28 Απρ 2018

Περιπλάνωμενοι και πεινασμένοι, βράδυ Σαββάτου, στις γειτονιές του Αλίμου, που πρώτη φορά εξερευνούσαμε η σύζυγος και ο γράφων, αποφασίσαμε να σταματήσουμε την εξερεύνηση και να γυρίσουμε στο σπίτι. Έτσι, στο δρόμο της επιστροφής, "πέσαμε" πάνω στο συγκεκριμένο μαγαζί, που κακά τα ψέμματα είναι μεν σε κεντρικότατο σημείο-κράχτη, αλλά και όχι εύκολα προσεγγίσιμο με το αυτοκίνητο. Βασικά μεγάλη εντύπωση μου έκανε ο... πορτιέρης, που δεν ήταν άλλος από μια ευτραφή γάτα που καθόταν πάνω στο υπερυψωμένο περβάζι.

Πρέπει να ομολογήσω εδώ ότι μια από τις μεγαλύτερες αδυναμίες που έχω είναι και τούτα όμορφα και ιδιοφυή τετράποδα, αλλά αυτό είναι μια άλλη μεγάλη ιστορία που ποσώς ενδιαφέρει τους καλοφαγάδες του ιστότοπου και επίδοξους πελάτες του κάθε μαγαζιού του οποίου τις κριτικές διαβάζουν. Αφού λοιπόν καταφέραμε να βρούμε ένα καλό σημείο για να σταθμεύσουμε, κάναμε την είσοδο μας. Και ιδού η εντύπωση μας για το μικρό, καθαρό και τίμιο αυτό ταχυφαγείο.

Ο χώρος θυμίζει καντίνα σε κάποια ερημική παραλία, μολονότι βρίσκεται σε πολύ κεντρικό δρόμο όπως προανάφερα. Είναι βαμμένη σε χρώμα πράσινο, με χαρακτηριστική οροφή από ξύλο, όπως και κάποιες από τις παλιές ταβέρνες που υπήρχαν κάποτε σ αυτή την πόλη και διακοσμημένη με αφίσες από τον παλιό εμπορικό ελληνικό κινηματογράφο. Όχι, το μαγαζί από την διακόσμηση και μόνο δεν διαθέτει προσωπικότητα. Διαθέτει όμως χαρακτήρα. Και εξηγούμαι.

Πρόκειται για μια ψησταριά-σουβλατζίδικο όπου κυριαρχεί το ΑΨΟΓΟ ψήσιμο. Είχα πάρα πολύ καιρό να δοκιμάσω τόσο καλοψημένο κρέας, από κοτόπουλο μέχρι μπιφτέκι, καθότι για να είμαστε ως ζευγάρι ακριβοδίκαιοι, έπρεπε να τα δοκιμάσουμε όλα.

Εύγε λοιπόν στον ψήστη και θα συμβούλευα την ιδιοκτησία να του κάνει αύξηση, για να μην τον χάσει.

Εκείνο που πέρασε απαρατήρητο, ήταν η σαλάτα που παραγγείλαμε, που δεν ήταν άλλη από έναν ντάκο όχι καλά προετοιμασμένο, μιας και το παξιμάδι ήταν ακόμη υγρό και δεν υπήρχε ίχνος λαδιού. Αλλά είπαμε, το μαγαζί είναι πέρασμα για τους απανταχού πεινασμένους του Σαββατόβραδου και εκτελεί και χρέη ντελιβεράδικου τις υπόλοιπες μέρες, οπότε κατά την ταπεινή μου άποψη εκπληρώνει στο ακέραιο τις προσδοκίες της πελατείας του.

Η μερίδα πατάτες χορταστική αν και προκάτ, η πίτες του επίσης άρτια ψημένες, ο κατάλογος με τα κρασιά και τις μπύρες ικανοποιητικός και φυσικά επειδή η πρώτη εντύπωση μπορεί λανθασμένα να εκλαμβάνεται ως σημαντική, αλλά έχει περάσει έτσι στο θυμικό του Έλληνα, θετική καθότι η καράφα με το νερό ήλθε σε κλάσματα δευτερολέπτων από την προσγείωση των αχαμνών μας στις καρέκλες.

Τέλος, να επισημάνω ότι για τον χώρο θα έβαζα ευχαρίστως και 3, αλλά οι τουαλέτες, αν και ανακαινισμένες, δεν βρίσκονταν και στην καλύτερη κατάσταση την ώρα που τις χρειαστήκαμε.

Καλό θα ήταν να προσεχθούν λίγο παραπάνω, γιατί τελικά στις μέρες μας, αν μετά και τις περικοπές και την υπερφορολόγηση και την διαρκή λιτότητα δεν βρεις και μια καθαρή τουαλέτα σε μαγαζί που πας να τ ακουμπήσεις μια φορά την εβδομάδα, σου θυμίζει την όλη κατάσταση που επικρατεί και καλά κρατεί σ αυτήν την χώρα, δλδ σκ@τ@!!!
Συνοψίζω λοιπόν:

+ Βρίσκεται εύκολα
+ Γρήγορο και φιλικό σέρβις
+ Ψήστης
+Τιμές (περίπου 12-13 ευρώ το άτομο με τις μπύρες) και φυσικά
+ οι γάτες που περιφέρονται απ΄έξω από την βιτρίνα του καταστήματος (αυτό το τελευταίο συν είναι υποκειμενικό, αλλά ελπίζω όσες και όσοι με διαβάσουν να αγαπούν έστω εξ αποστάσεως κάθε είδους συμπαθές τετράποδο).
- Στάθμευση

Το συνιστώ ανεπιφύλακτα για τις λιγούρες του Σαββατόβραδου μετά από καναδυό ποτά, αλλά και για ντελίβερι, τόσο από τους κατοίκους της περιοχής, όσο και από περαστικούς που δεν έχουν έτοιμο φαγητό στο σπίτι και τυχαίνει να περνούν από εκεί.