SHAKESBEER

Beer Restaurants

Ηρώων Πολυτεχνείου 15, Ηλιούπολη [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Γράψε τη δική σου κριτική

Beer Restaurants - Ηλιούπολη - Καρέας, Αθήνα

Βασικα καλησπερα σας! Long time no see που λενε και οι φιλοι μας οι Αγγλοι.. Σε αγγλικη "μπυραρια" πηγα, να μην κανω και την αναλογη εισαγωγη ?!

Βρεθηκα με το αγορι μου εκει, λεγαμε καιρο να παμε γιατι με ιντριγκαριζε το ονομα, βρηκαμε λοιπον ενα κενο, ημασταν σ ενα φιλικο σπιτι εκει κοντα και λεμε γιατι οχι?! Τα παιδια δεν ειχαν παει για τον ιδιο λογο που πηγα εγω, το ονομα δεν τους παρεπεμπε σε κατι για να ενδιαφερθουν.

Φτασαμε σχετικα κοντα, παρκαραμε αμεσως αφου το μαγαζι ειναι πανω σε κεντρικο δρομο και μπηκαμε.

1η εντυπωση απο το μαγαζι ηταν "ωραιο", οχι καταπληκτικο, ωραιο. Μοντερνα διακοσμηση, πολυ "κυριλε" αλλα οχι μπυραρια. Δεν ξερω πως διαφημιζεται αλλα φανταζομαι οτι λογω του ονοματος εχει βαση του τη μπυρα, αυτο το μαγαζι ομως δεν ειναι μπυραρια. Ειναι ενα μοντερνο εστιατοριο οπου σε καινουργια, μεγαλα και πεντακαθαρα ποτηρια σου σερβιρουν τη μπυρα σου - οχι ομως μπυραρια!

Ηρθε η κοπελα, μας αφησε καταλογους, ηταν ευγενικη - τι αλλο να σχολιασω!

Παραγγειλαμε:

ρολακια φετας (ή καπως ετσι) με μελι και σησαμι,
ενα blue burger,
ριζοτο με 3 ειδη μανιταριων και κατι αλλο που δεν θυμαμαι.

Ενα ποτηρι λευκο κρασι και vitus weihestephaner, ωραια μπυρα, φρουτωδη γευση και γεματο σωμα.

Θα ειμαι γλυκια και συνοπτικη!

Ρολακια φετας: ωραια αλλα πολυκερισμενο πιατο, ολοι το εχουν και ολοι (μα ολοι) το σερβιρουν με τον ιδιο τροπο. Μ αρεσε αλλα θα το ετρωγα καπου αλλου πιο ευχαριστα, ισως σε καποια ταβερνα ή κανενα κουτουκι με ντοπια προιοντα οπου το μελι θα ηταν δικο του ας πουμε.

Τωρα θα πουμε καποια πραγματα οπου αφορμη ειναι το Blue Burger. Εχω βαρεθει να πηγαινω σε μαγαζια οπου πουλανε Burger και κλεβουν τα ονοματα απο αλλα μαγαζια.. Δεν αναφερομαι μονο στο συγκεκριμενο μαγαζι αλλα Ok, νομιζω οτι ολοι ξερουν οτι η συγκεκριμενη ονομασια στο Burger ειναι αποτελεσμα επιτυχιας απο ενα μαγαζι στο Πειραια οπου ειδικευεται μονο στα "μπιφτεκοψωμα" και εχει κανει επανασταση στο ειδος! Και το ξερω με σιγουρια γιατι ειναι το αγαπημενο μου.. Anyway, που λενε και οι φιλοι μας οι Αγγλοι.. Το burger δεν ηταν κατι το εξαιρετικο, επειδη επεσε σε συγκριση με το αλλο, θα ελεγα πως ηταν επιεικως μετριο, τιποτα το ιδιαιτερο, τιποτα το αξιομνημονευτο.

Το ριζοτο ηταν μια καλης ποσοτητας πιατο αλλα θα σας πω το πιο περιεργο απ ολα (και εδω θα ταιριαξω και το κιμα απο το burger): απο μακρυα μυριζε σκορδο! Αλλα μιλαμε για πολυυυυυ σκορδο! Τι να σημαινε αραγε αυτο?

Ζητησαμε το λογαριασμο (μας ηρθε κανονικη αποδειξη και οχι καποιο παλιοχαρτο απο pda) και πληρωσαμε 32, καπου 16/ατομο με ενα ορεκτικο και ενα κυριως και απο ενα ποτο.. Δε θα ελεγα πως με πειραξε το ποσο, εξαλλου σας ειπα οτι οι ποσοτητες ειναι μεγαλες.

Και καπου θα αρχιζω να συνοψιζω, ηταν καλα, φαγητο δε θα ξαναπαιρνα γιατι οταν ο κιμας μου μυριζει πολλα εντονα πραγματα και οχι κρεας, αλλα θα πηγαινα ομως για μπυρα ή για ενα κρασι δικο μου.

Beer Restaurants - Ηλιούπολη - Καρέας, Αθήνα

Το Shakesbeer στην Ηλιούπολη το επισκέφθηκα πάνω απο δύο φορές για να σχηματίσω εμπεριστατωμένη άποψη. Πρόκειται για ένα πολύ όμορφο μαγαζί που παραπέμπει σε μοντέρνα μπυραρία, με το ξύλο να κυριαρχεί.

Ο χώρος αρκετα ευρυχωρος αλλά επειδή ακόμα δεν έχω κάτσει για αν δω τι παίζει με το εσωτερικό του, ελέω Καλοκαιριού, θα ήθελα να τον ξαναδώ. Το προσωπικό του καλοδουλεμένο, ευγενικό και με άποψη κάτι που εκτίμησα δεόντως.

Δεν θα εστιάσω τόσο στις 120 και βάλε ετικέτες του κάτι που θεωρώ δεδομένο για μια μπυραρία παρότι θα ήθελα να δω κάποια στιγμή να σερβίρει βαρελίσια La Trappe quadrupel, θα εστιασω όμως στην κουζίνα του, που αν μη τι άλλο εκεί είναι όλα τα λεφτα που λέει και ο θυμόσοφος λαός μας.

Πραγματικά θα βρείτε μεγάλη ποικιλία από πιάτα που ναι μεν παραπέμπουν σε κλασικούς μπυρομεζεδες αλλά καμία σχέση δεν έχουν σε γεύση και εμφάνιση με αυτούς κάτι που σίγουρα θα ξετρελάνει τους γευστικούς σας κάλυκες.

Μετά απο αυτή την μικρή εισαγωγή ας πάμε στην τελευταία επίσκεψή μου στο Shakesbeer όπου και το επισκεφθήκαμε δύο ζευγάρια Σάββατο Βράδυ όπου και είχαμε φροντίσει να κρατήσουμε τραπέζι καθώς ήταν καθόλα γεμάτο.

Για αρχή μας σερβίρανε χωρίς διθενιές νεράκι από καράφα και όχι εμφιαλωμένο κάτι που μας άρεσε πολύ.

Στο δια ταυτα,

Πήραμε 4 La Trappe Dubbel

Μια μανιτάρια σοτέ τα οποία συστήνονται ανεπιφύλακτα και άρεσαν πολύ

Μια τηγανιά η οποία παρεμπιπτόντως συστήνεται ανεπιφύλακτα καθώς εντυπωσιάζει ο τρόπος που αυτή σερβίρεται μέσα σε ένα καρβελάκι όπου εχει αφαιρεθεί η πολύ ψίχα και την θεση της έχει πάρει η τηγανιά με τα "ζουμιά της" τα οποία ειναι σε τέτοια ποσότητα ετσι ώστε να μην "διαλύει την βάση του ψωμιού" με ότι αυτό συνεπάγεται....

Δύο τάκος που ήταν ελάχιστα καυτερά και αποτελούν εξαιρετική επιλογή για την μπύρα

Το πιάτο με τα τέσσερα μικρά burgerακια, τα οποία ήταν γευστικά μεν αδιάφορα δε.

Ένα φαχίτας επίσης πολύ εύγευστο και χορταστικό

Απο γλυκά επιλέξαμε μια εξαιρετικότατη κρέπα με μπισκότο μερέντα και μπανάνα καθώς και ένα cheesecake που αν μη τι άλλο ηταν καταπληκτικό καθως είχε μαστιχωσει πολύ ωραία η κρέμα του και το μπισκότο του ηταν τραγανό και εύγευστο...

Για όλα τα παραπάνω και αφου "σκάσαμε" κυριολεκτικά από το φαγητό, πληρώσαμε 100€ κάτι που μας άφησε απόλυτα ικανοποιημένους.

Εν κατακλείδι... συστήνεται ανεπιφύλακτα μόνοι και μόνο για τους μεζέδες του.