"Burger & Cocktails! ". Αυτό αποφάσισαν τέσσερις φίλοι, όταν σκέφτηκαν τι τους αρέσει περισσότερο από τις μικρές χαρές της ζωής. Κάπως έτσι δημιουργήθηκε το La Esquina. Η γωνία της Χάρητος που ήρθε να εδραιωθεί στο χάρτη της απόλαυσης και της διασκέδασης, τα έχει όλα. Burgers, δροσερές σαλάτες, ευφάνταστα starters, νόστιμα γλυκά και ξεχωριστά cocktails. Στο all day Burger & Cocktail Bar μπορείς να βρεις κάθε στιγμή της ημέρας αυτό που ζητάει η όρεξη σου, να συναντήσεις όμορφους ανθρώπους, να χαλαρώσεις αλλά και να διασκεδάσεις. Extra Tip: Κάθε μέρα σερβίρουμε brunch από τις 13.00 ως τις 18.00, με διαφορετικές προτάσεις που θα σας ξετρελάνουν όλους και ειδικά τους λάτρεις του αυγού!

Τριτη με Κυριακή όλη μέρα ανοιχτό (13:00 μέχρι το αργά το βράδυ). Δευτέρα κλειστά.

Κάνει delivery
Δέχεται πιστωτική κάρτα
Take away
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

19 Σεπ 2016

Μέσα Σεπτεμβρίου και έχοντας στο μυαλό μου για κάτι πρόχειρο και ταυτόχρονα ιδιαίτερο, βρεθήκαμε στη Χάρητος στο Κολωνάκι, στα παλιά μας στέκια που ομως είχαμε πολυ καιρό να παμε και ακούγαμε συνεχώς για μια νέα άφιξη με μπέργκερ.
Καλές κριτικές γενικά και αυτο μας παρότρυνε να παμε και εμεις, όσο ακόμα εχει καλο καιρό και βοηθάει να κάτσεις στον πεζόδρομο.
Παρασκευη βραδυ, 20:30, σχετικά νωρίς, και ηταν ήδη 3/4 γεμάτο το μαγαζί. Ηλικίες 25-30 και άνω και ωραία ατμόσφαιρα γενικά. Το προσωπικό ευγενικό και εξυπηρετικότατο. Ποικιλία ορεκτικών και μπέργκερ τόσο όσο πρέπει. Ετσι όλοι έχουν επιλογές χωρις ταυτόχρονα να μπερδεύονται τι να πρώτο διαλέξουν.
Δυο άτομα εμεις και πήραμε για ορεκτικά μια σαλάτα με κατσικίσιο τυρί, πολυ ωραίο ντρέσινγκ, και τσίλι κον κάρνε με αυγό επάνω (εξαιρετικό και παραπάνω των προσδοκιών μας). Για κυρίως πήραμε το Berlusconi (με συνοδεία πολυ νόστιμες και χωρις λαδίλα παράτες με τη φλούδα τους) και το LaEsquina, που το ΤΗΓΑΝΙΤΟ αυγό είδανε απόλυτα με το μέτρια ψημένο και πολύ ζουμερό μπιφτέκι του και συνοδευόταν με ελαφρύ και νόστιμο πουρέ. Καθότι απαιτητικοί και μανιακοί με τα ζουμερά και ιδιαίτερα στις γεύσεις μπέργκερ, χαρήκαμε παρά πολυ που επιτέλους μπορέσαμε να βρούμε τις γεύσεις αυτές που μονο στο εξωτερικό μεχρι τωρα τις είχαμε βρει (η αλήθεια ειναι οτι μεχρι να ερθει το LaEsquina, δεν είχαμε βρει τον καλό συνδυασμό νόστιμο και ζουμερό μπέργκερ με ιδιαίτερους, γευστικούς τόνους.
Για αυτά μαζί με 2 ποτήρια ροζέ κρασί πληρώσαμε 48€, οποτε άξιζε απόλυτα τα χρηματα του αυτο το δείπνο.
Ενα μικρο μειονέκτημα ηταν το μισάωρο που περιμέναμε μεταξύ ορεκτικών και κυρίως, ιδίως καθώς το μαγαζί δεν ηταν γεμάτο ώστε να δικαιολογείται. Ο σερβιτόρος ωστόσο έτρεξε να προλάβει και να διορθώσει την καθυστέρηση μολις αναφέραμε την ωρα αναμονης (που ισως να οφείλεται οτι στη μέση της βραδιάς μας, άλλαξε βάρδια ο αρχικός σερβιτόρος).
Όσοι αγαπούν αυτο το είδος του street food, το συνιστώ ανεπιφύλακτα. Σίγουρα θα επανέλθουμε σύντομα.

16 Ιουν 2017

Την προηγουμενη εβδομάδα παίρνω ένα μήνυμα από την εορτάζουσα φίλη μου ότι θα μας βγάλει να μας κεράσει για τη γιορτή της στο La Esquina στο Κολωνάκι. Ωραίο μου ακούστηκε μεν, περίμενα να δω δε. Πήρα το ωραιότατο ταξάκι μου και ως άσχετη οδηγός θαύμασα πολύ την ικανότητα του ταξιτζή να κινείται στο θεόστενο δρόμο που οδηγεί στο μαγαζί. Μέχρις ενός σημείου βέβαι διότι το μαγαζί ήταν σε πεζόδρομο.

Όταν έφτασα και εντόπισα την παρέα μου ο χώρος δε με ενθουσίασε διότι είχε μια έντονη μουσική που έρχονταν και από τα διπλανά μαγαζιά (έχω και μια ηλικία πια), γενικά μου φάνηκε λίγο στριμωγμένα, ενώ το τραπέζι μας ήταν σε μια κατηφορική κλίση και ο διπλανός φίλος προσπαθούσε με κόπο να κρατάει μια ισορροπία, Παραδόξως βέβαια μου άρεσε το ότι έδινε μια αίσθηση αυλής με τα δεντράκια που έβλεπα απέναντί μου και το οτι είμασταν ανάμεσα στο μαγαζί και σε μια πολυκατοικία μου θύμιζε λίγο αλά παλαιά που μου δημιούργησε μια θετική διάθεση.

Ξεκινήσαμε με κοκταιλς. Πήρε ο καθένας μας ένα διαφορετικό και παρόλο που δεν πίνω τα δοκίμασα όλα και μου φάνηκαν εξαιρετικά. Έχω να πω τα καλύτερα για το νεαρό που μας εξυπηρετούσε. Φιλικός, ομιλητικός, εξυπηρετικός, σβέλτος, με χιούμορ και καλή διάθεση. Παραγγείλαμε δύο σαλάτες και ο καθένας από τους υπόλοιπους εννέα πήρε και από ένα διαφορετικό burger. Εγώ παρήγγειλα το μοναδικό πιάτο που δεν ήταν burger αλλά steak. Η παραγγελία ήρθε πολύ γρήγορα. Ξεκινήσαμε από τις σαλάτες που ήταν πολύ νόστιμες αλλά θα έπρεπε να πάρουμε περισσότερες ίσως διότι εγώ τουλάχιστον λίγο σαλατίτσα ακόμη θα ήθελα. Το food styling ήταν πολύ όμορφο, Ωραία παρουσίαση, έξυπνο στήσιμο των πιάτων και γεύση ανεπανάληπτη, Το πιάτο μου ήταν θεωρώ από τα καλύτερα κρέατα που έχω δοκιμάσει σε εστιατόριο. Δε δοκίμασα τα πιάτα τνω υπολοίπων αλλά όλοι ήταν πολύ ικανοποιημένοι με τη γεύση.
Στο τέλος μας έφερε τα τρία γλυκά από τον κατάλογο, Εκεί δε μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκε κανείς μας. Ίσως λίγο το brownies να ξεχώριζε για τα δικά μου γούστα αλλά έχω φάει και καλύτερα.
Ο λογαρισαμός τώρα δεν ήρθε ποτέ στα χέρια μου διότι κεράστηκα. Κοιτάζοντας τον κατάλογο θεώρησα τις τιμές λογικές (έως 15 ευρω έβλεπα) εκτός από το πιάτο μου που έκανε 25 ευρώ... Γενικά όμως δεν το θεωρώ πανάκριβο μαγαζί.
Συμπερασματικά θεωρώ ότι είναι ένα καλό μαγαζί με άψογη εξυπηρέτηση και νοστιμότατο φαγητό που αξίζει να πάει κανείς!

21 Φεβ 2016

Γειας σας, γεια σας!!!

Ο Φεβρουάριος έχει μπει για τα καλά κι έτσι έχουμε αρκετές δικαιολογίες να γουρουνιάζουμε άφοβα καθώς τα μαγιώ, αλλά και τις παραλίες τις βλέπουμε με κυάλια.... Τσάρκα στη Χάρητος λοιπόν την προηγούμενη Τρίτη κατα τις 20.00 για μπόλικο φαγητό και κουβέντα με Κολωνακιώτισα φιλενάδα που ειχα να συναντήσω καιρό!

Επιλέξαμε αμέσως το La Esquina (σημαίνει γωνία στα ισπανικά μιας και το μαγαζί είναι γωνιακό), το συγκεκριμένο μαγαζί το έχω επισκεφτεί άλλες δυο φορές το καλοκαίρι για spritz και cocktail! Φημίζεται για τα cocktails του παρεπιπτόντως... όχι ότι τα φαγητά του πάνε πίσω βέβαια απο ότι διαπίστωσα..!!
Όταν φτάσαμε στο μαγαζί υπήρχε ακόμα ένα ζευγάρι εκτός απο εμάς, πράγμα λογικό λόγω της ώρας! Στις 22.00 πάντως που φύγαμε ήταν σχεδόν γεμάτο!

Ξεκινάω με τον ΧΩΡΟ: Αρκετά μικρό μαγαζί με 5 τραπέζια όλα κι όλα για φαγητό και ένα πάσο στο κέντρο του μαγαζιού που ενδείκνυται και για τσίμπημα! Η μπάρα επίσης μικρή αλλά όμορφα στημένη, με πλήρη μπουκάλιερα! Industrial η διακόσμηση, με το μαύρο-γκρι να πρωταγωνιστεί! Στον εξωτερικό χώρο τώρα, ο όμορφος αυτος πεζοδρομος με το που ανοίξει ο καιρός γεμιζει με κόσμο κάθε ηλικίας οι οποίοι μπορούν να επιλέξουν ανάμεσα σε πασάκια και τραπέζια ώστε να βολευτούν και να πιουν το cocktail τους ή να τσιμπήσουν ένα burritos! 3/4

Όσο αναφορά το SERVICE, τις προηγούμενες φορές που είχα επισκεφτεί το Esquina, η εξυπηρέτηση είχε γίνει κάπως βιαστικά απο την πλευρά των σερβιτόρων (πράγμα δικαιολογημένο), λόγω του απέραντου πλήθους που είχαν να εξυπηρετήσουν! Στην τελευταία μας επίσκεψη όμως, ο σερβιτορος ήταν ιδιαίτερα επεξηγηματικός για όλα τα πιάτα, ευγενικός και γενικά δεν μας άφησε στιγμή απο τα μάτια του! Well done! 4/4

Time for food..!! Όπως ανέφερα και παραπάνω πεινάγαμε πολύ κι έτσι επιλέξαμε αρκετά ισπανομεξικάνικα πιάτα!

1. Μπουτάκια κοτόπουλου με τζίντζερ, ανανά και σουσάμι! 5,9€ Πεντανόστιμα, ζουμερά, με το τζίντζερ να δίνει ξεχωριστό χαρακτήρα στο πιάτο!
2. Burritos vegan γεμισμενα με μαύρα φασόλια, κρεμμύδι, πιπεριές, μανιτάρια και cheddar συνοδεία καρέ ντομάτας και guacamole! 5,9€ Ξεροψημένη tortilla, με τα λαχανικά σε απόλυτη ισορροπία! Το guacamole εξαιρετικό και όξινο τόσο οσo!! Μεγάλη μερίδα με 4 burritos στο σύνολο.

3. Empanadas γεμισμένα με βοδινό κρέας με μια βουτυρένια σώς κάτω απο τα empanadas που θύμιζε κρεμώδες τυρί αλλά και καλής ποιότητας μαγιονέζα!! 6,5€ Το γευστικό αποτέλεσμα όλων αυτών ήταν εξαιρετικό! Το καλύτερο πιάτο μακράν, πλούσιο γευστικά, με τη ζύμη άριστα ψημένη και την γέμιση πεντανόστιμη! Με την πρώτη μάτια μπορεί να σας φανεί μικρή η μερίδα (3 τεμάχια) αλλά είναι τόσο χορταστικά που είναι ιδανική η ποσότητα!

4. Για σαλάτα επιλέξαμε μια με διάφορες πρασινάδες, ζουλιέν χοιρινο, χειροποίητα κρουτόν, φιλέτο πορτοκαλιού και flakes παρμεζάνας. 7,5€ Αρκετά νόστιμη, αλλά ήταν ελαφρώς στεγνή, το πορτοκαλί βέβαια βοηθούσε πολύ!
5. Για τελευταίο πιάτο επιλέξαμε ένα cheeseburger με μοσχαρίσιο μπιφτέκι, iceberg, ντομάτα και πίκλες με συνοδεία πουρέ πατάτας με cheddar. 8€ Αυτό το πιάτο με εντυπωσίασε λιγότερο απο όλα! Τις εντυπώσεις κλέβει αναμφίβολα ο πουρές! Βουτυρένιος με ξεχωριστή γεύση, σίγουρα βοηθάει πολύ το cheddar! Το μπιφτέκι ως γνωστόν (λόγω burger) ήταν αρκετά άτονο αλλά με ξένισε το γεγονός πως ήταν παρά πολύ σκληρό! Κατα τα αλλά ήταν μεγάλη μερίδα με μπόλικο πουρέ (σε ένα πολύ όμορφο τσίγκινο σκεύος). 4/4 Γενικότερα, έχει καλή φήμη για τα burgers του το μαγαζι, αλλά εμένα με κέρδισαν τα εντυπωσιακά ορεκτικά!

Ελπίζω να σας κατατόπισα αρκετά όσο αναφορά το γευστικό κομμάτι! Για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε μόλις 33,8€ καθώς δεν επιβαρύνθηκαμε με κόστος ποτού μιας και επιλέξαμε νεράκι βρύσης το οποίο μας ανανέωνε συνεχώς ο σερβιτόρος. (V. f. m 4/4)
Για να μην τα πολυλογώ περάσαμε πολύ καλά, φάγαμε ακόμα καλύτερα και είναι δεδομένο πως θα ξαναεπισκεφτώ το La Esquina σύντομα! Προτείνεται 100%

08 Δεκ 2015

Σε συνδυασμό της πρότασης ενός φίλου και των καλών κριτικών απο διάφορες ιστοσελίδες, επισκεφτήκαμε με την κοπέλα μου προχθές το La Esquina. Μικρός εσωτερικός χώρος για χειμώνα με λίγα τραπεζάκια μέσα, οπότε για μία παρέα 4 ατόμων καλό θα είναι να πάρετε τηλέφωνο για να καθίσετε σε ένα από τα 5 αν θυμάμαι καλά τραπέζια.

Όσον αφορα την εξυπηρέτηση ήταν άψογη με ευγενέστατα παιδιά γεμάτα όρεξη να σε εξυπηρετήσουν.

Ανοίγοντας τον τιμοκατάλογο, διαπιστώσαμε μια διαφορετικότητα στα ορεκτικά και στις σαλάτες που ξεφεύγει απο τα συνηθισμένα μενού.

Στην αρχή παραγγείλαμε λευκό κρασί ώσπου να αποφασίσουμε τι θα διαλέξουμε, γευστικό μοσχοφίλερο και οικονομικό 3,5€ το ποτήρι.
Καταλήξαμε να πάρουμε ένα ορεκτικό και ένα κυρίως καθώς ήταν σχετικά αργά για δύο κυρίως. Έτσι παραγγείλαμε ένα μακαρονάκι κοφτό με cheddar και μανιτάρια και burger με black angus μπιφτέκι, αυγό, μπέικον, καραμελωμένα κρεμύδια που συνοδευόταν με τέλειες τηγανιτές πατάτες.

Συνολικό κόστος 28€ με 3 ποτήρια κρασί, μια οικονομική πρόταση για φαγητό στο Κολωνάκι, και μπορείς άνετα να συνεχίσεις με κοκταίηλ.
Να μην παραλείψω ότι μας κεράσανε και ένα 150ράκι ζεστή μαστίχα με πράσινο μήλο για χωνευτικό, που δεν έιχε τύχει να ξαναπιώ.

Γενική εντύπωση θετικότατη, περιβάλλον ευχάριστο, πολύ ωραία μουσική και σίγουρα θα το ξαναπροτιμήσουμε.

04 Οκτ 2015

Ειναι η δευτερη φορα που επισκεπτομαι αυτο το μαγαζι. Λατρεψα τα burgers του!!!

Εξαιρετικη η rocket jar salad και τα chicken cubes που ηταν τα ορεκτικα μας. Για burger δοκιμασαμε το la esquina black angus και το cheddar vs mushroom. Τα μπιφτεκια ηταν εκπληκτικα και ζουμερα και ψημενα ακριβως οπως ειχαμε ζητησει.

Το προσωπικο ιδιαιτερα εξυπηρετικο και φιλικο.

Συνεχισαμε τη βραδια μας στο μπαρ πινοντας πρωτοτυπα κοκτειλ που μας συμβουλεψαν οι μπαρμαν.

Ηταν μια πολυ ωραια βραδια που σιγουρα θα την επαναλαβω για να δοκιμασω και τα υπολοιπα burger του.

ΑΛΕΠΟΥ (Η) (ΠΕΤ...
Γεύσεις μετά μουσικής ...
Μουσικά Μεζεδ/λεία
Πετρούπολη