08 Μάρ 2018

Την Τέταρτη 28/2, μετά από δουλειές στο Κέντρο, έφτασε κιόλας 3 μ. μ. και είμαι απ’ το πρωί μόνο με καφέ… Πεινασμένος λοιπόν, στις αρχές της Πανεπιστημίου, σκέφθηκα στην πιάτσα της Βαλαωρίτου το TUTTITALIA (T), το ιταλικό στέκι που κάποιοι φίλοι μού εξύμνησαν τα ζυμαρικά, ριζότο, τις πίτσες και τα γλυκά του.

Ήμουν τυχερός γιατί στον μικροσκοπικό αλλά ζεστό αυτό χώρο βρήκα αμέσως τραπέζι, παρότι ήταν σχεδόν γεμάτος και μέσα και έξω και μάλιστα ταχτοποιήθηκα σε μικρό τραπέζι που μόλις είχε αδειάσει, στον εσωτερικό χώρο δίπλα στη τζαμαρία!

Το μαγαζί άνοιξε τον Μάρτη του 2013, κλείνοντας αισίως την πρώτη πενταετία του. Βρίσκεται στον γραφικό κεντρικό πεζόδρομο της Βαλαωρίτου, απέναντι απ’ την PASTERIA, στον δρόμο που γράφει ιστορία το θρυλικό JIMMYS απ’ το 1981, και που δυστυχώς προ ετών έκλεισε απέναντι η κοσμική BRASSERIE της Σοφίας!

Το Τ λειτουργεί τις καθημερινές από 11.45 με 23.15, τα Σάββατα μέχρι 23.45 και τις Κυριακές από 11.30 μέχρι 17.30 το απόγευμα.

Όπως μου είπε ο ευγενέστατος, ιδιοκτήτης μάλλον, Αλέξανδρος, ο οποίος το λειτουργεί με σεφ τον ανιψιό του Άρη, που εκπαιδεύτηκε ενάμιση χρόνο στη Ρώμη, καθώς και την Βάσια, μαγείρισσα απ’ την Κροατία, έχουν και delivery αλλά μόνο σε καταστήματα και γραφεία των πολύ κοντινών περιοχών τους, καλύπτοντας κυρίως την περιοχή των γύρω δρόμων, απ’ την Πλατεία Συντάγματος μέχρι την Πλατεία Κολωνακίου.

Εξάλλου, μια νεαρή κοπέλα με εξυπηρέτησε και μάλιστα ήταν αεικίνητη, τακτοποιώντας αμέσως τα τραπέζια για τους επόμενους πελάτες. Ωστόσο, εξίσου ευγενής και άμεσος ήταν και ο κ. Αλέξανδρος, που προθυμοποιήθηκε να με κατατοπίσει σε ό, τι τον ρωτούσα!

Ο χώρος περιλαμβάνει από 6 τραπέζια μέσα και ισάριθμα έξω, για 32 περίπου πελάτες. Μέσα στην αίθουσα υπάρχει πλινθοδομή με ανθρακί / κεραμιδί αποχρώσεις, ενώ οι τοίχοι είναι βαμμένοι σε σκούρο πράσινο. Δεξιά μπαίνοντας υπάρχει η κάβα με τα ιταλικά κρασιά τους, τα τραπέζια είναι ομοιόμορφα στρωμένα με καρό κόκκινα τραπεζομάντιλα που θυμίζουν ιταλική τρατορία, ενώ στο βάθος βρίσκεται η κουζίνα, και αριστερά ένα γραφικό ταμπλό της Βενετίας έχει σκεπάσει τη βιτρίνα με τα υλικά.

Εξωτερικά, τόσο το διαχωριστικό τζάμι όσο και η επιφάνεια πάνω απ’ αυτό αναγράφουν με έντονα μαύρα γράμματα διάφορες ιταλικές πρώτες ύλες των φαγητών, καθώς και αλλαντικά, τυριά και γλυκά. Ο χώρος θερμαίνεται από δύο σόμπες και είναι περιμετρικά προστατευμένος με ζαρντινιέρες και φυτά. Είναι μια όμορφη γωνιά και γι’ αυτό ιδιαίτερα δημοφιλής.

Τα δύο καθαρά WC βρίσκονται στο πατάρι, προσβάσιμα μέσω κάπως στενής εσωτερικής σκάλας.
Η μουσική απ’ τα μεγάφωνα ακούγονταν σε πολύ απαλή ένταση, και ήταν συνδυασμός από ιταλικά κομμάτια, τζαζ και lounge ακούσματα.

Το μενού περιλαμβάνει 12 ορεκτικά από 4-15 € (για τη μεγάλη ποικιλία 2 ατόμων), 6 σαλάτες από 7-9.50 €, 5 καλτσόνι, στα 5-6 €, 6 κρεατικά από 10-15 €, 15 ζυμαρικά και ριζότο, στα 6-11.50 €, ισάριθμες πίτσες από 9-13 €, και 5 επιδόρπια γύρω στα 4.50-5 €.

Στα ποτά, εκτός από ποικιλία αναψυκτικών και ζύθων, έχουν συμπεριλάβει και 8 ετικέτες λευκών και κόκκινων κρασιών, κυρίως απ’ το Λάτσιο (την περιοχή με πρωτεύουσα τη Ρώμη), σε τιμές από 16-25 €, που θεωρώ ότι αντιπροσωπεύουν καλό vfm!

Εγώ λοιπόν πήρα μία μερίδα κοτολέτα Μιλανέζε, η οποία ήταν εκπληκτική σε ποιότητα και ποσότητα. Ήρθαν τέσσερα άψογα παναρισμένα ευμεγέθη κομμάτια εκλεκτού και τρυφερού μοσχαριού, ενδεχόμενα κόντρα φιλέτου! Συνοδεύονταν από 3-4 μεγάλες πατάτες φούρνου, καθώς και σαλάτα ρόκα με γλυκιά σκούρα σος!

Ζήτησα και μου έφεραν νερό σε ευπαρουσίαστη μεγάλη κανάτα, ενώ ψωμί δεν παράγγειλα.
Ομολογώ ότι χόρτασα με το κυρίως πιάτο μου, για το οποίο πλήρωσα 11.30 €.

Τους ζήτησα το δημοφιλές τους tiramisu, που ατυχώς μόλις τους είχε τελειώσει, και στη θέση του μου πρόσφεραν μια πανακότα. Με την ευκαιρία, έχουν στο ενημερωμένο σάιτ τους φωτογραφία του tiramisu που προσφέρουν σε ποτήρι, πλήρες μενού με φωτογραφίες και τιμές, ενώ στο Facebook ανέβασαν τις σχετικές πληροφορίες του κλασικού αυτού γλυκού.
Το tiramisu κατά λέξη σημαίνει ‘ανέβασέ με’, προφανώς γευστικά, λόγω του δυνατού καφέ που περιέχει σε συνδυασμό με mascarpone & marsala. Δεν πρόκειται για ένα παραδοσιακό γλυκό αιώνων, αφού ανακαλύφτηκε τυχαία από Ιταλό ζαχαροπλάστη απ’ το Τρεβίζο στα 1969 (!! ) και εμφανίστηκε στους οδηγούς ζαχαροπλαστικής μόλις το 1983!! Έκλεισε δηλαδή 35 χρόνια, κάτι σαν τον δικό μας φραπέ, που ανακάλυψε ο Δημήτρης Βακόντιος στη Διεθνή Έκθεση Θεσ/νίκης το 1957!!

Η κερασμένη λοιπόν πανακότα μού ήρθε κουτί, γιατί ήταν χορταστική, ποιοτική αλλά και περιλουσμένη με κρέμα κακάο nutella. Και δεν έφτανε αυτό, αφού πάνω στην ευπρεπέστατη μαύρη ορθογώνια βάση που μου τη σέρβιραν, υπήρχε μικρό τσαμπί με αρκετά κόκκινα φραγκοστάφυλα, που πετύχαιναν την εξισορρόπηση γλυκού και ξινού!

Διαβάζοντας τις προηγούμενες, τέσσερες μόνο, κριτικές στο σάιτ, θα ήθελα να σταθώ κυρίως σ’ αυτή του φίλου kandrik, θεωρώντας ότι τα δίκαια παράπονά του μπορεί να οφείλονταν σε ατυχή συγκυρία μιας ώρας αιχμής Σάββατο μεσημέρι, όπου το μικρό μέγεθος του μαγαζιού μπορεί να συντέλεσε σε ορισμένες καθυστερήσεις ετοιμασίας και σερβιρίσματος. Πάντως πιστεύω ότι από πρόπερσι έχουν σαφέστατα βελτιωθεί, χάρη στις παρατηρήσεις και υποδείξεις των πελατών, αρκεί τα δημοφιλή πιάτα και τα γλυκά τους, όπως π. χ. το tiramisu, να φροντίσουν να μην εξαντλούνται απ’ το μεσημέρι, και η ευπρεπής κουζίνα τους να ανταποκρίνεται πλήρως και στις βραδινές ώρες αιχμής!!

Συμπερασματικά θεωρώ ότι το TUTTITALIA, με τις άριστες πρώτες ύλες, το σωστό μαγείρεμα και το εξυπηρετικό του σερβίρισμα, όπως τουλάχιστον εγώ τα προσέλαβα, είναι τώρα απ’ τα καλύτερα ιταλικά του κέντρου, και γι’ αυτό το βαθμολόγησα με τριάρια και τεσσάρια, και φυσικά το προτείνω για ένα ενδιαφέρον γευστικό διάλειμμα το μεσημέρι ή για ένα ρομαντικό δείπνο το βράδυ!

28 Μάρ 2018

Μεσημέρι μετά από δουλειές στο κέντρο και αναζήτηση μιας ικανοποιητικής λύσης για φαγητό στο Κολωνάκι χωρίς να κλαις τα χρήματά σου ισοδυναμει με σαφάρι. Ευτυχώς ο δρόμος μας έβγαλε στην Βαλαωρίτου και βρεθήκαμε τυχαία στο Tuttitalia που ήταν γεμάτο αλλά έτυχε να αδειάζει μόλις εκείνη τη στιγμή ένα τραπέζι στον έξω χώρο, βοηθούσε και ο καλός καιρός.
Είναι καθαρό και τακτοποιημένο, με απλή διακόσμηση και φιλική εξυπηρέτηση, ότι πρέπει για ένα γρήγορο ευχάριστο διάλειμμα.

Οι επιλογές που σου δίνει είναι από οικονομικές μέχρι πιο ακριβές για τα πιο περίτεχνα πιάτα, ενώ οι πίτσες γίνονται και ατομικές και υπάρχουν σε μεγάλη ποικιλία. Οι μερίδες από αυτά που ειδα είναι μεσαίες ακολουθώντας μάλλον την ίδια φιλοσοφία με της τραττορίες της γείτονος χώρας που τα ζυμαρικά τα αντιμετωπίζουν ως πρώτο πιάτο θεωρώντας ας πουμε ότι θα πάρεις και δευτερο. Οι Έλληνες όμως είμαστε μακαρονάδες και θέλουμε τη διπλάσια μερίδα για να πούμε ότι χορτάσαμε. Τελωσπαντων.
Εμείς 2 ενήλικες θέλαμε να κινηθούμε πολύ οικονομικά, μιας και το δοκιμάζαμε για πρώτη φορά.
Μαζί με το νερό σε κανάτα λοιπόν ζητήσαμε τη φοκάτσια με ελαιόλαδο και 2 ντιπ, που ήταν ωραίο συνοδευτικό για τη συνέχεια. Από σαλάτα, πήραμε την οικονομικότατη capreze με ντομάτα, μοτσαρέλλα και σάλτσα πέστο, επίσης δροσερή και φρέσκια.
Το δικό μου ζυμαρικό ήταν το απλό αλλά νόστιμο σπαγγετι aglio olio e pepperoncino, θα ήθελα λίγο πιο γενναιόδωρη τη μερίδα. Και τέλος δοκιμάσαμε και ένα από τα καλτσόνε τους, το piccante pepperoni με σάλτσα, πεπερόνι, πιπεριές, μοτσαρέλλα και τσίλι, πάρα πολύ καλό. Ήπιαμε νερό και μια fix dark. Γλυκό δεν παραγγείλαμε αλλά ούτε και μας κέρασαν κάτι, κάτι που με προβληματίζει αρκετά.

Πληρώσαμε γύρω τα 22-23 ευρώ αν θυμάμαι καλά γιατί την απόδειξη την πέταξα. Πάντως το μενού τους υπάρχει αναλυτικά στην ιστοσελίδα τους για οποιον θελει να το ψαξει. Σε γενικές γραμμές δεν έφυγα δυσαρεστημένος. Ήταν αξιοπρεπές και συμπαθητικό σε μια κατά τα άλλα ακριβή περιοχή.
Θεωρώ ότι δεδομένης ευκαιρίας, θα το ξαναπροτιμούσα για ένα γρήγορο μεσημεριανό.