18 Ιουν 2018

Πήγαμε Σάββατο μεσημέρι 3 άτομα. Βρήκαμε τραπέζι βάφτισης με όλα τα επακόλουθα. Πήραμε 3 κυρίως (κεμπάπ, μπιφτέκι κοτόπουλο και ψαρονέφρι), 1 σαλάτα ρόκα-ανθότυρο, 1 πατάτες τηγανητές και σαν ορεκτικό μελιτζάνες με κρεμμύδια και μους φέτας. 1 ούζο και 2 μπύρες.

Τα κυρίως νόστιμα και καλές μερίδες. Η σαλάτα τσουρούτικη, έπρεπε να έχει 50% περισσότερη ποσότητα ήρθε σε ρηχό πιάτο που ίσα-ίσα το σκέπαζε, οι πατάτες πολύ καλές. Εδώ που θέλω να σταθώ είναι στο πιάτο με τη μελιτζάνα.

Ήρθε ένα μεγάλο πιάτο με 2 μισές μελιτζάνες πάχους 1 εκατοστού (γιατί 2 εφόσον ήμασταν 3;) και μεγέθους πακέτου τσιγάρων με λίγα κρεμμυδάκια και μία υποψία αλοιφής φέτας. Αυτό το πιάτο κόστιζε 7,80 ευρώ!!!!!! Το λιγότερο που θα μπορούσα να το χαρακτηρίσω είναι κοροϊδία και προσβολή προς τους πελάτες.

Για την τιμή αυτή έπρεπε να είχαν έρθει τουλάχιστον 4 μελιτζάνες επιπλέον, από 2 στον καθένα. Το πιάτο και ως γεύση αλλά πολύ περισσότερο ως ποσότητα δεν ανταποκρινόταν ούτε κατ' ελάχιστον στην τιμή του, δεν θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ούτε ως μισή μερίδα. Κακώς που δεν το είπαμε όταν μας το έφεραν, κανονικά έπρεπε να το γυρίσουμε πίσω ως απαράδεκτο.

Μας πιάσανε στον ύπνο όμως. Για όλα αυτά που πήραμε ο λογαριασμός ήρθε στα 62 ευρώ, που το θεωρώ πολύ ακριβό αφού φύγαμε τουλάχιστον όχι χορτάτοι και πολύ απογοητευμένοι. Κρίμα γιατί είναι ωραίο μαγαζί και δεν θα ξαναπάμε.

28 Μάρ 2017

Επισκέφθηκα το αδερφάκι της Παλαιάς Φώκαιας, στον Άλιμο, για να διαπιστώσω εάν η εικόνα που είχα έως εκείνη τη στιγμή παρέμενε η ίδια και στο δεύτερο εστιατόριο ΧΗ. ΜΑ.

Χώρος πραγματικά υπέροχος με vintage & μοντέρνα στοιχεία να ταιριάζουν με απόλυτο τρόπο.
Κήπος πραγματικά καλοκαιρινή όαση και service 5* με προσωπικό ευγενέστατο και πλήρως εκπαιδευμένο.
Το φαγητό του ακριβώς όπως ήλπιζα να είναι.

Σαλάτα με μέλι και ανθότυρο που μυρίζει φρεσκάδα, τυροπιτάκια με μέλι και σουσάμι που... κολλάς, ενώ η σταυλίσια μπριζόλα ζουμερή και άκρως γευστική στο τέλειο ψήσιμο!!

Menu που πατάει στην ήδη δοκιμασμένη συνταγή του μεγάλου αδερφού, με σεβασμό στον πελάτη και τιμές πραγματικά τίμιες!!
Όταν δε, το δείπνο έκλεισε με την ποικιλία των γλυκών, με το καζάν ντι πι να είναι αυθεντικότατο, σιγουρεύτηκα πως ήμουν και πάλι στο σωστό μέρος!!
Συγχαρητήρια στους ιδιοκτήτες αλλά και στην φοβερή τους ομάδα.
Το συνιστώ ανεπιφύλακτα: )

06 Μάρ 2017

Σάββατο μεσημέρι και η παρέα αποφασίζει να πάμε για φαγητό… Ένας από την παρέα προτείνει το ΧΗ. ΜΑ…. Πρώτη φορά ακούω το συγκεκριμένο κατάστημα αλλά πάντα μου αρέσει να δοκιμάζω νέα πράγματα οπότε αποφασίζουμε να το επισκεφτούμε.

Ανεβαίνοντας την Αλίμου από παραλία, στο πρώτο φανάρι κάνουμε αριστερά και ακολουθούμε την οδό Βαλιάννου για 500 περίπου μέτρα. Πάνω στην γωνία των οδών Βαλλιάνου και Θεοτόκη, βρίσκεται το κατάστημα.

Στην πόρτα, μας υποδέχθηκε μια ευπαρουσίαστη και χαμογελαστή κοπελιά, η οποία μας οδήγησε σε ένα τραπέζι για 7 άτομα (τόσοι ήμασταν!!! )

Στο σημείο αυτό να αναφέρω ότι το όνομα ΧΗ. ΜΑ. προέρχεται από τις ιδιότητες των ιδιοκτητών του όπου ο ένας είναι Χημικός και ο άλλος Μαθηματικός. Ένεκα της κρίσης αποφάσισαν να κάνουν κάτι διαφορετικό, δημιουργώντας το ΧΗ. ΜΑ. Το πρώτο κατάστημα άνοιξε στην Παλαιά Φώκαια πριν από 11 χρόνια ενώ το κατάστημα που επισκεφθήκαμε, στον Άλιμο, έχει ανοίξει εδώ και δύο χρόνια.

Η εσωτερική διακόσμηση του καταστήματος είναι υπέροχη, συνδυάζοντας χημικά και μαθηματικά σύμβολα και εργαλεία με γνωμικά, ζωγραφιές και όμορφα χρώματα. Η μουσική δε, αποτελούμενη, κατά κύριο λόγο, από μοντέρνο έντεχνο, έδενε με το περιβάλλον δημιουργώντας μια χαλαρή και ευχάριστη ατμόσφαιρα.

Θα συμφωνήσω με τον χρήστη «Λίζα Μ. » σχετικά με το στρώσιμο των τραπεζιών το οποίο θα ήθελε κάτι παραπάνω από μια απλή λαδόκολλα για να ταιριάζει απόλυτα με την επιτυχημένη διακόσμηση.

Αφού μας έφεραν ένα πανέρι με ψωμί ψημένο και ένα πανέρι με ψημένες πιτούλες, δώσαμε την παραγγελία μας:
Σαλάτα Ρόκα με ντομάτα και ανθότυρο
Τυροπιτάκια με μέλι και ανθότυρο Χ 2
Ψητά λαχανικά
Μανιτάρια πλευρώτους
Κεμπάπ γιαουρτλού πάνω σε στρώμα από πίτες
Ψαρονέφρι
Κοτόπουλο παϊδάκια
Μπιφτέκι
Συκώτι μοσχαρίσιο γάλακτος

Όλα τα κυρίως πιάτα συνοδεύτηκαν από τηγανητές πατάτες, κοκκινιστό πληγούρι και κρεμμύδι.

Η σαλάτα ήταν εξαιρετική με πολύ ωραία γεύση. Τα τυροπιτάκια με μέλι και ανθότυρο ήταν εξαιρετικά, με τραγανό φύλο και χωρίς να είναι πολύ αλμυρά.
Τα μανιτάρια ήταν σωστά ψημένα αν και θα περίμενα κάποιου είδους σάλτσα ως συνοδευτικό.
Αν και το συκώτι ήταν πολύ ωραία ψημένο στην σχάρα, θα προτιμούσα να συνοδεύεται από καραμελωμένα κρεμμύδια που πιστεύω ότι θα απογείωναν την νοστιμιά του.
Τα υπόλοιπα κυρίως πιάτα (ψαρονέφρι, κεμπαπ, κοτόπουλο και μπιφτέκι) ήταν πολύ ωραία ψημένα και νόστιμα χωρίς να ακούσω κανένα παράπονο από την υπόλοιπη παρέα.

Κάποια στιγμή ήρθε ο ένας εκ των δύο ιδιοκτητών ο οποίος, αφού μας συστήθηκε, ζήτησε την γνώμη μας σχετικά με το φαγητό και γενικά με την παρουσία του καταστήματος.
Στο σημείο αυτό, θα πρέπει να πω ότι όλο το προσωπικό ήταν χαμογελαστό, ευγενέστατο, και γρήγορο στην εξυπηρέτηση και τους αξίζουν πολλά συγχαρητήρια.

Μαζί με τον λογαριασμό που ζητήσαμε, μας ήρθε ρακόμελο κέρασμα!!!

Όλα τα παραπάνω, μαζί με 2 αναψυκτικά και 1 ποτήρι κρασί ημίγλυκο (υπέροχο!!! ) κόστισαν 85€.

Θα το επισκεφτώ σίγουρα στο μέλλον καθώς έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος και από την εμφάνιση του καταστήματος και από τις γεύσεις που προσφέρει. Στα συν, υπολογίζω και την ωραία αυλή που διαθέτει για πιο ζεστούς μήνες.