"Πέπερι" ΡεμπετοΤζάζ Καφενείο -Μεζεδοπωλείο. Ένα χειροποίητο στέκι με εκλεπτυσμένο γούστο και σεβασμό στην ποιότητα. Σημείο συνάντησης όλων των ηλικιών, από το πρωί με καφέ και το βραδάκι με μεζέδες και ποτά.
Με ιδιαίτερη προσοχή στην λεπτομέρεια και στην ποιότητα, στο Πέπερι θα βρείτε μόνο φρέσκα υλικά. Ζεστά χρώματα, Πικάπ και βινύλια, γουστόζικα επιπλάκια και πολλές προσωπικές πινελιές. Στα πλεονεκτήματα του συγκαταλέγεται η θέση του σε πεζόδρομο της Νέας Ιωνίας για να χαλαρώσετε χωρίς αμάξια και κόρνες. Στον χώρο μπορείτε να βρεθείτε κάθε ημέρα και ώρα καθώς είναι ανοιχτός για όλους όλη την εβδομάδα, σερβίροντας σας και καφέ.

Δευτέρα έως Σάββατο Όλη μέρα ανοιχτά (10:00 μέχρι 02:00). Κυριακή (11:00 με 01:00)

Έχει ζωντανή μουσική
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις
Επιτρέπονται κατοικίδια

22 Μαι 2018

Αν και έχουν περάσει κάμποσες μέρες από την επίσκεψη 8 ατόμων, κάποιοι από αυτούς μέλη του ΑΣΚ, και ίσως ξεχνάω κάποιες λεπτομέρειες, οφείλω να γράψω κριτική για το Πέπερι. Αφού λοιπόν, άκρη δεν βγάζαμε, όχι μόνο για τα άτομα αλλά και για το μαγαζί, αποφασίσαμε να πάμε στο Πέπερι. Αν δεν κάνω λάθος, κανείς μας δεν είχε κάνει επίσκεψη πριν.

Η πρώτη θετική εντύπωση, για τα δικά μου γούστα, έχει να κάνει με τον χώρο. Αν και βρίσκεται κοντά σε κεντρικό δρόμο της περιοχής, το συγκεκριμένο σημείο που καθίσαμε (στον εξωτερικό χώρο) σε ταξίδευε σε κάποιο νησί. Βοήθησε και η ανοιξιάτικη βραδιά, εγώ αισθάνθηκα αρκετά χαλαρός. Συστήνεται ως ρεμπετοτζάζ καφενείο-μεζεδοπωλείο, όπου το βράδυ μπορείς να φας μεζεδες συνοδεία ποτού.

Μαγαζί-γωνία, με πράσινους τοίχους εξωτερικά (αλλά) και πάγκους για να φιλοξενήσουν μεγάλες παρέες, κυρίως κάτω των 40. Θετικότατη εντύπωση άφησαν στον φίλο που καθόταν δίπλα μου, τα πικάπ και τα βινύλια, ειδικότης του! Υπάρχει μια ρετρό διάθεση που μόνο ασυγκίνητους δεν μας άφησε. Για τον εσωτερικό χώρο δεν μπορώ να πω περισσότερα και αφήνω ανοιχτή μια πιθανή δεύτερη επίσκεψη. Μια παρατήρηση μόνο, ο πάγκος που καθόμασταν είχε κάποιο θέμα σταθερότητας.

Η κάρτα του μενού τώρα: Αρκετά δημιουργική για το ύφος του μαγαζιού, παίζει με πολλά διαφορετικά υλικά, και προσφέρει ποικιλία γεύσεων. Σε κάποια πιάτα τα καταφέρνει αρκετά καλά, σε άλλα έχουμε θεματάκια. Οι πιο αυστηροί φίλοι, βαθμολόγησαν την ποιότητα με 2.5, εγώ πάλι είμαι πιο κοντά στο 3.

- Απάκι Κρήτης με φακοσαλάτα, ρατατούιγ λαχανικών και βινεγκρέτ πορτοκαλιού στα 6.6 ευρώ. Ξεκινήσαμε με αυτό μέχρι να έρθουν οι αργοπορημένοι φίλοι. Ζουμερό, καλοφτιαγμένο πιάτο με πάρα πολύ απάκι που συνδυάστηκε εξαιρετικά με την δροσερή φακοσαλάτα. Όμορφος συνδυασμός ζεστού-κρύου. Και η βινεγκρετ γευστικότατη.

- Πατάτες τηγανιτές με σος μάγιο-ρόκα, στα 4 ευρώ. Αρκετές, σε σερβιρισμένες σε σκεύος από σαγανάκι. Είχαν ενδιαφέρον, τραγανές, όμως μου φάνηκαν αρκετά αλμυρές. Είχαν και την πάπρικα τους!

- Κατσικίσιο τυρί Chevre με στάχτη (180 γραμ., φάρμα Μαλτέζου) με σύκα ποσέ, σάλτσα κόκκινου κρασιού και κριτσίνια λιαστής τομάτας, στα 7.6 ευρώ. Φουλ Ινσταγκραμικό πιάτο, ωραία σκέψη, γλυκιά όσο πρέπει η σάλτσα σε ελαφρώς περιορισμένη ποσότητα.

- Ποικιλία μανιταριών με πέστο βασιλικού, τοματίνια και λαδοτύρι Μυτιλήνης που ζητήθηκε σε ξεχωριστό μπολάκι, στα 6.5 ευρώ. Διακρίθηκαν ιδιαίτερα για το εξαιρετικό ψήσιμο, ενώ διατηρούσαν όλους τους χυμούς τους. Ακούστηκαν εγκωμιαστικά σχόλια.

- Αυγά καγιανά με φέτα, τομάτα και σύγκλινο Μάνης, στα 6.6 ευρώ. Εμένα προσωπικά μου άρεσε ιδιαίτερα καθώς ήταν αρκετά ελαφρύ πιάτο αν αναλογιστούμε τα υλικά που υπήρξαν. Αρκετά καλή ποσότητα χωρίς να τσιγκουνεύονται το σύγκλινο.

- Σαλάτα με πλιγούρι, παντζάρι, ρόκα, φιλέτο πορτοκάλι, baby σπανάκι, τρίμμα φουντουκιού και μαστιχοτύρι Άνδρου με σουμάκ, στα 8.2 ευρώ. Αρκετή πρασινάδα μεν, φρεσκότατη δε. Τα υπόλοιπα υλικά οπτικά δεν φαινόντουσαν αρκετά, όμως ήταν τόσο-όσο χρειαζόταν για να μην τρως μονότονα.

- Φέτα μπουγιουρντί, στα 5.8 ευρώ. Πιο καυτή πεθαίνεις. Σε ένα μεγάλο σαγανάκι έρχεται μαζί με γραβιέρα, τοματίνια και πολύχρωμες πιπεριές... πασπαλισμένη με αρκετό μπούκοβο. Πλούσιο πιάτο, με αρκετές παρατηρήσεις όσον αφορά την αλμύρα που έβγαζε. Παρ'όλα αυτά νομίζω έγινε repeat.

- Χοιρινό σωτέ με χρωματιστές πιπεριές, σε δροσερή βάση από γιαούρτι και καπνιστή μελιτζάνα, στα 7.8 ευρώ. Μεγάλη ποσότητα εξαιρετικού χοιρινού, έκλεψε τις εντυπώσεις με το ψήσιμο του και με τη νοστιμιά του. Καπνιστή μελιτζάνα δεν θυμάμαι να γεύτηκα, το γιαούρτι ήταν συνοδευτικό αν και βρισκόταν στη βάση του πιάτου. Απλώς για να δίνει χρώμα. Στο τοπ 3 των επιλογών μου.

- Συκώτι μοσχαρίσιο με σάλτσα λευκού κρασιού, αμπελοφάσουλα και πατάτες baby με αρωματικό βούτυρο, στα 9.2 ευρώ. Από τα πιο αδύναμα πιάτα. Αρκετή ποσότητα συκωτιού αλλά όχι ιδιαίτερα γευστικό. Πολύ χοντρό κομμάτι, πολύ μαλακό αλλά "κατάφερνε" με κάποιον τρόπο να μην βγάζει τους χυμούς του. Οι πατάτες ενδιαφέρουσες ως συνοδευτικές, ως εκεί.

- Ψαρονέφρι με πουρέ σελινόριζας, chips πατάτας, πίκλες κρεμμυδιού (Μάστερ Σεφ 2 φάση;) και σάλτσα από θυμάρι, στα 9.3 ευρώ. Έκλεψε τις εντυπώσεις. Μα θες ο λαχταριστός πουρές; Τα εξαιρετικά και τραγανά chipsάκια; Κυρίως όμως για το βελούδινο ψαρονέφρι που ήρθε σε 2 επαρκέστατα τεμάχια και ήταν απίστευτα ζουμερό. Άξιζε περισσότερο από όλα τα πιάτα κατά την άποψη μου. Προτείνεται!

- Στριφταρονάδα με χειροποίητα ζυμαρικά, κοτόπουλο, λευκή σάλτσα, λιαστή τομάτα και φιλέ αμυγδάλου, στα 8.6 ευρώ. Ζουμερό κοτόπουλο, καλή η τσαχπινιά με το αμύγδαλο. Αρκετά χειμωνιάτικο πιάτο.

- Ταλιατέλες με σύγκλινο Μάνης, σωτέ μπρόκολο, καραμελωμένα τοματίνια, βολάκι Άνδρου και αποξηραμένη τσουκνίδα, στα 8.8 ευρώ. Άρεσε λίγο περισσότερο λόγω μπρόκολου, όμως νομίζω μπερδεύτηκαν πολλά υλικά. Αρκετά φαντεζί πιάτο που μάλλον δεν είχε ιδιαίτερη ταυτότητα.

Τα ζυμαρικά δεν είχαν ιδιαίτερη θέση στο τραπέζι μας, αλλά και στον κατάλογο πιθανότατα. Δεν χρειάζεται να υπάρχουν ΚΑΙ αυτά για να καλύψουν όλα τα γούστα. Ας έχουν πιο συγκεκριμένες επιλογές. Δεν θα χάναμε κάτι αν δεν τα παραγγέλναμε και τελικά η παραγγελία αποδείχθηκε ελαφρώς υπερβολική, μιας και είχαμε repeat σε 2-3 πιάτα.

- Ρακή ευκολόπιοτη και όχι βαριά.
- Κρασί ημίγλυκο που χάνει από τα αποδυτήρια, ούτε πολύ γλυκό αλλά ούτε και γευστικό. Χρειάζεται άμεση αλλαγή (αν και δήλωνε βιολογικής καλλιέργειας, νομίζω). Καλύτερη επιλογή θα ήταν οι μπύρες.

Πήραμε και αρκετά άλλα ποτά που δεν θυμάμαι μιας και επικεντρωθήκαμε σε συζητήσεις!

- Τάρτα με φράουλες και σοκολάτα. Αρκετά γευστική και με πλούσια γεύση λόγω συνδυασμού μπισκότου και καραμέλας στην βάση.

- Εκμέκ. Σε κάποιους άρεσε, σε εμένα καθόλου. Νομίζω ότι του Γιώτη που μπορείς να το φτιάξεις και σπίτι σου, ίσως είναι και καλύτερο. Δεν μου έβγαζε φρεσκάδα στο καταϊφι ενώ και η κρέμα ήταν αδιάφορη.

Συνολικά, κληθήκαμε να πληρώσουμε 21 ευρώ/άτομο χωρίς να περιορίσουμε στο ελάχιστο την παραγγελία μας και χωρίς να στερηθούμε τίποτα. Ίσα ίσα που μάλλον 2-3 πιάτα περίσσεψαν.

Η εξυπηρέτηση από τα παιδιά δεν ήταν και σούπερ σβέλτη, έκαναν όμως τα κεράσματα τους (σε ποτά σίγουρα και χωρίς να τσιγκουνευθούν). Είχαμε ένα θεματάκι χρόνου μέχρι να παραγγείλουμε, χωρίς να δυσαρεστηθούμε είναι η αλήθεια. Από την άλλη ίσως θα μπορούσαν να φέρνουν πιο ομαλά, χρονικά, κάποια πιάτα ώστε να μην πιεστούμε και να μην τιγκάρει το τραπέζι, αρχίζοντας τη γνωστή μου πίεση ώστε να αδειάσουμε 2-3 πιάτα για να ανοίξει ο χώρος.

Ίσως ξεχνάω κάποιες λεπτομέρειες, θα ακολουθήσουν όμως και κριτικές φίλων.

Είχαμε μια όμορφη βραδιά, χαλαρή και με αρκετό κέφι. Το φαγητό σίγουρα καλύψε τις απαιτήσεις μας, έχει περιθώρια βελτίωσης και δεν χρειάζονται πλούσιες περιγραφές. Για την περιοχή είναι μια αρκετά καλή λύση και όσοι βρεθείτε κοντά θα φάτε γευστικά και σε πολύ καλές ποσότητες. Με βάση τα παραπάνω, το προτείνω. Θα βρείτε σίγουρα θελκτικές επιλογές και αν είστε παρέα, δεν θα πληρώσετε πολλά.

Η βραδιά κρίνεται πετυχημένη. Αναμένεται η επόμενη!

17 Απρ 2018

Χριστός Ανέστη και χρόνια πολλά σε όλους με υγεία!

Στην τελευταία κριτική μου πριν από ένα χρόνο για το Πέπερι, αναφέρω πως συνήθως εκεί σε οδηγεί η πείνα μετά από ψώνια στην αγορά της Ν. Ιωνίας και όχι τόσο η δίψα για εξερεύνηση ενός νέου γαστρονομικού διαμαντιού. Μάλλον ήρθε η ώρα για ν’ αναθεωρήσω αυτή μου την τοποθέτηση.

Για να τα πάρω με τη σειρά, θα θυμίσω πως πρόκειται για ένα πολύ μικρό μαγαζάκι στον πεζόδρομο της Μεσολογγίου που βρίσκεται πίσω από την Εθνική τράπεζα της Λεωφ. Ηρακλείου στη Ν. Ιωνία, ουσιαστικά είναι παράλληλος της Ηρακλείου.

Ο χώρος λοιπόν όπως έχω ξαναπεί είναι πολύ μικρός, και καθόλου ελκυστικός κατά τη γνώμη μου εξωτερικά καθώς είναι κλεισμένος με νάυλον και σόμπες για τον χειμώνα όπου υπάρχουν μικρά και αρκετά στριμωχτά τραπεζάκια. Πρόσφατα βέβαια και συγκεκριμένα μέσα στην Μ. Εβδομάδα περνώντας απ’ έξω είδα ειδοποίηση ότι θα γίνει ανακαίνιση οπότε αναμένω να δω ακόμα καλύτερα πράγματα κυρίως -ελπίζω- για το εξωτερικό μέρος.

Το πιο ενδιαφέρον κομμάτι του Πέπερι μέχρι στιγμής λοιπόν αποτελεί το μικρό vintage εσωτερικό του με τα 4-5 τραπεζάκια που παρά το μέγεθός του έχει διαμορφωθεί έτσι ώστε να προσδίδει ένα πολύ ρομαντικό περιβάλλον.

Το πανέμορφο παλιό έπιπλο που φιλοξενεί μποτίλιες και ποτήρια για λικέρ, ένα δυο κάδρα που ταιριάζουν απόλυτα στο όλο στυλ, η πανέμορφη γωνία με την λουλουδάτη ταπετσαρία και το τέλειο ράδιο-πικάπ-έπιπλο (σαν αυτό που είχε η γιαγιά μου) με τους δίσκους βινυλίου στη ραφιέρα και βέβαια η μεγάλη ασπρόμαυρη τηλεόραση με τα κουμπάκια στο πλάι και το σεμεδάκι από πάνω, που έχει έξυπνα μεταμορφωθεί σε κάβα φιλοξενώντας στο -φωτισμένο με led-εσωτερικό της μπουκαλάκια με ούζο είναι στοιχεία που συμβάλουν σε μια όμορφη και ρομαντική ατμόσφαιρα. Σε συνδυασμό δε και με την άριστη επιλογή ξένης μουσικής το κλίμα γίνεται ακόμα πιο ωραίο.

Στην εξυπηρέτηση δεν είχαμε παράπονο αν και συγκριτικά με πέρυσι δεν είδαμε τόσα χαμόγελα ούτε την αμεσότητα που χρειάζεται το πόστο αυτό. Επίσης δεν ρώτησαν αν επιθυμούμε γλυκό (ο κατάλογος έγραφε γλυκό ημέρας της κυρά Σοφίας) ούτε κέρασαν έστω ένα λικέρ, ενώ σε μεταγενέστερη επίσκεψη είδαμε να κερνάνε άλλο τραπέζι.
Αναγκαστικά αυτά τα μικρο-φάουλ τα χρεώνεται η εξυπηρέτηση. Κατά τα άλλα ευγενικά και τα δυο παιδιά που μας εξυπηρέτησαν (ένας νεαρός και μια κοπέλα).

Ο κατάλογος ήταν ανανεωμένος σε σχέση με προηγούμενη επίσκεψή μας.

Στην πρώτη φετινή μας επίσκεψη 2 άτομα 18/2/2018 παραγγείλαμε:

- Πατάτες τηγανιτές με σως μαγιο-ρόκα χ 4 €

Πλατιές αλλά λεπτές σε πάχος σερβίρονται σε τηγανάκι με τη φλούδα τους “λαχταριστά” χρυσαφένιες και τραγανιστές όπως ακριβώς τις θέλω. Μαγιορόκα σημαίνει μαγιονέζα με ρόκα και ήταν πολύ ενδιαφέρουσα και δροσερή. Ταίριαξε απόλυτα με της πατατούλες.

- Απάκι Κρητικό με φακοσαλάτα, ρατατούι λαχανικών και βινεγκρέτ πορτοκαλιού χ 6,60€

Άριστος συνδυασμός, υπέροχη η συνοδεία φακοσαλάτας με το κατάλληλο βράσιμο αλλά και την απαραίτητη οξύτητα και πολύ καλής ποιότητας απάκι σε πρωτότυπο κόψιμο ζουλιέν αλλά σε μεγάλες φανταστείτε λωρίδες. Υπέροχο!

- Ποικιλία μανιταριών σοταρισμένα με ντοματίνια, πέστο βασιλικού και λαδοτύρι Μυτιλήνης χ 6,50€

Άλλο ένα πολύ νόστιμο ορεκτικό που προτείνεται για αρχή.

- Συκώτι μοσχαρίσιο με σάλτσα λευκού κρασιού, αμπελοφάσουλα, πατάτες baby με αρωματικό βούτυρο χ 9,20€

Με μια λέξη ε ξ α ι ρ ε τ ι κ ό!!! Άριστα ψημένο το συκώτι που λίγοι καταφέρνουν, χωρίς αίμα αλλά παράλληλα αφρός στο στόμα. Οι πατατούλες με τη φλούδα τους νόστιμες και μυρωδάτες από το βούτυρο. Τα αμπελοφάσουλα ζητήσαμε να μη μπουν στο πιάτο λόγω ειδικής διατροφής αλλά και λόγω του ότι δεν μας αρέσουν γενικότερα. Γενικά μια καλή μερίδα που αξίζει και το τελευταίο λεπτό του ευρώ.

- Στριφταρονάδα με κοτόπουλο, λιαστή ντομάτα, λευκή σάλτσα και φιλέ αμυγδάλου χ 8,60€

Άλλο ένα πολύ ωραίο και πλούσιο πιάτο με ζουμερό στήθος κοτόπουλου σε μεγάλα καρέ που δεν είχε στεγνώσει καθόλου. Θα το επέλεγα ξανά ευχαρίστως.

Μαζί με το ψωμάκι (ψημένο) χ 0,60 έκαστος, χωρίς ποτά, με νεράκι βρύσης ο λογαριασμός έφτασε στα 36,10€ ήτοι 18,05€/άτομο και μείναμε άκρως ικανοποιημένοι.

Σε επόμενη επίσκεψή μας 17/3/18 3 άτομα όχι τόσο πεινασμένα (! ) δοκιμάσαμε:

- Φάβα με γλυκοκολοκύθα, αμπελόφυλλα, κρέμα από μελάνι σουπιάς και καπνιστή πέστροφα χ 5,80€

Αφαιρέσαμε την καπνιστή πέστροφα λόγω νηστείας για να την απολαύσουμε όλοι στην παρέα. Παρόλα αυτά ήταν πάρα πολύ καλή... φαντάζομαι με την καπνιστή πέστροφα θα ανεβαίνει ακόμα πιο ψηλό επίπεδο σίγουρα.

- Καγιανά με φέτα, ντομάτα και σύγκλινο Μάνης χ 6,60€

Άλλο ένα ορεκτικό που αξίζει δοκιμής στο Πέπερι, απ’ ότι είπε η φίλη που το επέλεξε κατ’ αποκλειστικότητα.

- Ταλιατέλες με mix μανιταριών, ντοματίνια, κάπαρη και κατίκι Δομοκού χ 8,50€

Αφαιρέσαμε το κατίκι Δομοκού, παρόλα αυτά ήταν ένα επίσης πλούσιο και νόστιμο κυρίως πιάτο με άριστο βράσιμο στις ταλιατέλες. Άλλο ένα πιάτο που θα επέλεγα ευχαρίστως … αν και περιμένει στη σειρά και το ριζότο.

Για τα παραπάνω μαζί με μανιτάρια και πατατούλες τηγανιτές πληρώσαμε 33,20€ ήτοι 11,07€ έκαστος.
Και στις δύο περιπτώσεις το vfm ήταν εξαιρετικό έστω και χωρίς αλκοόλ και βέβαια αντιλαμβάνεται κανείς ότι στο Πέπερι μπορεί να κινηθεί και σε πολύ χαμηλά επίπεδα αναλόγως την όρεξη πάντα, δοκιμάζοντας νόστιμα και ποιοτικά πιάτα.

Συμπερασματικά θα πω με ιδιαίτερη χαρά, ότι σε βάθος χρόνου το Πέπερι έχει σημειώσει πάρα πολύ μεγάλη βελτίωση στην κουζίνα του. Και το πιο αξιοσημείωτο σε αυτό είναι το γεγονός ότι δεν έχει αλλάξει η ιδιοκτησία-κουζίνα αφού ο chef είναι και ο ιδιοκτήτης. Το λέω αυτό γιατί στην πρόσφατη επίσκεψή μας και διαπιστώνοντας την εξέλιξη της κουζίνας ήμασταν σχεδόν πεπεισμένοι ότι έχει αλλάξει χέρια το μαγαζί ή μάγειρα, αλλά σε ερώτηση που κάναμε μας είπαν ότι ποτέ δεν άλλαξε ιδιοκτησία.

Οπότε είναι ιδιαίτερα τιμητικό να βλέπεις στην πράξη ότι ο chef δεν εφησυχάζεται, αλλάζει συχνά κατάλογο ανάλογα την εποχικότητα των προϊόντων, δοκιμάζει νέες συνταγές… με λίγα λόγια εξελίσσεται. Και μέχρι στιγμής τα καταφέρνει πάρα πολύ καλά κατά τη γνώμη μου. Οπότε ήρθε η ώρα να αναθεωρήσω και να πω ότι στο Πέπερι πια δεν με οδηγεί μόνο ο δρόμος μετά από ψώνια στην αγορά της Ν. Ιωνίας αλλά και η Κυριακάτικη βόλτα επί τούτου για ωραίες, δημιουργικές και νόστιμες γεύσεις! Απ’ ότι διαπίστωσα άλλωστε Κυριακή βράδυ και παραμονή Καθαράς Δευτέρας με γεμάτο μαγαζί… δεν είμαι η μόνη.

Προτείνεται.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη PONTIKI.

09 Δεκ 2017

Επισκεπτόμαστε
το Πέπερι από τότε που άνοιξε στην όμορφη μας Νέα Ιωνία. Μέσα σε αύτα τα
χρόνια έχει δείξει πως είναι ένα μαγαζι που εξελίσσεται συνεχώς και
έχει πάντα κάτι καινούργιο και ξεχωριστό να σου προτείνει. Μέ εντονή την προσωπικότητα του γεμάτη χρώμα και φαντασία και τις ξεχωριστές μουσικές επιλογές που θα ακούσεις σε αυτό το χώρο. Λοιπόν ας
αρχίσουμε από την γεύση μιας και αυτό βαθμολογουμε πρώτα. Προσωπικά
θεωρώ ότι κάθε φορά με εντύπωσιάζει γευστικά. Χρησιμοποιούν ποιοτικά
προιόντα, μαγειρεμένα πάρα πολύ σώστα έτσι ώστε να γεύεσαι απολαυστικά
το κάθε του πίατο. Το αποκορύφωμα για μένα γευστικά σίγουρα έγινε
φέτος. Ακόμα ποιό ιδιαιτερές προτάσεις όπου για εμένα ξεχώρισα πίατα
οπως (Η σαλάτα με το παστράμι, αντίδι σγουρό, baby σπανάκι, βαλεριάνα, κρουτόν βινεκρέτ μουστάρδας ντιζόν και αυγό ποσέ. Το Συκώτι μοσχαρίσιο με σάλτσα λευκού κρασιού
πατάτες baby, αμπελοφάσουλα με αρωματικό βούτυρο. Ψαρονέφρι με πουρέ σελινόριζας, chips πατάτας και πίκλα κρεμμυδιού και σάλτσα από θυμάρι. Από τα ζυμαρικά σίγουρα ξεχωρίζει το πίατο με τα σκιουφιχτά παραδοσιακά, χειροποιήτα, κρητικά ζυμαρικά με λεύκη σάλτσα, κοτόπουλο, λιαστή ντομάτα και φιλέ αμυγδάλου. Απο τα ορεκτικά τι να πρωτογράψεις χμμ... Λοιπόν σίγουρα το χαλούμι που το σερβίρουν πανώ σε ψημένο ψωμάκι brioche με τριμμένη ντομάτα και πέστο βασιλικού. Φάβα με γλυκοκολοκύθα, αμπελόφυλλα καπνιστή πέστροφα και κρέμα από μελάνι σουπίας. Πίτα ημέρας εχουμέ δοκιμάσει πολύ ξεχωριστές γεύσεις όπως η κυκλαδίτικη κρεμμυδόπιτα όπου μας ενημέρωσαν ότι επιμελείτε τις πίτες η μάμα του ιδιοκτήτη και τα γλυκά και από γλύκα τι να πώ..... για την τάρτα με την λευκή σοκολάτα και το lime, για το απιστευτό μπανόφι, cheese cake μμμ και δεν τελιώνουν. Α! και μην ξεχάσω δοκιμάστε ριζότο ημέρας!! εφάνταστα με υπέροχους συνδιασμούς γευσεών). Απο τα πίατα δεν έγραψα ούτε τα μισά από αυτά που μου αρέσουν αλλά καλύτερα να τα ανακαλύψετε!!

Εξυπηρέτηση πολύ οικεία και ταυτόχρονα επαγγέλματικη δεν θά δεις στρατιωτάκια σερβιτόρους με στολές, αλλά περιποιημένους ανθρώπους με χαμόγελο, πρόθυμους να σε εξυπηρετήσουν και να σου λύσουν απορίες η και να σε βοηθήσουν να διαλέξεις. Χώρος ωωω εγώ αγάπω αυτό τον χώρο και καθέ μικρή λεπτομέρεια που τον συνθέτει... πολύ οικείος με έντονη προσωπικότητα που ξεχωρίζεις σε κάθε γωνιά.... Φλοράλ ταπετσαρία και κουρτίνες, πικ απ, δίσκοι, ένας πίνακας με την οδό ονείρων που από ότι μάθαμε ζωγράφισε ο ιδιοκτήτης... κάτι μαξιλαράκια με ύφασμα από ντιβάνι και πλεχτά γύρω γύρω, μια τηλεόραση χωρίς την όθονη της φωτιζόμενη και γεμάτη ουζάκια. Το χώρο πλήρως ενάρμονίζει η ξεχωριστή μουσική (jazz, swing, soul, μουσικές από όλο τον κόσμο, κλασική και κάποιες φόρες ελληνικά χατζηδάκι, διασκεύες η και ρεμπέτικα )εχούμε ακουσεί πολλές φορές και το πικ απ να παίζει και να μας ταξιδεύει.

Τέλος value for money εγώ λέω ναι και σε αυτό και το προτείνω γιατί σπάνια εχώ βρεί τόσο καλή ποιότητα και γεύση σε τόσο προσβάσιμες τιμές. Η κουζίνα είναι σιγουρά σε επίπεδο εστιατορίου και έμεις εδώ ως ζευγάρι αλλά και με παρέα εχουμε δώσει το περισσότερο 20 ευρώ το άτομο και έχουμε χορτάσει. Είμαστε περίφανοι που τόσο κοντά μας έχουμε ένα τόσο ξεχωριστό μαγαζί και το έχουμε κάνει στέκι και για φαγητό και για καφέ... Το προτείνω επειδή βλεπώ μία πολύ καλή δουλεία από τα παιδία που το εχούν και εργάζονται σε αυτό, μια συνέχη εξέλιξη και μια κουζίνα που ξεχωρίζει και πιστεύω ότι είναι ωραίο με τις κριτικές μας να επιβραβέυουμε τέτοιους χώρους για να συνεχίζουν την προσπάθεια τους με περισσότερη όρεξη και δημιουργία.!!

21 Μάρ 2016

Το πέπερι θα το κατέτασσα μάλλον στην κατηγορία του μοντέρνου καφενείου. Έχει ένα μικρό κατάλογο με 3-4 σαλάτες, 3-4 ορεκτικά, 3-4 κυρίως και 2-3 πιάτα ημέρας. Πέρα από τις σαλάτες, όλα τα υπόλοιπα πιάτα σερβίρονται σε πιάτο γλυκού, οπότε φανταστείτε και την ανάλογη ποσότητα.

Ο χώρος αν και δεν σου γεμίζει το μάτι απ' έξω, μπαίνοντας μέσα έχει κάτι πολύ ζεστό και εγκάρδιο. Η εξυπηρέτηση φιλική και απροβλημάτιστη.

Πήραμε για 2 άτομα στη λογική του τσιμπάμε και όχι τρώμε:
Στριφτάρια με φιλέτο κοτόπουλου και λευκή σάλτσα. Συμπαθητικό πιάτο, σωστά εκτελεσμένο, χωρίς κάτι ιδιαίτερο. 6,5 ευρώ. Αν η μερίδα ήταν κανονική θα ήταν οκ και η τιμή, αλλά με την ποσότητα που έφερε η τιμή δεν θα έπρεπε σε καμία περίπτωση να ξεπεράσει τα 4,5 ευρώ

Σωτέ χοιρινό με πουρέ μελιτζάνας. Άψογο πιάτο. Το χοιρινό χωρίς ίχνος λίπους ήταν ζουμερό και τρυφερό, τα μπαχαρικά θύμιζαν λίγο ανατολίτικο πιάτο ενώ ο πουρές μελιτζάνας έφερνε σε baba ghanoush. 6,5 ευρώ. Εξίσου μικρή μερίδα

Πήραμε και το γλυκό ημέρας το οποίο ήταν κάτι (δεν κατάλαβα ακριβώς τι) με σοκολάτα και μπανάνα, άοσμο, άγευστο, και προπάντων άγλυκο. Εδώ η τιμή (3,5 ευρώ) συμβάδιζε με την ποσότητα

Ήπιαμε μισό κιλό χύμα κόκκινο κρασί (4,5 ευρώ) το οποίο δεν είχε τίποτα να ζηλέψει από τα εμφιαλωμένα και ένα κατοσταράκι ρακόμελο (3,3 ευρώ). Σίγουρα καλύτερο από τα περισσότερα ρακόμελα που έχω πιει στη ζωή μου.

Πληρώσαμε 25,4 ευρώ σύνολο, 17.5 για το φαγητό (χρεώθηκε και 1 ευρώ το ψημένο ψωμάκι). Δεν θα το έλεγα ακριβώς value for money δεδομένου ότι ουσιαστικά δεν φάγαμε. Η ποσότητα του φαγητού ήταν απλά για να συνοδεύσει τα ποτά μας. Αν πεινάγαμε θα θέλαμε τουλάχιστον την τριπλάσια ποσότητα. Γι αυτό το λόγο το έβαλα στην κατηγορία 10-16 ευρώ. Αν λοιπόν κάποιος θέλει να πιει ένα ποιοτικό ποτό (πράγμα καθόλου δεδομένο 7 πολλά αντίστοιχα καφενεία) και να το συνοδεύσει μ’ ένα μεζεδάκι, το πέπερι συνίσταται.

Μεσολογγίου 37 & Αγίου Βασιλείου, Νέα Ιωνία