"Burger & Cocktails! ". Αυτό αποφάσισαν τέσσερις φίλοι, όταν σκέφτηκαν τι τους αρέσει περισσότερο από τις μικρές χαρές της ζωής. Κάπως έτσι δημιουργήθηκε το La Esquina. Η γωνία της Χάρητος που ήρθε να εδραιωθεί στο χάρτη της απόλαυσης και της διασκέδασης, τα έχει όλα. Burgers, δροσερές σαλάτες, ευφάνταστα starters, νόστιμα γλυκά και ξεχωριστά cocktails. Στο all day Burger & Cocktail Bar μπορείς να βρεις κάθε στιγμή της ημέρας αυτό που ζητάει η όρεξη σου, να συναντήσεις όμορφους ανθρώπους, να χαλαρώσεις αλλά και να διασκεδάσεις. Extra Tip: Κάθε μέρα σερβίρουμε brunch από τις 13.00 ως τις 18.00, με διαφορετικές προτάσεις που θα σας ξετρελάνουν όλους και ειδικά τους λάτρεις του αυγού!

Τριτη με Κυριακή όλη μέρα ανοιχτό (13:00 μέχρι το αργά το βράδυ). Δευτέρα κλειστά.

Κάνει delivery
Δέχεται πιστωτική κάρτα
Take away
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

15 Φεβ 2018

Το Κολωνάκι συγκαταλέγεται στις αχαρτογράφητές μου περιοχές και ό, τι ήξερα γι'αυτό όταν κάποτε ως φοιτήτρια το όργωνα, έχει πλέον ξεχαστεί. Ένα φως άναψε όμως στις αρχές του Γενάρη, όταν συγγενικό πρόσωπο που μένει στο κέντρο έριξε την ιδέα της Σαββατιάτικης βόλτας με ποτό και τσιμπολόγημα κάπου κεντρικά, οπότε ο γκουρού άρχισε να ψάχνει.
Γκάζι Ψυρρή κτλ αποκλείστηκαν - τα έχουμε βαρεθεί - κι έτσι σκιαγραφώντας το προφίλ του μαγαζιού που είχε φανταστεί η παρέα, έπεσα πάνω στο La Esquina.

'Εχω πει τη γνώμη μου για ανάλογους χώρους που τα κάνουν όλα και συμφέρουν (;) και σίγουρα απέχουν έτη φωτός από τις πρώτες μου επιλογές, αλλά κάποτε πρέπει και να υποχωρείς.
Κάναμε λοιπόν μια τηλ. κράτηση, που αρχικά φάνηκε περιττή αλλά εξελίχθηκε σε αναγκαία, και ώθησα το ρίσκο μου εντελώς στα άκρα - κατέβηκα Σαββατόβραδο στο Κολωνάκι με το αυτοκίνητο. Έ, η μοναδική, πραγματικά, μεγάλη συγκίνηση της βραδιάς - πέραν της παρέας φυσικά - ήταν η θέση που με περίμενε στην Πατριάρχου Ιωακείμ, 100 μέτρα από το μαγαζί, χωρίς να φέρω ουδεμία σβούρα αγανάκτησης στα πέριξ του Λυκαβηττού, έχει και κάτι ανηφόρες, σκέτο θάνατο. Για φαντάσου...

Γύρω στις 9.30 το μαγαζί το βρήκαμε άδειο, αλλά στις 11 δεν έπεφτε καρφίτσα. Το σέρβις αρχικά ήταν λίγο χαμένο, έψαχναν να βρουν την κράτησή μας. Μας υπέδειξαν ένα τραπέζι μέσα, μικρό, στενάχωρο, σε μια κλειστοφοβική γωνία, ή την επιλογή ενός έξω, στο κατηφορικό πεζοδρόμιο με την υπόσχεση να ανάψουν στο φουλ τις σόμπες τους, το οποίο και προτιμήσαμε. Στα υπόψιν ότι μέσα είναι πολύ μικρός ο χώρος, με κακό εξαερισμό ή πολύ ντουμάνιασμα όπως θέλετε πείτε το.
Σίγουρα δεν το χαρακτηρίζω αμιγώς εστιατόριο, καθώς μετά τις 11 οι μέσα έπαιζαν παντομίμα για να συννενοηθούν από τα ντεσιμπέλ της μουσικής.

Η εξυπηρέτηση γενικά δεν είχε κάτι το αξιομνημόνευτο. Βασικά τυπική, μηχανικά κουρδισμένη, ελάχιστα "κάπως" ( Κολωνάκι γάρ ), δεν με ενόχλησε κάτι, δεν πέταξα και τη σκούφια μου από χαρά.
Η κάρτα του μενού με μπέρδεψε και είναι κάπως έτσι: λίγο tex mex, λίγο burger, λίγο salmon, λίγο beef carpaccio, λίγο κρασί, λίγο θάλασσα κτλ... και όλα στο ίδιο μοτίβο. Κουράστηκα να βρω κάτι να με εντυπωσιάσει, αναλογικά και με τις αρκετά εντυπωσιακές τιμές του, ενώ η συνολική μας εντύπωση ήταν ότι πάσχει αρκετά στο vfm και οι αντίστοιχες παροχές του είναι πολύ μέτριες.
Αν το κρίνω αυστηρά σαν εστιατόριο (που δεν είναι) θα είμαι αυστηρή και σέρνονται κι αρρώστιες, αν το κρίνω σαν έναν μπαρίστικο χώρο για να περάσεις 2-3 ώρες ευχάριστα, θα βάλω τις ντοματούλες που έχω βάλει. Οπότε....

Παραγγείλαμε 3 ποτήρια sangria, τη γνωστή τυποποιημένη που δεν με ξεγελάς με αυτήν, άσχημη εντύπωση και εικόνα τα μισοάδεια ποτήρια στα οποία μας την πρόσφεραν, σχολιάστηκε αρνητικά καταρχάς από τους άλλους 2 της παρέας. Στα 5 e η καθεμία. Τσιμπολογήσαμε τα εξής, γιατί αυτό θεωρήθηκε τσιμπολόγημα, και μάλιστα από τα ακριβοπληρωμένα:

- Βurrito View ( 6,90 e ). Eλπίζω κάποτε να μάθουμε να ξεχωρίζουμε τί σημαίνει "4 τορτίγιες με συνοδευτική σαλάτα" και τί σημαίνει "1 τορτίγια κομμένη σε 4 κομμάτια πάνω σε δύο φύλλα μαραμένης ρόκας και μισό ντοματίνι". Το στήθος κοτόπουλο με μυρωδικά, καρέ ντομάτας, guacamole και λιωμένο τσένταρ ( από το έτοιμο ) κρίθηκε ως ανεπαρκής γευστικά γέμιση και απογοήτευσε αυτόν που το επέλεξε.
- Tacos ( 9,90 e. Δεν είμαστε με τα καλά μας ). Το ίδιο πρόβλημα που αντιμετώπισε η φίλη ram στο El Catrin πρόσφατα. 3 τεμάχια, όχι σε τραγανές καλαμποκίσιες πίτες (θα ξεχάσω κι αυτά που ξέρω μου φαίνεται) αλλά σε κοινές άψητες μίνι αραβικές πιτούλες στερεωμένες με οδοντογλυφίδες. Η γέμισή τους με χοιρινό, ντομάτα, iceberg, guacamole και sour cream επίσης σχολιάστηκε ως μέτρια, άνευρη, επίπεδη και με το κρέας στεγνό. Συνοδευτικό στο πιάτο δεν υπήρξε κάτι άλλο.
- Ευτυχώς επέμεινα για τα Chicken cubes και αχνοφάνηκε ένα φως στο τούνελ. Νοστιμότατο ορεκτικό μέσα στην απλότητά του, τραγανά και νόστιμα κοτοφιλετάκια, ωραία παναρισμένα σε καλαμποκάλευρο και δημητριακά, σε καλή ποσότητα και με μια ωραία dijon mayo σως (6,90 e ).

- H δική μου επιλογή ήταν το Don Hot burger ( 9,90 e ).
Έχω αρχίσει λοιπόν και παθαίνω vertigo - με τί μέτρο χαρακτηρίζεις ένα μπέργκερ ως το καλύτερο της πόλης; Δεν πρέπει να έχεις τουλάχιστον 7-8 στο μυαλό σου για να το συγκρίνεις; Θα περιγράψω πώς ήταν αυτό το μπέργκερ: ψωμάκι μέτριας φρεσκάδας και υφής, μπιφτέκι άνοστο ανάλατο και αρκετά σκληρό, ντομάτα iceberg cheddar τόσο διακριτικά που έψαχνα να τα βρω. Αυτό που μου έμεινε ως γεύση ήταν οι jalapenos πιπεριές, η sweet chili cream και η chimichurri σως - δεν το λες και επιτυχία. Μέγεθος μικρό ίσως και μικρούτσικο. Αυτό που αποτέλεσε ευχάριστη νότα, ήταν η επιλογή του σπιτικού πουρέ ως συνοδευτικού. Κι ευτυχώς, γιατί ήταν όντως σπιτικός και όχι σκόνη, έντονα βουτυράτος και τυρένιος και γουστόζικα παρουσιασμένος μέσα σε μαντεμένιο κατσαρολάκι. Ακόμα κι έτσι όμως, το 9,90 απλά δεν συνάδει.

Τα παραπάνω κόστισαν 49 e και μαζί με το λογαριασμό μας έφεραν μικρούτσικα shots μαστίχας, ενώ είχαμε και κέρασμα 3 σφηνάκια jack από το διπλανό μπαράκι, όπως όλοι οι θαμώνες στον πεζόδρομο της Χάρητος από ό, τι παρατήρησα.

Kατέληξα ότι: ( αντιγράφω από mavtaso )
Το τσιμπολόγημα σε τέτοιους χώρους είναι μεγάλο ρίσκο, γιατί συχνά και πεινασμένος θα φύγεις και θα το έχεις ακριβοπληρώσει. Αν σου αρέσει αυτό το στυλ, πάω πάσο, εγώ το βαριέμαι, αλλά αν η παρέα το επιθυμεί, θα ακολουθήσω. Απλά δεν μπορώ να το προτείνω για φαγητό, καθώς δεν έχεις να περιμένεις κάτι που δε θα το βρεις και (παντού) αλλού, και μάλιστα με πιο καλό αντίκρυσμα στα ίδια χρήματα. Οπότε...
It's up to you.

Y. Γ. Για γεύση και εξυπηρέτηση είμαι στο 2,5/4.

19 Σεπ 2016

Μέσα Σεπτεμβρίου και έχοντας στο μυαλό μου για κάτι πρόχειρο και ταυτόχρονα ιδιαίτερο, βρεθήκαμε στη Χάρητος στο Κολωνάκι, στα παλιά μας στέκια που ομως είχαμε πολυ καιρό να παμε και ακούγαμε συνεχώς για μια νέα άφιξη με μπέργκερ.
Καλές κριτικές γενικά και αυτο μας παρότρυνε να παμε και εμεις, όσο ακόμα εχει καλο καιρό και βοηθάει να κάτσεις στον πεζόδρομο.
Παρασκευη βραδυ, 20:30, σχετικά νωρίς, και ηταν ήδη 3/4 γεμάτο το μαγαζί. Ηλικίες 25-30 και άνω και ωραία ατμόσφαιρα γενικά. Το προσωπικό ευγενικό και εξυπηρετικότατο. Ποικιλία ορεκτικών και μπέργκερ τόσο όσο πρέπει. Ετσι όλοι έχουν επιλογές χωρις ταυτόχρονα να μπερδεύονται τι να πρώτο διαλέξουν.
Δυο άτομα εμεις και πήραμε για ορεκτικά μια σαλάτα με κατσικίσιο τυρί, πολυ ωραίο ντρέσινγκ, και τσίλι κον κάρνε με αυγό επάνω (εξαιρετικό και παραπάνω των προσδοκιών μας). Για κυρίως πήραμε το Berlusconi (με συνοδεία πολυ νόστιμες και χωρις λαδίλα παράτες με τη φλούδα τους) και το LaEsquina, που το ΤΗΓΑΝΙΤΟ αυγό είδανε απόλυτα με το μέτρια ψημένο και πολύ ζουμερό μπιφτέκι του και συνοδευόταν με ελαφρύ και νόστιμο πουρέ. Καθότι απαιτητικοί και μανιακοί με τα ζουμερά και ιδιαίτερα στις γεύσεις μπέργκερ, χαρήκαμε παρά πολυ που επιτέλους μπορέσαμε να βρούμε τις γεύσεις αυτές που μονο στο εξωτερικό μεχρι τωρα τις είχαμε βρει (η αλήθεια ειναι οτι μεχρι να ερθει το LaEsquina, δεν είχαμε βρει τον καλό συνδυασμό νόστιμο και ζουμερό μπέργκερ με ιδιαίτερους, γευστικούς τόνους.
Για αυτά μαζί με 2 ποτήρια ροζέ κρασί πληρώσαμε 48€, οποτε άξιζε απόλυτα τα χρηματα του αυτο το δείπνο.
Ενα μικρο μειονέκτημα ηταν το μισάωρο που περιμέναμε μεταξύ ορεκτικών και κυρίως, ιδίως καθώς το μαγαζί δεν ηταν γεμάτο ώστε να δικαιολογείται. Ο σερβιτόρος ωστόσο έτρεξε να προλάβει και να διορθώσει την καθυστέρηση μολις αναφέραμε την ωρα αναμονης (που ισως να οφείλεται οτι στη μέση της βραδιάς μας, άλλαξε βάρδια ο αρχικός σερβιτόρος).
Όσοι αγαπούν αυτο το είδος του street food, το συνιστώ ανεπιφύλακτα. Σίγουρα θα επανέλθουμε σύντομα.

16 Ιουν 2017

Την προηγουμενη εβδομάδα παίρνω ένα μήνυμα από την εορτάζουσα φίλη μου ότι θα μας βγάλει να μας κεράσει για τη γιορτή της στο La Esquina στο Κολωνάκι. Ωραίο μου ακούστηκε μεν, περίμενα να δω δε. Πήρα το ωραιότατο ταξάκι μου και ως άσχετη οδηγός θαύμασα πολύ την ικανότητα του ταξιτζή να κινείται στο θεόστενο δρόμο που οδηγεί στο μαγαζί. Μέχρις ενός σημείου βέβαι διότι το μαγαζί ήταν σε πεζόδρομο.

Όταν έφτασα και εντόπισα την παρέα μου ο χώρος δε με ενθουσίασε διότι είχε μια έντονη μουσική που έρχονταν και από τα διπλανά μαγαζιά (έχω και μια ηλικία πια), γενικά μου φάνηκε λίγο στριμωγμένα, ενώ το τραπέζι μας ήταν σε μια κατηφορική κλίση και ο διπλανός φίλος προσπαθούσε με κόπο να κρατάει μια ισορροπία, Παραδόξως βέβαια μου άρεσε το ότι έδινε μια αίσθηση αυλής με τα δεντράκια που έβλεπα απέναντί μου και το οτι είμασταν ανάμεσα στο μαγαζί και σε μια πολυκατοικία μου θύμιζε λίγο αλά παλαιά που μου δημιούργησε μια θετική διάθεση.

Ξεκινήσαμε με κοκταιλς. Πήρε ο καθένας μας ένα διαφορετικό και παρόλο που δεν πίνω τα δοκίμασα όλα και μου φάνηκαν εξαιρετικά. Έχω να πω τα καλύτερα για το νεαρό που μας εξυπηρετούσε. Φιλικός, ομιλητικός, εξυπηρετικός, σβέλτος, με χιούμορ και καλή διάθεση. Παραγγείλαμε δύο σαλάτες και ο καθένας από τους υπόλοιπους εννέα πήρε και από ένα διαφορετικό burger. Εγώ παρήγγειλα το μοναδικό πιάτο που δεν ήταν burger αλλά steak. Η παραγγελία ήρθε πολύ γρήγορα. Ξεκινήσαμε από τις σαλάτες που ήταν πολύ νόστιμες αλλά θα έπρεπε να πάρουμε περισσότερες ίσως διότι εγώ τουλάχιστον λίγο σαλατίτσα ακόμη θα ήθελα. Το food styling ήταν πολύ όμορφο, Ωραία παρουσίαση, έξυπνο στήσιμο των πιάτων και γεύση ανεπανάληπτη, Το πιάτο μου ήταν θεωρώ από τα καλύτερα κρέατα που έχω δοκιμάσει σε εστιατόριο. Δε δοκίμασα τα πιάτα τνω υπολοίπων αλλά όλοι ήταν πολύ ικανοποιημένοι με τη γεύση.
Στο τέλος μας έφερε τα τρία γλυκά από τον κατάλογο, Εκεί δε μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκε κανείς μας. Ίσως λίγο το brownies να ξεχώριζε για τα δικά μου γούστα αλλά έχω φάει και καλύτερα.
Ο λογαρισαμός τώρα δεν ήρθε ποτέ στα χέρια μου διότι κεράστηκα. Κοιτάζοντας τον κατάλογο θεώρησα τις τιμές λογικές (έως 15 ευρω έβλεπα) εκτός από το πιάτο μου που έκανε 25 ευρώ... Γενικά όμως δεν το θεωρώ πανάκριβο μαγαζί.
Συμπερασματικά θεωρώ ότι είναι ένα καλό μαγαζί με άψογη εξυπηρέτηση και νοστιμότατο φαγητό που αξίζει να πάει κανείς!