COOKOOVAYA

Ελληνική κουζίνα

Χατζηγιάννη Μέξη 2, Χίλτον [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Γράψε τη δική σου κριτική

2017

Ένα εστιατόριο υψηλής γαστρονομίας που σίγουρα κάνει τη διαφορά. Μας ενθουσίασαν τόσο οι γεύσεις του εστιατορίου όσο και το πρόθυμο και ευγενικό σέρβις!

Το " Cookoovaya " θεωρείται το εστιατόριο των 5 Σεφ, Μάνου Ζουρναζή ( Cucina Povera ), Περικλή Κοσκινά (Milos, Αλάτσι ), Σπύρου και Βαγγέλη Λιάκου και Νίκου (Τραβόλτα, Base Grill ) και Νίκου Καραθάνου ( Hytra). Την εκτέλεση των συνταγών έχει επάξια αναλάβει ο Σεφ Σπύρος Παυλίδης. Μια επιβλητική και εξαιρετική ζωγραφιά στον εσωτερικό χώρο του εστιατορίου απεικονίζει τα χαμογελαστά πρόσωπα των παραπάνω γνωστών συντελεστών της εστίασής μας.

Υπάρχουν δύο είσοδοι, ή πρώτη επί της Βεντήρη και η δεύτερη επί της Χατζηγιάννη Μέξη. Σε κεντρικό σημείο και σε απόσταση αναπνοής από το ξενοδοχείο Χίλτον, αποτελεί πόλο έλξης όχι μόνο πολλών τουριστών αλλά, όπως διαπίστωσα, και πληθώρας εργαζομένων στην γύρω περιοχή. Οι τιμές του μενού σίγουρα αφορούν υψηλά βαλάντια - όταν μάλιστα πρόκειται για συχνές επισκέψεις- αλλά έστω και μια δοκιμή αξίζει τον κόπο, καθώς πολλές πατροπαράδοτες πρώτες ύλες και παραδοσιακά πιάτα φορούν τα καλά τους και βγάζουν τον καλύτερο εαυτό τους. Η συμμετοχή πέντε διαφορετικών και διακεκριμένων Σεφ στην κουζίνα, όπου ο καθένας εναποθέτει την " σχολή" του και την εμπειρία του στο κάθε πιάτο, αποτελεί, κατά την γνώμη μου ένα ακόμη ελκυστικό στοιχείο προκειμένου να επισκεφθεί κάποιος τη " σοφή " αυτή Κουκουβάγια....

Ό επισκέπτης που εισέρχεται από την Βεντήρη αντικρίζει έναν μεγάλο, μακρόστενο και εκλεπτυσμένο χώρο χωρίς κάτι το εξεζητημένο. Ένα τεράστιο και καλόγουστο ξύλινο μπαρ (χωρίς στουλς ) με τέλειο φωτισμό βρίσκεται κατά μήκος του χώρου. Κυρίως πρόκειται για ένα έξυπνο εφεύρημα του διακοσμητή, αλλά χρησιμεύει και ως μέρος της ανοιχτής κουζίνας, καθώς και ως χώρος εναπόθεσης διαφόρων πιάτων και άλλων σκευών. Στον χώρο αυτό βρίσκονται ακόμα διαλεχτά σκούρα ξύλινα τραπέζια, όπου ξεχωρίζουν 2-3 πολλών θέσεων, ενώ το ζεστής απόχρωσης σκούρο πάτωμα ταιριάζει απόλυτα με τα λίγα όμορφα χαλιά. Εδώ δεν επιτρέπεται το κάπνισμα.

Στο βάθος συναντάμε τον δεύτερο εσωτερικό χώρο, όπου συνεχίζεται η ίδια γοητευτική διακόσμηση, μόνο που ο σχεδιασμός των καθισμάτων διαφοροποιείται. Επιπλέον, το στυλ αυτού του δεύτερου χώρου γίνεται πιο εξωστρεφές, καθότι γειτνιάζει και με τον εξωτερικό χώρο.. Χαρακτηριστική πινελιά αποτελεί η μικρή ξύλινη γωνιά - κάβα που, προσωπικά, την εξέλαβα ως μέρος γευσιγνωσίας. Ο χώρος αυτός βρίσκεται σε άμεση οπτική επαφή με τον εντελώς απλό εξωτερικό χώρο με τα λευκά τραπεζοκαθίσματα, επί της Χατζηγιάννη Μέξη. Μερικά περιποιημένα φυτά αποτρέπουν την άμεση επαφή με τον δρόμο.
Ο τρίτος χώρος βρίσκεται στο πατάρι, και μέρος του διακρίνεται από τον παραπάνω χώρο.

Τα τραπέζια είναι στρωμένα με πολύ καλής ποιότητας σερβίτσια και με σεβασμό στον επισκέπτη. Σε συνδυασμό με το αεικίνητο και ευγενικό προσωπικό, αντάξιο του προφίλ του εστιατορίου, δημιουργείται μια ζεστή και αρχοντική ατμόσφαιρα. Το μόνο μείον είναι ο κακός εξαερισμός στον χώρο των καπνιστών!!

Το μενού είναι φυσικά ενδιαφέρον και σε νορμάλ μέγεθος, σε αντίθεση με την λίστα με τα κρασιά (Ελλάδα - Ευρώπη - Νέος Κόσμος ) και τα ποτά που είναι τεράστια, πράγμα επόμενο λόγω της κομβικής θέσης του εστιατορίου!

Από το μενού διαλέξαμε τα εξής πιάτα:

Σαλάτα Ρόκα (11,00 ), φρέσκια σαλάτα με κομμάτια κόκκινου και λευκού σταφυλιού, σπανάκι, ρόκα, μεγαλούτσικα κομμάτια ανθότυρου περιμετρικά του πιάτου σουσάμι και σάλτσα πετιμέζι. Το πιάτο χρωματίζεται ιδιαίτερα με μικρά παστελάκια!!

Τυρόπιτα (12,00) με γραβιέρα, φέτα και τυρομαλάκα ( από την ενότητα " Ξυλόφουρνος " ), πρόκειται για καταπληκτική γεύση. Ένα αφράτο και ελαφρύ κομμάτι πίτας με φύλλο σφολιάτας σε πλεξούδα στη μία πλευρά.

Μοσχαρίσια μάγουλα κοκκινιστά με πουρέ μελιτζάνας και γραβιέρα (21,00), επάνω σε ποσότητα πουρέ μελιτζάνας με διακριτική γεύση - και λίγη εσάνς τυριού- και κόκκινη σάλτσα, τοποθετείται τρυφερή ποσότητα κρέατος. Το πιάτο διακοσμείται γλαφυρά με μικρή πράσινη ποσότητα μελιτζάνας και κόκκους μαϊντανού.

Ο σερβιτόρος, και μπράβο του, μας πρότεινε να μην παραγγείλουμε άλλα πιάτα και είχε δίκιο διότι, συμεριλαμβανομένου του ψωμιού και του γλυκού στο τέλος, χορτάσαμε και με το παραπάνω..

Το ψωμί που έρχεται στην αρχή (5,00/ 2 άτομα) είναι τόσο ιδιαίτερο!! Σερβίρονται λίγες φέτες φρεσκοζυμωμένου ψωμιού ολικής άλεσης και δύο φέτες μοναδικού μαύρου ψωμιού από χαρουπάλευρο και κομμάτια καρυδιού. Συνοδεύονται από κομμάτι βουτύρου με ψήγματα αυγοτάραχου, όπου η γεύση του αυγοτάραχου δυστυχώς δεν είναι τόσο ευδιάκριτη....

Το εμφιαλωμένο νερό έρχεται απευθείας (1,00 ).

Κλείσαμε με τάρτα αχλάδι με παγωτό (12,50). Η αναμονή μέχρι να ψηθεί η τάρτα άξιζε τον κόπο και με το παραπάνω!!!!! Έρχεται ένα στρογγυλό κομμάτι αρκετά αφράτης ζύμης πασπαλισμένο με άχνη ζάχαρη και παγωτό βανίλια.... Το πιάτο διακοσμείται με στρογγυλές λωρίδες από σος αχλαδιού!

Ευχαριστηθήκαμε την απογευματινή μας έξοδό μας και τόσο η περιποίηση του προσωπικού όσο και η τέλεια γαστρονομία του εστιατορίου μας έφτιαξαν τη μέρα.

Το μόνο μελανό σημείο του σέρβις, που έχω βαρεθεί πια να σημειώνω, είναι το θέμα του ψωμιού που κατά την γνώμη μου δεν πρέπει να χρεώνεται! Και αυτό όχι τόσο λόγω του κόστους σε ένα τέτοιο μαγαζί, αλλά ως ένδειξη Υψηλής ευγένειας και φιλοξενίας που πόσο ταιριάζει και συμπληρώνει την Υψηλή γαστρονομία!!

Θεωρώ ότι οι τιμές είναι αντιπροσωπευτικές της γαστρονομίας και συνολικής σύλληψης και φιλοδοξίας των συντελεστών του χώρου.

Άλλα πιάτα που μου κίνησαν την περιέργεια: Κατσικάκι σπάλα με κους κους και μυρωδικά (23,50), Σαρδέλες με μελιτζάνα, φάβα σαλάτα και ντοματίνι (16,50), Μουσακάς (19,00 ) ή Αθηναϊκή σαλάτα (21,00) άντε και η μπουγάτσα (για 2-4 άτομα ) στα 16,00.
Από κρασί ? Ίσως, κυρίως λόγω ονομασίας, το λευκό " Ψίθυρος ", Κτήμα Δασκαλάκη (26,00)....

Φύγαμε happy και αυτό σημαίνει πολλά!!

2017

Μα τι ντόρος, τέλος πάντων κι αυτός για την Cookoovaya; Τι παίζει με αυτό το μαγαζί που είναι πάντα τίγκα και που δεν έχουν σταματήσει λεπτό να μιλάνε γι’ αυτό; Είναι τελικά δείγμα άκρως πετυχημένου μάρκετινγκ, φελλός που επιπλέει, ή πρόκειται πράγματι για γευστικό προορισμό περιωπής; Αυτά τα ερωτήματα τριβέλιζαν το μυαλό μου και για καιρό παρέμεναν αναπάντητα. Εν τέλει, το Dine Athens με κινητοποίησε κι αρχές Φλεβάρη πήρα σε αναζήτηση απαντήσεων έναν γκουρμεδιάρη φίλο, σταθερό σύντροφο σε τέτοιες εξορμήσεις!

Το εστιατόριο συμμετείχε στο εστιατορικό δεκαήμερο με δύο μενού, ένα lunch των 30 ευρώ κι ένα dinner των 60. Εμείς αποφασίσαμε να κινηθούμε σχετικά συντηρητικά κι έτσι επιλέξαμε να επισκεφτούμε την Cookoovaya για μεσημεριανό. Ευτυχώς, μιας και στην Ελλάδα είμαστε, το lunch menu σερβιριζόταν ως τις 19:30, άκου τώρα! Έτσι λοιπόν, κατά τις 7+, βαθύ απόγευμα καθημερινής, καταφθάσαμε μετά τις δουλειές μας προετοιμασμένοι για γαστρονομικές συγκινήσεις.

Με το που διασχίσαμε την είσοδο, μας προϋπάντησαν με θερμό καλωσόρισμα και άμεσα μας οδήγησαν στο τραπεζάκι μας, το οποίο προοριζόταν αυστηρά για δύο. Καθ’ όλη την παραμονή μας το σέρβις διατηρήθηκε σε υψηλό επίπεδο, όπως θα περίμενε κανείς από ένα τέτοιο μέρος. Πολύ επαγγελματικό, σε σημείο που να καταλήγει ελαφρώς απρόσωπο, σχετικά αναμενόμενο για το ύφος και την προσέγγιση του μαγαζιού. Οι χρόνοι ήταν πολύ καλοί, αλλά λάβετε κι υπόψη ότι η ώρα που πήγαμε ήταν ψιλοψόφια. Όταν πια φεύγαμε άρχιζε ο πανίκαρος.

Ο χώρος ιδιαίτερα μεγάλος και προσεγμένος, αποπνέων βιομηχανική πολυτέλεια, αντικειμενικά αξιόλογος, δεν ήταν όμως του γούστου μου. Το ιντάστριαλ στοιχείο προσωπικά μου έβγαλε μια απόμακρη αίσθηση, σαν να είναι δηλαδή πιο πολύ ένας χώρος για επαγγελματικές συνάξεις, παρά για ρομάντζα. Εμείς οδηγηθήκαμε στο περιποιημένο τραπεζάκι μας που ήταν αυστηρά για δύο, προς τη μεριά της εντυπωσιακής ανοιχτής κουζίνας.

Στα του φαγητού τώρα. Το μενού του μεσημεριανού/ δείπνου, πείτε το όπως προτιμάτε, ήταν προκαθορισμένο και πολύ συγκεκριμένο. Ξεκινήσαμε, λοιπόν, με καλωσόρισμα, το οποίο αποτελείτο από ψωμί με βούτυρο Γαϊτανίδη και αυγοτάραχο Τρικαλινού. Κατέφθασαν πανεράκι με τυλιγμένο ένα καρβελάκι ψωμί, φρέσκο και συμπαθητικό και πιατάκι με επαρκή ποσότητα βουτύρου και τρίμματα από αυγοτάραχο. Προσωπικά τρελαίνομαι για τη δυνατή κι αρωματική γεύση του αυγοτάραχου, εν προκειμένω όμως το αυγοτάραχο ήρθε σε δείγμα κι έτσι δεν το ευχαριστήθηκα όσο ήλπιζα. Μαζί ήρθε μπουκαλάκι με λάδι.

Τα πράγματα εξελίχθηκαν πολύ πιο δυνατά. Πρώτο πιάτο carpaccio από βοδινό μπούτι με gorgonzola dolce και βινεγκρέτ τρούφας. Το ορεκτικό αυτό δικαίωσε σε μεγάλο βαθμό τον ντόρο και τον πανικό γύρω από την Cookoovaya και τους πέντε σεφ της. Όμορφα παρουσιασμένο, γευστικό και με γεμάτη, πλούσια γεύση καρπάτσιο, που έδενε υπέροχα με την γκοργκονζόλα. Ταιριαστές ισορροπίες, εξαιρετικά γευστικό το αποτέλεσμα, άρεσε και στους δύο μας πολύ.

Ακολούθησαν τα κυρίως πιάτα. Ριζότο με μελάνι σουπιάς, παρμεζάνα και λεμόνι για μένα και κοκοράκι αρβανίτικο στο λάδι με χυλοπιτάκι, ντομάτα, μυζήθρα και αλατσοελιές για τον καλοφαγά φίλο. Το ριζότο μου ήταν εξαιρετικά χυλωμένο και λιγουρευτό. Η οξύτητα από το λεμόνι ήταν σαφώς ευδιάκριτη, ταιριαστή και πήγαινε ένα βήμα παραπέρα το πολύ καλό αυτό πιάτο. Η ποσότητά του ήταν ιδανική για να σε χορτάσει χωρίς να σε βαρύνει, δεδομένου ότι πρόκειται για ένα αναμφισβήτητα βαρύ πιάτο.

Το κοκοράκι του φίλου εμφανισιακά ήταν θελκτικό και τον φίλο τουλάχιστον και γευστικά τον άφησε βαθειά ικανοποιημένο. Εγώ η καψερή λίγο χυλοπιτάκι αποτόλμησα μόνο να φάω προς αποφυγή δραμάτων και μπορώ να πω ότι ήταν νοστιμότατο μέσα στην απλότητά του.

Το μεσημεριανό/βραδινό έκλεινε με ένα εκ-πλη-κτι-κό επιδόρπιο. Θεσπέσιο, ονειρεμένο, με καταενθουσίασε! Επρόκειτο, λοιπόν, για πολίτικο τσουρέκι με κρέμα μαχλέπι και παγωτό χαλβά. Τι; Σας ακούγεται ξενέρωτο; Αναρωτιέστε πόσο ονειρεμένο μπορεί πια να είναι ένα τσουρέκι; Αναθεωρήστε! Προσωπικά, τα τσουρέκια με αφήνουν παγερά αδιάφορη. Αν το σεταρισμένο μενού είχε δυνατότητα επιλογής ανάμεσα σε περισσότερα γλυκά, δεν υπήρχε η παραμικρή περίπτωση να διαλέξω το συγκεκριμένο. Εν τέλει, όμως, η τύχη βρέθηκε με το μέρος μου και κατέληξα να γεύομαι το καλύτερο πιάτο της μέρας, χωρίς να είμαι καν φίλη του γλυκού γενικότερα. Το τσουρέκι ήταν τέλεια ζαχαρωμένο, η κρέμα μαχλέπι αρωματική κι όμοιά της δεν έχω ξαναφάει και το παγωτό χαλβάς ένα πράμα αλλιώτικο! Τι να σας πω, ένα μικρούλι ποίημα. Πολύ βαρύ, όμως, οφείλω να παραδεχτώ.

Το γεύμα μας συνοδεύσαμε με το εμφιαλωμένο λευκό house wine τους ως πιο οικονομικό, το οποίο ήταν καλό και με νεράκι που μας έφεραν άμεσα από κανάτα. Συνολικά πληρώσαμε 40 ευρώ το άτομο, το οποίο αναλύεται στο μενού, το κρασί και το τιπ. Ασυζητητί πρόκειται για ακριβό γαστρονομικό προορισμό, ιδίως αν αναλογιστείτε ότι το συγκεκριμένο γεύμα εκτός προσφοράς θα ήταν πολύ πιο ακριβό. Προσωπικά, παρότι έμεινα ευχαριστημένη σε γενικές γραμμές, δύσκολα θα επέλεγα να ξανατιμήσω την Cookoovaya. Είναι ακριβή για τα δικά μου δεδομένα κι όταν θελήσω να τα σκάσω για μια σπέσιαλ περίσταση, θα κινηθώ σε άλλα δοκιμασμένα μονοπάτια που έχουν όλο το πακέτο, όπως βεβαίως αντιλαμβάνομαι εγώ κάτι τέτοιο!

Ελληνική κουζίνα - Ιλίσια - Χίλτον, Αθήνα

Επισκεφθήκαμε την Cookoovaya ένα Σαββατόβραδο 2 άτομα. Ήταν μία από αυτές τις βραδιές που επαναλαμβάνουμε λίγες φορές τον χρόνο με τον σύντροφό μου, για μια σημαντική γιορτή ή επέτειο. Αυτή την φορά, επέλεξα το εστιατόριο αυτό που είχε μπει καιρό στη wish list μου, απορρίπτοντας άλλες τσεκαρισμένες επιλογές.

Η περιοχή γύρω από το Hilton είναι από τις αγαπημένες μου γωνιές στην Αθήνα. Kέντρο απόκεντρο, μαζί με την γειτονική πλατεία Μαβίλη, πρόσφεραν πάντα αρκετές επιλογές νυχτερινής διασκέδασης. Αλλά ιδίως τα τελευταία χρόνια που έχουν ανοίξει κάποια αξιόλογα εστιατόρια και ένα από τα αγαπημένα μου μπαρ, το CV Distiller, λιγο πιο κάτω απ' το Cookoovaya, είναι δυο φορές πιο ενδιαφέρον να πάω.

Το πάρκινγκ πίσω απ' το Χίλτον, ως γνωστόν, θέλει τύχη ή λίγη προσπάθεια, αλλά αν κάνετε τον κόπο να παρκάρετε στην απέναντι πλευρά της Μιχαλακοπούλου, προς το νοσοκομείο Συγγρού, τις βραδινές ώρες θα βρείτε πολύ πιο άνετα.

Η Cookoovaya λοιπόν, βρήκε την θέση της στη γειτονιά αυτή και μάλλον έχει εδραιωθεί πλέον. Προσπάθησα να μην πάω με θετική ή αρνητική προκατάληψη, απ' όσα είχα διαβάσει και την διαφήμιση που έχει γίνει. Καμιά φορά η υπερβολική έκθεση φέρνει αντίθετα αποτελέσματα και δημιουργεί υπερβολικές προσδοκίες. Εκ των υστέρων, μπορώ να πω ότι η εμπειρία μου ήταν πολύ καλή και η βραδιά κύλησε χωρίς απρόοπτα.

Κατ' αρχάς εμείς, με κράτηση τρεις ημέρες πριν, βρήκαμε άνετα τραπέζι για δύο στην ώρα που θέλαμε. Φυσικά στη διάρκεια της βραδιάς σχεδόν γέμισε και μάλιστα κάποια κεντρικά τραπέζια άλλαξαν παρέες δύο φορές. Μιλάμε βεβαίως για έναν χώρο που μπορεί να εξυπηρετήσει μέσα-έξω πολλά άτομα.

Ας τα πάρουμε όμως απ' την αρχή. Το εστιατόριο βρίσκεται στη Χατζηγιάννη Μεξη, σε ένα ισόγειο πολυκατοικίας, ελαφρώς πιο κάτω απ' το επίπεδο του δρόμου. Κατεβαίνεις λίγα σκαλάκια και βρίσκεσαι στην αυλή του, η οποία, την βραδιά που πήγαμε, ήταν ανοιχτή για τους καπνίζοντες. Μέτρια κατάσταση εδώ, αλλά, αν κάπνιζα, ίσως να τον προτιμούσα. Μας υποδέχτηκε μία ευγενική κυρία που μας παρέδωσε σε κάποιον σερβιτόρο και μας οδήγησε στο τραπέζι μας.

Το προσωπικό γενικά ήταν ευγενέστατο από την ώρα που μπηκαμε μέχρι την στιγμή που φύγαμε. Σίγουρα δεν ήταν η πιο ζεστή εξυπηρέτηση, εφόσον είχαν τόσα τραπέζια, αλλά δεν μας έλειψε κάτι. Τα πιάτα ήρθαν σε σωστούς χρόνους, τα μαχαιροπίρουνα αλλάχτηκαν πριν τα κυρίως, το χαμόγελο, έστω συγκρατημένο, δεν έλειψε, ούτε το "ευχαριστώ". Επαγγελματίες και σωστοί.

Ο εσωτερικός χώρος τώρα, η κυρίως σάλα, μου φάνηκε μια χαρά. Δεν τον βρήκα τεράστιο, αλλά άνετο για να εξυπηρετήσει πολλούς. Σίγουρα το σημείο μπροστά στην ανοιχτή κουζίνα με τους σεφ εν δράσει, είναι το πιο ενδιαφέρον (και ευτυχώς δεν είναι λίγα τα τραπέζια που έχουν αυτή την θέα), αλλά όπου και να καθίσεις θα είσαι άνετα και για μένα αυτό είναι σημαντικό. Την στιγμή μάλιστα που σε άλλα εστιατόρια η επάρκεια χώρου είναι ένα ζητούμενο. Η Cookoovaya έχει τον χαρακτήρα μεγάλου, άνετου εστιατορίου, όπου θα δειπνήσουν μικρές και μεγάλες παρέες και θα γίνουν επαγγελματικά τραπέζια και οικογενειακές συνάξεις- για όσους έχουν την οικονομική ευχέρεια βεβαίως.

Γενικά αποπνέει μία αισθητική εστιατορίου παλαιάς κοπής, που καθόλου δεν με πείραξε. Ίσα- ίσα που μου φάνηκε σπάνιο για την εποχή μας ένα νέο εστιατόριο να τείνει στο κλασικό παρά στο μοντέρνο. Με αυτή την έννοια δεν θα δεις πολλούς wannabe στάρλετς και σταρλετίστες, με τολμηρές εμφανίσεις, αλλά μάλλον "καλό κόσμο" μέσης ηλικίας. Τουλάχιστον αυτή την εντύπωση εισέπραξα εγώ από αυτή την πρώτη μου επίσκεψη.

Ο κατάλογος απ' την άλλη, μου δημιούργησε ανάμεικτη εντύπωση. Δεν μπορώ να πω ότι με την πρώτη ανάγνωση κάτι μου έκανε κλικ για να το παραγγείλω οπωσδήποτε. Για την ακρίβεια, τα ορεκτικά, τα βρήκα λίγο ασύνδετα μεταξύ τους. Και τυρόπιτα και χορτόπιτα και ταρτάρ βοδινού και χέλι και μουσακάς. Ελληνική πρώτη ύλη και γκουρμέ πινελιά μαζί. Και οι πίτες στα 10-11 ευρώ;; Χμ.., θα ήθελα έναν καλό λόγο για να τις δοκιμάσω.

Τα δε κυρίως, αν εξαιρέσουμε τα ψάρια, μου φάνηκαν λίγο βαριά και ομολογώ ότι δυσκολεύτηκα να επιλέξω. Σίγουρα, αν ήμασταν περισσότεροι, θα τολμούσαμε να δοκιμάσουμε και το κάτι διαφορετικό. Οι δυο μας όμως κινηθήκαμε σε πιο ασφαλείς επιλογές.

Παραγγείλαμε λοιπόν:

- Μια σαλάτα πράσινη. Με 2 ή 3 είδη μαρούλι, φλοίδες ραπανάκι και κάποια κομμάτια ξεροψημένης πίτας. Η ποσότητα ήταν μεγάλη, τα φτηνά υλικά όμως δεν δικαιολογούν την τιμή της. (10 ευρώ)

- Χέλι καπνιστό πάνω σε μια επίσης ξεροψημένη πίτα με τυρί κρέμα και μάραθο. Υπερβολική η ποσότητα του τυριού- κρέμα (δεν θυμάμαι αν επρόκειτο για κάποιο ελληνικής προέλευσης παραδοσιακό τυρί ή απλό κριμ τσιζ), επικάλυπτε όλες τις γεύσεις και γενικά βρήκα κάπως ατυχή τον συνδυασμό του με το χέλι. Πάντως έφαγα αρκετό. (17 ευρώ)

Για κυρίως πήραμε:

- Χοιρινή μπριζόλα Νάξου με πουρέ από πατάτες φούρνου. Ο φίλος μου που το πήρε το χαρακτήρισε "θεσπέσιο", "καταπληκτικό πιάτο". Δεν μου εξήγησε τι ακριβώς ήταν το θεσπέσιο σε μια χοιρινή μπριζόλα, αλλά δεν έχω λόγο να τον αμφισβητήσω. Ίσως κάποια μαρινάδα υποπτεύομαι... Πάντως φαινόταν πολύ μαλακή και μάλιστα ήρθε κομμένη σε κομματάκια. Ο δε πουρές από τον οποίο δοκίμασα κι εγώ, ήταν ελαφρύς και βελούδινος, όπως ακριβώς μου αρέσει. Σε ξεχωριστό πιάτο (20 ευρώ).

- Μοσχαρισια μάγουλα σιγοψημένα με μακαρονάκι κοφτό, μανιτάρια και νιώτικο τυρί, για μένα. Ένα μεγάλο κομμάτι κοκκινιστού κρέατος πάνω σε πολλά- πολλά κοφτά μακαρονάκια και μανιτάρια. Μου άρεσε. Αν εξαιρέσουμε ότι το κρέας είχε ένα μικρό στρώμα λίπους από πάνω (μάγουλο, θα μου πείτε), το ψαχνό ήταν λουκούμι! Μπουκιά και συγχώριο που λένε! Το κοφτό μακαρονάκι ήταν μαμαδίστικης επίγευσης, αλλά δεν μπόρεσα να το καταφέρω όλο. (20 ευρώ)

Συνολικά για το μενού που δοκιμάσαμε βάζω 2,5/4, αλλά επειδή θα το έλεγα αρκετά καλό, παρά μέτριο, καταλήγω στις 3 ντοματούλες.

Να πω εδώ ότι οι μερίδες είναι χορταστικότατες, ενώ και τα ορεκτικά, αν κρίνω απ' το χέλι και άλλα που είδα σε διπλανά τραπέζια, έρχονται σε επαρκείς ποσότητες.

Στην αρχή, επίσης, μας έφεραν ψωμάκια. Δύο φετούλες λευκό και δύο μαύρο, πάνω σε ξύλο κοπής, σκεπασμένες με πετσετούλα. Συνόδευαν με μια φέτα βούτυρο πασπαλισμένο με αυγοτάραχο. Ενδιαφέρων συνδυασμός, αλλά μάλλον θα προτιμούσα ένα ντιπ με βάση το βούτυρο, παρά σκέτο βούτυρο (γιατί πόσο μπορείς να φας;). Χρεώθηκαν ως κουβέρ.

Συνοδέψαμε με 2 ποτήρια κρασί κόκκινο Πύλη, κτήμα Μιχαηλίδη (στα 6 ευρώ έκαστο). Για όποιον έχει όρεξη να περιηγηθεί στη λίστα κρασιών, προσφέρει πολλές επιλογές για όλα τα βαλάντια.

Γλυκό δεν πήραμε, γιατί είχαμε σκάσει από τις μεγάλες μερίδες. Αλλά από μια ματιά που έριξα στον κατάλογο, ούτε εκεί μου έκανε κλικ κάτι. Παρατήρησα μια εμμονή στο παραδοσιακό ελληνικό γλυκό (μπουγάτσα, κορμός σοκολάτα κ. α. ) σε τιμές μάλιστα 11 και 12 ευρώ! Κάπως υπερτιμημένα δεν νομίζετε, για γλυκά; Μια τάρτα με αχλάδι με τράβηξε περισσότερο, αλλά το αφήνω για την επόμενη φορά.

Πληρώσαμε περίπου 85 ευρώ με εμφιαλωμένο νερό και κουβέρ, που χρεώθηκε στο ψωμάκι- βουτυράκι. Και τα δύο αναγκαία κακά σε τέτοια εστιατόρια...

Η τελική αποτίμηση είναι λίγο ανάμεικτη και όσον αφορά στις επιλογές του καταλόγου και στις τιμές. Βάζω στο vfm 3/4 λόγω των χρημάτων που πληρώσαμε εμείς. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι αρκετά από τα πιάτα δεν είναι υπερτιμημένα, ακόμα και για το επίπεδο αυτού του εστιατορίου (ανέφερα κάποια μικρά παραδείγματα).

Συνολικά όμως είχαμε μια ευχάριστη βραδιά. Χορτάσαμε και με το παραπάνω και δοκιμάσαμε ένα δείγμα της πολυδιαφημισμένης κουζίνας του Cookoovaya.

Ακούω ότι ο κατάλογος ανανεώνεται συχνά.

Ευκαιρίας δοθείσης, θα ξαναπάμε.

2017

Ευρύχωρη αίθουσα, ψηλοτάβανη με λιτή διακόσμηση και ωραία "ατμόσφαιρα".
Ανοικτή κουζίνα σχεδόν κατά μήκος της μισής σάλας με ένα επίμηκες τραπέζι, εν παραλλήλω, προς εξυπηρέτηση πολλών συνδαιτυμόνων.
Οι ομοτράπεζοι με θέα στην κουζίνα απολαμβάνουν μιά θεατρική παράσταση με έντονη κινητικότητα που μπορεί, δυστυχώς, να τους απομονώσει από την υπόλοιπη παρέα τους.
Το προσωπικό ευπροσήγορο η δε εξυπηρέτηση ταχύτατη!
Ο κατάλογος των κρασιών αρκετά μακρύς αλλά με υπερβολικές τις τιμές κάποιων ετικετών.

Αρχικά καταφθάνει μία μικρή φρατζόλα λευκού ψωμιού και κάποιες φέτες χαρουπόψωμου που συνδυάζονται θαυμάσια με ένα μυρωδάτο βούτυρο Γαïτανίδη πασπαλισμένο με αποξηραμένο αυγοτάραχο Τρικαλινού.

Η πράσινη σαλάτα με μυρωδικά και βινεγκρέτ με μέλι ήταν απλά δροσερή και ευχάριστη (δικαιολογεί τα 10 Ευρώ;;;)

Η τυρόπιτα στον ξυλόφουρνο με γραβιέρα, φέτα και τυρομαλάκα αποδείχθηκε γευστικότατη η δε ζύμη της αρκούντως τραγανή. Δεν δοκιμάσαμε την ανοικτή κρεατόπιτα με αυγό (επιθυμία παρέας γαρ).

Το Ribeye περισσότερο ψημένο από το επιθυμητό medium, τρυφερό και ζουμερό ωστόσο, με αδιάφορο τον συνοδευτικό πουρέ πατάτας (μπλεντεροποιημένος:! ) με ραγού μανιταριών.

Το μοσχαρίσιο διάφραγμα εξαιρετικό, αλλά και πάλι η συνοδεία του υποτιθέμενου πουρέ μανιταριών (βελουτέ θύμιζε) και του του άγριου μαύρου ρυζιού, το οποίο είχε προφανώς παραμείνει στο προπαρασκευαστικό σκεύος της κουζίνας επί μακρόν και ήταν σχεδόν αποξηραμένο.

Το πιάτο με τα κεφτεδάκια σε πίτα με γιαούρτι και σάλτσα ντομάτας, ετερόκλητη συμμετοχή στο μενού, με σχεδόν ψωμοειδή πίτα ( καμμία σχέση με την νοστιμότατη και τραγανή του εθνικού μας "σουβλακίου") ιδιαίτερα λαδερή παρουσία, με νόστιμο το μικροσκοπικό κρεατικό.

Τέλος το Αρβανίτικο κοκκοράκι στο λάδι με χυλοπιτάκι, ντομάτα και μυζήθρα ήταν καλοφτιαγμένο, ζουμερό και το ζυμαρικό επιτυχώς χυλωμένο. ΜΕΓΑΛΟ πιάτο όμως.

Από τα γλυκά η τάρτα αχλαδιού με καραμέλα βουτύρου και παγωτό βανίλια στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων και απείχε παρασάγγας από την σοκολάτα Cookovaya.
Η απόλυτη παραφωνία, καθώς αφορούσε σε μία απροσδιόριστη γευστικά, κρεμώδη υφή μεταξύ πραλίνας και σοκολάτας γάλακτος σε χρώμα, αναμεμειγμένη με σαντιγύ.
Ογκωδέστατο πιάτο (ίσως κατάλληλο γιά παιδικά πάρτυ) και 17 Ευρώ παρακαλώ!!
Εμβυθισμένα ήταν κάποια μεγάλα κομμάτια από ζαχαροπλαστική ζύμη ( σου;;, σφολιάτα;;) και ευτυχώς στο μέσον το σορμπέ από σκούρα berries μαζί με 2 τεμάχια raspberries και 3 blueberries (! ) φάνταζαν σαν μία γευστική όασις.
Ουδείς βέβαια ενδιαφέρθηκε να μάθει το λόγο για το σχεδόν ανέπαφο signature dish του pastry chef

Θυμίζει παλαιάς κοπής, φιλόξενο εστιατόριο μεν, αλλά θεωρώ ότι απαιτείται περαιτέρω γευστική.. μεταρρύθμιση, λαμβάνοντας υπ' όψιν τις χρεώσεις του και την αίγλη την οποία υποτίθεται ότι εκπέμπει στον χώρο της εστίασης.

Ελληνική κουζίνα - Ιλίσια - Χίλτον, Αθήνα

Μπαίνοντας στο εστιατόριο Cookoovaya νομίζεις ότι μεταφέρεσαι πίσω στο χρόνο. Μπαίνεις σε ένα μεγάλο χώρο που ξεδιπλώνει μπροστά σου την παλιά ανεπιτήδευτη αστική αθηναϊκή αισθητική. Θα μπορούσα να το χαρακτηρίσω ως συνέχεια του αξέχαστου Ideal.

Το πρώτο μου συναίσθημα ήταν αυτό της ηρεμίας. Αισθάνθηκα ότι όλα τα πράγματα είχαν μπει στη θέση τους, ότι ήταν όπως πρέπει. Ξεχασμένες έννοιες όπως της ευγένειας και των καλών τρόπων βρίσκονται εδώ.

Ένα άλλο στοιχείο που προσδίδει ζεστασιά στο χώρο, είναι η μεγάλη ανοιχτή, πεντακάθαρη κουζίνα. Χώρος προσεγμένος, που μαγνητίζει το βλέμμα σου από την αρμονία των κινήσεων όσων εργάζονται εκεί. Σαν μία πολύ καλή παράσταση, μια τέλεια αλυσίδα με όλους τους κρίκους ενωμένους. Ακούς τους θορύβους, βλέπεις πως δουλεύουν και καταλαβαίνεις την προσπάθεια τους για να ετοιμαστεί το τέλειο πιάτο. Επίσης για πρώτη φορά έχεις τη δυνατότητα να δεις πέντε μεγάλα ονόματα, πέντε καταξιωμένους σεφ επί τω έργω.

Οι μάγειροι Σπύρος Λιάκος, Βαγγέλης Λιάκος, Περικλής Κοσκινάς, Νίκος Καραθάνος και Μάνος Ζουρνατζής κρύβονται πίσω από αυτή την εικόνα.
Πέντε μάγειροι διαφορετικοί, γνωστοί από άλλους χώρους στο παρελθόν, που εδώ όμως έχουν καταφέρει να δουλεύουν σαν ομάδα, αλλά συγχρόνως ο καθένας τους χωριστά να προσθέτει τη δική του πινελιά στο πιάτο.

Ο κατάλογος, που αλλάζει συχνά ανάλογα με την εποχή, χωρίζεται στις εξής κατηγορίες: σαλάτες, κρύα πιάτα και ωμά, ξυλόφουρνος, κάρβουνα, τηγάνι και κατσαρόλα και τέλος γλυκά. Τα πιάτα, ευτυχώς μεγάλα σε ποσότητες για να μπορέσεις να δικαιολογήσεις τις λίγο τσουχτερές τιμές τους, είναι δημιουργίες της ελληνικής κουζίνας, με μία όμως διαφορετική έμπνευση, μια διαφορετική ματιά ακόμα και στις απλές και συνηθισμένες γεύσεις. Διαβάζοντας το μενού, με την πρώτη ματιά, ίσως φανούν πιάτα ασύνδετα μεταξύ τους. Όμως η επιλογή είναι εύκολη και καλύπτει όλες τις επιθυμίες. Οι δημιουργίες τους σε κάνουν να καταλαβαίνεις την προσπάθεια να βγει στο πιάτο κάτι πρωτότυπο, δουλεμένο με αγάπη, και με την καλύτερη πρώτη ύλη που έχω συναντήσει ποτέ. Αισθάνθηκα την επιθυμία τους, να μη γευθείς μόνο αυτό που θα σου προσφέρουν, αλλά και να το απολαύσεις. Να σου ξυπνήσει μνήμες, να το νοσταλγήσεις και να θελήσεις να το γευθείς ξανά.

Στον κατάλογο κρασιών, υπάρχει house wine, που δημιουργείται ειδικά για την Cookoovaya από ένα οινοποιείο στο Δομοκό και λέγεται 270 μοίρες, γιατί όπως έχουν εξηγήσει σε 270 μοίρες γυρίζει ο λαιμός της κουκουβάγιας. Υπάρχουν επίσης ετικέτες από τους ελληνικούς αμπελώνες αλλά και ξένες.

Το έχω επισκεφθεί τρεις φορές και ομολογώ ότι με εξέπληξε θετικά η συνέπεια τους και ότι τα πιάτα ήταν κάθε φορά, πιο καλά από την προηγούμενη. Η εξυπηρέτηση άψογη, επαγγελματικού επιπέδου, με προσοχή, ευγένεια και φροντίδα να μη μας λείψει τίποτα. Θετικό και ευχάριστο το γεγονός ότι οι ίδιοι οι σεφ κυκλοφορούν στο χώρο και επιβλέπουν τα τραπέζια. Θα περιγράψω την τελευταία μας επίσκεψη το βράδυ του Σαββάτου.

Ότι δοκιμάσαμε δηλώνω από την αρχή ότι ήταν καταπληκτικό στη γεύση.

Σαν αρχή σου φέρνουν ψωμί λευκό και ψωμί μαύρο με καρύδι, που συνοδεύονται από βούτυρο Γαϊτανίδη και αυγοτάραχο Τρικαλινού. Αυτό χρεώνεται σαν κουβέρ.

Στη συνέχεια παραγγείλαμε σαν ορεκτικά:

-carpaccio από μπούτι βοδινό με gorgonzola dolce και βινεγκρέτ τρούφας. Πολύ φρέσκα υλικά, σε σωστή ποσότητα η βινεγκρέτ, με τη gorgonzola να απογειώνει τη γεύση σε έναν απίστευτα αρμονικό συνδυασμό.

-σαλάτα φασόλια τσαουλιά, με πέστο βασιλικού, πορτοκάλι, κολοκυθάκια και κροκέτα φέτας Νάξου. Πρώτη φορά δοκίμαζα τέτοια σαλάτα, διαφορετική από ότι βρίσκουμε συνήθως στα μενού, και ήταν πραγματικά πολύ επιτυχημένη.

-Τυρόπιτα με γραβιέρα, φέτα και τυρομαλάκα.

-ανοιχτή πίτα με τρούφα, μανιτάρια με κρέμα, βοδινό φιλέτο στη σχάρα και τραγανά κρεμμύδια. Δεν υπάρχουν λέξεις να περιγράψουν τη νοστιμιά του πιάτου στο οποίο κυριαρχεί η γεύση της τρούφας.

Για κυρίως παραγγείλαμε:

-Λαδένια δηλαδή πίτες με μπιφτεκάκια στη σχάρα και φέτα. Κλασσικό πιάτο, με σπιτικής γεύσης και σωστά ψημένα μπιφτεκάκια.

-Μπριζόλα χοιρινή Νάξου με πουρέ από πατάτες φούρνου. Το κρέας πολύ μαλακό, όπως πρέπει ψημένο για να μη στεγνώσει και σου την σερβίρουν κόβοντας την μπροστά σου σε φιλετάκια. Εδώ μόνο οι πατάτες φούρνου που συνόδευαν είχαν παραπάνω αλάτι από όσο χρειαζόταν.

-Παστιτσάδα με χτένι κοτόπουλο και αρσενικό Νάξου. Κλασσική γεύση.

-Μοσχαρίσια μάγουλα σιγοψημένα, μακαρονάκι κοφτό με μανιτάρια και Νιώτικο τυρί. Δεν έχω λόγια να το περιγράψω. Πρέπει να το γευτείτε για να μπορέσετε να καταλάβετε.

Τα ορεκτικά τα συνοδεύσαμε με λευκό κρασί, μαλαγουζιά ΚΙΚΟΝΕΣ και τα κυρίως με pinot noir DIO FILI από τη Σιάτιστα.

Για επιδόρπιο οι επιλογές μας ήταν Baked Alaska δηλαδή παγωτό μέσα σε παντεσπάνι σκεπασμένο με εντυπωσιακού σχήματος μαρέγκα την οποία σου καίνε με φλόγιστρο στο τραπέζι και Σοκολάτα Cookoovaya. Και τα δύο ήταν κατώτερα των προσδοκιών μου ίσως γιατί είχα ανεβάσει πολύ ψηλά τον πήχη σε σχέση με το φαγητό που είχα γευτεί.

Μας κέρασαν όμως, σαν δική τους επιλογή το τρίτο γλυκό. Πολίτικο τσουρέκι με κρέμα μαχλέπι και παγωτό χαλβά που ήταν πεντανόστιμο, πρωτότυπος συνδυασμός και μπορώ να πω ότι μας αποζημίωσε πλήρως, μετά από την απογοήτευση που δεχθήκαμε από τα άλλα δύο γλυκά. Πάντως το θέμα των γλυκών θα πρέπει να το επανεξετάσουν για να μπορέσουν να ακολουθήσουν επάξια τα πιάτα του μενού.

Στο δια ταύτα λοιπόν, λέω ότι είναι ένα εστιατόριο που αξίζει να περάσεις το κατώφλι του, να γευθείς αυτό το μοναδικό και υπέροχο φαγητό ακόμα και αν πρέπει να πληρώσεις τις λίγο ακριβές τιμές του (έχουμε πληρώσει πολύ ακριβότερα μενού που δεν αξίζουν), να ζήσεις την εμπειρία της καλής γεύσης και του περιβάλλοντος με στυλ, οικειότητα και ευγένεια.

Αξίζει να αισθανθείς την αύρα μιας Αθήνας που έρχεται από τα παλιά.

Καλησπέρα σας,
Λογω επαγγελματικών υποχρεώσεων βρέθηκα με συναδελφους στο cookoovaya.
Ομολογώ οτι ποτε ίσως δεν θα επελεγα απο μονος μου το συγκεκριμενο εστιατόριο λόγω απόστασης / αισθητικής.

Καταρχας για το παρκιγκ μπορώ να αναφερω οτι μπορει κανεις να παρκαρει απο την μερια της κουκουβαγιας σε σημεια οριοθετημενα με ασπρες γραμμες επι πληρωμή οπου ευκολα απο το κοντινο περιπτερο μπορεις να αγορασεις ενα κουπόνι ξυστο και με 2 -3 ευρώ να μείνεις αρκετες ώρες.

Καθήσαμε ισως στο καλυτερο σημείο του μαγαζιού που για μένα ειναι διπλα απο παραθυρο αλλα γενικα υπαρχουν ανετοι χώροι και ο καθε ενας να βρει την γωνια που του ταιριαζει πχ να βλεπεις τους σεφ να μαγειρευουν η πιο κοντα στην εξοδο για μερικους που θελουν να βγαινουν και λιγο εξω.

Σαν χωρος θα έλεγα οτι μου θυμιζει κατι σαν θεατρο, οπου υπαρχουν ταυτοχρονα πολλα παλια ρετρο παντρεμενα με συγχρονα διακοσμητικα στοιχεια. Και οι καρεκλες καπως ετσι ειναι στημενες σαν να πας σε παρασταση. Βεβαια αναπαυτικες όπως και τα τραπεζια γενικα αναπαυτικα.

Οι θαμώνες γενικα φαινονται ειτε απο τα γυρω ξενοδοχεια είτε απο επαγγελματικα ραντεβου, περιποιημενος κόσμος.

Το μενου:

Κρασι: Το δικο τους κοκκινο 5/5

Ηπια ενα μπουκαλι και την επομενη μερα ήμουν μια χαρα!

Ψωμι με βουτυρο Γαιτανιδη και αυγοταραχο Τρικαλινου 2/4
Ενδιαφερον αν και δεν ξερω τους εν λογω κυριους, μικρο σε ποσοτητα. Απλα ψωμακια το ενα ειχε μια σαλτσα ενδιαφερουσα, μεχρι εκει, τιποτα παραπανω.

Πρώτο: Χωριατικη σαλατα με ξυνοτυρι Κρήτης. 4/4

Νομιζω οτι το βρίσκεις σε πολλα εστιατόρια. Η διαφορα εδώ ειναι οτι το εδώ δεν χρειαζεται να βαλεις αλατι, ξύδι λαδι... κλπ ειναι ήδη η τελεια αναλογια ετοιμη για.. μαμ! 4/4 γιατι για αυτο που ειναι δηλαδη ντοματες με λιγο τυρακι απο πανω με ωραια σαλτσουλα, ειναι απλο και τελειο.

Σασιμι τόνου με ραπανακι, πορτοκαλι και μοσχολεμονο 10000000/4!!!

Δεν χρειαζεται να πω περισσότερα μου αρεσουν τα θαλασσινα, ειναι κατι σαν σολωμο με απο πανω τα ωραια συνοδευτικα που το απογειώνουν, το πιατο δεν το βρισκεις ευκολα!

Χορτοπιτα: 1/4

Και να μην το παρετε δεν τρεχει τιποτα, νομιζω μια απλή σπανακοπιτα απ τον δρομο μπορει να παιζει στα ισια αυτο το πιατο. (σε γευση)

Φρεσκο χταποδι στα καρβουνα με φαβα Σχοινουσας και γλασο ξυδιου 3/4

Το πιατο αυτο δεν ειναι να το φας, το βγαζεις φωτογραφια, το παιρνεις σπιτι σου το δειχνεις στους γειτονες.
Χταποδι 1000000/4,!!!!!!
φαβα 2/4,
γλασο 0/4 ( γλασο =σκεφτειτε κατι σαν fairy πρασινο για τα πιατα σε υφη χωρις γευση σαν πινελιες σε ολο το πιατο)

Κυρίως:

Μοσχαρισιο διαφραγμα με πουρε απο μανιταρια και αγριο μαυρο ρυζι: 2/4

Ειναι φιλετακια νοστιμοτατου μοσχαρισιου φιλετου ψημενα στο γκριλ πανω σε πουρε και ντεκορ ρυζι. Η βαθμολογια ειναι χαμηλη διοτι το φιλετο ρωτησα και ηταν 200 γραμμαρια, δηλαδη μετα το ψησιμο 150-140 γραμμαρια δηλαδη ανυπαρκτο. Ο πουρες αδιαφορος γευστικα και το ρυζι κοτρονες. Το μοσχαρι όμως παιζει να ειναι οτι πιο νοστιμο εχω δοκιμασει σε κρεας εδω και μηνες! Αρα για αυτο το πιατο εχω αναμικτα συναισθηματα.

Γλυκα:

Πολιτικο τσουρεκι με κρεμα μαχλεπι και παγωτο χαλβα. 1/4

Η τεχνικη του να περιγραφεις το απολυτο τιποτα με μπολικη κανελα σε ολο της το μεγαλειο... Σκεφτειτε κατι σαν κεικ-ψωμι με λιγη κρουστα στην πανω επιφανεια ζαχαρης με μια μπαλα παγωτου απο πανω, αδιαφορα και τα δυο ειτε γευστικα ειτε σαν εικονα

Σοκολατα Κουκουβαγια: 1/4
Μια απλη σοκολατα ιον απο το περιπτερο μου κανει πειρσσοτερο κλικ.
Ειναι κατι σαν μουσ σοκολατας ψευτικης απο ζαχαροπλαστειο β διαλογης η έτοιμη απο το μαρκετ. Απορω..

Γενικα στην γευση εβαλα 3/4 διοτι καποια πραγματα πιστευω δεν τα βρισκεις αλλου αλλα αραια.... Θα ξαναπάω αγιου βαλεντινου ή σε καποια πολλη σημαντικη επετειο ή επαγγελματικα!

2017

Ποτέ δεν γράφω κριτική έχοντας επισκεφθεί ένα εστιατόριο μόνο μια φορά, για να μην πέσω σε κάποια λάθος εκτίμηση!

Βρεθήκαμε λοιπόν για 2η φορά στην Cookoovaya, μια Κυριακή μεσημέρι, κατά τις 14.00. Ο καιρός πολύ καλός, ένας γλυκός ήλιος με ένα δροσιστικό αεράκι, οπότε ήτανε μονόδρομος να κάτσουμε έξω και να απολαύσουμε το μεσημέρι μας. Τα σερβίτσια στρωμένα, αλλά αρκετά σκονισμένα, πράγμα που δεν είχανε πάρει χαμπάρι οι σερβιτόροι του μαγαζιού γιατί δεν μας τα αλλάξανε ούτε και όταν κάτσαμε. Δεν μας άρεσε ιδιαίτερα αυτό αλλά σε καμία περίπτωση δεν αφήσαμε να μας χαλάσει την διάθεση ή να μας προκαταβάλει αρνητικά. Ούτε ακόμα το γεγονός πως οι σερβιτόροι δεν ήτανε και στο καλύτερο mood. Κυριακή μεσημέρι ποιός θα ήθελε να δουλεύει άλλωστε.

Το καλωσόρισμα ήταν βουτυράκι με αυγοτάραχο και δυο είδη ψωμιών, φαντάζομαι παραγωγής τους. Αρκετά γευστικό και elegant.

Η συνέχεια είναι η εξής.

Ορεκτικά

Σαλάτα πράσινη με μυρωδικά 10€ - Καταπλητική, με υλικά που νιώθεις οτι τα κόψανε πριν 5' από τον πιο "βιολογικό" κήπο.

Ταρτάρ από βοδινό φιλέτο €19 - Αδύναμη γεύση, ελάχιστη ποσότητα, κοινώς αδιάφορο και υπερβολικά ακριβό.

Ανοιχτή πίτα με τρούφα, μανιτάρια και βοδινό φιλέτο 17.50€ - Τα πιο πεταμένα λεφτά του γεύματος. Η πίτα παπάριασε υπερβολικά από την κρέμα και το βοδινό φιλέτο ήταν 3 κομματάκια. Σε καμία περίπτωση δεν ανταποκρίνεται στο επίπεδο των σεφ. Μας έπιασε μια απογοήτευση αλλά περιμέναμε τα υπόλοιπα πιάτα για να συνεχίσουμε.

Κυρίως

Μοσχαρίσιο διάφραμα με πουρέ από μανιτάρια 23€ - Ήρθε medium το κρέας όπως το ζητήσαμε και τολμώ να πω πως είναι από τα δυνατά τους πιάτα και το συστήνω ανεπιφύλακτα

Κοτόπουλο με μακαρόνι 23€ - Ένα πιάτο που θα το φάτε στο οινομαγειρίο της γειτονιάς σας με 6€. Πιάτο, ληστεία πραγματική.

Γλυκά

Τάρτα αχλάδι 11€ - Θα είναι από τα καλύτερα γλυκά που έχετε φάει ποτέ. Όμορφα έντονη η μυρωδιά και η γεύση του βουτύρου στη σφολιάτα και σε συνδιασμό με μια μπάλα βανίλια σε κάνουν να χαμογελάς αδιάκοπα!

Σοκολατίνα - δεν θυμάμαι τιμή αλλά θυμάμαι πως με μια μπουκιά θέλεις μισό λίτρο νερό και λες γίνεται αυτοί που φτιάχνουν την τάρτα αχλάδι να φτιάχνουν αυτό το πράγμα;

Μους γιαουρτιού με σως κρασιού 13.50€ - χμμμ, δροσιστικό αλλά ως εκεί.

Για να συνοψίσουμε! Θα άξιζε να πηγαίνει κάποιος συχνά εαν η τιμές ήτανε 30-40% κάτω. Αυτή είναι η ρεαλιστική τιμή για αυτά που προσφέρουν, αλλά το έξτρα κόστος είναι τα "βαριά" ονόματα, που αν εξεραίσεις Κοσκινά Καραθάνο δεν είναι και τόσο βαριά εν τέλει.

ΓΕΥΣΗ: 4 – Και μάλιστα από δύο επισκέψεις
ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ: 4 - Όπως παραπάνω
Χώρος: 3 – Ένα μικρό ψεγάδι - βλ. ΥΓ2
VfM: 3 – Τσιμπημένο αλλά το αξίζει
ΘΑ ΞΑΝΑΠΑΣ; NAI

Στις συζητήσεις των μελών του ask4food πριν αρκετό καιρό, ήταν εμφανές ένα ερωτηματικό για την έλλειψη αρκετών κριτικών αλλά και για τα – στην πλειονότητα – αρνητικά σχόλια. Προφορικά, τότε, είχα εκφράσει την απορία μου, προτείνοντας ανεπιφύλακτα την επίσκεψη στο συγκεκριμένο εστιατόριο. Ήρθε η ώρα, μετά τη δεύτερη επίσκεψη, να «εκτεθώ» και γραπτώς.

Όπως και σε κάθε περίπτωση που ακους πολλά κεράσια κρατάς μικρό κοφίνι, έτσι ήταν και το mood πριν την πρώτη περσινή μας επίσκεψη, λίγο μετά τα εγκαίνια της κουκουβάγιας. Λίγο τα μαζεμένα ονόματα των σεφ, λίγο το (αναμενόμενο) στυλ, λίγο ο χώρος, η προδιάθεση ήταν αρνητική. Κάθε αμφιβολία όμως διαλύθηκε και το μόνο που έμενε ήταν να δούμε αν το εγχείρημα θα είχε διάρκεια.

Ένας χρόνος μετά λοιπόν, δεύτερη επίσκεψη, μια Δευτέρα βράδυ, κατά τις 9, λίγο πριν τις γιορτές, χωρίς κράτηση. Θεωρήσαμε ότι λόγω της ημέρας θα βρίσκαμε εύκολα τραπέζι, κάτι που επιβεβαιώθηκε. Από την άλλη μεριά, καθόλη την παρουσία μας το μαγαζί ήταν σχεδόν μόνιμα γεμάτο, κάτι που μας εξέπληξε θετικά. Ο κόσμος; Εντάξει, λογικό είναι ένα τέτοιο εστιατόριο να προσελκύει ένα μεγάλο μίγμα από celebrities, wannabees, γόνους, επιχειρηματίες, ντόπιους και ξένους, κ. λπ. Για όσους αρέσει και λίγο κουτσομπολιό, ιδανικό περιβάλλον. Για τους έχοντες σχετική αλλεργία, λίγο υπομονή, θα σας αποζημιώσει το φαγητό για το οποίο εξάλλου πήγατε εκεί. Με λίγα λόγια, χαλαρώστε και απολαύστε το.

Ο χώρος τεράστιος, σε σχήμα περίπου Γ με την ανοιχτή κουζίνα όπου μπορεί κανείς να βλέπει τους σεφ την ώρα της δημιουργίας αλλά και όλα τα πιάτα που βγαίνουν από εκεί. Ο χώρος για τους καπνίζοντες στη μία πλευρά (προς τη Χ, Μέξη) - ο καπνός δεν μας ενόχλησε.

Το σέρβις; Άψογο από την πρώτη στιγμή ως την τελευταία. Ευγένεια, σωστή (και λεπτομερειακή όπου χρειάζεται) πληροφόρηση, σωστό timing. Επίσης – ευχάριστη έκπληξη - οι ίδιοι οι σεφ κυκλοφορούν στον χώρο και επιβλέπουν τη λειτουργία του, παρεμβαίνοντας όπου χρειάζεται.

Καλωσόρισμα με καλαθάκι ψωμιών και βούτυρο πασπαλισμένο με αυγοτάραχο. Τα ψωμάκια – τρία είδη – φρεσκοζυμωμένα και πολύ νόστιμα. Εννοείται και μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό.

Στη συνέχεια:

Σαλάτα με παντζάρια, κατσικίσιο τυρί, χαρούπι, πορτοκάλι και σταφίδες (14 ευρώ): Πρωτότυπα στημένη, το τυρί «απλωμένο» στην επιφάνεια του πιάτου, κάτω από τα υπόλοιπα περιεχόμενα. Ένα εξαιρετικό σύνολο.

Λαδένια με μπιφτεκάκια στη σχάρα και φέτα (14 ευρώ): Η παραδοσιακή πίτα με μπιφτεκάκια και φέτα on top και, έξτρα μπόνους, τσιπς κρεμμυδιού.

Γύρος κατσικίσιος με γιαούρτι με δυόσμο, τομάτα και κρεμμύδι (21 ευρώ): Έχοντας δει το συγκεκριμένο πιάτο σε φωτό πριν την επίσκεψή μας, ήμασταν προετοιμασμένοι να το παραγγείλουμε. Δυστυχώς δεν υπήρχε στο μενού. Ο σεφ Μάνος Ζουρνατζής που έκοβε βόλτες εκεί τριγύρω μας πληροφόρησε ότι δεν υπήρχε εκείνη τη μέρα (που σημαίνει ότι εκτυπώνουν μενού κάθε μέρα;) και έτσι ξεκινήσαμε την αναζήτηση για κάτι άλλο. Ο σεφ όμως επέστρεψε για να μας πληροφορήσει ότι υπήρχαν 1-2 μερίδες και θα μπορούσαμε να παραγγείλουμε! Θα μου πείτε – και εύλογα: Πας στην coocouvaya για να φας γύρο; Ναι γιατί όπως καταλαβαίνετε το θέμα των πρώτων υλών παίζει σημαντικό ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα. Έτσι κι εδώ, το αποτέλεσμα ήταν λουκούμι.

Πρέπει να τονιστεί ότι όλες οι μερίδες είναι υπέρ του δέοντος πλούσιες – κόντρα στην πεποίθηση ότι σε τέτοιου ύφους εστιατόρια θα φύγεις πεινασμένος. Παρόλο που δεν υπήρχε αρκετός χώρος για γλυκό, το… αποτολμήσαμε.

Πολίτικο τσουρέκι με παγωτό χαλβά και κρέμα μαχλέπι (11 ευρώ): Γενικώς δεν είμαι των γλυκών και δεν ενθουσιάζομαι εύκολα. Όσο για το συγκεκριμένο: Άνετα προγραμμάτιζα μια επίσκεψη μόνο για αυτό. Τι να πρωτοσχολιάσω; Τη καραμελωμένη κόρα του τσουρεκιού; Το παγωτό χαλβά; Δεν υπάρχουν λέξεις για να περιγράψω αυτήν την πανδαισία γιατί θα λογοκρίνονταν, οπότε σταματώ εδώ.

Το «χύμα» κρασί, όπως θα λέγαμε, είναι κρασί συσκευασμένο σε φιάλη από τον Γιάννη Γκιρλέμη και προσφέρεται και σε ποτήρι. Επιλέξαμε ένα μπουκάλι ροζέ syrah – τίμιο ταίρι του φαγητού μας.

Ο λογαριασμός έκλεισε στα 80 ευρώ. Προφανώς όχι το εστιατόριο της καθημερινής μας διατροφής αλλά σίγουρα μιας σπέσιαλ συγκυρίας. Προτείνεται ανεπιφύλακτα.

ΥΓ1. Για την ιστορία, η πρώτη επίσκεψη περιλάμβανε χορτόπιτα, κοκκινιστό με πατάτες τηγανιτές και σουβλάκι άγριου χοίρου. Όλα βαθμολογούνται με 4. Αν τα βρείτε στο μενού, μην διστάσετε.

ΥΓ2. Ας προσέξουν λίγο τις αντρικές τουαλέτες – δεν συνάδουν με την υπόλοιπη εικόνα του μαγαζιού.

Ελληνική κουζίνα - Ιλίσια - Χίλτον, Αθήνα

Στην cookoovaya, ήθελα να πάω από την πρώτη ημέρα που άνοιξε (τι σου κάνει η διαφήμιση ε?), αλλά δεν έκατσε.

Πριν από δύο εβδομάδες προέκυψε επαγγελματικό δείπνο και πρότεινα να πάμε εκεί. Η αλήθεια είναι ότι διαβάζοντας τις κριτικές του ask4food, ήμουν διστακτικός και αν έπρεπε να πάω / πληρώσω, μόνος μου δεν θα το έκανα. Ευτυχώς.

Από που να ξεκινήσω λοιπόν. Πάρα πολύ κακό για το τίποτα. Δεν καταλαβαίνω για πιο λόγο γίνεται όλος αυτός ο πανικός.

Χώρος - 1/4
Χαοτικός, τεράστιος με πολλά τραπέζια, με ανύπαρκτη διακόσμηση και χαρακτήρα.
Τα τραπεζομάντηλα και οι καρέκλες (στη σάλα μπροστά στην κεντρική είσοδο), θύμιζαν ξενοδοχείο δεκαετίας '80 (ειδικά οι καρέκλες).
Εξαίρεση αποτελεί το κομμάτι μπροστά από την ανοιχτή κουζίνα, που θύμιζε εστιατόριο εξωτερικού.
Παρόλο που πήγαμε Τρίτη βράδυ, ήταν ασφυκτικά γεμάτο.

Εξυπηρέτηση - 3/4
Όλα ήρθαν σχετικά γρήγορα και με τη σωστή σειρά, πράγμα δύσκολο αν αναλογιστείς τον κόσμο που έπρεπε να εξυπηρετηθεί.
Δεν φτάνει το 4/4 γιατί μαγαζί με τη φήμη και το στήσιμο του συγκεκριμένου, θα έπρεπε να προσφέρει το κάτι παραπάνω.

Γεύση - 2/4
Πάμε και στην ουσία!!!!
Αν έτρωγα το συγκεκριμένο φαγητό σε άλλο εστιατόριο η γεύση, υπό προϋποθέσεις να έφτανε το 2.5 -3/4. Εδώ όμως όχι. Οι προσδοκίες είναι πιο ψηλές.

Χωριάτικη - 4/4
4/4 παρόλο που η ντομάτα δεν ήταν και η καλύτερη.
Φταίμε εμείς που την παραγγείλαμε τέτοια εποχή και το μαγαζί που την είχε στον κατάλογο. Παρόλα αυτά η πιο νόστιμη πειραγμένη χωριάτικη που έχω δοκιμάσει. Εύγε. (και μέχρι εκεί).

Πίτα με αυγά και προσούτο - 2/4
Απλά αδιάφορο.

Κόκκορα με χυλοπίτες - 2/4
Οι χυλοπίτες, ωραίες με διάφορα μέσα (σταφίδες κλπ), αλλά ο κόκκορας ήταν άνοστος.

Τα παραπάνω τα μοιραστήκαμε.

Μοσχαρίσια μάγουλα με μακαρονάκι κοφτό και μανιτάρια. - 1/4
Τα μακαρόνια ήταν πολύ ωραία, αν ήταν σκέτα χωρίς το μοσχάρι θα έβαζα 3/4, αλλά... είχα δύο κομμάτια μάγουλα, το ένα όπως έπρεπε, μαλακό τρυφερό με το λιπάκι του. Το άλλο μεντζοσόλα. Δε μπορούσα να το κόψω μπλιάχ. Το ίδιο έπαθε και φίλος που καθόταν δίπλα μου.

Ριζότο με τρούφα.
Δε βάζω βαθμολογία. Δοκίμασα και δε μου άρεσε, χωρίς όμως να έχω φάει ξανά τρούφα δε μπορώ να ξέρω αν ήταν καλό ή όχι.

Hot Dog με τόνο - 3/4
Το έφαγε συνάδελφος και άρεσε.

Χέλι καπνιστό
Δεν το δοκίμασα και δεν έμαθα αν άρεσε.

Από γλυκά.

Μπουγάτσα με παγωτό. 2/4
Εντυπωσιακή εμφάνιση και μέχρι εκεί.

Τάρτα αχλάδι με παγωτό. 3/4
Καλοοοο....

Ήπιαμε τρία μπουκάλια από το δικό τους κρασί, 4 μπύρες και δύο Coles.

VFM
375€ για 9 άτομα. (41€ το κεφάλι).
Πολλά για αυτά που φάγαμε.

Αν θα ξαναπήγαινα? Όχι.
Θα το πρότεινα? και πάλι όχι.

Η απορία της ημέρας? Γιατί τόσο μεγάλος πανικός για το συγκεκριμένο μαγαζί?

Ελληνική κουζίνα - Ιλίσια - Χίλτον, Αθήνα

Ο χώρος είναι πολύ μεγάλος και με πολύ έντονο φωτισμό που θυμίζει αίθουσα δεξιώσεων και προσωπικά δε μου έδωσε καμμία αίσθηση ζεστασιάς και ηρεμίας που αναζητώ όταν επισκέπτομαι ένα ρεστοράν. Η μουσική ήταν αδιάφορη χωρίς κάποιο συγκεκριμένο χαρακτήρα και μετά βίας ακουγόταν από τα ηχεία. Το προσωπικό ήταν γενικά ευγενικό.

Η «Κουκουβάγια» όπως και πολλά άλλα ρεστοράν δεν ξεφεύγει από την ομολογουμένως απαράδεκτη τάση των τελευταίων μηνών (ίσως και ετών?) στην Ελλάδα και επιτρέπει το κάπνισμα σε κλειστό χώρο. Επιπρόσθετα υπάρχει προνομιακή αντιμετώπιση των καπνιστών οι οποίοι κάθονται στο μπροστινό τμήμα ενώ οι μη καπνιστές στο πίσω μέρος του ρεστοράν!

Πήραμε μια σαλάτα κουνουπίδι που ήταν γευστική αν και αρκετά αλμυρή. Παραγγείλαμε επίσης τόνο που ήταν εξαιρετικά αλμυρός (φαντάζομαι από ατυχές λάθος της κουζίνας), ιδιαίτερα ακριβός (! ) και τελικά δεν τον φάγαμε. Τέλος παραγγείλαμε μοσχαρίσια μάγουλα με κοφτό μακαρονάκι που ήταν ωραία μαγειρεμένα αλλά χωρίς κάποια ιδιαίτερη γεύση ή τεχνική που θα περίμενε κανείς από ένα τέτοιο ρεστοράν. Και αυτό το πιάτο ήταν πολύ ακριβό. Το house wine που ήπιαμε ήταν πολύ καλό (λευκό).

Θεωρώ τέλος τουλάχιστον άκομψη την κίνηση του ρεστοράν να μας προσφέρει το γνωστό «καλωσόρισμα» (βούτυρο με αυγοτάραχο) και στο τέλος να μας το χρεώσουν ενώ δε το είχαμε παραγγείλει (υποτίθεται ότι είναι προσφορά του εστιατορίου! ).

Γενικά είναι ένα πολύ ακριβό εστιατόριο (75 ευρώ για μια σαλάτα, δύο κυρίως πιάτα και δυο ποτήρια κρασί) χωρίς κάτι το ιδιαίτερο. Περίμενα πιο ευφάνταστα πιάτα λόγω κυρίως του πολύ διάσημου σεφ. Δεν θα το σύστηνα καθώς υπάρχουν πολλές μοντέρνες ταβέρνες στην Αθήνα που σερβίρουν εξίσου καλό φαγητό με τα μισά χρήματα…