MEZZALUNA

Ιταλία

Φιλαδελφέως 2, Κεφαλάρι [Χάρτης]

Κάθε μέρα ανοιχτό 11:00 - 01:00
Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Έχει δίκτυο Wifi Έχει parking Φιλικό προς χορτοφάγους Δέχεται πιστωτική κάρτα Take away Ξεχωριστός χώρος για καπνίζοντες Φιλικό για οικογένειες/παιδιά Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Ο Μανώλης Γαρνέλης μετακομίζει στα Βόρεια, επιλέγει τους πιο παθιασμένους μάγειρες και τα αγνότερα υλικά της αγοράς και συνθέτει πιάτα με αφορμή τις γεύσεις της Μεσογείου. Καπνιστό χέλι, βασιλικό καβούρι και lemongrass βρίσκουν τον δρόμο προς την κουζίνα του και υλικά όπως το κουνουπίδι, τα άγρια σπαράγγια ακόμα και η βανίλια, μεταμορφώνονται, δοκιμάζονται σε νέες τεχνικές και μας επανασυστήνονται. Δοκιμάστε τα πιάτα- υπογραφές του: double cut (καρέ αρνιού/ κρέμα πορτσίνι/ ρεβίθια/ καραμελωμένα κρεμμύδια), λουκουμάδες κατσικίσιου τυριού (καπνιστός σολομός Νορβηγίας/ μπρικ/ σαλάτα εσπεριδοειδών) αλλά και κλασικά μεσογειακά πιάτα που αλλάζουν χαρακτήρα: ριζότο carbonara (αβγό/καπνιστή πανσέτα) και αφρό espresso.

Ιταλία - Πολιτεία - Κεφαλάρι, Αθήνα

Έχουμε πάει αρκετές φορές στο Mezzaluna και πάντα απολαμβάνουμε το φαγητό! Τέλεια μαγειρεμένο και παρουσιασμένο, φρέσκα και ποιοτικά υλικά!

Ο κατάλογος όμως άλλαξε πολύ από πέρσι, περιορίστηκαν κάπως οι επιλογές και δυστυχώς ανέβηκαν πολύ οι τιμές. Η λίστα κρασιών αριθμούσε πέρσι μερικές επιλογές σε ποτήρι (αξιόλογες και σε vfm τιμές, ποσότητα 180ml) αλλά φέτος σερβίρεται μόνο λευκό και κόκκινο δικής τους εμφιάλωσης (τίποτε ιδιαίτερο, σε μέτριο έως κακό vfm και σε μικρότερη ποσότητα απ'ό, τι παρατήρησα).

Έτσι ενώ ήθελα απλώς ένα ποτήρι κρασί αποφασίσαμε με το σύζυγο να πάρουμε ένα μπουκάλι syrah Κτήμα Αλφα (27€) από τις ελάχιστες επιλογές σε ερυθρά (γιατί;). Το λευκό-κόκκινο δικής τους εμφιάλωσης είναι το μόνο οικονομικό (12€ μπουκάλι, 4€ ποτήρι) κι από κει και πέρα λίγες και ακριβές επιλογές!

Η σαλάτα Caesars ήταν εξαιρετική (αλλά 14€! ), το ψωμί χειροποίητο (καλαθάκι στα 4€ με λίγες ελιές, χωρίς κριτσίνια και ντιπ που είχε πέρσι), το ψαρονέφρι saltibocca ala romana που πήρα εγώ πεντανόστιμο (γαρνιτούρα φοβερός πουρές μελιτζάνας) και σε καλή μερίδα στα 16€, ενώ το μοσχάρι ossobuko του συζύγου με απλό πουρέ πατάτας αν και καλομαγειρεμένο ήταν πολύ μικρή μερίδα για τα 24€ που κόστιζε...

Ίσως ξαναπάμε για φρέσκα ζυμαρικά ή πίτσα (φημίζεται γι'αυτά) σε ένα όμορφο περιβάλλον με άνετα και ευρύχωρα τοποθετημένα τραπέζια και πολύ καλή εξυπηρέτηση, αλλά λόγω τιμών (και κυρίως λόγω περιορισμένων επιλογών στο κρασί) δε θα το τιμάμε συχνά!

*Εκτός αν πετύχουμε κάποια βραδιά γευσιγνωσίας (την άνοιξη είχαν ξεκινήσει τις Τρίτες μενού 4 πιάτα+κρασί στα 25€/άτομο που είναι vfm για το συγκεκριμένο εστιατόριο)...

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ekatn.

Ιταλία - Πολιτεία - Κεφαλάρι, Αθήνα

Καλό μήνα αγαπητοί φίλοι!
Χαίρομαι πάρα πολύ γιατί το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε, αν και πολύ κουραστικό, μου έδωσε την ευκαιρία να επισκεφθώ μαγαζιά που τα είχα βάλει στο μάτι και όλες οι επισκέψεις στέφθηκαν από μεγάλη επιτυχία. Ας ξεκινήσω όμως από το outsider της λίστας μου που είναι το καινούργιο mezzaluna.
Η επίσκεψή μας στο συγκεκριμένο εστιατόριο έγινε την Παρασκευή 31/10.

Ο νέος χώρος του εστιατορίου βρίσκεται σε κεντρικότατο σημείο της Κηφισιάς. Το πάρκινγκ λοιπόν είναι μια πολύ δύσκολη υπόθεση αλλά ευτυχώς το εστιατόριο προσφέρει δωρεάν υπηρεσία παρκαρίσματος οπότε το θέμα λύνεται.

Ο χώρος του είναι μεγάλος και άνετος και τα τραπέζια αραιά τοποθετημένα έτσι ώστε να εξασφαλίζεται η αίσθηση της ιδιωτικότητας. Η διακόσμηση είναι, θα έλεγα, ήσυχη, με κυρίαρχα χρώματα το μπεζ, γκρι, μαύρο. Σίγουρα όχι κάτι εντυπωσιακό αλλά γενικά σου αφήνει μια αίσθηση διακριτικής πολυτέλειας με το setting των τραπεζιών να την ενισχύει.

Η εξυπηρέτηση υπήρξε άψογη, διακριτική και με χαμόγελο, ως οφείλει να είναι σε ένα τέτοιο μαγαζί. Οι περιποιητές ήταν πάντα κάπου γύρω, χωρίς να έχουμε την αίσθηση ότι ήταν πάνω από το κεφάλι μας.

Στα του φαγητού λοιπόν. Επειδή είχαμε καθυστερήσει λίγο, δε μου δόθηκε η ευκαιρία να μελετήσω τον κατάλογο ως ήθελα, οπότε για κάποια πιατα δεν θυμάμαι την ακριβή ονομασία τους και έτσι θα αρκεστώ να τα περιγράψω.

- Σαλάτα με πρασινάδες, φρέσκα μανιτάρια, φλοίδες παρμεζάνας και λωρίδες φιλέτου παναρισμένου με σουσάμι. Ωραία και φρεσκότατα λαχανικά, ήπιο λεμονάτο dressing. Ωραία, χωρίς παρόλα αυτά, να με ξετρελάνει.

- Σαλάτα με ντοματίνια, αγγουράκι, παξιμαδάκια, κάππαρη και ίσως και άλλα που μου διαφεύγουν. Αυτή η σαλάτα, αν και εκτός εποχής, ήταν νοστιμότατη και τα ντοματίνια σκέτο γλύκισμα. Το dressing της ήταν ξυδάτο πράγμα που της έδινε extra γευστικούς πόντους.

-Πίτσα με προσούτο και ρόκα. Μια αέρινη πίτσα! Ζύμη πολύ λεπτή, τραγανή και νόστιμη. Χωρίς τυρί και με το προσούτο και τη ρόκα να έχουν προστεθεί ωμά επάνω. Ειδική μνεία στην εξαιρετικά νόστιμη σάλτσα! Ένα πιάτο που θα μπορούσα να το έχω φάει όλο μόνη μου και να μην με βαρύνει καθόλου.

- Strozzapretti bolognaise για τον καλό μου. Εξαιρετικό πιάτο με βαθιά ρουστίκ νοστιμιά. Η σάλτσα ήταν με μοσχάρι ραγού και όχι με κιμά. Την επόμενη φορά θα το πάρω για μένα.

- Πέννες με προσούτο, σπαράγγια και λάδι τρούφας για την υποφαινόμενη. Άλλο ένα νόστιμο και ντελικάτο πιάτο. Οι πέννες ήταν σωστότατα βρασμένες, όπως εξάλλου και στα υπόλοιπα πιάτα ζυμαρικών του τραπεζιού μας, τα σπαράγγια τραγανά και το λάδι τρούφας τόσο όσο ώστε να μην υπερκαλύπτει τις γεύσεις του πιάτου.

Ο καλός μου αποκάλυψε, τρόπος του λέγειν, την ενασχόλησή μου με το ask4food, οπότε οι υπόλοιποι συνδαιτημόνες μας επέμεναν να δοκιμάσω από τα πιάτα τους, για να μπορώ να έχω άποψη. Θα αναφερθώ λοιπόν επιγραμματικά και στα υπόλοιπα πιάτα του τραπεζιού μας αλλά κρατήστε στα υπόψη σας ότι η εντύπωσή μου βασίζεται σε μία μπουκιά.

- Πέννες pesto. Όταν ήρθαν, μοσχοβόλισε φρέσκο βασιλικό όλο το τραπέζι. Η μπουκιά που έφαγα μου άρεσε πολύ και είναι στα προς παραγγελία την επόμενη φορά.

- Σκαλοπίνια με λεμόνι, ωραία.

- Ριζότο με μανιτάρια. Σωστά βρασμένο και χυλωμένο με τη γήινη γεύση των μανιταριών να δίνει τον τόνο.

Από γλυκά παραγγείλαμε μια γλυκιά πίτσα που ήταν απλά καταπληκτική και προτείνεται, πανακότα που ήταν ωραία και τιραμισού που θέλει δουλίτσα ακόμα.

Check please: 190 euro για 6 άτομα. Θα πρέπει εδώ να σημειώσω ότι η τιμή περιλαμβάνει και 3 ή 4 μπουκάλια κρασί.

Δεν είδα αν στην αρχή προσφέρθηκε κάτι γιατί όπως σας είπα είχαμε αργήσει λίγο, πάντως στο τέλος ήρθε μια σαμπανιέρα που περιείχε 4 μπουκάλια από λιμοντσέλο, τεντούρα, ρακόμελο και μαστίχα και η οποία παρέμεινε στο τραπέζι μέχρι να φύγουμε. Επίσης, δεν ξέρω αν κεράστηκε κάποιο από τα γλυκά ή κάποιο μπουκάλι κρασί.

Γενικά έμεινα πολύ ικανοποιημένη από την επίσκεψή μου. Η μοναδική παρατήρηση που έχω αφορά στο μέγεθος των μερίδων που θα ήθελα να είναι λίγο μεγαλύτερες. Σίγουρα δεν είναι φθηνό μαγαζί αλλά από ότι είδα μπορείς να πάρεις μια πίτσα και 1 ποτήρι κρασί και να πληρώσεις γύρω στα 12 ευρώ.

Θα επέλεγα το μαγαζί για μεσημεριανό μετά από βόλτα στην χειμωνιάτικη Κηφισιά, για ένα buisness lunch αλλά και για μια πιο ρομαντική έξοδο με έτερον ήμισυ. Φίνο φαγητό με εξαιρετική ποιότητα πρώτων υλών. Δοκιμάστε το και δε νομίζω να απογοητευθείτε.

Ιταλία - Πολιτεία - Κεφαλάρι, Αθήνα

Δεν έχω εμπειρία από τα προηγούμενα Mezzaluna, αλλά το συγκεκριμένο - που άνοιξε πριν ένα-δυο μήνες - κατάλαβα από την στιγμή που μπήκα ότι θα μου αρέσει, ένιωσα αμέσως μια ευχάριστη οικειότητα με το χώρο. Βρίσκεται στο δεξί από τα δύο "πόδια" του Theoxenia στο Κεφαλάρι (εκεί όπου βρισκόταν μέχρι πρότινος το Haagen Dazs) και ο χώρος έχει διαμορφωθεί διακριτικά πολυτελής στους τόνους του γκρι, μοντέρνος και εξαιρετικά άνετος, με μεγάλα τραπέζια και αναπαυτικές καρέκλες και καναπέδες, δεν δίνει καθόλου την αίσθηση του πιεσμένου που συναντούμε συχνά στα αθηναϊκά μαγαζιά, αλλά της άπλας. Το μπροστινό δε κομμάτι είναι φωτεινό και με όμορφη θέα στο πράσινο απέναντι. Ο πίσω χώρος των καπνιζόντων και του μπαρ πιο σκοτεινός, καταλληλότερος για το βράδυ. Το επισκέφθηκα Κυριακή μεσημέρι και είχε αρκετό κόσμο, διαφορετικών ηλικιών.

Στο φαγητό: ιταλική κουζίνας με κλασικές αναφορές, αλλά και μοντέρνες πινελιές. Λίγα ορεκτικά, σαλάτες, πίτσα, πάστα αλλά και ψάρι-κρέας. Δοκιμάσαμε: μία από τις καλύτερες χειμωνιάτικες σαλάτες που έχω φάει τελευταία με βραστά λαχανικά (baby πατάτες, μπροκολο και κουνουπίδι al dente, όπως πρέπει, καροτάκια), βραστό αυγό και ένα πολύ ωραίο και σε σωστή ποσότητα dressing με whole grain μουστάρδα. Ήταν εξαιρετική.

Το δεύτερο ορεκτικό ήταν απλό, αλλά εκ της καλής ποιότητας πρώτης ύλης νοστιμότατο: chevre τυλιγμένο με μπέηκον και συνοδεία πράσινης σαλάτας (η οποία δεν ήταν καθόλου διακοσμητική, αλλά νοστιμότατη. Και τα δύο πιάτα κάτω των 10 ευρώ. Να σημειωθεί ότι ήταν πολύ καλά και τα ψωμάκια-κριτσίνια του με ελιές και ντιπ.

Στα κυρίως: εγώ επέλεξα ριζότο με πανσέτα, πράσινο μήλο και κόκκινο κρασί, ήταν πολύ καλό, όπως και η κλασική καρμπονάρα (νοστιμότατη και αυθεντική), αλλά και τα εσκαλόπ με ψιλές τηγανητές πατάτες (πολύ τρυφερά, σε μία σως που μου θύμισε αυτή της κλασικής πάπιας πορτοκάλι, αλλά ήταν με λεμόνι και το ξύσμα του). Όλα τα πιάτα προσεγμένα και στην εμφάνιση.

Για γλυκό πήραμε το τιραμισού, το οποίο ήταν ωραίο, χωρίς να είναι κάτι εξαιρετικό. Δεν δοκίμασα την πίτσα, αλλά επιφυλάσσομαι για το μέλλον. Αρκετές ετικέτες κρασιών σε πολύ καλές τιμές, στο τέλος κερνούν και λιμοντσέλο, τεντούρα κλπ.

Το σέρβις δούλεψε πολύ καλά, με επαγγελματισμό και ευγένεια. Τις τιμές τις βρήκα εξαιρετικές. Έχει μεν κάποια ακριβά πιάτα λόγω πρώτων υλών (αστακός, φιλέτο μόσχου, τα οποία και αυτά βέβαια είναι σε νορμάλ τιμές για το είδος τους), αλλά όλα τα υπόλοιπα είναι σε σπάνιο vfm επίπεδο. Σε έναν τόσο προσεγμένο χώρο στο κέντρο του Κεφαλαρίου και με τόσο καλή κουζίνα, έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος από τις τιμές και σίγουρα θα το ξαναεπισκεφθώ.

Ιταλία - Πολιτεία - Κεφαλάρι, Αθήνα

Το επισκεφθήκαμε 2 άτομα Κυριακή 8/3/15 γύρω στις 4 το μεσημερο-απογευμα..
Όμορφος minimal χώρος, καθαρή ατμόσφαιρα, αραιά τραπέζια που δεν δημιουργούν την αίσθηση οτι απειλείσαι να τραυματιστείς απο το πηρούνι του διπλανού σου (τουτέστιν σεβασμός στον πελάτη! ).
Καθισαμε μετά απο παρότρυνση του ευγενέστατου ιδιοκτήτη που μας καλωσόρισε μπαίνοντας, σε ένα τραπέζι ιδιαίτερα άνετο για τους 2μας (καλοσύνη του), δεδομένου οτι το μαγαζί την ώρα που πήγαμε ήταν μισοάδειο με μονο 2-3 τραπέζια πιασμένα.

Οι τουαλέτες τις οποίες χρειάστηκε να επισκεφθώ θα έλεγα ότι ίσως χρειάζονται μια μεγαλύτερη φροντίδα όσο αφορά την καθαριότητά τους, αλλά το δικαιολογώ εν μέρη λόγω του ότι την ώρα που πήγαμε πιθανότατα είχε παρελάσει ο μεσημεριανός όχλος και δεν είχαν προλάβει να τις συμμαζεψουν..
Μόλις τακτοποιηθήκαμε στο ωραιότατο τραπέζι μας, κατέφθασε σε δευτερόλεπτα μπουκάλι με εμφιαλωμένο νερό, το οποίο ανοίχτηκε, όπως δυστυχώς συνηθίζεται, χωρις να ερωτηθούμε.. Πταίσμα όμως εαν αναλογιστεί κανεις οτι δεν ήρθε το "υποχρεωτικα χρεωμένο" κουβερ, που τα περισσότερα εστιατόρια αντίστοιχου ύφους χρεώνουν 2ευρώ plus / άτομο. Πολύ προς τιμήν τους!

Η εξυπηρέτηση αν και ταχύτατη (ήμασταν βέβαια και 10 άτομα συνολικά στο μαγαζί) θα τη χαρακτήριζα κάπως διεκπεραιωτική χωρις βέβαια αυτό να προκαλεί κάποιο ουσιαστικό πρόβλημα στον πελάτη - σε μας δηλαδή. Αλλά κάποιος να ενημερώσει τους απανταχού σερβιτόρους και επιχειρηματίες που τους συμβουλεύουν πως πρέπει να είναι, οτι το χαμόγελα δεν κοστίζει και σίγουρα.. κερδίζει!!

Οι επιλογές μας ήταν μια σαλάτα mista (πρασινάδα με ρόδι και κάσιους), η οποία ήταν πολύ φρέσκια και νόστιμη, θα την ήθελα μόνο με λίγο λιγότερο dressing ωστε να μην σκεπάζει τη γεύση των υλικών της..

Η πίτσα με το προσούτο τη ρόκα και το λαδι τρούφας.. ένα ΕΠΟΣ! Ίσως (μαζι με του Vezene) η καλύτερη πίτσα που έχω φάει (παρότι μάλιστα η συγκεκριμένη δεν ήταν ψημμένη και σε ξυλόφουρνο). Απόλυτη ισορροπία υλικών, μια σάλτσα ντομάτας που είχε κάτι σε κοκαινη (πλάκα κάνω απλα δε μπορούσαμε να σταματήσουμε να την τρώμε) και μια ζύμη τόσο όμορφα λεπτή και ψημένη που δεν ήθελες να τελειώσει ποτέ. Σαν γνήσια italian pizza lover σας συστήνω ΑΝΕΠΙΦΎΛΑΚΤΑ να πάτε και μόνο για να τη δοκιμάσετε.

Το επόμενο πιάτο ήταν μια κόντρα μοσχαρίσια με baby πατατούλες ψημένη μετρια προς καλά. Μπράβο και για το κρέας σας και για το ψήσιμό σας. Ένα τόσο απλό φαινομενικά πιάτο.. κι όμως τόσο γεμάτο που μόλις το τελειώσεις δίνεις εύσημα στον εαυτό σου για την επιλογή σου.!

Το πιάτο της φίλης μου ήταν μια Strozzapretti bolognaise! Ένα επίσης φανταστικό πιάτο με τόσο βαθιά γεύση. Δεν έχει καμία σχέση με τη συνηθισμένη μακαρονάδα με κιμά όπως ίσως περιμένεις, αλλα τα τόσο ιδιαίτερα ζυμαρικά συνοδεύονται απο μια άψογα δεμμένη σάλτσα με μοσχάρι ραγού. Επίσης μια απο τις Must επιλογές του καταλόγου.

Για το τέλος ενα καλτσόνε με μασκαρπόνε και νουτέλα συνοδευόμενο απο μια μπάλα παγωτό.. Σαν γνήσια nutello-merendoholic, δε θα μπορούσα να πω το οτιδήποτε για γλυκό στο οποίο εμπεριέχεται.. Παρόλα αυτά για κάποιον που δεν τη λατρεύει τόσο ίσως μπουχτίσει ζύμη και πραλινα.. Εγώ εννοείται και θα το ξανάπαιρνα (αν και 12 ευρώ είναι λίγο τσιμπημένη τιμή για μια πιτσα με σοκολάτα αλλά οι αδυναμίες πληρώνονται σε αυτή τη ζωή.. )

Οι τιμές είναι ανάλογες της ποιότητας που σημαίνει όχι φθηνές και πραγματικά παρότι μας κόστισε γύρω στα 30+ το άτομο, δεν μετάνιωσα ουτε για ευρώ! Τα άξιζε όλα και με το παραπάνω!

Όπως έχουμε πει και άλλες φορές καλό και το φαγητό σε σουβλατζίδικο αλλά δεν είναι και κάθε μερα για σουβλάκι.. Μια απο τις μη σουβλακομέρες σας λοιπόν.. Να το επισκεφθείτε και δε θα χάσετε!!

okay,
Σαββατοβραδο 28/2 μετα απο κρατηση (που εκ των υστερων αποδειχθηκε οτ δεν ηταν και απαραιτητη... ).
χωρος ανετος, με μια αισθηση χαλαροτητας και ανεσης, ξερετε, του στυλ αυτα που συμβαινουν γυρω μας συμβαινουν καπου αλλου σε καποιους αλλους... ομορφα και νοικοκυρεμενα...

το φαγητο ανω του μετριου, σαλατα lolo, funghi, focaccia, grilled salmon και strozzapreti, ολα υπεροχα (αν και τα κυριως ηταν στα ορια της αφαιρετικοτητας... )
και κατοπιν panna cotta και tiramisu εξελαντε...
και μεις...2 ατομα, 2 μπουκαλια Βιβλια χωρα...

και ερχεται ο λογαριασμος...115ευρω... και οκ, μαζι τα φαγαμε, αλλα ουτε ενα κερασμα, ουτε ψωμακι με wellcome amuse bouche, ουτε λιμονσελο στο τελειωμα, ουτε... ουτε ενα νευμα κατανοησης... εστω τσαι και συμπαθεια...

anyways to make a long story short which is always too late, χωρος ανετος, κοσμος ακομα πιο ανετος με στυλ αδιαφορον και νωχελικον like good ol times, service διακριτικον και καταβαλλων καθε προσπαθεια αλλα μαλλον ανεπαρκες (2μισι ατομα για ολη τη σαλα... ) φαγητο ανω του μετριου, αλλα εν τελει η γευση ειναι μαλλον πικρη...

κριμα, γιατι με πολυ λιγο παραπανω προσπαθεια, ή εστω λιγο περισσοτερη συναισθηματικη νοημοσυνη εκ μερους της διευθυνσεως, θα φευγαμε ολοι οι συνδαιτημονες ενθουσιασμενοι αν και σημαντικα φτωχοτεροι...