Fish & Chips. Μπακαλιάρος, μαρίδα, σαρδέλες, χόρτα, φάβα, σκορδαλιά και παρόμοιοι μεζέδες.

09 Νοε 2018

Δεύτερη επίσκεψη σε αυτό το μεζεδοπωλείο και λογικό να δικαιούται κριτικής. Βρίσκεται σε ένα στενάκι κοντά στην Ερμού και ο χώρος του δεν είναι κάτι ιδιαίτερο. Έχει όμως ησυχία και μπορείς να καθίσεις έξω και να φας χωρίς το θόρυβο του κέντρου. Μερικά μικρά τραπέζια μέσα το ίδιο και έξω που γίνονται περισσότερα όσο περνάει η ώρα λόγω προσέλευσης κόσμου. Ξεκινήσαμε στις μία και μισή δύο-τρεις παρέες και μετά από μία ώρα υπήρχε ουρά που περίμενε. Μάλιστα υπήρχαν αρκετοί ξένοι με μικρά παιδιά το οποίο το βρήκα πολύ θετικό για το μαγαζί. Η εξυπηρέτηση από δύο νέους ήταν άψογη και πολύ φιλική. Μας εξήγησαν όπου χρειάστηκε για τα πιάτα, τα πρώτα, το νεράκι σε κανάτα και το κρασί ήρθαν γρήγορα και τα μεζεδάκια με το φαγητό σε σωστή σειρά. Το φαγητό το οποίο έχει να κάνει με θαλασσινά κυρίως το βρήκα πολύ καλό. Καλές μερίδες, τα υλικά φρέσκα και οι γεύσεις πολύ νόστιμες. Ξεχωρίσαμε το σουβλάκι τόνου το οποίο η γυναίκα μου το πήρε και τις δύο φορές. Τα δε ψητά λαχανικά ήταν πολύ ωραία. Οι τιμές φυσιολογικές, μπορώ να πω τίμιες για το φαγητό που προσφέρει. Εμείς θα ξαναπάμε!!

Eλλάς το μεγαλείο σου!!
Για να μην παρεξηγηθώ, αναφέρομαι στην άνοιξη και στον καιρό της χώρας μας (γιατί κατά τ΄άλλα.... )

Πρώτες μέρες του Μαρτίου και η μέρα μεγάλωσε, ο καιρός την παλεύει να ζεστάνει -ήλιος με δόντια- η φύση (στη συγκεκριμένη περίπτωση το κέντρο της Αθήνας) με καλεί.....

Ραντεβού με κολλητή φίλη -η οποία φροντίζει να με ξεσηκώνει, δε θέλω και πολύ- στο Μοναστηράκι για βολτούλα και ελαφρύ μεσημεριανό.

Η κολλητή μου, φίλες και φίλοι, είναι τόσο ψαγμένη που δε με καλεί απλώς σε συνάντηση- έχει ολοκληρωμένη πρόταση, τσεκαρισμένο μέρος, βγάζει το πρόγραμμα, τολμάω να φέρω αντίρρηση??? Όχι βέβαια, απλώς χαλαρώνω και το απολαμβάνω!

Φυσικά κάναμε μια ωραία βόλτα στο κέντρο (έτσι για ξεκάρφωμα-μην πάμε από τις 12:00 να φάμε και να πιούμε, έχουμε και ένα savoir vivre) και κατά τις 13:00 στρογγυλοκαθίσαμε έξω, επί της οδού Αυλητών, σε ένα μινιόν τραπεζάκι για δύο. Eκείνη την ώρα ήμασταν εμείς και ένα ζευγάρι Κινέζων(! ) οι οποίοι έχω την εντύπωση ότι ήρθαν συστημένοι αλλά και διαβασμένοι (κρίνοντας από την παραγγελία τους).

Ο χώρος δεν είναι τίποτε σπουδαίο. Μικρός μέσα, έχει 2-3 τραπεζάκια- αλλά καθαρός και τακτοποιημένος- έξω απλωμένα όλα κι όλα 5-6 τραπεζάκια, κάποια κατά μήκος του στενού πεζοδρομίου και κάποια απέναντι (ώστε να μένει ενδιάμεσος χώρος για τους περαστικούς).

Η εξυπηρέτηση άμεση και με χαμόγελο -το μαγαζί το "τρέχουν" 3-4 νεαροί κάποιοι από αυτούς είναι πιο επικοινωνιακοί, κάποιοι λιγότερο.

Ήρθε αμέσως νεράκι βρύσης, η μελέτη και η απόφαση της παραγγελίας μας πήρε ελάχιστο χρόνο μιας και η κάρτα επιλογών πιάνει μία σελίδα ενώ στην πίσω πλευρά αναγράφονται τα οινοπνεύματα.

Στον Ατλαντικό θα βρεις ότι βγάζει η θάλασσα (τυχαίο? δε νομίζω... ).
Τα ορεκτικά παίζουν από φέτα, πιπεριές ψητές, φάβα, πατάτες, χόρτα και σαλάτα χωριάτικη, συνεχίζοντας σε πιο "γερά" πιάτα όπως γαρίδες, μύδια, καλαμαράκια, σαρδέλες, τσιπούρα, λαυράκι, κλπ. -κλπ.

Εμείς σαν καλά κορίτσια που προσέχουμε τη σιλουέτα μας (να σημειωθεί ότι ακολουθούσε και βραδυνό φαγοπότι! οπότε συμπεριφερθήκαμε συντηρητικά) παραγγείλαμε μία κουτσομούρες και μία γαριδομακαρονάδα, ένα ποτηράκι τσίπουρο και μία μπύρα.

Όλα γίνονται με την παραγγελία (ακόμη και τα μακαρόνια βράζουν την ώρα που δίνεις την παραγγελία).

Ήρθαν τα οινοπνεύματα -χωρίς να έχει έρθει ένα από τα δύο πιάτα μας- με αποτέλεσμα να πίνουμε ξεροσφύρι, κάτι που δε μου αρέσει, σε αντίθεση με την κολλητή η οποία δήλωσε ότι το προτιμάει έτσι... (άβυσσος η ψυχή της γυναίκας... τι ψάχνεις να βρεις).

Ευτυχώς, σε λίγο έφθασε το πιάτο με τις κουτσομουρίτσες, μαζί με τα σερβίτσια μας -μικρά πιατάκια, όπως αρμόζει σε minion τραπεζάκι. Το πιάτο περιείχε 8-10 κουτσομουρίτσες μικρές μεν, αφρός δε. Πολύ καλό τηγάνι, τα ψαράκια στεγνά από λαδίλα, τόσο τηγανισμένα όσο πρέπει.

Μετά από λίγο μας έφεραν και τη γαριδομακαρονάδα. Με μακαρόνια και όχι λιγκουίνι (όπως σωστά παρατηρεί η evi) παρόλα αυτά ήταν πιάτο θεικής νοστιμιάς! Τα μακαρόνια αλ τέντε, λουσμένα με μία σαλτσούλα μαγεία και στεφανωμένα με 5 μεγάλες καθαρισμένες γαρίδες.

Γαρίδες μαγειρεμένες όσο πρέπει, ζουμερές, πεντανόστιμες -δεν έχω λόγια.
Ούτε λόγος για επόμενο πιάτο, σκάσαμε με αυτά τα δύο πιάτα,

Εντωμεταξύ ο Ατλαντικός γέμισε, και απέκτησε waiting list! Παρατήρησα κι άλλους Κινέζους ή κάτι τέλος πάντων σε κίτρινη φυλή (πείτε μου σας παρακαλώ πως βρήκαν αυτό το χωμένο σε στενό μαγαζί?).

Λογαριασμός στα euro 23,00 -κέρασμα καραμέλες τσάρλεστον.

Τίμιο μαγαζί, καλή ποιότητα πρώτων υλών, μεγάλες μερίδες και καλές τιμές!
Μπήκε στη λίστα την "καλή"- θα ακολουθήσει επίσκεψη και με έτερους φίλους για να δοκιμάσουμε όσο γίνεται περισσότερα πιάτα, μιας και εδώ δε χρειάζεται να κατεθέσεις ένα μηνιάτικο για να ψαροφας!

01 Νοε 2018

Απόγευμα καθημερινής στο κέντρο. Τέσσερεις πεινασμένοι κάθονται στις καρέκλες του Ατλαντικού που θυμίζουν παλιό θερινό σινεμά, ξέρετε αυτές τις μεταλλικές με το πλαστικό κορδόνι. Συμπαθητικος ο χώρος και ο κόσμος που κινείται στο στενάκι μέσα κι έξω. Ο σερβιτόρος διεκπεραιωτικός και λίγο βαριεστημένος.

Κατέφθασαν τα πρώτα πιάτα. Κουτσομούρες τηγανητές, φρέσκιες, αλλά λίγο παρατηγανισμένες. Σαρδέλες ψητές, μικρές και στεγνές. Χόρτα με 6-7 σταγόνες λάδι.

Έλεος αγαπητέ μάγειρα, λίγο έλαιο βάλτε. Γαριδάκι τραγανό, αλλά άνοστο και πατάτες τηγανητές με άσχημη γεύση από λουκουμάδες!! Τα τελευταία δύο πιάτα ήταν συμπαθητικά, φασολάκια βρασμένα al dente με σκορδαλιά και σαρδέλες σαβόρο.

Μια μπύρα και μια ρακη.

Συνολικό κόστος 60 €, λογικό με τόσα πιάτα, αλλά συνυπολογίζοντας την ποιότητα των εδεσμάτων, παίρνει κι αυτό 2 ντοματούλες.

Πιθανόν να ξαναπάω, για μια ρακή και ένα μεζεδάκι, μόνο για το σημείο και όχι για τα υπόλοιπα.