Τρίτη - Σάββατο 19.30 με 3.00 Κυριακή 13.00 με 3.00 (η κουζινα κλεινει στις 12.30) Δευτέρα κλειστά

05 Οκτ 2017

Κυριακή μεσημέρι Μαρτίου μετά απο πολλές προσπάθειες κλείσαμε τραπέζι μια παρέα 4 ατομων και 2παιδιών.

Χώρος (1/4):

Οχι εξαιτίας καθαριότητας καθώς ήταν πεντακάθαρο αλλά λογω εξωτερικού καθώς και εσωτερικού χώρου οπου ήταν μικρός και με απουσία μεταμορφωσης ενος ασχημου παλιού κτισματος.

Γεύση (4/4):

Το σημαντικότερο, καθώς ότι φαγαμε μας αρεσαν παρα πολύ με αποκορύφωμα το Ριζότο παντζαριου που ξετρελανε τα κοριτσια της παρέας.

Εξυπηρέτηση (4/4):

Ευγενεστατοι, φιλικοί και νέοι κάτι που φανηκε στην προσπάθεια τους και το μερακι τους που παρά την έλλειψη χρημάτων για χώρο ή διαφημιαη μαγειρεύουν πολύ ωραια και εξυπηρετούν σαν να ησουν φίλος τους κολλητός.

Συμπέρασμα:

Μπραβο στην προσπάθεια των νέων παιδιών γιατί δημιούργησαν κατι πολύ ωραιο το οποίο σας συστήνω.

Η περιοχή κοντά στο νεκροταφείο στο Κερατσίνι, τα τελευταία χρόνια αναπτύσσεται σχετικά αθόρυβα στον τομέα της εστίασης, με αρκετά μαγαζιά να έχουν γεμίσει τα «καλάθια τους» με τις ντοματούλες μας όπως το ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ, ΤΟ ΜΗΠΩΣ και το ΡΑΚ εν ΡΟΛ.
Το οποίο ΡΑΚ εν ΡΟΛ νομίζω ότι το ανακάλυψα από όταν σχεδόν ξεκίνησε….
Έκτοτε, έχουν ακολουθήσει 2-3 ακόμη επισκέψεις, αμέλησα όμως να υποβάλλω κριτική –παρόλο που όλες τις φορές έφυγα πολύ ικανοποιημένη.
Αυτή τη φορά το έταξα στο Λεωνίδα -το σεμνό αυτό παιδί που δημιουργεί στην κουζίνα του ΡΑΚ εν ΡΟΛ- και αφού όλη η παρέα υπέβαλε τα συγχαρητήριά της, είπα και εγώ (επιτέλους) να υποβάλω την κριτική μου στο a4f.

Ο χώρος ένα μικρό τόσο δα «σπιτάκι» με –αντίστοιχα- μικρή χωρητικότητα σε τραπεζοκαθίσματα, διακόσμηση απλή λιτή και ξεκούραστη στο μάτι, στους τοίχους κρέμονται όμορφες αφίσες, η μουσική απαλή και στη σωστή ένταση, με αποτέλεσμα να μην υπάρχει η γνωστή ενοχλητική βαβούρα που αναγκάζει τον κόσμο να φωνάζει για να ακουστεί (πάνω από τη μουσική).
Αυτή τη φορά πήγαμε νωρίς, φτάσαμε (κατόπιν κράτησης) στις 20,30 βραδάκι Κυριακής, και εκείνη την ώρα υπήρχαν μόνο 2 παρέες στο χώρο.
Άμεση, γρήγορη και ευγενική η Δέσποινα στην εξυπηρέτηση, μόλις συμπληρώθηκε η παρέα μας (5άτομα) μας ενημέρωσε για τα πιάτα ημέρας (αναρτημένα επίσης και στο μαυροπίνακα στον τοίχο της μίας «αίθουσας»), μας ρώτησε εάν θέλουμε πιτούλες (το προτεινόμενο κουβέρ) και μας έφερε δροσερό νεράκι βρύσης.

Ο κατάλογος μικρός και περιεκτικός.
4 σαλάτες, 9-10 ορεκτικά και καμιά 10ριά κυρίως (συν τα πιάτα ημέρας).
Επιλέξαμε κρασάκι κόκκινο ξηρό και κόκκινο ημίγλυκο (αξιοπρεπή και ευκολόπιοτα και τα δύο και χωρίς παρενέργειες την επόμενη ημέρα).

Στο φαγητό προχωρήσαμε με:
Σαλάτα πράσινη (με λόλα, ρόκα, μαρούλι, λάχανο λιαστή ντομάτα και παρμεζάνα). Φρεσκότατα δροσερά υλικά, καλοδεμένα μεταξύ τους.
Κιμαδόπιτα, μεγάλο κομμάτι για ορεκτικό, με τραγανό φύλλο, πλούσια ζουμερή γέμιση
Μπιφτέκια μοσχαρίσια, 2 μυρωδάτα και αφράτα μπιφτέκια που σερβίρονται με πατάτες τηγανητές κομμένες στο χέρι.
Καλογερικό το οποίο είναι πιάτο αποκάλυψη. Μακαρούνες με λιαστή ντομάτα, φέτα και κανέλα –υλικά ομογενοποιημένα που προσφέρουν τέτοια γεύση….. Μπράβο!
Ψαρονέφρι με σάλτσα καπνιστού τυριού-συνοδεύεται από πατάτες τηγανητές, ψημένο σωστά ώστε να είναι ζουμερό, νομίζω ίσα που πρόλαβα να δοκιμάσω μία μπουκιά.

Το κρασάκι μας ανανεώθηκε αρκετές φορές, εν τω μεταξύ το ΡΑΚ εν ΡΟΛ γέμισε με παρέες που εκτιμούν το τίμιο φαγητό, γιατί εδώ περί αυτού πρόκειται. Το ΡΑΚ εν ΡΟΛ είναι ένα μικρό διαμαντάκι το οποίο νοιάζεται πραγματικά για τον κάθε ένα που προσέρχεται εδώ, θέλει να έχει ευχαριστημένους πελάτες, ευχαριστημένους σε όλα τα επίπεδα (γεύση, ποιότητα, εξυπηρέτηση και τιμών).

Λογαριασμός στα € 50,00 δηλαδή € 10,00/άτομο –βέβαια δεν πεινούσαμε αρκετά ώστε να παραγγείλουμε περισσότερα πιάτα, αλλά ακόμη κι έτσι είναι πραγματικά ένας VFM χώρος.
Κέρασμα γλυκάκι, κάτι σε σοκολάτα (ίσως σοκολατοπιτάκια?), θεσπέσιο σε γεύση.

Η παρέα έφυγε από το ΡΑΚ εν ΡΟΛ μιλώντας για ότι γεύτηκε, ο δε ένας που ήταν και το τιμώμενο πρόσωπο της βραδιάς, από κυκλαδονήσι προερχόμενος για λίγο στην Αθήνα, δήλωσε κατενθουσιασμένος από το όλο concept.

Θα ξαναπάω? Μα φυσικά!!!!

08 Σεπ 2017

- Vaggg που λες να πάμε να φάμε αύριο?
- Λοιπόν, Ευτέρπη, έχω ένα μαγαζί στο μυαλό μου, το οποίο έχει πολύ τέλειες κριτικές και πειραγμένα πιατάκια και είναι στο Κερατσίνι. Ρακ εν ρολ.
- Κερατσίνιιιιιι? Τρε μπανάλ ρε Vaggg, ήμαρτον! Λέω να πάμε Base Grill που μου είπε μια φίλη μου μπλα μπλα μπλα..
- Ωραία, να προτείνουμε τα δύο μαγαζιά στον Λυσίμαχο (τον έτερο της παρέας), χωρίς να του πούμε όμως ποιο πρότεινε ο καθένας, για να διαλέξει αυτός?

Και να μάστε στο Ρακ εν ροοοολ. Φτάνουμε πρώτοι εγώ με τον Λυσίμαχο.

Χώρος μικρός και προσεγμένος. Μέτρησα 9 τραπεζάκια, 4-5 μονά (τα κλασσικά τετράγωνα τραπέζια των 2 ατόμων ή για 3-4 στριμωγμένους) και 4-5 «διπλά». Διακόσμηση, προσεγμένη και αυτή, με αφίσες από ροκ συναυλίες, κατά κύριο λόγο, αλλά σε πιο alternative – mainstream εκδοχή. Σαν... ποπ αφίσες έμοιαζαν. Μουσική ελληνική, συμπαθητική, ότι θα περίμενε κανείς από ένα κρασοτσιπουράδικο.

Ο χώρος, με μια φράση, είναι όπως θα φανταζόταν κάποιος ένα τυπικό κρασάδικο, στα χρώματα και στη μουσική, στην καλή εκδοχή του.

Η εξυπηρέτηση γινόταν από μια κοπέλα μικρομεσαίας ηλικίας, σε αργούς ρυθμούς, μολονότι ήμασταν μόνοι στο μαγαζί (πήγαμε σε νεκρή ώρα, μετά γέμισε).

Έρχεται και η Ευτέρπη συνάμενη κουνάμενη ως κλασσική κιουρία.

Μετά από μια βιαστική ματιά στο μικρό μα επαρκώς «πειραγμένο» κατάλογο:

- Τι ωραία πραγματάκια που έχει ο κατάλογός τους? Τα θέλω όλα! Vaggg τι λες να πάρουμε?
- Από τα λίγα που διάβασα, θα πάρουμε σίγουρα την πατατοσαλάτα και το χαλούμι. Και μετά ότι άλλο θέλετε.

Και έτσι και έγινε.

• Πρώτα έφτασε το συμπαθητικό λευκό κρασάκι μας. Στα 3,5€ το μισόλιτρο. Σούπερ τιμή.

• Αφού ερωτηθήκαμε αν θέλουμε πιτάκια (που σερβίρουν συνήθως) αντί για ψωμί και πόσα θέλουμε, ήρθαν 4 πιτάκια, ψημένα εκείνη την ώρα, πεντανόστιμα, υπερπρωτότυπα, μάλλον περασμένα με λίγο λαδάκι με το πινέλο. Εξαιρετική ιδέα που χαρίζει πόντους πρωτοτυπίας και διαφοροποίησης από το μέσο όρο (μόλις 0,3€ τα 2 πιτάκια).

• Κατόπιν, φτάνει η πατατοσαλάτα. Ζεστή, με καραμελωμένα κρεμμύδια, μανιτάρια και γιαούρτι στα 5,5€. Εξαιρετική γεύση, μολονότι αντιπαθώ τα μανιτάρια, εδώ τα έφαγα με ευχαρίστηση. Δεν χρειάζεται κάτι περισσότερο. Must για κάθε παραγγελία (4/4).

• Λίγο μετά, να και το χαλούμι. Με μαρμελάδα βατόμουρο και κόστος στα 5€. Πλούσια ποσότητα, σε πολύ πρωτότυπη παρουσίαση, όπως θα την περίμενε κανείς σε ένα γκουρμέ μαγαζί. Δεν συμπαθώ τα βατόμουρα, αν και λατρεύω τις μαρμελάδες. Το αποτέλεσμα ήταν πολύ καλό και το πιάτο παρέμεινε αρκετά στο τραπέζι για τις απαραίτητες @@ρες (3,5/4).

• Δοκιμάσαμε επίσης ταλαγάνι σχάρας σε σάλτσα φρέσκιας ψητής ντομάτας (5€). Ήρθε κομμένο σε κομματάκια και το κάθε κομμάτι τοποθετημένο πάνω σε ένα μικρό τεμάχιο από πιτάκι. Ιδιαίτερος τρόπος σερβιρίσματος και αρκετά συμπαθής γεύση, όχι όμως τόσο δυνατή και ξεχωριστή όπως στα προηγούμενα πιάτα (3/4).

Από κυρίως (όλα στη μέση), ήρθαν τα εξής σε πολύ τίμιες μερίδες:

• Μπριζολάκια λαιμού μαριναρισμένα σε γιαούρτι και μουστάρδα (7€). Συνοδεύονταν από συμπαθητικές τηγανητές πατάτες. Το κρέας ήταν κομμένο σε λεπτές λωρίδες. Είχε λίγη παραπάνω λαδίλα από ότι χρειαζόταν και μερικά κομμάτια είχαν και το λιπάκι τους. 3/4 για τη γεύση, 2/4 για την ποιότητα και τη λαδίλα, άρα 2,5/4 ο μέσος όρος.

• Κοτόπουλο με δυόσμο, κρέμα και φέτα με ρύζι (7€). Νόστιμο πιάτο χωρίς γευστικές εξάρσεις. Αυτό που ξέχασα πιο γρήγορα, οπότε δεν το βαθμολογώ (μάλλον θα έπαιρνε κάπου 2,5-3/4).

• Ψαρονέφρι με σάλτσα καπνιστού τυριού (7,5€). Ήρθαν 4-5 μέτριου μεγέθους κομμάτια ψαρονέφρι λουσμένα με τη σάλτσα και πατάτες τηγανητές σαν συνοδεία. Η γεύση του καπνιστού τυριού που χρησιμοποιήθηκε παραπέμπει λίγο σε μπέικον και λίγο στη γεύση του «αλα κρεμ», γεύσεις που δεν πολυσυμπαθώ, οπότε δεν ξετρελάθηκα. Μπορώ να πω με σιγουριά όμως, πως οι συνδαιτημόνες μου, οι οποίοι αρέσκονται σε αυτές τις γεύσεις, ξετρελάθηκαν (3/4 για μένα - 4/4 για εκείνους).

• Για κλείσιμο έφεραν λίγη σοκολατόπιτα (πολύ μέτρια, δεν την ακούμπησε σχεδόν κανείς) και σφηνάκια κρύο ρακόμελο.

Να πω μπράβο για το διπλό κέρασμα. Μάλλον πραγματοποιήθηκε εις διπλούν, διότι η σερβιτόρα σε μια απρόσεκτη στιγμή έριξε πάνω μου το κρασί, ενώ μάζευε κάποια πιάτα. Έφερε νέο κρασί (λίγο με το πάσο της βέβαια) και σερβίτσια και στο τέλος οδηγηθήκαμε στο διπλό κέρασμα.

Αυτός είναι και ο λόγος που είμαι διχασμένος στο βαθμό της εξυπηρέτησης. Έγιναν όλα σωστά, λίγο αργά βέβαια και με το σοβαρό μα και ανθρώπινο λαθάκι του να ρίξει το κρασί, μα δεν ένιωσα αυτή την οικειότητα-αμεσότητα που αλλού μπορεί να την εισπράξεις σε μεγάλες δόσεις. Επειδή οι γεύσεις ήταν για 3,5 και έβαλα 4, στην εξυπηρέτηση που ήταν για 2,5 θα βάλω 2.

Λυπητερή: σε γεύμα 2 ατόμων με 13-15€ το άτομο, για το φαγητό, μπορείτε να πετύχετε πολύ καλό κορεσμό. Εμείς με 13€, σχεδόν χορτάσαμε. Το αλκοόλ τους είναι αρκετά οικονομικό, οπότε τα συνολικά μπικικίνια θα σας βγουν στα 15-18€ και θα φύγετε πολύ ικανοποιημένοι. Εμείς δώσαμε 15,6€ ο καθένας.

Συμπερασματικά, στο Ρακ εν ρολ, φάγαμε πολύ πρωτότυπα πιάτα, σε καλές τιμές και μερίδες. Η παρουσίαση τους ήταν πολύ ενδιαφέρουσα και ο χώρος και το κλίμα, χωρίς να είναι τοπ, ήταν μια χαρά. Ήταν η πρώτη εξόρμησή μας σε εκείνα τα μέρη, οπότε μέχρι να επιστρέψουμε έχουμε πρώτα να δοκιμάσουμε αρκετά ακόμη ξακουστά μαγαζιά. Θα επιστρέψουμε όμως!

Λίγες μέρες μετά στο τηλ:

- Vaggg μου τι ωραία που φάγαμε στο Ροκ εν ρολ? Πόσο νόστιμα ήταν όλα!
- Έλα τώρα Ευτερπίτσα, αφού είναι τγε μπανάλ το Κερατσίνι! Και το λένε Ρακ εν ρολ!
- Μμμμ σιγά... Έχω ενθουσιαστεί!

ΥΓ: μιας και έχω δει περίσσεια σχολίων σχετικά με το κάπνισμα και τον ντουμανιασμό στο χώρο, επισκεφθείτε το τώρα με τις ζέστες που έχουν όλα τα παράθυρα ανοιχτά διάπλατα για να δροσίζεστε και να ανανεώνεται ο αέρας. Είναι κρίμα να μη δοκιμάσεις νόστιμες γεύσεις για αυτό το λόγο…

14 Δεκ 2017

Τετάρτη βράδυ και αποφασίσαμε να επισκεφτούμε αυτό το μικρό μαγαζάκι, το οποίο βρίσκεται στην γειτονιά μας. Η παρέα μας αποτελούνταν από 4 άτομα.
Το μαγαζί, αν και Τετάρτη, ήταν σχεδόν γεμάτο (το πολύ να έχει σύνολο 8-10 τραπεζάκια).
Η κοπέλα στο σέρβις πολύ εξυπηρετική, χαμογελαστή, μας εξήγησε τα πιάτα ημέρα και μας άφησε να σκεφτούμε την παραγγελία μας. Πήραμε τα εξής:
- Σαλάτα με ρόκα, μαρούλι και συναφή πράσινα, με λιαστή ντομάτα και παρμεζάνα. Πολύ καλή γεύση και μεγάλη ποσότητα.
- Πεϊνιρλί με σπιτική ζύμη, μπαμπάτσικο και πεντανόστιμο!
-Σπιτική τυροκαυτερή, που σε έκαιγε όσο έπρεπε και ήταν κατάλληλη για το κρασί.
- 2 πιάτα σιουφιχτα με πράσινη σάλτσα (πέστο ρόκας) με κοτόπουλο. Πολύ νόστιμα και πρωτότυπα.
- Ένα ψαρονέφρι με καπνιστό τυρί. Το κρέας έλιωνε στο στόμα και το καπνιστό τυρί, αν και έντονο, έδενα πάρα πολύ ωραία.
- Κοτόπουλο με δυόσμο, κρέμα φέτας και ρύζι. Δεν δοκίμασα όμως μου είπαν ότι είναι πολύ νόστιμο!
- Ένα μικρό καραφάκι ρακόμελο (πολύ καλό! ) και 1 λίτρο λευκό κρασί χύμα, πολύ καλής ποιότητας και ελαφρύ.
- Αντί για ψωμί, μας έφεραν ζεστά ατομικά πιτάκια εις διπλούν!

Το κέρασμα ήταν μικρές ατομικές σοκολατόπιτες.

Για τα παραπάνω πληρώσαμε 56€ - όχι άσχημα αν αναλογισθεί κανείς ότι σκάσαμε!!!

Σίγουρα θα ξαναπάω και σύντομα μάλιστα!

21 Νοε 2016

Στο ρακ εν ρολ πήγαμε πολύ καλά διαβασμένοι! Μετά τις ωραίες κριτικές και τα καλά λόγια έμπιστων φίλων κατηφορίσαμε προς Κερατσίνι μεριά, Σάββατο 29/10/16 τέσσερα άτομα.

Ο χώρος είναι μικρός, πολύ μικρός. Τρία τέσσερα σκαλάκια μετά την είσοδο, οδηγούν σε δύο αντικριστές μικρές σάλες που χωρούν 6 τραπέζια περίπου η κάθε μια. Στην αίθουσα που καθίσαμε εμείς την προσοχή τραβάει μια μεγάλη ασπρόμαυρη αφίσα με παραλία της Αμοργού και άλλη μια εξίσου μεγάλη με το θέατρο βράχων αν δεν κάνω λάθος, τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο. Η μουσική μας άρεσε πάρα πολύ γιατί κινήθηκε σε έντεχνα ακούσματα, που δεν ακούγονται συχνά σε μεζεδοπωλεία. Κατά τα άλλα χαμηλός φωτισμός, καθαριότητα ΑΛΛΑ δυστυχώς όχι καθαρή ατμόσφαιρα.

Το αγκάθι λοιπόν του Ρακ εν ρολ κατά την γνώμη μου είναι … το κάπνισμα που επιτρέπεται και το μοναδικό σημείο στο οποίο χωλαίνει αυτό το -κατά τα άλλα- συμπαθέστατο μεζεδοπωλείο, είναι η ατμόσφαιρα που μπορεί να γίνει πολύ γρήγορα αποπνικτική έως ασφυκτική! Και ναι μεν είχαμε ενημέρωση και γι’ αυτόν τον τομέα από τους προηγούμενους φίλους, αλλά αυτό που ζήσαμε εκείνο το βράδυ ήταν κάτι που πραγματικά δεν φανταζόμασταν!

Περνώντας στην εξυπηρέτηση, θα πω πως είχαμε μόνο ένα (μεγάλο) παράπονο και αυτό δεν είχε να κάνει ούτε με τους χρόνους σερβιρίσματος, ούτε με το καλωσόρισμα, ούτε με το ξεπροβόδισμά, τα οποία ήταν πραγματικά άριστα. Αλλά εδώ με αφορμή τα παραπάνω κι επειδή έχει άμεση σχέση, θ’ ανοίξω μια μεγάλη παρένθεση.

Όταν βρισκόμαστε στην δυσάρεστη θέση να εισπνέουμε σε έναν τόσο μικρό χώρο, επί τρεις και πλέον ώρες τα τσιγάρα τεσσάρων ατόμων που καπνίζουν αρειμανίως όλο το βράδυ, και ζητάμε ευγενικά από την κοπέλα στο service να ανοίξει ελαφρώς το παράθυρο για να καθαρίσει λίγο η ατμόσφαιρα να πάρουμε κι εμείς μια ανάσα, αλλά μας ΑΡΝΕΙΤΑΙ με την δικαιολογία ότι κρύωναν λέει αυτοί που κάπνιζαν (γιατί ήταν δίπλα τους το παράθυρο)… το θεωρώ το λιγότερο απαράδεκτο!!! Διότι κι εμείς θα κρυώναμε, αλλά δεν θέλαμε να πάμε από ασφυξία! Διευκρινίζω ότι:

ΔΕΝ ΖΗΤΗΣΑΜΕ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΕΞΩ, παρότι πριν μπούμε είδαμε έξω ακριβώς από την είσοδο μια ξύλινη μπάρα με 2-3 ψηλά σκαμπό και τασάκια καθώς και δύο (φιλότιμα και με παιδεία) άτομα που κάπνιζαν και χαρήκαμε προς στιγμήν.
ΔΕΝ ΖΗΤΗΣΑΜΕ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ ΝΑ ΚΑΠΝΙΖΟΥΝ παρότι είχαμε κάθε δικαίωμα από το νόμο να το κάνουμε. Αλλά νομίζω πως είχαμε κάθε δικαίωμα να ζητήσουμε να “σκάσει” λίγο…. έστω και για λίγο ένα παράθυρο.

Αντ’ αυτού μας είπε ότι θ’ ανοίξει το air-condition στο κρύο! Έτσι κι έκανε. Κι εκεί κουφαθήκαμε εντελώς, καθώς όπως όλοι ξέρουμε το air-condition δεν εξαερίζει έναν χώρο. Απορίας άξιο βέβαια είναι πως και δεν τους ενοχλούσε το κρύο από το air-condition αλλά θα κρύωναν με το παράθυρο;;

Κλείνω την παρένθεση και περνάω στο φαγητό που ευτυχώς μαζί με την παρέα ήταν ό, τι καλύτερο μπορούσε να μας συμβεί στο Ρακ εν ρολ.

Για αρχή ήρθε νεράκι σε κανάτα και αντί για ψωμί 4 πιτούλες κομμένες που επαναλήφθηκαν στην συνέχεια χ 1,20€ σύνολο

- Σαλάτα πολύχρωμη με λόλα, ρόκα, μαρούλι, λιαστή ντομάτα και μπόλικη παρμεζάνα τριμμένη χ 5,50€

Φρέσκια, τραγανή και επαρκής για τέσσερα άτομα. Την βρήκαμε όμως λίγο στεγνή, όπως ακριβώς είχε αναφέρει και ο φίλος VAGELIS, αλλά αφού επέμενε η παρέα για πράσινη δε μπορούσα ν’ αρνηθώ. Λίγο μπαλσάμικο ή κάποια ιδιαίτερη ντρέσινγκ θα την ανέβαζε στο άριστα.

- Πατατοσαλάτα ζεστή με καραμελωμένα κρεμμύδια, γιαούρτι και μανιτάρια χ 5,50€

Αλλιώτικη εντελώς από τα συνηθισμένα και γευστικά πεντανόστιμη! Ολόκληρες μικρές στρογγυλές πατατούλες με τη φλούδα τους (βρασμένες και ίσως περασμένες από φούρνο), κομμένες στη μέση έρχονται πασπαλισμένες με πάπρικα και στη μέση μπόλικο γιαούρτι με δυόσμο και κύμινο! Ανακατεύτηκαν καλά να πάει παντού το γιαουρτάκι και μαζί με τα μανιτάρια και φυσικά τα εξαιρετικά μυρωδικά που προανέφερα (κρεμμύδια δεν έπεσαν στην αντίληψή μου) συμπλήρωναν την τέλεια γεύση!!!

- Κιμαδόπιτα χ 6,00€

Ένα μεγάλο και επαρκές κομμάτι με πολύ ωραίο χειροποίητο φύλλο και απογειωτική γεύση. Παρότι δεν την συμπαθώ ιδιαίτερα, δοκίμασα και πραγματικά ήταν άριστη αφού ο κιμάς ήταν μυρωδάτος και τόσο ζουμερός όσο έπρεπε, ώστε να μην επιτρέψει στο φύλλο να μαλακώσει από την υγρασία. Η παρέα έτρωγε μουγκρίζοντας.

- Χαλούμι με μαρμελάδα βατόμουρο χ 5,00€

Έρχεται σερβιρισμένο σε ένα σερβίτσιο σαν γόνδολα με αρκετά κομμάτια χαλουμιού ψημένου στη σχάρα που έτσι κι αλλιώς το λατρεύω, πνιγμένο στην μαρμελάδα! Πραγματικά εδώ ο chef έχει περάσει στο άλλο άκρο. Αλλού κυνηγάμε την μαρμελάδα με το τουφέκι, κι εδώ περισσεύει άνετα και για επάλειψη στο πρωινό μας. Προσωπικά το βρίσκω υπερβολή αλλά σίγουρα το προτιμώ από την πρώτη εκδοχή που ανέφερα. Δε μπορώ να σας πω με σιγουριά αν είναι χειροποίητη η μαρμελάδα, αν και νομίζω πως δεν είναι, ούτε και αναφέρουν κάτι τέτοιο στον κατάλογο. Σε κάθε περίπτωση μας άρεσε.

- Μπουγιουρτνί με φέτα ψητή, πιπεριές και ντομάτα στο μαντέμι χ 5,50€

Πικάντικος μεζές άρτιος σε όλα του. Ο φίλος που συμπαθεί περισσότερο το συγκεκριμένο ορεκτικό ξετρελάθηκε πραγματικά και έλεγε συνέχεια ότι είναι το ωραιότερο που έχει δοκιμάσει. Συνοδευόταν με πιτούλες.

- Ρεβυθάδα με απάκι χ 5,50€

Σε πήλινο σερβιρισμένη, με εξαιρετικής ποιότητας απάκι σε αρκετή ποσότητα όχι σε δείγμα. Ήταν και αυτό το πιάτο εξαιρετικό και αρωματικό.

- Καβουρμάς με αυγό και λάδι δυόσμου χ 6,00€

Η αγαπημένη μου εκδοχή… ο καβουρμάς, γύρω του ντοματούλα κομμένη σε καρεδάκια και από πάνω του ένα τέλεια ψημένο αυγουλάκι μάτι, περιχυμένο με λαδάκι αρωματισμένο με δυόσμο που επίσης λατρεύω! Έσπασε ο κρόκος και χύθηκε αργά αγκαλιάζοντας αμαρτωλά τον καβουρμά (το παράκανα… πάει σε άρλεκιν το πράγμα) κι αφού “βουτσάλισα” πρώτα λίγο με το ψωμάκι μου (έτσι για να σας επαναφέρω στην τάξη), ανακατεύτηκαν όλα μαζί… κι έγινε μάχη! Μας άρεσε πάρα πολύ και αυτό το πιάτο. Κρίμα να μην υπάρχει η δυνατότητα να βάζουμε και φωτογραφίες στο site!

- Ψαρονέφρι με σάλτσα καπνιστού τυριού χ 7, 50€

Τέσσερα μεγάλα φιλέτα από άψογα ψημένο ψαρονέφρι που κράταγε τους χυμούς του, λουσμένο με μπόλικη σάλτσα καπνιστού τυριού και πατατούλες τηγανιτές. Στην σάλτσα όμως έχουμε μια ένσταση. Ο αδερφός μου όταν το δοκίμασε ρώτησε αν έχει μέσα αυγό η σάλτσα… και όντως δοκιμάζοντάς το μου έβγαλε κι εμένα αυτή την γεύση. Δεν ξέρω αν ισχύει κάτι τέτοιο γιατί να πω την αλήθεια ξέχασα να ρωτήσω τον chef. Ίσως έφταιγε το τυρί που χρησιμοποιήθηκε, πάντως δεν ακουγόταν ιδιαίτερα το καπνιστό του άρωμα. Γενικά ήταν το μοναδικό πιάτο που δεν ενθουσίασε την παρέα, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι ήταν κακό.

- Κόκορας παστιτσάδα χ 7,50€ σαν πιάτο ημέρας

Επιβάλλεται να μπει μόνιμα στον κατάλογο αυτό το πιάτο! Χοντρό μακαρόνι με καθαρά κομμάτια κόκορα χωρίς κόκκαλο και πέτσες, σε μια σάλτσα δεμένη και νόστιμη και από πάνω χοντροτριμμένη ξερή μυζήθρα! Γευστικός παράδεισος…!!!

Ήπιαμε 1 μπύρα Amstel x 3€, μισό κιλό λευκό κρασί χύμα χ 3,50 και στη συνέχεια ένα κιλό κόκκινο κρασί που άρεσε περισσότερο χ 7€. Μας κέρασαν από ένα γλυκάκι που έμοιαζε με σοκολατόπιτα και προσωπικά δεν μου άρεσε, αλλά είναι σίγουρα καλοδεχούμενο και πολύ ωραία κίνηση και τους ευχαριστούμε πολύ γι’ αυτό.

Πληρώσαμε για όλα αυτά 67,70€ ήτοι 17,18€/άτομο, φάγαμε πολύ καλά και μείναμε πολύ ευχαριστημένοι από το φαγητό. Επίσης μου άρεσε πολύ το γεγονός ότι στο τέλος ήρθε ο ιδιοκτήτης και chef να μας ρωτήσει πως μας φάνηκε το φαγητό και κάθισε αρκετή ώρα όπου και συζητήσαμε γι’ αυτό αλλά και για την ατμόσφαιρά.

Μας είπε ότι κάναμε καλή επιλογή πιάτων με την έννοια του ότι δοκιμάσαμε τα πιο δυνατά “χαρτιά” του μαγαζιού και δεν του έκρυψα ότι πήγαμε συστημένοι, χωρίς βέβαια ν’ αποκαλύψω την σχέση μου με το site. Άκουσε με πολύ ενδιαφέρον τις απόψεις μας.

Αυτό που δεν μου άρεσε ήταν η τοποθέτησή του στο θέμα του καπνίσματος. Ήταν βέβαια ειλικρινής και ευγενής και το εκτιμώ ιδιαίτερα αυτό. Με προσοχή και σεβασμό ακούσαμε ότι δεν υπάρχει εξωτερικός χώρος, βασικό μειονέκτημα που τους αφαιρεί κέρδος για ένα μεγάλο διάστημα (άνοιξη-καλοκαίρι-φθινόπωρο), άρα αν μπει και η ολική απαγόρευση του καπνίσματος θα αποβεί καταστροφικό για την βιωσιμότητα του εστιατορίου. Σεβαστό.

Ακούσαμε επίσης ότι είμαστε “μειοψηφία” οι μη καπνιστές (συμπεριλαμβανομένου και του ίδιου), σημειώνω όμως ότι εκείνο το βράδυ στην σάλα που ήμασταν εμείς από όλα τα τραπέζια (2 διπλά και 2 τεσσάρια) κάπνιζε μόνο το ένα τεσσάρι και κανείς άλλος (! ). Όπως και να’ χει όμως πελάτες είναι και οι μεν, πελάτες και οι δε, θα συμπληρώσω εγώ.

Ακούσαμε τέλος ότι το κοινό του Κερατσινίου είναι ιδιαίτερα ατίθασο σε αυτό το θέμα σε σχέση με του υπόλοιπου λεκανοπεδίου, πράγμα βέβαια που δεν με κάλυψε ούτε με έπεισε.

Το ίδιο ειλικρινής ήμουν κι εγώ και αυτή την ειλικρίνεια οφείλω να καταγράψω ατόφια και εδώ. Και δεν θα σταθώ στο εάν απαγορεύεται ή όχι το κάπνισμα στο Ρακ εν ρολ, αλλά στο ότι ως ιδιοκτήτες και υπεύθυνοι δεν έκαναν καμία απολύτως προσπάθεια να ευχαριστήσουν αμφότερους τους πελάτες τους, αλλά μονομερώς!

Είτε αυτό λέγεται άνοιγμα ενός παράθυρου, είτε λέγεται καλός εξαερισμός -που στην παρούσα περίπτωση ήταν ανύπαρκτος- οφείλουν να σέβονται όλους τους πελάτες τους εξίσου και να προσπαθούν, έτσι ώστε να περάσουν όλοι καλά.
Μου είναι αδιανόητο να βγαίνω για φαγητό και αντί να το απολαμβάνω να υποφέρω και να γυρίζω σπίτι λες και έχω πάει σε τεκέ για πρέφα! Δεν έχω τις ίδιες απαιτήσεις όταν πηγαίνω σε καφετέρια ή σε bar, αλλά σε εστιατόριο ναι, τις έχω!

Συμπέρασμα: Αρκεί μόνο το καλό φαγητό;; Εξαρτάται από το ποιοι είναι οι παράπλευροι παράγοντες και πόσο θετικά ή αρνητικά θα επηρεάσουν την δεδομένη στιγμή τον επισκέπτη. Εμάς μας επηρέασε αρκετά όπως καταλάβατε το θέμα που ανέλυσα εκτενώς. Και με στεναχωρεί πραγματικά το γεγονός ότι δεν μπορώ να βάλω εξίσου καλή βαθμολογία σε όλα γιατί ξαναλέω ότι ενθουσιαστήκαμε πολύ με τις γεύσεις. Θέλουμε να ξαναπάμε, αλλά ειλικρινά δεν ξέρω αν θα γίνει κάτι τέτοιο γιατί η ατμόσφαιρα σε έναν τόσο μικρό χώρο παίζει στην συγκεκριμένη περίπτωση καταλυτικό ρόλο για μένα.

Παρόλα αυτά, το προτείνω ανεπιφύλακτα (σε όσους δεν έχουν τις δικές μου αναστολές για το παραπάνω θέμα) γιατί στην κατηγορία του φαγητού αγγίζει το άριστα και αυτό είναι αναμφισβήτητο. Πολύ καλή προσπάθεια που σε αυτόν τον τομέα πιστεύω δεν θα σας απογοητεύσει. Ελπίζω στο μέλλον η προσπάθεια να επεκταθεί και στους υπόλοιπους τομείς…

Προτείνεται!!!

27 Νοε 2016

Τεταρτη βραδυ, ευτυχως που ειχαμε κανει τηλεφωνικη κρατηση (2 ατομα), το ρακ εν ρολ... ροκαρε!!! και απο κοσμο και απο γευστικη ποιοτητα σε οτι πηραμε!
Σαλατα ροκα με παστραμι, κιμαδοπιτα, πρασινη φαβα, χοιρινο με πουρε γλυκοπατατας και μοσχαρι irish stew (μαγειρεμενο σε μαυρη μπυρα... ηταν ολα σουπερ!!! και τα βρεξαμε με 3 100αρια καραφακια ψημενο αμοργινο ρακομελο + 1 ακομα δωρο (ευχαριστουμε).. και 2 μπυρες Ζεος μαυρες. επισης δωρο σοκολατοπιτα (ξανα ευχαριστουμε! ). Λογαριασμος 46ευρω + 4 ευρω φιλοδωρημα... ε... ειπαμε ηταν ολα πολυ καλα! Ηταν;;;
ε λοιπον ειχαμε και... "αστοχιες"....
1η αστοχια: Δυστυχως αργοτερα κι αφου ειχαμε φυγει ενω στο προχειρο δελτιο του λογαριασμου εγραφε 46 ευρω, οι επισημες αποδειξεις βγηκαν στα 29 ευρω!!!!!
2η αστοχια: Πνιγηκαμε στο τσιγαρο!!!!!

Παρολες τις... "αστοχιες" θα ξαναπαμε και να πατε κι εσεις που διαβαζετε την κριτικη!
Μονο να πατε νωρις:
για να αποφυγετε την τσιγαριλα, αν δεν ειστε καπνιστες
για να ευχαριστηθειτε με την ησυχια σας τα εξαιρετικα πιατα
και να κανετε τηλεφωνικη κρατηση για να ειστε σιγουροι οτι θα βρειτε τραπεζι, οπως
και να ζητησετε να κοπουν ολες τις αποδειξεις!