"Πέπερι" ΡεμπετοΤζάζ Καφενείο -Μεζεδοπωλείο. Ένα χειροποίητο στέκι με εκλεπτυσμένο γούστο και σεβασμό στην ποιότητα. Σημείο συνάντησης όλων των ηλικιών, από το πρωί με καφέ και το βραδάκι με μεζέδες και ποτά.
Με ιδιαίτερη προσοχή στην λεπτομέρεια και στην ποιότητα, στο Πέπερι θα βρείτε μόνο φρέσκα υλικά. Ζεστά χρώματα, Πικάπ και βινύλια, γουστόζικα επιπλάκια και πολλές προσωπικές πινελιές. Στα πλεονεκτήματα του συγκαταλέγεται η θέση του σε πεζόδρομο της Νέας Ιωνίας για να χαλαρώσετε χωρίς αμάξια και κόρνες. Στον χώρο μπορείτε να βρεθείτε κάθε ημέρα και ώρα καθώς είναι ανοιχτός για όλους όλη την εβδομάδα, σερβίροντας σας και καφέ.

Δευτέρα έως Σάββατο Όλη μέρα ανοιχτά (10:00 μέχρι 02:00). Κυριακή (11:00 με 01:00)

Έχει ζωντανή μουσική
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις
Επιτρέπονται κατοικίδια

25 Ιαν 2017

Στο Πέπερι έχω βρεθεί τρεις φορές συνολικά, με αρκετά μεγάλη διαφορά χρόνου μεταξύ τους. Είναι ένας προορισμός στον οποίο σε οδηγεί συνήθως η πείνα μετά από βόλτα για ψώνια στην αγορά της Ν. Ιωνίας και όχι τόσο η δίψα για εξεύρεση νέου γαστρονομικού διαμαντιού. Στην πρώτη περίπτωση θα ικανοποιηθείς βάσει των σημερινών δεδομένων, στην δεύτερη δεν θα νιώσεις ότι ανακάλυψες και τον τροχό!

Βρίσκεται σε έναν πεζοδρομάκο παράλληλα με την Λεωφ. Ηρακλείου (πίσω από την Εθνική τράπεζα και τον ΟΤΕ για όσους γνωρίζουν την περιοχή), και απέχει από τον ηλεκτρικό σταθμό 10 λεπτά σκάρτα με τα πόδια.

Ο εσωτερικός χώρος είναι πάααρα πολύ μικρός και απλά συμπαθητικός. Κάτι παραπάνω δεν έχει τις προδιαγραφές να δώσει με τα μικρά αλλά και πάλι στριμωχτά τραπεζάκια. Εξωτερικά έχει εκμεταλλευτεί εννοείται κομμάτι του πεζόδρομου για να χωρέσουν μερικά ακόμα τραπέζια και ένα μεγαλύτερο ξύλινο με παγκάκια. Κλεισμένο με νάυλον, πολύ πρόχειρης κατασκευής και σόμπες, δίνει την δυνατότητα στους περαστικούς να βολευτούν όπως-όπως, αφού άλλωστε η παραμονή δεν προβλέπεται πολύωρη. Στα πολύ θετικά οι υπέροχες επιλογές ξένης μουσικής.

Η εξυπηρέτηση την τελευταία φορά που το επισκεφθήκαμε εμείς (3 άτομα), Παρασκευή 9 Δεκεμβρίου λίγο μετά τις εννιά όπου και έκλεισαν τα μαγαζιά, ήταν υπέρ του δέοντος καλή. Η κοπέλα αλλά και το αγόρι που είχαν αναλάβει εκ περιτροπής το τραπέζι μας ήταν ευγενέστατα, χαμογελαστά, με χιούμορ και στην ώρα τους όποτε κι αν τους χρειαστήκαμε. Επίσης στα θετικά (που δεν περίμενα) ήταν ότι έδειχναν αρκετό ενδιαφέρον για το εάν μας άρεσαν τα πιάτα και σημείωναν τις απόψεις μας για να τις μεταφέρουν στην κουζίνα.

Σημειώστε εδώ ότι τις τρεις φορές που πήγαμε σε βάθος αρκετού χρόνου όπως προείπα, αποκομίζαμε διαφορετική εικόνα και για την εξυπηρέτηση που βέβαια γινόταν από διαφορετικά κάθε φορά άτομα αλλά και για την κουζίνα, στην οποία προφανώς και εκεί υπήρχαν αλλαγές, αν κρίνω από τις μεταπτώσεις στην ποιότητα των πιάτων. Ίσως ωστόσο να έχει προκύψει και αλλαγή ιδιοκτησίας από τότε.

Συγκεκριμένα την πρώτη φορά (όταν είχε πρωτοανοίξει) μας άρεσε αρκετά, την δεύτερη ήταν χάλια και το φαγητό και η εξυπηρέτηση καθώς το περιεχόμενο ενός πιάτου μας, είχε άμεση σχέση με τα ράστα στης κοπέλας που μας εξυπηρετούσε και όταν το αναφέραμε ουδείς έδωσε την παραμικρή σημασία σαν να μη συνέβη τίποτα. Και την τρίτη πιο πρόσφατη, πήραμε φεύγοντας μάλλον τις καλύτερες εντυπώσεις από κάθε προηγούμενη.

Η παραγγελία μας:

- Κιμαδόπιτα χειροποίητη από τη μαμά του chef σαν πίτα ημέρας χ 6,50€

Τέσσερα συμπαθέστατα τετράγωνα κομμάτια με χειροποίητο χωριάτικο φύλλο, γέμιση κιμά χωρίς περιττά λάδια, μπόλικα μυρωδικά, άσπρο και μαύρο σουσάμι από πάνω. Πολύ καλή.

- Πατάτες τηγανιτές με σος χ 3,80€

Κυδωνάτες με τη φλούδα τους τραγανές και χρυσαφένιες με φρέσκα μυρωδικά και μια γιαουρτένια σάλτσα. Συμπαθέστατες.

- Χοιρινό ζουλιέν με πουρέ μελιτζάνας-γιαουρτιού Χ 6,80€

Μικρή σχετικά μερίδα, καλό σε εκτέλεση, πικάντικο, αρωματικό με φρέσκο κόλιανδρο. Αλλά ο πουρές ήταν ατυχής περιγραφή καθώς έμοιαζε απλά με μια σάλτσα σκέτου γιαουρτιού, καθώς δεν ακουγόταν καθόλου η μελιτζάνα. Ίσως να έτυχε. Προσωπικά μου άρεσε το πιάτο σε γενικές γραμμές.

- Πέννες με απάκι, λαχανικά σοτέ και αυγό μουλέ αρωματισμένο με εστραγκόν σαν πιάτο ημέρας προφανώς αφού δεν αναγραφόταν στον κατάλογο χ 9,00€

Πολύ νόστιμο πιάτο, σε πολύ καλή μερίδα και να εξηγήσω τι είναι το αυγό μουλέ για όσους δεν το ξέρουν (γιατί κι εγώ πρώτη φορά το άκουσα και το έφαγα, μόνο το ποσέ ήξερα). Προέρχεται από την Γαλλική λέξη “moules” που σημαίνει καλούπια και ονομάζεται έτσι γιατί το βάζουν σε φορμάκια (καλούπια) κι αυτά με την σειρά τους σε μπεν μαρί για να ψηθούν στο φούρνο αν δεν κάνω λάθος (γι’ αυτό το τελευταίο δεν είμαι σίγουρη όπως επίσης για το εάν προφέρεται μουλέ ή μολέ).

Άρα το αυγό στη μέση του πιάτου που έσπασε για να ανακατευτεί με τα υπόλοιπα υλικά και ήταν ελαφρώς -θα το προτιμούσα περισσότερο- μελάτο προς το σφιχτό, θα μπορούσε να πει κανείς ότι πλησιάζει κατά κάποιο τρόπο στην φιλοσοφία της καρμπονάρας, αφού προτείνεται να σπάσει και να ανακατευτεί με τα υπόλοιπα υλικά. Καμία σχέση στην ουσία, αλλά όπως και να’ χει μας άρεσε πάρα πολύ και σίγουρα θα το επιλέγαμε ξανά

- Καβουρμάς με αυγό πάλι μουλέ χ 6,80€

Άλλη εκδοχή που δεν είχα ξαναδοκιμάσει, με τον καβουρμά σε ρόλο κρύου ορεκτικού. Γενναιόδωρη μερίδα πάνω σε φύλλα ρόκας αν θυμάμαι καλά, με ντομάτα για γαρνιτούρα και το αυγό ψημένο με την παραπάνω διαδικασία στο φούρνο πάνω σε κρούστα τυριού. Δεν μας ενθουσίασε σε αυτή την εκδοχή ο καβουρμάς γιατί εκτός των άλλων ήταν και πολύ αλμυρός.

- Φιλέτο κοτόπουλο σχάρας με ταμπουλέ και μια κίτρινη (μάλλον μουσταρδένια) σος χ 7,50€

Πραγματικά ωραία ψημένο το κοτόπουλο, έτσι ώστε να έχει κρατηθεί ζουμερό, μαριναρισμένο όπως αναγράφεται στον κατάλογο με τον “δικό τους τρόπο” που όμως δεν μας τον αποκαλύπτουν και η σαλατούλα, δροσερή με την κατάλληλη ένταση. Ωραίο πιάτο και με λίγες θερμίδες για όσους ενδιαφέρονται.

- Ρακόμελο 250ml χ 3,30€ ζεστό, γιατί μας είχε κόψει και το κρύο και οι σόμπες… δεν έφταναν!

Στο τέλος μας κέρασαν σε σφηνάκια ένα ωραίο κόκκινο λικέρ που δεν θυμάμαι ακριβώς τι ήταν (νομίζω κάτι με βάση το ρόδι αλλά δεν είμαι σίγουρη), όμως ήταν πολύ ωραίο.

Πληρώσαμε μαζί με το ψημένο ψωμάκι (Χ 1,50€ συνολικά για 3 άτομα) 45,20€ που δεν τα λες και πολλά 15€/άτομο, από την άλλη όμως δεν ήπιαμε ιδιαίτερα, πράγμα που θα ανέβαζε τον λογαριασμό περισσότερο. Άρα ίσως θα μπορούσαν να αναπροσαρμοστούν λίγο οι τιμές έστω σε κάποια μεμονωμένα πιάτα.

Συμπερασματικά το Πέπερι έχει σημειώσει βελτίωση και αυτό είναι πολύ ελπιδοφόρο για την περιοχή που μετά την αλλαγή ιδιοκτησίας των Κωνσταντώνηδων -που πολύ με στεναχώρησε γιατί το χάλασε το πράγμα-, έχει λίγες ενδιαφέρουσες προτάσεις, βλέπε Πιάτσα μεζεδάκι και Βαρκούλες. Δεν είναι όμως προορισμός ξαναλέω που θα φέρει κάποιον από μακρυά και με αυξημένες απαιτήσεις.

Προτείνεται για τσιμπολόγημα μετά την βόλτα στην αγορά.

09 Δεκ 2017

Επισκεπτόμαστε
το Πέπερι από τότε που άνοιξε στην όμορφη μας Νέα Ιωνία. Μέσα σε αύτα τα
χρόνια έχει δείξει πως είναι ένα μαγαζι που εξελίσσεται συνεχώς και
έχει πάντα κάτι καινούργιο και ξεχωριστό να σου προτείνει. Μέ εντονή την προσωπικότητα του γεμάτη χρώμα και φαντασία και τις ξεχωριστές μουσικές επιλογές που θα ακούσεις σε αυτό το χώρο. Λοιπόν ας
αρχίσουμε από την γεύση μιας και αυτό βαθμολογουμε πρώτα. Προσωπικά
θεωρώ ότι κάθε φορά με εντύπωσιάζει γευστικά. Χρησιμοποιούν ποιοτικά
προιόντα, μαγειρεμένα πάρα πολύ σώστα έτσι ώστε να γεύεσαι απολαυστικά
το κάθε του πίατο. Το αποκορύφωμα για μένα γευστικά σίγουρα έγινε
φέτος. Ακόμα ποιό ιδιαιτερές προτάσεις όπου για εμένα ξεχώρισα πίατα
οπως (Η σαλάτα με το παστράμι, αντίδι σγουρό, baby σπανάκι, βαλεριάνα, κρουτόν βινεκρέτ μουστάρδας ντιζόν και αυγό ποσέ. Το Συκώτι μοσχαρίσιο με σάλτσα λευκού κρασιού
πατάτες baby, αμπελοφάσουλα με αρωματικό βούτυρο. Ψαρονέφρι με πουρέ σελινόριζας, chips πατάτας και πίκλα κρεμμυδιού και σάλτσα από θυμάρι. Από τα ζυμαρικά σίγουρα ξεχωρίζει το πίατο με τα σκιουφιχτά παραδοσιακά, χειροποιήτα, κρητικά ζυμαρικά με λεύκη σάλτσα, κοτόπουλο, λιαστή ντομάτα και φιλέ αμυγδάλου. Απο τα ορεκτικά τι να πρωτογράψεις χμμ... Λοιπόν σίγουρα το χαλούμι που το σερβίρουν πανώ σε ψημένο ψωμάκι brioche με τριμμένη ντομάτα και πέστο βασιλικού. Φάβα με γλυκοκολοκύθα, αμπελόφυλλα καπνιστή πέστροφα και κρέμα από μελάνι σουπίας. Πίτα ημέρας εχουμέ δοκιμάσει πολύ ξεχωριστές γεύσεις όπως η κυκλαδίτικη κρεμμυδόπιτα όπου μας ενημέρωσαν ότι επιμελείτε τις πίτες η μάμα του ιδιοκτήτη και τα γλυκά και από γλύκα τι να πώ..... για την τάρτα με την λευκή σοκολάτα και το lime, για το απιστευτό μπανόφι, cheese cake μμμ και δεν τελιώνουν. Α! και μην ξεχάσω δοκιμάστε ριζότο ημέρας!! εφάνταστα με υπέροχους συνδιασμούς γευσεών). Απο τα πίατα δεν έγραψα ούτε τα μισά από αυτά που μου αρέσουν αλλά καλύτερα να τα ανακαλύψετε!!

Εξυπηρέτηση πολύ οικεία και ταυτόχρονα επαγγέλματικη δεν θά δεις στρατιωτάκια σερβιτόρους με στολές, αλλά περιποιημένους ανθρώπους με χαμόγελο, πρόθυμους να σε εξυπηρετήσουν και να σου λύσουν απορίες η και να σε βοηθήσουν να διαλέξεις. Χώρος ωωω εγώ αγάπω αυτό τον χώρο και καθέ μικρή λεπτομέρεια που τον συνθέτει... πολύ οικείος με έντονη προσωπικότητα που ξεχωρίζεις σε κάθε γωνιά.... Φλοράλ ταπετσαρία και κουρτίνες, πικ απ, δίσκοι, ένας πίνακας με την οδό ονείρων που από ότι μάθαμε ζωγράφισε ο ιδιοκτήτης... κάτι μαξιλαράκια με ύφασμα από ντιβάνι και πλεχτά γύρω γύρω, μια τηλεόραση χωρίς την όθονη της φωτιζόμενη και γεμάτη ουζάκια. Το χώρο πλήρως ενάρμονίζει η ξεχωριστή μουσική (jazz, swing, soul, μουσικές από όλο τον κόσμο, κλασική και κάποιες φόρες ελληνικά χατζηδάκι, διασκεύες η και ρεμπέτικα )εχούμε ακουσεί πολλές φορές και το πικ απ να παίζει και να μας ταξιδεύει.

Τέλος value for money εγώ λέω ναι και σε αυτό και το προτείνω γιατί σπάνια εχώ βρεί τόσο καλή ποιότητα και γεύση σε τόσο προσβάσιμες τιμές. Η κουζίνα είναι σιγουρά σε επίπεδο εστιατορίου και έμεις εδώ ως ζευγάρι αλλά και με παρέα εχουμε δώσει το περισσότερο 20 ευρώ το άτομο και έχουμε χορτάσει. Είμαστε περίφανοι που τόσο κοντά μας έχουμε ένα τόσο ξεχωριστό μαγαζί και το έχουμε κάνει στέκι και για φαγητό και για καφέ... Το προτείνω επειδή βλεπώ μία πολύ καλή δουλεία από τα παιδία που το εχούν και εργάζονται σε αυτό, μια συνέχη εξέλιξη και μια κουζίνα που ξεχωρίζει και πιστεύω ότι είναι ωραίο με τις κριτικές μας να επιβραβέυουμε τέτοιους χώρους για να συνεχίζουν την προσπάθεια τους με περισσότερη όρεξη και δημιουργία.!!

21 Μάρ 2016

Το πέπερι θα το κατέτασσα μάλλον στην κατηγορία του μοντέρνου καφενείου. Έχει ένα μικρό κατάλογο με 3-4 σαλάτες, 3-4 ορεκτικά, 3-4 κυρίως και 2-3 πιάτα ημέρας. Πέρα από τις σαλάτες, όλα τα υπόλοιπα πιάτα σερβίρονται σε πιάτο γλυκού, οπότε φανταστείτε και την ανάλογη ποσότητα.

Ο χώρος αν και δεν σου γεμίζει το μάτι απ' έξω, μπαίνοντας μέσα έχει κάτι πολύ ζεστό και εγκάρδιο. Η εξυπηρέτηση φιλική και απροβλημάτιστη.

Πήραμε για 2 άτομα στη λογική του τσιμπάμε και όχι τρώμε:
Στριφτάρια με φιλέτο κοτόπουλου και λευκή σάλτσα. Συμπαθητικό πιάτο, σωστά εκτελεσμένο, χωρίς κάτι ιδιαίτερο. 6,5 ευρώ. Αν η μερίδα ήταν κανονική θα ήταν οκ και η τιμή, αλλά με την ποσότητα που έφερε η τιμή δεν θα έπρεπε σε καμία περίπτωση να ξεπεράσει τα 4,5 ευρώ

Σωτέ χοιρινό με πουρέ μελιτζάνας. Άψογο πιάτο. Το χοιρινό χωρίς ίχνος λίπους ήταν ζουμερό και τρυφερό, τα μπαχαρικά θύμιζαν λίγο ανατολίτικο πιάτο ενώ ο πουρές μελιτζάνας έφερνε σε baba ghanoush. 6,5 ευρώ. Εξίσου μικρή μερίδα

Πήραμε και το γλυκό ημέρας το οποίο ήταν κάτι (δεν κατάλαβα ακριβώς τι) με σοκολάτα και μπανάνα, άοσμο, άγευστο, και προπάντων άγλυκο. Εδώ η τιμή (3,5 ευρώ) συμβάδιζε με την ποσότητα

Ήπιαμε μισό κιλό χύμα κόκκινο κρασί (4,5 ευρώ) το οποίο δεν είχε τίποτα να ζηλέψει από τα εμφιαλωμένα και ένα κατοσταράκι ρακόμελο (3,3 ευρώ). Σίγουρα καλύτερο από τα περισσότερα ρακόμελα που έχω πιει στη ζωή μου.

Πληρώσαμε 25,4 ευρώ σύνολο, 17.5 για το φαγητό (χρεώθηκε και 1 ευρώ το ψημένο ψωμάκι). Δεν θα το έλεγα ακριβώς value for money δεδομένου ότι ουσιαστικά δεν φάγαμε. Η ποσότητα του φαγητού ήταν απλά για να συνοδεύσει τα ποτά μας. Αν πεινάγαμε θα θέλαμε τουλάχιστον την τριπλάσια ποσότητα. Γι αυτό το λόγο το έβαλα στην κατηγορία 10-16 ευρώ. Αν λοιπόν κάποιος θέλει να πιει ένα ποιοτικό ποτό (πράγμα καθόλου δεδομένο 7 πολλά αντίστοιχα καφενεία) και να το συνοδεύσει μ’ ένα μεζεδάκι, το πέπερι συνίσταται.

Μεσολογγίου 37 & Αγίου Βασιλείου, Νέα Ιωνία