18 Ιουν 2018

Πήγαμε Σάββατο μεσημέρι 3 άτομα. Βρήκαμε τραπέζι βάφτισης με όλα τα επακόλουθα. Πήραμε 3 κυρίως (κεμπάπ, μπιφτέκι κοτόπουλο και ψαρονέφρι), 1 σαλάτα ρόκα-ανθότυρο, 1 πατάτες τηγανητές και σαν ορεκτικό μελιτζάνες με κρεμμύδια και μους φέτας. 1 ούζο και 2 μπύρες.

Τα κυρίως νόστιμα και καλές μερίδες. Η σαλάτα τσουρούτικη, έπρεπε να έχει 50% περισσότερη ποσότητα ήρθε σε ρηχό πιάτο που ίσα-ίσα το σκέπαζε, οι πατάτες πολύ καλές. Εδώ που θέλω να σταθώ είναι στο πιάτο με τη μελιτζάνα.

Ήρθε ένα μεγάλο πιάτο με 2 μισές μελιτζάνες πάχους 1 εκατοστού (γιατί 2 εφόσον ήμασταν 3;) και μεγέθους πακέτου τσιγάρων με λίγα κρεμμυδάκια και μία υποψία αλοιφής φέτας. Αυτό το πιάτο κόστιζε 7,80 ευρώ!!!!!! Το λιγότερο που θα μπορούσα να το χαρακτηρίσω είναι κοροϊδία και προσβολή προς τους πελάτες.

Για την τιμή αυτή έπρεπε να είχαν έρθει τουλάχιστον 4 μελιτζάνες επιπλέον, από 2 στον καθένα. Το πιάτο και ως γεύση αλλά πολύ περισσότερο ως ποσότητα δεν ανταποκρινόταν ούτε κατ' ελάχιστον στην τιμή του, δεν θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ούτε ως μισή μερίδα. Κακώς που δεν το είπαμε όταν μας το έφεραν, κανονικά έπρεπε να το γυρίσουμε πίσω ως απαράδεκτο.

Μας πιάσανε στον ύπνο όμως. Για όλα αυτά που πήραμε ο λογαριασμός ήρθε στα 62 ευρώ, που το θεωρώ πολύ ακριβό αφού φύγαμε τουλάχιστον όχι χορτάτοι και πολύ απογοητευμένοι. Κρίμα γιατί είναι ωραίο μαγαζί και δεν θα ξαναπάμε.

28 Μάρ 2017

Επισκέφθηκα το αδερφάκι της Παλαιάς Φώκαιας, στον Άλιμο, για να διαπιστώσω εάν η εικόνα που είχα έως εκείνη τη στιγμή παρέμενε η ίδια και στο δεύτερο εστιατόριο ΧΗ. ΜΑ.

Χώρος πραγματικά υπέροχος με vintage & μοντέρνα στοιχεία να ταιριάζουν με απόλυτο τρόπο.
Κήπος πραγματικά καλοκαιρινή όαση και service 5* με προσωπικό ευγενέστατο και πλήρως εκπαιδευμένο.
Το φαγητό του ακριβώς όπως ήλπιζα να είναι.

Σαλάτα με μέλι και ανθότυρο που μυρίζει φρεσκάδα, τυροπιτάκια με μέλι και σουσάμι που... κολλάς, ενώ η σταυλίσια μπριζόλα ζουμερή και άκρως γευστική στο τέλειο ψήσιμο!!

Menu που πατάει στην ήδη δοκιμασμένη συνταγή του μεγάλου αδερφού, με σεβασμό στον πελάτη και τιμές πραγματικά τίμιες!!
Όταν δε, το δείπνο έκλεισε με την ποικιλία των γλυκών, με το καζάν ντι πι να είναι αυθεντικότατο, σιγουρεύτηκα πως ήμουν και πάλι στο σωστό μέρος!!
Συγχαρητήρια στους ιδιοκτήτες αλλά και στην φοβερή τους ομάδα.
Το συνιστώ ανεπιφύλακτα: )

06 Μάρ 2017

Σάββατο μεσημέρι και η παρέα αποφασίζει να πάμε για φαγητό… Ένας από την παρέα προτείνει το ΧΗ. ΜΑ…. Πρώτη φορά ακούω το συγκεκριμένο κατάστημα αλλά πάντα μου αρέσει να δοκιμάζω νέα πράγματα οπότε αποφασίζουμε να το επισκεφτούμε.

Ανεβαίνοντας την Αλίμου από παραλία, στο πρώτο φανάρι κάνουμε αριστερά και ακολουθούμε την οδό Βαλιάννου για 500 περίπου μέτρα. Πάνω στην γωνία των οδών Βαλλιάνου και Θεοτόκη, βρίσκεται το κατάστημα.

Στην πόρτα, μας υποδέχθηκε μια ευπαρουσίαστη και χαμογελαστή κοπελιά, η οποία μας οδήγησε σε ένα τραπέζι για 7 άτομα (τόσοι ήμασταν!!! )

Στο σημείο αυτό να αναφέρω ότι το όνομα ΧΗ. ΜΑ. προέρχεται από τις ιδιότητες των ιδιοκτητών του όπου ο ένας είναι Χημικός και ο άλλος Μαθηματικός. Ένεκα της κρίσης αποφάσισαν να κάνουν κάτι διαφορετικό, δημιουργώντας το ΧΗ. ΜΑ. Το πρώτο κατάστημα άνοιξε στην Παλαιά Φώκαια πριν από 11 χρόνια ενώ το κατάστημα που επισκεφθήκαμε, στον Άλιμο, έχει ανοίξει εδώ και δύο χρόνια.

Η εσωτερική διακόσμηση του καταστήματος είναι υπέροχη, συνδυάζοντας χημικά και μαθηματικά σύμβολα και εργαλεία με γνωμικά, ζωγραφιές και όμορφα χρώματα. Η μουσική δε, αποτελούμενη, κατά κύριο λόγο, από μοντέρνο έντεχνο, έδενε με το περιβάλλον δημιουργώντας μια χαλαρή και ευχάριστη ατμόσφαιρα.

Θα συμφωνήσω με τον χρήστη «Λίζα Μ. » σχετικά με το στρώσιμο των τραπεζιών το οποίο θα ήθελε κάτι παραπάνω από μια απλή λαδόκολλα για να ταιριάζει απόλυτα με την επιτυχημένη διακόσμηση.

Αφού μας έφεραν ένα πανέρι με ψωμί ψημένο και ένα πανέρι με ψημένες πιτούλες, δώσαμε την παραγγελία μας:
Σαλάτα Ρόκα με ντομάτα και ανθότυρο
Τυροπιτάκια με μέλι και ανθότυρο Χ 2
Ψητά λαχανικά
Μανιτάρια πλευρώτους
Κεμπάπ γιαουρτλού πάνω σε στρώμα από πίτες
Ψαρονέφρι
Κοτόπουλο παϊδάκια
Μπιφτέκι
Συκώτι μοσχαρίσιο γάλακτος

Όλα τα κυρίως πιάτα συνοδεύτηκαν από τηγανητές πατάτες, κοκκινιστό πληγούρι και κρεμμύδι.

Η σαλάτα ήταν εξαιρετική με πολύ ωραία γεύση. Τα τυροπιτάκια με μέλι και ανθότυρο ήταν εξαιρετικά, με τραγανό φύλο και χωρίς να είναι πολύ αλμυρά.
Τα μανιτάρια ήταν σωστά ψημένα αν και θα περίμενα κάποιου είδους σάλτσα ως συνοδευτικό.
Αν και το συκώτι ήταν πολύ ωραία ψημένο στην σχάρα, θα προτιμούσα να συνοδεύεται από καραμελωμένα κρεμμύδια που πιστεύω ότι θα απογείωναν την νοστιμιά του.
Τα υπόλοιπα κυρίως πιάτα (ψαρονέφρι, κεμπαπ, κοτόπουλο και μπιφτέκι) ήταν πολύ ωραία ψημένα και νόστιμα χωρίς να ακούσω κανένα παράπονο από την υπόλοιπη παρέα.

Κάποια στιγμή ήρθε ο ένας εκ των δύο ιδιοκτητών ο οποίος, αφού μας συστήθηκε, ζήτησε την γνώμη μας σχετικά με το φαγητό και γενικά με την παρουσία του καταστήματος.
Στο σημείο αυτό, θα πρέπει να πω ότι όλο το προσωπικό ήταν χαμογελαστό, ευγενέστατο, και γρήγορο στην εξυπηρέτηση και τους αξίζουν πολλά συγχαρητήρια.

Μαζί με τον λογαριασμό που ζητήσαμε, μας ήρθε ρακόμελο κέρασμα!!!

Όλα τα παραπάνω, μαζί με 2 αναψυκτικά και 1 ποτήρι κρασί ημίγλυκο (υπέροχο!!! ) κόστισαν 85€.

Θα το επισκεφτώ σίγουρα στο μέλλον καθώς έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος και από την εμφάνιση του καταστήματος και από τις γεύσεις που προσφέρει. Στα συν, υπολογίζω και την ωραία αυλή που διαθέτει για πιο ζεστούς μήνες.

29 Ιούλ 2016

Αθήνα, ζέστη, καλοκαίρι και το έτερον ήμισυ σε επαγγελματικό ταξείδι. Από τις κλασσικές βραδιές που αναζητείς τις φίλες και βγαίνεις μαζί τους να τα πεις και να τσιμπήσεις κάτι.

Είναι το μοτίβο του Ιουλιου που πολύ το απολαμβάνω σαν προανάκρουσμα των διακοπών του Αυγούστου. Άσε που πηγαίνοντας εδώ και κει, μαθαίνεις την Αθήνα που είναι μεγαλύτερη και με περισσότερες εκπλήξεις απότι φαντάζεται κανείς χωμένος ως το λαιμό στην μέτρια ως μιζερη καθημερινότητα του υπόλοιπου χρόνου.
Αυτή τη φορά βρεθήκαμε με παρέα στο σπίτι φίλης στον Άλιμο και αφού δεν είχε μαγειρέψει τίποτε η τεμπέλα, είπαμε να πάμε κάπου κοντά. Το ΧΗ. ΜΑ. δεν το ήξερα και δεν θα το έβρισκα ποτέ στην τοπογραφικά μπερδεμένη περιοχή που βρίσκεται. Όμως απότι έμαθα είναι δημοφιλές στους κατοίκους της περιοχής και την Κυριακή μεσημέρι γίνεται λαϊκό προσκύνημα με οικογένειες, παιδιά κλπ.

Εμείς πάντως βράδι που πήγαμε ήταν σχετικά γεμάτο αλλά είχε διαθέσιμα ακόμη πέντε έξι τραπέζια στην περιμετρική αυλή ενώ στην εσωτερική αίθουσα υπάρχει και άλλος χώρος. Στην είσοδο μας υποδέχθηκε η hostess (ιδιοκτήτρια?) μια συνήθεια που ξεκίνησε από ακριβά μαγαζιά και τελευταία την συναντάμε σε χώρους πιο μαζικής εστίασης. Βέβαια, την εν λόγω πολιτική την έχω συνδυάσει με την υποψία πιο ακριβών τιμών. Εδώ στο ΧΗ. ΜΑ. πάντως η πολιτική τιμών εναρμονίζεται με την τάση των σύγχρονων νεοσουβλατζήδικων. Μελετώντας τον αρκετά αναλυτικό όσο και πολυποίκιλων γεύσεων τιμοκατάλογο, κατέληξα στην αίσθηση ότι είναι λίγο ακριβότερο από τους ανταγωνιστές "Μπαρμπάδες... " που έχουν κατακλύσει την αγορά, ίσως κατά 10-15% - όχι όμως κάτι φοβερό.

Τα τραπέζια στρώνονται με λαδόκολλες και η art de la table μοιάζει μάλλον ανύπαρκτη. Θα την ήθελα πιο φροντισμένη, π. χ. ένα μικροσκοπικό ανθοδοχείο με ένα λουλουδάκι, να υπάρχει σε όλα τα τραπέζια λαδόξυλο και τέτοιες μικρολεπτομέρειες που κάνουν την διαφορά και δεν κοστίζουν.
Να αναγνωρίσω εδώ ότι όλο το προσωπικό είναι ιδιαίτερα ευγενικό και άμεσο όπως πολύ γρήγορο είναι και το σερβίρισμα. Δεν ξέρω τι γίνεται τις Κυριακές με τον πανικό αλλά τη δική μας βραδιά όλα εκτυλίχθηκαν σαν καλοκουρδισμένη μηχανή και όλα έρχονταν στην ώρα τους όπως πχ. όταν ζητήσαμε οι μπύρες να έλθουν με τη σειρά που είπαμε.

Στο δια ταύτα. Πήραμε για πρώτα σαλάτα χωριάτικη άνευ φέτας (τεράστια σε ποσότητα, επαρκής για 4 και βάλε άτομα, ψιλοκομμένη σε κυβάκια με άφθονη πιπεριά, κρεμμύδι, μαϊντανό, ελιές κλπ. συν την υποχρεωτική αγγουροντομάτα) φρεσκοκομμένη και δροσερή, μαστέλο (καλή φέτα ψημένη στα κάρβουνα) τυροκαυτερή (δική τους σε καλή ποσότητα με ελαφριά αψάδα, όπως την προτιμάω εγώ προσωπικά) πατάτες τηγανητές (καλοτηγανισμένες και χωρίς λαδίλα) και πιτούλες ψημένες στο κάρβουνο (ίσως ήθελαν λίγο ακόμη ψήσιμο). Μετά για κυρίως ακολούθησε ποικιλία κρεατικών για δύο άτομα διότι η μία φίλη που είχε ξαναπάει μας προειδοποίησε ότι οι μερίδες είναι μεγάλες. Δίκηο απόλυτο είχε.

Στην πιατέλα των δύο ατόμων λοιπόν περιλαμβάνονταν δύο πανσέτες (μέτριες), δύο κεμπάπ νόστιμα και ζουμερά, σούβλα μαριναρισμένο κοτόπουλο (ελαφρό) ένα λουκάνικο με μπόλικα μπαχαρικά σαν καραμανλήδικο (εμένα που άρεσε γιατί είχε προσωπικότητα και θυμάμαι και σήμερα την ιδιαίτερη γεύση του) και σούβλα μοσχάρι μαριναρισμένο (ροζ στο εσωτερικό και λίγο σκληρό, ήθελε το ψησιματάκι του λίγο παραπάνω). Στην ίδια μεγάλη πιατέλα φιλοξενούνταν πατάτες τηγανητές που όμως μας ήλθαν κάπως πανιασμένες, (προφανώς είχαν μείνει εκτός τηγανιού κάποιο χρονικό διάστημα) και πληγούρι ωραίο πολίτικο.

Καλά φάγαμε, έμειναν και κάτι μεζεδάκια για τη γατούλα μιας από τις φίλες μου. Ήπιαμε και τις μπύρες μας και πληρώσαμε 55 ευρώ που θεωρώ λογικά και σωστά. Η τάση μου για το value for money θα ήταν να βαθμολογήσω με 2 1/2 ντοματούλες αλλά το ask4food δε μας αφήνει, οπότε με επιείκεια 3.
Την μόνη στραβοτιμονιά που επισημαίνω είναι το... δελτίο παραγγελίας αντί της κανονικής απόδειξης που δεν θέλησα να κάνω θέμα, πρώτη φορά που πήγαινα στο μαγαζί. Όμως κάτι τέτοιοι μου φαίνεται ενοχλητικό, και αισθητικά και σαν αθέμιτος ανταγωνισμός απέναντι στους νομοταγείς και τυπικούς μαγαζάτορες.
Στο βαρετό ερώτημα αν θα ξαναπήγαινα βάζω μάλλον ναι αλλά χωρίς ενθουσιασμό αφού το μαγαζί δεν πουλάει μοναδικότητα [μέσα στο πλήθος των νεοσουβλατζήδικων/νεοψητοπωλείων/νεοταβερνών] αλλά κανονικότητα και ένα καλό και δροσερό σημείο στα θερινά Νότια Προάστια.