ΧΗ.ΜΑ

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία

Βαλιανού και Θεοτόκη 1, Άλιμος [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Γράψε τη δική σου κριτική

Ιούλ

Αθήνα, ζέστη, καλοκαίρι και το έτερον ήμισυ σε επαγγελματικό ταξείδι. Από τις κλασσικές βραδιές που αναζητείς τις φίλες και βγαίνεις μαζί τους να τα πεις και να τσιμπήσεις κάτι.

Είναι το μοτίβο του Ιουλιου που πολύ το απολαμβάνω σαν προανάκρουσμα των διακοπών του Αυγούστου. Άσε που πηγαίνοντας εδώ και κει, μαθαίνεις την Αθήνα που είναι μεγαλύτερη και με περισσότερες εκπλήξεις απότι φαντάζεται κανείς χωμένος ως το λαιμό στην μέτρια ως μιζερη καθημερινότητα του υπόλοιπου χρόνου.
Αυτή τη φορά βρεθήκαμε με παρέα στο σπίτι φίλης στον Άλιμο και αφού δεν είχε μαγειρέψει τίποτε η τεμπέλα, είπαμε να πάμε κάπου κοντά. Το ΧΗ. ΜΑ. δεν το ήξερα και δεν θα το έβρισκα ποτέ στην τοπογραφικά μπερδεμένη περιοχή που βρίσκεται. Όμως απότι έμαθα είναι δημοφιλές στους κατοίκους της περιοχής και την Κυριακή μεσημέρι γίνεται λαϊκό προσκύνημα με οικογένειες, παιδιά κλπ.

Εμείς πάντως βράδι που πήγαμε ήταν σχετικά γεμάτο αλλά είχε διαθέσιμα ακόμη πέντε έξι τραπέζια στην περιμετρική αυλή ενώ στην εσωτερική αίθουσα υπάρχει και άλλος χώρος. Στην είσοδο μας υποδέχθηκε η hostess (ιδιοκτήτρια?) μια συνήθεια που ξεκίνησε από ακριβά μαγαζιά και τελευταία την συναντάμε σε χώρους πιο μαζικής εστίασης. Βέβαια, την εν λόγω πολιτική την έχω συνδυάσει με την υποψία πιο ακριβών τιμών. Εδώ στο ΧΗ. ΜΑ. πάντως η πολιτική τιμών εναρμονίζεται με την τάση των σύγχρονων νεοσουβλατζήδικων. Μελετώντας τον αρκετά αναλυτικό όσο και πολυποίκιλων γεύσεων τιμοκατάλογο, κατέληξα στην αίσθηση ότι είναι λίγο ακριβότερο από τους ανταγωνιστές "Μπαρμπάδες... " που έχουν κατακλύσει την αγορά, ίσως κατά 10-15% - όχι όμως κάτι φοβερό.

Τα τραπέζια στρώνονται με λαδόκολλες και η art de la table μοιάζει μάλλον ανύπαρκτη. Θα την ήθελα πιο φροντισμένη, π. χ. ένα μικροσκοπικό ανθοδοχείο με ένα λουλουδάκι, να υπάρχει σε όλα τα τραπέζια λαδόξυλο και τέτοιες μικρολεπτομέρειες που κάνουν την διαφορά και δεν κοστίζουν.
Να αναγνωρίσω εδώ ότι όλο το προσωπικό είναι ιδιαίτερα ευγενικό και άμεσο όπως πολύ γρήγορο είναι και το σερβίρισμα. Δεν ξέρω τι γίνεται τις Κυριακές με τον πανικό αλλά τη δική μας βραδιά όλα εκτυλίχθηκαν σαν καλοκουρδισμένη μηχανή και όλα έρχονταν στην ώρα τους όπως πχ. όταν ζητήσαμε οι μπύρες να έλθουν με τη σειρά που είπαμε.

Στο δια ταύτα. Πήραμε για πρώτα σαλάτα χωριάτικη άνευ φέτας (τεράστια σε ποσότητα, επαρκής για 4 και βάλε άτομα, ψιλοκομμένη σε κυβάκια με άφθονη πιπεριά, κρεμμύδι, μαϊντανό, ελιές κλπ. συν την υποχρεωτική αγγουροντομάτα) φρεσκοκομμένη και δροσερή, μαστέλο (καλή φέτα ψημένη στα κάρβουνα) τυροκαυτερή (δική τους σε καλή ποσότητα με ελαφριά αψάδα, όπως την προτιμάω εγώ προσωπικά) πατάτες τηγανητές (καλοτηγανισμένες και χωρίς λαδίλα) και πιτούλες ψημένες στο κάρβουνο (ίσως ήθελαν λίγο ακόμη ψήσιμο). Μετά για κυρίως ακολούθησε ποικιλία κρεατικών για δύο άτομα διότι η μία φίλη που είχε ξαναπάει μας προειδοποίησε ότι οι μερίδες είναι μεγάλες. Δίκηο απόλυτο είχε.

Στην πιατέλα των δύο ατόμων λοιπόν περιλαμβάνονταν δύο πανσέτες (μέτριες), δύο κεμπάπ νόστιμα και ζουμερά, σούβλα μαριναρισμένο κοτόπουλο (ελαφρό) ένα λουκάνικο με μπόλικα μπαχαρικά σαν καραμανλήδικο (εμένα που άρεσε γιατί είχε προσωπικότητα και θυμάμαι και σήμερα την ιδιαίτερη γεύση του) και σούβλα μοσχάρι μαριναρισμένο (ροζ στο εσωτερικό και λίγο σκληρό, ήθελε το ψησιματάκι του λίγο παραπάνω). Στην ίδια μεγάλη πιατέλα φιλοξενούνταν πατάτες τηγανητές που όμως μας ήλθαν κάπως πανιασμένες, (προφανώς είχαν μείνει εκτός τηγανιού κάποιο χρονικό διάστημα) και πληγούρι ωραίο πολίτικο.

Καλά φάγαμε, έμειναν και κάτι μεζεδάκια για τη γατούλα μιας από τις φίλες μου. Ήπιαμε και τις μπύρες μας και πληρώσαμε 55 ευρώ που θεωρώ λογικά και σωστά. Η τάση μου για το value for money θα ήταν να βαθμολογήσω με 2 1/2 ντοματούλες αλλά το ask4food δε μας αφήνει, οπότε με επιείκεια 3.
Την μόνη στραβοτιμονιά που επισημαίνω είναι το... δελτίο παραγγελίας αντί της κανονικής απόδειξης που δεν θέλησα να κάνω θέμα, πρώτη φορά που πήγαινα στο μαγαζί. Όμως κάτι τέτοιοι μου φαίνεται ενοχλητικό, και αισθητικά και σαν αθέμιτος ανταγωνισμός απέναντι στους νομοταγείς και τυπικούς μαγαζάτορες.
Στο βαρετό ερώτημα αν θα ξαναπήγαινα βάζω μάλλον ναι αλλά χωρίς ενθουσιασμό αφού το μαγαζί δεν πουλάει μοναδικότητα [μέσα στο πλήθος των νεοσουβλατζήδικων/νεοψητοπωλείων/νεοταβερνών] αλλά κανονικότητα και ένα καλό και δροσερό σημείο στα θερινά Νότια Προάστια.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Άλιμος, Αθήνα

Το "ΧΗ. ΜΑ" στον Άλιμο είναι σχετικά χωμένο και θα πρεπει να το ξερεις για να πας.
Γνωριζοντας λοιπον τον αδελφακι του στην Αναβυσσο εχω επισκεφτεί αυτό στον Αλιμο αρκετες φορες.

Ο χωρος είναι μεγαλος και διαφορετικα διακοσμημενος από τα συνηθισμενα που σε μενα αρεσει και το καλοκαιρι εχει και ενα μικρο κηπο
Το προσωπικο αρκετο και εξυπηρετικο

Το φαγητο εχει μεγαλη ποικιλια και στην πλειονότητα του καλο. Υπαρχουν και εδώ οι μισες μεριδες και οι τιμες είναι προσιτες
Το προτείνω λοιπον για καλο και οικονομικο φαγητο

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Άλιμος, Αθήνα

Μεσημέρι Κυριακής 18 Οκτωβρίου, αποφασίσαμε να δοκιμάσουμε το ΧΗ. ΜΑ.

Το παρκάρισμα στην περιοχή μπορεί να αποδειχτεί εξαιρετικά δύσκολο, αν και στη συγκεκριμένη περίπτωση σταθήκαμε τυχεροί, στο 1 τετράγωνο βρέθηκε θέση.

Ο χώρος είναι φωτεινός και αρκετά ψηλοτάβανος. Διαθέτει και κάποια εξωτερικά τραπέζια, αν και εμείς καθίσαμε στην κυρίως αίθουσα. Η διακόσμηση πολύ φορτωμένη για τα γούστα μου. Κουτάλες, άχυρα, μπιμπελό, αριθμοί στο ταβάνι, καδράκια. Δεν είναι κακός, αλλά δεν έχει και κάτι το ιδιαίτερο, συν του ότι τα κάδρα με αναφορές σε γαλλικά ζαχαροπλαστεία σε ελληνικό μπριζολάδικο είναι μάλλον ετερόκλητα.

Βέβαια, δυσκολεύομαι να κρίνω το χώρο με σιγουριά καθώς το συγκεκριμένο μεσημέρι το κατάστημα φιλοξενούσε βάφτιση, με αποτέλεσμα να έχει αλλάξει -φαντάζομαι- η διαρρύθμιση. Είχαμε τραπέζι στο διάδρομο και αναπόφευκτα έπεφτε σκούντημα, συν του ότι διαρκώς τα πιτσιρίκια από τη βάφτιση περνούσαν χορεύοντας από εκεί.

Η παραγγελία δόθηκε γρήγορα. Το σερβίρισμα, όμως, είχε θέματα: η σαλάτα ήρθε νωρίς, αλλά τα μανιτάρια μετά τα κυρίως. Μας έφεραν σαγανάκι που δεν είχαμε παραγγείλει και χρειάστηκε παρέμβαση εμπειρότερου σερβιτόρου για να διορθωθεί η αστοχία.

Πήραμε μια σαλάτα ρόκα-ανθότυρο-ντομάτα. Μικρή ποσότητα, η ρόκα όπως ήταν στο ματσάκι μπήκε, χωρίς λίγο καθάρισμα έστω, το ανθότυρο έδενε ωραία με το μέλι, η ντομάτα... εντάξει.

Τα μανιτάρια πλευρώτους ήθελαν λίγο παραπάνω ψήσιμο -χωρίς να είναι ωμά, όμως- ενώ περισσότερο ψήσιμο ήθελαν και οι πιτούλες.

Στα κυρίως, η μοσχαρίσια γάλακτος που ζητήσαμε καλοψημένη ήρθε πολύ ροζ. Την πήραν αμέσως για επιπλέον ψήσιμο, αλλά εντωμεταξύ ένας έτρωγε και δύο κοιτούσαν, καθώς αργούσαν και τα παϊδάκια κοτόπουλου. Επιστρέφοντας η μπριζόλα ήταν εντάξει ψημένη αλλά συνέχιζε να είναι άνοστη τελείως. Η ποιότητα του κρέατος καλή, γεύση μηδέν.

Το συκώτι γάλακτος ήταν καλό αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο. Από τα τρία κυρίως, όμως, σαφώς το καλύτερο.

Το χειρότερο ήταν τα παϊδάκια κοτόπουλου, όχι γιατί άργησαν, αλλά γιατί ήταν λύσσα. Όσο αλάτι ξέχασαν να βάλουν στη μπριζόλα, το έριξαν στο κοτόπουλο. Ποσότητα εντάξει.

Και τα τρία πιάτα συνοδεύονταν από πλιγούρι (ζεσταμένο, τίποτε το ιδιαίτερο), πατάτες τηγανητές (υποφερτές) και κρεμμύδι ωμό.

Πέντε πιάτα και 3-4 πιτούλες, σύνολο 44,30. Επιπλέον 1 ευρώ για 1 λίτρο νερό. Άργησα (ας όψεται το παρκάρισμα) και δεν είδα αν υπάρχει επιλογή για νερό βρύσης.

Προσπαθώ να αποφασίσω αν τα βαφτίσια αποτελούν δικαιολογία γι' αυτά τα θέματα και φοβάμαι πως η απάντηση είναι "όχι". Είναι σαφές ότι μια σχεδόν γεμάτη σάλα δεν μπορούν να τη διαχειριστούν, ούτε σε επίπεδο χρόνων, ούτε σε επίπεδο γεύσης-ποιότητας πιάτων. Φάγαμε σπαστά, το δεύτερο ορεκτικό μαζί/μετά τα κυρίως. Ευγενείς οι σερβιτόροι, πάντως.

Γεύσεις αδιάφορες, γαρνιτούρες απογοητευτικές, ποσότητες μέτριες έως μικρές. Αμφιβάλλω αν θα επισκεφτώ το ΧΗ. ΜΑ. ξανά.

Υ. Γ. Η γεύση στην πράξη είναι 1,5 (αλλά όχι 1), η εξυπηρέτηση 2,5 (αλλά όχι 3).

Επίσκεψη στις 07/02

Το "ΧΗ. ΜΑ" στον Άλιμο είναι σχετικά χωμένο στη γωνία Βαλλιανου και Θεοτόκη, η οποία είναι πολύ κοντά όμως στην Λεωφόρο Αλίμου. Ο χώρος είναι ο χώρος που στεγαζόταν παλιά το εστιατόριο "Crama".

Ο χώρος είναι μια αιθουσα μεσαία προς μεγάλη. Έχει τραπεζάκια έξω, τα οποία όταν φτιάξει ο καιρός θα είναι ευχάριστο το φαγητό. Οι τοίχοι του είναι λίγο πολυφορτωμένοι με διακοσμητικά. Σε άλλους αρέσει, σε άλλους όχι. Βαθμολόγησα με μέτριο βαθμό(το σωστό θα ήταν 2,5) για τους ακόλουθους λόγους.

- Τα τραπέζια είναι πολύ κοντά μεταξύ τους.
- Παρά το ότι έχει χιουμοριστικές ταμπέλες που απαγορεύουν το κάπνισμα, επιτρέπεται. Δεν αφαίρεσα πόντους για αυτό, αλλα για τον εξαερισμό, ο οποίος δεν αντέχει το φόρτο, και μετα την αποχώρηση μας μυρίζαμε.

Επίσης το μαγαζί, μετά τις 11 ξεκίνησε να αλλάζει το μουσικο πρόγραμμα σε λαϊκά. Ξεφεύγει δηλαδή από τον όρο "μπριζολάδικο" και πάει προς πιο βαριά μουσικά μονοπάτια. Μάλλον εκεί οφείλεται η προσθήκη μπάρας, στο σημείο που παλιά ήταν η ορχήστρα.

Πάμε στην γεύση

Τα κρέατα δυστυχώς δεν ανταποκρίνονται στο όρο μπριζολάδικο

Τόσο σε ποιότητα όσο και σε ψήσιμο, μας άφησαν ανικανοποίητους.
Ειδικά η ποικιλία για 4 άτομα, δεν ήταν καθόλου ικανοποιητική ουτε σε μέγεθος ούτε σε εκτέλεση για τα 27 ευρώ της. Το μόνο καλό ήταν το κοτόπουλο, το οποίο ήταν μαριναρισμένο και πολύ καλά εκτελεσμένο.

Το θετικό, διότι υπάρχουν και θετικά, είναι η δυνατότητα να πάρεις μισή μερίδα, με αντίστοιχη κοστολόγηση.
Ο ντάκος ήταν καλός αλλά μικρός, μια τον είχαν στα ορεκτικά, οπότε δεν ήταν σε μέγεθος σαλάτας. Η αναμικτη σαλάτα ηταν ξεχωριστά οι 4 σαλατες του μενού. Σχετικά μεγάλη σε μεγεθος, αλλά ουσιαστικά 4 τμήματα από ξεχωριστές σαλάτες!

Η εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλή.

Γρήγορη, με χαμόγελο, οι σερβιτόροι επαρκείς σε αριθμό. Κανονικά βέβαια θα έπρεπε να βαλω 3,5 διότι στο τέλος μας ηρθε δελτίο λογαριασμού και όχι λογαριασμός. Με τα ρέστα δεν ήρθε η απόδειξη, και αναγκαστήκαμε να τη ζητήσουμε. Η ώρα στην απόδειξη ήταν η ωρα που τη ζητήσαμε.

Στο δια ταύτα για 4 κυρίως, από τα οποία το ένα η ποικιλία για 3 ατομα, 2 ορεκτικά και 2 σαλάτες, από τις οποίες η μια ήταν ο ντάκος και 2 100αρακια τσίπουρου ελαφρόπιοτου-αδύναμου, στο άτομο βγήκε 14 ευρώ και κεραστηκε και λικερ μαστίχα.

Αν αξίζει τα λεφτά του και αν θα ξαναπήγαινα;

Δυστυχώς στο "ΧΗ. ΜΑ" παρά το ότι είναι οικονομικό, η ποιότητα των κρεατικών δεν είναι πολύ καλή. Παρά το VFM δε νομίζω να το επισκεφτώ συντομα.
Πάντως περιμένω και κριτικές από άλλους χρήστες.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Άλιμος, Αθήνα

Ήταν η δεύτερη μας επίσκεψη στο μαγαζί, αφού είχαμε μείνει ευχαριστημένοι την πρώτη φορά, ένα μήνα από την έναρξη του. Όμως, τα πράγματα ήταν διαφορετικά, δυστυχώς προς το χειρότερο.

Ο χώρος είναι μεγάλος και πολύ φωτεινός, ίσως λίγο φορτωμένος, αλλά δημιουργεί μια φιλική ατμόσφαιρα. Η μουσική, όμως, δε νομίζω ότι είναι κατάλληλη για φαγητό, αφού παραπέμπει σε νυχτερινή διασκέδαση.

Το μενού είναι πλούσιο με αρκετά ορεκτικά, σαλάτες και κρεατικά. Αυτή την περίοδο, δε, έχει και σαρακοστιανό μενού για όσους νυστεύουν. Στα συν ότι έχει και μισές μερίδες σε πολλά πιάτα.

Το σέρβις είναι γρήγορο και φιλικό, αν και μας έφεραν 3 πιάτα που δεν είχαμε παραγγείλει. Ευτυχώς δεν μας τα χρέωσαν " κατά λάθος".

Αυτή τη φορά παραγγείλαμε:
-μελιτζανοσαλάτα (κακή-σαν αλοιφή από το εμπόριο)

-ψητά λαχανικά (συμπαθητικά αν και θέλανε κι άλλο ψήσιμο)

-παστουρμαδόπιτα (την πρώτη φορά τη λατρέψαμε-τώρα είχε ωραία γέμιση, αλλά πάνιασε το φύλλο πριν προλάβουμε να τη φάμε)

-κεμπάπ (ωραίο κι αφράτο)

-παϊδάκια κοτόπουλο ('ισως το καλύτερο πιάτο, γιατί ήταν ωραία ψημένα)

-λουκάνικο χωριάτικο (πολύ βαρύ και λιπαρό για μας)

Όλα τα ψητά συνοδεύονται από πληγούρι, το οποίο ήταν πιο αρωματικό την άλλη φορά, και ψιλοκομμένες τραγανές πατάτες.

Πληρώσαμε 43 ευρώ με 1 κιλό κρασί, τα οποία μας φάνηκαν πολλά για την ποιότητα του φαγητού. Στα πλην, επίσης, και το εμφιαλωμένο νερό που ήρθε χωρίς να μας ρωτήσουν και έχει γίνει εκνευριστική μόδα πια.

Θα το σκεφτούμε πολύ αν θα ξαναπάμε και είναι κρίμα, γιατί το έχουν νέοι άνθρωποι και θα θέλαμε να υποστηρίξουμε την προσπάθειά τους. Όμως σε μια δύσκολη εποχή όπως αυτή που ζούμε και με πληθώρα καταστημάτων εστίασης ο καθένας ζυγίζει προσεκτικά που θα ξοδέψει τα χρήματά του.