"Burger & Cocktails! ". Αυτό αποφάσισαν τέσσερις φίλοι, όταν σκέφτηκαν τι τους αρέσει περισσότερο από τις μικρές χαρές της ζωής. Κάπως έτσι δημιουργήθηκε το La Esquina. Η γωνία της Χάρητος που ήρθε να εδραιωθεί στο χάρτη της απόλαυσης και της διασκέδασης, τα έχει όλα. Burgers, δροσερές σαλάτες, ευφάνταστα starters, νόστιμα γλυκά και ξεχωριστά cocktails. Στο all day Burger & Cocktail Bar μπορείς να βρεις κάθε στιγμή της ημέρας αυτό που ζητάει η όρεξη σου, να συναντήσεις όμορφους ανθρώπους, να χαλαρώσεις αλλά και να διασκεδάσεις. Extra Tip: Κάθε μέρα σερβίρουμε brunch από τις 13.00 ως τις 18.00, με διαφορετικές προτάσεις που θα σας ξετρελάνουν όλους και ειδικά τους λάτρεις του αυγού!

Τριτη με Κυριακή όλη μέρα ανοιχτό (13:00 μέχρι το αργά το βράδυ). Δευτέρα κλειστά.

Κάνει delivery
Δέχεται πιστωτική κάρτα
Take away
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

15 Φεβ 2018

Το Κολωνάκι συγκαταλέγεται στις αχαρτογράφητές μου περιοχές και ό, τι ήξερα γι'αυτό όταν κάποτε ως φοιτήτρια το όργωνα, έχει πλέον ξεχαστεί. Ένα φως άναψε όμως στις αρχές του Γενάρη, όταν συγγενικό πρόσωπο που μένει στο κέντρο έριξε την ιδέα της Σαββατιάτικης βόλτας με ποτό και τσιμπολόγημα κάπου κεντρικά, οπότε ο γκουρού άρχισε να ψάχνει.
Γκάζι Ψυρρή κτλ αποκλείστηκαν - τα έχουμε βαρεθεί - κι έτσι σκιαγραφώντας το προφίλ του μαγαζιού που είχε φανταστεί η παρέα, έπεσα πάνω στο La Esquina.

'Εχω πει τη γνώμη μου για ανάλογους χώρους που τα κάνουν όλα και συμφέρουν (;) και σίγουρα απέχουν έτη φωτός από τις πρώτες μου επιλογές, αλλά κάποτε πρέπει και να υποχωρείς.
Κάναμε λοιπόν μια τηλ. κράτηση, που αρχικά φάνηκε περιττή αλλά εξελίχθηκε σε αναγκαία, και ώθησα το ρίσκο μου εντελώς στα άκρα - κατέβηκα Σαββατόβραδο στο Κολωνάκι με το αυτοκίνητο. Έ, η μοναδική, πραγματικά, μεγάλη συγκίνηση της βραδιάς - πέραν της παρέας φυσικά - ήταν η θέση που με περίμενε στην Πατριάρχου Ιωακείμ, 100 μέτρα από το μαγαζί, χωρίς να φέρω ουδεμία σβούρα αγανάκτησης στα πέριξ του Λυκαβηττού, έχει και κάτι ανηφόρες, σκέτο θάνατο. Για φαντάσου...

Γύρω στις 9.30 το μαγαζί το βρήκαμε άδειο, αλλά στις 11 δεν έπεφτε καρφίτσα. Το σέρβις αρχικά ήταν λίγο χαμένο, έψαχναν να βρουν την κράτησή μας. Μας υπέδειξαν ένα τραπέζι μέσα, μικρό, στενάχωρο, σε μια κλειστοφοβική γωνία, ή την επιλογή ενός έξω, στο κατηφορικό πεζοδρόμιο με την υπόσχεση να ανάψουν στο φουλ τις σόμπες τους, το οποίο και προτιμήσαμε. Στα υπόψιν ότι μέσα είναι πολύ μικρός ο χώρος, με κακό εξαερισμό ή πολύ ντουμάνιασμα όπως θέλετε πείτε το.
Σίγουρα δεν το χαρακτηρίζω αμιγώς εστιατόριο, καθώς μετά τις 11 οι μέσα έπαιζαν παντομίμα για να συννενοηθούν από τα ντεσιμπέλ της μουσικής.

Η εξυπηρέτηση γενικά δεν είχε κάτι το αξιομνημόνευτο. Βασικά τυπική, μηχανικά κουρδισμένη, ελάχιστα "κάπως" ( Κολωνάκι γάρ ), δεν με ενόχλησε κάτι, δεν πέταξα και τη σκούφια μου από χαρά.
Η κάρτα του μενού με μπέρδεψε και είναι κάπως έτσι: λίγο tex mex, λίγο burger, λίγο salmon, λίγο beef carpaccio, λίγο κρασί, λίγο θάλασσα κτλ... και όλα στο ίδιο μοτίβο. Κουράστηκα να βρω κάτι να με εντυπωσιάσει, αναλογικά και με τις αρκετά εντυπωσιακές τιμές του, ενώ η συνολική μας εντύπωση ήταν ότι πάσχει αρκετά στο vfm και οι αντίστοιχες παροχές του είναι πολύ μέτριες.
Αν το κρίνω αυστηρά σαν εστιατόριο (που δεν είναι) θα είμαι αυστηρή και σέρνονται κι αρρώστιες, αν το κρίνω σαν έναν μπαρίστικο χώρο για να περάσεις 2-3 ώρες ευχάριστα, θα βάλω τις ντοματούλες που έχω βάλει. Οπότε....

Παραγγείλαμε 3 ποτήρια sangria, τη γνωστή τυποποιημένη που δεν με ξεγελάς με αυτήν, άσχημη εντύπωση και εικόνα τα μισοάδεια ποτήρια στα οποία μας την πρόσφεραν, σχολιάστηκε αρνητικά καταρχάς από τους άλλους 2 της παρέας. Στα 5 e η καθεμία. Τσιμπολογήσαμε τα εξής, γιατί αυτό θεωρήθηκε τσιμπολόγημα, και μάλιστα από τα ακριβοπληρωμένα:

- Βurrito View ( 6,90 e ). Eλπίζω κάποτε να μάθουμε να ξεχωρίζουμε τί σημαίνει "4 τορτίγιες με συνοδευτική σαλάτα" και τί σημαίνει "1 τορτίγια κομμένη σε 4 κομμάτια πάνω σε δύο φύλλα μαραμένης ρόκας και μισό ντοματίνι". Το στήθος κοτόπουλο με μυρωδικά, καρέ ντομάτας, guacamole και λιωμένο τσένταρ ( από το έτοιμο ) κρίθηκε ως ανεπαρκής γευστικά γέμιση και απογοήτευσε αυτόν που το επέλεξε.
- Tacos ( 9,90 e. Δεν είμαστε με τα καλά μας ). Το ίδιο πρόβλημα που αντιμετώπισε η φίλη ram στο El Catrin πρόσφατα. 3 τεμάχια, όχι σε τραγανές καλαμποκίσιες πίτες (θα ξεχάσω κι αυτά που ξέρω μου φαίνεται) αλλά σε κοινές άψητες μίνι αραβικές πιτούλες στερεωμένες με οδοντογλυφίδες. Η γέμισή τους με χοιρινό, ντομάτα, iceberg, guacamole και sour cream επίσης σχολιάστηκε ως μέτρια, άνευρη, επίπεδη και με το κρέας στεγνό. Συνοδευτικό στο πιάτο δεν υπήρξε κάτι άλλο.
- Ευτυχώς επέμεινα για τα Chicken cubes και αχνοφάνηκε ένα φως στο τούνελ. Νοστιμότατο ορεκτικό μέσα στην απλότητά του, τραγανά και νόστιμα κοτοφιλετάκια, ωραία παναρισμένα σε καλαμποκάλευρο και δημητριακά, σε καλή ποσότητα και με μια ωραία dijon mayo σως (6,90 e ).

- H δική μου επιλογή ήταν το Don Hot burger ( 9,90 e ).
Έχω αρχίσει λοιπόν και παθαίνω vertigo - με τί μέτρο χαρακτηρίζεις ένα μπέργκερ ως το καλύτερο της πόλης; Δεν πρέπει να έχεις τουλάχιστον 7-8 στο μυαλό σου για να το συγκρίνεις; Θα περιγράψω πώς ήταν αυτό το μπέργκερ: ψωμάκι μέτριας φρεσκάδας και υφής, μπιφτέκι άνοστο ανάλατο και αρκετά σκληρό, ντομάτα iceberg cheddar τόσο διακριτικά που έψαχνα να τα βρω. Αυτό που μου έμεινε ως γεύση ήταν οι jalapenos πιπεριές, η sweet chili cream και η chimichurri σως - δεν το λες και επιτυχία. Μέγεθος μικρό ίσως και μικρούτσικο. Αυτό που αποτέλεσε ευχάριστη νότα, ήταν η επιλογή του σπιτικού πουρέ ως συνοδευτικού. Κι ευτυχώς, γιατί ήταν όντως σπιτικός και όχι σκόνη, έντονα βουτυράτος και τυρένιος και γουστόζικα παρουσιασμένος μέσα σε μαντεμένιο κατσαρολάκι. Ακόμα κι έτσι όμως, το 9,90 απλά δεν συνάδει.

Τα παραπάνω κόστισαν 49 e και μαζί με το λογαριασμό μας έφεραν μικρούτσικα shots μαστίχας, ενώ είχαμε και κέρασμα 3 σφηνάκια jack από το διπλανό μπαράκι, όπως όλοι οι θαμώνες στον πεζόδρομο της Χάρητος από ό, τι παρατήρησα.

Kατέληξα ότι: ( αντιγράφω από mavtaso )
Το τσιμπολόγημα σε τέτοιους χώρους είναι μεγάλο ρίσκο, γιατί συχνά και πεινασμένος θα φύγεις και θα το έχεις ακριβοπληρώσει. Αν σου αρέσει αυτό το στυλ, πάω πάσο, εγώ το βαριέμαι, αλλά αν η παρέα το επιθυμεί, θα ακολουθήσω. Απλά δεν μπορώ να το προτείνω για φαγητό, καθώς δεν έχεις να περιμένεις κάτι που δε θα το βρεις και (παντού) αλλού, και μάλιστα με πιο καλό αντίκρυσμα στα ίδια χρήματα. Οπότε...
It's up to you.

Y. Γ. Για γεύση και εξυπηρέτηση είμαι στο 2,5/4.