20 Ιούλ 2017

Κυριακή μεσημεράκι. Ώρα και μέρα που στο μυαλό μου είναι συνυφασμένη με Κινέζικο μπουφεδάκι.

Πρώτη σκέψη μας το Asian Taste στο Γκάζι. Με το που ανεβήκαμε τις σκάλες τους, ανακαλύψαμε πως έχουν πλέον αλλάξει τις συνήθειές τους κι έχουν μεταφέρει το μπουφέ τους για την Πέμπτη βράδυ. Μου έκανε εντύπωση αυτό γιατί δεν ξέρω τι απήχηση θα έχει αυτή η απόφασή τους στο κοινό. Πιο πολύ γιατί οι εποχές που το Γκάζι «βούλιαζε» από κόσμο όλες τις μέρες της εβδομάδας, έχουν περάσει ανεπιστρεπτί. Άλλες Κυριακές η σάλα τους ήταν κατάμεστη από κόσμο. Τώρα ζήτημα να είχαν 3-4 παρέες. Μακάρι να τους βγει σε καλό…
Έτσι καταλήξαμε στο να googlάρουμε ψάχνοντας κινέζικα εστιατόρια της Αθήνας με Κυριακάτικο μπουφέ.

Σε αυτή την αναζήτησή μας, πέσαμε πάνω στο Chef Panda. Δεν ήξερα καν την ύπαρξή του. Από κάποιες φώτο που είδαμε αναρτημένες, μας φάνηκε γλυκό και αποφασίσαμε να το επισκεφτούμε.

Μάλλον ο πιο εύκολος τρόπος να το προσεγγίσετε είναι μέσω της Θησέως αφού απέχει από αυτή μερικές μόνο δεκάδες μέτρα. Το parking εύκολο. Η περιοχή θυμίζει γειτονιά.

Η μέρα ήταν βροχερή. Ίσως αν είχε καλύτερο καιρό να είχαν αφαιρέσει το προστατευτικό με το οποίο είχαν καλύψει τα παράθυρά τους. Νομίζω πως όταν ο χώρος τους θα είναι ανοιχτός, θα κερδίζουν πολλούς πόντους.
Σε αντίθεση με τους κλασικούς χώρους των Κινέζικων εστιατορίων, θα βρεθείτε σε έναν χώρο που δεν μεσουρανεί το κόκκινο και οι χρυσοί δράκοι. Μάλλον φέρνει περισσότερο στα «δικά» μας μεζεδοπωλεία, με τραπεζοκαθίσματα σε τόνους του ανοιχτού πράσινου. Γενικά ο χώρος είναι φωτεινός κι εμένα τουλάχιστον με προδιάθεσε ευχάριστα και θετικά.

Σε αυτό συντέλεσε το πολύ ευγενικό και χαμογελαστό καλωσόρισμα από την –μάλλον- συνιδιοκτήτρια του Chef Panda. Από ότι κατάλαβα, την όλη επιχείρηση «τρέχει» ένα ζευγάρι ασιατικής καταγωγής. Ο σύζυγος στην κουζίνα και η σύζυγος στο service. Η κοράκλα τους που τα γέλια της έδιναν ζωή στον χώρο, είχε κάτσει σε ένα διπλανό μας τραπέζι και μετέδιδε την διάθεση και παιδικότητά τους σε μια παρέα πελατών. Δεν κατάλαβα αν ήταν συχνοί τους πελάτες, οπότε και είχε την σχετική οικειότητα, αλλά εγώ το βρήκα πολύ γλυκό.

Η μητέρα της, της έκανε παρατήρηση 1-2 φορές για την περίπτωση που ενοχλούσε την παρέα των πελατών, αλλά οι ίδιοι μόνο ενοχλημένοι δεν φαίνονταν. Το απολάμβαναν!

Πάμε τώρα στον μπουφέ με τα καλούδια τους!
Μια εξαιρετική σαλάτα με μάνγκο, δροσερή και ελαφριά. Κράκερ με γεύση από γαρίδα (δεν δοκίμασα γιατί παραείναι τυποποιημένα για τα γούστα μου).
Ρύζι ατμού που πλέον το προτιμώ πολύ περισσότερο από το τηγανητό ρύζι και τα νούντλς (που επίσης υπήρχαν διαθέσιμα) γιατί δεν αλλοιώνει την γεύση των κυρίως με τα οποία το συνοδεύω. Το ρύζι ήταν προστατευμένο σε κλειστό με καπάκι ατμομάγειρα κι έτσι δεν στέγνωνε από την ατμόσφαιρα.
Δύο είδη από σούπες. Οι κλασικές που βρίσκεις σε όλους τους κινέζικους μπουφέδες. Η μία με κοτόπουλο, καλαμπόκι και ασπράδι αβγού και η άλλη η γνωστή σε όλους μας, hot & sour. Προτίμησα τη δεύτερη. Νόστιμη, δυνατή και χωρίς εκπλήξεις.

Από ορεκτικά υπήρχαν, φτερούγες κοτόπουλου (συμπαθητικές), τριγωνάκια ζύμης με τυρί κρέμα και καβουρόσαρκα-σουρίμι (που ήταν αξιοπρεπέστατα και μου αρέσει να συνδυάζω με σάλτσα γλυκόξινου), σπρινγκ ρολς (τα οποία δεν δοκίμασα), παιδάκια χοιρινά (που ήταν μια χαρά αλλά σαφώς πιο λιπόσαρκα από τα «δικά» μας αρνίσια παιδάκια ), τηγανητές πατάτες (για τους μικρούς μας φίλους, στους οποίους δεν ανήκω εδώ κι αρκετές δεκαετίες…) και κάτι ακόμα που μου θύμισε τηγανητή ζύμη ίσως με κάποια γέμιση (το οποίο επίσης δεν δοκίμασα). Γενικά αποφεύγω σε μπουφέδες (κινέζικους ή μη) τα τηγανητά και τα προϊόντα με πολύ ζύμη. Συνήθως μου φαίνονται βαριά κι επίσης επειδή ετοιμάζονται αρκετή ώρα πριν κι έχουν ήδη μείνει στον μπουφέ, έχουν χάσει ήδη αρκετά από την γεύση τους. Για να μη μιλήσω για τις θερμίδες…

Από κυρίως υπήρχαν κεφτεδάκια με λαχανικά (πικάντικο πιάτο που ταίριαζε πολύ με το ρύζι ατμού), φιλέτο κοτόπουλο με λαχανικά και κίτρινο κάρυ (ζουμερό και καλοετοιμασμένο), παναρισμένες μπουκίτσες κοτόπουλου οι οποίες ήταν σε ξεχωριστό σκεύος από την γλυκόξινη σάλτσα, οπότε παρέμεναν τραγανές (αν και βρίσκω το συγκεκριμένο πιάτο λίγο βαρετό, οφείλω να ομολογήσω πως ήταν από τα πιο νόστιμα που δοκίμασα), αρνάκι με λαχανικά και μία σάλτσα που μου θύμισε oyster sauce (επίσης αξιοπρεπέστατο) και ένα ακόμα πιάτο με σκέτα λαχανικά και φύκια (που μπορώ να πω πως τράβηξε έντονα την προσοχή μου κι έβαλα και δεύτερη μερίδα…). Λίγο κακή εικόνα μου έκανε πως ένα από τα σκεύη του μπουφέ είχε αδειάσει από την γεύση που είχαν αρχικά τοποθετήσει σε αυτό και δεν ανανεώθηκε για όση ώρα μείναμε (14:20-15:30). Το θεωρώ φάουλ γιατί το μπουφέ τους παραμένει διαθέσιμο μέχρι και τις 6 το απόγευμα και είναι υποχρέωσή τους να το κρατάνε συνεχώς ανανεωμένο.

Στον πάγκο τους υπήρχαν επίσης 3 είδη από σούσι τα οποία βρήκα συμπαθητικά. Το wasabi τους δεν ήταν τόσο δυνατό όσο το έχω συνηθίσει. Δεν ξέρω αν το ετοιμάζουν μόνοι τους γιατί και η υφή του ήταν λίγο διαφορετική. Κάπου είχα διαβάσει πως όλοι εμείς που νομίζουμε πως δοκιμάζουμε wasabi στα ασιατικά εστιατόρια που επισκεπτόμαστε, είμαστε βαριά νυχτωμένοι. Πως η ζήτηση για το πραγματικό wasabi που βγαίνει αποκλειστικά από την ρίζα του αυθεντικού φυτού τείνει να γίνει δυσεύρετη (και πανάκριβη). Οπότε αυτό που συνήθως μας προσφέρουν είναι χρένο (ανήκει στην ίδια οικογένεια με το wasabi) στο οποίο έχουν προσθέσει χρωστικές για να του δώσουν το γνωστό πράσινο χρώμα. Και τι είναι το «χρένο». Αν έχετε πάει Πολωνία, θα έχετε σίγουρα δοκιμάσει έναν λευκοκίτρινο πολτό που στο προσφέρουν με τα ψητά τους (και κυρίως με το κότσι) και καίει σαν την κόλαση!!! Αν σκεφτώ πως στις προθήκες των super market του Λονδίνου ένα σκεύασμα μικρής ποσότητας wasabi φτάνει τις 5-6 λίρες, μάλλον επαληθεύεται αυτή η θεωρία…
Το κόστος ανά άτομο είναι 12€.
Πέρασα καλά? Πέρασα μια χαρά!
Έφαγα καλά? Δεν δοκίμασα κάτι που να με ξετρελάνει αλλά ούτε και κάτι που να με απογοητεύσει. Σε γενική ομολογία, όλα ήταν νόστιμα.
Έμεινα ικανοποιημένος από την εξυπηρέτηση? Και με το παραπάνω!!! Ήταν γλυκύτατοι και άμεσοι!!!

Στο τέλος μας έφεραν για κέρασμα τηγανητό ανανά. Στην διπλανή παρέα έφεραν παγωτάκι. Δεν ξέρω όμως αν το παρήγγειλαν οι ίδιοι (αν και δεν το νομίζω, από τα επιφωνήματα έκπληξής τους όταν τους το πρόσφεραν). Μπορεί να ήταν καλοί τους πελάτες, μπορεί επειδή ήταν 3πλάσια σε μέγεθος παρέα από τη δική μας. Δεν βαριέσαι… η ζωή είναι μικρή για τέτοιες λεπτομέρειες…
Θα ξαναπάω!!!

05 Σεπ 2017

Συγχωρέστε με γιά τον νεολογισμό, το εστιατόριο το χαρακτηρίζω σαν trattoria κινεζικη, δηλαδή ένα σημείο εστίασης που το "τρέχει" μία οικογένεια και μπορείς να πηγαίνεις κάθε μέρα.

Για αλλού ξεκινήσαμε, και στο δρόμο έπεσε η ιδέα, δεν πάμε γιά αλλαγή γιά κινέζικο.
Κάποιοι στραβομουτσούνιασαν αλλα η πλειοψηφία συμφώνησε.

Μας υποδέχτηκε μία ευγενεστάτη, αεικίνητη κινέζα με άψογα ελληνικά.

Η εξυπηρέτηση πολύ καλή ( δεν είχε πολύ κόσμο άρα δεν έχω γνώμη γιά την εξυπηρέτηση σε συνθήκες πίεσης), μας καθοδήγησαν στα πιάτα ( τι είναι καυτερό κλπ)

Παραγγείλαμε

Σαλάτα Κοτόποπουλου
won ton
Κινέζικα ψωμάκια
Τηγανητό ρύζι με κάρυ και κοτοπουλο
Πάπιια Πεκίνου ( εξαιρετική με όλη της την ακολουθία, πιτουλες sauce λαχανικά)
Γλυκόξινο Κοτόπουλο
Ρύζι ατμού
Τόφου
Τηγανητό παγωτό
και ήπιαμε Σάκε

Ηταν όλα καλομαγειρεμένα και όμορφα παρουσιασμένα.

Σημειώνω οτι χωρίς να το ζητήσουμε ήρθαν τα chop sticks ( και με stand). H λεπτομέρεια αυτή μας χαροποίησε ιδιαίτερα.

Ο χώρος, αν εξαιρεσετε τις κόκκινες κινέζικες μπάλλες, ήταν λίγο πολυ σαν ελληνική ταβέρνα αλλά πεντακαθαρος και τακτοποιημένος.

Το parking εύκολο ( Αύγουστος ??)

Η συνολική εμπερία πολύ καλή και σίγουρα θα ξαναπάμε γιά να εξερευνήσουμε τον κατάλογο, στον οποίο μου έκανε εντύπωση και η προσφορά soushi.

Υπολογίστε γύρω στα 16 ευρώ τό ατομο (max για πολύ πεινασμένους)

Μας προσφέρθηκαν μαντηλάκια αρωματισμενα και με τον λογαριασμό fortune cookies ( με ευχές στα ελληνικά)

28 Αυγ 2017

Καλησπερα σας,
επισκευθηκα το συγκεκριμενο μαγαζι εχτες, ημερα Τεταρτη και ωρα γυρω στις 21:00.
Παρεα τεσσαρων ατομων, εγω ενας φιλος και τα γυναικακια μας. Ημασταν κοντα στην περιοχη για καφε και τα τσικακια ζητουσαν επιμονως κατι εξωτικο να φανε οποτε τις πηγαμε στο συγκεκριμενο κινεζικο φαγαδικο και νομιζω οτι τις εντυπωσιασαμε καθως φανηκαμε αρκετα ψαγμενοι.

Το μαγαζι εξωτερικα δεν σου γεμιζει το ματι καθως εφερνε πιο πολυ σε κατι υποχθονιο. Η μουσικη τελειως τραγικη, περιμενω οταν τρωω τα γουον τον μου και τα ανοιξιατικα ρολλα μου να ακουω μελωδιες της Απω Ανατολης. Ολος τυχαιως εκεινη την ημερα ειχε μπουφεδακι με 12 ευρω το ατομο οποτε επιλεξαμε να γευτουμε τις γευσεις απο αυτον τον καταλογο.

Για αρχη σπρινγκ ρολς τα οποια ηταν πολυ καλα 7/10. Γουον τον τα οποια αν τα βαθμολογουσα σαν τυροπιτα γιαγιας θα επαιρναν 9/10 αλλα ηταν γουον τον οποτε 5/10. Ρυζι ατμου και ρυζι με λαχανικα και αυγο εξαιρετικα 8/10. Χοιρινα παιδακια με σαλτσα σογγιας και σουσαμι κλπ 7/10. Φτερουγες κοτοπουλο απαραδεκτες 3/10. Κοτοπουλο γλυκοξινο σουπερ ουαου 8/10 και χοιρινο με καρυ γενικα αποδεκτο 6/10. Μακι σουσι με καβουρι αρκετα νοστιμο 7/10 το οποιο δεν ηταν στον μπουφε. Γενικα επειδη οι κινεζοι εχουν λιγο την τσιγγουνια στο αιμα τους οι μεριδες τους ηταν μικρες οποτε καναμε ενα ρεπετισιον στο γλυκοξινο, τα ρυζια, και πηραμε και μακαρονια τσοπ σουει τα οποια ηταν πολυ καλα.

Να προσθεσω και τρια πιατα τσιπς γαριδας με το απαραιτητο σωσακι για την παπαριτσα. Ηπιαμε 3 μπυρες και μια κοκα κολα, και πληρωσαμε συνολο 59,40. Στο τελος κερασμα γλυκο τηγανιτη μπανανα με μελι, ελειπε η μπανανα βεβαια, αλλα κινεζοι ειναι αυτοι. Σφαλμα μεγαλο επισης που δεν μας εφερναν fortune cookies. Γενικα θα το χαρακτηριζα τιμιο μαγαζι με πολυ καλο φαγητο αρκει να εχεις παει ηδη μια φορα οποτε ξερεις τι να παρεις την επομενη. Και τα γυναικακια αρκετα ικανοποιημενα.

15 Οκτ 2016

Και καθώς η αναζήτηση νέων γεύσεων και εμπειριών συνεχίζεται, ο επόμενος φαγητοσταθμός μας ήταν η κινέζικη κουζίνα.
Αυτή δεν ήταν η πρώτη μας επαφή με κινέζικο φαγητό!!!
Ηταν όμως η πρώτη μας επίσκεψη στο chef panda, η οποία δεν θα είναι και η τελευταία.
Ας τα πάρουμε όμως από την αρχή!!! Μεσημέρι Κυριακής 2 Οκτωβρίου παρέα 5 ατόμων αποφασίσαμε να δοκιμάσουμε τον δελεαστικό μπουφέ των 12 ευρώ του chef panda.
Φτάσαμε περίπου στις 2 το μεσημέρι, όπου μας υποδέχτηκε η πρόσχαρη και καλοσυνάτη υπεύθυνη του εστιατορίου.
Δεν θα διστάσω να πω ότι τόση ευγένεια σπανίζει..
Ευχάριστη παρουσία μια μικρή, γλυκιά κινεζούλα. ( μάλλον παιδάκι των ιδιοκτητών)
Οι πρώτες εντυπώσεις ήταν άκρως θετικές.
Καταρχήν ο χώρος ήταν ευάερος, ευήλιος πεντακάθαρος και ευρύχωρος.
Τα τραπέζια (ξύλινα) βρίσκονται στον εξωτερικό χώρο, όπου οι γλάστρες και το όλο σκηνικό θυμίζουν αυλή. Θα προτιμούσα περισσότερα στοιχεία ασιατικής διακόσμησης έτσι ώστε να εντρυφίσουμε στην ανατολίτικη κουλτούρα.
Αφού τακτοποιηθήκαμε στο τραπέζι μας σηκωθήκαμε να σερβιριστούμε.
Η σερβιτόρα μας κατατόπισε πλήρως για κάθε πιάτο του μπουφέ.
Δοκιμάσαμε τα Panta!! Τι νόημα έχει αν δεν δοκιμάσεις και δεν τολμήσεις να να εξερευνήσεις νέες γεύσεις.
Κάποια από αυτά που δοκιμάσαμε ήταν τα εξής:
Τηγανιτό ρύζι, σούπα με κοτόπουλο και καλαμπόκι, σούπα πικάντικη και ξινή, ρύζι με αυγό, noodles ατμού, τηγανιτές πατάτες για τα παιδάκια, κεφτεδάκια με σάλτσα, spring rolls, ψωμάκι ρυζιού, won ton (καβούρι, τυρί), ψωμάκι ατμού, σαλάτα με λάχανο, μπουτάκια κοτόπουλου, χοιρινά παιδάκια, μοσχάρι με λαχανικά(εξαιρετικό), κοτόπουλο με λαχανικά, wasabi για συνοδευτικό και διάφορα είδη σούσι.
Στο τέλος μας προσφέρθηκε τηγανιτή μπανάνα.
Το μόνο που δεν μου άρεσε ήταν το wasabi, το οποίο ανέκαθεν δεν μου άρεσε(καθαρά προσωπική άποψη).
Να τονίσω ότι ο μπουφές ανανεωνόταν συνεχώς.
Ένα μείον του μπουφέ ήταν ότι υπήρχε μόνο ένα είδος σαλάτας.
Μείναμε ικανοποιημένοι διότι υπήρχε πολύ καλή αντιστοίχιση τιμής με ποιότητα -ποικιλία.
Από ένα γρήγορο ξεφύλισμα του καταλόγου, προσέξαμε τα επτά είδη σούπας (σούπα με φύκια, με καβούρι, με θαλασσινά)
Διάφορες σαλάτες (με μάνγκο, καπνιστό σολωμό, Goma wakame = Ιαπωνικά φύκια).
Μεγάλη ποικιλία ορεκτικών (γαρίδες Τεμπούρα, γαρίδες Σατάυ, dumbling με γαρίδες, dumbling με χοιρινό κιμά, Shanhai ρολά με χοιρινό κιμά.
Διάφορες εκδοχές πάπιας, κοτόπουλου, μοσχαριού, θαλασσινών, λαχανικών.
Έντεκα είδη ρυζιού, μακαρόνια, ρυζομακάρονα.
Sushi και υποκατηγορίες όπως: maki, nigiri, temaki, sashimi.
Από ποτά ξεχωρίσαμε την κινέζικη μπύρα Tsing Tao, την Ιαπωνέζικη μπύρα Sapporo και φυσικά το sake.
Τέλος να πω ότι το προτείνω ανεπιφύλακτα!!!
Μην περιμένετε να συναντήσετε ένα πολυτελές εστιατόριο, όμως θα ευχαριστηθείτε την φιλόξενη και ζεστή ατμόσφαιρα του chef panda.

Υ. Γ. Ο μπουφές ανέρχεται στα 12 ευρώ (χωρίς ποτά)
Ωράριο μπουφέ: Τετάρτη 19.00- 23.00
Σάββατο 19.00-23.00
Κυριακή 13.00-18.00
Το κατάστημα παραμένει κλειστό τη Δευτέρα
Εύκολο πάρκινγκ

31 Οκτ 2015

Κυριακη σημερα και ειπα να παω να δοκιμασω το μπουφε. Μου αρεσει η κινεζικη κουζινα και εχω δοκιμασει αρκετα μαγαζια και αρκετα μπουφε.
Ειναι κριμα που η εννοια μπουφε σε ολα τα ελληνικα κινεζικα μαγαζια εχει ξεφτιλιστει. Και εδω συμβαινει η ντροπη σε ολο της το μεγαλειο.

Ο χωρος κατι μεταξυ ταβερνας και σουβλατζιδικου, μονο η ονομασια σου θυμιζει κινεζικο. Ο μπουφες λοιπον.. Δραμα...
Σαλατα που δε τολμησα να ακουμπησω, κατι σουσι ανοστα και πολυ μικρα και μια παστα wasabi που απο την οψη και μονο φαινοταν οτι κατι δε πηγαινε καλα.
ορεκτικα: μονο ετοιματζιδικα μαζικης παραγωγης οπως σπρινγκ ρολς αθλια, κατι τριγωνακια που αν καταλαβα καλα ειχαν σουριμι και τυρι, φτερουγες κοτοπουλο ανοστες, χοιρινα παϊδακια με σως που σιγουρα δε θυμιζαν κινεζικο και το μονο που ειχαν πανω ηταν λιπος. ολα αυτα με μια γλυκοξινη σως που πιο πολυ θυμιζε κετσαπ. Ελεος δηλαδη, ουτε τη σως δεν πετυχαν. ααα και μη ξεχασω και το παραδοσιακο κινεζικο ορεκτικο.. τηγανητες πατατες.

Στα κυριως, νουντλς αδιαφορα και ρυζι αδιαφορο το οποιο δεν ηταν μπασματι, ουτε καν μακρυκοκο.

Οι σαλτσες, ολες νερουλες, μια με μοσχαρι μια με κουνουπιδι μια με κατι σαν γιουβαρλακια (αν ειναι δυνατον!!) ολες αδιαφορες και χωρις νοημα υπαρξης.. αα και μια με κοτοπουλο που εμοιαζε με κοτοπουλο νοσοκομειου βραστο.
γλυκο και φρουτο ουτε για πλακα δεν ειχε στο μπουφε.
12 ευρο το ατομο και 1,5 το νερο.

Δε ξαναπερναγα ουτε καν απ'εξω. αν θελετε κινεζικο καλυτερα δοκιμαστε καποιο αλλο μαγαζι

14 Σεπ 2015

Νόστιμο φαγητό και για κινέζικο καλές μερίδες, μέτριος χώρος, δεν θα έλεγα ότι είναι αντικειμενικά φθηνό φαγητό αλλά εν συγκρίση με άλλα κινέζικα ειναι αρκετα πιο φθηνό και το φαγητο αν όχι καλύτερο σίγουρα κυμαίνετε στην ίδια ποιότητα χωρις να χρειάζεται να πληρώσεις 20-25 ευρώ το άτομο.

Πήραμε σαλάτα μάνγκο και ήταν τέλεια. Σούσι μάκι με γαρίδες και αβοκάντο και δεν μου άρεσε που η γαρίδα ήταν ψημένη. Εγώ πήρα γλυκόξινες γαρίδες που τις βρήκα γευστικές.

Παράγγειλα ποτήρι κρασί και μου έφερε ένα μπουκαλάκι που έβγαλε 2.5 ποτύρια στα 3.5 ευρώ το οποίο ήταν εξαιρετικό. Μας κέρασε και κράκερ γαρίδας.

Εξυπηρετικότατο σέρβισ και πολύ ευγενικό. Μου άρεσε που έπαιζε σύγχρονο κινέζικο ραδιόφωνο. Αν θέλετε μία καλή κινέζικη εμπειρία χωρίς να πληρώσετε κάτι παραπάνω από αυτό που αξίζει σας το συστήνω!

Κρέμου 221 & Μεγαλουπόλεως 24, Καλλιθέα

ΑΡΧΟΝΤΙΚΟΝ
Κάθε Τετάρτη όσο φας.....
Μουσικά Μεζεδ/λεία
Περιστέρι