Στην κουζίνα μας δεν υπάρχει τίποτα προψημένο. Δεν ξαναζεσταίνουμε και ξεκινάμε να ψήνουμε μόλις μας δώσετε την παραγγελία σας. Τα σουβλάκια μας είναι 100% χειροποίητα και όλα μας τα κρεατικά ψήνονται σε φυσικό κάρβουνο. Με τις σμυρνέικες μας συνταγές για σουτζούκι, παστουρμά, κεμπάπ, κιοφτέ, σις κεμπαπ, γιαουρτλού κεμπάπ, μοσχάρι τας κεμπάπ και συκώτι μόσχου γάλακτος δημιουργούμε γεύσεις που θα σας ταξιδέψουν. Ψητές πιπεριές και ντομάτες, μελιτζανοσαλάτα, χουμους, ταμπουλέ, τουρλού-τουρλού μελιτζάνες και κολοκυθάκια στη σχάρα, αυγά του Κανακάρη, μελιμελιτζάνες είναι μερικά από τα πιάτα μας που μπορείτε να απολαύσετε για να συνοδεύσετε τα κρεατικά.

Τρίτη εως Κυριακή όλη μέρα ανοιχτό (12:00 μέχρι 01:00 το βραδυ. Δευτέρα κλειστά.

Κάνει delivery
Take away
Ξεχωριστός χώρος για καπνίζοντες
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά

03 Φεβ 2016

Επειδή η αδικία είναι η μεγαλύτερη αμαρτία θα είμαι σαφής και θα πω ότι αναφέρομαι αποκλειστικά και μόνο στο delivery και δη στα τυλιχτά.

Είχα δοκιμάσει επιτοπίως τον στα Πατήσια Μπαρμπαδήμο και τον είχα βρει εξαιρετικό, είπα λοιπόν να δοκιμάσω και τα τυλιχτά του. 4 τεμάχια, ένα καλαμάκι σκέτο, μια πατάτες και μια μερίδα σάλτσα. Γύρω στα 15-16 ευρώ. Λίγο τσιμπημένο αλλά ενίοτε η ποιότητα δικαιολογεί το τσίμπημα. Εν προκειμένω όχι.

Όταν θες "το παραδοσιακό σουβλάκι" χωρίς τζατζίκια, πατάτες κτλ, πρόθεση θεάρεστη κατά τα λοιπά, βλ. τον Κώστα στην πλατεία Αγίας Ειρήνης, φροντίζεις να μην είναι όμως μίζερο, τζούφιο και εν τέλει ολίγον τι απατηλό. Έτσι θα περιγράψω μια ψιλοάψητη πίτα ως τεράστια για το περιεχόμενο που αγκάλιαζε (η πίτα ήταν ΟΚ το περιεχόμενο ήταν φύρα), αρκετά καλό κρέας, ποιότητα και ψήσιμο, (τόσο το καλαμάκι χοιρινό, όσο το κεμπάπ, όσο και το καλαμάκι κοτόπουλο), με μια ακτινογραφία ντομάτας, μια υπόμνηση κρεμμυδιού και, ενώ θεωρητικά υπήρχε στην πράξη από αόρατη μέχρι και ανυπόστατη, σάλτσα ντομάτα.

Προς επίρρωση δοκίμασα την σάλτσα και σε μερίδα ξεχωριστά καθότι λάτρης. Καλή αλλά αδύναμη γεύση, νερουλή και διαφανής σαν υφή και εμφάνιση. Οι πατατούλες εξαιρετικές, καλύτερες και από τις περισσότερες σπιτικές, μου υπενθύμισαν γιατί ήθελα να παραγγείλω από ένα μαγαζί που όταν είχα πάει είχα φύγει ενθουσιασμένος. Οι πίτες όμως σου άφηναν την αίσθηση ότι είχες καταναλώσει ζυμάρι με "ολίγον τι από κρέας".

Σε γενικές γραμμές θα έλεγα, και το λέω δηλαδή, ότι είναι εξαιρετικά να πάτε μια βόλτα από 'κει, είναι ωραία να παραγγείλετε μερίδες από τα πεντανόστιμα κρεατικά του αλλά μην το αντιμετωπίσετε σαν σουβλατζίδικο γιατί εκεί αδικεί τον εαυτό του.

Ειρήσθω εν παρόδω οι άνθρωποι ήταν ευγενέστατοι και προσεφέρθησαν να μας ξαναστείλουν την ίδια παραγγελία αλλά δεδομένου ότι ο τρόπος παρασκευής θα ήταν ο ίδιος απερρίφθη η ευγενής πρόταση. Η απόδειξη έρχεται μόνη της. Με την πρώτη φορά.

23 Μάρ 2017

Πολύ συμπαθητικό μαγαζί. Ήμασταν δύο άτομα και το επισκεφθήκαμε απόγευμα καθημερινής. Το περιβάλλον είναι εξαιρετικό. Στεγάζεται σε ένα παλιό νεοκλασικό και η διακόσμηση είναι πολύ προσεγμένη. Νομίζω από τα πολύ όμορφα μαγαζιά της Αθήνας.

Σε φαγητό πήραμε μία μερίδα μπιφτέκι μοσχαρίσιο (7.5 ευρώ). Συμπαθητικό. Προσωπικά το βρήκα λίγο βαρύ στη γεύση.

Μία μερίδα μπιφτέκι κοτόπουλο (7.5). Πολύ νοστιμο και δροσερό. Με διάφορα μυρωδικά και αρωματικά μέσα εκ των οποίων ξεχωρίζει το κύμινο.

Τα κυρίως συνοδεύονταν από πατάτες τηγανητές που δεν ήταν καλές. Ήταν πολύ λαδερές και πίκριζαν. Αυτό ήταν και το μόνο φάουλ στο φαγητό.

Για ορεκτικό μελιτζάνα με μέλι. 3.30 ευρώ. Πάρα πολύ νόστιμο πιάτο. Μάλιστα παραγγείλαμε και δεύτερη μερίδα. Πρόκειται για κυβάκια μελιτζάνας τηγανητά και πασπαλισμένα με μέλι. Σωστό τηγάνισμα και η μελιτζάνα είναι σαν αφρός. Πρώτη φορά που δοκιμάζω αυτήν την εκδοχή μελιτζάνας και μου άρεσε πολύ.

Ψητά λαχανικά. 5.5. Συμπαθητικό πιάτο χωρίς να είναι κάτι το ιδιαίτερο. Μου φάνηκε λιγάκι τσιμπημένο σε τιμή για αυτό που προσφέρει. Πρόκειται για φέτες κολοκυθιού και μελιτζάνας, περιχυμένες με λίγη κρέμα μπαλσάμικου. Το κολοκύθι θα μπορούσε να είναι λίγο πιο λεπτοκομμένο.

Νερό έρχεται εμφιαλωμένο και χρεώνεται 1.30 ευρώ.

Το ψωμί (χρεώνεται 60 λεπτά). Ενώ στους διπλανούς ήρθε φρυγανισμένο και με λάδι (έτσι αναφέρεται και στον κατάλογο) σε εμάς για κάποιον λόγο ήταν σκέτο.

Για τα παραπάνω. Δηλαδή ουσιαστικά δύο κυριως, τρία ορεκτικά και μισό λίτρο κρασί πληρώσαμε 32 ευρώ.

Αποτίμηση συνολική: Πολύ όμορφο μαγαζί. Πολύ συμπαθητικό φαγητό. Θα ξαναπάω.

Χαλεπά 14, Πλατεία Παπαλουκά, Άνω Πατήσια

210 2014000