Δευτέρα εώς Πέμπτη κοντά σας από τις (11:00 μέχρι τις 01:30) Παρασκευή και Σάββατο από τις (11:00 μέχρι τις 2:30) Κυριακή (11:00 μέχρι τις 01:30)

Παροχές για ΑμεΑ
Φιλικό προς χορτοφάγους
Take away
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

06 Ιουν 2017

Ο καλός ο μύλος όλα τα αλέθει και όχι μόνο το κεμπάπ!

Ο Νερόμυλος είναι κυριολεκτικά μαγαζί γωνία στην αρχή της Κύπρου στην Αργυρούπολη. Διαθέτει βεράντες στα τρία (! ) σημεία του ορίζοντα με πολύχρωμες καρέκλες που δημιουργούν από μόνες τους μια παιχνιδιάρικη ατμόσφαιρα. Ο μέσα χώρος είναι εξίσου μεγάλος και τα τραπεζοκαθίσματα σε σωστές μεταξύ τους αποστάσεις για να έχεις την άνεση σου.

Όπως πάντα προτιμήσαμε να βγούμε για φαγητό κουλή ώρα, με την έννοια ότι δεν το λες ούτε μεσημεριανό ούτε βραδινό, μάλλον κάπου ανάμεσα για να καλύπτει και τα δύο, αλλά έχεις το πλεονέκτημα ότι δεν πέφτεις πάνω σε πολύ κόσμο.

Δεδομένου ότι τα τυλιχτά είναι κατά την άποψη μου επιλογή για delivery και όχι για normal έξοδο για τσιμπούσι, επιλέξαμε τα εξής λιγοστά:

•Κρητική σαλάτα, ο πασίγνωστος ντάκος. Ένα μεγάλο παξιμάδι στο κέντρο του πιάτου και από πάνω τα γνωστά υλικά… Προτιμώ την προσέγγιση του να σπας σε κομματάκια το παξιμάδι και να ανακατεύεις με τα υπόλοιπα σε μπολ αλλά μια χαρά τη φάγαμε και έτσι. Επίσης θα ήθελα μεγαλύτερη ποσότητα.

•Μπιφτέκι γεμιστό με πατάτες τηγανιτές. Λουκούμι! Και το μπιφτέκι τεράστιο! Και οι πατάτες δεν είναι προκάτ αλλά φρεκοκομμένες όπως ακριβώς πρέπει να τις σερβίρει κάθε κεμπαπτζίδικο που σέβεται το επάγγελμα του.

•Μοσχαράκι λεμονάτο (από τα μαγειρευτά ημέρας). Νόστιμο αλλά βρήκα λίγο ξύγκι παραπάνω στο κρέας από ότι θα ανεχόμουν για να το πω εξαιρετικό.

Επίσης μου έκανε μεγάλη εντύπωση κάτι άλλο: Και εδώ η συνοδεία ήταν πατάτες τηγανιτές αλλά μέσα τους βρήκα και μια στρογγυλή βραστή, μόνη της και έρημη! Και μπήκα σε σκέψεις, τι ήταν αυτό, λάθος ? Το συμπέρασμα στο οποίο καταλήγω είναι ότι τις βράζουν πρώτα και μετά τις τηγανίζουν και αυτή περίσσεψε και την πέταξαν μέσα στο τέλος, ήταν άλλωστε πιο κρύα από τις τηγανητές. Όχι, δεν με χάλασε, απλά με κούφανε λίγο.

Η εξυπηρέτηση πολύ καλή και γρήγορη, μας κέρασαν και ζελεδάκι στο τέλος. Και η τιμή (πήραμε λίγα βέβαια) χαμηλή, μόλις 20 €. Αλλά να πω ένα μπράβο εδώ για το ψωμί! Μας χρέωσαν μόνο 1 € και μας έφεραν μισή φραντζόλα. Εύγε, σπάνια το βρίσκεις αυτό και είναι μια λεπτομέρεια που εγώ προσωπικά πάντα προσέχω.

ΟΚ, ο νερόμυλος ούτε ανακάλυψε ούτε επανεφευρίσκει τον τροχό, μια ματιά στον κατάλογο αρκεί για να καταλάβεις ότι μιλάμε για χιλιοδοκιμασμένες συνταγές. Μεγαλύτερη σημασία έχει όμως η ποιότητα και ο σεβασμός με τον οποίο προσεγγίζεις τη μαγειρική σου.

Επομένως, αν και ομολογουμένως το αγαπημένο μου μαγαζί στην ευρύτερη περιοχή είναι και παραμένουν τα Φουρνομαγειρέματα, δε θα έλεγα σε καμία περίπτωση όχι σε μια ακόμη εξόρμηση στο Νερόμυλο για την όμορφη ατμόσφαιρα και την αξιοπρεπέστατη κλασική κουζίνα του!

02 Σεπ 2016

Έχουμε επισκεφθεί το συγκεκριμένο μαγαζί δύο φορές, μία πέρυσι τυχαία και μία φέτος για να κεράσουμε την οικογένειά μας. Μόνο αυτό αποδεικνύει ότι είναι ένα μαγαζί που σου δίνει λόγους να ξαναπάς.

Την πρώτη φορά δοκιμάσαμε κυρίως ψαρομεζέδες. Οι μερίδες ήταν κανονικές, οι τιμές επίσης κανονικές και η εξυπηρέτηση πολύ καλή, γιατί το μαγαζί δεν είχε πολύ κόσμο, καθώς ήταν καθημερινή. Η παραγγελία μας περιλάμβανε ψητές σαρδέλες, ψιλή γαρίδα τηγανιτή, πατάτες (κομμένες στο χέρι! ), χταποδάκι ψητό, καλαμαράκια τηγανητά, χωριάτικη και κεμπάπ.

Η τελευταία μας επίσκεψη έγινε 15Αύγουστο, που δεν έπεφτε καρφίτσα στο μαγαζί. Τα παιδιά ήταν εξυπηρετικά κάνοντας ότι καλύτερο μπορούσαν, αλλά τελικά ο ένας περίμενε να έρθει το φαγητό του άλλου. Τα ορντέβ: μεγάλη χωριάτικη, τυροπιτάκια (όχι τίποτα ιδιαίτερο), κολοκυθοκεφτέδες (πολύ καλοί), πατάτες τηγανητές, τυροκαυτερή, τζατζίκι, ήταν φυσιολογικές μερίδες.

Όταν όμως ήρθαν τα κυρίως πιάτα: χοιρινά μπριζολάκια με σάλτσα Μαδέρας, μοσχάρι λεμονάτο, μια σταβλίσια και μία χοιρινή μπριζόλα (τεράστιες! ), πιάτο του μερακλή (με διάφορα είδη κρεάτων και λουκάνικο) και κοτόπουλο με κρέμα γάλακτος και μανιτάρια (νόστιμο και μαλακό), νομίζαμε ότι θα σκάσουμε από το φαγητό. Και όντως έτσι έγινε, με τα μισά φαγητά να καταλήγουν σε κουτάκια για το σπίτι.

Το μόνο που δεν μου ευχαρίστησε ήταν ότι όλα σερβίρονταν με συνοδεία τηγανητής πατάτας (μου έδωσαν την επιλογή ψητών λαχανικών, αλλά δυστυχώς το πιάτο κατέφτασε με πατάτες). Θα μπορούσαν να σερβίρουν τα κρεατικά με ρύζι, αρακά, καλαμπόκι κ.λπ.

Δεν πρόκειται για κάτι γκουρμέ, αλλά για καλομαγειρεμένα, πλούσια πιάτα, πράγμα που μετράει σε μια εποχή που όλοι μικραίνουν τις μερίδες για να κρατήσουν τις τιμές χαμηλές.

29 Οκτ 2016

Το κεμπάπ είναι από τα πιο αγαπημένα μου φαγητά και συνήθως τα προτιμώ όταν καταφέρνω να βγω για φαγητό.
Ο γιόκας μου και οι δυο εγγονές μου κληρονόμησαν τη λατρεία μου για τα κεμπάπ.
Έτσι λοιπόν γνώρισα το "Νερόμυλο" της Αργυρούπολης, μέσω του γιου μου επειδή μένει πολύ κοντά του και αφού έγιναν πρώτα αυτός και οι φίλοι του τακτικότατοι πελάτες.
Το κεμπαπτζίδικο "Νερόμυλος" από τότε είναι ένα ακόμα αγαπημένο μου στέκι.
Τι με κέρδισε;
Είναι ένα ευρύχωρο εστιατόριο, με πολλούς ευγενικούς και πρόθυμους σερβιτόρους που εξυπηρετούν με χαμόγελο και σβελτάδα τους πελάτες τους.
Έχω πρόσβαση εύκολη σ' αυτό όταν πάω με τη μικρή εγγονή μου στο καρότσι (από την πίσω είσοδο).
Οι τιμές του είναι καλές.
Οι μερίδες φαγητού είναι τεράστιες. Οπότε μοιράζομαι τη μερίδα μου με τα παιδιά με συνέπεια να είναι πολύ οικονομικό μαγαζί.
Το φαγητό είναι καλομαγειρεμένο και νόστιμο.
Υπάρχει ποικιλία σε κρεατικά. Όλα καλοψημένα!
Το κεμπαπ; το καλύτερο της Αργυρούπολης και βελτιώνεται.
Οι φίλοι μας τον "Νερόμυλο" τον αγάπησαν αμέσως, οπότε δίνουμε ραντεβού συχνά εκεί.
Όταν πάλι μας επισκέπτονται απρόσμενοι επισκέπτες δίνουμε παραγγελία να μας ετοιμάσουν φαγητό και το παραλαμβάνουμε οι ίδιοι από το κατάστημα.
Είναι μια καλή λύση.

18 Οκτ 2016

Το εστιατόριο το γνωρίζω πριν ακόμη ανοίξει στην αργυρουπολη και
στο χαλανδρι.
Το πρώτο μαγαζί ήταν στην Άγια Μαρίνα της Αιγινας ς όταν παραθεριζα
ένα καλοκαίρι πριν από τρία χρόνια αν θυμάμαι καλά.
Ο ιδιοκτήτης μου είχε πει ότι πρόκειται να ανοίξει το ίδιο μαγαζί και
στην Αργυρουπολη το οποίο και επισκευθηκα μόλις άνοιξε.
Το μαγαζί της Αιγινας εκείνο το καλοκαίρι ήταν το μόνο μαγαζί που
δούλευε όταν τα άλλα ήσαν σχεδόν άδεια.
Το τρίτο μαγαζί του ίδιου ιδιοκτήτη όταν άνοιξε στο Χαλανδρι το
επισκευθηκα μόλις άνοιξε λόγω του ότι είμαι και κάτοικος της
περιοχής.
Εκείνο που θαυμασα και στα τρία μαγαζιά ήταν ή γρήγορη εξυπηρέτηση
ή ευγένεια του προσωπικού οι μεγάλες μερίδες οι μισές μερίδες που
προσφέρει και πανω απ όλα οι πολύ καλές τιμές.
Όλα τα πιό πάνω ισχύουν και στα τρία μαγαζιά του νερόμυλου αν και
το μαγαζί της Αιγινας που ήταν μόνο για το καλοκαίρι δεν υπάρχει πλέον. -

Λεωφόρος Κύπρου 11, Αργυρούπολη

210 9932455 - 2109934245