Μενου με εμφαση στο burger

Καθημερινα 13.00 - 01.00

26 Οκτ 2016

Μεσημέρι Κυριακής και βρεθήκαμε στο Χαλάνδρι. Μετά από μια μικρή βόλτα, αφού παρκάραμε παραδόξως εύκολα κοντά στο ρέμα, αποφασίσαμε να δοκιμάσουμε το burger του Butcher's. Αν και φανατικοί του ΜΠΑΡ ΜΠΕΕ, μιας και γείτονες, αναπόφευκτα κάθε μπέργκερ το συγκρίνουμε με αυτό, χωρίς αυτό να σημάινει ότι το καλό δε θα το παραδεχτούμε.

2 άτομα + καρότσι, αρχικά ρωτήσαμε αν υπάρχει χώρος για να βολέψουμε και το καρότσι (το μαγαζί ήταν ανησυχητικά άδειο, αλλά είχε 1 μεγάλο τραπέζι με κράτηση που δεν είχε έρθει και άλλα 2-3 τραπέζια που τρώγανε). Με μεγάλη τους χαρά προσπάθησαν να μας εξυπηρετήσουν και γενικά ήταν πολύ ευγενικοί καθ' όλη τη διάρκεια της παραμονής μας.

-----Χώρος - Ατμόσφαιρα (1/4)-----

Το μαγαζί πολύ μικρό, στρίμωγμα παντού, όλα τα τραπέζια σε πολύ κοντινές αποστάσεις, φαινόταν η προσπάθεια αξιοποίησης και του τελευταίου εκατοστού, χωρίς λόγο όπως φάνηκε αφού σε ώρα αιχμής είχε 20% πληρότητα. Μας πρότειναν να περάσουμε στον "κήπο", ο οποίος μόνο κήπος δεν ήταν. Απλά ένας διαμορφωμένος χώρος για 3 τραπέζια και 2-3 στάντ στο πίσω μέρος του μαγαζιού, με ανοιγόμενη οροφή και θέα... μια αποθήκη και ένα κουβά με σφουγγαρίστρα. Το χειρότερο όλων ήταν ο εξαερισμός της κουζίνας. Ενώ είμασταν σε χώρο ας πούμε ανοιχτό λόγω της οροφής, η κάπνα από την κουζίνα έβγαινε κατευθείαν από την πόρτα και όχι από κάποιο εξαερισμό ψηλά. Κοινώς, η κουζίνα ντουμάνιαζε και μαζί της και το υπόλοιπο μαγαζί, ενώ ο καπνός είχε ώς διέξοδο τον "κήπο". Κατά τα άλλα το ξύλο επικρατούσε και τίποτα άλλο δε βρίσκω άξιο αναφοράς.

-----Εξυπηρέτηση (3/4)-----

Από την αρχή μέχρι το τέλος οι σερβιτόρες ήταν ευγενέστατες και πρόσχαρες, ενώ δεν παρέλειψαν, αφού κατάλαβαν ότι ήταν η πρώτη μας φορά στο μαγαζί, να μας ενημερώσουν για την ιστορία τους, τη φάρμα με τα δικά τους κρέατα και να μην έχουμε κανένα φόβο για την ποιότητα, ενώ μας έκανε και μια εκτενή μεν ανούσια δε περιγραφή του καταλόγου. Το γιατί 3/4 και όχι 4/4 θα φανέι με το λογαριασμό (θα αναφερθώ στο τέλος).

-----Γεύση (2/4)-----

Πήραμε ένα Jack Daniel's large combo (μοσχαρίσιο μπιφτέκι, jack daniel's sauce, cheddar, bacon, ντομάτα, onion rings) και ένα Mystic large combo (μοσχαρίσιο μπιφτέκι, sauce μανιταριών, πίκλες, ντομάτα, καραμελωμένα κρεμύδια). Combo σημαίνει +πατάτες. Large σημάινει 200 γρ μπιφτέκι, αλλά μόνο large δε μας φάνηκαν, καθώς το μπιφτέκι ήταν κρυμμένο μέσα στο ψωμάκι. Τώρα που το σκέφτομαι δε γεύτηκα ποτέ τις πίκλες του mystic, ενώ το jack που δοκίμασα ήταν λιγωτικό. Μέτρια γεύση και ποιότητα, τίποτα το ιδιαίτερο, το ψωμάκι ζυμωτό καλό δε μοιάζει με τα συνηθισμένα, πατάτες φρέσκιες αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο, και μια αδιάφορη sauce συνοδευτική.

-----VFM (2/4)-----

Λογαριασμός.... στο μιλητό 16,30. Εξού και μία λιγότερη ντομάτα στην εξυπηρέτηση. Ζητήσαμε απόδειξη που ήρθε με το συνολικό ποσό και όχι αναλυτικά. Για αυτό που φάγαμε τα 16,30 δε τα άξιζε, ούτε για την ποσότητα, ούτε για την ποιότητα και ούτε κατά διάνοια για το περιβάλλον. Αν ξαναβρεθώ στην περιοχή σίγουρα θα προτιμήσω κάτι άλλο. Ενώ αν θελήσω καλό burger ξέρω που θα το βρώ.

19 Δεκ 2016

Επισκεψη στο συγκεκριμενο εστιατοριο την Κυριακη 11/12/2016 απογευμα γυρω στις 18:00 δυο ατομα. Αρκετος κοσμος μεσα σε αυτο.
Ο χωρος μικρος και τα τραπεζια στριμωγμενα, προσπαθεια να κερδηθει και το τελευταιο εκατοστο εις βαρος βεβαια της ιδιωτικοτητας των πελατων.
Η εξυπηρετηση πολυ καλη ο σερβιτορος ευγενικος και προθυμος να μας εξυπηρετησει.
Παραγγειλαμε ενα l cheese burger και ενα xl buffalo burger (θελαμε να φαμε κατι γρηγορα και να φυγουμε διοτι οπως προανεφερα ο χωρος πολυ μικρος και στριμωγμενος, κατα την γνωμη μου θυμιζει fast food). Ηρθαν ψημενα οπως τα ζητησαμε, η δε γευση τους μετρια εχω δοκιμασει και καλυτερα στις ιδιες τιμες. Οσον αφορα την ποιοτητα τιποτα το ιδαιτερο παρολη την ενημερωση για κρεατα απο ζωα που εκτρεφουν οι ιδιοι.
Ζητησα τον λογαριασμο, αποδειξη δεν εφεραν απλα μου ανακοινωςαν προφορικα οτι τους χρωσταω17 €. Παρατηρησα οτι και σε αλλα τραπεζια δεν προσκομισαν αποδειξη.
Η μη προσκομιση αποδειξης, ο στριμωγμενος χωρος και η μετρια γευση αυτων που παραγγειλαμε με οδηγουν στο να μη ξαναεπισκεφθω το συγκεκριμενο εστιατοριο.

30 Σεπ 2016

Το μαγαζί αυτό είναι η κλασική απόδειξη του κακού Έλληνα απατεώνα επιχειρηματία. Μόλις 'έπιασε' το μαγαζί κ έβγαλε χρηματα, τα φόρτωσε ολα στον κόκκορα.. Πηγαίνω, ή μαλλον, πήγαινα ασταμάτητα απο οταν ανοιξε το μαγαζί.

Είχαν πολύ καλό burger, αλλά έκαναν σχεδόν παντοτε λάθος την παραγγελία απο το τηλεφωνο. Για το λόγο αυτό, αποφασισα πριν απο ένα χρόνο να μην ξαναπατήσω.

Χτες λοιπόν, και βλέποντας οτι το μαγαζί επεκτάθηκε -απόδειξη οτι ένα μαγαζί πάει καλά- είπα να ξαναπαραγγείλω! Ευελπιστώντας οτι τα λάθη τους τα έφτιαξαν. Bullshit!! Περίμενα μιαμιση ώρα για να μου έρθει το φαγητό! Τα δύο burgers!!! Χειρότερα δηλαδη κ από πριν!!

Έπαιρνα τηλεφωνο να ρωτήσω για την παραγγελία μου και μου έλεγαν και ψέμματα οτι το φαγητό μου θα έρθει σε δέκα λεπτα. Αυτό γινόταν κάθε δεκαπέντε λεπτα!!!! Όταν ήρθε επιτέλους το φαγητό μου, ήταν όλα κατάκρυα.. Και σας το υπόσχομαι μένω δίπλα!! και το αποκορύφωμα: το μπιφτέκι -που για πρώτη φορά μυριζε και ήταν σκληρό, ήταν πολύ μικρότερο!! Σκεφτείτε ότι κατά τις τελευταίες μου μπουκιές, έτρωγα σκέτο ψωμί!!! Τυπική ελληνική νοοτροπία: "αφού εβγαλα χρήματα, τώρα θα βγάλω περιςςότερα, με το να ρίξω την ποιότητα ή την ποςότητα"!! Disgusted! Από όλα! Μηδέν! Δε θα ξαναπατήσω ποτέ!

28 Αυγ 2016

Μεσημερι 17ης Αυγουστου κι αποφασιζω με τη κοπελα μου υστερα απο μεγαλη λαχταρα εχοντας επισκεφθει το εν λογω καταστημα προ 5 μηνων να γευτω για δευτερη φορα το λαχταριστο burger!
Φτανοντας καυσωνας εξω επιλεγουλες να κατσουμε μεσα οπου ειμαστε εγω η κοπελα και αλλη μια παρεα δυο ατομων. Μας υποδεχεται μια υπερ-χαμογελαστη σερβιτορα η οποια μ ειχε εξυπηρετησει ξανα! κανουμε τη παραγγελλια ωσπου μπαινει αλλος ενα κυριος στο μαγαζι και καθεται στα ψηλα καθισματα απεναντι μας δηλαδη απεναντι απο τους καναπεδες! Συνοπτικα πηραμε mozzarella sticks για τη μεση γυρω στα 5 ευρω 6 τεμαχια (δεν τα λες ασχημα) δυο κοκα κολα και απο ενα burger ο καθενας!
Ερχεται λοιπον η ιερη στιγμη που η σερβιτορα φερνει στη κοπελα μου το burger της κι υποψιαζομαστε οτι θα ακολουθησει και το δικο μου! ελα ομως που δεν.... γινεται μια παυση περι των 7 λεπτων μεχρι που χτυπαει επιμονα το καμπανακι.. η σερβιτορα οδηγειται στο πασο να παραλαβει το πιατο... το οποιο το μεταφερει στο κυριο που εκατσε μετα απο μας... εγω λιμοκτονοντας παρακολουθω ολη τη φαση υποψιαζομενος παντα το λαθος!

Με τα πολλα του αφηνει τo burger το οποιο ο ανθρωπος και λογικο το κοιταει καλα καλα κι αρχιζει ν πιανει το ψωμακι με τα χερια του και να το περιεργαζεται και να τρωει πατατες! ξαφνικα επιστρεφει παλι η σερβιτορα του παιρνει βιαστικα το πιατο απτο χερι και προσεξτε τι γινεται! παει και λεει στον πασο (ειναι μεσοτειχια με τη κουζινα οποτε ακουγονται ολα ποσο μαλλον αν καθεσαι διπλα) "καλα δν σου ειπα να μην βαλεις μπεηκον στις πατατες?".. οσο γινεται αυτη η στιχομυθια μπροστα στα ματια μας γινεται η ανταλλαγη του burger μου το οποιο ακουμπησε ο ανθρωπος με τα χερια του με ενα αλλο... το οποιο ελπιζαμε οτι θα ναι το δικο μου αλλα τελικα ΛΑΘΟΣ!

Ηταν του κυριου που καθοταν απεναντι μας ο οποιος θα συνεχιζε με το κανονικο burger που ειχε παραγγειλει! κι οπως τελικα το περιμεναμε μεσα σε 1 λεπτο εμφανιζεται το δικο μου burger δηλαδη αυτο που πηγε στο κυριο και το επιασε με τα χερια του εφαγε πατατες και μετα ηρθε σε μενα!
Φυσικα και ζητησα απο την σερβιτορα να το παρει πισω κι οτι δεν θα φαω τιποτα τελικα γιατι προφανως σιχαθηκα και της εξηγησα οτι ειδα το σκηνικο.. Η απαντηση της αποστομωτικη! "Μα δεν το πειραξε ο κυριος.. Μονο μια πατατουλα πηρε".

Οπως φανταζεστε εκει καταπια τη γλωσσα μου καθως ημασταν δυο ατομα μαρτυρες στο συμβαν αλλα η σερβιτορα δεν το δεχτηκε και συνεχισε να μου λεει οτι ειναι κριμα να μην φαω κατι αλλλο!
Τελος παντων οπως και να χει γευστικα δεν υπηρχε κανενα παραπονο το burger της κοπελας μου ηταν απιστευτο αλλα αυτο το σκηνικο αμαυρωσε ολη την εικονα που ειχα γι αυτο το μαγαζι. Ενα μαγαζι που σεβεται τον εαυτο του θα ειχε εναν υπευθυνο για τετοιες πεειπτωσεις οι οποιες ειναι ανεπιτρεπτες κατ' εμενα!

Συνοψιζοντας δεν πιστευω οτι ειναι κακο μαγαζι απλα θα επρεπε να υπαρχει μια προσοχη στην επιλογη του προσωπικου καθως και της διαχειρησης των πελατων!