Chez Violette βρισκεται σε ενα παλιο δημοτικο σχολειο, αφου διασχηζετε την αυλη και κατεβαινετε τις σκαλες θα βρεθειτε στις παλιες ταξεις 1ης και 2ης δημοτικου.
Σκοπος μας: να σας ταξιδευουμε γευστικα, με καλη διαθεση παντα και γαλλικη μουσικη.
Chez Violette λειτουργει απο το νοεμβρη 2014 με καινουργειο σεφ και καινουργιο καταλογο, ο καταλογος μας θα αλλαξει με τις εποχες, για να προσφερουμε παντα την καλυτερη δυνατων πρωτη υλη.

ΤΡΙΤΗ ΜΕ ΣΑΒΒΑΤΟ ΑΠΟ ΤΙΣ 19.ΟΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΥΡΙΑΚΗ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΑ ΚΛΕΙΣΤΑ DU MARDI AU SAMEDI Α PARTIR DE 19 HEURES. FERME LE DIMANCHE ET LE LUNDI ZΩΝΤΑΝΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΚΑΘΕ ΤΡΙΤΗ MUSIQUE LIVE TOUS LES MARDIS

Έχει ζωντανή μουσική
Φιλικό προς χορτοφάγους
Δέχεται πιστωτική κάρτα
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά

29 Απρ 2016

Να ξεκινήσω με τα καλά:
Ο χώρος, εμένα προσωπικά και στην παρέα μου, μας αρέσει. Ίσως φανεί σε κάποιους ψυχρός, λόγω της λευκότητας που υπερισχύει αλλά έτσι είναι οι ταβέρνες στη μεσογειακή Γαλλία. Θεωρώ ότι το περιβάλλον έχει χαρακτήρα, μέσα από την απλότητά του.

Τα κορίτσια που σερβίρουν είναι ελαφρώς "τρία πουλάκια κάθονταν" αλλά είναι τόσο ευγενικές και ευπροσήγορες που κάνεις τα στραβά μάτια.

Δύο άτομα παραγγείλαμε, από ένα απεριτίφ, μια σαλάτα με πρασινάδες και ροκφόρ, συμπαθητική για ορεκτικό με το λίγο ψωμάκι μας, το πιάτο σολωμού με χορταρικά, που είναι μαλακτικό και καλομαγειρεμένο, μία entrecȏte, σαν να τρώω σπαλομπριζόλα στο ρομποτάκι στο σπίτι, με πατάτες dauphinoise πολύ καλές. Ήπιαμε ένα μπουκάλι κόκκινο κρασί St. Estephe αν θυμάμαι καλά, που στο Lidl το βρίσκεις με € 4. Τέλος για γλυκό μία nougat και σοκολάτα με πραλίνες καλά και τα δύο, όχι θεϊκά όμως.

Το δυστύχημα είναι ότι πληρώσαμε € 69 (€ 35 το άτομο με το πενιχρό φιλοδώρημα).
Θα δικαιολογούσα τις τιμές τους εάν έτρωγα πάνω σε λευκό, σιδερωμένο τραπεζομάντηλο με λευκά πιάτα και, τα συνηθισμένα, μεγάλα μαχαιροπήρουνα. Αντί για αυτό φάγαμε πάνω στο μουσαμά, σε αυτόν που έχουνε φάει και πόσοι άλλοι. Δεν καταλαβαίνω λυπούνται τα έξοδα πλυντηρίου, σιδερώματος; Το κρασί, που το παίρνουν από το Lidl και το χρεώνουν τρεις και τέσσερις φορές επάνω δεν λυπούνται την τσέπη μας;

Δεν θα ξαναπάω και δεν το συνιστώ και λυπάμαι – γιατί είναι συμπαθητικός χώρος αλλά δεν αξίζει τόσα λεφτά. Είναι κοροϊδία. Προτιμώ να πληρώσω παραπάνω σε κάποιο από τα κλασσικά αθηναϊκά εστιατόρια και να το ευχαριστηθώ.

16 Φεβ 2016

Επισκευαστήκαμε το chez violette αρχές Φλεβάρη.

Ο χώρος, αν εξαιρέσει κανείς τα ρητά στον τοίχο, γραμμένα με κιμωλία σε μαυροπίνακες στα γαλλικά, περί φαγητού και όρεξης, δεν θύμιζε σε τίποτα γαλλικό εστιατόριο ή bistrot. Eιδικά οι καρέκλες και τα πλαστικά πουά τραπεζομάντιλα ήταν απλά κακόγουστα.

Το σέρβις καλό, ίσως οριακά αργό. Τίποτα το ιδιαίτερο.

Μαζί με τις 4 φέτες γαλλικής μπαγκέτας που μας έφεραν για ψωμί (το οποίο δεν χρέωσαν), μας έφεραν και πατέ ελιάς.

Παραγγείλαμε νιόκι γκαρτινέ με σάλτσα μανιταριών. Ωραία γεύση, μικρή μερίδα για τα ελληνικά δεδομένα, λίγα νιόκι, πολύ τυρί, στα 12 ευρώ. Μια entrecote ψημένη ακριβώς όπως τη ζήτησα, πολύ μικρή, με γεύση που θύμιζε περισσότερο την δική μας ελληνική σπαλομπριζόλα παρά entrecote, συνοδευόμενη με νόστιμες πατατούλες και μια αδιάφορη bernaise, στα 15,2 ευρώ. Μπούτι πάπιας κoνφί με πουρέ σελινόριζας, μικρό πιάτο αλλά νόστιμο, στα 15,5 ευρώ.

Πήραμε και ένα μπουκάλι merlot malesan στα 13 ευρώ. Για την τιμή του ήταν καλό, αν και περίμενα ένα κρασί με λίγο πιο πλούσιο σώμα. Στα μείον ο μικρός κατάλογος του μαγαζιού και η σχεδόν ανύπαρκτη λίστα κρασιών (3-4 επιλογές στα κόκκινα, 2-3 σε λευκά και ροζέ)

Θεωρώ ότι τα 56 ευρώ που δώσαμε είναι πάρα πολλά για το συγκεκριμένο εστιατόριο. Χώρος χωρίς γαλλική φινέτσα, μικρές μερίδες, καλούτσικο φαγητό αλλά τίποτα το ιδιαίτερο. Ο χώρος, οι γεύσεις και οι μερίδες απλά δεν δικαιολογούν τις τιμές του.

14 Δεκ 2015

Επισκεφτήκαμε χθες το βράδυ το συγκεκριμένο εστιατόριο μετά από παρότρυνση και πολύ "μελέτη".... του συζύγου. Ο εξωτερικός χώρος είναι εντυπωσιακός καθώς αντικρίζεις ένα παλιό σχολείο. Διασχίζοντας την αυλή αντιλαμβανόμαστε ότι το πάνω μέρος του μαγαζιού λειτουργεί ως μεζεδοπωλείο και στο κάτω μέρος βρίσκεται το γαλλικό εστιατόριο.

Το προσωπικό ευγενικό και χαμογελαστό. Αφού μας Καλώς Όρισαν, μας πλησίασαν για να προχωρήσουμε στην παραγγελία. Επιλέξαμε για ορεκτικά μία κρεμμυδόσουπα (εκπληκτική!!!!!! ) καθώς και μία πράσινη σαλάτα με κουκουνάρι και πατζάρι (επίσης εξαιρετική).

Για κυρίως διαλέξαμε επιλέξαμε μοσχαρίσια μάγουλα συνοδευόμενο με πουρέ (το λεγόμενο bourguignon) και μία σπαλομπριζόλα με πατατούλες (entrecote). Συνοδέψαμε το δείπνο μας με ένα μπουκάλι Muscadet (Λευκό Μοσχοφίλερο). Να σημειώσω κάπου εδώ ότι είχε και ζωντανή μουσική (κάθε Πέμπτη, όπως έμαθα εκ των υστέρων).

Για όλα αυτά πληρώσαμε 54.80€. Θέλω να πω ότι χωρίς την φιάλη του κρασιού το σύνολο του λογαριασμού θα ήταν σχεδόν 40€. Σε σχέση με τις γενναιόδωρες μερίδες τους, αξίζει το value for money. Εννοείται πως θα ξαναπάμε με την πρώτη ευκαιρία. Αξίζει...... 😊😊😊

Καλλιδρομίου 69, Εξάρχεια