17 Οκτ 2015

Καθημερινή βράδυ βρισκόμασταν στην παλιά μας γειτονία και αποφασίσαμε να δοκιμάσουμε το καινούργιο σουβλατζίδικο (σχετικά καινούργιο) που έχει ανοίξει στην Σουβλακούπολη της Κηφισιάς όπως ονομάζω την περιοχή καθώς υπήρχαν 6 σουβλατζίδικα και τώρα έχουν μείνει μόνο 4.

Χώρος (3/4):

Μοντέρνος, μεγάλος χώρος με άσπρα τραπεζάκια, εσωτερικός με μεγάλες πόρτες που μαζεύονται και σου δίνουν την αίσθηση του ανοιχτού χώρου αλλά και τραπεζάκια μπροστά όπου έχουν μπεί παραπετάσματα με τζάμι στο πάνω μέρος για να κόβουν τον αέρα οπου μαζί με τα γνωστά μανιτάρια γκαζιού κρατούν τον χώρο ζεστό. Νομίζω ότι η διακόσμηση διαφέρει ελάχιστα απο το απέναντι σουβλατζίδικο το Μπιφτεκάκια και Καλαμάκια, δηλαδή μπορεί να μπερδευτείς και να νομίζεις ότι είναι το ίδιο μαγαζί.

Γεύση (3/4):

Ο κατάλογος αρκετά μεγάλος σε ποικιλία για σουβλατζίδικο αλλά εμείς περιοριστήκαμε στα κλασσικά σουβλάκια. Δοκιμάσαμε λοιπόν:

Σαλάτα Κρητική με ντακάκια μικρά, ψιλλοκομένη ντομάτα και τριμμένη φέτα (απο τα καλύτερα που έχω φάει, βαθμολογία 8.5/10)

Πιττάκια που τα έφεραν μόνοι τους αντί για ψωμί 3 στον αριθμό (2 σταρένια και 1 σικάλεως, νόστιμα, βαθμολογία 7/10)

Τυλιχτό με πίτα αλάδωτη με γύρο κοτόπουλο (καλό γευστικά, βαθμολογία 7/10)

Καλαμάκι χοιρινό σκέτο (καλοψημένο, καλή ποιότητα κρέας, βαθμολογία 7/10)

Καλαμάκι μοσχάρι σκέτο (καλοψημένο, νοστιμότατο, βαθμολογία 8/10)

Κεμπάπ πολίτικο σκέτο (μέτριο, δεν με ενθουσιάσε, βαθμολογία 6.5/10)

Κεμπάπ γεμιστό με γιαούρτι σκέτο (επίσης μέτριο, βαθμολογία 6.5/10)

Εξυπηρέτηση (3/4):

Η εξυπηρέτηση ήταν άμεση, ταχύτατη, εξυπηρετική, ευγενική απο σερβιτόρους και υπευθύνους του μαγαζιού. Θα τους άξιζε ένα 4αρι αλλά το φαούλ ήταν για έμενα το εμφιαλωμένο νερό που προσγειώνεται αυτόματα με το που κάθεσαι και το γεγονός ότι τα καλαμακια έρχονται σκέτα χωρίς πιττάκια να τα συνοδεύουν.
Στα πολύ θετικά να σημειώσω την ωραία παρουσίαση σε κοφινάκια κτλ όλων των εδεσμάτων.

Value for money (3/4):

Για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε σχεδόν 23 ευρώ κάτι που δεν το λές ακριβό αλλά δεν το λές και φτηνό εάν αναλογιστείτε ότι φάγαμε σουβλάκια και ότι σε μαγαζιά με τα ίδια λεφτά τρώς και πίνεις του σκασμού.

Στα θετικά βάζω την απόδειξη που έρχεται στο τέλος και το πλούσιο πιάτο γλυκών που έρχεται κέρασμα στο τέλος με σοκολατόπιτα, ραβανί, εκμέκ και μια μπάλα παγωτό καϊμάκι ( όλα σε μεγάλη ποσότητα αλλά σε μέτρια ποιότητα, εάν και είναι κέρασμα οπότε δεν έχεις υψηλές απαιτήσεις).

25 Φεβ 2016

Κλασσικό μαγαζί από αυτά που ανοίγουν τα τελευταία χρόνια με στυλ ψευτο-κυριλέ σουβλατζίδικο. Με βαζάκια από αλάτια και διάφορα πιπέρια στα ράφια και σκόρδα να κρέμονται για διακόσμηση. Το συγκεκριμένο μαγαζί είχε παρά πολύ έντονο φωτισμό, και παρόλο που ήταν πολύ ψηλοτάβανο ένιωθες σαν να είσαι σε βιτρίνα χασάπικου...

Τι παραγγείλαμε:
- Σαλάτα μεσογειακή
- Μερίδα γύρο κοτόπουλο
- Λουκάνικο (ένα)
- Τυροκαυτερή
- Fisher (500ml) - 4 ευρώ

Τα φαγητά έκαναν 25 ευρώ και είμασταν 2 άτομα

Τι ΔΕΝ παραγγείλαμε και παρόλ'αυτά ήρθανε με το που καθίσαμε και χρεώθηκαν στο τέλος χωρίς να ερωτηθούμε:
- Μερίδα πιτάκι (δύο) - 1,10
- Μπουκάλι Νερό (1λίτρο) - 1,30

Σκάει πρώτα η σαλάτα... σαν βόμβα... τεράστια με διάφορα καλούδια διάσπαρτα τριγύρω και 4 τεράστια κομμάτια ρακότα τυρί πάνω στη ρόκα και το μαρούλι. Πολύ καλή!!

Ο γύρος κοτόπουλο, πάνω σε πίτα κομμένη και ντομάτα δίπλα με πολύ ωραία σος, γενικά πολύ καλός συνδυασμός, όχι τόσο τεράστιος σε ποσότητα όσο η σαλάτα, αλλά αρκετή.

Πήραμε και ένα ακριβώς λουκάνικο, για να το δοκιμάσουμε, ήταν αρκετά καλό με ένα τόνο προς το πικάντικο που ταίριαζε.
Η τυροκαυτερή αρκετή σε ποσότητα και δυνατή σε γεύση, τόσο που δεν καταφέραμε να την τελειώσουμε...

Στα αρνητικά: Το πιτάκι και το νερό που τα φέρανε χωρίς να ρωτήσουν και το χρέωσαν. Το υπερβολικό φως.

Στα θετικά: Το φαγητό πολύ καλό πάνω από τις προσδοκίες μου για τέτοιου είδος μαγαζί. Παίρνει πιστωτική κάρτα. Θα ξαναπήγαινα για να δοκιμάσω και τα άλλα του πιάτα μαζί με αυτά που έχω είδη πάρει…

24 Φεβ 2016

Δεν καταλαβαίνω τι δεν καταλαβαίνεις!!!!!! Πώς μπορεί ένα σουβλάκι που έχει 100γρ χοιρινό, ντομάτα, πίτα, τζατζίκι, πατάτες, κρεμμύδι, άνθρωπο να το τυλίξει, γκάζι να το ψήσει, ενοίκιο για να λειτουργήσει, γλυκάκι να κεράσει, ΦΠΑ 23% να κοστίζει μόνο 2,5€;;; Ειναι μια απορία που πάντα είχα και εχω πώς μπορεί σουβλατζίδικα μεγαθήρια με άπειρο προσωπικό να πουλάνε σουβλάκια σε χαμηλές τιμες!!! Μόνο σε εμένα φαίνεται περίεργο;;; Μόνο η δίκη μου κοιλιά πρήζετε όποτε τρώω σουβλάκια έξω; Μόνο εγώ όταν τρώω σουβλάκι πιάνω γευστικά μόνο το αλάτι και την πάπρικα;;; Μονο εγώ νομίζω ότι το σουβλάκι ειναι οικογενειακή υπόθεση όπως του κυρίου Κώστα στην πλατεία Αγίας Ειρήνης...... γιατί αλλιώς δεν.... Πραγματικά δεν καταλαβαίνω....

Αλλά το μαγαζί ειναι ωραίο, η πάπρικα πάντα μου άρεσε τα παιδια γελαστά και έδωσα λίγα χρήματα στον λογαριασμό.

Τελικά μάλλον μόνο εγώ δεν καταλαβαίνω! Απλά σήμερα εχω πολύ πρησμένη κοιλιά και χρειάστηκα γύρω στα 2lt νερό να ξεδίψαςω το βράδυ! Με καταλαβαίνεις;;;;