Paella & Cocktail Bar

Ξεχωριστός χώρος για καπνίζοντες
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά

03 Ιαν 2016

Βρέθηκα στο Συνταγμα μεσα στις Γιορτές, για να δω τον καλο μου φίλο, και ετσι σχεδιάζαμε να τα πουμε για φαΐ, κοντα στη δουλεια του. Εγώ χρόνο είχα άπειρο, λόγω άδειας, εκείνος καθόλου, και για αυτο προτιμηςαμε να μείνουμε στα πέριξ και να δοκιμάσουμε το ισπανικό GUAPA. Βρίσκεται στο Συνταγμα, στην οδό Νίκης, δίπλα στο ιαπωνικό KOI, και διαφορα κινεζικα, ινδικά και αλλα multi ethnic εστιατόρια.

Ο χωρος ειναι μικρος, πιο πολυ μου άρεσαν τα ψηλά τραπέζια εξω με τα σκαμπό, τα οποια ενδείκνυνται για να κάτσεις και να απολαύσεις ένα γρήγορο γεύμα, και φυσικά, όταν το επιτρέπει ο καιρός. Ο εσωτερικός χωρος ειναι μικρος, έως πολυ μικρος, μακρόστενος, εχει ένα μπαρ και πέντε τραπέζια. Ένα μονο προορίζεται για τέσσερα άτομα, ενώ τα υπόλοιπα, μόλις και μετα βίας για δυο.

Στα ενδότερα ειναι η ανοιχτή κουζίνα, και εχει και σκάλες για να πας στον επάνω χωρο όπου ειναι οι τουαλέτες. Επειδη ήμασταν εμείς και άλλη μια μικρή παρέα μονο, και δεν είχε κόσμο να παραγγέλνει για εξω, δε μας ενόχλησε κατι, αλλιώς θεωρώ οτι σε ωρα αιχμής, μαλλον θα ειναι δυσκολο να απολαύσω γεύμα με άνεση. Αλλα αυτο ειναι προσωπική άποψη και μονο.

Η εξυπηρετηςη έγινε απο μια πολυ ευγενική κοπέλα, επεξηγηματική και χαμογελαστή. Ο λόγος για τον οποίο έβαλα 3/4 ειναι γιατι στο μόλις μικρό κατάλογο με πέντε κυριως πιάτα, η μια επιλογή δεν υπήρχε καν, και με κάποιο τροπο μας κατεύθυνε να μην πάρουμε ουτε τη δεύτερη. Κατι ακομα που μου έκανε κακή εντύπωση ειναι οτι τους τελείωσε μια απο τις σως, που σερβίρουν με τις πατάτες τους. Νομιζω οτι θα έπρεπε να ειναι λιγο πιο οργανωμένοι, γιατι βρίσκονται στο κέντρο, φιλοξενούν τοσο Έλληνες απο τα γύρω γραφεία, ´οσο και τουρίστες, και ο ανταγωνισμός στην περιοχή ειναι πολυ μεγάλος.

Όσον αφορά τη γευση, σίγουρα δεν ειναι κατι αξιομνημόνευτο. Εχουμε λοιπόν και λεμε:

Δοκιμάσαμε απο ορεκτικά ένα παραδοσιακό βραζιλιάνικο με καβούρι, γαρίδες και παρμεζάνα. Σερβίρεται σε μια αχιβάδα, και έχεις τη δυνατότητα να παραγγείλεις μικρό με 4,5 ευρω ή μεγάλο με 6,5€. Εμείς επιλέξαμε το μικρό, το οποίο ήταν πολυ μικρό για την τιμη του, εμένα με ενθουσίασε, ο φίλος μου δεν ξετρελαθηκε.

Ένα βραζιλιάνικο ορεκτικό κροκετας κοτόπουλου μαριναρισμένο με πατάτα, και εδώ υπήρχαν οι επιλογές μικρού ή μεγάλου μεγέθους, και εμείς επιλέξαμε το μικρό. Το βρηκα πολυ ιδιαίτερο, αλλα έκανα το ´λαθος να προσθέσω πολυ σάλτσα ταμπάσκο, που συστήνεται, με αποτέλεσμα να το κάνω ακομα πιο πικάντικο. Γενικά ομως μου άρεσε.

Κλείνοντας με τα ορεκτικά, πηραμε πατάτες bravas με πάπρικα, αλλα η πικάντικη σάλτσα πάπρικα, είχε τελειώσει, οπως ήδη ανέφερα νωρίτερα. Δεν ενθουσιάστηκα.

Στα κυριως, εγώ προτίμησα τη μικρή paella, με σαφράν, κοτόπουλο, γαρίδα, καλαμάρι και μύδια. Ποσοτικά ηταν ικανοποιητική, τη βρηκα αρκετα καλή, αλλα οχι κατι που με ενθουσίασε και με ξετρέλανε, 2.5/4.

Ο φίλος μου δοκίμασε ριζότο κοτόπουλο με μανιτάρια και πορτσινι, αρκετα καλή μερίδα, καλο το ριζότο, γευστικό, αλλα οχι κατι το οποίο έμεινε χαραγμένο στη μνήμη μας.

Νερό σε γυάλινο μπουκαλι, αλλα δεν ανανεώθηκε, μια κόκα κολα, και ένα σφηνάκι κέρασμα στο τελος, το οποίο εκτιμήθηκε, σε συνδυασμό με την πολυ ευγενική κοπέλα που μας το προσέφερε, συνθέτουν τη βραδια μας στο GUAPA.

Πληρώσαμε περίπου 32 ευρω, χορτάσαμε, και μπορω να πω οτι για αυτα που φάγαμε, και στο κέντρο, που έχεις επιλογές ειναι ένα αρκετα καλο value for money. Δεν ξέρω αν θα το σύστηνα, εγώ μαλλον δε θα ξαναπάω, αλλα δεν αποτρέπω κανέναν να το επισκεφτεί.

Κλείνοντας έχω να τονίσω οτι δυστυχώς στην Ελλαδα οποιοδήποτε άλλο είδος κουζίνας να θέλεις να γευτείς, ´οσο και να θέλεις να το παντρέψεις με τα υλικα και την κουλτούρα της χώρας αυτής, το αποτέλεσμα μαλλον δεν οδηγεί σε έναν πετυχημένο γευστικά γάμο. Θεωρώ οτι στο εξωτερικό, με λιγότερο γευστικά και θρεπτικά υλικα, πετυχαίνεις να δοκιμαςεις διαφορετικές κουζίνες με πολυ καλύτερα γευστικά αποτελέσματα. Στην Ελλαδα μαλλον ουτε το γευστικό μας πλούτο γνωρίζουμε, για αυτο και πιθανόν να μην μπορούμε να τον αναδείξουμε τοσο ´οσο θα έπρεπε. Προσωπικές διαπιστώσεις, πριν φύγει αυτη η χρονιά.

Τελος, κλείνω έναν χρόνο με πολλα ταξίδια γευσιγνωσίας, μερικα απο αυτα τα έκανα με κάποιους απο εσάς.... Ελπίζω να κάνουμε και αλλα του χρόνου, και να ευχηθώ σε όλους, απο καρδιάς, να έχετε μια χρονιά με υγεία, και ο, τι ποθεί ο καθένας ξεχωριστά!

25 Ιαν 2017

Πριν ξεκινήσω την κριτική μου, θέλω να πω ότι έχω πάει 2 φορές στο Guapa και πιστεύω ότι έχω σχηματίσει συνολική εικόνα για το μαγαζί.

Πρώτα από όλα θα μιλήσω για την τοποθεσία, την οποία θεωρώ καταπληκτική. Είναι 5 λεπτά με τα πόδια απ’το μετρό Συντάγματος, σε ένα δρόμο γεμάτο έθνικ εστιατόρια, γενικά αν και δεν το έχω πετύχει ποτέ γεμάτο, τραβάει κόσμο.

Δεύτερον, θα μιλήσω για το χώρο, στον οποίο έχω δώσει και τη χαμηλότερη βαθμολογία. Δεν είναι διόλου άσχημος, βρώμικος ή κακά διαρρυθμισμένος, αλλά είναι πάρα πολύ μικρός. Το εσωτερικό του μαγαζιού είναι μία μπάρα και ένας μικρός διάδρομος με τραπέζια το ένα πίσω από το άλλο. Γενικότερα μικρή άνεση στην κίνηση. Έξω υπάρχουν μερικές μπάρες με ψηλές καρέκλες.

Τρίτον, η εξυπηρέτηση. Η κοπέλα που μας εξυπηρέτησε ήταν ευγενικότατη και ιδιαίτερα ευχάριστη και μας προειδοποίησε για όποιο φαγητό ή σάλτσα έκαιγε (άλλο που εγώ δεν την άκουσα! ) Το νερό μας το γεμίζανε εγκαίρως και ήταν τζάμπα.

Το πιο σημαντικό τελευταίο, το φαγητό. Το μενού σε γενικές είναι πάρα πολύ μικρό, αλλά οι επιλογές νοστιμότατες, δοκιμάσαμε παέγια και μερικά άλλα πιάτα που δεν θυμάμαι το όνομα ακριβώς (συγγνώμη, πάει καιρός), όλα τέλεια με πλούσια γεύση. Για ορεκτικό φάγαμε πατατούλες γεμιστές με κοτόπουλο, συνοδευμένες με σάλτσα ταμπάσκο, επίσης νοστιμότατες, αν και λίγο τσιμπημένες για την ποσότητα τους. Αυτό δεν ισχύει για τα κυρίως πιάτα. Οι μερίδες ήταν πραγματικά τεράστιες σε σημείο σκασμού και άρα value-for-money. Να φανταστείτε, τη δεύτερη φορά δύο άτομα μοιραστήκαμε ένα κυρίως πιάτο και χορτάσαμε.

Σκοπεύω να ξαναπάω σύντομα!

TL;DR: Μικρός χώρος, πολύ καλή εξυπηρέτηση, καταπληκτικό και οικονομικό φαγητό, το προτείνω ανεπιφύλακτα.

22 Οκτ 2015

Πήγαμε Κυριακή, 18/10, μεσημέρι προς απόγευμα (κατά τις 5 μμ), 2 άτομα, χωρίς κράτηση.
Ευγενέστατη η κυρία στην υποδοχή και στην εν γένει περιποίηση.

Αρχικά κάτσαμε μέσα, καθώς δεν είχε τραπέζι έξω (έχει μόνο 4 τραπέζια, εάν δεν κάνω λάθος), αλλά μόλις άδειασε ένα μεταφερθήκαμε εκεί χωρίς καμία αντίρρηση.

Πήραμε 2 ριζότο κοτόπουλο (εξαιρετικά, ωραία χυλωμένα και σε πλούσιες μερίδες, 8 ευρώ έκαστο) και μία σαλάτα σωλομό, επίσης ωραία, με αρκετό σολομό (6 ευρώ). Ίσως με λίγο περισσότερο άνιθο από ό, τι θα έπρεπε. Ήπιαμε και μία μαύρη φιξ (4 ευρώ) και ωραίο δροσερό νερό (χωρίς χρέωση). Σύνολο 26 ευρώ για 2 άτομα και φύγαμε χορτάτοι, σχεδόν σκασμένοι.

Ωραίος χώρος, χωρίς υπερβολές, πλούσιες μερίδες, ευγενικό και γρήγορο service, ιδανική λύση εάν είσαι στο κέντρο. Ίσως για ώρες αιχμής απαιτείται κράτηση.

01 Ιαν 2016

Επισκεφτήκαμε το εστιατόριο ενα μεσημερι του Δεκεμβρίου μετα τα ψώνια στο κέντρο υης πόλης.
Πολύ καλό το φαγητο του, πήραμε ρυζότο λαχανικών το οποίο ήταν πολύ ωραία χυλωμένο και παέλια που ήταν πολύ στεγνή σαλατα και το ορεκτικά ήταν πολύ καλά.

Η εξυπηρέρτηση δεν θα μπορούσαμε να χαρακτηρισουμε και την καλύτερη.

το πιό ακραίο ήταν όταν πήγαμε να πληρώσουμε με κάρτα δεν την δέχτηκαν γιατί όπως μας είπαν ότι λόγω capital δεν μπορούσαν να δεχτούν κάρτα γιατί δεν είχαν μηχάνημα!!!!!!!! πώς είναι δυνατόν ένα τέτοιο μαγαζί στο σύνταγμα που έχει τόσους τουρίστες και έχει τόσο καλές κριτικές να μην έχει μηχανημα για κάρτες απαράδεκτο!!!!!!!!!!!!!!!!!!