Στο BarBara Que χρησιμοποιούμε υψηλής ποιότητας μοσχαρίσιο κρέας Black Angus που θεωρείται ως το καλύτερο στο κόσμο.

ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ 13:30 - 03:00

Take away
Ξεχωριστός χώρος για καπνίζοντες
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά

22 Μάρ 2018

Σαββατο βραδυ οικογενειακώς επισκεφθηκαμε το Barbara que.

Χώρος (4/4):

Πολυ ωραιος, καθαρος και μοντερνος χωρος με παραδοξως εύκολο παρκάρισμα.
Ο χωρος κινειται σε industrial ρυθμους διακοσμησησς με αρκετο χωρο αναμεσα στα τραπεζια τα οποια απλωνονται σε 2 επίπεδα αλλά γενικά δεν ειναι τοσο μεγάλο το μαγαζί. Το μπαρ και η ανοιχτή κουζινα ολοκληρωνουν τον χώρο και τα θετικά του.

Γεύση (2/4):

Δοκιμάσαμε απο τον κατάλογο:

Cigarillos πουρακια φυλου με μειγμα τυριών (6/10)

Σαλατα με σπανακι, βαλεριανα, ξηρους καρπους, ψητο ταλαγανι και σως καποιων φρούτων (8/10)

Πατατες τηγανιτες με τσενταρ και μπέικον (6.5/10)

Ψητο κοτοπουλο μπουτι με πουρε και πατατες σαν συνοδευτικό (6.5/10)

2 Barbara Que burger με 200γρ black angus μπιφτεκι και συνοδευεται με πατάτες (6.5/10)

1 κοκα κολα

2 εμφιαλωμενα νερα

Ψωμακια και ενα γιαουρτοκρεμενιο ντιπ και ελαιόλαδο.

Εξυπηρέτηση (4):

Το προσωπικο ειναι αρκετο για το μέγεθος του μαγαζιου Κάτι που το βαζω στα θετικα. Οι ταχυτητες πολυ καλές στην κουζινα και στο σερβίρισμα. Η ευγενια επισης ειναι στα θετικά του προσωπικού.

Value for money (2/4):

Δεν το θεωρω παρα το γεγονος οτι δεν ειναι ακριβό μιας και για ολα τα παραπανω πληρωσαμε 60 ευρω. Εαν ομως υπολογισω την γεύση δεν θα ελεγα οτι αξιζει να πληρωσεις αυτα τα λεφτά η να μετακινηθεις απο μακρια για να φας εκεί.

Συμπέρασμα:

Ενας πολυ ωραιος χώρος για burger. Ελαχιστα ακριβο αλλα σαν γευση δεν λεει πολλά.

31 Ιαν 2018

Μα επιτέλους! Να πάμε και στη Barbara κάποια στιγμή για burger ρε παιδιά. Ναι, να πάμε. Ψηφίστε. Ψήφιζαν και μετά αναιρούσαν, έδειχναν με το δάχτυλο ξανά Μελίσσια... Έ, έστειλα κι εγώ τις δημοκρατικές διαδικασίες βόλτα και έβγαλα το γιαταγάνι. Σήμερα έχει Barbara. Τέλος.

Τρεις στις τέσσερις φορές, κάπως έτσι αποφασίζω τώρα τελευταία. Απολύτως δημοκρατικά, αν σκεφτείς ότι μετά παίζει η λούπα "γιατί δεν είχαμε έρθει εδώ ( στη Barbara ) νωρίτερα; ". Έλα ντε, γιατί;

Κοντά είναι, σε ήσυχη γειτονιά χαμηλού προφίλ και ελεγχόμενου hype, χωρίς ουρές/ αναμονή/ ανταγωνισμό στο είδος του και με εύκολο παρκάρισμα.

Η Εθνικής Αντιστάσεως θέλει λίγο προσοχή μόνο, ξεκινάει από ψηλά, καταλήγει σε αδιέξοδο σε μια εκκλησία, και συνεχίζει από την άλλη πλευρά που είναι πάλι αδιέξοδο. Μπερδευτήκατε; Κι εγώ την πρώτη φορά. Μετά έβαλα σημάδι το φανάρι στο pet shop και όλα καλά. Βολικότερο πάντως να μην μπείτε με το αυτοκίνητο στην Εθνικής Αντιστάσεως Σαββατόβραδο αν δε θέλετε να κάνετε μανούβρες σαν το blue star στον Αθηνιό τον Αύγουστο.

Δύο επισκέψεις έως τώρα και κατάλαβα πολύ χαλαρά ότι η προτίμηση του κόσμου είναι σαφώς δικαιολογημένη. Και για το στυλάτο του χώρο που αναβαθμίζει την κατηγορία απλό μπεργκεράδικο, και για την σφαιράτη του εξυπηρέτηση ακόμα και under pressure, και για την γευστική vfm κάρτα του (βρείτε την online, επικαιροποιημένη με το τρέχον μενού και τις τιμές του)

Σας παραπέμπω να ξαναθυμηθείτε την κριτική του αγαπητού mavtasou για την λεπτομερή περιγραφή του χώρου κι όχι μόνο, αλλά και την πιο πρόσφατη του jim. Εγώ είδα 2 διαφορετικές όψεις - την ήσυχη σε απογευματινή ώρα καθημερινής και την crowded μεσημέρι Κυριακής. Ο θόρυβος είναι ένα θέμα, αλλά η παρέα πάντα σε κάνει και το παραβλέπεις. Ένα μπράβο για την αυστηρότητα στο θέμα του καπνίσματος που επιτρέπεται μόνο επάνω. Λόγω ύψους και καλού εξαερισμού, ευτυχώς το δηλητήριο δεν φτάνει κάτω.
Πρώτη επίσκεψη μέσα στο Δεκέμβρη ήμασταν 2 άτομα, τη δεύτερη φορά που την περίμενα πώς και πώς, μέσα στον Ιανουάριο 4 άτομα. Σε κάθε περίπτωση, χρειάζεται κράτηση.

Την πρώτη φορά:
- Chili con carne (6,80 e)
- Hot Mexican burger (10,80 e)
- Food Porn burger (10,50 e)
- spicy cheddar sauce (0,60 e) αλλά και κέτσαπ/ μαγιονέζα άνευ χρέωσης σε χαριτωμένα φλυτζανάκια!
- 2 Pilsner Urquell draft 300 ml x 3,50 e
- κέρασμα μαστίχα shots
Σύνολο 35,70 e.

Tη δεύτερη:
- Chili con carne
- Mixed salad (7 e)
- Burritos grilled (7 e)
- Tacos beef (6,50 e)
- Argentina burger (10,50 e)
- Food Porn burger (10,50 e)
- Blue Black burger (10,80 e)
- Weihenstephan weiss draft 500 ml 5,50 e
- Radeberger pilsner draft 500 ml 5 e
- 2 κοκτέιλ χ 8 e, La Salida del Sol ( tequila reposado, Aperol, μοσχολέμονο, σιρόπι αγαύης, ginger) και Sangre de la Bruja ( ρούμι, αρωματισμένο κρασί Port, elderflower λικέρ, μοσχολέμονο, ανανάς, σιρόπι αγαύης ) πολύ καλά και τα δύο.
- το ίδιο κέρασμα όπως πιο πάνω. Σύνολο λογαριασμού 85,60 e.

To chili con carne με τον πικάντικο κιμά, τα φασόλια και τη sour cream, πάνω σε ολόκληρη ψημένη πατάτα, πολύ δυνατό, ζεστό και πικάντικο ορεκτικό, προ-τιμήθηκε και τις 2 φορές για την πληθωρική νοστιμιά του. Στην ίδια θέση βάζω και τα τραγανά tacos με τον ζουμερό κιμά τους και με γκουακαμόλε/ iceberg/ κρεμμύδι/ ντομάτα/ κόλιανδρο/ sour cream, να ισορροπούν ωραία όλο το σύνολο. 4 τεμάχια στη μερίδα και δοκιμάσαμε όλοι, πολύ vfm ως επιλογή.
Από τη σαλάτα mixed με την βαλεριάνα και τα ψητά λαχανικά με vinaigrette μουστάρδας είχα αυξημένες προσδοκίες, που διαψεύστηκαν μόνο στο θέμα της λειψής ποσότητας συγκριτικά με τις άλλες σαλάτες που είδα γύρω μου. Γευστικά κατά τα άλλα, πολύ ιδιαίτερη, ελαφριά και ασυνήθιστη. Επαρκεί για 2 άτομα, για 4 όχι.

Για το burritos grilled (επιλέχθηκε ως κυρίως) υπάρχει μικρή αστοχία στην ονομασία καθώς πρόκειται για 1 μόνο τεμάχιο μαλακιάς τορτίγιας με φιλετάκια Black Angus. Aξιοπρεπής μερίδα, εμφανίσιμη, με γκουακαμόλε, sour cream και ρόκα στο πιάτο. Δεν δοκίμασα αλλά το σχόλιο που μεταφέρω έχει να κάνει με τη στεγνότητα στο κρέας και την γενική αίσθηση ότι έλειπε η ζουμερότητα.

Για τον πρωταγωνιστή, το burger, ταυτίζομαι με τους φίλους χρήστες και έχω να πω τα καλύτερα. Κατάφρεσκο ψωμάκι στιβαρό και μαλακό ταυτόχρονα, κακομεταχειριστείτε το, δεν θα διαλυθεί. Βαρύ 200 γρ. καθαρό μπιφτέκι black angus χωρίς προσμείξεις και τσαχπινιές, medium έως medium well ζητήθηκε, και ήταν ακριβώς τόσο όσο. Πρώτη φορά το έφαγα ελαφρώς ροζάκι και ήταν τέλειο. Για τα Food porn, Hot mexican και φυσικά Blue black με το ροκφόρ, που τα δοκίμασα, όλα ένα κι ένα, με πιο ιδιαίτερα τα δύο τελευταία, χωρίς να υπολείπονται τα υπόλοιπα.
Ικανό μέγεθος που σε χορταίνει χωρίς να αγανακτείς να το τελειώσεις, ποιοτικό, νόστιμο και με τα υλικά ταιριαστά και όχι φύρδην μίγδην. Εγώ προσωπικά το burger το θεωρώ τέχνη, και όχι από τις απλοικές. Και η Barbara, oh you Barbara bitch, you got it.

Συνοδεύονται και με ωραίες, αρκετές, και φρέσκιες πατάτες ( που τώρα πια δεν χρεώνονται ) αλλά νομίζω υπάρχει και η επιλογή της σαλάτας ως side. Για τους vegans έχει μια ενδιαφέρουσα επιλογή στο μενού, ωστόσο αυτό που με δυσαρέστησε είναι η μία και μοναδική επιλογή για chicken burger με φιλεταρισμένο μπούτι, που μας περιόρισε τις επιλογές, καθώς προτιμώ/άμε πάντα με στήθος κοτόπουλο.

Νεράκι φέρνουν πάντα εμφιαλωμένο αλλά πρόθυμα και χωρίς κανένα πρόβλημα αντικαθίσταται με κανάτα αρκεί να το ζητήσετε, ενώ διορθώθηκε αβίαστα και η εκ παραδρομής χρέωσή του στο λογαριασμό της 2ης μας επίσκεψης. Η εξυπηρέτηση είναι φιλική, επαγγελματικού επιπέδου, άμεση και χωρίς ολιγωρίες.

Η Βarbara Que προτείνεται λοιπόν και από εμένα, και σίγουρα δεν θα σας απογοητεύσει. Η τιμολόγηση είναι η αναμενόμενη γι αυτά που προσφέρει, και ο χώρος σίγουρα θα σας ξαφνιάσει ευχάριστα.
Ήδη κάποιος μου ζητάει να ξαναπάμε.

Πότε θα ξαναπάμε ρε παιδιά;
Έ, άντε, ψηφίστε πότε θέλετε, κανονικά όμως, όχι μουσαντένια.
(πώς έχω μπλέξει έτσι με τους άπιστους;)

Θα πω την ασχημη αληθεια που ολοι σκεφτομαστε: το Μπαρμπαρα δεν ειναι ονομα για φαγαδικο. Στην καλυτερη ταιριαζει σε ηθοποιο ταινιων ακαταλληλου περιεχομενου. Και οχι τιποτα πρωταγωνιστριας, δευτερο ρολο και κατω. Αφου πηγα, ειδα και απηλθα, οφειλω να πω οτι βλεπω το x-rated του πραγματος: και το φαγητο τους, ακαταλληλο για ανηλικους ειναι.

Τσικνοπεμπτη μεσημερι, 2 ατομα με πονους απ τη μεση ως τις παρανυχιδες απο πολυωρη βοηθεια σε μετακομιση, αποφασιζουμε να παρουμε πισω δυναμικα τις χαμενες θερμιδες. Καπως ετσι, καναμε το Μενιδι-Βριλησσια με διακτινισμο σχεδον, σε χρονο dt.

Mε την εισοδο μας στο κτιριο, ενιωσα την αμερικανινη να σταζει απ τα ταβανια. Για τους αδαεις, αμερικανινη ειναι η αζωτουχος βαση που συνθετει το συνολο των στοιχειων που εχουν αυθεντικη αμερικανικη προελευση, απο το Λευκο Οικο ως το αιμα στις φλεβες μου, τις μπεργκεροφραχθεισες. Μοντερνια σε ολο της το μεγαλειο, αυτο που θα ελεγα funky αν καταδεχομουν να χρησιμοποιησω τετοιους ορους.

Τουβλο, τουβλο, τουβλο. Παντου. Στα πατωματα, τους τοιχους, τις κολωνες. Ευτυχως οχι στα στομαχια μας. Τουβλο και τζαμαρια παντου, ως εκει που βλεπει το ματι σου, δηλαδη το τρισχαριτωμενο μπαλκονι του πανω οροφου. Δειτε φωτογραφιες στο ιντερνετ και μη με σκατε, δεν ειμαι και ο Σπυρος Σουλης να κανω παραπανω αναλυση. Ηταν κουκλιστικο, αρκει;

Με το που μπηκαμε, πεσαμε πανω σε μια κοπελα πιο γλυκεια απο σιροπιαστο ταψιου. Αυτη μας υποδεχτηκε, αυτη μας βολεψε, αυτη μας φροντισε. Με ενα χαμογελο ως την Καλαμπακα και ενα κεφι λες και δε δουλευε την εθνικη επετειο της υπερλιπιδαιμιας, κερδισε με το σπαθι της οχι μονο το τεσσαρι της, αλλα και την επιθυμια μας να επιστρεψουμε στο καταστημα και να την αφησουμε να μας κακομαθει επικα με το αψεγαδιαστο σερβις της. Αν εσεις οι Μπαρμπαρακιουιτες ακουτε, δωστε της αυξηση, μπονους και το χρυσο κλειδι της πολης.

Το φαγητο στο Κιου ειναι ή του υψους ή του βαθους. Αν ειχα λειτουργικο βυθομετρο αντι για στομαχι, θα επαιρνε αριστα. Τωρα θα παρει 3, και αυτο γιατι εχει την καλυτεροτερη σως τσενταρ στα χρονικα αυτου του κιτρινου ερωτα. Εμεις πηραμε:

Μπουριτο (7€) που βασικα ηταν μια τορτιγια κομμενη στη μεση, γεμιστη με μοσχαρισια φιλετακια παραψημενα σε βαθμο σολιασματος, καρε ντοματας, sour cream, φρεσκο κρεμμυδι και κολιανδρο και κακοποιημενη απο την πιο απαραδεκτα κακογευστη γκουακαμολε που φτιαχτηκε ποτε. Στεγνο, αδιαφορο και, αν εκανες το λαθος να πιασεις και καθολου απο τη μπαλα πρασινου πολτου πλαστελινης που ειχε το πιατο, ξεκιναγες ασκητικη νηστεια χθες.

Αφου διαφωνησα με το εσωτερικο μου συστημα σχετικα με το τι θα κανει τους γευστικους μου καλυκες να χορεψουν κονγκα, κατεληξα στο Grandma's boy, μια ομορφη μαζα αισμπεργκ, ντοματας, μπιφτεκιου, μουσταρδας, μπεικον, προβολονε και μιας αηδιας που θεωρητικα ηταν πουρες μελιτζανας. Αν ομως την εκανες στην ακρη, οπως εγω καλη ωρα, το υπολοιπο μπεργκερ ηταν μια ζουμιαρικη, ερωτευσιμα ψημενη κολαση.

Ο φιλος μου πηρε το Barbara que (11€) μετα το απαραιτητο στριπτιζ απο λαχανικα, κοινως μπιφτεκι, τσενταρ, αυγο και σως μπαρμπεκιου, το οποιο βρηκαμε και οι 2 παρα πολυ ζουμερο. Συνοδευοταν, οπως και το δικο μου, με φρεσκες, τραγανοτηγανισμενες, τσενταρολουσμενες πατατιτσες που εξολοθρευτηκαν σε δευτερολεπτα.

Μας αρεσαν τοσο πολυ που πηραμε μια εξτρα μεριδα απο αυτο το τηγανιτο, τυρενιο θαυμα και καταληξαμε να τρωμε πανευτυχεις πατατες με ολιγο απο μπεργκερ αντι για το αναποδο. Βαλε και τα κομματακια τσιγαρισμενου μπεικον απο πανω, και κανε εικονα τι εγινε. (4.5€)

Τα συμπερασματα, λοιπον, αχταρμας. Χωρος και εξυπηρετηση για οσκαρ. Οι γευσεις μου καψαν τον εγκεφαλο στην προσπαθεια μου να τις καταταξω. Αν το παρω τμηματικα, εχουμε ενα ωραιο, αφρατο ψωμακι, ενα σωστα ψημενο αλλα οχι αξιοσημειωτο μπιφτεκι, υλικα πλουσια και καλης ποιοτητας. Απο τη μια πατατα και τυρι μουρλια, απο την αλλη οι πιο ιδιαιτερες σαλτσες οχι απλα κακες, κακος ηταν ο Νταρθ Βειντερ. Κακος ηταν ο Τζοκερ. Αυτες ηταν ντροπιαστικα κακοφτιαγμενες.

Απο οικονομικης αποψης, τα πιατα ειναι αναμενομενα τιμολογημενα, στο μεσο ορο αυτης της κατηγοριας τα τελευταια χρονια. Αν η γευση συμβαδιζε με αυτο που υποσχεται, για μενα το value θα ηταν 4ρι, γιατι δεν αρνουμαι ποτε τον οβολο μου στην πλεον αγαπημενη μου αμερικανια. Στην παρουσα φαση, με πολυ πιο απολαυστικα και χωρις δυσαρεστες προσθηκες μπιφτεκοψωμα ανα την Αττικη, θαρρω πως η Μπαρμπαρα δεν με ξεμυαλισε τοσο που να της δωσω τελικα τον Α' γυναικειο ρολο. Υπαρχει, ομως, και ο β' και ο γ' και, ενω δεν θα παρουν ποτε Οσκαρ, δεν παυουν να ειναι προτεινομενοι για Χρυσες Σφαιρες και Χρυσα Βατομουρα. Στην τελικη, βραβεια δεν ειναι και αυτα;

Θα ξαναπαω.

Υγ. Οπως θα εχετε ισως προσεξει, η παρουσια μου στο σαιτ ειναι το λιγοτερο υποτονικη, με ψηφους που αργουν βδομαδες και κριτικες πιο σπανιες απο εμφανισεις μπλε πανσεληνου. Λυπαμαι που αργω, αλλα δεν παυω να διαβαζω και, σαφως, να ψηφιζω, εστω και αργοπορημενα, οποτε αν δεν σας εχω ακομα ψηφισει, θα το κανω σιγουρα. Και η μπουγαδα μου τα ιδια παραπονα παραμελησης με σας εχει δυστυχως.

12 Δεκ 2017

Μια φορά και ένα καιρό στο κοντινό μέλλον, μαζεύτηκαν οι συνοικίες της πόλης που ποτέ δεν κοιμάται, να συζητήσουν για φαγητό. Τον λόγο πήρε το Ιστορικό κέντρο ως αρχαιότερο, γεροντότερο και σοφότερο.
- Συνοικίες μου αγαπημένες. Σας μάζεψα σήμερα εδώ για να μιλήσουμε για φαγητό και ειδικότερα για χώρους φαγητού.
Όλες τους χαμογέλασαν. Ήξεραν τη δύναμη τους και είχαν έτοιμα τα πρώτα τους βιολιά για να αναδείξουν την περιοχή τους.

- Ειδικότερα, δεν θα ασχοληθούμε με τα πολυφορεμένα μεζεδοπωλεία, ταβέρνες, εστιατόρια κ. λπ. αλλά θα πιάσουμε ένα είδος φαγητού γρήγορο στην παρασκευή, που η επιτυχία του οφείλεται αποκλειστικά στην ποιότητα και στη σωστή διαχείριση της πρώτης ύλης: Το μπιφτέκι ή burger και τους χώρους που μπορείς να το γευτείς.
Αχός βαρύς ακούστηκε, πολλά τουφέκια πέσαν. Κάποιες συνοικίες φούσκωσαν από ικανοποίηση, κάποιες ξεφούσκωσαν με κατήφεια. Το συνεχόμενο μουρμουρητό συνοδεύτηκε από την αποχώρηση των περισσότερων συνοικιών.

Τον λόγο πήρε γελώντας και σίγουρος για τη νίκη του ο Χολαργός.
- Εγώ παιδιά έχω το ‘’ζουμερό’’. Φτιάχνει το καλύτερο μπιφτέκι στην πόλη, μαζεύει κόσμο από όλα τα ΒΠ, έχει άριστα υλικά, έχει υπέροχα και πολλά ορεκτικά, πολλούς γευστικούς συνδυασμούς στα burgers, δεν κόβει κάποιες φορές αποδείξεις αλλά ποιος ενδιαφέρεται, δεν έχει βελτιώσει τον χώρο καθόλου, ούτε έχει μεγαλώσει το μαγαζί αλλά ποιος ενδιαφέρεται αφού οι αναμονές των 40΄ υπάρχουν για να δικαιολογούν την πρωτιά.

- Δοξάστε με, φώναξε ο Πειραιάς.
- Ότι και να κάνετε είμαι ο πρώτος. Έχω το ‘’μπέκιου’’. Έχει ουρές γιατί δεν κλείνει τραπέζι, αλλά μικρό χρόνο αναμονής, έχει μεγάλη ποικιλία μπιφτεκιού, μεγάλες μερίδες να χορταίνουν όλοι, λίγο ακριβά toppings που δεν γράφει πουθενά την τιμή αλλά ποιος νοιάζεται, λατρευτά συνοδευτικά αλλά με πολλές θερμίδες, έχει μια θέση στην καρδιά όλου του Πειραιά, την πρώτη.

Αντίστοιχα μίλησαν και αντάλλαξαν απόψεις, ειρωνικά χαμόγελα, πικρόχολα σχόλια και οι άλλες συνοικίες που είχαν μείνει στην άτυπη αναμέτρηση. Η Αγία Παρασκευή με το ‘’ap’’ τα λίγα burgers και τον ανερχόμενο chef, η Νέα Ερυθραία με τον καταξιωμένο chef και το ‘’μαφία’’ με τις τιμές στο ταβάνι, το Χαλάνδρι με την ‘’Πένυ’’ που πήρε την κατιούσα, το Μοναστηράκι με το ‘’σκληρό ροκ’’ και αρκετή πλαστικούρα, η Γλυφάδα με το ‘’μαγαζί’’ και τη gourmet έκδοση του μπιφτεκιού κ. λπ.
Η μόνη συνοικία που δεν μιλούσε ήταν τα Βριλήσσια.
- Εσύ γιατί δεν μιλάς, ρώτησε το Ιστορικό κέντρο.
- Παιδιά με αυτά που ακούω δεν ξέρω αν θα πρέπει να είμαι εδώ. Εγώ έχω το Barbara Que. Το όνομα το πήρε από μια μάγισσα του 1700 που δρούσε στο New Jersey. Ένα από τα μαγικά του μαγαζιού είναι ότι, μπορεί τα περισσότερα μεζεδοπωλεία και γενικότερα χώροι φαγητού μου να είναι μισοάδεια, η ‘’μάγισσα’’ όμως είναι πάντα γεμάτη. Με ένα τηλέφωνο θα κλείσεις τραπέζι την ώρα ή κοντά στην ώρα που θέλεις χωρίς αναμονή, θα εξυπηρετηθείς από τη στιγμή που θα φθάσεις στο χώρο μέχρι που θα φύγεις από το ευγενέστατο προσωπικό που θα είναι δίπλα σου, με χαμόγελο σε ότι του ζητήσεις.

Το περιβάλλον είναι προσεγμένο. Ο χώρος είναι άνετος, ψηλοτάβανος, το κάπνισμα απαγορεύεται, οι καρέκλες είναι σε διάφορα χρώματα, το κεντρικό φωτιστικό με τα πολλά πορτατίφ δίνει την πρέπουσα φωτεινότητα, η μεγάλη μπάρα στα αριστερά παραπέμπει σε πολιτεία της χώρας με τα 50 αστέρια, το σίδερο και τα εμφανή τούβλα στον τοίχο δίνουν μια θαυμάσια αίσθηση στον χώρο, όπως και οι μεγάλοι καθρέφτες. Να σας πω επίσης ότι έχει και έναν μικρό χώρο επάνω για να κοιτάς από ψηλά και να τραγουδάς το γνωστό άσμα, όπου κυριαρχεί ο μεγάλος άνετος καναπές.
Τέλος όταν ανοίξει ο καιρός, ανοίγει τη τζαμαρία και μεγαλώνει τον χώρο με μια μικρή αυλίτσα μπροστά και στα πλάγια.
Παιδιά να σας πω και για το φαγητό. Έχει μεγάλα πολύχρωμα πιάτα όπου σερβίρονται τα μπιφτέκια του με το μικρότερο στα 200 γρ. Όλα του τα μπιφτέκια είναι Black angus, τέλειο ποιοτικά και αυτό φαίνεται από το γεγονός ότι το 30% των πελατών είναι παιδάκια κάτω των 10 ετών.
Τα ορεκτικά του δεν είναι πολλά αλλά είναι πολυποίκιλα. Θα μπορούσα να πω αρκετά αλλά θα αρκεστώ στο Chorillana. Ναι είναι κλεμμένο από τη γιαγιαδίστικη κουζίνα, ελληνικότατο με πινελιές λάτιν. Τηγανιτές πατάτες χεράτες με τη φλούδα τους κομμένες σε λεπτή version, 2 αυγά μάτια από πάνω, τριμμένο τυρί, κομμάτια από λουκάνικο chorizo και cheddar sauce. Ελάχιστοι αντιστάθηκαν στη απόλαυση των αισθήσεων, όρασης και γεύσης.
Εναλλακτικά chili con carne, αρκετά καυτερό με συνοδεία ψητής πατάτας.
Σαλάτες μπορώ να πω ξανά αρκετές, αλλά θα αρκεστώ στην διατροφική ‘’sunny side’’ με φρέσκο σπανάκι και ρόκα, κομμάτια από μανιτάρι, flakes αμύγδαλου, φιστίκια Αιγίνης, τυρί ricotta, λιαστή ντομάτα και από πάνω απλό μπαλσάμικο.
Τέλος στα burgers όπου όλα τα ψωμάκια έρχονται ζεστά και μαλακά άρα φρεσκότατα, θα σας ξεχωρίσω το ‘’grandma’s boy’’ με γιαγιαδίστικο πουρέ καπνιστής μελιτζάνας, ζουμερή ντομάτα, πρασινάδα τόση όση, τραγανό μπέικον, μουστάρδα Dijon –άλλη γεύση- και γλυκό τυρί μικρής ωρίμανσης.
Το ‘’Argentina’’ είναι μια ευχάριστη έκπληξη, με πρασινάδα και ντομάτα, cheddar sauce, καραμελωμένα πράσα και chimichurri pesto, μια πράσινη sauce από την Αργεντινή με ελιές, μαϊντανό, ginger, αβοκάντο κλπ. Απόλαυση.
Θα διαλέξετε και δικά τους toppings σε διάφορες γεύσεις με μόλις 0.60 euro.
Θα πιείτε μπύρα δροσερή με αρκετές επιλογές στον κατάλογο αλλά και κρασί για όσους το προτιμάτε.
Για όσους έρθετε σε μένα και στη ‘’μάγισσα’’, για ορεκτικό και σαλάτα στη μέση και burger θα δώσετε 16-18 ευρώ pp και θα φύγετε χορτάτοι.
Δεν ξέρω αν σας έπεισα.
Οι υπόλοιπες συνοικίες, κοιτάχτηκαν μεταξύ τους και με νεύμα του ματιού του Ιστορικού κέντρου χειροκρότησαν στην αρχή παγερά αλλά μετά θερμά.
Συμπέρασμα: Η κομπορρημοσύνη, ο άκρατος εγωισμός, ο ωχαδερφισμός, ο εξευτελισμός του πελάτη (ουρές ατέλειωτες) μπορεί να σε οδηγήσουν στην κορυφή αλλά σίγουρα αν δεν βελτιωθείς θα σε ρίξουν απότομα.
Αντίθετα ο σεβασμός στον πελάτη και το χαμηλό προφίλ σε συνδυασμό με τις άριστες πρώτες ύλες θα σε οδηγήσουν στην κορυφή.
Υ. Γ. (Του γράφοντα). Παιδιά το well done στο ψήσιμο θέλει προσοχή. Εκεί φαίνεται η μαεστρία του ψήστη. Αλλιώς θα καταλήξει coal burger.

09 Μάρ 2018

Το Barbara-que βρίσκεται στην αρχή μιάς πλατείας των Βριλησσίων, όπου υπάρχουν και άλλα εστιατόρια, για όλα τα γούστα.

Το παρκάρισμα είναι αρκετά εύκολο στα γύρω στενά, ακόμη και το Σάββατο το βράδυ.

Μπαίνοντας, εντυπωσιάζεσαι από τον εσωτερικό χώρο, που είναι διόρωφος, σε βιομηχανικό στυλ και με πανύψηλη οροφή.

Τα τραπέζια είναι μοναστηριακού τύπου, άλλα μικρά και άλλα τεράστια.
Η προσοχή στην διακόσμηση φαίνεται και από τις τουαλέτες, ειδικά από τις βρύσες τους!

Το μόνο αρνητικό, δεν είναι το κάπνισμα-ο εξαερισμός είναι πολύ καλός, αλλά η απίστευτη φασαρία από τον πολύ κόσμο.
Αυτό είναι όμως αναμενόμενο και σε έναν βαθμό, αρκετά υποκειμενικό.

Καθήσαμε στο τραπέζι και μας έφεραν εμφιαλωμένο νερό (1,5€) χωρίς κάποιο άλλο "καλωσόρισμα".

Ο κατάλογος, προσεγμένος, με μεγάλη ποικιλία, όχι μόνο από burgers, αλλά και από μπριζόλες, μπιφτέκια, κοτόπουλο και άλλα μεζεδάκια.

Ξεκινήσαμε με Burritos Grilled(7€), μαζί με σως bacon cheddar(1,2€).

Ψιλοκομμένο ψητό μοσχάρι με λαχανικά, τυλιγμένο σε τορτίγια.
Τα υλικά δεν ήταν δεμένα μεταξύ τους, η τορτίγια ήταν στεγνή και το κρέας μας φάνηκε άνοστο.

Συνεχίσαμε με Blue black burger(10,8€).
Μοσχαρίσιο μπιφτέκι, μανιτάρια, ρόκα, καραμελωμένα κρεμμύδια, σως blue cheese με συνοδεία από αληθινές τηγανητές πατάτες.

Επίσης, δύο bacon mushroom(10,5€ έκαστο).
Αυτά είχαν, επιπλέον του μπιφτεκιού, μπέικον, μανιτάρια, τομάτα και σως τσένταρ.

Δεν μπορούμε να πούμε πως μας έκανε κάτι τρομερή εντύπωση στη γεύση, ούτε απογοητεύτηκαμε από κάτι άλλο.
Γενικά, φάγαμε πολύ καλά, οι μερίδες ήταν τεράστιες και πληρώσαμε τρία άτομα, με ένα μπουκάλι ροζέ κρασί (17€), γύρω στα 60€.
Στο τέλος μας κέρασαν σφηνάκι μαστίχας

Θα ξαναπάμε σίγουρα, αλλά θα παραλείψουμε το ορεκτικό, γιατί το ένα burger ανά άτομο, είναι αρκετό για να χορτάσει.

17 Μαι 2017

Επιλέξαμε τον συγκεκριμένο προορισμό για την έξοδό μας, εφόσον συμβουλευτήκαμε τις κριτικές που διαβάσαμε εδώ, στο Ask4Food - ως συνήθως. Για άλλη μια φορά, οι κριτικές ήταν σαφείς, ακριβείς και μας καθοδήγησαν σωστά.

Επειδή υπάρχουν πολλές, θα καταθέσω μια περιληπτική:
Πράγματι, πρόκειται για ένα νοστιμότατο μπιφτέκι Black Angus (θα το συνιστούσα ψημένο medium, να είναι δηλαδή τουλάχιστον ροζ από μέσα, αν δεν σας αρέσει το κόκκινο που εγώ προτιμώ). Συνοδεύεται από ένα χορταστικό και νοστιμότατο ψωμάκι και ότι άλλο επιλέξετε (σως, αυγό, τυρί, κ. λπ. ), που κάνουν την παρουσία τους όχι διακριτικά αλλά γενναιόδωρα, όπως πρέπει. Μπορείτε να ζητήσετε να συνοδεύεται από πουρέ αν δεν σας αρέσουν οι τηγανητές πατάτες.

Πήραμε ακόμα τη θεϊκή σαλάτα βαλεριάνας με ψητά λαχανικά και ένα ορεκτικό (Burritos grilled) που ήταν σχετικώς αδιάφορο, όχι κακό όμως.

Συνολικά 4 burgers (το ένα εκ των οποίων "naked hero" δλδ δύο μπιφτέκια δίχως ψωμί) με έξτρα υλικά. Ακόμα 3 μπύρες, sparkling water και ένα ποτήρι κρασί. Μας κέρασαν μια πολύ ωραία μους σοκολά για το τέλος και ροζέ μοσχάτο γλυκό κρασί όταν ήρθε ο λογαριασμός που ήταν 83 ευρώ (περίπου 21 το άτομο δλδ).

Η διακόσμηση όμορφη, η μουσική διακριτική (κάτσαμε στον κήπο αλλά είναι πολύ ωραία και μέσα), το σέρβις πολύ καλό. Μάλιστα, το δικό μου burger το έκαναν λάθος και το έδωσαν σε άλλο άτομο στην παρέα μας που δοκίμασε μια πηρουνιά και αμέσως (πριν καν προλάβουμε να τους το ζητήσουμε) το πήραν ζητώντας χίλια συγγνώμη και μου έφεραν συντομότατα ένα ολοκαίνουργιο.

Τέλος, η γύρω περιοχή ωραία και ήρεμη, το πάρκινγκ όχι δύσκολο και μπορεί κανείς για τη χώνεψη να κάνει μια βόλτα στους δεντρόφυτους δρόμους γύρω από την πλατεία (και να ζηλέψει που δεν κατοικεί στα Βριλήσσια... ).

Αυτά εν συντομία.
Να πάτε.
Καλή σας όρεξη.

21 Οκτ 2016

Στο Νιού Τζέρσεϊ επικρατεί ένας αστικός μύθος σύμφωνα με τον οποίο το 1700 ζούσε εκεί μια μάγισσα. Λόγω των αντιλήψεων της εποχής την καταδίκασαν σε θάνατο και την έκαψαν στην πυρά. Το όνομά της ήταν Barbara Que. Από τότε κάθε φορά που οι κάτοικοι του Νιού Τζέρσεϊ ήθελαν να περιγράψουν το μέγεθος της φωτιάς που απαιτείται για να ψήσουν κρέας, αναφέρονταν στη φωτιά που έκαψαν την Barbara Que. Με τα χρόνια οι λέξεις άρχισαν να ενώνονται και τελικά να χρησιμοποιούνται ως μία, η οποία κατέληξε ως συνώνυμη του ψησίματος σε εξωτερικούς χώρους. Έτσι λέγεται ότι βγήκε η λέξη barbeque.

Αυτή την ενδιαφέρουσα ιστορία είχα διαβάσει μπαίνοντας στη σελίδα του εστιατορίου και ομολογώ ότι ήταν ο ένας από τους δύο λόγους που με έκαναν να θέλω να το επισκεφθώ. Ο δεύτερος λόγος ήταν ότι ακόμα βρίσκομαι στην αναζήτηση του καλού burgerάδικου, αυτού που θα με κρατήσει και στη συνέχεια και δεν θα ξεθυμάνει μετά τον πρώτο ενθουσιασμό.

Γνωρίζω όλες τις αντιρρήσεις για το συγκεκριμένο είδος φαγητού. Συμφωνώ ότι στην ουσία είναι πρόχειρο φαγητό, με πολλά λιπαρά, που όσο και να προσπαθήσεις δεν μπορείς να το ανεβάσεις σε γκουρμέ επίπεδα. Βέβαια εμείς οι Έλληνες με τη γνωστή υπερβολή που μας διακρίνει πάντα, έχουμε δώσει υπερβολική αξία ακόμα και στα ταχυφαγεία του είδους, με αποτέλεσμα να πληρώνουμε μία τσιμπημένη τιμή για ένα ολίγον πλαστικό μπέργκερ.

Συμφωνώντας με όλα τα αρνητικά, συνεχίζω να ψάχνω να βρω το πιο αξιοπρεπές και έντιμο εστιατόριο του είδους, και νομίζω ότι το βρήκα!

Σάββατο βράδυ λοιπόν, κράτηση για 4 άτομα. Άψογη υποδοχή, με περισσή ευγένεια από την κοπέλα που ήταν υπεύθυνη. Ο μεγάλος και άνετος χώρος περιλαμβάνει εκτός από το ισόγειο, ένα μπαλκόνι- ημιόροφο για τους καπνίζοντες και έναν πολύ όμορφο κήπο. Αντί για τοίχο, στην πλευρά του κήπου, υπάρχει μια μεγάλη τζαμαρία που δίνει την αίσθηση ότι ο μέσα χώρος “ανοίγει” προς έξω. Τα άνετα τραπέζια και οι καρέκλες -καθένα σε διαφορετικό σχήμα και χρώμα- και η μεγάλη μπάρα στα αριστερά του μαγαζιού μου θύμισαν λίγο Βοστώνη. Γενικά πολύ προσεγμένο περιβάλλον που σε προδιαθέτει ευχάριστα για τη συνέχεια. Η μόνη ένσταση που έχω είναι για την ένταση της μουσικής που ήταν πιο πάνω από το φυσιολογικό, με αποτέλεσμα να πρέπει να φωνάζεις για να ακουστείς.

Το μενού κινείται στην κλασσική κρεατοφαγία. Ο κατάλογος προσφέρει μια μεγάλη ποικιλία από starters, σαλάτες, κρεατικά, burgers και γλυκά. Επίσης πέρα από αρκετές επιλογές σε κρασί εμφιαλωμένο, με τιμές που ξεκινούν από 14 έως 34 ευρώ, και σε μπύρες, υπάρχουν ενδιαφέρουσες προτάσεις σε cocktails.

Η μελέτη του καταλόγου μας δελέασε τόσο πολύ, που αποφασίσαμε να απολαύσουμε ένα πλήρες δείπνο.

Ξεκινήσαμε λοιπόν με cocktails επιλέγοντας τα Celia Cruz, Hunter’s Fashion και Cuban Halloween, πολύ καλά εκτελεσμένα και σερβιρισμένα.

Συνεχίσαμε με mixed grill salad με ποικιλία ψητών λαχανικών, βαλεριάνα, ντοματίνια, ψητό μπέικον και βινεγκρέτ μουστάρδας. Πολύ πρωτότυπη και νόστιμη σαλάτα με φρέσκα λαχανικά που συνδυάζονται καταπληκτικά μεταξύ τους και η βινεγκρέτ τα αγκαλιάζει σε σωστή ποσότητα. Σαν ορεκτικά πήραμε burritos grilled με μοσχαρίσια φιλετάκια black angus, sour cream και την πιο νόστιμη γουακαμόλε που έχω φάει ποτέ. Πολύ καλό πιάτο! Chicken bites, δηλαδή φιλετάκια από στήθος κοτόπουλου πανεταρισμένα και σερβιρισμένα με honey mustard sauce. Αξιοπρεπές πιάτο αλλά αρκετά συνηθισμένο.

Σαν κυρίως διαλέξαμε steaks από black angus και burger με κιμά από black angus επίσης. Τα steaks ήταν δύο Flap, που χαρακτηρίζονται για το ιδιαίτερα λεπτό πάχος κοπής, το ένα σερβιρισμένο με agioli sauce και το άλλο με BBQ, και ένα Flank, μπριζόλα με ιδιαίτερη κοπή χωρίς λίπος. Τα συνοδεύσαμε με πατάτες με bacon και cheddar. Το burger που παραγγείλαμε λεγόταν Smoking Barrel, με γαλλικού τύπου ψωμί, δηλαδή βουτυρωμένο, μπιφτέκι 210 γρ. από black angus, καπνιστή cheddar sauce, iceberg και καραμελωμένα κρεμμύδια, συνοδευόμενο με πατάτες τηγανιτές. Δεν είναι εύκολο να περιγράψω τη νοστιμιά των πιάτων. Το κρέας πολύ σωστά κομμένο και ακόμα πιο σωστά ψημένο, με τον τρόπο που ταίριαζε στο κάθε είδος. Όσο για το burger, το μπιφτέκι εξαιρετικά ζουμερό, πολύ ωραία σερβιρισμένο, με ψωμάκι φρέσκο και νόστιμο.

Τα παραπάνω τα συνοδεύσαμε με μαλαγουζιά Αργυρίου 17 ευρώ το μπουκάλι.

Η εξυπηρέτηση ήταν άψογη! Παρόλο που ήταν ώρα αιχμής με όλα τα τραπέζια γεμάτα, κανένα πιάτο δεν καθυστέρησε, οι σερβιτόροι ήταν όλοι χαμογελαστοί, πολύ ευγενικοί και παρατηρούσαν συνέχεια τους πελάτες για να μη τους ξεφύγει κάτι. Η οργάνωση τους και οι κινήσεις τους μου θύμισαν καλοκουρδισμένο ρολόι.

Για το τέλος είχαμε αποφασίσει να πάρουμε και τα δύο γλυκά του καταλόγου, banoffe το ένα και brownie με πικρή σοκολάτα και καραμελωμένα φουντούκια το άλλο, γιατί η περιγραφή τους στον κατάλογο είχε γαργαλήσει τον ουρανίσκο μας πριν καν τα δοκιμάσουμε! Μας πρόλαβαν όμως κερνώντας μας δύο μικρές τάρτες, η μία με σοκολάτα και η άλλη με καραμέλα, καθώς και λικέρ μαστίχας, σφραγίζοντας με αυτό τον τρόπο την εξαιρετική περιποίηση τους.

Το συνιστώ ανεπιφύλακτα για τους λάτρεις του είδους, γιατί είναι το πιο έντιμο και καλό από όσα έχω πάει.