Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε τη λειτουργία του ένα νέο στέκι που συνδυάζει καλό φαγητό και διασκέδαση στον Κορυδαλλό: το μεζεδοπωλείο «Ο Μίμης και η Άννα».
Με το όνομα του καταστήματος εμπνευσμένο από το παλιό αναγνωστικό του Δημοτικού, αλλά και… τα ονόματά τους, ένα ζευγάρι νέων παιδιών, ο Δημήτρης Τζιράκης και η σύζυγός του Άννα, δημιούργησαν μια ζεστή γωνιά που θα θυμίσει σε πολλούς τις όμορφες, ανέμελες στιγμές των πρώτων τάξεων του Δημοτικού, μιας και η διακόσμηση του μεζεδοπωλείου θυμίζει έντονα σχολείο… περασμένων δεκαετιών: τραπέζια – «θρανία», μαυροπίνακας, αριθμομηχανή με μπίλιες και φυσικά η… κουδούνα, με την οποία ο Μίμης ανακαλεί στην τάξη τους θαμώνες για να καθίσουν προσοχή και ν’ απολαύσουν τους μοναδικούς μεζέδες που ετοιμάζονται με κέφι και μεράκι!

Τρετάρτη,Πέμπτη,Παρασκευή,Σάββατο 13:00-01:00(κουζίνα) Κυριακή...13:00-18:00(κουζίνα) Δευτέρα,Τρίτη ΚΛΕΙΣΤΆ. Πέμπτη-Παρασκευή-Σάββατο-Κυριακή(μεσημέρι) ΖΩΝΤΑΝΉ ΜΟΥΣΙΚΉ

Έχει ζωντανή μουσική
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

17 Απρ 2019

Το συγκεκριμένο μαγαζί το είχα επισκεφτεί και παλαιότερα στην προηγούμενη διεύθυνση! Επανέρχομαι λοιπόν με νέα επίσκεψη στον καινούργιο τους χώρο.

Βράδυ καθημερινής και δύο άτομα θέλουμε κάτι να τσιμπήσουμε να τα πούμε και να πιούμε το ποτό μας. Όταν μου προτάθηκε να το δοκιμάσουμε είπα αμέσως ναι.

Κάνω μια κράτηση μέσω e table και φτάνουμε. Το παρκάρισμα στην περιοχή έχει ένα σχετικό βαθμό δυσκολίας και πιστεύω ότι όταν ανοίξει ο σταθμός του μετρό θα χειροτερέψει!

Ο χώρος (εσωτερικά) είναι στο ίδιο ύφος με τον παλαιότερο, με πινελιές που θυμίζουν σχολείο, καθαρός και φωτεινός (μέχρι να αρχίσει η μουσική) με σαφείς αποστάσεις μεταξύ των τραπεζιων, ούτως ώστε να προστατεύεται η ιδιωτικότητα.

Όσον αφορά την εξυπηρέτηση δεν είχαμε κανένα παράπονο από τον σερβιτόρο μας. Εγιναν όμως λαθάκια (εσκεμμένα ή οχι) που στερούν τη θετική βαθμολογία.
Κατ'αρχας νερό εμφιαλωμένο που εμείς δε ζητήσαμε να αλλαχτεί. Ψωμάκι ερωτηθηκαμε και το κρατήσαμε. Τα πιάτα που πήραμε έφτασαν ταυτόχρονα όλα, γεγονός που δεν μας άρεσε, καθώς αναγκαστικά κάποια φαγώθηκαν κρυα, θα προτιμούσα να υπήρχε μια ροή (μεζεδοπωλείο είναι). Κατά τα άλλα ότι ζητήσαμε ήρθε άμεσα, στο τέλος είχαμε κερασματακι πορτοκαλόπιτα και το κρασί μας. Δεν έγινε όμως η έκπτωση που προβλεπόταν, την οποία και εγώ ξέχασα με τη συζήτηση και θυμήθηκα την επόμενη μέρα.

Στα του φαγητού δοκιμάσαμε:
- πατάτα ψητή γεμιστή με τυριά, ωραίο πιάτο καλό σαν συνοδευτικό. (τραβούσε αλκοόλ)
-κριθαρωτο μανιταριών (αντικατάσταση της τηγανιας μανιταριών που υπήρχε στο μενού) σωστά χυλωμένο, αλλα επειδή είναι πιάτο που κυκλοφορεί αρκετά, έχω δοκιμάσει και καλύτερες εκτελεσεις, έλειπε κάτι στη γεύση σε καμία περίπτωση δεν ήταν κακό.
-τηγανια κοτόπουλο με σως φέτας σε φωλιά από φύλλο κανταϊφιου, νόστιμο αρκετά σωστά ψημένο το κοτόπουλο και έδενε όμορφα με τη σάλτσα.
Ήπιαμε μισό κιλό λευκό κρασί και 200ml χύμα ούζο και τα δύο αξιοπρεπή.

Τα παραπάνω κόστισαν 17€ το άτομο, καθώς υπήρχε χρέωση και 2€ το άτομο για τη μουσική (αναγράφεται στην ηλεκτρονική κράτηση). Το συνολικό ποσό το θεωρώ λίγο υπερτιμημένο σε συνάρτηση με το μέγεθος των μερίδων.
Υπάρχει αναλυτικός ηλεκτρονικός κατάλογος που μπορείτε να ρίξετε μια ματιά.
Σε γενικές γραμμές θα εκρινα ως μέτρια εμπειρία τη συγκεκριμένη φορα. Στην ερώτηση αν θα ξαναπηγαινα δεν είμαι αρνητική, αλλά ούτε βρίσκω λόγο για άμεση επίσκεψη και αυτή ήταν ομόφωνη γνώμη!
Δυστυχώς ο ανταγωνισμός στο χώρο της εστίασης είναι μεγάλος και κάθε μαγαζί πρέπει να καταβάλει ιδιαίτερη προσπάθεια για να κερδίσει το κοινό του.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη TOMIE.

18 Οκτ 2017

Μικρό ψαγμένο ταβερνάκι-μεζεδοπωλείο στον Πειραιά.

Χώρος (3/4):

Μικρός εσωτερικός χώρος με 7-8 τραπεζάκια απλό διακόσμηση ζωγραφισμένο τοίχο με τον Μιμη και την Αννα απο βιβλίο που ειχαμε στο δημοτικό (οι παλιοί τουλάχιστον).

Γεύση (4/4):

Μικρό αλλα με καλή ποικιλία μενού με δημιουργικά πιάτα και όχι κατι το απλό που συναντάς παντού.
Μοσχαρομπίφτεκα, κοτοπουλο φιλέτο μπουτι, χοιρινες λωριδες τηγανιά με γιαουρτι, Κούκος (φωλιά με πατάτες, αυγό και κιμά), τυρολουκουμαδες, σαλατα Ντακος κτλ. Αυτά που σας ανέφερα ειναι σχεδόν το 1/4 του μενού. Ολα πολυ νοστιμα και με ωραία παρουσίαση και καλά σαν μέγεθος.

Εξυπηρέτηση (4/4):

Πολύ καλή, ευγενική εξυπηρέτηση σε ολο τον κόσμο που καταλάβαινες οτι ειναι θαμώνες. Νερό απο την βρύση, ψωμάκι περιποιημένο με κριτσινια και ενα ντιπ ντοματας επιπλέον.

Value for money (4/4):

Πολύ καλές τιμές για την ποσότητα και ποιότητα του φαγητού. Υπολογιστε 16 με 17ευρώ το ατομο για νορμαλ φαγητό και 20 με 22 ευρώ για να φας του σκασμού.

Συμπέρασμα:

Μια πολύ αξιόλογη προσπάθεια σε εναν μικρό χώρο που ξεχειλίζει από μεράκι και αγαπη για αυτό που κάνει. Χαρά ολων μας να στηρίζουμε (νομίζω) τιμιες προσπάθειες.

07 Δεκ 2017

Χτεσινή επίσκεψη με οικογενειακό πρόσωπο. Για να το βρούμε χρειάστηκε να ρωτήσουμε κανα δυό ανθρώπους. Το μαγαζί είναι χωμένο σ'ένα στενάκι στη Νίκαια. Εξωτερικά μια παλιά μονοκατοικία και εσωτερικά 10 τραπέζια όλα κι όλα. Η υποδοχή θερμή από το νεαρό ιδιοκτήτη. Καλοσώρισμα με μαύρο ψωμί, κριτσίνια και πελτέ ντομάτας. Ημίγλυκο κόκκινο κρασάκι των 2/4 πολύ καλό. Νερό κανάτας. Η παραγγελία μας:1 σαλάτα του αγρού με παστράμι, φωλιά παρμεζάνας, ανάμεικτα λαχανικά, μέλι ιδιαίτερη την καταφχαριστηθήκαμε,1 τηγανιά του μερακλή με λουκάνικο, σουτζούκι ολίγον καυτερό, τομάτα και καραμελωμένα κρεμύδια ποίημα γεύσης,1 με γιαούρτη χοιρινό με πάπρικα και γιαούρτι σε σάλτσα για παπάρα εξίσου καλό, τρεις κι ο κούκος, ανάμεικτος κιμάς με ροδέλες πατάτας, αυγό και φέτα κλασσική γεύση με τη φέτα και το αυγό να υπερτερεί.

Για συμπλήρωμα πήραμε παστουρμαδόπιτα που την ετοίμασε κατόπιν παραγγελίας μου. Πολύ καλή κι αυτή με τη σωστή δοσολογία υλικών. Κέρασμα κρέμα μαστίχα και λογαριασμός με απόδειξη στα 24.80ε με την έκπτωση του e-table. Στο τέλος ο ευγενής ιδιοκτήτης μας έπιασε και κουβέντα για το μαγαζί του καθώς ότι έχει και live μουσική από Πέμπτη ως Κυριακή.

29 Νοε 2017

Το έχω επισκεφθεί πέντε με έξι φορές με διαφορετικές παρέες και κάθε φορά φεύγουμε το ίδιο ικανοποιημένοι.

Πήγαμε δυο άτομα μεσημέρι Παρασκευής, δεν είχε κόσμο και αισθανθήκαμε σαν στο σπίτι μας.

Είναι ένα μαγαζί στην Κοκκινιά, σε μία από τις καλύτερες και ιστορικότερες συνοικίες του Πειραιά.

Ο χώρος μικρός, αλλά πολύ ζεστός, καθαρός και λειτουργικός, με εννέα συνολικά τραπέζια, σχολικό πίνακα, σχολικό χάρτη στον τοίχο, θυμίζει έντονα σχολική αίθουσα που μας άρεσε.
Ωραία μουσική στην σωστή ένταση.

Εξυπηρέτηση άριστη από τον ίδιο τον Μίμη, εξαιρετικός οικοδεσπότης και γνώστης του αντικειμένου.

Ότι δοκιμάσαμε ήταν εξαιρετικό, όλα καλομαγειρεμένα, φρέσκα, ποσοτικά δε ικανοποιητικά, αναφέρω τα παρακάτω που γευτήκαμε.

Καλωσόρισμα με ωραία φρέσκα ψωμάκια, κριτσινάκια και πελτές σάλτσας.
Νερό με μπουκάλι από την βρύση.

Ψητά λαχανικά σχάρας, με ρόκα, σπανάκι, γραβιέρα και βαλσάμικο.

Ταλαγάνι σχάρας με μαρμελάδα από φραγκόσυκο.

Γεώμηλα στο τηγάνι, κοινώς πατάτες τηγανητές. (χειροποίητες)

Κεμπαπάκια Θεσσαλονίκης, δέκα μικρά μπιφτεκάκια, με πίτα ξεροψημένη αλάδωτη, κομματάκια τομάτας με κρεμμυδάκια και μια σως.

Συκώτι στα κάρβουνα, με ξεροψημένη πίτα, πατάτες τηγανητές χειροποίητες και πράσινη σαλάτα.

Λευκό χύμα κρασάκι με ωραία επίγευση.

Για φινάλε μας κέρασαν από μια κρέμα μπισκότου με μους σοκολάτα με στέβια, υπέροχα γλυκά, δια χειρός Μίμη.

Συμπερασματικά ο Μίμης είναι ένας φέρελπις, ανερχόμενος και ψαγμένος μάγειρας.

Κόστος για όλα αυτά 37,90 € και με την έκπτωση, λόγω ηλεκτρονικής κράτησης 22,74 €.

Το parking, σχετικά εύκολο στους γύρω δρόμους.

Φυσικά θα ξαναπάω!!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη LITODIAITOS.