Δευτερα με Κυριακη ανοιχτο 12-02.00

24 Μαι 2018

Μετά από σχεδόν δύο χρόνια ξαναπέρασαμε βιαστικοί από το Τσι-τσι μια καθημερινή μεσημέρι.
Δεν είχα και τις καλύτερες εντυπώσεις από την τελευταία επίσκεψη, οπότε, ήμουν λίγο προκατειλημμένος.
Το μαγαζί δεν είχε πολύ κόσμο.
Καθήσαμε έξω, κοντά στην εμβέλεια ενός ανεμιστήρα.

Λες και είχαμε επισκεφθεί άλλο μαγαζί.
Οι σερβιτόροι ταχύτατοι, τα πιάτα ήρθαν αμέσως και στο τέλος μας κέρασαν ένα πιάτο με τρία διαφορετικά γλυκά.
Σοκολατίνα, σιμιγδαλένιο χαλβά και μια μπάλα παγωτό.

Δοκιμάσαμε τα κεφτεδάκια της γιαγιάς (6,9€), τα οποία ήταν 4 καλαμάκια από 4 κεφτέδες, με σως γιαουρτιού, κομματάκια τομάτας και μαρουλιού.
Τα πουγκάκια 3 τυριών (4,5€) ήταν ζυμάρι σε σχήμα πουγκί, με γέμιση τυριών.
Τέλος, πήραμε μια μερίδα νανάκια (8,7€), τα οποία ήρθαν σε πανερακι με αληθινές τηγανητές πατάτες.
Τα νανάκια είναι 4 μικρά τυλιχτά, τα δύο με γύρο χοιρινό και τα υπόλοιπα με γύρο κοτόπουλο.
Δεν έχει νόημα να γράψω ιδιαίτερα πράγματα, ξεχωριστά για το κάθε τι που πήραμε.
Άλλωστε, δύο άτομα ήμασταν, δεν φάγαμε πολύ.
Όμως, ότι πήραμε ήταν εξαιρετικό και σε μεγάλη ποσότητα.
Μαζί με δύο αναψυκτικά δώσαμε 23€.
Σίγουρα λοιπόν θα ξαναπάμε, γιατί κατά τη γνώμη μου έχει βελτιωθεί πάρα πολύ αυτό το εστιατόριο από την τελευταία φορά που το επισκέφτηκα.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη lagas.

20 Σεπ 2017

Το ΤΣΙ ΤΣΙ είναι ένα από τα αγαπημένα μου εστιατόρια-ψησταριές όταν θέλω απλά μία έξοδο κοντά στο σπίτι μου για σουβλάκια και όχι μόνο.
Ο λόγος είναι ότι αυτό το μαγαζί συνδυάζει την ψησταριά με την εμφάνιση εστιατορίου, μεταμοντέρνα σουβλατζίδικα τα αποκαλώ αυτού του είδους τα εστιατόρια που τα τελευταία χρόνια είναι της μόδας.

Δεν λέω ότι έχει το καλύτερο τυλιχτό σουβλάκι, βρίσκω καλύτερα σε πιο παραδοσιακά σουβλατζίδικα, αλλά το μενού του έχει κάποιες προτάσεις που ξεπερνούν σε ποιότητα την παραδοσιακή ψησταριά της γειτονιάς όπως οι ωραίες και πλούσιες σαλάτες του, πιάτα όπως το καυτερό σουτζούκι με αυγά, το κεμπάπ που το θεωρώ από τα δυνατά του χαρτιά πατάτες τηγανητές κομμένες σε φέτες στρογγυλές και πολλά άλλα πιάτα από το πλούσιο μενού τα περισσότερα εύγευστα και ποιοτικά.

Οι επιλογές που σου δίνει από το να φας ένα απλό τυλιχτό έως ένα πλήρες πλουσιότατο γεύμα σε περιβάλλον καλού εστιατορίου καλόγουστου μέσα άνετου και ευάερου έξω με το πολύ καλό ευγενέστατο και εξυπηρετικό προσωπικό είναι που μπορεί κάποιος να παραβλέψει εν μέρει τις τσιμπημένες τιμές που φθάνουν στα 15 με 20 ευρώ το άτομο συμπεριλαμβανομένων των ποτών.

Στα συν του μαγαζιού το εξαιρετικού για χύμα κρασιού λευκού και κόκκινου Νασιάκου.

Από τα λίγα σημειωτέον μαγαζιά που αναφέρουν στον κατάλογό τους την προέλευση του χύμα κρασιού.
Τα γλυκά απλά συμπληρώνουν το γεύμα χωρίς να προσθέτουν κάτι στην γεύση.

28 Απρ 2018

Πολύ καλό μοντέρνο σουβλατζίδικο.
Πήγαμε μεσημέρι Σαββάτου και καθίσαμε έξω, 2 ενήλικες και 3 παιδιά (μικρά).
Άνετος χώρος και προσεγμένος, καλός και για παιδιά, ασφαλής.
Παραγγείλαμε καλαμάκια χοιρινά, κοτόπουλου και πανσετακια, σαλάτα, πατάτες, τυροκαυτερή και αναψυκτικά.

Τα χοιρινά του θεωρώ οτι είναι από τα δυνατά του σημεία... θυμίζουν τα σουβλάκια των παιδικών μας χρόνων (δεκαετία '80). Οι πατάτες του πολύ καλές, ροδέλες, όχι προτηγανησμένες και η σαλάτα του (σαλάτα Τσι-Τσι) πολύ καλή και χορταστική. Τα πανσετακια πεντανόστιμα και η τυροκαυτερή μοιάζει με χειροποίητη.

Στο τέλος κέρασμα με 3 διαφορετικά γλυκάκια.

Πληρώσαμε 35 ευρώ που δεν τα θεωρώ πολλά για την ποσότητα και (κυρίως) για την ποιότητα.

Συμπέρασμα: Αν είσαι σε φαση σουβλάκια-γύρος-κεμπάπ κλπ και θες να κάτσεις να φας σαν άνθρωπος, ποιοτικό φαι, σε καθαρό ευχάριστο περιβάλλον με καλή εξυπηρέτηση και καλή τιμή (όχι το φτηνότερο, αλλά ότι πληρώνεις παίρνεις), τότε το συστήνω ανεπιφύλακτα.

Επίσης, οι άνθρωποι είναι επαγγελματίες, ακόμα και λάθος να έχει γίνει ή παράπονο να υπάρχει θα το διορθώσουν άμεσα και με το παραπάνω.

[Tip. Είναι χαμηλά στην Αγ. Ιωάννου οπότε βρίσκεις πιο εύκολα να παρκάρεις, ακόμα και στην Πλατεία να το βάλεις είναι προσβάσιμο το μαγαζί. ]