Παραδοσιακό καφενείο, τσιπουράδικο, ουζερί

20 Οκτ 2017

Πριν κάποια χρόνια, στο κοντινό παρελθόν, ζούσε στην Αθήνα μια κοπέλα. Με τα πτυχία της, προ και μεταπτυχιακά, τις μετεκπαιδεύσεις στο εξωτερικό, τις ξένες γλώσσες. Η κοπέλα αυτή κυκλοφορούσε πάντα ντυμένη κομψά και με στυλ, με τα ταγιεράκια της και τις γόβες, όπως άρμοζε στον κώδικα ντυσίματος του κόσμου των εταιριών και των golden girls. Ένα πρωινό ξύπνησε διαφορετικά από τις άλλες μέρες, το φιλοσόφησε, το είδε αλλιώς, πέταξε τα σινιέ ρούχα και αποφάσισε να κάνει το παιδικό της όνειρο πραγματικότητα. Μίλησε και με τον κολλητό της που λάτρευε την μαγειρική και αποφάσισαν να ανοίξουν έναν απλό χώρο εστίασης.
Και εγένετο η Δημητρούλα. Ένα παραδοσιακό καφενείο - ουζερί όπου μπορείς να πας να πιείς τον καφέ σου, το τσάι σου, ένα λικεράκι καρυδάκι πχ, αλλά και την μπύρα, το κρασί, το ούζο ή το τσίπουρο και το ρακί σου.
Εννοείται θα το συνοδεύσεις με κάποιους στάνταρ μεζέδες, όπως σαγανάκια, πατατοσαλάτα, φάβα, μαυρομάτικα με πιπεριές αλλά και κάποια πιάτα ημέρας ανάλογα με την έμπνευση του φοβερού μάγειρα.
Θα συζητήσεις για όλα τα θέματα της επικαιρότητας αλλά και ότι άλλο πικάντικο θέλεις, θα δεις τη Δημητρούλα να κινείται με ταχύτητα Usain Bolt ανάμεσα στα τραπέζια για να μην αφήσει κανένα παραπονεμένο, θα δοκιμάσεις σχεδόν όλο τον κατάλογο συνοδεία γλυκόπιοτης ρακής, ή χύμα τσίπουρου και θα ρωτήσεις τον κολλητό σου πότε θα ξανάρθετε.

Από χώρο μη περιμένεις κάτι έξτρα άλλωστε σε καφενείο έρχεσαι. Συμπαθητικός και καθαρός, πολύ μικρός όμως, με πολλά vintage καδράκια στον τοίχο, κουρτινάκια στο τζάμι, υλικά του πάγκου της κουζίνας στην άλλη πλευρά, πλαστικό στον έξω χώρο του πεζοδρομίου και πατζούρια στην μία πλευρά με διάφορα γλαστράκια πάνω. Τα τραπεζοκαθίσματα σε πράσινο χρώμα, κλασικά καφενείου που τα υιοθέτησαν μετά όλα τα μεζεδοπωλεία.
Στην αρχή ήρθε ψωμί, πιατάκι με ντακάκια, ελιές και πιπεριές τουρσί και ρακί ‘’πιες όσο θες δεν χτυπάω’’.
Δοκιμάσαμε όλα τα σαγανάκια. Το κλασικό λαδοτύρι σε γενναία ποσότητα μαστιχωτό, λεμονάτο και μυρωδάτο, αυτό με το σύγκλινο όπου ανάμεσα στα κομμένα αυγά μάτια, υπήρχαν ψιλά κομμάτια σύγκλινου και ντομάτας, πασπαλισμένα με ρίγανη και γλυκό μπούκοβο και το καυτερό με σουτζούκι που ήταν πολύ καυτερό για τα γούστα μου. Όλα τέλειοι μεζέδες που χωρούσαν στο ατομικό σου πιατάκι, πολύ μικρό αρμόζει σε γλυκό του κουταλιού, αλλά είπαμε το πιατάκι είναι για να ακουμπήσεις την πιρουνιά που συνοδεύει το ποτό σου.

Σαλάτα δροσιστική, φθινοπωρινή, λάχανο κόκκινο και άσπρο και πιπεριά, όλα ψιλοκομμένα σαν τουρσί. Μας άνοιξε την όρεξη.
Γεμιστή πατάτα η οποία είχε ψηθεί αρκετά ώστε η φλούδα να βγαίνει με το χέρι και να μοιάζει με βάρκα, η δε ψίχα της είχε ανακατευτεί με ψιλοκομμένο σαλάμι, τριμμένο τυράκι από πάνω, μυρωδικά και ήταν απόλαυση.

Μαραθόπιτα, ποσότητα γενναία, χοντρή ωσάν τούβλο, αρωματική με πολύ χόρτο και αρκετό μαύρο σουσάμι, το σύνολο επαγγελματικά φτιαγμένο.

Χοιρινό με γίγαντες νόστιμα μαγειρεμένο, το κρέας στη βάση του πιάτου και από πάνω γίγαντες λεμονάτοι και μυρωδάτοι.
Μοσχαράκι τρυφερό χωρίς λίπος, με κόκκινη σάλτσα και μελιτζάνες με τριμμένο τυράκι, το λάτρεψα.

Γραβιέρα με μέλι και σουσάμι κλασσικά για να συνοδέψουμε τη ρακί και να τελειώσουμε τα αλμυρά του καταλόγου.

Ειδική μνεία στο ρύζι αλλά γιαλαντζί. Ήτο το πιάτο έκπληξη. Ντολμαδάκια χωρίς το φύλλο. Ήρθε, φτιαγμένο με τσέρκι, σε σχήμα στρογγυλής κονσέρβας, το ρύζι με όλα τα μυρωδικά της Ελλάδος πάνω, δίνοντας του μια εκπληκτική γεύση. Το θέλω ξανά.
Κλείσαμε με πολίτικο κανταΐφι με παγωτό καϊμάκι και βύσσινο, αρκετά μεγάλη ποσότητα, αρωματικό, βουτυράτο αλλά αρκετά στεγνό για τα γούστα μου.

Στα πιάτα φυσικά, με το πολύ κους - κους και τη εύγευστη ρακί, έγινε πολλάκις refill οπότε και χορτασμένοι φύγαμε και ανανεώσαμε το ραντεβού.

Η Δημητρούλα αποτελεί μια εγγυημένη και τίμια λύση για ποτάκι και τσιμπολόγημα με σπιτικούς μεζέδες, όπου οι τιμές παίζουν ανάμεσα στα 3,5 έως 8,5 euro σε ότι περιέγραψα. Μαζί με τα ποτά δώσαμε 16 pp με πολύ ποτό, αρκετό φαί και κέφι.
Αν θέλετε γκουρμεδιάρικους μεζέδες σίγουρα δεν είστε για εδώ, είστε για λίγο παρακάτω επί της Αγίου Γεωργίου, αν προτιμάτε καταστάσεις σπιτικές, χαλαρές, γουστόζικες, κάπου – κάπου με συνοδεία ζωντανής μουσικούλας, δηλαδή παρφαί καταστάσεις που λέει και ο Ζωρζ, μόλις βρήκατε το μαγαζί που κουμπώνει πάνω σας.
Γεμίστε το ποτήρι σας και πιείτε στην υγειά της Δημητρούλας. Καλωσορίσατε κι απόψε στο ταξίδι της.

07 Μάρ 2016

Σάββατο μεσημερι με ένα απίστευτο ήλιο να λούζει την Αθήνα, με ένα φίλο είπαμε να τσιμπήσουμε κάτι στο Χαλάνδρι. Δεν είχα ιδέα για το συγκεκριμένο μαγαζί, μου λέει ο φίλος μου: Θα πάμε σε ένα καφενείο, δε σου γεμίζει το μάτι αλλά έχει ωραίους μεζέδες.
Και όταν το ακούς αυτό από κάποιον που έχει γυρίσει όλο τον κόσμο και έχει φάει σε πανάκριβα εστιατόρια, έχεις εμπιστοσύνη πως θα φας καλά.

Ο χώρος δε λέει τίποτα ιδιαίτερο, λίγα τραπέζια κλεισμένα με νάυλον πάνω στο πεζοδρόμιο. Δεν ξέρω πώς είναι όταν έχει κρύο.. Λόγω του ότι ήταν καλός ο καιρός είχαν ανοιχτά τα νάυλον, οπότε δεν υπήρχε ούτε κάπνα ούτε φασαρία. Προφανώς όμως όταν είναι κλειστά δεν είναι τόσο ευχάριστα.

Μας εξυπηρετούσε μία κοπέλα πολύ ευδιάθετη. Γενικά το σέρβις ήταν πολύ καλό.

Στην αρχή μας έφερε νερό σε κανάτα και ένα πιατάκι με δύο παξιμαδάκια, δύο πιπερίτσες τουρσί και ελίτσες. Επίσης ψωμί σε ένα καλαθάκι με τα μαχαιροπήρουνα Τυποποιημένο, τίποτα σπουδαίο. Τα πιατάκια του σερβίτσιου είναι πολύ μικρά, για μεζεδάκια.

Από ότι μας είπε η σερβιτόρα, το μενού καθημερινά αλλάζει. Ο κατάλογος όντως ήρθε, με μία σελίδα ένθετη γραμμένη στο χέρι για τα φαγητά.

Πήραμε:
μαυρομάτικα με πιπεριές, πολύ καλό
σαγανάκι λαδοτύρι Μυτιλήνης, γενναία μερίδα
παστουρμαδόπιτα, με φύλλο καταίφι και πασπαλισμένο με μαύρο σουσάμι, υπέροχο

και ένα πιάτο που το λένε μπάμπω, σαν λουκάνικο γεμισμένο με ρύζι και εντόσθια από αρνάκι. Όπως μας είπε και η σερβιτόρα, κατά την περιγραφή δεν ακούγεται και τόσο δελεαστικό, αλλά ήταν πεντανόστιμο.
'
Ηπιαμε κόκκινο κρασί χύμα, μια χαρά.
Δεν είδα πόσο ήταν ο λογαριασμός, αλλά από τον κατάλογο από ό, τι θυμάμαι όλα κυμαίνονται γύρω στα 5 - 6 ευρώ. Δεν είναι μεγάλες μερίδες, αλλά νομίζω είναι value for money.
Ήρθε κανονικά απόδειξη.

Στα μείον: θα ήθελα λίγο μεγαλύτερα πιατάκια στα σερβίτσια. Αλλά έτσι είναι το στυλ του μαγαζιού.

Συμπερασματικά, η Δημητρούλα είναι μια καλή λύση στο Χαλάνδρι για κρασί ή ρακί και μεζεδάκια, τα οποία είναι όντως πεντανόστιμα.
Σίγουρα θα ξαναπάω να δοκιμάσω και άλλα πιάτα.