καθημερινά από 12.00 το μεσημέρι έως 12.00 το βράδυ και Κυριακή από 12.00 το μεσημέρι έως 6.00 το απόγευμα.

Οταν παω σε μαγαζι με την επωνυμια "τα λαλαγγια", αν μη τι αλλο, περιμενω να τα δω να μου χαμογελανε στο πιατο τους. Μα να μου τα φερουν αντι για ψωμι. Μα να τα προσφερουν αντι κερασματος στο τελος. Μα να τα δω με καποια χρεωση στον καταλογο, στο κατω κατω. Οσο ειδατε εσεις την αναπτυξη στην ελληνικη οικονομια, ειδα και γω οτιδηποτε παρεμφερες με την μανιατικη λιχουδια. Ξεψαχνισα τον καταλογο σαν πεινασμενο λυκοσκυλο, αλλα λαλαγγια πουθενα. Και ερχομαι εγω και ρωταω. Ρε αδερφε, μας τρολαρεις?

Τριτη βραδυ και περιμενουμε αγαπημενο ζευγαρι για οικογενειακο τραπεζωμα, στο εντελως αδειο μαγαζι. Οση ωρα μειναμε εκει η κατασταση δεν αλλαξε, πραγμα που μου εξηγει γιατι το συγκεκριμενο μαγαζι το παιδευει μονιμα σε σαιτ προσφορων μηπως ψαρεψει καποιον νεο πελατη. Οχι οτι η προσπαθεια να γινει πιο γνωστο ειναι επιληψιμη, ομως εδω εχω 246 ενστασεις, που θα αναλυσω παρακατω.

Κηπο δεν ειδαμε, καθοτι το επισκεφτηκαμε καταχειμωνο με εναν βροχερο καιρο, σκετη καταθλιψη. Ο χωρος στον οποιο καθισαμε ηταν παλιακα ευχαριστος, σα να ξεπηδηξε απ τα σκηνικα της Φινος Φιλμς. Σε λαδοπρασινες αποχρωσεις τα παντα, απ τα κουφωματα ως τις καλτσες του μαγειρα, σε καφενειακο στυλ. Δεν περιμενα κατι διαφορετικο απο μωσαικο στο πατωμα, ή απο τις γνωστες ξυλινες καρεκλες, αλλα δεν με ενοχλησε και καθολου. Απ τη στιγμη που ηταν καθαρα, που για μενα ειναι αδιαπραγματευτο, δεν πα να ναι σα το καφενεδακι του μπαρμπα Μανωλη, εγω σε στηριζω. Αν, δε, θυμοσουν να αναψεις κ καμια θερμανση, να μην τρωω φασκιωμενη σαν αραβικη πιτα, θα σε ευγνωμονουσα.

Η εξυπηρετηση απο ενα παιδι πολυ νεαρο, λογικα γιο του ιδιοκτητη αν κρινω απ την ηλικια και τον ερασιτεχνισμο του. Οταν δεν ηταν εξαφανισμενος στα ενδοτερα, με το ζορι ελεγε μια κουβεντα, παρα στεκοταν αμηχανα απο πανω μας. Δεν το εκανε με τροπο ασχημο, μονο λιγο αγαρμπο, ακριβως επειδη ειναι κατα συνθηκη σερβιτορος και δεν εχει ουτε την εμπειρια, ουτε το τακτ που απαιτειται για να κανεις τον αλλο να αισθανθει οικεια. Θα μου πεις, και τοτε προς τι το 3 μανδαμ;

Να σου πω. Σοβαρα λαθη δεν εκανε, εφερνε τα πιατα σε καλους χρονους, δεν ξεχασε κατι και ηταν συνολικα ευγενικος, παροτι λιγομιλητος. Δε θα ηθελα να του βαλω χαμηλη βαθμολογια λογω απειριας, αντιθετα ελπιζω να διαβασει οσα γραφω και να τα δει σαν μια προτροπη να γινει λιγο πιο κοινωνικος και χαμογελαστος, γιατι νομιζω πως ειναι καμποσο κουμπωμενος ως εχει. Βεβαια, να τα λεμε κι αυτα, ουτε στην επιχειρηση αξιζει πανω απο 2, καθως δεν ξερουν απο φιλοξενια αρκετα ωστε να μη μας αφησουν να παγωσουμε, ή να κερασουν κατι υποτυπωδες στο τελος για καληνυχτα, στους μοναδικους τους πελατες για τη βραδια. Για να μη θυμηθω το δελτιο παραγγελιας που μας φερανε και κοψω κανα βαθμο ακομα.

Ο καταλογος μεγαλος και με παμπολλες επιλογες, ολες απο τσιμπημενες ως παραλογα τσιμπημενες. Εμεις, 4 ατομα ξενηστικωμενα και κατευθειαν απο δουλεια με εντελως μη ανθρωπινα ωραρια οι περισσοτεροι, 10.30 το βραδυ παραγγειλαμε:

Ποικιλια ορεκτικων (13.50) που ο σερβιτορος δεν ηξερε να μας πει τι ακριβως περιεχει. Τελικως αποδειχθηκε ενα πιατο με μερικα κροκετοπιτοειδη, δυο απο καθε ειδος και σιγουρα φτωχοτατη για να τιμησει το ονομα ποικιλια ή το κοστος της. Περιειχε 2 κολοκυθοκεφτεδες μινιον, 2 τυροπιτακια με υπεροχο φυλλο, 2 παστουρμαδομπαλιτσες, 2 κροκετομπαλιτσες με ελια και that's all folks. Σοβαρα δωσαμε 13.5 ευρω για 8 δειγματακια, νοστιμα μεν, πιο φτωχα απο την κυβερνηση της Ουγκαντα δε. Και ερχομαι και ερωτω: ειναι τωρα αυτη εικονα πιατου σοβαρου μεζεδοπωλειου;

Τζατζικι (3.90€) Πολυ σκορδατο, εξυπηρετει το σκοπο του αριστα. Κοινως σου ριχνει την μεγαλη σε δευτερολεπτα. Τωρα αν ειναι κουβαδισιο ή οχι, θα σας γελασω, τουλαχιστον ηταν μπολικη μεριδα. Παντως τρωγεται ευχαριστα, με τις κυριες της απο κατω αυλης.

Πατατοτηγανιτες (3.50€) φρεσκιες και ψιλουτσικες, πολυ ωραια τηγανισμενες. Γενικως, κανουν ωραια τηγανιτα, απλως απ οτι φαινεται εχουν τηγανι απ αυτα τα μικρουλια για ενα αυγο ματι, γι αυτο ολες οι μεριδες βγαινουν μπεμπε.

Τσουχτές Μανης με αυγο τηγανιτο και μυζηθρα τριμμενη (6.80€) Μακαρονοειδες παρα παρα πολυ ψιλο, λιγο πιο παχυ απο φιδε, καθολου αλ ντεντε αλλα αυτο ειναι αναμενομενο -ποια τσεμπεροφορουσα γιαγιουλα στη Μανη ξερει τι σημαινει αλ ντεντε- με αρκετη ξηρη μυζηθρα, την οποια αγαπω με παθος, και ενα αυγο με υγρο κροκο. Η μεριδα δεν ειναι για κυριως, αλλα για ορεκτικο την κανει τη δουλεια της και θεωρω οτι ηταν το πιο ωραιο, καλοκαμωμενο πιατο που μας σερβιραν. Να μην το ξερω να παρουμε μονο τσουχτες επι 5 να τελειωνουμε, να φυγουμε κεφατοι, σα να γυρναμε απ το Βεροπουλο.

Ποικιλια κρεατων 4 ατομων (28€) με ολα τα αναμενομενα ψητα, ητοι μπριζολακια χοιρινα, λουκανικο, πανσετακια και μπιφτεκακια, με τις ιδιες πατατιτσες απο πανω και ντεκορ απο φετες αγγουροντοματας. Ολα ηταν σωστα ψημενα και ευχαριστα, χωρις να διεκδικουν δαφνες πρωτοτυπιας, ποσοτητας ή ποιοτητας. Ειναι αυτο που λεω φαγωσιμο, αλλα οχι επιδιωκομενο. Ταβανι κοστους σε αυτο το πιατο θεωρω με γενναιοδωρια τα 22ευρω, αλλα ως γνωστον, η ορθολογικη τιμολογηση δεν ειναι το δυνατο τους σημειο. Ας ψαχτουν για καριερα στο μπειζμπολ.

Ενα μισοκιλο ημιγλυκο (5€) αξιοπρεπες και ενα εμφιαλωμενο νερο (1€) εσβησαν την διψα μας, τα οποια ηρθαν αρχικα με ακαλεστο, μπαγκετοειδες ψωμακι (0.80)

Μ αυτα και με κεινα, ο λογαριασμος αγγιξε με τουπε τα 62.5€, ποσο που μας χορτασε τοσο οσο, κυριως γιατι οι 2 ειναι χαρακτηριστικα λιγοφαγοι. Αν ειχαμε βγει με μπεκατσες αντι για σπουργιτια, θα φευγαμε με κενα στο στομαχι, ασυγχωρητα για το μεγεθος της παραγγελιας.

Και φτανουμε στις ενστασεις μου. Απο μια προχειρη ερευνα τα λαλαγγια φιγουραρουν σε εκπτωτικα σαιτ 364.5 μερες το χρονο, με εκπτωσεις της ταξης 50%. Που σημαινει οτι αντιλαμβανονται οτι οι τιμες τους ειναι περικοψιμες. Αντι λοιπον να μας βασανιζουν με κουπονια και τσαλιμακια, γιατι δεν κανουν απευθειας μειωσεις στις τιμες καταλογου, και κυνηγανε την ουρα τους; θα σου πω γιατι. Ερχεται ο πελατης κουπονατος, με τα 20 πρωτα ευρω προπληρωμενα με ενα δεκαρικο. Σου λεει γιναμε τωρα. Με τις τιμες ως εχουν, φτανει το 40ρι για πλακα. Αρα το μαγαζι τα 10 ευρω που χανει απ την εκπτωση τα παιρνει πισω χρεωνοντας 5 ευρω 2 κολοκυθοκεφτεδες σα βολους.

Εξυπνακιστικα πραματα που δεν εκτιμω. Για να συνοψισω, φιλτατε μαγαζατορα, γιατι πηραμε την κατω βολτα ομορφη μου Παναγιωτα, και δε σε βλεπω να στεριωνεις αν δεν αλλαξεις μυαλα. Ριξε τις τιμες απ την ταρατσα. Σημερα, οχι αυριο. Ασε τα κουπονια για τους αλλους, εσυ κανε το σωστο και φροντισε ποσοτητα, ποιοτητα και τιμη να συμβαδιζουν. Καταλαβε οτι ειμαστε ελληνες, κοιλιοδουλη φαρα. Χορταινει πρωτα το ματι μας, που ναι γνωστος πειναλας. Μη μου φερνεις μια μεριδα ανικανη να χορτασει το 3χρονο ανηψι μου και περιμενεις να ενθουσιαστω. Δεν προκειται. Διδαξε και τον σερβιτορο σου τη δουλεια του, να φερεις 2 πιατα ειναι ευκολο, να κερδισεις τον αλλο για να σου ξαναρθει, καθολου.

Κανε τα αυτα, και να μου το θυμηθεις, ο κοσμος θα σε αγκαλιασει. Γιατι αυτο ψαχνουν ολοι, την τρυπα τους να μαζευτουν με φιλαρακια, να πιουν και να φανε κοσμια, να δωσουν το μερτικο τους και να σου ξαναρθουν και αυριο. Ασε την αρπαχτη, για ποσο θα σε κρατησει ανοιχτο; Και κερνα και κανα λαλαγγι καημενε, τιμα το ονομα σου. Κερδισε με μπεσαλιδικα, μανιατικα. Αυτο δεν διαφημιζεις εξαλλου;

09 Φεβ 2017

Επισκεφθηκαμε, παρέα 4 ατόμων, τα Λαλαγγια. Σάββατο 4/2. Αρχικα ειχαμε κράτηση 2 ατόμων την οποία αλλάξαμε με τηλεφωνική επικοινωνία λιγες ώρες πριν την άφιξη μας.

Αφού ταλαιπωρηθηκαμε αρκετά, παρκαραμε κ φτάσαμε 9:30.
Ο χώρος εσωτερικά σε παρεπεμπει σε αλλη εποχή. Σαν να είσαι σε ταβερνάκι του 1960-70, με διακόσμηση λιτή, ξύλινα τραπεζάκια κ καρέκλες, μια ξυλοσομπα π έκανε εξαιρετικα τη δουλεια της και μουσικουλα αναλογη του ύφους του μαγαζιού. Στην αρχή δεν ειχε καθόλου καπνά, ωστόσο γύρω στις 11 το σύννεφο καπνού έκανε την εμφάνιση του. Για αυτό και δεν θα βάλω 3/4...
Συμβουλή: μην καθισετε κοντά στις ξυλινες πόρτες γιατί μπαζουν τρομερά!!

Νεαρός μας έστρωσε το τραπέζι, έφερε εμφιαλωμένο νερό και ψωμί (χωρίς ερώτηση) και 2 ξύλινους καταλόγους για να παραγγειλουμε.
Αποφασισαμε να πάρουμε μεζεδάκια στη μέση.
Παραγγειλαμε τα εξής

-πατάτες τηγανητες φρεσκιες με ριγανιτσα( νόστιμες χωρίς λαδιλα)

- κολοκυθοκεφτεδες 4 τμχ ( αρωματικοί και σωστά τηγανισμενοι, θα ηθελα να συνοδεύονται με κάποιο ντιπ)

-μυζηθροπιτακια 4 τμχ (λίγο μελάκι θα τα αναδείκνυε καλυτερα)

-πίτα με σπανάκι(είχε ενα περίεργο όνομα. Ηταν ενα φύλλο λεπτο σαν κρεπα που αγκάλιαζε την γεμιση. Αδιάφορο πιάτο, εντελώς ανοστο αν κ είχε τυρί τριμμένο απο πανω. Το χειροτερο πιάτο της βραδιάς)

-μπουγιουρντι με απακι (μεγάλη μερίδα που ήρθε σε τηγανακι, νοστιμότατο)

-μερίδα μπριζολακια με πατάτες ( 3 λεπτα καλό ψημένα μπριζολακια χοιρινά χωρίς λιπη)

-μερίδα μπιφτεκακια με πατάτες (2 μπιφτέκια ζουμερα φτιαγμένα με πολύ νόστιμο μείγμα μυρωδικων. Στέφθηκε ως το καλυτερο πιάτο απο την παρέα. )

Ήπιαμε λευκό χύμα κρασακι.
Τα πιάτα ήρθαν με σωστη σειρα και άρτια μεσοδιαστηματα. Το service γρήγορο, σωστο και φιλικό.

Λογαριασμός 46€ δηλαδή 23€/ζευγάρι.

Ενα κέρασμα στο τέλος χρειαζόταν. Ενα γλυκό του κουταλιού ίσως ή γιαουρτακι με μέλι.

Συμπερασματικά, ηταν ενα ευχάριστο σαββατοβραδο θα το πρότεινα αν βρείτε κάποιο κουπόνι έκπτωσης απο site προσφορών κ αν εχετε υπομονή στο παρκαρισμα.

Έκπτωση μέχρι 20%

Σοφοκλή Βενιζέλου & Καραολή Δημητρίου 27, Χαλάνδρι