08 Μάρ 2018

Την Τέταρτη 28/2, μετά από δουλειές στο Κέντρο, έφτασε κιόλας 3 μ. μ. και είμαι απ’ το πρωί μόνο με καφέ… Πεινασμένος λοιπόν, στις αρχές της Πανεπιστημίου, σκέφθηκα στην πιάτσα της Βαλαωρίτου το TUTTITALIA (T), το ιταλικό στέκι που κάποιοι φίλοι μού εξύμνησαν τα ζυμαρικά, ριζότο, τις πίτσες και τα γλυκά του.

Ήμουν τυχερός γιατί στον μικροσκοπικό αλλά ζεστό αυτό χώρο βρήκα αμέσως τραπέζι, παρότι ήταν σχεδόν γεμάτος και μέσα και έξω και μάλιστα ταχτοποιήθηκα σε μικρό τραπέζι που μόλις είχε αδειάσει, στον εσωτερικό χώρο δίπλα στη τζαμαρία!

Το μαγαζί άνοιξε τον Μάρτη του 2013, κλείνοντας αισίως την πρώτη πενταετία του. Βρίσκεται στον γραφικό κεντρικό πεζόδρομο της Βαλαωρίτου, απέναντι απ’ την PASTERIA, στον δρόμο που γράφει ιστορία το θρυλικό JIMMYS απ’ το 1981, και που δυστυχώς προ ετών έκλεισε απέναντι η κοσμική BRASSERIE της Σοφίας!

Το Τ λειτουργεί τις καθημερινές από 11.45 με 23.15, τα Σάββατα μέχρι 23.45 και τις Κυριακές από 11.30 μέχρι 17.30 το απόγευμα.

Όπως μου είπε ο ευγενέστατος, ιδιοκτήτης μάλλον, Αλέξανδρος, ο οποίος το λειτουργεί με σεφ τον ανιψιό του Άρη, που εκπαιδεύτηκε ενάμιση χρόνο στη Ρώμη, καθώς και την Βάσια, μαγείρισσα απ’ την Κροατία, έχουν και delivery αλλά μόνο σε καταστήματα και γραφεία των πολύ κοντινών περιοχών τους, καλύπτοντας κυρίως την περιοχή των γύρω δρόμων, απ’ την Πλατεία Συντάγματος μέχρι την Πλατεία Κολωνακίου.

Εξάλλου, μια νεαρή κοπέλα με εξυπηρέτησε και μάλιστα ήταν αεικίνητη, τακτοποιώντας αμέσως τα τραπέζια για τους επόμενους πελάτες. Ωστόσο, εξίσου ευγενής και άμεσος ήταν και ο κ. Αλέξανδρος, που προθυμοποιήθηκε να με κατατοπίσει σε ό, τι τον ρωτούσα!

Ο χώρος περιλαμβάνει από 6 τραπέζια μέσα και ισάριθμα έξω, για 32 περίπου πελάτες. Μέσα στην αίθουσα υπάρχει πλινθοδομή με ανθρακί / κεραμιδί αποχρώσεις, ενώ οι τοίχοι είναι βαμμένοι σε σκούρο πράσινο. Δεξιά μπαίνοντας υπάρχει η κάβα με τα ιταλικά κρασιά τους, τα τραπέζια είναι ομοιόμορφα στρωμένα με καρό κόκκινα τραπεζομάντιλα που θυμίζουν ιταλική τρατορία, ενώ στο βάθος βρίσκεται η κουζίνα, και αριστερά ένα γραφικό ταμπλό της Βενετίας έχει σκεπάσει τη βιτρίνα με τα υλικά.

Εξωτερικά, τόσο το διαχωριστικό τζάμι όσο και η επιφάνεια πάνω απ’ αυτό αναγράφουν με έντονα μαύρα γράμματα διάφορες ιταλικές πρώτες ύλες των φαγητών, καθώς και αλλαντικά, τυριά και γλυκά. Ο χώρος θερμαίνεται από δύο σόμπες και είναι περιμετρικά προστατευμένος με ζαρντινιέρες και φυτά. Είναι μια όμορφη γωνιά και γι’ αυτό ιδιαίτερα δημοφιλής.

Τα δύο καθαρά WC βρίσκονται στο πατάρι, προσβάσιμα μέσω κάπως στενής εσωτερικής σκάλας.
Η μουσική απ’ τα μεγάφωνα ακούγονταν σε πολύ απαλή ένταση, και ήταν συνδυασμός από ιταλικά κομμάτια, τζαζ και lounge ακούσματα.

Το μενού περιλαμβάνει 12 ορεκτικά από 4-15 € (για τη μεγάλη ποικιλία 2 ατόμων), 6 σαλάτες από 7-9.50 €, 5 καλτσόνι, στα 5-6 €, 6 κρεατικά από 10-15 €, 15 ζυμαρικά και ριζότο, στα 6-11.50 €, ισάριθμες πίτσες από 9-13 €, και 5 επιδόρπια γύρω στα 4.50-5 €.

Στα ποτά, εκτός από ποικιλία αναψυκτικών και ζύθων, έχουν συμπεριλάβει και 8 ετικέτες λευκών και κόκκινων κρασιών, κυρίως απ’ το Λάτσιο (την περιοχή με πρωτεύουσα τη Ρώμη), σε τιμές από 16-25 €, που θεωρώ ότι αντιπροσωπεύουν καλό vfm!

Εγώ λοιπόν πήρα μία μερίδα κοτολέτα Μιλανέζε, η οποία ήταν εκπληκτική σε ποιότητα και ποσότητα. Ήρθαν τέσσερα άψογα παναρισμένα ευμεγέθη κομμάτια εκλεκτού και τρυφερού μοσχαριού, ενδεχόμενα κόντρα φιλέτου! Συνοδεύονταν από 3-4 μεγάλες πατάτες φούρνου, καθώς και σαλάτα ρόκα με γλυκιά σκούρα σος!

Ζήτησα και μου έφεραν νερό σε ευπαρουσίαστη μεγάλη κανάτα, ενώ ψωμί δεν παράγγειλα.
Ομολογώ ότι χόρτασα με το κυρίως πιάτο μου, για το οποίο πλήρωσα 11.30 €.

Τους ζήτησα το δημοφιλές τους tiramisu, που ατυχώς μόλις τους είχε τελειώσει, και στη θέση του μου πρόσφεραν μια πανακότα. Με την ευκαιρία, έχουν στο ενημερωμένο σάιτ τους φωτογραφία του tiramisu που προσφέρουν σε ποτήρι, πλήρες μενού με φωτογραφίες και τιμές, ενώ στο Facebook ανέβασαν τις σχετικές πληροφορίες του κλασικού αυτού γλυκού.
Το tiramisu κατά λέξη σημαίνει ‘ανέβασέ με’, προφανώς γευστικά, λόγω του δυνατού καφέ που περιέχει σε συνδυασμό με mascarpone & marsala. Δεν πρόκειται για ένα παραδοσιακό γλυκό αιώνων, αφού ανακαλύφτηκε τυχαία από Ιταλό ζαχαροπλάστη απ’ το Τρεβίζο στα 1969 (!! ) και εμφανίστηκε στους οδηγούς ζαχαροπλαστικής μόλις το 1983!! Έκλεισε δηλαδή 35 χρόνια, κάτι σαν τον δικό μας φραπέ, που ανακάλυψε ο Δημήτρης Βακόντιος στη Διεθνή Έκθεση Θεσ/νίκης το 1957!!

Η κερασμένη λοιπόν πανακότα μού ήρθε κουτί, γιατί ήταν χορταστική, ποιοτική αλλά και περιλουσμένη με κρέμα κακάο nutella. Και δεν έφτανε αυτό, αφού πάνω στην ευπρεπέστατη μαύρη ορθογώνια βάση που μου τη σέρβιραν, υπήρχε μικρό τσαμπί με αρκετά κόκκινα φραγκοστάφυλα, που πετύχαιναν την εξισορρόπηση γλυκού και ξινού!

Διαβάζοντας τις προηγούμενες, τέσσερες μόνο, κριτικές στο σάιτ, θα ήθελα να σταθώ κυρίως σ’ αυτή του φίλου kandrik, θεωρώντας ότι τα δίκαια παράπονά του μπορεί να οφείλονταν σε ατυχή συγκυρία μιας ώρας αιχμής Σάββατο μεσημέρι, όπου το μικρό μέγεθος του μαγαζιού μπορεί να συντέλεσε σε ορισμένες καθυστερήσεις ετοιμασίας και σερβιρίσματος. Πάντως πιστεύω ότι από πρόπερσι έχουν σαφέστατα βελτιωθεί, χάρη στις παρατηρήσεις και υποδείξεις των πελατών, αρκεί τα δημοφιλή πιάτα και τα γλυκά τους, όπως π. χ. το tiramisu, να φροντίσουν να μην εξαντλούνται απ’ το μεσημέρι, και η ευπρεπής κουζίνα τους να ανταποκρίνεται πλήρως και στις βραδινές ώρες αιχμής!!

Συμπερασματικά θεωρώ ότι το TUTTITALIA, με τις άριστες πρώτες ύλες, το σωστό μαγείρεμα και το εξυπηρετικό του σερβίρισμα, όπως τουλάχιστον εγώ τα προσέλαβα, είναι τώρα απ’ τα καλύτερα ιταλικά του κέντρου, και γι’ αυτό το βαθμολόγησα με τριάρια και τεσσάρια, και φυσικά το προτείνω για ένα ενδιαφέρον γευστικό διάλειμμα το μεσημέρι ή για ένα ρομαντικό δείπνο το βράδυ!

28 Μάρ 2018

Μεσημέρι μετά από δουλειές στο κέντρο και αναζήτηση μιας ικανοποιητικής λύσης για φαγητό στο Κολωνάκι χωρίς να κλαις τα χρήματά σου ισοδυναμει με σαφάρι. Ευτυχώς ο δρόμος μας έβγαλε στην Βαλαωρίτου και βρεθήκαμε τυχαία στο Tuttitalia που ήταν γεμάτο αλλά έτυχε να αδειάζει μόλις εκείνη τη στιγμή ένα τραπέζι στον έξω χώρο, βοηθούσε και ο καλός καιρός.
Είναι καθαρό και τακτοποιημένο, με απλή διακόσμηση και φιλική εξυπηρέτηση, ότι πρέπει για ένα γρήγορο ευχάριστο διάλειμμα.

Οι επιλογές που σου δίνει είναι από οικονομικές μέχρι πιο ακριβές για τα πιο περίτεχνα πιάτα, ενώ οι πίτσες γίνονται και ατομικές και υπάρχουν σε μεγάλη ποικιλία. Οι μερίδες από αυτά που ειδα είναι μεσαίες ακολουθώντας μάλλον την ίδια φιλοσοφία με της τραττορίες της γείτονος χώρας που τα ζυμαρικά τα αντιμετωπίζουν ως πρώτο πιάτο θεωρώντας ας πουμε ότι θα πάρεις και δευτερο. Οι Έλληνες όμως είμαστε μακαρονάδες και θέλουμε τη διπλάσια μερίδα για να πούμε ότι χορτάσαμε. Τελωσπαντων.
Εμείς 2 ενήλικες θέλαμε να κινηθούμε πολύ οικονομικά, μιας και το δοκιμάζαμε για πρώτη φορά.
Μαζί με το νερό σε κανάτα λοιπόν ζητήσαμε τη φοκάτσια με ελαιόλαδο και 2 ντιπ, που ήταν ωραίο συνοδευτικό για τη συνέχεια. Από σαλάτα, πήραμε την οικονομικότατη capreze με ντομάτα, μοτσαρέλλα και σάλτσα πέστο, επίσης δροσερή και φρέσκια.
Το δικό μου ζυμαρικό ήταν το απλό αλλά νόστιμο σπαγγετι aglio olio e pepperoncino, θα ήθελα λίγο πιο γενναιόδωρη τη μερίδα. Και τέλος δοκιμάσαμε και ένα από τα καλτσόνε τους, το piccante pepperoni με σάλτσα, πεπερόνι, πιπεριές, μοτσαρέλλα και τσίλι, πάρα πολύ καλό. Ήπιαμε νερό και μια fix dark. Γλυκό δεν παραγγείλαμε αλλά ούτε και μας κέρασαν κάτι, κάτι που με προβληματίζει αρκετά.

Πληρώσαμε γύρω τα 22-23 ευρώ αν θυμάμαι καλά γιατί την απόδειξη την πέταξα. Πάντως το μενού τους υπάρχει αναλυτικά στην ιστοσελίδα τους για οποιον θελει να το ψαξει. Σε γενικές γραμμές δεν έφυγα δυσαρεστημένος. Ήταν αξιοπρεπές και συμπαθητικό σε μια κατά τα άλλα ακριβή περιοχή.
Θεωρώ ότι δεδομένης ευκαιρίας, θα το ξαναπροτιμούσα για ένα γρήγορο μεσημεριανό.

16 Νοε 2016

Tuttitalia

Αυτό δεν είναι ιταλία... ένας εναλλακτικός τίτλος

Επίσκεψη στον ιταλικό οίκο εστίασης το σάββατο 29/10 μεσημέρι. Τοποθεσία κολωνάκι. Καλό σημείο, στον πεζόδρομο της Βαλαωρίτου, απέναντι από το La Pasteria. Μικρός χώρος ο εξωτερικός, μικρός χώρος και ο εσωτερικός. Υποδοχή ευγενέστατη και εξυπηρετική. Βολευτήκαμε σχετικά άνετα 4 ενήλικες και 2 παιδιά στον εσωτερικό χώρο σε δύο κολλητά τραπέζια στη μέση της μικρής σάλας, οι κινήσεις όμως είναι περιορισμένες, άπλα δεν υπάρχει.
Η παραγγελία ήταν η εξής, αντιγράφω τις ονομασίες από το καλαίσθητο site του tuttitalia καθώς έχασα την απόδειξη:
Μία σαλάτα (rucola, parmigiano, prosciutto)
Δύο ορεκτικά (Bruschetta caprese και Verdure miste grigliate al balsamico)
Πέντε κυρίως πιάτα (Tagliatelle ala Bolognese, Casarecce tuttitalia X 2, Pollo al succo di limone και ένα πιάτο ζυμαρικών ημέρας με λαχανικά, που δεν μπορώ να βρω την ονομασία)
Δύο μπουκάλια κρασί λευκό ποικιλίας Pinot Grigio προσφορά στα 10 ευρώ έκαστο
Νερό βρύσης

Θετικά: ο κύριος και η αεικίνητη κοπέλα που εξυπηρετούσαν ήταν ευγενέστατοι και εξυπηρετικοί, ο κύριος, φαινόταν σοβαρός άνθρωπος, ίσως ο ιδιοκτήτης, πήρε τα μικρά μας και τα πήγε στην κουζίνα να δούν τους μαγείρους επί τω έργον. Εξτρα θετικό το καλαίσθητο site με πλήρη μενού και τιμές. Πληρωμή με κάρτα και απόδειξη. Θετικά τέλος.

Αρνητικά: βλέπω τρεις επιλογές σε ριζότο, μονολογούσα α ωραία βρήκα τι θα παραγγείλω, παρεμβαίνει η σερβιτόρα που περνούσε από πίσω μου και λέει με συγχωρείτε, αλλά επειδή σας άκουσα για το ριζότο να σας πω ότι δεν έχουμε (ή ότι έχει τελειώσει). Εεεε; λέω εγώ, δηλ. δεν φτιάχνετε; όχι λέει, γιατί αν πάρω παραγγελία για ριζότο τώρα θα κάνει πάαρα πολύ ώρα να ετοιμαστεί. Μάλιστα. Αλλάζω προσανατολισμό σε ζυμαρικά.
Παραγγελία της σαλάτας: ρούκολα... ξέρετε μας έχει τελειώσει η ρόκα, μπορούμε όμως να σας βάλουμε λόλα, δεν βαριέσαι λέμε, βάλε λόλα.
Ορεκτικό: θα θέλαμε το suppli (κροκέτες ρυζιού), α δεν έχουμε. Δεν πειράζει πήραμε τα ψητά λαχανικά και τις μπρουσκέτες. Προς τιμήν της η σερβιτόρα έδειξε να ντροπιάζετε για τις αστοχίες αυτές απολογούμενη.

Σερβιριστήκαμε αρχικά το κρασί, το νερό ξεχάστηκε, το ζητήσαμε ξανά αργότερα όταν διψάσαμε, τις φοκάτσιες που φέρνουν χωρίς να τις παραγγείλουμε με χρέωση για 4 άτομα (1,40 ευρώ Χ4) και δύο μικρούτσικα μπολάκια το ένα με πάστα ελιάς και ένα άλλο κρεμώδες. Κάποια κομμάτια φοκάτσιας ήταν καλά, κάποια άλλα είχαν περισσότερο λάδι απ' όσο έπρεπε. Αλλά τρώγονταν. Πάντως αυτό το πράγμα να σου φέρνουν πράγματα που δεν έχεις παραγγείλει, εγώ δεν το καταλαβαίνω. Πάμε παρακάτω.
Μετά ήρθε η σαλάτα και τα ορεκτικά... μέτρια πράγματα τόσο από εμφάνιση όσο και από γεύση. Η σαλάτα ήταν απλοική/πρόχειρα φτιαγμένη όχι εστιατορική. Λόλα με φετούλες προσούτο, κάποια σως ριγμένη χύμα από πάνω όχι ανακατεμένη με την σαλάτα και λεπτές φλοίδες παρμεζάνας... σπίτι σας την φτιάχνετε καλύτερα. Τα ψητά λαχανικά ήρθαν σε μια πιατέλα αλλά δεν ήταν αυτά τα λαχταριστά αχνιστά λαχανικά που περιμένεις πως και πως να γευτείς. Οι μπρουσκετούλες οκ, ελάχιστα φρυγανισμένες, απλά τρώγονταν. Τα κυρίως άργησαν παααάρα πολύ. Στην κουζίνα γινόταν ένας αναβρασμός. Το μαγαζί είχε σχεδόν γεμίσει για τα κουβεράκια που είναι να εξυπηρετήσει. Κάποια στιγμή μπήκε μια κοπέλα στην κουζίνα με τα πολιτικά της φορώντας ένα σκούφο και μαγείρευε (! Προφανώς, έδωσα μια εξήγηση στον εαυτό μου, θα ήταν προσωπικό της επιχείρησης που δεν πρόλαβε να αλλάξει λόγω κόσμου, αλλά η ανοιχτή κουζίνα δεν ευνοεί τέτοιες προχειρότητες μπροστά στους πελάτες). Δυστυχώς το πράγμα φαινόταν να έχει χαθεί, ήταν μια κακή ημέρα που θα ευχόμουν να αποτελούσε την εξαίρεση. Και περιμέναμε.

Η ώρα πέρασε και πέρασε... Ηρθαν πρώτα τα δύο ζυμαρικά καζαρέτσε, μετά το κοτόπουλο, ύστερα άλλο ένα ζυμαρικό και τέλος οι ταλιατέλες του ενός μικρού. Πολύ καθυστέρηση στην κουζίνα... τρώγαμε διαδοχικά ο ένας μετά τον άλλο, δεν είναι καλό αυτό. Αν, σε όλα αυτά σε αποζημίωνε η γεύση θα έλεγα χαλάλι, αλλά πάλι όχι... το μόνο που βρήκα συμπαθητικό στα καζαρέτσε ήταν ότι το βράσιμό τους ήταν αλ ντέντε, κατά τα λοιπά ήταν ένα άγευστο πιάτο, δεν καταλάβαινες την νερουλή κοκκινωπή σάλτσα ούτε τα συστατικά της... από τα υπόλοιπα κυρίως δεν δοκίμασα αλλά οι εντυπώσεις ήταν το ίδιο απογοητευτικές στην γεύση. Το είχαμε πάρει χαμπάρι πλέον ότι δεν ήταν η μέρα μας και το διασκεδάζαμε... κάποια στιγμή δε, βλέπουμε να προσγειώνεται σε απέναντι τραπέζι, μια σαλάτα που έμοιαζε με τη δική μας αυτή τη φορά με ρόκα (που σε μας είχε τελειώσει!! ), όλα καλά λέμε, ευρέθει η ρόκα!

Τι είπαν οι υπόλοιποι της παρέας: χειρότερα σχόλια από εμένα, μεγάλη απογοήτευση η έξοδος αυτή. Και είναι κρίμα. Και να φανταστείς ότι το πρότεινα κιόλας, τι τα θέλω τα κασκαντεριλίκια... είχα διαβάσει και την προηγούμενη κριτική που καταλαβαίνεις ότι υπήρχαν ψεγάδια - ο Ιωγιάννης τα έχει τετρακόσια - και ήταν πιο κόσμιος και συγκρατημένος στην κριτική του από εμένα. Περίεργο βέβαια που οι προηγούμενες κριτικές για το μαγαζί μέσα στο 2015 ήταν θετικές. Επίσης περίεργο που το site περηφανεύεται για τον ιταλό του chef... αν υπάρχει ακόμα ιταλός chef στο μαγαζί σίγουρα έλειπε εκείνη την μέρα.

Σκηνές λίγο πριν το τέλος: ο ιδιοκτήτης πιάνει κουβέντα με τον αδερφό μου για το ΦΠΑ και πόσο τον πονάει (ο ΦΠΑ)... λέω δεν θα τον ρωτήσει πως μας φαίνονται τα φαγητά, ο αδερφός μου έτοιμος ήταν... μπααα, τρελός είναι σκέφτομαι, ούτε πως μας φάνηκαν τα φαγητά, ούτε αν θέλουμε κάποιο γλυκό, τίποτα. Η εντύπωση που μου δόθηκε είναι ή ότι υπήρχε άγνοια του τι ακριβώς συνέβαινε στο μαγαζί εκείνη την ώρα ή ότι γνωρίζει πολύ καλά ότι αυτό το επίπεδο φτάνει η κουζίνα και το έχουν αποδεχτεί θεωρώντας το φυσιολογικό. Σε κάθε περίπτωση νομίζω ότι θα πρέπει να αναθεωρήσουν την λειτουργία τους συνολικά και εύχομαι να το κάνουν γρήγορα.

Δεύτερες σκέψεις επί του οικονομικού: κάνοντας ένα πρόχειρο λογαριασμό ελλείψη αποδείξεως, κάτι δεν θα πρέπει να χρέωσαν... το σύνολο του λογαριασμού ήταν 78 ευρώ με πληρωμή μέσω κάρτας, αλλά από την παραγγελία βγαίνουν περισσότερα. Ή ξεχάστηκε κάποιο μπουκάλι ή μας κέρασαν ερήμην μας (χμμ).

Αυτή η επίσκεψη θα ξεχαστεί, θα σβήσει σαν ένα άσχημο όνειρο, θα χαθεί από τη μνήμη μου όπως χάθηκε η απόδειξη... ο μόνος λόγος που την έγραψα την κριτική ήταν να χρησιμεύσει ως προειδοποίηση για τους επόμενους... προσωπικά δεν θα το σύστηνα. Κρίμα που γράφω τέτοια πράγματα. Αλλά είναι μια αλήθεια. Sorry guys. Σας εύχομαι τα καλύτερα εφεξής!