26 Ιούλ 2017

Δευτέρα βραδάκι, μέσα Ιουλίου και μία παρέα 4 ατόμων περιπλανιόμαστε στο κέντρο ψάχνωντας να κάτσουμε κάπου κάπως δροσερά, τόσο για φαγητό όσο και για ένα ποτήρι κρασί.

Πλησιάζωντας στην Ηπίτου, παρατηρούμε ότι ο πεζόδρομος αυτός, αν και με κόσμο τα 3 αυτά μαγαζάκια, που υπάρχουν, ήταν συνάμα και ήσυχος. Οπότε αποφασίζουμε να κάτσουμε στο Kiki de Grèce, που τόσες φορές λέγαμε όμως ποτέ δεν είχαμε καθίσει.

Εσωτερικά πολύ ευχάριστος χώρος, δροσερός, όπου κυριαρχούσε το μαύρο σαν χρώμα μεν με πολύχρωμη διακόσμηση σε διάφορα σημεία δε, σε συνδυασμό με τα ξύλινα τραπέζια, έναν μεγάλο εκρού καναπέ και τις σιδερένιες λεπτομέρειες.

Καλοκαιράκι όμως και αν και ζεστή βραδιά, είπαμε να καθίσουμε στα έξω τραπεζάκια, τα οποία ομολογουμένως είναι τα κλασσικά τραπεζάκια καφενείου.
Κόσμος από όλες τις ηλικίες, κυρίως Έλληνες και το προσωπικό απαρτιζόταν από έναν ευχάριστο νεαρό στο σέρβις και έναν πίσω από το μπαρ.

Λίγο ανέμελο στυλ που ωστόσο δεν σε κούραζε και τόσο η παραγγεοληψία όσο και το σερβίρισμα ήταν πολύ γρήγορα και αποτελεσματικά.
Επειδή παραγγείλαμε αρκετά, ο ευγενικός και ταυτόχρονα λίγο κωμικός σερβιτόρος, μας έβαλε και ένα 2ο τραπεζάκι δίπλα για την τοποθέτηση νερού, ψωμιού, κρασιού κτλ.

Με το που καθίσαμε μας έφερε μία κανάτα με δροσερό νερό και αφού πήρε την παραγγελία, μας ρώτησε έαν θα θέλαμε και ψωμάκι γιατί δεν φέρνουν αν δεν ρωτήσουν πρώτα. Εμείς ως λάτρεις του ψωμιού, απαντήσαμε καταφατικά και ήρθαν 5-6 χοντροκομμένες, σε μικρά κομμάτια, φέτες μαύρου ζυμωτού ψωμιού μαζί με ένα μπωλάκι ελαιόλαδο. Να πω την αλήθεια, δεν είδα πόσο χρεώθηκε, όμως γενικά όλα τα πιάτα ήταν από 4.00 έως 12.00 Ευρώ μέγιστη τιμή.
Εμείς πήραμε τα εξής:

- Μία μπρουσκέτα με κοπανιστή και πικάντικη μαρμελάδα ντομάτας. Πολύ νόστιμος συνδυασμός, 4 μεγάλες φέτες ολικής άλεσης με πλούσια ποσότητα των υλικών έκαστη. Πολύ καλό συνοδευτικό για κρασάκι.

- Μία ακόμα μπρουσκέτα, αποτελούμενη και αυτή από 4 τεμάχια, με μελιτζανοσαλάτα και σαλάμι αέρος Λευκάδος. Παχιά και παραδοσιακότατη μελιτζανοσαλάτα, με όλα τα υλικά σε αρμονία και την επίγευση του σαλαμιού αέρος να απογειώνει πραγματικά τον ουρανίσκο μας. Αν δεν είχαμε πάρει και άλλα πιάτα, αυτό σίγουρα θα το παίρναμε σε επανάληψη.
- Μία σαλάτα με κινόα, αβοκάντο, λάιμ, μαϊντανό, αρακά και λούζα Τήνου. Ήρθε σε ένα βαθύ πιάτο, μία μπάλα μεγάλη με τη μίξη της σαλάτας και την καπνιστή Λούζα να την περιβάλλει. Πολύ δροσερή σαλάτα, ευφάνταστος και τέλειος συνδυασμός που πραγματικά άνετα θα μπορούσε κάποιος να την επιλέξει και ως κυρίως πιάτο.

- Μία τηγανιά κοτόπουλου με μουστάρδα, πιπεριές, κόκκους πιπεριών και γουόστερσαιζ σως. Νόστιμο και ζουμερό κοτόπουλο, κανονική μερίδα, που δεν είχε κάποιο συνοδευτικό, όμως αποτελούταν από 10 κομμάτια κοτόπουλου με τις πιπεριές του. Πολύ ωραία σάλτσα, ελάχιστα πιο αλμυρή για τις δικές μου γεύσεις, όμως ιδανικό πιάτο συνοδείας κρασιού.

- Και για το τέλος, πήραμε ριζότο με γαρίδες. Καθόλου λασπωμένο πιάτο, πλούσιες γεύσεις και παχύρευστη υφή, σάλτσα ντομάτας και ρυζιού σε απόλυτη αρμονία. Οι γαρίδες, 6 τμχ σας πληροφορώ, σε μεγάλο μέγεθος και καθαρισμένες κατά το ήμισυ. Αν και δεν υπήρχε χώρος λόγω των προηγούμενων πιάτων, το φάγαμε όλοι μέχρι τελευταίου κόκκου γιατί δεν θέλαμε με τίποτα να αφήσουμε αυτή τη νοστιμιά.

Για όλα αυτά μαζί με ένα μπουκάλι εξαίρετο λευκό κρασί με βάση την κλασσική μας ρετσίνα, το Pine Forest, του οινοποιείου Γκίκας, ο λογαριασμός ανήλθε στα 77,00 Ευρώ. 24.00 Ευρώ ήταν το μπουκάλι το κρασί, που πραγματικά αν και αρχικά όταν είδαμε ότι είχε ως βάση τη ρετσίνα, διστάσαμε να το επιλέξουμε, τελικά διαπιστώσαμε ότι ήταν τόσο πλούσιο σε αρώματα, που ήρθε και αποτέλεσε τον απόλυτο συνδυασμό για τα πιάτα που πήραμε.
Ηπίτου, η οδός με τα μαργαριταράκια της, κατ΄εμέ.