ΜΠΑΡΜΠΑΔΗΜΟΣ

Σουβλάκι & Σχάρα

Χαλεπά 14, Πλατεία Παπαλουκά, Άνω Πατήσια [Χάρτης]
  210 2014000

Τρίτη εως Κυριακή όλη μέρα ανοιχτό (12:00 μέχρι 01:00 το βραδυ. Δευτέρα κλειστά.
Παροχές:
Έχει δίκτυο Wifi Κάνει delivery Take away Ξεχωριστός χώρος για καπνίζοντες Υπάρχει εξωτερικός χώρος Φιλικό για οικογένειες/παιδιά

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Στην κουζίνα μας δεν υπάρχει τίποτα προψημένο. Δεν ξαναζεσταίνουμε και ξεκινάμε να ψήνουμε μόλις μας δώσετε την παραγγελία σας. Τα σουβλάκια μας είναι 100% χειροποίητα και όλα μας τα κρεατικά ψήνονται σε φυσικό κάρβουνο. Με τις σμυρνέικες μας συνταγές για σουτζούκι, παστουρμά, κεμπάπ, κιοφτέ, σις κεμπαπ, γιαουρτλού κεμπάπ, μοσχάρι τας κεμπάπ και συκώτι μόσχου γάλακτος δημιουργούμε γεύσεις που θα σας ταξιδέψουν. Ψητές πιπεριές και ντομάτες, μελιτζανοσαλάτα, χουμους, ταμπουλέ, τουρλού-τουρλού μελιτζάνες και κολοκυθάκια στη σχάρα, αυγά του Κανακάρη, μελιμελιτζάνες είναι μερικά από τα πιάτα μας που μπορείτε να απολαύσετε για να συνοδεύσετε τα κρεατικά.

Σουβλάκι & Σχάρα - Πατήσια, Αθήνα

Ελλάδα τέλη του 2015. Περίπου έξι χρόνια μετά την έναρξη της κρίσης, οι λέξεις ανάπτυξη και success story, ηχούν στα αυτιά του κάθε συμπολίτη μας ως ένα μάλλον κακόγουστο αστείο. Μονοδιάστατα όπως πάντα, μετά τα κινητάδικα της δεκαετίας του 90, τις αλυσίδες μπεργκεράδικων την δεκαετία του 00, η δεκαετία του 10 χαρακτηρίστηκε από την ραγδαία εξάπλωση των νεοσουβλατζίδικων, των φουρνοκαφέ, των γιαουρτάδικων και κάθε λογής παρεμφερούς casual επιχείρησης εστίασης. Τελευταίο trend, αφού χορτάσαμε όλα τα παραπάνω είναι τα κεμπαπτζίδικα. Είτε μας αρέσει είτε όχι, αυτή είναι ουσιαστικά η αντίληψη περί ανάπτυξης στην Ψωροκώσταινα.

Η κλασική περίπτωση που δεν έχεις κανονίσει κάποια Κυριακάτικη έξοδο για φαγητό με παρέα. Το trendy νεοσουβλατζίδικο της περιοχής μας, αυτό με τον ‘’γιαλαντζί’’ γύρο και το τζατζίκι χωρίς σκόρδο, με την εξυπηρέτηση επιπέδου ταχυφαγείου, έχει μπει εδώ και καιρό στην black list μας, η δε λύση του delivery μοιάζει μια από τα ίδια, τόσο βαρετή και προβλέψιμη. Οι ‘’μπαρμπάδες’’ που έχουν πλημμυρίσει την Αθήνα αρκετοί μεν, αλλά ακροβολισμένοι αρκετά μακριά από την περιοχή μας. Ή μήπως όχι; Ο Μπαρμπαδήμος στα Άνω Πατήσια, σε απόσταση περίπου 5χλμ από το σπίτι μας, έμοιαζε ως μια σχετική καλή περίπτωση. Οι λίγες στον αριθμό αλλά θετικές κριτικές, παρείχαν μια σχετική ασφάλεια για την επιλογή μας. Διάβασα και την συνοπτική ιστορία της επιχείρησης και μπορώ να πω ότι εντυπωσιάστηκα. Οκτώ καταστήματα σε μόλις πέντε χρόνια δεν είναι παίξε γέλασε, κάτι καλό πρέπει να σημαίνει.

Κυριακή 8 Νοεμβρίου 2015, ώρα 17:30, άτομα 2.

Μπαρμπαδήμος ‘’εδέσματα αρίστης ποιότητος’’, μας πληροφορεί η επιγραφή της επιχείρησης και οι πρώτες εντυπώσεις ήταν πολύ θετικές. Βρήκα με σχετική άνεση θέση parking, η πλατεία Παπαλουκά μια συμπαθητική αστική περιοχή και ο Μπαρμπαδήμος με διαφορά το πιο ενδιαφέρον κτίσμα της περιοχής. Πρόκειται για μια παλιά και προφανώς ριζικά ανακαινισμένη μονοκατοικία, στη συμβολή δύο δρόμων σε σχήμα λάμδα. Ο κήπος φιλοξενεί τον εξωτερικό χώρο των καπνιστών, με πληθώρα ‘’παλιομοδίτικων’’ τραπεζοκαθισμάτων τύπου φερ φορζέ. Το δεξί του τμήμα είναι ακάλυπτο και μάλλον κατάλληλο μόνο όταν το επιτρέπει ο καιρός, ενώ το αριστερό τμήμα είναι στεγασμένο, περίκλειστο με το χοντρό νάιλον, πιθανόν θερμαινόμενο με σόμπες.

Ο εσωτερικός χώρος είναι πολύ συμπαθητικός, φροντισμένος, περιποιημένος και smoke free. Η διακόσμηση τόσο όσο, ισορροπεί με άνεση ανάμεσα σε ένα περιποιημένο αρχοντικό του περασμένου αιώνα και μιας επιχείρησης εστίασης αυτού του τύπου. Σημεία που θα αποσπάσουν την προσοχή είναι οι όμορφοι πολυέλαιοι οροφής, οι θόλοι της οροφής με τον κρυφό φωτισμό, τα κάδρα με φωτογραφίες στους τοίχους, οι παλιομοδίτικες κουρτίνες, το όμορφο και διατηρημένο πάτωμα και ο βαμμένος τοίχος σε δύο τόνους (θα έλεγα ‘’μουσταρδομαγιονεζί’’). Το μόνο εμφανές μειονέκτημα που βρήκα, είναι ότι λόγω του σχήματος του οικήματος σε σχήμα λάμδα, δεν είναι και ιδιαίτερα λειτουργικός. Την μια πλευρά του λάμδα καταλαμβάνουν τα τραπέζια, ενώ την άλλη πλευρά προφανώς καταλαμβάνει το μαγειρείο και οι λοιποί χώροι της επιχείρησης. Είναι εμφανής, τουλάχιστον όπως εγώ το αντιλαμβάνομαι, μια έλλειψη ‘’ζωτικού χώρου’’, ως προς την διάσταση του πλάτους. Κατά τα λοιπά ο χώρος είναι μια χαρά.

Το service είναι μια υπόθεση πολύ νέων ατόμων, ίσως και κάτω των 20 ετών. Πολύ ευγενικοί, οφείλω να πω ότι αιφνιδιάστηκα θετικά, ακούγοντας τόσο κατά την είσοδο μας, όσο και κατά την αναχώρησή μας, την φράση ‘’καλησπέρα σας καλώς ήρθατε’’, τουλάχιστον από τρία διαφορετικά άτομα. Που έχουμε καταντήσει ως άνθρωποι και ως πελάτες, να μας αιφνιδιάζει και να μας εντυπωσιάζει το αυτονόητο!! Δεν λέω καλές οι χαιρετούρες και η ευγένεια, αλλά κατά τα λοιπά χωρίς να μπορώ να πω ότι κάπου υστέρησε χαρακτηριστικά, δεν μπορώ επίσης να πω ότι με ενθουσίασε. Θα το χαρακτήριζα απλά ως αποδεκτό, ένα χρυσό μέσο όρο ανάμεσα στο επαγγελματικό και το ερασιτεχνικό, λαμβάνοντας βεβαίως υπόψη και το ιδιαίτερα νεαρό της ηλικίας των σερβιτόρων. Με μερικές απλές βελτιωτικές κινήσεις μπορεί να πάει ακόμη καλύτερα.

Η κάρτα του menu, τουλάχιστον ως προς την περιγραφή και ονομασία των πιάτων είναι πολύ συμπαθητική, χωρίς όμως να καταντάει γραφική ή κουραστική. Σίγουρα θα κάντε focus στις δηλητηριώδεις πιπεριές, τα αυγά του κανακάρη, το ταμπουλέ ολέ ολέ, την αναποφάσιστη μερίδα, το μερακλίδικο μπερεκέτι, το απίθανο κοτόπουλο μπαμπάκι και τον καταπληκτικό αχταρμά. Εντύπωση προκαλεί η χαμηλή τιμολόγηση τόσο του χύμα κρασιού, όσο και κάποιου entry level εμφιαλωμένου, για αυτούς που θέλουν να νιώσουν περισσότερο ασφαλείς.

Δοκιμάσαμε:
-Για καλωσόρισμα κάποια sticks συνοδευόμενα από δύο συμπαθητικά ντίπ.

-Ένα συμπαθητικό ταμπουλέ ολέ ολέ, με καλή ποιότητα υπερβολικά ψιλοκομμένων πρώτων υλών. Μικρό ως ποσότητα, αλλά και ως τιμή (στα 2,70€), πολύ σωστά φορμαρισμένο.

-Τα αυγά του κανακάρη. Μια συμπαθητική εκδοχή μαμαδίσιας ομελέτας με αυγά (περίπου σαν scrambled eggs), σουτζούκι και πατάτες. Ισορροπία μεταξύ των υλικών, το πιάτο θα μπορούσε να είναι λίγο καλύτερο αν οι πατάτες ήταν πιο σωστά ψημένες, διότι γευστικά μου φάνηκαν λίγο πλαδαρές και ‘’ιδρωμένες’’.

-Χοιρινό σις κεμπάπ για την γυναίκα μου. Δύο σούβλες σωστά μαριναριναρισμένου και ψημένου κρέατος, μια ψητή ντομάτα, μια ψητή πιπεριά, κρεμμυδάκι και ψιλοκομμένες πίτες, μάλλον πολύ θετικές εντυπώσεις για αυτό το πιάτο.

-Γιαουρτλού κεμπάπ στην τυπική του εκδοχή το δικό μου πιάτο. Τέσσερις σούβλες κεμπάπ, μια ψητή ντομάτα, το γιαουρτάκι, η σαλτσούλα από πάνω και οι ψιλοκομμένες πίτες. Χωρίς να είναι κακό περίμενα κάτι καλύτερο, κάποια σπιρτάδα από το κρέας ή την σάλτσα, αλλά οι εντυπώσεις κρίνονται ουδέτερες. Επιπλέον έφτασε στο τραπέζι μάλλον σε ‘’χλιαρή’’ θερμοκρασία.

-Μισό λίτρο αποδεκτό χύμα ροζέ κρασί, χωρίς κάποια παρενέργεια στο κεφάλι μας.

Check please
Με απόδειξη στα 26,80€. Θα μπορούσα να πω αρκετά καλά.

Κατέληξα ότι:
Η ‘’επέλαση’’ των μπαρμπάδων και ειδικά του Μπαρμπαδήμου μοιάζει να είναι ασταμάτητη. Εκτιμώ ότι αν συνεχίσει σε αυτό το tempo, ίσως σε λίγα χρόνια να τον βρίσκουμε σε κάθε γειτονιά της Αθήνας. Δεν θα κλάψετε τα λεφτάκια σας, αλλά βέβαια μην περιμένετε ότι θα αναχωρήσετε και με επιφωνήματα ενθουσιασμού, σε ένα απλό κεμπαπτζίδικο πήγατε. Τίμιο, αξιοπρεπές και φιλότιμο, σε ένα ενδιαφέρον οίκημα, αυτό είναι σε μια πρόταση όλο το concept του Μπαρμπαδήμου.

Βέβαια ο Μπαρμπαδήμος είναι σαφώς πολύ καλύτερος από το ‘’δήθεν’’ νεοσουβλατζίδικο της περιοχής μου. Όχι ρε μάγκα δεν θα σου κάνω τη χάρη, προτιμώ να γράψω τα 5χλμ μέχρι τον Μπαρμπαδήμο. Εκεί τουλάχιστον οι πιτσιρικάδες σερβιτόροι του θα μου πουν μια ευγενική καλησπέρα, θα μου φερθούν τίμια και δεν θα προσπαθήσουν όπως εσύ, να μου πλασάρουν φορτικά και με το ζόρι το εμφιαλωμένο νερό. Σε έσχατη λύση και αν βαριέμαι, θα πάω μέχρι το απέναντι περίπτερο να πάρω πατατάκια και σοκολάτες. Αυτά τουλάχιστον είναι πιο αυθεντικά από τις δηθενιές σου. Μπαρμπαδήμο sorry εσύ δεν φταις σε τίποτα, του τα έχω μαζεμένα αυτού του τύπου.

Σουβλάκι & Σχάρα - Πατήσια, Αθήνα

Επειδή η αδικία είναι η μεγαλύτερη αμαρτία θα είμαι σαφής και θα πω ότι αναφέρομαι αποκλειστικά και μόνο στο delivery και δη στα τυλιχτά.

Είχα δοκιμάσει επιτοπίως τον στα Πατήσια Μπαρμπαδήμο και τον είχα βρει εξαιρετικό, είπα λοιπόν να δοκιμάσω και τα τυλιχτά του. 4 τεμάχια, ένα καλαμάκι σκέτο, μια πατάτες και μια μερίδα σάλτσα. Γύρω στα 15-16 ευρώ. Λίγο τσιμπημένο αλλά ενίοτε η ποιότητα δικαιολογεί το τσίμπημα. Εν προκειμένω όχι.

Όταν θες "το παραδοσιακό σουβλάκι" χωρίς τζατζίκια, πατάτες κτλ, πρόθεση θεάρεστη κατά τα λοιπά, βλ. τον Κώστα στην πλατεία Αγίας Ειρήνης, φροντίζεις να μην είναι όμως μίζερο, τζούφιο και εν τέλει ολίγον τι απατηλό. Έτσι θα περιγράψω μια ψιλοάψητη πίτα ως τεράστια για το περιεχόμενο που αγκάλιαζε (η πίτα ήταν ΟΚ το περιεχόμενο ήταν φύρα), αρκετά καλό κρέας, ποιότητα και ψήσιμο, (τόσο το καλαμάκι χοιρινό, όσο το κεμπάπ, όσο και το καλαμάκι κοτόπουλο), με μια ακτινογραφία ντομάτας, μια υπόμνηση κρεμμυδιού και, ενώ θεωρητικά υπήρχε στην πράξη από αόρατη μέχρι και ανυπόστατη, σάλτσα ντομάτα.

Προς επίρρωση δοκίμασα την σάλτσα και σε μερίδα ξεχωριστά καθότι λάτρης. Καλή αλλά αδύναμη γεύση, νερουλή και διαφανής σαν υφή και εμφάνιση. Οι πατατούλες εξαιρετικές, καλύτερες και από τις περισσότερες σπιτικές, μου υπενθύμισαν γιατί ήθελα να παραγγείλω από ένα μαγαζί που όταν είχα πάει είχα φύγει ενθουσιασμένος. Οι πίτες όμως σου άφηναν την αίσθηση ότι είχες καταναλώσει ζυμάρι με "ολίγον τι από κρέας".

Σε γενικές γραμμές θα έλεγα, και το λέω δηλαδή, ότι είναι εξαιρετικά να πάτε μια βόλτα από 'κει, είναι ωραία να παραγγείλετε μερίδες από τα πεντανόστιμα κρεατικά του αλλά μην το αντιμετωπίσετε σαν σουβλατζίδικο γιατί εκεί αδικεί τον εαυτό του.

Ειρήσθω εν παρόδω οι άνθρωποι ήταν ευγενέστατοι και προσεφέρθησαν να μας ξαναστείλουν την ίδια παραγγελία αλλά δεδομένου ότι ο τρόπος παρασκευής θα ήταν ο ίδιος απερρίφθη η ευγενής πρόταση. Η απόδειξη έρχεται μόνη της. Με την πρώτη φορά.

Σουβλάκι & Σχάρα - Πατήσια, Αθήνα

Οπως έχω αναφέρει σε προηγούμενη κριτική υπάρχουν περιοχές στην Αθήνα με τις οποίες παρτίδες δεν είχαμε. Μια από αυτές, λοιπόν, ήταν και τα Πατήσια -αν εξαιρέσουμε κάτι βόλτες των φοιτητικών μου χρόνων στον Κόμη- μέχρι που η κορούλα πήγε δημοτικό και έγινε δεκτή σε σχολείο της περιοχής. Αφού λοιπόν η συντριπτική πλειοψηφία των συμμαθητών και φίλων μένει στην ευρύτερη περιοχή, οι παρτίδες ανοίχτηκαν κι έτσι βρισκόμαστε συχνά- πυκνά εκεί γύρω.

Έτσι και χθές Κυριακή 7/6, είχε κανονιστεί μεσημεριανό φαγητό. Η πρώτη μου επιλογή ήταν το by-ρακι ή οι μέλισσες -PONTIKI μου όπως καταλαβαίνεις σε ακολουθώ- αλλά φεύ! δεν ανοίγουν για μεσημέρι. Μετά μου ήρθε στο μυαλό ο Μπαρμπαδήμος και η πρόταση έγινε δεκτή με χαρά, από το υπόλοιπο team.

Είχα μείνει με την εντύπωση ότι δεν κάνει κρατήσεις αλλά παρόλα αυτά πήρα ένα τηλ. μπας και..... και ω του θαύματος κρατήσεις γίνονταν! Μια ευγενέστατη κοπέλα μου εξήγησε αναλυτικότατα που θα μας έβαζε να καθήσουμε. Πρώτη θετική εντύπωση λοιπόν.

Ο ΧΩΡΟΣ
Ένα υπέροχο παλιό σπίτι της περιοχής η οποία είναι έτσι κι αλλιώς γνωστή, για τα παλιά αρχοντικά -κάποτε εξοχικά- που έχει. Για να είμαι ειλικρινής δεν επισκέφτηκα τον εσωτερικό χώρο, στους υπόλοιπους όμως άρεσε πολύ. Στα αριστερά του κτιρίου υπάρχει ένας στεγασμένος χώρος, φαντάζομαι για τους καπνίζοντες, τον χειμώνα, ενώ στα δεξιά ένας υπέροχος κήπος με τραπεζάκια και καρέκλες φερ φορζέ που θυμίζει κήπο βιλίτσας της δεκαετίας του 70. Σε αυτόν τον κήπο λοιπόν, κάτω από μια μεγάλη ομπρέλλα, η οποία μας εξασφάλιζε σε περίπτωση βροχούλας αλλά μας κάλυψε και όταν στη συνέχεια βγήκε ο ήλιος, ήταν και το ανετότατο τραπέζι μας.

ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ
Καθότι φτάσαμε πεινασμένοι παρραγείλαμε πολλά πράγματα και συγκεκριμένα:

- Χωριάτικη σαλάτα. Μέτρια μερίδα, φρεσκότατα λαχανικά, πολύ ωραία φέτα. Βρήκα λίγο τσιγκούνικο το λαδάκι της για να είμαι ειλικρινής αλλά και πάλι μια χαρά τη φάγαμε.

- Πατάτες τηγανητές. Δεν ξέρω αν είναι προψυγμένες, ή όπως αλλιώς τις λένε, πάντως εμένα μου έκαναν λίγο προκάτ. Τα παιδιά μας όμως τις έφαγαν ωραιότατα.

- 2 μερίδες πιπεριές ψητές. Η πρώτη μερίδα κανονικές πιπεριές, η δεύτερη, καυτερές. Ωραίες οι πρώτες κρατούσαν μια ελαφρά τραγανότητα, ήταν ολόφρεσκες αλλά και πάλι τους έλειπε λίγο λαδάκι και λίγο ξυδάκι. Στις καυτερές δεν ξέρω αν έλειπε κάτι, γιατί ήταν τοοοόσο καυτερές που δεν καταλάβαινες οτιδήποτε άλλο. Συστήνονται μόνο στους λάτρεις και αντέχοντες την πολλή κάψα!

- 3 τζατζίκια!!! Το τελευταίο παραγγέλθηκε για να αντιμετωπίσουμε τις συνέπειες του καψίματος από τις πιπεριές. Σπιτικά, νόστιμα και για τα δικά μου γούστα, μάλλον, ήπια.

- 1 μερίδα ψητές ντομάτες, προς βοήθεια του καψίματος κι αυτές διότι όπως βλέπετε, καιγόμασταν, καιγόμασταν αλλά δεν λέγαμε να σταματήσουμε να τις τρώμε. Φρέσκιες και νόστιμες με την επίγευση του κάρβουνου. Αγαπώ ψητές ντομάτες!

- 1 μερίδα αναποφάσιστη που περιείχε από 1 καλαμάκι χοιρινό,1 κοτόπουλο, 1 κεμπάπ και 1 σουτζούκι. Ένα κομματάκι σουτζούκι που δοκίμασα ήταν πολύ καλό, τα υπόλοιπα εμφανισιακά μού φαίνονταν λίγο στεγνά, ο καλός μου όμως που τα έτρωγε, είπε ότι ήταν μια χαρά.

- 1 μερίδα ανάμικτη με κοτόπουλο που περιείχε 2 σούβλες κεμπάπ και μία με τρυφερά μαριναρισμένα κομμάτια κοτόπουλου. Το κοτόπουλο ήταν ζουμερό και πεντανόστιμο, το κεμπάπ ομοίως και καθόλου βαρύ πρέπει να ομολογήσω.

- 3 μισές μερίδες κεμπάπ, δίνεται κι αυτή η επιλογή, η οποία βολεύει πολύ,

- 1 μισή μερίδα γιαουρτλού. Όλες οι μερίδες, πρέπει να πω ότι συνοδεύονται από πίτες και ντομάτα ψητή ή φρέσκια καθώς και πιπεριά ψητή,

- 1 τυλιχτό με κοτόπουλο, για τον βενιαμίν της παρέας.

- 3 αναψυκτικά και μπύρες..... πολλές.... μα πάρα πολλές μπύρες, μη σας πω και 9-10 εκ των οποίων η τελευταία, κεράστηκε.

Το κέρασμα της αρχής περιελάμβανε μπαστουνάκια πίτας τηγανητά με μελιτζανοσαλάτα και χούμους ως ντιπ. Πολύ νόστιμα και τα δύο τα οποία ευχαρίστως θα παραγγείλω ως κανονική μερίδα την επόμενη φορά.

Η ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ
Νέα παιδιά, σβέλτα, φιλικά, πανταχού παρόντα, με έξυπνες και όχι εξυπνακίστικες ατάκες, μας έκαναν να αισθανθούμε άνετα και ικανοποίησαν άμεσα και με χαμόγελο ότι τους ζητήσαμε παρόλο τον κόσμο που είχε το μαγαζί, το οποίο, by the way, ήταν φίσκα! Καθαρό τεσσάρι και μπράβο στα παιδιά!

VMF
Για όλα τα παραπάνω και τις άπειρες, το τονίζω, μπύρες ο λογαριασμός ήρθε στα 115 ευρώ για 7 άτομα. Μου φάνηκε μια απόλυτα λογική τιμή. Ισως βέβαια σε κάποιους να φανεί ελαφρά υπερτιμιμένο μιας στο τέλος τέλος για σουβλατζίδικο πρόκειται, σε εμάς πάντως και ο χώρος και η ποιότητα του φαγητού δικαιολόγησε πλήρως τον λογαριασμό και με μεγάλη μας χαρά θα ξαναπάμε.

Στο τέλος το σκεφτόμαστε για γλυκό, προτιμήσαμε όμως να επισκεφτούμε τη θρυλική Χαρά για αυτό. Οι λεπτομέρειες γιαυτήν την επίσκεψη σε επόμενη κριτική!

Σουβλάκι & Σχάρα - Πατήσια, Αθήνα

Ο Μπαρμπαδήμος είναι από τα μαγαζιά που τραβάει την προσοχή πρώτα-πρώτα εξωτερικά!

Πρόκειται για μια υπέροχη ευήλια, υπερυψωμένη μονοκατοικία, σε πολύ περίοπτη θέση επάνω στην πλατεία Παπαλουκά στα Πατήσια, που μετά από επανειλημμένα αποτυχημένες προσπάθειες στο να στεριώσει κάποιο εστιατόριο εκεί (κατά το πλείστον ψητοπωλείο, με τελευταίο αν θυμάμαι καλά τον Κάβουρα που μας άφησε χρόνους), είχε την τύχη να υποστεί μια εξαιρετικού γούστου ανακαίνιση και να περάσει στα χέρια του Μπαρμπαδήμου …θέλω να πιστεύω με καλύτερη τύχη. Πάντως είναι αδύνατον να μπει κάποιος στην πλατεία αυτή και να περάσει απαρατήρητο το συγκεκριμένο μαγαζί.

Οι κριτικές για τα άλλα καταστήματα της αλυσίδας είναι λίγο αμφιλεγόμενες τουλάχιστον από άποψη βαθμολογίας και ομολογώ ότι με έκαναν να έχω ενδοιασμούς παρότι δεν είχα επικεντρωθεί και πολύ σε αυτές, δεδομένου ότι οι περιοχές που βρίσκονται ακροβολισμένα ήταν λίγο άβολες για εμένα. Επιπλέον στην αρχή δεν ήξερα εάν πρόκειται για μαγαζί της ίδιας αλυσίδας γιατί στην επιγραφή του δεν γράφει κεμπαπατζίδικον αλλά “εδέσματα εξαιρετικής ποιότητας”, κι εκεί μπερδεύτηκα λίγο.

Βέβαια δεν είχα διαβάσει την κριτική του φίλου VAGELI για το κατάστημα του Πειραιά στην οποία μόλις τώρα έριξα μια ματιά και συνειδητοποίησα ότι οι απόψεις μας συμπίπτουν κατά πολύ ως προς την ποιότητα του φαγητού καθώς και με του φίλου gevsi7 που έκανε την αρχή για το μαγαζί στα Πατήσια.

Η επίσκεψή μας πραγματοποιήθηκε την περασμένη Παρασκευή 30/1 νωρίς το απόγευμα γύρω στις 7 παρά άτομα 2, μιας και βρεθήκαμε στην περιοχή.

Ο ενθουσιασμός ξεκινάει λοιπόν από το εξωτερικό μέρος του εστιατορίου από την είσοδο κι όλας με τις δύο βιτρινούλες στην πόρτα με λίγα φρέσκα λαχανικά στα ραφάκια και μπουκάλια με ποτηράκια. Στην συνέχεια η αυλή με τα ωραία λευκά φερ φορζέ τραπεζοκαθίσματα που κατά ένα μέρος της έχει διαμορφωθεί αποκλειστικά για τους καπνιστές, με ωραία κρεμαστά φωτιστικά τύπου μεγάλα φανάρια, αποξηραμένα λαχανικά και μπαχάρια και αρκετές επιδαπέδιες σόμπες οι οποίες όμως δεν ξέρω πόσο αποδίδουν αφού υπάρχει ένα μέρος με νάυλον. Το καλοκαίρι θα είναι ιδανικά έξω κυρίως το βραδάκι, όμως μάλλον θα πρέπει να βρουν μια λύση για την ημέρα καθώς το βλέπει ο ήλιος συνέχεια μέχρι τη δύση του.

Και πάμε στον εσωτερικό χώρο ο οποίος είναι αφιερωμένος αυστηρά και μόνο (προς το παρόν τουλάχιστον - ελπίζω να μην αλλάξει αυτό στην πορεία) στους ΜΗ καπνιστές. Πεντακάθαρος, πολύ ζεστός παρότι καθίσαμε δίπλα σε παράθυρο, πανέμορφος και ευχάριστος με μια διακόσμηση που θυμίζει κάτι από παλιά. Σε ανοιχτές κροκί αποχρώσεις οι τοίχοι και μπορντώ κασώματα, με καδράκια σε όλους τους τοίχους με φωτογραφίες από την Σμύρνη, από αστικές και μη οικογένειες της εποχής, πλακάκια στο πάτωμα με τα κλασικά παλιά σχέδια, πολυελαίους στην οροφή, τραπεζομάντηλα στα τραπέζια, κουρτίνες πλεκτές στα παράθυρα κ. α. Τα τραπέζια περίπου 20-24 στον αριθμό σε άνετη διάταξη. Η κουζίνα ανοιχτή, φαινόταν με μια ματιά που έριξα να λαμποκοπάει, το ίδιο και οι τουαλέτες. Μουσική σε σωστή ένταση, παλιά λαϊκά και ρεμπέτικα.

Η εξυπηρέτηση πάρα πολύ καλή από μια κοπελίτσα ευγενική, γλυκομίλητη και χαμογελαστή. Βέβαια θα πρέπει να πω ότι δεν είχε πολύ κόσμο εκείνη την ώρα, 5 τραπεζάκια όλα κι όλα γέμισαν όση ώρα μείναμε εμείς εκεί.

Ο κατάλογος έχει και τυλιχτά στα 2,30€ ποσό που δεν πρόσεξα εκείνη τη στιγμή γιατί θα παίρναμε μερίδες οπότε δεν έδωσα βάση. Κατόπιν όμως σε συζήτηση με τη φίλη μου ήταν το μόνο που μου έκανε κακή εντύπωση καθώς θεωρώ έτσι κι αλλιώς εξωφρενική την τιμή ακόμα και στα 2 ευρώ που έχει φτάσει να πωλείται το έδεσμα που ονομάζεται σουβλάκι με ένα κομμάτι κρέας, ¼ ντομάτας, και τριών στικ πατάτας τυλιγμένα σε μια πίτα. Όμως επιφυλάσσομαι γιατί δεν είδα και στα γύρω τραπέζια κανέναν να τρώει ώστε να δω το μέγεθος. Ως επί τω πλείστον παίζουν μερίδες κεμπάπ, σις, καλαμάκια, σουτζούκια, παστουρμάδες, μερικά ορεκτικά, 3-4 σαλάτες, 2-3 πιάτα ημέρας και 3-4 γλυκά.

Το moto τους είναι ότι ΟΛΑ τα πιάτα ξεκινούν να ετοιμάζονται από τη στιγμή που τα παραγγέλνει ο πελάτης. Γι’ αυτό και όπως επεσήμανε και ο φίλος VAGELIS για το κατάστημα του Πειραιά στο delivery χάνουν 20% και όπως χαριτολογώντας γράφουν στον κατάλογό τους “προτιμάμε να σας βλέπουμε από κοντά”.

Τώρα το κατά πόσο τα ετοιμάζουν ΟΛΑ εκείνη την ώρα δεν ήμουν σε θέση να το γνωρίζω, πάντως έχω τις αμφιβολίες μου. Ομολογώ όμως ότι -προφανώς επειδή δεν είχε πολύ κόσμο- εμείς δεν είχαμε καμία καθυστέρηση στο σερβίρισμα. Πάντως οι πατάτες όπως ειλικρινά αναφέρουν στον κατάλογο, κάποτε ήταν φρεσκοκομμένες. Τώρα δεν προλαβαίνουν…? κι έτσι τις δίνουν απ’ ότι μας ενημέρωσαν και προφορικά σε εξωτερικό συνεργάτη (καθώς χρειάζονται τόνους για όλες τις αλυσίδες όπως είπαν) ο οποίος δεν τις προψήνει αλλά τις προψύχει. Σε κάθε περίπτωση κάθε είδους “προ” για μένα είναι μείον, αν και δε μπορώ να πω ότι δεν ήταν ωραίες, αλλά όπως και να’ χει το φρέσκο έχει διαφορά. Και σε τελική ανάλυση, το συγκεκριμένο κατάστημα δεν μου έδωσε την εντύπωση προς το παρόν τουλάχιστον ότι έχει τόσο πολύ κόσμο ώστε να του έχει δημιουργήσει πρόβλημα ως προς αυτό.

Φάγαμε:

Για αρχή ένα μικρό καλωσόρισμα (που δεν χρεώνεται) με 3 λωρίδες τηγανιτές πιτούλες, 3-4 πατατούλες επίσης τηγανιτές και μια κουταλίτσα μελιτζανοσαλάτα. Η μελιτζανοσαλάτα είχε τέλεια έντονο κάπνισμα, φαινόταν χειροποίητη και ήταν από τις καλύτερες ίσως που έχω δοκιμάσει, αν απομονώσω το γεγονός ότι ήταν μπαρούτι από το σκόρδο! Αυτός και μόνο ήταν και ο λόγος που δεν ξαναπλησίασα το πιρούνι μου για δεύτερη μπουκιά…είχα και μάθημα αυτοάμυνας μετά και δεν ήθελα να έχουμε απώλειες…!!! Νεράκι ζητήσαμε κανατούλα και ήρθε χωρίς γκρίνιες

- Πατάτες τηγανιτές (προψυγμένες λοιπόν), από τις μεγαλύτερες μερίδες που έχω σερβιριστεί σε ψητοπωλείο 3,40€

- Τζατζίκι χωρίς σκόρδο (εννοείται), με εξαιρετικό γιαούρτι, αγγουράκι και μυρωδικά, καλή μερίδα ικανό από μόνο του σε συνδυασμό με τις πατάτες να σε χορτάσουν σίγουρα κατά το ήμισυ 2,80€

- Αυγά του κανακάρη με σουτζούκι, αυγά και πατάτες τηγανιτές (σαν ομελέτα). Μερίδα που υπερτερούσε σε πατάτα και υστερούσε σε αυγά θεωρώ. Εδώ ήταν λάθος το οποίο παραδέχτηκε εκ των υστέρων από μόνη της η κοπέλα που πήρε την παραγγελία, καθώς εάν ξέραμε ότι είχε τόσες πατάτες (σχεδόν μια μερίδα ακόμα), θα παραβλέπαμε τις πατάτες (γιατί πατατιάσαμε) και θα προτιμούσαμε κάποιο άλλο ορεκτικό. 5,80€

- Σις κεμπάπ μερίδα για την φίλη μου, κομμάτια χοιρινού κρέατος μαριναρισμένα, πολύ μαλακό και γευστικό το κρέας πάνω σε πίτες κομμένες σε μικρά τετραγωνάκια, με μια μεγάλη ψητή πράσινη πιπεριά και 3 ντοματούλες ψητές επίσης. Εξαιρετική μερίδα και χορταστική 7,50€

- Και μια “αναποφάσιστη” όπως λέγεται μερίδα για μένα, που είναι 1 καλαμάκι κοτόπουλο, 1 καλαμάκι χοιρινό, 1 κεμπάπ και 1 καλαμάκι με τέσσερα καλά κομμάτια σουτζούκι. Κι αυτά πάνω σε πιτούλες με συνοδεία ντομάτας φρέσκιας σε κύβους. Τα καλαμάκια και τα δύο ήταν κανονικά προς μεγάλα σε μέγεθος, νόστιμα και ζουμερά, το κεμπάπ ήταν σχετικά καλό αλλά παρότι είχε μόνο 20% αρνίσιο κιμά εμένα μου μύριζε αρκετά (δεν νομίζω ότι θα το επέλεγα ξανά) και το σουτζούκι ήταν πάρα πολύ καλό.

Δεν ήπιαμε ποτό ή αναψυκτικό (για να μη βαρύνουμε…???)
Χώρος για γλυκό δεν υπήρχε ιδιαίτερος αλλά υπό άλλες συνθήκες θα το χτύπαγα το μπακλαβαδάκι με το φυστίκι σίγουρα και απ’ ότι διαβάζω τώρα στις άλλες κριτικές πρέπει να είναι πολύ καλό. Επειδή όμως σε λιγότερο από 3 ώρες ήταν το μάθημα krav maga, είπαμε να συγκρατηθούμε.

Τι τα θες; Νομίζετε ότι είχαμε χωνέψει; Τρίχες. Αλλά δεν ήμασταν και οι μόνοι. Ελληνάρες παιδί μου. Σκάσαμε μύτη στις 22:00 στο μάθημα με το κεμπάπ σχεδόν στο στόμα ακόμα, ένας άλλος (συμμαθητής) είχε χτυπήσει τα τσιπουράκια του και κάποιοι άλλοι πίτσα καμιά ωρίτσα πριν το μάθημα…Αυτά μόνο στην Ελλάδα γίνονται…χα χα!!!!

Ο λογ/σμός ήρθε στα 27,40 και ήταν πολύ καλά για αυτά που φάγαμε, άλλωστε θα αρκούσαν να μας χορτάσουν άνετα οι δύο μερίδες μας με ένα ορεκτικό.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Τελικά η Παρασκευή είναι κακή μέρα για krav maga…χαχα!!!

Λοιπόν θα συμφωνήσω ότι ο Μπαρμπαδήμος έχει πολύ καλής ποιότητας κρεατικά (τουλάχιστον αυτό εισπράξαμε εμείς σε αυτό στα Πατήσια) από αυτά που δοκιμάσαμε και μάλλον απ’ ότι κατάλαβα από τις υπόλοιπες κριτικές, υπερτερεί σίγουρα από τα υπόλοιπα και στον χώρο, ο οποίος όπως προείπα είναι εξαιρετικός. Θα ξαναπάμε σίγουρα ώστε να δοκιμάσουμε κι άλλα ορεκτικά (όπως τη μελιτζάνα με το μέλι που θα ήθελα) και κρεατικά αλλά και τα γλυκά του. Ένα κερασματάκι στο τέλος δεν θα ήταν άσχημο, έστω μια μαστιχούλα. Νέο μαγαζί είναι και η πολιτική αυτή σίγουρα θα μέτραγε θετικά.

Πρόκειται λοιπόν για μια πολύ καλή επιλογή σε ένα εξαιρετικό περιβάλλον και παρά τις αρχικές μου επιφυλάξεις, νομίζω ότι σίγουρα μπορώ να το προτείνω ανεπιφύλακτα σε όσους κινούνται στην ευρύτερη περιοχή. Να πάτε.

Υ. Γ.: Δεν θα χρειαστεί να περάσετε και τα ρούχα σας απο κλίβανο μετά. Επιτέλους απολαύσαμε το φαγητό μας αναπνέοντας κανονικά σαν άνθρωποι.

Σουβλάκι & Σχάρα - Πατήσια, Αθήνα

Πριν από 2 βδομάδες περίπου, βολτάροντας ποδαράτο από Γαλάτσι και λόγω των ήχων στομαχιού λόγω πείνας, θυμήθηκα τον Μπαρμπαδήμο. Δεν είχα σκονάκι μαζί, αλλά το βρήκαμε εύκολα, πολύ κοντά στην Γαλατσίου, θυμόμουν και το "χαλεπά" οπότε εντοπίστηκε.

Γωνιακό, ευάερο, ευήλιο, με πολύ ωραίο καιρό έξω, κάτσαμε στο εξωτερικό μέρος αριστερά όπως κοιτάμε, εσωτερικά δεν είδα καθόλου, είχε και πολύ κόσμο μέσα έξω.

Τα παιδιά πάρα πολύ εξυπηρετικά και γρήγορα. Ο κατάλογος έχει μια καλή ποικιλία πιάτων, με πειραγμένες τους "τίτλους" των φαγητών με χαριτωμένο λογοπαίγνιο.

Τελικά παραγγείλαμε:

(οι τιμές είναι από τον κατάλογο διανομής, γιατί δε τις θυμάμαι πλέον... οπότε οι πραγματικές, λίγο ακριβότερα)

-μια χωριάτικη σαλάτα, με πολύ καλά υλικά, ωραίο λαδι και νορμαλ ποσότητα στα 5,90, ας πούμε μια συνηθισμένη τιμή και συνηθισμένη ποσότητα.

-μια μερίδα Φλασκοτσακώνικες µελιτζάνες με κόκκινη σάλτσα και γιαούρτι, πάρα πολύ νόστιμη και προσοχή γιατί τσουρουφλίζει και καθόλου "βαρύ"! στα 4,30, τσιμπημένη τιμή

συνεχίσαμε με τυλιχτά... εδώ στράβωσε το πράμα....

-με χοιρινό, με κοτόπουλο, με κεμπάπ, με σουτζούκι και φέτα.
τιμές (όχι διανομής, πραγματικές.... ξεχνιούνται... ; δε ξεχνιούνται! ), 2,30, 2,60 και 2,90. Αν μη τι άλλο, θα περιμέναμε ένα γενναίο πιτόγυρο, Αντ' αυτού, μας σερβιρίστηκαν τα πιο μικρά που έχουμε φάει ποτέ! μικρή πίτα από τη μια, και "άδεια" μέσα. Διαβάστε διάλογο τώρα και θα καταλάβετε....

--στο κεμπάπ και στο χοιρινό, δε θέλουμε ντομάτα κρεμύδι, βάλτε μόνο τζατζίκι πατάτες μαρούλι

-δε γίνεται... δε μπορούμε να τα αλλάξουμε... είναι παραδοσιακά (τζατζίκι, ντομάτα, κρεμμύδι)... μόνο να αφαιρέσουμε υλικά!

μετά από φιλότιμες προσπάθειες να βάλουν κάτι άλλο, επιμένανε ότι είναι "παραδοσιακά", συνεχίσαμε στου κοτόπουλου...

--εντάξει στο κοτόπουλο βάζετε ντομάτα μαρούλι σως?

-όχι... είναι με τζατζίκι, δε μπορούμε να τα αλλάξουμε, είναι παραδοσιακά.....

Τα νεύρα μας γίνανε κρόσια! τελικά οπως καταλαβαίνετε, ήρθε το "τυλιχτό" σε συνολικό μέγεθος παχουλού λουκάνικου, με μόνη γέμιση, το κρέας και το τζατζίκι!!!!

Νόστιμο μεν, αλλά απαράδεκτο δε!

Πας να φας οικονομικά, δε παίρνεις μερίδες που κοστίζουν πολύ, αλλά για να χορτάσεις πρέπει να πάρεις 3 τυλιχτά που αγγίζουν ή και ξεπερνούν, τιμή μερίδας τελικά!

απαράδεκτη η τιμή τους φυσικά ΚΑΙ για την ποσότητα κρέατος μέσα...

Εγώ ήξερα ότι ο πελάτης έχει δίκιο, εφόσον δεν ζητάει τον ουρανό με τα άστρα, και εμείς δε νομίζω ότι ζητήσαμε κάτι εξωφρενικό.... Μα ούτε πατάτα?????
μα με το ζόρι τζατζίκι στο κοτόπουλο που υποτίθεται το παίρνω επειδή ΔΕ θέλω να φάω τζατζίκι? Καλώς η κακώς, το 99.999999% των σουβλακομάγαζων στην αθήνα, στην πίτα με κοτόπουλο τη σερβίρουν με ντομάτα πατάτα μαρούλι σως.

Αν εσύ θες να το κάνεις αλλιώτικο, διευκρίνιζέ το. Με μια επιφύλαξη (επειδή δε θυμάμαι καλά) στον κατάλογο δεν αναφέρεται η "γέμιση" του κάθε τυλιχτού.

Και στην τελική, εγώ θέλω αντί για ντομάτα, να μου βάλεις μαρούλι μέσα και αντί για τζατζίκι, σως! δε σου ζήτησα να μου βάλεις έξτρα ποσότητα σε υλικά και να βγεις εκτός προϋπολογισμού (μα 2,60 και 2,90??????)

(οπότε έλυσα και την απορία για το μέγεθος στον "PONTIKI".... )

Τι να σας πω... πηγαίντε για να φάτε μεζέδες ή μερίδες (που από ότι έβλεπα στα γύρω τραπέζια, δεν ήταν και κάτι σούπερ σε μέγεθος), αλλά για τυλιχτά.... τσου.

Ασε που είδα και την μερίδα από τις μελιτζάνες τις μελωμένες, που τί είναι? τηγανιτές μελιτζάνες κυβάκια, σε κουρκούτι και τις έχουν περιχύσει με μέλι. Σε τι πιάτο? γλυκού! ένα λοφάκι από κυβάκια. Ευτυχώς που δε μας άρεσε η ιδέα με το μέλι και πήραμε τις άλλες με τη σάλτσα.

Συνολικά πρέπει να δώσαμε ~27 ευρώ (με 2 μπύρες), και είχαμε χώρο για άλλα τόσα στο στομάχι, δε το λες και οικονομικό χωρίς παραγγελία μερίδων.

Νόστιμα, ωραία υλικά, αλλά για δεύτερη φορά, δε ξαναπάμε.

Σουβλάκι & Σχάρα - Πατήσια, Αθήνα

Ξεκινώντας από ένα μαγαζάκι το 2010 στο Πασαλιμάνι έφτασαν να έχουν 8 μαγαζάρες μέσα σε μόλις 5 χρόνια. Αυτό οφείλετε κυρίως στην πολύ καλή κουζίνα που προσφέρει αλλά και στα πολύ ωραία μαγαζιά σε σωστά σημεία της Αττικής.

Έχω φάει πολλές φορές στα μαγαζιά του αλλά νομίζω σε αυτό των Πατησίων το έχω ευχαριστηθεί περισσότερο. Τα κεμπάπ του είναι το ποίο δυνατό του χαρτί, αλλά και στα υπόλοιπα δεν πάει πίσω.

Ότι και να πάρετε δεν θα σας απογοητεύσει, θα φάτε καλά σε έναν πολύ όμορφο χώρο, ακόμα και για καλοκαίρι έχει μια πολύ όμορφη αυλή και φυσικά σε λογικότατες τιμές με σωστή εξυπηρέτηση!

Σουβλάκι & Σχάρα - Πατήσια, Αθήνα

Επισκεφτηκαμε το καταστημα σημερα Κυριακη μεσημερι. Προκειται για ενα αρκετα μεγαλο χωρο εξωτερικα, ενα μερος του οποιου ειναι περιφραγμενος με ναυλον και ενα καπως μικροτερο εσωτερικα σε δυο αιθουσες. Εμεις καθισαμε μεσα οπου ο χωρος ειναι πολυ προσεγμενος, θυμιζει μαγαζι αλλης εποχης. Το σημαντικοτερο ολων βεβαια ειναι οτι ο χωρος μεσα ειναι ΑΚΑΠΝΟΣ! Ναι, συμβαινει κι αυτο στη χωρα που απαγορευσε το καπνισμα σε κλειστους χωρους πριν 5 ΧΡΟΝΙΑ!

Το καταστημα μεσα και εξω ειχε πολυ κοσμο αλλα μια ομαδα νεων παιδιων μας εξυπηρετησε ευγενικα και ταχυτατα. Η παραγγελια εφτασε αρκετα γρηγορα στο τραπεζι μας και μαζι ερχονταν και οι αποδειξεις για οτι επιπλεον παραγγειλαμε.

Το φαγητο γενικα ηταν πολυ καλο. Το μενου κυριως εχει πιατα με κεμπαπ και καλαμακια σε διαφορες παραλλαγες, φανταζομαι βασισμενα στην πολιτικη - μικρασιατικη κουζινα. Ισως βεβαια να χρειαζονται και καποιες εναλλακτικες, καποια μαγειρευτα η αλλα κρεατα στη σχαρα. Παντως αυτα που δοκιμασαμε ηταν πολυ νοστιμα και αρκετα ελαφρια θα ελεγα. Η σαλατα της Σουλτανας και οι πατατες με τα αυγα και το σουτζουκι ηταν τα ορεκτικα μας και πραγματικα αξιζαν!

Οι τιμες θα μπορουσαν να ειναι λιγο πιο χαμηλα βεβαια αλλα η ποιοτητα, η εξυπηρετηση και ο χωρος ισως αξιζουν το κατι παραπανω. Δυο μεγαλοι και η μικρη πριγκηπισσα πληρωσαμε 48 ευρω, με ενα κιλο κρασι. Εμεις παντως που μπορεσαμε να απολαυσουμε το φαγητο μας χωρις να αεριζεται ο καθενας στο προσωπο μας (παφα πουφα εννοω, το πιασατε) θα το τιμησουμε το μαγαζι ξανα και συντομα...

Σουβλάκι & Σχάρα - Πατήσια, Αθήνα

Περνώντας απ’ έξω είδαμε ένα πανέμορφο νέο μαγαζί που μας τράβηξε αμέσως την προσοχή και αποφασίσαμε τελικά να το επισκεφθούμε το ίδιο μεσημέρι. Το παρκινγκ σχετικά πολύ εύκολο. Το μαγαζί βρισκεται απέναντι απο την πλατεία.

Επειδή έχω επισκεφτεί και άλλο μαγαζί της αλυσίδας ο χώρος δεν μοιάζει με κανένα από τα υπόλοιπα. Πραγματικά θα σας καταπλήξει το εσωτερικό του. Πολύ ιδιαίτερος χώρος και πολύ ζεστή ατμόσφαιρα. Στο εσωτερικό πανέμορφοι πολυέλαιοι και ωραία διακόσμηση στα τραπέζια. Πολύ όμορφες και οι γωνίες με τα ολόφρεσκα λαχανικά. Φωτογραφίες απο μια άλλη εποχη διακοσμούν τους τοίχους. Στα θετικά είναι ότι έξω έχει και χώρο για καπνίζοντες (ο χώρος θερμαινόταν από σόμπες).

Το προσωπικό ήταν ευγενικό και χαμογελαστό. Καθίζοντας μας στο τραπέζι μας προσέφεραν σαν κέρασμα ένα εξαιρετικό ντιπ από πιτάκια κομμένα σε λεπτές λωρίδες (πολύ ιδιαίτερη γεύση-σαν κριτσινια) με μια πικάντικη σαλτσούλα από την μια πλευρά και μελιτζανοσαλάτα από την άλλη.

Πιο αναλυτικά:
οι πατάτες τηγανητές-πραγματικά πολύ νόστιμες (ειλικρινά από τις καλύτερες ever). Δεν κρατήθηκα και ρώτησα την σερβιτόρο η όποια μου είπε ότι γίνεται ιδιαίτερη επεξεργασία κατά το μαγείρεμα.

σις κεμπάπ-εξαιρετικό

γιαουρτλου κεμπάπ-εξαιρετικό

μοσχαρισιό-απλά ένα από τα καλύτερα

Για τα κεμπάπ αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν ότι δεν μύριζαν καθόλου.

Τα αυγά του κανακάρη-πολύ νόστιμο πιάτο

Χωριάτικη σαλάτα- φρέσκα υλικά, νόστιμη και μεγάλη.

μελιτζάνα τηγανιτή με μέλι-ήταν κομμένη σε κυβάκια, καλοψημένη και ιδιαίτερα γευστική

χύμα κρασί- δοκιμάστε οπωσδήποτε το ροζέ

μπακλαβάς- πολύ γευστικός

Σαν συνοδευτικό στις μερίδες υπήρχαν πίτες (καλοψημένες) κρεμμυδάκι (ήταν της ημέρας) και ντοματούλα.

Οι τιμές ήταν νορμάλ σε σχέση με την ποιότητα και τον χώρο.
Συνοψίζοντας, σίγουρα ένα μαγαζί στο οποίο μπορείς να φας ένα σωστό κεμπάπ και όχι μόνο. Ήδη σχεδιάζω την επόμενη επίσκεψη μου για το επόμενο Σάββατο βράδυ. Βέβαια με κράτηση γιατί φίλοι που το επισκέφτηκαν το προηγούμενο Σάββατο μου είπαν ότι ήταν σχεδόν γεμάτο.

Από ότι μας ενημέρωσαν κατά την αποχώρηση μας θα ξεκινήσουν και delivery.

Σουβλάκι & Σχάρα - Πατήσια, Αθήνα

Επιλέξαμε το εστιατόριο για το τραπέζι της βάπτισης των διδύμων που έγινε Σάββατο 12/09/2015 μεσημέρι (στο εσωτερικό του καταστήματος).

Είχαμε συμφωνήσει με τον ευγενικό υπεύθυνο του καταστήματος για το μενού που περιλάμβανε χωριάτικη σαλάτα, μελιτζάνες τηγανητές, τζατζίκι, πατάτες τηγανητές και κυρίως πιάτο που επέλεγε ο καθένας μεταξύ σούβλα κοτόπουλο, κεμπάπ ή ανάμικτα κρεατικά.

Προσωπικά πιστεύω ότι η ποιότητα των παραπάνω πιάτων ήταν σχεδόν άριστη, με μοναδικό μικρό παράπονο για την λίγο μεγάλη ποσότητα των κρεμμυδιών στη σαλάτα και στο κυρίως πιάτο. Τα κρεατικά ήταν εξαιρετικά ψημένα και η ποσότητα τους στο πιάτο επαρκής. Ξεχώρισα το κοτόπουλο σούβλας, πρέπει όλοι να το δοκιμάσετε!

Οι καλεσμένοι μου μόνο καλά λόγια είχαν να πουν για την ποιότητα του φαγητού και αυτό φάνηκε από τα άδεια τους πιάτα στο τέλος! Κάποιοι πήραν και τον κατάλογο για να παραγγείλουν στο μέλλον από το σπίτι τους.

Η εξυπηρέτηση ήταν άψογη, τα πιάτα έφθαναν πάντα στην ώρα τους και με χαμόγελο. Οι καλεσμένοι μου σχολιάσανε πολύ θετικά το πρόθυμο σέρβις.

Ο χώρος ήταν καθαρός, ο κλιματισμός ήταν σωστός, οι καπνιστές καπνίζαν άνετα στο εξωτερικά τραπέζια, τα παιδάκια έπαιξαν σχετικά άνετα στον εξωτερικό χώρο λόγω λίγων πελατών στα εξωτερικά τραπέζια.

Πληρώσαμε περίπου 14€ ανά άτομο. Θεωρώ ότι η σχέση ποιότητα/τιμής είναι από τις καλύτερες που υπάρχουν στην Αθήνα για το είδος εστιατορίου. Να συμπληρώσω ότι μια "γύρα" από ποτά κεράστηκε από το κατάστημα!

Η ποιότητα των ψητών κρεάτων και η φιλικότητα των ανθρώπων μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις. Έμεινα πολύ ευχαριστημένος που επέλεξα το συγκεκριμένο εστιατόριο για το τραπέζι της βάπτισης!