Αsian food and sushi bar στο κέντρο της Αθήνας. Για ένα γευστικό διάλειμμα από την δουλειά και τα ψώνια σας ή και μια βραδινή έξοδο μετά το σινεμά ή το θέατρο.

Καθημερινά από 12:00 εώς 24:00.Δευτέρα με Παρασκευή 13:00 -16:00 μεσημεριανός μπουφές.

Κάνει delivery
Φιλικό προς χορτοφάγους
Take away
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

01 Σεπ 2016

Αυτός ο ιστότοπος δεν είναι πολιτικού περιεχομένου. Είναι για το φαγητό. Και το φαγητό είναι πολιτισμός. Άρα είναι έμμεσα πολιτιστικού περιεχομένου... Η πολιτική έχει σχέση με τον πολιτισμό; Αυτό είναι μια άλλη κουβέντα που ίσως την κάνουμε κάποτε μεταξύ τυριού και αχλαδιού σε ένα από τα καταστήματα που έχουν αναλυθεί εδώ νανα...

Το συγκεκριμένο multi asian εστιατόριο είναι επί της οδού Εμμανουήλ Μπενάκη 9. Εκεί που τα Εξάρχεια συναντάνε την Ομόνοια. Ή εκεί που σκάει ο δρόμος του Καπετάν Μιχάλη (Φειδίου). Εμμανουήλ Μπενάκη... Ο Μπενάκης, μάλλον Μανιάτες οι Μπενάκηδες, πήγε από την Σύρο στην Αγγλία για σπουδές και από εκεί στην Αίγυπτο που έκανε πολλά λεφτά εμπορευόμενος βαμβάκι που παρήγαγαν οι αραπάδες του Νείλου (έτσι τους λέγαν τότες αγαπητέ politically correct αναγνώστη). Καλοπαντρεύτηκε κι όλας (όπως είχε καλοπαντρευτεί κι ο πατέρας του κόρη Μαξίμου, της οικογενείας με το επώνυμο μέγαρο) κι έκανε αμύθητη περιουσία. Για να καταλάβετε το Μουσείο Μπενάκη λειτουργεί με λεφτά που είχε αφήσει ο γιος του, Αντώνης (ο Τρελαντώνης)...

Ο Μπενάκης ήταν δραστήριος άνθρωπος. Ήταν πρώτος πρόεδρος του Επιμελητηρίου Αλεξάνδρειας, εκ των ιδρυτών του Κολλεγίου Αθηνών, δήμαρχος Αθηναίων, υπουργός σε κυβερνήσεις Βενιζέλου, μάλλον ηθικός αυτουργός στη δολοφονία του Ίωνα Δραγούμη (πρώην εραστή της κόρης του Πηνελόπης Δέλτα)...

Τόσο δραστήριος που μας άφησε μια σειρά επωνύμων απογόνων να μας κυβερνάν, να μας διασκεδάζουν και να αποκερδαίνουν από το γεγονός ότι κατάγονται από αυτόν: η Πηνελόπη Δέλτα έγραψε τον Μάγκα, ο Σαμαράς τον έκανε. Γερουλάνος και Μηταράκης αφηγούνται ένα παραμύθι χωρίς όνομα. Κάποτε εργαζόμουν επί της Μπενάκη και θυμάμαι ότι οι μισοί λογαριασμοί της ΔΕΗ στην πολυκατοικία να έρχονται σε μια επίσης απόγονο. Ακόμα και σήμερα αποκερδαίνουν από τις επενδύσεις του παλιού τους προγόνου... Old money.

Αυτά όμως δεν έχουν καμία σχέση με το φαγητό, μόνο με την οδό επί της οποίας μπορείτε να το φάτε.

Παρασκευή 19-8-2016. Μεσημέρι... Τζι τζι τζι... Πρώτη φορά το είδα το Wabi e Sabi σε σημείο που να ορκίζομαι ότι είναι καινούριο. Ίσως φταίει ότι τις υπόλοιπες φορές με τυφλώνει ο Καπετάν Μιχάλης και με πλανεύει η μυρωδιά των κεφτέδων. Χαλάλι.

Κάτσαμε να τσιμπήσουμε.

Πήραμε

- Μία spring rolls στα 3,50. Μετριότητα. Ή και super market.
- Ένα κοτόπουλο με bamboo και κινέζικα μανιτάρια. 7,50. Ενώ δεν ήταν κακό η σάλτσα είχε μια μυρωδιά άσχημη. Σαν έτοιμη.
- Noodles λαχανικών στα 5 ευρώ. Συμπαθέστατα.
- Sushi ura maki shake avocado. 10 τεμάχια για 8 ευρώ. Μια χαρά με σχετικά ήπιο wasabi.

3/4 στη γεύση εδώ είναι 55% όχι 75% ή πες δύο κόμμα δύο στα τέσσερα.

Η εξυπηρέτηση είχε μια φυσική ευγένεια και μια συστολή που εμένα με σκλαβώνει.

Ο χώρος είναι άνετα άνω του αξιοπρεπούς και ευχάριστα δροσερός/νεανικός. Κάτσαμε έξω, που είχε από καλαίσθητα μεταλλικά έπιπλα μέχρι καλοδουλεμένα έπιπλα από παλέτες και όχι από αυτά που γεμίζει αγκίθες ο πυθμήν σου. Είχε καλύψει τις κολώνες της υπερκείμενης πολυκατοικίας με καλάμια και είχε βάλει ζαρντινιέρες. Μέσα, αν δεν σφάλω, αποπειράται να υλοποιήσει τον τίτλο του. Δηλαδή την γιαπωνέζικη έκδοση του κάλλους σε μια πιο pop έκδοσή του. Η αισθητική wabi sabi, το wiki με μορφώνει (βλ. σχετικό λήμμα) δεν είμαι ειδήμων, είναι ακριβώς η αισθητική του παροδικού, του χειροποίητου, της ασυμμετρίας και της αυστηρότητας. Του μη είναι.

Γενικά ο χώρος, δεδομένου του πλαισίου (το οποίο είναι η εν ελευθέρα πτώση Μπενάκη), είναι καλλίτερος από την βαθμολογία του. Το μαγαζί ανεβάζει το πλαίσιο. Ομορφαίνει την Μπενάκη. Σε αυτό το κομμάτι της Αθήνας χρόνια είχα να δω επένδυση. Από τότε που άνοιξαν Αλεξανδρινό, Ρακουμέλ (10 χρόνια plus) και τα υπόλοιπα εκεί ψηλά.

VfM. Με 12 ευρώ το κεφάλι φαγητό οριακά άνω της βάσης. Γιατί 4/4 θα πει κανείς; Διότι έχει θάρρος (ανοίγει σε μια περιοχή που υπάρχει αποεπένδυση για χρόνια), δημιουργεί ποικιλία (μέσα στο ολιγοπώλιο του κουλτουροτσιμπήματος και της κατεψυγμένης τυρόπιτας), έχει αισθητική (σίγουρα ο διακοσμητής του Wabi e Sabi κουράστηκε παραπάνω από αυτόν του Τζερεμέ ή της Γωνιάς του Οδυσσέα). Διότι, εν τέλει, φρονώ ότι έχει cojones. Πρέπει να στηριχθεί.

ΥΓ Για το ιδιότυπο γαστρονομικό (sic) πραξικόπημα που συμβαίνει τα τελευταία χρόνια στα Εξάρχεια θα πω απόξω απόξω: το Ζάχαρη κι Αλάτι πάει, μετακόμισε, αφού του δείραν τους πελάτες, πελάτες του Γιάντες ενίοτε κινδυνεύουν, το Floral κλείνει, και κάποιοι εκ των επωνύμων ενοίκων της ίδιας (μπλε) πολυκατοικίας έπαψαν επί τούτου να μένουν πια εκεί, το Ιντεάλ έκλεισε για κάποιους συγκεκριμένους λόγους και αφέθηκε στον βανδαλισμό. Το DaDa μύρισε την αλλαγή πριν χρόνια και την έκανε.

Το πάλαι το ποτέ (1992 νομίζω) ο Johnny o Ramone συνεντευξιαζόμενος στο Metal Hammer διερωτήθηκε "wtf? για ποιο λόγο βόμβες και σπασίματα σε μια συναυλία;"

"Είναι τα ματωμένα δόντια του ρινγκ ή της επανάστασης" ερωταπαντά ο ποιητής...

10 Οκτ 2016

Wabi Sabi λοιπόν.... Ένα ασιατικό μαγαζι του κέντρου αρμονικά δεμένο με την ελληνική κουλτούρα

Πρόκειται για ένα μαγαζι ακριβως επάνω στην Εμ. Μπενάκη, στο ύψος των Εξαρχειων. Απ εξω αν δεν το κοιτάξετε προσεκτικά, θα νομίζετε οτι ειναι καφετέρια, αφου τα τραπεζάκια στον εξωτερικό χωρο απαρτίζονται απο παλέτες με αναπαυτικά μαξιλάρια, ωραια μεν, αλλα δε δειχνουν το ύφος ενός ασιατικού μαγαζιού. Αν θέλετε να δείτε την ασιατική πλευρα του πράγματος, θα πρεπει να εισέλθετε στα ενδοτερα του οικήματος, να κατεβείτε τα σκαλάκια, όπου θα αντικρύσετε κρεμασμένη στον τοιχο μια ασιατική στολή και το αντίστοιχο καπέλο. Αυτο. Τίποτα παραπάνω τίποτα λιγότερο.

Μπαίνοντας στο χωρο, τα τραπεζοκαθίσματα ειναι πλαστικά με μωβ μαξιλάρια, ενω στα αριστερά υπαρχει το μπαρ με μηχανές για καφέ. Και μολις εξήγησα αυτο το αρμονικό δέσιμο ανάμεσα στην ασιατική και την ελληνική κουλτούρα. Τζαμαρία περιμετρικά που ανοιγει κατα τους θερινούς μήνες, ενω η εσοχή στον τοιχο βαμμένη σαν να ειναι βιβλιοθήκη γεμάτη βιβλία, δίνει μια ωραια πινελιά, παραπέμποντας ομως σε καφέ!

Όσον αφορά την εξυπηρετηςη, χωρις να ειμαι ρατσίστρια αλλα οι Κινέζοι- Ιαπωνεζοι, δεν ειναι απο τους πιο ευγενικούς λαούς, του κόσμου, εδω η κατάσταση διαφέρει. Ο νεαρός που σερβίρει ειναι συμπαθητικός και ευγενικός, τίποτα περιςςοτερο ή λιγότερο, αλλα η ιδιοκτήτρια ειναι μια ελληνικοποιημενη Βιετναμεζα, ευγενέστατη, κατατοπιστική, και χαμογελαστή. Ο όρος ελληνικοποιημενη εχει να κανει επειδη η ιδια, κατόπιν συζήτησης που είχα μαζι της, ´οσο περιμενα το φαγητο μου να έρθει σε πακέτο, ζει παρά πολλα χρονια στην Ελλαδα, και τα ελληνικά της ειναι εξαιρετικά. Επειδη, πέρασα να πάρω φαγητο για το σπιτι, με παρότρυνε με πολυ ωραίο τροπο να δοκιμάσω το μπουφέ που απαρτίζεται απο 22 πιάτα και κοστίζει 15 ευρω το άτομο. Έχοντας διαβάσει κριτικες, ειναι στα επόμενα γευστικά projects μου!!!

Απο γευση, δοκίμασα το καντονεζικο ρύζι με αυγο, λαχανικά και κοτόπουλο, το οποίο ηταν αρκετα γευστικό, και με ωραίες αναλογίες, και το ρύζι είχε ευχάριστη γευση, χωρις να εχει βράσει πολυ, οπως μου εχει συμβεί αλλου.

Δοκίμασα επισης μοσχάρι με λαχανικά και σάλτσα στρειδιών, αρκετα καλο, με τα κομματια να ειναι μικρα αλλα μαλακά, τα λαχανικά βρασμένα τοσο ´οσο, και γενικά το αποτέλεσμα αξιοπρεπέστατο.

Πριν απο ένα δίμηνο είχα δοκιμάσει το μοσχάρι με σάλτσα σετσουαν, το οποίο μου είχε βγει αρκετα καυτερό κα δεν είχα ενθουσιαστεί. Αυτο βεβαια που παρατήρησαν οι γευστικοί μου κάλυκες, ειναι μια έντονη γευση αμμωνίας ή κάποιου αλλου συστατικού που χρησιμοποιούν όταν φτιάχνουν σάλτσες, το οποίο δε μου άρεσε, και μου εχει ξανασυμβεί σε τέτοιου είδους μαγαζια.

Στο σύνολο της η εμπειρια ηταν αρκετα καλή. Για αυτα τα δυο πακέτο πλήρωσα 14 ευρω, το οποίο δεν το λες και λιγο, και σε συνδυασμό με το μέγεθος των μερίδων, θεωρώ οτι θα έπρεπε να ειναι ένα κλικ χαμηλότερες οι τιμές. Όποτε στο value for money θα έβαζα μαλλον 2,5/4. Παρόλα αυτα, δεσμεύομαι να επιστρέψω με νεότερη κριτική, που θα προκύψει απο μελλοντική επίσκεψη στο μπουφέ.

Ως τότε, καλο φθινόπωρο σε όλους και καλα γευστικά ταξίδια!!!

Σημερα, Τριτη 12 Ιανουαριου, το σωτηριον ετον 2016, ειναι μια μεγαλη μερα. Διοτι εγω, εχοντας σωας τας φρενας και πληρη επιγνωση της αποφασης μου, επελεξα να καθισω στο κεντρο ωρες πολλες, μετα το περας των λογων που με οδηγησαν εκει εξαρχης. Για να εξηγηθω, οσο μου αρεσει να περπαταω στο Κολωνακι και την Πλακα, τοσο αποφευγω οπως οι Γαυροι τη Λεωφορο το κεντρο, γιατι και μακρια μου πεφτει, και αλλο καιρο απο δω πανω εχει, και αλλο αερα, και αλλο κοσμο, και γενικως ενα αλλο, που οσο με συναρπαζει αλλο τοσο με καταθλιβει. Οχι, δεν ειμαι κυκλοθυμικη, μη το ξαναπειτε καλε.

Σημερα, λοιπον, ηταν απο αυτες τις φορες που δεν μπορουσα να το αποφυγω, διοτι η καλυτερη μου φιλη με εσυρε πολυ δημοκρατικα ως την Αγιου Μαρκου να αγορασει τζην, και κατοπιν βολτα ως το Συνταγμα και ποδαρατο ως το Πανεπιστημιο, οπου και χωρισαμε. Αρχικα, το σχεδιο ηταν να περπατησω ως την Ομονοια και να χωθω στον ηλεκτρικο, να παρω το δρομο του γυρισμου, πριν η αμαξα γινει κολοκυθα και τα ΜΑΤ στις γωνιες γινουνε ζομπι. Το σχεδιο ομως στραβωσε καπου εκει στη Μπενακη, που επεσε το ματι μου στο Wabi Sabi και αυτο ηταν, κλειδωσε εκει δεν ξεκολλουσε ουτε με μυστρι.

Η ταμπελιτσα "Καθε Τριτη και Πεμπτη μπουφες με 10€" ειναι η αφορμη να μπεις μεσα, αλλα ο πανεμορφος χωρος ειναι ο λογος για να παραμεινεις. Τι εχετε στο μυαλο σας για τα κινεζικα εστιατορια, κιτς, κοκκινοβαμμενα και πηγμενα στα κινεζικα διακοσμητικα? Ε, πεταχτε αυτη την εικονα απο την ταρατσα να χαθει, να χανεται, γιατι το Wabi Sabi βαζει τα γυαλια σε πολλα εστιατορια, εθνικ και μη. Μικρα μεταλλικα τραπεζακια και καρεκλιτσες σε σωστες αποστασεις γεμιζουν εναν απο τους πλεον καλαισθητους χωρους που εχω δει στην Αθηνα.

Καθε διακοσμητικο στοιχειο, απο τις μπεζ λαμπες ρυζοχαρτου μεχρι τα κλωναρια παπυρου πανω στο μπαρ, ειναι ολα καλογουστα και δημιουργουν ενα τοσο ελκυστικο συνολο, που ανετα μετακομιζα με την πραματεια μου εκει μεσα. Εχει και ενα τοιχο με ταπετσαρια μια καταμεστη με βιβλια βιβλιοθηκη, δημιουργει ωραια ψευδαισθηση, ενω ολοι οι αλλοι ειναι σε στυλ εφημεριδας, πισω απο απειρες ραφιερες με διακοσμητικα. Ο πανω οροφος ειναι διαμορφωμενος σαν καφε-ησυχαστηριο, πολλοι φοιτητες καθονται εκει καθημερινα και διαβαζουν. Γενικως, απο χωρο σκιζει.

Με το που περασεις το τζαμενιο του κατωφλι σε υποδεχεται με ενα πολυ θερμο χαμογελο η ιδιοκτητρια του, η κυρια Φο, μια ομορφη, καλοστεκουμενη, εγκαρδια γυναικα ασιατικης καταγωγης, που μου ειπε πως το ονομα της ειναι συντομογραφια μιας πιο περιπλοκης λεξης που στα κινεζικα σημαινει Φοινικας. Η κυρια Φο την αγαπαει τη δουλεια της και το ποναει το μαγαζι της, και αυτος ειναι και ο λογος που ειμαι τοσο ενθουσιωδης στις περιγραφες μου. Ολοι οι πελατες, λιγο πολυ, ειναι τακτικοι, τους ξερει και τους περιποιειται αναλογα με τις προτιμησεις και τις συνηθειες του καθενος. Η γυναικα ειναι αεικινητη και πολυπραγμων, τη χαζευα να περιφερεται αναμεσα στα τραπεζια, να δινει συνταγες σε οποιον ρωτουσε, να δινει συμβουλες για το καθε πιατο, να ρωταει αν ολοι ειναι ευχαριστημενοι, στιγμη δεν καθοταν. Η αμεσοτητα της εμενα με συγκινησε, μου αρεσουν αυτοι οι ανθρωποι.

Καποια στιγμη μπηκε στο μαγαζι μια παρεα απο γεροντακια, που αργοτερα μου ειπε η ιδια πως συχναζουν εκει. Μολις τους ειδε πηρε ενα πολυ γλυκο υφος, φαινοταν το νοιαξιμο γι αυτους τους ανθρωπους, μαλιστα μαζεψε ενα πιατο ξεχειλο στα ορεκτικα και τους τα προσφερε να συνοδευσουν το τσιπουρακι τους, λεγοντας "ε, δεν θα με προσβαλλετε". Και εκει ειναι που η κυρια Φο κερδιζει το παιχνιδι. Καλοδεχεται οποιον και αν μπει στο μαγαζι, ειτε για φαγητο, ειτε για ενα απλο καφε, βλεπεις οτι την ενδιαφερει να κερδιζει την πελατεια της και να τη διατηρει, και με τον τροπο της το καταφερνει.

Εμενα με δεχτηκε με πολυ κεφατο τροπο, προσφερθηκε να μου φτιαξει φαγητο εκτος μπουφε αν προτιμαω, μου χαμογελουσε οποτε περνουσε διπλα μου, και εκανε μια κινηση που εμενα προσωπικα με εκανε πελατη της. Καθοτι περασα 2 μαρτυρικες βδομαδες στον θαυμαστο κοσμο της πνευμονιας, εχω καταλοιπο ενα πολυ σεξυ βηχα, απο αυτους που νομιζεις οτι ο αλλος πνιγεται και πρεπει να του κανεις κινηση Χαιμλιχ να τον συνεφερεις. Εκει λοιπον που εχω απλωσει τα βιβλια μου και διαβαζω για τη ρημαδα την εξεταστικη, τσουπ, να σου προσγειωνεται μπροστα μου μια αχνιστη κουπα γλυκο, λεμονατο τσαι, σε ενα πορσελανινο ποτηρι με καπακι, ζωγραφισμενο με εικονες απο κινεζουλες αγροτισσες. Η κυρια Φο ακουσε το βηχα μου και αποφασισε να τον νικησει με το αρωματικο της τσαι, που μου προσφερε κερασμενο, χωρις να το κανει καθολου θεμα, σαν να ειναι το πιο φυσικο πραγμα στον κοσμο, το αφησε και εφυγε. Για ενα μαγαζι που ο μισος του τζιρος προερχεται απο ροφηματα, η κινηση της με σκλαβωσε, οχι φυσικα για το οικονομικο της κοστος, αλλα για την ανθρωπινη πραξη της.

Μολις καθεσαι στο τραπεζακι σου, σου στρωνουν ενα σουπλα απο μπαμπου, σου φερνουν μαχαιροπηρουνο και νερακι βρυσης και μια πετσετα διπλωμενη σα βενταλια, πολυ σικ πινελια. Σε εναν μεγαλο παγκο στα δεξια της εισοδου απλωνεται ο μπουφες, απο τον οποιο προμηθευεσαι και το λευκο τετραγωνο σερβιτσιο σου, καθως και ενα τετραγωνο λευκο μπολ για σουπα. Μην περιμενετε μπουφε με την κλασσικη εννοια του ορου, με τα υπεραπειρα διαφορετικα πιατα και την ατελειωτη ποικιλια, ο μπουφες εδω ειναι συμμαζεμενος, ιδανικος για ενα διαλειμμα απο τη δουλεια, να πεταχτεις, να φας το μεσημεριανο σου μετρημενα και ομορφα με μια ποικιλια αντι για μια μονοτονη μεριδα, και να επιστρεψεις στο ποστο σου. Ειδα, αλλωστε, πολλους που το εκαναν.

Ο μπουφες προσφερει:

-2 σουπες. Sweet corn chicken soup, με εξαιρετικα δεμενη υφη και μπολικο διαλυμενο καλαμποκι μεσα. Ηταν διαφορετικη απο την κλασσικη συνταγη, ελαφρως πιπερατη και πραγματικα πολυ χορταστικη. Την γονατισα. Η αλλη ηταν η Hot and sour soup, καυτερη και ξινη, δεν ειναι ιδιαιτερα στα δικα μου γουστα και δεν τη δοκιμασα να κανω πολεμικη ανταποκριση.

-Ενα βουνο κρακερ γαριδας, τα κλασσικα τυποποιημενα. Extra tip: βουτηξτε τα χωρις τυψεις στη γλυκοξινη σαλτσα. Γεννηθηκαν για να πανε μαζι.

-Spring roll λαχανικων, μικρουλια, τελειως αλαδα, πολυ πετυχημενα. Ειναι βεβαια μαλακα, οχι τραγανα, αλλα νοστιμοτατα. Επισης τηγανιτα won ton με κρεας, ελαφρια και πεντανοστιμα, εφαγα ενα σκασμο απο δαυτα, και τηγανιτες φτερουγες κοτοπουλο με τραγανο κουρκουτι και σαλτσα τεριγιακι. Βασικα εχουν εξαιρετικο τηγανι, βαζω στοιχημα οτι και να απλωνα τα τηγανιτα σε χαρτι κουζινας Σανιτας εξτρα απορροφητικο, σταγονα λαδι δε θα βγαζανε, ευγε.

-Κοτοπουλο με γλυκοξινη σαλτσα, ανανα και ζουλιεν λαχανικα, ποιημα. Λουκουμι πραγματικα.

-Κινεζικα κεφτεδακια σε πικαντικη σαλτσα με λαχανικα, νοστιμο, αλλα οχι σαν το κοτοπουλο που ηταν ανυπερβλητο.

-Νοodles με λαχανικα, αλλα και τηγανιτο ρυζι με αυγο. Κλασσικες γευσεις, γνωστες σε ολους.

-Σαλατα λαχανο κουνουπιδι, ιδιαιτερα ξιδατη, μου θυμισε λιγο τουρσι. Το μονο πιατο που δε μου αρεσε, μου ξενισε πολυ η γευση.

Ο μπουφες ειναι ανοιχτος ως τις 16.30, αλλα μαλλον και αυτο παρακαμπτεται για χαρη των πελατων. Οταν στις 17.00 μπηκε ενα ζευγαρι για το μπουφε, γεμισαν ξανα τους δισκους για χαρη τους. Αν υπηρχε συνθημα εκει μεσα, θα ηταν "Νομος ειναι, το δικιο του πελατη". Τελος, κατι που παρατηρησα, ειναι οτι πουθενα, πουθενα στην ατμοσφαιρα δεν πλανιεται μυρωδια φαγητου. Δεν ξερω ειλικρινα σε ποιο ανηλιαγο υπογειο εχουν κλειδωμενη την κουζινα τους, αλλα αν για αυτο οφειλεται το συστημα εξαερισμου τους, θελω το τηλεφωνο αυτου που το εγκατεστησε.

Εσκασα στο φαγητο, το καταπολαυσα, ενω παραλληλα διαβασα και ενα σωρο σελιδες. Στο τελος πληρωσα μονο 10 ευρω, με αποδειξη κανονικοτατα και τυπικα και εφυγα με τις καλυτερες των εντυπωσεων. Οι τιμες εκτος μενου ειναι πολυ καλες, ειναι και αναρτημενο στη σελιδα τους για περαιτερω διερευνηση. Το αγαπησα αυτο το μαγαζακι, με κερδισε και το προτεινω και σε εσας με πολλη αγαπη. Ελπιζω να το ευχαριστηθειτε οσο και εγω.

29 Ιαν 2016

Πριν καμποσο καιρο επισκεφθηκα το εν λογω εστιατοριο. Με ξαφνιασε ευχαριστα. Εξηγω:
Στο θεμα του εσωτερικου χωρου απλο και χωρις κιτς πινελιες. Κατι προς το μοντερνο θα ελεγα, προσωπικα μου αρεσε.
Σερβις, αψογο. Απο την εισοδο μας εως το τελος. Με χαμογελο μας υποδεχτηκαν μας εδωσαν την επιλογη να καθίσουμε οπου μας βολευε, (υπηρχαν τρια, τεσσερα τραπεζαια αδεια), μας ρωτησαν σε οτι ηταν να μας σερβιρουν, εννοω εαν θελαμε νερο εμφιαλωμενο ή βρυσης, εαν θελαμε κατι εξτρα και γενικα παντα παροντες σε οτι θελησαμε.

Τα λεω αυτα γιατι σε καποια αλλα εστιατορια σε καθηζουν εκει που θελουν, το νερο ερχεται πριν δεις καταλογους, εμφιαλομενο, και μετα τους ψαχνεις.

Στο φαι τωρα. Οτι δοκιμασαμε ηταν πολυ νοστιμο. Ρωτησαμε τον σεφ (ηρθε ο ιδιος στο τραπεζι) τι κουζινα ακριβως ειναι τα πιατα του. Μας εξηγησε οτι ειναι "ασιατικα" με πολλες επιρροες. Δηλαδη κινεζικα, ταυλανδεζικα, φιλιππιννεζικα. Γενικα δεν ειναι κατι που μπορεις να πεις οτι ανηκει καπου συγκεκριμενα. Απλα ασιατικα θα ελεγα εγω.
δοκιμασαμε απο τα ορεκτικα τα won tons & spring rolls. Μας αρεσαν αρκετα ηταν τραγανα, δεν ηταν λαδωμενα.

Η σαλατα Avocado ηταν πολυ ωραια και θα ελεγα χορταστικη.
Το Caramel chicken οπως και το Lemon chicken ηταν κι αυτα πολυ καλα και εμενα προσωπικα μου θυμισαν κατι απο αυτα που εχω δοκιμασει στο εξωτερικο.
Το Pad Thai και τα noodles Singapore με γαριδα και κοτοπουλο, επισης νοστιμοτατα.

Δοκιμασαμε και καποια sushi rolls, τα οποια για μαγαζι που δεν ειδικευεται στο sushi ειναι πολυ καλυτερα απο μαγαζια που εχουν μονο sushi.
Μας κερασαν και τσαι αρωματικο, για τελος.

Συνολικα θα ελεγα μια πολυ ευχαριστη εμπειρια. Θα ξαναπηγαινα σιγουρα, ηδη το εχω βαλει στα στανταρ για ασιατικη κουζινα. Ειναι κεντρο και βολικο κοντα στο μετρο ομονοια.

ΑΛΕΠΟΥ (Η) (ΠΕΤ...
Γεύσεις μετά μουσικής ...
Μουσικά Μεζεδ/λεία
Πετρούπολη