WABI SABI

Κίνα & Ν. Ασία

Εμμανουήλ Μπενάκη 9, Αθήνα [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Καθημερινά από 12:00 εώς 24:00.Δευτέρα με Παρασκευή 13:00 -16:00 μεσημεριανός μπουφές.
Παροχές:
Έχει δίκτυο Wifi Κάνει delivery Φιλικό προς χορτοφάγους Take away Φιλικό για οικογένειες/παιδιά Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Αsian food and sushi bar στο κέντρο της Αθήνας. Για ένα γευστικό διάλειμμα από την δουλειά και τα ψώνια σας ή και μια βραδινή έξοδο μετά το σινεμά ή το θέατρο.

Γράψε τη δική σου κριτική

Κίνα & Ν. Ασία - Ομόνοια - Κάνιγγος, Αθήνα

Wabi Sabi λοιπόν.... Ένα ασιατικό μαγαζι του κέντρου αρμονικά δεμένο με την ελληνική κουλτούρα

Πρόκειται για ένα μαγαζι ακριβως επάνω στην Εμ. Μπενάκη, στο ύψος των Εξαρχειων. Απ εξω αν δεν το κοιτάξετε προσεκτικά, θα νομίζετε οτι ειναι καφετέρια, αφου τα τραπεζάκια στον εξωτερικό χωρο απαρτίζονται απο παλέτες με αναπαυτικά μαξιλάρια, ωραια μεν, αλλα δε δειχνουν το ύφος ενός ασιατικού μαγαζιού. Αν θέλετε να δείτε την ασιατική πλευρα του πράγματος, θα πρεπει να εισέλθετε στα ενδοτερα του οικήματος, να κατεβείτε τα σκαλάκια, όπου θα αντικρύσετε κρεμασμένη στον τοιχο μια ασιατική στολή και το αντίστοιχο καπέλο. Αυτο. Τίποτα παραπάνω τίποτα λιγότερο.

Μπαίνοντας στο χωρο, τα τραπεζοκαθίσματα ειναι πλαστικά με μωβ μαξιλάρια, ενω στα αριστερά υπαρχει το μπαρ με μηχανές για καφέ. Και μολις εξήγησα αυτο το αρμονικό δέσιμο ανάμεσα στην ασιατική και την ελληνική κουλτούρα. Τζαμαρία περιμετρικά που ανοιγει κατα τους θερινούς μήνες, ενω η εσοχή στον τοιχο βαμμένη σαν να ειναι βιβλιοθήκη γεμάτη βιβλία, δίνει μια ωραια πινελιά, παραπέμποντας ομως σε καφέ!

Όσον αφορά την εξυπηρετηςη, χωρις να ειμαι ρατσίστρια αλλα οι Κινέζοι- Ιαπωνεζοι, δεν ειναι απο τους πιο ευγενικούς λαούς, του κόσμου, εδω η κατάσταση διαφέρει. Ο νεαρός που σερβίρει ειναι συμπαθητικός και ευγενικός, τίποτα περιςςοτερο ή λιγότερο, αλλα η ιδιοκτήτρια ειναι μια ελληνικοποιημενη Βιετναμεζα, ευγενέστατη, κατατοπιστική, και χαμογελαστή. Ο όρος ελληνικοποιημενη εχει να κανει επειδη η ιδια, κατόπιν συζήτησης που είχα μαζι της, ´οσο περιμενα το φαγητο μου να έρθει σε πακέτο, ζει παρά πολλα χρονια στην Ελλαδα, και τα ελληνικά της ειναι εξαιρετικά. Επειδη, πέρασα να πάρω φαγητο για το σπιτι, με παρότρυνε με πολυ ωραίο τροπο να δοκιμάσω το μπουφέ που απαρτίζεται απο 22 πιάτα και κοστίζει 15 ευρω το άτομο. Έχοντας διαβάσει κριτικες, ειναι στα επόμενα γευστικά projects μου!!!

Απο γευση, δοκίμασα το καντονεζικο ρύζι με αυγο, λαχανικά και κοτόπουλο, το οποίο ηταν αρκετα γευστικό, και με ωραίες αναλογίες, και το ρύζι είχε ευχάριστη γευση, χωρις να εχει βράσει πολυ, οπως μου εχει συμβεί αλλου.

Δοκίμασα επισης μοσχάρι με λαχανικά και σάλτσα στρειδιών, αρκετα καλο, με τα κομματια να ειναι μικρα αλλα μαλακά, τα λαχανικά βρασμένα τοσο ´οσο, και γενικά το αποτέλεσμα αξιοπρεπέστατο.

Πριν απο ένα δίμηνο είχα δοκιμάσει το μοσχάρι με σάλτσα σετσουαν, το οποίο μου είχε βγει αρκετα καυτερό κα δεν είχα ενθουσιαστεί. Αυτο βεβαια που παρατήρησαν οι γευστικοί μου κάλυκες, ειναι μια έντονη γευση αμμωνίας ή κάποιου αλλου συστατικού που χρησιμοποιούν όταν φτιάχνουν σάλτσες, το οποίο δε μου άρεσε, και μου εχει ξανασυμβεί σε τέτοιου είδους μαγαζια.

Στο σύνολο της η εμπειρια ηταν αρκετα καλή. Για αυτα τα δυο πακέτο πλήρωσα 14 ευρω, το οποίο δεν το λες και λιγο, και σε συνδυασμό με το μέγεθος των μερίδων, θεωρώ οτι θα έπρεπε να ειναι ένα κλικ χαμηλότερες οι τιμές. Όποτε στο value for money θα έβαζα μαλλον 2,5/4. Παρόλα αυτα, δεσμεύομαι να επιστρέψω με νεότερη κριτική, που θα προκύψει απο μελλοντική επίσκεψη στο μπουφέ.

Ως τότε, καλο φθινόπωρο σε όλους και καλα γευστικά ταξίδια!!!

Κίνα & Ν. Ασία - Ομόνοια - Κάνιγγος, Αθήνα

Αυτός ο ιστότοπος δεν είναι πολιτικού περιεχομένου. Είναι για το φαγητό. Και το φαγητό είναι πολιτισμός. Άρα είναι έμμεσα πολιτιστικού περιεχομένου... Η πολιτική έχει σχέση με τον πολιτισμό; Αυτό είναι μια άλλη κουβέντα που ίσως την κάνουμε κάποτε μεταξύ τυριού και αχλαδιού σε ένα από τα καταστήματα που έχουν αναλυθεί εδώ νανα...

Το συγκεκριμένο multi asian εστιατόριο είναι επί της οδού Εμμανουήλ Μπενάκη 9. Εκεί που τα Εξάρχεια συναντάνε την Ομόνοια. Ή εκεί που σκάει ο δρόμος του Καπετάν Μιχάλη (Φειδίου). Εμμανουήλ Μπενάκη... Ο Μπενάκης, μάλλον Μανιάτες οι Μπενάκηδες, πήγε από την Σύρο στην Αγγλία για σπουδές και από εκεί στην Αίγυπτο που έκανε πολλά λεφτά εμπορευόμενος βαμβάκι που παρήγαγαν οι αραπάδες του Νείλου (έτσι τους λέγαν τότες αγαπητέ politically correct αναγνώστη). Καλοπαντρεύτηκε κι όλας (όπως είχε καλοπαντρευτεί κι ο πατέρας του κόρη Μαξίμου, της οικογενείας με το επώνυμο μέγαρο) κι έκανε αμύθητη περιουσία. Για να καταλάβετε το Μουσείο Μπενάκη λειτουργεί με λεφτά που είχε αφήσει ο γιος του, Αντώνης (ο Τρελαντώνης)...

Ο Μπενάκης ήταν δραστήριος άνθρωπος. Ήταν πρώτος πρόεδρος του Επιμελητηρίου Αλεξάνδρειας, εκ των ιδρυτών του Κολλεγίου Αθηνών, δήμαρχος Αθηναίων, υπουργός σε κυβερνήσεις Βενιζέλου, μάλλον ηθικός αυτουργός στη δολοφονία του Ίωνα Δραγούμη (πρώην εραστή της κόρης του Πηνελόπης Δέλτα)...

Τόσο δραστήριος που μας άφησε μια σειρά επωνύμων απογόνων να μας κυβερνάν, να μας διασκεδάζουν και να αποκερδαίνουν από το γεγονός ότι κατάγονται από αυτόν: η Πηνελόπη Δέλτα έγραψε τον Μάγκα, ο Σαμαράς τον έκανε. Γερουλάνος και Μηταράκης αφηγούνται ένα παραμύθι χωρίς όνομα. Κάποτε εργαζόμουν επί της Μπενάκη και θυμάμαι ότι οι μισοί λογαριασμοί της ΔΕΗ στην πολυκατοικία να έρχονται σε μια επίσης απόγονο. Ακόμα και σήμερα αποκερδαίνουν από τις επενδύσεις του παλιού τους προγόνου... Old money.

Αυτά όμως δεν έχουν καμία σχέση με το φαγητό, μόνο με την οδό επί της οποίας μπορείτε να το φάτε.

Παρασκευή 19-8-2016. Μεσημέρι... Τζι τζι τζι... Πρώτη φορά το είδα το Wabi e Sabi σε σημείο που να ορκίζομαι ότι είναι καινούριο. Ίσως φταίει ότι τις υπόλοιπες φορές με τυφλώνει ο Καπετάν Μιχάλης και με πλανεύει η μυρωδιά των κεφτέδων. Χαλάλι.

Κάτσαμε να τσιμπήσουμε.

Πήραμε

- Μία spring rolls στα 3,50. Μετριότητα. Ή και super market.
- Ένα κοτόπουλο με bamboo και κινέζικα μανιτάρια. 7,50. Ενώ δεν ήταν κακό η σάλτσα είχε μια μυρωδιά άσχημη. Σαν έτοιμη.
- Noodles λαχανικών στα 5 ευρώ. Συμπαθέστατα.
- Sushi ura maki shake avocado. 10 τεμάχια για 8 ευρώ. Μια χαρά με σχετικά ήπιο wasabi.

3/4 στη γεύση εδώ είναι 55% όχι 75% ή πες δύο κόμμα δύο στα τέσσερα.

Η εξυπηρέτηση είχε μια φυσική ευγένεια και μια συστολή που εμένα με σκλαβώνει.

Ο χώρος είναι άνετα άνω του αξιοπρεπούς και ευχάριστα δροσερός/νεανικός. Κάτσαμε έξω, που είχε από καλαίσθητα μεταλλικά έπιπλα μέχρι καλοδουλεμένα έπιπλα από παλέτες και όχι από αυτά που γεμίζει αγκίθες ο πυθμήν σου. Είχε καλύψει τις κολώνες της υπερκείμενης πολυκατοικίας με καλάμια και είχε βάλει ζαρντινιέρες. Μέσα, αν δεν σφάλω, αποπειράται να υλοποιήσει τον τίτλο του. Δηλαδή την γιαπωνέζικη έκδοση του κάλλους σε μια πιο pop έκδοσή του. Η αισθητική wabi sabi, το wiki με μορφώνει (βλ. σχετικό λήμμα) δεν είμαι ειδήμων, είναι ακριβώς η αισθητική του παροδικού, του χειροποίητου, της ασυμμετρίας και της αυστηρότητας. Του μη είναι.

Γενικά ο χώρος, δεδομένου του πλαισίου (το οποίο είναι η εν ελευθέρα πτώση Μπενάκη), είναι καλλίτερος από την βαθμολογία του. Το μαγαζί ανεβάζει το πλαίσιο. Ομορφαίνει την Μπενάκη. Σε αυτό το κομμάτι της Αθήνας χρόνια είχα να δω επένδυση. Από τότε που άνοιξαν Αλεξανδρινό, Ρακουμέλ (10 χρόνια plus) και τα υπόλοιπα εκεί ψηλά.

VfM. Με 12 ευρώ το κεφάλι φαγητό οριακά άνω της βάσης. Γιατί 4/4 θα πει κανείς; Διότι έχει θάρρος (ανοίγει σε μια περιοχή που υπάρχει αποεπένδυση για χρόνια), δημιουργεί ποικιλία (μέσα στο ολιγοπώλιο του κουλτουροτσιμπήματος και της κατεψυγμένης τυρόπιτας), έχει αισθητική (σίγουρα ο διακοσμητής του Wabi e Sabi κουράστηκε παραπάνω από αυτόν του Τζερεμέ ή της Γωνιάς του Οδυσσέα). Διότι, εν τέλει, φρονώ ότι έχει cojones. Πρέπει να στηριχθεί.

ΥΓ Για το ιδιότυπο γαστρονομικό (sic) πραξικόπημα που συμβαίνει τα τελευταία χρόνια στα Εξάρχεια θα πω απόξω απόξω: το Ζάχαρη κι Αλάτι πάει, μετακόμισε, αφού του δείραν τους πελάτες, πελάτες του Γιάντες ενίοτε κινδυνεύουν, το Floral κλείνει, και κάποιοι εκ των επωνύμων ενοίκων της ίδιας (μπλε) πολυκατοικίας έπαψαν επί τούτου να μένουν πια εκεί, το Ιντεάλ έκλεισε για κάποιους συγκεκριμένους λόγους και αφέθηκε στον βανδαλισμό. Το DaDa μύρισε την αλλαγή πριν χρόνια και την έκανε.

Το πάλαι το ποτέ (1992 νομίζω) ο Johnny o Ramone συνεντευξιαζόμενος στο Metal Hammer διερωτήθηκε "wtf? για ποιο λόγο βόμβες και σπασίματα σε μια συναυλία;"

"Είναι τα ματωμένα δόντια του ρινγκ ή της επανάστασης" ερωταπαντά ο ποιητής...

Κίνα & Ν. Ασία - Ομόνοια - Κάνιγγος, Αθήνα

Σημερα, Τριτη 12 Ιανουαριου, το σωτηριον ετον 2016, ειναι μια μεγαλη μερα. Διοτι εγω, εχοντας σωας τας φρενας και πληρη επιγνωση της αποφασης μου, επελεξα να καθισω στο κεντρο ωρες πολλες, μετα το περας των λογων που με οδηγησαν εκει εξαρχης. Για να εξηγηθω, οσο μου αρεσει να περπαταω στο Κολωνακι και την Πλακα, τοσο αποφευγω οπως οι Γαυροι τη Λεωφορο το κεντρο, γιατι και μακρια μου πεφτει, και αλλο καιρο απο δω πανω εχει, και αλλο αερα, και αλλο κοσμο, και γενικως ενα αλλο, που οσο με συναρπαζει αλλο τοσο με καταθλιβει. Οχι, δεν ειμαι κυκλοθυμικη, μη το ξαναπειτε καλε.

Σημερα, λοιπον, ηταν απο αυτες τις φορες που δεν μπορουσα να το αποφυγω, διοτι η καλυτερη μου φιλη με εσυρε πολυ δημοκρατικα ως την Αγιου Μαρκου να αγορασει τζην, και κατοπιν βολτα ως το Συνταγμα και ποδαρατο ως το Πανεπιστημιο, οπου και χωρισαμε. Αρχικα, το σχεδιο ηταν να περπατησω ως την Ομονοια και να χωθω στον ηλεκτρικο, να παρω το δρομο του γυρισμου, πριν η αμαξα γινει κολοκυθα και τα ΜΑΤ στις γωνιες γινουνε ζομπι. Το σχεδιο ομως στραβωσε καπου εκει στη Μπενακη, που επεσε το ματι μου στο Wabi Sabi και αυτο ηταν, κλειδωσε εκει δεν ξεκολλουσε ουτε με μυστρι.

Η ταμπελιτσα "Καθε Τριτη και Πεμπτη μπουφες με 10€" ειναι η αφορμη να μπεις μεσα, αλλα ο πανεμορφος χωρος ειναι ο λογος για να παραμεινεις. Τι εχετε στο μυαλο σας για τα κινεζικα εστιατορια, κιτς, κοκκινοβαμμενα και πηγμενα στα κινεζικα διακοσμητικα? Ε, πεταχτε αυτη την εικονα απο την ταρατσα να χαθει, να χανεται, γιατι το Wabi Sabi βαζει τα γυαλια σε πολλα εστιατορια, εθνικ και μη. Μικρα μεταλλικα τραπεζακια και καρεκλιτσες σε σωστες αποστασεις γεμιζουν εναν απο τους πλεον καλαισθητους χωρους που εχω δει στην Αθηνα.

Καθε διακοσμητικο στοιχειο, απο τις μπεζ λαμπες ρυζοχαρτου μεχρι τα κλωναρια παπυρου πανω στο μπαρ, ειναι ολα καλογουστα και δημιουργουν ενα τοσο ελκυστικο συνολο, που ανετα μετακομιζα με την πραματεια μου εκει μεσα. Εχει και ενα τοιχο με ταπετσαρια μια καταμεστη με βιβλια βιβλιοθηκη, δημιουργει ωραια ψευδαισθηση, ενω ολοι οι αλλοι ειναι σε στυλ εφημεριδας, πισω απο απειρες ραφιερες με διακοσμητικα. Ο πανω οροφος ειναι διαμορφωμενος σαν καφε-ησυχαστηριο, πολλοι φοιτητες καθονται εκει καθημερινα και διαβαζουν. Γενικως, απο χωρο σκιζει.

Με το που περασεις το τζαμενιο του κατωφλι σε υποδεχεται με ενα πολυ θερμο χαμογελο η ιδιοκτητρια του, η κυρια Φο, μια ομορφη, καλοστεκουμενη, εγκαρδια γυναικα ασιατικης καταγωγης, που μου ειπε πως το ονομα της ειναι συντομογραφια μιας πιο περιπλοκης λεξης που στα κινεζικα σημαινει Φοινικας. Η κυρια Φο την αγαπαει τη δουλεια της και το ποναει το μαγαζι της, και αυτος ειναι και ο λογος που ειμαι τοσο ενθουσιωδης στις περιγραφες μου. Ολοι οι πελατες, λιγο πολυ, ειναι τακτικοι, τους ξερει και τους περιποιειται αναλογα με τις προτιμησεις και τις συνηθειες του καθενος. Η γυναικα ειναι αεικινητη και πολυπραγμων, τη χαζευα να περιφερεται αναμεσα στα τραπεζια, να δινει συνταγες σε οποιον ρωτουσε, να δινει συμβουλες για το καθε πιατο, να ρωταει αν ολοι ειναι ευχαριστημενοι, στιγμη δεν καθοταν. Η αμεσοτητα της εμενα με συγκινησε, μου αρεσουν αυτοι οι ανθρωποι.

Καποια στιγμη μπηκε στο μαγαζι μια παρεα απο γεροντακια, που αργοτερα μου ειπε η ιδια πως συχναζουν εκει. Μολις τους ειδε πηρε ενα πολυ γλυκο υφος, φαινοταν το νοιαξιμο γι αυτους τους ανθρωπους, μαλιστα μαζεψε ενα πιατο ξεχειλο στα ορεκτικα και τους τα προσφερε να συνοδευσουν το τσιπουρακι τους, λεγοντας "ε, δεν θα με προσβαλλετε". Και εκει ειναι που η κυρια Φο κερδιζει το παιχνιδι. Καλοδεχεται οποιον και αν μπει στο μαγαζι, ειτε για φαγητο, ειτε για ενα απλο καφε, βλεπεις οτι την ενδιαφερει να κερδιζει την πελατεια της και να τη διατηρει, και με τον τροπο της το καταφερνει.

Εμενα με δεχτηκε με πολυ κεφατο τροπο, προσφερθηκε να μου φτιαξει φαγητο εκτος μπουφε αν προτιμαω, μου χαμογελουσε οποτε περνουσε διπλα μου, και εκανε μια κινηση που εμενα προσωπικα με εκανε πελατη της. Καθοτι περασα 2 μαρτυρικες βδομαδες στον θαυμαστο κοσμο της πνευμονιας, εχω καταλοιπο ενα πολυ σεξυ βηχα, απο αυτους που νομιζεις οτι ο αλλος πνιγεται και πρεπει να του κανεις κινηση Χαιμλιχ να τον συνεφερεις. Εκει λοιπον που εχω απλωσει τα βιβλια μου και διαβαζω για τη ρημαδα την εξεταστικη, τσουπ, να σου προσγειωνεται μπροστα μου μια αχνιστη κουπα γλυκο, λεμονατο τσαι, σε ενα πορσελανινο ποτηρι με καπακι, ζωγραφισμενο με εικονες απο κινεζουλες αγροτισσες. Η κυρια Φο ακουσε το βηχα μου και αποφασισε να τον νικησει με το αρωματικο της τσαι, που μου προσφερε κερασμενο, χωρις να το κανει καθολου θεμα, σαν να ειναι το πιο φυσικο πραγμα στον κοσμο, το αφησε και εφυγε. Για ενα μαγαζι που ο μισος του τζιρος προερχεται απο ροφηματα, η κινηση της με σκλαβωσε, οχι φυσικα για το οικονομικο της κοστος, αλλα για την ανθρωπινη πραξη της.

Μολις καθεσαι στο τραπεζακι σου, σου στρωνουν ενα σουπλα απο μπαμπου, σου φερνουν μαχαιροπηρουνο και νερακι βρυσης και μια πετσετα διπλωμενη σα βενταλια, πολυ σικ πινελια. Σε εναν μεγαλο παγκο στα δεξια της εισοδου απλωνεται ο μπουφες, απο τον οποιο προμηθευεσαι και το λευκο τετραγωνο σερβιτσιο σου, καθως και ενα τετραγωνο λευκο μπολ για σουπα. Μην περιμενετε μπουφε με την κλασσικη εννοια του ορου, με τα υπεραπειρα διαφορετικα πιατα και την ατελειωτη ποικιλια, ο μπουφες εδω ειναι συμμαζεμενος, ιδανικος για ενα διαλειμμα απο τη δουλεια, να πεταχτεις, να φας το μεσημεριανο σου μετρημενα και ομορφα με μια ποικιλια αντι για μια μονοτονη μεριδα, και να επιστρεψεις στο ποστο σου. Ειδα, αλλωστε, πολλους που το εκαναν.

Ο μπουφες προσφερει:

-2 σουπες. Sweet corn chicken soup, με εξαιρετικα δεμενη υφη και μπολικο διαλυμενο καλαμποκι μεσα. Ηταν διαφορετικη απο την κλασσικη συνταγη, ελαφρως πιπερατη και πραγματικα πολυ χορταστικη. Την γονατισα. Η αλλη ηταν η Hot and sour soup, καυτερη και ξινη, δεν ειναι ιδιαιτερα στα δικα μου γουστα και δεν τη δοκιμασα να κανω πολεμικη ανταποκριση.

-Ενα βουνο κρακερ γαριδας, τα κλασσικα τυποποιημενα. Extra tip: βουτηξτε τα χωρις τυψεις στη γλυκοξινη σαλτσα. Γεννηθηκαν για να πανε μαζι.

-Spring roll λαχανικων, μικρουλια, τελειως αλαδα, πολυ πετυχημενα. Ειναι βεβαια μαλακα, οχι τραγανα, αλλα νοστιμοτατα. Επισης τηγανιτα won ton με κρεας, ελαφρια και πεντανοστιμα, εφαγα ενα σκασμο απο δαυτα, και τηγανιτες φτερουγες κοτοπουλο με τραγανο κουρκουτι και σαλτσα τεριγιακι. Βασικα εχουν εξαιρετικο τηγανι, βαζω στοιχημα οτι και να απλωνα τα τηγανιτα σε χαρτι κουζινας Σανιτας εξτρα απορροφητικο, σταγονα λαδι δε θα βγαζανε, ευγε.

-Κοτοπουλο με γλυκοξινη σαλτσα, ανανα και ζουλιεν λαχανικα, ποιημα. Λουκουμι πραγματικα.

-Κινεζικα κεφτεδακια σε πικαντικη σαλτσα με λαχανικα, νοστιμο, αλλα οχι σαν το κοτοπουλο που ηταν ανυπερβλητο.

-Νοodles με λαχανικα, αλλα και τηγανιτο ρυζι με αυγο. Κλασσικες γευσεις, γνωστες σε ολους.

-Σαλατα λαχανο κουνουπιδι, ιδιαιτερα ξιδατη, μου θυμισε λιγο τουρσι. Το μονο πιατο που δε μου αρεσε, μου ξενισε πολυ η γευση.

Ο μπουφες ειναι ανοιχτος ως τις 16.30, αλλα μαλλον και αυτο παρακαμπτεται για χαρη των πελατων. Οταν στις 17.00 μπηκε ενα ζευγαρι για το μπουφε, γεμισαν ξανα τους δισκους για χαρη τους. Αν υπηρχε συνθημα εκει μεσα, θα ηταν "Νομος ειναι, το δικιο του πελατη". Τελος, κατι που παρατηρησα, ειναι οτι πουθενα, πουθενα στην ατμοσφαιρα δεν πλανιεται μυρωδια φαγητου. Δεν ξερω ειλικρινα σε ποιο ανηλιαγο υπογειο εχουν κλειδωμενη την κουζινα τους, αλλα αν για αυτο οφειλεται το συστημα εξαερισμου τους, θελω το τηλεφωνο αυτου που το εγκατεστησε.

Εσκασα στο φαγητο, το καταπολαυσα, ενω παραλληλα διαβασα και ενα σωρο σελιδες. Στο τελος πληρωσα μονο 10 ευρω, με αποδειξη κανονικοτατα και τυπικα και εφυγα με τις καλυτερες των εντυπωσεων. Οι τιμες εκτος μενου ειναι πολυ καλες, ειναι και αναρτημενο στη σελιδα τους για περαιτερω διερευνηση. Το αγαπησα αυτο το μαγαζακι, με κερδισε και το προτεινω και σε εσας με πολλη αγαπη. Ελπιζω να το ευχαριστηθειτε οσο και εγω.

Κίνα & Ν. Ασία - Ομόνοια - Κάνιγγος, Αθήνα

Πριν καμποσο καιρο επισκεφθηκα το εν λογω εστιατοριο. Με ξαφνιασε ευχαριστα. Εξηγω:
Στο θεμα του εσωτερικου χωρου απλο και χωρις κιτς πινελιες. Κατι προς το μοντερνο θα ελεγα, προσωπικα μου αρεσε.
Σερβις, αψογο. Απο την εισοδο μας εως το τελος. Με χαμογελο μας υποδεχτηκαν μας εδωσαν την επιλογη να καθίσουμε οπου μας βολευε, (υπηρχαν τρια, τεσσερα τραπεζαια αδεια), μας ρωτησαν σε οτι ηταν να μας σερβιρουν, εννοω εαν θελαμε νερο εμφιαλωμενο ή βρυσης, εαν θελαμε κατι εξτρα και γενικα παντα παροντες σε οτι θελησαμε.

Τα λεω αυτα γιατι σε καποια αλλα εστιατορια σε καθηζουν εκει που θελουν, το νερο ερχεται πριν δεις καταλογους, εμφιαλομενο, και μετα τους ψαχνεις.

Στο φαι τωρα. Οτι δοκιμασαμε ηταν πολυ νοστιμο. Ρωτησαμε τον σεφ (ηρθε ο ιδιος στο τραπεζι) τι κουζινα ακριβως ειναι τα πιατα του. Μας εξηγησε οτι ειναι "ασιατικα" με πολλες επιρροες. Δηλαδη κινεζικα, ταυλανδεζικα, φιλιππιννεζικα. Γενικα δεν ειναι κατι που μπορεις να πεις οτι ανηκει καπου συγκεκριμενα. Απλα ασιατικα θα ελεγα εγω.
δοκιμασαμε απο τα ορεκτικα τα won tons & spring rolls. Μας αρεσαν αρκετα ηταν τραγανα, δεν ηταν λαδωμενα.

Η σαλατα Avocado ηταν πολυ ωραια και θα ελεγα χορταστικη.
Το Caramel chicken οπως και το Lemon chicken ηταν κι αυτα πολυ καλα και εμενα προσωπικα μου θυμισαν κατι απο αυτα που εχω δοκιμασει στο εξωτερικο.
Το Pad Thai και τα noodles Singapore με γαριδα και κοτοπουλο, επισης νοστιμοτατα.

Δοκιμασαμε και καποια sushi rolls, τα οποια για μαγαζι που δεν ειδικευεται στο sushi ειναι πολυ καλυτερα απο μαγαζια που εχουν μονο sushi.
Μας κερασαν και τσαι αρωματικο, για τελος.

Συνολικα θα ελεγα μια πολυ ευχαριστη εμπειρια. Θα ξαναπηγαινα σιγουρα, ηδη το εχω βαλει στα στανταρ για ασιατικη κουζινα. Ειναι κεντρο και βολικο κοντα στο μετρο ομονοια.

Κίνα & Ν. Ασία - Ομόνοια - Κάνιγγος, Αθήνα

Αφορμή για να επισκεφθώ το PRESS ROOM - ASIAN FOOD στάθηκε κάποια διαφημιστική καταχώρηση που τράβηξε αμέσως την προσοχή μου στην ιστοσελίδα του ask4food. ΄Επειδή οι ώρες του μενού της προσφοράς δεν βόλευαν, επισκέφθηκα το μέρος αυτό ένα Σάββατο απογευματάκι.

Πρόκειται για ένα καφέ - Εστιατόριο. Όσοι μένουν ή εργάζονται στην περιοχή σίγουρα θα το γνώριζαν ως καφέ. Τώρα είναι και ασιατικό εστιατόριο.
Οι σημερινοί ιδιοκτήτες, βιετναμέζοι στην καταγωγή, μας είπαν ότι πριν από το τωρινό τους εγχείρημα ήταν υπεύθυνοι γνωστών ασιατικών εστιατορίων.

Τον πολύ όμορφο και ζεστό επάνω όροφο τον έχουν επιπλώσει σε στυλ '70ς. Εκεί, όπως μας εξήγησαν, γίνονται εκδηλώσεις και συνεστιάσεις από ασιάτες ή από εκείνους που θέλουν να γιορτάσουν κάποια γιορτή ή γενέθλια.
Στο ισόγειο, ο κυρίως χώρος του φαγητού, έχει διατηρήσει πολλά από τα στοιχεία του καφέ με μικρές όμως, αλλά πολύ λειτουργικές, μετατροπές (π. χ πολύ καλός εξαερισμός). Η κουζίνα είναι ανοικτή. Ο χώρος είναι αρκετά μεγάλος.
Υπάρχουν και έξω τραπέζια. Επειδή λατρεύω το ασιατικό φαγητό μπορώ να πω χωρίς κανέναν δισταγμό ότι έφυγα κατενθουσιασμένη!!!

Παρόλο που δύο άτομα φάγαμε την Άρτα και τα Γιάννενα, καμία αίσθηση λαδίλας δεν νοιώσαμε. Φύγαμε σχεδόν ανάλαφροι...
Πήραμε τα εξής πιάτα: 1 μερίδα TOM YAM SOUP (4,50), μια πολύ νόστιμη σούπα όπου μας πρόσθεσαν και μπούκοβο και έγινε τέλεια!!!. Μία μερίδα SPRING ROLLS (4 τεμ. ), 3,50, πολύ καλά!! Μία μερίδα Ντάμπλινγκς (4 τεμ. ), στον κατάλογο αναφέρονται ως PORK GYOZA ( 5,00 ), ε ξ α ι ρ ε τ ι κ ά!!!. Μία μερίδα SINGAPORE FRIED RICE, λεπτά Νουντλς με ανάμεικτα κοτόπουλο και γαρίδες συν κάσιους (8,00). Δεν έχω λόγια..... νοστιμότατο!!

Από την λίστα με τα Σούσι, δοκιμάσαμε μία μερίδα, Νigiri, IKURA (2 τεμ. ), με μπρικ σολωμού (5,00) συν μία μερίδα, Maki, CALIFORNIA ROLL ( 10 τεμ. ) με καβούρι και αβοκάντο, 5,50. Μας τα έφεραν και τα δύο είδη σούσι σε ένα πιάτο. Πολύ νόστιμα!!
Στο τέλος, μας είπαν για τα γλυκά που έχουν. Επειδή θέλαμε να δοκιμάσουμε το παγωτό με την μπανάνα αλλά και το γλυκό με την καρύδα, μας πρότεινε η υπεύθυνη να βάλουν από μισή μερίδα σε ένα πιάτο έτσι ώστε να πάρουμε μία κάποια γεύση και από τα δύο γλυκά. Μικρά μπαλάκια, σαν λουκουμάδες, με γεύση καρύδας και μπανάνας συν το παγωτό (5,00 ? ). Πολύ νόστιμα!!

Στο τέλος μας κέρασαν τσάι. Σερβιρισμένο και αυτό με γούστο και γνώση.
Ήπιαμε μία μπύρα TSINGTAO 330ml (3,00). Ξανθιά και..... αρκετά ελαφριά...!!
Το ζευγάρι των βιετναμέζων ιδιοκτητών μας εξυπηρέτησε με περισσή ευγένεια. Επίσης, στάθηκαν και οι δύο πρόθυμοι να λύσουν κάθε απορία μας σχετικά με την ασιατική κουζίνα και κυρίως τις βιετναμέζικες διαφοροποιήσεις.

Πιστεύω ότι το εστιατόριο αυτό είναι κάτι που έλειπε από το κέντρο της Αθήνας. Κοντά σε θέατρα, σινεμά και γενικά μέσα στα πράγματα.
Ενθουσιαστήκαμε δε όταν διαβάσαμε στον κατάλογο του εστιατορίου ότι τις καθημερινές το μεσημέρι υπάρχει μπουφές με 10,00 το άτομο!! Ένας λόγος ακόμα για να ξαναβρεθούμε στο εκπληκτικό αυτό μέρος!!!

Κίνα & Ν. Ασία - Ομόνοια - Κάνιγγος, Αθήνα

Έχω την τιμή να είμαι ο πρώτος που γράφω για το συγκεκριμένο κατάστημα. Πριν ξεκινήσω να πώ η άπω-ανατολίτικη κουζίνα (Κίνα-Ινδοκίνα-Ιαπωνία) απλά μου αρέσει υπό προυποθέσεις (άριστα και φρεσκα υλικά, σωστός συνδυασμός γέυσεων, κτλ. ).

Δεν έχω επισκεφτεί πολύ ακριβά μαγαζιά αλλά έχω πάει σε καμιά δεκαριά και ίσως παραπάνω σε Ελλάδα και εξωτερικό, οπότε μπορεί να εκφέρω μια σχετική άποψη. Να ξεκινήσω όμως από όλα τα υπόλοιπα αφήνοντας τελευταίο το κεφάλαιο Γέυση.

Εξυπηρέτηση: Επιπέδου (για low budget πρόταση), όλα έφτασαν στους σωστούς χρόνους και τηρήθηκε ή κάθε λεπτομέρεια στην παραγγελία. Πολύ καλός συντονισμός κουζίνας-σερβιτόρων. Η κοπέλα που σέρβιρε ήταν ευγενέστατη.

Χώρος: Λιτός, φωτεινός, όμορφος σχετικά, μοντέρνος, με χωριστή κουζίνα (πάντα προτιμώ την κουζίνα εμφανή μέσα στο χώρο εστίασης. To design είναι urban με ταπετσαρία που απεικονίζει εφημερίδες (press room). Με χάλασαν λίγο τα μαχαιροπήρουνα στα τραπέζια (αντί chow sticks) και ή απουσία απω-ανατολίτικου ντεκορ (έστω ένα πόστερ ή μια εικόνα απο κίνα).

VFM: Πολύ καλό (δες παρακάτω)

Ξεκινήσαμε παραγγέλνοντας μπύρα και αναψυκτικά. Φυσικά επιλέξαμε και οι 2 το μενού των 15 ευρώ και ανταλλάξαμε και γέυσεις για να έχω και μια πιο ολοκληρωμένη γνώμη.

Η κοτοσαλάτα με λάχανο ήταν πολύ καλή και πολύ μικρή σα μερίδα (3,5/4)

Οι Σούπα που δοκίμασα με κοτόπουλο και καλαμπόκι ήταν εξαιρετική (3,5/4) αν και έχω φάει καλύτερη στη Ν. Υόρκη και μάλιστα σε street food shop. Ζεστή, φρέσκια και ελαΦρά πικάντικη, ότι καλύτερο για αρχή.

Το σούσι με σολωμό ήταν μέτριο πρός κακό (1,5/4). ο ελάχιστος καπνιστός σωλομός έχανε σε γεύση και το συνοδευτικό ρυζάκι αδιάφορο. Από τις αλοιφές το washabi ηταν μάλλον αλοιφή εμπορίου. Στο πίατο αυτό απογοητευτικα. To σούσι του ΑΒ Βασιλόπουλου αξίζει 3/4 και είναι ολόφρεσκο. Πόσο πρέπει να πλήρωσει κανείς στη Ελλάδα του 2014 για να φάει καλό σούσι (το οποίο προσωπικά δεν με τρελαίνει);

Spring rolls: Μέτρια και αυτά ίσως και κακοτηγανισμένα (2/4), σαν αυτά που παίρνεις από το makro

Και ενώ απέμειναν τα κυρίως μείναμε απογοητευμένοι με μοναδική παρηγοριά τις σούπες (από τι μου είπε ο φίλος και η ταυλανδέζικη γαριδόσουπα ήταν καλή, αν και πικάντικη).

Κότοπουλο με baboo και ρύζι με τηγανιτό αυγο (3,5-4/4). Το κυρίως πιάτο ήταν ο κρύμμένος άσσος της κουζίνας. Φρέσκα σχετικά υλικά, ιδανικό πάντρεμα, ισορροπημένη γεύση, σωστή αλμυρότητα και σπιρτάδα. Το συνοδευτικό ρύζι στο ίδιο πίατο ήταν εξίσου καλό.

Αντίστοιχου επιπέδου ήταν και τα εξαίρετικά noodles με το κοτόπουλο με cashius (3,5-4/4).

Ετσί το κατάστημα αυτό ανέβηκε στην εκτιμησή μας από επίπεδο γέυσης. Για όλα τα παραπάνω (2 σουπες, 1 σαλάτα, 2 συνοδευτικά, και δύο τεράστια κυρίως) πληρώσαμε 30 ευρώ σύν τα ποτά. Πολύ καλή τιμή, όταν στο λιτό CHAU'S που παραμένει το κορυφαίο στο είδος θές πάνω από 40 ευρώ.

Το προτείνω χωρίς να μπείτε όμως στον κόπο να δοκιμάσετε σούσι και spring rolls.

Κίνα & Ν. Ασία - Ομόνοια - Κάνιγγος, Αθήνα

Στο Press room το πρώτο πράγμα που μου έκανε εντύπωση, την πρώτη φορά που πέρασα από έξω κι έριξα μια ματιά, ήταν το ότι οι περισσότεροι πελάτες ήταν Ασιάτες.

Αποφασίσαμε να το επισκεφτούμε μια Κυριακή μεσημέρι, νομίζοντας ότι έχει μπουφέ με 10€ το άτομο. Πήγαμε με το μετρό. Όπως ευγενικά μας εξήγησαν, όταν φτάσαμε, ο μπουφές δεν γίνεται το Σ/Κ, λόγω έλλειψης κόσμου στο κέντρο, αλλά τις καθημερινές.

Ο χώρος διαφέρει από τα περισσότερα κινέζικα, είναι μοντέρνος, απλός με λίγες έθνικ πινελιές. Στο σημείο που καθίσαμε υπάρχει μια ραφιέρα με μια συλλογή μικροσυσκευών, όπως ραδιόφωνο, αναλογικό τηλέφωνο κ. α, που τώρα πια είναι αντίκες. Μαζί συνυπάρχουν και βιβλία του Νομικού Βήματος παλιότερων εκδόσεων!
Μου έκανε εντύπωση ότι το προσωπικό μιλάει άψογα ελληνικά και τα χρησιμοποιεί και στην μεταξύ τους συνεννόηση!
Ήμαστε οι μοναδικοί Έλληνες, καθώς στον πάνω όροφο γινόταν ένα πάρτι γενεθλίων από κάποιους Ασιάτες.

Η κυρία που μας εξυπηρέτησε ζήτησε ευγενικά συγγνώμη για τη φασαρία που έκαναν τα μηχανήματα του δήμου που έστρωναν το δρόμο εκείνη τη μέρα.

Παραγγείλαμε:
< μια σούπα -περισσότερο ζωμός- με νουντλς και κοτόπουλο, ήρθε καυτή στο μπολ με το ειδικό πορσελάνινο κουτάλι κι ήταν πολύ γευστική!

< μια σαλάτα με μανγκο, καρότο και λάχανο, υπέροχη, δροσερή, χωρίς ίχνος λαδιού.

< μια μερίδα νουντλς με κοτόπουλο

< μια μερίδα νουντλς με μοσχάρι
Τα κυρίως ήρθαν σε χορταστικές μερίδες, ήταν νόστιμα, χωρίς να είναι πλημμυρισμένα στη σος σόγιας.

< μια μερίδα τηγανιτή κρέμα καρύδας με μέλι, δηλαδή λουκουμάδες με γέμιση κρέμας καρύδας, με μέλι και σουσάμι.

Το νερό ήταν από τη βρύση και η ευγενική κυρία γέμιζε τα ποτήρια μας χωρίς να χρειαστεί να της το ζητήσουμε.

Ο λογαριασμός ήταν 24€. Χορτάσαμε με το παραπάνω κι ευχαριστηθήκαμε το φαγητό και την εξυπηρέτηση!

Θα ξαναπάω σίγουρα, για το μπουφέ και για τη βραδιά σούσι που έχει κάθε Παρασκευή βράδυ με 15€ για απεριόριστη κατανάλωση.
Αν βρεθείτε στο κέντρο το Press room είναι μια καλή κι οικονομική λύση για ασιατικό φαγητό.

Κίνα & Ν. Ασία - Ομόνοια - Κάνιγγος, Αθήνα

Έχοντας διαβάσει τις καλές, αλλά λίγες κριτικές για αυτό το κινέζικο στο κέντρο της Αθήνας πρότεινα να το δοκιμάσουμε για μεσημεριανό την προηγούμενη Τρίτη. Είναι σε ομολογουμένως πολύ βολικό μέρος, αν βρίσκεται κανείς Εξάρχεια, Κάνιγγος ή Ομόνοια, αλλά δεν μου γέμισε καθόλου το μάτι απ' έξω, καθώς εξακολουθεί να μοιάζει με καφετέρια για εργαζόμενους και για καφέ στο χέρι. Άλλωστε μέχρι πρότινος το γωνιακό αυτό μαγαζί στέγαζε ακριβώς μια τέτοια καφετέρια.

Και μπαίνοντας μέσα συνέχισα να έχω την ίδια αίσθηση. Λίγες προσθήκες έχουν γίνει ώστε η καφετέρια να μοιάζει με κινέζικο εστιατόριο. Όχι ότι θα προτιμούσα να βρεθώ σε έναν ακόμα κιτς, παραφορτωμένο χώρο, αλλά σε έναν πιο ζεστό και φιλόξενο. Ο κάτω χώρος λοιπόν χωρίζεται σε δυο επίπεδα, έχει τζαμαρία γύρω - γύρω και είναι πεντακάθαρος. Η κουζίνα είναι κλειστή. Στον πάνω χώρο που αναφέρουν τα υπόλοιπα μέλη δεν πήγαμε, ούτε είδαμε κανέναν να ανεβαίνει.

Μας εξυπηρέτησε μια κυρία ασιατικής καταγωγής, ευγενέστατη και αποτελεσματικότατη που μας έλυσε ό, τι απορίες είχαμε ως προς το μενού.

Ο κατάλογος του Asian Food έρχεται σε μορφή φυλλαδίου για delivery! Ένα τρίπτυχο τυπωμένο μπρος πίσω σε γυαλιστερό χαρτί. Όπως καταλαβαίνετε αυτό ενίσχυσε την αρχική μου αίσθηση περί καφετέριας. Στο φυλλάδιο λοιπόν περιλαμβάνονται τα κλασσικά κινέζικα πιάτα, χωρισμένα όπως ακριβώς σε όλα τα κινέζικα της Αθήνας.

Είδαμε ότι έχουν και σούσι, καθώς και μπουφέ για το μεσημέρι, μέχρι της 16:00, με 10 ευρώ το άτομο. Μπαίνοντας είχα δει το τραπέζι του μπουφέ, με τρία - τέσσερα ταψιά σκεπασμένα, αλλά η ώρα ήταν 6 το απόγευμα, οπότε τον είχαμε "χάσει".

Στην αρχή μας έφεραν τσιπς γαρίδας με sweet chili sause, σαν κέρασμα και δυο ποτήρια γεμάτα με νερό. Διαλέξαμε δύο σούπες μια hot and sour (3,5 ευρώ) και μια tom yam με γαρίδες(4,5 ευρώ). Η πρώτη ήταν καλή. Η δεύτερη ήταν άνοστη. Ικανοποιητική η ποσότητα και στις δυο. Η κυρία που μας εξυπηρέτησε μας είπαμε ότι το μεσημέρι μειώνουν λίγο τις μερίδες και προσθέτουν στο ίδιο πιάτο ρύζι ατμού ή τηγανιτό ή νούντλς, ό, τι επιλέξει ο πελάτης, σε στυλ combo. Πολύ μας βόλεψε αυτό, καθώς δεν χρειάστηκε να παραγγείλουμε ρύζι. Από κυρίως λοιπόν επιλέξαμε μοσχάρι σετσουάν με ρύζι ατμού (νομίζω 8 ευρώ) και διπλομαγειρεμένο χοιρινό με τηγανιτό ρύζι (7ευρώ). Πήραμε και μια κινέζικη μπύρα στα 3 ευρώ, μικρό μπουκάλι, μέτρια. Για όλα αυτά πληρώσαμε 25,5 ευρώ.

Οι εντυπώσεις μου: Μεγάλες μερίδες - παρόλο που τις είχαν μικρύνει για χωρέσει το ρύζι. Καλή ποιότητα κρέατος και στα δυο πιάτα, από καλά κομμάτια, χωρίς ξίγκια και λίπη, πολύ μαλακά. Καμιά επίγευση λαδίλας ή βαρυστομάχιασμα. Το διπλομαγειρεμένο χοιρινό ήταν το πιο ενδιαφέρον από τα δυο: ψητό μαριναρισμένο κρέας που κόβεται φετούλες και στη συνέχεια περνάει από γουόκ με δεύτερη σάλτσα και λαχανικά. Το σετσουάν, όχι κάτι ιδιαίτερο, ούτε καν αρκετά πικάντικο.

Γενικά και σε αυτό το κινέζικο εστιατόριο έμεινα με τη χαρά. Οι γεύσεις ως επί το πλείστον ήταν επίπεδες, στα ελληνικά μέτρα, να σου τριβελίζουν το μυαλό ότι κάτι λείπει. To VFM κανονικά είναι 3-. Οι μερίδες ήταν χορταστικές, αλλά δεν θεωρώ ότι βρήκα επιτέλους ένα οικονομικό και καλό κινέζικο στην Αθήνα.

Κίνα & Ν. Ασία - Ομόνοια - Κάνιγγος, Αθήνα

Έχω επισκεφθεί αρκετές φορές το PRESS ROOM και έχω μείνει σε μεγάλο βαθμό ευχαριστημένη.

ΓΕΥΣΗ/ΤΙΜΕΣ:
Από τις σούπες έχω δοκιμάσει κοτόσουπα με καλαμπόκι (3,50 ε), πολύ νόστιμη, ελαφριά και οικονομική.

Από τα ορεκτικά τα ανοιξιάτικα ρολά (3,50 ε), δεν με ενθουσίασαν μου φάνηκαν κάπως άνοστα. Αντίθετα, τα ρολά με τυρί και γαρίδα
(6 ε) είναι πολύ γευστικά και σχεδόν πάντα τα παραγγέλνω.

Από τα κυρίως πιάτα με κρέας, κοτόπουλο με κάσιους, κοτόπουλο με γλυκόξινη σάλτσα, μοσχάρι γλυκόξινο και πάπια με σως πορτοκάλι. Οι τιμές τους κυμαίνονται από 7 εώς 9ε. Όλα είναι εξαιρετικά με φρέσκα και προσεγμένα υλικά.

Από τα λαζάνια εξίσου φρέσκα και γευστικά noodles με λαχανικά, γαρίδες, χοιρινό και κοτόπουλο (5 εώς 8ε).

Τέλος, από τα επιδόρπια είναι εκπληκτική η κρέμα καρύδας με μέλι, είναι τα αγαπημένα μου και μεγάλη μερίδα για δύο άτομα (3,50 ε)!!

ΥΓ1: Οι μερίδες είναι μεγάλες όμως χωρίς να περιλαμβάνουν ρύζι. Ωστόσο υπάρχει η δυνατότητα να μικρύνει λίγο η μερίδα ώστε να βάλλουν και ρύζι στην ίδια τιμή του πιάτου.

ΥΓ2: Τις καθημερινές από τις 13:00 με 16:00 υπάρχει μπουφές με 10ε/άτομο με φαγητά που ανανεώνεται συνεχώς σαλάτες, σούπες, κάτι υπέροχα ψωμάκια και 4-5 κυρίως πιάτα.

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ:
Το προσωπικό είναι πάντα ευγενικό, εξυπηρετικό και πρόθυμο να λύσει κάθε απορία μας. Για μένα πολύ θετικό στοιχείο είναι επίσης η γρήγορη διανομή στο σπίτι ή στη δουλειά.

ΧΩΡΟΣ:
Ίσως υστερεί λίγο η διακόσμηση του εστιατορίου αλλά σίγουρα είναι προτιμότερη από τα πολοφορτωμένα ασιατικά που έχω συναντήσει.
Οι εντυπώσεις μου είναι πολύ καλές και θα συνεχίσω να πηγαίνω σίγουρα

Κίνα & Ν. Ασία - Ομόνοια - Κάνιγγος, Αθήνα

τι να πω για αυτό το εστιατόριο.. καταπληκτικό από την εξυπηρέτηση (και οι δυο κυρίες καταπληκτικές) μέχρι το φαγητό και τις τιμές!! ένας άνετος χώρος με χαλαρωτική μουσική χωρίς βαβούρα!!

οι σερβιτόρες μπορούν να σε βοηθήσουν στην επιλογή σου και να σου πουν τι ταιριάζει καλύτερα σε σένα!! τα φαγητά πεντανοστιμα και οι τιμές τους τέλειες!! πήραμε ένα πιάτο ορεκτικού (γαρίδες πανε 4 τμχ) ένα πιάτο με sushi maki (10 τμχ συνοδευόμενο από κάτι καυτερά και φύκια) ένα πιάτο μοσχαράκι πικάντικο (τεράστιο για δυο άτομα) ένα πιάτο noodles λαχανικών (για δυο άτομα) και για επιδόρπιο τηγανιτό παγωτό τελειοοοοοοοο!!

και ένα ποτήρι κρασί ενώ μας κέρασαν 2 σφηνάκια sake!! όλα αυτά τα πεντανοστιμα και φανταστικά πιάτα κόστισαν 32 ευρώ!! φάγαμε σκάσαμε και περάσαμε τέλεια διότι το προσωπικό ήταν τέλειο και φιλόξενο!! και εννοείται με το λογαριασμό έφεραν τα fortune cookies!! σίγουρα θα ξαναπάμε!! και σύντομα!!