Τρίτη - Σάββατο 19.30 με 3.00 Κυριακή 13.00 με 3.00 (η κουζινα κλεινει στις 12.30) Δευτέρα κλειστά

05 Οκτ 2017

Κυριακή μεσημέρι Μαρτίου μετά απο πολλές προσπάθειες κλείσαμε τραπέζι μια παρέα 4 ατομων και 2παιδιών.

Χώρος (1/4):

Οχι εξαιτίας καθαριότητας καθώς ήταν πεντακάθαρο αλλά λογω εξωτερικού καθώς και εσωτερικού χώρου οπου ήταν μικρός και με απουσία μεταμορφωσης ενος ασχημου παλιού κτισματος.

Γεύση (4/4):

Το σημαντικότερο, καθώς ότι φαγαμε μας αρεσαν παρα πολύ με αποκορύφωμα το Ριζότο παντζαριου που ξετρελανε τα κοριτσια της παρέας.

Εξυπηρέτηση (4/4):

Ευγενεστατοι, φιλικοί και νέοι κάτι που φανηκε στην προσπάθεια τους και το μερακι τους που παρά την έλλειψη χρημάτων για χώρο ή διαφημιαη μαγειρεύουν πολύ ωραια και εξυπηρετούν σαν να ησουν φίλος τους κολλητός.

Συμπέρασμα:

Μπραβο στην προσπάθεια των νέων παιδιών γιατί δημιούργησαν κατι πολύ ωραιο το οποίο σας συστήνω.

Η περιοχή κοντά στο νεκροταφείο στο Κερατσίνι, τα τελευταία χρόνια αναπτύσσεται σχετικά αθόρυβα στον τομέα της εστίασης, με αρκετά μαγαζιά να έχουν γεμίσει τα «καλάθια τους» με τις ντοματούλες μας όπως το ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ, ΤΟ ΜΗΠΩΣ και το ΡΑΚ εν ΡΟΛ.
Το οποίο ΡΑΚ εν ΡΟΛ νομίζω ότι το ανακάλυψα από όταν σχεδόν ξεκίνησε….
Έκτοτε, έχουν ακολουθήσει 2-3 ακόμη επισκέψεις, αμέλησα όμως να υποβάλλω κριτική –παρόλο που όλες τις φορές έφυγα πολύ ικανοποιημένη.
Αυτή τη φορά το έταξα στο Λεωνίδα -το σεμνό αυτό παιδί που δημιουργεί στην κουζίνα του ΡΑΚ εν ΡΟΛ- και αφού όλη η παρέα υπέβαλε τα συγχαρητήριά της, είπα και εγώ (επιτέλους) να υποβάλω την κριτική μου στο a4f.

Ο χώρος ένα μικρό τόσο δα «σπιτάκι» με –αντίστοιχα- μικρή χωρητικότητα σε τραπεζοκαθίσματα, διακόσμηση απλή λιτή και ξεκούραστη στο μάτι, στους τοίχους κρέμονται όμορφες αφίσες, η μουσική απαλή και στη σωστή ένταση, με αποτέλεσμα να μην υπάρχει η γνωστή ενοχλητική βαβούρα που αναγκάζει τον κόσμο να φωνάζει για να ακουστεί (πάνω από τη μουσική).
Αυτή τη φορά πήγαμε νωρίς, φτάσαμε (κατόπιν κράτησης) στις 20,30 βραδάκι Κυριακής, και εκείνη την ώρα υπήρχαν μόνο 2 παρέες στο χώρο.
Άμεση, γρήγορη και ευγενική η Δέσποινα στην εξυπηρέτηση, μόλις συμπληρώθηκε η παρέα μας (5άτομα) μας ενημέρωσε για τα πιάτα ημέρας (αναρτημένα επίσης και στο μαυροπίνακα στον τοίχο της μίας «αίθουσας»), μας ρώτησε εάν θέλουμε πιτούλες (το προτεινόμενο κουβέρ) και μας έφερε δροσερό νεράκι βρύσης.

Ο κατάλογος μικρός και περιεκτικός.
4 σαλάτες, 9-10 ορεκτικά και καμιά 10ριά κυρίως (συν τα πιάτα ημέρας).
Επιλέξαμε κρασάκι κόκκινο ξηρό και κόκκινο ημίγλυκο (αξιοπρεπή και ευκολόπιοτα και τα δύο και χωρίς παρενέργειες την επόμενη ημέρα).

Στο φαγητό προχωρήσαμε με:
Σαλάτα πράσινη (με λόλα, ρόκα, μαρούλι, λάχανο λιαστή ντομάτα και παρμεζάνα). Φρεσκότατα δροσερά υλικά, καλοδεμένα μεταξύ τους.
Κιμαδόπιτα, μεγάλο κομμάτι για ορεκτικό, με τραγανό φύλλο, πλούσια ζουμερή γέμιση
Μπιφτέκια μοσχαρίσια, 2 μυρωδάτα και αφράτα μπιφτέκια που σερβίρονται με πατάτες τηγανητές κομμένες στο χέρι.
Καλογερικό το οποίο είναι πιάτο αποκάλυψη. Μακαρούνες με λιαστή ντομάτα, φέτα και κανέλα –υλικά ομογενοποιημένα που προσφέρουν τέτοια γεύση….. Μπράβο!
Ψαρονέφρι με σάλτσα καπνιστού τυριού-συνοδεύεται από πατάτες τηγανητές, ψημένο σωστά ώστε να είναι ζουμερό, νομίζω ίσα που πρόλαβα να δοκιμάσω μία μπουκιά.

Το κρασάκι μας ανανεώθηκε αρκετές φορές, εν τω μεταξύ το ΡΑΚ εν ΡΟΛ γέμισε με παρέες που εκτιμούν το τίμιο φαγητό, γιατί εδώ περί αυτού πρόκειται. Το ΡΑΚ εν ΡΟΛ είναι ένα μικρό διαμαντάκι το οποίο νοιάζεται πραγματικά για τον κάθε ένα που προσέρχεται εδώ, θέλει να έχει ευχαριστημένους πελάτες, ευχαριστημένους σε όλα τα επίπεδα (γεύση, ποιότητα, εξυπηρέτηση και τιμών).

Λογαριασμός στα € 50,00 δηλαδή € 10,00/άτομο –βέβαια δεν πεινούσαμε αρκετά ώστε να παραγγείλουμε περισσότερα πιάτα, αλλά ακόμη κι έτσι είναι πραγματικά ένας VFM χώρος.
Κέρασμα γλυκάκι, κάτι σε σοκολάτα (ίσως σοκολατοπιτάκια?), θεσπέσιο σε γεύση.

Η παρέα έφυγε από το ΡΑΚ εν ΡΟΛ μιλώντας για ότι γεύτηκε, ο δε ένας που ήταν και το τιμώμενο πρόσωπο της βραδιάς, από κυκλαδονήσι προερχόμενος για λίγο στην Αθήνα, δήλωσε κατενθουσιασμένος από το όλο concept.

Θα ξαναπάω? Μα φυσικά!!!!

14 Δεκ 2017

Τετάρτη βράδυ και αποφασίσαμε να επισκεφτούμε αυτό το μικρό μαγαζάκι, το οποίο βρίσκεται στην γειτονιά μας. Η παρέα μας αποτελούνταν από 4 άτομα.
Το μαγαζί, αν και Τετάρτη, ήταν σχεδόν γεμάτο (το πολύ να έχει σύνολο 8-10 τραπεζάκια).
Η κοπέλα στο σέρβις πολύ εξυπηρετική, χαμογελαστή, μας εξήγησε τα πιάτα ημέρα και μας άφησε να σκεφτούμε την παραγγελία μας. Πήραμε τα εξής:
- Σαλάτα με ρόκα, μαρούλι και συναφή πράσινα, με λιαστή ντομάτα και παρμεζάνα. Πολύ καλή γεύση και μεγάλη ποσότητα.
- Πεϊνιρλί με σπιτική ζύμη, μπαμπάτσικο και πεντανόστιμο!
-Σπιτική τυροκαυτερή, που σε έκαιγε όσο έπρεπε και ήταν κατάλληλη για το κρασί.
- 2 πιάτα σιουφιχτα με πράσινη σάλτσα (πέστο ρόκας) με κοτόπουλο. Πολύ νόστιμα και πρωτότυπα.
- Ένα ψαρονέφρι με καπνιστό τυρί. Το κρέας έλιωνε στο στόμα και το καπνιστό τυρί, αν και έντονο, έδενα πάρα πολύ ωραία.
- Κοτόπουλο με δυόσμο, κρέμα φέτας και ρύζι. Δεν δοκίμασα όμως μου είπαν ότι είναι πολύ νόστιμο!
- Ένα μικρό καραφάκι ρακόμελο (πολύ καλό! ) και 1 λίτρο λευκό κρασί χύμα, πολύ καλής ποιότητας και ελαφρύ.
- Αντί για ψωμί, μας έφεραν ζεστά ατομικά πιτάκια εις διπλούν!

Το κέρασμα ήταν μικρές ατομικές σοκολατόπιτες.

Για τα παραπάνω πληρώσαμε 56€ - όχι άσχημα αν αναλογισθεί κανείς ότι σκάσαμε!!!

Σίγουρα θα ξαναπάω και σύντομα μάλιστα!

25ης Μαρτίου 134 (Πλάτωνος), Κερατσίνι