Στεγάζεται στο ισόγειο μιάς τριώροφης βιομηχανικής αποθήκης, η διακόσμηση και όλο το concept είναι αφενός βιομηχανικού τύπου, αλλά σε νησιώτικους λευκούς τόνους.

Το φαγητό είναι βασισμένο σε ένα μεγάλο κομμάτι του στην Πάρο, όσον αφορά στα προϊόντα αλλά και στο όνομα, εξού και «Σούμα», που είναι τοπικό παριανό απόσταγμα, κάτι μεταξύ ρακής και τσίπουρου.
Από την άλλη, το κολοκύθι είναι ένα «παρεξηγημένο», υλικό το οποίο όλοι χρησιμοποιούν, αλλά λίγοι μπορούν να εκμεταλλευτούν όπως πρέπει.

Το ατού του μαγαζιού, πέρα απο τη διακόσμηση, είναι η ανοιχτή κουζίνα που σου δίνει την ευκαιρία να δεις τον τρόπο προετοιμασίας και παρασκευής του πιάτου σου!

Δευτέρα και Τρίτη κλειστά Τετάρτη - Σάββατο 19:30 - 01:30 Κυριακη 13:00 - 19:00

Έχει parking
Φιλικό προς χορτοφάγους
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

12 Μάρ 2017

Ακολουθώντας τις διθυραμβικές κριτικές των καλοφαγάδων του ask4food, μας έβγαλε ο δρόμος μας στο ΣΟΥΜΑ ΚΟΛΟΚΥΘΙ ένα μεσημέρι Κυριακής για να δούμε και εμείς "ιδίοις όμμασι" περί τίνος πρόκειται!

Το ΣΟΥΜΑ ΚΟΛΟΚΥΘΙ βρίσκεται σε μη κεντρικό σημείο στα σύνορα Αγίου Δημητρίου και Δάφνης, στον πρώτο παράλληλο της Εθνικής Αντιστάσεως ("Βουλιαγμένης" ρεύμα προς Αθήνα). Στεγάζεται σε χώρο βιομηχανικό, ψηλοτάβανο, με αποτέλεσμα να είναι ευάερο και ευήλιο, ενώ ο κήπος του δίνει την αίσθηση νησιού ενώ είσαι στην Αθήνα! Minimal χώρος με διακριτικές πινελιές στη διακόσμηση. Δεν επιτρέπεται το κάπνισμα, ή τουλάχιστον έτσι κατάλαβα, μιας και κανείς δεν κάπνιζε εντός του εστιατορίου! Έτσι, θα απολαμβάνετε ελεύθερα το φαγητό σας, με λίγες μυρωδιές από την κουζίνα που είναι ανοιχτή. Κάποιες στιγμές νιώσαμε μια ψύχρα πάντως... Χώρος/ατμόσφαιρα, λοιπόν, (3/4)

Στο εστιατόριο, δουλεύουν νέα παιδιά, δύο στην κουζίνα και δύο στο service. Μας εξυπηρέτησε ένας ευγενικός νεαρός, όμως λίγο η καθυστέρηση στο να έρθει για την παραγγελία (τουλάχιστον 10' αφού είχαμε πια αποφασίσει), καθώς έτρεχε να σερβίρει και λίγο η χαλαρή ροή των πιάτων, με σημαντικά κενά μεταξύ τους, δεν μας άφησαν να χαλαρώσουμε τελείως για να απολαύσουμε το (καλό κατά τα άλλα) γεύμα μας. Το αξιοπερίεργο είναι ότι το μαγαζί δεν ήταν 100% γεμάτο εκείνη την ώρα. Η παρατήρησή μου είναι ότι το προσωπικό παίζει πάνω από τα όριά του όταν το μαγαζί γεμίζει. Εξυπηρέτηση, λοιπόν, (3/4)

Ο κατάλογος έχει διάφορες επιλογές κι εμείς θέλοντας να ξεχωρίσουμε τις πιο ενδιαφέρουσες, παραγγείλαμε τα εξής:

- Με το που καθίσαμε, ήρθε το καλωσόρισμα με φέτες ψωμιού (αδιάφορο) και ένα νόστιμο ντιπ παντζαριού.

- Σαλάτα κολοκύθι-αβοκάντο, ωραία, δροσερή γεύση με το ωμό κολοκύθι να πλαισιώνεται όμορφα από το αβοκάντο και τη γραβιέρα Νάξου. Ίσως ήθελε κάτι ακόμα για να απογειωθεί. Αξίζει πάντως να το δοκιμάσετε για κάτι διαφορετικό.

- Ρολάκια μελιτζάνας με μετσοβόνε, νόστιμα, με συνοδεία πικάντικης σως. Το σύνολο σε παραπέμπει σε spring rolls, με την καλή έννοια!

- Ψητό ταλαγάνι με μαρμελάδα φρούτων, ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ πιάτο, το highlight του γεύματός μας.

- Ψαρονέφρι παγιάρ, καλοψημένο (ίσως λίγο παραπάνω απ'ότι έπρεπε) με πατάτες baby και σως μουστάρδας, ένα σίγουρο-τίμιο πιάτο, δοκιμασμένη συνταγή.

- Σπαλομπριζόλα με πατάτες baby και καραμελωμένα κρεμμύδια. Τεράστια μερίδα (500 gr), η οποία ήρθε πολύ σωστά μέτρια ψημένη για να αναδεικνύεται η γεύση της, αλλά κάτι δεν με έπεισε δυστυχώς. Κάτι έλειπε από τη γεύση, δεν είχε αλατιστεί καλά; Δεν ξέρω. Εξαιρετική τιμή πάντως για την ποσότητά του (14,00 €)

- Τα παραπάνω συνοδεύτηκαν από πολύ καλό χύμα κόκκινο κρασί.

- Κλείσαμε με εξαιρετικό banoffee, ελλείψει άλλων επιλογών εκείνη την ημέρα.

Το γεύμα μας είχε τα πάνω και τα κάτω του, συνολικά όμως μας άφησε σαφώς ευχαριστημένους. Όπως σχεδόν παντού, υπάρχει περιθώριο βελτίωσης. Γεύση λοιπόν, (3/4)

Στο δια ταύτα, δύο άτομα πληρώσαμε 49,00 € (απόδειξη κανονικά), τα οποία αποτελούν σεβαστό ποσό (αν συνυπολογίσει κανείς ότι μας κεράστηκε το γλυκό). Θεωρώ ότι οι τιμές θα μπορούσαν να είναι ένα κλικ πιο κάτω.

Θα ήθελα να το επισκεφτώ ξανά για να δω και τα υπόλοιπα πιάτα, ειδικά τα κυρίως για να σχηματίσω (ελπίζω καλύτερη) άποψη.

Υ. Γ. Σχετικό-άσχετο. Το ότι κάποιος είναι πολυγραφότατος δε σημαίνει ότι είναι απαραίτητα και καλύτερος. Δείτε για (πρόχειρο) παράδειγμα, τον Woody Allen. Το έχω ξαναπεί και το τονίζω πάλι εδώ. Φιλικά πάντα

13 Ιαν 2017

Είχαμε ακούσει πολύ καλά λόγια και το επισκεφτήκαμε ένα βραδάκι.

Το προσωπικό πολύ ευγενικό και γρήγορο με χαμόγελο και ευγένεια. Ο χώρος αρκετά φωτεινός, παλιάς κοπής μοντέρνο εστιατόριο που όμως δεν ήταν το πιο ζεστό και cozy περιβάλλον για να κρατήσει τον κόσμο αρκετή ώρα.

Ο κόσμος περισσότερο ζευγάρια με παιδιά δεδομένου ότι ο χώρος είναι φιλικός και συνοικιακός. Η κουζίνα ανοιχτή και ο χώρος καθαρός και περιποιημένος όπως και οι τουαλέτες.

Δοκιμάσαμε τα εκπληκτικά ρολάκια μελιτζάνας με μετσοβόνε και σάλτσα καυτερή τα οποία ήταν απίστευτα τραγανά, καθόλου λαδερά και απίστευτα ισορροπημένα. (7 ευρώ).

Πολύ μέτρια τα τσιγαριστά χόρτα με την ωμή ντομάτα, φασόλια και φέτα στα 6,50 ευρώ νομίζω, μεγάλη μερίδα αλλά καμία φαντασία ή ένταση στο πιάτο.

Πολύ ζουμερό και άριστα δοσμένο το μοσχαρίσιο μπιφτέκι με τις πατατούλες baby στα 11 ευρώ, με ένταση λόγω των ελαφριών ντιπς, σωστά ψημένο και πολύ ωραία γεύση. Από τα καλύτερα που έχoυμε φάει.

Πολύ καλό και το κοντοσούβλι κοτόπουλου στην ίδια περίπου τιμή, ψημένο τα κάρβουνα μάλλον, με ωραία μυρωδικά και πολύ ωραίο πλιγούρι για συνοδευτικό.

Οι μερίδες πολύ καλές και το service άμεσο.

Πολύ καλό και το κρασί / χύμα στα 7 ευρώ το μισό κιλό.

Το νερό ρωτηθήκαμε ήρθε βρύσης και για αρχή προσφέρθηκε ψωμάκι ζυμωτό με ντιπ από πατζαρι, αρκετά δροσιστικό για να αρχίσεις το φαγητό.

Παράλειψη θεωρήσαμε ότι δε μας κέρασαν τίποτα, ούτε λίγη μαστίχα και ο λογαριασμός ήρθε στα 50 ευρώ περίπου.

Θα το ξαναδοκιμάζαμε φυσικά αν και θεωρήσαμε ότι οι τιμές θα μπορούσαν να είναι καλύτερες.

24 Δεκ 2016

Οι γεύσεις κλασσικές μεν αλλά νιώθεις ότι τρως καθαρό, προσεγμένο φαγητό.

Για αρχή πήραμε τη σαλάτα με το κολοκύθι και το αβοκάντο: δροσερή και ελαφριά ότι, καλύτερο για ξεκίνημα.
Ύστερα ήρθαν τα μανιτάρια με το πετιμέζι και την γκοργκονζόλα που ήταν εξαιρετικά, τα συνιστώ ανεπιφύλακτα.
Τέλος μία σπαλομπριζόλα με baby πατάτες και καραμελωμένα κρεμμύδια που δεν με ενθουσίασε, ήταν απλά καλή.
Για επιδόρπιο ένα τσιζκέικ με μαστίχα, φίλο καταίφι για βάση, και μία πολύ νόστιμη μαρμελάδα βύσσινο on top. Φρεσκότατο και με αγνά υλικά, αλλά θέλει περισσότερη μαστίχα (πολύ περισσότερη), λιγότερη ζάχαρη στην κρέμα (έχει ήδη πολύ η μαρμελάδα) για να ισορροπήσει.

Το σέρβις ικανοποιητικό. Ο χώρος πολύ καλός, ζεστός με ανοικτή κουζίνα, καθαρός, γενικά νιώθεις άνετα.

Τα μείον τώρα: μικρή κάρτα. 4 σαλάτες, μία δεκαριά ορεκτικά, 6-7 κυρίως και 4 επιδόρπια. Οι μερίδες και αυτές θα μπορούσαν να είναι πιο ''γεμάτες'' αλλά συμβαδίζουν με τις τιμές (οικονομικές). Σε γενικές γραμμές το συστήνω, είναι το είδος εστιατορίων που καλό θα ήταν να στηριχθούν διότι σέβονται τον πελάτη και έχουν τη σωστή νοοτροπία.

21 Σεπ 2016

Μετά το καταπληκτικό γεύμα που προσέφερε το site στο Σούμα Κολοκύθι, αποφάσισα να μην γράψω κάτι για την συγκεκριμένη βραδιά που όντως στέφθηκε με μεγάλη επιτυχία αλλά να προσπαθήσω να κάνω μια δική μου αναγνωριστική επίσκεψη, με φίλους εξίσου καλοφαγάδες, για να διαπιστώσω την συνέχεια και διατήρηση της ποιότητας των πιάτων της βραδιάς του site...
Το εστιατόριο βρίσκεται σε στενό αρκετά κοντά στο μετρό του Αγίου Δημητρίου, και λόγω του ότι βρίσκεται και πάνω από την λεωφόρο Όλγας καθιστά πιο εύκολο το πάρκινγκ λόγω του ότι είναι σε απόκεντρο σημείο. Για τον λόγω αυτό το θέμα πάρκινγκ δεν μας δυσκόλεψε καθόλου...
Φτάνοντας κατά τις 9 και με κράτηση για 7 άτομα, εξυπηρετηθήκαμε αμέσως ως προς την τακτοποίησή μας στο τραπέζι καθώς και η υποδοχή ήταν αρκετά ευγενική.
Ο χώρος έχει βιομηχανικό design που νομίζω ότι προερχόταν από την επιχείριση που ήταν προ του εστιατορίου στο συγκεκριμένο μέρος που στεγάζεται τώρα το εστιατόριο. Η κουζίνα είναι ανοιχτή, κάτι που εμένα προσωπικά δεν με ενοχλεί καθόλου, αλλά ο εξαερισμός αρκετά καλός ώστε να μην υπάρχει το ανάλογο μπούκωμα από τις μυρωδιές.
Η κουζίνα συγκεντρώνεται κυρίως σε Παριανά εδέσματα, αλλά υπάρχουν και πιάτα ημέρας που παρουσιάζονται από τον σερβιτόρο, καθώς από μόνο του το μενού είναι limited. Έτσι και εμείς αφού ενημερωθήκαμε από τον ευγενέστατο σερβιτόρο για τα πιάτα ημέρας καθώς και λαμβάνοντας υπόψιν τον κατάλογο επιλέξαμε:
- 1 σαλάτα κολοκύθι (πολύ λεπτοκομμένες φέτες κολοκύθι, με αβοκάντο και γραβιέρα Νάξου) πολύ ωραία γεύση, παρουσίαση πιάτου αλλά μικρή μερίδα για 7 άτομα.
-1 σαλάτα ελληνική (ντάκος με ντομάτα και φέτα, τα υλικά τοποθετημένα σε στρώσεις, αρκετά νόστιμη), πολύ καλή παρουσίαση, φαινόταν ότι η παρουσίαση αυτή έγινε με την βοήθεια τσέρκι, αλλά μικρή μερίδα για 7 άτομα.
-1 μερίδα λουκουμάδες φέτας με μέλι και σουσάμι - το θεωρώ από τα καλύτερο πιάτο, άκρως γευστικό, άλλα η μερίδα περιείχε έξι λουκουμάδες, είμαστε επτά οπότε ο ένας από την παρέα αναγκάστηκε να μην δοκιμάσει.
-1 μερίδα πατάτες τηγανιτές, οι οποίες ήταν σχετικά εντάξει σαν μερίδα.
-3 μερίδες (κυρίως) μπιφτέκια τα οποία έλαχε και δυστυχώς πέσαν στα τρία από τα τέσσερα αγόρια της παρέας που εκτός από καλοφαγάδες της ποιότητας είναι και της ποσότητας. Τα μπιφτέκια ήταν δύο δεμένα με οδοντογλυφίδα και κάποιο λαχανικό (δεν θυμάμαι αν ήταν κολοκύθι ή ντομάτα). Οι τρεις φίλοι μου, μου είπαν ότι ήταν το ωραιότερο μπιφτέκι που έχουν φάει αλλά σαν μερίδα, δεν τους ικανοποίησε καθόλου, ειδικά τον έναν από τους τρεις ο οποίος μετά το φαγητό δεν αισθανόταν αρκετά χορτασμένος.
- 1 μερίδα φιλέτο κοτόπουλο σερβιρισμένο με ρύζι, καλή σχετικά μερίδα και αρκετά νόστιμο.
-1 μερίδα σουβλάκι κοτόπουλο, αρκετά μεγάλο σαν μερίδα σερβιρισμένο με πλιγούρι.
-1 μερίδα ριζότο μανιτάρια, ειλικρινά το καλύτερο πιάτο όλων το οποίο το μοιράστηκα μαζί με μια κοπέλα από την παρέα και μας έφτασε μια χαρά.
Τα φαγητά μας συνοδεύτηκαν από περίπου δύο κιλά χύμα κόκκινο κρασί το οποίο ανταποκρίθηκε πλήρως στις προσδοκίες μας.
Μετά το πέρας του γεύματος μας κεράστηκε η παραδοσιακή «σούμα» σε σφηνάκι. Σχετικά με το τελευταίο κέρασμα, θεωρώ ότι θα μπορούσε να έχει το κάτι παραπάνω όπως ένα οικονομικό και εύκολο γλυκάκι.
Ο λογαριασμός για όλα τα παραπάνω «έκλεισε» σε περίπου 125 Ευρώ για τα 7 άτομα της παρέας, ποσό που κατά την γνώμη μου είναι καλό, αλλά θα μπορούσε να είναι πιο οικονομικό για το μέγεθος της μερίδας συγκεκριμένων πάντα πιάτων.

ΓΡΗΓΟΡΟ ΠΡΟΦΙΛ: Ιδιαίτερος χώρος, ιδιαίτερες Ελληνικές γεύσεις, μέτριες μερίδες αλλά πολύ ποιοτικές στα υλικά τους.

19 Μάρ 2016

Ήρθε επιτέλους η ώρα για μια νέα κριτική μετά από πάρα πολύ καιρό. Και η αρχή θα γίνει με ένα από τα πιο «δυνατά ονόματα» του ask4food, το ΣΟΥΜΑ ΚΟΛΟΚΥΘΙ. Όλο αυτό του διάστημα που απείχα από το αγαπημένο μας site, το ΣΟΥΜΑ ΚΟΛΟΚΥΘΙ άρχισε να γίνεται ολοένα και πιο δημοφιλές και αγαπητό, μεσολάβησε και η βραδιά που διοργάνωσε το ask4food προς τους χρήστες του (στην οποία δυστυχώς δεν μπορούσα να παρευρεθώ) και η αλήθεια είναι έχουν γραφτεί πολλά σχόλια, ως επί το πλείστον θετικά, για το συγκεκριμένο εστιατόριο.

Την ίδια θετική εικόνα έχω σχηματίσει, σε γενικές γραμμές, και εγώ, υπάρχουν ωστόσο και ορισμένα σημεία που επιδέχονται βελτίωσης. Μετά λοιπόν από δύο επισκέψεις στο ΣΟΥΜΑ ΚΟΛΟΚΥΘΙ, η μία το φθινόπωρο, που ο καιρός ακόμη επέτρεπε να κάτσεις στον ομολογουμένως πολύ όμορφο εξωτερικό χώρο και η άλλη πρόσφατα, στον εσωτερικό χώρο του εστιατορίου, έχουμε και λέμε...

ΧΩΡΟΣ:
Το ΣΟΥΜΑ ΚΟΛΟΚΥΘΙ λοιπόν βρίσκεται σε μια πολύ ήσυχη γειτονιά, στα σύνορα Δάφνης και Αγ. Δημητρίου, οπότε μόνο εάν πας συστημένος θα το προσέξεις.
Στην είσοδο του μαγαζιού ξεχωρίζει ο κήπος που είναι πραγματικά πολύ όμορφος και δημιουργεί μια πολύ ευχάριστη ατμόσφαιρα για τις ζεστές βραδιές. Άνετα τραπέζια σε καλή απόσταση μεταξύ τους, διάφορα φυτά και διακοσμητικά (λευκού χρώματος), ωραίος φωτισμός, σε συνδυασμό με την ησυχία της περιοχής, σε προδιαθέτουν θετικότατα για την έξοδό σου.

Ο εσωτερικός χώρος είναι κάπως πιο περιορισμένος και τα τραπέζια σε πιο κοντινή απόσταση. Παρόλα αυτά, είναι περιποιημένος, καθαρός, ψηλοτάβανος σε γκρίζους χρωματισμούς, δεν πρόκειται να ενθουσιάσει κάποιον (όπως ο εξωτερικός χώρος), ούτε όμως αποτελεί και αποτρεπτικό παράγοντα. Στα θετικά να σημειωθούν η εικόνα της ανοιχτής κουζίνας, όπου υπάρχει άμεση οπτική πρόσβαση και η καθαρή ατμόσφαιρα του χώρου.

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ:
Η εξυπηρέτηση μου άφησε ανάμεικτες εντυπώσεις. Ο σερβιτόρος, που μας εξυπηρέτησε την πρώτη φορά, ήταν αρκετά ευγενικός και φιλικός, με αρκετή διάθεση να μας εξηγήσει τις όποιες απορίες μας για το μενού. Η συμπεριφορά του σερβιτόρου την δεύτερη φορά ήταν κάπως πιο τυπική και διεκπεραιωτική, χωρίς φυσικά να υπάρχει κάτι χτυπητά αρνητικό.

Αυτό που μου έκανε αρνητική εντύπωση ήταν η απουσία οποιουδήποτε κεράσματος, είτε στην αρχή του γεύματος είτε στο τέλος. Ασφαλώς, η κάθε επιχείρηση δεν υποχρεούται να κεράσει κάτι και το κέρασμα αποτελεί επιλογή αποκλειστικά του κάθε ιδιοκτήτη. Προσωπικά, όμως, μου χτυπάει άσχημα και το σχολιάζω πάντα αρνητικά, καθώς τα τελευταία χρόνια τείνει να γίνει ο κανόνας, έστω ένα μικρό κέρασμα.
Να σημειώσω τέλος ότι εμφιαλωμένο νερό ήρθε στο τραπέζι μας, κατόπιν όμως ερώτησης εάν προτιμούμε εμφιαλωμένο ή βρύσης, ενώ απόδειξη αναλυτική απόδειξη κόπηκε και τις δυο φορές κανονικά.
Σε γενικές γραμμές λοιπόν, το service κρίνεται ικανοποιητικό και επαρκές, πέραν των παρατηρήσεων και των σχολίων που προηγήθηκαν.

ΦΑΓΗΤΟ:
Το μενού είναι σχετικά περιορισμένο, προσφέρει, ωστόσο, επιλογές για να καλύψει όλα τα γούστα. Στην πρώτη επίσκεψη 2 άτομα παραγγείλαμε:
- Στην αρχή ήρθε στο τραπέζι μας ψωμάκι και ένα νόστιμο ντιπ, το οποίο μαζί με το εμφιαλωμένο νερό, χρεώθηκε 1 € ανά άτομο.
- σαλάτα κολοκύθι αβοκάντο (7,00 €), η σαλάτα σήμα – κατατεθέν του μαγαζιού μας ικανοποίησε αρκετά. Θα προτιμούσα το αβοκάντο να ήταν κάπως περισσότερο και το τριμμένο τυράκι, από πάνω, αντίθετα σε μικρότερη ποσότητα. Το dressing που συνόδευε τη σαλάτα ταίριαζε απόλυτα με τη σαλάτα
- κολοκυθόπιτα (5,50 €), νόστιμη και σε ικανοποιητική ποσότητα, με έντονη τη γεύση του κολοκυθιού, που ούτως ή άλλως συμπαθώ πολύ.
- πατάτες τηγανητές (3,50 €), καλοτηγανισμένες και φρέσκιες
- μπιφτέκι μοσχαρίσιο με πατάτες (9,80 €), ήταν το πιάτο που επέλεξα, με ικανοποίησε αρκετά, νόστιμες και οι συνοδευτικές πατατούλες.
- φιλέτο κοτόπουλο με ψητά λαχανικά (10,00 €), το πιάτο της γυναίκας μου, θετικές κατά βάση εντυπώσεις, κάπως στεγνό το κοτοπουλάκι, τα ψητά λαχανικά νορμάλ.
- 1 κιλό κρασί λευκό (10,00 €), από τα καλύτερα χύμα κρασιά που έχω δοκιμάσει έξω, αν και τσιμπημένο στην τιμή του, με ικανοποίησε.

Κατά τη δεύτερη επίσκεψή μας, 3 άτομα, η παραγγελία περιελάμβανε:
- σαλάτα κολοκύθι αβοκάντο (7,00 €), όπως καταλάβατε, μείναμε ικανοποιημένοι την πρώτη φορά, οπότε την ξανατιμήσαμε.
- ταλαγάνι (7,50 €), ένα ορεκτικό που έχει εκθειαστεί από πολλούς φίλους του site οπότε δεν μπορώ και εγώ παρά να συμφωνήσω. Πολύ σωστά ψημένο και η γλυκιά μαρμελάδα που το συνόδευε πεντανόστιμη.
- ρολό μελιτζάνας (6,50 €), εάν θυμάμαι καλά ήταν πιάτο ημέρας, νόστιμο.
- κοντοσούβλι κοτόπουλο (11,00 €), το πιάτο που επέλεξα εγώ. Περιελάμβανε ένα σουβλάκι, όχι ιδιαίτερα μεγάλο, στο οποίο είχαν περαστεί κομμάτια κοτόπουλο ζουμερά και ωραία μαριναρισμένα. Το συνοδευτικό κους κους πολύ νόστιμο, σε μικρή, ωστόσο, ποσότητα. Συνολικά, το πιάτο με ικανοποίησε αρκετά, θα το ξαναεπέλεγα
- πέννες μοσχαράκι (11,00 €), πιάτο ημέρας, εάν θυμάμαι καλά, για τη σύζυγο. Από το λίγο που δοκίμασα δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα. Κάπως άγευστο το μοσχάρι, τα λοιπά υλικά δεν είχαν ιδιαίτερα έντονη γεύση. Τις ίδιες εντυπώσεις και από την γυναίκα μου.
- ψαρονέφρι (10,50 €), συνοδεία από πατατούλες, για τον τρίτο της παρέας, δεν δοκίμασα, οπότε δεν έχω άποψη. Το ψαρονέφρι πάντως φαινόταν καλοψημένο και περιποιημένο. Ο φίλος πάντως που το δοκίμασε έμεινε ικανοποιημένος.
- 1 κιλό λευκό κρασί (10,00 €), η ίδια θετική εικόνα με την πρώτη επίσκεψη.
- σουρωτή (2,00 €).

Αυτή τη φορά είπαμε να τιμήσουμε και τα γλυκά τους οπότε παραγγείλαμε μία πορτοκαλόπιτα (6,00 €) και ένα μπανόφι (6,00 €). Η πορτοκαλόπιτα πολύ νόστιμη, ικανοποίησε και τους τρεις μας. Το μπανόφι, σερβιρισμένο σε ένα ποτηράκι, εμένα μου άρεσε πολύ, οι υπόλοιποι δύο δεν ενθουσιάστηκαν.
Συμπερασματικά, η γευστική μου εμπειρία στο ΣΟΥΜΑ ΚΟΛΟΚΥΘΙ κρίνεται επιτυχημένη, καθώς όλα τα πιάτα ήταν περιποιημένα και καλομαγειρεμένα και η πλειοψηφία αυτών νόστιμα. Για λεπτομέρειες, ίσως, χάνεται το «4» στη βαθμολογία, πιστεύω, ωστόσο, ότι ένα «3» θα ήταν δικαιότερο.

VALUE FROM MONEY:
Πάμε τώρα στη σχέση ποιότητας – τιμής, όπου διατηρώ και τις περισσότερες επιφυλάξεις μου. Λοιπόν, την πρώτη φορά για δύο κυρίως, δύο ορεκτικά – σαλάτες και κρασί, ο λογαριασμός έφθασε τα 47,80 €, δηλαδή σχεδόν 25 € έκαστος, ενώ τη δεύτερη φορά, για τρία κυρίως, τρία ορεκτικά – σαλάτες, δύο γλυκά και ποτά, ο λογαριασμός ήρθε στα 80,50 €, δηλαδή, κάτι παραπάνω, από 25 € το άτομο.
Συνεπώς, θεωρώ τις τιμές του ΣΟΥΜΑ ΚΟΛΟΚΥΘΙ τσιμπημένες, καθώς 27 € το άτομο για ορεκτικό, κυρίως και γλυκό, με χύμα κρασί (όσο και εάν αυτό είναι πολύ καλής ποιότητας) φαντάζουν στις μέρες μας αρκετά, δεδομένης και της περιοχής και του όλου στησίματος του εστιατορίου.

Προσωπικά, πιστεύω ότι κάποια στιγμή, θα το ξαναεπισκεπτώ, μάλλον το καλοκαίρι που θα ξανανοίξει η όμορφη αυλή. Απλώς, οι τωρινές υψηλές τιμές, δεδομένου και του σχετικού ανταγωνισμού στο χώρο εστίασης, καθιστούν δύσκολες τις πιο συχνές επισκέψεις μου.
Σε κάθε περίπτωση, δώστε του και εσείς μια ευκαιρία, παρά τις επιφυλάξεις μου, την αξίζει...

07 Φεβ 2016

Πήγαμε 5 άτομα καθημερινή, περιμένοντας την παρέα μας να έρθει, ζητήσαμε να πιούμε ένα καραφάκι τσίπουρο και μας ενημέρωσαν πως δεν έχει λόγο δρομολογίων στα καράβια???

οκ ζητήσαμε να πιούμε ουίσκι η κάτι σε αλκοολούχο τέλος πάντων και μας είπαν πως ούτε αυτό δεν έχει... από τα 4 κρασιά στα λευκά υπήρχαν τα 2 διαθέσιμα και καταλήξαμε σε κόκκινο και ένα Πλωμάρι, παραγγείλαμε να φάμε λουκουμάδες με φέτα μελιτζανοπσαλατα και ένα ταλαγάνι μέχρι να έρθει η παρέα, αφού έφτασαν στο τραπέζι το μόνο που άξιζε ήταν το ταλαγάνι με την μαρμελάδα αν και δεν θέλει και ιδιαίτερες ικανότητες, οι λουκουμάδες λαδοπιωμενοι και η μελιτζανοσαλατα άνοστη.

Αφού έφτασε η παρέα παραγγείλαμε να φάμε την σαλάτα με τα κολοκυθιά η οποία κατά την γνώμη μου ωραία, πατάτες οι οποίες ήταν περασμένες, ενα λουκάνικο που οκ και εκει θα μπορούσε να γίνει καλύτερη επιλογή (ειχε πολύ έντονα μπαχαρικά), τηγανιά η οποία αν και το κρέας ήταν μαλακό δεν είχε δέσει καλά με το πράσο και μου έδινε την αίσθηση ότι ήταν ξεχωριστά μαγειρεμένα άσε που η μερίδα ήταν τραγικά μικρή, η μοσχαρίσια αν και ζητήσαμε να είναι μέτρια προς καλά ψημένη όταν μας την άφησαν στο τραπέζι ο σερβιτόρος είπε "ήρθε και η well done" και ήταν όντως τόσο well done που στο τέλος πίκριζε, δεν ξέρω γιατί έγινε άλλο ψησιμo (λόγο παλαιότητας ??και δεν εννοώ ωρίμανσης) αλλά πεινούσαμε πολύ για να την αλλάξουμε μετά από 1 ώρα που έκανε να έρθει με 5 τραπέζια στο μαγαζί...

πένες με μοσχαρίσια φιλετάκια πολύ ωραία και μαλακά αλλά λαδιοπιωμενες πένες και πολύ μεγάλη η αίσθηση της λιαστής ντομάτας. Στο τέλος ζητήσαμε να μας ενημερώσουν για τα γλυκά ενώ ψάχναμε τον σερβιτόρο που τα έλεγε με τον μάγειρα που είχε κάτσει απ έξω και βοηθούσε να στρώσει τα τραπέζια για αύριο άλλα το έκανε λάθος και τον επίπληξε ο σερβιτόρος γιατί τα έστρωσε σε βρεγμένο τραπέζι και έπρεπε να τα πετάξει μετά ενώ είχανε κόσμο μέσα στο μαγαζί και ναι αυτοί ήμασταν εμείς. Έφτασαν και τα γλυκά στο τραπέζι μπανοφι και σοκολατοπιτα + ενα κέρασμα χαλβά από το μαγαζί, ας αρχίσω με το ΜΑΙΝΤΑΝΟΦΙ και το λεω ετσι γιατι μάλλον τα παιδιά στην κουζίνα έχουν ενα μαχαίρι και κόβουν μαϊντανούς κρεμμύδια άλλα και μπανάνες μαζί για να αρωματίσουν τα γλυκά τους μάλλον όπως ο αρωματισμενος χαλβάς απο πορτοκάλι, μπράβο σας το πετύχατε δεν ειχα ξανά φάει μπανοφι με γεύση μαϊντανού, η σοκολατοπιτα και ο χαλβας ηταν καλοι.

Το χειρότερο απο ολα ηταν η ανοικτή κουζίνα η οποία δεν μπορεί να καταλάβει ο Ελληνας μαγαζάτορας οτι θέλει και τους κατάλληλους ανθρώπους να την υποστηρίξουν αλλιώς είναι σαν θεατρική παράσταση και μάλιστα κωμωδίας, να βλέπεις τον μάγειρα να τρώει απο αυτό που περίσσεψε και να κρύβεται όταν τυχαία τον είδες εσυ. Η μουσική απο το ράδιο δεν πάει και πολύ με τον χώρο οχι οτι δεν ακούω Κοτσιρα αλλά δεν μου έβγαζε την αντεργκραουνιλα του διακοσμητή κρίμα ειναι.... Και καλό είναι όταν αλλάζεις πιάτα για να έρθουν τα κυρίως να αλλαξεις και μαχαιροπιρουνα αφού κάνεις τον κόπο 5 τραπέζια έχεις δεν νομίζω να πρέπει να στο ζητήσω, ενι γουει η γνώμη για το φαγητό μπορεί να είναι υποκειμενική αλλά η όλη συμπεριφορά του προσωπικού ήταν απλά αδιάφορη.

Δεν μας ρωτήσατε καν πως φάγαμε και περιμένατε πάνω απο το κεφάλι μας για να φύγουμε επειδή ήμασταν οι τελευταίοι ναι οκ είστε κουρασμένοι το καταλαβαίνω αλλά σεβαστείτε τα λεφτά που σας αφήνει ο κόσμος τουλάχιστον και αφήστε την πόρτα κλειστή δεν χρειάζεται να μας δείχνετε συνέχεια οτι πρέπει να φύγουμε σας είχαμε ηδη ζητήσει τον λογαριασμό και ΑΝ δούλευε το μηχάνημα της κάρτας όπως μας είπατε θα πληρώναμε να φύγουμε.

Value for Money? οχι φίλε μου με 25 ευρώ το άτομο σήμερα έχεις καλύτερες επιλογές σίγουρα, απο μαγαζάτορες που σέβονται τα λεφτά που παίρνουν και ενδιαφέρονται πως έφαγε ο πελάτης τους, άλλωστε αυτά θα τα λέγαμε απο κοντά αν μας ρωτούσε κάποιος και οχι από εναν υπολογιστή! Καλές δουλειές εύχομαι και μετά το πέρας τον πολλαπλών διαφημίσεων.

01 Φεβ 2016

Βραδυ Σαββάτου, 2 άτομα. Παραγγείλαμε μια σαλάτα κολοκύθι-αβοκάντο η οποία ήταν αδιάφορη.

Πήραμε επίσης μια μελιτζανοσαλάτα η οποία ήταν εξαιρετική, μια βελουτε σούπα καρότο πολύ καλή με ένα μικρό θέμα στη υφή και τέλος από ορεκτικά, λουκουμάδες με φέτα που για μένα ήταν και το highlight του δείπνου. Κυρίως πιάτα: κοντοσούβλι κοτόπουλο (στα όρια του μετρίου) και ψαρονέφρι παγιαρ αρκετά καλό.

Όλα τα παραπάνω, μαζί με μισό κιλό λευκό κρασί (εξαιρετικό μοσχοφίλερο) και κέρασμα σπιτικό χαλβά με μέλι 49,5€. Μοναδικό μείον του μαγαζιού η σχεδόν αφόρητη ηχορύπανση καθότι ήταν ασφυκτικά γεμάτο καθώς και οι μάλλον ασύμβατες με την αισθητική του χώρου μουσικές επιλογές. Θα το ξαναεπισκεφθουμε σίγουρα και μάλιστα με παρέα.

01 Φεβ 2016

Το Σούμα Κολοκύθι είναι ένα από τα αγαπημένα μου μαγαζιά. Μου ταιριάζει ο χώρος, η προσωπικότητα των ανθρώπων, η προσωπικότητα του φαγητού. Έχω πάει αρκετές φορές πάντα περνάω υπέροχα, πάντα ζω μια ολοκληρωμένη γαστρονομική εμπειρία.

Ο σερβιτόρος μας είναι μακράν ανώτερος από ότι συναντούμε συνήθως καθώς είναι κατά κοινή ομολογία αυθόρμητα πρόσχαρος και πρόθυμος.

Αναφορικά με το φαγητό, τι να γράψω... το κότσι λιώνει, η σαλάτα αβοκάντο κολοκύθι τέλεια, το κοντοσούβλι κοτόπουλο απλά φανταστικό. Το ριζότο μανιτάρια σερβίρεται σε γυάλινο πιάτο όπως εκείνα τα μικρά που σέρβιραν κάποτε το γλυκό του κουταλιού, πολύ όμορφη, ρομαντική, ιδέα.

Οι τιμές είναι πολύ καλές, είναι δίκαιες! Συνήθως πάμε μεγάλη παρέα και πληρώνουμε 17-20 ευρώ το άτομο. Εύχομαι να διατηρήσει αυτό το επίπεδο.

13 Νοε 2015

Πριν αναφερθώ στην εμπειρία μας στη συνάντηση των χρηστών του ask4food στο "ΣΟΥΜΑ ΚΟΛΟΚΥΘΙ" θα ήθελα πρώτα απ' όλα να ευχαριστήσω τα παιδιά του ask4food, τον Σπύρο και τον Δημήτρη, για την οργάνωση της βραδιάς και τους ανθρώπους του εστιατορίου για την προσφορά του δείπνου. Είναι πάρα πολύ σημαντικό να βρισκόμαστε και να ανταλλάσσουμε ιδέες και εμπειρίες!

Φυσικά χάρηκα πολύ που είδα για δεύτερη φορά (δεν είχα καταφέρει να πάω στην πρώτη συνάντηση) αρκετά αγαπητά πρόσωπα, φίλες και φίλους που αφιερώνουν με πολύ μεράκι προσωπικό χρόνο για να μοιράζονται τις εμπειρίες τους και να συνθέτουν μια αξιόπιστη βάση δεδομένων για τα εστιατόρια της Αθήνας. Χάρηκα επίσης, που συνάντησα για πρώτη φορά αξιόλογους χρήστες, με τους οποίους δεν είχαμε συμπέσει στις προηγούμενες συναντήσεις. Μα περισσότερο απ' όλα απόλαυσα τη συζήτηση με τους επτά συνδαιτυμόνες μου στο τραπέζι, καθώς και την πολύ ενδιαφέρουσα ανταλλαγή απόψεων και πληροφοριών στη συζήτηση που έγινε στην αυλή, κάνοντας παρέα στους καπνιστές που σεβάστηκαν εμάς τους μη καπνιστές και βγήκαν έξω για τσιγάρο...

Για το "ΣΟΥΜΑ ΚΟΛΟΚΥΘΙ" και τη συγκεκριμένη βραδιά έχουν ήδη γραφτεί αρκετές κριτικές από πολύ αξιόλογους χρήστες και δεν κρύβω ότι πριν γράψω αυτή την κριτική προβληματίστηκα πολύ για το αν και πόσο δεοντολογικό είναι να γράφει κάποιος κριτική για ένα εστιατόριο που τον καλεί για ένα δωρεάν δείπνο. Ωστόσο, κατέληξα ότι είναι προτιμότερο να γράψω την άποψή μου (εξάλλου αυτό περιμένουν και οι άνθρωποι του ask4food και του εστιατορίου) καταθέτοντας το υποκειμενικό μου βίωμα.

Ο χώρος του εστιατορίου έχει ήδη περιγραφεί αναλυτικά από πολλούς χρήστες. Εκτιμώ ότι η αυλή, όταν ο καιρός το επιτρέπει, θα συνθέτει εξαιρετικό σκηνικό για να απολαύσει το δείπνο της μια παρέα. Ο εσωτερικός χώρος, με το βιομηχανικό design προσωπικά δεν με ενθουσίασε, μου άφηνε την αίσθηση του "κρύου", ίσως επειδή είναι και ψηλοτάβανος. Στα θετικά συγκαταλέγεται και η κουζίνα σε κοινή θέαση, είναι πολύ "τίμιο" για ένα εστιατόριο να μη διστάζει να δείχνει την παρασκευή των φαγητών.

Ως προς την εξυπηρέτηση: Θα την χαρακτήριζα γρήγορη και ευγενική. Υπήρξαν όμως και αρρυθμίες στο σέρβις. Αναγνωρίζω ότι το να έρθουν σαράντα άνθρωποι συγχρόνως και με συγκεκριμένο μενού δημιουργεί διάφορα θέματα, οφείλω όμως να επισημάνω ότι υπήρξε καθυστέρηση στο σερβίρισμα κάποιων πιάτων σε αρκετές περιπτώσεις σε αρκετά τραπέζια, μεταξύ των οποίων και το δικό μας. Θέλω να πιστεύω ότι σε μια συνήθη βραδιά λειτουργίας του εστιατορίου, αυτές οι αρρυθμίες θα ελαχιστοποιούνταν.

Στα του φαγητού τώρα!
Στην αρχή σερβιρίστηκαν σαλάτες:
- Ελληνική, με μους φέτας, τοματίνια, κρεμμύδι, αγγούρι, πιπεριές, παξιμαδάκια, ελιές και κάπαρη. Ήρθε στημένη σε τσέρκι. Φρεσκοκομμένη, με συμπαθητική γεύση, εκτιμώ ότι χρειαζόταν κάποιο γευστικά δυνατό ελαιόλαδο, για την κάνει πιο ελκυστική.
- Ρόκα, με λάδι βασιλικού, λιαστή ντομάτα, καρύδια και κατσικίσιο τυρί. Πολύ καλή, άφηνε έντονη τη γεύση δροσιάς στο στόμα.
- Κολοκύθι Αβοκάντο. (Ο σεφ του εστιατορίου είχε την ευγενή καλοσύνη να μας δείξει και τον τρόπο παρασκευής της και του αξίζουν ευχαριστίες γι' αυτό). Συμπαθητική η γεύση, εμένα προσωπικά δεν με ενθουσίασε.

Στη συνέχεια, στα τραπέζι ήρθαν τα εξής ορεκτικά:
- Ταλαγάνι, με μαρμελάδα ξηρών φρούτων και κουκουνάρι. Κατά την ταπεινή μου γνώμη, μακράν το καλύτερο ορεκτικό! Το ταλαγάνι ήταν πολύ σωστά ψημένο και η γεύση του έδενε τέλεια με τη μαρμελάδα. Πιάτο που πραγματικά αξίζει να δοκιμάσει κάποιος.
- Λουκουμάδες φέτας, με μέλι, σουσάμι και λιαστή ντομάτα. Αρκετά καλό πιάτο.
- Λουκάνικο πρασάτο. Δεν με ενθουσίασε, δεν μου έδωσε την αίσθηση ότι είναι κάτι διαφορετικό.
- Κολοκυθοκεφτέδες. Αρκετά καλοί, δεν τους θεώρησα αξιομνημόνευτους.

Από κυρίως πιάτα σερβιρίστηκαν:
- Μπιφτέκι μοσχαρίσιο με μυρωδικά, ψητή μελιτζάνα και τομάτα. Συμπαθητικό, όχι όμως κάτι το ιδιαίτερο.
- Σπαλομπριζόλα μοσχαρίσια, με καραμελωμένα κρεμμύδια και αρωματικό βούτυρο. Σωστά ψημένη, από καλής ποιότητας κρέας, εκτιμώ όμως ότι χρειαζόταν να είχε σιτέψει περισσότερο, για να είναι ακόμα πιο μαλακό το κρέας.
- Κοντοσούβλι κοτόπουλο με σαλάτα πλιγούρι. Απλά εξαιρετικό! Μακράν το καλύτερο κυρίως πιάτο! Ζουμερό, τέλεια ψημένο, αποτελεί την πρότασή μου για τους μελλοντικούς πελάτες που θα επισκεφτούν το "ΣΟΥΜΑ ΚΟΛΟΚΥΘΙ".

Τέλος, από γλυκά προσφέρθηκαν:
- Πορτοκαλόπιτα με παγωτό. Μου άρεσε πολύ, η εκτίμησή μου είναι πως ήταν και το πιο νόστιμο γλυκό.
- Σοκολατόπιτα: Άφηνε πλούσια γεύση σοκολάτας, αρκετά καλή.
- Μπανόφι OREO: Αρκετά νόστιμο, όχι όμως κάτι το ξεχωριστό.

Για όλα αυτά (καθώς και για το καλής ποιότητας λευκό και κόκκινο κρασί που ήπιαμε, αλλά και το πολύ νόστιμο ψωμάκι που προσφέρθηκε) δεν πληρώσαμε τίποτα, οπότε πώς να αξιολογήσω το value for money, με δεδομένο ότι δεν έχω δει και τον κατάλογο;

Γενική εικόνα: Καλή! Κατά τη γνώμη μου το "ΣΟΥΜΑ ΚΟΛΟΚΥΘΙ" συνιστά μια αξιόλογη προσπάθεια. Δεν θα ξεκινούσα επί τούτου να το επισκεφτώ, αλλά αν βρισκόμουν στην περιοχή, θα το θεωρούσα μια αξιόπιστη επιλογή.
Αγαπητοί χρήστες είναι στο χέρι σας να πάτε και να διαμορφώσετε τη δική σας άποψη!

Ελπίζω και εύχομαι σύντομα να ξαναβρεθούμε με τις αγαπητές φίλες και τους αγαπητούς φίλους, χρήστες του ask4food, σε μια νέα συνάντηση, που μακάρι να είναι ανοιχτή σε ευρύτερο κοινό!

11 Νοε 2015

Γύρω στα τέλη του Οκτώβρη, βρέθηκα στη Σούμα Κολοκύθι μετά από πρόσκληση των διαχειριστών του site για μία βραδιά γευσιγνωσίας. Πριν ξεκινήσω την κριτική μου, θα ήθελα εκ βάθους καρδιάς να ευχαριστήσω τους διαχειριστές για την τιμή που μου έκαναν να με προσκαλέσουν και έτσι να μου δοθεί η ευκαιρία να γνωρίσω τα πρόσωπα πίσω από τα ψευδώνυμα των ανθρώπων που μας συνδέει η αγάπη για το καλομαγειρεμένο και ποιοτικό φαγητό.

Επειδή έχουν ήδη γράψει οι λοιποί συνδαιτυμόνες για το στήσιμο του μαγαζιού, θα αρκεστώ να πω ότι αποπνέει μια καθαριότητα, θεωρώ όμως ότι η κουζίνα και ο πάγκος δεν είναι σωστά τοποθετημένα στο χώρο. Δεν είναι κάτι που ενοχλεί παρόλα αυτά. Το μπάνιο είναι καθαρό, χρήζει όμως βελτίωσης ο χώρος, δείχνει σαν να είναι όλα πολύ παλιά.

Αυτά τα λίγα για το χώρο και πάμε τώρα στα ενδιαφέροντα, δηλαδή στο φαγητό!
Η παραγγελία ήταν διαλεγμένη με προσοχή από τους διαχειριστές έτσι ώστε να γευτούμε το δυνατόν περισσότερες γεύσεις από τον μικρό κατάλογο (συγκαταλέγεται στα θετικά).

Ξεκινήσαμε ζητώντας λίγη σούμα (εξ ου και το όνομα), και εισέπραξα μικρή απογοήτευση όταν ο ευγενικός ιδιοκτήτης μας κέρασε ένα σφηνάκι (πολύ καλή, γλυκόπιοτη και να σημείωσω ότι γενικά δεν την πίνω) και μας ενημέρωσε ότι δεν υπήρχε άλλη! Σφάλμα, ειδικά όταν το πρώτο συνθετικό του μαγαζιού είναι Σούμα! Αλλά ΟΚ, συμβαίνουν αυτά.

Άλειμα παντζάρι με γιαούρτι και ελάχιστες ελίτσες (χωρίς κουκούτσι): καλή γεύση, ίσα που ακούγεται το σκορδάκι, καταλαβάινεις το παντζάρι και καθόλου το γιαούρτι. Το ψωμάκι που το συνόδευε ωραίο αλλά πολύ λίγο.
Σαλάτα με ωμό κολοκύθι και αβοκάντο: σε όσους αρέσουν τα κολοκυθάκια, είναι πιάτο που το προτείνω ανεπιφύλακτα, πολύ δροσερό και υγιεινό, και πετυχημένα πρωτότυπο.

Σαλάτα με ρόκα: έχει ένα γλυκό dressing για να ισορροπίσει τη ρόκα, στο σύνολο συμπαθητική.

Η σαλάτα ντάκος ήταν κατά τη γνώμη μου αποτυχία σαν στήσιμο αλλά και η ποιότητα - φρεσκάδα των υλικών ήταν επίσης χαμηλή για τα δικά μου τουλάχιστον δεδομένα. Η μους τυριού άνευρη, και το παξιμάδι πανιασμένο, δεν μου άρεσε. Τα ντοματίνια χιλιοσερβιρισμένα σαν ιδέα.
Κολοκυθοκεφτέδες: υπάρχει μεγάλη απόσταση που πρέπει να διανύσει το εν λόγω μαγαζί για να φτιάξει σωστούς κολοκυθοκεφτέδες. Επειδή τυγχάνει να μου αρέσει πολύ το κολοκύθι, οι συγκεκριμένοι ήταν σχεδόν καμένοι απέξω, σχετικά άψητοι γευστικά αδιάφοροι. Το πιάτο αυτό θέλει οπωσδήποτε επανεξέταση γιατί το κολοκύθι αποτελεί και το δεύτερο συνθετικό του μαγαζιού, ως εκ τούτου οφείλει να τιμήσει το όνομά του!

Επόμενο ορεκτικό λουκουμάδες φέτας: έτσι και έτσι, νομίζω ότι σαν ιδέα ζυμάρι τηγανιτό με φέτα δεν είναι καλό. Πολύ τηγανίλα στο στόμα χωρίς κανένα λόγο. Η γεύση όχι άσχημη, θεωρώ ότι μια παραδοσιακή τυρόπιτα, έστω λίγο πειραγμένη θα ήταν καλύτερη λύση.

Και πάμε στο κατ' εμέ ωραιότερο ορεκτικό που γεύτηκα, το ταλαγάνι με μαρμελάδα ξηρών φρούτων. Υπέροχη γεύση, έξυπνος συνδυασμός υλικών, πραγματικά όποιος επισκεφτεί το μαγαζί πρέπει να παραγγείλει το ταλαγάνι.

Λουκάνικο πρασάτο: ίσως το πλέον απαράδεκτο πιάτο του μενού που δοκίμασα και εξηγώ: σχεδόν όλα τα πιάτα ανεξάρτητα από το αν μου άρεσαν ή όχι είχαν αξιοπρεπεή πρώτη ύλη. Το λουκάνικο δεν είναι μέσα σε αυτά, προτείνω να απευθυνθούν οι ιδιοκτήτες σε άλλον προμηθευτή.
Κοντοσούβλι κοτόπουλο από μπούτι: καλή γεύση μαλακό στο στόμα καλοψημένο και ωραία μαριναρισμένο. Το προτείνω οπωσδήποτε πρώτον για τη γεύση του και δεύτερον γιατί ήταν μια ωραία ιδέα για κοντοσούβλι, συνήθως σερβίρεται
χοιρινό κρέας.

Μπιφτέκια: εδώ χρειάζεται βελτίωση το ψήσιμο, η γεύση τίποτα το ιδιαίτερο.
Σπαλομπριζόλα: χμμμ, τι να γράψω για τη μπριζόλα. Είμαι κρεατοφάγος, δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε το πιάτο, έχω φάει σημαντικά καλύτερη σπαλομπριζόλα σε ταβέρνες (όχι μοντέρνες, αλλά κλασικές) θεωρώ ότι μπορούσε να είναι πιο μαλακή, δυστυχώς ήταν ανάλατη (σφάλμα που δεν διορθώνεται με το να προσθέσεις στο ψημένο κρέας αλάτι) και ιδιαίτερα λεπτή. Σίγουρα ένα πιάτο που δεν θα επέλεγα να ξαναδοκιμάσω (είμαι λίγο αυστηρή, αλλά όταν βάζεις το συγκεκριμένο πιάτο ως προμετωπίδα στον κατάλογο πρέπει να είναι σωστό). Η ποιότητα του κρέατος ήταν καλή, άρα κάτι δεν γίνεται σωστά στο ψήσιμο.

Τα κρασιά που δοκίμασα, λευκό και κόκκινο και τα δύο αξιοπρεπέστατα.
Και πάμε στο καλύτερο σημείο του μενού: τα γλυκά. Μην παραλείψετε να παραγγείλετε την υπέροχη πορτοκαλόπιτα, μυρωδάτη, ζεστή με συνοδεία παγωτού, επίγευση κανελίτσας πραγματικά αξίζει! Το μπανόφι δεν με ενθουσίασε, χωρίς όμως να μην είναι συνολικά αξιοπρεπές. Το σοκολατένιο γλυκό τύπου brownie, ωραίο όμως την παράσταση έκλεψε η πορτοκαλόπιτα.
Και τώρα στο σύνολο: νομιζω ότι κάθε καινούργιο εστιατόριο θα περάσει τις "παιδικές του ασθένειες" και νομίζω ότι η σούμα κολοκύθι είναι σε αυτό το στάδιο.

Τι θέλω να πω: τα υλικά που χρησιμοποιούνται είναι, με μικρές εξαιρέσεις, ποιοτικά όμως χρειάζεται να ξανασκεφτούν τους τρόπους παρασκευής ορισμένων πιάτων. Χωρίς να είναι άσχημα, δεν σου αφήνουν μία δυνατή εντύπωση που να σε κάνει να μπεις στο αυτοκίνητό σου για να ξαναπάς και να γευτείς κάτι συγκεκριμένο (εξαιρετικό είπαμε το ταλαγάνι και η πορτοκαλόπιτα).

Επίσης, σαν συνοικιακό μαγαζάκι είναι λίγο "κρύο" για να γίνει στέκι. Αυτά είναι ζητήματα που με λίγη αναδιοργάνωση φτιάχνονται. Εύχομαι καλή επιτυχία σε αυτή την προσπάθεια και μία τελευταία φιλική συμβουλή: οι τιμές πρέπει οπωσδήποτε να χαμηλώσουν, θα αναφέρω δύο παραδείγματα: περί τα 8€ για μια σαλάτα ντάκο και 14€ για τη σπαλομπριζόλα (στα οποία αναφέρθηκα παραπάνω) είναι επιεικώς πανάκριβα!!! Γενικά ο κατάλογος είναι εξαιρετικά ακριβός γι'αυτό που προσφέρεται και σε σχέση με την ποσότητα των μεριδών.

Συνοψίζοντας: οι γεύσεις αξιοπρεπείς, το περιβάλλον συμπαθητικό, τα παιδιά προσπαθούν όσο μπορούν, οι τιμές αδικαιολόγητα (κατά την ταπεινή μου γνώμη) υψηλές, η πρώτη ύλη ποιοτική. Αυτά με καλή διάθεση!