Ανοιχτό καθημερινά μέχρι αργά το βράδυ

Ανοιχτό καθημερινά για καφέ, φαγητό και ποτό μέχρι αργά το βράδυ

25 Αυγ 2015

Έχει περάσει καιρός από την τελευταία κριτική μου, κι αυτό γιατί τα περισσότερα μαγαζιά που επισκεπτόμουν είχαν ήδη αρκετές και θετικές κριτικές στο site. Ωστόσο, μετά τη χθεσινή μου επίσκεψη στο The Mandarin και έχοντας διαβάσει μερικά σχόλια για το κατάστημα, αποφάσισα να μοιραστώ την εμπειρία μου εδώ.

Πέμπτη βράδυ, 20 Αυγούστου και ώρα 9 το βράδυ φτάνουμε στο εστιατόριο κατόπιν κράτησης και έχοντας αναφέρει ότι έχουμε ένα κουπόνι προσφοράς από γνωστό site. Κάτσαμε έξω, ο χώρος ήταν όμορφος και ήσυχος - αν και λίγο σκοτεινά.

Το βασικό πρόβλημα ήταν η εξυπηρέτηση, και εξηγούμαι παρακάτω. Οι σερβιτόροι που εξυπηρετούσαν το εστιατόριο ήταν δύο με αποτέλεσμα να γίνονται πολλά λάθη ενώ το μαγαζί δεν είχε τόσο κόσμο ώστε να δικαιολογήσω την ανεπάρκεια.

Αρχικά, έφεραν νερό εμφιαλωμένο (εντός προσφοράς) και πήραν την παραγγελία - μας ενημέρωσαν ότι δε μπορούσαν να εξυπηρετήσουν το ένα κυρίως και το γλυκό που θέλαμε οπότε και επιλέξαμε κάτι από τα υπόλοιπα πιάτα. Παραγγείλαμε επιπλέον και δύο ποτά, εκτός προσφοράς.

Πήραμε για ορεκτικό μοτσαρέλα με ροδάκινα και προσούτο. Ή τουλάχιστον αυτό νομίζαμε γιατί στο τραπέζι έφτασε ένα πιάτο με μοτσαρέλα, ντομάτα, και βασιλικό. Δεν υπήρξε καμία ενημέρωση ως προς την αλλαγή και -κακώς- αποφάσισα να μην επισημάνω κάτι επειδή αναρωτήθηκα μήπως είδα εγώ λάθος τον κατάλογο. Το πιάτο ήταν αδιάφορο, και η ντομάτα (! ) κακής ποιότητας.

Για σαλάτα πήραμε μια big caesars, η οποία έφτασε στο τραπέζι μισή ώρα μετά το ορεκτικό. Να σημειωθεί ότι στο μεταξύ δεν είχαν φέρει τα ποτά, κάτι που έκαναν έπειτα από δική μας παρατήρηση. Η σαλάτα ήταν μεγάλη σε μέγεθος μεν, αδιάφορη σε γεύση δε. Το dressing ελάχιστο, δεν έδινε καμία γεύση στη σαλάτα. Ένα ακόμη φάουλ στην εξυπηρέτηση ήταν ότι η πιατέλα δεν είχε κουτάλα για τη σαλάτα με αποτέλεσμα να μη μπορούμε να βάλουμε στο πιάτο, και όταν ζητήσαμε μας έφεραν ένα κουτάλι κανονικό λέγοντας μας "κουτάλι είναι κάνει κάνει".

Για κυρίως πήραμε ένα κοτόπουλο γεμιστό με μανιτάρια, κρέμα καρότου και τραγανές πατάτες και ένα χοιρινό φιλέτο με πουρέ μανιταριών. Τα πιάτα έφτασαν γύρω στις 10:30 - μιάμιση σχεδόν ώρα από τη στιγμή που παραγγείλαμε. Το χοιρινό φιλέτο ήταν το πιο νόστιμο πιάτο της βραδιάς - καλοψημένο και γευστικό. Το κοτόπουλο, τώρα, ήταν ζουμερό ενώ η πέτσα που είχαν αφήσει είχε ψηθεί υπέροχα - κρατσανιστή και νοστιμότατη. Η σάλτσα καρότου ήταν απαράδεκτη, το ίδιο και οι "τραγανές πατάτες" που στην πραγματικότητα ήταν φούρνου ξαναζεσταμένες και πολύ μαλακές. Και τα δύο συνοδευτικά ήταν εξαιρετικά αλμυρά και έμειναν στο πιάτο γεγονός που παρατήρησε και ο σερβιτόρος ρωτώντας με ευγενικά για τα σχόλια που έχω να κάνω για το γεύμα.

Για το τέλος, είχαμε παραγγείλει ένα cheesecake. Όταν ζητήσαμε το γλυκό, ζήτησαν να τους θυμίσουμε τι είχαμε παραγγείλει και μόλις τους είπαμε μας ενημέρωσαν ότι τελείωσαν και ότι έχει μείνει μόνο η μους σοκολάτα. Είπαμε εντάξει μιας και σε εκείνο το σημείο θέλαμε απλά να πληρώσουμε και να φύγουμε. Μετά από κάποια ώρα έφτασε και το γλυκό, μέτρια γεύση, φαινόταν ότι είχε μόλις βγει από το ψυγείο και ήταν ακόμα παγωμένο με αποτέλεσμα να μη θυμίζει μους αλλά πάστα.

Το λευκό κρασί ήταν πολύ καλό. Γενικά, είχα αρκετές προσδοκίες από το συγκεκριμένο μαγαζί τόσο λόγω των κριτικών όσο και λόγω των πιάτων που αναφέρονται στο μενού. Ειλικρινά, απογοητεύτηκα πολύ. Ψάχναμε δικαιολογίες - η επικρατέστερη ήταν ότι ο σεφ είναι κάπου και κάνει διακοπές: )

Δε θα ξαναπήγαινα στο συγκεκριμένο εστιατόριο. Η εντύπωση που μου άφησε είναι ότι δεν τους ενδιαφέρει η εικόνα του μαγαζιού, δεν προσπαθούσαν καν και δεν ενημέρωναν για τις αλλαγές στο μενού. Δε θα είχα θέμα να μου πουν, ξέρετε δεν έχουμε ροδάκινα και θα γίνει μια αλλαγή στο ορεκτικό. Αυτό δείχνει την ελλιπή ενημέρωση και έλλειψη διάθεσης για εξυπηρέτηση από το προσωπικό. Κρίμα.

Κωνσταντίνου Παλαιολόγου 1, Πολιτεία

210 6201081