FALAFEL HOUSE

Μέση Ανατολή

Aθηνάς 23, Μοναστηράκι [Χάρτης]

Μέση Ανατολή - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

Οφείλω να ομολογήσω ότι αν και αυτό το μαγαζάκι είναι αρκετά μικρό, εγώ το επισκέφθηκα με δυσανάλογες του μεγέθους του απαιτήσεις και προσδοκίες γιατί είχα ακούσει γι αυτό τα καλύτερα. Ακόμα κι όταν στάθηκα μπροστά του, παρόλο που ο χώρος του δεν είναι από τα δυνατά του σημεία, αυτό δεν με πτόησε και μπήκα με απόλυτη αποφασιστικότητα και προσμονή. Είναι αυτή η γλυκιά, γαργαλιστική αίσθηση που έχουμε όταν επισκεπτόμαστε ένα μέρος που πιστεύουμε ότι θα μας ικανοποιήσει απόλυτα και θα μας κάνει φανατικούς υποστηρικτές του.

Φαλάφελ στο κέντρο είχα ξαναπάρει μόνο σε αυτό που είναι στην Αιόλου. Θυμάμαι ότι «έκατσε» πολύ στις γεύσεις μου και είχα μείνει αρκετά ικανοποιημένος. Όμως ο τρόπος που αντιμετωπίζουν το σημείο του πεζόδρομου που είναι ακριβώς μπροστά τους και του οποίου κάνουν έμμεσα και άμεσα χρήση, με έχει απομακρύνει από πελάτη τους.

Απ’ ότι έχω δει έχουν ξεπηδήσει πολλά φαλαφελάδικα στο κέντρο (και όχι μόνο) και πολλά από αυτά στις γύρω περιοχές από την πλατεία Αγίας Ειρήνης. Και γιατί να μη γεμίσει το κέντρο από δαύτα? Αυτή η κουζίνα έχει αποκτήσει επάξια πολλούς και φανατικούς υποστηρικτές. Ένα ακόμα ατού που ευνοεί την αύξησή τους, είναι ότι από την φύση των πιάτων τους προκύπτει μεγάλο ποσοστό κέρδους για την επιχείρηση αφού οι πρώτες ύλες είναι αρκετά φθηνές.

Δύο-τρεις φίλοι μου που είναι στο ίδιο μήκος γεύσεων με εμένα και που τους αρέσει επίσης να ξετρυπώνουν μικρά και άσημα μαγαζάκια, μου είχαν πει ότι αν θέλω να φάω πολύ καλό και φθηνό φαλάφελ, καλό είναι να πάω σε ένα που είναι κάπου στην πλατεία Βάθης και στο συγκεκριμένο που είναι κάπου στην Αθηνάς, σχετικά στο ξεκίνημά της, αρκετά κοντά στο Μοναστηράκι.

Έτσι, εκείνη τη μέρα που είχα διάθεση για ινδικό, φαλάφελ ή τέλος πάντων κάτι που δεν σχετίζεται με την ελληνική κουζίνα, κατευθύνθηκα προς το Falafel house. Ήταν νωρίς το βράδυ, μέρας Σαββάτου.

Ο χώρος πολύ απλός. Στην ουσία είναι ένα ισόγειο μικρό μαγαζάκι επί της Αθηνάς. Ένας κάθετος διάδρομος σε αυτή, μέσα στον οποίο εξυπηρετούν τους πελάτες τους. Λειτουργεί κυρίως σαν ορθιάδικο αλλά τουλάχιστον έχεις κάποιο σημείο να σταθείς από το να είσαι υποχρεωμένος να ξεροσταλιάζεις στο πεζοδρόμιο. Επειδή είναι αρκετά ανοιχτός, δεν θα τον χαρακτήριζα και πολύ ζεστό και πόσο μάλλον για τις κρύες ημέρες του Χειμώνα όπως ήταν κι αυτή που το επισκέφτηκα. Το καλοκαίρι πιστεύω ότι θα είναι πιο ευχάριστος.

Δε ξέρω γιατί, αλλά στο μυαλό μου φανταζόμουν και περίμενα έναν χώρο που θα προσανατολίζεται περισσότερο στην κουλτούρα της κουζίνας του λαού που αντιπροσωπεύουν. Κι αυτό δεν έχει απολύτως σχέση με τα αντικείμενα της διακόσμησης αλλά πιο πολύ με την γενική ατμόσφαιρά του. Πίστευα ότι με το που θα το πλησιάσω, θα με αρπάξουν οι μυρωδιές από τη μύτη και θα με σύρουν μέσα σε αυτό, ανίκανο να αντισταθώ. Δυστυχώς αυτή η προσδοκία μου δεν επαληθεύτηκε.

Ο πάγκος με τα υλικά τους επίσης πολύ απλός και λίγο ακατάστατος. Στην βιτρίνα τους βλέπεις μάλλον μικρό μέρος από το τι θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις σα γέμιση και λίγο παραπέρα υπάρχει ένα μεγάλο ταψί με κιουνεφέ. Μια μεγάλη κολώνα κάπου σου χαλάει την οπτική σου με την κουζίνα τους. Σαν χώρος θα μπορούσε να είναι ένα τυροπιτάδικο, ένα σουβλατζίδικο ή κάτι άλλο για γρήγορο φαγητό.

Από διακόσμηση δεν είδα και πολλά πράγματα που θα σε παρέπεμπαν σε αραβική κουζίνα και γενικά δεν είναι ο χώρος που θα με έκανε να νοιώσω φιλόξενα. Αυτός ήταν και ο λόγος που τα πήρα μαζί μου για να φάω περπατώντας. Για να αποφύγω το Μοναστηράκι που γίνονταν ο κακός ο χαμός, επέλεξα να ακολουθήσω την αντίθετη κατεύθυνση. Λάθος μέγα! Θα δείτε λεπτομέρειες παρακάτω.

Χρειάστηκε να ανταλλάξω μερικές κουβέντες με δύο μόνο άτομα από το προσωπικό τους. Με αυτό που έδωσα την παραγγελία και πλήρωσα αυτά που πήρα κι αυτόν που τα ετοίμασε. Ήταν και οι δύο πολύ χαμογελαστοί και ευγενικοί. Πιάσαμε κουβέντα για άσχετα πράγματα και ήταν πολύ φιλικοί και άνετοι. Η παραγγελία μου ετοιμάστηκε ταχύτατα αλλά σε αυτό βοήθησε το ότι ήμουν και ο μοναδικός τους πελάτης εκείνη τη στιγμή. Επειδή άκουσα όρους όπως το «βάρδια», υποθέτω ότι είναι ανοιχτό πολλές ώρες την ημέρα. Εξάλλου είναι σε τόσο στρατηγικό σημείο που εξυπηρετεί πολλούς ξενύχτηδες –και μη- που ξεπροβάλουν από τα στενά του γειτονικού Ψυρρή. Ίσως να ήθελα το service τους λίγο πιο παιχνιδιάρικο. Από τη στιγμή που κάποιος επισκέπτης τους κάνει κρα από μακριά ότι δεν είναι και πολύ οικείος με τις γεύσεις τους, ας τον προκαλέσουν λίγο. Ας τον ξεναγήσουν στον κατάλογό τους. Ας του πουν μερικά πράγματα περισσότερο για να του κεντρίσουν το ενδιαφέρον ώστε να αποφασίσει τι θα ταίριαζε περισσότερο στις δικές του γεύσεις. Να τον τρελάνουν κι αυτόν και τους σιελογόνους του αδένες, προκαταβάλλοντας τον θετικά για ό, τι θα επακολουθήσει. Τα παιδιά ήταν ευγενικά αλλά μέχρι εκεί.

Πήρα την κλασική version του φαλάφελ, κυρίως γιατί οι γνώσεις μου δεν θα με βοηθούσανε να επεκταθώ περισσότερο. Δεν ήταν όμως μόνο αυτό. Το να πηγαίνω σε ασφαλή μονοπάτια μη τολμώντας να πειραματιστώ είναι ένα μεγάλο μου ελάττωμα και σχεδόν πάντα το μετανιώνω. Και να σκεφτείς ότι πραγματικά δεν έχω καμία συστολή στο τι θα μπορούσε να θεωρηθεί ως γεύμα μου. Δεν με τρομάζει και δεν με απωθεί τίποτα. Είμαι ανοικτός στο να δοκιμάσω τα πάντα. Στο παρελθόν έχω δοκιμάσει από έρποντα μέχρι εδέσματα που η βάση τους σχετίζεται με το βασίλειο των εντόμων. Στην χειρότερη, αν δεν μου αρέσει κάτι, απλά το αφήνω στην άκρη και το καταγράφω στην μνήμη μου σαν κάτι που δεν με ενδιαφέρει. Οπότε ένας Θεός ξέρει τι κόλλημα τρώω και δεν αφήνω τον εαυτό μου ελεύθερο σε τέτοιες καταστάσεις. Πρέπει να το δουλέψω με ψυχανάλυση γιατί μάλλον θα έχει βαθύτερα αίτια…

Αν θυμάμαι καλά, είδα τον νεαρό να βάζει σε μία αραβική πίτα αρκετό μαρούλι, ντομάτα, μία λευκή σάλτσα που μάλλον είχε σαν βάση της το ταχίνι, αγγουράκι τουρσί και 4 μικρά από τα γνωστά μας «ρεβιθοκεφτεδάκια». Δυστυχώς αυτό που γεύτηκα δεν είχε προσωπικότητα. Δεν είχε αρώματα. Σαν του έλειπαν εντελώς τα μπαχαρικά. Η θερμοκρασία του ήταν εντελώς λάθος αφού και το υπερβολικά πολύ μαρούλι είχε κρυώσει εντελώς την γέμιση αλλά και οι ρεβυθοκεφτέδες δεν ήταν επίσης ζεστοί. Το όλο σύνολο θα το χαρακτήριζα μέτριο σε γεύση. Το έφαγα μεν γιατί πεινούσα, αλλά σαφώς δεν με ξετρέλανε. Σαν να έτρωγα ένα οποιοδήποτε σαντουιτσάκι από κάποιον συνοικιακό φούρνο. Σε καμιά περίπτωση δεν επιβεβαίωνε το «εξωτικό» ύφος που πολλοί- κι ανάμεσά τους κι εγώ- έχουν συνδέσει με αυτή την κουζίνα. Απ’ ότι κατάλαβα εκ των υστέρων διαβάζοντας την κριτική της φίλης PP TINA, έχουν μεγάλη ποικιλία στο τι μπορείς να παραγγείλεις οπότε, έχοντας εμπιστοσύνη στο γούστο της, υποψιάζομαι ότι τελικά έκανα την λάθος επιλογή… Γκαντεμιά!

Επειδή ήθελα να συμπληρώσω το «γεύμα» μου και με κάτι λίγο πιο γλυκό, πήρα κι ένα κομμάτι κιουνεφέ. Αν και πάλι, δεν χαρακτηρίζεται ως γλυκό με την ευρεία και σχετικά αποδεκτή έννοια. Όμως αυτό είναι κι αυτό που με τραβάει σε αυτό το πιάτο. Σαφώς ήταν πολύ καλύτερο από το φαλάφελ που δοκίμασα και σε ικανοποιητικότατη μερίδα. Το λάθος μου ήταν ότι τα πήρα μαζί μου κι άρχισα να τα τρώω ενώ κατευθυνόμουνα προς την Ομόνοια. Κι εκεί που ξεκινούσα το κιουνεφέ μου, ελπίζοντας ότι θα δικαιολογήσει αυτή τη φορά την επιλογή μου, έφτασα δυστυχώς έξω από την ψαραγορά.

Επειδή το φαγητό δεν είναι μόνο γεύση αλλά και όσφρηση, εκεί σχεδόν έχασα κάθε απόλαυση από αυτό που δοκίμαζα (όσοι έχουν περάσει από εκεί θα με κατανοήσουν). Φυσικά αυτό δεν είναι δικό τους λάθος αλλά ανοησία του ξερού μου του κεφαλιού που δεν προνόησα να μη περάσω από αυτό το σημείο. Όσοι πρόκειται να ακολουθήσουν πεζοί την ίδια διαδρομή, καλύτερα να το ξανασκεφτούν και μάλιστα σοβαρά. Κι εδώ θέλω να εκφράσω μία απορία που είχα πάντα. Μπροστά από την εκεί αγορά έχει μαγαζάκια με μεγάλες βιτρίνες που πουλάν από λουκάνικα μέχρι ξηρούς καρπούς και αποξηραμένα φρούτα. Τα περισσότερα είναι εκτεθειμένα στα καυσαέρια. Αυτά που μαγειρεύονται ή ψήνονται, τα αφήνω –ελάχιστα- στην άκρη.

Ποιος όμως μπορεί να φάει πχ δαμάσκηνα που έχει πάρει από εκεί? Δεν θα έχει κολλήσει πάνω τους η Άρτα και τα Γιάννενα από τον μικρόκοσμο της βεβαρυμμένης και μολυσμένης ατμόσφαιρας της πρωτεύουσας? Όλο αυτό μου δίνει μία αίσθηση υποανάπτυκτου κόσμου. Είναι σαν την αίσθηση που ένοιωσα όταν σε ταξίδι μου στην Τυνησία, παραλίγο να μπω στον πειρασμό να δοκιμάσω φραγκόσυκα από πλανόδιο πωλητή στην αγορά τους. Μετά είδα τα νυχάκια του που το μαύρο χρώμα τους δεν οφείλονταν στο ότι ήταν φαν της gothic μουσικής και έφαγα την χαστούκα μου που με έκανε να αλλάξω βίαια γνώμη.

Για να καταλήξω. Ενώ έχω πάρει απόφαση να μην συνεχίσω να είμαι πελάτης στους ανταγωνιστές τους στην Αιόλου, οφείλω να είμαι ειλικρινής και να παραδεχτώ ότι κάθε φορά που περνάω από μπροστά τους, σπάει η μύτη μου από τα αρώματα και τα μπαχαρικά τους. Νομίζω ότι είναι πιο κοντά σε αυτό που περιμένεις και απαιτείς να γευτείς. Τελικά τίποτα σε αυτή τη ζωή δεν είναι τυχαίο κι ανάμεσα σε αυτά και η μόνιμη ουρά που υπάρχει μπροστά τους.

Οι τιμές του Falafel house είναι αρκετά πιο χαμηλές από πολλούς του ίδιου χώρου. Το φαλάφελ που πήρα έκανε 2,5 €. Όμως σημασία δεν έχει να φας κάτι φθηνό. Σημασία έχει να γευτείς κάτι νόστιμο και ξεχωριστό, σημείο στο οποίο με απογοήτευσαν.

Παρ’ όλα αυτά, θα τους ξαναπλησιάσω δειλά αλλά άκρως καλοπροαίρετα και θα τους δώσω μία ακόμα ευκαιρία για την περίπτωση που η πρώτη μου φορά δεν στέφθηκε από επιτυχία λόγω ατυχών συγκυριών. Δεν μπορεί… όλοι οι φίλοι μου που μου το έχουν εκθειάσει δεν μπορεί να πέφτουν τόσο έξω. Μακάρι να επιβεβαιωθούν και να αλλάξει εντελώς η άποψή μου.

Μέση Ανατολή - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

To falafel house το έχω επισκεφθεί τέσσερις φορές συνολικά. Η πρώτη επίσκεψη έγινε στις αρχές του Δεκέμβρη. Μέχρι τότε πίστευα ότι μόνο ο αγαπημένος μου φαλαφελάς της οδού Αιόλου είχε κάνει την διαφορά... Όχι ότι άλλαξα γνώμη αλλά και εδώ, στην οδό Αθηνάς, έμεινα κάτι παραπάνω από ευχαριστημένη.

Το falafel house το είδα για πρώτη φορά όταν είχα πάει για κάποια δουλειά σε μία τράπεζα απέναντι. Στην αρχή λίγο "ξύνισα" γιατί σκέφθηκα ότι άρχισαν και τα φαλάφελ να γίνονται μόδα και θα μας... κατακλύσουν σε λίγο. Ουκ ολίγα μέχρι στιγμής (! ). Από την άλλη πλευρά, με έτρωγε και η περιέργεια να γνωρίσω τους καινούργιους μου γείτονες.

Ας αρχίσω από τα κακά νέα. Μικρός ο χώρος, όχι τραπέζια έξω. Μόνο δύο μικροί πάγκοι στο εσωτερικό του καταστήματος. Ίσα ίσα χωράνε πέντε άτομα.
Από την άλλη πλευρά, μου έκανε εντύπωση το γεγονός ότι το καινούργιο αυτό φαλαφελάδικο έχει αποκτήσει πιστούς πελάτες. Αυτό το αντιλήφθηκα από την πρώτη φορά που πήγα, από τον τρόπο που οι πελάτες χαιρετούσαν το προσωπικό.

Μάλιστα, μερικοί από τους θαμώνες αγόραζαν σκέτα ( όχι τυλιχτά ) φαλάφελ, ελληνιστί ρεβυθοκεφτέδες, για το σπίτι. Ωραία ιδέα, σκέφθηκα.... Μάλιστα, όπως τα βλέπει κάποιος, φαντάζουν με μικρούς στρογγυλούς λουκουμάδες.
Ο χώρος, δε, είναι πεντακάθαρος και το προσωπικό με ποδιές και γάντια. Η όλη ατμόσφαιρα εκπέμπει κάτι το εκλεπτυσμένο, γεγονός που προδιαθέτει θετικά και για την ποιότητα του φαγητού. Το όλο σκηνικό αλλάζει την εικόνα που υπάρχει για το " μεσανατολικό fast food" στην χώρα μας. Η αυθεντικότητα των φαλάφελ, όμως, παραμένει εμφανής.

Η ποικιλία του φαγητού στο φαλαφελάδικο αυτό θα μπορούσα να πω ότι είναι σχετικά μικρή. Υπάρχουν δύο - τρία τυλιχτά φαλάφελ. Δύο με τρείς σαλάτες, μερικές αλοιφές και κανα δυό συνοδευτικά.
Όλα τα υλικά είναι με τάξη ταχτοποιημένα, σε κοινή θέα, μπροστά από την ανοιχτή κουζίνα του μέρους αυτού.

Από τα τυλιχτά φαλάφελ τα δοκίμασα σχεδόν όλα ( ? ). Πιστεύω ότι το καλύτερο είναι το original, με εκπληκτικό χούμους, ως βάση, λαχανικά και ταχίνι, + πιο καυτερό, για όποιον τολμά, με την προσθήκη πάπρικας ( 3,00 ). Καταπληκτικό!!!!
Μπορούν να προστεθούν στα φαλάφελ και μικρές πιπερίτσες για τους ακόμα πιό τολμηρούς και παραδοσιακούς. Εγώ δεν το τόλμησα.

Μετά, έχω δοκιμάσει το τυλιχτό Mexican φαλάφελ (2,80 ή 2,50 ? ), αρκετά νόστιμο άλλα όχι όπως το original. Μάλιστα, πολύ, μα πολύ, καυτερό!!!
Από σαλάτες μου άρεσε πάρα πολύ (!!!! ) η House (3,00). Αυτή η σαλάτα έχει μέσα πολύ τραγανά - και νοστιμότατα - κομμάτια φαλάφελ, λαχανικά, χούμους και κρεμμυδάκι.

Η σαλάτα Fatous (3,00 ), η πρώτη σαλάτα που δοκίμασα όταν πρωτοπήγα στο falafel house, είναι μια απλή αγγουροντομάτα η οποία συνοδεύεται από mexican chips, τα οποία τρίβουμε και ρίχνουμε μέσα στη σαλάτα. Αρκετά καλή, πολύ δροσερή και φρέσκια.

Το δε χούμους σε αυτό το μαγαζί είναι " άπαιχτο ". Την τελευταία, μάλιστα, φορά που πήγα έβαλαν και λίγο λάδι επάνω.... Πόσο κοινότυπο!! Και όμως, έγινε τόσο πιό νόστιμο το χούμους μου!!!!! Πέρα του ότι μπαίνει μέσα στα τυλιχτά φαλάφελ, το χούμους σερβίρεται και σε μπωλ ξεχωριστά ( 2,00 ).

Οι μερίδες του φαγητού ικανοποιητικές. Οι σαλάτες φαίνονται μικρές μερίδες αλλά είναι αρκετά χορταστικές.
Μoναδική ένσταση: παρακαλώ τα πλαστικά πιρουνάκια να δίνονται μέσα σε σακουλάκι και όχι " γυμνά ". Ιδιαίτερα σημαντικό για εκείνους που παίρνουν φαγητό για το σπίτι.

Ο ιδιοκτήτης ευγενέστατος και - κυρίως - χρόνια, απ΄ ότι πήρε το αυτί μου να λέει, στον χώρο της εστίασης. Έτσι εξηγούνται τα καλά που συμβαίνουν σε αυτό το falafel house. Το υπόλοιπο προσωπικό, επίσης πρόθυμο και ευγενικό. Κανένα παράπονο. Το falafel house, βρίσκεται μόλις λίγα μέτρα πιό πάνω ( προς Ομόνοια ) από την έξοδο του Μετρό, στάση Μοναστηράκι, επί της οδού Αθηνάς.
Σίγουρα θα ξαναπάω!

Μέση Ανατολή - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

Οταν σκεφτεσαι φαλαφελ, σου ερχεται στο μυαλο στο γνωστο μαγαζακι της αιολου που γινονται ουρες για να φας, για μενα απολυτως αδικαιολογητα.
Αλλα τελος παντων αβυσος η ψυχη του πεινασμενου.

Ευτυχως σ αυτο συμφωνει και η παρεα, οποτε εσκασε σαν χαρμοσυνη ειδηση για μας τους λατρεις του φαλαλελ οτι εχει ανοιξει και νεο μαγαζακι στο μοναστηρακι!
Μαλιστα φιλος μου γνωστος λατρης των συγκεκριμενων γευσεων μου ειχε υμνησει το συγκεκριμενο μαγαζι
Οποτε σαβατο βραδακι πριν τη γνωστη εξοδο, λεμε ας παμε κι απο κει
να δουμε τι παιζει.

Δε θελω αν γραψω πολλα, θελω απλα να γραψω οτι ειναι υπερτιμημενο, εχω διαβασει κριτικη για αυτο το μαγαζακι και σε γνωστην εφημεριδα on line
Εγω θα το χαρακτηριζα απλα τουριστικο, η χαρα του κινεζου και του ασχετου με την αυθεντικη γευση

Απελπιστικα μικρο και το σερβις του αδιαφορο, δηλαδη ενα χαμογελο δεν εβλαψε ποτε κανενα, ενα χαμογελο μπορει να κανει πολλα!
Μου κατσε στο στομαχι και μου βγηκε και ξυνο και το βραδυ
Δε θα ξαναπαω σορρυ!

Μέση Ανατολή - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

Μια βόλτα στο Μοναστηράκι κατέληξε σε μια μοναδική ανακαλυψη! Ενα μικρό μαγαζακι στην Αθηνάς που δεν το πιανει το ματι σου, ηταν ο λόγος να μην μπορω να ξεκολλήσω τις τελευταίες βδομαδες από την περιοχη.

Φαλαφελ αυθεντικό!! Τα παιδια ευγενεστετα πολύ προθυμα να σου εξηγήσουν γευσεις και συνδιασμους και μαλιστα με την συζητηση εμαθα ότι και ο ιδιοκτητης και ο σεφ ειναι και οι δυο από την Συρία! Ξέρουν οι ανθρωποι απο αυθεντικο φαλάφελ!
Οι γευσεις πολυ αυθεντικες και εχει για όλα τα γουστα, προσωπικά ξετρελάθηκα με το american falafel!!

Εχει φανταστικές σαλάτες αλλά μπορεις να πάρεις και σκέτα ρεβιθοκεφτεδάκια για το σπίτι μόνο με 30 λεπτά.
Πολυ καθαρό και περιποιημένο μαγαζι και κυρίως τρως πολυ καλά και πολυ οικονομικά! Το συστήνω ανεπιφύλακτα!!

Χρήσιμη;