SPOLLATI

Cafe - Restaurants

Αιόλου 27, Αθήνα [Χάρτης]

Αυγ

Το Spollati ήταν και είναι μια από τις πιο επικρατέστερες επιλογές μου για καφέ στο κέντρο. Βρίσκεται και αυτό στην περιοχή της Αγίας Ειρήνης, επί της Αιόλου.
Επειδή πηγαίνω Χειμώνα-Καλοκαίρι, το προτιμώ περισσότερο κατά τους χειμερινούς μήνες ή μάλλον για να είμαι πιο συγκεκριμένος, τους μη καλοκαιρινούς. Ο λόγος είναι ότι ο εσωτερικός τους χώρος είναι κλάσεις ανώτερος από τον εξωτερικό τους.

Ο μέσα χώρος και κυρίως το παταράκι τους, είναι ότι πιο κοντά στα γούστα μου για να απολαύσω τον καφέ ή το ποτό μου. Καλαίσθητος και πολύ προσεγμένος σε χρώματα και διακόσμηση. Αγαπημένα τα δύο τραπέζια μπροστά στα παράθυρά τους, με τις μεγάλες αναπαυτικές, δερμάτινες πολυθρόνες και το ξύλινο τραπέζι.

Για τα δικά μου δεδομένα είναι πολύ καλύτερα τις πρωινές, μεσημεριανές ή απογευματινές ώρες. Για κάποιο λόγο, από κάποια στιγμή και μετά το βράδυ ανεβάζουν πολύ την ένταση του ήχου της μουσικής και μαζί με τις συζητήσεις των θαμώνων τους, αυτό προκαλεί μια αβάσταχτη βαβούρα. Στα πολύ μεγάλα θετικά του χώρου τους τα πατώματά τους που τραβάνε το βλέμμα σου. Είναι πάτωμα που θυμίζει παλιό αρχοντικό και το οποίο έχουν συντηρήσει εξαιρετικά.

Επίσης βρήκα πολύ ιδιαίτερη την επιγραφούλα στις τουαλέτες τους. Αντί κάποιων αντίστοιχων, λίγο επιθετικών επιγραφών που συναντάμε συνήθως σε τουαλέτες, αυτή είναι πολύ γλυκιά και αναφέρεται στην παλαιότητα του κτιρίου που χρειάζεται αγάπη και σεβασμό.

Παρ’ όλο που το προτιμώ για τις πρωινές μου εξόδους, βρέθηκα σε αυτό ένα βραδάκι κι ενώ είχαμε πει να σταματήσουμε απλά για ένα ποτάκι, μας γεννήθηκε η διάθεση να τσιμπήσουμε κάτι χωρίς να θέλουμε να μετακινηθούμε. Το Spollati ακολουθώντας τα σημεία των καιρών, έχει επίσης κουζίνα που σε αντίθεση με άλλα του ιδίου χώρου έχει πολύ πιο προσεγμένα πιάτα και ιδιαίτερες γεύσεις. Επίσης για το είδος του έχει μία όχι ευκαταφρόνητη λίστα με ετικέτες κρασιών.

Επειδή ήμασταν σε λίγο υπέρ του δέοντος καλή διάθεση, τα κοκτέιλς που επιλέξαμε ήταν περισσότερο σύνθετα και «χαριτωμένα» από ότι συνήθως προτιμώ. Έτσι βρέθηκα στο χέρι με ένα ποτήρι στυλ τοτέμ, πίνοντας zombie. Ένοιωθα λίγο ανόητος αλλά ήταν αργά για να κάνω πίσω και αφέθηκα για να το απολαύσω. Συμπαθητικό αλλά δεν ξετρελάθηκα. Παραήταν γλυκό για τα γούστα μου. Και η τιμή του τσιμπημένη. Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί πρέπει ένα κοκτείλ να κάνει 10-12 ευρώ.

Στις καλοκαιρινές μου διακοπές, βρέθηκα να πίνω τα ποτάκια μου στο εξαιρετικό περιβάλλον της Καλλιθέας Ρόδου. Μου προκαλεί απορία το ότι σε ένα τουριστικό νησί, σε σημείο που σου κόβει την ανάσα με την ομορφιά του και στα 2 μέτρα από τη θάλασσα ένα κοκτέιλ να κοστίζει λιγότερο από 7 ευρώ και στην Αθήνα να έχουν πάρει την ανηφόρα…

Για να συνοδέψουμε τα ποτά μας, ενώ στην αρχή σκεφτόμασταν να παραγγείλουμε μόνο καμιά μπρουσκέτα, τελικά επηρεαστήκαμε και πήραμε κι ένα κυρίως πιάτο. Πως άλλοι συνδυάζουν το ποτό τους με λίγα πατατάκια, εμείς για να επιβεβαιώσουμε την φήμη που μας θέλει κοιλιόδουλους δεν αρκεστήκαμε σε αυτά. Το μενού τους θα το χαρακτήριζα αρκετά ευφάνταστο. Σε περίπτωση που το επισκεφτείτε, μην μείνετε στην εύκολη λύση ενός σάντουιτς για να ξεγελάσετε απλώς την πείνα σας.

Ήμασταν 3 άτομα και πήραμε:
• Μπρουσκέτες με κολοκύθι, φέτα και πέστο ρόκας. Λατρεύω και τα τρία αυτά υλικά και κυρίως την γλυκάδα που δίνει το κολοκύθι όταν ψήνεται και το πέστο ρόκας. Την πρώτη φορά που είχα δοκιμάσει πέστο ρόκας, πριν από χρόνια, μου έδινε την εντύπωση ότι είχε μέσα αλεσμένο κάποιο ξηρό καρπό. Μάλλον φιστίκι (όπως στο πέστο βασιλικού που βάζουν συχνά κουκουνάρι). Τότε είχα ρωτήσει αλλά δεν μου το είχαν αποκαλύψει για να μη τους κλέψω τη συνταγή. Απωθημένο μου έχει μείνει. Αυτές που δοκίμασα στο Spollati ήταν πραγματικά νοστιμότατες.

• Μπρουσκέτες με καπνιστό σολομό και αγγούρι. Είναι απίστευτο πως «ξεπετάνε» αυτό το πιάτο μερικά κλωναράκια άνηθος. Επίσης πολύ καλές αλλά ήταν για εμένα μικρότερη έκπληξη από αυτές με το κολοκύθι.
Ευτυχώς ήταν από 3 κομμάτια οπότε μας έκατσαν ακριβώς. Αν θυμάμαι καλά οι πρώτες κόστισαν στα 4,5 περίπου ευρώ ενώ οι δεύτερες γύρω στα 6.
Εκτός αυτών πήραμε και μια μερίδα μπιφτεκιών γαλοπούλας που τα συνόδευαν με πράσινη σαλάτα κι αν θυμάμαι καλά και με ντομάτα. Ήταν εξαιρετικά! Όσο έπρεπε ψημένα ώστε να μη χάσουν την φρεσκάδα τους και σε πολύ καλή ισορροπία μπαχαρικών που χρησιμοποιήθηκαν. Η μερίδα χορταστικότατη και με ωραία παρουσίαση. Ελαφρύ πιάτο, ότι πρέπει για βραδάκι. Στα 9,5 ευρώ.

Ο κατάλογος έκρυβε αρκετές άλλες εκπλήξεις και μου τράβηξαν ιδιαίτερα την προσοχή κάποιες προτάσεις τους με ζυμαρικά.

Για την εξυπηρέτησή τους έχω να πω μόνο τα καλύτερα. Εξάλλου αν με είχε χαλάσει κάτι σε αυτή, δεν υπήρχε περίπτωση να πηγαίνω ούτε για καφέ. Μετά τις τόσες φορές που έχω πάει νοιώθω πολύ άνετα με τα περισσότερα από τα παιδιά και πλέον με κάποια από αυτά μιλάμε και για θέματα εκτός δουλειάς. Μεγάλη υπόθεση για μια επιχείρηση να έχει επιλέξει το σωστό προσωπικό.

Για να κλείσω την κριτική μου, το αποτέλεσμα της επιλογής μας να δοκιμάσουμε την κουζίνα του Spollati ήταν κάτι παραπάνω από ικανοποιητικό και επιτυχημένο. Δεν ξέρω αν θα ξανακάτσω για φαγητό και αυτό έχει να κάνει κυρίως με τον θόρυβό που έχει. Μάλλον γέρασα και θέλω μεγαλύτερη ηρεμία και ησυχία για να απολαύσω το φαγητό μου… Επειδή όμως αυτό είναι εντελώς υποκειμενικό και επειδή ο χώρος τους είναι από τους πιο αγαπημένους μου στην Αθήνα δεν μου πάει η καρδιά να μην τους βάλω 4άρι και για τον χώρο.

Και για να είμαι και πιο ξεκάθαρος, το Spollati δεν είναι σε καμιά περίπτωση εστιατόριο με την γνωστή σε όλους έννοια. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι δεν είναι μια αξιοπρεπέστατη πρόταση σε περίπτωση που θέλεις να φας κάτι ενώ είσαι στο κέντρο.

Cafe - Restaurants - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Το μαγαζί βρίσκεται πάνω στην Πλατεία Αγίας Ειρήνης, εκεί δηλαδή που τα τελευταία χρόνια «χτυπά» η καρδιά της διασκέδασης στο κέντρο της Αθήνας. Είναι all day χώρος, ανοιχτός από το πρωί για καφέ, σνακ, ελαφρύ φαγητό ή και κανονικό ολοκληρωμένο γεύμα αλλά και για ποτό το βράδυ. Μάλιστα διοργανώνει διάφορα μουσικά δρώμενα κατά περιόδους.

Πολύ ωραίος χώρος εσωτερικά: 2 ψηλοί πάγκοι, ένας πιο κεντρικός και ένας στο πλάι, διαφορετικοί μεταξύ τους. Κυριαρχούν τα σκούρα χρώματα ενώ ως προς τη διακόσμηση θα τολμούσα να πω ότι υπήρχαν αρκετά «μεσαιωνικά» στοιχεία από την εποχή των ιπποτών του Αρθούρου (μου θύμισε λίγο το πάλαι ποτέ Avalon στου Ψυρρή για όσους το γνώριζαν).

Εντυπωσιακά όμορφος και ο ημιόροφος εν είδει μπαλκονιού που «βλέπει» στον κάτω χώρο. Πιο ρομαντικός και ατμοσφαιρικός για πιο ιδιαίτερες στιγμές ή για όσους επιθυμούν μεγαλύτερη ιδιωτικότητα. Περισσότερο χρώμα εδώ αλλά εξίσου όμορφο περιβάλλον. Το μαγαζί έχει και 4-5 τραπεζάκια έξω, πάνω στην πολύβουη πλατεία για όσους θέλουν να κάνουν χάζι και προτιμούν τη φασαρία.

Εξυπηρέτηση: το μεγάλο μείον του μαγαζιού: φιλική και χαμογελαστή αλλά απίστευτη καθυστέρηση η οποία απ΄ ό, τι διαπίστωσα δεν οφειλόταν στο service αλλά στην κουζίνα. Ο κατάλογος έχει αρκετά μεγάλη ποικιλία από ορεκτικά, σαλάτες, πιάτα ζυμαρικών, κάποια πιο «πειραγμένα», πιάτα έθνικ με ασιατικές επιρροές αλλά και κάποια πιο κλασικά.

Καθίσαμε σε έναν από τους πάγκους που είχαν υπερυψωμένο καναπέ καθώς εκείνη την ώρα δεν είχε κόσμο το μαγαζί για να μην μπορούμε να «πιάσουμε» το μεγάλο τραπέζι. Ήταν πολύ ωραίο σημείο. Ήμασταν πολύ άνετα και αναπαυτικά και πραγματικά απολαύσαμε το γεύμα μας.

2 άτομα παραγγείλαμε:

-1 μπρουσκέτες με άγρια μανιτάρια και γραβιέρα, κατέφτασαν ζεστές και ήταν ιδιαίτερα νόστιμες. Ωστόσο πόση ώρα χρειάστηκε να ετοιμαστούν; 50 λεπτά. Και να σκεφτείτε ότι αυτό ήταν το πρώτο πιάτο, το ορεκτικό (! )

-1 νούντλς με γαρίδες και ψητά λαχανικά που κατέφτασε σε μπολάκι και ήταν χορταστικό και ενδιαφέρον πιάτο ως γεύση.

-1 κριθαρότο με μπουκίτσες κοτόπουλο το οποίο ήταν ιδιαίτερα γευστικό. Εντύπωση μου έκανε που οι λωρίδες κοτόπουλου που «στόλιζαν» το πιάτο ήταν ψητές και όχι βραστές όπως συνηθίζεται.
Νερό σε κανάτα.

Πληρώσαμε για τα παραπάνω 32 ευρώ. Πολύ καλά για ό, τι φάγαμε, αφού μείναμε αρκετά ικανοποιημένοι. Για να είμαι ειλικρινής με εξέπληξε ευχάριστα και ο χώρος αλλά και ο κατάλογος του φαγητού που δεν περίμενα να έχει τόση ποικιλία αλλά και οι γεύσεις. Ωστόσο τα κυρίως πιάτα έκαναν πάνω από 1 ώρα να έρθουν στο τραπέζι μας. Σημειωτέον ότι δεν είχε κόσμο. Υπέθεσα ότι τα ετοίμαζαν εκείνη την ώρα γιατί διαφορετικά δεν εξηγείται.

Παρ΄ όλ΄ αυτά θα ξαναδώσω και άλλη ευκαιρία όταν βρεθώ στην περιοχή για τους λόγους που προανέφερα. Ίσως έτυχα στην περίπτωση.

Cafe - Restaurants - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Προχθές πήγαμε με δυο συμφοιτήτριες μου στο Σύνταγμα. Ήμασταν αναποφάσιστες ανάμεσα σε σαντουιτσάδικο (METROPOLIS), σε πιτάδικο (FILLO) και σε καφέ-μπαρ-ρεστοράν. Τα δύο πρώτα ήταν σχεδόν άδεια, οπότε τελικά καταλήξαμε στο SPOLLATI! Ακούστε τώρα πώς:

Από τη γωνία Βουλής & Καραγιώργη Σερβίας, που είναι τα δύο πρώτα μέρη, καηφορίσαμε την Καραγιώργη παρατηρώντας τα ονόματα του δρόμου. Καλά, αυτά μόνο στην Ελλάδα συμβαίνουν!! Μιλάμε, η Καραγιώργη Σερβίας, στα 8 στενάκια από Σύνταγμα μέχρι Αθηνάς, σχεδόν σε καμιά 500αριά μέτρα, αλλάζει 4 ΟΝΟΜΑΤΑ:
Καρσγιώργη, Περικλέους, Αθηναϊδος & Αγίας Ειρήνης. Πώς να μην μπεδευτούμε βρε παιδιά, με τα καπρίτσια του Δήμου μας!! Έτσι λοιπόν, στην Αθηναϊδος στρίβουμε δεξιά στον πεζόδρομο της Αιόλου και μπροστά μας, στην Πλατεία της εκκλησίας, να' σου το SPOLLATI. Οι φίλες μου συχνάζουν εδώ και 2 χρόνια. Φοβερό μέρος σε 2 επίπεδα, με ωραία ξύλινη μπάρα και μοναστηριακά τραπέζια.

Τελκά, από τον κατάλογο τους δοκιμάσαμε: 1 μανιτάρια με κιμά & γραβιέρα, 1 σαλάτα με ρόκα, πορτοκάλι, μοτσαρέλα, προσούτο και 1 τραχανότο με μασκαρπόνε και λουκάνικο. Όλα νοστιμότατα!
Ήπιαμε τρία ποτήρια κόκκινο γαλλικό κρασί Μπορντό, και πληρώσαμε 40 €, δηλαδή από 13 € η καθεμία, οπότε χωρίς ποτό που μας ζητάει το σάιτ, έρχεται στο 1/9 €.

Φυσικά το συνιστώ για χαλάρωση και χαβαλέ και σκοπεύω να το συμπεριλάβω στα στέκια μου.

Έμαθα μάλιστα ότι το όνομα SPOLLATI προέρχεται από σύμπτυξη και παρήχηση της ευχής 'ΕΙΣ ΠΟΛΛΑ ΕΤΗ'!

SPOLLATI, λοιπόν!!!

Cafe - Restaurants - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Στο SPOLLATI μου αρέσει να πηγαίνω για καφέ. Το βράδυ για ποτό ή κρασί νομίζω ότι έχει φασαρία κι εγώ είμαι της πιο ήρεμης κατάστασης.

Οι σερβιτόροι του είναι κατά κύριο λόγο πολύ καλοί στην δουλειά τους. Ιδίως οι κοπέλες που εργάζονται εκεί, οι οποίες είναι πολύ χαμογελαστές και κεφάτες.

Έχω πάρει κυρίως σαλάτες και σαντουιτσάκια. Είναι πάντα όλα πολύ φρέσκα. Έχει και πιο "κυρίως" πιάτα και μάλλον θα δοκιμάσω στο μέλλον γιατί όσα έχω πάρει μέχρι στιγμής μου άρεσαν όλα.

Ο χώρος του είναι καταπληκτικός και κυρίως η μεγάλη ξύλινη μπάρα του ισογείου. Το πάτωμα είναι ονειρικό!

Η κουζίνα είναι στον κάτω όροφο και μια φορά που πέρασα από μπροστά και ήταν ανοιχτή η πόρτα, ήταν πεντακάθαρα.

Οι τιμές κανονικές και νομίζω ότι ανταποκρίνονται σε όσα προσφέρουν.
Το προτείνω ανεπιφύλακτα αν είστε κάπου στο κέντρο και θέλετε να κάνετε ένα διάλειμμα. Αν είναι βραδάκι πάρτε κι ένα κοκτέιλ και χαλαρώστε κοιτάζοντας και σχολιάζοντας τους περαστικούς.