10 Ιαν 2016

H Cadillac υποτίθεται ότι ήταν η ελίτ των αυτοκινήτων και επομένως το ίδιο φιλόδοξο θα έπρεπε να είναι και ένα burgerάδικο που φέρει ένα τέτοιο βαρύ όνομα. Οι μεγάλοι στόχοι όμως είναι και δύσκολα επιτεύξιμοι…

Μαγαζί γωνία στην κυριολεξία καθώς είναι στριμωγμένο στη Βουλής 44 δίπλα σε μαγειρείο του οποίου τα τραπεζοκαθίσματα δείχνουν να παραβιάζουν τα χωρικά του ύδατα. Μικροσκοπικό έξω με σκαμπό και τραπεζάκια που κάνουν για bar και όχι για φαγάδικο, ακόμη πιο άβολο μέσα, με καλαίσθητο 60tees ντεκόρ αλλά τι να το κάνω αν είναι να τρώω όρθιος για να μην πιαστεί η ταλαιπωρημένη almost σαραντάχρονη μού πλάτη.

Το menu αποδεικνύεται όμως μια ευχάριστη έκπληξη. Κάθε burger έχει το όνομα αλλά και κάτι από την προσωπικότητα διασημοτήτων της χρυσής εποχής. Το (Paul) Νewman έχει jack daniels καθώς δεν αποκλείεται ο αλκοολικός star των 70tees να έριχνε ουισκάκι ακόμη και στα burgers του. Το Al Pacino είναι spicy γιατί είναι τολμηρός και υψηλών τόνων ακόμη και σήμερα, το Merilyn Monroe είναι με μπιφτέκι κοτόπουλο γιατί μια ντίβα θα διάλεγε το πιο ποιοτικό, το James Dean είναι με μπιφτέκι λαχανικών γιατί τι να μας πει ο φλώρος, το Elvis είναι με rock ‘n’ roll sauce (φυσικά) κτλ.

Όλα είναι νόστιμα και με μπιφτέκι καλής ποιότητας (έχω ευαισθησία και τις νιώθω αμέσως τις σαβούρες) και θα έπαιρναν άριστα αν δεν ήταν της μιας χαψιάς, βασικά θέλεις δύο για να το χαρείς. Για συνοδευτικό δοκιμάσαμε πατάτες με λιωμένο τυρί τσένταρ και μπέικον, καλούτσικο και τρώγεται αμέσως γιατί αν κρυώσει δε λέει…

Το μαγαζί είναι κάτι μεταξύ self-service και «σε σερβίρω αν δεν έχει κόσμο και προλαβαίνω», γενικά πρέπει να είσαι cool, π. χ. οι χαρτοπετσέτες είναι ένα βήμα παραπέρα στον πάγκο, κάνεις ένα έτσι και παίρνεις μόνος σου. Από εξυπηρέτηση, ταχύτητα και ευγένεια δεν έχουμε παράπονα.

Δυνατό σημείο οι τιμές, με 12-13 € το άτομο τρως δύο burgers, πατατούλες, coca-cola και φεύγεις κορεσμένος, άνετα τη βγάζεις και με λιγότερα όμως, θα έβαζα 4 στο value for money αν δεν θεωρούσα ότι μέσα στο value μετράει πολύ και ο χώρος.

Σε γενικές γραμμές τα Cadillac burgers είναι μια καλή και γρήγορη λύση αν βρίσκεσαι κέντρο και σου μυρίσει μπιφτέκι. Υπάρχουν όμως πλέον ένα σωρό πορτοκαλιές που κάνουν πορτοκάλια (π. χ. down town είναι και τα hot hot burgers) και δε θα τα ξαναπροτιμήσω γιατί έχω καλύτερες επιλογές πιο κοντά στη δουλειά ή την περιοχή μου…

14 Οκτ 2016

Καλύτερη επιλογή από πολλά άλλα στο κέντρο.
Ζουμερό μπιφτέκι, ωραία side dishes, ωραίες σος.
Οι ονομασίες των μπιφτεκιών σε οδηγούν στην Αμερική αλλά αυτό δεν έχει καμμία σημασία με το στομάχι.
Έχω δοκιμάσει το Bogart, το οποίο περιείχε τυρί, μπέικον, μαρούλι, ντομάτα και μία πολύ καλή jack daniels σος.
Επίσης έχω φάει το Αl Pachino με φρέσκο μαρούλι, μπέικον, και τσίλι και το συνόδεψα με πατάτες με τσένταρ και μπέικον. Ωραίο και χορταστικό.
Θεωρώ ότι είναι από τα top μπιφτέκια που έχω δοκιμάσει
Εξυπηρέτηση ευχάριστη, χώρος μικρός αλλά όμορφος.
Οι τιμές αρκετά καλές, τρως άνετα με 10 ευρώ και χορταίνεις.
Προτείνεται για κάτι γρήγορο σε μπιφτέκι στο κέντρο.

23 Νοε 2015

Το Cadillac Burger το είχα βάλει από καιρό στο μάτι βάσει των κριτικών των φίλων του Ask4food τις οποίες είχα διαβάσει. Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 14/11/2015 γύρω στις 12.00 τα μεσάνυχτα.

Ο χώρος δεν έχει να προσφέρει κάτι το ιδιαίτερο. Με το που μπαίνεις στην μικρή αίθουσα του καταστήματος βλέπεις μπροστά σου το μπροστινό μέρος μιας ροζ Κάντιλακ, σήμα κατατεθέν του μαγαζιού, ακριβώς κάτω από τον πάγκο που χωρίζει το χώρο από την κουζίνα. Στα αριστερά υπάρχει ένας μεγάλος καθρέπτης μα φωτογραφίες διαφόρων σταρ του Hollywood. Υπάρχει ένας πάγκος με καρέκλες τύπου stand, ενώ και στο πεζοδρόμιο υπάρχουν τέσσερα πιο χαμηλά τραπεζάκια με σκαμπό.

Τα μπιφτέκια ψήνονται εκείνη την ώρα, όμως παρόλα αυτά μέσα σε δέκα λεπτά από στιγμή που δώσαμε την παραγγελία μας, σερβιρίστηκαν στο τραπέζι μας και ήταν έτοιμα προς βρώσιν. Το ένα από τα δύο παλληκάρια που «τρέχουν» το μαγαζί τελεί χρέη ψήστη, ενώ ο άλλος παίρνει τις παραγγελίες και σερβίρει. Τα τεσσάρι στην εξυπηρέτηση όμως χάνεται αφού δεν μας έκοψε απόδειξη.

Η παραγγελία μας περιελάμβανε τα εξής:

- Μια μερίδα πατάτες με τσένταρ και μπέικον. Σερβίρεται σε ειδικό σκεύος που μοιάζει με μικρή φριτέζα. Ήταν πολύ νόστιμες στη γεύση, ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι το τσένταρ ήταν φρέσκο τυρί και όχι αυτό που μοιάζει με κρέμα.

- Ένα burger Bogart, το οποίο περιείχε τυρί, μπέικον, μαρούλι, ντομάτα και μία σος. Το μπιφτέκι χειροποίητο και πολύ νόστιμο, ενώ ιδιαίτερα νόστιμο ήταν και το ψωμάκι.

- Ένα burger Newman, το οποίο ήταν όπως το προηγούμενο και περιείχε barbeque sauce. Η σάλτσα αυτή σε συνδυασμό με το μπιφτέκι δημιουργούν έναν ιδιαίτερο γευστικά συνδυασμό ο οποίος εμένα προσωπικά μου αρέσει πολύ. Όλα τα μπέργκερ είναι κανονικά σε μέγεθος και σερβίρονται σε καλαθάκια.
Για όλα τα παραπάνω μαζί με ένα κουτάκι αναψυκτικό πληρώσαμε 11,50 €. Οι τιμές είναι αρκετά καλές. Οι τιμές στα burger κυμαίνονται μεταξύ 2,50 – 4,00 €, ενώ το ακριβότερο κοστίζει 5,00 € και έχει διπλό μπιφτέκι. Οι πατάτες που πήραμε έκαναν 2,50 €.

Σε γενικές γραμμές θεωρώ το εν λόγω μπεργκεράδικο μία πολύ καλή επιλογή. Ο βαθμός τόσο στην ποιότητα όσο και στο value for money θεωρώ ότι δίκαιο θα ήταν να είναι 3,5/4. Για το λόγο αυτό «σπάω» τη βαθμολογία μου και βάζω 4 στη γεύση και 3 στο vfm.