καθημερινά από 12.00 το μεσημέρι έως 12.00 το βράδυ και Κυριακή από 12.00 το μεσημέρι έως 6.00 το απόγευμα.

Οταν παω σε μαγαζι με την επωνυμια "τα λαλαγγια", αν μη τι αλλο, περιμενω να τα δω να μου χαμογελανε στο πιατο τους. Μα να μου τα φερουν αντι για ψωμι. Μα να τα προσφερουν αντι κερασματος στο τελος. Μα να τα δω με καποια χρεωση στον καταλογο, στο κατω κατω. Οσο ειδατε εσεις την αναπτυξη στην ελληνικη οικονομια, ειδα και γω οτιδηποτε παρεμφερες με την μανιατικη λιχουδια. Ξεψαχνισα τον καταλογο σαν πεινασμενο λυκοσκυλο, αλλα λαλαγγια πουθενα. Και ερχομαι εγω και ρωταω. Ρε αδερφε, μας τρολαρεις?

Τριτη βραδυ και περιμενουμε αγαπημενο ζευγαρι για οικογενειακο τραπεζωμα, στο εντελως αδειο μαγαζι. Οση ωρα μειναμε εκει η κατασταση δεν αλλαξε, πραγμα που μου εξηγει γιατι το συγκεκριμενο μαγαζι το παιδευει μονιμα σε σαιτ προσφορων μηπως ψαρεψει καποιον νεο πελατη. Οχι οτι η προσπαθεια να γινει πιο γνωστο ειναι επιληψιμη, ομως εδω εχω 246 ενστασεις, που θα αναλυσω παρακατω.

Κηπο δεν ειδαμε, καθοτι το επισκεφτηκαμε καταχειμωνο με εναν βροχερο καιρο, σκετη καταθλιψη. Ο χωρος στον οποιο καθισαμε ηταν παλιακα ευχαριστος, σα να ξεπηδηξε απ τα σκηνικα της Φινος Φιλμς. Σε λαδοπρασινες αποχρωσεις τα παντα, απ τα κουφωματα ως τις καλτσες του μαγειρα, σε καφενειακο στυλ. Δεν περιμενα κατι διαφορετικο απο μωσαικο στο πατωμα, ή απο τις γνωστες ξυλινες καρεκλες, αλλα δεν με ενοχλησε και καθολου. Απ τη στιγμη που ηταν καθαρα, που για μενα ειναι αδιαπραγματευτο, δεν πα να ναι σα το καφενεδακι του μπαρμπα Μανωλη, εγω σε στηριζω. Αν, δε, θυμοσουν να αναψεις κ καμια θερμανση, να μην τρωω φασκιωμενη σαν αραβικη πιτα, θα σε ευγνωμονουσα.

Η εξυπηρετηση απο ενα παιδι πολυ νεαρο, λογικα γιο του ιδιοκτητη αν κρινω απ την ηλικια και τον ερασιτεχνισμο του. Οταν δεν ηταν εξαφανισμενος στα ενδοτερα, με το ζορι ελεγε μια κουβεντα, παρα στεκοταν αμηχανα απο πανω μας. Δεν το εκανε με τροπο ασχημο, μονο λιγο αγαρμπο, ακριβως επειδη ειναι κατα συνθηκη σερβιτορος και δεν εχει ουτε την εμπειρια, ουτε το τακτ που απαιτειται για να κανεις τον αλλο να αισθανθει οικεια. Θα μου πεις, και τοτε προς τι το 3 μανδαμ;

Να σου πω. Σοβαρα λαθη δεν εκανε, εφερνε τα πιατα σε καλους χρονους, δεν ξεχασε κατι και ηταν συνολικα ευγενικος, παροτι λιγομιλητος. Δε θα ηθελα να του βαλω χαμηλη βαθμολογια λογω απειριας, αντιθετα ελπιζω να διαβασει οσα γραφω και να τα δει σαν μια προτροπη να γινει λιγο πιο κοινωνικος και χαμογελαστος, γιατι νομιζω πως ειναι καμποσο κουμπωμενος ως εχει. Βεβαια, να τα λεμε κι αυτα, ουτε στην επιχειρηση αξιζει πανω απο 2, καθως δεν ξερουν απο φιλοξενια αρκετα ωστε να μη μας αφησουν να παγωσουμε, ή να κερασουν κατι υποτυπωδες στο τελος για καληνυχτα, στους μοναδικους τους πελατες για τη βραδια. Για να μη θυμηθω το δελτιο παραγγελιας που μας φερανε και κοψω κανα βαθμο ακομα.

Ο καταλογος μεγαλος και με παμπολλες επιλογες, ολες απο τσιμπημενες ως παραλογα τσιμπημενες. Εμεις, 4 ατομα ξενηστικωμενα και κατευθειαν απο δουλεια με εντελως μη ανθρωπινα ωραρια οι περισσοτεροι, 10.30 το βραδυ παραγγειλαμε:

Ποικιλια ορεκτικων (13.50) που ο σερβιτορος δεν ηξερε να μας πει τι ακριβως περιεχει. Τελικως αποδειχθηκε ενα πιατο με μερικα κροκετοπιτοειδη, δυο απο καθε ειδος και σιγουρα φτωχοτατη για να τιμησει το ονομα ποικιλια ή το κοστος της. Περιειχε 2 κολοκυθοκεφτεδες μινιον, 2 τυροπιτακια με υπεροχο φυλλο, 2 παστουρμαδομπαλιτσες, 2 κροκετομπαλιτσες με ελια και that's all folks. Σοβαρα δωσαμε 13.5 ευρω για 8 δειγματακια, νοστιμα μεν, πιο φτωχα απο την κυβερνηση της Ουγκαντα δε. Και ερχομαι και ερωτω: ειναι τωρα αυτη εικονα πιατου σοβαρου μεζεδοπωλειου;

Τζατζικι (3.90€) Πολυ σκορδατο, εξυπηρετει το σκοπο του αριστα. Κοινως σου ριχνει την μεγαλη σε δευτερολεπτα. Τωρα αν ειναι κουβαδισιο ή οχι, θα σας γελασω, τουλαχιστον ηταν μπολικη μεριδα. Παντως τρωγεται ευχαριστα, με τις κυριες της απο κατω αυλης.

Πατατοτηγανιτες (3.50€) φρεσκιες και ψιλουτσικες, πολυ ωραια τηγανισμενες. Γενικως, κανουν ωραια τηγανιτα, απλως απ οτι φαινεται εχουν τηγανι απ αυτα τα μικρουλια για ενα αυγο ματι, γι αυτο ολες οι μεριδες βγαινουν μπεμπε.

Τσουχτές Μανης με αυγο τηγανιτο και μυζηθρα τριμμενη (6.80€) Μακαρονοειδες παρα παρα πολυ ψιλο, λιγο πιο παχυ απο φιδε, καθολου αλ ντεντε αλλα αυτο ειναι αναμενομενο -ποια τσεμπεροφορουσα γιαγιουλα στη Μανη ξερει τι σημαινει αλ ντεντε- με αρκετη ξηρη μυζηθρα, την οποια αγαπω με παθος, και ενα αυγο με υγρο κροκο. Η μεριδα δεν ειναι για κυριως, αλλα για ορεκτικο την κανει τη δουλεια της και θεωρω οτι ηταν το πιο ωραιο, καλοκαμωμενο πιατο που μας σερβιραν. Να μην το ξερω να παρουμε μονο τσουχτες επι 5 να τελειωνουμε, να φυγουμε κεφατοι, σα να γυρναμε απ το Βεροπουλο.

Ποικιλια κρεατων 4 ατομων (28€) με ολα τα αναμενομενα ψητα, ητοι μπριζολακια χοιρινα, λουκανικο, πανσετακια και μπιφτεκακια, με τις ιδιες πατατιτσες απο πανω και ντεκορ απο φετες αγγουροντοματας. Ολα ηταν σωστα ψημενα και ευχαριστα, χωρις να διεκδικουν δαφνες πρωτοτυπιας, ποσοτητας ή ποιοτητας. Ειναι αυτο που λεω φαγωσιμο, αλλα οχι επιδιωκομενο. Ταβανι κοστους σε αυτο το πιατο θεωρω με γενναιοδωρια τα 22ευρω, αλλα ως γνωστον, η ορθολογικη τιμολογηση δεν ειναι το δυνατο τους σημειο. Ας ψαχτουν για καριερα στο μπειζμπολ.

Ενα μισοκιλο ημιγλυκο (5€) αξιοπρεπες και ενα εμφιαλωμενο νερο (1€) εσβησαν την διψα μας, τα οποια ηρθαν αρχικα με ακαλεστο, μπαγκετοειδες ψωμακι (0.80)

Μ αυτα και με κεινα, ο λογαριασμος αγγιξε με τουπε τα 62.5€, ποσο που μας χορτασε τοσο οσο, κυριως γιατι οι 2 ειναι χαρακτηριστικα λιγοφαγοι. Αν ειχαμε βγει με μπεκατσες αντι για σπουργιτια, θα φευγαμε με κενα στο στομαχι, ασυγχωρητα για το μεγεθος της παραγγελιας.

Και φτανουμε στις ενστασεις μου. Απο μια προχειρη ερευνα τα λαλαγγια φιγουραρουν σε εκπτωτικα σαιτ 364.5 μερες το χρονο, με εκπτωσεις της ταξης 50%. Που σημαινει οτι αντιλαμβανονται οτι οι τιμες τους ειναι περικοψιμες. Αντι λοιπον να μας βασανιζουν με κουπονια και τσαλιμακια, γιατι δεν κανουν απευθειας μειωσεις στις τιμες καταλογου, και κυνηγανε την ουρα τους; θα σου πω γιατι. Ερχεται ο πελατης κουπονατος, με τα 20 πρωτα ευρω προπληρωμενα με ενα δεκαρικο. Σου λεει γιναμε τωρα. Με τις τιμες ως εχουν, φτανει το 40ρι για πλακα. Αρα το μαγαζι τα 10 ευρω που χανει απ την εκπτωση τα παιρνει πισω χρεωνοντας 5 ευρω 2 κολοκυθοκεφτεδες σα βολους.

Εξυπνακιστικα πραματα που δεν εκτιμω. Για να συνοψισω, φιλτατε μαγαζατορα, γιατι πηραμε την κατω βολτα ομορφη μου Παναγιωτα, και δε σε βλεπω να στεριωνεις αν δεν αλλαξεις μυαλα. Ριξε τις τιμες απ την ταρατσα. Σημερα, οχι αυριο. Ασε τα κουπονια για τους αλλους, εσυ κανε το σωστο και φροντισε ποσοτητα, ποιοτητα και τιμη να συμβαδιζουν. Καταλαβε οτι ειμαστε ελληνες, κοιλιοδουλη φαρα. Χορταινει πρωτα το ματι μας, που ναι γνωστος πειναλας. Μη μου φερνεις μια μεριδα ανικανη να χορτασει το 3χρονο ανηψι μου και περιμενεις να ενθουσιαστω. Δεν προκειται. Διδαξε και τον σερβιτορο σου τη δουλεια του, να φερεις 2 πιατα ειναι ευκολο, να κερδισεις τον αλλο για να σου ξαναρθει, καθολου.

Κανε τα αυτα, και να μου το θυμηθεις, ο κοσμος θα σε αγκαλιασει. Γιατι αυτο ψαχνουν ολοι, την τρυπα τους να μαζευτουν με φιλαρακια, να πιουν και να φανε κοσμια, να δωσουν το μερτικο τους και να σου ξαναρθουν και αυριο. Ασε την αρπαχτη, για ποσο θα σε κρατησει ανοιχτο; Και κερνα και κανα λαλαγγι καημενε, τιμα το ονομα σου. Κερδισε με μπεσαλιδικα, μανιατικα. Αυτο δεν διαφημιζεις εξαλλου;

29 Ιουν 2016

Επισκεφθήκαμε το μεζεδοπωλείο το βράδυ μιας καθημερινής.
Βρίσκεται στο κέντρο του Χαλανδρίου, οπότε, καλύτερα να πάτε με μηχανή, για να παρκάρετε σίγουρα.
Ο έσω χώρος, λιτός, θυμίζει οινομαγειρείο δεκαετίας του '70.
Έξω έχει χώρο για λίγα τραπέζια, με δέντρα και λουλούδια.
Εκεί αποφασίσαμε να καθήσουμε.
Ήρθε να μας πάρει παραγγελία ενα νέο παιδί, που ήταν ο γιος του ιδιοκτήτη.
Σε κάποιες απο τις ερωτήσεις μας σχετικά με τα φαγητά δεν ήξερε να μας απαντήσει, οπότε φώναξε τον πατέρα του να μας λύσει τις απορίες.

Κατάλογο, μας έφερε έναν, ενώ ήμασταν δυο.
Έτσι, αναγκάστηκα να σηκωθώ και να πάρω κάποιον απο το διπλανό τραπέζι.
Το παιδί με κοίταζε αμίλητο.
Ξεκινήσαμε με μια Μανιάτικη σαλάτα, με βραστή πατάτα, πορτοκάλι, κρεμμύδι, ελιές και ελαιόλαδο.
Περιεργος συνδυασμός, ήθελα να δοκιμάσω..
Το αποτέλεσμα ήταν μια εντελώς ανάλατη πατάτα, χωρίς ούτε καν μια σως να την νοστιμίσει.
Το πορτοκάλι ήταν χοντροκομμένο και σίγουρα δεν έδενε με το κρεμμύδι.
Μου θύμησε νηστήσιμο γεύμα της Μ Παρασκευής..

Για ορεκτικό πήραμε τυροκροκέτες με ελιά.
Πολύ γευστικές, μας φάνηκαν χειροποίητες και μας τις έφεραν σε μικρό πιάτο, πάνω απο ένα μαρουλόφυλλο.

Με το ορεκτικό, ο σερβιτόρος μας εφερε μισή φρατζόλα ψωμί σε φέτες, που επιστρέψαμε ευγενικά, γιατί, πρώτον, το βράδυ δεν τρώω ψωμί και δεύτερον, δεν είχε και κάποιο ντηπ να το συνοδεύσει, έστω..

Το επόμενο πιάτο ήταν οι κεφτέδες της γιαγιάς, τους οποίους βρήκαμε νοστιμότατους!
Δεν είχαν όμως κάποιο συνοδευτικό, έτσι τους φάγαμε με τις πατάτες απο την (πατατο)σαλάτα..

Πήραμε και την μεθυσμένη τηγανιά με κοτόπουλο με σάλτσα τομάτας και πιπεριές..
Τό κοτόπουλο ήταν γευστικό, αλλα η σάλτσα πολύ βαριά, αλμυρή, με κομμάτιά απο φλούδες μέσα.
Επιπλέον, οι πιπεριές είχαν παραβράσει και σχεδόν είχαν λιώσει..
Κέρασμα στο τέλος είχε καρπουζάκι..
Με αυτά, συν δυο μπύρες και ένα αναψυκτικό, δώσαμε 33,5€..

Άξιζε;
Εγώ λέω πως όχι.
Να σημειώσω τέλος, πως εκείνη την βραδιά φυσούσε αρκετά και σήκωνε κάθε τόσο το κάλυμα του τραπεζιού.
Κανείς δεν ενδιαφερθηκε να το στερεώσει.
Είπα να βγω και να πάρω απο τη μηχανή ένα χταπόδι στερέωσης φορτίων, αλλα μετά το πήραμε στην πλάκα και το αφήσαμε..

19 Ιούλ 2016

Ένα ακόμα μαγαζί στο Χαλάνδρι με αυλή. Πιο παραδοσιακό από τα υπόλοιπα, με χαλικάκι, ψάθινες καρέκλες κτλ. Το προτιμήσαμε αν και ήταν σχετικά άδειο καθώς επιθυμούσαμε ησυχία και όχι την οχλαγωγία που συνοδεύει τα περισσότερα μαγαζιά της περιοχής.

Η εξυπηρέτηση ήταν πολύ ευγενική. Το προσωπικό ήταν αρκετά χρόνια μικρότερο από τον χώρο, ίσως να είναι η δεύτερη γενιά. Υπήρξαν μερικές μικρές αστοχίες αλλά τίποτα ιδιαίτερο που δεν θα βελτιωθεί από μόνο του με την πάροδο του χρόνου.

Το φαγητό ήταν ικανοποιητικό χωρίς να έχει το κάτι τι που θα το κάνει ιδιαίτερο. Τα τηγανητά μου φάνηκαν αρκετά καλά - το τονίζω γιατί δεν είμαι λάτρης του τηγανιού. Το χύμα κρασί ήταν πολύ καλό και δροσερό.

Γενικώς, η αυλή χρίζει μίας... απεντόμωσης. Καλοκαίρι με ζέστη στην Αθήνα δεν είναι βέβαια ιδανική εποχή για να κρίνει κανείς, αλλά είναι κάτι που θα πρέπει να προσέξει το κατάστημα (το λέω με κάθε καλή διάθεση καθώς νομίζω ότι τις προηγούμενες κριτικές τις έχουν διαβάσει).

Μας κέρασαν μία καλή μερίδα καρπούζι στο τέλος. Απόδειξη δεν ήρθε δυστυχώς.

09 Φεβ 2017

Επισκεφθηκαμε, παρέα 4 ατόμων, τα Λαλαγγια. Σάββατο 4/2. Αρχικα ειχαμε κράτηση 2 ατόμων την οποία αλλάξαμε με τηλεφωνική επικοινωνία λιγες ώρες πριν την άφιξη μας.

Αφού ταλαιπωρηθηκαμε αρκετά, παρκαραμε κ φτάσαμε 9:30.
Ο χώρος εσωτερικά σε παρεπεμπει σε αλλη εποχή. Σαν να είσαι σε ταβερνάκι του 1960-70, με διακόσμηση λιτή, ξύλινα τραπεζάκια κ καρέκλες, μια ξυλοσομπα π έκανε εξαιρετικα τη δουλεια της και μουσικουλα αναλογη του ύφους του μαγαζιού. Στην αρχή δεν ειχε καθόλου καπνά, ωστόσο γύρω στις 11 το σύννεφο καπνού έκανε την εμφάνιση του. Για αυτό και δεν θα βάλω 3/4...
Συμβουλή: μην καθισετε κοντά στις ξυλινες πόρτες γιατί μπαζουν τρομερά!!

Νεαρός μας έστρωσε το τραπέζι, έφερε εμφιαλωμένο νερό και ψωμί (χωρίς ερώτηση) και 2 ξύλινους καταλόγους για να παραγγειλουμε.
Αποφασισαμε να πάρουμε μεζεδάκια στη μέση.
Παραγγειλαμε τα εξής

-πατάτες τηγανητες φρεσκιες με ριγανιτσα( νόστιμες χωρίς λαδιλα)

- κολοκυθοκεφτεδες 4 τμχ ( αρωματικοί και σωστά τηγανισμενοι, θα ηθελα να συνοδεύονται με κάποιο ντιπ)

-μυζηθροπιτακια 4 τμχ (λίγο μελάκι θα τα αναδείκνυε καλυτερα)

-πίτα με σπανάκι(είχε ενα περίεργο όνομα. Ηταν ενα φύλλο λεπτο σαν κρεπα που αγκάλιαζε την γεμιση. Αδιάφορο πιάτο, εντελώς ανοστο αν κ είχε τυρί τριμμένο απο πανω. Το χειροτερο πιάτο της βραδιάς)

-μπουγιουρντι με απακι (μεγάλη μερίδα που ήρθε σε τηγανακι, νοστιμότατο)

-μερίδα μπριζολακια με πατάτες ( 3 λεπτα καλό ψημένα μπριζολακια χοιρινά χωρίς λιπη)

-μερίδα μπιφτεκακια με πατάτες (2 μπιφτέκια ζουμερα φτιαγμένα με πολύ νόστιμο μείγμα μυρωδικων. Στέφθηκε ως το καλυτερο πιάτο απο την παρέα. )

Ήπιαμε λευκό χύμα κρασακι.
Τα πιάτα ήρθαν με σωστη σειρα και άρτια μεσοδιαστηματα. Το service γρήγορο, σωστο και φιλικό.

Λογαριασμός 46€ δηλαδή 23€/ζευγάρι.

Ενα κέρασμα στο τέλος χρειαζόταν. Ενα γλυκό του κουταλιού ίσως ή γιαουρτακι με μέλι.

Συμπερασματικά, ηταν ενα ευχάριστο σαββατοβραδο θα το πρότεινα αν βρείτε κάποιο κουπόνι έκπτωσης απο site προσφορών κ αν εχετε υπομονή στο παρκαρισμα.

12 Ιούλ 2016

Βλέπαμε αυτο το μαγαζί στο Χαλάνδρι εδώ και καιρό και λέγαμε γιατί δεν έχει κόσμο. Έτσι αποφασίσαμε να το επισκεφτούμε... μετά την επίσκεψη μας απορούμε γιατί αυτο το μαγαζί δεν ειναι πάντα γεμάτο.

Παρέα 4 ατόμων, παραγγείλαμε τυροκαυτερή, πατάτες, μια ποικιλία κρεατικών και την σπεσιαλιτέ του μαγαζιού την γουρουνοπουλα, τσίπουρο και μπυρες.

Η τυροκαυτερή καλη όχι τίποτα το σπουδαίο, πατάτες τηγανητες άψογες, η ποικιλία κρεατικών απο τις καλύτερα που εχουμε φάει και εχουμε φάει πολλές στο Χαλάνδρι. Τεραστια σε ποσότητα και ποιοτικά όλα τα κρέατα, ειδικά το μπιφτέκι σάρωσε... Όσο για την γουρουνοπούλα στο φούρνο απλά τέλεια!!!

Μας έφεραν και καρπούζι στο τέλος παρα πολυ καλό!
Το σέρβις ίσως να πέρνει λίγο βελτίωση αλλά το φαγητό μας αποζημίωσε 100%
Πληρώσαμε 16 € το άτομο, μια χαρά για χάλανδρι και ήπιαμε αρκετά (2 τσίπουρα και 4 μπυρες)
Θα ξαναπάμε σίγουρα και θα το κάνουμε στέκι!

Έκπτωση μέχρι 50%

Σοφοκλή Βενιζέλου & Καραολή Δημητρίου 27, Χαλάνδρι