ΟΥΖΟΜΠΑΡ

Τσιπουράδικα - Ουζερί

Αγ. Κωνσταντίνου 50, Μαρούσι [Χάρτης]

Δευτέρα - Κυριακή (13:00- 01:00)

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Μαρούσι, Αθήνα

Νομίζω ότι η φράση που αποδίδει με ακρίβεια την επίσκεψή μου στο συγκεκριμένο μαγαζί είναι "Πολύ κακό για το τίποτα" ή ακόμα καλύτερα "Όπου ακούς πολλά κεράσια, κράτα και μικρό καλάθι". Το ψαροεστιατόριο αυτό βρίσκεται σε έναν πολύ κεντρικό δρόμο, στο Μαρούσι, σε σημείο που βρίθει κατά βάση εταιρειών με αποτέλεσμα η πελατεία του να είναι κυρίως άτομα που εργάζονται στους γύρω χώρους και στελέχη επιχειρήσεων που μαζεύονται είτε για διάλειμμα μεσημεριανό ή αργά το απόγευμα μετά το τέλος της εργασίας τους. Σεφ, γνωστή από την τηλεόραση, συνεργάζεται με το μαγαζί, γεγονός που, για όσους δεν το γνωρίζουν ήδη, το ανακαλύπτουν άμα τη αφίξει τους, αφού στην τζαμαρία μπαίνοντας υπάρχει περιοδικό με αφιέρωμα σε αυτή τη γαστρονομική συνεργασία. Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί όσοι έχουν προβληθεί στην τηλεόραση είναι απαραίτητα καλοί στο αντικείμενό τους ή ακόμη κι αν είναι, γιατί αυτό πρέπει να εξαργυρώνεται με αυτόν τον τρόπο...

Το μαγαζί είναι μικρό και έχει έναν ενιαίο χώρο για όλα: κουζίνα η οποία είναι ανοιχτή και βλέπει ο πελάτης την ετοιμασία των πιάτων και ο χώρος των τραπεζιών. Το περιβάλλον και γενικότερα η διακόσμηση είναι νησιωτική: κυριαρχεί το μπλε και το λευκό χρώμα που παραπέμπει σε Κυκλάδες και που ελαφρώς ξενίζει από το γκρίζο χρώμα της περιοχής. Νομίζεις ότι ξαφνικά διακτινίστηκες και μεταφέρθηκες από την Κηφισίας στην Πάρο. Ράφια με μπουκαλάκια ούζου και τσίπουρου και ψάθινα διακοσμητικά αντικείμενα είναι διάχυτα.

Η εξυπηρέτηση αρκετά φιλότιμη και γρήγορη. Ένας σερβιτόρος για όλα: παίρνει παραγγελία, σερβίρει, φέρνει λογαριασμό και τεμαχίζει τα ψάρια παρουσία του πελάτη (για όσους έχουν δώσει τέτοια παραγγελία). Η αλήθεια είναι ότι έτρεχε συνέχεια (ειδικά όταν γέμισε το μαγαζί, αργά απόγευμα καθημερινής) και τα κατάφερνε μια χαρά παρά τον πανικό. Απ΄ ό, τι διαπίστωσα, εκτός από αυτόν και άλλο ένα άτομο στην ανοιχτή κουζίνα που ετοίμαζε τα πιάτα, πρέπει να υπήρχε και ένα τρίτο στον τομέα της λάντζας.

Στα του φαγητού το μενού περιλαμβάνει φρέσκα ψάρια μεγάλα και μικρότερα, ό, τι έχει φέρει η ψαριά και πιάτα με θαλασσινά πιο ψαγμένα, δημιουργικής μεσογειακής και ελαφρώς gourme κουζίνας. Ωστόσο υπάρχουν και κάποια πιάτα εκτός καταλόγου. 2 άτομα λοιπόν παραγγείλαμε:

- μελιτζανοσαλάτα η οποία πραγματικά έδωσε ρεσιτάλ γευστικής ερμηνείας: ήταν δροσερή, χορταστική και με την καπνίλα της να απογειώνει και να εξιτάρει τον ουρανίσκο

- χταπόδι ξιδάτο, μαλακό και με το λαδάκι του, αν ήταν και λίγο μεγαλύτερη η μερίδα, θα ήταν καλύτερα

- πατάτες τηγανητές που κατέφτασαν θυμωνιά, χωρίς να τις τσιγκουνεύονται

- θράψαλο το οποίο περιέργως ήταν μαλακό και ξεροψημένο και κατέφτασε με συνοδεία χαλβά σε υγρή μορφή (πρώτη φορά είδα αυτόν τον gourme συνδυασμό). Μου άρεσε πολύ αυτό το πιάτο

- ριζότο με γαρίδες και αρωματικά, το ριζότο έπρεπε να είναι λιγότερο χυλωμένο κατά τη γνώμη μου, είχε πράσινο χρώμα από τα αρωματικά και ήταν το μοναδικό πιάτο που δεν μας άρεσε, παρότι χορταστικό και εντυπωσιακό ως παρουσίαση

- νερό εμφιαλωμένο

Στην αρχή κατέφτασε πανεράκι με ψωμάκια 3 ειδών μαζί με κριτσίνια και ντιπ

Στα μείον ότι δεν μπορούσα να παραγείλω ποτηράκι με ουζάκι, όπως συνηθίζω σε άλλα παρόμοια μαγαζιά. Υποχρεωτικά έπρεπε να πάρω μπουκάλι ούζο.

Για όλα τα παραπάνω ο λογαριασμός ανήλθε στα 47 ευρώ, που τον θεωρώ τσιμπημένο με βάση το σύνολο της γευστικής αυτής εμπειρίας.

Ιούλ

Πάνε δυο Κυριακές απο την επισκεψή μου στο 'ούζομπαρ' και ειλικρινά οι μνήμες της γαριδομακαρονάδας είναι ακόμα νωπές....!!!!

Ας το σοβαρέψουμε όμως τώρα.. επειδή λοιπόν, δεν τα κατάφερε η παρέα εκείνη την Κυριακή να πραγματοποιήσει εξόρμηση στην παραλία είπαμε να πάρουμε το αίμα μας πίσω τρώγοντας εκλεκτά θαλασσινά! Έτσι κι έγινε, δεν δυσκολευτήκαμε να αποφασίσουμε που θα πάμε μιας και η φιλενάδα μου είναι απο το Μαρούσι, όπου και βρίσκεται το ούζομπαρ, μου το πρότεινε αμέσως μιας και εχει φάει 2-3 φορές και είχε μείνει πολύ ικανοποιημένη!

Φτάσαμε κατά τις 17.00, η παρέα απαρτιζόταν απο 2 κοπέλες, αρκετά πεινασμένες θα έλεγα. Ήμασταν η μοναδική παρέα του μαγαζιού αλλα το βρίσκω φυσιολογικό λόγω της ώρας που αποφασίσαμε να παμε για φαγητό.

Χώρος: Ιδιαίτερα όμορφος και περιποιημένος! Έχει γίνει μία πολύ καλή προσπάθεια και σίγουρα το τελικό αποτέλεσμα θυμίζει κάτι από νησιώτικο εστιατόριο, πράγμα δύσκολο για μαγαζί που βρίσκεται στην καρδιά του Αμαρουσίου!

Τα τραπέζια είναι ξύλινα, έχουν βέβαια και κάποιες μεταλλικές λεπτομέρειες, πολύ άνετα, οι καρέκλες επίσης ξύλινες! Πρωταγωνιστεί το λευκό αλλα και το γαλάζιο! Εμείς κάτσαμε έξω λόγω της ζέστης, αλλά παρατήρησα κάποιες πολύ όμορφες πινελιές στον εσωτερικό χώρο, όπως μια προθήκη με κάθε λογής ούζο, τσίπουρο και μαστίχα αλλα και την πεντακάθαρη και πολύ ωραία διακοσμημένη 'ανοιχτη' κουζίνα στο βάθος του μαγαζιού! (Γενικά τρέφω μία ιδιαίτερη αδυναμία στις open kitchen)

Εξυπηρέτηση: Μας εξυπηρέτησε μια μελαχρινή κοπέλα που φάνηκε να ξέρει πολύ καλα τη δουλεία της. Με το που καθίσαμε και βολευτήκαμε, μας έφερε σε εναν μεγάλο δίσκο όλα τα ψάρια ημέρας, μας εξήγησε ένα προς ένα τι είναι ενώ αργότερα μας ανέφερε όλα τα πιάτα ημέρας! Με ενθουσίασε το πόσο ενημερωμένη ήταν για τα παντα!

Φαγητό: Ας περασουμε τωρα στο ζουμί της υπόθεσης...!!!
Με τα κουβέρ κατέφθασε στο τραπέζι μας και ενα πιατάκι με λεπτοκομμένες φλίδες πιπερόριζας (θυμίζει πολύ το συνοδευτικό ginger που έχουν διάφορα sushi) αλλά και τουρσί αγκινάρες, οι οποίες ήταν πεντανόστιμες, το ελαιόλαδο που τους είχαν προσθέσει τις απογείωνε!

Παραγγείλαμε τα εξής πιάτα:

-Αλμύρα (ήταν ένα απο τα πιάτα ημέρας), θεσπέσια βρασμένη, παρέα με ζουμερά ντοματίνια!! Άπαιχτη σαλάτα!! 7€

-Γαύρο μαρινάτο με σκορδάκι και λιαστή ντομάτα, πεντανόστιμος από τια ωραιότερες version γαύρου που έχω δοκιμάσει ποτέ! 7€

-Μύδια αχνιστά με τζίντζερ και διάφορα άλλα μυρωδικά! Νόστιμο πιάτο, η κολλητή μου φαγώθηκε να το παραγγείλουμε, ούσα gingeraholic και ομολογώ πως το άδεισε μέσα σε δευτερόλεπτα! 9€

-Και τώρα ήρθε η ώρα να αναλύσω την πλέον συγκλονιστική μακαρονάδα(για δύο άτομα) που έχω γευτεί ως τώρα!!! Απο που να αρχίσω;;
Αρχικά η επιλογή του ζυμαρικού ήταν ιδανική για τα γούστα μου (linguini), εξαιρετικά βρασμένα, γαρίδες υπήρχαν 8 συνολικά, μες τη μακαρονάδα καταλάβαινεις ολοζώντανα τα ντοματίνια, το ψιλοκομμένο σκόρδο αλλα και τον μα'ι'ντανό, και όλα αυτά τα υλικά έδεναν τόσο υπέροχα μεταξύ τους που όσο σκασμένες κι αν ήμασταν, δεν μπορούσαμε να σταματησουμε να τρώμε!!

-Για ποτό επιλέξαμε ούζο Βαρβαγιάννη πράσινο 7€

Το κατάστημα διαθέτει στον κατάλογο του και γλυκά, αλλά εμείς ήμασταν τόσο φουσκωμένες που δεν το επιχειρήσαμε! Την επόμενη φορά όμως, θα δοκιμάσω οπωσδήποτε!

Το σύνολο του λογαριασμού μας ήταν στα 63€, θα μου πείτε πως είναι μεγάλο πόσο, δεδομένου της εποχής που διανύουμε αλλα σας διαβεβαιώνω πως αξίζουν τον κόπο!!

Όποιος βρεθεί εκεί κοντά και έχει βαρεθεί τα σουβλάκια, (όπως εγώ καλή ώρα) ας κάτσει στο ούζομπαρ και σίγουρα δεν θα χάσει!!

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Μαρούσι, Αθήνα

Το περιβαλλον αξιζει - σαν χωρος και διακοσμηση - το σερβις επισης ειναι καλο, τωρα απο γευσεις αναλογα τι θα παρεις. Εχει και καλα πιατα και αλλα λιγο περιεργα οπως σουπιες με... τηγανιτες πατατες!!!

Τιμες δεν το λες φθηνο αλλα η αληθεια ειναι οτι ημασταν μεγαλη παρεα σχετικα κ παραγγειλαμε κατα ρυπας.

Χρήσιμη;