ΠΑΛΑΙΑ ΞΑΝΘΗ

Τσιπουράδικα - Ουζερί

Πεισιστράτου 87, Τζιτζιφιές [Χάρτης]

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Καλλιθέα, Αθήνα

Σήμερα θα γράψω μια κριτική που μάλλον θα σας μπερδέψει όπως άλλωστε μπερδεύτηκα και εγώ μετά την επίσκεψη μου στο συγκεκριμένο μεζεδοπωλείο αλλά θεωρώ ότι πρέπει να γράψω την εμπειρία μου και ο καθένας να βγάλει τα συμπεράσματα του, ενώ ελπίζω να δώσουν σημασία και οι υπεύθυνοι του ώστε να ευχαριστούν τους πελάτες τους σε όλα τα επίπεδα.

Να ξεκινήσω, τονίζοντας ότι το εν λόγω μεζεδοπωλείο είναι στην γειτονιά μου και δεν έχει πολύ καιρό που είναι ανοικτό στην θέση προηγούμενης ψαροταβέρνας (ίσως της τελευταίας από τις παλαιές ταβέρνες των Τζιτζιφιών). Περνάω συχνά από μπροστά της και μου είχε κινήσει το ενδιαφέρον ο προσεγμένος της χώρος (το τζάκι το κάνει να φαντάζει ιδανική για χειμωνιάτικα βράδια) αλλά με κόμπλαρε στο να το επισκεπτώ ότι δεν είχα δει ποτέ κόσμο μέσα.

Το βράδυ, όμως, της προπαραμονής της Πρωτοχρονιάς μετά από μια δουλειά εκεί κοντά και με έντονο κρύο και βλέποντας το αναμμένο τζάκι αποφασίσαμε με τον καλό μου να ξεπεράσουμε το γεγονός ότι δεν υπήρχε άλλος πελάτης και να πιούμε μια ρακί και ένα μεζέ για να στυλωθούμε, ελπίζοντας ταυτόχρονα ότι θα βρούμε ένα μαγαζί στην γειτονιά μας που μπορεί να γίνει στέκι μας στο μέλλον.

Γύρω στις 9 και κάτι, λοιπόν, περάσαμε την πόρτα αντικρίζοντας έναν προσεγμένο και ευχάριστο χώρο, ενώ ένας ευγενικός κύριος μας χαιρέτισε και μας ευχήθηκε χρόνια πολλά. Εμείς κατευθυνθήκαμε και καθίσαμε στο τραπέζι για δύο που είχε μπροστά στο τζάκι. Αμέσως κατέφθασε ο κατάλογος και εμφιαλωμένο νερό (το οποίο κρατήσαμε) και κοιτάξαμε τα μεζεδάκια που ήταν ένας μαζεμένος αριθμός οικείων θαλασσινών και στεριανών γεύσεων.

Παραγγείλαμε πατάτες τηγανιτές, τζατζίκι, λουκάνικο, καβουρμά, κολοκυθάκια τηγανιτά και 250 ml ρακί. Μετά από λίγο ήρθε ψωμάκι ψημένο με λάδι και σύντομα όλα τα υπόλοιπα, τα οποία ήταν όλα καλοφτιαγμένα και νόστιμα με τα στικς κολοκυθιού να ξεχωρίζουν.

Ο σερβιτόρος ήταν ο κύριος που μας καλησπέρισε και ήταν ευγενικός αλλά οι προσπάθειες να κάνουμε λίγο χιούμορ μαζί του (για να σπάσει ο πάγος του άδειου καταστήματος με ένα μόλις ζευγάρι στο κέντρο του) δεν έπιασε. Θα μου πείτε και για αυτό βάζεις 1 στην εξυπηρέτηση; Όχι, θα διαπιστώσετε παρακάτω το γιατί...

Ενώ, λοιπόν, εμείς απολαμβάναμε την ρακί με το φαγητό μας διαπιστώνουμε ότι το τζάκι μετά από λίγο σβήνει, λέμε κάποιος θα έρθει να το ανάψει αλλά όχι... Σε λίγο (γύρω στις 10) διαπιστώνουμε ότι μαζεύουν τα εξωτερικά τραπεζοκαθίσματα και αρχίζουν να σβήνουν και κάποια φώτα... Σε λίγο χαμηλώνει η μουσική και ο σερβιτόρος εξαφανίζεται στην κουζίνα κάνοντας κάποιες δουλειές. Όλα αυτά μας έκαναν να αισθανθούμε ότι ήρθε η ώρα να φύγουμε και ακόμα δεν είχε πάει 10:30.

Φωνάξαμε, πληρώσαμε και σηκωθήκαμε να φύγουμε έχοντας λίγο ξενερώσει, ο κύριος ευγενέστατα μας ευχήθηκε καλή χρονιά αλλά... Με το που βγαίνουμε από την γυάλινη πόρτα στεκόμαστε να δούμε τα μενού προσφοράς που έχουν αναρτήσει στην πόρτα και ο κύριος μας κλειδώνει ενώ η πόρτα δεν είχε προλάβει να κλείσει καλά καλά...

Αυτό ήταν το απόλυτο ξενέρωμα και πείτε μου τώρα εσείς, τι βαθμό να βάλω στην εξυπηρέτηση; Ναι, ήταν ευγενικοί στο σερβίρισμα αλλά φτάνει αυτό; Εγώ καταλαβαίνω ότι ένα όμορφα στημένο μαγαζί, που φαίνεται ότι έχουν δαπανηθεί χρήματα για αυτό, πεντακάθαρο και με καλή ποιότητα στο φαγητό και αρκετά οικονομικό είναι κρίμα να έχει δύο άτομα την βραδιά και είσπραξη 27 ευρώ (αυτός ήταν ο λογαριασμός μας) αλλά εμείς τι φταίμε; Και αυτά τα δύο άτομα δεν πρέπει να νιώσουν άνετα και να ευχαριστηθούν την εμπειρία της επίσκεψης τους; Δεν πήγαμε 12 η ώρα και τους κρατήσαμε μέχρι το πρωί, έκλεισαν το μαγαζί και την πόρτα στα μούτρα των πελατών τους από τις 10:30, μη σκεπτόμενοι πόσους πελάτες ή τι διαφήμιση θα μπορούσαν να κάνουν και αυτοί οι δύο ταπεινοί πελάτες στο μαγαζί τους.

Οπότε πέστε μου τι βαθμό μπορούσα να βάλω στην εξυπηρέτηση; Μπορώ να ξαναπάω εκεί; Ίσως μόνο αν είναι γεμάτο κόσμο, οπότε δεν θα περιμένω αντίστοιχη συμπεριφορά!