Burgers

In burger we trust.

Αυτος θα μπορουσε ανετα να ειναι ο τιτλος της βιογραφιας μου. Επισης ειναι κ το συνθημα του New Orleans. Aλλα, το εν λογω μπεργκεραδικο, οπως και η βιογραφια μου εδω που τα λεμε, δεν με συναρπασε. Ηταν καλο, δεν ηταν αυτο που περιμενα ομως. Οπως η βιογραφια μου καλη ωρα.

Τριτη μεσημερι και βρισκομαστε 3 ζευγαρια για καφε στην διπλανη Karamuza. Η ωρα περνα, ο καφες γινεται κοκτεηλ και το στομαχι γινεται πηγαδι απατο απ το ξενηστικωμα. Το ενα ζευγαρι τρεπεται σε φυγη προς το ψητο κατσαρολας που περιμενει σπιτι, και μενουν οι αποδελοιποι που δεν προνοησαν, να βρουν καταφυγιο παρηγοριας στο παρακειμενο NO, που υπερψηφιστηκε λογω κριτικων που μου χαν καλαρεσει και αποστασης μισου νανοσεκοντ απο κει που βρισκομασταν.

Ο χωρος ειναι ενα μακροστενο τσιμεντενιο κουτι. Ο μισος ειναι χωρισμενος στο πασο με την κουζινα απο πισω και ο υπολοιπος στοιχιζεται απο 5-6 φαρδια ξυλινα τραπεζια με λευκους δερματινους καναπεδες. Δεν ειναι ιδιαιτερα καλαισθητα, ειναι ομως ανετα και με την απαραιτητη χωρητικοτητα. Πανω τους καθονται ενα ρολο απο ανακυκλωμενο χαρτι, η τριλογια μπουκαλιων της Hellman's και το ζευγος αλατοπιπερων. Η μουσικη ηταν κεφατη χαμηλοφωνη τζαζ, τελειως Νew Orlean vibe, και οι τουαλετες ηταν ενα βιομηχανικο απεριποιητο σπηλαιο.

Η εξυπηρετηση δεν υφισταται καν σαν ορος. Σερβιτοροι δεν υπαρχουν, η παραγγελιοληψια και η παραλαβη γινονται απο το πασο, απο οπου προμηθευεσαι και ποτηρια για νερο, χαρτοπετσετες και καλαμακια. Το μονο καλο ειναι οτι δεν κινδυνευεις να βγαλεις κιρσους περιμενοντας, αφου οι χρονοι προετοιμασιας ειναι καλοι. Εξ ου και 2, αλλιως θα επρεπε να βαθμολογησω τον φιλο που σηκωθηκε, παρηγγειλε, ζαλωθηκε τους τσιγκινους δισκους και πληρωσε επιτοπου.

Και μια και ειπα δισκους, το φαγητο ερχεται σε ατομικους τετραγωνους δισκους στρωμενους με λαδοκολλα, πανω σε πλαστικα κιτρινα πιατα ή συσκευασιες λαδοκολλας. Δειχνει λιγο σαν κυριλε καντινα, αλλα ειναι πρακτικο.

Ο καταλογος ειναι μια καρτα γιγαντια σε μεγεθος μεν, με πολυ μαζεμενες επιλογες δε. 4 burger με μοσχαρισιο κιμα, 1 με ψητο κοτοπουλο και ενα χορτοφαγικο με ψητα λαχανικα, με ενδιαφεροντες συνδυασμους υλικων και την επιλογη πολλων εξτρα υλικων για το μπουγιο, με χρεωση 0.55€ εκαστο. Επισης 2 κυρια πιατα, τα λεγομενα "του Δουκα", με μπιφτεκια (7€) ή φιλετο κοτοπουλο ψητο (6.5€), 2 πρασινες σαλατες, και μεγαλη ποικιλια σε ιδιαιτερες σαλτσες (μανιταριων, bacon cheddar, wasabi... ) σε ατομικες πλαστικες θηκουλες (1.30€)
Ειδικη μνεια στα πρωτοτυπα συνοδευτικα που δινονται ως επιλογη. Εκτος απο πατατες (2€) παιζει και ψητο καλαμποκι ντυμενο σε παρμεζανα, πατατες με αυγα ματια, onion rings και jalapeño poppers. Tελος milkshakes (3.5€), αναψυκτικα γνωστα (1.20€) και αγνωστα (3€) και 2 μπυρες κουτακι, τα πιο εμπορικα, στα 2€.

Πιο πολυ μου πηρε εμενα να τα γραψω απο οτι να τα διαβασουμε και να καταληξουμε σε:

-Ψητο καλαμποκι με παρμεζανα (3.90) ηρθαν δυο μικρα τεμαχια ζουμερου γλυκου καλαμποκιου πανω σε ξυλακι, τα γονατισαμε. Εχω μια επιφυλαξη για την τρομερα προκλητικη τιμη, αφου ηταν πολυ μικρα τα κομματια, αλλα ηταν τα ατιμα... Μπουκια και αμαρτια.

-1 hangover blues Burger (6.6€) με τσενταρ, μπεηκον, μαγιονεζα, ντοματα, μαρουλι και αυγο ματι. Τι ματι ηταν αυτο που δε δακρυζε, δεν ξερω, παντως ειχε ψηθει σε βαθμο αποξηρανσης, καμια υγρασια ο κροκος. Η μυτη μου επεσε τοσο που εμοιαζα με φιγουρα του Αρκα. Αλλη μια παρατηρηση ειναι για το μπιφτεκι, που ηταν καλης ποιοτητας και νοστιμο σχετικα, αλλα του well-doneωσαν τα ματια εξω, και δεν ηταν καθοοοολου ζουμερο. Γιατι ρε παιδια, τι προσωπικα ειχατε με το δολιο το θηλαστικο και του το κανατε αυτο το χουνερι?

Ηταν βεβαια ενα καλο μπεργκερ, που ομως θα ηταν κολαση χρονιαρες μερες, αν ειχε εκτελεστει σωστα. Και ας μην εγκρινω το εντελως τυποποιημενο ξενερωτο σουσαμωτο ψωμακι του. Μαζι πηρα και μια μεριδα πατατες dippers, προτηγανισμενες σαφως αλλα φοβερες πατατοφλουδες, δε το συζητω, απαραιτητη συνοδεια. (2€), και μια σως bacon cheddar (1.30€) νοστιμη.

- Το πιατο του Δουκα χ2 για τα αγορια, αυτο με τα 2 μπιφτεκια σε μια πιατελαρα με πατατες, μαρουλακι και ντοματα για ντεκορ, και σαλτσα μανιταριων. (7€). Ζουμεροτερα τα μπιφτεκια τα δικα τους, ενω η σαλτσα μανιταριων ηταν... Γιαμπα-νταμπα-ντου, που ελεγε και ο φιλος μου ο Φρεντ Φλιντστοουν. Θελω ενα κουβα απο δαυτη να βουταω τις πατατες μου, το ψωμι μου, τα δαχτυλα μου...

Η ετερη της παρεας μας ηρθε φαγωμενη. Μοναχα νερακι ηπιαμε, αφου τα πιναμε διπλα ενα τριωρο, οποτε ο λογαριασμος μας ηρθε 27.80€ για τρια ατομα. Θα μου πεις, γιατι να το βαλω σε ανωτερη κατηγορια τοτε? Γιατι φαγαμε μεν, πολυ περιορισμενα δε. Δεν ειχαμε ορεκτικα, σαλατες, αναψυκτικα και τα τοιαυτα. Δεν ειναι τυχαιο οτι μετα τις βραδινες μας περιπλανησεις καταληξαμε σε ιταλικο διπλα στο σπιτι μας και φαγαμε σαν λιμαρικες υαινες.

Εν κατακλειδι, αν τα παιδια μεσα απο το πασο δεν εχουν διαθεση για σιεστα και εχουν κεφι, θα φατε λουκουμιαρικα πραματα σε καλες τιμες. Αν παλι πεσετε σε ωρα ραχατιου, ε, δεν θα το βαλετε και στη λιστα των αγαπημενων σας. Να! Σα τη βιογραφια μου.

Παντως θα ξαναπαω για πατατες, σως και συνοδευτικα. Ειναι πολυ αξιολογα. Καλα χριστουγεννα σε ολους, μη βαρυστομαχιασετε απο τις γαλοπουλες ε!

02 Μάρ 2016

Αν και δεν κινούμε σχεδόν καθόλου σε εκείνα τα μέρη μια Παρασκευή βράδυ βρέθηκα τυχαία στην περιοχή, κουρασμένος και πεινασμένος όπως ήμουν πατάω αλάρμ και σταματώ, ανοίγω από το κινητό το ask4food και βάζω americanstyle και Μαρούσι.

Μόλις είδα τις κριτικές και ότι ήταν τόσο κοντά μου κάνω δεξιά στο πρώτο χώρο που βρήκα, παρκάρω και μπαίνω στο μαγαζί. Σε αυτήν την κατηγορία νομίζω ότι είναι από τα ποίο σωστά διακοσμημένα, τραπέζια και μπάρα στο απόλυτο αμερικάνικο στιλ, αλλά και το ύφος τον εργαζομένων ήταν ανάλογο (φαινόταν βέβαια ότι ήταν λίγο τραβηγμένο, κάπως ψεύτικο).

Το ψωμάκι πολύ μαλακό και αφράτο, το μπιφτέκι σωστά ψημένο και ζουμερό και οι πατάτες ακριβός όπως μου αρέσουν τραγανές απ' έξω μαλακές μέσα!!!

Αν βρεθείτε στην περιοχή αξίζει να το δοκιμάσετε.

10 Σεπ 2016

Το μαγαζί βρίσκεται σε σημείο δυσδιάκριτο, πρέπει δηλαδή κάποιος να έχει την προσοχή του συγκεντρωμένη για να το ξεχωρίσει, αν δεν ξέρει την περιοχή, παρόλο που είναι σε κεντρικό δρόμο.

Το εσωτερικό του μαγαζιού είναι όμορφο, αμερικάνικου στυλ, με άνετους καναπέδες και ωραίο φωτισμό πάνω από το τραπέζι.

Ο κατάλογός του μικρός αλλά θεωρώ πως είναι επαρκής, Δεν είναι ταβέρνα, μπεργκεράδικο είναι και οι 6-7 επιλογές είναι αρκετές.

Έχω δοκιμάσει όλα τα μπεργκερ του και καταλήγω στο Hangover Blues και στο Katrina κατα σειρά. Και οι gourmet επιλογές του είναι ωραίες, αλλά τα κλασσικά burger ειναι η προτίμησή μου.
Το Hangover είναι από τα πιο νόστιμα μπεργκερ που έχω δοκιμάσει. Ζουμερό μπιφτέκι, αφράτο ψωμί και αυγό μάτι.
Οι πατάτες νόστιμες, αλλά έχω δοκιμάσει καλύτερες σε άλλα μαγαζιά του είδους και δεν είχαν και κατεψυγμένες.

Το προσωπικό είναι λίγο απόμακρο, και λειτουργεί σε στυλ self service. Παραγγέλνεις και σηκώνεσαι να πάρει το δίσκο δηλαδή.

Στα σύν το οικολογικό χαρτί που χρησιμοποιούν.

Οι τιμές αρκετά καλές.
2 μπεργκερ, 2 μπύρες και μία πατάτες, 22 ευρώ.

Ξαναπηγαίνω ευχαρίστως

21 Ιαν 2016

Το περασμένο Σαββατόβραδο είδαμε στην Κηφισιά με τη φίλη μου την ταινία ΝΟΤΙΑΣ, που βέβαια δεν είχε καμία σύγκριση με τη μαγευτική ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΚΟΥΖΙΝΑ της προηγούμενης δεκαετίας…

Αμέσως μετά πήγαμε στο Μαρούσι για φαγητό και αμφιταλαντευόμασταν ανάμεσα στο ALTAMIRA και στο NEW ORLEANS που βρίσκονται στην κεντρική οδό Περικλέους, η οποία συνδέει τον Σταθμό του ΗΣΑΠ με την Πεύκη. Τελικά, καταλήξαμε στο NEW ORLEANS, που βρίσκεται ανάμεσα σε καφέ-μπαρ και πιτσαρίες που ζωντανεύουν τον δρόμο αυτό, και μάλιστα σταθήκαμε τυχεροί γιατί παρκάραμε με το πρώτο στην επόμενη γωνία!

Το μαγαζί αυτό, που λειτουργεί από το καλοκαίρι του 2014, ανοίγει καθημερινά μέχρι τις τρεις το πρωί και παρότι είναι μάλλον μικρό σαν χώρος, μαζεύει αρκετό και καλό κόσμο, κυρίως νεανικές παρέες, γιατί τα burgers του είναι κυριολεκτικά ΤΕΛΕΙΑ!! Όπως, πολύ χαρακτηριστικά γράφει μέσα το motto τους: IN BURGER WE TRUST!

Στον χώρο υπάρχουν δερμάτινοι αντικριστοί καναπέδες και δεσπόζει ο κεντρικός ψηλός πάγκος με τα δερμάτινα σκαμπό, όπου οι θαμώνες τρώγοντας έχουν άμεση θέα της ανοιχτής κουζίνας. Το όλο στυλ έχει κάτι από USA!! Ο υπεύθυνος και οι σερβιτόροι είναι ευγενικοί και ο κατάλογος απλός αλλά περιεκτικός. Μάθαμε ότι υπάρχει και delivery στο Μαρούσι και την Πεύκη και είδαμε το σχετικό μηχανάκι απ’ έξω.

Εμείς διαλέξαμε από τα 6 burgers του καταλόγου τους, το Hangover Blues με τυρί cheddar, bacon, αυγό, ντομάτα και μαρούλι, και το Katrina burger με cheddar, ντομάτα, μαρούλι και κρεμμύδι. Πήραμε τη μοναδική σαλάτα τους, την ομώνυμη NEW ORLEANS με λάχανο, παρμεζάνα, πατάτες, αυγό, καλαμπόκι και dressing.

Στην αρχή είχε προηγηθεί μια μερίδα onion rings, ενώ ήπιαμε δυο μπύρες Heineken. Στο τέλος πήραμε δύο milk shakes, με βανίλια και σοκολάτα. Αυτό που ξεχώρισε ήταν η άριστη ποιότητα των κρεάτων τους αλλά και η νοστιμιά του ψησίματος των ζουμερών burgers!!

Για όλα αυτά πληρώσαμε 33 €, η απόδειξη κανονικά (το άτομο στα 10/16 €).

Αναμφίβολα συστήνεται σαν πολύ καλό και τίμιο μπεργκεράδικο, ειδικά αν βρεθείτε όπως εμείς στα βόρεια προάστια!!

04 Μάρ 2016

Το New Orleans είναι ένα burgerάδικο αμερικάνικου τύπου και βρίσκεται ανάμεσα στα δύο πολυαγαπημένα μπαράκια, τη Μούφα και την Καραμούζα... Πολλές φορές είχε τύχει να επισκεφτούμε τα δύο μπαράκια αλλά πάντα φαγωμένοι, τώρα λοιπόν αποφασίσαμε να πιούμε ποτάκι με σχετικά άδειο στομάχι για να δοκιμάσουμε το burgerάδικο που από καιρό είχε μπει στο μάτι μας...

Έτσι λοιπόν μία ωραία βραδιά με καλή παρέα έκλεισε ιδανικά όπως θα σας περιγράψω παρακάτω...

Καταρχάς να πω πως το συγκεκριμένο κατάστημα βρίσκεται πάνω στη λεωφόρο Ειρήνης στα σύνορα Πεύκης και Αμαρουσίου οπότε όπως καταλαβαίνετε το παρκάρισμα δεν είναι και τόσο εύκολο, αλλά με λίγη τύχη και όχι σε ώρα αιχμής νομίζω πως δεν θα δυσκολέψει ιδιαίτερα...

Σαν χώρος είναι αρκετά ιδιαίτερος, σε αμερικάνικο στυλ με το κίτρινο, το πράσινο και το κόκκινο να κυριαρχούν... Η αλήθεια είναι ότι θα συμφωνήσω με το χρήστη aboutme που έγραφε πως δεν ήταν σίγουρος αν πρόκειται για selfservice κατάστημα ή απλά δεν υπήρχε ιδιαίτερη διάθεση να μας εξυπηρετήσουν.... Εν τέλει μέχρι και το τέλος της βραδιάς και πάλι δεν κατάλαβα μιας και την σαλάτα μας την έφερε μια κοπέλα ενώ τα κυρίως μας φώναξαν για να τα πάρουμε....!!!!!!

Η εξυπηρέτηση επομένως κρίνεται ελαφρώς ανεπαρκής, αλλά επειδή δεν κατάλαβα θα βάλω 3 ντοματούλες για να μην φανώ άδικος...

Στην παραγγελία μας τώρα 3 άτομα παραγγείλαμε από σαλάτα την μοναδική του καταλόγου την ομώνυμη NEW ORLEANS με λάχανο, παρμεζάνα, πατάτες, αυγό, καλαμπόκι και dressing η οποία ήταν αρκετά καλή....

Πήραμε δύο black magic chicken και ο πιο τολμηρός της παρέας δοκίμασε το burning beef το οποίο ήταν αρκετά καυτερό(αναμενόμενο) προσθέτοντας και πατατούλες τηγανητές που ήταν πολύ καλές....!!!

Οι τιμές τους ξεκινάνε από τα 4,5 ευρώ αλλά λογικά όλο και κάτι προσθέτεις με έξτρα χρέωση στα 0,50 ευρώ συνήθως..... Η σχέση ποιότητας τιμής θεωρώ ότι είναι πολύ καλή και πρόκειται για ένα τίμιο μαγαζί....

Νομίζω ότι λειτουργεί όλο το 24ωρο και ότι αξίζει τον κόπο κάποιος να το επισκεφτεί...!!! Δεν είναι και το καλύτερο της Αθήνας αλλά αποτελεί μία πολύ καλή επιλογή...!!!!