"Πέπερι" Greek-Jazz Restaurant & Cafe. Ένα χειροποίητο στέκι με εκλεπτυσμένο γούστο και σεβασμό στην ποιότητα. Σημείο συνάντησης όλων των ηλικιών, από το πρωί με καφέ και το βραδάκι με φαγητό και ποτά.
Με ιδιαίτερη προσοχή στην λεπτομέρεια και στην ποιότητα, στο Πέπερι θα βρείτε μόνο φρέσκα υλικά. Ζεστά χρώματα, Πικάπ και βινύλια, γουστόζικα επιπλάκια και πολλές προσωπικές πινελιές. Στα πλεονεκτήματα του συγκαταλέγεται η θέση του σε πεζόδρομο της Νέας Ιωνίας για να χαλαρώσετε χωρίς αμάξια και κόρνες. Στον χώρο μπορείτε να βρεθείτε κάθε ημέρα και ώρα καθώς είναι ανοιχτός για όλους όλη την εβδομάδα, σερβίροντας σας και καφέ.

Δευτέρα έως Σάββατο Όλη μέρα ανοιχτά (10:00 μέχρι 02:00). Κυριακή (10:00 με 01:00)

Έχει ζωντανή μουσική
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις
Επιτρέπονται κατοικίδια

22 Μαι 2018

Αν και έχουν περάσει κάμποσες μέρες από την επίσκεψη 8 ατόμων, κάποιοι από αυτούς μέλη του ΑΣΚ, και ίσως ξεχνάω κάποιες λεπτομέρειες, οφείλω να γράψω κριτική για το Πέπερι. Αφού λοιπόν, άκρη δεν βγάζαμε, όχι μόνο για τα άτομα αλλά και για το μαγαζί, αποφασίσαμε να πάμε στο Πέπερι. Αν δεν κάνω λάθος, κανείς μας δεν είχε κάνει επίσκεψη πριν.

Η πρώτη θετική εντύπωση, για τα δικά μου γούστα, έχει να κάνει με τον χώρο. Αν και βρίσκεται κοντά σε κεντρικό δρόμο της περιοχής, το συγκεκριμένο σημείο που καθίσαμε (στον εξωτερικό χώρο) σε ταξίδευε σε κάποιο νησί. Βοήθησε και η ανοιξιάτικη βραδιά, εγώ αισθάνθηκα αρκετά χαλαρός. Συστήνεται ως ρεμπετοτζάζ καφενείο-μεζεδοπωλείο, όπου το βράδυ μπορείς να φας μεζεδες συνοδεία ποτού.

Μαγαζί-γωνία, με πράσινους τοίχους εξωτερικά (αλλά) και πάγκους για να φιλοξενήσουν μεγάλες παρέες, κυρίως κάτω των 40. Θετικότατη εντύπωση άφησαν στον φίλο που καθόταν δίπλα μου, τα πικάπ και τα βινύλια, ειδικότης του! Υπάρχει μια ρετρό διάθεση που μόνο ασυγκίνητους δεν μας άφησε. Για τον εσωτερικό χώρο δεν μπορώ να πω περισσότερα και αφήνω ανοιχτή μια πιθανή δεύτερη επίσκεψη. Μια παρατήρηση μόνο, ο πάγκος που καθόμασταν είχε κάποιο θέμα σταθερότητας.

Η κάρτα του μενού τώρα: Αρκετά δημιουργική για το ύφος του μαγαζιού, παίζει με πολλά διαφορετικά υλικά, και προσφέρει ποικιλία γεύσεων. Σε κάποια πιάτα τα καταφέρνει αρκετά καλά, σε άλλα έχουμε θεματάκια. Οι πιο αυστηροί φίλοι, βαθμολόγησαν την ποιότητα με 2.5, εγώ πάλι είμαι πιο κοντά στο 3.

- Απάκι Κρήτης με φακοσαλάτα, ρατατούιγ λαχανικών και βινεγκρέτ πορτοκαλιού στα 6.6 ευρώ. Ξεκινήσαμε με αυτό μέχρι να έρθουν οι αργοπορημένοι φίλοι. Ζουμερό, καλοφτιαγμένο πιάτο με πάρα πολύ απάκι που συνδυάστηκε εξαιρετικά με την δροσερή φακοσαλάτα. Όμορφος συνδυασμός ζεστού-κρύου. Και η βινεγκρετ γευστικότατη.

- Πατάτες τηγανιτές με σος μάγιο-ρόκα, στα 4 ευρώ. Αρκετές, σε σερβιρισμένες σε σκεύος από σαγανάκι. Είχαν ενδιαφέρον, τραγανές, όμως μου φάνηκαν αρκετά αλμυρές. Είχαν και την πάπρικα τους!

- Κατσικίσιο τυρί Chevre με στάχτη (180 γραμ., φάρμα Μαλτέζου) με σύκα ποσέ, σάλτσα κόκκινου κρασιού και κριτσίνια λιαστής τομάτας, στα 7.6 ευρώ. Φουλ Ινσταγκραμικό πιάτο, ωραία σκέψη, γλυκιά όσο πρέπει η σάλτσα σε ελαφρώς περιορισμένη ποσότητα.

- Ποικιλία μανιταριών με πέστο βασιλικού, τοματίνια και λαδοτύρι Μυτιλήνης που ζητήθηκε σε ξεχωριστό μπολάκι, στα 6.5 ευρώ. Διακρίθηκαν ιδιαίτερα για το εξαιρετικό ψήσιμο, ενώ διατηρούσαν όλους τους χυμούς τους. Ακούστηκαν εγκωμιαστικά σχόλια.

- Αυγά καγιανά με φέτα, τομάτα και σύγκλινο Μάνης, στα 6.6 ευρώ. Εμένα προσωπικά μου άρεσε ιδιαίτερα καθώς ήταν αρκετά ελαφρύ πιάτο αν αναλογιστούμε τα υλικά που υπήρξαν. Αρκετά καλή ποσότητα χωρίς να τσιγκουνεύονται το σύγκλινο.

- Σαλάτα με πλιγούρι, παντζάρι, ρόκα, φιλέτο πορτοκάλι, baby σπανάκι, τρίμμα φουντουκιού και μαστιχοτύρι Άνδρου με σουμάκ, στα 8.2 ευρώ. Αρκετή πρασινάδα μεν, φρεσκότατη δε. Τα υπόλοιπα υλικά οπτικά δεν φαινόντουσαν αρκετά, όμως ήταν τόσο-όσο χρειαζόταν για να μην τρως μονότονα.

- Φέτα μπουγιουρντί, στα 5.8 ευρώ. Πιο καυτή πεθαίνεις. Σε ένα μεγάλο σαγανάκι έρχεται μαζί με γραβιέρα, τοματίνια και πολύχρωμες πιπεριές... πασπαλισμένη με αρκετό μπούκοβο. Πλούσιο πιάτο, με αρκετές παρατηρήσεις όσον αφορά την αλμύρα που έβγαζε. Παρ'όλα αυτά νομίζω έγινε repeat.

- Χοιρινό σωτέ με χρωματιστές πιπεριές, σε δροσερή βάση από γιαούρτι και καπνιστή μελιτζάνα, στα 7.8 ευρώ. Μεγάλη ποσότητα εξαιρετικού χοιρινού, έκλεψε τις εντυπώσεις με το ψήσιμο του και με τη νοστιμιά του. Καπνιστή μελιτζάνα δεν θυμάμαι να γεύτηκα, το γιαούρτι ήταν συνοδευτικό αν και βρισκόταν στη βάση του πιάτου. Απλώς για να δίνει χρώμα. Στο τοπ 3 των επιλογών μου.

- Συκώτι μοσχαρίσιο με σάλτσα λευκού κρασιού, αμπελοφάσουλα και πατάτες baby με αρωματικό βούτυρο, στα 9.2 ευρώ. Από τα πιο αδύναμα πιάτα. Αρκετή ποσότητα συκωτιού αλλά όχι ιδιαίτερα γευστικό. Πολύ χοντρό κομμάτι, πολύ μαλακό αλλά "κατάφερνε" με κάποιον τρόπο να μην βγάζει τους χυμούς του. Οι πατάτες ενδιαφέρουσες ως συνοδευτικές, ως εκεί.

- Ψαρονέφρι με πουρέ σελινόριζας, chips πατάτας, πίκλες κρεμμυδιού (Μάστερ Σεφ 2 φάση;) και σάλτσα από θυμάρι, στα 9.3 ευρώ. Έκλεψε τις εντυπώσεις. Μα θες ο λαχταριστός πουρές; Τα εξαιρετικά και τραγανά chipsάκια; Κυρίως όμως για το βελούδινο ψαρονέφρι που ήρθε σε 2 επαρκέστατα τεμάχια και ήταν απίστευτα ζουμερό. Άξιζε περισσότερο από όλα τα πιάτα κατά την άποψη μου. Προτείνεται!

- Στριφταρονάδα με χειροποίητα ζυμαρικά, κοτόπουλο, λευκή σάλτσα, λιαστή τομάτα και φιλέ αμυγδάλου, στα 8.6 ευρώ. Ζουμερό κοτόπουλο, καλή η τσαχπινιά με το αμύγδαλο. Αρκετά χειμωνιάτικο πιάτο.

- Ταλιατέλες με σύγκλινο Μάνης, σωτέ μπρόκολο, καραμελωμένα τοματίνια, βολάκι Άνδρου και αποξηραμένη τσουκνίδα, στα 8.8 ευρώ. Άρεσε λίγο περισσότερο λόγω μπρόκολου, όμως νομίζω μπερδεύτηκαν πολλά υλικά. Αρκετά φαντεζί πιάτο που μάλλον δεν είχε ιδιαίτερη ταυτότητα.

Τα ζυμαρικά δεν είχαν ιδιαίτερη θέση στο τραπέζι μας, αλλά και στον κατάλογο πιθανότατα. Δεν χρειάζεται να υπάρχουν ΚΑΙ αυτά για να καλύψουν όλα τα γούστα. Ας έχουν πιο συγκεκριμένες επιλογές. Δεν θα χάναμε κάτι αν δεν τα παραγγέλναμε και τελικά η παραγγελία αποδείχθηκε ελαφρώς υπερβολική, μιας και είχαμε repeat σε 2-3 πιάτα.

- Ρακή ευκολόπιοτη και όχι βαριά.
- Κρασί ημίγλυκο που χάνει από τα αποδυτήρια, ούτε πολύ γλυκό αλλά ούτε και γευστικό. Χρειάζεται άμεση αλλαγή (αν και δήλωνε βιολογικής καλλιέργειας, νομίζω). Καλύτερη επιλογή θα ήταν οι μπύρες.

Πήραμε και αρκετά άλλα ποτά που δεν θυμάμαι μιας και επικεντρωθήκαμε σε συζητήσεις!

- Τάρτα με φράουλες και σοκολάτα. Αρκετά γευστική και με πλούσια γεύση λόγω συνδυασμού μπισκότου και καραμέλας στην βάση.

- Εκμέκ. Σε κάποιους άρεσε, σε εμένα καθόλου. Νομίζω ότι του Γιώτη που μπορείς να το φτιάξεις και σπίτι σου, ίσως είναι και καλύτερο. Δεν μου έβγαζε φρεσκάδα στο καταϊφι ενώ και η κρέμα ήταν αδιάφορη.

Συνολικά, κληθήκαμε να πληρώσουμε 21 ευρώ/άτομο χωρίς να περιορίσουμε στο ελάχιστο την παραγγελία μας και χωρίς να στερηθούμε τίποτα. Ίσα ίσα που μάλλον 2-3 πιάτα περίσσεψαν.

Η εξυπηρέτηση από τα παιδιά δεν ήταν και σούπερ σβέλτη, έκαναν όμως τα κεράσματα τους (σε ποτά σίγουρα και χωρίς να τσιγκουνευθούν). Είχαμε ένα θεματάκι χρόνου μέχρι να παραγγείλουμε, χωρίς να δυσαρεστηθούμε είναι η αλήθεια. Από την άλλη ίσως θα μπορούσαν να φέρνουν πιο ομαλά, χρονικά, κάποια πιάτα ώστε να μην πιεστούμε και να μην τιγκάρει το τραπέζι, αρχίζοντας τη γνωστή μου πίεση ώστε να αδειάσουμε 2-3 πιάτα για να ανοίξει ο χώρος.

Ίσως ξεχνάω κάποιες λεπτομέρειες, θα ακολουθήσουν όμως και κριτικές φίλων.

Είχαμε μια όμορφη βραδιά, χαλαρή και με αρκετό κέφι. Το φαγητό σίγουρα καλύψε τις απαιτήσεις μας, έχει περιθώρια βελτίωσης και δεν χρειάζονται πλούσιες περιγραφές. Για την περιοχή είναι μια αρκετά καλή λύση και όσοι βρεθείτε κοντά θα φάτε γευστικά και σε πολύ καλές ποσότητες. Με βάση τα παραπάνω, το προτείνω. Θα βρείτε σίγουρα θελκτικές επιλογές και αν είστε παρέα, δεν θα πληρώσετε πολλά.

Η βραδιά κρίνεται πετυχημένη. Αναμένεται η επόμενη!

01 Αυγ 2018

----- Alert Alert ακολουθεί μεγάλη κριτική -----

Μάλλον ήμασταν άτυχες και το πετύχαμε στην 'όχι και καλύτερή του μέρα', καθότι άλλαξε πλέον σχεδόν ολόκληρο το μενού που έχει περιγραφεί στις πολύ πρόσφατες κριτικές.
Στο μυαλό μου θέλω να δικαιολογήσω τις αστοχίες αλλά δυσκολεύομαι. Όχι για την ποιότητα των υλικών που είναι καλή, αλλά για τις γεύσεις που κατά πλειονότητα, ήταν χμμμ, αρκετά μέτριες (2,5/4).

Σαββατόβραδο 14/7 και εξεπλάγην ευχάριστα με το πόσο εύκολα βρέθηκαν θέσεις για τα αμάξια και μάλιστα λίγα βήματα πιο κάτω, ενώ ο πεζόδρομος της Μεσολογγίου και όλα τα πέριξ στέκια τον είχαν τον κόσμο τους, με την ατμόσφαιρα σε αυτό το σημείο της Ν. Ιωνίας να παραπέμπει σε mood διακοπών.

Παρείστικο κλίμα ανάλαφρο, όμορφη αλλά ζεστή και με υγρασία βραδιά, χρώματα που κάνουν το γωνιακό Πέπερι να ξεχωρίζει από μακριά.
ΑΨΟΓΗ μουσική επένδυση στα σωστά ντεσιμπέλ, τα μέσα δωμάτια σε ένα στυλ τόσο αυθεντικά και ιδιαίτερα ξεπερασμένο αλλά και αγαπησιάρικο, βινύλια, πικάπ, Bob Dylan, σερβάν κρυφού φωτισμού. Καθήσαμε σε μεγάλο πάγκο για άνεση κινήσεων, υπήρχαν μαξιλάρες, μικρά και όχι φλύαρα στοιχεία deco, 2 τεράστιοι ανεμιστήρες βάραγαν μποφόρ ολούθε για δροσιά, τα σερβίτσια ρετρό... μου άρεσαν όλα, καθαρό 4άρι εδώ.

Η εξυπηρέτηση σωστή, ευγενική, απάντησε σε όλες μας τις ερωτήσεις που ήταν αρκετές, σχετικώς με υλικά των πιάτων κρυφά και φανερά, αλλά εγώ εξεπλάγην θετικά με την στάση τους απέναντι στην κριτική -πάντα καλοπροαίρετη- που τους κάναμε για όλες τις αστοχίες που εντοπίσαμε. Μάλιστα μας προέτρεψαν θερμά να σχολιάσουμε αναλυτικά και ότι θα μεταφερθούν αυτολεξεί στην κουζίνα. Ειλικρινές απροσποίητο ενδιαφέρον για την επιχείρισή τους, ανοιχτά αυτιά, μπράβο γιατί σπανίως συναντάς τέτοιον επαγγελματισμό στον ωχαδερφισμό της εποχής.

Αφαιρώ αναγκαστικά έναν βαθμό για κάποιες καθυστερήσεις που υπήρξαν πχ στην άφιξη των ποτών, cheers με νεράκι μέχρι να έρθει το κρασί μου. Κυρίως όμως γιατί όταν ήρθαν όλα μαζί, άρχισε ο άτυπος αγώνας πάνω από τα πιάτα και κάποια κρύωσαν, οπότε ίσως κι εγώ λαθεύω ελαφρώς στην άποψή μου γι'αυτά.

Προσωπικά μου αγαπημένα από τη βραδιά ήταν το ριζότο, ο ντάκος και τα 2 γλυκά. Μέτριες γεύσεις οι λουκουμάδες, το αυγό με τον πουρέ, οι πατάτες μαγιορόκα, οι ταλιατέλλες και το κοτόπουλο.

Ο cheesecake ντάκος (7,20e) πολύ νόστιμος και ζουμερός, με υλικά άφθονα και ψιλοκομμένα (ντομάτα υπέροχη, και φέτα και ανθότυρο), γλυκίζον πετιμέζι που έδινε επιπλέον άρωμα στο σύνολο και ωραία ποτισμένο το, εξ ορισμού δύσκολο αλλά γευστικό, παξιμάδι χαρουπιού.

Το αυγό με πουρέ, τσιπς πατάτας και τραγανό σύγλινο Μάνης (4,80e) ήταν η εντελώς λάθος διαχείριση υλικών που ακούγονται πολλά υποσχόμενα αλλά δεν καταφέρνουν να συναντηθούν πουθενά.
Δεν εντόπισα γευστικά πουθενά τα flakes του σύγλινου, ο πουρές είχε τη λάθος σύσταση της ρευστής κρέμας, ο κρόκος που έσπασε μέσα εξαϋλώθηκε και τα τσιπς (που ήταν στικς τελικά) δεν μπόρεσαν να σταθούν σε μια ολοκληρωμένη μπουκιά με τόση ρευστότητα, παρά αφού κρύωσαν όλα και έχασαν ό, τι υπήρχε εκεί. Στο σαγανάκι που σερβίρονται υπάρχει τεχνική αστοχία με το λαδόχαρτο στη βάση και κίνδυνος μαζί με την μπουκιά να μασήσεις και χαρτί.

Στους λουκουμάδες με μαστιχοτύρι, κρέμα πιπεριάς και mousse μαστίχας - γιασεμί, δεν γεύτηκα κανένα από τα υλικά και καμία τραγανότητα. Όμορφα παρουσιασμένο αλλά αδύναμο πιάτο. Κυριάρχησε η αλευρίλα η οποία δεν σκεπάστηκε ούτε με τις συνοδευτικές κρέμες/ντιπ. Χρειάζεται ένταση στη γεύση, ειδικά η πιπεριά η τόσο χαρακτηριστική, γιατί αδικήθηκε τόσο πολύ; Και εννοείται λιγότερο αλεύρι - περισσότερο τυρί (5,90e).

Οι πατάτες με σως μαγιορόκα μου άρεσαν αρκετά αν και τσιμπούσαν στο αλάτι (4e). Στο βάθος του σκεύους βρέθηκαν πολλά καψαλίδια όμως που δεν φαγώθηκαν. Την άψογη εκδοχή αυτής της μαγιορόκας έχω δοκιμάσει στις πατάτες του Πράσινο Πιπέρι στην Ν. Πεντέλη, με τη μυστική συνταγή που γνωρίζω αλλά μέχρι τώρα δεν έχω καταφέρει να αντιγράψω!

Το ριζότο καπνιστής μελιτζάνας, που το έθεσα a priori στην παρέα ως επιλογή, ήταν καταπληκτικό (8,20e). Και τώρα που το ματασκέφτομαι, έπρεπε να το παίρναμε εις διπλούν και για το συγκεκριμένο θα ξαναπάω. Είχε ελάχιστη φρέσκια ντομάτα που δεν την εντόπιζες, δυόσμο και μαλακή φέτα ομογενοποιημένη σαν κρέμα μέσα, κάνοντας ένα χύλωμα ονειρεμένο με γευστική ένταση. Από πάνω και αποξηραμένα μανιτάρια. Πάρα πολύ καλό!

Οι χειροποίητες ταλιατέλλες ( μου φάνηκαν χειροποίητες, μετά το πρόσεξα κ στην περιγραφή καταλόγου) μέχρι να φτάσουν στο πιάτο είχαν ήδη κρυώσει αρκετά και μετατράπηκαν σε μια μάζα. Τα μανιτάρια (τα κλασικά σαμπινιόν), η κάπαρη, τα ντοματίνια και το κατίκι Δομοκού ήταν σε εμφάνιση guest και δεν μου συστήθηκαν. Και εδώ, πολύ μέτρια γεύση. (7,90e).

Στο ψητό στήθος κοτόπουλο με το σπαστό αρακά (πουρές δηλαδή), ψητό καλαμπόκι, σάλτσα μουστάρδας και τραγανή πέτσα, το κομμένο σε 3-4 κομμάτια φιλέτο ήρθε λίγο παραπάνω ψημένο, αρκετά άνοστο και σε μικρή ποσότητα για να δικαιολογήσει τα 8,80e. Ο πουρές αρακά ήθελε αλάτι/ πιπέρι και κάτι ακόμη, δεν ξέρω τί. Η μουστάρδα έσωσε λίγο το Βατερλώ.

Από τα 3 γλυκά του νέου καταλόγου, δοκιμάσαμε τα 2 και ήταν πάρα πολύ καλά, με ομόφωνο νικητή το millefeuille (5,80e) με το απίστευτο ψητό τραγανό ζαχαροκαραμελωμένο φύλλο κρούστας σε στρώσεις, με μασκαρπόνε ανάμεσα που λατρεύω και περιχυμένο με μια απερίγραπτη αλμυρή καραμέλα... Πω πωωωω τί γλυκό ήταν αυτό....
Στα ίδια περίπου στάνταρντς και το ζεστό σοκολατένιο ημίρευστο σουφλεδάκι, με σως σοκολάτα και παγωτό βανίλια Μαδαγασκάρης (6,50e).

Το κουβέρ ψωμάκι στα 0,90 pp περιλαμβάνει 2 ψωμάκια ανά άτομο και ένα ντιπάκι ροζουλί που αδυνατώ να ανακαλέσω τη σύστασή του. Ζητήσαμε μόνον για 2 άτομα, δεν θέλαμε να φορτωθούμε με ψωμί. Το περισσότερο έμεινε, ήταν λίγο σιτεμένο και ψιλοαδιάφορο.

Ήπιαμε 1/4 βιολογικό ροζέ ημίγλυκο στα 3,20e, την Σερραϊκή Flaros India pale ale 330μλ στα 5e και μια γερμανική Maisel's Weiss 500άρα στα 5,20e.
[ γκρίνια προς πάσα κατεύθυνση: γιατί πρέπει να πληρώνουμε τις ελληνικές μικροζυθοποιίες χρυσάφι στα 330μλ; δεν το έχω καταλάβει. Χωρίς να το αντιλαμβάνεστε μας στρέφετε στην ξένη ετικέτα, που εισαγόμενη είναι συχνά πιο φθηνή. Τα ίδια και με το Aperol στην Ιταλία 2,50 εκεί, 7-8 εδώ. Αλλά εκεί το παράγουν. Εμείς εδώ γιατί κύριε την ελληνική μπύρα χρυσάφι; ουφ, τα είπα. Εύχομαι ο Μάμος που έχει μπει πολύ δυναμικά στο παιχνίδι, να κρατηθεί χαμηλά όπως ξεκίνησε! ].

Μαζί με άφθονο νερό βρύσης Νέας Ιωνίας, όχι πολύ παγωμένο όμως, και 4 μαστιχοσφηνάκια κέρασμα, δώσαμε 4 άτομα από 18,50 έκαστος. Στο vfm θα ήθελα να δω πιο συμπιεσμένες τιμές στα κυρίως που είναι ένα τσικ ακριβά και σίγουρα στα ποτά που μου φάνηκαν γενικώς ακριβά. Αν και Σαββατόβραδο, δεν είχε πληρότητα...

Παρόλα ταύτα, εμένα μου άρεσε η κοσμοθεωρία του Πέπερι, το τοποθετώ στην λίστα των visit again μαγαζιών και παραβλέπω τις όποιες αστοχίες αυτής της φοράς. Και για το ριζότο το θεϊκό +τα γλυκά, και για το brunch που συζητήθηκε ότι είναι καλό (και προσιτό) και για το ότι ψάχνονται με το μενού τους και για το γεγονός ότι αποτελεί έκπληξη τέτοια κουζίνα στο συγκεκριμένο σημείο της Ν. Ιωνίας.

Υ. Γ Έχω περιορίσει εδώ και καιρό τους συναισθηματισμούς στις κριτικές μου, οπότε ας μου επιτραπεί. Πριν λίγους μήνες "αποχαιρέτησα" διαδικτυακά τον έναν χρήστη που ενέπνευσε το γράψιμό μου στον παρόντα ιστότοπο, με το μοναδικό ύφος, την εμπεριστατωμένη άποψη και την στοχευμένη ματιά του σε όλο αυτό που λέγεται ask4food. Τώρα με τα ίδια συναισθήματα εκτίμησης αποχαιρετώ και τον δεύτερο και τον ευχαριστώ πολύ. Μου έχει μείνει μόνον ένας.

24 Ιούλ 2018

Το πεπερι το επισκεφτήκαμε ένα Σαββατόβραδο του Ιουλίου 4 άτομα. Το πρότεινε η μία έμπιστη φίλη, ούτως ή άλλως εγώ είχα αφήσει την επιλογή στις υπόλοιπες εν λευκώ.

Το μαγαζί βρίσκεται σε έναν ήσυχο πεζόδρομο, μακρυά απο το κέντρο της περιοχής. Το παρκάρισμα δεν απετέλεσε πρόβλημα, Σάββατο βράδυ.

Η δομή του χώρου σε συνδυασμό με την εξαιρετική μουσική σε ταξιδεύει, vintage έπιπλα ωραίες γωνίες που παραπέμπουν σε περασμένες δεκαετίες, τα πιάτα και σκεύη σερβιρίσματος βρίσκονται σε απόλυτη αρμονία με το περιβάλλον. Μια μικρή ένσταση για το τραπέζι που κάτσαμε, που ναι μεν είναι μεγάλο και άνετο για 4 άτομα αλλά ο πάγκος είναι λίγο άβολος.

Η εξυπηρέτηση ήταν καλή δεν υπήρξε κανένα θέμα, νεράκι σε μποτίλια(που χρειάστηκε να επισημάνουμε την αλλαγή της σε πιο δροσερή), ανεμιστήρες κλπ κατα βούληση μας, επεξήγηση στα πιάτα και κερασματάκι στο τέλος λικεράκι.

Η κάρτα του μενού είναι σχετικά περιορισμένη, αλλά έχει επαρκείς επιλογές και σε κρεατικά και σε θαλασσινά.
Εμείς ως λιτοδίατα κορίτσια δοκιμάσαμε:
-ψωμί (έρχονται ατομικά ψωμάκια ) με ενα ντιπ τη συγκεριμένη μέρα δεν ηταν αξιόλογα. (0,90 €κατ’ άτομο)
-ντάκος με παξιμάδι χαρουπιού, εύγευστη ντομάτα, καλό σύνολο. (7,20 €)
-πατάτες τηγανιτές με μαγιονέζα ρόκας, ωραία η σως και πρωτότυπη. (4,00 €)
-αυγό με πουρέ και chips πατάτας και τραγανό σύγκλινο Μάνης, μεμονωμένα τα υλικά ήταν εύγευστα ο συνδυασμός κάπου έχανε. (4,80 €)
-λουκουμάδες με μαστιχοτύρι, κρέμα πιπεριάς φλωρίνης και μους μαστίχας, ακούγεται πιο ευφάνταστο από ότι ήταν εν τέλει, μαλλον ήθελε λιγότερο αλεύρι. (5,90 €)
-ταλιατέλες με μανιτάρια champignon, κάπαρη, ντοματίνια και κατίκι Δομοκού, νόστιμο πιάτο με ωραίο συνδυασμό υλικών. (7,90 €)
-κοτόπουλο στήθος με πουρέ αρακά, καλαμπόκι, σάλτσα μουστάρδας(που δεν ακουγόταν καθόλου) σε τραγανή κρούστα. Επαρκής η μερίδα μεν, με καλοψημένο το κοτόπουλο αλλά ελλειπε κάτι για να ανεβάσει τη γεύση. (8,80 €)
-ριζότο καπνιστής μελιτζάνας, με φέτα, φρέσκια ντομάτα και δυόσμο μακράν το καλύτερο πιάτο της βραδιάς, σωστα χυλωμένο το φρεσκοτριμμένο πιπέρι απογείωσε τη γεύση. (8,20 €)

Ήπιαμε δύο μπύρες έχει μια αξιόλογη λίστα και ¼ ημίγλυκο κρασί.

Μην παραλείψετε να δοκιμάσετε τα γλυκά τους, πήραμε ένα ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ μιλφειγ λίγο διαφοροποιημένο απο την κλασική συνταγή και ένα σουφλέ σοκολάτας με παγωτό γευστικό επισης.

Τα παραπάνω κόστισαν 18 ευρώ το άτομο και μιλάμε για ένα πλήρες δείπνο, οι τιμές των πιάτων είναι αρκετά καλές για την ποιότητα και την πρωτοτυπία των γεύσεων.
Μπορείτε να βρείτε online το πλήρες μενού τους με τιμές κλπ, για να εχετε ολοκληρωμένη άποψη.
Γενικά, το μαγαζί προτείνεται.

Μια μικρή ένσταση, θεωρώ ότι ο πειραματισμός παρουσιάζει ενδιαφέρον μεν, αλλά κάποιες φορές, ίσως θέλει μια μικρή προσοχή στους συνδυασμούς κάποιων υλικών, οι δοκιμασμένες συνταγές ετών είναι μια καλή βάση για εξέλιξη, δε παυουν όμως να είναι ουτως ή άλλως γευστικές.

01 Ιουν 2018

Μ’ αρέσει το Πέπερι.
Μ’ αρέσει γιατί αποτελεί το εξισορροπητικό στοιχείο, την ομαλή μετάβαση από την παλιά Αθήνα των προσφυγικών της Ν. Ιωνίας, στην σύγχρονη πολυσύχναστη και ταχύτατα αναπτυσσόμενη συνοικία.
Αν φτάσεις ώρα που δεν έχει νυχτώσει ακόμα, θα διακρίνεις χαμηλά σπιτάκια, στενά δρομάκια, λαμαρίνες, κεραμίδια, ξύλινα παντζούρια, αυλές και πεζοδρόμια με τα παιδιά που παίζουν ελεύθερα, μανάδες με το λάστιχο που δροσίζουν τα στενά, ανθρώπους που γνωρίζονται, μεσήλικες που γέρασαν μαζί.
Στο επόμενο στενό, φασαρία από τη νεολαία του τριγώνου Ν. Ιωνία –Πευκάκια- Ηράκλειο, δυνατό beat από τα café, κόσμος πάει και έρχεται στην πολύβουη Λ. Ηρακλείου των υπερβολικών εμπορικών καταστημάτων.
Και στη μέση το ‘’Πέπερι’’ χαλαρό, να ενώνει τα 2 κομμάτια της περιοχής. Με την vintage διακόσμηση και τα εκλεπτυσμένα, σύγχρονης γευστικής και οπτικής αισθητικής, πιάτα.
Βινύλιο. Μπορεί με όλων των ειδών τις μουσικές, αλλά έχει βινύλια ρε φίλε. Άλλη αίσθηση στη μουσική και στην αισθητική του χώρου. Θρονιασμένα σε μια γωνία πάνω στο έπιπλο ραδιόφωνο σαν του παππού Γιάννη μαζί με το πικάπ με την ταλαιπωρημένη βελόνα για να ακούς τα σκρατς στον δίσκο.
Σερβάντα με λικέράκια σε ωραία μπουκάλια δίπλα από παλιά ραφιέρα με όμορφα γυάλινα ποτήρια, κάδρα διαφόρων θεμάτων, ψυγείο σε φιστικί απόχρωση, τηλεόραση ασπρόμαυρη με σεμεδάκι επάνω, πολύχρωμη λουλουδάτη βεραμάν ταπετσαρία να κοσμεί τον τοίχο, στο πάτωμα vintage μωσαϊκό με οβάλ σταυρούς και τρίγωνα, καρέκλες διαφόρων ειδών, από κλασσικές ξύλινες μέχρι αυτές με την μεταλλική πλάτη και βάση, όπως και τα τραπέζια, με τον έξω χώρο να επικεντρώνεται στα ξύλινα τύπου πικ – νικ κατάλληλα για τις μεγάλες παρέες.
Και κάπου εκεί που έχω αράξει και μεταφέρομαι πίσω στον χρόνο πίνοντας παγωμένη ρακή, πέφτουνε τα ‘’διαφορετικά’’ εδέσματα στο τραπέζι.
Φακοσαλάτα ποίημα, με μπόλικες λωρίδες απακίου μαζί με ψιλοκομμένα σοταρισμένα λαχανικά (ratatouille), εξαιρετική η ισορροπία ζεστού - κρύου και στη μέση να χαϊδεύει τα υλικά, μια απαλή sauce πορτοκαλιού.
Παραλληλόγραμμη μαύρη πλάκα, με επάνω της ελληνικότατο (Εύβοια) τυρί chèvre (κατσικίσιο) με στάχτη, σοταρισμένα σύκα, κριτσίνια λιαστής ντομάτας και σάλτσα κόκκινου κρασιού.
Μέσα σε vintage semi - βαθύ πιάτο με λουλουδάτη μπορντούρα, άτακτα τοποθετημένος ένας ελαφρύς καγιανάς με τα γνωστά υλικά φέτα και ντομάτα και εξτραδάκι το σύγκλινο που έδινε τη γεύση του παστού στο σύνολο.
Πλιγουροσαλάτα με αρκετό baby σπανάκι, παντζάρι και ρόκα, κρουτονάκια, τριμμένο φουντούκι και δροσερά κομμάτια πορτοκαλιού με το μαστιχοτύρι να ξεχωρίζει.
Χεράτες και φλουδάτες πατάτες ξεχείλιζαν από το τηγανάκι, γευστικές και crispy, παρέα με μια απαλή και μυρωδάτη sauce μαγιονέζας με λίγο ρόκα.
Βάση από γιαούρτι, καπνιστή μελιτζάνα και από πάνω ζουμερά σοταρισμένα κομμάτια χοιρινού, συνοδευόμενα από χρωματιστές πιπεριές.
Εξαιρετική ποικιλία σωστά ψημένων μανιταριών, αρκετά ζουμερών και όμορφα συνδυασμένων με ντοματίνια, πέστο βασιλικού και λαδοτύρι.
Τελευταίο ορεκτικό που δεν με κέρδισε το μπουγιουρντί, που μολονότι ήταν καυτερό όπως στη Β. Ελλάδα, ήταν αρκετά αλμυρό λόγω των τυριών (φέτα, γραβιέρα) και παρόλη την προσπάθεια της ντομάτας και πιπεριάς να το βελτιώσουν, δεν μου έδωσε το κάτι παραπάνω.
Κάπου εδώ έχω σκάσει και θεωρώ ότι με 3-4 έξτρα πιάτα στη μέση σε αντικατάσταση των κυρίως, το ‘’Πέπερι’’ θα ανέβει επίπεδο.
Παρ’ όλα αυτά, τα κυρίως του ήταν κατά γενική ομολογία στο επίπεδο των ορεκτικών.
Ξεχώρισε το ζουμερό ψαρονέφρι με τον πουρέ σελινόριζας, τα chips πατάτας και τη σάλτσα από θυμάρι και το θαυμάσιο συκώτι με τις βουτυράτες baby πατάτες.
Τα ζυμαρικά του που δοκίμασα ήταν αρκετά καλά, δεν παύουν όμως να είναι ζυμαρικά και δεν ταιριάζουν στο concept του χώρου.
Από τα γλυκά του, ‘’έφυγε μπροστά’ η βελούδινη τάρτα με τις φράουλες με το pick στην καραμέλα της βάσης, ενώ το εκμέκ σε γεύση ήταν αρκετά flat.
Η εξυπηρέτηση ήταν καλή χωρίς εξάρσεις αλλά ούτε και λάθη. Κάποιες αργοπορίες υπήρχαν αλλά το θεωρώ φυσιολογικό καθώς παραγγείλαμε αρκετά εδέσματα και αρκετά ποτά. Κέρασμα εκτός από ρακή και κρασί που πίναμε, ήρθε και shot μαστίχας για τη χώνεψη.
Δώσαμε 21 ευρώ pp μαζί με τα ποτά, φάγαμε του σκασμού και περάσαμε υπέροχα.
Η όλη προσπάθεια του team του ‘’Πέπερι’’ είναι αξιέπαινη, επιβραβεύσιμη, χωρίς επάρσεις και στοχευμένη διαφήμιση στα μέσα.
Ήρθε για να μείνει και χωρίς πολλές σκέψεις θα μείνει με ευκολία.

17 Απρ 2018

Χριστός Ανέστη και χρόνια πολλά σε όλους με υγεία!

Στην τελευταία κριτική μου πριν από ένα χρόνο για το Πέπερι, αναφέρω πως συνήθως εκεί σε οδηγεί η πείνα μετά από ψώνια στην αγορά της Ν. Ιωνίας και όχι τόσο η δίψα για εξερεύνηση ενός νέου γαστρονομικού διαμαντιού. Μάλλον ήρθε η ώρα για ν’ αναθεωρήσω αυτή μου την τοποθέτηση.

Για να τα πάρω με τη σειρά, θα θυμίσω πως πρόκειται για ένα πολύ μικρό μαγαζάκι στον πεζόδρομο της Μεσολογγίου που βρίσκεται πίσω από την Εθνική τράπεζα της Λεωφ. Ηρακλείου στη Ν. Ιωνία, ουσιαστικά είναι παράλληλος της Ηρακλείου.

Ο χώρος λοιπόν όπως έχω ξαναπεί είναι πολύ μικρός, και καθόλου ελκυστικός κατά τη γνώμη μου εξωτερικά καθώς είναι κλεισμένος με νάυλον και σόμπες για τον χειμώνα όπου υπάρχουν μικρά και αρκετά στριμωχτά τραπεζάκια. Πρόσφατα βέβαια και συγκεκριμένα μέσα στην Μ. Εβδομάδα περνώντας απ’ έξω είδα ειδοποίηση ότι θα γίνει ανακαίνιση οπότε αναμένω να δω ακόμα καλύτερα πράγματα κυρίως -ελπίζω- για το εξωτερικό μέρος.

Το πιο ενδιαφέρον κομμάτι του Πέπερι μέχρι στιγμής λοιπόν αποτελεί το μικρό vintage εσωτερικό του με τα 4-5 τραπεζάκια που παρά το μέγεθός του έχει διαμορφωθεί έτσι ώστε να προσδίδει ένα πολύ ρομαντικό περιβάλλον.

Το πανέμορφο παλιό έπιπλο που φιλοξενεί μποτίλιες και ποτήρια για λικέρ, ένα δυο κάδρα που ταιριάζουν απόλυτα στο όλο στυλ, η πανέμορφη γωνία με την λουλουδάτη ταπετσαρία και το τέλειο ράδιο-πικάπ-έπιπλο (σαν αυτό που είχε η γιαγιά μου) με τους δίσκους βινυλίου στη ραφιέρα και βέβαια η μεγάλη ασπρόμαυρη τηλεόραση με τα κουμπάκια στο πλάι και το σεμεδάκι από πάνω, που έχει έξυπνα μεταμορφωθεί σε κάβα φιλοξενώντας στο -φωτισμένο με led-εσωτερικό της μπουκαλάκια με ούζο είναι στοιχεία που συμβάλουν σε μια όμορφη και ρομαντική ατμόσφαιρα. Σε συνδυασμό δε και με την άριστη επιλογή ξένης μουσικής το κλίμα γίνεται ακόμα πιο ωραίο.

Στην εξυπηρέτηση δεν είχαμε παράπονο αν και συγκριτικά με πέρυσι δεν είδαμε τόσα χαμόγελα ούτε την αμεσότητα που χρειάζεται το πόστο αυτό. Επίσης δεν ρώτησαν αν επιθυμούμε γλυκό (ο κατάλογος έγραφε γλυκό ημέρας της κυρά Σοφίας) ούτε κέρασαν έστω ένα λικέρ, ενώ σε μεταγενέστερη επίσκεψη είδαμε να κερνάνε άλλο τραπέζι.
Αναγκαστικά αυτά τα μικρο-φάουλ τα χρεώνεται η εξυπηρέτηση. Κατά τα άλλα ευγενικά και τα δυο παιδιά που μας εξυπηρέτησαν (ένας νεαρός και μια κοπέλα).

Ο κατάλογος ήταν ανανεωμένος σε σχέση με προηγούμενη επίσκεψή μας.

Στην πρώτη φετινή μας επίσκεψη 2 άτομα 18/2/2018 παραγγείλαμε:

- Πατάτες τηγανιτές με σως μαγιο-ρόκα χ 4 €

Πλατιές αλλά λεπτές σε πάχος σερβίρονται σε τηγανάκι με τη φλούδα τους “λαχταριστά” χρυσαφένιες και τραγανιστές όπως ακριβώς τις θέλω. Μαγιορόκα σημαίνει μαγιονέζα με ρόκα και ήταν πολύ ενδιαφέρουσα και δροσερή. Ταίριαξε απόλυτα με της πατατούλες.

- Απάκι Κρητικό με φακοσαλάτα, ρατατούι λαχανικών και βινεγκρέτ πορτοκαλιού χ 6,60€

Άριστος συνδυασμός, υπέροχη η συνοδεία φακοσαλάτας με το κατάλληλο βράσιμο αλλά και την απαραίτητη οξύτητα και πολύ καλής ποιότητας απάκι σε πρωτότυπο κόψιμο ζουλιέν αλλά σε μεγάλες φανταστείτε λωρίδες. Υπέροχο!

- Ποικιλία μανιταριών σοταρισμένα με ντοματίνια, πέστο βασιλικού και λαδοτύρι Μυτιλήνης χ 6,50€

Άλλο ένα πολύ νόστιμο ορεκτικό που προτείνεται για αρχή.

- Συκώτι μοσχαρίσιο με σάλτσα λευκού κρασιού, αμπελοφάσουλα, πατάτες baby με αρωματικό βούτυρο χ 9,20€

Με μια λέξη ε ξ α ι ρ ε τ ι κ ό!!! Άριστα ψημένο το συκώτι που λίγοι καταφέρνουν, χωρίς αίμα αλλά παράλληλα αφρός στο στόμα. Οι πατατούλες με τη φλούδα τους νόστιμες και μυρωδάτες από το βούτυρο. Τα αμπελοφάσουλα ζητήσαμε να μη μπουν στο πιάτο λόγω ειδικής διατροφής αλλά και λόγω του ότι δεν μας αρέσουν γενικότερα. Γενικά μια καλή μερίδα που αξίζει και το τελευταίο λεπτό του ευρώ.

- Στριφταρονάδα με κοτόπουλο, λιαστή ντομάτα, λευκή σάλτσα και φιλέ αμυγδάλου χ 8,60€

Άλλο ένα πολύ ωραίο και πλούσιο πιάτο με ζουμερό στήθος κοτόπουλου σε μεγάλα καρέ που δεν είχε στεγνώσει καθόλου. Θα το επέλεγα ξανά ευχαρίστως.

Μαζί με το ψωμάκι (ψημένο) χ 0,60 έκαστος, χωρίς ποτά, με νεράκι βρύσης ο λογαριασμός έφτασε στα 36,10€ ήτοι 18,05€/άτομο και μείναμε άκρως ικανοποιημένοι.

Σε επόμενη επίσκεψή μας 17/3/18 3 άτομα όχι τόσο πεινασμένα (! ) δοκιμάσαμε:

- Φάβα με γλυκοκολοκύθα, αμπελόφυλλα, κρέμα από μελάνι σουπιάς και καπνιστή πέστροφα χ 5,80€

Αφαιρέσαμε την καπνιστή πέστροφα λόγω νηστείας για να την απολαύσουμε όλοι στην παρέα. Παρόλα αυτά ήταν πάρα πολύ καλή... φαντάζομαι με την καπνιστή πέστροφα θα ανεβαίνει ακόμα πιο ψηλό επίπεδο σίγουρα.

- Καγιανά με φέτα, ντομάτα και σύγκλινο Μάνης χ 6,60€

Άλλο ένα ορεκτικό που αξίζει δοκιμής στο Πέπερι, απ’ ότι είπε η φίλη που το επέλεξε κατ’ αποκλειστικότητα.

- Ταλιατέλες με mix μανιταριών, ντοματίνια, κάπαρη και κατίκι Δομοκού χ 8,50€

Αφαιρέσαμε το κατίκι Δομοκού, παρόλα αυτά ήταν ένα επίσης πλούσιο και νόστιμο κυρίως πιάτο με άριστο βράσιμο στις ταλιατέλες. Άλλο ένα πιάτο που θα επέλεγα ευχαρίστως … αν και περιμένει στη σειρά και το ριζότο.

Για τα παραπάνω μαζί με μανιτάρια και πατατούλες τηγανιτές πληρώσαμε 33,20€ ήτοι 11,07€ έκαστος.
Και στις δύο περιπτώσεις το vfm ήταν εξαιρετικό έστω και χωρίς αλκοόλ και βέβαια αντιλαμβάνεται κανείς ότι στο Πέπερι μπορεί να κινηθεί και σε πολύ χαμηλά επίπεδα αναλόγως την όρεξη πάντα, δοκιμάζοντας νόστιμα και ποιοτικά πιάτα.

Συμπερασματικά θα πω με ιδιαίτερη χαρά, ότι σε βάθος χρόνου το Πέπερι έχει σημειώσει πάρα πολύ μεγάλη βελτίωση στην κουζίνα του. Και το πιο αξιοσημείωτο σε αυτό είναι το γεγονός ότι δεν έχει αλλάξει η ιδιοκτησία-κουζίνα αφού ο chef είναι και ο ιδιοκτήτης. Το λέω αυτό γιατί στην πρόσφατη επίσκεψή μας και διαπιστώνοντας την εξέλιξη της κουζίνας ήμασταν σχεδόν πεπεισμένοι ότι έχει αλλάξει χέρια το μαγαζί ή μάγειρα, αλλά σε ερώτηση που κάναμε μας είπαν ότι ποτέ δεν άλλαξε ιδιοκτησία.

Οπότε είναι ιδιαίτερα τιμητικό να βλέπεις στην πράξη ότι ο chef δεν εφησυχάζεται, αλλάζει συχνά κατάλογο ανάλογα την εποχικότητα των προϊόντων, δοκιμάζει νέες συνταγές… με λίγα λόγια εξελίσσεται. Και μέχρι στιγμής τα καταφέρνει πάρα πολύ καλά κατά τη γνώμη μου. Οπότε ήρθε η ώρα να αναθεωρήσω και να πω ότι στο Πέπερι πια δεν με οδηγεί μόνο ο δρόμος μετά από ψώνια στην αγορά της Ν. Ιωνίας αλλά και η Κυριακάτικη βόλτα επί τούτου για ωραίες, δημιουργικές και νόστιμες γεύσεις! Απ’ ότι διαπίστωσα άλλωστε Κυριακή βράδυ και παραμονή Καθαράς Δευτέρας με γεμάτο μαγαζί… δεν είμαι η μόνη.

Προτείνεται.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη PONTIKI.

09 Δεκ 2017

Επισκεπτόμαστε
το Πέπερι από τότε που άνοιξε στην όμορφη μας Νέα Ιωνία. Μέσα σε αύτα τα
χρόνια έχει δείξει πως είναι ένα μαγαζι που εξελίσσεται συνεχώς και
έχει πάντα κάτι καινούργιο και ξεχωριστό να σου προτείνει. Μέ εντονή την προσωπικότητα του γεμάτη χρώμα και φαντασία και τις ξεχωριστές μουσικές επιλογές που θα ακούσεις σε αυτό το χώρο. Λοιπόν ας
αρχίσουμε από την γεύση μιας και αυτό βαθμολογουμε πρώτα. Προσωπικά
θεωρώ ότι κάθε φορά με εντύπωσιάζει γευστικά. Χρησιμοποιούν ποιοτικά
προιόντα, μαγειρεμένα πάρα πολύ σώστα έτσι ώστε να γεύεσαι απολαυστικά
το κάθε του πίατο. Το αποκορύφωμα για μένα γευστικά σίγουρα έγινε
φέτος. Ακόμα ποιό ιδιαιτερές προτάσεις όπου για εμένα ξεχώρισα πίατα
οπως (Η σαλάτα με το παστράμι, αντίδι σγουρό, baby σπανάκι, βαλεριάνα, κρουτόν βινεκρέτ μουστάρδας ντιζόν και αυγό ποσέ. Το Συκώτι μοσχαρίσιο με σάλτσα λευκού κρασιού
πατάτες baby, αμπελοφάσουλα με αρωματικό βούτυρο. Ψαρονέφρι με πουρέ σελινόριζας, chips πατάτας και πίκλα κρεμμυδιού και σάλτσα από θυμάρι. Από τα ζυμαρικά σίγουρα ξεχωρίζει το πίατο με τα σκιουφιχτά παραδοσιακά, χειροποιήτα, κρητικά ζυμαρικά με λεύκη σάλτσα, κοτόπουλο, λιαστή ντομάτα και φιλέ αμυγδάλου. Απο τα ορεκτικά τι να πρωτογράψεις χμμ... Λοιπόν σίγουρα το χαλούμι που το σερβίρουν πανώ σε ψημένο ψωμάκι brioche με τριμμένη ντομάτα και πέστο βασιλικού. Φάβα με γλυκοκολοκύθα, αμπελόφυλλα καπνιστή πέστροφα και κρέμα από μελάνι σουπίας. Πίτα ημέρας εχουμέ δοκιμάσει πολύ ξεχωριστές γεύσεις όπως η κυκλαδίτικη κρεμμυδόπιτα όπου μας ενημέρωσαν ότι επιμελείτε τις πίτες η μάμα του ιδιοκτήτη και τα γλυκά και από γλύκα τι να πώ..... για την τάρτα με την λευκή σοκολάτα και το lime, για το απιστευτό μπανόφι, cheese cake μμμ και δεν τελιώνουν. Α! και μην ξεχάσω δοκιμάστε ριζότο ημέρας!! εφάνταστα με υπέροχους συνδιασμούς γευσεών). Απο τα πίατα δεν έγραψα ούτε τα μισά από αυτά που μου αρέσουν αλλά καλύτερα να τα ανακαλύψετε!!

Εξυπηρέτηση πολύ οικεία και ταυτόχρονα επαγγέλματικη δεν θά δεις στρατιωτάκια σερβιτόρους με στολές, αλλά περιποιημένους ανθρώπους με χαμόγελο, πρόθυμους να σε εξυπηρετήσουν και να σου λύσουν απορίες η και να σε βοηθήσουν να διαλέξεις. Χώρος ωωω εγώ αγάπω αυτό τον χώρο και καθέ μικρή λεπτομέρεια που τον συνθέτει... πολύ οικείος με έντονη προσωπικότητα που ξεχωρίζεις σε κάθε γωνιά.... Φλοράλ ταπετσαρία και κουρτίνες, πικ απ, δίσκοι, ένας πίνακας με την οδό ονείρων που από ότι μάθαμε ζωγράφισε ο ιδιοκτήτης... κάτι μαξιλαράκια με ύφασμα από ντιβάνι και πλεχτά γύρω γύρω, μια τηλεόραση χωρίς την όθονη της φωτιζόμενη και γεμάτη ουζάκια. Το χώρο πλήρως ενάρμονίζει η ξεχωριστή μουσική (jazz, swing, soul, μουσικές από όλο τον κόσμο, κλασική και κάποιες φόρες ελληνικά χατζηδάκι, διασκεύες η και ρεμπέτικα )εχούμε ακουσεί πολλές φορές και το πικ απ να παίζει και να μας ταξιδεύει.

Τέλος value for money εγώ λέω ναι και σε αυτό και το προτείνω γιατί σπάνια εχώ βρεί τόσο καλή ποιότητα και γεύση σε τόσο προσβάσιμες τιμές. Η κουζίνα είναι σιγουρά σε επίπεδο εστιατορίου και έμεις εδώ ως ζευγάρι αλλά και με παρέα εχουμε δώσει το περισσότερο 20 ευρώ το άτομο και έχουμε χορτάσει. Είμαστε περίφανοι που τόσο κοντά μας έχουμε ένα τόσο ξεχωριστό μαγαζί και το έχουμε κάνει στέκι και για φαγητό και για καφέ... Το προτείνω επειδή βλεπώ μία πολύ καλή δουλεία από τα παιδία που το εχούν και εργάζονται σε αυτό, μια συνέχη εξέλιξη και μια κουζίνα που ξεχωρίζει και πιστεύω ότι είναι ωραίο με τις κριτικές μας να επιβραβέυουμε τέτοιους χώρους για να συνεχίζουν την προσπάθεια τους με περισσότερη όρεξη και δημιουργία.!!

Μεσολογγίου 37 & Αγίου Βασιλείου, Νέα Ιωνία