ΟΙ ΠΙΤΕΣ ΤΗΣ ΠΕΘΕΡΑΣ

Ελληνική κουζίνα

Πινδάρου 26, Κολωνάκι [Χάρτης]

Δευτέρα έως Σάββατο 9:00 - 17:00
Παροχές:
Έχει δίκτυο Wifi Κάνει delivery Φιλικό προς χορτοφάγους Προσφέρει Πρωινό Take away Υπάρχει εξωτερικός χώρος Επιτρέπονται κατοικίδια

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Μεγάλη ποικιλία από φρέσκιες πίτες ταψιού με χειροποίητο φύλλο.

Ελληνική κουζίνα - Κολωνάκι - Λυκαβηττός, Αθήνα

Ένα ακόμη σύγχρονο μαγαζί - εργαστήριο πίτας αυτή τη φορά στο κέντρο της πόλης.
Αν αγαπάτε την πεθερά σας, ακολουθήστε με..... ή τουλάχιστον προσπαθήστε να τη φανταστείτε διαφορετικά μέσα από την παρακάτω " καλή πεθερά ".
Επίσκεψη δύο ατόμων καθημερινή απόγευμα μετά τη δουλειά. Ένα λιλιπούτειο μαγαζί επί της οδού Πινδάρου. Μόνο μια μικροσκοπική στρογγυλή ταμπέλα που γράφει Μother In Law Fresh pies αποκαλύπτει το γευστικό περιεχόμενο. Δεν το πιάνει το μάτι σου αλλά πραγματικά αξίζει!

Στον εξωτερικό χώρο του μαγαζιού υπάρχουν όλα κι όλα τέσσερα τραπεζάκια.
Απ΄ότι διάβασα πριν επισκεφθώ τις " Πίτες της Πεθεράς " και εδώ πηγή έμπνευσης αποτελεί κάποια πεθερά από την Ήπειρο με τις μαγικές συνταγές της.
Επιπλέον, το μαγαζί αυτό αποτελεί ένα ακόμα αντιπροσωπευτικό παράδειγμα του σύγχρονου παγκοσμίου κινήματος slow food που εξηγώ και στην προηγούμενη κριτική μου..

Και εδώ όλα τα προϊόντα είναι φρέσκα, το λάδι και το κοτόπουλο βιολογικά, και το φύλλο για τις πίτες ανοίγεται καθημερινά.
Υπάρχει μεγάλη ποικιλία σε πίτες τις οποίες θα δείτε στο site του καταστήματος.
Δεν θα μακρηγορήσω διότι λίγο - πολύ ισχύουν οι ίδιοι γαστρονομικοί κανόνες και ένα παρεμφερές concept με εκείνο που σχολίασα στις " Πίτες της Σοφίας " παραπάνω.
Την ώρα που πήγαμε εμείς όλες οι πίτες είχαν τελειώσει και αν δεν είχαμε κάνει τηλεφωνική κράτηση για τις πίτες που θέλαμε να δοκιμάσουμε δεν θα βρίσκαμε τίποτα λόγω περασμένης ώρας. Βλέπετε είχαμε επιχειρήσει και την προηγούμενη ανεπιτυχώς...

Το ωράριο εδώ είναι μικρότερο από τις '' Πίτες της Σοφίας " και η ετοιμασία των εδεσμάτων γίνεται κατά τις πρωινές ώρες σε αντίθεση με τη "Σοφία " που η κουζίνα λειτουργεί non stop. Προφανώς επειδή εδώ απευθύνονται - κυρίως - σε εργαζόμενους του κέντρου.
Παρουσιάστηκαν, επίσης, σε ωραία και ρετρό πιάτα, οι νόστιμες πίτες μας.

Κατά τη γνώμη μου, φαβορί του μαγαζιού αποτελεί η Κοτόπιτα (4/4). Απλή γεύση όπου αισθάνεσαι το κοτόπουλο σε όλο του το μεγαλείο!! Μόνο λίγο τυρί έχει προστεθεί απ΄ ότι πληροφορηθήκαμε διότι σε πολλές πίτες στο μαγαζί αυτό ο κατάλογος δεν είναι ιδιαίτερα επεξηγηματικός!!! ΕΥΡΩ 3,40

Ακόμα, δοκιμάσαμε:
Tυρόπιτα με φέτα και ανθότυρο. Ο κατάλογος γράφει απλώς " Τυρόπιτα ", τα άλλα τα μάθαμε ρωτώντας... Πολύ νόστιμη τυρόπιτα και ιδιαίτερα χορταστική!! ΕΥΡΩ 2,60
Μανιταρόπιτα, με πλούσια ποσότητα μανιταριών, κρέμα γάλακτος και κίτρινο τυρί.
Αρκετά νόστιμη! ΕΥΡΩ 2,80
Πίτα της Πεθεράς με πιπεριές, κολοκύθια και τέσσερα τυριά ( από τις λίγες που ο κατάλογος έγραφε το περιεχόμενο της πίτας )!! Μας άρεσε αλλά οι προηγούμενες πίτες που δοκιμάσαμε πολύ καλύτερες..... το' χει η πεθερά...! ΕΥΡΩ 3,00
'Οπως μας εξήγησαν όλες οι πίτες έχουν διάφορα μυρωδικά μέσα. Εξ ού και το άριστο αποτέλεσμα.!!
Εντύπωση μου έκανε και το γεγονός ότι όλες οι πίτες που δοκιμάσαμε είχαν ποσότητα μαύρου σουσαμιού στην επιφάνεια που έδινε αυτή την περίεργη και γλυκόπικρη μοναδική διαφορά στη γεύση (?)

'Ακρως θετικό, για τα γούστα μου, ότι οι γεύσεις ήταν απαλές και δεν βαρυστομαχιάσαμε!!!

Το σέρβις πρόθυμο και χαμογελαστό, χωρίς όμως ιδιαίτερες γνώσεις για την προέλευση των υλικών. Λίγο μάθημα χρειάζεται... δεν θα προχωρήσω σε λεπτομέρειες.
Όπως συμβαίνει και στις πίτες της Σοφίας, δίνονται και εδώ πίτες σε ταψί ( έξι μεγάλα τεμάχια ), κατόπιν παραγγελίας, με κόστος γύρω στα ΕΥΡΩ 13,00 το ταψί.
Μείναμε απόλυτα ικανοποιημένοι από τις πίτες που δοκιμάσαμε μόνο που ο πολύ μικρός χώρος του καταστήματος σε ένα μονόχνωτο δρόμο όπως η Πινδάρου δεν μας άφησε πολλά περιθώρια επιπλέον απόλαυσης.....
Εδώ θα ξαναερχόμουν μόνο για take away ενώ στις '' Πίτες της Σοφίας " θα απολάμβανα και κάποιο καφεδάκι στον όμορφο εξωτερικό χώρο.

Συστήνεται....!!