17 Σεπ 2016

Βασικα καλησπερα σας! Long time no see που λενε και οι φιλοι μας οι Αγγλοι.. Σε αγγλικη "μπυραρια" πηγα, να μην κανω και την αναλογη εισαγωγη ?!

Βρεθηκα με το αγορι μου εκει, λεγαμε καιρο να παμε γιατι με ιντριγκαριζε το ονομα, βρηκαμε λοιπον ενα κενο, ημασταν σ ενα φιλικο σπιτι εκει κοντα και λεμε γιατι οχι?! Τα παιδια δεν ειχαν παει για τον ιδιο λογο που πηγα εγω, το ονομα δεν τους παρεπεμπε σε κατι για να ενδιαφερθουν.

Φτασαμε σχετικα κοντα, παρκαραμε αμεσως αφου το μαγαζι ειναι πανω σε κεντρικο δρομο και μπηκαμε.

1η εντυπωση απο το μαγαζι ηταν "ωραιο", οχι καταπληκτικο, ωραιο. Μοντερνα διακοσμηση, πολυ "κυριλε" αλλα οχι μπυραρια. Δεν ξερω πως διαφημιζεται αλλα φανταζομαι οτι λογω του ονοματος εχει βαση του τη μπυρα, αυτο το μαγαζι ομως δεν ειναι μπυραρια. Ειναι ενα μοντερνο εστιατοριο οπου σε καινουργια, μεγαλα και πεντακαθαρα ποτηρια σου σερβιρουν τη μπυρα σου - οχι ομως μπυραρια!

Ηρθε η κοπελα, μας αφησε καταλογους, ηταν ευγενικη - τι αλλο να σχολιασω!

Παραγγειλαμε:

ρολακια φετας (ή καπως ετσι) με μελι και σησαμι,
ενα blue burger,
ριζοτο με 3 ειδη μανιταριων και κατι αλλο που δεν θυμαμαι.

Ενα ποτηρι λευκο κρασι και vitus weihestephaner, ωραια μπυρα, φρουτωδη γευση και γεματο σωμα.

Θα ειμαι γλυκια και συνοπτικη!

Ρολακια φετας: ωραια αλλα πολυκερισμενο πιατο, ολοι το εχουν και ολοι (μα ολοι) το σερβιρουν με τον ιδιο τροπο. Μ αρεσε αλλα θα το ετρωγα καπου αλλου πιο ευχαριστα, ισως σε καποια ταβερνα ή κανενα κουτουκι με ντοπια προιοντα οπου το μελι θα ηταν δικο του ας πουμε.

Τωρα θα πουμε καποια πραγματα οπου αφορμη ειναι το Blue Burger. Εχω βαρεθει να πηγαινω σε μαγαζια οπου πουλανε Burger και κλεβουν τα ονοματα απο αλλα μαγαζια.. Δεν αναφερομαι μονο στο συγκεκριμενο μαγαζι αλλα Ok, νομιζω οτι ολοι ξερουν οτι η συγκεκριμενη ονομασια στο Burger ειναι αποτελεσμα επιτυχιας απο ενα μαγαζι στο Πειραια οπου ειδικευεται μονο στα "μπιφτεκοψωμα" και εχει κανει επανασταση στο ειδος! Και το ξερω με σιγουρια γιατι ειναι το αγαπημενο μου.. Anyway, που λενε και οι φιλοι μας οι Αγγλοι.. Το burger δεν ηταν κατι το εξαιρετικο, επειδη επεσε σε συγκριση με το αλλο, θα ελεγα πως ηταν επιεικως μετριο, τιποτα το ιδιαιτερο, τιποτα το αξιομνημονευτο.

Το ριζοτο ηταν μια καλης ποσοτητας πιατο αλλα θα σας πω το πιο περιεργο απ ολα (και εδω θα ταιριαξω και το κιμα απο το burger): απο μακρυα μυριζε σκορδο! Αλλα μιλαμε για πολυυυυυ σκορδο! Τι να σημαινε αραγε αυτο?

Ζητησαμε το λογαριασμο (μας ηρθε κανονικη αποδειξη και οχι καποιο παλιοχαρτο απο pda) και πληρωσαμε 32, καπου 16/ατομο με ενα ορεκτικο και ενα κυριως και απο ενα ποτο.. Δε θα ελεγα πως με πειραξε το ποσο, εξαλλου σας ειπα οτι οι ποσοτητες ειναι μεγαλες.

Και καπου θα αρχιζω να συνοψιζω, ηταν καλα, φαγητο δε θα ξαναπαιρνα γιατι οταν ο κιμας μου μυριζει πολλα εντονα πραγματα και οχι κρεας, αλλα θα πηγαινα ομως για μπυρα ή για ενα κρασι δικο μου.

11 Ιούλ 2017

Αρχικά να πω ότι πηγαίνω στο συγκεκριμένο μαγαζί εδώ και περίπου 4 χρόνια. Προφανώς μου άρεσε αρκετά για να πηγαίνω τόσα χρόνια. Τον τελευταίο καιρό όμως μια κάτι μου ξύνιζε μια κάτι μου βρωμούσε, μια κάποιο από τα φαγητά δεν μου άρεσε, μια η μπύρα (βαρελίσια) δεν ήταν σε καλή κατάσταση γιατί τέλειωνε το βαρέλι, μια το προσωπικό (παιδάκια) δεν το είχε με το επάγγελμα και ΟΛΕΣ τις φορές με εκνεύριζαν οι ιδιοκτήτες που δεν χαμογελάνε ούτε που να τους πληρώσεις...

Στις 4/7/2017 πήγα με την σύζυγο μου για να φάμε. Μπαίνοντας στο μαγαζί αρχικά μας είδε ο ιδιοκτήτης που δεν χαμογέλασε καν (LOL). Αφού ήρθαν οι σερβιτόρες (κατά περίεργο τρόπο ήταν ευγενέστατες) και δώσαμε την παραγγελία, μας έφεραν τις μπύρες μας και μέχρι εδώ όλα ήταν καλά. Το δράμα άρχισε στην συνέχεια... Έρχεται η σαλάτα ceasar της οποίας τα φιλετάκια κοτόπουλο ήταν σκληρά γιατί προφανώς ήταν από την προηγούμενη μέρα και είχαν στεγνώσει, ενώ επίσης τρώγοντας τα ανάβλυζε ένα υπέροχο άρωμα.... Στη συνέχεια έρχεται η ποικιλία κρεάτων που είχαμε παραγγείλει. Κεμπάπ με υπέροχη μυρωδιά όπως το κοτόπουλο, χοιρινά φιλετάκια που δεν μπορούσες να μασήσεις για κανένα λόγο ενώ είχαν λίπος πολύ πάνω από το κανονικό, Λουκάνικα που μέσα ήταν κόκκινα από το αίμα καθώς ήταν άψητα, μπιφτεκάκια που μόλις τα κάρφωνες με το πιρούνι ο κιμάς διαλυόταν.

Αφού έχω αγανακτήσει και δεν έχω καμία διάθεση ούτε να φάω ούτε να καθίσω άλλο στο μαγαζί ζητάω τον λογαριασμό. Μέχρι να έρθει ο λογαριασμός έχει έρθει ένας γατούλης δίπλα μου (μακριά από άλλα τραπέζια και δεν ενοχλούσε κανέναν) και τον ταΐζω καθώς όλα τα φαγητά είχαν μείνει σχεδόν άθικτα. Τότε έρχονται δύο κορίτσια σε τραπέζι 5μ. πιο δίπλα από εμάς και η μια εμφανώς τρομαγμένη από το τέρας που της έδειξε η άλλη (και βρισκόταν στο δικό μας τραπέζι), ρωτάει τον σερβιτόρο αν η γάτα δαγκώνει και παρά την αρνητική απάντηση του, ζητάει από τον σερβιτόρο να την διώξει. Τότε ο σερβιτόρος (γεννημένος στο Παρίσι στο λογικά) έρχεται στο τραπέζι ΜΟΥ φωνάζει ΟΥΣΤ και κλωτσάει την γάτα........

Δυστυχώς 4 χρόνια κράτησε η σχέση μου με αυτό το μαγαζί. Πολύ κρίμα που σε μια τόσο δύσκολη εποχή βρίσκονται τυχάρπαστοι άνθρωποι και ανοίγουν μαγαζιά. Η παραπάνω κριτική γράφτηκε μόνο για να γλυτώσει κι άλλους αθώους από ανάλογες εμπειρίες.

Έκπτωση μέχρι 10%

Ηρώων Πολυτεχνείου 15, Ηλιούπολη