21 Απρ 2017

Και τί χρειάζεται ο άνθρωπος τελικά, για να περνάει καλά και να νιώθει όμορφα; Χρειάζεται να βρεί εκείνα τα μικρά και απλά πραγματάκια που τον ευχαριστούν και του δίνουν χαρά. Και μετά να βρει και τους κατάλληλους ανθρώπους για να τα μοιραστεί. Δεν κοστίζει πολύ.

Ηλιόλουστο μεσημεράκι, Μ. Πέμπτη, κάνοντας μια μεγάλη χαλαρή βόλτα στο κέντρο, είχα την ευκαιρία να εκτιμήσω ξανά κάποιες ξεχασμένες ομορφιές αυτής της πόλης και να μην "ζηλέψω" που οι φίλοι μου ήδη έπιναν τα ουζάκια τους σε κάποιο νησί.

Είχα την ευκαιρία να απολαύσω κι ένα μοναδικό ηλιοβασίλεμα στην Πλάκα, δίπλα στη Ρωμαϊκή Αγορά, να θαυμάσω τα όμορφα νεοκλασικά, να αφουγκραστώ την κατάνυξη της ημέρας και να καταλήξω πως το ελληνικό Πάσχα δεν μοιάζει με κανένα άλλο, όπου κι αν βρίσκεσαι.

Στου Μειδάνη φτάσαμε νωρίς το απόγευμα, γύρω στις 17.00. Βρίσκεται δίπλα στα Καραμανλίδικα του Φάνη, ουσιαστικά είναι μεσοτοιχία, και η πίσω αυλή του είναι η συνέχεια της αυλής του Φάνη, καθώς οι μεν βλέπουν τους δε, μέσα από το διαφανές πλαστικό που τους χωρίζει. Έχοντας λοιπόν βρεθεί πρόσφατα στου Φάνη, βρέθηκα και στο διπλανό μαγαζί του Μειδάνη, σε αναζήτηση νηστίσιμων μεζέδων λόγω Μ. Εβδομάδας.

Ευγενική υποδοχή, λίγες οι παρέες εκείνη την ώρα, μας προτάθηκε να καθήσουμε όπου μας αρέσει, και προτιμήσαμε φυσικά το απογευματινό φως και τη δροσιά της αυλής, μιας και είχε μια γλυκιά ζέστη.
Ο μέσα χώρος περιποιημένος και καθαρός, με μια παραδοσιακή ομορφιά και απλότητα. Η αυλή έξω, ακόμη πιο ωραία, με ρετρό ραδιόφωνα, κούκλες- μαριονέτες, ψάθινα κασπώ με αποξηραμένα, ρετρό πιάτα, ξύλινα παραθυρόφυλλα, όμορφα κρεμαστά φωτιστικά... ο διάκοσμος αυτός είναι εντελώς του γούστου μου.
Λίγο μας τα χάλασε μια 20μελής παρέα νεαρών, που έφτασε μετά από εμάς, και μετέτρεψε την ησυχία της αυλής σε χάβρα Ιουδαίων, τσιρίζοντας και ουρλιάζοντας σε σημείο αφόρητου πονοκεφάλου.

Ο κατάλογός τους προσφέρει μεγάλη ποικιλία σε διάφορους μεζέδες και δεν εξαντλείται με μια επίσκεψη, ούτε καν με 3 επισκέψεις. Οπότε θα ξαναπάμε. Στην πλειονότητα τους τα πιάτα είναι χειροποίητα, όπως αναγράφεται και στο μενού, και τα περισσότερα υλικά τους, από ό, τι κατάλαβα, τα προμηθεύονται φρεσκότατα από τη Βαρβάκειο αγορά δίπλα.

Λόγω νηστείας υπήρχαν και εξτρά πιάτα, πέραν αυτών που υπάρχουν στο σταθερό μενού, που μας τα ανέφερε προφορικά ο ευγενέστατος και αρκετά επικοινωνιακός κύριος στο σέρβις. Οι επιλογές μας λοιπόν, ήταν οι εξής:

- Πατάτες τηγανιτές. Φρέσκιες βέβαια, καυτές, χρυσαφένιες και τραγανές, μεγάλη ποσότητα, υπέροχες και χωρίς να έχουν πιει λάδι. ( 3 ευρώ )
- Κολοκυθάκια τηγανιτά, με τραγανή κρούστα. Επίσης ήρθαν καυτά, τραγανά, κομμένα σε στικς, λίγο αλατάκι τους έλειπε, που το προσθέσαμε από πάνω, κι εδώ μεγάλη ποσότητα. ( 3,50 ευρώ )
- Μύδια αχνιστά, με ούζο, σκόρδο και άνηθο. Συμπαθητικά, έχω φάει και καλύτερα, ωστόσο δεν έμεινε ούτε ένα. Τους είχε πέσει λίγο παραπάνω ούζο και αλάτι, αλλά οκ. Σαν ποσότητα, κανονική προς μικρή, θα μπορούσε και η τιμή να συμβαδίσει περισσότερο. ( 7 ευρώ )

- Λευκή ταραμοσαλάτα, χειροποίητη. ( 4,50 ευρώ ).

Εξαιρετική!! Ωραία υφή, καθόλου αλμυρή ( αλλού, μου έχει συμβεί να είναι και λύσσα ), μεστή η γεύση της και σε άφθονη πραγματικά ποσότητα, ιδανική παρέα με το μαλακό φρεσκότατο χωριάτικο ψωμί που μας έφεραν στην αρχή ( το ψωμί δεν χρεώνεται, όσο κι αν παραγγείλετε νομίζω ).

- Φασόλια μαυρομάτικα σαλάτα. Επίσης ένα απλό αλλά εξαιρετικό πιάτο. Καλοβρασμένα και χυλωμένα, με μπόλικο ξερό κρεμμύδι και άνηθο από πάνω, όπως ακριβώς τους ταιριάζει, με μπόλικο ελαιόλαδο και κούπες λεμόνι για να φέρεις τη γεύση στα γούστα σου. Όσο για την ποσότητα, ένα θα πω, έρχεται σε μεγάλο βαθύ πιάτο της σούπας, γεμάτο μέχρι επάνω!! ( 5 ευρώ )

- Θραψαλάκι ΦΡΕΣΚΟ τηγανιτό. Ξαναλέω ΦΡΕΣΚΟ. Εξαιρετικό. Μύριζε θάλασσα. Άψογο τηγάνι, ιδανικό αλάτισμα, τόσο τραγανό και νόστιμο, που το έβλεπες στο πιάτο και σου μίλαγε... Μακάρι ειλικρινά να το ξαναπετύχουμε. ( 8 ευρώ )

Συνοδέψαμε τα μεζεδάκια μας, με 1/2 lt ημίγλυκο ροζέ, Κτήμα Μίγα, ελαφρύ και γλυκόπιοτο, το αγάπησα. ( 4 ευρώ ). Νεράκι σε μποτίλια δική τους και όπως προείπα ψωμάκι χωριάτικο, που είναι άνευ χρέωσης ( αυτά ήρθαν στο τραπέζι άμεσα πριν την παραγγελία ). Επίσης στο τέλος μας κέρασαν πολύ ελαφρύ και αρωματικό, πορτοκαλένιο σιμιγδαλένιο χαλβά.
Σύνολο με απόδειξη, 35 ευρώ.

Απλά πράγματα λοιπόν και ουσιαστικά. Χωρίς περιτυλίγματα, χωρίς κόλπα. Τίμια και ποιοτικά, από εκείνα της παλαιάς κοπής, που ωστόσο δεν παλιώνουν ποτέ.
Στην επιστροφή προς την Πλάκα, προς εκείνο το υπέροχο ηλιοβασίλεμα, στενοχωρήθηκα περνώντας μέσα από εκείνες τις ταβέρνες με τους κράχτες απέξω και βλέποντας τους τουρίστες να τσιμπάνε στα "δολώματα" τόσο εύκολα... Λίγο περισσότερο ψάξιμο βρε παιδιά, το καλό το πράγμα συνήθως βρίσκεται πίσω από τη βιτρίνα.

Όσο για εμάς, σίγουρα αλλά και σύντομα, θα μας ξαναδούν Στου Μειδάνη.
Και βεβαιότατα για όλα τα παραπάνω, και όχι μόνο για την θερμή χειραψία στο τέλος, όταν μας χαιρέτισαν εγκάρδια και μας ευχήθηκαν Καλή Ανάσταση και Καλό Πάσχα...

Y. Γ. Περί αξιοπιστίας και εγκυρότητας, χρηστών και κριτικών. Έχω αναφερθεί σχετικώς και σε παλαιότερη κριτική μου, όπου και έγινα "δυσάρεστη". Έχει εντοπιστεί τώρα τελευταία μια γκρίνια, σχετικά με τις ντοματούλες και τις βαθμολογίες, και μια ενόχληση, που σχετίζεται με τα κριτήρια που γράφεται η κάθε κριτική.
Θα ήθελα να υπενθυμίσω την έννοια της χρήσιμης ή μη χρήσιμης κριτικής, όπως και την έννοια του έμπιστου ή μη έμπιστου χρήστη. Το α και το ω στην κάθε κριτική είναι η προσωπική εμπειρία που αποκομίσθηκε στο χ εστιατόριο, και όταν αυτή αιτιολογείται επαρκώς, καλό είναι να μην υπάρχει ισοπέδωση.

Σε κάθε περίπτωση, καλό θα ήταν να υπάρχει σεβασμός, κυρίως στις περιπτώσεις όπου η συνεισφορά και η αξιοπιστία του καθενός είναι μετρήσιμη και υπολογίσιμη και, ας τολμήσω να πω, και αποδεδειγμένη. Και δεν αναφέρομαι στον εαυτό μου.
Υπάρχουν εκείνοι που διαβάζουν και εκείνοι που γράφουν, απολύτως σεβαστές από εμένα και οι δύο πλευρές. Ας μην ξεχνάμε ωστόσο, ότι χωρίς τους δεύτερους δεν θα υπάρχει αντικείμενο μελέτης και σύγκρισης για τους πρώτους, η κινητοποίηση των οποίων κρίνεται παραπάνω από ευπρόσδεκτη και επιθυμητή.

06 Νοε 2015

Εμείς γι αλλού πηγαίναμε κι αλλού η ζωή μας πάει
Αλλά όντως συνέβη έτσι!
Το φιλαράκι μου μας ειχε ενημερώσει για κλασσικό ταβέρνα στη πλατεία θεάτρου
Και πόσο καλό σχεδόν επικό φαγητό ειχε φαει κει

Ξεκινήσαμε λοιπον κι μείς από την Αγία ειρήνη (μεγάλη η χάρη της )
Όπου ήπιαμε το πρωινό μας κυριακάτικο καφεδάκι
Χωρίς πολύ να ψάξουμε και χωρίς να θυμάμαι το όνομα της ταβέρνας
Βρήκαμε αυτό το συμπαθητικό κλασσικό ταβερνάκι και μπήκαμε!
Ο χώρος είναι απλός, φωνάζει παντού την ιστορία του από παλιά

Το ψωμί μου πας έφεραν δεν ήταν ζυμωτό πάντως και το σέρβις ήταν μια χαρα
Ο κατάλογος ήταν δυο τρία χαρτιά, αγγλικά και ελληνικά δεν με κατατόπισαν
Όποτε ως κλασσικός ελληναρας ζήτησα να μου τα πει προφορικά
Μια χαρα μας τα είπε ο σερβιτόρος

Παραγγέλλαμε λοιπον κεμπάπ βουβαλιού, προσωπικα δε κατάλαβα τη διάφορα από το κλασσικό κεμπάπ, το πιάτο ειχε λίγο τζατζίκι στην άκρη, επίσης δεν κατάλαβα αν ήταν δικό τους η του εμπορίου, το γράφω αυτό χωρίς να θέλω να αδικήσω το ταβερνάκι, γιατί συνήθως το σπιτίσιο τζατζίκι είναι δυνατό στη γεύση του
Αυτό ήταν αδιάφορο

Επίσης πήραμε κοτόπουλο σοτέ με σάς μουστάρδας και χιλιάδες κρεμμύδια
νοστιμο αλλα λυσσα απο αλατι!

Αλλά και μπουγιουρντί με τυριά λιωμένα γκουντα σα πιτσα στην κορυφή κατι που μας φάνηκε λίγο τουριστικό να πως την αλήθεια μου, οι δε πιπεριες μεσα ήταν μεγαλες όχι ψιλοκομενες και ενα ζουμι νερουλό
Όλα αυτά με παρά πολύ αλάτι όμως, πολύ αλάτι, αλατι παντου!
Υπερτασικός σε αποστολή αυτοκτονίας ένιωσα

Πληρώσαμε γύρω στα 20 ευρώ και φύγαμε και δυστυχώς δεν μας κέρασαν χαλβαδάκι εμάς, γαμωτι!
Ίσως να ήταν και η στιγμη που ειχε πέσει πολλή δουλεια
Το Μαγαζί ήταν γεμάτο και όλοι έδειχναν ευχαριστημένοι
Τι να πω?
Φταίει το αλάτι η ο παλιοχαρακτηρας μου

NORTH MEATING P...
Eγκαίνια με τον Δημήτρ...
Ταβέρνες & Ψητοπωλεία
Μελίσσια