Δευτέρα - Σάββατο 11:30 - 23:30 Κυριακή 11:30 - 20:00

30 Αυγ 2018

Βράδυ Κυριακής. Αφού το "δικό μας" κινέζικο ήταν κλειστό λόγω διακοπών, αναζητήσαμε άλλο.

Διάβασα κριτικές αρκετά καλές και το αποφασίσαμε. Κατεβήκαμε στο κέντρο μια και δεν είχε κίνηση.

Ο χώρος ουδέτερος. Η συνεννόηση λίγο δύσκολη με Greekglish, αλλά ανεμένετο. Παραγγείλαμε Spring Rolls. Τα μόνα ανεκτά.

Το μοσχάρι σετσουάν και το χοιρινό με πιπεριές ανύπαρκτα από γεύση (το χοιρινό σπάνιζε, αλλά από πιπεριές άλλο τίποτα! ), με υδαρή άνοστη σάλτσα.

Αρκετή η ποσότητα, αλλά τι να το κάνεις όταν δεν πας για να χορτάσεις, αλλά για να γευτείς άπω ανατολή! Απαράδεκτο. Αφήσαμε γεμάτα τα πιάτα. Φυσικά δεν θα ξαναπεράσουμε ούτε απ' έξω!

18 Νοε 2017

Κάτι παραπάνω από καλό, αλλά όχι ιδιαίτερο

Φαγητό:
Γουόν τον με τυρί και σπρινγκ ρολς εξαιρετικά. Κοτόπουλο με γλυκόξινη ικανοποιητικό. Τηγανιτό ρύζι με αυγό καλό.

Εξυπηρέτηση:
Ευγενικό προσωπικό, όχι και η ευκολότερη δυνατή συνεννόηση (χρήσιμο να κατέχει κάποιος τα κινεζοαγγλοελληνικά)... αλλά, σε κάθε περίπτωση, θα παραγγείλεις χωρίς μεγάλη δυσκολία.

Χώρος:
Καθόλου κιτς (όπως συνηθίζεται), ζεστός, με το κόκκινο και το μαύρο να επικρατούν και την απαλή μουσική να συμβαδίζει.

Τιμές:
Λογικότατες, μπορούν να φάνε δύο άτομα με κάτω από 30 ευρώ (ειδικά σε περιπτώσεις όπως τη δική μας που δεν παραγγείλαμε κάποιο ποτό).

Εν κατακλείδι, αν σε βγάλει ο δρόμος σου στο Σύνταγμα και για κάτι άλλο, να πας, αξίζει. Ειδάλλως, δεν χάνεις και τίποτα.

07 Μάρ 2017

Πρωτη φορα στο συγκεκριμενο μαγαζι, ημερα Σαββατο, ειπα να βγαλω το γυναικακι βολτιτσα στην νυχτερινη αθηνα.. Ουτε κρυο ουτε ζεστη το μαγαζι.
Καταρχην κλεινει αυστηρα στις 24:00. Να το ξερετε οσοι ειστε διατεθειμενοι να πατε.

Εμεις εισελθαμε στον χωρο στις 23:00 περιπου. Ειμασταν ηδη βολτα στο κεντρο της Αθηνας και σουλατσαροντας το ειδαμε και ειπαμε να το δοκιμασουμε μιας και αρχισε να μας κοβει λιγο η λορδα και παλι κατι κοινοτυπο θα ηταν βαρετο.

Οι κοπελες αμεσως μας διευκρινησαν οτι η κουζινα θα εκλεινε και θα επρεπε να παραγγειλουμε γρηγορα, αλλα οτι δεν θα τηρουσαν το ωραριο των 24:00 αφου ειχαν πελατες ακομα.

Ο χωρος ηταν εντελως αδιαφορος, μου θυμιζε προσπαθεια του ιδιοκτητη να μας ταξιδεψει στην Κινα με αποτυχημενο αποτελεσμα. Μουσικη κινεζικη, χαμηλης εντασεως, αδιαφορη. Οι σερβιτορες μιλαγαν σταστα αγγλικα και ελαχιστα ελληνικα αλλα εξηπηρετικοτατες.

Ας περασουμε στο δια ταυτα:
Παραγγειλαμε
2 ρυζια με αυγο και διαφορα λαχανικα συνολικη τιμη γυρω στα 9 ευρω αν θυμαμαι καλα. Ευγεστα και σε πολυ δυνατη μεριδα, μπουκωσα θα ελεγα.
Μια μεριδα κοτοπουλο με πιπεριες και διαφορα αλλα, πολυ νοστιμο πιατο και μεγαλη ποσοτητα κοτοπουλου, τιμη 8 ευρω.
Μια μεριδα κοτοπολο με μπαμπου και μανιταρια, περιεργη γευση, οχι ασχημο θα ελεγα αλλα οχι οτι τρελαθηκα, επισης κοτοπουλο was missing απο το πιατο μαλλον το εβαλαν ολο στο πιατο με τις πιπεριες.
Μια μεριδα πουγκια με τυρι (καπως αλλιως τα ονομαζαν αλλα δεν θυμαμαι ακριβως)) εξαιρετικα αλλα μικρη μεριδα, τιμη 5 ευρω νομιζω.
Ηπια κινεζικη μπυρα τσιγκταο 4 ευρω και το γυναικακι ενα ποτηρι κρασι, κακης ποιοτητας ομολογουμενως.
Τσιπς γαριδας μας εφεραν δωρεαν στην αρχη, ζητησαμε και μια σαλτσα για να τα κανουμε παπαρα αλλα την ξεχασαν οπως ειπαν (γνωστο αλλωστε οτι κινεζος και τσιγγουνης ειναι ενοιες ταυτοσημες). Παντως μας εφεραν και fortune cookie στο τελος.

Συνολο πληρωσαμε 39 ευρω χωρις να μας φερουν αποδειξη, βεβαια απ οτι ειδα το καταστημα διεθετε POS.

Νομιζω πως ειναι μια καλη επιλογη το μαγαζι για ενα πιατο φαι, αρκει να παρεις τον χρονο σου να δεις τα πιατα, εμεις παραγγειλαμε στο ποδι για να προλαβουμε.

Μεγαλο μειον οτι δεν ετρωγαν μαζι μας κινεζοι, οταν βλεπεις κινεζο να τρωει σε κινεζικο δεν εχεις να φοβηθεις.

Αν θα ξαναπηγαινα? Μαλλον ναι, ειναι νοστιμα τα φαγητα τους και δεν ειχα κοιλιακες ενοχλησεις κατι το οποιο ειναι πολυ σημαντικο.