25 Αυγ 2016

Η επίσκεψή μας σε αυτό το μαγαζί με έκανε να αναρωτιέμαι για την οικονομική κατάσταση των υπολοίπων συνδαιτημόνων. Εμείς γιορτάζαμε επέτειο και ήταν η πρώτη και μοναδική φορά που πήγαμε. Οι υπόλοιποι?

Ο χώρος πολύ φροντισμένος αλλά το τραπέζι μας γειτνίαζε με την φασαρία της Κηφισίας και του σκουπιδιάρικου που άδειαζε τον κάδο ακριβώς απέξω.

Η εξυπηρέτηση εξαιρετική.

Το φαγητό πολύ ωραίο: σαλάτα με χέλι, κριθαρώτο με θαλασσινά (υπέροχες γαρίδες) και χειροποίητα ζυμαρικά με μελάνι σουπιάς. Το γλυκό υπέροχο "διαφορετικό"cheesecake

Τα διαφορετικά σερβίτσια μου φανηκαν σαν υπερπροσπάθεια εντυπωσιασμού (βρεθήκαμε να τρώμε τα ζυμαρικά μέσα από σαλατιέρα), το χειροποίητο δικό τους ψωμί με απογοήτευσε πολύ. Το αλκοολούχο κέρασμα στο τέλος σε τσαγιέρα και φλυτζάνες (και άλλο αλκοόλ?) δεν μου άρεσε.

Σύνολο: σαλάτα, δύο κυρίως πιάτα, ένα γλυκό, δύο ποτήρια κρασί και 2 κοκτέηλς για το τελος102,50€
Είπαμε.. μία και μοναδική φορά..

08 Αυγ 2016

Υπέροχος χώρος, καταπράσινος κήπος, γενικά πάρα πολύ ωραίο στήσιμο μαγαζιού αρκετά καλά κοκτέιλ και πραγματικά προσεγμένο φαγητό. Πήραμε ένα ορεκτικό με αυγό που ήταν καταπληκτικό και πολύ διαφορετικό από τα συνηθισμένα μία σαλάτα και δύο κυρίως πιάτα το Ριζότο και τις γαρίδες.

Συμπληρώσαμε την παραγγελία με δύο κοκτέιλ και πληρώσαμε συνολικά 80 €. Τα κυρίως πιάτα ήταν το ένα καλύτερο από το άλλο σίγουρα το ωραιότερο Ριζότο που έχω φάει ποτέ και αρκετά χορταστικά. Τσιμπημένες τις τιμές ήταν η σαλάτα και το ορεκτικό. Το προτείνω ανεπιφύλακτα Για τις ζεστές καλοκαιρινές νύχτες και όχι μόνο. Το φαγητό ήταν πραγματικά πάρα πολύ προσεγμένο και πάρα πολύ ιδιαίτερο και το service παραδειγματικό!

Λίγο δύσκολο πάρκινγκ μιας και είναι σε σημείο να της Κηφισιάς που δεν υπάρχουν και πολλές επιλογές οπότε να το έχετε στο νου σας όταν πάτε.

26 Σεπ 2016

Πήγα χθες με την γυναίκα μου και άλλο ένα φιλικό ζευγάρι στο artisanal για φαγητό. Κάτσαμε στον επάνω όροφο ο οποίος όπως και ο κάτω (κήπος) ειναι πολύ ώραιος. Η υποδοχή ήταν πολύ καλή και επαγγελματική αλλα δυστυχώς εδώ τελειώνουν τα καλα.
Για εμένα το βασικό σε ένα εστιατόριο ειναι το φαγητό και στην περίπτωση του artisanal ήταν άνοστο και χωρίς φαντασία. Πήραμε 2 σαλάτες (χωριάτικη με φράουλες η οποία ήταν σαν σαλάτα delivery και μια με ένα αυγό στην μέση) και για κυρίως 3 πιάτα κρεατικών (2 με αρνί και 1 με black angus) και ένα πιάτο με καλαμάρι το οποίο ήταν το μόνο αξιοπρεπές.

Τα αρνί μύριζε κάτι το οποίο θεωρώ απαράδεκτο για ένα εςτιατοριο αυτού του επιπέδου ενώ το black angus ήταν πολύ μέτριο. Οταν μας ρωτηςαν πως το θέλουμε ψημένο είπαμε μέτριο αλλα χωριά αίμα και αφού μας διαβεβαίωσαν οτι επειδή ψήνεται στον ατμό δεν υπάρχει περίπτωση να εχει αίμα ας έφεραν ένα κομμάτι κρέας που με μια καλή ανάνηψη θα ξαναζωντανεύαι.

Αυτό που έκανε εντυπωςη ήταν οτι μας προσέφεραν το πολυδιαφημισμένο σπιτικό ψωμί τους που ήταν σαν απο τα Lidl. Λαμβάνοντας υπόψη την οικονομική συγκυρία τα λεφτά που δώσαμε (158 με ένα μπουκάλι κρασί) το value for money ειναι απαράδεκτο ίσως το χειρότερο που είχα τα τελευταία χρόνια.

Μακάρι να βελτιωθεί σύντομα γιατί ειναι ένας πολύ ωραίος χώρος με προσωπικό πολύ ευγενικό.

01 Μάρ 2016

Λοιπόν χτες, που σημαίνει στις 27/2/2016, φάγαμε για πρώτη φορά στο artisanal. Είχαμε κλέισει τραπέζι για δύο από την Πέμπτη για το Σάββατο χωρίς να δυσκολευτούμε να βρούμε, παρόλο για το μικρό χαμό που είχαμε ακούσει. Η επικοινωνία έγινε μέσω mail που ομολογουμένως απαντήθηκε πολύ γρήγορα.

Φτάσαμε κατά τις 9:30 και αμέσως ο χαμογελαστός κύριος που ήταν στην υποδοχή μας οδήγησε στον πάνω χώρο όπου ήταν και ο χώρος του εστιατορίου. Τα τραπέζια για δυο άτομα είναι λίγα και θεωρώ τα πιο "ριγμένα " στο εστιατόριο. Μας υπέδειξαν να κάτσουμε σε ένα τραπέζι το οποίο βρίσκονταν σε ένα μικρό διάδρομο, απέναντι μας ήταν άλλο ένα τραπέζι για δύο, στο οποίο κάθισε άλλο ενα ζευγάρι, με το οποίο βρισκόμασταν σε απόσταση αναπνοής και έτσι ακούγαμε χωρίς να το θέλουμε όλες τις συζητήσεις τους και φαντάζομαι και αυτοί τις δικές μας. Στο ενδιάμεσο από τα δυο τραπέζια καθόλη τη διάρκεια του φαγητού περνούσε αρκετός κόσμος, γκαρσόνια και θαμώνες, καθώς ήταν ο διάδρομος για να περάσουν στην κυρίως σάλα.

Αν εξαιρέσουμε τον διάδρομο στον οποίο καθόμασταν εμείς ο υπόλοιπος χώρος εξέπεμπε μια διαφορετικότητα, ήταν αρκετά ζεστός και μπορώ να πω ότι τα μεγαλύτερα τραπέζια φαινόντουσαν αρκετά ευχάριστα. Στην πρωτοτυπία του πραγματος προστίθεται και ότι ο καθένας είχε μπροστα του ένα διαφορετικό σερβίτσιο, με διαφορετικό πιάτο και ποτήρι, το καθένα από τα οποία έμοιαζαν σαν να ήταν από το καλό αλλά παλιό σερβίτσιο της γιαγιάς κάτι που προσωπικά εμένα μου άρεσε. Παρατηρώντας βέβαια καλύτερα είδαμε ότι το δικό μου πιάτο ήταν σπασμένο στην ακρή και ζητήσαμε να μας το αντικαταστήσουν κάτι που έκαναν αμέσως και ζητώντας πολύ ευγενικά συγγνώμη.

Τώρα για το φαγητό. Έχοντας διαβάσει προηγούμενες κριτικές σαφώς περίμενα κάτι καλύτερο από αυτό που ακολούθησε. Στην αρχή μας έφεραν ένα dip από ρεβύθια και φέτα το οποίο θα χαρακτήριζα μάλλον αδιάφορο. Στη συνέχεια πήραμε μια σαλάτα από πολύχρωμα παντζάρια στα 13 Ευρώ, και έπειτα και αρκετά γρήγορα δυο κυρίως πιάτα το ένα ραβιόλια με μοσχάρι στα 16 Ευρώ και το πιάτο ημέρας που ήταν ουσιαστικά μοσχαράκι κοκκινιστό με βελούδινο πουρέ στα 23!!!! Ευρώ.

Τα ραβιόλια δεν θα τα συνιστούσα και το μοσχαράκι ήταν όντως πολύ νοστιμο αλλά όχι πιο πολύ από αυτό που μας φτιάχνει η μητέρα μου τις Κυριακές. Επίσης ήπιαμε 2 ποτήρια κρασί. Το αποτέλεσμα ήταν ένας λογαριασμός 68 Ευρώ και 50 Λεπτά για μια σαλάτα, δυο κυρίως πιάτα και 2 ποτήρια κρασί, ένα ποσό εξαιρετικά υπερτιμημένο γι αυτό που μας προσέφεραν.

Τελική απότίμηση, αν εξαιρέσουμε την εξύπηρέτηση από το προσωπικό που πραγματικά σε κέρδιζε απότην πρώτη στιγμή, θα έλεγα πολύ κακό για το τίποτα.

20 Δεκ 2015

Τι να πρωτοπώ γι αυτο το μαγαζί! Έμεινα κατενθουσιαμενη! Ο χώρος απίστευτος νεανικός, μοντέρνα παντρεμένα υλικά με παριζιάνικο αέρα και υψηλή αισθητική! Φοβερές μουσικές επιλογές χορευτικές και ξεσηκωτικες!

Ωραίος κόσμος και η επιλογή οικογενειών με χαροποίησε πολυ! Εμείς πήραμε τα εξής: Ενα μπουκάλι Γεροβασιλείου και μια πράσινη σαλάτα για πρώτο παρ´ όλο που έγραφε ότι θα εχει κολοκύθα και είχε κολοκυθάκι. Και 3 κυρίως έναν σολομό με σιτάρι, ενα χοιρινό με λάχανο Μπρεζε και μήλο και ενα κοτόπουλο υποτίθεται με ριζότο αλλα δεν έμοιαζε και πολυ... Αν θελω να μαι ιδιαίτερα αυστηρή και αντικειμενική το φαγητό του ήταν μέτριο, ουτε ιδιαίτερα γευστικο αλλα ουτε και άνοστο, τίποτα το ξεχωριστό... Αλλα έπαιρνε τοσο μεγαλύτερο βαθμό ο χώρος ήταν τοσο φευγάτα προσεγμένος και η απίστευτη μουσική που δεν μας ένοιαξε πραγματικα ιδιαίτερα αν το φαγητό έλεγε πολλα... Εξαιρετικό Σέρβις, σωστός χρόνος σερβιρίσματος, και δείγμα καλαισθησίας και κουλτούρας τα διαφορετικά ποτήρια κρασιού. Πήραμε κι ενα επιδόρπιο την εύκαμπτη σοκολάτα τσαντουγια με παγωτό φουντούκι, το οποίο μας αποζημίωσε με τον τροπο του ήταν θεϊκό, η απόλυτη απόλαυση στον ουρανίσκο που ευχόμασταν να ήταν λίγο πιο μεγάλο....

Ο χώρος τον καπνιζόντων που καθόμασταν είχε ιδιαίτερα ευχάριστη ζέστη λόγω των σομπων που ειχε παντού και τς τραπεζάκια ήταν αραιά ώστε να μην σε πνιγει ο διπλανός ουτε η καπνα έφερνε δύσπνοια... το μόνο ίσως δυσάρεστο ήταν ότι με την κατα τ αλλα υπεροχη αλλα εκκωφαντική μουσική δεν μπορούσες να επικοινωνήσεις πολυ εύκολα... Και όταν πια ειχε γεμίσει το μπαρ φέρανε σκαμπό ανάμεσα στα τραπέζια να βάλει κόσμος τα ποτά του.... Με αποτέλεσμα να τους νιώθεις λίγο "απειλητικά" απο πάνω σου...

Ο λογαριασμός ήρθε 117ε τα τρία άτομα που ήμασταν, τα οποία ομολογουμένως για τις μέρες μας ειναι ιδιαίτερα τσιμπημένα αλλα σιγουρα άξιζε τον κόπο! Δεν ειναι σιγουρα μια επιλογή για συχνή έξοδο παρα μόνο για όσους έχουν ιδιαίτερα ανθηρά οικονομικά... αλλα όταν αποφασίσω να ξαναδιαθέσω το ποσο αυτο σιγουρα θα ξαναπάω, να μου προσφέρω ξανα αυτη την πολυτέλεια! Το μαγαζί με κέρδισε με την μια! Στα συν ακόμη και η φανταστική ποικιλία με ψωμάκια που συνοδευόταν με γευστικότατο ρεβυθοσαλατα με μους φέτας για το καλωσορισμα! Με εξέπληξε ευχάριστα η γεύση!

28 Οκτ 2015

Πηγαμε Σαββατο βραδυ στο εν λογω εστιατοριο 8 ατομα αφου ειχαμε κλεισει τραπεζι
(στους μη καπνιζοντες) μια εβδομαδα πριν.

Το μαγαζι ηταν γεματο!!

Ο χωρος ειναι πολυ ωραιος αλλα εχει πολυ θορυβο (μαλλον κακη ακουστικη)και η μουσικη ειναι πολυ δυνατη για εστιατοριο.

Στους καπνίζοντες ο χωρος ειναι σχεδον αποπνικτικός... δεν καταλαβαινω πως μπορουν και τρωνε σε τετοιο περιβαλλον!!

Τα πρωτα πιατα οι σαλατες ηταν ιδιαιτερες και ειχαν περιεργες γευσεις αλλα ηταν ωραια...

εγω για δευτερο πηρα τα μαγουλα τα μοσχαρισια τα οποια ηταν... φανταστικο πιατο!!

ολοι οι αλλοι πηραν την piniata η οποια αρεσε σε ολους!!!

Οσο για την τιμη μου φανηκε ακριβουτσικο το 55€ το ατομο αλλα τουλαχιστον φαγαμε ωραια!!

08 Οκτ 2015

Ξεκίνησαμε χωρίς να ξέρουμε που πάμε το μόνο που
Είπαμε είναι να πάμε κάπου διαφορετικά κ όμορφα
Ετσι σκέφτηκα το εν λόγω μαγαζί και.......

ΔΙΚΑΙΩΘΗΚΑ.......
Κυριακη 4-10 μεσημέρι λοιπόν βρεθήκαμε σε ένα απο τα ομορφότερα μαγαζιά της Αθήνας
Με το που περνάς τη πόρτα ένας χώρος ζεστός
Γεμάτος χρώματα ευχαρηστοι άνθρωποι ( η κυρία στη πόρτα καταπληκτική κ μετρημένη με ένα πολύ κομψό φόρεμα κ απόλυτη συμπεριφορά πολλά μπράβο της όχι σαν κάτι μη πω που τις ντύνουν ή μάλλον τις γδύνουν για να τραβήξουν κόσμο) κ τύπου μοντέρνιες με vintage χαρακτήρα

Πρώτη φορά μπαίνω σε μαγαζί κ θέλω να κάτσω σε όλα τα σημεία πραγματικά
Ήπιαμε λοιπόν ένα πολύ ωραίο εσπρέσο κ αποφασίσαμε να δοκιμάσουμε το μενού του σεφ

Πήραμε λοιπόν μια σαλάτα με ψητό κολοκύθι κ τυρί
Ένα guice με μπέικον κ γραβιέρα
Φανταστικό πεϊνιρλι με χόρτα κ αυγό
Απίστευτα ραβιόλια με μοσχάρι κ πουρέ κολοκύθι

Ένα πράγμα θα πω μόνο κ θα κατάλαβεται μόλις τελείωσε το φαγητό ρώτησα το όνομα του σεφ
Δημήτρης Δημητριαδης το όνομα του μάγου artisanal
Όλες οι απορίες μου λύθηκαν καθώς ο έν λόγω κύριος μου είναι γνωστός για τις ικανότητες κ τη γεύση του απο προηγούμενες δουλειές του

Όλα αυτά μαζί κ με δυο ποτήρια κρασί ο λογαριασμός
65€ πολύ καλά για την ποιότητα κ το χώρο που απολαμβάνεις

Συμβουλή: Να πάτε οπωσδήποτε