BARBARA QUE

Εθνικής Αντιστάσεως 27, Βριλήσσια [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ 13:30 - 03:00
Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Έχει δίκτυο Wifi Take away Ξεχωριστός χώρος για καπνίζοντες Υπάρχει εξωτερικός χώρος Φιλικό για οικογένειες/παιδιά

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Στο BarBara Que χρησιμοποιούμε υψηλής ποιότητας μοσχαρίσιο κρέας Black Angus που θεωρείται ως το καλύτερο στο κόσμο.

Γράψε τη δική σου κριτική

2017

Επιλέξαμε τον συγκεκριμένο προορισμό για την έξοδό μας, εφόσον συμβουλευτήκαμε τις κριτικές που διαβάσαμε εδώ, στο Ask4Food - ως συνήθως. Για άλλη μια φορά, οι κριτικές ήταν σαφείς, ακριβείς και μας καθοδήγησαν σωστά.

Επειδή υπάρχουν πολλές, θα καταθέσω μια περιληπτική:
Πράγματι, πρόκειται για ένα νοστιμότατο μπιφτέκι Black Angus (θα το συνιστούσα ψημένο medium, να είναι δηλαδή τουλάχιστον ροζ από μέσα, αν δεν σας αρέσει το κόκκινο που εγώ προτιμώ). Συνοδεύεται από ένα χορταστικό και νοστιμότατο ψωμάκι και ότι άλλο επιλέξετε (σως, αυγό, τυρί, κ. λπ. ), που κάνουν την παρουσία τους όχι διακριτικά αλλά γενναιόδωρα, όπως πρέπει. Μπορείτε να ζητήσετε να συνοδεύεται από πουρέ αν δεν σας αρέσουν οι τηγανητές πατάτες.

Πήραμε ακόμα τη θεϊκή σαλάτα βαλεριάνας με ψητά λαχανικά και ένα ορεκτικό (Burritos grilled) που ήταν σχετικώς αδιάφορο, όχι κακό όμως.

Συνολικά 4 burgers (το ένα εκ των οποίων "naked hero" δλδ δύο μπιφτέκια δίχως ψωμί) με έξτρα υλικά. Ακόμα 3 μπύρες, sparkling water και ένα ποτήρι κρασί. Μας κέρασαν μια πολύ ωραία μους σοκολά για το τέλος και ροζέ μοσχάτο γλυκό κρασί όταν ήρθε ο λογαριασμός που ήταν 83 ευρώ (περίπου 21 το άτομο δλδ).

Η διακόσμηση όμορφη, η μουσική διακριτική (κάτσαμε στον κήπο αλλά είναι πολύ ωραία και μέσα), το σέρβις πολύ καλό. Μάλιστα, το δικό μου burger το έκαναν λάθος και το έδωσαν σε άλλο άτομο στην παρέα μας που δοκίμασε μια πηρουνιά και αμέσως (πριν καν προλάβουμε να τους το ζητήσουμε) το πήραν ζητώντας χίλια συγγνώμη και μου έφεραν συντομότατα ένα ολοκαίνουργιο.

Τέλος, η γύρω περιοχή ωραία και ήρεμη, το πάρκινγκ όχι δύσκολο και μπορεί κανείς για τη χώνεψη να κάνει μια βόλτα στους δεντρόφυτους δρόμους γύρω από την πλατεία (και να ζηλέψει που δεν κατοικεί στα Βριλήσσια... ).

Αυτά εν συντομία.
Να πάτε.
Καλή σας όρεξη.

American Style - Βριλήσσια, Αθήνα

''Μπεργκεράδες stay alert'', προέτρεπα την ιδιαίτερα δυναμική κοινότητα του site, περίπου πριν 2 χρόνια. Οφείλω λοιπόν να επανέλθω με μια καινούργια εμπειρία.

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή.

''Αυτά είναι μερικά από τα καλύτερα burger της Αθήνας''.

''Βρήκαμε και φάγαμε το καλύτερο burger στην Αθήνα''.

''Εδώ θα βρείτε τα top 10 burger της Αθήνας''.

Μερικά από τα πλέον δημοφιλή αποτελέσματα, μιας σχετικής Google search έρευνας. Όποιος μπει στον κόπο να διαβάσει τα σχετικά άρθρα σε διάφορους διαδικτυακούς τόπους, θα μείνει με την εντύπωση ότι πραγματεύονται την νέα ευφάνταστη δημιουργία ενός χαρισματικού chef, κάτι που θα κάνει τον Botrini, τον Καραμολέγκο και τον Λαζάρου να κοκκινίσουν από ντροπή και να αισθανθούν μειονεκτικά ως παιδιά ενός κατώτερου θεού. Την πραγματικότητα εκτιμώ ότι την γνωρίζουμε όλοι και εδώ είναι το λάθος στο οποίο συνήθως υποπίπτουν οι περισσότεροι φίλοι μπεργκεράδες.

Χαλαρώστε παιδιά, δεν είναι επιστήμη, ένα απλό casual φαγητό είναι και το δημιούργησαν άνθρωποι με φτωχό γευσιγνωστικό background. Παρασκευάζεται εύκολα και γρήγορα, με σκοπό την ταχεία πλήρωση του στομαχιού και την ικανοποίηση του αισθήματος της πείνας. Δυστυχώς σας πρόλαβε ο Κολόμβος και ανακάλυψε την Αμερική πριν από εσάς. No hard feelings o. k; Πάμε τώρα παρακάτω.

Όμως τα τελευταία χρόνια, η εξέλιξη της εστίασης έφερε και ορισμένες αλλαγές. Ενώ παλιά το μονοπώλιο το είχαν μερικές γνωστές αλυσίδες, τα τελευταία χρόνια το burger γίνεται τάση, έμπνευση και premium. Το σάντουιτς της γρήγορης πείνας κερδίζει την δημοσιότητα που του αντιστοιχεί, κλέβοντας την παράσταση από τις δημιουργίες της μοριακής και της δημιουργικής κουζίνας και γίνεται trend. Ένα λοιπόν από τα premium μπεργκεράδικα που έχουν διακριθεί και ξεχωρίσει στην διαδικτυακή μάχη των εντυπώσεων, είναι και το BARBARA QUE στα Βριλήσσια, μια περιοχή ανερχόμενη στον γευσιγνωστικό χάρτη, μαζί με τα γειτονικά Μελίσσια.

Παρασκευή 19 Φεβρουαρίου 2016, ώρα 15:45, άτομα 2, χωρίς κράτηση. Ο καιρός περίπου καλοκαιρινός και η διάθεση για βόλτα στο maximum. Καταληκτικός σταθμός της βόλτας το BARBARA QUE.

Η ονομασία του εστιατορίου είναι πρωτότυπη και ενδιαφέρουσα και γεννά εύλογες απορίες για την προέλευση της. Μπορείτε συνοπτικά να την διαβάσετε στην σελίδα της επιχείρησης στο μουτροκατάστιχο. Το λογοπαίγνιο μεταξύ της μάγισσας BARBARA QUE και της γνωστής τεχνικής ψησίματος barbeque, το βρήκα πολύ έξυπνο.

Ο χώρος κρινόμενος ως ένα premium μπεργκεράδικο, είναι εξαιρετικός, μεγάλος και άνετος, θα έλεγα κλάσεις ανώτερος από το απαιτούμενο. Υπάρχει μια όμορφη αυλή σε σχήμα γάμμα, κατάλληλη για τους ανοιξιάτικους και καλοκαιρινούς μήνες, ειδικά αν λάβουμε υπόψη ότι η οδός Εθνικής Αντιστάσεως είναι ένας ήσυχος δρόμος (τύπου αδιέξοδο) με πολύ ήπια κυκλοφορία, που καταλήγει σε μια πλατεία.

Ο εσωτερικός χώρος παίζει σε 2 επίπεδα, το κάτω επίπεδο που είναι και το μεγαλύτερο και ένα όμορφο μπαλκονάκι (κάτι σαν ημιώροφος πάνω από την κουζίνα), που όπως διαβάζω σε άλλες κριτικές στεγάζει τους καπνιστές. Η διακόσμηση είναι πραγματικά εξαιρετική και συνδυάζει πολλά στοιχεία industrial, ρετρό και vintage.

Τα στοιχεία διακόσμησης που αποσπούν την προσοχή πάρα πολλά, θα σταθώ όμως στα σημαντικότερα. Η εντυπωσιακή μπάρα με τους καθρέπτες και τα παραθυρόφυλλα, τα ποιοτικά τραπέζια με τις ποικίλες και πολύχρωμες καρέκλες, τα vintage φωτιστικά συνδυαζόμενα με αντίστοιχα μοντέρνα, η πρωτότυπη 8άρα τραπεζαρία στο ισόγειο, ο τεράστιος classic καναπές στο πατάρι, το άφθονο διακοσμητικό τουβλάκι, η open kitchen, ακόμη και οι γλάστρες που ''ίπτανται'' πάνω από τα κεφάλια των πελατών (μην φοβάστε δείχνουν σωστά τοποθετημένες), σίγουρα δεν θα περάσουν απαρατήρητα.

Η επιτυχία των διακοσμητών έγκειται στην αρμονία του αποτελέσματος και στην δημιουργία μιας ευχάριστης ατμόσφαιρας. Νομίζω ότι έτσι όπως στήθηκε ο χώρος, μπορεί άνετα να λειτουργήσει και ως ένα αξιοπρεπές bar restaurant. Πανάξιο 4άρι χαλαρά χωρίς πολλή σκέψη.

Η εξυπηρέτηση, τουλάχιστον την ώρα της επίσκεψης μας, διότι αργότερα δεν γνωρίζω τι συμβαίνει, γινόταν από ένα νεαρό, ευγενικό και γενικά πρόθυμο σερβιτόρο. Μας έδωσε τον χρόνο μας για να δούμε τον κατάλογο και σε γενικές γραμμές, τηρούσε την ''ισορροπία αποστάσεως'' μεταξύ σερβιτόρου και πελάτη.

Το εμφιαλωμένο μπουκάλι νερού ''προσγειώθηκε'' γρήγορα στο τραπέζι μας, χωρίς να το ζητήσουμε ή να ερωτηθούμε. Το ίδιο γρήγορα ''απογειώθηκε'' προς τα πίσω χωρίς αντιρρήσεις, αφού προηγουμένως έγινε αντικατάσταση του με κανάτα. Κατά τα λοιπά, κατά την διάρκεια της παραμονής μας, ο σερβιτόρος έκανε και το διάλλειμα του έξω στην αυλή, συζητώντας με το βοηθητικό προσωπικό της κουζίνας. Την ώρα που ζητήσαμε λογαριασμό, βοηθούσε και στον ανεφοδιασμό του εστιατορίου που γίνονταν εκείνη την στιγμή από έναν προμηθευτή, καθυστερώντας έτσι και την έκδοσή του.

Η ροή των λίγων πιάτων που θα δείτε παρακάτω, ήταν γενικά σε αποδεκτούς χρόνους. Ένα ακόμη στοιχείο που κίνησε αρνητικά την προσοχή μας, ήταν ότι σε ένα ράφι στο πλαϊνό πάσο της κουζίνας, βρισκόταν καθόλη την διάρκεια της παραμονής μας, ένα ''άγγιχτο'' πιάτο burger, πιθανόν ξεχασμένο και εγκαταλελειμμένο, χωρίς να υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος. Κάποιος θα μπορούσε να το είχε μαζέψει, για να μην υπάρχουν περιττοί αρνητικοί σχολιασμοί των πελατών.

Το menu είναι διαθέσιμο on line στο site της επιχείρησης, καθώς και στο e-table. Είναι λογικής έκτασης, με τα τυπικά starters, τις σαλάτες, τα burgers από 100% Black Angus, λίγα steaks, την porchetta και για κλείσιμο κάποια επιδόρπια. Αρνητική εντύπωση προκαλεί η μικρή ασυμφωνία τιμών, μεταξύ του ''φυσικού'' καταλόγου της επιχείρησης και των διαδικτυακών καταλόγων που προανέφερα.

Δοκιμάσαμε:
-Mixed grill salad με ποικιλία ψητών λαχανικών, βαλεριάνα, ντοματίνια, ψητό μπέικον και βινεγκρέτ μουστάρδας. Είναι από τις περιπτώσεις που μια ''ταπεινή'' σαλάτα κοντεύει να κλέψει τις εντυπώσεις και φανερώνει το ταλέντο του chef. Εντυπώσεις πολύ καλές έως εξαιρετικές, είναι μια από τις πιο καλοεκτελεσμένες σαλάτες που δοκίμασα τελευταία. Ποσότητα και ποιότητα υλικών πολύ ανεβασμένη, τα υλικά ήταν σωστά ανακατεμένα και μια καλοδουλεμένη και απαλή βινεγκρέτ ολοκληρώνει αυτό το πολύ επιτυχημένο πιάτο.

-Ένα Italian Mafia burger με ρόκα, ντομάτα, τριμμένη παρμεζάνα, πάστα φρέσκων μανιταριών αρωματισμένη με λάδι τρούφας και mayo sauce, το δικό μου πιάτο. Συνοδεύεται από ωραίες τηγανητές πατατούλες, έναντι κόστους, εάν και εφόσον το επιθυμείτε (εγώ τις επέλεξα). Το μέγεθος του burger ήταν νορμάλ μεγέθους στα 200γρ, αλλά τα πεινασμένα ''παιδάκια'' δεν θα μείνουν παραπονεμένα. Υπάρχουν οι επιλογές Super Hero και Naked Hero, με δύο μπιφτέκια συνολικού βάρους 400γρ. Θα προσπαθήσω λοιπόν να είμαι όσο πιο ακριβής και λεπτομερής στην περιγραφή μου.

Η τελική γεύση του burger ήταν πολύ αξιόλογη, με τα συστατικά σωστά δεμένα μεταξύ τους και την πάστα μανιταριών με το λάδι τρούφας, να ολοκληρώνει πρωτότυπα το όλο concept. Το μοσχάρι δεν πρόλαβα να του ''πάρω συνέντευξη'', για να επιβεβαιώσω ότι είναι καθαρόαιμο Black Angus, αλλά σίγουρα άφηνε μια ποιοτική και σωστή κρεατένια νότα. Στην εκτέλεση δυστυχώς θα τα χαλάσουμε διότι ζητήθηκε medium, αλλά παραδόθηκε περισσότερο προς medium well, ψημένο ''the Greek way''.

Η ''the Greek way'' τεχνοτροπία ψησίματος είναι η πρώτη ένσταση που έχω. Η δεύτερη ένσταση αφορά το σχήμα και το μέγεθος του μπιφτεκιού, σε σχέση με το αντίστοιχο του bun. Το μπιφτέκι λοιπόν έχει πλαστεί με καμπυλωτό και όχι πλακέ σχήμα, με αποτέλεσμα να υπάρχει εμφανής ανομοιομορφία ψησίματος, σε κάποια σημεία το έβρισκα ψημένο medium και αλλού medium well. Όσον αφορά το μέγεθος του, υπολείπεται σημαντικά του αντίστοιχου bun, οπότε το food styling του πιάτου οπτικά φαίνεται ''λειψό''. Αν το μπιφτέκι πλαστεί σε πλακέ σχήμα, εκτιμώ ότι όλα τα παραπάνω προβλήματα θα εκλείψουν. Τέλος θα κλείσω με το bun που συνήθως περνάει απαρατήρητο και το οποίο ήταν γευστικό, στιβαρό και ποιοτικό.

-Η γυναίκα μου πήρε ένα Bacon Mushroom burger με iceberg, ντομάτα, μανιτάρια, μπέικον, κέτσαπ και κλασσική cheddar sauce, το οποίο επίσης ζητήθηκε medium (επέλεξε χωρίς πατάτες). Μια πιο κλασσική γεύση σε σχέση με το Italian Mafia burger και με πάνω κάτω τις ίδιες εντυπώσεις με αυτό. Αυτό ευτυχώς παραδόθηκε medium. Από το λίγο που δοκίμασα θα μπορούσα να πω ότι η κέτσαπ μου φάνηκε ετοιματζίδικη. Επίσης η κέτσαπ θα μπορούσε να είναι σε μικρότερη ποσότητα, διότι μάλλον κάπου ποσοτικά τους ξέφυγε. Κατά τα λοιπά Ο. Κ.

-1 μπύρα draft Pilsner Urquell (500 ml) στα 5€, η οποία με την ελαφριά πικράδα της συντρόφευσε άριστα το γεύμα μας.

Check please
Στα 33,30€ με αναλυτική απόδειξη. Οι τιμές, όπως και σε όλες τις παρεμφερείς επιχειρήσεις ''τραβάνε την ανηφόρα''. Πολύ δύσκολα ένα ζευγάρι θα κρατηθεί κάτω από τα 30€, χωρίς αυτό βέβαια να σημαίνει ότι θα φύγουν πεινασμένοι, καθόσον οι μερίδες είναι γενικά αποδεκτές.

Κατέληξα ότι:
Φίλοι μπεργκεράδες θέλω την προσοχή σας. Μην περιμένετε ότι θα φάτε ''μαγικά'', ''διαβολικά'', ''μοναδικά'', ''ανεπανάληπτα'' burgers και ότι άλλες ''χαριτωμενιές'' διάβασα σε μερικά χαβαλέ διαδικτυακά άρθρα, γραμμένα από δημοσιογράφους της συμφοράς. Συνοπτικά η αποτίμηση του BARBARA QUE έχει ως εξής. Θα περάσετε μερικές ευχάριστες στιγμές σε ένα εξαιρετικό περιβάλλον, πολύ ανώτερο του αναμενόμενου, θα φάτε από καλά έως πολύ καλά, θα σας περιποιηθούνε το ίδιο και θα πληρώσετε τις τσιμπημένες τιμές ενός premium μπεργκεράδικου. Η ''μάγισσα των Βριλησσίων'', πήρε με ευκολία το πράσινο φως για repeat, σε κάποια στιγμή στο μέλλον.

Εναλλακτικά για τους πιο ''σκληροπυρηνικούς'', μπορείτε εφόσον το αντέχετε, να ξεροσταλιάζετε για καμιά ώρα στην αναμονή έξω στο πεζοδρόμιο, περιμένοντας να βρείτε τραπέζι σε κάποιες άλλες ανταγωνιστικές επιχειρήσεις, που εξαργυρώνουν μια ''δήθεν'' διαδικτυακή φήμη. Εγώ αρνούμαι να μπω σε τέτοια ''δοκιμασία''.

Υ. Γ Μπεργκεράδες got it?

American Style - Βριλήσσια, Αθήνα

Στο Νιού Τζέρσεϊ επικρατεί ένας αστικός μύθος σύμφωνα με τον οποίο το 1700 ζούσε εκεί μια μάγισσα. Λόγω των αντιλήψεων της εποχής την καταδίκασαν σε θάνατο και την έκαψαν στην πυρά. Το όνομά της ήταν Barbara Que. Από τότε κάθε φορά που οι κάτοικοι του Νιού Τζέρσεϊ ήθελαν να περιγράψουν το μέγεθος της φωτιάς που απαιτείται για να ψήσουν κρέας, αναφέρονταν στη φωτιά που έκαψαν την Barbara Que. Με τα χρόνια οι λέξεις άρχισαν να ενώνονται και τελικά να χρησιμοποιούνται ως μία, η οποία κατέληξε ως συνώνυμη του ψησίματος σε εξωτερικούς χώρους. Έτσι λέγεται ότι βγήκε η λέξη barbeque.

Αυτή την ενδιαφέρουσα ιστορία είχα διαβάσει μπαίνοντας στη σελίδα του εστιατορίου και ομολογώ ότι ήταν ο ένας από τους δύο λόγους που με έκαναν να θέλω να το επισκεφθώ. Ο δεύτερος λόγος ήταν ότι ακόμα βρίσκομαι στην αναζήτηση του καλού burgerάδικου, αυτού που θα με κρατήσει και στη συνέχεια και δεν θα ξεθυμάνει μετά τον πρώτο ενθουσιασμό.

Γνωρίζω όλες τις αντιρρήσεις για το συγκεκριμένο είδος φαγητού. Συμφωνώ ότι στην ουσία είναι πρόχειρο φαγητό, με πολλά λιπαρά, που όσο και να προσπαθήσεις δεν μπορείς να το ανεβάσεις σε γκουρμέ επίπεδα. Βέβαια εμείς οι Έλληνες με τη γνωστή υπερβολή που μας διακρίνει πάντα, έχουμε δώσει υπερβολική αξία ακόμα και στα ταχυφαγεία του είδους, με αποτέλεσμα να πληρώνουμε μία τσιμπημένη τιμή για ένα ολίγον πλαστικό μπέργκερ.

Συμφωνώντας με όλα τα αρνητικά, συνεχίζω να ψάχνω να βρω το πιο αξιοπρεπές και έντιμο εστιατόριο του είδους, και νομίζω ότι το βρήκα!

Σάββατο βράδυ λοιπόν, κράτηση για 4 άτομα. Άψογη υποδοχή, με περισσή ευγένεια από την κοπέλα που ήταν υπεύθυνη. Ο μεγάλος και άνετος χώρος περιλαμβάνει εκτός από το ισόγειο, ένα μπαλκόνι- ημιόροφο για τους καπνίζοντες και έναν πολύ όμορφο κήπο. Αντί για τοίχο, στην πλευρά του κήπου, υπάρχει μια μεγάλη τζαμαρία που δίνει την αίσθηση ότι ο μέσα χώρος “ανοίγει” προς έξω. Τα άνετα τραπέζια και οι καρέκλες -καθένα σε διαφορετικό σχήμα και χρώμα- και η μεγάλη μπάρα στα αριστερά του μαγαζιού μου θύμισαν λίγο Βοστώνη. Γενικά πολύ προσεγμένο περιβάλλον που σε προδιαθέτει ευχάριστα για τη συνέχεια. Η μόνη ένσταση που έχω είναι για την ένταση της μουσικής που ήταν πιο πάνω από το φυσιολογικό, με αποτέλεσμα να πρέπει να φωνάζεις για να ακουστείς.

Το μενού κινείται στην κλασσική κρεατοφαγία. Ο κατάλογος προσφέρει μια μεγάλη ποικιλία από starters, σαλάτες, κρεατικά, burgers και γλυκά. Επίσης πέρα από αρκετές επιλογές σε κρασί εμφιαλωμένο, με τιμές που ξεκινούν από 14 έως 34 ευρώ, και σε μπύρες, υπάρχουν ενδιαφέρουσες προτάσεις σε cocktails.

Η μελέτη του καταλόγου μας δελέασε τόσο πολύ, που αποφασίσαμε να απολαύσουμε ένα πλήρες δείπνο.

Ξεκινήσαμε λοιπόν με cocktails επιλέγοντας τα Celia Cruz, Hunter’s Fashion και Cuban Halloween, πολύ καλά εκτελεσμένα και σερβιρισμένα.

Συνεχίσαμε με mixed grill salad με ποικιλία ψητών λαχανικών, βαλεριάνα, ντοματίνια, ψητό μπέικον και βινεγκρέτ μουστάρδας. Πολύ πρωτότυπη και νόστιμη σαλάτα με φρέσκα λαχανικά που συνδυάζονται καταπληκτικά μεταξύ τους και η βινεγκρέτ τα αγκαλιάζει σε σωστή ποσότητα. Σαν ορεκτικά πήραμε burritos grilled με μοσχαρίσια φιλετάκια black angus, sour cream και την πιο νόστιμη γουακαμόλε που έχω φάει ποτέ. Πολύ καλό πιάτο! Chicken bites, δηλαδή φιλετάκια από στήθος κοτόπουλου πανεταρισμένα και σερβιρισμένα με honey mustard sauce. Αξιοπρεπές πιάτο αλλά αρκετά συνηθισμένο.

Σαν κυρίως διαλέξαμε steaks από black angus και burger με κιμά από black angus επίσης. Τα steaks ήταν δύο Flap, που χαρακτηρίζονται για το ιδιαίτερα λεπτό πάχος κοπής, το ένα σερβιρισμένο με agioli sauce και το άλλο με BBQ, και ένα Flank, μπριζόλα με ιδιαίτερη κοπή χωρίς λίπος. Τα συνοδεύσαμε με πατάτες με bacon και cheddar. Το burger που παραγγείλαμε λεγόταν Smoking Barrel, με γαλλικού τύπου ψωμί, δηλαδή βουτυρωμένο, μπιφτέκι 210 γρ. από black angus, καπνιστή cheddar sauce, iceberg και καραμελωμένα κρεμμύδια, συνοδευόμενο με πατάτες τηγανιτές. Δεν είναι εύκολο να περιγράψω τη νοστιμιά των πιάτων. Το κρέας πολύ σωστά κομμένο και ακόμα πιο σωστά ψημένο, με τον τρόπο που ταίριαζε στο κάθε είδος. Όσο για το burger, το μπιφτέκι εξαιρετικά ζουμερό, πολύ ωραία σερβιρισμένο, με ψωμάκι φρέσκο και νόστιμο.

Τα παραπάνω τα συνοδεύσαμε με μαλαγουζιά Αργυρίου 17 ευρώ το μπουκάλι.

Η εξυπηρέτηση ήταν άψογη! Παρόλο που ήταν ώρα αιχμής με όλα τα τραπέζια γεμάτα, κανένα πιάτο δεν καθυστέρησε, οι σερβιτόροι ήταν όλοι χαμογελαστοί, πολύ ευγενικοί και παρατηρούσαν συνέχεια τους πελάτες για να μη τους ξεφύγει κάτι. Η οργάνωση τους και οι κινήσεις τους μου θύμισαν καλοκουρδισμένο ρολόι.

Για το τέλος είχαμε αποφασίσει να πάρουμε και τα δύο γλυκά του καταλόγου, banoffe το ένα και brownie με πικρή σοκολάτα και καραμελωμένα φουντούκια το άλλο, γιατί η περιγραφή τους στον κατάλογο είχε γαργαλήσει τον ουρανίσκο μας πριν καν τα δοκιμάσουμε! Μας πρόλαβαν όμως κερνώντας μας δύο μικρές τάρτες, η μία με σοκολάτα και η άλλη με καραμέλα, καθώς και λικέρ μαστίχας, σφραγίζοντας με αυτό τον τρόπο την εξαιρετική περιποίηση τους.

Το συνιστώ ανεπιφύλακτα για τους λάτρεις του είδους, γιατί είναι το πιο έντιμο και καλό από όσα έχω πάει.

American Style - Βριλήσσια, Αθήνα

Ήρθε η ώρα να κλείσω με την αγία τριάδα των burgers στην Αθήνα. Μετά από πολύ ψάξιμο, σχόλια στο ask4food, αφιερώματα, κλπ κατέληξα στα Μπαρ Μπε Κιου, το Juicy Grill και το Barbara Que.

Ενώ τα άλλα 2 τα είχα επισκεφτεί, το Barbara Que το είχα αφήσει παραπονεμένο. Κυριακή μεσημέρι λοιπόν ανηφορίσαμε προς τα Βριλήσσια για να δοκιμάσουμε το φημισμένο burger του BQ. Αυτό που μου έκανε εντύπωση στο μαγαζί είναι το πόσο προσεγμένη είναι η διακόσμηση. Κερδίζει πάρα πολύ άνετα τα υπόλοιπα όσον αφορά τον χώρο. Ειδικά τώρα που καλοκαιριάζει η αυλή είναι απλά υπέροχη. Το άλλο που μου έκανε εντύπωση ήταν το ότι το μαγαζί ήταν γεμάτο οικογένειες με πιτσιρίκια. Είναι πολύ θετικό το ότι ο Έλληνας σιγά σιγά ξεφεύγει από τα στερεότυπα της κλασσικής ταβέρνας και κινείται και σε διαφορετικά γευστικά μονοπάτια. Η εξυπηρέτηση ήταν πραγματικά άψογη.

Οι κοπέλες αλλά και το παλικάρι που μας εξυπηρέτησαν ήταν ευγενικότατες/ος και γνώριζαν τα πάντα από το μενού. Πολύ σημαντικό όταν έχεις γυναίκα με πολλές παραξενιές στο φαγητό. Αποφασίσαμε να μην πάρουμε πολλά και ευτυχώς δεν το πληρώσαμε! Οι κοτομπουκιές που ήρθαν ήταν εξαιρετικές και μας ήρθαν ζεματιστές και φρεσκότατες. Πάρα πολύ γευστικές και στεγνές ενώ η σος που τις συνόδευε γλύκιζε αλλά ήταν τρομερή. Το Barbara Que burger (το τιμήσαμε και οι δύο μας) ήταν πάρα πολύ ωραίο. Εκπληκτικό ψήσιμο (το πόσο ψημένο είναι το Burger, το αφήνω πάντα στους σεφ) πολύ καλό ψωμάκι, τσένταρ σος, καραμελωμένα κρεμμύδια και ένα τηγανητό αυγό.

Οι πατάτες ήταν καλές και τηγανισμένες με την φλούδα. Μοναδική ένσταση που έχω είναι ότι το μπιφτέκι ίσως θα έπρεπε να είναι λίγο πιο πλατύ και λιγότερο στρογγυλεμένο έτσι ώστε να ακουμπάει καλύτερα στο ψωμάκι. Αλλά αυτό είναι πταίσμα σε ένα κατά τα άλλα νοστιμότατο burger. Για 2 Burgers, μια κοτομπουκιές και 3 μπύρες πληρώσαμε κοντά στα 45 euro τιμή ελαφρώς τσιμπημένη αν και μπορώ να πω ότι σκάσαμε. Βάζω 3 στο vfm και 4 στη γεύση αντί για 3.5 και στα δυο. Για να κλείσω θα πρέπει να πω ότι το συγκεκριμένο μαγαζί σε κερδίζει με τον υπέροχο χώρο και το πολύ νόστιμο φαγητό του.

American Style - Βριλήσσια, Αθήνα

Πρώτη φορά στο BarbaraQue, δεν ξέρω ακόμα αν θα υπάρξει δεύτερη...
Ο χώρος έχει περιγραφεί πλήρως από τους αγαπητούς φίλους-χρήστες του ask4food, όντως είναι όμορφα διακοσμημένος και ψηλοτάβανος (+ότι το δρομάκι στο οποίο "βλέπει" είναι ήσυχο και με λίγο πράσινο τριγύρω), αλλά υπάρχει ένα σχετικό στρίμωγμα και πολλές καρέκλες είναι ξύλινες (σκέτες, χωρίς μαξιλαράκι) και όχι αρκετά άνετες. Στο ισόγειο όπου "απαγορεύεται" το κάπνισμα (επιτρέπεται στο παταράκι, όπου είναι και οι τουαλέτες) βρίσκεται και το μπαρ, στο οποίο όμως ΚΑΠΝΙΖΟΥΝ!!! Για τούτα δεν μπορώ να βάλω 4 ντοματούλες: )

Κάναμε κράτηση για Σάββατο βράδυ και ήταν απαραίτητη καθώς ήταν γεμάτο! Τα παιδιά στο service πολύ καλά και ευγενικά, η εξυπηρέτηση μάς τα χάλασε λιγάκι λόγω ελλείψεων (δεν ευθύνονται οι σερβιτόροι, θέμα δ/νσης μόνο). Το εν λόγω εστιατόριο/φαγάδικο "πολυτελείας" είναι κατά βάση μπεργκεράδικο, το ξέρω (και φαίνονταν όλα λαχταριστά, μιλάμε για τέλεια παρουσίαση), αλλά εγώ δεν τρώω burger! Έτσι ρίχνοντας μια ματιά στον κατάλογό τους που είναι και στο διαδίκτυο είδα ότι είχαν πορκέτα με γλάσο μπύρας και λέω "εδώ είμαστε"! Με ξεσήκωσε και ο Wino που ανέφερε το κρασί Idylle του Μελά (μ'αρέσει πολύ και δεν το βρίσκω εύκολα) και λέω "πάμε πάμε!!! " Δεν υπήρχε ούτε το κρασί ούτε η πορκέτα εκείνο το βράδυ...

Οπότε παραγγείλαμε τη σαλάτα με τις χοιρινές μπουκίτσες (τεράστια ποσότητα κρέατος για σαλάτα, ωραία μαριναρισμένο αλλά όχι πρώτης ποιότητας, με σκληρά μέρη και λίπος) μαζί με ψωμάκια, τα οποία χρεώνουν 1,20€/άτομο με ντιπ λένε (ένα φλιτζανάκι του καφέ με αρωματικό ελαιόλαδο ήταν, που ο σύζυγος μπερδεύτηκε και το έριξε στη σαλάτα καθώς δε μας εξήγησε ο σερβιτόρος, προσφέρθηκε όμως να μας φέρει κι άλλο, δε θέλαμε). Τα κύρια ήρθαν πολύ γρήγορα, φάουλ για μας που τρώμε σχετικά αργά και παρότι ζητήσαμε να τα κρατήσουν λίγο δεν υπήρχε δυνατότητα λόγω στενότητας χώρου στον πάγκο.

Στενότητα υπήρχε και στο τραπέζι όμως, έτσι στριμωχτήκαμε. Ελλείψει της πορκέτας πήρα κοτόπουλο σουβλάκι που ήρθε σε μεγάλη πλάκα μαζί με σαλάτα, κυβάκια τηγ. πατάτας και γουακαμόλε. Τρυφερό και σωστά ψημένο, μεγάλη μερίδα! Ο σύζυγος πήρε το naked hero: διπλό burger χωρίς ψωμάκι, επιλέγεις όποια γεύση θέλεις (πήρε Italian Mafia με τη νοστιμότατη πάστα μανιταριών ανάμεσα στα 2 μπιφτέκια) και συνοδεύεται από crushed potatoes με σάλτσα τσένταρ (ετοιματζίδικη, βαριά-λιπαρή, αλλά εθιστική, ναι, έφαγα εγώ την περισσότερη! )

Στις τιμές τα χαλάει πολύ! Εκτός από τα γλυκά και το ψωμί όλα τα άλλα στον κατάλογο έχουν ανεβεί (σε σχέση με τον αναρτημένο στο διαδίκτυο) και μόνο το κοτόπουλο βρήκα ΟΚ στα 9,80€. Το naked hero κόστισε 14,50€! Η λίστα κρασιών είναι μικρή (λογικό) και έχει ελάχιστες οικονομικές επιλογές (πήραμε Νάουσα Μπουτάρη 16€, ο σερβιτόρος πρότεινε το Cyrus One του Μελά αφού δεν είχαν το Idylle, αλλά στα 27€ το είχαν ακριβό για μπεργκεράδικο... ), ενώ μου κακοφάνηκε (ακόμα μια φορά! ) που δεν έχουν καλές τιμές στις μπύρες!

Τα γλυκά είναι μόνο 3, ο chocaholic σύζυγος διάλεξε και μοιραστήκαμε το σοκολατένιο μιλφέιγ (αντί για σφολιάτα έχει φύλλα σοκολάτας και στη μέση μους σοκολάτας και από πάνω/τριγύρω σως σοκολάτας) που ήταν φρέσκο και νόστιμο (5,5€ ΟΚ). Μας κέρασαν και 2 σφηνάκια μαστίχα με το λογαριασμό ~60€ για 2 και απόδειξη κανονικότατα!

Το φαγητό ήταν χορταστικό και για μένα βαρύ (είχα θέμα και την επόμενη μέρα), ίσως έχω συνηθίσει σε πιο ελαφριά/εκλεπτυσμένη κουζίνα. Άλλωστε είχε αρκετό νεαρόκοσμο (που τα καταφέρνει καλύτερα χε χε χε), αν και είδα και 2-3 ηλικιωμένους καθώς και οικογένειες. Φυσικά είναι για όλους, ας προσέξει ο καθένας πόσο θα φάει και οι υπεύθυνοι του BQ ας κοιτάξουν λίγο το θέμα με τις τιμές, μια μείωση επιβάλλεται!

American Style - Βριλήσσια, Αθήνα

Ψάχνοντας για burger καταλήξαμε στο BarbaraQue στα Βριλίσια, στο οποιό κάναμε κράτηση την ίδια μέρα. Βρίσκεται πάνω στην πλατεία σε ένα ήσυχο δρόμο. Πήγαμε την 5/2/2016, με όλη την οικογένεια. Η βραδιά μας αν και έβρεχε, φάνηκε ότι θα κυλούσε όμορφα, από το ότι βρήκαμε σχεδόν αμέσως πάρκινγκ(βασικό για να μην εκνευριστείς), και από το αληθινό χαμόγελο της κοπέλας στην υποδοχή του μαγαζιού, η οποία μας οδήγησε στο τραπέζι μας.

ΧΩΡΟΣ- ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ
Η διακόσμηση είναι ξύλινη και τα τραπέζια έχουν καλή απόσταση το ένα από το άλλο. Μέσα στον ίδιο χώρο υπάρχει και μπάρα στην οποία μπορείς να πιείς εαν θέλεις μόνο ποτό. Η κουζίνα του είναι ανοιχτή και αυτό είναι κάτι που συμβάλει στην θετική πρώτη εντύπωση. Το προσωπικό είναι όλα νέα παιδιά, τα οποιά πραγματικά θέλουν να σε εξυπηρετήσουν διακριτικά, χωρίς να σε ενοχλούν συνέχεια με την παρουσία τους. Το βράδυ που πήγαμε εμείς υπήρχαν σχεδόν όλες οι ηλικίες.

ΜΕΝΟΥ
Πήραμε
Σαλάτα ψητών λαχανικών(τέλεια )
Πατάτες με cheddar(ωραιότατες)
2 Burger Italian Mafia,1 Βacon mushroom,1 Classic burger(σε όλα τα burger την διαφορά την κάνει το μπιφτέκι το οποίο είναι πραγματικά υπέροχο και το ιδανικότερο ψήσιμο του είναι το medium rare). Ολα τα burger συνοδεύονται με πατάτες έναντι extra χρέωσης ενός ευρώ.
Το δείπνο μας συνοδεύτηκε από 2 βαρελίσιες μπύρες και αναψυκτικό. Ολά ήρθαν στην ώρα τους και με την σωστή σειρά
Στο τέλος φάγαμε γλυκό banoffee και ήπιαμε και το BarbaraQue κοκτέιλ με ρούμι, και τα δύο άψογα φτιαγμένα.
ΤΙΜΕΣ
Πληρώσαμε 78 ευρώ με την απόδειξη να έρχεται αμέσως( φτάσαμε να το αναφέρουμε πια σαν να είναι κάτι ιδιαίτερο)

ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ
Το νερό έρχεται εμφιαλωμένο (εαν θέλεις το κρατάς)
Καπνίζουν μόνο στον επάνω όροφο και δεν επηρεάζει τον κάτω χώρο καθόλου
H μουσική είναι απο dj
Κέρασμα δεν έχει
Χαμόγελα και διάθεση από το προσωπικό έχει

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ
Ωραίος χώρος, εκπαιδευμένο προσωπικό, ζουμερά Burger, άψογα κοκτέιλ, Οι τιμές θα μπορούσαν και χαψηλότερες, αν και η ποιότητα σε αποζημιώνει.
Μία παρατήρηση μόνο, ένα κλικ η μουσική πιο χαμηλά, θα μας επέτρεπε να επικοινωνούμε ακόμα καλύτερα
Θα ξαναπάμε σίγουρα για να δούμε, όταν ανοίξει ο καιρός, και τον έξω χώρο και εκτός από το να φάμε, να δοκιμάσουμε και άλλα κοκτέιλ

American Style - Βριλήσσια, Αθήνα

Επίσκεψη Σάββατο μεσημέρι στο μαγαζί. Το σημείο έχει πολύ καλή πρόσβαση από την Αττική οδό και βρίσκεται σε απόσταση 2 λεπτών από τον κόμβο Πεντέλης. Είναι ένας πολύ μοντέρνος χώρος με άνετες καρέκλες που θα μπορούσε να είναι και νυχτερινό κλαμπ. Γενικά όμορφος χώρος που φαίνεται και ακριβός.

Καθίσαμε στον πανέμορφο δροσερό κήπο και παραγγείλαμε 2 ποτήρια κρασί. Το πρώτο πράγμα στον κατάλογο που σου κάνει εντύπωση είναι ότι στα κρασιά υπάρχουν πάνω από 20 επιλογές απο ετικέτες για ποτήρι.

Όσον αφορά το μενού του φαγητού καλύπτει όλες τις ανάγκες των κρεατοφάγων. Παραγγείλαμε:

2 smoking cheddar burger medium rare. Το burger φάνηκε ότι θα ήταν καλό μόνο και μόνο που μας ρωτήσανε πως θέλουμε ψημένο το μπιφτέκι. Συνήθως στην Ελλάδα στο φέρνουν παραψημένο και στεγνό. Το συγκεκριμένο ήταν το καλύτερο Burger που έχω φάει στην Ελλάδα (το μόνο από τα γνωστά που δεν έχω πάει είναι το juicy gril, l οπότε έχω μέτρο σύγκρισης). Το μπιφτέκι υπερζουμερό με τέλεια γεύση και χοντρό όσο πρέπει. Το ψωμί δε είναι για όσκαρ. Βουτυρωμένο προτηγανισμένο από ότι μας είπαν και υπερβολικά μαλακό και φρέσκο. ΕΥΓΕ.

Φλανκ μπριζόλα. Πολύ μαλακιά και γευστική συνοδευόμενη από μια πεπερ σως. Τέλεια.

Σαλάτα μπουράτα. Πολύ φρέσκια μπάλα μοτσαρέλας με μια γλυκιά σάλτσα από πάνω και φρέσκα λαχανικά.

Γλυκο: Μπωλ σοκολάτας με αμύγδαλα. Ωραίο αλλά δεν με ενθουσίασε.

Το μόνο αρνητικό σε όλη την εμπειρία ήταν οι τηγανιτές πατάτες. Ήταν φρέσκιες αλλά καθόλου τραγανές και μαυρισμένες. Ο ένας από την παρέα είχε έρθει και παλιότερα και είπε ότι τότε είχε κάτι άλλες που πρώτα τις βράζανε και μετά τις τηγανίζανε και ήταν 10 φορές πιο τραγανές και νόστιμες. Επίσης στα γλυκά θα ήθελα πιο πολλές επιλογές.

Το σέρβις ήταν άψογο.

American Style - Βριλήσσια, Αθήνα

Ο χώρος είναι εντυπωσιακός, αλλά καλόγουστος με ένα μείγμα μοντέρνων και vintage στοιχείων. Οπότε όσον αφορά στις πρώτες εντυπώσεις, τα πήγε εξαιρετικά.

Έτσι κι αλλιώς είχαμε ακούσει τα καλύτερα και άρα περιμέναμε πολλά. Βραδάκι Παρασκευής, από τα πρώτα καλοκαιρινά, παρέα δυο ζευγαριών, καπνίζοντες όλοι, αποφασίσαμε να κάτσουμε στον όμορφο κήπο. Είχε αρκετό κόσμο, αλλά εξυπηρετηθήκαμε άμεσα. Ο κατάλογος, βολικός σε μία σελίδα, μας άνοιξε περαιτέρω την όρεξη. Αφού έπεσε η σχετική μελέτη, αποφασίσαμε να μοιραστούμε το magic mushroom, το masala tube και τη σαλάτα cospaia.

Το μανιτάρι, ουσιαστικά παναρισμένο με τυρί και γεμιστό με κρεμώδη σως, ήταν πολύ εύγευστο και όχι λιγωτικό. Εξαιρετικό βρήκα το masala tube, με τα ινδικά μπαχαρικά να δένουν τέλεια με τη sour cream. Στη σαλάτα πάλι ένιωθες την μπουράτα, που είναι και ο λόγος που τη διαλέξαμε.

Για κυρίως διάλεξα ένα μη κλασσικό μπέργκερ, το Ribu, με black angus rib eye με μπερνεζ σε cabbiata. Απλά υπέροχο. Ζουμερό και τρυφερό και όπως το ζήτησα ψημένο το κρέας (θα μου πεις αυτονόητο, αλλά δυστυχώς όχι πάντα στην Ελλάδα) έδενε τέλεια με την αρκετά ανάλαφρη μπερνέζ και το πολύ νόστιμο ψωμάκι.

Το φαγητό μας συνοδεύσαμε με ένα Merlot του Καριπίδη σε καλή τιμή (21€).
Στο τέλος μας κέρασαν πραλίνα, Η λυπητερή ανήλθε σε λιγότερο από 25€/άτομο, και άξιζε το κάθε σεντ της. Αν θα ξαναπάμε; Σίγουρα.

American Style - Βριλήσσια, Αθήνα

Το συγκεκριμένο μαγαζί το έχω επισκεφτεί πολλές φορές.
Τελευταία επίσκεψη έγινε το σάββατο 20 ιουνίου το μεσημέρι.

Σε γενικές γραμές δεν έχω κάτι αρνητικό να σχολιάσω για το χώρο. Ειδικά το καλοκαίρι η αυλή που διαθέτει σου προσφέρει μια άνεση και ωραίο περιβάλον να απολαυσεις το φαγητό.

Στο φαγητο τώρα:
Τα burgers τους είναι καταπληκτικά. Δεν νομίζω να έχω φάει καλύτερο burger στην Αθήνα. Παρ'όλο που εδώ διαβάσει κριτικές από άλλους χρήστες ότι μυρίζουν κρεατίλα, κατά την άποψη μου, όταν τρως ένα σωστό μπιφτέκι, που δεν έχει διάφορα αλλά υλικά εκτός από αλάτι και πιπέρι, αυτή πρέπει να είναι η γεύση.

Επίσης μου αρέσει ότι σαν κανόνας τα ψήνουνε μέτρια, αν και εγώ τα ζητάω medium rare, είναι καθαρά θέμα προτίμησης.

Τελευταία φορά είχαμε πάρει το Naked Hero, που αποτελεί δύο μπιφτέκια χωρίς ψωμί και με τα υλικά από οποίο burger θες. Ο φίλος μου πήρε το Bacon Mushroom.

Τα ζητήσαμε medium rare και ήρθαν ακριβώς όπως πρέπει.
Τα υλικά είναι όλα φρέσκα και δεν είχα κανένα θέμα με αυτά ούτε σε παλιότερες επισκέψεις.

Αυτό που δεν με ενθουσιάζει είναι τα ορεκτικά τους, το burrito που είχαμε πάρει σε νωρίτερες επισκέψεις δεν είχε γεύση καθόλου. Το λεπτοκομενο μοσχαρίσιο κρέας δεν είχε καθόλου γεύση, και ήταν στεγνό.

Η σος guacamole είχε μόνο την γεύση του αβοκάντο, και έλειπε οποιαδήποτε οξύτητα η άλλη γεύση όπως του τσίλι.

Γενικά νομίζω πως το πιάτο είναι προμαγειρεμένο και το ζεστάνουν στο φούρνο μικροκυμάτων, λόγω του ότι ήταν πολύ καυτό στο κέντρο και χλιαρό έως κρύο στις άκρες, πράγμα που συνήθως γίνεται όταν ζεσταίνεται κάτι στα μικροκύματα.

Για της τιμές δεν έχω κάτι αρνητικό να πω, ούτε για το προσωπικό. Το μόνο που ίσως θα ανέφερα είναι ότι πόλης φορές νιώθεις ότι βιάζονται να αδειάσουν το τραπέζι ενώ υπάρχουν ακόμα αρκετά άδεια τραπέζια.

Δεν είμαι άνθρωπος που θα συνεχίσει να κάθεται στο τραπέζι για ώρες μετά το φαγητό γιατί όλοι καταλαβαίνουμε ότι όσο πιο γρήγορα φεύγει κάποιος τόσο πιο πόλης φορές έχει το μαγαζί δυνατότητα να εξυπηρετήσει άλλους πελάτες. Απλά στην περίπτωση μας δεν είχαμε καν τελειώσει το φαγητο και μας ρωτήσανε αν θέλουμε να μαζέψουνε τα πιάτα.

Αυτό όμως είναι ένα μικρό σχόλιο, κατά τ'αλλά η εξυπηρέτηση είναι πολύ καλή και προσεκτική.

Η τιμές είναι από 5-6 ευρώ για τα ορεκτικά, 9-15 ευρώ τα burgers, αν και τα πιο ακριβά είναι αυτά χωρίς ψωμί με διπλό μπιφτέκι, οπότε δεν είναι παράλογες.
Συνήθως μαζί με μια μπίρα η ποτό (έχουν φοβερό dry martini ) μπορεί να πάει στα 15-20 ευρώ το άτομο.

Για τόσο καλό κρέας, η τιμή δεν είναι καθόλου υψηλή.

Ελπίζω να το επισκεφτώ ξανά, αν και μαζί με αυτά θα πρέπει να αυξήσω και την διάρκεια καθημερινής άσκησης.

American Style - Βριλήσσια, Αθήνα

Την τετάρτη 18-11 με πήρε ο κουμπάρος μου τηλέφωνο και μου είπε πως γίνεται μια δοκιμή κρασιών στο συγκεκριμένο μαγαζί απο γνωστό site το ποίο έχει κάποιος φίλος του και πως έχει κλείσει τραπέζι. Ανηφορίσαμε απο Πειραιά. Φτάσαμε κατά τις 10:30. Ευτυχώς είχαμε κάνει κράτηση. Το αδιαχώρητο μεν αλλά επικρατούσε μια σχετική ησυχία.

Ο χώρος απλά ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΣ. Πολύ ζεστός, με ξύλο, τούβλο, και μέταλλο.
Το μπάρ επενδεδυμένο με παλιό ξύλο.
Τα σουπλά και τα ποτήρια κρασιού και νερού πολύ ιδιαίτερα. Η πρώτη εντύπωση λοιπόν, πάρα πολύ καλή.

Η επιλογή του κρασιού (λόγω της βραδιάς) έγινε σε συνεννόηση με τον sommelier του site. Πολύ ωραία λίστα κρασιών με αρκετές επιλογές.

Παραγγείλαμε για αρχή:
cigarillos cheese (5,50) Πουράκια σφολιάτας με γέμιση
λευκών τυριών, φρέκο θυμάρι και σάλτσα μελιού. Πολύ νόστιμο
Μagic mushroom(5,50) Μανιτάρι portobello γεμιστό με
μείγμα λαχανικών και μυρωδικών σε κρούστα παρμεζάνας. Το μανιτάρι πολύ ζουμερό
Mixed grill salad Σαλάτα από ποικιλία ψητών λαχανικών, βαλεριάνα, ντοματίνια, μπέικον ψητόκαι βινεγκρέτ μουστάρδας. (7) Πεντανόστιμη με ωραία ισσοροπία στις γεύσεις

Κυρίως:
FOOD PORN
Mπιφτέκι 100% Black Angus 200gr, iceberg,
ντομάτα, διπλό μπέικον, διπλό τυρί τσένταρ,
μουστάρδα, κέτσαπ και sauce tartare. (9.80) Πολύ ωραίο αλλά όχι κάτι το διαφορετικό σαν συνδυασμός γεύσεων

ARGENTINA
ντομάτα, τσένταρ, καραμελωμένα πράσα,
μαγιονέζα και πέστο μυρωδικών. (9,50) Αυτό πήρα εγώ και άν εξαιρέσεις το γεγονός οτί είχε λίγο παραπάνω σκόρδο, ήταν φανταστικό

ITALIAN-MAFIA
Mπιφτέκι 100% Black Angus 200gr, ρόκα, ντομάτα,
παρμεζάνα τριμμένη, πάστα φρέσκων μανιταριών
αρωματισμένη με λάδι τρούφας και mayo sauce. (9,80) Κατά τη γνώμη μου το καλύτερο burger που πήραμε! Η πάστα μαζί με την τρούφα, ΜΑΓΕΙΑ

BACON MUSHROOM
Mπιφτέκι 100% Black Angus 200gr, iceberg,
ντομάτα, μανιτάρια, μπέικον, κέτσαπ και κλασσική cheddar sauce. (9,50) Ουδέτερο.

Όλα τα burger τα συνοδέψαμε με πατάτες (+1 ευρώ). Νόστιμες αλλά παγωμένες.
Αυτό που ήταν κοινό σε όλα λοιπόν ήταν ο κιμάς ο οπoίος είναι Black Angus
Aν σας αρέσει το κρέας, είναι μια φανταστική επιλογή. Ο κουμπάρος και εγώ, πήραμε medium rare και ήταν ψημμένα τέλεια. Τα κορίτσια πήραν ψημμένα medium και πραγματικά δεν ξέρω ποιο απο τα δύο ψησίματα μου άρεσε ποιο πολύ.

Δυστυχώς δέν μπορώ να μιλήσω για το γλυκό διότι όταν αποφασίσαμε να παραγγείλουμε, μας είπαν πως έχει κλείσει η κουζίνα. Θεωρώ πως θα έπρεπε να μας είχαν ενημερώσει, μιας και καθόμασταν και πίναμε κρασί. Ίσως το μόνο που μας ενόχλησε.

Σε γενικές γραμμές εξαιρετικό buger και πολύ καλή σχέση ποιότητας τιμής.
Χωρίς το κρασί ο λογαριασμός ήταν 60(ευρώ). Με το κρασί που ήπιαμε ο τελικός λογαριασμός 102 ευρώ
Κάτσαμε στις 10:30 και φύγαμε στις 2.
σίγουρα θα το ξαναπροτιμήσω