Δευτερα με Κυριακη ανοιχτο 12-02.00

20 Σεπ 2017

Το ΤΣΙ ΤΣΙ είναι ένα από τα αγαπημένα μου εστιατόρια-ψησταριές όταν θέλω απλά μία έξοδο κοντά στο σπίτι μου για σουβλάκια και όχι μόνο.
Ο λόγος είναι ότι αυτό το μαγαζί συνδυάζει την ψησταριά με την εμφάνιση εστιατορίου, μεταμοντέρνα σουβλατζίδικα τα αποκαλώ αυτού του είδους τα εστιατόρια που τα τελευταία χρόνια είναι της μόδας.

Δεν λέω ότι έχει το καλύτερο τυλιχτό σουβλάκι, βρίσκω καλύτερα σε πιο παραδοσιακά σουβλατζίδικα, αλλά το μενού του έχει κάποιες προτάσεις που ξεπερνούν σε ποιότητα την παραδοσιακή ψησταριά της γειτονιάς όπως οι ωραίες και πλούσιες σαλάτες του, πιάτα όπως το καυτερό σουτζούκι με αυγά, το κεμπάπ που το θεωρώ από τα δυνατά του χαρτιά πατάτες τηγανητές κομμένες σε φέτες στρογγυλές και πολλά άλλα πιάτα από το πλούσιο μενού τα περισσότερα εύγευστα και ποιοτικά.

Οι επιλογές που σου δίνει από το να φας ένα απλό τυλιχτό έως ένα πλήρες πλουσιότατο γεύμα σε περιβάλλον καλού εστιατορίου καλόγουστου μέσα άνετου και ευάερου έξω με το πολύ καλό ευγενέστατο και εξυπηρετικό προσωπικό είναι που μπορεί κάποιος να παραβλέψει εν μέρει τις τσιμπημένες τιμές που φθάνουν στα 15 με 20 ευρώ το άτομο συμπεριλαμβανομένων των ποτών.

Στα συν του μαγαζιού το εξαιρετικού για χύμα κρασιού λευκού και κόκκινου Νασιάκου.

Από τα λίγα σημειωτέον μαγαζιά που αναφέρουν στον κατάλογό τους την προέλευση του χύμα κρασιού.
Τα γλυκά απλά συμπληρώνουν το γεύμα χωρίς να προσθέτουν κάτι στην γεύση.

01 Αυγ 2016

Παραμονή της Αγ Παρασκευής έτυχε να πάμε στο Τσι-τσι.
Λόγω της εορτής, όλα τα μαγαζιά ήταν γεμάτα.
Σκεφτήκαμε το συγκεκριμένο μαγαζί λόγω του τεράστιου χώρου του.
Κι εκεί όμως αναγκαστήκαμε να περιμένουμε λίγο ωσότου αδειάσει κάποιο τραπέζι.
Οι εσωτερικοί και εξωτερικοί χώροι είναι τεράστιοι και πολύ καλά διακοσμημένοι.
Φασαρία, ναι, υπάρχει, αλλα αυτό είναι φυσιολογικό σε τέτοιου είδους μαγαζιά.
Ψητοπωλείο είναι άλλωστε..

Μόλις κάτσαμε μας έφεραν εμφιαλωμένο νερό (1,5€) και 4 πίτες απο σουβλάκι.
Οι δυο ήταν απο καλαμπόκι και οι υπόλοιπες ολικής.
Ήρθαν στεγνές, χωρίς κάποια σως, μόνο με αλάτι και ρίγανη.
Δεν προσέξαμε αν τις χρέωσαν...

Ο σερβιτόρος ήρθε βλοσυρός και βιαστικός και μας ρώτησε αν αποφασίσαμε τι θα παραγγείλουμε.
Πήραμε σαλάτα Ceasar's με γύρο κοτόπουλο για αρχή. (7,9€).
Ψιλοκομμένο iceberg με κομματάκια παρμεζάνας και πίτας αντί για κρουτόν και μια ελαφριά σως.
Ο γύρος, όχι ανακατεμένος με τα υλικά, αλλα πάνω απο αυτά.
Το αποτέλεσμα ήταν μέτριο αφού το iceberg ήταν εντελώς άγευστο, ενώ η παρμεζάνα ήταν λίγη.
Πιο σωστό θα ήταν να χρησιμοποιούσαν αληθινό μαρούλι, καλαμπόκι και περισσότερη παρμεζανα.
Πήραμε 3 τυλιχτά καλαμάκια και δυο σκέτα.
Χοιρινό, κεμπαπ κοτόπουλο και καλαμάκι κοτόπουλο.
Δεν ενθουσιαστήκαμε, αλλα ούτε και μας χάλασε κάτι.
Εκτός απο την τιμή(2,5€ το τυλιχτό).

Πληρώσαμε συνολικά 29,5€ για 3 τυλιχτά, δυο σκέτα, 2 νερά, μια σαλάτα και δυο μπύρες.
Ήμασταν 3 άτομα
Θεωρώ οτι δώσαμε πολλά.
Δεν μας κέρασαν τίποτε φεύγοντας, ενώ στα διπλανά τραπέζια τους έφερναν καρυδόπιτα με παγωτό.
Δεν ξέρω αν τα είχαν παραγγείλει βέβαια.
Θα πάμε ξανά στο συγκεκριμένο μαγαζί μόνο αν είμαστε περαστικοί απο εκεί και μάλλον θα πάρουμε τα φαγητά σε πακέτο.

11 Δεκ 2015

Βρεθήκαμε Σάββατο βράδυ καλεσμένοι απο φίλους μας στο «Τσι Τσι», για το οποίο είχα ακούσει διφορούμενες γνώμες για την αξιολόγηση του.

Θα το χαρακτήριζα σαν ένα επαγγελματικό σουβλατζίδικο σε μοντέρνα έκδοση, αλλά με μεγάλη ποικιλία προσφερόμενων εδεσμάτων.

Ο χώρος είναι ένα μεγάλο βιομηχανοστάσιο εστίασης, με ωραία διακόσμηση που δυστυχώς δεν μπορείς να μιλήσεις αλλά να φωνάζεις για να σε ακούσει ο διπλανός σου.

Η φασαρία που υπάρχει, τουλάχιστον για μένα, είναι ενοχλητική και δεν συζητάς με ήπιο τρόπο όπως αρμόζει σε ένα χώρο που πάει κανείς να φάει και να συζητήσει με την παρέα του.

Από ότι πληροφορήθηκα από τους συνδαιτημόνες μου το σκηνικό της φασαρίας είναι μόνιμο.
Φευγοντας αργα το βραδυ, ειχε κλεισει ο λαιμος μου.

Από φαγητά δοκιμάσαμε αρκετά. Mας άρεσε το σουτζούκι με αυγά και τηγανιτές πατάτες ροδέλες, η μεσογειακή σαλάτα και η τυροκαυτερή. Τα υπόλοιπα πιάτα, όπως μανιτάρια πλευρώτους, ψητά λαχανικά, λουκάνικο, γύρος χοιρινός, γύρος κοτόπουλο, σαγανάκι φέτα, πατάτες ροδέλες τηγανιτές (λαδωμένες) ήταν μέτρια και δεν έκαναν την διαφορά που περίμενα.

Στο τέλος κλείσαμε με γλυκό (χαλβάς, παγωτό, εκμεκ κανταΐφι), ποτό Limoncello και μαστίχα που ήταν σχετικά καλά.

Το Parking τρομερά δύσκολο, προχωρήσαμε τουλάχιστον 500 μέτρα, από τον χώρο που σταθμεύσαμε.
Υπάρχει και το δημοτικό Parking το οποίο απέχει και αυτό περίπου 500-600 μέτρα.

Αγίου Ιωάννου 42, Αγία Παρασκευή