MEZZALUNA

Ιταλία

Φιλαδελφέως 2, Κεφαλάρι [Χάρτης]

Κάθε μέρα ανοιχτό 11:00 - 01:00
Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Έχει δίκτυο Wifi Έχει parking Φιλικό προς χορτοφάγους Δέχεται πιστωτική κάρτα Take away Ξεχωριστός χώρος για καπνίζοντες Φιλικό για οικογένειες/παιδιά Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Ο Μανώλης Γαρνέλης μετακομίζει στα Βόρεια, επιλέγει τους πιο παθιασμένους μάγειρες και τα αγνότερα υλικά της αγοράς και συνθέτει πιάτα με αφορμή τις γεύσεις της Μεσογείου. Καπνιστό χέλι, βασιλικό καβούρι και lemongrass βρίσκουν τον δρόμο προς την κουζίνα του και υλικά όπως το κουνουπίδι, τα άγρια σπαράγγια ακόμα και η βανίλια, μεταμορφώνονται, δοκιμάζονται σε νέες τεχνικές και μας επανασυστήνονται. Δοκιμάστε τα πιάτα- υπογραφές του: double cut (καρέ αρνιού/ κρέμα πορτσίνι/ ρεβίθια/ καραμελωμένα κρεμμύδια), λουκουμάδες κατσικίσιου τυριού (καπνιστός σολομός Νορβηγίας/ μπρικ/ σαλάτα εσπεριδοειδών) αλλά και κλασικά μεσογειακά πιάτα που αλλάζουν χαρακτήρα: ριζότο carbonara (αβγό/καπνιστή πανσέτα) και αφρό espresso.

Ιταλία - Πολιτεία - Κεφαλάρι, Αθήνα

Έχουμε πάει αρκετές φορές στο Mezzaluna και πάντα απολαμβάνουμε το φαγητό! Τέλεια μαγειρεμένο και παρουσιασμένο, φρέσκα και ποιοτικά υλικά!

Ο κατάλογος όμως άλλαξε πολύ από πέρσι, περιορίστηκαν κάπως οι επιλογές και δυστυχώς ανέβηκαν πολύ οι τιμές. Η λίστα κρασιών αριθμούσε πέρσι μερικές επιλογές σε ποτήρι (αξιόλογες και σε vfm τιμές, ποσότητα 180ml) αλλά φέτος σερβίρεται μόνο λευκό και κόκκινο δικής τους εμφιάλωσης (τίποτε ιδιαίτερο, σε μέτριο έως κακό vfm και σε μικρότερη ποσότητα απ'ό, τι παρατήρησα).

Έτσι ενώ ήθελα απλώς ένα ποτήρι κρασί αποφασίσαμε με το σύζυγο να πάρουμε ένα μπουκάλι syrah Κτήμα Αλφα (27€) από τις ελάχιστες επιλογές σε ερυθρά (γιατί;). Το λευκό-κόκκινο δικής τους εμφιάλωσης είναι το μόνο οικονομικό (12€ μπουκάλι, 4€ ποτήρι) κι από κει και πέρα λίγες και ακριβές επιλογές!

Η σαλάτα Caesars ήταν εξαιρετική (αλλά 14€! ), το ψωμί χειροποίητο (καλαθάκι στα 4€ με λίγες ελιές, χωρίς κριτσίνια και ντιπ που είχε πέρσι), το ψαρονέφρι saltibocca ala romana που πήρα εγώ πεντανόστιμο (γαρνιτούρα φοβερός πουρές μελιτζάνας) και σε καλή μερίδα στα 16€, ενώ το μοσχάρι ossobuko του συζύγου με απλό πουρέ πατάτας αν και καλομαγειρεμένο ήταν πολύ μικρή μερίδα για τα 24€ που κόστιζε...

Ίσως ξαναπάμε για φρέσκα ζυμαρικά ή πίτσα (φημίζεται γι'αυτά) σε ένα όμορφο περιβάλλον με άνετα και ευρύχωρα τοποθετημένα τραπέζια και πολύ καλή εξυπηρέτηση, αλλά λόγω τιμών (και κυρίως λόγω περιορισμένων επιλογών στο κρασί) δε θα το τιμάμε συχνά!

*Εκτός αν πετύχουμε κάποια βραδιά γευσιγνωσίας (την άνοιξη είχαν ξεκινήσει τις Τρίτες μενού 4 πιάτα+κρασί στα 25€/άτομο που είναι vfm για το συγκεκριμένο εστιατόριο)...

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ekatn.

Ιταλία - Πολιτεία - Κεφαλάρι, Αθήνα

Το επισκεφθήκαμε 2 άτομα Κυριακή 8/3/15 γύρω στις 4 το μεσημερο-απογευμα..
Όμορφος minimal χώρος, καθαρή ατμόσφαιρα, αραιά τραπέζια που δεν δημιουργούν την αίσθηση οτι απειλείσαι να τραυματιστείς απο το πηρούνι του διπλανού σου (τουτέστιν σεβασμός στον πελάτη! ).
Καθισαμε μετά απο παρότρυνση του ευγενέστατου ιδιοκτήτη που μας καλωσόρισε μπαίνοντας, σε ένα τραπέζι ιδιαίτερα άνετο για τους 2μας (καλοσύνη του), δεδομένου οτι το μαγαζί την ώρα που πήγαμε ήταν μισοάδειο με μονο 2-3 τραπέζια πιασμένα.

Οι τουαλέτες τις οποίες χρειάστηκε να επισκεφθώ θα έλεγα ότι ίσως χρειάζονται μια μεγαλύτερη φροντίδα όσο αφορά την καθαριότητά τους, αλλά το δικαιολογώ εν μέρη λόγω του ότι την ώρα που πήγαμε πιθανότατα είχε παρελάσει ο μεσημεριανός όχλος και δεν είχαν προλάβει να τις συμμαζεψουν..
Μόλις τακτοποιηθήκαμε στο ωραιότατο τραπέζι μας, κατέφθασε σε δευτερόλεπτα μπουκάλι με εμφιαλωμένο νερό, το οποίο ανοίχτηκε, όπως δυστυχώς συνηθίζεται, χωρις να ερωτηθούμε.. Πταίσμα όμως εαν αναλογιστεί κανεις οτι δεν ήρθε το "υποχρεωτικα χρεωμένο" κουβερ, που τα περισσότερα εστιατόρια αντίστοιχου ύφους χρεώνουν 2ευρώ plus / άτομο. Πολύ προς τιμήν τους!

Η εξυπηρέτηση αν και ταχύτατη (ήμασταν βέβαια και 10 άτομα συνολικά στο μαγαζί) θα τη χαρακτήριζα κάπως διεκπεραιωτική χωρις βέβαια αυτό να προκαλεί κάποιο ουσιαστικό πρόβλημα στον πελάτη - σε μας δηλαδή. Αλλά κάποιος να ενημερώσει τους απανταχού σερβιτόρους και επιχειρηματίες που τους συμβουλεύουν πως πρέπει να είναι, οτι το χαμόγελα δεν κοστίζει και σίγουρα.. κερδίζει!!

Οι επιλογές μας ήταν μια σαλάτα mista (πρασινάδα με ρόδι και κάσιους), η οποία ήταν πολύ φρέσκια και νόστιμη, θα την ήθελα μόνο με λίγο λιγότερο dressing ωστε να μην σκεπάζει τη γεύση των υλικών της..

Η πίτσα με το προσούτο τη ρόκα και το λαδι τρούφας.. ένα ΕΠΟΣ! Ίσως (μαζι με του Vezene) η καλύτερη πίτσα που έχω φάει (παρότι μάλιστα η συγκεκριμένη δεν ήταν ψημμένη και σε ξυλόφουρνο). Απόλυτη ισορροπία υλικών, μια σάλτσα ντομάτας που είχε κάτι σε κοκαινη (πλάκα κάνω απλα δε μπορούσαμε να σταματήσουμε να την τρώμε) και μια ζύμη τόσο όμορφα λεπτή και ψημένη που δεν ήθελες να τελειώσει ποτέ. Σαν γνήσια italian pizza lover σας συστήνω ΑΝΕΠΙΦΎΛΑΚΤΑ να πάτε και μόνο για να τη δοκιμάσετε.

Το επόμενο πιάτο ήταν μια κόντρα μοσχαρίσια με baby πατατούλες ψημένη μετρια προς καλά. Μπράβο και για το κρέας σας και για το ψήσιμό σας. Ένα τόσο απλό φαινομενικά πιάτο.. κι όμως τόσο γεμάτο που μόλις το τελειώσεις δίνεις εύσημα στον εαυτό σου για την επιλογή σου.!

Το πιάτο της φίλης μου ήταν μια Strozzapretti bolognaise! Ένα επίσης φανταστικό πιάτο με τόσο βαθιά γεύση. Δεν έχει καμία σχέση με τη συνηθισμένη μακαρονάδα με κιμά όπως ίσως περιμένεις, αλλα τα τόσο ιδιαίτερα ζυμαρικά συνοδεύονται απο μια άψογα δεμμένη σάλτσα με μοσχάρι ραγού. Επίσης μια απο τις Must επιλογές του καταλόγου.

Για το τέλος ενα καλτσόνε με μασκαρπόνε και νουτέλα συνοδευόμενο απο μια μπάλα παγωτό.. Σαν γνήσια nutello-merendoholic, δε θα μπορούσα να πω το οτιδήποτε για γλυκό στο οποίο εμπεριέχεται.. Παρόλα αυτά για κάποιον που δεν τη λατρεύει τόσο ίσως μπουχτίσει ζύμη και πραλινα.. Εγώ εννοείται και θα το ξανάπαιρνα (αν και 12 ευρώ είναι λίγο τσιμπημένη τιμή για μια πιτσα με σοκολάτα αλλά οι αδυναμίες πληρώνονται σε αυτή τη ζωή.. )

Οι τιμές είναι ανάλογες της ποιότητας που σημαίνει όχι φθηνές και πραγματικά παρότι μας κόστισε γύρω στα 30+ το άτομο, δεν μετάνιωσα ουτε για ευρώ! Τα άξιζε όλα και με το παραπάνω!

Όπως έχουμε πει και άλλες φορές καλό και το φαγητό σε σουβλατζίδικο αλλά δεν είναι και κάθε μερα για σουβλάκι.. Μια απο τις μη σουβλακομέρες σας λοιπόν.. Να το επισκεφθείτε και δε θα χάσετε!!