Δευτέρα - Κυριακή (13:00- 01:00)

04 Απρ 2017

25η Μαρτίου και μετά την παρέλαση, χωρίς να έχουμε κάνει κάπου κάποια κράτηση, λέμε να δοκιμάσουμε την τύχη μας κάπου κοντά μας, που όταν περνάμε, ότι ώρα και να είναι αυτή, είναι γεμάτο κόσμο.

Πάρκινγκ σχετικά εύκολο, υπήρχαν και 2 τραπέζια εκτός κράτησης. O υπεύθυνος κοίταξε να μας εξυπηρετήσει αμέσως δεδομένου ότι ήμασταν με δύο παιδάκια, οπότε και καρεκλάκι μας έφερε παιδικό και άνετο τραπέζι που να χωράει και το καρότσι δίπλα μας.
Ο χώρος μοντέρνος με την κουζίνα ανοιχτή στο πίσω μέρος του μαγαζιού, που να καταλαμβάνει μεγάλο χώρο, καθαρή και με νέα παιδιά, σεφ που να δουλεύουν ασταμάτητα και με χαμόγελο. Άνετα τα τραπέζια εσωτερικά, το ίδιο και εξωτερικά με ένα πάσο σε στυλ μπαρ με ψηλά σκαμπό να δίνει και εικόνα του ονόματος, ούζο μπαρ, με αριστερά στον τοίχο μπουκαλάκια μικρά με διάφορους παραγωγούς ούζου.
Αμέσως μας έφεραν ένα μπουκάλι νερό, χωρίς να μας ρωτήσουν, 1.50 Ευρώ, ωστόσο μας ρώτησαν εάν θέλουμε ψωμάκι, οπότε και ήρθε μια ποικιλία από πολύσπορο και άσπρο ψωμί μαζί με μικρές ελίτσες, 1.50 ευρώ το κουβέρ. Ήμασταν 2 ενήλικες και 2 μικρά παιδάκια και μας χρέωσαν 3 κουβέρ. 1ο ατόπημα κατά τη γνώμη μου καθώς πουθενά πριν δεν μας είχαν χρεώσει τα μικρά παιδάκια (κάτω των 2 ετών).

Υπήρχε και ειδικό μενού λόγω ημέρας, οπότε η προσέλευση των πιάτων ήταν πολύ γρήγορη, ιδίως των ορεκτικών. Τα κυρίως ήρθαν στο χρόνο που έπρεπε στη συνέχεια. Και η αλήθεια είναι ότι όταν κάποιο πιάτο άδειαζε, αμέσως ερχόταν ο σερβιτόρος να το πάρει ώστε να μην μας ενοχλούν λόγω των παιδιών.
Πήραμε τα εξής:

- Μία παντζαροσαλάτα, που ήρθε σε ένα μικρό πιατάκι, αποτελούμενη από κομμάτια παντζαριού, μαγιονέζα, γιαούρτι, κάπαρη και μαϊντανό (5.50 ευρώ). Νόστιμο, με δυνατή τη γεύση του παντζαριού, μικρή ποσότητα, που όμως λόγω της έντονης γεύσης, ήταν όσο έπρεπε.
- Μία ποικιλία ταραμοσαλάτας, από άσπρο ταραμά και ταραμά με μελάνι σουπιάς. Νόστιμο όχι δυνατό το αποτέλεσμα ωστόσο (3.50 ευρώ). Απλά τίμια απόδοση.
- Μία μερίδα πατάτες, (3.50 ευρώ), κομμένες στο χέρι χωρίς καθόλου βαριά μυρωδιά και γεύση του τηγανιτού, με χοντρό αλάτι και ρίγανη. Πολύ νόστιμες με μαμαδίστικο κόψιμο. Από τις πιο νόστιμες πατάτες που έχω φάει σε εστιατόριο.
- Μία σκορδαλιά, (3.50 ευρώ), υποτίθεται επιλέξαμε την πιο καυτερή εκδοχή, ωστόσο ήταν ουσιαστικά ένας πουρές πατάτας απλός με ελάχιστο άρωμα σκόρδου.

- Μία χωριάτικη σαλάτα, (9.00 ευρώ, ) που ήρθε σε βαθύ πιάτο, με τις πολύχρωμες πιπεριές κομμένες αλά ζουλιέν, μους φέτας, και πίτες κομμένες μαζί με ελίτσες στην κορυφή. Δροσερή και φρέσκια.

- Μία μερίδα μύδια αχνιστά (12.00 ευρώ), με άνηθο, αστερία γλυκάνισο και σβησμένα με κρασί. Από τις νόστιμες εκδοχές, ωστόσο μόλις 13 τμχ. Ακριβό για την ποσότητα.

- Δύο μερίδες τηγανιτό μπακαλιάρο (10.00 ευρώ), μιας και το επέβαλε η μέρα. Σε ένα μεγάλο άσπρο πιάτο ήρθε ένα κομμάτι μέτριου προς μικρού μπακαλιάρου σε κουρκούτι, με μία μικρή κουταλιά σκορδαλιάς δίπλα. Νόστιμο αρκετά το ένα κομμάτι, το άλλο επειδή έτυχε να είναι από την ουρά, δεν είχε σχεδόν τίποτα να φας και επίσης ήταν και λίγο καμένο. Θεωρώ πολύ ακριβό πιάτο για ένα μικρό κομμάτι, παστού κιόλας μπακαλιάρου παρόλο που ήταν νόστιμη η εκδοχή του κουρκουτιού.

- Και τέλος πήραμε και μία μερίδα μικρή γαρίδα τηγανιτή (10.00 ευρώ). Μεγάλη ποσότητα, το μοναδικό θα έλεγα πιάτο, χωρίς να σου αφήνει την αίσθηση της παραπάνω ποσότητας λαδιού. Ωστόσο, ενώ η γαρίδα ήταν κάπως νόστιμη, του έλειπε το αλάτι. Οπότε επίπεδη γεύση, πολύ.
Και ένα καραφάκι ούζο (9.00 ευρώ).

Για όλα αυτά πληρώσαμε 85.00 Ευρώ. Νόστιμες σχετικά γεύσεις που σε άλλη ψαροταβέρνα θα σε άφηναν πιο ικανοποιημένο, που όμως λόγω του ονόματος που φέρει για γνωστό σεφ πίσω από τα πιάτα, λόγω των μεταμοντέρνων πινελιών στα πιάτα και της φήμης του, περίμενα πιο πολλά. Σίγουρα είναι ακριβό για τις μέρες μας και αποτελεί μία τάση της εποχής από την άλλη.