EGALITE

Beer Restaurants

Αβέρωφ 36, Νέα Ιωνία [Χάρτης]

Beer Restaurants - Νέα Ιωνία, Αθήνα

Την Egalite τη γνωρίζω από περασμένες δεκαετίες, από την εποχή που ήταν ακόμα στη Νέα Φιλαδέλφεια, και την έχω τιμήσει αρκετές φορές, μιας και μένω σχετικά κοντά. Μέχρι και χτες όμως, η αλήθεια είναι ότι είχα αρκετά χρόνια να πάω...

Ο λόγος ήταν ότι την τελευταία φορά που την είχα επισκεφτεί, η (ήδη τσιμπημένη στον κατάλογο) draft Paulaner που προτιμούσα, είχε αντικατασταθεί από μια weiss μπύρα τρίτης κατηγορίας, με την τιμή να παραμένει στα ίδια επίπεδα. Ψάχνοντας όμως για μπυραρίες πριν από μερικές μέρες στο ask4food, είδα την μαγική λέξη πρέτσελ σε μια κριτική για την Egalite, οπότε πήρα την απόφαση να της δώσω ακόμα μια ευκαιρία.

Ξεκινώντας από τον λόγο που πέρασαν τόσα χρόνια για να ξαναπάω, οι τιμές στις μπύρες πλέον είναι μια χαρά. Η προηγούμενη πρόταση ισχύει σίγουρα για τις weiss, γιατί τις υπόλοιπες δεν τις έλεγξα για να είμαι ειλικρινής. Konig Ludwig βαρελίσια και μπουκάλι HB στα 5 ευρώ τα 500 ml. Δεν παίζουν και Champions League οι 2 συγκεκριμένες, αλλά κρίνονται επαρκείς σαν επιλογές. Με τέτοια τιμή, είναι σίγουρο ότι θα πιω τουλάχιστον 2 μπύρες στην καθισιά μου, θα φύγω ευχαριστημένος και θα ξαναπάω και άλλη φορά. Αντιθέτως, όταν η μπύρα έχει γύρω στα 7 ευρώ, παίρνω με το ζόρι μία και μου κάθεται και στο λαιμό.

Εκτός από μπύρες, πήραμε και μια μεγάλη ποικιλία με λουκάνικα. Στα συν της εξυπηρέτησης, το γεγονός ότι ο σερβιτόρος μας ενημέρωσε ότι τα λουκάνικα θα κάνουν 20 λεπτά για να ετοιμαστούν. Έπεσε λίγο έξω, αλλά η απόκλιση είναι μικρή για να γκρινιάξω. Η ποικιλία συνοδευόταν από 4-5 πρέτσελ, ωραία ψημένα και σωστά αλατισμένα. Όμορφη πινελιά σαν προσθήκη στην ποικιλία, θα έδινα άριστα αν έφερναν μαζί και λίγο βουτυράκι. Η ποικιλία απαρτιζόταν από 3-4 διαφορετικά είδη (δύσκολο να πω ακριβώς πόσα, γιατί ήρθαν σε κομματάκια τα λουκάνικα) πάνω σε ένα παχύ στρώμα από ξινολάχανο, μαζί με μερικές ροδέλες απο χρωματιστές πιπεριές και δυο ντιπ (κέτσαπ, μουστάρδα).

Προσωπικά προτιμώ να έρχονται ακέραια τα λουκάνικα για διάφορους λόγους, αλλά δεν μπορώ να τους κατηγορήσω για αυτό. Γεύτηκα σίγουρα πικάντικο, τυλιγμένο με bacon και με γέμιση τυριού. Θα ήθελα κι ένα bratwurst, ειδικά μιας και μιλάμε για ποικιλία με γερμανικά λουκάνικα. Από γεύση ήταν μια χαρά, σίγουρα θα μπορούσαν να είναι καλύτερα, αλλά θα μπορούσαν να είναι και πολύυυ χειρότερα. Τιμή 16 ευρώ αν θυμάμαι σωστά. Overall ικανοποιητικό πιάτο, με τα πρέτσελ να μη μου επιτρέπουν να γίνω ιδιαίτερα αυστηρός. Θα επανέλθω όταν δοκιμάσω περισσότερα από τον κατάλογο.

Όσον αφορά την εξυπηρέτηση, ο σερβιτόρος ήταν γρήγορος και η απόδειξη ήρθε με την πρώτη μπύρα. Δεν ξέρω τι θα γινόταν αν υπήρχε και δεύτερος γύρος παραγγελίας (είναι κοινή πρακτική πολλών μαγαζιών να "ξεχνιέται" η οποιαδήποτε απόδειξη πλην της πρώτης), αλλά θα το μάθουμε την ερχόμενη φορά που δε θα έχω να κάνω εξετάσεις αίματος το επόμενο πρωί και θα έχω ελευθέρας στην κατανάλωση μπύρας.

Όσον αφορά τον χώρο, δεν αντιμετώπισα ιδιαίτερο πρόβλημα με το κάπνισμα (δεν πρόσεξα αν είχε ξεχωριστούς χώρους, αλλά αμφιβάλλω). Ο χώρος είναι πολύ ωραίος προς τα μέσα, αλλά αυτό που με χάλασε είναι ότι η "προσωρινή" κατασκευή για την επέκταση του μαγαζιού προς το δρόμο, δε σε προστατεύει επιτυχώς από το κρύο, οπότε σε κάποια φάση αναγκαστήκαμε να βάλουμε τα μπουφάν μας. Σε περιπτώσεις σαν κι αυτές που ουσιαστικά δεν υπάρχει μόνωση, οι σόμπες δεν κάνουν τίποτα αν βρίσκεσαι σε απόσταση μεγαλύτερη των 2 μέτρων από αυτές. Την επόμενη φορά θα προσπαθήσουμε να πάμε νωρίτερα για να βρούμε τραπέζι προς το εσωτερικό του μαγαζιού.

Η pub βρίσκεται περί το 1 λεπτό με τα πόδια από το σταθμό τρένου των Πευκακίων, σε μια περιοχή που δεν φημίζεται για τη νυχτερινή της ζωή. Κάποιοι ίσως το βρίσκουν αρνητικό, αλλά από την άλλη, το βραδάκι είναι πολύ εύκολη υπόθεση το παρκάρισμα.

Σημείωση: Για pub/μπυραρία, δεν έχει νόημα να βάλω τιμή χωρίς ποτά/αναψυκτικά (όπως ζητείται).

Beer Restaurants - Νέα Ιωνία, Αθήνα

Egalite... μια απο της πιο ωραιες μπυραριες της Αττικης! Βρισκεται στα Πευκακια πανω ακριβως απο το σταθο του τρενου! Την επισκεπτομαι τουλαχιστον 2φορες την εβδομαδα εδω και 2μιση χρονια που μετακομισα στον Περισσο... αλλες φορες για καφεδακι αλλες για ποτακι κ αλλες για μπυρες συνοδεια ποικιλιας γερμανικων λουκανικων που θελω να φαω και να ξαναφαω και να ξαναφαω!

Ας τα παρω με τη σειρα ομως,,, Ο χωρος της καφετερειας/μπαρ/dart club ειναι πολυ ιδιαιτερος κ ξεχωριστος σε αντιθεση με τις μοντερνες καφετεριες που μας εχουν κατακλησει! Το εσωτερικο του ειναι καλυμμενο με μπορντο ταπετσαρια κ ξυλο... και τους τοιχους κοσμουν καθρεπτες αλλα και πινακες ζωγραφισμενους απο τον ιδιο τον ιδιοκτητη παρακαλω!

Τα τραπεζια κ οι καρεκλες ειναι απο βαρυ ξυλο κ τον χειμωνα ειναι ολος ο χωρος στρωμενος με χαλια. Υπαρχει ειδικος χωρος για τους λατρεις των darts που συχνα πυκνα διοργανωνουν τουρνουα! Στο βαθος ενα πιανο περιμενει οποιον γνωριζει να παιξει μαζι του! Παντα καθαρο και προσεγμενο... ειδικα οι τουαλετες!!!

Το σερβις αποτελειται απο νεαρα παιδια.. πολυ ευγενικα και προθυμα να σε εξυπηρετησουν. Καποιες φορες βεβαια θεωρω οτι θα χρειαζοταν κανα ατομο παραπανω για να μην τρεχουν και να μην υπαρχουν καθυστερησεις. Ολα τα παιδια δουλευουν πολλα χρονια στο μαγαζι.. κατι πολυ σημαντικο θεωρω.

Ας περασουμε στο φαΐ που ειναι κ αυτο που μας ενδιαφερει, Απο απλα τοστακια κ μπακετες σε πιτσες λουκανικα κ σαλατες! Τον χειμωνα Παρασκευη Σαββατο κ Κυριακη γινονται live rock jazz funky και soul μουσικης!! Οποτε μαζι με τις πολυ ωραιες μουσικες κ τις μπυρες εγω κ οι φιλες μου πραγγελνουμε κλασσικα τα ιδια πραγματα καθε φορα!

1 μεγαλη ποικιλια με γερμανικα λουκανικα κ πρετσελ... και κανα 2 πιτσες! Τα λουκανικα ειναι πεντανοστιμα...5-6 διαφορετικα,, αλλο καυτερο αλλο τυλιγμενο με μπεικον (κολαση! ).... παρα πολυ ωραια ολα. Το πιατο ειναι διακοσμημενο με πολυχρωμες πιπεριες κομμενες σε ροδελες, 2 ντιπ 1 με μουσταρδα καυτερη και 1με κετσαπ,,,

Τα πρετσελ του ειναι τρομερα!! Συνηθως ζηταμε και κανενα παραπανω,, Καλη επιλογη επισης ειναι οι σαλατες του, Μια με σολωμο και μια με μανουρι,,, Εξισου φρεσκοκομμενες κ δροσερες και οι 2! Και σε αρκετα μεγαλη ποσοτητα.. συνοδευονται με ψωμακι.

Οι σαλατες ειναι στα 4ε με το μανουρι και στα 6ε με τον σολωμο!

Τα γερμανικα λουκανικα η μεγαλη ποικιλια ειναι στα 16ε και η μικρη στα 9ε

Ξεχασα να αναφερω οτι υπαρχουν και βραστα λουκανικα στα 7ε συνοδευμενα με γραβιερα,, ντοματα,, μαρουλι κ μουσταρδα. Ωραια,,, αλλα τα γερμανικα ειναι μακραν καλυτερα κ αξιζουν τ λεφτα τους!

Ειτε για καφεδακι ειτε για ποτο μερα που εχει live,,,, αξιζει να το επισκεφτειτε! Καλο θα ηταν αν επιλεξετε να πατε μερα που εχει live να κανετε κρατηση! Ειναι το αγαπημενο μου στεκι κ ελπιζω να περασετε εξισου καλα κ εσεις.....!

Beer Restaurants - Νέα Ιωνία, Αθήνα

Περνούσαμε τυχαία πριν μια βδομάδα, και σταματήσαμε για μια μπύρα.
Είναι δίπλα απο τις γραμμές του ηλεκτρικού στα πευκάκια. Εξωτερικά ο χώρος δεν σου γεμίζει το μάτι δείχνει σαν μια συνοικιακή καφετέρια.

Μερικά τραπεζάκια στο πεζοδρόμιο και ο εσωτερικός χώρος χαμηλοτάβανος, με τους εξαερισμούς ακάλυπτους, και ενωμένος με τον πρόσθετο χώρο που είναι κλεισμένος με νάυλον.

Η αισθητική του χώρου παρόλα αυτά πολύ καλή συνολικά και με άποψη. Ζωγραφιές στους τοίχους Βαριά ινδικά ξύλινα τραπεζάκια αρκετά αραιά μεταξύ τους έτσι που ενώ καπνίζουν σε όλους τους χώρους δεν ενοχλεί καθόλου.

Σερβίρει καφέ απο το πρωί μπύρες ποτά και φαγητό. Ηπιαμε απο δύο ποτήρια μπύρα la trappe που μας αρέσει,330 ml 6 ε η κάθε μια, και μια μεγάλη ποικιλία με γερμανικά λουκάνικα 16 ε, κλασική.

Πολύ καλές επιλογές απο παλιό ροκ και μπλούζ μόνο που δεν μας άφησαν να ευχαριστηθούμε τη μουσική μια παρέα δίπλα μας που έπαιζαν τάβλι, μα 11 το βράδυ τάβλι σε μπυραρία!!, και μια μεγάλη παρέα στο μπάρ που έκανε αρκετή φασαρία λες και ήταν όλο το μαγαζί δικό τους.

Τα παιδιά στο σέρβις εξυπηρετικά ομως παρα τις φιλότιμες προσπάθειες δεν ήταν επαρκείς για τον κόσμο που είχε αν και καθημερινή.
Συνολικά 40 ε λογαριασμός για δυο άτομα. Καλή τιμή θα έλεγα για μπυραρία.
Τώρα που την ανακαλύψαμε θα ξαναπάμε.