30 Ιαν 2018

Για την διακόσμηση δεν θα αναφερθώ θα αντιγράψω από την κριτική της PP_TINA που νομίζω ει-ναι ότι πιο ευστοχο
“Το όλο σκηνικό θυμίζει κάτι από το μελόδραμα και την αισθητική των έντονων χρωμάτων ταινιών του Αλμοδόβαρ. ”
Ήταν η δεύτερη φορά που πήγαμε στο μαγαζί. Η διάφορα με την πρώτη φορα είναι οτι άλλαξαν την πολιτική του μαγαζιού και το μεσημεριανό μενού έχει διαφοροποιηθεί από το βραδινό. Οπότε το μεσημεριανό το συνδέουν με το πρωινό και μεσημεριανό μαζί και το βραδινό χώρια. Τι μόδα και αυτή του BRUNCH ? 14:00 να σερβίρουν πρωινό στα εστιατόρια και να πηγαίνεις στα ξενοδοχεία διακοπές και να σου λένε πρωινό μέχρι της 9:30 …

Σε κάποια εστιατόρια που έχουν άλλο μενού το μεσημέρι και άλλο το βράδυ συνήθως την Κυριακή το κάνουν ένα και σερβίρουν τα ίδια. Δεν γίνεται σε τέτοιου επιπέδου εστιατόρια να μην έχουν στα μεσημεριανά τους ένα μοσχάρι φιλέτο μια ταλιάτα ενα ψάρι ρε παιδί μου.
Οι σερβιτόροι πολλοί και εξυπηρετικοί ίσως και η παρουσία του τηλεοπτικού αστέρα - ιδιοκτήτη να τους έδωσε ένα κίνητρο παραπάνω όλοι τους ήσαν Σούπερ.
Νερό εμφιαλωμένο ψωμί φρέσκο δικό τους και η παραγγελία μας

ΠΕΙΝΙΡΛΙ ΔΡΟΣΙΑΣ
κιμάς, κασέρι, αυγό
Σαν παλιός θαμώνας των μαγαζιών της περιοχής της δροσιάς δεν γινόταν να μην πάρω αυτό το πιάτο από την ονομασία και μόνο έστω και αν δεν το έτρωγα έτσι τιμής ένεκεν αλλά το τσακίσαμε. Αέρινη ζύμη μεταξένια χωρίς πολύ βούτυρο και τυρί τόσο όσο για να μην γίνει πολύ βαρύ.

ARTISANAL SEA FOOD BURGER
καλαμάρι, γαρίδα, σως ταρτάρ με αβοκάντο
Πολύ νόστιμο μπιφτέκι που σε κάθε μπουκιά άκουγες και το καλαμάρι και την γαρίδα ήταν πολύ καλό και πρωτότυπο μπεργκερ

ΦΡΕΣΚΑ ΣΑΛΑΤΙΚΑ
κατσικίσιο τυρί, ξερά σύκα, πράσινο μήλο, ασύρτικο ξύδι Σαντορίνης
Το ντρεσινκ πολυ γλυκο.

ΚΡΕΑΤΟΠΙΤΑ
τραχανάς ξινός, μελιτζάνα, πρόβειο κρέας, κρέμα φέτας
Καταπληκτικό χειροποίητο φύλλο αλλά το κρέας μου μύριζε αρκετά και σε συνεργασία με τον τραχανά που δεν μου αρέσει το αποτέλεσμα δεν έλεγε κάτι.

ΓΙΟΥΒΕΤΣΙ
φρέσκα μανιτάρια, σελινόριζα, γραβιέρα Νάξου
Πολύ ωραίο γιουβέτσι αν και η πρωτεΐνη ήταν τα μανιτάρια που δεν τα πολύ συμπαθώ

ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ
parsnip «au gratin», σάλτσα με μαύρο σκόρδο
Νόστιμο πιάτο το κοτόπουλο ωραία ψημένο ζουμερό.

Ήπιαμε ενα μοχιτο και 2 εσπρεσο στο τέλος
Κέρασμα δεν υπήρχε.

Πόσο άραγε να στοιχίζει σε ένα μαγαζί να βγάλει κέρασμα 2 σφηνάκια μαστίχα λες να πέφτει έξω η επιχείριση με τα 2 σφηνάκια ?
Πληρώσαμε για τα παραπάνω 90 ευρώ 3 άτομα.

25 Αυγ 2016

Η επίσκεψή μας σε αυτό το μαγαζί με έκανε να αναρωτιέμαι για την οικονομική κατάσταση των υπολοίπων συνδαιτημόνων. Εμείς γιορτάζαμε επέτειο και ήταν η πρώτη και μοναδική φορά που πήγαμε. Οι υπόλοιποι?

Ο χώρος πολύ φροντισμένος αλλά το τραπέζι μας γειτνίαζε με την φασαρία της Κηφισίας και του σκουπιδιάρικου που άδειαζε τον κάδο ακριβώς απέξω.

Η εξυπηρέτηση εξαιρετική.

Το φαγητό πολύ ωραίο: σαλάτα με χέλι, κριθαρώτο με θαλασσινά (υπέροχες γαρίδες) και χειροποίητα ζυμαρικά με μελάνι σουπιάς. Το γλυκό υπέροχο "διαφορετικό"cheesecake

Τα διαφορετικά σερβίτσια μου φανηκαν σαν υπερπροσπάθεια εντυπωσιασμού (βρεθήκαμε να τρώμε τα ζυμαρικά μέσα από σαλατιέρα), το χειροποίητο δικό τους ψωμί με απογοήτευσε πολύ. Το αλκοολούχο κέρασμα στο τέλος σε τσαγιέρα και φλυτζάνες (και άλλο αλκοόλ?) δεν μου άρεσε.

Σύνολο: σαλάτα, δύο κυρίως πιάτα, ένα γλυκό, δύο ποτήρια κρασί και 2 κοκτέηλς για το τελος102,50€
Είπαμε.. μία και μοναδική φορά..

08 Αυγ 2016

Υπέροχος χώρος, καταπράσινος κήπος, γενικά πάρα πολύ ωραίο στήσιμο μαγαζιού αρκετά καλά κοκτέιλ και πραγματικά προσεγμένο φαγητό. Πήραμε ένα ορεκτικό με αυγό που ήταν καταπληκτικό και πολύ διαφορετικό από τα συνηθισμένα μία σαλάτα και δύο κυρίως πιάτα το Ριζότο και τις γαρίδες.

Συμπληρώσαμε την παραγγελία με δύο κοκτέιλ και πληρώσαμε συνολικά 80 €. Τα κυρίως πιάτα ήταν το ένα καλύτερο από το άλλο σίγουρα το ωραιότερο Ριζότο που έχω φάει ποτέ και αρκετά χορταστικά. Τσιμπημένες τις τιμές ήταν η σαλάτα και το ορεκτικό. Το προτείνω ανεπιφύλακτα Για τις ζεστές καλοκαιρινές νύχτες και όχι μόνο. Το φαγητό ήταν πραγματικά πάρα πολύ προσεγμένο και πάρα πολύ ιδιαίτερο και το service παραδειγματικό!

Λίγο δύσκολο πάρκινγκ μιας και είναι σε σημείο να της Κηφισιάς που δεν υπάρχουν και πολλές επιλογές οπότε να το έχετε στο νου σας όταν πάτε.

26 Σεπ 2016

Πήγα χθες με την γυναίκα μου και άλλο ένα φιλικό ζευγάρι στο artisanal για φαγητό. Κάτσαμε στον επάνω όροφο ο οποίος όπως και ο κάτω (κήπος) ειναι πολύ ώραιος. Η υποδοχή ήταν πολύ καλή και επαγγελματική αλλα δυστυχώς εδώ τελειώνουν τα καλα.
Για εμένα το βασικό σε ένα εστιατόριο ειναι το φαγητό και στην περίπτωση του artisanal ήταν άνοστο και χωρίς φαντασία. Πήραμε 2 σαλάτες (χωριάτικη με φράουλες η οποία ήταν σαν σαλάτα delivery και μια με ένα αυγό στην μέση) και για κυρίως 3 πιάτα κρεατικών (2 με αρνί και 1 με black angus) και ένα πιάτο με καλαμάρι το οποίο ήταν το μόνο αξιοπρεπές.

Τα αρνί μύριζε κάτι το οποίο θεωρώ απαράδεκτο για ένα εςτιατοριο αυτού του επιπέδου ενώ το black angus ήταν πολύ μέτριο. Οταν μας ρωτηςαν πως το θέλουμε ψημένο είπαμε μέτριο αλλα χωριά αίμα και αφού μας διαβεβαίωσαν οτι επειδή ψήνεται στον ατμό δεν υπάρχει περίπτωση να εχει αίμα ας έφεραν ένα κομμάτι κρέας που με μια καλή ανάνηψη θα ξαναζωντανεύαι.

Αυτό που έκανε εντυπωςη ήταν οτι μας προσέφεραν το πολυδιαφημισμένο σπιτικό ψωμί τους που ήταν σαν απο τα Lidl. Λαμβάνοντας υπόψη την οικονομική συγκυρία τα λεφτά που δώσαμε (158 με ένα μπουκάλι κρασί) το value for money ειναι απαράδεκτο ίσως το χειρότερο που είχα τα τελευταία χρόνια.

Μακάρι να βελτιωθεί σύντομα γιατί ειναι ένας πολύ ωραίος χώρος με προσωπικό πολύ ευγενικό.