KIKI DE GRÈCE

Wine Restaurants

Ηπίτου & Βουλής 38, Αθήνα [Χάρτης]

Wine Restaurants - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Kiki de Grece λοιπόν και παραδόξως δεν είχα προσέξει τις δύο θετικές κριτικές στο site όταν το πρωτοσυνάντησα στον δρόμο μου... Είχα διαβάσει, όμως, κάποια άρθρα σε διάφορα έντυπα αλλά αυτά ξέρω πολύ καλά ότι δεν είναι πάντα εμπιστοσύνης... Ένα απόγευμα, λοιπόν, χειμώνα κάπου στα μέσα Ιανουαρίου ψάχνοντας ένα καφέ μικρό, χαριτωμένο και μακριά από την βοή του κέντρου, πέφτουμε στον πεζόδρομο της Ηπίτου και συναντάμε το Kiki de Grece... Εκεί μου έρχεται μια αναλαμπή ότι προτείνεται και καθόμαστε στον εξωτερικό χώρο, αφού η παρέα διαθέτει καπνιστή, ο οποίος είχε σόμπες για να ζεστένεται...

Είμασταν τρία άτομα και τελικά όταν είδαμε τον κατάλογο αποφασίσαμε να αφήσουμε τον καφέ και να πάρουμε ένα μπουκάλι αφρώδη οίνο που μας έκανε κλικ... Πρόκειται για τις Τρεις Μάγισσες του Οινοποιείου Μπαραφάκα, το οποίο δεν γνωρίζαμε αλλά ενθουσιαστήκαμε μαζί του. Η τιμή του ήταν στα 21 ευρώ, την οποία θεωρώ ιδιαίτερα καλή... Μαζί μας έφεραν κάποια παξιμαδάκια με τυρί ενώ στην πορεία πήραμε μια ποικιλία τυριών - αλλαντικών, η οποία ήταν μια χαρά για την τιμή της και είχαμε πληρώσει κάτω από 30 ευρώ.

Από εκείνη την φορά, έχουμε επισκεπτεί το Kiki de Grece αρκετές ακόμα φορές, προπάντων από την στιγμή που άνοιξε ο καιρός για να πιούμε το εν λόγω κρασί με κάποιο συνοδευτικό (ωραία τάρτα με απάκι) αλλά και κάποιες Τετάρτες που προσφέρει δύο ποτήρια κρασί από διαφορετικά Οινοποιεία κάθε φορά μαζί με κάποιο μεζεδάκι που τους ταιριάζει σε ιδιαίτερα οικονομικές τιμές (6 με 7 ευρώ για 2 ποτήρια κρασί των 75ml και δύο μεζεδάκια) και είναι κάτι που μου αρέσει ιδιαίτερα μιας και έχεις την ευκαιρία να δοκιμάσεις κρασί που σε άλλη περίπτωση δεν θα επέλεγες εύκολα...

Την τελευταία φορά δοκιμάσαμε δύο κρασιά από τους Ορεινούς Αμπελώνες Λαλίκου: Το Circus 2013, ένα ημίξηρο Gewurztraminer με μανιτάρια φούρνου με θυμάρι και λάδι τρούφας (πρόκειται για ένα έντονο λευκό κρασί με ένα εξίσου έντονης γεύσης πιάτο) καθώς και ένα Joker 2015, ένα ημίξηρο Μοσχάτο που συνοδεύονταν με κροστίνι με κατσικίσιο τυρί και προσούτο Ευρυτανίας (το εν λόγω κρασί είχε μια αφρώδη επίγευση που μας ενθουσίασε και θα το ξαναπροτιμήσουμε).

Το service όσες φορές έχουμε πάει γίνεται από έναν άνδρα και μια γυναίκα και είναι ιδιαίτερα αποτελεσματικό και ευγενικό, όχι ιδιαίτερα ομιλητικό αλλά ευγενικό...

Θεωρώ ότι το Kiki de Grece είναι ίσως η καλύτερη επιλογή για wine bar στο Κέντρο της Αθήνας, όχι ότι έχω πάει σε όλα (έχουν ανοίξει και τόσα πολλά) αλλά από αυτά που έχω επισκεπτεί είναι σαφώς το καλύτερο και πιο value for money... Δεν διαθέτει πολλά πιάτα για να το δείτε και να το κρίνετε σαν εστιατόριο αλλά τα πιάτα του είναι γευστικά και διαθέτουν φαντασία, ενώ και το κρασί που προσφέρουν είναι σε καλές τιμές προπάντων όσον αφορά το μπουκάλι... Επιπλέον, ο πεζόδρομος στην Ηπίτου αν και τόσο κοντά στην Βουλής σε κάνει να ξεχνιέσαι και να σκέφτεσαι ότι βρίσκεσαι σε κάποιο ελληνικό νησί...

Wine Restaurants - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Τα wine bars έχουν γίνει ιδιαιτέρως δημοφιλή τα τελευταία χρόνια, δικαίως νομίζω, καθώς σου δίνουν τη δυνατότητα να γευτείς το αγαπημένο από όλους ποτό, δηλαδή το κρασί, συνοδεία μικρών πιάτων.

Και όταν μάλιστα η τιμολόγηση των μεζέδων κινείται σε λογικότατα πλαίσια, χωρίς τις συνήθεις «ελληνικές» υπερβολές, δίνοντας παράλληλα έμφαση σε προϊόντα της ελληνικής παράδοσης, τότε το αποτέλεσμα σίγουρα δεν πρόκειται να απογοητεύσει κανέναν. Το ίδιο λοιπόν πιστεύω ότι συνέβη και στην περίπτωσή μου, με την KIKI DE GRECE. Για αυτό εξάλλου και φρόντισα για την καταχώρησή της στο site, καθώς πιστεύω ότι είναι από τις προσπάθειες που πρέπει να αναδεικνύονται. Ας πάρουμε λοιπόν τα πράγματα από την αρχή …

ΧΩΡΟΣ (3):

Η KIKI DE GRECE βρίσκεται στον πεζόδρομο της Ηπίτου, κάθετα στην οδό Βουλής, εάν θυμάμαι καλά, στο κέντρο της Αθήνας. Δίπλα υπάρχουν ακόμα δύο bars-café, με αποτέλεσμα να δημιουργείται γενικά μια ευχάριστη και ζωντανή ατμόσφαιρα, ταυτόχρονα όμως και χαλαρή καθώς αποφεύγεται η πολυκοσμία και η φασαρία.
Ο χώρος εσωτερικά, αν και μικρός, είναι αρκετά συμπαθητικός και περιποιημένος. Λίγα τραπεζάκια, στο κέντρο δεσπόζει ένα μεγάλο ορθογώνιο τραπέζι, ιδανικό πιστεύω για μεγάλες παρέες. Για τα τραπεζάκια εξωτερικά του μαγαζιού ισχύουν όσα προανέφερα. Λόγω πεζοδρόμου η ατμόσφαιρα είναι αρκετά ευχάριστη, το σημείο λόγω των διπλανών bars είναι και σχετικό πέρασμα, οπότε αν ο καιρός το επιτρέπει είναι μια χαρά επιλογή. Στα συν τέλος να τονίσω ότι το κάπνισμα εντός απαγορευόταν αυστηρά.

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ (3):

Η εξυπηρέτηση από το προσωπικό χωρίς προβλήματα. Γρήγοροι στην παραγγελία, αν και Σάββατο με κόσμο, τυπικοί, με διάθεση να μας παρέχουν διευκρινήσεις για τα πιάτα ημέρας αλλά και τα υπόλοιπα πιάτα του καταλόγου. Επίσης απόδειξη ήρθε για το σύνολο της παραγγελίας. Όλα ΟΚ.
Λίγο πιο χαμογελαστό και ζεστό το service θα μπορούσε να είναι, σε κάθε περίπτωση ωστόσο δεν υπάρχει κάτι αρνητικό να προσάψω στην εξυπηρέτηση.

ΓΕΥΣΗ (3):

Ο κατάλογος περιέχει γύρω στις δέκα ετικέτες κόκκινου κρασιού, σε επιλογές ποτηριού ή μπουκαλιού, άλλες τόσα λευκού και μερικές ροζέ. Υποθέτω, ότι σε μπουκάλι οι επιλογές θα αυξάνονται, εάν και δεν το πρόσεξα με σιγουριά. Επιπλέον, προσφέρονται αφρώδεις οίνοι, ορισμένα αποστάγματα και μπύρες.

Εγώ παρήγγειλα δυο ποτήρια κόκκινο κρασί από έναν κρητικό παραγωγό (4,50 € έκαστο), το οποίο μου άρεσε αρκετά. Η γυναίκα μου παρήγγειλε ένα μαυροτράγανο Σαντορίνης (6,00 €) και ένα ξινόμαυρο (6,50 €). Και εδώ οι ίδιες θετικές εντυπώσεις. Σε κάθε περίπτωση, η επιλογή του μπουκαλιού φαίνεται πιο συμφέρουσα οικονομικά, οπότε εάν η παρέα είναι ειδικά μεγάλη, προτιμήστε την.

Για συνοδευτικά, προσφέρονται 2-3 σαλάτες, κάποιες πίτες και λοιπά ορεκτικά και ορισμένες ποικιλίες, σε αρκετά λογικές τιμές.
Εμείς παραγγείλαμε:
- από τα πιάτα ημέρας, 1 τάρτα (4,50 €) με απάκι και διάφορα άλλα υλικά που δυστυχώς δεν συγκράτησα, η οποία μας άρεσε πάρα πολύ.
- παξιμαδάκια με ντιπ πιπεριά φλωρίνης (2,50 €). Και εδώ οι εντυπώσεις θετικότατες.
- ποικιλία ελληνικών τυριών – αλλαντικών (5,50 €), η οποία περιείχε 2-3 αλλαντικά, αλλά τόσα τυριά, παξιμαδάκια και αποξηραμένα σύκα. Νόστιμη και σε επαρκέστατη ποσότητα, ειδικά για την τιμή της.

VALUE FOR MONEY (3):

Για τα παραπάνω λοιπόν ο λογαριασμός ήρθε στα 34,00 €, τιμή που φάνηκε πάρα πολύ καλή. Όπως προανέφερα οι τιμές των συνοδευτικών ήταν αρκετά λογικές, ενώ και ως προς το κρασί να επισημάνω επιπλέον ότι, πέρα από την επιλογή του μπουκαλιού, και οι τιμές σε ποτήρι μου φάνηκαν νορμάλ, καθώς ξεκινούν από τα 3 – 3,50 € και αυξάνονται ανάλογα με την ετικέτα.

Η KIKI DE GRECE, συμπερασματικά, με ικανοποίησε απόλυτα και θα την έχω πάντα στα υπόψη μου για χαλαρή απογευματινή ή και για βραδινή έξοδο στο κέντρο της Αθήνας….

Wine Restaurants - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Γιατί μα γιατί?????? Μια κακή στιγμή ενός σερβιτόρου χαλάει την διάθεση της παρέας αλλά και την εικόνα ενός κατά τ 'άλλα συμπαθητικού wine bar.

Πηγαίναμε συχνά γιατί έχει συμπαθητικό φαγητό και λίστα κρασιών σε συνδυασμό με οικονομικές τιμές! Όλα καλά, φτάνει όμως ένα βράδυ που πάμε με την παρέα μου και γίνετε το εξής φοβερό, η κοπέλα στο service μας κάνει παρατήρηση γιατί δεν τις παραγγέλνουμε όλα μαζί τα πράγματα αλλά την κουράζουμε....
Καταλαβαίνω απόλυτα και σέβομαι απεριόριστα τους ανθρώπους που δουλεύουν στην εξυπηρέτηση των πελατών, ΑΛΛΑ όσο δίκιο μπορεί να είχε (προσωπική μου γνώμη είναι ότι σαφώς και δεν είχε) δεν μιλάς στον ενικό στον πελάτη -που δεν ξέρεις- και δεν κάνεις παρατήρηση και επίπληξη!

Το συγκεκριμένο συμβάν έχει ως εξής, κάνουμε την πρώτη παραγγελία, ολοκληρώνεται μόλις τελείωσε το πρώτο μπουκάλι κρασί, παραγγέλνουμε και ένα δεύτερο και μόλις τελείωσε το δεύτερο παραγγέλνουμε το τρίτο, το τρίτο λοιπόν επειδή γινόταν πανικός άργησε να έρθει όταν ήρθε πήραμε δύο αναψυκτικά, εκεί λοιπόν έγινε η "σύσταση" να μην κάνουμε αποσπασματικές παραγγελίες....
Πραγματικά κρίμα.