NDRANGHETA

Ιταλία

Ιασωνίδου 10, Ελληνικό [Χάρτης]

Ιταλία - Ελληνικό, Αθήνα

Μετά την κριτική του έμπιστου φίλου Vaggeli που συχνά ακουλουθώ τις προτάσεις του και συνήθως συμφωνώ και εγώ με τα συμπεράσματα του στα κονά μαγαζιά που έχουμε επισκεφθεί, με αφορμή μια προσφορά απο deal site, επισκεφθήκαμε, το έν λόγω μαγαζί με έναν φίλο.

Ο χώρος ωραίος αλλά το μαγαζί πιο πολύ ήταν καφετέρια παρά εστιατόριο. Ξύλινα μπάρα, πατώματα ωραία διακόσμηση, ωραία αυλή στο πίσω μέρος. Γενικά ένας χώρος με ωραία διακόσμηση οπου έχουν ρίξει λεφτά για να τον φτιάξουν.

Το μενού πέρα απο καφέδες κτλ σερβίρει και φαγητό, ιταλική κουζίνα, με έναν αρκετά καλό σε ποικιλία κατάλογο. Εμείς διαλέξαμε

Σαλάτα σίζαρς καλή μερίδα, φρέσκια άνευρη όμως γευση.

Πίτσα μαργαρίτα, οκ δεν ήταν κάτι σπουδαίο αλλά ούτε την λές κακή.

Φετουτσίνι με κοτόπουλο, φρέσκο βρασμένα τα ζυμαρικά καλή γευση

Ριζότο μανιταριών, το έτρωγες απλά χωρίς να θέλεις και 2η μερίδα

Στην εξυπηρέτηση αρκετά ευγενικό το παιδί στο σέρβις αλλά η κουζίνα κάπου μπερδεύτηκε στα πίατα φέρνοντας το πρώτο κυρίως και μετά απο 10 λεπτά το 2. Γενικά υπήρχε και μια μικρή καθυστέρηση πέρα απο το κανονικό και δεν υπ´ηρχε και άλλο τραπέζι για φαγητό εκείνη την ώρα για να δικαιολογήσω κάπως την καθυστέρηση.

Οι τιμές είναι λίγο τσιμπημένες. Η πίτσα κόστιζε 7 ευρώ και τα κυρίως γύρω στα 10 ευρώ το κάθενα (για ζυμαρικά δεν το λές φθηνό, πόσω μάλλον όταν δεν είναι κάποιο high ιταλικό αλλά ένα cafe-bar restaurant).

Το πάρκινγκ μπορεί να είναι λίγο δύσκολο αλλά δίπλα έχει τον σταθμό του μετρό, οπότε είναι πιο ευκολή η πρόσβαση.

Κατα την γνώμη μου δεν αξίζει να το επισκεφθείτε για φαγητό και κυρίως εάν δεν είστε της περιοχής.

Ιταλία - Ελληνικό, Αθήνα

Το Ndrangheta είναι μια νέα άφιξη που κυρίως έμαθα γι'αυτό από μια προσφορά στο ίντερνετ και διαβάζοντας κάποια άρθρα, τόλμησα να αγοράσω την προσφορά και να τη χρησιμοποιήσω την Παρασκευή 23/1/2015. Ξεκινήσαμε 4 άτομα από Κερατσίνι και τους τραβολόγησα έως το Ελληνικό. Η βραδιά βροχερή αλλά αυτό ήταν το τελευταίο που μπορούσε να μας χαλάσει τη διάθεση.

Διαβάζοντας στο ίντερνετ την παρουσίαση του μαγαζιού, έμαθα ότι οφείλει την ονομασία του από μια μαφιόζικη συμμορία της Ιταλίας στην περιοχή της Καλαβρίας. Φιλόδοξη προσπάθεια αλλά χωρίς να έχει ακόμα βρεί τα πατήματα του, κρίνοντας από την μία επίσκεψη μου.

Οι εντυπώσεις μου είναι οι εξής:

Σαν χώρος είναι όμορφος και ατμοσφαιρικός, με χαμηλό φωτισμό που μπορεί να σε κάνει να χαλαρώσεις. Στις φωτογραφίες φαινόταν πιο μεγάλος αλλά τελικά είναι ένα μικρομεσαίου μεγέθους μαγαζί. Μπορεί να εξυπηρετήσει την περιοχή, που όμως εδώ θεωρώ πως είναι και το πρόβλημα. Για να φτάσεις στο μαγαζί δεν θα δυσκολευτείς. Παίρνεις την Βουλιαγμένης και στο ύψος του Βασιλόπουλου στρίβεις αριστερά στο φανάρι, αν έρχεσαι από Δάφνη. Επίσης μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το μετρό που σε βγάζει πολύ κοντά, υπολόγισε ούτε 100 μέτρα.

Όλα αυτά όμως σε μια περιοχή που δεν έχει αναδειχθεί σε πιάτσα και περιτριγυρίζεται από σουβλατζίδικα. Θεωρητικά είναι από τις λίγες εναλλακτικές επιλογές για κάτι διαφορετικό. Ο δρόμος είναι στενός και δύσκολα θα παρκάρεις έξω από το μαγαζί, θα βρεις στα γύρω στενά.

Εμένα δύσκολα θα με έκανε να ξεκινήσω από μακριά γιατί μπορώ να βρω αρκετά πιο κοντά μου παρόμοιου τύπου μαγαζιά. Ούτε μου έδωσε την εντύπωση ότι θέλει να έχει την ιταλική φινέτσα και αύρα. Αν και με σχετικά χαλαρή μουσική, δεν με έκανε να ταξιδέψω νοερά στη γειτονική χώρα.

Σαν χώρος τώρα, αδικείται από την πρόσοψη και μάλιστα είναι χαρακτηριστικό πως όταν βρεθήκαμε έξω μας φάνηκε άδειο από κόσμο. Τα εσωτερικά τραπέζια που είχαν δυο μικρές παρέες είναι άνετα και μπορούν να εξυπηρετήσουν μεγάλες παρέες, μη φανταστείτε ότι είναι πολλά πάντως,4-5 το πολύ. Υπάρχει μπάρα για ποτό, τα πλακάκια είναι ασπρόμαυρα, ενώ οι 2 διακοσμητικές πινελιές που ξεχώρισα ήταν το κρεμασμένο ποδήλατο και το επιμελώς ατιμέλητο και φθαρμένο παντζούρι. Μαύροι καναπέδες και ξύλινα στιβαρά τραπέζια που "φιλοξενούσαν" γλαστράκια με βασιλικό.

Οι καρέκλες κάποιες άσπρες και κάποιες μαύρες, ενώ οι τουαλέτες μοσχομύριζαν. Σε κάποια φωτό είδα πως μπορείς να έχεις οπτική πρόσβαση με την κουζίνα που δημιουργούνται οι πίτσες αλλά και πάλι θεωρώ πως είναι λάθος σχεδιασμένη αρχιτεκτονικά (έβλεπε προς τον δρόμο). Δεν είναι διακριτή παρά μόνο όπως μπαίνεις αριστερά στο μαγαζί.

Η εξυπηρέτηση παρ'ότι πήγαμε με προσφορά ήταν πολύ ευγενική από το τηλέφωνο αλλά και στο μαγαζί ήταν καλή. Ομοιόμορφα ντυμένοι οι σερβιτόροι με τιράντες, μαύρο παντελόνι και λευκό πουκάμισο, σε παρέπεμπαν σε άλλες εποχές. Όλο το στυλ έμοιαζε κινηματογραφικό. Σίγουρα έχουν αποκτήσει κόσμο και φίλους καθώς μετά από εμάς, υποδεχόντουσαν κόσμο σαν να γνωρίζονταν καιρό. Δεν είχαμε κάποιο παράπονο ότι μας ξέχασαν και μάλιστα ήταν αρκούντως επεξηγηματικοί σε όποιες απορίες είχαμε. Στο τραπέζι ήταν τοποθετημένα διπλά μαχαιροπίρουνα, καλή λεπτομέρεια.

Στα του φαγητού, ο κατάλογος δεν είναι τεράστιος αλλά έχει αρκετές επιλογές χωρίς να κουράζει.

- Στην αρχή μας ήρθαν κάτι πιτούλες κομμένες σε μακρόστενες λωρίδες μαζί με πατέ ελιάς και λαδάκι. Στην απόδειξη τις ονόμαζε φοκάτσα. Δεν μπορώ να πω πως ήταν ικανοποιητικές ιδιαίτερα, ούτε παρέπεμπαν σε φοκάτσα. Τις θεώρησα άψητες για τα γούστα μου, ούτε είχαν κάποια σπιρτάδα. Χρεώθηκαν προς 4 ευρώ, χωρίς να τις παραγγείλουμε.

- Σαλάτα σίζαρς με κοτόπουλο, iceberg, παξιμάδι λαδιού και ντρέσινγκ παρμεζάνας στα 10 ευρώ. Για 4 άτομα επαρκής ποσότητα αλλά αρκετά φτωχική στα υλικά της. Το iceberg ήταν φρεσκότατο και τραγανό, το κοτόπουλο θα μπορούσε να είναι και πιο ζουμερό.

- Μπρουσκέτες με μαριναρισμένη τομάτα και λάδι βασιλικού με σκόρδο στα 5.50 ευρώ. Αρκετά ξυδάτη η τομάτα σε σημείο να συγκρίνεται με οξύτητα από γαύρο μαρινάτο. Η ποσότητα αστεία μικρή με καμιά δεκαριά κομμάτια σαν bake rolls, λίγο πιο μαλακά βέβαια τα ψωμάκια αλλά τίποτα το ιδιαίτερο. Δεν ένιωσα το ψωμί να είναι φρυγανισμένο.

- Πίτσα μαργαρίτα στα 7 ευρώ με σάλτσα τομάτας, φρέσκια μοτσαρέλα και βασιλικό και πίτσα σιτσιλιάνα με σάλτσα τομάτας, φρέσκια μοτσαρέλα, κάπαρη, αντσούγιες και σκόρδο στα 10.80 ευρώ. Η πίτσα ούτε λεπτή ούτε πολύ αφράτη, χορταστική για ένα άτομο αλλά δεν κοβόταν εύκολα. Τα υλικά ήταν καλής ποιότητας.

- Πένες καρμπονάρα στα 8.5 ευρώ με παντσέτα affumicata, κρόκο αυγού και light κρέμα. Νόστιμο και προσεγμένο πιάτο, με την κρέμα να μην "πλακώνει" το αλ ντέντε ζυμαρικό και να μην παραπέμπει σε κρέμες γάλακτος. Καλύτερη εκδοχή με την παντσέτα παρά με μπέϊκον. Η ποσότητα νορμάλ.

- Παπαρδέλες με μοσχαράκι ραγού, κόκκινη σάλτσα και μανιτάρια στα 14 ευρώ. Το πιο αδύναμο πιάτο, έμεινε πάνω από το μισό. Η κοπέλα που το παρήγγειλε βρήκε αραιή τη σάλτσα, σαν ετοιματζίδικη. Σαν νερούλο της φάνηκε το αποτέλεσμα (δεν δοκίμασα για να γνωρίζω). Ο σερβιτόρος παρατήρησε το πιάτο και μας ρώτησε ευγενικά αν μας άρεσε, του απαντήσαμε κομψά πως δεν ήταν ικανοποιητικό αλλά περαιτέρω εξελίξεις δεν σημειώθηκαν, δεν είδαμε κάποια αντίδραση μετέπειτα.

- 2 μεγάλες μπύρες βαρελίσιες Χάινεκεν στα 4 ευρώ έκαστη και μιά Κόκα κόλα στα 2.8 ευρώ. Σε μπουκάλι υπάρχουν 5-6 ετικέτες μπύρας αλλά νομίζω πως όλες είναι 330άρες μικρές. Το νερό μας προσφέρθηκε σε δικά τους μπουκάλια και δεν χρεώθηκε.

- Για επιδόρπιο προφιτερόλ με παγωτό στα 6 ευρώ. Πλούσια ποσότητα με καλής ποιότητας σοκολάτας και παγωτό βανίλια ενώ και τα σου δεν ήταν πολύ σκληρά. Οπτικά το πιάτο έμοιαζε σαν σούπα σοκολάτας και ήταν αρκετά θελκτικό.

Σύνολο στα 77 ευρώ περίπου, σίγουρα αρκετά χωρίς την προσφορά.

Συμπερασματικά θα πω πως η έξοδος μας δεν στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία καθώς είχα περισσότερες προσδοκίες στην απόλαυση του φαγητού. Έσπασα τη βαθμολογία στην ποιότητα φαγητού και στο VFM καθώς αν είχα τη δυνατότητα θα έβαζα 2.5.

Ο χώρος είναι καλόγουστος αλλά κυρίως για καφέ-μπαρ και όχι για φαγητό. Νομίζω πως με ένα ποτήρι κρασί και κάποιο πιάτο για τσίμπημα θα το προτιμούσα καλύτερα και θα χαλάρωνα, όπως οι κοπέλες στο διπλανό τραπέζι έδειχναν να κάνουν. Επίσης υπάρχει η δυνατότητα να παρακολουθήσετε κάποιο αθλητικό γεγονός στην τηλεόραση τους (εκείνη την ώρα έπαιζε η Ολυμπιακάρα στο μπάσκετ).

Θα ήθελα να το επισκεφθώ και το καλοκαίρι στον κήπο τους που μου φάνηκε όμορφος και ατμοσφαιρικός.