PEPPERS

Σουβλάκι & Σχάρα

Χ. Tρικούπη 156, Νέα Ερυθραία [Χάρτης]

Σουβλατζίδικο-ψητοπωλείο. Ανοιχτό κάθε μέρα απο το μεσημέρι.
Καθημερινά απο το μεσημέρι μέχρι αργα το βράδυ.

Σουβλάκι & Σχάρα - Ν. Ερυθραία, Αθήνα

Μερικές φορές αναρωτιέμαι πώς σκέφτονται και πώς λειτουργούν οι υπεύθυνοι ενός εστιατορίου σε σχέση με την εξυπηρέτηση των πελατών...
Και για να το εξηγήσω: Μέσα σε λίγες μέρες, στο πλαίσιο μιας συνεργασίας με έναν φίλο που κατοικεί στην περιοχή, βρέθηκα για δεύτερη φορά για φαγητό στη Νέα Ερυθραία. Έχοντας αποκομίσει πολύ μέτριες εντυπώσεις από το γειτονικό "Καλαμάκι Ερυθραία", αυτή τη φορά, Τρίτη βράδυ, ο φίλος μου μετά την ολοκλήρωση της δουλειάς πρότεινε να πάμε στο "PEPPERS".

Δεν σας κρύβω ότι είχα διαβάσει πολλές καλές κριτικές από αξιόλογους χρήστες του ask4food, όμως οι επιφυλάξεις που διατύπωσαν ο Marios Challes, η Ucook και ο Esthete με είχαν προβληματίσει και, μετά την επίσκεψή μου στο "PEPPERS", τείνω να συμφωνήσω μαζί τους...

Το πρώτο πράγμα που μου έκανε (αρνητική) εντύπωση ήταν ότι η ευγενέστατη κοπέλα που ήρθε αμέσως με το που μπήκαμε να φέρει καταλόγους πήγε χωρίς να ρωτήσει να ανοίξει ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό. Ο αγαπητός ΙΩΓΙΑΝΝΗΣ σε πρόσφατη κριτική του ανέλυσε το θέμα του εμφιαλωμένου νερού με έναν τρόπο που με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο: Αν ένα εστιατόριο θέλει να προσφέρει εμφιαλωμένο νερό, ας το κεράσει ή εν πάση περιπτώσει ας ρωτήσουν τι θέλει ο πελάτης! Παρά ταύτα, ο φίλος μου που είχε ξαναπάει πρόλαβε και ζήτησε μια κανάτα νερό από τη βρύση με παγάκια.

Το ευτράπελο είναι ότι (για δεύτερη φορά μέσα σε λίγες μέρες σε νεο-σουβλατζίδικο στη Νέα Ερυθραία, γιατί το ίδιο είχε συμβεί και στο "Καλαμάκι Ερυθραία") η κοπέλα έφερε μια κανάτα νερό από τη βρύση ζεστό, χωρίς παγάκια... Δεν δώσαμε συνέχεια, γιατί ξεδιψάσαμε πίνοντας από ένα ποτήρι παγωμένη μπύρα. Ελπίζω όμως, να μην αποτελεί "τιμωρία" του πελάτη που τόλμησε να ζητήσει νερό βρύσης το να μην του φέρνουν παγάκια...

Κατά τα άλλα, η εξυπηρέτηση ήταν πολύ γρήγορη. Παραγγείλαμε μια πίτα με καλαμάκι κοτόπουλο, μια πίτα με καλαμάκι χοιρινό, μερικά καλαμάκια κοτόπουλο σκέτα, πίτες ψημένες σκέτες, έναν ντάκο και μια μερίδα τηγανιτές πατάτες με τριμμένη γραβιέρα Κρήτης.

Οι γευστικές μας εντυπώσεις:
- Πίτα με καλαμάκι κοτόπουλο: Την παραγγείλαμε με ντομάτα και σως γιαουρτιού. Αρχικά την έφεραν χωρίς ντομάτα, αλλά αμέσως μόλις το επισημάναμε, την πήραν και την έφεραν πίσω με τη ντομάτα αυτή τη φορά. Η πίτα ήταν αλάδωτη, πολύ σωστά ψημένη και πολύ γευστική. Το καλαμάκι κοτόπουλο είχε ψηθεί βιαστικά, απέξω είχε αρπάξει και από μέσα χρειαζόταν λίγο ψήσιμο ακόμα. Η σως γιαουρτιού ήταν πολύ καλή.

- Πίτα με καλαμάκι χοιρινό: Κι αυτή με ντομάτα και σως γιαουρτιού. Το καλαμάκι καλοψημένο, ζουμερό και εύγευστο, η σως και η ντομάτα έδεναν άριστα γευστικά.
- Καλαμάκια κοτόπουλο: Μέτρια η γεύση τους, καθώς είχαν ψηθεί πολύ απέξω, ενώ ήθελαν επιπλέον ψήσιμο από μέσα.
- Πίτες ψημένες σκέτες: Πολύ καλές, αλάδωτες, ήρθαν κομμένες σε λωρίδες, πολύ σωστά ψημένες. Μια μικρή λεπτομέρεια: Όταν ένα σουβλατζίδικο φέρνει τα καλαμάκια σκέτα, χωρίς πιτάκι ή ψωμί (και αυτό συμβαίνει στο "PEPPERS") πρακτικά αυξάνει το κόστος, γιατί οι πελάτες είναι αναγκασμένοι να πάρουν επιπλέον πίτες...

- Ντάκος κρητικός με τριμμένη ντομάτα και ξινομυζήθρα: Τον σέρβιραν έχοντας ρίξει ελάχιστη ποσότητα νερού. Χρειάστηκε να ρίξουμε αρκετό νερό από την κανάτα, για να μαλακώσει και να τρώγεται... Επίσης, είχαν ρίξει ελάχιστο (ίσως και καθόλου) λάδι... Όμως στο τραπέζι υπήρχε ένα γυάλινο μπουκαλάκι λάδι και ρίξαμε τόσο, όσο χρειαζόταν για να πάρει γεύση. Παρεμπιμπτόντως, το λάδι ήταν πολύ ελαφρύ και όχι ιδιαίτερα γευστικό, ενώ δεν είχε καμιά ένδειξη προέλευσης. Η ξινομυζήθρα ήταν τριμμένη, πολύ καλής ποιότητας, πολύ εύγευστη.
- Πατάτες τηγανιτές με τριμμένη γραβιέρα Κρήτης. Οι πατάτες ήταν λεπτοκομμένες (ίσως έτοιμες από πριν), για το γούστο μου χρειάζονταν λίγο τηγάνισμα ακόμα. Η γραβιέρα σε πλούσια ποσότητα τους πρόσθετε πικάντικη γεύση.

Όταν ήρθε η ώρα και ζητήσαμε τον λογαριασμό, δεν σας κρύβω ότι περιμέναμε να μας τον φέρουν μαζί με το κέρασμα, τους λουκουμάδες. Τον φίλο μου, όσες φορές είχε καθίσει στο PEPPERS, τόσες φορές τον είχαν κεράσει λουκουμάδες. Αλλά κι εγώ σε όλες σχεδόν τις κριτικές εδώ στο ask4food είχα διαβάσει για το περίφημο κέρασμα...
Φευ! Οι λουκουμάδες δεν ήρθαν ποτέ... Και δεν θα το σχολίαζα, αν στο διπλανό τραπέζι σε ένα ζευγάρι με ανάλογη παραγγελία και λογαριασμό με μας δεν είχαν προσφέρει λίγο νωρίτερα λουκουμάδες... Επίσης, δεν πρόσφεραν κέρασμα σε έναν κύριο που καθόταν σε κοντινό τραπέζι και πήρε μόνο μια πίτα με καλαμάκι χοιρινό και μια χωριάτικη...
Κάτι πάει στραβά! Αν ξέχασαν το κέρασμα, τι να πω; Είναι θέμα κακής οργάνωσης. Αν το κέρασμα προσφέρεται από ένα ύψος παραγγελίας και πάνω, είναι άκομψο... Ελπίζω πάντως, να μην αποτελεί "τιμωρία" για όσους δεν πίνουν εμφιαλωμένο νερό...
Φυσικά δεν είπαμε τίποτα, απλά πληρώσαμε και φύγαμε...

Ο λογαριασμός ήρθε γύρω στα 14-15 ευρώ το άτομο, τιμή που μου φάνηκε αρκετά υψηλή γι όσα πήραμε. Νομίζω για παράδειγμα ότι 4,5 ευρώ για μια μερίδα πατάτες τηγανιτές με τριμμένη γραβιέρα Κρήτης είναι αρκετά χρήματα...

Με τούτα και με 'κείνα ξέχασα να μιλήσω για τον χώρο! Είναι ένας τυπικός χώρος νεο-σουβλατζίδικου, με το λευκό χρώμα να κυριαρχεί. Καλής ποιότητας και καλού γούστου τραπεζοκαθίσματα, τοποθετημένα λειτουργικά στο χώρο, ώστε οι πελάτες να κάθονται άνετα και οι σερβιτόροι να κινούνται χωρίς καμιά δυσκολία. Μόνο μειονέκτημα ότι λόγω της μεγάλης έκτασης του χώρου σε μερικά σημεία δεν υπάρχει οπτική επαφή των πελατών με τους σερβιτόρους, αν χρειαστούν οι πελάτες κάτι.

Εν κατακλείδι: Δεν ενθουσιάστηκα από το "PEPPERS"...
Συμπαθητικός και άνετος ο χώρος, ευγενικοί και γρήγοροι οι σερβιτόροι, καλό, αλλά χωρίς κάτι το ιδιαίτερο το φαγητό.
Εδώ σταματούν τα θετικά...
Ανισότητες στην εξυπηρέτηση, μικρά "φάουλ" που αφήνουν στον πελάτη την αίσθηση ότι το κατάστημα τον αντιμετωπίζει με διάθεση -θα τολμήσω να γράψω- "αρπαχτής". Αλλά και τιμές ακριβές σε σύγκριση με αυτό που προσφέρεται από το συγκεκριμένο εστιατόριο...
Δύσκολα θα ξαναπήγαινα στο "PEPPERS"! Μόνο αν μάθαινα ότι βελτιώθηκε η νοοτροπία και διάβαζα πολλές θετικές κριτικές στο ask4food...

Σουβλάκι & Σχάρα - Ν. Ερυθραία, Αθήνα

Πολύ καλή επιλογή για γρήγορο, φθηνό και προσιτό φαγητό στο κέντρο της Νέας Ερυθραίας. Το μαγαζί είναι πραγματικά τεράστιο με πάρα πολλά τραπέζια και αντίστοιχα πάρα πολύ προσωπικό. Επομένως ακόμη και σε ώρα αιχμής αποκλείεται να μη βρει κάποιος τραπέζι. Κυριαρχεί το λευκό παντού: στους τοίχους, στα τραπεζοκαθίσματα, στα διακοσμητικά στοιχεία, γεγονός που ξενίζει για σουβλατζίδικο. Ίσως η λογική είναι να έχει μια πιο μοντέρνα εμφάνιση και όχι την κλασική, παραδοσιακή που έχουμε όλοι συνηθίσει.

Εντύπωση μου έκανε η πολύ γρήγορη εξυπηρέτηση. Ό, τι παραγγείλαμε ήρθε αμέσως, γεγονός που εξηγείται και από το πολυάριθμο προσωπικό.

Ως προς τα φαγητό έχει τα κλασικά: καλαμάκια, τυλιχτά με αλάδωτες πίτες, γεγονός που αξίζει να επισημανθεί, πατάτες, σαλάτες και τα κλασικά ορεκτικά (τζατζίκι, κολοκυθάκια κλπ). Έχει φυσικά και πιάτα της ώρας.

Τα τυλιχτά που παραγγείλαμε ήρθαν σε μία σέσουλα και ήταν χορταστικά και γευστικά (καθότι η πίτα αλάδωτη). Ενδιαφέρον πιάτο που δεν το συναντώ συχνά σε σουβλατζίδικα ήταν οι τηγανητές πατάτες με τα τηγανητά αβγά. Εντύπωση μου έκανε το γεγονός ότι το μαγαζί δεν διαθέτει ψωμί παρά μόνο πίτες μεγάλες ή πιτάκια (κανονικά ή ολική αλέσεως).

Επίσης εντύπωση (αλγεινή) μου έκανε το εξής: έρχεται σε διπλανό τραπέζι μία οικογένεια (γονείς με παιδιά). Δεν είχαν καθίσει ακόμη στις καρέκλες καθώς έβγαζαν τα μπουφάν τους και έρχεται ο σερβιτόρος με τα ποτήρια και το εμφιαλωμένο νερό ανά χείρας, το ανοίγει και γεμίζει τα ποτήρια ενώ οι άνθρωποι δεν είχαν ακόμη προλάβει να καθίσουν! Είναι προσόν η ταχύτατη εξυπηρέτηση αλλά τόσο ταχύτατη;

Στα συν του μαγαζιού οι κερασμένοι λουκουμάδες στο τέλος οι οποίοι έρχονται ζεστοί και αποτελούν ωραίο και γλυκό κλείσιμο για το τέλος και αρκετά πρωτότυπο για σουβλατζίδικο.

Οι τιμές είναι πάνω κάτω παρόμοιες με αντίστοιχους χώρους.

Σουβλάκι & Σχάρα - Ν. Ερυθραία, Αθήνα

Φοβάμαι ότι πρόκειται για άλλη μία φούσκα ελληνικής προέλευσης που θα σκάσει, με τα σουβλατζίδικα που έχουν κατακλύσει με ρυθμό επιδημίας τις γειτονίες.

Χώρος (3/4):

Στο παλιό Aztec ένα τεράστιο, άσπρο, μινιμαλιστικό με άσπρα τραπεζάκια και δίαφανα ψυγεία με αλλαντικά σαν διακόσμηση και μία μεγάλη ψησταρία. Τα μπροστινά τραπέζια έχουν θέα στον δρόμο της Χαριλάου Τρικούπη και τα πίσω σε έναν μικρό κηπάκο.
Προσεγμένος και καθαρός χώρος.

Ποιότητα φαγητού (3/4):

Μεγάλη ποικιλία απο κρεατικά, ορεκτικά και σάλατες. Εμείς δοκιμάσαμε καλαμάκι χοιρινό, καλαμάκι κοτόπουλο, μπιφτέκι κοτόπουλου και μπιφτέκι μοσχαρίσιο. ´Ολα ήταν τεμάχια και συνοδεύονταν απο πίττα αλάδωτη κομμένη σε μικρές λωρίδες.

Ειλικρινά όλα τα κρέατα του ήταν νόστιμα και αρκετά καλά ψημένα. Σε σωστή ποσότητα κατά το ήμισυ προψημένα αλλά γευστικότατα.

Εξυπηρέτηση (3/4):

Πολύ προσωπικό και στην ψησταρία και σερβιτόρους εάν και είναι λογικό λαμβάνοντας υπόψιν το μέγεθος του μαγαζιού. Βεβαίως διαθέτει και προσωπικό για το delivery καθώς στηρίζεται και σε αυτό το κομμάτι. Τα παιδιά ευγενικά και γρήγορα στην εξυπηρέτηση.

Value for money (3/4):

Δεν το λές φθηνό αλλά παραμένει ένα σουβλατζίδικο στο οποίο η διαφορά των 20 ή 30 λεπτών του Ευρώ δεν φαίνεται (βέβαια για τον μαγαζάτορα είναι σημαντική διαφορά).
Πιστεύω ότι για το μαγαζί που έφτιαξε, για την ποσότητα και την ποιότητα είναι ένα πολύ καλό value for money.

Συμπέρασμα:
Όλα καλά και ανθηρά εφόσον ανοίγουν νέα μαγαζιά και υπάρχει δουλεία και όχι ανεργία αλλά....... Δεν είναι υγιές σε απόσταση 2-3 χιλιομέτρων να υπάρχουν 12 σουβλατζίδικα και μάλιστα όλα αυτά σε μία σχετικά αραιοκατοικημένη περιοχή. Μου θυμίζει εποχές που άνοιγε σε κάθε τετράγωνο video club ή ψιλικατζίδικο ή χρηματιστηριακή ή πλέον αγορά χρυσού.

Ο Ελληνας με το που δει κάτι ότι δουλεύει με μία ιδέα άλλου πετυχημένη αντί να καθήσει να σκεφτεί κάτι άλλο εξίσου πρωτοποριακό διαλέγει την εύκολη λύση της κόπιας και της αρπαχτής. Κύκλους κάνει η ζωή και θα δείτε που θα σκάσει και αυτή η φούσκα αργά ή γρήγορα.

Σουβλάκι & Σχάρα - Ν. Ερυθραία, Αθήνα

Μπερδεμένα συναισθήματα για το συγκεκριμένο μαγαζί, με εμφανείς τάσεις προς την αρνητική τελική εντύπωση.

Με αφορμή ένα ευχάριστο γεγονός που άξιζε οπωσδήποτε ένα μικρό εορτασμό, ανηφορήσαμε προς Νέα Ερυθραία καθότι η περιοχή είναι πλησίον στην παρέα, για το Peppers, που μας είχε προϊδεάσει θετικά κυρίως λόγω του όμορφου και εντυπωσιακού χώρου. Οι δικές μου εντυπώσεις μάλλον εξαντλήθηκαν στον ομολογουμένως προσεγμένο και πολύ ευχάριστο χώρο.

Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες φίλους, ότι πρόκειται για έναν τεράστιο φωτεινό χώρο - γήπεδο, με απλωτά τα αμέτρητα τραπέζια σε διάφορες αίθουσες, με τελευταία αυτήν που οδηγεί σε κήπο, φαντάζομαι ότι μόλις ανοίξει ο καιρός θα είναι χάρμα οφθαλμού και αισθήσεων.

Λόγω Αποκριών ήταν και ελαφρά διακοσμημένος όταν πήγαμε εμείς, και πάντως κάνει μπαμ ότι οι ιδιοκτήτες ξόδεψαν μεγάλα ποσά για να έχουν αυτή την εικόνα, κάτι που είδα να εξαργυρώνεται στις τιμές του καταλόγου, διαφορετικού από αυτόν που έχουν αναρτημένο στο site τους. Κάπου εδώ ξεκινά για μένα το πρόβλημα.

Έκανα τεράστια, υπεράνθρωπη προσπάθεια να χαλαρώσω και να απολαύσω το φαγητό μου και δεν τα κατάφερα. Φίλη evi δεν προλάβαμε κι εμείς να καθίσουμε και να βγάλουμε τα μπουφάν και βρέθηκαν ήδη πάνω από το κεφάλι μας ο σερβιτόρος με τους καταλόγους και ο έτερος σερβιτόρος με το εμφιαλωμένο νερό και τα ποτήρια ανά χείρας, πριν κάτσουμε στην καρέκλα μας, τα ποτήρια ήταν ήδη γεμάτα.

Από εκείνη τη στιγμή ήρθαν απανωτά 4 σερβιτόροι ανά 1 λεπτό ο καθένας, για να δώσουμε την παραγγελία μας. Ήμασταν 3 άτομα, πρώτη φορά στο μαγαζί, θέλαμε τουλάχιστον 5 λεπτά να δούμε τον κατάλογο ως προς το τί θα φάμε, ήμουν πολύ ευγενική λέγοντας τους να έρθουν σε λίγο, αλλά μάλλον έχουν άλλες εντολές, δεν εξηγείται τόση αγένεια και πρεμούρα, κάθε ένα λεπτό μας ρωτούσαν αν θα παραγγείλουμε και αν ήμασταν έτοιμοι. Να σημειώσω ότι το μαγαζί ήταν μόλις κατά το ένα τέταρτο γεμάτο, οπότε προς τί αυτή η βιασύνη;

Εν τέλει κάτω από πίεση παραγγείλαμε, πατάτες τηγανιτές αδιάφορες, λίγες στη μερίδα, χλιαρές προς κρύες. Ταλαγάνι ψητό στη σχάρα, ήταν καλό, αλλά επίσης μινιόν μερίδα. Σαλάτα ρόκα - σπανάκι - ψητά μανιτάρια - μανούρι, πραγματικά πολύ νόστιμη. Αυγά μάτια με σουτζούκι στο σαγανάκι, συνηθισμένο πια ορεκτικό, ωραίο το σουτζούκι αλλά σε λεπτές φετούλες σαν φλοίδες, ζητήσαμε ψωμί, μας είπαν ότι δεν υπάρχει, και πήραμε πίτες αλάδωτες κομμένες.

Επίσης πήραμε μια μερίδα γύρο χοιρινό, νόστιμος, όμορφα κομμένος σε μεγαλούτσικα κομμάτια, φτωχή μερίδα όμως στα συνοδευτικά της, και τέλος 3 τυλιχτά με αλάδωτη πίτα, με κεμπάπ και γύρο χοιρινό, νόστιμα αλλά όχι χορταστικά, με μαλακιά την αλάδωτη πίτα οφείλω να πω, αλλά χωρίς πατάτες και ελάχιστη η σως γιαουρτιού. Ήπιαμε μισό κιλό ροζέ κρασί, πολύ ωραίο κι ελαφρύ.

Όλα τα φαγητά ήρθαν πολύ γρήγορα και όλα μαζί, όπως συνέβη και στο φίλο Marios Challes, με αποτέλεσμα να ξεκινήσουμε τη σαλάτα μας και τα ορεκτικά μας και μέχρι να τα φάμε, καθότι το ταλαγάνι, οι πατάτες και τα αυγά δεν τρώγονται κρύα, τα σουβλάκια και τη μερίδα που έτσι κι αλλιώς ήρθαν χλιαρά, τελικώς τα φάγαμε παγωμένα.

Καθ΄όλη τη διάρκεια του φαγητού, αμέτρητοι σερβιτόροι πηγαινοέρχονταν σαν μέλισσες ανάμεσα στα τραπέζια, με απίστευτη και αδικαιολόγητη νευρικότητα και αμηχανία, λες και έκαναν αγώνα δρόμου μέσα στη σάλα, ποιός θα διανύσει τα περισσότερα χιλιόμετρα, κοιτώντας τί τρως, πώς τρως, αν έφαγες την τελευταία σου μπουκιά για να μαζέψουν αμέσως το πιάτο μήπως τυχόν και σε ενοχλεί, ειλικρινά δεν ξέρω τί δοκιμαστικά περνάνε οι δύσμοιροι για να πάρουν τη δουλειά, όμως αυτό δεν λέγεται εξυπηρέτηση του πελάτη αλλά δουλοπρέπεια. Νιώσαμε σαν να ήμασταν σε εστιατόριο ξενοδοχείου που για να φας πρέπει να χεις πάνω από το κεφάλι σου κάποιον να σε παρακολουθεί.

Το στυλάκι συνολικά, το πώς είναι φτιαγμένο το μενού, το περιτύλιγμα, οι πάρα πολύ τσιμπημένες για το προσφερόμενο είδος τιμές ( τυλιχτό κεμπάπ 2,60 ; έλεος!!! ) μου κάνουν σε απροκάλυπτη αντιγραφή άλλου νεομοντέρνου σουβλατζίδικου στη Δροσιά, για το οποίο έχω γράψει παλαιότερα στις πρώτες μου κριτικές και μάλλον φιλοδοξεί να καλύψει αυτή την πελατεία που δεν θέλει να ταξιδέψει ως τη Δροσιά, αλλά να έρθει κάπου κοντύτερα για τέτοιου είδους φαγητό.

Υπήρξε κέρασμα στο τέλος γενναία μερίδα λουκουμάδες με μέλι/κανέλα, πολύ καλή κίνηση και εκτιμητέα, ο λογαριασμός με απόδειξη στα 43 ευρώ, ένα λάθος στα ρέστα για το οποίο συμφωνήσαμε να μη κάνουμε θέμα και όλοι οι σερβιτόροι, μετρ κτλ σε σχηματισμό αψίδας του θριάμβου για να μας ξεπροβοδίσουν και να μας καληνυχτίσουν, κλείνουν αυτή την κριτική χωρίς να σώσουν την παρτίδα.

Δεν νομίζω ότι θα ξαναπάω, γιατί αυτά που έφαγα εδώ, τα έχω φάει αλλού πολύ καλύτερα και πιο οικονομικά, με πιο ανθρώπινο και χαλαρό σέρβις και σε λιγότερο δήθεν περιβάλλον. Δεν αντέχω να ξανανιώσω άβολα, πιεσμένα, αμήχανα και σφιγμένα την ώρα του φαγητού.

Σουβλάκι & Σχάρα - Ν. Ερυθραία, Αθήνα

Άλλο ένα νεο-σουβλατζίδικο, στα πλαίσια της τελευταίας τάσης σουβλάκι-τυρόπιτα, που έχει αποτέλεσμα να έχουν φυτρώσει δεκάδες ψητοπωλεία και φούρνοι ανά την Αθήνα. Ο χώρος είναι πολύ μεγάλος, αλλά χωρισμένος σε τμήματα, οπότε δεν φαίνεται όσο αχανής είναι.

Πάντως αμφιβάλλω αν ένα τόσο μεγάλο μαγαζί μπορεί ποτέ να γεμίσει. Το θετικό πάντως είναι ότι η διαρρύθμιση των τραπεζιών είναι άνετη. Πέραν αυτού, κυριαρχεί το λευκό, χωρίς κάτι ιδιαίτερο, στο στυλ της νεοταβέρνας.

Στο φαγητό: σουβλάκια και παρελκόμενα, προσεγμένα. Όλα τα πιάτα που δοκίμασα ήταν σε καλό επίπεδο για την κατηγορία του μαγαζιού, ήρθαν δε όλα πολύ γρήγορα - ίσως υπερβολικά γρήγορα για τα γούστα μου.

Σαλάτα με ψητά λαχανικά και γιαούρτι πολύ καλή, τηγανητές πατάτες με τριμμένο τυρί φρεσκοτηγανισμένες και όχι προκάτ, κεμπάμπ νόστιμο και ελαφρύ (με περισσότερο μοσχαρίσιο κιμά παρά αρνίσιο), γύρος κοτόπουλο καλός, αλλά έχω φάει και καλύτερους - τον ήθελα λίγο πιο ζουμερό, ωραίες οι πίτες του, αλάδωτες. Στο τέλος κερνούν ωραίους λουκουμάδες.

Το σέρβις είναι ΟΚ, όπως και οι τιμές. Δεν είναι κακή λύση για ένα μεσημεριανό τσίμπημα και οι πρώτες ύλες του είναι σε καλό επίπεδο για σουβλατζίδικο.

Σουβλάκι & Σχάρα - Ν. Ερυθραία, Αθήνα

Από τότε πού θυμάμαι τον εαυτό μου, θυμάμαι και μία υπερβολική ταχύτητα σε όλα. Άγχος στήν δουλειά, άγχος στις μετακινήσεις, άγχος για τήν επιβίωση. Και ένα ρολόι να τρέχει με ταχύτητες ασύμβατες με τούς ανθρώπινους ρυθμούς. Μπορεί να μένω στα βόρεια προάστια, αλλά δυστυχώς δεν ανήκω σε εκείνους πού έχουν λυμένο το οικονομικό πρόβλημα κι αυτή είναι μία κατάσταση που χειροτέρεψε τα τελευταία χρόνια.

Μέσα σ' αυτήν τήν κάπως μελαγχολική κατάσταση, όλοι μας προσπαθούμε να βρούμε μικρές οάσεις και διαλείμματα από μία καθημερινότητα πιεστική και οπωσδήποτε το φαγητό κατά μόνας, αλλά κυρίως με παρέα, είναι μία διαφυγή, μία χαλάρωση. Παρόλα τα προβλήματα, ποτέ δεν έκρινα ένα εστιατόριο μόνο από τίς τιμές του - ήμουν έτοιμος να πληρώσω ένα λογικό "καπέλο" προκειμένου να ξεφύγω δυο ώρες, να απολαύσω χαλαρά ένα νόστιμο πιάτο ή ένα ποτήρι κρασί. Ακόμη περισσότερο, είμαι έτοιμος να συμβιβαστώ με ένα μέτριο φαγητό, μια αστοχία στο service, μια ταλαιπωρία στήν ανεύρεση τραπεζιού.

Ένα πράγμα δεν αντέχω: Να βιώνω πίεση και "υπερβολική ταχύτητα" τήν ώρα ακριβώς πού προσπαθώ να απομακρυνθώ από όλα αυτά, τήν ώρα πού αναζητώ τούς ανθρώπινους, φυσιολογικούς ρυθμούς μου.

Γιατί τα γράφω όλα αυτά; Το Peppers ως κάτοικος τής περιοχής το έβλεπα συχνά, αλλά καθώς έχω μεγαλώσει στήν γενιά πού αγάπησε τα κουτούκια και τήν παλιά κλασική ταβέρνα, (με τα θετικά και αρνητικά της), δεν σκέφτηκα ποτέ να δοκιμάσω τα κρεατικά του. Πριν από μία εβδομάδα περίπου "παρασύρθηκα" εκεί από δύο φίλους, μαζί με τα δύο παιδιά τους. Όσο μπορώ πιο σύντομα οι πρώτες εντυπώσεις, με τήν επιφύλαξη βέβαια ότι μία φορά δεν είναι πάντα αρκετή για οριστική και δίκαιη κρίση.

Ο χώρος: Αχανής. Κάθε φορά πού περνούσα από τήν Χαριλάου Τρικούπη, δεν μπορούσα να υποψιαστώ ότι στήν πίσω μεριά υπάρχει ένα μικρό γήπεδο, το οποίο τήν ημέρα πού πήγαμε ήταν και σχεδόν γεμάτο. Οφείλω πάντως να ομολογήσω ότι αν και συνήθως οι τεράστιοι χώροι είναι απρόσωποι και ψυχροί, ο συγκεκριμένος δεν δημιουργούσε παρόμοια αίσθηση. Τα τραπέζια τοποθετημένα σε "απόσταση ασφαλείας", οι καρέκλες αρκετά άνετες.

Το φαγητό: Πήραμε ένα γιαουρτλού κεμπάπ, αρκετές τηγανητές πατάτες με τυρί λόγω παιδιών, μπιφτέκι, καλαμάκια κοτόπουλο, σαλάτες ceasar, μπύρες, ένα κιλό κρασί, δεν πλήρωσα εγώ, αλλά νομίζω ότι ο λογαριασμός ήταν γύρω στα 40 και κάτι. Λίγο πάνω, λίγο κάτω από τόν μέσο όρο, αλλά τίποτε τραγικό. Νερό εμφιαλωμένο χωρίς δυνατότητα επιλογής. Όλα τα πιάτα ικανοποιητικά, από εκείνα πού δεν σε προσβάλλουν, αλλά ούτε και σε απογειώνουν, μία εξαίρεση θα κάνω για το κεμπάμπ πού ήταν πράγματι ιδιαίτερα νόστιμο. Να προσθέσω επίσης ότι τα πιάτα θα μπορούσαν να είναι εμπλουτισμένα με περισσότερα "υλικά τού φτωχού", όπως κρεμμύδι, ντομάτα, πιπεριές ή και δυο τρείς μικρές πιτούλες. Βέβαια αυτό είναι ένα κοινό πρόβλημα στις λεγόμενες νεοταβέρνες: Το πιάτο δεν έχει τίποτε το εμφανώς αρνητικό, αλλά η ποσότητά του είναι μετρημένη, θαρρείς σε ειδικό μετρητή.

Μικρή παρατήρηση: Οι πατάτες, (νόστιμες, τραγανές) θα μπορούσαν να ήταν πιο ζεστές, αλλά εάν δείτε τήν διαδρομή πού πρέπει να διανύσει ο σερβιτόρος για να φτάσει από κουζίνα σε τραπέζια θα καταλάβετε γιατί συνήθως σερβίρονται χλιαρές. Στο τέλος κέρασμα λουκουμάδες, ικανοποιητικοί σε ποσότητα και γεύση, σε μάς ήρθαν ελαφρώς παραψημένοι, αλλά υποθέτω ότι αυτό ήταν τυχαίο..

Εξυπηρέτηση: Όλα τα υπόλοιπα λοιπόν καλά ή ανεκτά, ο χώρος και η κουζίνα δείχνουν πολύ καθαρά και τα πιάτα αξιοπρεπή έως πολύ καλά. Το μεγάλο πρόβλημα για μένα αρχίζει και τελειώνει στο θέμα τού service. Ο πρώτος σερβιτόρος ήρθε για παραγγελία τήν ώρα πού είχα τελειώσει τήν δεύτερη γραμμή τού καταλόγου. Ο επόμενος στήν τέταρτη γραμμή και ο τρίτος αμέσως μετά (στήν ταχύτητα ανάγνωσης είμαι πάνω από τόν μέσο όρο). Ένοιωσα τέτοιο άγχος πού αναγκάστηκα να αντιδράσω με κάποια ένταση - κάτι πού σιχαίνομαι καθώς ξέρω καλά ότι τα παιδιά εκτελούν εντολές. Δυστυχώς όμως δεν ήταν μόνο αυτό, ένας από αυτούς ήταν τόσο ανέκφραστος πού πλησίαζε σε ρομπότ, η δεύτερη έδειχνε εμφανώς τήν ενόχλησή της πού δεν είχαμε διαβάσει τον κατάλογο από το σπίτι και ο τρίτος μάς γύρισε τήν πλάτη εκνευρισμένος πού δεν μπορούσαμε να διαβάσουμε ταχύτερα το menu.

Αν έφαγα καλά; Ναι, δεν έχω κάποιο τραγικό παράπονο. Αν πέρασα καλά; Όχι. Καλό φαγητό πια μπορώ να βρώ τόσο στήν γειτονιά μου, όσο και σε άλλες γωνιές τής Αθήνας.

Εκείνο πού δεν μπορώ πια να βρώ εύκολα είναι ένα αυθόρμητο χαμόγελο, τήν αίσθηση ότι μπορώ να κάτσω σε μια γωνιά χωρίς να έχω άγχος για το εάν ζημιώνεται ο ιδιοκτήτης, τήν αίσθηση ότι το στομάχι μου δεν είναι ο αριθμός τάδε στήν ταμειακή μηχανή μιας μαζικής αλυσίδας. Ξέρω ότι ζητώ πολλά και ότι οι εποχές αλλάζουν..

Όμως όσο μεγαλώνω και η υπερβολική ταχύτητα συνεχίζει να "σημαδεύει" τήν καθημερινότητά μου, αλλάζουν σιγά σιγά και τα κριτήριά μου: Τώρα πιά είμαι έτοιμος να συμβιβαστώ με έναν τσίρο, μία σαλάτα και μία μπύρα - αρκεί όλα αυτά να μού τα σερβίρει ένα πρόσωπο με χαμόγελο, χωρίς γκριμάτσες, νεύρα και άγχος και όλα τα υπόλοιπα που περισσεύουν πια σ΄αυτήν τήν πόλη...

Σουβλάκι & Σχάρα - Ν. Ερυθραία, Αθήνα

Το συγκεκριμένο μαγαζί το έχουμε επισκεφτεί οικογενειακός του τελευταίους μήνες αρκετές φορές κατά τις μεσημεριανές ώρες. Για όσους κινούνται στα Βόρεια Προάστια, πρακτικά είναι μια πολύ καλή επιλογή. Και να παρκάρεις βρίσκεις και τραπέζι βρίσκεις άνετα, λόγω του χώρου.

Κατ' αρχάς ο χώρος αν μη τι άλλο είναι εντυπωσιακός. Από τα νέα - μοντέρνα ψητοπωλεία ξεχωρίζει, όχι μόνο για τον όγκο του άλλα και την νέο-ρετρό αισθητική του. Απαλοί τόνοι του μπεζ σε συνδυασμό με ξύλινα στοιχεία ξεκουράζουν το μάτι. Προσωπικά είναι από τα ελάχιστα μαγαζιά τέτοιου τύπου που θέλεις να κάτσεις και λίγο ακόμα αφού έχεις φάει. Πραγματικά πολύ ωραίο περιβάλλον.

Η εξυπηρέτηση καλή, γρήγορη, ευγενική άλλα αδιάφορη. Εδώ να σημειώσω κάτι γενικότερα με το τι εννοώ αδιάφορη. Το 95% των μαγαζιών εστίασης είναι ανειδίκευτο. Έτσι λοιπόν συνήθως συναντάμε νεαρά παιδιά που τις περισσότερες φορές προσπαθώντας να καλύψουν την απειρία τους είναι ευγενικά μεν αλλά άχαρα, έχουν ταχύτητα αλλά είναι άγαρμπα. Γι' αυτό και το καλό σέρβις είναι δύσκολο την σημερινή εποχή.

Για το συγκεκριμένο μαγαζί πάντως, σε σύγκριση με άλλα του είδους - γενικότερα της εστίασης- είναι πολύ καλύτερα.

Στα βασικά τώρα, όπου τα βασικά είναι τι τρως, πώς το τρως και ποια γεύση σου αφήνει γενικότερα. Όλα πάνω απ' το καλά έως και πολύ καλά.

Από τα πρώτα, την παράσταση κλέβουν τα κολοκυθάκια σε stiks με το πολύ καλό home made τζατζίκι. Επίσης και η μελιτζανοσαλάτα home made. Η Caesar’s του αρκετά καλή. Πατάτες και αυτές σπιτικές και καλό τηγανισμένες.

Χοιρινό καλαμάκι πολύ πάνω από τον μέσο όρο. Κεμπάπ αναπάντεχα πολύ καλό όπως και το γιαουρτλού. Ο γύρος του σε μερίδα καταπληκτικός. Εδώ να δώσω ένα μικρό tip. Ζητήστε τον ξερό ψημένο και ψιλοκομμένο! Άλλο πράγμα!

Όλα τα παραπάνω έχουν καταναλωθεί από όλα τα μέλη της οικογένειας και σε τυλιχτά και ήταν εξίσου νόστιμα. Το μόνο που δεν με ικανοποίησε ήταν το σουτζούκι σε stick.

Πολύ θετικό επίσης το συνοδευτικό πιτάκι έρχεται ψιλοκομμένο και λίγο ξερό ψημένο, με το αλατάκι του και την ρίγανη. Αρνητικό το ότι δεν υπάρχει ψωμί. Μέγα λάθος από την στιγμή που υπάρχουν στον κατάλογο κάποια πιάτα με αυγά τηγανιτά.
"Κερασάκι στην τούρτα" οι χορταστικοί λουκουμάδες που έρχονται στο τέλος ως κέρασμα!

Τέλος οι τιμές του είναι λίγο τσιμπημένες σε σύγκριση με άλλα ψητοπωλεία, άλλα ικανοποιητικές σε συνάρτηση ποιότητας φαγητού+χώρου.

Σουβλάκι & Σχάρα - Ν. Ερυθραία, Αθήνα

Γυρνώντας απο βόλτα σταματήσαμε στο ένα λόγω μαγαζί για φαγητο. Ο χώρος πολυ περιποιημένος και καθαρός. Επειδή είχαμε και παιδί πήγαμε στο μέρος των μη καπνίζωντων.

Φαγητο γευστικότατο, πήραμε τυλιχτο κεμπαμπ, γύρο κοτόπουλο, τηγανιτες πατάτες, και σαλάτα σπανάκι-ρόκα-Μανουρι, με ψητά μανιτάρια και σως βαλσαμικο μέλι.

Πληρώσαμε 21 ευρώ, μας άρεσε και θα ξαναπαμε