Μενου με εμφαση στο burger

Καθημερινα 13.00 - 01.00

26 Οκτ 2016

Μεσημέρι Κυριακής και βρεθήκαμε στο Χαλάνδρι. Μετά από μια μικρή βόλτα, αφού παρκάραμε παραδόξως εύκολα κοντά στο ρέμα, αποφασίσαμε να δοκιμάσουμε το burger του Butcher's. Αν και φανατικοί του ΜΠΑΡ ΜΠΕΕ, μιας και γείτονες, αναπόφευκτα κάθε μπέργκερ το συγκρίνουμε με αυτό, χωρίς αυτό να σημάινει ότι το καλό δε θα το παραδεχτούμε.

2 άτομα + καρότσι, αρχικά ρωτήσαμε αν υπάρχει χώρος για να βολέψουμε και το καρότσι (το μαγαζί ήταν ανησυχητικά άδειο, αλλά είχε 1 μεγάλο τραπέζι με κράτηση που δεν είχε έρθει και άλλα 2-3 τραπέζια που τρώγανε). Με μεγάλη τους χαρά προσπάθησαν να μας εξυπηρετήσουν και γενικά ήταν πολύ ευγενικοί καθ' όλη τη διάρκεια της παραμονής μας.

-----Χώρος - Ατμόσφαιρα (1/4)-----

Το μαγαζί πολύ μικρό, στρίμωγμα παντού, όλα τα τραπέζια σε πολύ κοντινές αποστάσεις, φαινόταν η προσπάθεια αξιοποίησης και του τελευταίου εκατοστού, χωρίς λόγο όπως φάνηκε αφού σε ώρα αιχμής είχε 20% πληρότητα. Μας πρότειναν να περάσουμε στον "κήπο", ο οποίος μόνο κήπος δεν ήταν. Απλά ένας διαμορφωμένος χώρος για 3 τραπέζια και 2-3 στάντ στο πίσω μέρος του μαγαζιού, με ανοιγόμενη οροφή και θέα... μια αποθήκη και ένα κουβά με σφουγγαρίστρα. Το χειρότερο όλων ήταν ο εξαερισμός της κουζίνας. Ενώ είμασταν σε χώρο ας πούμε ανοιχτό λόγω της οροφής, η κάπνα από την κουζίνα έβγαινε κατευθείαν από την πόρτα και όχι από κάποιο εξαερισμό ψηλά. Κοινώς, η κουζίνα ντουμάνιαζε και μαζί της και το υπόλοιπο μαγαζί, ενώ ο καπνός είχε ώς διέξοδο τον "κήπο". Κατά τα άλλα το ξύλο επικρατούσε και τίποτα άλλο δε βρίσκω άξιο αναφοράς.

-----Εξυπηρέτηση (3/4)-----

Από την αρχή μέχρι το τέλος οι σερβιτόρες ήταν ευγενέστατες και πρόσχαρες, ενώ δεν παρέλειψαν, αφού κατάλαβαν ότι ήταν η πρώτη μας φορά στο μαγαζί, να μας ενημερώσουν για την ιστορία τους, τη φάρμα με τα δικά τους κρέατα και να μην έχουμε κανένα φόβο για την ποιότητα, ενώ μας έκανε και μια εκτενή μεν ανούσια δε περιγραφή του καταλόγου. Το γιατί 3/4 και όχι 4/4 θα φανέι με το λογαριασμό (θα αναφερθώ στο τέλος).

-----Γεύση (2/4)-----

Πήραμε ένα Jack Daniel's large combo (μοσχαρίσιο μπιφτέκι, jack daniel's sauce, cheddar, bacon, ντομάτα, onion rings) και ένα Mystic large combo (μοσχαρίσιο μπιφτέκι, sauce μανιταριών, πίκλες, ντομάτα, καραμελωμένα κρεμύδια). Combo σημαίνει +πατάτες. Large σημάινει 200 γρ μπιφτέκι, αλλά μόνο large δε μας φάνηκαν, καθώς το μπιφτέκι ήταν κρυμμένο μέσα στο ψωμάκι. Τώρα που το σκέφτομαι δε γεύτηκα ποτέ τις πίκλες του mystic, ενώ το jack που δοκίμασα ήταν λιγωτικό. Μέτρια γεύση και ποιότητα, τίποτα το ιδιαίτερο, το ψωμάκι ζυμωτό καλό δε μοιάζει με τα συνηθισμένα, πατάτες φρέσκιες αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο, και μια αδιάφορη sauce συνοδευτική.

-----VFM (2/4)-----

Λογαριασμός.... στο μιλητό 16,30. Εξού και μία λιγότερη ντομάτα στην εξυπηρέτηση. Ζητήσαμε απόδειξη που ήρθε με το συνολικό ποσό και όχι αναλυτικά. Για αυτό που φάγαμε τα 16,30 δε τα άξιζε, ούτε για την ποσότητα, ούτε για την ποιότητα και ούτε κατά διάνοια για το περιβάλλον. Αν ξαναβρεθώ στην περιοχή σίγουρα θα προτιμήσω κάτι άλλο. Ενώ αν θελήσω καλό burger ξέρω που θα το βρώ.

19 Δεκ 2016

Επισκεψη στο συγκεκριμενο εστιατοριο την Κυριακη 11/12/2016 απογευμα γυρω στις 18:00 δυο ατομα. Αρκετος κοσμος μεσα σε αυτο.
Ο χωρος μικρος και τα τραπεζια στριμωγμενα, προσπαθεια να κερδηθει και το τελευταιο εκατοστο εις βαρος βεβαια της ιδιωτικοτητας των πελατων.
Η εξυπηρετηση πολυ καλη ο σερβιτορος ευγενικος και προθυμος να μας εξυπηρετησει.
Παραγγειλαμε ενα l cheese burger και ενα xl buffalo burger (θελαμε να φαμε κατι γρηγορα και να φυγουμε διοτι οπως προανεφερα ο χωρος πολυ μικρος και στριμωγμενος, κατα την γνωμη μου θυμιζει fast food). Ηρθαν ψημενα οπως τα ζητησαμε, η δε γευση τους μετρια εχω δοκιμασει και καλυτερα στις ιδιες τιμες. Οσον αφορα την ποιοτητα τιποτα το ιδαιτερο παρολη την ενημερωση για κρεατα απο ζωα που εκτρεφουν οι ιδιοι.
Ζητησα τον λογαριασμο, αποδειξη δεν εφεραν απλα μου ανακοινωςαν προφορικα οτι τους χρωσταω17 €. Παρατηρησα οτι και σε αλλα τραπεζια δεν προσκομισαν αποδειξη.
Η μη προσκομιση αποδειξης, ο στριμωγμενος χωρος και η μετρια γευση αυτων που παραγγειλαμε με οδηγουν στο να μη ξαναεπισκεφθω το συγκεκριμενο εστιατοριο.