Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε τη λειτουργία του ένα νέο στέκι που συνδυάζει καλό φαγητό και διασκέδαση στον Πειραιά: το μεζεδοπωλείο «Ο Μίμης και η Άννα».
Με το όνομα του καταστήματος εμπνευσμένο από το παλιό αναγνωστικό του Δημοτικού, αλλά και… τα ονόματά τους, ένα ζευγάρι νέων παιδιών, ο Δημήτρης Τζιράκης και η σύζυγός του Άννα, δημιούργησαν μια ζεστή γωνιά που θα θυμίσει σε πολλούς τις όμορφες, ανέμελες στιγμές των πρώτων τάξεων του Δημοτικού, μιας και η διακόσμηση του μεζεδοπωλείου θυμίζει έντονα σχολείο… περασμένων δεκαετιών: τραπέζια – «θρανία», μαυροπίνακας, αριθμομηχανή με μπίλιες και φυσικά η… κουδούνα, με την οποία ο Μίμης ανακαλεί στην τάξη τους θαμώνες για να καθίσουν προσοχή και ν’ απολαύσουν τους μοναδικούς μεζέδες που ετοιμάζονται με κέφι και μεράκι!

Τρίτη,Τετάρτη,Πέμπτη,Παρασκευή,Σάββατο 13:00-01:00(κουζίνα) Κυριακή...13:00-18:00(κουζίνα) Δευτέρα ΚΛΕΙΣΤΆ. Πέμπτη-Παρασκευή-Σάββατο-Κυριακή(μεσημέρι) ΖΩΝΤΑΝΉ ΜΟΥΣΙΚΉ

Έχει ζωντανή μουσική
Παροχές για ΑμεΑ
Φιλικό προς χορτοφάγους
Δέχεται πιστωτική κάρτα
Take away
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

18 Οκτ 2017

Μικρό ψαγμένο ταβερνάκι-μεζεδοπωλείο στον Πειραιά.

Χώρος (3/4):

Μικρός εσωτερικός χώρος με 7-8 τραπεζάκια απλό διακόσμηση ζωγραφισμένο τοίχο με τον Μιμη και την Αννα απο βιβλίο που ειχαμε στο δημοτικό (οι παλιοί τουλάχιστον).

Γεύση (4/4):

Μικρό αλλα με καλή ποικιλία μενού με δημιουργικά πιάτα και όχι κατι το απλό που συναντάς παντού.
Μοσχαρομπίφτεκα, κοτοπουλο φιλέτο μπουτι, χοιρινες λωριδες τηγανιά με γιαουρτι, Κούκος (φωλιά με πατάτες, αυγό και κιμά), τυρολουκουμαδες, σαλατα Ντακος κτλ. Αυτά που σας ανέφερα ειναι σχεδόν το 1/4 του μενού. Ολα πολυ νοστιμα και με ωραία παρουσίαση και καλά σαν μέγεθος.

Εξυπηρέτηση (4/4):

Πολύ καλή, ευγενική εξυπηρέτηση σε ολο τον κόσμο που καταλάβαινες οτι ειναι θαμώνες. Νερό απο την βρύση, ψωμάκι περιποιημένο με κριτσινια και ενα ντιπ ντοματας επιπλέον.

Value for money (4/4):

Πολύ καλές τιμές για την ποσότητα και ποιότητα του φαγητού. Υπολογιστε 16 με 17ευρώ το ατομο για νορμαλ φαγητό και 20 με 22 ευρώ για να φας του σκασμού.

Συμπέρασμα:

Μια πολύ αξιόλογη προσπάθεια σε εναν μικρό χώρο που ξεχειλίζει από μεράκι και αγαπη για αυτό που κάνει. Χαρά ολων μας να στηρίζουμε (νομίζω) τιμιες προσπάθειες.

07 Δεκ 2017

Χτεσινή επίσκεψη με οικογενειακό πρόσωπο. Για να το βρούμε χρειάστηκε να ρωτήσουμε κανα δυό ανθρώπους. Το μαγαζί είναι χωμένο σ'ένα στενάκι στη Νίκαια. Εξωτερικά μια παλιά μονοκατοικία και εσωτερικά 10 τραπέζια όλα κι όλα. Η υποδοχή θερμή από το νεαρό ιδιοκτήτη. Καλοσώρισμα με μαύρο ψωμί, κριτσίνια και πελτέ ντομάτας. Ημίγλυκο κόκκινο κρασάκι των 2/4 πολύ καλό. Νερό κανάτας. Η παραγγελία μας:1 σαλάτα του αγρού με παστράμι, φωλιά παρμεζάνας, ανάμεικτα λαχανικά, μέλι ιδιαίτερη την καταφχαριστηθήκαμε,1 τηγανιά του μερακλή με λουκάνικο, σουτζούκι ολίγον καυτερό, τομάτα και καραμελωμένα κρεμύδια ποίημα γεύσης,1 με γιαούρτη χοιρινό με πάπρικα και γιαούρτι σε σάλτσα για παπάρα εξίσου καλό, τρεις κι ο κούκος, ανάμεικτος κιμάς με ροδέλες πατάτας, αυγό και φέτα κλασσική γεύση με τη φέτα και το αυγό να υπερτερεί.

Για συμπλήρωμα πήραμε παστουρμαδόπιτα που την ετοίμασε κατόπιν παραγγελίας μου. Πολύ καλή κι αυτή με τη σωστή δοσολογία υλικών. Κέρασμα κρέμα μαστίχα και λογαριασμός με απόδειξη στα 24.80ε με την έκπτωση του e-table. Στο τέλος ο ευγενής ιδιοκτήτης μας έπιασε και κουβέντα για το μαγαζί του καθώς ότι έχει και live μουσική από Πέμπτη ως Κυριακή.

29 Νοε 2017

Το έχω επισκεφθεί πέντε με έξι φορές με διαφορετικές παρέες και κάθε φορά φεύγουμε το ίδιο ικανοποιημένοι.

Πήγαμε δυο άτομα μεσημέρι Παρασκευής, δεν είχε κόσμο και αισθανθήκαμε σαν στο σπίτι μας.

Είναι ένα μαγαζί στην Κοκκινιά, σε μία από τις καλύτερες και ιστορικότερες συνοικίες του Πειραιά.

Ο χώρος μικρός, αλλά πολύ ζεστός, καθαρός και λειτουργικός, με εννέα συνολικά τραπέζια, σχολικό πίνακα, σχολικό χάρτη στον τοίχο, θυμίζει έντονα σχολική αίθουσα που μας άρεσε.
Ωραία μουσική στην σωστή ένταση.

Εξυπηρέτηση άριστη από τον ίδιο τον Μίμη, εξαιρετικός οικοδεσπότης και γνώστης του αντικειμένου.

Ότι δοκιμάσαμε ήταν εξαιρετικό, όλα καλομαγειρεμένα, φρέσκα, ποσοτικά δε ικανοποιητικά, αναφέρω τα παρακάτω που γευτήκαμε.

Καλωσόρισμα με ωραία φρέσκα ψωμάκια, κριτσινάκια και πελτές σάλτσας.
Νερό με μπουκάλι από την βρύση.

Ψητά λαχανικά σχάρας, με ρόκα, σπανάκι, γραβιέρα και βαλσάμικο.

Ταλαγάνι σχάρας με μαρμελάδα από φραγκόσυκο.

Γεώμηλα στο τηγάνι, κοινώς πατάτες τηγανητές. (χειροποίητες)

Κεμπαπάκια Θεσσαλονίκης, δέκα μικρά μπιφτεκάκια, με πίτα ξεροψημένη αλάδωτη, κομματάκια τομάτας με κρεμμυδάκια και μια σως.

Συκώτι στα κάρβουνα, με ξεροψημένη πίτα, πατάτες τηγανητές χειροποίητες και πράσινη σαλάτα.

Λευκό χύμα κρασάκι με ωραία επίγευση.

Για φινάλε μας κέρασαν από μια κρέμα μπισκότου με μους σοκολάτα με στέβια, υπέροχα γλυκά, δια χειρός Μίμη.

Συμπερασματικά ο Μίμης είναι ένας φέρελπις, ανερχόμενος και ψαγμένος μάγειρας.

Κόστος για όλα αυτά 37,90 € και με την έκπτωση, λόγω ηλεκτρονικής κράτησης 22,74 €.

Το parking, σχετικά εύκολο στους γύρω δρόμους.

Φυσικά θα ξαναπάω!!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη LITODIAITOS.

31 Δεκ 2016

Φιλοι μου καλή χρονιά να εχουμε!! Πρώτη κριτική για φέτος με ένα μαγαζάκι στη Νίκαια που αξίζει... Και ευελπιστώ να έχει μέλλον!
Για τους πιο παλιούς ο Μίμης και η Άννα έχει πολλους συσχετισμούς με το ταβερνάκι της Ευης(το οποίο έκλεισε), είναι στην ίδια περιοχή, δύσκολο να το δεις αν δεν το ξέρεις, με ωραίο φαγητό καλη εξυπηρέτηση και μάλλον το gps απαραίτητο.
Πάμε να τα δούμε αναλυτικά! Είναι βραδάκι καθημερινής είμαστε δυο άτομα και ψάχνουμε κάτι κοντά να τσιμπησουμε, από το σημείο περνάω πολύ συχνά οπότε το είχα κατά νου. Έξω έχει αρκετό κρύο και το χειρότερο μου είναι να τρώω με μπουφάν οπότε η μοναδική μου "απαίτηση" είναι η ζεστή ατμόσφαιρα.
Η πρώτη εικόνα απέξω παραπέμπει σε ένα παλιό ισόγειο σπίτι, από αυτά που υπάρχουν γύρω γύρω στην περιοχή, επαρκώς όμως φωτισμένο και με μία ταμπέλα δίνει το στίγμα του.
Μπαίνοντας μέσα είδαμε έναν μικρό χώρο με 10 τραπέζια περίπου και έναν μικρό χώρο για μουσικούς. Το όλο κονσεπτ θυμίζει σχολείο μιας άλλης εποχής. Η θέρμανση στα επιθυμητά επίπεδα. Στο τραπέζι σουπλα-καταλογος και ξεκινάμε την μελέτη.
Ταυτόχρονα ο ευγενεστατος νεαρός που μας εξυπηρέτησε μας έφερε πιάτα και μαχαιροπηρουνα. Στον τομέα της εξυπηρέτησης όλα ήταν άψογα σωστοι χρόνοι, χαμόγελο, κερασματακι στο τελος και ένας ιδιοκτήτης που βγήκε και ενδιαφέρθηκε ειλικρινά για τη γνώμη μας για τα πιάτα και πως μάθαμε για το μαγαζί του.
Ο κατάλογος έχει αρκετά πιατακια, αυτα που θα χαρακτηρίζαμε μεζεδάκια αλλά λίγο πειραγμενα. Εμείς δοκιμασαμε:
-2 τεμ. κολοκυθοκεφτεδες(1€ έκαστος) νόστιμοι ψημένοι καλά.
-2 τεμ τυροκοκροκετες(1€ επίσης) νοστιμότατοι, πολύ θετικό ότι δίνει τη δυνατότητα να επιλέξεις των αριθμών των τεμαχίων, καθώς έτσι μπορούν μικρες παρέες να δοκιμάσουν περισσότερα.
-1 τυροκαυτερη, καλη η υφή της αλλά θα ήθελα περισσότερη ένταση.
-1 πατάτες με αυγά και σάλτσα κιμά (6.90 €) ζουμερο γευστικό χωρίς περιττά λάδια.
-1 χοιρινες μπουκιες με σάλτσα γιαουρτιού και καπνιστή πάπρικα (6.90€) το μόνο πιάτο που δεν ταίριαξε στις γεύσεις μου, παραπάνω οξύτητα από αυτό που θα ήθελα, προφανώς λόγω γιαούρτιου στην παρέα μου άρεσε πολύ.
Γενικά πάντως οι γεύσεις ήταν ισορροπημενες, τα πιάτα είχαν φαντασία και ήταν όμορφα σερβιρισμενα.
Ο λογαριασμός μόλις που πλησίασε τα 25€, εμείς χορτάσαμε αλλά μία πιο φαγανη παρέα πιθανόν να ήθελε ένα πιάτο ακόμη. Ακόμη και έτσι όμως αντιλαμβάνεστε ότι οι τιμές τους είναι αρκετά καλές, βέβαια μιλάμε για ένα συνοικιακό ταβερνάκι στην Νίκαια.
Εν γένει εμείς ικανοποιηθηκαμε αρκετά και θα επιστρέψουμε γιατι ο κατάλογος έχει μεγάλο ενδιαφέρον, ειδικά μία σαλάτα σε φωλιά παρμεζάνας την έβαλα ήδη στο μάτι, όταν περνούσε από δίπλα μου...
Οσοι κινείστε λοιπόν στις περιοχές εκεί γύρω δώστε του μία ευκαιρία, αποτελεί μία πολύ αξιόλογη προσπάθεια! Δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι τρίτη βράδυ και είχε 4-5 παρέες.
Το παρκάρισμα δε θα αποτελέσει πρόβλημα, το gps όμως μάλλον είναι απαραίτητο.

Σαν βγεις στον πηγεμό για την Παλαιά Κοκκινιά... θα χρειαστει να ταλαιπωρηθείς λίγο παραπάνω για να το βρείς. Η μεριά του είναι λίγο μπερδευτική. Όταν πρωτα ο Θεός το βρεις, θα το ευχαριστηθείς και θα ξαναρθεις.

Για να το σοβαρέψουμε, αν εξαιρέσει κανείς τη λίγο δυσκολη πρόσβαση και το σχετικά μικρό χώρο, το εστιατόριο είναι πολύ καλό. Πολύ εμπνευσμένα πιάτα από το σεφ ιδιοκτήτη με βάση παραδοσιακές ελληνικές γεύσεις και έντονη δόση δημιουργικότητας. Ο κατάλογος σχετικά μικρός, εγώ τουλάχιστον το εκτιμώ να βλέπω κάπου να σερβίρονται λίγα πιάτα και καλά παρά πολλά και μέτρια. Την παράσταση έκλεψε η σαλάτα τύπου φωλιά, που συνδύαζε ελληνικές παραδοσιακές γεύσεις με μια ελαφριά δόση μεξικάνικης κουζίνας καθόσον η βάση της ήταν τύπου τορτίγια. Πέρα από τα πιάτα, εξίσου εμπνευσμένη και η διακόσμηση του χώρου, που θύμιζε σχολική αίθουσα (πολύ χαρακτηριστική και η φωτογραφια-επιγραφή του καταστηματος με το εξώφυλλο του πάλαι ποτε αναγνωστικού). Πολύ καλή εξυπηρέτηση από το προσωπικό. Τιμές πολύ καλές για την ποσότητα των μερίδων!

Παρασκευή και Σάββατο βράδυ υπάρχει και συνοδεία μουσικής, για να συντροφεύει ευχάριστα το φαγοπότι.

Απλά πριν ξεκινήσετε, επειδή είναι μικρός σχετικά ο χώρος όπως ήδη έγραψα, φροντίστε να επικοινωνήστε για κράτηση, ώστε να βρείτε σίγουρα τραπέζι.