ΡΑΚ ΕΝ ΡΟΛ

Μοντέρνες ταβέρνες

25ης Μαρτίου 134 (Πλάτωνος), Κερατσίνι [Χάρτης]

Τρίτη - Σάββατο 19.30 με 3.00 Κυριακή 13.00 με 3.00 (η κουζινα κλεινει στις 12.30) Δευτέρα κλειστά
Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Έχει δίκτυο Wifi

Μοντέρνες ταβέρνες - Κερατσίνι, Αθήνα

Στο ρακ εν ρολ πήγαμε πολύ καλά διαβασμένοι! Μετά τις ωραίες κριτικές και τα καλά λόγια έμπιστων φίλων κατηφορίσαμε προς Κερατσίνι μεριά, Σάββατο 29/10/16 τέσσερα άτομα.

Ο χώρος είναι μικρός, πολύ μικρός. Τρία τέσσερα σκαλάκια μετά την είσοδο, οδηγούν σε δύο αντικριστές μικρές σάλες που χωρούν 6 τραπέζια περίπου η κάθε μια. Στην αίθουσα που καθίσαμε εμείς την προσοχή τραβάει μια μεγάλη ασπρόμαυρη αφίσα με παραλία της Αμοργού και άλλη μια εξίσου μεγάλη με το θέατρο βράχων αν δεν κάνω λάθος, τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο. Η μουσική μας άρεσε πάρα πολύ γιατί κινήθηκε σε έντεχνα ακούσματα, που δεν ακούγονται συχνά σε μεζεδοπωλεία. Κατά τα άλλα χαμηλός φωτισμός, καθαριότητα ΑΛΛΑ δυστυχώς όχι καθαρή ατμόσφαιρα.

Το αγκάθι λοιπόν του Ρακ εν ρολ κατά την γνώμη μου είναι … το κάπνισμα που επιτρέπεται και το μοναδικό σημείο στο οποίο χωλαίνει αυτό το -κατά τα άλλα- συμπαθέστατο μεζεδοπωλείο, είναι η ατμόσφαιρα που μπορεί να γίνει πολύ γρήγορα αποπνικτική έως ασφυκτική! Και ναι μεν είχαμε ενημέρωση και γι’ αυτόν τον τομέα από τους προηγούμενους φίλους, αλλά αυτό που ζήσαμε εκείνο το βράδυ ήταν κάτι που πραγματικά δεν φανταζόμασταν!

Περνώντας στην εξυπηρέτηση, θα πω πως είχαμε μόνο ένα (μεγάλο) παράπονο και αυτό δεν είχε να κάνει ούτε με τους χρόνους σερβιρίσματος, ούτε με το καλωσόρισμα, ούτε με το ξεπροβόδισμά, τα οποία ήταν πραγματικά άριστα. Αλλά εδώ με αφορμή τα παραπάνω κι επειδή έχει άμεση σχέση, θ’ ανοίξω μια μεγάλη παρένθεση.

Όταν βρισκόμαστε στην δυσάρεστη θέση να εισπνέουμε σε έναν τόσο μικρό χώρο, επί τρεις και πλέον ώρες τα τσιγάρα τεσσάρων ατόμων που καπνίζουν αρειμανίως όλο το βράδυ, και ζητάμε ευγενικά από την κοπέλα στο service να ανοίξει ελαφρώς το παράθυρο για να καθαρίσει λίγο η ατμόσφαιρα να πάρουμε κι εμείς μια ανάσα, αλλά μας ΑΡΝΕΙΤΑΙ με την δικαιολογία ότι κρύωναν λέει αυτοί που κάπνιζαν (γιατί ήταν δίπλα τους το παράθυρο)… το θεωρώ το λιγότερο απαράδεκτο!!! Διότι κι εμείς θα κρυώναμε, αλλά δεν θέλαμε να πάμε από ασφυξία! Διευκρινίζω ότι:

ΔΕΝ ΖΗΤΗΣΑΜΕ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΕΞΩ, παρότι πριν μπούμε είδαμε έξω ακριβώς από την είσοδο μια ξύλινη μπάρα με 2-3 ψηλά σκαμπό και τασάκια καθώς και δύο (φιλότιμα και με παιδεία) άτομα που κάπνιζαν και χαρήκαμε προς στιγμήν.
ΔΕΝ ΖΗΤΗΣΑΜΕ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ ΝΑ ΚΑΠΝΙΖΟΥΝ παρότι είχαμε κάθε δικαίωμα από το νόμο να το κάνουμε. Αλλά νομίζω πως είχαμε κάθε δικαίωμα να ζητήσουμε να “σκάσει” λίγο…. έστω και για λίγο ένα παράθυρο.

Αντ’ αυτού μας είπε ότι θ’ ανοίξει το air-condition στο κρύο! Έτσι κι έκανε. Κι εκεί κουφαθήκαμε εντελώς, καθώς όπως όλοι ξέρουμε το air-condition δεν εξαερίζει έναν χώρο. Απορίας άξιο βέβαια είναι πως και δεν τους ενοχλούσε το κρύο από το air-condition αλλά θα κρύωναν με το παράθυρο;;

Κλείνω την παρένθεση και περνάω στο φαγητό που ευτυχώς μαζί με την παρέα ήταν ό, τι καλύτερο μπορούσε να μας συμβεί στο Ρακ εν ρολ.

Για αρχή ήρθε νεράκι σε κανάτα και αντί για ψωμί 4 πιτούλες κομμένες που επαναλήφθηκαν στην συνέχεια χ 1,20€ σύνολο

- Σαλάτα πολύχρωμη με λόλα, ρόκα, μαρούλι, λιαστή ντομάτα και μπόλικη παρμεζάνα τριμμένη χ 5,50€

Φρέσκια, τραγανή και επαρκής για τέσσερα άτομα. Την βρήκαμε όμως λίγο στεγνή, όπως ακριβώς είχε αναφέρει και ο φίλος VAGELIS, αλλά αφού επέμενε η παρέα για πράσινη δε μπορούσα ν’ αρνηθώ. Λίγο μπαλσάμικο ή κάποια ιδιαίτερη ντρέσινγκ θα την ανέβαζε στο άριστα.

- Πατατοσαλάτα ζεστή με καραμελωμένα κρεμμύδια, γιαούρτι και μανιτάρια χ 5,50€

Αλλιώτικη εντελώς από τα συνηθισμένα και γευστικά πεντανόστιμη! Ολόκληρες μικρές στρογγυλές πατατούλες με τη φλούδα τους (βρασμένες και ίσως περασμένες από φούρνο), κομμένες στη μέση έρχονται πασπαλισμένες με πάπρικα και στη μέση μπόλικο γιαούρτι με δυόσμο και κύμινο! Ανακατεύτηκαν καλά να πάει παντού το γιαουρτάκι και μαζί με τα μανιτάρια και φυσικά τα εξαιρετικά μυρωδικά που προανέφερα (κρεμμύδια δεν έπεσαν στην αντίληψή μου) συμπλήρωναν την τέλεια γεύση!!!

- Κιμαδόπιτα χ 6,00€

Ένα μεγάλο και επαρκές κομμάτι με πολύ ωραίο χειροποίητο φύλλο και απογειωτική γεύση. Παρότι δεν την συμπαθώ ιδιαίτερα, δοκίμασα και πραγματικά ήταν άριστη αφού ο κιμάς ήταν μυρωδάτος και τόσο ζουμερός όσο έπρεπε, ώστε να μην επιτρέψει στο φύλλο να μαλακώσει από την υγρασία. Η παρέα έτρωγε μουγκρίζοντας.

- Χαλούμι με μαρμελάδα βατόμουρο χ 5,00€

Έρχεται σερβιρισμένο σε ένα σερβίτσιο σαν γόνδολα με αρκετά κομμάτια χαλουμιού ψημένου στη σχάρα που έτσι κι αλλιώς το λατρεύω, πνιγμένο στην μαρμελάδα! Πραγματικά εδώ ο chef έχει περάσει στο άλλο άκρο. Αλλού κυνηγάμε την μαρμελάδα με το τουφέκι, κι εδώ περισσεύει άνετα και για επάλειψη στο πρωινό μας. Προσωπικά το βρίσκω υπερβολή αλλά σίγουρα το προτιμώ από την πρώτη εκδοχή που ανέφερα. Δε μπορώ να σας πω με σιγουριά αν είναι χειροποίητη η μαρμελάδα, αν και νομίζω πως δεν είναι, ούτε και αναφέρουν κάτι τέτοιο στον κατάλογο. Σε κάθε περίπτωση μας άρεσε.

- Μπουγιουρτνί με φέτα ψητή, πιπεριές και ντομάτα στο μαντέμι χ 5,50€

Πικάντικος μεζές άρτιος σε όλα του. Ο φίλος που συμπαθεί περισσότερο το συγκεκριμένο ορεκτικό ξετρελάθηκε πραγματικά και έλεγε συνέχεια ότι είναι το ωραιότερο που έχει δοκιμάσει. Συνοδευόταν με πιτούλες.

- Ρεβυθάδα με απάκι χ 5,50€

Σε πήλινο σερβιρισμένη, με εξαιρετικής ποιότητας απάκι σε αρκετή ποσότητα όχι σε δείγμα. Ήταν και αυτό το πιάτο εξαιρετικό και αρωματικό.

- Καβουρμάς με αυγό και λάδι δυόσμου χ 6,00€

Η αγαπημένη μου εκδοχή… ο καβουρμάς, γύρω του ντοματούλα κομμένη σε καρεδάκια και από πάνω του ένα τέλεια ψημένο αυγουλάκι μάτι, περιχυμένο με λαδάκι αρωματισμένο με δυόσμο που επίσης λατρεύω! Έσπασε ο κρόκος και χύθηκε αργά αγκαλιάζοντας αμαρτωλά τον καβουρμά (το παράκανα… πάει σε άρλεκιν το πράγμα) κι αφού “βουτσάλισα” πρώτα λίγο με το ψωμάκι μου (έτσι για να σας επαναφέρω στην τάξη), ανακατεύτηκαν όλα μαζί… κι έγινε μάχη! Μας άρεσε πάρα πολύ και αυτό το πιάτο. Κρίμα να μην υπάρχει η δυνατότητα να βάζουμε και φωτογραφίες στο site!

- Ψαρονέφρι με σάλτσα καπνιστού τυριού χ 7, 50€

Τέσσερα μεγάλα φιλέτα από άψογα ψημένο ψαρονέφρι που κράταγε τους χυμούς του, λουσμένο με μπόλικη σάλτσα καπνιστού τυριού και πατατούλες τηγανιτές. Στην σάλτσα όμως έχουμε μια ένσταση. Ο αδερφός μου όταν το δοκίμασε ρώτησε αν έχει μέσα αυγό η σάλτσα… και όντως δοκιμάζοντάς το μου έβγαλε κι εμένα αυτή την γεύση. Δεν ξέρω αν ισχύει κάτι τέτοιο γιατί να πω την αλήθεια ξέχασα να ρωτήσω τον chef. Ίσως έφταιγε το τυρί που χρησιμοποιήθηκε, πάντως δεν ακουγόταν ιδιαίτερα το καπνιστό του άρωμα. Γενικά ήταν το μοναδικό πιάτο που δεν ενθουσίασε την παρέα, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι ήταν κακό.

- Κόκορας παστιτσάδα χ 7,50€ σαν πιάτο ημέρας

Επιβάλλεται να μπει μόνιμα στον κατάλογο αυτό το πιάτο! Χοντρό μακαρόνι με καθαρά κομμάτια κόκορα χωρίς κόκκαλο και πέτσες, σε μια σάλτσα δεμένη και νόστιμη και από πάνω χοντροτριμμένη ξερή μυζήθρα! Γευστικός παράδεισος…!!!

Ήπιαμε 1 μπύρα Amstel x 3€, μισό κιλό λευκό κρασί χύμα χ 3,50 και στη συνέχεια ένα κιλό κόκκινο κρασί που άρεσε περισσότερο χ 7€. Μας κέρασαν από ένα γλυκάκι που έμοιαζε με σοκολατόπιτα και προσωπικά δεν μου άρεσε, αλλά είναι σίγουρα καλοδεχούμενο και πολύ ωραία κίνηση και τους ευχαριστούμε πολύ γι’ αυτό.

Πληρώσαμε για όλα αυτά 67,70€ ήτοι 17,18€/άτομο, φάγαμε πολύ καλά και μείναμε πολύ ευχαριστημένοι από το φαγητό. Επίσης μου άρεσε πολύ το γεγονός ότι στο τέλος ήρθε ο ιδιοκτήτης και chef να μας ρωτήσει πως μας φάνηκε το φαγητό και κάθισε αρκετή ώρα όπου και συζητήσαμε γι’ αυτό αλλά και για την ατμόσφαιρά.

Μας είπε ότι κάναμε καλή επιλογή πιάτων με την έννοια του ότι δοκιμάσαμε τα πιο δυνατά “χαρτιά” του μαγαζιού και δεν του έκρυψα ότι πήγαμε συστημένοι, χωρίς βέβαια ν’ αποκαλύψω την σχέση μου με το site. Άκουσε με πολύ ενδιαφέρον τις απόψεις μας.

Αυτό που δεν μου άρεσε ήταν η τοποθέτησή του στο θέμα του καπνίσματος. Ήταν βέβαια ειλικρινής και ευγενής και το εκτιμώ ιδιαίτερα αυτό. Με προσοχή και σεβασμό ακούσαμε ότι δεν υπάρχει εξωτερικός χώρος, βασικό μειονέκτημα που τους αφαιρεί κέρδος για ένα μεγάλο διάστημα (άνοιξη-καλοκαίρι-φθινόπωρο), άρα αν μπει και η ολική απαγόρευση του καπνίσματος θα αποβεί καταστροφικό για την βιωσιμότητα του εστιατορίου. Σεβαστό.

Ακούσαμε επίσης ότι είμαστε “μειοψηφία” οι μη καπνιστές (συμπεριλαμβανομένου και του ίδιου), σημειώνω όμως ότι εκείνο το βράδυ στην σάλα που ήμασταν εμείς από όλα τα τραπέζια (2 διπλά και 2 τεσσάρια) κάπνιζε μόνο το ένα τεσσάρι και κανείς άλλος (! ). Όπως και να’ χει όμως πελάτες είναι και οι μεν, πελάτες και οι δε, θα συμπληρώσω εγώ.

Ακούσαμε τέλος ότι το κοινό του Κερατσινίου είναι ιδιαίτερα ατίθασο σε αυτό το θέμα σε σχέση με του υπόλοιπου λεκανοπεδίου, πράγμα βέβαια που δεν με κάλυψε ούτε με έπεισε.

Το ίδιο ειλικρινής ήμουν κι εγώ και αυτή την ειλικρίνεια οφείλω να καταγράψω ατόφια και εδώ. Και δεν θα σταθώ στο εάν απαγορεύεται ή όχι το κάπνισμα στο Ρακ εν ρολ, αλλά στο ότι ως ιδιοκτήτες και υπεύθυνοι δεν έκαναν καμία απολύτως προσπάθεια να ευχαριστήσουν αμφότερους τους πελάτες τους, αλλά μονομερώς!

Είτε αυτό λέγεται άνοιγμα ενός παράθυρου, είτε λέγεται καλός εξαερισμός -που στην παρούσα περίπτωση ήταν ανύπαρκτος- οφείλουν να σέβονται όλους τους πελάτες τους εξίσου και να προσπαθούν, έτσι ώστε να περάσουν όλοι καλά.
Μου είναι αδιανόητο να βγαίνω για φαγητό και αντί να το απολαμβάνω να υποφέρω και να γυρίζω σπίτι λες και έχω πάει σε τεκέ για πρέφα! Δεν έχω τις ίδιες απαιτήσεις όταν πηγαίνω σε καφετέρια ή σε bar, αλλά σε εστιατόριο ναι, τις έχω!

Συμπέρασμα: Αρκεί μόνο το καλό φαγητό;; Εξαρτάται από το ποιοι είναι οι παράπλευροι παράγοντες και πόσο θετικά ή αρνητικά θα επηρεάσουν την δεδομένη στιγμή τον επισκέπτη. Εμάς μας επηρέασε αρκετά όπως καταλάβατε το θέμα που ανέλυσα εκτενώς. Και με στεναχωρεί πραγματικά το γεγονός ότι δεν μπορώ να βάλω εξίσου καλή βαθμολογία σε όλα γιατί ξαναλέω ότι ενθουσιαστήκαμε πολύ με τις γεύσεις. Θέλουμε να ξαναπάμε, αλλά ειλικρινά δεν ξέρω αν θα γίνει κάτι τέτοιο γιατί η ατμόσφαιρα σε έναν τόσο μικρό χώρο παίζει στην συγκεκριμένη περίπτωση καταλυτικό ρόλο για μένα.

Παρόλα αυτά, το προτείνω ανεπιφύλακτα (σε όσους δεν έχουν τις δικές μου αναστολές για το παραπάνω θέμα) γιατί στην κατηγορία του φαγητού αγγίζει το άριστα και αυτό είναι αναμφισβήτητο. Πολύ καλή προσπάθεια που σε αυτόν τον τομέα πιστεύω δεν θα σας απογοητεύσει. Ελπίζω στο μέλλον η προσπάθεια να επεκταθεί και στους υπόλοιπους τομείς…

Προτείνεται!!!

Μοντέρνες ταβέρνες - Κερατσίνι, Αθήνα

2004... Ολυμπιακοί Αγώνες, χρυσά μετάλλια, περηφάνια, νίκη κατά της τρομοκρατίας!

EURO 2004... Οικονομική ανάπτυξη.... Η κουτσή Μαρία έπαιρνε με την BMW X5 τα παιδιά από το σχολείο που βρισκόταν 200 μέτρα από το σπίτι... 120 έντοκες δόσεις θα έδιναν αλλά δεν πειράζει μωρέ ;;; Και τι έγινε ;;; Ε όχι αυτός του 3ου ορόφου να έχει Μερτσεντέ κομπρεσοράτη ή η γκομενίτσα του 4ου να έχει το Peugeot 307 cc και εμείς να πηγαίνουμε με το λεωφορείο στη δουλειά μας! Θα κάνουμε και εμείς το σκ.. το μας παξιμάδι και ΘΑ ΧΡΕΩΘΟΥΜΕ αρκεί να μην είναι αυτός "καλύτερος" από εμάς.

Μη μου πείτε πως δεν τα ζήσατε αυτά;;;Ξεκινώ περίεργα ε;;;Σωστά!!!

Εκείνη την εποχή λοιπόν όλοι μας δεν γνωρίζαμε τι θα επακολουθήσει, λες και δεν ξέραμε ότι ΔΕΝ έχουμε βαριά βιομηχανία και κατά κύριο λόγο είχαμε θάλασσα, παραλίες και ήλιο. ΑΑΑ!!! Και ελληνική φιλοξενία... Τι είπατε;;;

Όλοι μας τότε αισθανόμασταν βασιλιάδες του κόσμου, μέχρι να προσγειωθούμε ανώμαλα. Τι κάναμε τότε;Επενδύσεις. Τι γίνεται ως τώρα και τι επιχειρήσεις ανοίγουμε;Φαγάδικα, καφετέριες και.... συμπληρώστε ότι θέλετε αν και αυτό το ΚΑΙ πιθανότατα να μείνει άδειο. ΟΧΙ δεν ξεκινώ έτσι για να σας τσακίσω την ψυχολογία. Διάβασε παρακάτω.

Τις εποχές εκείνες (2005) ξεκίνησε η SPORTDAY που "βοηθήθηκε" πολύ από το EURO 2004 και το έπος Ρεχάγκελ. Ο Μπάμπης έφτιαξε στο Μικρολίμανο το μακαρονάδικο, άλλος κατέβηκε υποψήφιος δήμαρχος.... όλοι προσπάθησαν να κάνουν κάτι. Και καλά έκαναν οι άνθρωποι.

Και μπαίνω στο θέμα.

Κάπου στο 2007 γνώρισα το ΜΗΠΩΣ που έχω την εντύπωση πως μέτοχος του ήταν και γνωστός αθλητικογράφος. Ήταν εναλλακτικό στέκι "επωνύμων" του χώρου. Τουλάχιστον έτσι φημολογείτο. Μέσα στο μαγαζί γινόταν καλή δουλειά. Το ΜΗΠΩΣ μεταφέρθηκε γύρω στο 2011-12 -σίγουρος δεν είμαι- μερικά μέτρα μακρύτερα, απέναντι από το Ταξιδεύοντας. Το παλικάρι που εργάζεται και μαγειρεύει στο Ρακ εν Ρολ είχε κάνει όλη τη διαδρομή (αν δεν κάνω λάθος). Τελικά επέστρεψε στον παλιό χώρο του ΜΗΠΩΣ και άνοιξε το Ρακ εν Ρολ.

Το Ρακ εν Ρολ είναι ένα μικρό μαγαζάκι, σε 2 μικρούς χώρους που φιλοξενεί συνολικά 10 τραπεζάκια. Βρίσκεται σε χώρο που δεν θα μπορούσες να σκεφτείς ότι κάτι καλό μπορεί να γίνεται εκεί μέσα. Αν περάσεις απ'έξω θα σου φανεί άχρωμο και άοσμο, καλά καλά δεν θα καταλάβεις περί τίνος πρόκειται. Όλα αυτά μέχρι να μπεις μέσα. Για το πάρκινγκ μην ανησυχείς, κανένα πρόβλημα.

Αφού μπεις, ο χώρος δεν θα σε μαγέψει. Ο φωτισμός είναι (σχετικά) χαμηλός με καμιά ιδιαίτερη διακόσμηση. Πρόκειται πιθανότατα για παλιό σπίτι (μην έχετε στο νου σας τίποτα αρχοντικό) με προσθήκη από αρκετά καδράκια. Το στυλ είναι στο έντεχνο όπως και η μουσική. Το μόνο που δεν μου άρεσε είναι πως όταν γύρισα σπίτι μύριζα τσιγαρίλα. Κανονικά έπρεπε να κοιμηθώ στο μπαλκόνι και εγώ, όχι μόνο τα ρούχα μου.

Αν μου ζητούσατε να ορίσω περιοχή που θα μπορούσατε να βρείτε κάτι παρόμοιο σε ύφος θα το τοποθετούσα στα Πετράλωνα.

Η λέξη κλειδί σε περίπτωση που το επισκεφθείτε είναι μία. ΠΑΡΕΑ. Όσο αδιάφορος και αν είναι ο χώρος, τόση ζεστασιά και καλή διάθεση έβγαλε σε έμας παρέα 6 ατόμων (3 ζευγάρια). Σε αυτό έπαιξαν ρόλο 2 παράγοντες. Ο πρώτος ήταν γιατί η μια και μοναδική κοπέλα που μας εξυπηρετούσε ήταν σβέλτη, ευγενική και γάτα. Ήξερε πότε να επέμβει και έπιανε αμέσως τι επιθυμούσες. Το τιμάει το μεροκάματο της. Χαμογελαστή, γύριζε σαν σβούρα.

Ο δεύτερος λόγος φίλοι μου όπως θα καταλάβατε και από τη βαθμολογία είναι το φαγητό. Ο κατάλογος είναι παιχνιδιάρικος και ενώ έχουν μόλις 3 σαλάτες, παίζουν πολύ με τα τυριά και τα κρεατικά όπως έχει και 2 πίτες. Αν επιθυμείτε κάτι σε θαλασσινό, λυπάμαι χάσατε. Προχωρήστε 70 μέτρα πιο πάνω και θα βρείτε το Ταξιδεύοντας.

Διαβάζοντας τον κατάλογο του Ρακ εν Ρολ σίγουρα θα θελήσετε να παραγγείλετε σχεδόν τα πάντα. Ενδεικτικά, θα αναφέρω πως δεν πήραμε ταλαγάνι σχάρας με σάλτσα τομάτας, κρεμμυδόπιτα με χειροποίητο φύλλο, ρολο κοτόπουλου με λιαστή τομάτα και πιπεριά ή μοσχαράκι με δεντρολίβανο και πουρέ πατάτας. Αυτά τα σταμπάραμε για επόμενη επίσκεψη.

Και το ταξίδι ξεκινάει:

- Αντί για ψωμί πήραμε πιτούλες στα 0.3 ευρώ οι 2, συνολικά 8. Κρατήστε τις για το...

- Χαλούμι με σάλτσα βατόμουρο στα 5 ευρώ. Αρκετά γλυκιά η σάλτσα, δεν θα αρέσει σε όλους γιατί θα παραπέμπει σε γλυκό. Εμείς πάντως κάναμε βούτες με τις πιτούλες. Μας ήρθε καυτό.

- Σαλάτα με λόλα, ρόκα, λάχανο, μαρούλι, λιαστή τομάτα και παρμεζάνα στα 5.5 ευρώ. Υπεραρκετή αλλά δεν είχε αυτό το κάτι που θα με τρελάνει, ίσως γιατί όλα τα υλικά ήταν ψιλοκομμένα. Φρέσκια και δροσερή πάντως.

- Μανούρι ψητό με πέστο από μυρώνια και κάσιους σερβιρισμένο σε σαλάτα από baby σπανάκι στα 5 ευρώ. Νόστιμο πιάτο με καλοδεμένη σως, ελαφρώς σκορδάτη. Σε πρώτη φάση οπτικά θα δείτε 2 μεγάλα και 2 μικρά κομμάτια. Μην ξεγελαστείτε. Τα 2 μικρά δεν είναι τυρί αλλά πιτάκι με πέστο. Μπόλικη ποσότητα από φρεσκότατο σπανάκι, το τσάκισα με το λαδάκι του. Ευπαρουσίαστο πιάτο.

- Σαγανάκι τυριών με παστουρμά στα 4.5 ευρώ. Σαν βάση έχει πίτα σουβλακιού. Καλοψημένο κομμάτι τυριού με διακριτική τη γεύση του παστουρμά. Ρίξτε και λεμονάκι.

- Κιμαδόπιτα με χειροποίητο φύλλο στα 6 ευρώ. ΠΟΙΗΜΑ. Τόσο ζουμερή, τόσο αρωματική. Στη γέμιση υπάρχουν μεξικάνικα φασόλια (μην φοβάστε) και κατά την άποψη μου και τυρί. Πολύ ωραία και η ζύμη! Σιγουράκι!!!

- Συκώτι με κόκκινο κρασί και σουσάμι συνοδευόμενο με ρύζι στα 6.5 ευρώ. Το ρυζάκι ήταν μπασμάτι. Το συκώτι ψημένο όπως πρέπει, ευπαρουσίαστο το πιάτο. Η σάλτσα δεν ήταν τρομερή, άφηνε μια πικρούτσικη γεύση.

- Φλωμάρια Λήμνου, δηλαδή πολύχρωμα ζυμαρικά με λιαστή τομάτα, αρωματική καπνιστή πανσέτα και παρμεζάνα στα 6.5 ευρώ. Γευστικό χειμωνιάτικο πιάτο, τα φλωμάρια μοιάζουν με ταλιατέλες, σε κάποια φάση νόμιζα πως έτρωγα μπολονέζ (με την καλή έννοια). Τα υλικά λεπτοκομμένα, υπήρξε αρμονία στο πιάτο.

- Ψαρονέφρι σε σάλτσα καπνιστού τυριού στα 7.5 ευρώ. Ωραιότατη σάλτσα χωρίς να είναι καθόλου βαριά, άρεσε πολύ στην έγκυο κοπέλα της παρέας. Οι πατατούλες φρεσκότατες και νόστιμες. Το κρέας θα το ήθελα λίγο πιο ζουμερό, αν θυμάμαι καλά το είχα ξαναφάει στο ΜΗΠΩΣ. Διορθώνεται εύκολα το λαθάκι.

- Λουκάνικο πιπεράτο στα 6.5 ευρώ. Συνοδευόταν από τις ίδιες νοστιμότατες πατατούλες. Το λουκάνικο γενικώς μου πέφτει βαρύ. Το συγκεκριμένο πάντως ήταν πικάντικο, καλοψημμένο και ελαφρύ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ με μπόλικους χυμούς.

- 1 λίτρο ημίγλυκο κρασί στα 8 ευρώ, ευκολόπιοτο και ελαφρύ χωρίς παρενέργειες.
- 1/2 λίτρο λευκό κρασί στα 3.5 ευρώ.
- 1 αναψυκτικό στο 1.8 ευρώ.

Κέρασμα στο τέλος σοκολατόπιτα, νόστιμη βάση, βουτυρώδης σοκολάτα στην επιφάνεια.

Δυστυχώς ποτέ δεν έμαθα το κόστος γιατί ο φίλος της παρέας πήγε και πλήρωσε κρυφά χωρίς να καταλάβουμε τίποτα. Υπολογίζεται πάνω-κάτω στα 70 ευρώ. Τιμή λιώμα για 6 άτομα.

Σημειώστε πως στα ποτά υπάρχουν επιλογές όπως Σούμα σαμιώτικη στα 3.5 ευρώ/100 μλ, μπύρα ΖΕΟΣ 1λ στα 5.5 ευρώ, ΒΑΠ Ρόδου 500 μλ/3 ευρώ, Βεργίνα weiss 500μλ/3 ευρώ, ρακή 100 μλ/3 ευρώ, ρακόμελο στα 3.5 ευρώ.

Συμπερασματικά θα πω πως οι εποχές αλλάζουν, το παιδί στο Ρακ εν Ρολ όμως έμεινε ίδιο, με ΣΕΒΑΣΜΟ στον πελάτη. Δεν μου κάνει εντύπωση που οι παρέες που ερχόντουσαν τον χαιρετούσαν θερμά σαν να είναι χρόνια φίλοι. Μια ακόμη λεπτομέρεια που μου έκανε κλικ είναι πως βγήκε από την κουζίνα του να μας ευχαριστήσει και να μας ξεπροβοδίσει.

Αν βρισκόταν σε άλλη περιοχή θα μιλούσαμε για μεγάλη επιτυχία που θα "έπαιζε" πολύ σε διάφορα σάιτ. ΔΕΝ το έχουν ανάγκη αφού ακόμα και την Τρίτη 12/1/2016 στις 20.20 που πήγαμε υπήρχαν ήδη κρατήσεις και η ευγενική κοπέλα έκανε αλχημείες στον χώρο για να μας φιλοξενήσουν. Καλού-κακού κάντε ένα τηλεφωνηματάκι όσοι έρχεστε μακρυά γιατί εγώ έχω την τύχη να μένω σε απόσταση αναπνοής! Πάρτε την παρέα σας, όσο πιο πολλοί τόσο πιο καλά γιατί δεν θα μπείτε σε διλήμματα του τι να παραγγείλετε. Πάρτε ότι τραβάει η όρεξη σας και θα φύγετε με ένα στομάχι σαν πούπουλο.

Είναι σίγουρο πως η θέση 74 στο σάιτ είναι υψηλή (αυτή τη στιγμή που γράφω) αλλά νομίζω πως πρέπει να πιάσει τουλάχιστον την 50άδα.

ΜΗΠΩΣ να κάνετε μια επίσκεψη σύντομα ;;;

Μοντέρνες ταβέρνες - Κερατσίνι, Αθήνα

Τεταρτη βραδυ, ευτυχως που ειχαμε κανει τηλεφωνικη κρατηση (2 ατομα), το ρακ εν ρολ... ροκαρε!!! και απο κοσμο και απο γευστικη ποιοτητα σε οτι πηραμε!
Σαλατα ροκα με παστραμι, κιμαδοπιτα, πρασινη φαβα, χοιρινο με πουρε γλυκοπατατας και μοσχαρι irish stew (μαγειρεμενο σε μαυρη μπυρα... ηταν ολα σουπερ!!! και τα βρεξαμε με 3 100αρια καραφακια ψημενο αμοργινο ρακομελο + 1 ακομα δωρο (ευχαριστουμε).. και 2 μπυρες Ζεος μαυρες. επισης δωρο σοκολατοπιτα (ξανα ευχαριστουμε! ). Λογαριασμος 46ευρω + 4 ευρω φιλοδωρημα... ε... ειπαμε ηταν ολα πολυ καλα! Ηταν;;;
ε λοιπον ειχαμε και... "αστοχιες"....
1η αστοχια: Δυστυχως αργοτερα κι αφου ειχαμε φυγει ενω στο προχειρο δελτιο του λογαριασμου εγραφε 46 ευρω, οι επισημες αποδειξεις βγηκαν στα 29 ευρω!!!!!
2η αστοχια: Πνιγηκαμε στο τσιγαρο!!!!!

Παρολες τις... "αστοχιες" θα ξαναπαμε και να πατε κι εσεις που διαβαζετε την κριτικη!
Μονο να πατε νωρις:
για να αποφυγετε την τσιγαριλα, αν δεν ειστε καπνιστες
για να ευχαριστηθειτε με την ησυχια σας τα εξαιρετικα πιατα
και να κανετε τηλεφωνικη κρατηση για να ειστε σιγουροι οτι θα βρειτε τραπεζι, οπως
και να ζητησετε να κοπουν ολες τις αποδειξεις!

Μοντέρνες ταβέρνες - Κερατσίνι, Αθήνα

Η γειτονια εχει γινει "πιατσα" και πολυ με χαροποιει! Υπαρχουν εξαιρετικα μαγαζακια και δεν ξερεις ποιο να επιλεξεις!!

Για το ρακ εν ρολ ειχα ακουσει πολλα και καλα λογια αλλα δεν ειχε τυχει να το δοκιμασω! Η χθεσινη μου επισκεψη ομως με αφησε απολυτως ικανοποιημενη!
Ψαχναμε κατι γρηγορα και κοντα δυο ατομα να τσιμπησουμε οποτε το επελεξα με μια σχετικη επιφυλαξη μιας και δεν ειχα προσωπικη εμπειρια.

Πρωτο θετικο δειγμα οτι ειχε αρκετο κοσμο παροτι καθημερινη.
Δευτερο και ακρως θετικο δειγμα η αψογη εξυπηρετηση με ευγενεια και χαμογελο η κοπελα μας προτεινε πιατα μας επεξηγησε τα πιατα ημερας. Μας εφερε νερακι δροσερο και στο τελος κερασμα ενα σφηνακι λικερ ολα αψογα και συγχαρητηρια!!

Ο χωρος ωραιος προσεγμενος(ακομη και στις λεπτομερειες) καθαρος και με ομορφες και εξυπνες πινελιες. Προτεινεται κυριως για χειμωνα ομως.

Στο τελος αφησα εσκεμμενα το ζητουμενο το φαγητο. Μικρος καταλογος που κινειται στα μεζεδακια και τα κρεατικα και λιγα πιατακια ημερας, εμαθα ομως οτι ανανεωνεται συχνα.

Εμεις δοκιμασαμε μια παντζαροσαλατα(με ροκα φουντουκια και παντζαρι)πραγματικα υπεροχη, καμμια σχεση με αντιστοιχες με μαγιονεζες κλπ. Ακομη πηραμε την κλασικη φετα με μελι(που εχει γινει πολυ της μοδας και την δοκιμαζω σχεδον παντου) σε ωραια εκδοχη εδω, κρεμμυδοπιτα μετριο πιατο ισως το πιο αδυναμο για μενα και τελος απο τα πιατα ημερας κεφτεδακια με κοκκινη σαλτσα βασιλικο και μανουρι τριμμενο με συνοδεια απο πατατες τηγανιτες (φρεσκοκομμενες)εξαιρετικοι.

Αυτα μαζι με δυο πιτουλες κομμενες(δε σερβιρουν ψωμι) μας κοστισαν κατι παραπανω απο 20 ευρω σιγουρα το vfm σε υψηλα επιπεδα.

Υ. γ. τριτη επισκεψη μετα τις διακοπες εστέφθη με απολυτη επιτυχια (δυσκολη η προσαρμογη στην καθημερινοτητα ομως).

Μοντέρνες ταβέρνες - Κερατσίνι, Αθήνα

Το εν λογω μαγαζι επισκεφτηκαμε ενα βραδακι με αφορμη τις καλες κριτικες που διαβασαμε. Παροτι θ αναφερθω αναλυτικα, θεωρω οτι ειναι ενα μαγαζακι αρκετα συμπαθητικο, χωρις ομως ωστοσο να ειναι κατι ιδιαιτερο..

Η εξυπηρετηση του μαγαζιου ειναι αριστη, η κοπελα που σερβιρει κ πιανει κ το τηλεφωνο ειναι πολυ φιλικη κ εξυπηρετικοτατη..

Ο χωρος μεσα ειναι αρκετα ομορφος. Μικρος κ ομορφα διακοσμημενος.. Εχει λιγα τραπεζια οποτε θεωρω οτι ειναι φρονιμο καποιος να κανει καποια κρατηση.. σαν χωρος ειναι πολυ φιλοξενος παντως.

Ο δρομος πανω στο οποιο βρισκεται ειναι κεντρικος αλλα γενικα δεν ειναι δυσκολο να βρεις καποιος παρκιν.

Περναμε στο φαγητο. Παροτι δεν πηραμε πολλα πραγματα, εβγαλα τα συμπερασματα μου κ απο αυτα που φαγαμε κ απο αυτα που εβλεπα να κυκλοφορουν.. Οι ποσοτητες του καθε πιατου ειναι καλες, παρολα αυτα νομιζω οτι οι τιμες σε καποια απο αυτα θα μπορουσαν να ειναι λιγο καλυτερες. Παρολα αυτα δεν ειναι ακριβο μαγαζι.

Πηραμε σαγανακι τυριων με παστουρμα (4.5 ευρω) αρκετα νοστιμο αλλα συνοδευοταν απο μια πιτα αχρηστη κστ εμε. Επισης ψαρονεφρι με σαλτσα καπνιστου τυριου (7,5 ευρω) αρκετα νοστιμο αλλα σχετικο λιγο το κρεας. Τελος μια κιμαδοπιτα (6 ευρω) καλουτσικη, μεγαλο κομματι αλλα αρκετα βαρυ πιατο κ νομιζω οτι του λειπε κατι σε λαχανικο μεσα. ειχε πολυ κιμα

Γι αυτα δηλαδη 2 ορεκτικα, ενα κυριως κ μια sprite δωσαμε 20 ευρω.. οποτε για να φας κανονικα θες 16-17, ευρω το ατομο.. κ χωρις ποτο.. Δεν το θεωρω ουτε φτηνο ουτε ακριβο.. στο τελος υπηρχε κ κερασμα λιγο γλυκακι

Μπορει κ να ξαναπηγαινα..

Μοντέρνες ταβέρνες - Κερατσίνι, Αθήνα

Χτες το επισκεφτήκαμε με οικογενειακό πρόσωπο. Ο χώρος μικρός και συμπαθητικός με ξύλινη επένδυση. Στον τοίχο τα πιάτα ημέρας και διάφοροι πίνακες, από συγκροτήματα κι όχι μόνο. Κόσμος λίγος στην αρχή αλλά μέσα σε 1 ώρα το μαγαζί γέμισε. Ευγενικό και γρήγορο σέρβις.

Η παραγγελία μας:1 σαλάτα πολύχρωμη με ρόκα, παρμεζάνα, λιαστή ντομάτα και μαρούλι πολύ καλή,1 παιδάκια λαιμού μαριναρισμένα με γιαούρτι και κρασί πεντανόστιμα,1 μοσχαρίσια γλώσσα με χοντρό αλάτι φοβερή,1 μπιφτέκια στη σχάρα πολύ καλά,1 σπράιτ και 1/4 κρασί κόκκινο μέτριο κατά δήλωση του πατέρα μου. Ολ τα πιάτα συνοδεύονταν από τηγανητές πατάτες κομένες στο χέρι τραγανές. Κέρασμα ρακόμελο και λογαριασμός μ'απόδειξη στα 28,90ε.

Μετά το φαγητό ο ιδιοκτήτης μας έπιασε κουβέντα σχετικά με την πορεία του μαγαζιού τη μουσική που επιλέγει τα κάδρα στους τοίχους. Κερατσινιώτες και μη τιμήστε το.

Μοντέρνες ταβέρνες - Κερατσίνι, Αθήνα

Επισκευτηκαμε το συγκεκριμενο μαγαζι για μεσημερι Κυριακης.
Η αισθηση του χωρου ειναι οτι πας σε μεζεδοπωλειο. Αλλα ευτυχως για εμας
οι μεριδες ηταν πιο κοντα στης ταβερνας παρα σε φλιτζανι του καφε που πολυ συχνα συμβαινε

Ο χωρος ειναι μικρος με δυο χωριστα δωματια και μικρη χωρητικοτητα
καθως ουσιαστικα ειναι μονοκατοικια.

Πηγαμε χωρις κρατηση γιατι βρισκομασταν καπου αλλου περιπου στις 15.00 και περιμεναμε 5 λεπτα να εξυπηρετηθουμε αφου τα τραπεζια ειναι λιγα.

η κοπελα στο σερβις ηταν εξυπηρετικοτατη

Καλο θα ηταν να κανετε κρατηση για να αποφυγετε τις ταλαιπωριες.

Πηγαμε 4 ατομα και παραγγειλαμε τα εξης

Σαλατα με ροκα παρμεζανα λολα κλπ. Πολυ καλη με την σωστη σως κλπ

Τυρι χαλουμι σε σαλσα βατομουρο. Το χαλουμι πολυ καλο η σαλτσα μου ηρθε πολυ γλυκια

Κολοκυθοκεφτεδες (ηταν σκετο μελι) 6 νομιζωη ηταν στο πιατο

πιτακια (αντι ψωμιου που δεν εχει)

1 μπριζολακια τελεοια μαριναρισμενα με πατατες

1 ψαρονεφρι σε σως πικαντικου τυριου με πατατες (αποθεωση! )

1 πανσετες πολυ καλες

1 ρολο κοτοπουλο με λιαστη ντοματα σε κοκκινη σαλτσα. Αυτο σε σχεση με τα υπολοιπα δεν ηταν πολυ καλο

Νερο φερνει χυμα σε μπουκαλι και 2 αναψυκτικα

Ολα αυτα με κερασμα το μπραουνις σοκολατας 47,50ευρω.

Και χορτασαμε και φυγαμε κατι παραπανω ικανοποιημενοι απο αυτα που πληρωσαμε!!

Εννοειται!! Οτι θα ξαναπαμε

Μοντέρνες ταβέρνες - Κερατσίνι, Αθήνα

Γράφω μόνο και μόνο για να συμπλρώσω την αναλυτική κριτική του χρήστη VANGELIS.

Πρόκειται ένα από τα πιο γνωστά οινομαγειρεία της περιοχής. Στεγάζεται σε μια υπερυψωμένη δίχωρη μονοκατοικία. Τα τραπέζια είναι λιγοστά οπότε είναι απαραίτητη η κράτηση ειδικά ΠΣΚ. Το κάπνισμα (δυστυχώς) επιτρέπεται.

Στα του φαγητού τώρα. Ο κατάλογος είναι σχετικά μικρός αν και καλύπτει όλα τα γούστα. Υπάρχουν και πιάτα ημέρας γραμμένα σε έναν μαυροπίνακα. Η μερίδες είναι μεγάλες οπότε παραγγείλτε συντηρητικά και προτιμήστε τα φοβερά μαγειρευτά του.

Ταλαγάνι σχάρας 6 ευρώ (4/4). Έρχεται σε τριγωνικές μπουκιές με βάση πίτα από τυλιχτό. Σωστά ψημένο τόσο αυτό όσο και η πίτα, ενώ η συνοδευόμενη σάλτσα ντομάτας δένει άριστα.

Κρεμμυδόπιτα 6 ευρώ (4/4). Ένα τεράστιο τριγωνικό κομμάτι με χειροποίητο φύλλο και μια ισορροπημένη (όχι πολύ γλυκιά) κρεμμυδογέμιση είναι ότι πρέπει για ορεκτικό.

Ρολό κοτόπουλο με λιαστή ντομάτα και πιπεριά (4/4). Είναι ένα κυρίως που άνετα μπαίνει στη μέση καθώς το κοτόπουλο έρχεται κομμένο σε ροδέλες. Συνοδεύεται με τηγανιτές πατάτες και κάτω από το ρολό υπάρχει μια πολύ νόστιμη κόκκινη σάλτσα.

Πανσετάκια χοιρινά με πατάτες τηγανιτές (3/4). Μαλακά και ζουμερά απλά θα τα προτιμούσα χώρις το κόκκαλο.

Μία επίσκεψη θα σας πείσει.

Μοντέρνες ταβέρνες - Κερατσίνι, Αθήνα

Πριν αρχίσω μα γράφω θα ήθελα να επισημάνω σε όλους όσους διαβάζουν τις κριτικές εδώ μέσα να μην τις παίρνουν και τόσο στα σοβαρά, γιατι τα κριτήρια του καθένα μας είναι διαφορετικά.

Απο καιρό λοιπόν και διαβάζοντας τις εδώ κριτικές αποφασίσαμε να επισκεφτούμε το ΡΑΚ ΕΝ ΡΟΛ. Μάλιστα την πρώτη φορά που πήγαμε ήταν γεμάτο και έτσι σήμερα κλείσαμε τραπέζι. Ο χώρος είναι τόσο μικρός κ τόσο χαμηλοτάβανος που αναρωτιέμαι πως του δώσανε άδεια λειτουργίας. Μετά απο δύο λεπτά της παραμονής μας εκεί το κεφάλι μου πήγαινε να σπάσει απο τις φωνές. Σε αυτόν τον χώρο δεν θα χωρούσαμε παραπάνω απο δυο τραπέζια αλλά σε κάθε γωνιά του μαγαζιού σφηνώνανε κ απο ένα τραπέζι.

Πήραμε σαλάτα παντζάρια ρόκα φουντούκι, τελείως αδιάφορο με παντζάρια βρασμένα απο σούπερ μάρκετ και δύο φουντουκάκια για ξεκάρφωμα. Τελείως άσχετο. Επίσης για ορεκτικό πήραμε χαλούμι με σως βατόμουρο, που τελικά ήταν χαλούμι με αραιωμένη μαρμελάδα απο το ΙΚΕΑ.

Για κυρίως πήραμε τα πιάτα της ημέρας, ένα χοιρινό με πιπεριά κ τυρί σε φύλλο που τελικά ήταν όντως χοιρινό (πάρα πολύ αλμυρό) με τυρί αλλά τυλιγμένο σε κάτι σαν ζύμη ψωμιού (αλεύρι κ νερό σκέτο) που ήταν πολύ σκληρό κ άνοστο και με δυσκολία το έτρωγες. Το δεύτερο πιάτο ήταν ψαρονέφρι σε σάλτσα καπνιστού τυριού, το μόνο που θα πω είναι ότι ήταν χειρότερο πιάτο απ´το πρώτο. Οι δε τηγανητές πατάτες ήταν προκάτ και σχεδόν ωμές.

Στο τέλος προσφέρανε γλυκάκι. Η εξυπηρέτηση ήταν άψογη αλλά τα φαγητά απο τα χειρότερα που έχω φάει έξω.

Αλλά και πάλι μη βασίζεστε στη δική μου κριτική, να επισκέπτεστε πάντα οι ίδιοι κ να βγάζετε δικά σας συμπεράσματα.

Μοντέρνες ταβέρνες - Κερατσίνι, Αθήνα

Λοιπόν, το Ρακ εν Ρολ το επισκέπτομαι από την εποχή που το έλεγαν Μύθο ή λίγο αργότερα Μήπως ή εν τέλει Ρακ εν Ρολ.

Το μαγαζί είναι υπό τη διεύθυνση του Λεωνίδα, ο οποίος κατά δήλωση του είναι μάγειρας - ουχί σεφ -. Το σέρβις είναι άψογο, με δύο κοπέλες που εναλλάσσονται τα τελευταία χρόνια, ευγενικές πρόσχαρες και εξυπηρετικές.

Ο κατάλογος είναι μικρός σχετικά, αλλά για να μην βαριόμαστε οι θαμώνες υπάρχουν εξαιρετικά πιάτα ημέρας. Να δοκιμάσετε οπωσδήποτε το χαλούμι με πιτάκια, την σάλτσα πέστο και τα ντοματίνια, μην ξεχάσετε να χτυπήσετε τη φάβα από αρακά με σάλτσα πιπεριάς και από κυρίως πέρα από τα κλασσικά της ώρας, κάτι μπριζολάκια μαριναρισμένα σε σάλτσα μουστάρδας αν τα πετύχετε μην τα αφήσετε να ζήσουν, τσακίστε τα, είναι πραγματικά απίστευτα. Προσωπική αδυναμία είναι και η πρασσόπιτα

Από ποτά, το μαγαζί παρέχει παραδοσιακή ψημένη Ρακί - από την Αμοργό όχι το Γεκετσερεμπλιγκι-, Σούμα από τη Σάμο, ρακή και εξαιρετικό χύμα κρασί. Προσωπικά πίνω Σούμα γτ δεν τη βρίσκω πουθενά αλλού και η ποιότητα της είναι εξαιρετική

Ο χώρος τώρα είναι σχετικά μικρός, αλλά τα τραπέζια μεγάλα τετράγωνα και σχετικά άνετα. Εχει διακοσμηθεί με φωτογραφίες ροκ τραγουδιστών, είναι ζεστός με ενδιαφέρουσες καλλιτεχνικές πινελιές και η μουσική που ακούς είναι αυτό που λέμε "έντεχνo"

Από τιμές τώρα, είμαστε άψογα. Ενα ζευγάρι με 10 έως 15 ευρώ τρώει ικανοποιητικότατα, οι δε παρέες με τα ίδια λεφτά γονατίζουν.

Υγ. To μαγαζί βρίσκεται κεντρικά στη Δραπετσώνα και μπορεί να συνδυαστεί με πλείστες όσες δραστηριότητες. Ειδικότερα όσοι δεν ενδιαφέρονται να φάνε φθηνά και ποιοτικά αλλά να θάψουν, παραδίπλα βρίσκεται το εξαιρετικό κοιμητήριο της Ανάστασης όπου μπορούν να επιδοθούν στο αγαπημένο τους σπορ

Υγ 2 Τα τρία αστέρια στη γεύση είναι επειδή ο Μάγειρας φτιάχνει εξαιρετική μους σοκολάτας αλλά μόνο για πάρτη του και σπανίως για εμάς. Κομπλεξικά και μόνο λοιπόν του βάζω τγια που θα λεγε κι ο Μιχαηλίδης