρέτηση μου άφησε ανάμεικτες εντυπώσεις. Ο σερβιτόρος, που μας εξυπηρέτησε την πρώτη φορά, ήταν αρκετά ευγενικός και φιλικός, με αρκετή διάθεση να μας εξηγήσει τις όποιες απορίες μας για το μενού. Η συμπεριφορά του σερβιτόρου την δεύτερη φορά ήταν κάπως πιο τυπική και διεκπεραιωτική, χωρίς φυσικά να υπάρχει κάτι χτυπητά αρνητικό.

Αυτό που μου έκανε αρνητική εντύπωση ήταν η απουσία οποιουδήποτε κεράσματος, είτε στην αρχή του γεύματος είτε στο τέλος. Ασφαλώς, η κάθε επιχείρηση δεν υποχρεούται να κεράσει κάτι και το κέρασμα αποτελεί επιλογή αποκλειστικά του κάθε ιδιοκτήτη. Προσωπικά, όμως, μου χτυπάει άσχημα και το σχολιάζω πάντα αρνητικά, καθώς τα τελευταία χρόνια τείνει να γίνει ο κανόνας, έστω ένα μικρό κέρασμα.
Να σημειώσω τέλος ότι εμφιαλωμένο νερό ήρθε στο τραπέζι μας, κατόπιν όμως ερώτησης εάν προτιμούμε εμφιαλωμένο ή βρύσης, ενώ απόδειξη αναλυτική απόδειξη κόπηκε και τις δυο φορές κανονικά.
Σε γενικές γραμμές λοιπόν, το service κρίνεται ικανοποιητικό και επαρκές, πέραν των παρατηρήσεων και των σχολίων που προηγήθηκαν.

ΦΑΓΗΤΟ:
Το μενού είναι σχετικά περιορισμένο, προσφέρει, ωστόσο, επιλογές για να καλύψει όλα τα γούστα. Στην πρώτη επίσκεψη 2 άτομα παραγγείλαμε:
- Στην αρχή ήρθε στο τραπέζι μας ψωμάκι και ένα νόστιμο ντιπ, το οποίο μαζί με το εμφιαλωμένο νερό, χρεώθηκε 1 € ανά άτομο.
- σαλάτα κολοκύθι αβοκάντο (7,00 €), η σαλάτα σήμα – κατατεθέν του μαγαζιού μας ικανοποίησε αρκετά. Θα προτιμούσα το αβοκάντο να ήταν κάπως περισσότερο και το τριμμένο τυράκι, από πάνω, αντίθετα σε μικρότερη ποσότητα. Το dressing που συνόδευε τη σαλάτα ταίριαζε απόλυτα με τη σαλάτα
- κολοκυθόπιτα (5,50 €), νόστιμη και σε ικανοποιητική ποσότητα, με έντονη τη γεύση του κολοκυθιού, που ούτως ή άλλως συμπαθώ πολύ.
- πατάτες τηγανητές (3,50 €), καλοτηγανισμένες και φρέσκιες
- μπιφτέκι μοσχαρίσιο με πατάτες (9,80 €), ήταν το πιάτο που επέλεξα, με ικανοποίησε αρκετά, νόστιμες και οι συνοδευτικές πατατούλες.
- φιλέτο κοτόπουλο με ψητά λαχανικά (10,00 €), το πιάτο της γυναίκας μου, θετικές κατά βάση εντυπώσεις, κάπως στεγνό το κοτοπουλάκι, τα ψητά λαχανικά νορμάλ.
- 1 κιλό κρασί λευκό (10,00 €), από τα καλύτερα χύμα κρασιά που έχω δοκιμάσει έξω, αν και τσιμπημένο στην τιμή του, με ικανοποίησε.

Κατά τη δεύτερη επίσκεψή μας, 3 άτομα, η παραγγελία περιελάμβανε:
- σαλάτα κολοκύθι αβοκάντο (7,00 €), όπως καταλάβατε, μείναμε ικανοποιημένοι την πρώτη φορά, οπότε την ξανατιμήσαμε.
- ταλαγάνι (7,50 €), ένα ορεκτικό που έχει εκθειαστεί από πολλούς φίλους του site οπότε δεν μπορώ και εγώ παρά να συμφωνήσω. Πολύ σωστά ψημένο και η γλυκιά μαρμελάδα που το συνόδευε πεντανόστιμη.
- ρολό μελιτζάνας (6,50 €), εάν θυμάμαι καλά ήταν πιάτο ημέρας, νόστιμο.
- κοντοσούβλι κοτόπουλο (11,00 €), το πιάτο που επέλεξα εγώ. Περιελάμβανε ένα σουβλάκι, όχι ιδιαίτερα μεγάλο, στο οποίο είχαν περαστεί κομμάτια κοτόπουλο ζουμερά και ωραία μαριναρισμένα. Το συνοδευτικό κους κους πολύ νόστιμο, σε μικρή, ωστόσο, ποσότητα. Συνολικά, το πιάτο με ικανοποίησε αρκετά, θα το ξαναεπέλεγα
- πέννες μοσχαράκι (11,00 €), πιάτο ημέρας, εάν θυμάμαι καλά, για τη σύζυγο. Από το λίγο που δοκίμασα δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα. Κάπως άγευστο το μοσχάρι, τα λοιπά υλικά δεν είχαν ιδιαίτερα έντονη γεύση. Τις ίδιες εντυπώσεις και από την γυναίκα μου.
- ψαρονέφρι (10,50 €), συνοδεία από πατατούλες, για τον τρίτο της παρέας, δεν δοκίμασα, οπότε δεν έχω άποψη. Το ψαρονέφρι πάντως φαινόταν καλοψημένο και περιποιημένο. Ο φίλος πάντως που το δοκίμασε έμεινε ικανοποιημένος.
- 1 κιλό λευκό κρασί (10,00 €), η ίδια θετική εικόνα με την πρώτη επίσκεψη.
- σουρωτή (2,00 €).

Αυτή τη φορά είπαμε να τιμήσουμε και τα γλυκά τους οπότε παραγγείλαμε μία πορτοκαλόπιτα (6,00 €) και ένα μπανόφι (6,00 €). Η πορτοκαλόπιτα πολύ νόστιμη, ικανοποίησε και τους τρεις μας. Το μπανόφι, σερβιρισμένο σε ένα ποτηράκι, εμένα μου άρεσε πολύ, οι υπόλοιποι δύο δεν ενθουσιάστηκαν.
Συμπερασματικά, η γευστική μου εμπειρία στο ΣΟΥΜΑ ΚΟΛΟΚΥΘΙ κρίνεται επιτυχημένη, καθώς όλα τα πιάτα ήταν περιποιημένα και καλομαγειρεμένα και η πλειοψηφία αυτών νόστιμα. Για λεπτομέρειες, ίσως, χάνεται το «4» στη βαθμολογία, πιστεύω, ωστόσο, ότι ένα «3» θα ήταν δικαιότερο.

VALUE FROM MONEY:
Πάμε τώρα στη σχέση ποιότητας – τιμής, όπου διατηρώ και τις περισσότερες επιφυλάξεις μου. Λοιπόν, την πρώτη φορά για δύο κυρίως, δύο ορεκτικά – σαλάτες και κρασί, ο λογαριασμός έφθασε τα 47,80 €, δηλαδή σχεδόν 25 € έκαστος, ενώ τη δεύτερη φορά, για τρία κυρίως, τρία ορεκτικά – σαλάτες, δύο γλυκά και ποτά, ο λογαριασμός ήρθε στα 80,50 €, δηλαδή, κάτι παραπάνω, από 25 € το άτομο.
Συνεπώς, θεωρώ τις τιμές του ΣΟΥΜΑ ΚΟΛΟΚΥΘΙ τσιμπημένες, καθώς 27 € το άτομο για ορεκτικό, κυρίως και γλυκό, με χύμα κρασί (όσο και εάν αυτό είναι πολύ καλής ποιότητας) φαντάζουν στις μέρες μας αρκετά, δεδομένης και της περιοχής και του όλου στησίματος του εστιατορίου.

Προσωπικά, πιστεύω ότι κάποια στιγμή, θα το ξαναεπισκεπτώ, μάλλον το καλοκαίρι που θα ξανανοίξει η όμορφη αυλή. Απλώς, οι τωρινές υψηλές τιμές, δεδομένου και του σχετικού ανταγωνισμού στο χώρο εστίασης, καθιστούν δύσκολες τις πιο συχνές επισκέψεις μου.
Σε κάθε περίπτωση, δώστε του και εσείς μια ευκαιρία, παρά τις επιφυλάξεις μου, την αξίζει...

Μοντέρνες ταβέρνες - Αγ.Δημήτριος, Αθήνα

Το μαγαζί χάρις στις κριτικές του ask4food το είχαμε ήδη επισκεφθεί. Βέβαια δεν είχαμε δοκιμάσει όλα τα πιάτα του. Η βραδιά με όλη την παλιοπαρέα του ask4food ήταν πολύ ωραία και σίγουρα αυτό είναι το καλύτερο της βραδιάς. Δεν θα πώ πολλές λεπτομέρειες καθώς οι άλλοι φίλοι έχουν δώσει πολύ καλή ανάλυση του εστιατοριού και του φαγητού.

Απλός μικρός εσωτερικός χώρος βιομηχανικού στύλ με ανοιχτή κουζίνα, που το κάνει πιο παρεϊστικο και εμένα μου δίνει μια πιο μεγάλη ασφάλεια το ότι έχω οπτική επαφή με την κουζίνα, οτι αυτό που θα φάω μπορεί να μην είναι αναγκαστικά νόστιμο αλλά σίγουρα είναι πιο "καθαρό".
Γενικά ελαφριά διακόσμηση, φωτεινός χώρος, ψηλοτάβανος και καθαρός. Ο εξωτερικός χώρος πιστευώ ότι το καλοκαίρι είναι πολύ καλύτερος.

Οι γεύσεις που δοκιμάσαμε ήταν όλες ένα πότ πουρί απο τα κυριότερα πιάτα του μενού αυτής της μοντέρνας ταβέρνας. Την σαλάτα με κολοκύθι και αβοκάντο δεν την δοκίμασα καθώς δεν ήταν του γούστου μου αλλά οι αντιδράσεις απο την υπόλοιπη παρεά ήταν πολύ καλές για αυτό το πιάτο. Την Ελληνική σαλάτα με ντοματίνια, κάπαρη, ελιές, φέτα και παξιμάδι την τιμήσαμε δεόντως και μας άρεσε πολύ. Λουκουμάδες φέτας, δεν ενθουσιάστηκα ούτε χαλάστηκα, αλλά θα ήθελα λίγο πιο πλούσια γέμιση. Κολοκυθοκεφτέδες, δεν είναι το φόρτε μου αλλά δοκίμασα και τους βρήκα καλούς. Ταλαγάνι ψητό με μαρμελάδα, είμαι φάν τρελός και η εκτέλεση αυτή ήταν πολύ καλή και πήρε το βραβείο μου για το πιο ωραίο ορεκτικό της βραδιάς.

Στα κυρίως δοκιμάσαμε την μοσχαρίσια μπριζόλα, πολύ καλή ποιότητα, ωραίο ψήσιμο και νοστιμότατη. Μπιφτέκι μοσχαρίσιο πολύ ωραίο και μυρωδάτο, γευστικότατο. Κοντοσούβλι κοτόπουλο επίσης νόστιμο και καλοψημένο.

Στα γλυκά που προσφέρθηκαν όπως σοκολατόπιτα, πορτοκαλόπιτα και μπανόφι δεν ενθουσιάστηκα. Να τονίσω ότι δεν ήταν τα χειρότερα απλά ένιωσα μια ανισοροπία στις γεύσεις των ορεκτικών και των κυρίως σε σχέση με τα γλυκά.

Η εξυπηρέτηση για το γεγονός ότι ήταν ένα μόνο άτομο (ο ιδιοκτήτης) ήταν πολύ καλή, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί την συγκεκριμένη βραδιά που ήξερε ότι θα είναι γεμάτος και δή απο τους πιο δημοφιλής χρήστες του ask4food (στους οποίους και προφανώς στόχευε) δεν μπορούσε να έχει έναν σερβιτόρο παραπάνω και σίγουρα λίγο μεγαλύτερη ποσότητα για να σερβίρει μίας και η ποσότητα ήταν καλή για δοκιμή αλλά όχι για φαγητό?

Οι τιμές του είναι φυσιολογικές με μια τάση πρός το λίγο πιο ακριβές για το μαγαζί και για την ποσότητα. Σε κάθε περίπτωση μπορείς εάν δεν τρώς πολύ να πάει ένα ζευγάρι να φάει 2 πιάτα,1 σαλάτα,1 ορεκτικό (χωρίς ποτά) και να πληρώσει γύρω στα 40 ευρώ.

Ευχαριστούμε για την φιλοξενία! Ήταν μεγάλη χαρά που είδαμε τους χρήστες του ask4food που διαβάζουμε κάθε μέρα εδώ και χρόνια τις κριτικές τους αλλά δεν είχαμε βρεθεί απο κοντά.

Μοντέρνες ταβέρνες - Αγ.Δημήτριος, Αθήνα

Αμφιταλαντευτηκα για να γραψω κριτικη για το Σουμα κολοκυθι, καθως αποφευγω να γραφω για μαγαζια μετα την πρωτη μολις επισκεψη.

Ομως μετα το ομορφο βραδυ που μας προσεφεραν και μας εδωσαν τη δυνατοτητα μιας ακομη εξαιρετικης συναντησης με τα υπολοιπα μελη, νομιζω πως ειναι το λιγοτερο που θα μπορουσα να κανω.
Αυτα που αναφερω αφορουν συγκεκριμενα το δικο μας τραπεζι 5 ατομων και οχι οσα ειδα και εμαθα απο τα διπλανα τραπεζια.

Θα ξεκινησω απο το φαγητο, εφτασα καθυστερημενη οποτε δε δοκιμασα τη σαλατα με το κολοκυθι και το αβοκαντο (της οποιας μας παρουσιασαν τον τροπο παρασκευης στο τελος), δοκιμασα ομως αυτη με τη ροκα (νοστιμη μεν αλλα θα ηθελα λιγη ενταση παραπανω)και την ελληνικη που μου αρεσε αρκετα και το στησιμο της και γευστικα.

Απο ορεκτικα μας εφεραν λουκουμαδες φετας με λιαστη ντοματα (συμπαθητικοι το πιο αδυναμο απο τα ορεκτικα), ψητο ταλαγανι με μαρμελαδα (εξαιρετικο μου αρεσε παρα πολυ, η αντιθεση των γευσεων στα επιπεδα που επρεπε), κολοκυθοκεφτεδες με σως γιαουρτι-μελι-παπρικα (εαν υποθεσουμε οτι το κολοκυθι ειναι το "βασικο" υλικο που χρησιμοποιουν θεωρω οτι θα επρεπε το συγκεκριμενο πιατο να ειχε εκτοξευθει, γεγονος που δε συνεβη παροτι ηταν γευστικοι και εδω θα ηθελα λιγη παραπανω ενταση).

Απο κυριως ηρθαν κοντοσουβλι απο φιλετο μπουτι κοτοπουλο με σαλατα ταμπουλε (πολυ ισορροπημενη γευση μαλλον το καλυτερο κυριως), μπιφτεκι μοσχαρισιο με ψητη ντοματα και μελιτζανα και πατατουλες (κιμας καλης ποιοτητας αλλα λιγο "ανευρο" ), τελος μπριζολα μοσχαρισια με βουτυρο μυρωδικων (γευστικη αλλα εχω δοκιμασει αρκετες αντιστοιχου επιπεδου).
Τελος τα γλυκα ενα μπανοφι, ενα κομματι πορτοκαλοπιτα με παγωτο και ενα κομματι σοκολατοπιτα με παγωτο επισης, συμπαθητικα και τα τρια.

Το σερβις πολυ καλο ο Παναγιωτης που ειναι και ο ιδιοκτητης το διεκπαιρεωνει αψογα, ισως σε καποιες φασεις που το μαγαζι ειναι γεματο χρειαζεται ενα επιπλεον ατομο. Εδω ομως θα σταθω σε κατι που δεν αφορα του υπολοιπους που θα διαβασουν την κριτικη μου θεωρω οτι θα επρεπε να ειχαν υπολογισει λιγο καλυτερα τα ατομα που συμμετειχαν και να μην αναγκαζομασταν σε "μοιρασιες"-σπαζοκεφαλιες αν και σε γενικες γραμμες εμεις ημασταν απο τους τυχερους καθως το τραπεζι μας ηταν απο τα μικρα(δε κοβω απο τη βαθμολογια διοτι δεν αφορα οπως προανεφερα τους μελλοντικους πελατες).

Ο χωρος μικρος αλλα ζεστος, προσεγμενος και καθαρος μου αρεσαν οι πινελιες με τα παλια επιπλα. Το μονο μειονεκτημα ηταν η βαβουρα που δημιουργηθηκε.
Απο οσο ειδα τις τιμες στον καταλογο χρειαζονται γυρω στα 17-20 ευρω σε ενα ατομο για να φαει και να πιει αξιοπρεπως.

Θα ηθελα να κλεισω λεγοντας οτι σε γενικες γραμμες το μαγαζι δεν με ενθουσιασε, ειχε αρκετα θετικα στοιχεια, ομως, τα οποια πρεπει να εξελιξει.

Υ. γ. Μια ακομη ομορφη βραδυα με τους φιλους-χρηστες που μας εδωσε, ισως περισσοτερο απο αλλη φορα, τη δυνατοτητα να ανταλλαξουμε αποψεις και να τα πουμε λιγο πιο ανετα. Αναμενω και αλλες αντιστοιχες...

Μοντέρνες ταβέρνες - Αγ.Δημήτριος, Αθήνα

Το Σούμα Κολοκύθι έχει κάνει δυναμική είσοδο στο σάιτ μας, οπότε όταν είδα μια προσφορά σε εκπτωτικό σάιτ δεν έχασα την ευκαιρία να την επισκεφθώ. Οι οιωνοί ήταν καλοί, η παρέα επίσης...

Θα ξεκινήσω λίγο ανάποδα και θα πω πως σε πολλά σημεία μου θύμισε τα Φουρνομαγειρέματα. Νομίζω πολλούς θα βάλει σε σκέψεις αν μένουν στις τριγύρω περιοχές για το τι να διαλέξεις για μια έξοδο σου.

Η απόσταση είναι αρκετά κοντά μεταξύ των 2, οι προθέσεις των ιδιοκτητών είναι παρεμφερείς με βλέψεις εδραίωσης στη σκηνή της Αθήνας και στόχο για κάτι τίμιο με όρεξη για δουλειά. Δεν έχουν μείνει στο περιτύλιγμα.

Η επίσκεψη είχε κανονιστεί 5 ημέρες νωρίτερα για Παρασκευή 6/3/2015 και ώρα 21:15, σχετικά νωρίς για τα στάνταρ μας.

Το μαγαζί βρίσκεται μεταξύ Αγίου Δημητρίου και Δάφνης, μόλις έναν δρόμο δεξιά από την λεωφόρο Βουλιαγμένης με κατεύθυνση για Αθήνα. Όντως η περιοχή είναι ήσυχη και περιτριγυρίζεται από πολυκατοικίες, δεν θα δυσκολευτείτε να παρκάρετε πολύ κοντά στο μαγαζί ακόμα και σε βροχερό βράδυ όπως εμείς.

Μπαίνοντας μέσα είδαμε το κατάστημα ήδη μισογεμάτο με ηλικίες από 5 ετών έως και άνω των 50. Θετική η πρώτη εντύπωση. Να πω και κάτι ελαφρώς άσχετο αλλά κάποιο πρόβλημα ίσως έχουν με την πόρτα τους γιατί φάνηκε σαν να μπορείς να ανοίξεις μόνο από μέσα. Παρ'όλα αυτά μας υποδεχθήκανε χαμογελαστά και ευγενικά. Μάλιστα είχαμε και επιλογή μεταξύ 2-3 τραπεζιών για να διαλέξουμε.

Μου άρεσε πολύ το τραπέζι που ήταν στιβαρό και σχετικά μεγάλο, καινούργιο και καθαρό. Γενικότερα με την καθαριότητα του καταστήματος δεν θα συναντήσετε πρόβλημα. Οι καρέκλες και αυτές άνετες και γενικά θα ασχοληθείτε με την παρέα σας μόνο. Το επιτρέπει το ύφος του μαγαζιού που κακά τα ψέματα δεν είναι και πολύ μεγάλο,10-12 τραπέζια έχει. Οι τόνοι σε λευκό φόντο, όχι όμως κουραστικοί και περιβάλλεται από τζαμαρία. Προσοχή στις τουαλέτες που ο καθρέπτης είναι για "νάνους" όπως με χιούμορ είπαν οι γυναίκες της παρέας. Στην επίσκεψη μας δεν έγινε αισθητό το τσιγάρο που πιθανώς να άναψαν σε άλλα τραπέζια, σίγουρα όμως υπάρχουν τασάκια στοιβαγμένα παραδίπλα από την ανοικτή κουζίνα (χωρίς να μας ενοχλήσουν μυρωδιές).

Ο κατάλογος έχει καλοδιαλεγμένα υλικά και δεν κουράζει, παίζει με επιλογές κρεατικών, δεν θυμάμαι κάπου να διάβασα ψαρικό πράγμα παράξενο για τις καταβολές των ιδιοκτητών.

Παραγγείλαμε τα εξής:

- Ψωμί και ντιπ προς 1 ευρώ/άτομο. Νοστιμότατο λαδάκι και μια σως με παντζάρι που έμοιαζε οπτικά σαν τέμπερα ζωγραφικής αλλά ήταν διακριτική και ιδιαίτερα απαλή. Το ψωμάκι θα μπορούσε να ήταν ακόμα πιο φρέσκο.

- Πολίτικη καπνιστή μελιτζανοσαλάτα στα 4.5 ευρώ. Δεν ήταν ιδιαίτερα σκορδάτη, συνοδευόταν με νόστιμα πιτάκια και η υφή στα δικά μου γούστα έμοιαζε σαν πολτός μελιτζάνας. Δεν την παρήγγειλα εγώ αλλά φάνηκε να αρέσει.

- Φέτα σε φύλλο με μέλι σουσάμι στα 7 ευρώ. Νόστιμη, θα ήθελα λίγο πιο πικάντικο το τυρί. Η αναλογία του μελιού ήταν ιδανική και το σουσάμι προσέθετε και δεν μπούχτιζε. Πολύ τραγανό το φύλλο, η τιμή θα μπορούσε να είναι και πιο χαμηλή.

- Αυγά μάτια με πατάτες στον φούρνο και τριμμένο κασέρι (αν θυμάμαι καλά) από πιάτο ημέρας στα 6 ευρώ. Πάρα πολύ ΦΡΕΣΚΑ τα αυγουλάκια, οι πατάτες θα μπορούσαν να είχαν κρατήσει και λιγότερο λάδι. Μια χαρά και το τυρί, ίσως χρειαζόταν κάποιο πιο πικάντικο αλλά σαν γενικό αποτέλεσμα είναι ένα νόστιμο ορεκτικό.

- Ταλαγάνι με μαρμελάδα ξηρών φρούτων και κουκουνάρι στα 7.5 ευρώ. Κατά τα γούστα μου θα το ήθελα λίγο πιο ψημένο και όχι τόσο τραγανές τις άκρες, η σάλτσα μια χαρά αλλά κάτι έλειπε για να το απογειώσει. Η τιμή θα μπορούσε να πάρει και μια κλίση προς τα κάτω αλλά τουλάχιστον ήρθαν 2 τεμάχια τυριού.

- Σιγομαγειρεμένη χοιρινή πανσέτα με μέλι και πικάντικη σάλτσα τομάτας στα 9.5 ευρώ. Ήρθαν 3 καλά κομμάτια καλοψημένου και με χυμούς κρέατος που έλιωνε στο στόμα, η σάλτσα δεν ήταν πικάντικη αλλά είχε αυτό το κάτι που με έκανε να τη συνδυάζω με κάθε μπουκιά, ενώ υπήρχε και μια σως σαν μαγιονέζα εξίσου νόστιμη αν και λίγο λιπαρή. Αν θυμάμαι καλά υπήρχαν πατάτες και πιτούλες. Το μοιραστήκαμε 4 άτομα μαζί με...

- Ένα εξίσου νοστιμότατο χοιρινό κότσι με πουρέ καρότου και σάλτσα μυρωδικών στα 14 ευρώ για 2 άτομα. Όντως λουκούμι σαν αυτό που είχα δοκιμάσει στα Φουρνομαγειρέματα, καλοψημένο και λιώμα. Τρυφερό, ενώ και ο πουρές καρότου ήταν αρκετά νόστιμος αν και ήρθε σχετικά χλιαρός. Αξίζει να το δοκιμάσετε.

- 2 Κόκα κόλες 250άρες στα 3 ευρώ συνολικά
- 2 μπύρες Άλφα weiss στα 7.4 ευρώ συνολικά (500άρες).

Σύνολο στα 62.9 ευρώ, δηλαδή έξτρα 13 ευρώ για κουπόνι 24 ευρώ (για να φας για 50).

Να σημειώσω πως παραγγείλαμε και:

- Σάντουιτς σοκολάτας στα 6 ευρώ. Υπήρχε παγωτό ανάμεσα και όντως και εμείς το βρήκαμε κεκοειδές με σοκολάτα σαν μερέντα. Καλό για τη μέση γιατί ακόμα και οι chocoholics θα μπούχτιζαν.

- Τσιζκέικ μπανάνα-βύσσινο στα 6 ευρώ. Πρωτότυπη κατασκευή που έρχεται σε βαζάκι από μαρμελάδα (Bonne maman συγκεκριμένα). Στη βάση τραγανό τριμμένο μπισκότο, η κρέμα απαλή και με γεύση μπανάνας και από πάνω βύσσινα. Καλύτερο για τα δικά μου γούστα από το σάντουιτς σοκολάτας.

Η εξυπηρέτηση από παιδιά ηλικίας 25-30 πάνω κάτω με όρεξη να βοηθήσουν, γνώστες του τι δημιουργεί η κουζίνα. Νεράκι προσφέρθηκε σε κανάτα, απόδειξη κανονικά και μάλιστα άφησα τελευταία τα γλυκά γιατί διαπίστωσα πως δεν χρεώθηκαν την ώρα που διάβαζα την απόδειξη για να γράψω την κριτική. Ίσως έγινε από λάθος αλλά όπως και να έχει μου άφησε μια τελευταία γλυκιά γεύση. Όταν αποχωρούσαμε από το μαγαζί ο σερβιτόρος άφησε την παρέα που εξυπηρετούσε για να μας ξεπροβοδίσει, να μας ευχαριστήσει και να μας καληνυχτίσει.

Συμπερασματικά, βρίσκω πολλά κοινά σημεία με τα Φουρνομαγειρέματα στον τρόπο λειτουργίας και στόχου που έχουν θέσει. Τα υλικά είναι ποιοτικά, δεν έχουν επενδύσει ιδιαίτερα στον χώρο αλλά πιστεύω πως με τον καιρό όλο και θα βελτιώνονται. Προβλέπω πως οι κριτικές θα είναι ιδιαίτερα συχνές από τους χρήστες ενώ και για το καλοκαιράκι έχουν αφήσει υποσχέσεις για τον εξωτερικό τους χώρο που θα θυμίζει νησί.

Ικανοποίησε ιδιαίτερα το φιλικό μας ζευγάρι και πιστεύω πως αξίζει και δεύτερη επίσκεψη. Οι οιωνοί είναι καλοί. Δεν είναι τυχαίο πως τα τραπέζια ξαναγέμισαν με κόσμο ακόμα και στις 23:00 το βράδυ.

Υ. Γ Στην ποιότητα φαγητού αξίζει ένα 3+...

Μοντέρνες ταβέρνες - Αγ.Δημήτριος, Αθήνα

Πριν αναφερθώ στην εμπειρία μας στη συνάντηση των χρηστών του ask4food στο "ΣΟΥΜΑ ΚΟΛΟΚΥΘΙ" θα ήθελα πρώτα απ' όλα να ευχαριστήσω τα παιδιά του ask4food, τον Σπύρο και τον Δημήτρη, για την οργάνωση της βραδιάς και τους ανθρώπους του εστιατορίου για την προσφορά του δείπνου. Είναι πάρα πολύ σημαντικό να βρισκόμαστε και να ανταλλάσσουμε ιδέες και εμπειρίες!

Φυσικά χάρηκα πολύ που είδα για δεύτερη φορά (δεν είχα καταφέρει να πάω στην πρώτη συνάντηση) αρκετά αγαπητά πρόσωπα, φίλες και φίλους που αφιερώνουν με πολύ μεράκι προσωπικό χρόνο για να μοιράζονται τις εμπειρίες τους και να συνθέτουν μια αξιόπιστη βάση δεδομένων για τα εστιατόρια της Αθήνας. Χάρηκα επίσης, που συνάντησα για πρώτη φορά αξιόλογους χρήστες, με τους οποίους δεν είχαμε συμπέσει στις προηγούμενες συναντήσεις. Μα περισσότερο απ' όλα απόλαυσα τη συζήτηση με τους επτά συνδαιτυμόνες μου στο τραπέζι, καθώς και την πολύ ενδιαφέρουσα ανταλλαγή απόψεων και πληροφοριών στη συζήτηση που έγινε στην αυλή, κάνοντας παρέα στους καπνιστές που σεβάστηκαν εμάς τους μη καπνιστές και βγήκαν έξω για τσιγάρο...

Για το "ΣΟΥΜΑ ΚΟΛΟΚΥΘΙ" και τη συγκεκριμένη βραδιά έχουν ήδη γραφτεί αρκετές κριτικές από πολύ αξιόλογους χρήστες και δεν κρύβω ότι πριν γράψω αυτή την κριτική προβληματίστηκα πολύ για το αν και πόσο δεοντολογικό είναι να γράφει κάποιος κριτική για ένα εστιατόριο που τον καλεί για ένα δωρεάν δείπνο. Ωστόσο, κατέληξα ότι είναι προτιμότερο να γράψω την άποψή μου (εξάλλου αυτό περιμένουν και οι άνθρωποι του ask4food και του εστιατορίου) καταθέτοντας το υποκειμενικό μου βίωμα.

Ο χώρος του εστιατορίου έχει ήδη περιγραφεί αναλυτικά από πολλούς χρήστες. Εκτιμώ ότι η αυλή, όταν ο καιρός το επιτρέπει, θα συνθέτει εξαιρετικό σκηνικό για να απολαύσει το δείπνο της μια παρέα. Ο εσωτερικός χώρος, με το βιομηχανικό design προσωπικά δεν με ενθουσίασε, μου άφηνε την αίσθηση του "κρύου", ίσως επειδή είναι και ψηλοτάβανος. Στα θετικά συγκαταλέγεται και η κουζίνα σε κοινή θέαση, είναι πολύ "τίμιο" για ένα εστιατόριο να μη διστάζει να δείχνει την παρασκευή των φαγητών.

Ως προς την εξυπηρέτηση: Θα την χαρακτήριζα γρήγορη και ευγενική. Υπήρξαν όμως και αρρυθμίες στο σέρβις. Αναγνωρίζω ότι το να έρθουν σαράντα άνθρωποι συγχρόνως και με συγκεκριμένο μενού δημιουργεί διάφορα θέματα, οφείλω όμως να επισημάνω ότι υπήρξε καθυστέρηση στο σερβίρισμα κάποιων πιάτων σε αρκετές περιπτώσεις σε αρκετά τραπέζια, μεταξύ των οποίων και το δικό μας. Θέλω να πιστεύω ότι σε μια συνήθη βραδιά λειτουργίας του εστιατορίου, αυτές οι αρρυθμίες θα ελαχιστοποιούνταν.

Στα του φαγητού τώρα!
Στην αρχή σερβιρίστηκαν σαλάτες:
- Ελληνική, με μους φέτας, τοματίνια, κρεμμύδι, αγγούρι, πιπεριές, παξιμαδάκια, ελιές και κάπαρη. Ήρθε στημένη σε τσέρκι. Φρεσκοκομμένη, με συμπαθητική γεύση, εκτιμώ ότι χρειαζόταν κάποιο γευστικά δυνατό ελαιόλαδο, για την κάνει πιο ελκυστική.
- Ρόκα, με λάδι βασιλικού, λιαστή ντομάτα, καρύδια και κατσικίσιο τυρί. Πολύ καλή, άφηνε έντονη τη γεύση δροσιάς στο στόμα.
- Κολοκύθι Αβοκάντο. (Ο σεφ του εστιατορίου είχε την ευγενή καλοσύνη να μας δείξει και τον τρόπο παρασκευής της και του αξίζουν ευχαριστίες γι' αυτό). Συμπαθητική η γεύση, εμένα προσωπικά δεν με ενθουσίασε.

Στη συνέχεια, στα τραπέζι ήρθαν τα εξής ορεκτικά:
- Ταλαγάνι, με μαρμελάδα ξηρών φρούτων και κουκουνάρι. Κατά την ταπεινή μου γνώμη, μακράν το καλύτερο ορεκτικό! Το ταλαγάνι ήταν πολύ σωστά ψημένο και η γεύση του έδενε τέλεια με τη μαρμελάδα. Πιάτο που πραγματικά αξίζει να δοκιμάσει κάποιος.
- Λουκουμάδες φέτας, με μέλι, σουσάμι και λιαστή ντομάτα. Αρκετά καλό πιάτο.
- Λουκάνικο πρασάτο. Δεν με ενθουσίασε, δεν μου έδωσε την αίσθηση ότι είναι κάτι διαφορετικό.
- Κολοκυθοκεφτέδες. Αρκετά καλοί, δεν τους θεώρησα αξιομνημόνευτους.

Από κυρίως πιάτα σερβιρίστηκαν:
- Μπιφτέκι μοσχαρίσιο με μυρωδικά, ψητή μελιτζάνα και τομάτα. Συμπαθητικό, όχι όμως κάτι το ιδιαίτερο.
- Σπαλομπριζόλα μοσχαρίσια, με καραμελωμένα κρεμμύδια και αρωματικό βούτυρο. Σωστά ψημένη, από καλής ποιότητας κρέας, εκτιμώ όμως ότι χρειαζόταν να είχε σιτέψει περισσότερο, για να είναι ακόμα πιο μαλακό το κρέας.
- Κοντοσούβλι κοτόπουλο με σαλάτα πλιγούρι. Απλά εξαιρετικό! Μακράν το καλύτερο κυρίως πιάτο! Ζουμερό, τέλεια ψημένο, αποτελεί την πρότασή μου για τους μελλοντικούς πελάτες που θα επισκεφτούν το "ΣΟΥΜΑ ΚΟΛΟΚΥΘΙ".

Τέλος, από γλυκά προσφέρθηκαν:
- Πορτοκαλόπιτα με παγωτό. Μου άρεσε πολύ, η εκτίμησή μου είναι πως ήταν και το πιο νόστιμο γλυκό.
- Σοκολατόπιτα: Άφηνε πλούσια γεύση σοκολάτας, αρκετά καλή.
- Μπανόφι OREO: Αρκετά νόστιμο, όχι όμως κάτι το ξεχωριστό.

Για όλα αυτά (καθώς και για το καλής ποιότητας λευκό και κόκκινο κρασί που ήπιαμε, αλλά και το πολύ νόστιμο ψωμάκι που προσφέρθηκε) δεν πληρώσαμε τίποτα, οπότε πώς να αξιολογήσω το value for money, με δεδομένο ότι δεν έχω δει και τον κατάλογο;

Γενική εικόνα: Καλή! Κατά τη γνώμη μου το "ΣΟΥΜΑ ΚΟΛΟΚΥΘΙ" συνιστά μια αξιόλογη προσπάθεια. Δεν θα ξεκινούσα επί τούτου να το επισκεφτώ, αλλά αν βρισκόμουν στην περιοχή, θα το θεωρούσα μια αξιόπιστη επιλογή.
Αγαπητοί χρήστες είναι στο χέρι σας να πάτε και να διαμορφώσετε τη δική σας άποψη!

Ελπίζω και εύχομαι σύντομα να ξαναβρεθούμε με τις αγαπητές φίλες και τους αγαπητούς φίλους, χρήστες του ask4food, σε μια νέα συνάντηση, που μακάρι να είναι ανοιχτή σε ευρύτερο κοινό!

Μοντέρνες ταβέρνες - Αγ.Δημήτριος, Αθήνα

Το Σούμα Κολοκύθι μπήκε στην wish list μου από την ημέρα που πρωτοεμφανίστηκε στο site μιας και είχε καταβολές από το αγαπημένο μου νησί, το νησί των καλοκαιριών μου και όχι μόνο, την Πάρο... Αυτό και μόνο σαν γεγονός έφθανε να θέλω να το επισκεπτώ. Στην πορεία, όμως, προστέθηκαν και οι πολλές και καλές κριτικές από αγαπημένους χρήστες, γεγονός που ανέβασε πολύ τις προσδοκίες μου από το μαγαζί αλλά όλο και κάτι συνέβαινε και δεν είχα καταφέρει να το επισκεπτώ μέχρι τώρα.

Έτσι όταν ήρθε η πρόσκληση από το ask4food για την τρίτη συγκέντρωση μας το είδα κάπως σαν "θεϊκό σημάδι", κάπως "όταν δεν πάει ο Μωάμεθ στο βουνό πάει το βουνό στον Μωάμεθ", κάπως δεν θα περιμένω πότε θα συντονιστεί η παλιοπαρέα θα πάω με τους φίλους μου από το Ask4food κ. λπ. Έτσι, λοιπόν, η χαρά ήταν διπλή μιας και θα ξαναβρισκόμασταν όλοι και μάλιστα εκεί... Θα προσπαθήσω να μην γίνω κουραστική μιας και τα πάντα έχουν περιγραφεί αναλυτικά από άλλους χρήστες, προπάντων από τον αγαπητό piperman που πραγματικά μετά την κριτική του με κάνει να νιώθω ότι εγώ πήγα εκεί για τουρισμό... Θα δώσω, λοιπόν, επιγραμματικά και την δική μου αίσθηση που αποκόμισα...

Ο χώρος εσωτερικά είναι πολύ μικρός, αδιάφορος αισθητικά (όχι κακός) αλλά πολύ μικρός και το χειρότερο με πολύ έντονη βαβούρα, από ένα σημείο και μετά δεν αντέχει το κεφάλι σου την φασαρία (ίσως είναι ψηλοτάβανος για αυτό). Ο εξωτερικός είναι σαφώς καλύτερος, σίγουρα το καλοκαίρι κερδίζει σε πόντους για αυτο και παιρνει το 3αρι.

Η εξυπηρέτηση από τον ιδιοκτήτη ήταν υποδειγματική, ευγενικός και πολύ γρήγορος αν αναλογιστεί κανείς ότι ήταν μόνος του όλη την βραδιά. Βέβαια ίσως χρειαζόταν μια βοήθεια για να μπορεί να αφιερώνει λίγο χρόνο σε κάθε παρέα για ερωτήσεις και απαντήσεις όπως είδα ότι ήθελε αλλά δεν μπορούσε...

Το φαγητό: Το φαγητό ήταν καλό και με καλη ποιοτητα υλικων αλλά δεν μπορώ να πω ότι κάτι μου έμεινε χαραγμένο στην μνήμη ώστε να το θυμάμαι και οι σιαλογόνοι μου να παίρνουν μπρος... Στο δικο μας τραπεζι η ποσοτητα ηταν μια χαρα και οπου χρειαστηκε ζητησαμε επιπλεον. Θεωρώ κορυφαία πιατα την σαλάτα κολοκύθι - αβοκάντο, το ταλαγάνι με μαρμελάδα αποξηραμένων φρούτων και το κοντοσούβλι κοτόπουλο ενώ πιο αδύναμο πιάτο θεωρώ τα μπιφτέκια που δεν είχαν καμία ιδιαίτερη ένταση αν και ο κιμας ηταν καλης ποιοτητας... Το λευκό κρασί που ήπια ήταν πολύ καλό πάντως ενω και τα τρια γλυκα ηταν πολυ ενδιαφεροντα και οχι λιγωτικα με καλυτερη για μενα την πορτοκαλοπιτα...

Value for money: Θεωρώ ότι ισως πρέπει οι τιμές να κατέβουν ένα κλικ πιο κάτω, δεν είναι ένα ακριβό μαγαζί αλλά μιας και είναι ουσιαστικά μεζεδοπωλείο έστω και με πειραγμένες γεύσεις θα μπορούσαν να είναι λίγο πιο χαμηλές. Προς θεού δεν λέω ότι οι τιμές είναι απαγορευτικές να το επισκεπτείς αλλά...

Υ. Γ. Δεν ξέρω αν είχα εγώ πολλές προσδοκίες από το φαγητό αλλά δεν επιβεβαιώθηκαν στο 100% στην πρώτη επίσκεψη. Βέβαια, διαβάζω από άλλους χρήστες ότι ο σεφ είναι ο σεφ του Μάριο στη Νάουσα όπου έχω φάει φοβερό φαγητό στο παρελθόν οπότε μάλλον δεν ήταν η καλύτερη στιγμή του ή η επιλογή των πιάτων δεν ήταν τόσο κοντά στα γούστα μου. Προφανώς και θα το επισκεπτώ ξανά για να προσαρμόσω την παραγγελία στα μέτρα μου αλλά πρέπει να ανοίξει ο καιρός γιατί το μέσα του το "φοβάμαι".

Υ. Γ1. Ευχαριστούμε για άλλη μια φορά τα παιδιά του Ask4food, Δημήτρη και Σπύρο, για την υπέροχη βραδιά και αναμένουμε νεότερα...

Μοντέρνες ταβέρνες - Αγ.Δημήτριος, Αθήνα

Με αφορμή τη χθεσινή μας επίσκεψη -παραμονή της εθνικής μας εορτής (28 οκτ)- θα γράψω και γω τη δική μου κριτική για το μεζεδοπωλείο αυτό και θα αναφέρω και ορισμένες παρατηρήσεις για την εξαιρετική μας -κατά τη γνώμη μου- ομάδα των καλοφαγάδων.

Ξεκινώντας να αναφέρω ότι μου άρεσε η ιδέα να ερχόμαστε στα φαγοπότια (βραδιές γευσιγνωσίας) μόνοι και όχι ζευγάρια. Και αυτό για το λόγο του ότι η εκάστοτε επιχείρηση που προβάλλεται, επιτυγχάνει με το μισό κόστος σχεδόν το ίδιο αποτέλεσμα (αριθμό κριτικών και συστάσεις) άλλα και αυτό μας βοηθάει παράλληλα να συγκεντρωθούμε στη γευσιγνωσία σαν ομάδα αλλά και να έρθουμε πιο κοντά μεταξύ μας. Και εκτιμώ την ποιότητα των μελών αυτής της ομάδας και των διαχειριστών-ιδιοκτητών του site, Σπύρο και Δημήτρη. Η ατομική πρόσκληση επιτρέπει σε περισσότερες επιχειρήσεις στο χώρο της εστίασης να προβληθούν και εμάς να απολαμβάνουμε περισσότερο τα φαγητά και τα γλυκά τους και να βλεπόμαστε και πιο συχνά.

Χθες λειτουργήσαμε πρώτη φορά σαν κριτική ομάδα. Συζητήσαμε τα καλώς αλλά και τα κακώς κείμενα και κάναμε τις παρατηρήσεις μας. Συμφωνήσαμε αλλά και διαφωνήσαμε σε αρκετά.

ΣΟΥΜΑ ΚΟΛΟΚΥΘΙ. Στην ώρα μου και οι περισσότεροι ήταν ήδη εκεί. Είχα το δίλημμα που να καθίσω μιας και όλα τα μέλη τα εκτιμώ αρκετά. Ξεχωρίζουν για μένα το Ποντικι, Ο mavtasos, ο frattelo, jimαρας, η tzia (έστω και χωρίς το σύζυγό της), o vaggelis και μερικοί άλλοι. Τελικά έκατσα με την julie, την ram και το ευγενέστατο ζεύγος about(spy και me). Ανθρώπους που δεν γνώριζα από κοντά αλλά κάναμε πολύ καλή παρέα, σαν να είμαστε χρόνια φίλοι.

Χώρος σχεδόν ιδανικός για τα δικά μου γούστα. Φωτεινός, καθαρός, λευκός με σχετικά καλό ντεκόρ και βιομηχανικού τύπου διακόσμηση στη οροφή. Όμορφα αν και λίγο μικρά τραπέζια. Μοναδικές παραφωνίες στο χώρο τα εμφανή ψυγεία αναψυκτικών και ποτών και ίσως και ο ΙΝΟΧ πάγκος που χωρίζει την κουζίνα από το χώρο εστίασης.

Τα φαγητά (μεζέδες) έφταναν μερίδα μερίδα με σταθερό ρυθμό στα τραπέζια των καλοφαγάδων μας με ευγένεια από τον σερβιτόρο και μάλλον ιδιοκτήτη. Ίσως και αυτό να ήταν ένα μικρό φάουλ μιας και οι μερίδες ορεκτικών πολύ μικρές από τη φύση τους εξαντλούνταν αμέσως (5-6 πιρουνιές ή κουταλιές το πολύ). Από τις ομάδες των 5-6 ή ακόμα και 9-10 ατόμων σε κάθε τραπέζι. Το μεγάλο λάθος που συζητήθηκε όμως (έγινε μάλλον και από αμέλεια.... αλλά μετράει αρκετά αρνητικά) ήταν τα 9-10 άτομα της παρέας του mavtasou να λάβουν από μια μικρή μερίδα ίδια με αυτή που λάβαμε εμείς με 5 άτομα στο τραπέζι μας αντί για δύο. Στο τέλος με το να προσφερθούν έξτρα μερίδες η κατάσταση δε σωνόταν. Λίγο προσοχή βρε παιδιά έχετε ένα μαγαζί με τιμές και σέρβις άνω του μέσου όρου που απευθύνεται σε εκλεκτό κόσμο και θέλετε να το διαφημίσετε...

Φαγητά πολύ καλά έως άριστα αλλά οι μερίδες απαράδεκτα μικρές και σε τιμές αρκετά τσιμπημένες έως φευγάτες. Μου αρέσει η μοντέρνα τολμηρή μεσογειακή κουζίνα και το πάντρεμα γευστικών συνδυασμών. Άλλοι όμως δεν ξετρελάθηκαν. Εγώ θα πω όμως μπράβο στο νεαρό σεφ, αν και έχει δρόμο μπροστά του. Όλα τα πιάτα ήταν εξαιρετικά σε παρουσίαση και σε συνδυασμό με την καθαριότητα του χώρου και το φωτισμό δημιουργούσαν συνθήκες καλής εμπειρίας.

Συγκεκριμένα:

- Ελληνική σαλάτα, με μους φέτας, τοματίνια, κρεμμύδι, αγγούρι, πιπεριές, ελιές και κάππαρη πάνω σε παξιμάδι. Μικρή μερίδα, όμορφη, και νοστιμότατη (3,5/4)

-Ρόκα, με λάδι βασιλικού, λιαστή ντομάτα, καρύδια και κατσικίσιο τυρί. Ωραίος συνδυασμός γεύσεων, λίγο άνοστη (3/4)

-Κολοκύθι αβοκάντο, απίστευτο και ξεχωριστό πιάτο, όμορφο και γευστικά ισορροπημένο με φλίδες αλλά και λεπτές ροδέλες κολοκύθι και αβοκάντο (4/4). Δοκιμάστε. Μικρή μερίδα.

-Λουκουμάδες Φέτας, με μέλι, σουσάμι και λιαστή ντομάτα: Απλά μου άρεσαν, δεν ήταν βαρύ πιάτο (3,5/4). Η λιαστή ντομάτα και το μέλι ήταν διακριτικά.

-Κολοκυθοκεφτέδες. Όχι κάτι ιδιαίτερο, απλά καλοί (3/4)

-Ταλαγάνι, με μαρμελάδα ξηρών φρούτων και κουκουνάρι (4/4). Όλα τα λεφτά ήταν αυτό το πιάτο. Γευστικός συνδυασμός που απογειώνει. Γκουρμεδιά. Εδώ η ποσότητα ήταν και σχετικά νορμάλ. Μακράν -μαζί με το κολοκύθι αβοκάντο και το σουβλάκι κοτόπουλο- τα ωραία της βραδιάς.

Κυρίως πιάτα (και σχετικά καλές μερίδες σε αντίθεση με τα συνοδευτικά)

- Κοντοσούβλι Κοτόπουλο, με σαλάτα πλιγούρι. ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ, κομμάτια κοτόπουλου από μπούτι νοστιμότατα με ιδανικά καρυκεύματα. Πολύ καλό ψήσιμο, ζουμερότατα (4/4). Το πλιγούρι απλά συνόδευε.

- Μπιφτέκι Μοσχαρίσιο, από 100% μοσχαρίσιο κιμά με μυρωδικά, ψητή μελιτζάνα και τομάτα. Το χειρότερο πιάτο (2,5-3/4) δεν ενθουσίαζε, έσπαγε εύκολα και εσωτερικά ήταν στεγνό.

-Σπαλομπριζόλα με καραμελωμένα κρεμμύδια. Δεν ενθουσίασε τόσο τελικά απλά καλή, λεπτή αλλά καλοψημένη (3/4).

Τα γλυκά ήταν όλα εξαιρετικά (4/4) (πορτοκαλόπιτα, σοκολατόπιτα, μπανόφι).

-Το κρασί λευκό (4/4) και κόκκινο (3,5/4) ήταν από τα καλύτερα χύμα που έχω δοκιμάσει. Μέθυσα και το επόμενο πρωί ήμουν καλά.

Συνοψίζοντας θέλω να τονίσω ότι το σύνολο του φαγητού ήταν για 3 ντομάτες αλλά κρατάω τα τρια ξεχωριστά πιάτα, το κρασάκι, ίσως και την ελληνική σαλάτα (αν το ξαναεπισκευτώ με την προϋπόθεση να μειώσει 15-20% τις τιμές του) και βαζω 4αρι στο σεφ και την προσπάθειά του (αν και έπρεπε να είμαι πιο αυστηρός). Τα 22-25 ευρώ για αυτά που φάγαμε μαζί με το κρασί (και τελικά εννοείτε ότι δε χορτάσαμε) κρίνονται πολλά. 1,5 στο VFM

Ήταν μια εξαιρετική βραδιά και από άποψη παρέας.