KIKI DE GRÈCE

Wine Restaurants

Ηπίτου & Βουλής 38, Αθήνα [Χάρτης]

Ιούλ
2017

Δευτέρα βραδάκι, μέσα Ιουλίου και μία παρέα 4 ατόμων περιπλανιόμαστε στο κέντρο ψάχνωντας να κάτσουμε κάπου κάπως δροσερά, τόσο για φαγητό όσο και για ένα ποτήρι κρασί.

Πλησιάζωντας στην Ηπίτου, παρατηρούμε ότι ο πεζόδρομος αυτός, αν και με κόσμο τα 3 αυτά μαγαζάκια, που υπάρχουν, ήταν συνάμα και ήσυχος. Οπότε αποφασίζουμε να κάτσουμε στο Kiki de Grèce, που τόσες φορές λέγαμε όμως ποτέ δεν είχαμε καθίσει.

Εσωτερικά πολύ ευχάριστος χώρος, δροσερός, όπου κυριαρχούσε το μαύρο σαν χρώμα μεν με πολύχρωμη διακόσμηση σε διάφορα σημεία δε, σε συνδυασμό με τα ξύλινα τραπέζια, έναν μεγάλο εκρού καναπέ και τις σιδερένιες λεπτομέρειες.

Καλοκαιράκι όμως και αν και ζεστή βραδιά, είπαμε να καθίσουμε στα έξω τραπεζάκια, τα οποία ομολογουμένως είναι τα κλασσικά τραπεζάκια καφενείου.
Κόσμος από όλες τις ηλικίες, κυρίως Έλληνες και το προσωπικό απαρτιζόταν από έναν ευχάριστο νεαρό στο σέρβις και έναν πίσω από το μπαρ.

Λίγο ανέμελο στυλ που ωστόσο δεν σε κούραζε και τόσο η παραγγεοληψία όσο και το σερβίρισμα ήταν πολύ γρήγορα και αποτελεσματικά.
Επειδή παραγγείλαμε αρκετά, ο ευγενικός και ταυτόχρονα λίγο κωμικός σερβιτόρος, μας έβαλε και ένα 2ο τραπεζάκι δίπλα για την τοποθέτηση νερού, ψωμιού, κρασιού κτλ.

Με το που καθίσαμε μας έφερε μία κανάτα με δροσερό νερό και αφού πήρε την παραγγελία, μας ρώτησε έαν θα θέλαμε και ψωμάκι γιατί δεν φέρνουν αν δεν ρωτήσουν πρώτα. Εμείς ως λάτρεις του ψωμιού, απαντήσαμε καταφατικά και ήρθαν 5-6 χοντροκομμένες, σε μικρά κομμάτια, φέτες μαύρου ζυμωτού ψωμιού μαζί με ένα μπωλάκι ελαιόλαδο. Να πω την αλήθεια, δεν είδα πόσο χρεώθηκε, όμως γενικά όλα τα πιάτα ήταν από 4.00 έως 12.00 Ευρώ μέγιστη τιμή.
Εμείς πήραμε τα εξής:

- Μία μπρουσκέτα με κοπανιστή και πικάντικη μαρμελάδα ντομάτας. Πολύ νόστιμος συνδυασμός, 4 μεγάλες φέτες ολικής άλεσης με πλούσια ποσότητα των υλικών έκαστη. Πολύ καλό συνοδευτικό για κρασάκι.

- Μία ακόμα μπρουσκέτα, αποτελούμενη και αυτή από 4 τεμάχια, με μελιτζανοσαλάτα και σαλάμι αέρος Λευκάδος. Παχιά και παραδοσιακότατη μελιτζανοσαλάτα, με όλα τα υλικά σε αρμονία και την επίγευση του σαλαμιού αέρος να απογειώνει πραγματικά τον ουρανίσκο μας. Αν δεν είχαμε πάρει και άλλα πιάτα, αυτό σίγουρα θα το παίρναμε σε επανάληψη.
- Μία σαλάτα με κινόα, αβοκάντο, λάιμ, μαϊντανό, αρακά και λούζα Τήνου. Ήρθε σε ένα βαθύ πιάτο, μία μπάλα μεγάλη με τη μίξη της σαλάτας και την καπνιστή Λούζα να την περιβάλλει. Πολύ δροσερή σαλάτα, ευφάνταστος και τέλειος συνδυασμός που πραγματικά άνετα θα μπορούσε κάποιος να την επιλέξει και ως κυρίως πιάτο.

- Μία τηγανιά κοτόπουλου με μουστάρδα, πιπεριές, κόκκους πιπεριών και γουόστερσαιζ σως. Νόστιμο και ζουμερό κοτόπουλο, κανονική μερίδα, που δεν είχε κάποιο συνοδευτικό, όμως αποτελούταν από 10 κομμάτια κοτόπουλου με τις πιπεριές του. Πολύ ωραία σάλτσα, ελάχιστα πιο αλμυρή για τις δικές μου γεύσεις, όμως ιδανικό πιάτο συνοδείας κρασιού.

- Και για το τέλος, πήραμε ριζότο με γαρίδες. Καθόλου λασπωμένο πιάτο, πλούσιες γεύσεις και παχύρευστη υφή, σάλτσα ντομάτας και ρυζιού σε απόλυτη αρμονία. Οι γαρίδες, 6 τμχ σας πληροφορώ, σε μεγάλο μέγεθος και καθαρισμένες κατά το ήμισυ. Αν και δεν υπήρχε χώρος λόγω των προηγούμενων πιάτων, το φάγαμε όλοι μέχρι τελευταίου κόκκου γιατί δεν θέλαμε με τίποτα να αφήσουμε αυτή τη νοστιμιά.

Για όλα αυτά μαζί με ένα μπουκάλι εξαίρετο λευκό κρασί με βάση την κλασσική μας ρετσίνα, το Pine Forest, του οινοποιείου Γκίκας, ο λογαριασμός ανήλθε στα 77,00 Ευρώ. 24.00 Ευρώ ήταν το μπουκάλι το κρασί, που πραγματικά αν και αρχικά όταν είδαμε ότι είχε ως βάση τη ρετσίνα, διστάσαμε να το επιλέξουμε, τελικά διαπιστώσαμε ότι ήταν τόσο πλούσιο σε αρώματα, που ήρθε και αποτέλεσε τον απόλυτο συνδυασμό για τα πιάτα που πήραμε.
Ηπίτου, η οδός με τα μαργαριταράκια της, κατ΄εμέ.

Wine Restaurants - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Kiki de Grece λοιπόν και παραδόξως δεν είχα προσέξει τις δύο θετικές κριτικές στο site όταν το πρωτοσυνάντησα στον δρόμο μου... Είχα διαβάσει, όμως, κάποια άρθρα σε διάφορα έντυπα αλλά αυτά ξέρω πολύ καλά ότι δεν είναι πάντα εμπιστοσύνης... Ένα απόγευμα, λοιπόν, χειμώνα κάπου στα μέσα Ιανουαρίου ψάχνοντας ένα καφέ μικρό, χαριτωμένο και μακριά από την βοή του κέντρου, πέφτουμε στον πεζόδρομο της Ηπίτου και συναντάμε το Kiki de Grece... Εκεί μου έρχεται μια αναλαμπή ότι προτείνεται και καθόμαστε στον εξωτερικό χώρο, αφού η παρέα διαθέτει καπνιστή, ο οποίος είχε σόμπες για να ζεστένεται...

Είμασταν τρία άτομα και τελικά όταν είδαμε τον κατάλογο αποφασίσαμε να αφήσουμε τον καφέ και να πάρουμε ένα μπουκάλι αφρώδη οίνο που μας έκανε κλικ... Πρόκειται για τις Τρεις Μάγισσες του Οινοποιείου Μπαραφάκα, το οποίο δεν γνωρίζαμε αλλά ενθουσιαστήκαμε μαζί του. Η τιμή του ήταν στα 21 ευρώ, την οποία θεωρώ ιδιαίτερα καλή... Μαζί μας έφεραν κάποια παξιμαδάκια με τυρί ενώ στην πορεία πήραμε μια ποικιλία τυριών - αλλαντικών, η οποία ήταν μια χαρά για την τιμή της και είχαμε πληρώσει κάτω από 30 ευρώ.

Από εκείνη την φορά, έχουμε επισκεπτεί το Kiki de Grece αρκετές ακόμα φορές, προπάντων από την στιγμή που άνοιξε ο καιρός για να πιούμε το εν λόγω κρασί με κάποιο συνοδευτικό (ωραία τάρτα με απάκι) αλλά και κάποιες Τετάρτες που προσφέρει δύο ποτήρια κρασί από διαφορετικά Οινοποιεία κάθε φορά μαζί με κάποιο μεζεδάκι που τους ταιριάζει σε ιδιαίτερα οικονομικές τιμές (6 με 7 ευρώ για 2 ποτήρια κρασί των 75ml και δύο μεζεδάκια) και είναι κάτι που μου αρέσει ιδιαίτερα μιας και έχεις την ευκαιρία να δοκιμάσεις κρασί που σε άλλη περίπτωση δεν θα επέλεγες εύκολα...

Την τελευταία φορά δοκιμάσαμε δύο κρασιά από τους Ορεινούς Αμπελώνες Λαλίκου: Το Circus 2013, ένα ημίξηρο Gewurztraminer με μανιτάρια φούρνου με θυμάρι και λάδι τρούφας (πρόκειται για ένα έντονο λευκό κρασί με ένα εξίσου έντονης γεύσης πιάτο) καθώς και ένα Joker 2015, ένα ημίξηρο Μοσχάτο που συνοδεύονταν με κροστίνι με κατσικίσιο τυρί και προσούτο Ευρυτανίας (το εν λόγω κρασί είχε μια αφρώδη επίγευση που μας ενθουσίασε και θα το ξαναπροτιμήσουμε).

Το service όσες φορές έχουμε πάει γίνεται από έναν άνδρα και μια γυναίκα και είναι ιδιαίτερα αποτελεσματικό και ευγενικό, όχι ιδιαίτερα ομιλητικό αλλά ευγενικό...

Θεωρώ ότι το Kiki de Grece είναι ίσως η καλύτερη επιλογή για wine bar στο Κέντρο της Αθήνας, όχι ότι έχω πάει σε όλα (έχουν ανοίξει και τόσα πολλά) αλλά από αυτά που έχω επισκεπτεί είναι σαφώς το καλύτερο και πιο value for money... Δεν διαθέτει πολλά πιάτα για να το δείτε και να το κρίνετε σαν εστιατόριο αλλά τα πιάτα του είναι γευστικά και διαθέτουν φαντασία, ενώ και το κρασί που προσφέρουν είναι σε καλές τιμές προπάντων όσον αφορά το μπουκάλι... Επιπλέον, ο πεζόδρομος στην Ηπίτου αν και τόσο κοντά στην Βουλής σε κάνει να ξεχνιέσαι και να σκέφτεσαι ότι βρίσκεσαι σε κάποιο ελληνικό νησί...

Wine Restaurants - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Γιατί μα γιατί?????? Μια κακή στιγμή ενός σερβιτόρου χαλάει την διάθεση της παρέας αλλά και την εικόνα ενός κατά τ 'άλλα συμπαθητικού wine bar.

Πηγαίναμε συχνά γιατί έχει συμπαθητικό φαγητό και λίστα κρασιών σε συνδυασμό με οικονομικές τιμές! Όλα καλά, φτάνει όμως ένα βράδυ που πάμε με την παρέα μου και γίνετε το εξής φοβερό, η κοπέλα στο service μας κάνει παρατήρηση γιατί δεν τις παραγγέλνουμε όλα μαζί τα πράγματα αλλά την κουράζουμε....
Καταλαβαίνω απόλυτα και σέβομαι απεριόριστα τους ανθρώπους που δουλεύουν στην εξυπηρέτηση των πελατών, ΑΛΛΑ όσο δίκιο μπορεί να είχε (προσωπική μου γνώμη είναι ότι σαφώς και δεν είχε) δεν μιλάς στον ενικό στον πελάτη -που δεν ξέρεις- και δεν κάνεις παρατήρηση και επίπληξη!

Το συγκεκριμένο συμβάν έχει ως εξής, κάνουμε την πρώτη παραγγελία, ολοκληρώνεται μόλις τελείωσε το πρώτο μπουκάλι κρασί, παραγγέλνουμε και ένα δεύτερο και μόλις τελείωσε το δεύτερο παραγγέλνουμε το τρίτο, το τρίτο λοιπόν επειδή γινόταν πανικός άργησε να έρθει όταν ήρθε πήραμε δύο αναψυκτικά, εκεί λοιπόν έγινε η "σύσταση" να μην κάνουμε αποσπασματικές παραγγελίες....
Πραγματικά κρίμα.